Zavrieť

Porady

Trvaly pracovny pomer + dohoda (odvody a pod.)

Dobry vecer. Uz tu bolo isto vela prispevkov na podobnu temu ale neviem sa v tom zorientovat. Mám trvaly pracovny pomer a mal by som moznost pracovat aj na dohodu u ineho zamestnavatela. A teraz otazka.
Je lepšia Dohoda o vykonaní práce alebo Dohoda o pracovnej činnosti. Aky je medzi tym vlastne rozdiel. Ake odvody mám platit ja z toho pracovneho pomeru na Dohodu a ake má povinnosti zamestnavatel u ktoreho pracujem na dohodu. (odvody, dan, zdravotna, socialna a pod.)
A ak je este nieco okolo toho co som nespomenul.

Za odpod kazdemu velmi pekne Dakujem.
Usporiadat
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

ewita888 Pozri príspevok
dan z príjmu je 19 percent, nie 20 !
Pardón, to som si neuvedomila. Ok, teraz to už viem a zapamätám si to.
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

KEJKA Pozri príspevok
vidno, že nečítaš pozorne, kúsok predtým bolo upozornenie, že daň z príjmu nie je 20% ale 19%. Inak si to pochopila správne - v konečnom dôsledku štát po tebe chce len daň z rozdielu, teda zo sumy 300 EUR.
ostatné je len mechanizmus, ako sa k tomuto výsledku prepracuješ - bud podpísaním vyhlásenia u zamestnávateľa a rovnomerným príjmom, takže daň sa ti bude strhávať len pár eur, alebo cez DPFO, ked si ho urobíš sama /za našej prípadnej pomoci/, alebo formou žiadosti o ročné zúčtovanie u jedného zam-eľa........to posledné je bežný postup, ktorý každý zamestnávateľ a mzdárka pozná, žiaden strašiak.
Áno, priznávam, nečítala som pozorne, čítala som podla toho ako mi chodili notifikácie na mail, ospravedlnujem sa. Ja si to kompletne všetko od začiatku prečítam ešte aj zajtra. Ráno mudrejšia večera.
No darmo, asi u mna bude pravdivé, ked niekto tvrdí že niektoré ženy na materskej osprostejú. Tod moj prípad. Neviem pochopiť to čo mi tu veľa ludí opakuje dookola. Ale čo už. Ja sa ospravedlnujem za moju tuposť a dakujem za vaše nervy, že ste ma tu strpeli a snažili sa mi pomôcť.
0 0
Luciz Luciz

Luciz je offline (nepripojený) Luciz

KEJKA Pozri príspevok
vidno, že nečítaš pozorne, kúsok predtým bolo upozornenie, že daň z príjmu nie je 20% ale 19%. Inak si to pochopila správne - v konečnom dôsledku štát po tebe chce len daň z rozdielu, teda zo sumy 300 EUR.
ostatné je len mechanizmus, ako sa k tomuto výsledku prepracuješ - bud podpísaním vyhlásenia u zamestnávateľa a rovnomerným príjmom, takže daň sa ti bude strhávať len pár eur, alebo cez DPFO, ked si ho urobíš sama /za našej prípadnej pomoci/, alebo formou žiadosti o ročné zúčtovanie u jedného zam-eľa........to posledné je bežný postup, ktorý každý zamestnávateľ a mzdárka pozná, žiaden strašiak.
Tento rok to už dotiahnem do konca tak ako to je. Od januára podpíšem vyhlásenie.
V NAJHORSOM prípade sa na to vybodnem a nebudem si na nič nárokovať a budem smútiť vo vankúšoch.
Danové urobím už s niekoho pomocou, hlavne to chcem skúsiť, v najhoršom pojdem k mužovmu ekonomovi z práce a poprosím ho o láskavosť. No čo už, ale tak dúfam, že nebude treba.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ti strhávali daň, tak nesmúť, zober si, na čo máš nárok.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Luci, fakt si podpíš to Vyhlásenie hneď, ak si to neurobila už dnes. Podpíš ho u toho zamestnávateľa, kde zarábaš viac koruniek (ak máš viacero zamestnávateľov- môžeš ho podpísať len u jedného z nich), lebo tu nejde o to, že jedno daňové zvládneš aj sama - od januára to podpíšeš, tu ide hlavne o to, že každučký mesiac dostaneš o niekoľko koruniek, teda euráčkov viac a môžeš niečo kúpiť svojmu dieťatku.
Laický príklad: u zamestnávateľa kde zarábaš na dohodu cca 290 eur mesačne dostaneš:
1., keď nepodpíšeš vyhlásenie = zriazia ti daň 55,10 eur a vyplatia ti iba 234,9 eur
2., keď podpíšeš vyhlásenie = vyplatia ti celých 290 eur (čiže nezrazia ti v tom mesiaci ani euro, pretože podpísaním vyhlásenia máš nárok hneď na nezdaniteľnú čiastku vo výške 296,60 eur mesačne, a ty môžeš dieťatku v tomto prípade za 55,1 eur kúpiť niečo užitočné hneď nie až v apríli ďalšieho roku kedy urobíš daňové priznanie).
To za ten jeden podpis stojí, nie????? Neuvažuj tak, že majú strašne veľa zamestnancov a niekoho tým budeš otravovať, práve naopak, v tej firme sú mzdárky práve na to, aby si túto prácu robili. A ak u nich budeš zamestnaná aj budúci rok, tak ti bez slovka MUSIA urobiť aj ročné zúčtovanie dane ak ich o to niekedy v januári v Žiadosti o vykonanie roč.zúčtovania požiadaš a doložíš im potvrdenia od všetkých zamestnávateľov. Samozrejme, ak nemáš iný druh príjmu, napr. z prenájmu, výhry, z predaja a pod.-už tu bol jeden príspevok v tomto duchu. Tvojmu zamestnávateľovi táto povinnosť vychádza zo zákona, takže nikto ti nemôže povedať, že sa nebude zapodievať tvojim zúčtovaním, keď u nich robíš len na dohodu a oni majú straaaašne veľa ´normálnych´ zamestnancov . OK?
Naposledy upravil manus : 14.11.11 at 14:24
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Katy a R Pozri príspevok
.. podpíš to hneď zajtra .. a nešpekuluj! (podľa mňa)
Aj podľa mňa, ak nechceš platiť štátu nič navyše za svoju ťažkú prácu, tak neplať už ani tento rok!

Pekný večer, Mária
0 0