Zavrieť

Porady

zástčkový zákon - koncesionarske poplatky

Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Poradte niekto, je niekde na nete uplne znenie tohoto zakona?
Dik.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Tu je:

http://www.porada.sk/t61543-dalsi-ne...poplatkov.html
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

Zakon najdete na intenerte .zbierka.sk, cislo zakona je 68/2008, a tiez informacie najdete na intenrete na .rozhlas.sk, na hlavnej stranke je odkaz na koncesionarske poplatky.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lydia.kralikova Pozri príspevok
Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Dik.
Odpoveď na tvoju otázku nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t77863-koncesio...-poplatky.html
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

lydia.kralikova Pozri príspevok
Nasa firma ma prenajate priestory u inej firmy. Musime ako firma platit koncesionarske poplatky? Alebo to plati iba firma, ktora je registrovana na elektrarnach ako odberatel? Vo fakture o prenajme mame polozku aj za odber elektriny.
Poradte niekto, je niekde na nete uplne znenie tohoto zakona?
Dik.
no www.rtvs.sk je momentálne nefunkčná, aspoň u mňa ... žeby toľko koncesionárov sa chcelo hneď prvý deň prihlásiť?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

VladoaKatka Pozri príspevok
no www.rtvs.sk je momentálne nefunkčná, aspoň u mňa ... žeby toľko koncesionárov sa chcelo hneď prvý deň prihlásiť?
Podľa mňa im padol server z toľkých loginov. Alebo majú 1. apríl a trochu špásujú s koncesionármi...
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Majitelia viacerých domov a bytov budú platiť iba za jeden dom alebo byt, zamestnávatelia podľa počtu zamestnancov, úľavy sa nemenia

Jednotný 140-korunový poplatok za verejnoprávnu televíziu a rozhlas platia od utorka 1. apríla všetci odberatelia elektrickej energie. Po zmene koncesionárskych poplatkov na nové úhrady za vysielanie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) budú domácnosti platiť rovnakú sumu. Rozdielne je pre zamestnávateľov, ktorí už nebudú platiť podľa počtu rozhlasových alebo televíznych prijímačov, vedených v účtovníctve, ale iba ak zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Podľa počtu zamestnancov bude ich mesačný poplatok pre STV a SRo vo výške od 140 do 14 000 korún. Agentúru SITA o tom informovali hovorkyne verejnoprávnych médií Želmíra Habánová (STV), Alexandra Štullerová-Koreňová a Tamara Buzyn (SRo).

Majitelia viacerých domov a bytov budú platiť len za jedno odberné miesto elektrickej energie, teda iba za jeden dom alebo byt. Zaplatiť 140-korunovú úhradu musia cez SIPO (sústredné inkaso platieb
obyvateľstva) alebo aj bankovým prevodom do posledného dňa príslušného mesiaca. Platiť sa bude dať aj štvrťročne, polročne a ročne. V takomto prípade treba zaplatiť do posledného dňa prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa úhrada platí, napríklad za 2. štvrťrok treba zaplatiť do konca apríla. Tí, čo platia koncesie za SRo aj STV, sa k 1. aprílu prihlasovať nemusia. Automaticky sa im doterajšie dve sumy, 40 a 100 korún zmenia v SIPO na jednu 140-korunovú. Tí, čo doteraz koncesie neplatili, sa na platenie úhrad musia písomne prihlásiť najneskôr do 30. apríla.

Tlačivá nájdu na pobočkách Slovenskej pošty a na internetovej stránke SRo http://www.rozhlas.sk/ STV http://www.stv.sk/ a vyberateľa úhrady - Rozhlasovej a televíznej spoločnosti (RTVS) http://www.rtvs.sk/.

POSIELAME ICH AJ V PRÍLOHE!!!

Od platenia sú oslobodení tí, čo žijú v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ťažko zdravotne postihnutí. Polovičnú sadzbu - 70 korún zaplatia dôchodcovia. Výnimkou sú dôchodcovia, ktorí žijú v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom, dostávajú dávky v hmotnej núdzi, alebo sú osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi. Tí, čo aj v minulosti neplatili vôbec, alebo platili len časť koncesií za STV a SRo, nemusia RTVS oznamovať svoje oslobodenie od platenia úhrady. Ak domácnosť nezaplatí za vysielanie verejnoprávnych médií, vyzve ho RTVS, aby zaplatila úhradu aj poštovné. Ak výzvu do 30 dní od jej doručenia nesplní, má RTVS nárok na zaplatenie úhrady, poštovného a pokuty 500 korún na súde. V prípade právnických osôb a podnikajúcich fyzických osôb sa sadzba tejto pokuty zvyšuje a môže byť od 1 000 do 5 000 korún. Podľa zákona bude od 1.
apríla vyberať úhrady a aj vymáhať nedoplatky spoločnosť RTVS, založená SRo a STV. Platby rozdelí podľa kľúča 70 % pre STV a 30 % pre SRo.

Ďalšie odpovede o novom systéme platieb za STV a SRo získajú občania aj zamestnávatelia na informačnej telefonickej linke na čísle s bratislavskou predvoľbou - 02/ 60 61 44 44. Na infolinke je k dispozícii 16 operátorov každý pracovný deň od 8:00 do 19:00.


Zákon má č. 68/2008 Z.z., zamestnávatelia nech si všímajú najmä:

§ 3
Platiteľ úhrady

Platiteľ úhrady (ďalej len "platiteľ") je

a) fyzická osoba, ktorá je koncovým odberateľom elektriny3) v odbernom mieste, z ktorého sa odoberá elektrina pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome,
b) zamestnávateľ,ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov. Na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.


§ 6

ods.
3) Platiteľ podľa § 3 písm. b) platí úhradu za každý aj začatý kalendárny mesiac

a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2 400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6 000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14 000 Sk, ak zamestnáva 1 000 a viac zamestnancov.

(4) Pre určenie úhrady podľa odseku 3 je rozhodujúci počet zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu v prvý deň kalendárneho mesiaca, za ktorý sa táto úhrada platí. Ak sa úhrada platí vopred za štvrťrok, polrok alebo rok, pre jej určenie je rozhodujúci počet zamestnancov v prvý deň prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa táto úhrada platí.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
To znamená, že ak firma má platiť STV koncesionársky poplatok, tak môže si kúpiť do firmy ako náklad TV prijímač????? To by daniari asi nemali vyhodiť!?
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Dobry deň

to znamená, že keď firma ma iba v lete dohodarov, tak ma za letne mesiace zaplatiť koncesionarske poplatky?

Michaela
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Od troch zamestnancov, t.z. že sa prihlási a keď dohodári skončia, tak sa potom asi odhlási!?
No, to ešte bude veľmi zaujímave, ako sa to bude všetko riešiť.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

michaela25 Pozri príspevok
Dobry deň

to znamená, že keď firma ma iba v lete dohodarov, tak ma za letne mesiace zaplatiť koncesionarske poplatky?

Michaela
Zamestnanci- a to dohodári nie sú.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Tweety Pozri príspevok
Zamestnanci- a to dohodári nie sú.

čo, ale potom myslia tým obdobným pracovným vzťahom
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ak som správne pochopila, tak nezáleží, či PRÁVNICKÁ osoba odoberá elektriku, že je len v nájme a nie je prihlásená k odberu EE, ani to na fa za nájom nemá..........platí z titulu, že je ZAMESTNÁVATEĽ, ak má viac ako 3 zamestnancov prihlásených do soc.poisťovne!!! Čo na tom, že nemá ani rozhlas ani televízor v prevádzke. Čiže platím štátu za TO, čo nemám, ani neodoberám...... to sme to dopadli.....čisté výpalníctvo.......Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

michaela25 Pozri príspevok
čo, ale potom myslia tým obdobným pracovným vzťahom
http://www.porada.sk/t66068-co-je-ob...vny-pomer.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jess Pozri príspevok
Ak som správne pochopila, tak nezáleží, či PRÁVNICKÁ osoba odoberá elektriku, že je len v nájme a nie je prihlásená k odberu EE, ani to na fa za nájom nemá..........platí z titulu, že je ZAMESTNÁVATEĽ, ak má viac ako 3 zamestnancov prihlásených do soc.poisťovne!!! Čo na tom, že nemá ani rozhlas ani televízor v prevádzke. Čiže platím štátu za TO, čo nemám, ani neodoberám...... to sme to dopadli.....čisté výpalníctvo.......Prosím opravte ma, ak sa mýlim.
Ber to ako sponzorský dar pre štátnu STV a rozhlas.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Chobot Pozri príspevok
Ber to ako sponzorský dar pre štátnu STV a rozhlas.
Nechcete prispieť sponzorsky aj na našu firmu ???
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

ja mám z toho stale chaos, keď je dohoda pracovnoprávnym vzťahom - vykonáva závislu činnosť, vytvárame mu podmienky na prácu, može mať aj hmotnú zodpovednosť - rovnako ako stály zamestnanec, tak za čo sa považuje podľa tohoto zákona?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

michaela25 Pozri príspevok
ja mám z toho stale chaos, keď je dohoda pracovnoprávnym vzťahom - vykonáva závislu činnosť, vytvárame mu podmienky na prácu, može mať aj hmotnú zodpovednosť - rovnako ako stály zamestnanec, tak za čo sa považuje podľa tohoto zákona?
Veď v tej definícií, na ktorú odkazuje link máš predsa jasne napísané, že je to napr. štátnozamestnanecký pomer, služobný pomer policjata, vojak z povolania. To nie sú klasické pracovné pomery v zmysle ZP ale je to obdobný pracovný pomer, z ktorého účastníkovi plynie sociálne poistenie.

Dohodár ani brigádnik nie je povinne sociálne poistený.
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Ďakujem, takže keď nie je povinne sociálne poisteny, plati sa zaňho len úrazove a garančne poistenie nie je považovaný pre účely tohoto zákona za zamestnanca.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

michaela25 Pozri príspevok
Ďakujem, takže keď nie je povinne sociálne poisteny, plati sa zaňho len úrazove a garančne poistenie nie je považovaný pre účely tohoto zákona za zamestnanca.
Presne tak. Keď si pozrieš zákon, tak tá spoločnosť čo vyberá poplatky získava údaje o počte zamestnancov z hlásenia zo soc. poisťovne. Teda koľko ľudí im nahlási SP, taký poplatok musí firma platiť. Takže firma vie, koľko ľudí má nahlásených v SP.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Chobot Pozri príspevok
Presne tak. Keď si pozrieš zákon, tak tá spoločnosť čo vyberá poplatky získava údaje o počte zamestnancov z hlásenia zo soc. poisťovne. Teda koľko ľudí im nahlási SP, taký poplatok musí firma platiť. Takže firma vie, koľko ľudí má nahlásených v SP.
Lenže aj dohodári sa vlastne nahlasujú na SP, len aby im SP nahlásila, že sú to dohodári a nie zamestnanci ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať