Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávky

Ahojte,
potrebovala by som surne poradit ohladom odpisu pohľadávky. V roku 2005 som tvorila opravnú položku k pohľadávkam z roku 2003 a to vo výške 50% menovitej hodnoty. Pohľadávky sme považovali za rizikove. Avsak v roku 2007 boli pohľadavky zčasti zaplatene - exekúcia. Postupovala som takto v PÚ: zrušenie OP 391/547
Zostali vsak dve neuhradene pohľadávky (tie uz nikdy nebudu zaplatene!) v hodnote SK 35000,- a k nim bola tvorena takisto OP vo výške 50% 17500.-. Účtovala som takto:
odpis pohľ. do výšky OP 391/311 17500.-
odpis pohľ. prevyšujúci tvorbu OP 546/311 17500.-

Urobila som to správne? A ako mam postupovať z pohľadu dane z príjmov? Je suma 17500,- zaúčtovaná na účte 546 pripočítateľnou položkou alebo to má byť suma 35000,-???
Za akýkoľvek prispevok vopred ďakujeeeeeem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    neldanka je offline (nepripojený) neldanka

    neldanka
    myslíš tvorbu OP? to som uctovala 558/391 roku 2005
    inkaso pohľadávok bolo 211/311 a internym dokladom som rozpustila OP 391/547.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    neldanka Pozri príspevok
    Ahojte,
    potrebovala by som surne poradit ohladom odpisu pohľadávky. V roku 2005 som tvorila opravnú položku k pohľadávkam z roku 2003 a to vo výške 50% menovitej hodnoty. Pohľadávky sme považovali za rizikove. Avsak v roku 2007 boli pohľadavky zčasti zaplatene - exekúcia. Postupovala som takto v PÚ: zrušenie OP 391/547
    Zostali vsak dve neuhradene pohľadávky (tie uz nikdy nebudu zaplatene!) v hodnote SK 35000,- a k nim bola tvorena takisto OP vo výške 50% 17500.-. Účtovala som takto:
    odpis pohľ. do výšky OP 391/311 17500.-
    odpis pohľ. prevyšujúci tvorbu OP 546/311 17500.-

    Urobila som to správne? A ako mam postupovať z pohľadu dane z príjmov? Je suma 17500,- zaúčtovaná na účte 546 pripočítateľnou položkou alebo to má byť suma 35000,-???
    Za akýkoľvek prispevok vopred ďakujeeeeeem.
    Doplnila si síce otázku, ale pre správnu odpoveď stále chýba podstatný fakt, a to že či bola tvorba OP vo výške 50% v roku 2005 daňovým výdavkom.

    Budem vychádzať z toho, že áno, pretože práve v tejto výške (50%) bolo možné v r. 2005 tvoriť daňovo uznateľné OP k pohľadávkam, od ktorých splatnosti uplynulo 24 mesiacov (t.j. k pohľadávkam z r. 2003 a o tie sa nám jedná). Táto možnosť vyplývala z § 52 ods. 18 ZoDP, ktorý umožňoval túto tvorbu OP ešte podľa starého ZoDP (č. 366/1999 Z.z.), konkrétne podľa § 25 ods. 1 písm. v) bodu 3.

    Tebou doplnené účtovanie je správne, pričom celá suma 35 000,- Sk bude (za môjho predpokladu) pripočítateľnou položkou k ZD.

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Ak by si mala vytvorenú opravnú položku nedaňovú tak teraz by si danila už len tých 17500,- SK, čo si odpísala.546/311

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.