Zavrieť

Porady

Schválenie súdu za predaj nehnuteľnosti za maloletého

Chceme kúpiť rodinný dom od príbuzných. Jeden zo súčasných spoluvlastníkov je však maloletá osoba. Našiel som, že na prevod od maloletého potrebujeme schválenie súdu.

Poplatok za notára sa mi zdá dosť vysoký (počul som, že 1% z ceny nehnuteľnosti), neobávam sa podvodov, preto by som si to chcel vybaviť sám. Je to však v tomto prípade možné? Ako mám požiadať súd o schválenie? Aké budú v tomto prípade poplatky? Sú na to nejaké tlačivá? Nič sa mi na internete nepodarilo nájsť...

Vopred ďakujem za radu.
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

viliam.durina Pozri príspevok
V mojom prípade je spoluvlastník rodič aj dieťa - dedičstvo po otcovi.
viliam.durina Pozri príspevok
Inak, myslel som, že opatrovníka vyberie súd, a že to bude právnik... Mohla by to byť v našom prípade sestra zosnulého otca? Vlastníci sú manželka 1/2 a deti druhá polovica.
Tak celkom určite bude musieť byť ustanovený kolízny opatrovník. Môže to byť sestra zosnulého, ak je spôsobilá na právne úkony a nie je účastníčkou zmluvy. Už do návrhu na ustanovenie opatrovníka na uzavretie kúpnej zmluvy, budú musieť zák.zást. označiť osobu, ktorá opatrovníctvo aj musí prijať , alebo požiadať súd, aby ho ustanovil, napr. z radov svojich zamestnancov.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

viliam.durina Pozri príspevok
Dvaja kupujúci preto, lebo sme manželia. 10 zmlúv preto, lebo na kataster treba toľko kópií, koľko je účastníkov konania + 2. Niekde som našiel aj +3, ale hádam, keď to tam pôjdem zaniesť, tak mi povedia, ako sa vysvetľuje zákon v našom okrese . Inak, predpokladám, že kataster tých 8 zmlúv po ukončení konania vráti...
Súhlasím, koľko je účastníkov, toľko musí byť aj vyhotovení zmlúv.
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Chcel by som sa opýtať, či je možné vyhnúť sa notárskej úschove s tým, že peniaze v plnej výške v hotovosti zložím do niekoho rúk pri podpise zmluvy. Peniaze za podiel maloletej sa majú vyplatiť kolíznemu opatrovníkovi, zákonnému zástupcovi alebo dokonca maloletej? Predpokladám, že zákonnému zástupcovi...
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

pokial vypracuje notar KZ formou notarskej zapisnice, vtedy sa overovane podpisy nespoplatnuju zvlast, pretoze je to v cene, notari maju cennik presne urceny, kolko stoji vypracovanie KZ sa da najst aj na internete, najlepsie je zajst do notarskej kancelarie a presne sa na cenu spytat, naposledy v 2008 roku porovnatelna zmluva stala cca 15000,-sk, advokat nie je notar, preto vtedy sa plati zvlast za zmluvy a potom zvlast za overenie podpisov, takze odporucam porovnat ceny, pravdepodpbne lacnejsie vyjde sluzba od notara,
notarska uschova chrani aj teba, tu by som nesetrila tych cca 1500,-sk, no a pravdepodobne za maloleteho bude urceny zakonny zastupca na zaklade rozsudku,
1 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Ešte som narazil na iný problém - chcel som k návrhu na schválenie KZ priložiť prehlásenie RK o cene obdobnej nehnuteľnosti, ale RK takú službu buď neposkytujú alebo pýtajú dosť vysokú sumu (>1000). Ako som pochopil, to, čo bude potrebné ako dôkaz primeranosti kúpnej ceny, záleží od vôle sudcu. Môžem podať návrh bez akéhokoľvek dôkazu primeranosti kúpnej ceny a počkať, čo si súd vyžiada?

Inak, ak si vyžiada znalecký posudok, zrejme návrh stiahneme a prevod odložíme až do dospelosti maloletého, lebo by sa to predražilo (pokiaľ viem, znalecký posudok vyjde aj na 10000, keďže k domu nie je takmer žiadna dokumentácia, aj vek len odhadujem, že kedy sa asi také domy stavali). Bude vôbec možné návrh stiahnuť?

Ďakujem veľmi pekne ešte raz za všetky rady .
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

viliam.durina Pozri príspevok
Ešte som narazil na iný problém - chcel som k návrhu na schválenie KZ priložiť prehlásenie RK o cene obdobnej nehnuteľnosti ....
Môžem podať návrh bez akéhokoľvek dôkazu primeranosti kúpnej ceny a počkať, čo si súd vyžiada?
Nebojte sa a podajte tie návrhy. Doporučovala by som Vám, aby ste ešte skôr išli na súd na oddelenie starostlivosti o maloletých. Tam sú spravidla veľmi ochotné pracovníčky a určite Vás zorientujú, aby Vaše návrhy hladko prešli súdom. Tam zistíte, aké dôkazy okrem kúpnej zmluvy potrebujete. Rady v právnych veciach na Porade slúžia na hrubú orientáciu v problematike, detaily Vám vyplynú z konkrétneho riešenia danej veci.
0 0
Michaela M. Michaela M.

Michaela M. je offline (nepripojený) Michaela M.

Ahojte, zaujala ma porada na túto tému vzhľadom k tomu, že v rodine riešime identickú situáciu. Strašne by mi pomohlo, ak by mi Petra zaslala vzor návrhu na ustanovenie opatrovníka pre maloletého, resp. iné potrebné podklady. Ak aj je nejaká vhodná príručka, poprosím o názov a zakúpim si ju.
Ďakujem zatiaľ veľmi pekne, čakám na odpoveď.
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Viď príspevok č. 11.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
ak ja vypracúvam kúpnu zmluvu, za návrh na súd si nežiadam peniaze navyše ...
s tým kolíznym opatrovníkom by som tak úplne nesúhlasil, pretože ak je spoluvlastníkom jeden z rodičov, môže maloletého zastupovať druhý z rodičov.
Pri notárskej zápisnici s kúpnou cenou cca 30 000,--EUR je poplatok u notára cca cca. 250 - 260 EUR

Otázka pre zadávateľa ... ako ste dopadli?
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Keďže ide o polosirotu, žije len jeden rodič a ten je spoluvlastníkom...
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Taraz mi je to jasné .... a ako ste dopadli?
0 0
viliam.durina viliam.durina

viliam.durina je offline (nepripojený) viliam.durina

Ako? Odložili sme to do 18-tky... Peniaze sme vyplatili, podpísali zmluvu (hoci bez scvhálenia neplatnú), v dome bývame, rekonštruujeme ako vlastný, a po dovŕšení veku prevedieme (za cca 4 roky).

Okrem tých starostí s opatrovníkom, súdom, možno znalcom by bolo treba peniaze uložiť na blokovaný účet, tak sme sa na to vykašlali...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

viliam.durina Pozri príspevok
Ako? Odložili sme to do 18-tky... Peniaze sme vyplatili, podpísali zmluvu (hoci bez scvhálenia neplatnú), v dome bývame, rekonštruujeme ako vlastný, a po dovŕšení veku prevedieme (za cca 4 roky).

Okrem tých starostí s opatrovníkom, súdom, možno znalcom by bolo treba peniaze uložiť na blokovaný účet, tak sme sa na to vykašlali...
Však za 4 roky uvidíš , ako tá "svojpomoc" dopadne. Lebo plnenie z neplatnej zmluvy je bezdôvodným obohatením, ktoré sa za tri roky premlčí.
0 0
Michaela M. Michaela M.

Michaela M. je offline (nepripojený) Michaela M.

Dobry den,
chceme predat nehnutelnost, kde spoluvlastnikmi su aj 2 maloleté deti (surodenci). Ak budem pisat navrh na sud aby im ustanovil opatrovníka, staci podat jeden a navrhnut v nom 2 osoby? Musia mat deti kazde zvlast opatrovnika alebo ich moze zastupovat pri predaji nehnutelnosti jeden? (Deti su polsiroty, pričom matka je tiez spoluvlastnikom).
Ak sud navrhnutych opatrovnikov schvali, mozu podpisat v buducnosti akukolvek kupnu zmluvu? Neviem, ci je v navrhu povinne vymedzit uz konkretnych buducich kupujucich a kupnu cenu. Obavame sa, ze tito sucasni nebudu chciet tak dlho cakat kym cely proces prebehne. Potom by to znamenalo, ze pri dalsich potencialnych zaujemcoch o kupu bude potrebne podat novy navrh???
Dakujem za pomoc
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Michaela M. Pozri príspevok
Dobry den,
chceme predat nehnutelnost, kde spoluvlastnikmi su aj 2 maloleté deti (surodenci). Ak budem pisat navrh na sud aby im ustanovil opatrovníka, staci podat jeden a navrhnut v nom 2 osoby? Musia mat deti kazde zvlast opatrovnika alebo ich moze zastupovat pri predaji nehnutelnosti jeden? (Deti su polsiroty, pričom matka je tiez spoluvlastnikom).
Ak sud navrhnutych opatrovnikov schvali, mozu podpisat v buducnosti akukolvek kupnu zmluvu? Neviem, ci je v navrhu povinne vymedzit uz konkretnych buducich kupujucich a kupnu cenu. Obavame sa, ze tito sucasni nebudu chciet tak dlho cakat kym cely proces prebehne. Potom by to znamenalo, ze pri dalsich potencialnych zaujemcoch o kupu bude potrebne podat novy navrh???
Dakujem za pomoc
Myslím, že bude stačiť jeden opatrovník, ak nie, súd Ťa iste vyzve, aby si oznámila ďalšieho. Ten opatrovník bude ustanovený len pre prípad predaja spoluvlastníckeho predaja ku konkrétnej nehnuteľnosti. Bez mena budúceho kupujúceho. A koľko máš nehnuteľností v spoluvlastníctve s maloletými? Ak ich máš viac, tak žiadaj stanovenie opatrovníka aj pre tie ostatné.
Aj zmluvu uzatvorenú opatrovníkom(za maloletých) musí schváliť súd, aby bola platná. To stanovenie opatrovníka netrvá veľmi dlho. A ak je predaj kóšer, tak ani schválenie právneho úkonu. Netreba sa toho báť.
Naposledy upravil Petra Nová : 27.05.10 at 11:26
0 0
Michaela M. Michaela M.

Michaela M. je offline (nepripojený) Michaela M.

Tak radsej navrhnem pre kazdeho zvlast, myslim ze tym by sa nemalo uskodit a usetrim cas, keby nas sud mal vyzvat. Maloleti su spoluvlastnikmi len k jednej nehnutelnosti. A dokedy bude potrebne zlozit do notarskej uschovy cast penazi pripadajucu na maloletych? To by malo byt potom sucastou prilohy ako dokaz ked budeme podavat sudu na schvalenie KZ? Ci bude to treba ulozit az na poziadanie sudu?
Dakujem velmi pekne!
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Závisí to od prípadu k prípadu, od sudcu k sudcovi. Niekedy to stačí ošetriť v zmluve a až následne ukázať napr. vkladnú knižku súdu.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Michaela M. Pozri príspevok
Tak radsej navrhnem pre kazdeho zvlast, myslim ze tym by sa nemalo uskodit a usetrim cas, keby nas sud mal vyzvat. Maloleti su spoluvlastnikmi len k jednej nehnutelnosti. A dokedy bude potrebne zlozit do notarskej uschovy cast penazi pripadajucu na maloletych? To by malo byt potom sucastou prilohy ako dokaz ked budeme podavat sudu na schvalenie KZ? Ci bude to treba ulozit az na poziadanie sudu?
Dakujem velmi pekne!
Ja by som Ti doporučila takýto postup:
Choď na príslušný súd a v informačnom centre im vysvetli , čo potrebuješ. Oni Ťa odtiaľ posunú na súdne oddelenie starostlivosti pre maloletých. A tam Ti to presne vyložia , čo máš urobiť. Na mieru podľa zvyklostí na tom súde. A budú celkom ochotní, pretože súd musí konať vo veciach starostlivosti o maloletých z úradnej povinnosti. Podľa toho to napíšeš. Nebudeš platiť žiadne poplatky za konanie. Netreba sa hanbiť, a len tak máš istotu, že to prejde veľmi rýchlo, bez odročenia pojednávania.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
inak, je to oddelenie P
0 0
Michaela M. Michaela M.

Michaela M. je offline (nepripojený) Michaela M.

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať