Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

Dobrý den,
doteraz som bola skôr pasívnym návštevníkom, veľa som sa tu dozvedela a som rada, že takáto porada existuje. Rada by som požiadala o vysvetlenie, ked si robím DP a chcem si uplatniť pauš.výdavky, pohľadávky a závazky mam za rok 2006- 0- vé, ako mam zohladniť zostatky v pokladni a na účte z roku 2006, ktoré mi prešli do roku 2007, alebo nezohladniť?
a ako je to s majetkom, ked som počas roku 2007 kúpila fotoaparát?

Dakujem všetkým, ktorí sa povenujú mojej otázke, aj ked o paušálnych výdavkoch som tu našla ozaj velmi vela a je to super.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak nevedieš účtovníctvo, takže ťa ani nezaujímajú stavy v pokladni a na BÚ. A fotoaparát už máš v paušálnych.

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Predpokladám, že si teda prešla zo skutočných výdavkov na paušálne, v tomto prípade zostatky nezohľadňuješ. Výdavok za fotoaparát máš zohľadnený v % výdavkoch.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Laadka Pozri príspevok
    Dobrý den,
    doteraz som bola skôr pasívnym návštevníkom, veľa som sa tu dozvedela a som rada, že takáto porada existuje. Rada by som požiadala o vysvetlenie, ked si robím DP a chcem si uplatniť pauš.výdavky, pohľadávky a závazky mam za rok 2006- 0- vé, ako mam zohladniť zostatky v pokladni a na účte z roku 2006, ktoré mi prešli do roku 2007, alebo nezohladniť?
    a ako je to s majetkom, ked som počas roku 2007 kúpila fotoaparát?

    Dakujem všetkým, ktorí sa povenujú mojej otázke, aj ked o paušálnych výdavkoch som tu našla ozaj velmi vela a je to super.
    Zásoby si nemala? Ak áno, upravuješ základ dane o cenu nespotrebovaných zásob.

    Laadka je offline (nepripojený) Laadka

    Laadka
    dakujem za odpovede
    neviem, ako som mala prejsť zo skutočných výdavkov na paušal, mne bolo povedané, že ked nemám pohladavky a zavazky, možem si uplatniť pauš. výdavky.
    tak teraz som ozaj paf

    Laadka je offline (nepripojený) Laadka

    Laadka
    Marína Pozri príspevok
    Zásoby si nemala? Ak áno, upravuješ základ dane o cenu nespotrebovaných zásob.
    vykonávam živnosť a poskytujem služby- administratívne práce,...nemám zásoby, iba majetok

    ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

    :-D ZuzanaP
    Laadka Pozri príspevok
    dakujem za odpovede
    neviem, ako som mala prejsť zo skutočných výdavkov na paušal, mne bolo povedané, že ked nemám pohladavky a zavazky, možem si uplatniť pauš. výdavky.
    tak teraz som ozaj paf

    Tak, že jeden rok si uplatňuješ skutočné výdavky a na ďalší paušálne výdavky, v tomto prípade musíš DP upraviť:
    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovanú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,


    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Predpokladám, že v r.2006 si uplatňovala skut.výdavky, v r.2007 chceš paušálne. ZD 2006 si neupravila, nakoľko si nemala žiadne pohľ.,záv.,zásoby?
    V tom prípade platí príspevok od Zuzky č.3

    Laadka je offline (nepripojený) Laadka

    Laadka
    Petra29 Pozri príspevok
    Predpokladám, že v r.2006 si uplatňovala skut.výdavky, v r.2007 chceš paušálne. ZD 2006 si neupravila, nakoľko si nemala žiadne pohľ.,záv.,zásoby?
    V tom prípade platí príspevok od Zuzky č.3
    pohladavky aj zavazky som mala nulové, akurát neviem čo so zásobami....mam len PC a príslušenstvo v majetku - nepresiahli 30 000, tak že nemám odpisy

    začinam mať v tom jasno

    ozaj dakujem

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Laadka Pozri príspevok
    pohladavky aj zavazky som mala nulové, akurát neviem čo so zásobami....mam len PC a príslušenstvo v majetku - nepresiahli 30 000, tak že nemám odpisy

    začinam mať v tom jasno

    ozaj dakujem
    PC a majetok do 30tis. sa síce účtujú cez materiál ako drobný HM, ale predpokladám, že sú zaradené v používaní, teda nemáš ich na sklade. Podľa § 17 upravuješ ZD o nespotrebované zásoby riadok 40. Napr. by si mala na sklade nepredaný tovar, materiál, ktorý používaš vo výrobe, nedokončenú výrobu. V tvojom prípade, adm.prác, si asi na sklade nemala nič.

    Laadka je offline (nepripojený) Laadka

    Laadka
    Petra29 Pozri príspevok
    PC a majetok do 30tis. sa síce účtujú cez materiál ako drobný HM, ale predpokladám, že sú zaradené v používaní, teda nemáš ich na sklade. Podľa § 17 upravuješ ZD o nespotrebované zásoby riadok 40. Napr. by si mala na sklade nepredaný tovar, materiál, ktorý používaš vo výrobe, nedokončenú výrobu. V tvojom prípade, adm.prác, si asi na sklade nemala nič.
    presne tak, všetko mám v používaní....

    tak že si môžem uplatniť pauš.výdavky bez problémov...

    dakujem za pomoc

    Laadka je offline (nepripojený) Laadka

    Laadka
    ani neviete, ako ste ma potešili, nemusím sa babrať s peňažným denníkom

    ešte malá otázočka.
    ak chcem v tomto roku prejsť znova na učtovníctvo, tak počiatočné stavy v pokladni budem mať nulové?.....dobre to chápem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.