Zavrieť

Porady

majetkove vysporiadanie po rozvode

ahoj, s manzelkou sme v rozvodovom konani,6 rokov pracujem v zahranici lebo sme sa rozhodli spolocne ze postavime rodinny dom,pred dvoma rokmi sa nam narodila dzera ktora zostava v opatere matky,dom je po kolaudacii a nevieme sa dohodnut na vysporiadani, manzelka ma chce z neho vyplatit/podotikam ze som ho financoval vylucne z vlastneho vrecka/ co nie je mala suma/cca 1.5mil/ a nastahovat si svojho milenca s ktorim ma pomer uz min.1.5 roka a ktory ju financne podporuje,ja s tym razantne nesuhlasim lebo som ho staval svojimi rukami a som za predaj a rozdelenie pol napol.mozem nejakym sposobom prist o tento dom alebo moze manzelka dosiahnut svojeho bez mojho suhlasu?
Usporiadat
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Zánikom manželstva zanikne aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
§149 ods.4 Občianskeho zákonníka pojednáva: Ak do troch rokov od zániku BSM nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak BSM nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vysporiadané rozhodnutím súdu, platí u nehnuteľností, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké.

A teraz ľudskou rečou:
Máš možnosť spísať s bývalou manželkou do troch rokov od rozvodu dohodu a zrušení a vysporiadaní BSM. Ak sa neviete dohodnúť, doporučujem podať na súd návrh, aby rozhodol o Vašom majetkovom vysporiadaní. Sleduj leho tu 3 rokov, aby si to stihol. Ak nestihneš, alebo nebudeš chcieť, po troch rokoch od rozvodu budete vlastníkmi pôvodne spoločne nadobudnutej nehnuteľnosti, každý 1/2.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Trochu ťa vyvediem z omylov:

pdori Pozri príspevok
ahoj, s manzelkou sme v rozvodovom konani,6 rokov pracujem v zahranici lebo sme sa rozhodli spolocne ze postavime rodinny dom,pred dvoma rokmi sa nam narodila dzera ktora zostava v opatere matky,dom je po kolaudacii a nevieme sa dohodnut na vysporiadani, manzelka ma chce z neho vyplatit/podotikam ze som ho financoval vylucne z vlastneho vrecka/
Znamená to, že si mal nejaké peniaze, ktoré si si priniesol do manželstva a z toho si financoval výstavbu domu? Vieš to preukázať?

Lebo ak nie, tak ste ich asi postavili z peňazí, ktoré ste nadobudli počas manželstva. A vtedy, pokiaľ nemáte rozdelené BSM, tak neexistuje, že to sú moje a to tvoje peniaze. Je to váš spoločný príjem, takže dom si postavil z vášho spoločného príjmu. V manželstve sa neprihliada na to, kto koľko zarába, sú to spoločné financie.

pdori Pozri príspevok
co nie je mala suma/cca 1.5mil/ a nastahovat si svojho milenca s ktorim ma pomer uz min.1.5 roka a ktory ju financne podporuje,ja s tym razantne nesuhlasim lebo som ho staval svojimi rukami a som za predaj a rozdelenie pol napol.mozem nejakym sposobom prist o tento dom alebo moze manzelka dosiahnut svojeho bez mojho suhlasu?

Nevidím do vášho vzťahu, preto to nebudem posudzovať, kto je na vine. Ale po právnej stránke ste vlastníkmi domu obaja. Spoločný majetok rozdelí súd s prihliadnutím na okolnosti. A tie bohužiaľ nie sú tebe naklonené - ona má dieťa, o ktoré sa stará. Pokiaľ navrhne, že tvoju polovicu vyplatí, vidím malú šancu, že by súd prikázal nehnuteľnosť predať a výnos rozdeliť na polovicu.

Nanajvýš môže súd prehodnotiť cenu nehnuteľnosti (keby vyplácaná polovica bola neúmerne nízka). Takže odpoveď je - áno, bohužiaľ je tu tá možnosť, že o dom prídeš. Žiadny súd nepošle matku s dieťaťom na ulicu tým, že by jej prikázal predať nehnuteľnosť, kde býva.
0 0
Mega Trucking Slovakia Mega Trucking Slovakia
?
0 0
JUDr.Milan Ficek JUDr.Milan Ficek
Na to, aby mohlo dôjsť k vyporiadaniu spoločného majetku je potrebne právoplatné rozhodnutie o rozvode. To, čo bude uvedené v rozsudku o rozvode často-krát je veľmi dôležité pri vysporiadaní spoločného majetku. Nie je preto dobré, ak sa rozvodové konanie podceňuje. To, že ste investovali peniaze "zo svojho" je potrebne preukázať. Dá sa to preukázať rôznymi spôsobmi, ktoré musí súd akceptovať. Na to, aby som Vám vedel presne povedať, na čo máte nárok, je potrebné viac informácii. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
JUDr.Milan Ficek Pozri príspevok
Na to, aby mohlo dôjsť k vyporiadaniu spoločného majetku je potrebne právoplatné rozhodnutie o rozvode. To, čo bude uvedené v rozsudku o rozvode často-krát je veľmi dôležité pri vysporiadaní spoločného majetku. Nie je preto dobré, ak sa rozvodové konanie podceňuje. To, že ste investovali peniaze "zo svojho" je potrebne preukázať. Dá sa to preukázať rôznymi spôsobmi, ktoré musí súd akceptovať. Na to, aby som Vám vedel presne povedať, na čo máte nárok, je potrebné viac informácii. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
Možno sa mýlim, ale mám pocit, ako by ste si tu naháňali klientov.
Toto je porada. Tu sa radí zadara a verejne.
Fakt, nič v zlom.
0 0
JUDr.Milan Ficek JUDr.Milan Ficek
Mgr.Shrek Pozri príspevok
Možno sa mýlim, ale mám pocit, ako by ste si tu naháňali klientov.
Toto je porada. Tu sa radí zadara a verejne.
Fakt, nič v zlom.
Presne tak, cital som si pravidla porady, porada.sk je naozaj zadarmo. Za svoju radu som nepytal absolutne nic. Kedze ovladam tuto pravnu oblast, pomozem niekomu, kto nema peniaze na advokata, navyse niekomu koho vobec nepoznam. Ako advokat som zapisany v sucasnosti aj zozname advokatov poskytujucich bezplatnu pravnu pomoc. Ospravedlnujem sa za tento prispevok, ale zamerajme sa skor na odpovede, ako na kritizovanie druhych ludi. Ak mozem, tak rad pomozem niekomu, kto potrebuje pomoc.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
JUDr.Milan Ficek Pozri príspevok
Presne tak, cital som si pravidla porady, porada.sk je naozaj zadarmo. Za svoju radu som nepytal absolutne nic. Kedze ovladam tuto pravnu oblast, pomozem niekomu, kto nema peniaze na advokata, navyse niekomu koho vobec nepoznam. Ako advokat som zapisany v sucasnosti aj zozname advokatov poskytujucich bezplatnu pravnu pomoc. Ospravedlnujem sa za tento prispevok, ale zamerajme sa skor na odpovede, ako na kritizovanie druhych ludi. Ak mozem, tak rad pomozem niekomu, kto potrebuje pomoc.
Ja som Vás nechcel kritizovať. To v žiadnom prípade. Právnikov na porade nie je veľa, každý jeden sa pridá. Viac hláv, viac rozumu. Mne len ten Váš príspevok pripadal ako taká nepriama reklama.
Ale kritika to nebola. Preto ten smile na konci
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

JUDr.Milan Ficek Pozri príspevok
Presne tak, cital som si pravidla porady, porada.sk je naozaj zadarmo. Za svoju radu som nepytal absolutne nic. Kedze ovladam tuto pravnu oblast, pomozem niekomu, kto nema peniaze na advokata, navyse niekomu koho vobec nepoznam. Ako advokat som zapisany v sucasnosti aj zozname advokatov poskytujucich bezplatnu pravnu pomoc. Ospravedlnujem sa za tento prispevok, ale zamerajme sa skor na odpovede, ako na kritizovanie druhych ludi. Ak mozem, tak rad pomozem niekomu, kto potrebuje pomoc.
A ako by na takúto formu reklamy reagovala disciplinárna komisia SAK?
0 0
Alenka35 Alenka35

Alenka35 je offline (nepripojený) Alenka35

zarabajuca zena
Mgr.Shrek Pozri príspevok
Možno sa mýlim, ale mám pocit, ako by ste si tu naháňali klientov.
Toto je porada. Tu sa radí zadara a verejne.
Fakt, nič v zlom.
Ja si myslim, ze pokial pravnik radi zadarmo, je to len dobre. Nesuhlasim s mgr.shrek, aspon niekto tu odpoveda k teme, mgr.shrek to ale nieje
0 0
Alenka35 Alenka35

Alenka35 je offline (nepripojený) Alenka35

zarabajuca zena
som rada, ze aj na porada.sk su pravnici, dostaneme aspon fundovane odpovede a zadarmo
pozrite aj ine blogy ako tento, vsade radia pravnici, advokati alebo aj notari, pokial chcu odpovedat zadarmo, kvitujem to a niesom proti
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Alenka35 Pozri príspevok

Ja si myslim, ze pokial pravnik radi zadarmo, je to len dobre. Nesuhlasim s mgr.shrek, aspon niekto tu odpoveda k teme, mgr.shrek to ale nieje
Ak si si nevšimla tak Mgr. Shrek to napísal ako mimo tému, a jediný z koho mám ja pocit, že v tejto téme aj čosi povedal bol Chobot. A aj ja mám s pána právnika pocit, že si naháňa klientov na porade.

Dobré sa chváli samo, a to horšie sa musí pochváliť samé. No nie

A ešte mimo tému táto téma je z roku majetkove vysporiadanie po rozvode
29-04-08
11:31 PM

pdori
Junior Member
Členom od: 29-04-08
Príspevky: 1
a zadávateľ tu od vtedy nebol tak neviem o čom tu diskutujeme.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Alenka35 Pozri príspevok

Ja si myslim, ze pokial pravnik radi zadarmo, je to len dobre. Nesuhlasim s mgr.shrek, aspon niekto tu odpoveda k teme, mgr.shrek to ale nieje
Alenka35 Pozri príspevok
som rada, ze aj na porada.sk su pravnici, dostaneme aspon fundovane odpovede a zadarmo
pozrite aj ine blogy ako tento, vsade radia pravnici, advokati alebo aj notari, pokial chcu odpovedat zadarmo, kvitujem to a niesom proti
To sa Ti ozaj podarilo. Hlavne to prvé. Ale treba lepšie čítať. čo tí právnici píšu.
P.S. Aha .... už vidím, že si nová.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Alenka35 Pozri príspevok

Ja si myslim, ze pokial pravnik radi zadarmo, je to len dobre. Nesuhlasim s mgr.shrek, aspon niekto tu odpoveda k teme, mgr.shrek to ale nieje




Alenka, nič v zlom, ale najprv si skús pohľadať príspevky od neho a uvidíš či radí alebo nie ........ a až potom posudzuj .........
0 0
milupe milupe

milupe je offline (nepripojený) milupe

chcem sa spytat ako to je ked bivame v dome ktori je mojej mami.musim manzelke najst byvanie.a s uverom to je ako po rozvode?ja ho platim uz 6r.manzelku to ani nezaujimalo.vsetko platim ja.bude muset splacagt polovicu?
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

ak dom patrí tvojej mame, nemáš povinnosť hľadať manželke náhradné bývanie, ak má trvalý pobyt v danej nehnuteľnosti tak jej ho tvoja mama ako majiteľ nehnuteľnosti môže zrušiť na miestnom úrade len tak na počkanie a manželka proti tomu nezmôže nič, nakoľko trvalý pobyt má len evidenčný charakter...

čo sa týka úveru záleží od toho kedy a na čo bol úver čerpaný a či bol čerpaný počas manželstva alebo nie... v zásade platí, že ak bol úver braný na určitú vec počas manželstva manželka má nárok na polovicu z danej veci resp. z jej zaplatenej časti a samozrejme aj na polovicu nezaplatenej časti úveru... zostatok úveru sa bude musieť zistiť k dátumu rozvodu... každý máte nárok na polovicu splatenej časti úveru čo bude každého aktívum a samozrejme pasívum bude ešte nezaplatený zostatok úveru, ktorí sa tiež bude deliť na polovicu...
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Rodinný príslušník sa nemusí vysťahovať, pokiaľ nemá zabezpečené iné bývanie, lebo mal právny dôvod bývania podobne ako nájomca - to je teraz preferovaný názor. To ale neznamená, že jej musíš niečo kúpiť. Stačí jej ponúknuť zmluvu o nejakom nájme, ak si ho nenájde sama.
4 0
milupe milupe

milupe je offline (nepripojený) milupe

chcem sa spytat ako to je ked som mal auot pred sobasom,potom som ho predal a kupil druhe na ktore mi otec dolozil a spysaly sme splatkovi kalendar.musim sa delit aj auto?ked sa dohodneme ze si manzelka zobere to aleb to ako to je s uvermy?mozem ju vystahovat hned po rozvode ak byvame v dome mojej mami?ako by som mal postupovat.nechce prispievat na energie a na uvery.vsetko platim ja
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Pri rozvode súd vychádza z toho, že podiel oboch partnerov na majetku patriacom do ich spoločného vlastníctva je rovnaký. Do tohto spoločného majetku nepatrí okrem iného majetok získaný dedičstvom, darom, v reštitúcii alebo pred uzatvorením manželstva. Zo spoločného majetku je vylúčený aj majetok patriaci do takzvaného výlučného vlastníctva jedného z manželov. To platí napríklad pre automobil, ktorý si jeden z manželov kúpil za peniaze, ktoré si nasporil pred vznikom manželstva. Na druhej strane – do spoločného vlastníctva patria okrem nadobudnutého majetku aj záväzky, ktoré vznikli počas celého trvania manželstva. Počas rozvodu je však dôležité usporiadať nielen majetok, ale aj dlhy. Manželia, ktorí sa budú rozvádzať, by mali túto skutočnosť oznámiť banke. Na to, aby bol jeden z nich oslobodený od povinnosti splácať úver, nepostačuje len dohoda medzi nimi. Ak banke svoj rozvod neoznámia, naďalej majú povinnosť splatiť úver spoločne a nerozdielne. Banka v takom prípade môže požadovať splatenie úveru od ktoréhokoľvek z nich. Ako máte riešené bývanie u mami? Je tam nejaká nájomná zmluva, predpokladám, že byt je vo vlastníctve matky. Máte deti? Manželka užíva túto nehnuteľnosť na základe práva užívať túto nehnuteľnosť ako rodinný príslušník.Do rozvodu ju odtiaľ vyhodiť nemôžete, i keď sa môžete snažiť ju donútiť, aby sama dobrovoľne dom opustila. Nemusí sa nechať, aby nezanikla spoločná domácnosť (právny pojem). Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. Občiansky zákonník pri práve na bytovú náhradu hovorí výslovne iba o nájme, ale na základe rozhodovania súdov sa priznávajú manželom, ktorý užívajú byt v rodinnom dome na základ práva užívania odvodeného od iného užívateľa na základe existencie manželstva. Nie je jednoznačné, či by ste ju len tak mohli z domu vyhodiť, v tejto súvislosti by som rozhodnutie ponechala na súd, aby ste sa vyhli prípadným komplikáciam. Ak predložíte všetky argumenty okrem iného i to, že neprispieva na túto spoločnú domácnosť, súd zváži svoje rozhodnutie. Ale dôležité je aj to, či je toto manželstvo bezdetné alebo sú tu deti, komu budú zverené do výchovy a pod.
Naposledy upravil GabiZ : 18.01.12 at 07:36
0 0
milupe milupe

milupe je offline (nepripojený) milupe

chcem sa spytat ci mam nahlasit do banky ze sa budem rozvadzat ked tam mam uver.deli sa aj uver na polovicu alebo to budem platit len ja?ako to jeked byvame v maminom dome.mam dve deti musim manzelke najst bivanie?ona podala o rozvod.moze jej mama zrusit trvaly pobyt na obecnom urade.zmluvu nemame ziadnu ze tam mozme byvat
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Každopádne by bolo vhodné zájsť do banky a informovať ich o tejto skutočnosti. Niektoré banky vyžadujú nahlásiť každú zmenu, niekde finančnej inštitúcii o svojom rozvode teda musíte povedať, inde to nepožadujú, pretože sa o ňom dozvedia priamo od súdu.V banke potom môžete dohodnúť podmienky, čo s úverom ďalej ale ani počas rozvodového konania sa nesmie prestať platiť. Samozrejme, že po rozvode príde na rad majetkové vyporiadanie manželov. Ak nedôjde k dohode, jeden z vás podá návrh na vyporiadanie BSM na súd a ten rozhodne. Delí sa iba to, čo nadobudli manželia počas trvania spoločného zväzku. To sa týka majetku, ako aj dlhov. Čo sa týka toho bývania, platí, čo som písala predtým. Manželka má zatiaľ právo užívať nehnuteľnosť ako rodinný príslušník. Čo sa týka trvalého pobytu, ten nezakladá k bytu alebo domu žiadne práva a je len evidenčného charakteru. Nakoľko dom nie je vo vašom vlastníctve, ale patrí vašej matke, ten sa deliť nebude, teda nebude spadať do BSM. Pri rozvode sa bude rozhodovať aj o tom, komu budú deti zverené do opatery.To znamená, že obaja máte rovnaké práva i povinnosti čo sa týka vyživovacej povinnosti, kým o tomto nerozhodne súd. Matku len tak od detí odtrhnúť nemôžete a nepripúšťam ani možnosť, žeby ste ju chceli vyhodiť aj s deťmi. Preto by som zatiaľ nekonala vo veci týkajúcej sa bývania, pretože toto bude predmetom súdu ak sa nedohodnete a dôležité bude aj to, či budú deti zverené do výchovy matke. Čo sa týka povinnosti poskytnúť bytovú náhradu (rozlišujú sa tri druhy bytových náhrad – náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie), zákon túto povinnosť vyslovene upravuje len v prípade nájmu. Ale ako som spomínala, rozhodujúce bude aj to, ako bude po rozvode riešená otázka bývania matky a detí, ak budú zverené do jej osobnej starostlivosti a na základe toho aj súd rozhodne.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať