Zavrieť

Porady

oznámenie nástupu na rodičovskú dovol. zamestnávateľovi

Neviete mi poradiť ktorý § zákonníka práce hovorí o povinnosti zamestnanca oznámiť zamestnávateľovi nástup na rodičovskú dovolenku ? Musí uviesť aj obdobie na koľko chce rodičovskú (samozrejme najviac do 3 rokov dieťaťa). Ď.
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
<LI type=square> Pokiaľ viem zákon žiadnu lehotu nestanovuje. Ako vyplýva z ust. § 166 ods. 2 zákonníka práce: Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac. Je vecou korektných vzťahov podať žiadosť tak, aby mali obe strany možnosť zariadiť sa podľa situácie. Žiadosť je vhodné podať písomne a vymedziť v nej dobu čerpania rodičovskej dovolenky.


Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166

Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
0 0
mariannak mariannak

mariannak je offline (nepripojený) mariannak

ďakujem pekne
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

Ja som nastupila na MD 1.2.2008 koncit by mi mala 14.8.08 nakolko mam este mlieko chcem zostat s dcérkou doma, chcem poziadat zamastnavatela o RD takze ak som to spravne pochopila mam poziadat pisomne zamestnavatela o RD kde napisem do kedy ziadam o RD a zamestnávatel mi je podla zákona povinný mojej ziadosti vyhoviet
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
Ja som nastupila na MD 1.2.2008 koncit by mi mala 14.8.08 nakolko mam este mlieko chcem zostat s dcérkou doma, chcem poziadat zamastnavatela o RD takze ak som to spravne pochopila mam poziadat pisomne zamestnavatela o RD kde napisem do kedy ziadam o RD a zamestnávatel mi je podla zákona povinný mojej ziadosti vyhoviet
Áno, tak.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

dakujem
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

chcela by som sa opytat ako napisat oznamenie o nástupe na RD pre zamestnávatela
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
chcela by som sa opytat ako napisat oznamenie o nástupe na RD pre zamestnávatela
Klasika: meno, ..... týmto žiadam zamestnáv. ...... o poskytnutie RD v termíne....
Naposledy upravil Tweety : 30.07.08 at 10:43 Dôvod: oprava slova sam.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
a vec
mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
a vec
mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost
Nie je to oznámenie, ale žiadosť. O RD treba požiadať.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

stanka613 Pozri príspevok
dobre ja viem ze ma tam byt hlavicka potom názov firmy atd
a vec
mam to napisat ako oznamenie o nastupe na RD alebo ako ziadost
V Zákonníku práce sa nehovorí o písomnom požiadaní, len o tom, že zamestnávatel je povinný RD poskytnúť, ak o to "požiadaš" (§ 166 ods.2 ZP). Ale písomne je istejšie pre obe strany.
Možno by si mohla pripojiť aj kopiu RL dieťaťa, ak žiadaš o RD do troch rokov. Podla neho presne budú vedieť, dokedy máš na RD nárok.
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

takze to budem definovat ako

ziadaost o RD

Dna 14.8.08 mi koncí MD týmto Vás ziadam o RD do 31.3.09
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

mozem ziadost napisat takto


dna ....... mi konci mat. dovolenka, t7mto Vas ziadam o poskytnutie rodicovskej dovolenky podla $166 ods 2. zakonika prace
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
mozem ziadost napisat takto


dna ....... mi konci mat. dovolenka, t7mto Vas ziadam o poskytnutie rodicovskej dovolenky podla $166 ods 2. zakonika prace
Ak chceš RD až do troch rokov dieťaťa, napísala by som to takto: týmto žiadam o poskytnutie RD odo dňa(deň po skončení MD) ... do .....(dátum , kedy dieťa dovrší tri roky.) Ak nechceš až do troch rokov, tak uveď iný reálny dátum .
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

rozmyslam ze by som zostala do 1 roka malej mam to tam napisat ale co ak budem potom chciet zostat dlhsie mozem poziadat o predlzenie do 3 rokov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
rozmyslam ze by som zostala do 1 roka malej mam to tam napisat ale co ak budem potom chciet zostat dlhsie mozem poziadat o predlzenie do 3 rokov
Zase o RD požiadaš. Skús to prekonzultovať so zamestnáv.( aj on sa musí nejako zariadiť)
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

dnes idem za zamestnavatelom dat mu ziadost ale trochu sa bojim ze budem musiet ist do prace ja viem ze ma nemoze prinutit ist pracovat,v praci mam nahradu za seba a pred MD sme sa presne nedohodli kedy nastupim do prace iba to som povedala ze este neviem co ako bude a ked to bude aktualne tak sa potom dohodnemme
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanka613 Pozri príspevok
dnes idem za zamestnavatelom dat mu ziadost ale trochu sa bojim ze budem musiet ist do prace ja viem ze ma nemoze prinutit ist pracovat,v praci mam nahradu za seba a pred MD sme sa presne nedohodli kedy nastupim do prace iba to som povedala ze este neviem co ako bude a ked to bude aktualne tak sa potom dohodnemme
Ísť pracovať ťa nemôže nútiť, na RD je zo zákona nárok( samozrejme, ak o ňu požiadaš, on musí žiadosti vyhovieť).
0 0
stanka613 stanka613

stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

dakujem za pomoc
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Mám 2 také prípady, ale ani po upozornení aby dali žiadosť o RD do dnešného dňa ani "bu".Vraj to vyplýva zo zákona tak to má stačiť. Majú tolerantného zamestanávateľa........
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MarcelkaT Pozri príspevok
Mám 2 také prípady, ale ani po upozornení aby dali žiadosť o RD do dnešného dňa ani "bu".Vraj to vyplýva zo zákona tak to má stačiť.
Nie nevyplýva, o čerpanie RD je potrebné požiadať. Ak nepožiadajú, nie je to čerpanie RD.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať