Zavrieť

Porady

úrazová renta

Občan bol uznaný za invalidného a po skončení PN mu začala komerčná poisťovňa vyplácať náhradu za stratu na zárobku, neskôr premenovanú na úrazovú rentu. Podľa infromácie z poisťovne je úrazová renta vyplácaná v hrubom. Podľa akého § 595/2003 (prípadne aj 366/1999) si ju občan zdaňuje?
Vďaka
Naposledy upravil Saturejka : 30.07.08 at 07:12
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    Mohla by som ešte poprosiť o upresnenie, ktoré písmeno a aj druh príjmu to je podľa §9/2. Podľa nezáväzných zisťovaní - z DÚ aj z poisťovne mám info, že by sa to malo zdaňovať.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Saturejka Pozri príspevok
    Mohla by som ešte poprosiť o upresnenie, ktoré písmeno a aj druh príjmu to je podľa §9/2. Podľa nezáväzných zisťovaní - z DÚ aj z poisťovne mám info, že by sa to malo zdaňovať.
    Veď to v tom § 9 odst. 2 máš pekne uvedené, ale pre overenie:
    (2) Od dane sú oslobodené aj

    a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    Ešte som zisťovala a podľa vyjadrenia komerčnej poisťovne, podľa tej konkrétnej poistnej zmluvy ide o zdaniteľný príjem občana. Poisťovňa oznámi na konci roka výšku vyplatenej renty občanovi a podľa 511/1992, §32/9 aj na DÚ. Občan si tento príjem zdaní v svojom DP podľa 595/2003, §8. Zdaňovanie a nezdaňovanie asi závisí od konkrétneho typu zmluvy.

    Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

    Saturejka
    A ešte jeden odstavec v 595/2003 - §5/7/h - náhrada za stratu na zárobku po skončení PN vzniknutej pracovným úrazom je oslobodená od dane ..., ak bola priznaná pred 1.1.1993. Táto náhrada o ktorej píšem bola priznaná v r. 2000. Neviem však posúdiť, či sa môže výplata úrazovej renty z komerčnej poisťovne hodnotiť podľa §5 a v tomto prípade ani nejde o pracovný úraz. Je to len plnenie z dôvodu uzatvorenej životnej poistky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.