Zavrieť

Porady

Predlzenie materskej

Dobry den,

momentalne som so synom stale na materskej, resp. platia mi rodicovsky prispevok, lebo uz ma 2 roky a 3 mesiace. Rada by som s nim zostala doma cim dlhsie, resp. maximalny cas aky je povoleny. Myslim, ze je to 5 rokov. Ak nie, tak ma opravte. Rada by som si to predlzila na tych 5 rokov, ale neviem akym postupom sa uberat. Nejde mi o prispevok od statu, no rada by som sa informovala, ci mi bude stat hradit zdravotne odvody, ak ano, ci aj nejake dalsie. Ci sa mi tieto roky budu zapocitavat do odpracovanych rokov ...
Potrebujem o to poziadat len na odbore soc. veci a rodiny?
Prosim o radu.
Dakujem velmi pekne.

Sona
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak syna nedáš do škôlky a nebudeš zárobkovo činná, tak sa onho môžeš starať do 6 rokov a štát bude za teba odvádzať:
    - dôchodkové poistenie (ráta sa to do nároku na dôchodok) (vid. zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm.c + ods.3 + § 22 ods.1 + Zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.2 + 3) a
    - budeš aj zdravotne poistená štátom (Zákon o zdravotnom poistení § 11 ods.8 písm. j + ods.12 + prípadne ods.9,10).
    Samozrejme to dôchodkové poistenie len v prípade, že máš podanú prihlášku na SP.

    Ak však myslíš na odpracované roky, ktoré sa rátajú z dôvodu nároku na 5-týždnennú dovolenku (po odpracovaní 15rokov), tak ak nie si zamestnaná, tak do odpracovaných rokov sa ráta len starostlivosť o dieťa do troch rokov. - vid Zákonník práce § 103 ods.5 písm.a)

    Neviem, či si zamestnaná. Ak by si v zamestnaní čerpala neplat.volno, tak to neviem iste, ako by bolo so zdravot.poistením.
    Naposledy upravil brčko : 03.07.08 at 14:17

    hulala je offline (nepripojený) hulala

    hulala
    DAKUJEM velmi pekne za odpoved. Ja som odisla na matersku ako zamestnana a do dnesneho dna som nerozviazala prac. pomer, to znamena, ze som stale zamestnana vsak?
    Ohladne zapoctu rokov som narazala na zapocitanie rokov do dochodku, nie ake mam pravo na dovolenku, no asi to spolu s tym suvisi. Ale aj tak by som si v tom este chcela spravit jasno. Ak smiem poprosit, vyjadrite sa mi k tomu ....

    Ako mam o predlzenie poziadat? Potrebujem nejaky doklad od zamestnavatela tiez? Nejde o predlzenie zo zdravotnych dovod dietata, len dobrovolne predlzenie.

    DAKUJEM este raz. Tesim sa na rady a odpovede.

    Sona

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    brčko Pozri príspevok
    ...Ak by si v zamestnaní čerpala neplat.volno, tak to neviem iste, ako by bolo so zdravot.poistením.
    Bolo by to tak, že by sa museli odvádzať preddavky z minimálneho základu (8100 Sk) aj na strane zamestnanca aj na strane zamestnávateľa, avšak na základe (dobrovoľne) podaného RZZP by sa tieto preddavky vrátili späť aj zamestnankyni - ako poistenkyni štátu - a vrátili aj zamestnávateľovi.

    Nekameňujte ma, toto mi v časoch keď som pôsobil na MZ, uniklo a je mi to ľúto, že sa pri tzv. predĺženej rodičovskej dovolenke veci zbytočne skomplikovali.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    hulala Pozri príspevok
    DAKUJEM velmi pekne za odpoved. Ja som odisla na matersku ako zamestnana a do dnesneho dna som nerozviazala prac. pomer, to znamena, ze som stale zamestnana vsak? samozrejme
    Ohladne zapoctu rokov som narazala na zapocitanie rokov do dochodku, nie ake mam pravo na dovolenku, no asi to spolu s tym suvisi. Ale aj tak by som si v tom este chcela spravit jasno. Ak smiem poprosit, vyjadrite sa mi k tomu ....
    Ak si nastupovala na MD v období do 31.7.06, tak podával za teba prihlášku do SP na dôchodkové poistenie zamestnávatel (nahlásením začiatku MD). Od 1.8.06 je to už povinnosťou mamičky samotnej! Dovršením 3-och rokov zamestnávatel nahlási ukončenie čerpania RD a to predpokladám bude v SP brané ako odhláška z dôchodkového poistenia.

    Preto ak chceš mať súvislé dôchodkové poistenie a hned po ukončení čerpania RD budeš čerpať neplatené volno alebo budeš nezamestnaná, musíš si podla mna najneskôr v den po dovršení 3-och rokov dať sama prihlášku do sociálnej poistovne podla bydliska ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, za ktorú štát platí dôch.poistenie. Prihlášku podáš na RLFO, priložíš vyhlásenie + kopia RL dieťaťa + oznámenie sporitela, ak si v II.pilieri.

    U zamestnávatela by si ešte predtým mala požiadať o neplatené volno z dôvodu predlženej starostlivosti o dieťa. Môže a nemusí ti vyhovieť. Je to na nom.
    Ak ti neplatené volno poskytne, tak treba platiť odvody do zdr.poistovne podla postupu ako písal p. Mihál.
    Ak ti nevyhovie a ty budeš chcieť ostať s dieťaťom aj napriek tomu, tak ti neostáva nič iné ako rozviazať s ním prac.pomer - najlepšie by bolo dohodou, inak musíš podať výpoved. Preto by bolo dobré sa s ním dohodnúť aj 3 mesiace dopredu, aby si stihla prípadne podať výpoved a plynula ti dvojmesačná výpovedná lehota. (V tom prípade by si však prihlášku na SP mala podať najneskôr den po ukončení PP a nie po dovršení 3-och rokov).

    Na zdravotnú poistovnu by som sa išla informovať, asi? budeš musieť vyplniť nejaké prehlásenie, že sa osobne celodenne a riadne staráš o dieťa do 6 rokov, aby za teba platil ZP štát.

    Ako mam o predlzenie poziadat? Potrebujem nejaky doklad od zamestnavatela tiez? Nejde o predlzenie zo zdravotnych dovod dietata, len dobrovolne predlzenie.

    UPSVaR žiadať o nič nemusíš, nejde ti o rodičovský príspevok a oni dôchodkové poistenie nevybavujú, to sa robí na sociál.poistovni.

    DAKUJEM este raz. Tesim sa na rady a odpovede.

    Sona
    .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.