Zavrieť

Porady

Obstarávacia cena auta

Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, ako postupovať a hlavne ako správne určiť a zúčtovať obstarávaciu cena auta.
Firma kúpila v júni úžitkové auto. Začala ho používať od júla. Dnes k nemu šéf dokúpil ďalšie 4 ks plechových diskov a zimné pneumatiky.
Môžem dať tieto disky a pneumatiky rovno do nákladov, alebo to mám chápať ako technické zhodnotenie v prvom roku obstarania a navýšiť o túto sumu obstarávaciu cenu a do nákladov si to dám len v odpisoch?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    ALEXOLIVER Pozri príspevok
    ahojte, chcela by som sa spýtať na obstarávaciu cenu auta kvôli zdaňovaniu. Spoločnosť obstarala nové auto formou krátkodobého finančného prenájmu /auto sa prenajíma, ale nie je v majetku firmy, nakoniec sa vráti/, pri obstaraní sa odpočíta DPH. Chcela by som si potvrdiť, obstarávacia cena auta, ktoré bude používané aj na súkromné účely a bude sa zamestnancovi zdaňovať 1%, bude bez DPH? Ďakujem.
    Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá DPH, na účely zdaňovania vo výške 1% zamestnancovi, sa cena vozidla o túto DPH zvýši.
    Pripájam znenie ustanovenia ZDP, ktoré upravuje výšku ceny zahrnovanú do príjmov zamestnanca:

    (3) Príjmom zamestnanca je aj
    a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, /6/ na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Dana7 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcem poprosiť o radu, ako postupovať a hlavne ako správne určiť a zúčtovať obstarávaciu cena auta.
    Firma kúpila v júni úžitkové auto. Začala ho používať od júla. Dnes k nemu šéf dokúpil ďalšie 4 ks plechových diskov a zimné pneumatiky.
    Môžem dať tieto disky a pneumatiky rovno do nákladov, alebo to mám chápať ako technické zhodnotenie v prvom roku obstarania a navýšiť o túto sumu obstarávaciu cenu a do nákladov si to dám len v odpisoch?

    Ďakujem
    Môžeš to zaúčtovavať priamo do nákladov.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ako posudzujete nákup zimných pneumatík (ZP)?
    Verím tomu, že názory budú 50/50.

    Som toho názoru, že ide o daňový výdavok, lebo
    - kúpou ZP nedošlo k zhodnoteniu majetku
    - výdavok je povinný, prikazuje mi to iný predpis

    Môžem takto postupovať, ak
    - obstaranie ZP je súčasťou obstarania vozidla?
    - medzi obstaraním vozidla a ZP prešlo pár dní?

    V tejto súvislosti mi potom napadajú takéto myšlienky:
    - ak je kúpa ZP súčasťou kúpy vozidla, pripočítam ich k cene vozidla, ale
    aký je v tom potom rozdiel, ak ZP kúpim za 4 dni? Mám tiež pripočítať? Prečo?
    - ak to neposúdime ako TZh, môže byť cena ZP akákoľvek?


    Už neriešim "v roku obstarania", pretože v roku obstarania príde aj taký čas, že musím auto obuť na zimu, čo mi prikazuje predpis o premávke na komunikáciách.

    Aj vy mávate takéto pochybnosti?

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    Dobrý večer, prosím vie mi niekto poradiť, či je kurzový rozdiel z faktúry za kúpu auta v zahraničí súčasťou obstarávacej ceny vozidla?Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Nie.
    Vyberám z postupov účtovania iba toto písmeno ...

    § 35
    Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

    (2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
    ...

    g) kurzové rozdiely,

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    azla Pozri príspevok
    Nie.

    Vyberám z postupov účtovania iba toto písmeno ...

    § 35
    Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku


    (2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
    ...
    g) kurzové rozdiely,
    Ďakujem veľmi pekne.

    ivan999 je offline (nepripojený) ivan999

    ivan999
    Dobry den,

    Kupili sme nove uzitkove auto z Polska. Sme platcami DPH uctujeme v JU. Platili sme zalohu asi 5% z hodnoty automobilu a o mesiac zvysok. Ako mam zauctovat tych 5% ako prevazkova rezia??? Lebo automobil sme nadobudli az ked sme doplatili zvysok. A ako potom s odpismi? dakujem

    MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

    MartinaZC
    Prosím o radu: myslím si správne, že pri obstaraní vozidla účtujem kolok pri evidencii na DI, dialničnú nálepku, autopoťahy...... ako réž. náklady a nepripočítavam to k obstarávacej cene vozidla?
    Môžem si uplatniť DPH z pohon. hmôt aj pri spôsobe uplatňovania paušálu 80%. A v tomto prípade nemusím evidovať km a viezť knihu jázd? Vopred ďakujem za radu.

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    ahojte, chcela by som sa spýtať na obstarávaciu cenu auta kvôli zdaňovaniu. Spoločnosť obstarala nové auto formou krátkodobého finančného prenájmu /auto sa prenajíma, ale nie je v majetku firmy, nakoniec sa vráti/, pri obstaraní sa odpočíta DPH. Chcela by som si potvrdiť, obstarávacia cena auta, ktoré bude používané aj na súkromné účely a bude sa zamestnancovi zdaňovať 1%, bude bez DPH? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.