Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky v JÚ

SZČO má pohľadávku z roku 2002, ktorá nebude uhradená. Může odpísať pohľadávku a dať do nákladov v JÚ?
Usporiadat
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Pozri Postupy , § 14 - pre rok 2008.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Neuhradená pohľadávka nebola zahrnutá do príjmov, teda ani do výdavkov by nemala ísť cez odpis nedobytnej pohľadávky. Môj skromný názor.
0 0
Adri1973 Adri1973

Adri1973 je offline (nepripojený) Adri1973

Ďakujem, pomohli ste mi!!!
0 0
solaris solaris

solaris je offline (nepripojený) solaris

Je teda možné odpísať nedobytnú pohľadávku v JÚ tak, aby nepredstavovala ostatný zdaniteľný príjem? V mojom prípade ide o pohľadávku od spoločnosti, ktorá nie je v konkurze, ale moju faktúru odignorovala a vôbec o nej neúčtuje. Vymáhať súdnou cestou by to bolo drahé a výsledok je neistý. Vyplatená nebude na 100%. Bohužial ja som o faktúre už účtoval a zaradil ju do účtovníctva (ešte v r. 2004). Podľa postupov účtovania v JÚ sa podľa §14 ods 2 pohľadávka odpíše podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu, t.j. do ostatných zdaniteľných príjmov. Ako to vyriešiť tak, aby som sa tej pohľadávky zbavil a nezvyšoval si príjmy?
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Aj mňa by to zaujímalo.
Klient má takú pohľadávku z r.2003-fakturoval do Nemecka. Nemci neuhradili a podľa vyjadrení známeho nemeckého advokáta, jej vymáhanie by bolo oveľa drahšie než samotná suma pohľadávky. Preto to nechal tak. /to bolo v r.2004/ Teraz keď sa dajú nedobytné pohľadávky "vybrať" z knihy pohľadávok, ako to zaúčtovať? POZD alebo PNZD? Máme totiž len korešpondenciu s nem.právnikom o tom, že bude predmetný firmu kontaktovať a ďalej s ňou riešiť vysporiadanie pohľadávky.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Staré pohľadávky v JU možno odpísať aj podľa §19 odst.2 písm.i.
Prikladám usmernenie DR:

Z § 19 ods. 2 písm. i) zákona v znení účinnom od 1. januára 2008 vyplýva, že daňovým výdavkom je výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto poh
ľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b) zákona,
2. menovitá hodnota poh
ľadávky nepresahuje sumu 10 000 Sk,
3. k poslednému d
ňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 10 000 Sk.
Da
ňovník s príjmami podľa § 6 zákona, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 zákona, netvorí k pohľadávke opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b) zákona, preto nie je potrebné sledovať splnenie podmienky uvedenej v § 19 ods. 2 písm. i) v prvom bode zákona.
Ú
čelom ustanovenia § 19 ods. 2 písm. i) zákona v znení účinnom od 1. januára 2008 je zjednodušiť administratívu daňovníka z pohľadu efektivity vynaložených výdavkov v súvislosti s vymáhaním menovitej (vlastnej) hodnoty pohľadávky, ktorá nepresahuje 10 000 Sk. Viazať úpravu základu dane podľa § 19 ods. 2 písm. i) zákona v súvislosti s uplatňovaním § 17 ods. 8 písm. a) a c), resp. § 17 ods. 12 písm. b) zákona len na sústavu podvojného účtovníctva, by bolo v rozpore so zásadou rovnosti a daňovo nespravodlivé voči daňovníkovi, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, resp. ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 a 11 zákona.

V tejto súvislosti by ma tiež zaujímalo, či sa takáto pohľadávka má odpísať len z knihy pohľadávok alebo aj znižuje základ dane.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

--- posúvam ---

Aj mňa by to zaujímalo.
Klient má takú pohľadávku z r.2003-fakturoval do Nemecka. Nemci neuhradili a podľa vyjadrení známeho nemeckého advokáta, jej vymáhanie by bolo oveľa drahšie než samotná suma pohľadávky. Preto to nechal tak. /to bolo v r.2004/ Teraz keď sa dajú nedobytné pohľadávky "vybrať" z knihy pohľadávok, ako to zaúčtovať? POZD alebo PNZD? Máme totiž len korešpondenciu s nem.právnikom o tom, že bude predmetný firmu kontaktovať a ďalej s ňou riešiť vysporiadanie pohľadávky. Celková pohľadávka je cca 20.000,- Sk.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
pozrite si § 17 ods.12 písm.b
do r. 2008 nebolo možné dostať neuhradenú pohľadávku z JU, až pri skončení podnikania sa o jej hodnotu zvyšoval ZD
teraz od r.2008 je možné toto urobiť kedykoľvek, keď sa tak účtovná jednotka rozhodne
vyradí ju z knihy pohľadávok a zvýši si o menovitú hodnotu pohľadávky ZD v DP konrétne na r. 40 položky zvyšujúce základ dane, resp. znižujúce stratu, teda už sa nemusí čakať až na skončenie podnikania, ale môže to účtovná jednotka urobiť napr. aj v období, keď to tak "nebude bolieť"
pokiaľ sú to pohľadávky uvedené v § 19 ods.2 písm. h, tak tie sa len vyradia z knihy pohľadávok a základ dane sa nezvyšuje
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

V mojom konkrétom príklade, teda bude predmetná pohľadávka cca 20.000,- Sk zvyšovať základ dane.

Keby sa jednalo o pohľadávku do 10.000,- Sk a suma pohľadávok u toho istého odberateľa tiež do 10.000,- Sk (t.j. § 19 ods.2 i) tak by mi základ dane nezvyšovala.
Rozumiem tomu správne?
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

ajka100 Pozri príspevok
V mojom konkrétom príklade, teda bude predmetná pohľadávka cca 20.000,- Sk zvyšovať základ dane.

Keby sa jednalo o pohľadávku do 10.000,- Sk a suma pohľadávok u toho istého odberateľa tiež do 10.000,- Sk (t.j. § 19 ods.2 i) tak by mi základ dane nezvyšovala.
Rozumiem tomu správne?
Áno, tak ako píšeš. Ja len doplním, že zvýši základ dane podľa §17 odst.12 písm. b) ak je suma v tvojom prípade 20 000 a odpíše sa len v knihe pohľadávok ak by bola hodnota do 10 000.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem.
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Dnes som trochu zaváhala u klienta platiteľa DPH nad týmto:
do r. 40 DP ide pohľadávka v sume celkom alebo len základ dane???
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Celkova vyska pohladavky je aj s DPH. Pise sa o tom napr. aj tu: http://www.porada.sk/t46869-opravne-...hladavkam.html
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem za utvrdenie.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Mali sme neuhradenú pohľadávku z r.1998. Riešilo sa to súdne, naťahovalo sa to a v r.2008 súd navrhol a obe strany súhlasili, aby sa to už ukončilo, že dlžník uhradí 50% pohľadávky. Môžem zvyšok pohľadávky odpísať na základe rozhodnutia súdu, tak že do KP poznačím zníženie pohľ.na základe súdneho rozhodnutia a vynulujem ju, alebo musím ju tiež dať do ostatných položiek OZD?
Alebo by som k nej mohla vystaviť dobropis na 50% sumy? (to je asi blbosť?)
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

ajka100 Pozri príspevok
Dnes som trochu zaváhala u klienta platiteľa DPH nad týmto:
do r. 40 DP ide pohľadávka v sume celkom alebo len základ dane???
V zmysle § 14 odsek 2 a 3 Postupov účtovania by sa malo o každom odpise pohľadávky účtovať aj v PD, nielen v KP.
A potom by si tento problém nemala.
Naposledy upravil beatam : 10.02.09 at 16:22 Dôvod: oprava textu
0 0
svetluška svetluška

svetluška je offline (nepripojený) svetluška

Ja som to riešila tak,že som urobila storno fa/nedobytná pohladávka/a zaúčtovala do PD cez nepenažné plnenie,ost.nezdan. príjmy-čiže len som znížila stav záväzkov bez dopadu na náklady.Nepovažujem to za správne zvyšovať základ dane,ved tie peniaze nedostal tak prečo by mal platiť z nich dan ? V PÚ je to v poriadku,ale v JÚ si nemôže dať do nákladov čo nezaplatí.Možno je to zle,ale si to vysvetlujem takto.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

svetluška Pozri príspevok
Ja som to riešila tak,že som urobila storno fa/nedobytná pohladávka/a zaúčtovala do PD cez nepenažné plnenie,ost.nezdan. príjmy-čiže len som znížila stav záväzkov bez dopadu na náklady ?.Nepovažujem to za správne zvyšovať základ dane,ved tie peniaze nedostal tak prečo by mal platiť z nich dan V PÚ je to v poriadku,ale v JÚ si nemôže dať do nákladov čo nezaplatí.Možno je to zle,ale si to vysvetlujem takto.
Ospravedlňujem sa, ale ja tomuto vôbec nerozumiem...
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Máme rozhodnutie súdu v ktorom nás ako veriteľa upovedomili že pohľadávky ešte z roku 1994-1998 vo výške 78 tis správca konkurznej podstaty poprel-z dôvodu neevidovania faktúr, čiže musím ak ju chcem vyradiť podľa § 17 ods12 b (úprava základu dane daňovníka účtujúceho v sústave Jú)zvýšiť základ dane, nakoľko podľa § 19 ods2)h v 1 a 5 bode a písm i). nespĺňam podmienky- súd mi dal na vedomie iba popretie pohľadávky.
-Toto rozhodnutie priložím k neuznaným pohľadávkam a v rámci uzávierkových operácií ich odpíšem z knihy faktúr a v PD zvýšim základ dane v POZD kde uvediem čiastku aj s dph.. .-správny postup??
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať