Zavrieť

Porady

Darovanie, predaj vozidla

Chcel by som darovať, príp. predať za 1sk auto, ktoré som používal na podnikanie, mojmu známemu, budem musieť platiť daň s prijímu? Keď ho on bude chcieť predať napr. za mesiac bude musieť platiť daň? Vopred ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    smith Pozri príspevok
    Ty daruješ, nemáš príjem, nemáš čo zdaňovať. Matka predá, nepoužívala na podnikanie nie je dôvod na zdaňovanie (§9 ods.1 psím. d zákona o dani z príjmov).

    Pozor! Záleží na tom, ako sa k tomu postaví príp. daňová kontrola.

    Zák. 595/2003 Zz
    1. §2/ c; príjmom rozumieme peňažné aj nepeňažné plnenie, .....
    2. §2/ f; predmetom dane daňovníka ... sa rozumie príjem ....
    3. §2/ n; závislou osobou sa rozumie osoba blízka alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba
    4. §2/p; iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo ...

    Toto si prepojte na:
    Zák. 511/1992 Zz, § 2 odst. 6 - pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.


    Daňový subjekt bude musieť preukázať, že to nebolo robené len za účelom zníženia základu dane alebo vyhnutiu sa daňovej povinnosti.

    Nevravím, že sa to nedá obhájiť, ale upozorňujem na možné problémy a daňový subjekt by si mal pripraviť prípadný spôsob obhajoby. To, že auto vyradil v r. 2005 z obchodného majetku mu môže podstatne uľahčiť obhajobu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    juraj92 Pozri príspevok
    Chcel by som darovať, príp. predať za 1sk auto, ktoré som používal na podnikanie, mojmu známemu, budem musieť platiť daň s prijímu? Keď ho on bude chcieť predať napr. za mesiac bude musieť platiť daň? Vopred ďakujem za odpovede
    Samozrejme.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Skúste vyhľadávanie, bolo to tu rozoberané.
    Problém to môže robiť u Vás, v prípade Vášho známeho už nie. On už predaj zdaňovať nebude, pokiaľ nezaradi MV do obch. majetku.

    juraj92 je offline (nepripojený) juraj92

    juraj92
    Keď to auto budem chcieť darovať ako určím cenu ktorú musím zdaniť? Alebo ak hodnota auta je 100 000 a ja ho predám za 10 000?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    juraj92 Pozri príspevok
    Keď to auto budem chcieť darovať ako určím cenu ktorú musím zdaniť? Alebo ak hodnota auta je 100 000 a ja ho predám za 10 000?
    Ak ho predáš za 10000.-, tvoj výnos z predaja bude 10000.-, potom pri 19% dani to bude 1900.-.

    juraj92 je offline (nepripojený) juraj92

    juraj92
    Keď my príde daňová kontrola nebude s tým problém, že som to auto predal až tak pod cenu?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    juraj92 Pozri príspevok
    Keď my príde daňová kontrola nebude s tým problém, že som to auto predal až tak pod cenu?
    Je to na daňovníkovi, ako si to obháji.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    juraj92 Pozri príspevok
    Keď to auto budem chcieť darovať ako určím cenu ktorú musím zdaniť? Alebo ak hodnota auta je 100 000 a ja ho predám za 10 000?
    Pri darovaní prečo by sa mala platiť daň?

    juraj92 je offline (nepripojený) juraj92

    juraj92
    Auto bolo zapísané v obchonom majetku od 2002 do 2005, bez dane by som ho mohol predať až 2010, ak ho darujem napr. mame, a ona ho za dva dni predá, nebudem platiť žiadnu daň?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    juraj92 Pozri príspevok
    Auto bolo zapísané v obchonom majetku od 2002 do 2005, bez dane by som ho mohol predať až 2010, ak ho darujem napr. mame, a ona ho za dva dni predá, nebudem platiť žiadnu daň?
    Ty daruješ, nemáš príjem, nemáš čo zdaňovať. Matka predá, nepoužívala na podnikanie nie je dôvod na zdaňovanie (§9 ods.1 psím. d zákona o dani z príjmov).
    nikula viem, že je to staršia debata, ale je to ešte aktuálne? čiže ak FO daruje mame auto a tá ho o pol roka predá, FO ho nedodaní ani z hľadiska dph (či len pri dani z príjmov)???

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    Chcela by som sa opytat. Ak chce podnikatel darovať motor. vozidlo evidovane v obchodnom majetku fyzickej osobe je lepsie to urobit darovacou zmluvou medzi podnikatelom a fyzickou osobou, ci je lepsie ak si ho prepise na fyzicku osobu a potom urobi darovaciu zmluvu z fyzickej osoby - nepodnikateľa na fyzicku osobu - nepodnikateľa. Ak by bola ta druha varianta, staci urobit prevod vlastnickych prav?

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Prosím Vás včera sme predali motorové vozidlo chcem sa opýtať či je nejaká zmena v súvislosti so zmenou dane z motorových vozidiel? Stačí len dať oznámeni na DU a daň z motorových alikvotne doplatiť do 31.01.2009?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mikolajova Pozri príspevok
    Prosím Vás včera sme predali motorové vozidlo chcem sa opýtať či je nejaká zmena v súvislosti so zmenou dane z motorových vozidiel? Stačí len dať oznámeni na DU a daň z motorových alikvotne doplatiť do 31.01.2009?
    Áno, presne tak, zaplatí sa podľa DP r.2008 k 31.1.09. Samozrejme, ak nemáte v.r 2008 povinnosť platiť preddavky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.