Zavrieť

Porady

Podnikanie v dome vo vlastníctve manžela

Dobrý deň poraďáci, potrebujem vašu pomoc. Chcela by som začať podnikať s príspevkom z ESF. Máme k dispozícii rodinný domček po starkých, ktorý bol darovaný manželovi. Keby som si tam chcela zriadiť napr. herňu pre deti - ako mám postupovať? Potrebovala by som, aby aspoň energie mohli ísť do nákladov. Ako mám postupovať? Máme uzavrieť nájomnú zmluvu, alebo je lepšie uzatvoriť s.r.o.? Sú tam potrebné aj nejaké rekonštrukčné práce, chceli by sme upraviť aj podkrovie, aby sa dalo využiť na príležitostné ubytovanie.
Vedel by mi niekto poradiť, aby to bolo papierovo správne a finančne čo najvýhodnejšie aj v súvislosti s nákladmi, odvodami, DÚ atď?
Veľmi pekne vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Nechápem tejto otázke: "Máme uzavrieť nájomnú zmluvu, alebo je lepšie uzatvoriť s.r.o.? "

    Uzatvoriť nájomnú zmluvu na koho? Máš vydaný ŽL?

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    No ked chcem tam podnikať ako SZČO, asi musím mať nájomnú zmluvu, nie? Možno je to zmluva o prenájme, neviem to zatiaľ presne.Dom je napísaný na manžela. Ja zatiaľ nemám ŽL, ale uvažujem nad tým.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Chceš podnikať ako fyzická osoba, SZČO. Majiteľom domčeka je manžel.V tom prípade by mal byť na katastri napísaný ako vlastník nehnuteľnosti. Potom s ním uzatvoríš zmluvu o nájme, kde ti dá súhlas s vykonávaním podnikateľskej činnosti - konkrétnej, na ktorú budeš mať živnostenský list. Taktiež sa v zmluve uvedie, že potrebné opravy a úpravy bude znášať nájomca. Uvedie sa aj výška nájmu a spôsob, akým sa prípadné technické zhodnotenie prejaví na výške nájomného. Manžel sa prihlási na Daňovom úrade , ako prenajímateľ nehnuteľnosti.K tým prostriedkom ESF - pôjde o príspevok na samozamestnanie,cez úrad práce, alebo je vyhlásený projekt cez ESF? V prvom prípade doporučujem spoluprácu s príslušným úradom práce pri štylizácii zmluvy. V druhom - aby ju spísal právnik.

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Prosím Vás, ako je to v tomto prípade. Ja som si v rodinnom dome zriadil kanceláriu ako SZČO, keďže pracujem doma a mám elektr. vykurovanie, voda a p. vznikajú pre domácnosť zvýšené náklady a samozrejme hádky, koľko si spálil a... Keďže podľa dohody manželka uhrádza energie ako by som jej mohol poskytnúť finančne prostriedky, aby som si ich mohol uplatniť v nákladoch?

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Kolenčík Pozri príspevok
    Prosím Vás, ako je to v tomto prípade. Ja som si v rodinnom dome zriadil kanceláriu ako SZČO, keďže pracujem doma a mám elektr. vykurovanie, voda a p. vznikajú pre domácnosť zvýšené náklady a samozrejme hádky, koľko si spálil a... Keďže podľa dohody manželka uhrádza energie ako by som jej mohol poskytnúť finančne prostriedky, aby som si ich mohol uplatniť v nákladoch?
    Ja by som to riešila asi takto - vyrátala by som si pomernú časť spotreby energie podľa napr. vykurovaného priestoru, plochy a tú sumu by som dala na konci roka ako nepeňažné zníženie daňového základu a tú sumu by som vyplatila cez osobnú spotrebu.

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Áno Dav, manžel je zapísaný na katastri ako vlastník. Len ma zajujímalo, či prípadné opravy a úpravy si budem môcť uviesť do nákladov. A čo sa týka energie a plynu? Inkaso chodí na jeho meno, musí to byť zarátané v nájme? Alebo...??? Vopred veľmi pekne ďakujem.

    bobo1 je offline (nepripojený) bobo1

    bobo1
    Riešim niečo podobné. S manželom vlastníme pol na pol nehnuteľnosť kde podniká. Chceme spísať nájomnú zmluvu, kde mu dovolím využívať aj moju polovicu na podnikateľské účely. Nechcem za to žiadnu odplatu, na druhej strane nehnuteľnosť si vyžaduje investície. Môžme to urobiť tak, že nájom bude bezodplatný a investície si bude plne zahŕňať do svojich nákladov ?

    Podnikanie v dome vo vlastníctve manžela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.