Zavrieť

Porady

Padne AMSLICO AIG? O com je ekonomia?

http://ekonomika.sme.sk/c/4076404/kr...ej-ploche.html

Tak neviem - pred par rokmi som zacal podnikat bez akehokolvek ekonomickeho vzdelania. Mal som tak trocha aj komplexy a toho, ze mi chyba ofocialne vzdelanie. Preto som sa potesil, ked dcera prejavila zaujem studovat Ekonomicku univerzitu v zahranici. Teraz mam ale vazne obavy, co ju tam budu ucit a ci to nebude vyhodenych 5 rokov. Stale viac mi si zacinam spominat na komunistov, ktori hovorili nieco o "burzuaznej pavede".

Da sa ekonomia vobec nazvat serioznou vedou? Ved este pred par mesiacmi sa vsetky tie skrachovane banky tesili zo spickovaho ratingu od najrenomovanejsich retingovych a auditorskych spolocnosti, vedenych spickovymi svetovymi ekonomami. A pritom poziciavali virtualne peniaze, ktore nikdy nikto ani nevidel, nie este aby ich realne naozaj niekto zarobil.

Samozrejme - naslo sa par ludi, ktori uz vtedy hovorili, ze "cisar je nahy". Pocul som o nejakej knihe "pekelne zovretie", na obalke je zemegula a okolo nej omotany had - skrtic. Na internete bolo zavesenych par informacii od ludi, ktori mali jasno v tom, ze to nedopadne dobre. Co je ale najhorsie - boli to v podstate "pokutne" informacie, podobne ako napr. informacie o tom,ze utok na dvojicky bol naplanovany samotnymi Americanmi alebo o tom, ze nas caka totalna katestrofa, chaos a hlad, ked zacne dochadzat ropa.

Podobne ako v pripade tychto "pokutnych" informacii o dvojickach a rope, aj v pripade tych ekonomickych varovani boli autori zosmiesneni poprednymi autoritami, ktori hlasali, ze vsetko je pod kontrolou a va najlepsom poriadku, len treba zarabat, minat a poziciavat si, o ostatne sa postaraju ekonomovia.

No mam dost obavy, ci ti vsetci popredni svetovi ekonomovia nie su iba cisarmi s Andersenovaj rozpravky a ci casom nebude najlepsie vzdelanie z "hnojariny" niekde z Nitry, z ktorej aj Tomas Bezdeda zutekal, pretoze to ma taky spolocensky status, ze nizsi uz ani mat nemoze.
Naposledy upravil misomiso : 15.09.08 at 19:25
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

stále čakám, kto s touto témou začne. misomiso bol môj typ No 1.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ermon Pozri príspevok
stále čakám, kto s touto témou začne. misomiso bol môj typ No 1.
Este doplnim, ja sa seriozne pytam, su tu snad nejaki ekonomovia nie?

Teda - in other words - napr. v pripade zivotneho prostredia - klimaticke zmeny - ozonova diera - globalne oteplovanie, stupanie hladim oceanov a pod. Tu sa mi zda logicke, ze min 95% odbornikov dviha varovny prst, aj ked v detailoch sa nezhodnu, vsetci svorne predpovadaju problemy. Samozrejme neprekvapuje ma, ze 95% politikov sa tvari, ze to nepocuje a 95% ludi to pri volbach nezaujima, pretoze rozmyslaju iba po dalsiu vyplatu a buduci nakup v Tescu. Ale aspon odbornici na zivotne prostredie maju jasno.

Ale v pripade takychto ekonomickych kolapsov? Tu mi tito odbornici pripominaju historku, ako mi raz rozpraval kamos, co hra na Morave cimbalovu ludovku, ako s nimi raz hral nejaky neschopny kontrabasista. Hovori - to byl pruser, kdyz cela kapela hraje v D mol, Franta si klidne hraje v E dur a este se u toho usmiva...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

iste si čítal aj tento článok
http://www.paradigma.sk/redakcny_sys...nok.php?id=142
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

české titulky, anglický humor, trpká pravda:

0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

zopár článkov:

Lehman Brothers: bankrot, Merrill: predaj

Greenspan: Môžu padnúť ďalšie banky

Krachy amerických bánk Európe uškodia

Veľkí padajú, finančné trhy sú v šoku

Len by som bol zvedavý na to, kto je za skupinou Bank of America.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Misomiso, už veľmi dlho je známy fakt, že recesia sa Európe ani Slovensku nevyhne. Nielen ekonómovia študovali cykly hospodárskej krízy, a jej atribúty. Ekonomika je však vo veľmi úzkej väzbe s politikou. A nadstavba so základňou sa neustále ovplyvňujú......Takže. Krach na trhu s nehnuteľnosťami je prvoradým spúšťačom. Neviem, ale do akej miery sa vždy radí politik, biznismen, či ktokoľvek iný práve s ekonómom. Biznis je biznis. A ekonóm občas len nechápavo krúti hlavou. A spúšťať hospodárskej krízy nie je práve jeho akútnym pričinením. Takže zdravý sedliacky rozum síce nie je na zahodenie. Pomaly ale isto sa však vytráca.
Naposledy upravil Danila : 16.09.08 at 09:48
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Bastian Pozri príspevok
zopár článkov:

Len by som bol zvedavý na to, kto je za skupinou Bank of America.

Celá história BoFA:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bank_of_America

Zoznam najväčších akcionárov (spodná časť tabuľky):
http://phx.corporate-ir.net/phoenix....nershipsummary
Z tabuľky je vidieť že najväčší akcionári dosť predávali svoje podiely. Ktovie prečo...

BoFA okrem iného vlastní na cárach kadejakých spoločností po celom svete, okrem iného je najväčším akcionárom Boeingu a má podiely v rôznych iných bankách a firmách - a je to sakra zaujímavé čítanie.
http://www.transnationale.org/compan...nk_america.php
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Ekonómia nie je paveda. Tí ktorí vedia niečo o akciách, vedia, že aj v prípade pádu akcií je možné veľmi dobre zarobiť (dnes si požičiam milión akcií v hodnote 80 USD, zajtra vrátim tie isté akcie v hodnote 1 USD). Avšak bežný smrteľník nevidí, čo je vo veci.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Braňo Pozri príspevok
Ekonómia nie je paveda. Tí ktorí vedia niečo o akciách, vedia, že aj v prípade pádu akcií je možné veľmi dobre zarobiť (dnes si požičiam milión akcií v hodnote 80 USD, zajtra vrátim tie isté akcie v hodnote 1 USD). Avšak bežný smrteľník nevidí, čo je vo veci.
Ale, ale Braňo. Práve si potvrdil, čo si pred chvíľou vyvrátil.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

čo som vyvrátil? aj na poklese sa zarába. ja si ich požičiam a predám v cene 80 USD, ja ich nekúpim.
Vrátim rovnaký počet akcií o pár dní neskôr v cene 1 USD.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Braňo Pozri príspevok
čo som vyvrátil? aj na poklese sa zarába. ja si ich požičiam a predám v cene 80 USD, ja ich nekúpim.
Vrátim rovnaký počet akcií o pár dní neskôr v cene 1 USD.
Práve si vyvrátil, že ekonómia nie je pravda. Dúfam, že poznáš minimálne to, čo je ekonómia.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Nerozumiem prečo ekonómia nie je pravda. Ja netvrdím, že nebude nikto poškodený a hovorím, že sa jedná o dohodu akcionárov. Veď je jasné, že celý akciový trh v Amerike ovplyvňuje približne 20 veľkých "hráčov". Emócie a biznis sú dve rozdielne veci. To že sa niekto dohodne za účelom svojho zisku je možno nemorálne, ale deje sa to. Treba si uvedomiť, že na akciovom trhu sa zarába predovšetkým na veľkých zmenách - tie zmeny či už smerom nahor alebo nadol. Pokiaľ o tých zmenách niekto vie, berie zisk.

Pripájam poučku :
Ekonómia je spoločenská veda, ktorá skúma na základe čoho a akým spôsobom spoločnosť rieši problém vzácnosti. Skúma aj ekonomické vzťahy vznikajúce medzi subjektami, vyslovuje prognózy a formuluje ekonomické zákony. Ekonómia predstavuje súbor rôznych disciplín ekonomických vied (oikos – dom, hospodárstvo, nomos – pravidlo zákon) pôvodcom názvu je Xenofón.

Je to veda o tom ako spoločnosť využíva vzácne zdroje na výrobu užitočných tovarov a ako ich rozdeľuje medzi rozličné skupiny ľudí. Jednoduchšie povedané je vedou o voľbe, ako ľudia vyrábajú, ako sa výrobky rozdeľujú, ako sa tovar dostáva k spotrebiteľovi a ako sa spotrebúvajú tovary.



Podľa môjho názoru som sa trafil úplne do poučky, vrátane toho "medzi rozličné skupiny ľudí".
Naposledy upravil Braňo : 16.09.08 at 09:36
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Braňo Pozri príspevok
Nerozumiem prečo ekonómia nie je pravda. Ja netvrdím, že nebude nikto poškodený a hovorím, že sa jedná o dohodu akcionárov. Veď je jasné, že celý akciový trh v Amerike ovplyvňuje približne 20 veľkých "hráčov". Emócie a biznis sú dve rozdielne veci. To že sa niekto dohodne za účelom svojho zisku je možno nemorálne, ale deje sa to. Treba si uvedomiť, že na akciovom trhu sa zarába predovšetkým na veľkých zmenách - tie zmeny či už smerom nahor alebo nadol. Pokiaľ o tých zmenách niekto vie, berie zisk.
Prepáč Braňo, prepáč. To je tak, keď si slepý sadne za monitor, a nedá si na nos okuliare. Trikrát som to prečítala, že ekonómia nie je pravda, namiesto paveda. A teraz samozrejme súhlas, okuliare som už vyhrabala.
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Tak potom OK, nič sa nedeje. Vysvetlené.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Braňo Pozri príspevok
Tak potom OK, nič sa nedeje. Vysvetlené.
Trafil si sa aj do tých aj do tejto:

Ekonomická teória je technika myslenia, ktorá pomáha svojmu majiteľovi dospieť k správnym záverom.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

A co si cakal, ze priznaju, ze ich cakaju problemy? Kazdy sa snazi tvarit, ze sa nic nedeje. Ved este aj potom, ked zatvorili vsetky pobocky BMG, tak vyhlasovali, ze jednaju so zahranicnym investorom, ktory to cele chce kupit a ze prvym krokom bude, ze uplne vyplatia vsetkych klientov...
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Keď sme to ráno na TA3 počuli ako prvú infošku, môj muž len "zapotil" /v súvislosti so Slovenskom/: "nech u nás politici, resp. iní predstavitelia k tomuto problému povedia čokoľvek-nebude to pravda"
0 0
annamari annamari

annamari je offline (nepripojený) annamari

Nebudete mi verit,ale ja viem urcite,ze Amslico padne.. Pred rokmi som vlozila peniaze do nejakej banky/tusim Istrobanka,ci co..uz sa nepamätam presne/,ktora,padla...potom som vlozila do Sporofondu,ktoreho stihol podobny osud...a bol tu este BMG,tak preco neskusit?...pokus nevysiel...Tak som si pomyslela,ze ma spasi Amerika -Amslico...nespasi,dnes to uz viem,pretoze som zacala intenzivne patrat po pricinach mojich financnych neuspechov a odpoved som nasla v astrologickych tabulkach o minulych zivotoch,kde som si vyratala,ze tento osud neuspesneho investora financií som si vysluzila ako trest za to,ze som v minulom zivote bola uzernikom..Ach,odpustte mi vsetci,to ja som na vine,ze padne aj Amslico...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

annamari Pozri príspevok
Nebudete mi verit,ale ja viem urcite,ze Amslico padne.. Pred rokmi som vlozila peniaze do nejakej banky/tusim Istrobanka,ci co..uz sa nepamätam presne/,ktora,padla...potom som vlozila do Sporofondu,ktoreho stihol podobny osud...a bol tu este BMG,tak preco neskusit?...pokus nevysiel...Tak som si pomyslela,ze ma spasi Amerika -Amslico...nespasi,dnes to uz viem,pretoze som zacala intenzivne patrat po pricinach mojich financnych neuspechov a odpoved som nasla v astrologickych tabulkach o minulych zivotoch,kde som si vyratala,ze tento osud neuspesneho investora financií som si vysluzila ako trest za to,ze som v minulom zivote bola uzernikom..Ach,odpustte mi vsetci,to ja som na vine,ze padne aj Amslico...
Annamari, napisem Ti moj nazor na Tvoj osud. Neviem, ci existoval nejaky minuly zivot, ale som si isty tym, ze Tvoje problemy si si zapricinila iba tym, ze si sa spoliehala na to, ze Ti niekto ony bude ochotny a schopny spravovat Tvoje peniaze a navyse sa pri tom bude spravat cestne a bude zastupovat Tvoje zaujmy. Takato naivna predstava dnes uz neplati hadam ani v rozpravkach. Ja som tiez uvazoval rovnako, z omylu ma vyviedol pad nebankovych subjektov. (Mal som pekne "diverzifikovane" riziko tym, ze som peniaze rozdelil do vsetkych fondov - tym padom som neprisiel o celeho pol melona odrazu, ale v priebehu troch tyzdnov ) Ale som vdacny osudu za takuto lekciu (celkom podla Komenskeho - nazorne vyucovanie). Dnes si peniaze zhodnocujem sam (peniaze z Amslica som vybral), sam drzim volant v rukach, co si spravim dobre mam dobre, co si spravim zle mam zle, ale nikto ma neokrada a nikto mi to ne*****.

Odporucam kazdemu z vas.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať