Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na PÚ

dadkapo

dadkapo je offline (nepripojený) dadkapo

dadkapo
Zdravím chcela by som sa opýtať ako prejdem z JÚ na PÚ. Stala som sa novou účtovníčkou v neziskovke a rozhodla som sa pre PÚ. Predtým účtovali v jednoduchom. Začala som ku začiatku roka. Neviem či treba otvárať nejaké zvláštne začiatočné účty alebo niečo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    victoria

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Dovolim si upozornit ze prevodovy mostik z JU na PU podla novej uctovej osnovy je momentalne v pirpomienkovom konani. Doteraz platna vyhlaska uvazovala so starou uctovou osnovou tak sa netreba pomylit !
    Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
    Porada je založená na aktívnej spolupráci členov. Aktívnym zapájaním sa naučíte viac ako keď informácie prijímate len pasívne. Spolu vieme viac!
    luzbetka

    luzbetka je offline (nepripojený) luzbetka

    luzbetka
    ahojte poradaci, aj ja potrebujem radu, uctujem SZCO v JU ale od roku 2009 by som rada presla na PU. Neviem za akych podmienok je to vsak mozne. Ak mate skusenosti poradte mi kde by som si to mohla nastudovat, Dakujem za rady
    victoria

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Toto je posledny navrh na prevodovy mostik ktory je momentalne tesne pred schvalenim na rokovani narodnej rady. Treba odsledovat schvalenie ci bol schvaleny v tomto zneni.
    Adriana R.

    Adriana R. je offline (nepripojený) Adriana R.

    Adriana R.
    Chcem Vas poprosit o radu :
    moze prejsť neziskovka z učtovania v PU na učtovanie v JU a za akych podmienok? Dakujem.
    zk24

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Aj ja by som sa chcela spytat, ci je mozne prejst z PU na JU? Ak spracujem teraz zacinajucemu zivnostnikovi uctovnictvo v PU, je mozne aby buduci rok napriklad uctoval v JU (ak by trebars chcel pausalne vydavky)?

    Dakujem
    a_je_to

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    zk24 Pozri príspevok
    Aj ja by som sa chcela spytat, ci je mozne prejst z PU na JU? Ak spracujem teraz zacinajucemu zivnostnikovi uctovnictvo v PU, je mozne aby buduci rok napriklad uctoval v JU (ak by trebars chcel pausalne vydavky)?

    Dakujem
    Prechod z JÚ do PÚ je určite možný, viď Opatrenie z 11.11.2003 o prechode z JÚ do PÚ a z PÚ do JÚ. Ale na prechod z PÚ do paušálnej dane niet predpisu, aspoň ja o ňom neviem. Existuje však Opatrenie z 18.12.2003 o prechode z paušálnej dane podľa § 15 zákona 366/1999 doJÚ aj PÚ, ale z PÚ do paušálnej dane nie.
    Domnievam sa, že keby prešiel z PÚ do JÚ ... a v JÚ by sa ukázalo, že preukázané výdavky bez odvodov sú nižšie ako 40 %, tak by mohol uplatniť paušálne výdavky ... inak by to mohlo byť diskriminačné ... síce viedol JÚ, ale využil lepšiu legálnu možnosť danú zákonom a nezakázanú ... hmmm? Inak ... celá téma - živnostník ... je zle zaradená ... v neziskovkách.
    zk24

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    a_je_to Pozri príspevok
    Prechod z JÚ do PÚ je určite možný, viď Opatrenie z 11.11.2003 o prechode z JÚ do PÚ a z PÚ do JÚ. Ale na prechod z PÚ do paušálnej dane niet predpisu, aspoň ja o ňom neviem. Existuje však Opatrenie z 18.12.2003 o prechode z paušálnej dane podľa § 15 zákona 366/1999 doJÚ aj PÚ, ale z PÚ do paušálnej dane nie.
    Domnievam sa, že keby prešiel z PÚ do JÚ ... a v JÚ by sa ukázalo, že preukázané výdavky bez odvodov sú nižšie ako 40 %, tak by mohol uplatniť paušálne výdavky ... inak by to mohlo byť diskriminačné ... síce viedol JÚ, ale využil lepšiu legálnu možnosť danú zákonom a nezakázanú ... hmmm? Inak ... celá téma - živnostník ... je zle zaradená ... v neziskovkách.
    Dakujem za reakciu.

    Kedze je mozny prechod z PU do JU, tak si tiez myslim ze by mali byt pausalne vydavky teoreticky mozne. Po uctovnickej stranke to bude asi riadny bordel ale...

    Mne JU velmi nehovori, ale asi je to vyzva naucit sa nieco nove...
    waitinka7

    waitinka7 je offline (nepripojený) waitinka7

    waitinka7
    Ja som z toho akosi jelen. Prosim mozte mi poradit?
    Napriklad takej zacinajucej kozmeticke alebo krajcirke staci robit JU? Kedze je to FO, tak asi ano. Ale kedy potom musia prejst na PU? Tu tak citam, ze asi kedy chcu, ci ako? Nerozumiem tomu. Dakujem pekne za odpoved.
    a_je_to

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    waitinka7 Pozri príspevok
    Ja som z toho akosi jelen. Prosim mozte mi poradit?
    Napriklad takej zacinajucej kozmeticke alebo krajcirke staci robit JU? Kedze je to FO, tak asi ano. Ale kedy potom musia prejst na PU? Tu tak citam, ze asi kedy chcu, ci ako? Nerozumiem tomu. Dakujem pekne za odpoved.
    SZČO - FO kľudne môže zostať pri JÚ, kedykoľvek môže prejsť z JÚ do PÚ aj späť ... ale vždy iba na celý kalendárny rok. Jediná povinnosť FO prejsť na PÚ a ostať iba pri ňom je ... ak by sa dorovoľne prihlásil na zápis do obchodného registra, inak nie. Viac - čítaj § 36 Obch. zákonníka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.