Zavrieť

Porady

Alianz-poistne plnenie pri autonehode

Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Zdravim Vas poradaci, prosim o radu.Dnes poobede sa nam stala dopravna nehoda, ja som nebola na vine. Dotycny, co nehodu sposobil ma zakonnu poistku v Alianz a moja otazka znie: akym sposobom poistovna preplaca skodu ci na ohliadke vycislia skodu peniaze nam vyplatia a my si to dame opravit kde chceme alebo to musime dat do servisu ktory posle poistovni fakturu a ta ju uhradi. Este upresnim, ze mame feliciu 97 rocnik, znicena prava predna strana,naraznik,rozbite celne sklo.Popripade ako dosiahnut aby sme auto mali opravene a nemuseli uz nic doplacat.Dakujem za kazdu cennu radu ci odpoved.
Naposledy upravil Dav : 09.08.11 at 20:39
Usporiadat
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Ice dive Pozri príspevok
Z Vašich odpovedí tu na porade viem, že máte s likvidáciou bohaté skúsenosti a vyznáte sa (určite lepšie ako ja:-) preto neberte toto, že sa chcem hádať, ale chcel by som pochopiť resp. prísť na koreň tomuto postupu...
Je pravdou, že majiteľ má jediný právo zošrotovať resp. nezošrotovať vrak auta a poisťovňa nemá právo do toho čo s ním spraví rozhodovať, avšak keďže sa jedná o PZP vypláca sa skutočná škoda a tú určil likvidátor podľa znaleckého štandardu, ak sa majiteľ rozhodne šrotovať - zvyšuje predsa rozsah škody, ktorý si chce voči poisťovni uplatniť... nakoľko znehodnotí aj použiteľné diely auta, a túto škodu si spôsobil sám na čo sa PZP nevzťahuje...

PS: mohli by ste prosím uviesť presné čísla paragrafov resp. zákona, nakoľko paragrafy 400 - 403 sú podľa občianského zákonníka zrušené od roku 1992 a link ktorý je vo Vašom príspevku odkazuje na obchodný zákonník a tam je náhrada škody v pragrafoch 373 - 386 -avšak predpokadám, že obchodný zákonník sa nebude vzťahovať na túto situáciu...
máte čiastočne pravdu, počíta sa skutočná škoda, ale túto je možné "hypoteticky" počítať - napr. predpísaným postupom, ale väčšiu váhu má realita, a teda čo klient skutočne urobil. Ak doloží, že vozidlo zošrotoval, teoretický výpočet si poisťovňa môže oné...., a bernou mincou je realita- protokol o zošrotovaní, jeho dopad na hodnotu vraku a následný výpočet výšky škody, ktorý musí zohľadniť realitu.

všeobecne o zodpovednosti za škodu par. 427
všeobecne k výške škody par. 442 + 443
občiansky zákonník je základný predpis, a určite tam nebude uvedené nič bližšie než odkazy - napr.: presný výpočet výšky škody na motor. vozidle nájdete v prílohe č. 6 vyhlášky 492/2004, obdobne k inému majetku (stavby atp.) v inom prepise.
Všetky predpisy, zákony majú svoje vykonávacie predpisy, výklady, inštrukcie, metodické pokyny, ktoré budete pracne vyhľadávať, a keď sa vám to podarí zistíte, že na ich použitie potrebujete špeciálne odborné vedomosti. Ak ich nemáte........
Naviac, všetci vieme, že každý predpis má viacero výkladov, interpretácií, a kto sa vie v danej problematike detailne orientovať, vie si vybrať optimálnu variantu. To urobil aj likvidátor Allianz - ponúkol klientovi podľa svojho názoru ďalšiu (úplne legálnu) variantu, a je na klientovi aby zvážil, vybral a urobil čo mu vyhovuje najviac. To je všetko. O pohnútkach likvidátora by som zbytočne nešpekuloval - jednoducho urobil pre klienta niečo naviac, urobil to dobrovoľne, je možné že to robí pravidelne, a je to vizitka jeho osobných vlastností.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

preboha Pozri príspevok
máte čiastočne pravdu, počíta sa skutočná škoda, ale túto je možné "hypoteticky" počítať - napr. predpísaným postupom, ale väčšiu váhu má realita, a teda čo klient skutočne urobil. Ak doloží, že vozidlo zošrotoval, teoretický výpočet si poisťovňa môže oné...., a bernou mincou je realita- protokol o zošrotovaní, jeho dopad na hodnotu vraku a následný výpočet výšky škody, ktorý musí zohľadniť realitu.

všeobecne o zodpovednosti za škodu par. 427
všeobecne k výške škody par. 442 + 443
občiansky zákonník je základný predpis, a určite tam nebude uvedené nič bližšie než odkazy - napr.: presný výpočet výšky škody na motor. vozidle nájdete v prílohe č. 6 vyhlášky 492/2004, obdobne k inému majetku (stavby atp.) v inom prepise.
Všetky predpisy, zákony majú svoje vykonávacie predpisy, výklady, inštrukcie, metodické pokyny, ktoré budete pracne vyhľadávať, a keď sa vám to podarí zistíte, že na ich použitie potrebujete špeciálne odborné vedomosti. Ak ich nemáte........
Naviac, všetci vieme, že každý predpis má viacero výkladov, interpretácií, a kto sa vie v danej problematike detailne orientovať, vie si vybrať optimálnu variantu. To urobil aj likvidátor Allianz - ponúkol klientovi podľa svojho názoru ďalšiu (úplne legálnu) variantu, a je na klientovi aby zvážil, vybral a urobil čo mu vyhovuje najviac. To je všetko. O pohnútkach likvidátora by som zbytočne nešpekuloval - jednoducho urobil pre klienta niečo naviac, urobil to dobrovoľne, je možné že to robí pravidelne, a je to vizitka jeho osobných vlastností.
no má to logiku, avšak chápal by som to ak by sa stala nehoda, klient by si spravil posudok na škodu, alebo fotky a vrak by dal zošrotovať o čom by predložil potvrdenie spolu s posudkom o škode -v takomto prípade by si mohla poisťovňa so svojim hypotetickým výpočtom oné..., lebo sa opiera len o dôkazový material klienta (asi štandardný postup pri zahraničných škodách kedy sa neoplatí vrak dopravovať na Slovensko, keď sa nevyúžíva likvidačný zástupca) a bernou mincou je realita...
avšak v tomto konkrétnom prípade likvidátor auto reálne obhliadol spravil výpočet škody a ohodnotil vrak takže si vyhotovil hypotetický výpočet, ktorý doloží fotkami z obhliadky klient zošrotuje auto a v rukách má len potvrdenie o zošrotovaní toto predloží poisťovni a tá môže povedať, že bude plniť na základe škodového spisu a obhliadky (to čo si klient spraví so svojim majetkom je jeho vec a hovoriť mu do toho nemôžu...)- v tejto fáze sa mi to zdá byť postavené len na dobrej vôli a nálede likvidátora (resp. skôr jeho nadriadeného a vedenia poisťovne...) Ak by to takto reálne fungovalo bol by to docela elegantný spôsob ako dostať slušné plnenie a zbavit sa starostí s vrakom...(autá po ťažkých nehodách by sa nedostávali opäť do obehu, poklesli by krádeže aut, nakoľko by sa už ťažšie legalizovali - neboli by volné doklady...)
Reálne totálnych škôd nebýva až tak veľa oproti tým bežným ťukesom koľko krát ste sa vo Vašej praxi stretli s obdobným postupom, kedy sa likvidácia škody riešila takýmto šrotovacím postupom na základe odporúčania poisťovne??? napr. v koľkých prípadoch z 10 totáliek?
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

nejde o to, nakoľko je takýto postup v praxi častý, ja som iba vysvetlil, že je to postup po všetkých stránkach legálny, logický a doporučujem ho použiť v tomto prípade. To čo klient dostane by som nenazýval slušnými peniazmi, ale jednoducho úhradou škody v rmci zákona. Myslím, že na otázku sme lilika odpovedali, a môžeme ju považovať za vybavenú.
0 0
lilika45 lilika45

lilika45 je offline (nepripojený) lilika45

Pani, tak dakujem za obsiahlu diskusiu, no mne ide len o to, ci je niekde ta formulka o tom,ze ak ho dam zisrotovat,opravovat ho iste nebudeme, poistovna mi vyplati 1000euro, aj PISOMNE uvedena.No, lebo ak nie a ja dam len na slovo likvidatzora, o com nemam ziaden doklad, ze to aj preplati, potom budem skodna ja. Vlastne uz aj som, aj ked havarku sposobil niekto uplne iny, ktory sa k celej veci postavil tak, ze tu havarku ani svojej poistovni nenahlasil.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

lilika45 Pozri príspevok
Pani, tak dakujem za obsiahlu diskusiu, no mne ide len o to, ci je niekde ta formulka o tom,ze ak ho dam zisrotovat,opravovat ho iste nebudeme, poistovna mi vyplati 1000euro, aj PISOMNE uvedena.No, lebo ak nie a ja dam len na slovo likvidatzora, o com nemam ziaden doklad, ze to aj preplati, potom budem skodna ja. Vlastne uz aj som, aj ked havarku sposobil niekto uplne iny, ktory sa k celej veci postavil tak, ze tu havarku ani svojej poistovni nenahlasil.
ak chcete 1000 eur, musí Vám stačiť slovo likvidátora, požadovanú formulku nenájdete nikde, ona totiž iba nepriamo vyplýva z predpisov o náhrade škody. Považujte to za NOW HOW, ktoré ste dostali, ale či ho použijete ostane iba na Vašom zvážení....
ak chcete počuť môj názor, použil by som likvidátorom poskytnuté NOW HOW
0 0
bzaujec bzaujec

bzaujec je offline (nepripojený) bzaujec

Zdravim, poradaci, potreboval by som poradit, ako dostat z Alianzu celu spoluucast. Dedko, u nich poisteny, mi sposobil skodu, ktora sa riesila cez havarijne v Generali, pretoze auto je na uver. Zaplatil som spoluucast 331€. Nasledne to islo do Alianzu, odkial mi prislo krasnych 12,81€ ako suma, na ktoru mam narok a ze 319€ je amortizacia, lebo moje auto sa "zhodnotilo". Podla mna je to blbost, pretoze skoda bola 2747€ s DPH, takze by mali preplatit 2747€, lebo to je suma, ktora bola nutna pre uvedenie vozidla do prevadzkyschopneho stavu, ako bolo auto pred nehodou. Alebo si mam vymahat spoluucast v Generali, kde mam havarijnu, lebo nehodu som nesposobil ja?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

bzaujec Pozri príspevok
Zdravim, poradaci, potreboval by som poradit, ako dostat z Alianzu celu spoluucast. Dedko, u nich poisteny, mi sposobil skodu, ktora sa riesila cez havarijne v Generali, pretoze auto je na uver. Zaplatil som spoluucast 331€. Nasledne to islo do Alianzu, odkial mi prislo krasnych 12,81€ ako suma, na ktoru mam narok a ze 319€ je amortizacia, lebo moje auto sa "zhodnotilo". Podla mna je to blbost, pretoze skoda bola 2747€ s DPH, takze by mali preplatit 2747€, lebo to je suma, ktora bola nutna pre uvedenie vozidla do prevadzkyschopneho stavu, ako bolo auto pred nehodou. Alebo si mam vymahat spoluucast v Generali, kde mam havarijnu, lebo nehodu som nesposobil ja?
Ak je to auto staršie ako cca 3 roky tak tú spoluúčasť nedostaneš...-škoda,že máš v kasku v Generali takú vysokú spoluúčasť...
0 0
bzaujec bzaujec

bzaujec je offline (nepripojený) bzaujec

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ak je to auto staršie ako cca 3 roky tak tú spoluúčasť nedostaneš...-škoda,že máš v kasku v Generali takú vysokú spoluúčasť...
Auto je r.v. 2001, Xsara Picasso. To vazne mam doplatit na to, ze niekto iny nevidi na cestu ? Kupoval som to v AAA, vsetko vybavovali oni.

Napr. podla D.A.S. revue 02/2007 je lepsie riesit nehodu cez havarijnu poistku a potom si je mozne spoluucast uplatnit v poistovni vinnika (alebo priamo u vinnika, takze asi pojdem za dedom)
Naposledy upravil bzaujec : 16.12.09 at 15:45
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Kto platí havarijnu poistku na 12-ročnom vozidle, a ešte na takom vozidle ako je Felicia, si bud nevaži svoje zarobené peniaze, alebo má rad prislušnu poisťovňu a snaží sa ju takto sponzorovať, alebo má peňazí veĺa a je mu uplne jedno ako ich utráca.

Nič ine ma nenapada ak nechcem priamo urážať dotyčnú osobu.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

už som to tu uviedol viackrát, poisťovne odškodňujú podľa vlastnej úvahy, a nerešpektujú príslušný všeobecne právny predpis. Urobili to aj vo Vašom prípade. Je na Vás, či sa proti postupu poisťovne ohradíte, alebo nie.
Na margo vysokej spoluúčasti v Generali len toľko, že výška spoluúčasti je suma dojednaná v poistnej zmluve, a jej výška je zvolená klientom. Neexistujú "dobré - kvalitné" poisťovne s malou spoluúčasťou ani zlé s vysokou.
0 0
bzaujec bzaujec

bzaujec je offline (nepripojený) bzaujec

preboha Pozri príspevok
už som to tu uviedol viackrát, poisťovne odškodňujú podľa vlastnej úvahy, a nerešpektujú príslušný všeobecne právny predpis. Urobili to aj vo Vašom prípade. Je na Vás, či sa proti postupu poisťovne ohradíte, alebo nie.
Na margo vysokej spoluúčasti v Generali len toľko, že výška spoluúčasti je suma dojednaná v poistnej zmluve, a jej výška je zvolená klientom. Neexistujú "dobré - kvalitné" poisťovne s malou spoluúčasťou ani zlé s vysokou.
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bzaujec Pozri príspevok
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?
Zaplatiť si právnika a súdiť sa s poisťovňou.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

bzaujec Pozri príspevok
Vedeli by ste mi teda poradiť, ako sa ohradiť, z toho všeobecne právneho predpisu mi to jasné nie je ?
o Vašom aute neviem takmer nič, a ak som správne vyrozumel nepotrebujete voľnú debatu, ale použiteľnú -účinnú radu. tá je možná až potom, čo uvediete potrebné údaje (napr. rozsah poškodenia atp.). Potom je možné povedať niečo užitočné. Niekde na porade je tuším aj moje tel. číslo, takže je to na Vás....
0 0
bzaujec bzaujec

bzaujec je offline (nepripojený) bzaujec

Udaj Vam napisem hned, ako prihodim zopar prispevkov, pretoze zatial sukromne spravy este nemozem posielat
0 0
Bardejovska Bardejovska

Bardejovska je offline (nepripojený) Bardejovska

Som majiteľom prepravnej firmy a vlastním nákladné auta. Zákonné poistenie za tieto auta platím štvrťročne poisťovni Alianz. Tak sa stalo aj s poistkou ktorá mala byť uhradená 1.1.2008 ale na účet poisťovne bola pripísaná 10.01.2008. Čo čert nechcel 17.01.2008 sa jednému z mojích áut stala dopravná nehoda. Poisťovňa to riešila súdne a dostal som rozsudok pre neskoré zaplatenie poistenia /10 dní/ uhradiť 20% z nákladov na opravu. Poisťovňa uhradí zvyšných 80% vyčíslenej sumy.
0 0
MarcelC MarcelC

MarcelC je offline (nepripojený) MarcelC

Dobrý deň, dnes som havaroval na aute nikto neprisiel k urazu ani ja ale auto je znacne poskodene. Zavolal som 112 takze mam papier od policie. Taktiez som si zavolal odtahovu sluzbu. Lenze nemam havarijne poistenie iba zakonnu poistku preto sa chcem spytat ci je potrebne nahlasit tuto udalost poistovni alebo nie. Pripadne ako by som mal dalej postupovat. Za skoru odpoved dakujem..
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

nie
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

my sme mali celkom ok skusenost s generali... a zlu skusenost s kooperativou kde mal uzavretu poistku vinnik
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

MarcelC Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes som havaroval na aute nikto neprisiel k urazu ani ja ale auto je znacne poskodene. Zavolal som 112 takze mam papier od policie. Taktiez som si zavolal odtahovu sluzbu. Lenze nemam havarijne poistenie iba zakonnu poistku preto sa chcem spytat ci je potrebne nahlasit tuto udalost poistovni alebo nie. Pripadne ako by som mal dalej postupovat. Za skoru odpoved dakujem..
ked sa stalo toto mojej mame.. do nich narazil jeden ujko zo zadu.. tak tiez je tam len zakonna poistka.. tak tiez volali policiu.. potom to ohlasili v poistovni vinnika.. /ak tam nebol druhy ucastnik tak to ohlas vo svojej/
a oni to doriesia.. zavolaj tam ake doklady treba dolozit /technicka, vodicak fotokopie atd.../
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

lienocka, ochota poradiť nemusi stačiť, skús si prečítať otázku ešte raz
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať