Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vecne si odpovedám na uvedenú tému:

Pr.
- Vystavím FA , nakoľko musím=viac "ako hranica" 71/5 z o DPH

- FA vystavená. Spoločnosť predáva svoje výrobky, a je povinná mať ERP z titulu nového zákona, i keď predáva "nad hranicu" , čiže bloček z ERP nie je pre ňu už v zmysle tohto ods. FA

- pre spoločnosť to znamená, zaevidovanie tržby do ERP- (nedaňový doklad), aby sa kumuloval v ERP celý cash prijatý do ruky..., napriek tomu, že je vystavená FA=účtovný doklad=daňový doklad....

- a pre spoločnosť toto všetko znamená, že všetky príjmové pokladničné doklady môže hodiť do koša, pretože si uvedenú FA zaúčtuje na základe dokladu z ERP, ktorý má náležitosti účtovného dokladu.....

Ano ???
5 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Spíte??? Ja by som teraz dala horizontálnu polohu

Rozmýšlam ešte v týchto súvislostiach:

Pr:
Mám nezaplatenú pohľadávku napr. na sumu 2 tis. €. (Je rok 2011, máme všetci ERP.) Vyvolávam, píšem upomienky odberateľovi. RAz sa naštvem a sadnem do auta, precestujem z bodu A do bodu B 200 km za odberateľom a žobrem. Zrazu mi ju zaplatí. To mám so sebou ťahať ERP?? Nehovoriac, o krajinách EU, kde tiež zrejme mávate i vy dlžníkov....

Pr:
Je nedeľa 20:00. ZAvolá partner, že chce výrobky, kt. si naloží čojaviem v stredu. Chce mi dať zálohu, lebo je to nie stopercentný platič a dá mi cash. To mám spávať na ERP??? Veď sa už človek snaží predávať od pondelka 00:01-do nedele 24:00, len aby niečo predaj....


Lebo moja odpoveď konateľom bola: Ano, musíte na nej spávať a mať ju vždy pri sebe.
5 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

betka Pozri príspevok
Spíte??? Ja by som teraz dala horizontálnu polohu

Rozmýšlam ešte v týchto súvislostiach:

Pr:
Mám nezaplatenú pohľadávku napr. na sumu 2 tis. €. (Je rok 2011, máme všetci ERP.) Vyvolávam, píšem upomienky odberateľovi. RAz sa naštvem a sadnem do auta, precestujem z bodu A do bodu B 200 km za odberateľom a žobrem. Zrazu mi ju zaplatí. To mám so sebou ťahať ERP?? Nehovoriac, o krajinách EU, kde tiež zrejme mávate i vy dlžníkov....

Pr:
Je nedeľa 20:00. ZAvolá partner, že chce výrobky, kt. si naloží čojaviem v stredu. Chce mi dať zálohu, lebo je to nie stopercentný platič a dá mi cash. To mám spávať na ERP??? Veď sa už človek snaží predávať od pondelka 00:01-do nedele 24:00, len aby niečo predaj....


Lebo moja odpoveď konateľom bola: Ano, musíte na nej spávať a mať ju vždy pri sebe.
... keď som presne túto situáciu aj ja raz rozoberala s našou metodičkou pre DPH, tak som dostala odpoveď, že podľa jej osobných skúseností, čo má zo služobných ciest ohľadom daňových kontrôl v zahraničí, napr. v Rakúsku 99% obchodov ide cez banku a skoro všetko sa účtuje výlučne iba cez faktúry ... a celé im to tam funguje jedna radosť a s bločkami z registračných pokladní sa tam pri takýchto daňových kontrolách skoro ani nestretnete ... ale už nespomenula, že tam, keď vystavíte faktúru, tak Vám ju aj v lehote uhradia ... .

No aj tak je všetko iba preto, aby nám mohli skontrolovať stav v pokladnici a porovnať skutočný a účtovný stav a tak zistiť, či je všetko zdanené ... len stále neviem, či aj úhradu pohľadávok na strane zamestnanca za stravné lístky, keďže v tomto prípade nejde o úhradu faktúry a ani preddavku budem musieť robiť prostredníctvom tejto registračnej pokladnice... či?
2 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

Vediem internetový obchod s určitou kozmetikou, platby za tovar sa uskutočňujú vopred prevodom na účet, alebo dobierkou - na účet.
No oslovila ma jedna kozmetička, ktorá si odo mňa brala tovar najprv na komis a teraz už na faktúru, ktorú mi zaplatí v hotovosti. Kvôli tejto jednej musím pokladňu?? A keď presne tú istú sumu si sama vložím s tým istým dátumom na účet??
Ďakujem.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Aankaa Pozri príspevok
Vediem internetový obchod s určitou kozmetikou, platby za tovar sa uskutočňujú vopred prevodom na účet, alebo dobierkou - na účet.
No oslovila ma jedna kozmetička, ktorá si odo mňa brala tovar najprv na komis a teraz už na faktúru, ktorú mi zaplatí v hotovosti. Kvôli tejto jednej musím pokladňu?? A keď presne tú istú sumu si sama vložím s tým istým dátumom na účet??
Ďakujem.
No to by zaujímalo aj mňa.
Lenže jej musíte vystaviť príjmový doklad, ona Vám peniaze nenechá len tak. A to je problém. Ak si ho ona dá do účtovníctva .... Inak by možno bolo lepšie vystaviť jej predfaktúru a tú by zaplatila. Prípadne, aby ona zaplatila hotovosť na pošte a mala doklad o príjme z pošty....
0 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

V podstate by aj mohla ísť do banky, alebo zaplatiť mi to prevodom cez účet, ale nemôžem ju k tomu nútiť, keď mi 3x povedala, že nie, dáva mi hotovosť, do banky /a tobôž nie na miestnu poštu/ v podstate ani nemá čas ísť.
...viem, existuje IB ale nechcem ju tlačiť do niečoho, čo nechce, som rada, že jej predaj ide.....
Skutočne pokladňu musím - nevzťahuje sa na to napr. príležitostný predaj?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aankaa Pozri príspevok
V podstate by aj mohla ísť do banky, alebo zaplatiť mi to prevodom cez účet, ale nemôžem ju k tomu nútiť, keď mi 3x povedala, že nie, dáva mi hotovosť, do banky /a tobôž nie na miestnu poštu/ v podstate ani nemá čas ísť.
...viem, existuje IB ale nechcem ju tlačiť do niečoho, čo nechce, som rada, že jej predaj ide.....
Skutočne pokladňu musím - nevzťahuje sa na to napr. príležitostný predaj?
Do 31.12.2010 môžete využiť spôsob, že jej vystavíte faktúru za predaný tovar , a ona Vám uhradí do pokladne pohľadávku .Dáte jej potvrdenie vo forme vypísaného príjmového pokladničného dokladu, kde do účelu platby napíšete - úhrada pohľadávky č. XXXXXX .

Od 1.1.2011 bude musieť mať už všetci pokladne a aj úhrada pohľadávky bude musieť ísť cez pokladňu .
3 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Aankaa Pozri príspevok
V podstate by aj mohla ísť do banky, alebo zaplatiť mi to prevodom cez účet, ale nemôžem ju k tomu nútiť, keď mi 3x povedala, že nie, dáva mi hotovosť, do banky /a tobôž nie na miestnu poštu/ v podstate ani nemá čas ísť.
...viem, existuje IB ale nechcem ju tlačiť do niečoho, čo nechce, som rada, že jej predaj ide.....
Skutočne pokladňu musím - nevzťahuje sa na to napr. príležitostný predaj?
Lenže keď kvôli pár platbám budete musieť kúpiť pokladňu, tak sa asi aj zamyslíte, či zisk z predaja bude stačiť na vykrytie všetkých nákladov na kúpu a údržbu pokladne. Takže v takom prípade by mal pochopiť aj zákazník, ak budete od neho požadovať platbu cez poštu alebo banku.
Aj my rozmýšľame, že s tými väčšími zákazníkmi sa dohodneme na platbe cez banku a malým budeme predávať, len ak budú ochotní platiť cez banku. Tých pár EUR, čo prejde cez pokladňu nám jej nákup a údržbu určite nezaplatí Tí čo tvorili tento zákon potrebujú zarobiť na predaji registračných pokladní. Kebyže sú slušní, tak by trebárs dali možnosť predaja cez faktúru a úhradu v hotovosti do určitého objemu finančných prostriedkov. Pokiaľ trebárs nevykonám úhrady faktúr v hotovosti do výšky cca 5000 EUR, nemala by byť povinnosť vlastniť ERP. Po prekročení tohto limitu, by som si ju už musela zadovážiť.
3 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
... mohla by tento zákon zrušiť nová vláda...

...my sme pred 3 rokmi kupovali 2 PC, 2 monitory, 2 klávesnice, 2 fiškálne moduly, 2 pokladničné zásuvky, 2 tlačiarne, sklad.program...vybavenie jedného pracoviska vyšlo na 100.000,-Sk ...teraz môžem 2 fiškále a 2 tlačiarne (dokopy cca 60.000 Sk) hodiť do smetí...PO NOVOM musím kúpiť nové zariadenia, ktorého cena jedného je vyše 800 EUR ! Človek robí všetko preto, aby prežil, otáča každú korunu a ešte má mať aj takéto výdavky.

Stále čakám s kúpou...raz tu takáto zmena bola...bola povinnosť SZČO prejsť na S.R.O. ....ja som kúpila drahý účtovný program, založila som si s.r.o. a o 2 týždne nato, všetko zrušili...skoro ma šľak trafil
5 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Zita5 Pozri príspevok
Do 31.12.2010 môžete využiť spôsob, že jej vystavíte faktúru za predaný tovar , a ona Vám uhradí do pokladne pohľadávku .Dáte jej potvrdenie vo forme vypísaného príjmového pokladničného dokladu, kde do účelu platby napíšete - úhrada pohľadávky č. XXXXXX .

Od 1.1.2011 bude musieť mať už všetci pokladne a aj úhrada pohľadávky bude musieť ísť cez pokladňu .
akoze toti hore uz nevedia čo vymysliet, to ja čo mam 5 klientov budem musiet mat doma pokladnu??? a aky bordel potom bude v uhradach faktur? ved na bločku z ERP nebude čislo faktury a pod. Dufam, že dostanu rozum a zmenia to sak to nie je normalne, tu nie ze by pomahali rozvyjat podnikanie ale hadzu vsetkym polena pod nohy
5 0
Prima73 Prima73

Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

To znamena, ze aj zivnostink so zameranim na stavebne prace, ktoremu platia v hotovosti ma so sebou nosit ERP? Aj uctovnik ak mu zaplatia v hotovosti ma vlastnit ERP? Tyka sa to aj sro ak ma platby v hotovosti?
0 0
skocko skocko

skocko je offline (nepripojený) skocko

Ak tomu celému dobre rozumiem, tak pokiaľ mám len internetový obchod a zákazníci platia buď prevodom na účet, alebo zasielam tovar na dobierku, tak pokladňu nebudem potrebovať ani od 1.1.2011?
0 0
kaja211 kaja211

kaja211 je offline (nepripojený) kaja211

Chcela by som sa spýtať predávame garážové brány,niektorí nám platia cez banku a niektorí v hotovosti .Nebude stačiť príjmový pokladničný doklad z programu účtovníckeho-POHODA ktorý sme si zakúpili?Budeme si musieť zakúpiť ERP? Ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

skocko Pozri príspevok
Ak tomu celému dobre rozumiem, tak pokiaľ mám len internetový obchod a zákazníci platia buď prevodom na účet, alebo zasielam tovar na dobierku, tak pokladňu nebudem potrebovať ani od 1.1.2011?
áno
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kaja211 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať predávame garážové brány,niektorí nám platia cez banku a niektorí v hotovosti .Nebude stačiť príjmový pokladničný doklad z programu účtovníckeho-POHODA ktorý sme si zakúpili?Budeme si musieť zakúpiť ERP? Ďakujem
Od 1.1.2011 nebude. Pri predaji tovaru v hotovosti je nutné mať ERP.
2 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Prima73 Pozri príspevok
To znamena, ze aj zivnostink so zameranim na stavebne prace, ktoremu platia v hotovosti ma so sebou nosit ERP? Aj uctovnik ak mu zaplatia v hotovosti ma vlastnit ERP? Tyka sa to aj sro ak ma platby v hotovosti?
Je to tu x-krát napísané. Čo sa služieb týka, tak povinnosť ERP je na služby taxatívne určené zákonom, pričom vôbec nerozhoduje, či ide o s.r.o. alebo FO. Aj v tejto téme máš niekde uvedenú prílohu s týmito službami.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

evina Pozri príspevok
Je to tu x-krát napísané. Čo sa služieb týka, tak povinnosť ERP je na služby taxatívne určené zákonom, pričom vôbec nerozhoduje, či ide o s.r.o. alebo FO. Aj v tejto téme máš niekde uvedenú prílohu s týmito službami.
Lenže nadpis zavádza. Ten hovorí, že pokladnice budú musieť mať aj údržbári a účtovníci. Možno by mal byť v ňom otáznik
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

JAJA11 Pozri príspevok
Lenže nadpis zavádza. Ten hovorí, že pokladnice budú musieť mať aj údržbári a účtovníci. Možno by mal byť v ňom otáznik
nemôžem hľadať odpoveď na svoju otázku v nadpise. V tom čase zavádzali k téme i média i na príslušných orgánoch ... a bolo tu na všetko mimoriadne dopodrobna odpovedané.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

evina Pozri príspevok
nemôžem hľadať odpoveď na svoju otázku v nadpise. V tom čase zavádzali k téme i média i na príslušných orgánoch ... a bolo tu na všetko mimoriadne dopodrobna odpovedané.
Súhlasím, ja som si tému prečítala, ale ak ju objaví niekto kto tu ešte nebol, zľakne sa, že robí niečo zle A potom rýchlo píše otázku a keď sa ukľudní, tak aj nájde odpoveď
0 0
m.javor m.javor

m.javor je offline (nepripojený) m.javor

skocko Pozri príspevok
Ak tomu celému dobre rozumiem, tak pokiaľ mám len internetový obchod a zákazníci platia buď prevodom na účet, alebo zasielam tovar na dobierku, tak pokladňu nebudem potrebovať ani od 1.1.2011?
Ano
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať