Zavrieť

Porady

účtovanie zásob spôsobom B

Dobrý podvečer...chcela by som sa opýtať...
S.r.o.-čka vznikla v roku 2007, nakupovala tovar, ktorý som dávala priamo na 504... k 31.12.2007 sa urobila inventúra s výsledkom, že na sklade nám zostal tovar za 2mil. ako to zaúčtujem na sklad?
504,343/321 - nákup tovaru - 3mil.
132/504 - zostatok na sklade - 2mil. v nákupnej cene k 31.12.2007
tým pádom sa mi znížia náklady a zvýši hospodársky výsledok - zisk?
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
áno presne tak ako píšeš.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

dakujem...a k 1.1 znovu vrátim sumu skladu do nákladov? chápem to správne? a čo napríklad v prípade, že z tých 2mil. sa nám časť tovaru znehodnotila, ale tak, že už sa nedá absolútne použiť...?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
K 1.1. zase preúčtuješ sklad a celý rok predávaš.
V prípade znehodnotenia tovaru musíš urobiť škodový zápis.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

k účtovaniu-chápem...dakujem pekne za pomoc...ale k škodovému zápisu - dá sa tá škoda dať do nákladov...?
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

Myslím že hej, ale ten náklad je nedaňový, opravte ma ak sa mýlim...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronika713 Pozri príspevok
k účtovaniu-chápem...dakujem pekne za pomoc...ale k škodovému zápisu - dá sa tá škoda dať do nákladov...?
calawen Pozri príspevok
Myslím že hej, ale ten náklad je nedaňový, opravte ma ak sa mýlim...
Ak tá škoda vznikla nezavinene, napr. živel tak je daňovo uznaný. Alebo prirodzené ubytky tiež sú daňovo uznateľné. Alebo sa mýlim?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ˇManká a škody sú pripočítateľná položka. K vyradeniu musíš mať aj smernicu.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

ale ja potrebujem aby bol daňový...a neviem, či sa to nejako dá...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Záleží aj na tom ako došlo k znehodnoteniu.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ak to znehodnotenie vzniklo vašou vinou, teda nesprávnym uskladnením, alebo neakou vašou vinou - zavinenou tak je to vždy škoda teda nedaňový náklad a bohužial musíte DU vrátiť aj DPH pretože ste si ju na vstupe uplatníli a zásoby neboli použíté v súlade s dosahovaním vášho príjmu.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

to obilie znehodnotil škodca, čiže je to udalosť, ktorú nespôsobil ľudský faktor...nie je to síce živelná pohroma, ale mohlo by to podľa mňa prejsť...čo vy na to?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
HankaS Pozri príspevok
Ak to znehodnotenie vzniklo vašou vinou, teda nesprávnym uskladnením, alebo neakou vašou vinou - zavinenou tak je to vždy škoda teda nedaňový náklad a bohužial musíte DU vrátiť aj DPH pretože ste si ju na vstupe uplatníli a zásoby neboli použíté v súlade s dosahovaním vášho príjmu.
K citovanému pripájam stanovisko daňového riaditeľstva:

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=527
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

a doteraz som čítala na porade príspevky presne, čo sa týkajú, vrátenia DPH zo škodového tovaru, ale zdá sa mi, že viacero názorov je, že DPH sa vrátiť nemusí...
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

;-))) vôbec som nepochopila, čo to tam píšu...čo myslíte vy?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
veronika713 Pozri príspevok
a doteraz som čítala na porade príspevky presne, čo sa týkajú, vrátenia DPH zo škodového tovaru, ale zdá sa mi, že viacero názorov je, že DPH sa vrátiť nemusí...
Pozri ten dokument, je tam zvýraznené jednou vetou nasledovné:

Taktiež pod ust. § 53 ods. 5 zákona o DPH nespadajú prípady straty tovaru alebo zničenia tovaru.

Takže zo zničeného tovaru sa DPH nevracia štátu.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

tak to chápem aj ja...aj podľa toho, čo som už naštudovala tu na porade, tak ako som vyššie napísala, že zdá sa mi, že drvivá väčšina si myslí, že sa DPH nevracia...len čo s tým daňovým výdavkom, čo sa týka škody? ako to tam dostať?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

veronika713 Pozri príspevok
tak to chápem aj ja...aj podľa toho, čo som už naštudovala tu na porade, tak ako som vyššie napísala, že zdá sa mi, že drvivá väčšina si myslí, že sa DPH nevracia...len čo s tým daňovým výdavkom, čo sa týka škody? ako to tam dostať?
Ak je obilie úplne nepoužiteľne, vznikla škoda nesprávnym skladovaním, v danom prípade je to taká škoda, ktorá nikdy nebude daňovým výdavkom.

Ak by bola situácia taká, že obilie je predajné, ale len za nižšiu cenu, spoločnosť ho môže predať aj pod nákupnú cenu. V tom prípade dosiahne firma stratu z predaja, ktorá je uznaná.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý večer prajem,účtujem obstaranie zásob spôsobom B. tzn. nákup 504/321
keď predám tovar z obchodu tak zaúčtujem faktúru 311/604-príp.pripnem výdajku tovaru zo skladu-tento výdaj však neúčtujem samostatne cez interný doklad, správne?
Až na konci roka zostatok tovaru na sklade preúčtujem 132/504 -uvažujem správne?
Ďakujem pekne.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
erika_H Pozri príspevok
Dobrý večer prajem,účtujem obstaranie zásob spôsobom B. tzn. nákup 504/321
keď predám tovar z obchodu tak zaúčtujem faktúru 311/604-príp.pripnem výdajku tovaru zo skladu-tento výdaj však neúčtujem samostatne cez interný doklad, správne?
Až na konci roka zostatok tovaru na sklade preúčtujem 132/504 -uvažujem správne?
Ďakujem pekne.
Správne.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem Smith.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať