Zavrieť

Porady

Prvýkrát robím dodatočné DP

Ahojte. Nový klient - jednochlapová SRO, založená v 2007,HV-strata. Chce prerobiť komplet účto za 2007.Zistila som nesprávne vypočítané líz.odpisy,náhrady za používanie súkr.auta nie sú v nákladoch, žiadne rezervy, OP.....
Závierka bola schválená. Vychádza mi, že by si mohol stratu navýšiť cca o 300tis. Dá sa urobiť dodat. DP pri schválnej účt.závierke? Nahodím si celý 2007 tak ako by mal byť a urobím DDP?A ako je to potom so zverejnením?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    No urobis normalne spravne danove priznanie , vpredu na prednej strane oznacis ako dodatocne a posles na danovy urad. Ked velmi chces, mozes poslat sprievodny list a uviest tam dovody dodatocneho danoveho priznania.

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Ak bola závierka schválená nemôžeš otvárať uzavreté účtovné knihy.

    Pozri Zákon o účtovníctve § 16

    (9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Aljok Pozri príspevok
    Ak bola závierka schválená nemôžeš otvárať uzavreté účtovné knihy.

    Pozri Zákon o účtovníctve § 16

    (9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).
    No ale pokial su tam take chyby, tak sa neda tento pripad pouzit?

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Podla zakona je povinna uctovna jednotka povinna uctovat spravne a tu tak nebolo /pravdepodobne/, ja si myslim ze pokial sa na taketo skutocnosti pride, treba to uviest na spravnu mieru, inak naco by bolo potom dodatocne danove priznanie?

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Tiež si to myslím, len prebehlo už schválenie a následné zverejnenie závierky - to ma trochu zneisťuje.
    Keď urobím DDP, znovu sa závierka schváli a zverejní?
    Naposledy upravil robin1 : 06.11.08 at 18:52 Dôvod: doplnenie otázočky

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    tetrisss Pozri príspevok
    Podla zakona je povinna uctovna jednotka povinna uctovat spravne a tu tak nebolo /pravdepodobne/, ja si myslim ze pokial sa na taketo skutocnosti pride, treba to uviest na spravnu mieru, inak naco by bolo potom dodatocne danove priznanie?
    Na daný problém je potrebné pozrieť z hľadiska účtovného a z hľadiska daňového.

    Dodatočné daňové priznanie sa podáva v prípade nesprávne vyčíslenej daňovej povinnosti /teda nie v prípade opravy účtovníctva/.
    Podávame ho v podľa § 39 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov a môžeme ho podať aj v prípade, ak znižujeme DP:


    3/ Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

    Z hľadiska účtovného sa riadime zákonom o účtovníctve §16 odst. 9 už vyššie citovala Aljok a pri oprave účtovníctva postupujeme ďalej podľa toho, či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu

    http://www.porada.sk/t54016-dodatocn...-dane-z-p.html

    http://www.porada.sk/710594-post4.html

    O tom, čo je to významná alebo nevýznamná chyba je na Porade tiež dosť popísané, takže daj si cez lištu hľadaj.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Čo sa týka významnosti-áno, je to významná suma /mám smernicu/, takže ak už je závierka SCHVALENÁ, nemôžem urobiť OPRAVU účtovníctva za účelom vyčíslenia správneho HV za rok 2007? Nesprávne vyčíslené lízingové odpisy v sume 200tis. a iné nedostatky sa účtujú v tomto roku na 428,429?

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Nerobíš opravy v r. 2007, lebo ak bola schválená ÚZ zákon Ti nedovoľuje otvoriť účt. knihy. Opravy robíš v r. 2008. Významné chyby účtuješ na účty 428, 429 a samozrejme podáš DDP bez výkazov. Prečítaj si linky, ktoré máš uvedené v predchádzajúcich príspevkoch, príp. použi vyhľadávanie.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Ďakujem za doterajšie "navigovanie".
    Už som naúčtovala všetky významné opravy na 428,429. Teraz sa mi strata navýšila a je v celkovej výške 400.tis. Urobím dodatočné DP a túto NOVÚ stratu môžem úmoriť?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    robin1 Pozri príspevok
    Ďakujem za doterajšie "navigovanie".
    Už som naúčtovala všetky významné opravy na 428,429. Teraz sa mi strata navýšila a je v celkovej výške 400.tis.
    Predpokladám, že je to účtovná strata.
    Urobím dodatočné DP za rok 2007 a zistíš daňovú stratu.

    a túto NOVÚ stratu môžem úmoriť?
    Umoruje sa daňová strata, teda môžeš to urobiť až v daňovom priznaní za r. 2008 ak bude mať firma zisk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.