Zavrieť

Porady

Živnostníci vo firme

Dobrý deň,

pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Twista01 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
    Ďakujem.
    skladník na živnosť ?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Twista01 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
    Ďakujem.
    Nenapĺňa taká to činnosť známky závislej práce ?
    To čo píšeš, živnostníci prakticky využívajú všetko náradie, vozidlá atď. ktoré vlastní S.R.O. = zamestnávateľ a oni mu dávajú len vlastnú prácu.
    Naposledy upravil Manual : 18.09.08 at 09:11 Dôvod: slovosled

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Twista01 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
    Ďakujem.
    Platia Vám prenájom za používanie MV a náradia ?

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Manual Pozri príspevok
    Nenapĺňa taká to činnosť známky závislej práce ?
    To čo píšeš, živnostníci prakticky využívajú všetko náradie, vozidlá atď. ktoré vlastní S.R.O. = zamestnávateľ a oni mu dávajú len vlastnú prácu.
    To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Twista01 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    pre našu s.r.o. pracujú viacerí živnostníci, ako mechanici a skladníci. Ako je to u nich s používaním náradia, vozíkov, resp. motorových vozidiel? Je potrebná úprava zmluvy na ich používanie? Je potrebné na požívanie motorového vozidla zmluva o prenájme?
    Ďakujem.
    Pokiaľ používajú pracovné nástroje zamestnávateľa, tak to jednoznačne napĺňa znaky závislej práce - tudíž konáte v rozpore so ZP. Preto sa ti ani nedá poradiť. Skladníkov treba zamestnať na riadny pracovný pomer a nebudú problémy.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    nane Pozri príspevok
    To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
    V tom nemáme ako poradiť, nech poradia konatelia, ako si to predstavujú.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nane Pozri príspevok
    To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
    To nie je záležitosť účtovníka. Ja si teda neviem predstaviť sklad s.r.o., v ktorom robí skladníka živnostník. A čo hmotná zodpovednosť za prípadné manko ?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    nane Pozri príspevok
    To je pravda, ale majitelia firiem často nechcú pristúpiť na pracovný pomer a riešia to takto. A ako to má potom "čo najlepšie vysporiadať" účtovník ?
    Účtovník nijako, nerieš problémy iných, aby si potom nemusela niesť následky. Ty len zaúčtuj doklady ak si účtovník. Na tieto veci chodia kontroly a môže sa stať, že prípadné následky zvedú na teba... Inak sa tu nedá poradiť. Toto nech si rieši konateľ sro so živnostníkmi.

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Manual Pozri príspevok
    Účtovník nijako, nerieš problémy iných, aby si potom nemusela niesť následky. Ty len zaúčtuj doklady ak si účtovník. Na tieto veci chodia kontroly a môže sa stať, že prípadné následky zvedú na teba... Inak sa tu nedá poradiť. Toto nech si rieši konateľ sro so živnostníkmi.
    Súhlasím. Ja len upozorňujem majiteľov a nesúhlasím so "živnostníkmi- skladníkmi", ale niekedy ma to vyprovokuje a hľadám riešenia ....

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    nane Pozri príspevok
    Súhlasím. Ja len upozorňujem majiteľov a nesúhlasím so "živnostníkmi- skladníkmi", ale niekedy ma to vyprovokuje a hľadám riešenia ....
    Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Danila Pozri príspevok
    Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?
    ... pracovná zmluva

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Ja som zobrala účtovať obchod, kde predavačka bola živnostníčka. Mali medzi sebou Zmluvu o zastúpení... už na prvý pohľad to bola blbosť. Vyslovene dojednané práce, ktoré boli závislou prácou. A odmena tam bola 6.900,- Sk. Navyše v účtovníctve žiadna faktúra . Upozornila som, že to takto nemá byť...že v prípade kontroly to neprejde. Majiteľka bola ústretová, pani predavačku zamestnala na pracovnú zmluvu. Ale skôr než sa to udialo prišla kontrola na čiernu prácu. A čudujte sa ...tá Zmluva o zastúpení stačila. Tak neviem....žeby kontrolór nepoznal zákonník práce..alebo ja nie som dosť vzdelaná v tomto smere?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    veronikasad Pozri príspevok
    ... pracovná zmluva
    Mňa zaujíma na aký výkon práce konkrétne. Možno je v Zmluve o poskytovaní služieb niečo na hony vzdialené od skladníka. A možno má činnosť v živnosti takú, že nevylučuje prácu v sklade.
    Naposledy upravil Danila : 18.09.08 at 15:23

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Danila Pozri príspevok
    Tak hľadajme spolu. Aký je zmluvný vzťah s.r.o. a živnostník?
    Ide o mandátne zmluvy , zmluvy o obchodnej spolupráci a zmluvy o poskytnutí služieb. Na ich základe živnostníci pre s.r.o. zabezpečujú činnosti ako "stavbyvedúci" , zabezpečujú obchodnú činnosť, získavajú nových obch. partnerov ...,

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    nane Pozri príspevok
    Ide o mandátne zmluvy , zmluvy o obchodnej spolupráci a zmluvy o poskytnutí služieb. Na ich základe živnostníci pre s.r.o. zabezpečujú činnosti ako "stavbyvedúci" , zabezpečujú obchodnú činnosť, získavajú nových obch. partnerov ...,
    Z tohoto vôbec nič neumožňuje týmto spôsobom výkon skladníka.

    nane je offline (nepripojený) nane

    nane
    Danila Pozri príspevok
    Z tohoto vôbec nič neumožňuje týmto spôsobom výkon skladníka.
    Ospravedlňujem sa, ale "živnostník-skladník" je príklad z prvého príspevku. Ja som sa zapojila do témy. Chcela som sa skôr poradiť, čo s takými živnostníkmi, ktorí "vykonávajú činnosti pre s.r.o." a používajú autá, náradie , telefóny atď. s.r.o. Zrejme sa im to má faktúrovať.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    DanielaSĽ Pozri príspevok
    Ja som zobrala účtovať obchod, kde predavačka bola živnostníčka. Mali medzi sebou Zmluvu o zastúpení... už na prvý pohľad to bola blbosť. Vyslovene dojednané práce, ktoré boli závislou prácou. A odmena tam bola 6.900,- Sk. Navyše v účtovníctve žiadna faktúra . Upozornila som, že to takto nemá byť...že v prípade kontroly to neprejde. Majiteľka bola ústretová, pani predavačku zamestnala na pracovnú zmluvu. Ale skôr než sa to udialo prišla kontrola na čiernu prácu. A čudujte sa ...tá Zmluva o zastúpení stačila. Tak neviem....žeby kontrolór nepoznal zákonník práce..alebo ja nie som dosť vzdelaná v tomto smere?
    Podľa mňa ZP poznal - ale nerozumel "zmluve o zastúpení" - tak radšej schválil, než by to dal najavo kontrolovanej firme .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.