Zavrieť

Porady

Preddavkové faktúry

Ahojte poraďáci

tí ktorí pracujete s alfou ako to robíte s došlými preddavkovými faktúrami. Normálne ich zaevidujem medzi záväzky, úhrada je normálne cez banku alebo z pokladne a keď potom príde faktúra tiež zaevidujem do záväzkov len neviem čo s tým ďalej. Ako to riešite vy?
ďakujem za všetky rady
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
preddavková faktúra by sa mala evidovať ako preddavok, nie ako záväzok ... neviem ako presne sa to zadáva do Alfy, počkaj na reakcie alfaznalých
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

vladan
preddavková faktúra by sa mala evidovať ako preddavok, nie ako záväzok ... neviem ako presne sa to zadáva do Alfy, počkaj na reakcie alfaznalých
Ja preddavkové faktúry neevidujem vôbec, podľa mňa to nie je ani účtovný ani daňový doklad. Akurát ich pripnem k dokladu (výpis alebo VPD), ktorým tento preddavok uhrádzam. Evidujem až zaplatenie samotného preddavku na základe preddavkovej faktúry. Veď napr. z PORADCU Žilina mi prídu aj 3-4 preddavkové fa na predplatné, kým to zaplatím. Ak by som ich zaevidoval, tak by som mal v záväzkoch úplný guláš. A keby som preddavok nezaplatil, mal by som problém ako to vybrať zo záväzkov.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
andrej_rv
Evidujem až zaplatenie samotného preddavku na základe preddavkovej faktúry.
a akým spôsobom eviduješ až zaplatenie samotného preddavku?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

vladan
a akým spôsobom eviduješ až zaplatenie samotného preddavku?
V PÚ prijaté preddavky 221 (211) /324, poskytnuté preddavky 314 / 221 (211) a k výpisu pripnem preddavkovú faktúru, v JÚ do denníka ako prijatý alobo poskytnutý preddavok do príslušnej kolónky (nákup tovaru, materiálu alebo služieb, ak viem, že plnenie a faktúra bude do konca roka, ináč ako platbu neovplyvňujúcu základ dane.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Prijaté preddavky sa evidujú v ALFE v evidencii záväzkov a označí sa, že ide o preddavok. Ja používam označenie ZF..., riadne faktúry evidujem ako DF....

1. Prijaté preddavky účtujem ako výdaj neovpl. základ dane
2. Ked mi príde riadna faktúra, zaevidujem ju do ev. záväzkov.
3. Prijatý preddavok vystornujem z výdavkov neovpl. základ dane cez interný doklad, dňom kedy mi prišla riadna faktúra.
4. Ďalším interným dokladom spravím príjem za tovar, službu.... k riadnej faktúre, dňom kedy mi prišla.
V evidencii záväzkov si napíšem k riadnej faktúre, že bola zaplatená zálohovou faktúrou ZF..., dátum, číslo dokladu, a napíšem si k tomu aj tie interné doklady, aby som vedela, ktoré s tým súvisia.
j.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

A o tých interných dokladoch riadne účtuješ v peňažnom denníku alebo nie a aké dátumy tam dávaš na tie ID? /Prepáč, keď som to z textu nevydedukovala/
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Interné doklady robím s dátumom, kedy mi príde riadna faktúra. S tým dátum spravím storno zálohy a s tým istým dátumom aj výdaj za tovar ...
Interné účtujem v peňažnom denníku.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Dík za vysvetlenie. Nerobí ti to šarapatu v peňažnom denníku? Ja viem tak, že podľa Postupov sa môžu ID účtovať len vrámci uzávierkových operácií, žeby sa niečo zmenilo alebo sa mýlim?
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

pyton
Dík za vysvetlenie. Nerobí ti to šarapatu v peňažnom denníku? Ja viem tak, že podľa Postupov sa môžu ID účtovať len vrámci uzávierkových operácií, žeby sa niečo zmenilo alebo sa mýlim?
Nerobí, normálne ID účtujem počas roka. Ináč sa asi ani nedajú účtovať zálohy len s použitím ID.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Janna
Prijaté preddavky sa evidujú v ALFE v evidencii záväzkov a označí sa, že ide o preddavok. Ja používam označenie ZF..., riadne faktúry evidujem ako DF....

1. Prijaté preddavky účtujem ako výdaj neovpl. základ dane
2. Ked mi príde riadna faktúra, zaevidujem ju do ev. záväzkov.
3. Prijatý preddavok vystornujem z výdavkov neovpl. základ dane cez interný doklad, dňom kedy mi prišla riadna faktúra.
4. Ďalším interným dokladom spravím príjem za tovar, službu.... k riadnej faktúre, dňom kedy mi prišla.
V evidencii záväzkov si napíšem k riadnej faktúre, že bola zaplatená zálohovou faktúrou ZF..., dátum, číslo dokladu, a napíšem si k tomu aj tie interné doklady, aby som vedela, ktoré s tým súvisia.
j.
Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.
0 0
UCET UCET

UCET je offline (nepripojený) UCET

M0NIKA
Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.
pripajam sa k monike tiez tak postupujeme. je to asi najjednoduchsie...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ale keď počas roka účtujete v peň. denníku ID, tak je to podľa mňa v rozpore s Postupmi, ktoré hovoria, že o ID sa účtuje len vrámci uzávierkových operácií.
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

M0NIKA
Janka,
myslím, že si to zbytočne komplikuješ (bez urážky).
Ja si v Alfe zaevidujem preddavkovú fa ako číselný rad ZF, zakliknem tam, že sa jedná o preddavok a spárujem s úhradou z banky, resp. z pokladne.
Keď mi príde ostrá DF, túto zaevidujem.
Interným výdavkom v peň. denníku potom "preúčtujem" úhradu z preddavkovej fa k realizačnej.
Vo výstupoch to je potom pekne všetko vidieť - že bola uhrádzaná cez zálohu.
Monika,
a ako to presne robíš, môžeš to napísať polopatisticky
Ty asi zálohy účtuješ priamo do nákladov a potom interným dokladom mínusom odpíšeš z nákladov a časť ide do DPH? Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Tak to robíš?
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

pyton
Ale keď počas roka účtujete v peň. denníku ID, tak je to podľa mňa v rozpore s Postupmi, ktoré hovoria, že o ID sa účtuje len vrámci uzávierkových operácií.
Prosím Ťa, kde presne to v Postupoch je? Niečo mi uniklo?
Aj Alfa sa pri účtovaní ID pýta, či sa jedná o uzávierkovú operáciu alebo nie. Uzávierkové označuje na zeleno. Keby sa to nedalo, tak by ma soft hádam nepustil.... Ale teraz som v pomykove (hoci presvedčená o svojej pravde .)
A aj keby, nič Ti nebráni urobiť to s dátumom 31.12. - ako uzávierkové operácie ("čistenie salda"). Len potom musíš dávať pozor na to, aby medzičasom neboli fa uhradené duplicitne...
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
A ja to robím zase tak , že preddavkovú si nikde nezadávam, sumu zaplatenú dám hneď do výdavkov a normálnu faktúru , ktorá mi príde s nulou , tak si zaradím do evidencie faktúr a pripnem ku nej aj tú preddavkovú.
TAk mi to poradila jedna skúsená ekonómka.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

znalec
A ja to robím zase tak , že preddavkovú si nikde nezadávam, sumu zaplatenú dám hneď do výdavkov a normálnu faktúru , ktorá mi príde s nulou , tak si zaradím do evidencie faktúr a pripnem ku nej aj tú preddavkovú.
TAk mi to poradila jedna skúsená ekonómka.
Ako som už písal vyššie, ja to robím tiež tak. Podľa mňa zálohové faktúry nie sú žiadnym účtovným ani daňovým dokladom. Ich prijatie nemá žiadny vplyv ani na pohľadávky ani na záväzky. Účtovným prípadom je až ich úhrada.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Janna
Monika,
a ako to presne robíš, môžeš to napísať polopatisticky
Ty asi zálohy účtuješ priamo do nákladov a potom interným dokladom mínusom odpíšeš z nákladov a časť ide do DPH? Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Tak to robíš?
Jani, ja to robím takto:
zaplatenú zálohu zaúčtujem v PD ako VNZD s analytikou preddavok.
Keď dostanem realizačnú fa, vyrobím ID - interný výdavok - prev. réžia a mám to v daňových výdavkoch.
S DPH nerobím, ale kedže sa bavíme o zálohe, tak o nej ani neúčtujeme.
Zdá sa mi nie úplne správne ignorovať zálohové fa, pretože môže nastať prípad, kedy zálohu uhradím napr. 20.12.2004 a ostrú fa dostanem až 02.02.2005....
0 0
Janna Janna

Janna je offline (nepripojený) Janna

Monika,
v podstate to robím tak ako ty, len ja dám o jeden ID viac, s ktorým si vystornujem ten výdavok NZD, aby som nemala tolko výdajov.


K tej evidencii zálohových fa, v zákone o účtovníctve §15 sa píše, že kniha záväzkov obsahuje údaje najmä o veriteľoch, prijatých preddavkoch atď....
Takže ja si tiež myslím, že by sa mali evidovať.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Možte mi prosím poradiť ako by ste vy konkrétne v Alfe zaúčtovali nasledovné (SZČO je platca DPH):

- 10.12.2004 prijatý preddavok napr. v sume 500 000, (viem, že do konca roka nebude tovar dodaný), musím odviesť DPH v 12/2004 - vystavím doklad na účely DPH

- 28.12.2004 bola fakturovaná len časť tovaru napr. 70 000

- zvysok bude fakturovaný postupne v roku 2005
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
andrej_rv
Ako som už písal vyššie, ja to robím tiež tak. Podľa mňa zálohové faktúry nie sú žiadnym účtovným ani daňovým dokladom. Ich prijatie nemá žiadny vplyv ani na pohľadávky ani na záväzky. Účtovným prípadom je až ich úhrada.
Andrej dík za tvoj príspevok, veľmi som sa mu potešila.
Myslím , že takto to je jednoducho. Načo si zbytočne komplikovať prácu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať