Zavrieť

Porady

Dracéna - izbové rastliny

Prosím poraďte mi. Sestra mi dala jednu dracénu v novej hline a v novom kvetináči, pretože ona mala jednu veľkú a táto pri tej jej vyrástla. Lenže keď som svoju malú dracénu doniesla do izby, celá mi opadala a ostal len ten holý kmeň s troma holými konárikmi. Je absolútne bez listu. Je pri okne na svetle a nie je ani suchá. Čo mám s tým robiť? Je ešte nejaká šanca, že mi začnú listy znovu rásť? Ak áno tak čo mám preto urobiť? A či ju mám rovno vyhodiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zena je offline (nepripojený) zena

    zena
    Tak toto je moja zbierka dracen, je to velmi vdacna rastlinka, ziadnu zvlastnu opateru nepotrebuje. Vobec ich nerosim, iba ich 1 az 2x do tyzdna polejem podla potreby, od jari do jesene hnojim a rastu stale pekne. Sama si ich aj mnozim a je to velmi jednoduche, rychlo napustaju nove rastlinky z korenov aj priamo z povodnej rastlinky...mne sice listy nejako velmi nezhadzuju, ale keby ano urcite sa nebojim rastlinku obnovit.
    P4030281.jpg  
    P4030277.jpg  
    P4030276.jpg  
    P4030274.jpg  
    P2201330.jpg  

    P4241370.jpg  
    P4241365.JPG  
    P4241375.JPG  
    P4241373.JPG  
    P4030218.jpg  

    P4030219.jpg  
    P4121355.jpg  
    1/1

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Lubaba, Zdenka175, Danielle369, lujza.j, Valcake, Mária27
    6

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    petkasla Pozri príspevok
    Prosím poraďte mi. Sestra mi dala jednu dracénu v novej hline a v novom kvetináči, pretože ona mala jednu veľkú a táto pri tej jej vyrástla. Lenže keď som svoju malú dracénu doniesla do izby, celá mi opadala a ostal len ten holý kmeň s troma holými konárikmi. Je absolútne bez listu. Je pri okne na svetle a nie je ani suchá. Čo mám s tým robiť? Je ešte nejaká šanca, že mi začnú listy znovu rásť? Ak áno tak čo mám preto urobiť? A či ju mám rovno vyhodiť? Ďakujem.
    Nevyhadzuj, buď trpezlivá, mala by Ti napúšťať. Ja som dokonca zrezala veľkú, pravidelne polievala a vieš ako mi pekne napúšťala? Len to treba nejaký čas.

    rozborova je offline (nepripojený) rozborova

    rozborova
    zuzkahris Pozri príspevok
    Ja polievam dracénu tiež raz do týždňa. Teraz v zime je príliš suchý vzduch od kúrenia, preto obschýňajú končeky listov. Skús jej zvýšiť vzdušnú vlhkosť, najlepšie postrekovaním listov. V suchom vzduchu ju môžu napadnúť škodce - roztočce, to zistíš iba prítomnosťou veľmi jemnej pavučinky medzi vrcholovými listami.
    Polievam až preschne substrát , každé ráno rosím listy a myslím ,že sa jej to páči.Je stále pekná.
    001 (4).jpg  

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    Našťastie aj moja mi robí radosť
    Dracena .jpg  

    bea7 je offline (nepripojený) bea7

    bea7
    Ak nemáme toľko času na každodenné rosenie, jednoducho ju dáme na chladnejšie miesto. Moja vyzerá takto.
    Dracena18.2.101376.jpg  
    Dracena18.2.101377.jpg  
    1/1

    zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

    zuzkahris
    fabermit Pozri príspevok
    Páči sa mi dracéna,ale neviem,ako na ňu. Nevyrastie mi veľmi do výšky, konce vysýchajú. Neviem, či robím dobre, ale konce vždy obstrihám, no po krátkom čase sú opäť vyschnuté. na listoch sa občas tvoria žlté škvrny. Čítala som, že je to buď príliš veľa vody alebo málo, ale ako to odhadnúť, aby jej bolo tak akurát? Polievam raz týždenne do mištičky pod ňou. Aká je vaša skúsenosť?? Korene sú asi v poriadku, lebo púšťa nové výhonky.
    Ja polievam dracénu tiež raz do týždňa. Teraz v zime je príliš suchý vzduch od kúrenia, preto obschýňajú končeky listov. Skús jej zvýšiť vzdušnú vlhkosť, najlepšie postrekovaním listov. V suchom vzduchu ju môžu napadnúť škodce - roztočce, to zistíš iba prítomnosťou veľmi jemnej pavučinky medzi vrcholovými listami.

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Aké ich máte už veľké.Mne sa nedarí vypestovať veľkú. Minule mi jednu malý zlomil v polovičke. Druhú mám kupovanú, zatiaľ sa drží. Začínajú jej konce schnúť. Vyššie som vyčítala, že treba rosiť. Skúsim teda.

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    zena Pozri príspevok
    No ja ich mam vsade a vobec neberiem na ne ohlad ako na ine kvety. Mam ich vzdy na miestach kde sa inym druhom nedari..v tmavsich kutoch, na medziposchodi...a slniecka maju naozaj minimalne a to som rada, pretoze nemam prazdne tmave miesta bez kvetov. Ale zasa jednu mam na velmi svetlom mieste a tiez sa jej dari...Takze asi to bude v hnojeni, zalievke, zemine....
    Ja som mala tiež na schodišti, tam je taký polotieň. Minulý rok som ju dala von a zhynula. Suseda ju mala tiež vonku, no ona ich dáva von už teraz v apríli, aby si privykli na teplo. Ja som dala neskôr a muselo jej to slnko uškodiť. Tento rok dám von len muškáty

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Zena, ja mam doma obidve druhy (ako ty), ale zaujimalo by ma ako mnozis tu s tymi sirsimi listami (neviem presny nazov).
    Ked zrezem vrcholok, tak zboku zacne pustat nove vyhonky a tie potom zasadis? alebo ako? treba namocit do vody, aby pustili korienky?
    Dik za rady. A vlastne ako sa mnozi ta s tenkymi listami?
    A este by ma zaujimalo ako sa starate o listy, hlavne tie siroke? Ja ju sem-tam osprchujem, el neviem sa zbavit ...vyzera to ako prach, ktory som skusala aj s hubkou umyt, ale stale tam je.
    P4260001.jpg  
    P4260002.jpg  
    1/1

    fabermit je offline (nepripojený) fabermit

    fabermit
    Páči sa mi dracéna,ale neviem,ako na ňu. Nevyrastie mi veľmi do výšky, konce vysýchajú. Neviem, či robím dobre, ale konce vždy obstrihám, no po krátkom čase sú opäť vyschnuté. na listoch sa občas tvoria žlté škvrny. Čítala som, že je to buď príliš veľa vody alebo málo, ale ako to odhadnúť, aby jej bolo tak akurát? Polievam raz týždenne do mištičky pod ňou. Aká je vaša skúsenosť?? Korene sú asi v poriadku, lebo púšťa nové výhonky.
    Naposledy upravil fabermit : 16.02.10 at 19:18 Dôvod: dodatok

    zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

    zuzkahris
    rozborova Pozri príspevok
    Polievam až preschne substrát , každé ráno rosím listy a myslím ,že sa jej to páči.Je stále pekná.
    Je krásna , vidno, že sa o ňu ukážkovo staráš! Áno, treba ju postrekovať, aby jej lístky nehnedli.

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    zena Pozri príspevok
    Tak toto je moja zbierka dracen, je to velmi vdacna rastlinka, ziadnu zvlastnu opateru nepotrebuje. Vobec ich nerosim, iba ich 1 az 2x do tyzdna polejem podla potreby, od jari do jesene hnojim a rastu stale pekne. Sama si ich aj mnozim a je to velmi jednoduche, rychlo napustaju nove rastlinky z korenov aj priamo z povodnej rastlinky...mne sice listy nejako velmi nezhadzuju, ale keby ano urcite sa nebojim rastlinku obnovit.
    Asi im vyhovuje umiestnenie.

    zena je offline (nepripojený) zena

    zena
    Zdenka175 Pozri príspevok
    Asi im vyhovuje umiestnenie.
    No ja ich mam vsade a vobec neberiem na ne ohlad ako na ine kvety. Mam ich vzdy na miestach kde sa inym druhom nedari..v tmavsich kutoch, na medziposchodi...a slniecka maju naozaj minimalne a to som rada, pretoze nemam prazdne tmave miesta bez kvetov. Ale zasa jednu mam na velmi svetlom mieste a tiez sa jej dari...Takze asi to bude v hnojeni, zalievke, zemine....

    zena je offline (nepripojený) zena

    zena
    Ja som robila s mojou dracenou tiez pokus, najskor som si nastudovala, nasla par "dobrych" rad ako sa maju otuzovat a davat iba na ranne slniecko na hodinku...Tak som rano dala na hodinku von a z toho na nu svietilo mozno slnko 15 minut aj to len slabucko, inak bola v chladku a ked som prisla bolo mi do placu...vsetky listy mala opalene....Tak som si povedala dost takymto pokusom...Od jari do jesene sa mi pekne pozbierala a nebolo na nej nic vidiet, no co cert nechcel, pre zmenu mi ju ofukol mrazivy vietor pri vetrani v zime a som tam kde som bola...az teraz jej zacali rasit nove listky a tesim sa ze to so mnou nevzdala, preto hovorim ze tieto rastlinky su velmi zivotaschopne a aj pre zaciatocnikov idealne. Hovorim o tej co mam na poslednom obrazku, je dost poznat to popalenie od mrazu. Je to dracena vonava (fragrans)

    zena je offline (nepripojený) zena

    zena
    Erika686 Pozri príspevok
    Zena, ja mam doma obidve druhy (ako ty), ale zaujimalo by ma ako mnozis tu s tymi sirsimi listami (neviem presny nazov).
    Ked zrezem vrcholok, tak zboku zacne pustat nove vyhonky a tie potom zasadis? alebo ako? treba namocit do vody, aby pustili korienky?
    Dik za rady. A vlastne ako sa mnozi ta s tenkymi listami?
    A este by ma zaujimalo ako sa starate o listy, hlavne tie siroke? Ja ju sem-tam osprchujem, el neviem sa zbavit ...vyzera to ako prach, ktory som skusala aj s hubkou umyt, ale stale tam je.
    Na prvom obrazku je Deremensis (sirsie listy). Mnozi sa velmi jednoducho, ked uz je rastlinka velka zostrihnem ju, aby zostal 10cm kmienik (najlespie je ak na kmieniku zostane par listov, vtedy zacne pustat ovela rychlejsie bocne vyhonky, ale ak ostane kmienik bez listov nevadi, casom aj tak vypucia 2-3 bocne vyhonky z kmena pripadne este aj priamo z korenov pusti novy vyhonok) Zbytok rastliny, vrchol do vody nikdy nedavam...odstranim par spodnych listov a rovno zasadim do zeme. Aby vyzerala efektnejsie aj velka rastlina, davam do jedneho kvetinaca 3-5 rastliniek roznej velkosti. Ako pekne napusta bocne vyhonky vidiet aj na mojich fotkach o stranku dopredu ak na kmeni pusti 3 vyhonky tak ich tam necham, nikdy ich nedelim a nesadim zvlast. Netreba sa toho bat, teraz sa pekne otepluje a to je na mnozenie idealne. A co sa tyka prachu, mas pravdu sprchou ide len velmi tazko dole, ale aj tu jej treba aspon raz za rok dopriat Ja mam na to taky specialny pripravok, je to rozprasovac, ktory odstrani listovu unavu, necistoty a chrani ju pred skodcami, potom ma krasne zdrave listy. Nazov Ti ale poviem az ked budem doma, teraz ma to nenapadne...asi litrove balenie stoji okolo 4,20€, ale je to vhodne na vsetky rastliny a vydrzi naozaj velmi dlho, nie je to lesk ani vosk, ziadna chemia a ja som s nim velmi spokojna. A aby som nezabudla ta druha dracena marginata sa mnozi tak isto, jediny rozdiel je ze tam na kmienik davam zahradkarsky vosk, iba na zavoskovanie vrchnej rany, tym zabranis uschnutiu kmena. Tak vela zdaru..

    Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

    Erika686
    Dakujem zena, urcite vyskusan rozmnozit tu prvu-sirsiu, lebo uz je dost vysoka a kebyze tam nemam oporu, tak leti.

    Mirkoslavka je offline (nepripojený) Mirkoslavka

    Mirkoslavka
    Skus mi prosím poradiť , čo s tou pavučinkou a hlavne tými bielymi "pavúčikmi " . Objavilo sa mi to prvýkrat a dokonca je to už aj na rastline , ktorá je pri Dracene ......
    A.

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Ak by si chcel niekto kúpiť dracénu, teraz je v Tescu v akcii...Mala stáť 1,69e, no zúčtovali mi ju 0,97centov. Dobrá cena
    Dracéna.jpg  
    Valcake ..dobrá cena!!!..
    Zdenka175 Však

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Ja som mala dracenu 22 rokov, v byte bola takáto veľká, keď sme sa presťahovali do domu vyrástla ešte asi 1 meter. Len škoda, že z nej nemám foto aj v dome. Postupne jej začali opadávať listy a ako mi povedali v botanickej, už mala nárok odísť...
    dracena.jpg  
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taska2 mam takuto dracenu ako ma pani maja tu, ale kmen je už odspodu makky ,da sa zrezať a zasadiť ,ale ako kto poradi
    arizona vyzera to, ze si ju riadne prepolievala a zacina hnit. Takze ostrym nozom odrez zdravu cast a daj do vody zakorenit.
    taska2 dakujem za radu ,ona je pekna len kmen je makky,možem ju odrezať od kmena a celu taku aka je namočiť kmienok do vody ,neopadaju mi listy ,dik za radu
      zbaliť

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    maja Pozri príspevok
    Ja som mala dracenu 22 rokov, v byte bola takáto veľká, keď sme sa presťahovali do domu vyrástla ešte asi 1 meter. Len škoda, že z nej nemám foto aj v dome. Postupne jej začali opadávať listy a ako mi povedali v botanickej, už mala nárok odísť...


    Joj, tá je krásna Gratulujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.