Danka Kosibová
03.08.04,07:54
uctuje niekto prosim Vas v programe Omega? Neviem ako nahodit vypisy, teda ako to urobit, aby pod jednym cislom bolo viac poloziek? Teraz to robim tak, ze nahadzujem kazdu polozku ako novy doklad a davam tam za cislo dokladu pismeno, odlisujem tak polozky. Napr. 2004/001, 2004/001a, ....
vladan
03.08.04,06:10
Danka, my si to označujeme napr. máme účet v TB, tak:
TB/005-001
TB/005-002

- to prvé trojčíslie je číslo výpisu, čiže 5.
- to druhé trojčíslie je poradové číslo položky na výpise.

Pekný deň
Danka Kosibová
03.08.04,06:19
ok, ale ako si to mam nastavit? aj to prve aj druhe cislo si nastvavim ako cislovanie? Alebo to druhe cislo mate ako text a prepisujete rucne?Alebo tiez zadavate kazdu polozku ako novy doklad podla toho cislovania.
vladan
03.08.04,07:01
Danka, ak si otvoríš Omegu, tak na hornej lište vyberáme Firma - Nastavenie - Číslovanie dokladov - z ponuky si vyberieš bankové výpisy a teraz ti napíšem aké nastavenie máme my:
TB/005/001
TB = text
005 = počítadlo (+1 pri zmene dátumu, inak ponecháva)
001 = počítadlo (+1 pri nezmenenom dátume, inak 1)
Dúfam, že ti to trošku pomôže.
Pekný deň
urs
05.08.04,10:14
Som rada, že tu vidím "omegáčov". Ja som ju tiež kúpila a začínam v nej. Zatial robim aj v Alfe, ale od 1.1. ma to čaká naplno. takže každá rada dobrá.
vladan
05.08.04,10:34
ináč ľudia v Krose sú výborní - ja mám mzdy + alfu + omegu, ale Alfu nevyužívam veľmi. Čo sa týka miezd sú tam super odborníci, omega je tiež fajn.
Takže máš tu parťákov, takže dovidenia v roku 2005
Pekný deň
Janca
05.08.04,10:35
Ja mam OMEGU este v obalke, tak tiez uvitam "rychle rady" od skusenych, lebo studovat tu hrubu knihu - fu..... Skusim tiez subezne uctovat v starom a novom programe, aby som od 1.1. mohla ist na ostro. Tak sa urcite budem aj ja pytat.
jess
05.08.04,10:38
Pripájam sa k tebe urs. Som tvoja kópia. Robím v Alfe, Olympe, mám už aj Omegu a práve čakám na verdikt súdu, či mi zapísali s.r.o. Pomaly to začínam študovať, veľa mi to síce nehovorí, ale dúfam, že sa do toho dostanem, tak ako s Alfou. Držím sebe aj všetkým palce.
judy
05.08.04,20:42
keď bude treba tiež rada pomôžem, robím so všetkými 3 progr.
urs
06.08.04,06:33
Nemáte niekto informácie či nespravia prevodový mostík z Alfy do Omegy. Od nového roku bude väčšina ľudí prechádzať.

Len tak na okraj: sú to fakt dobré progamy. Robím aj s MRP ale to sa nedáporovnávať. Človek si zvykne, ibaže rôzne funkcie tam chýbajú.

Pekný deň
urs
06.08.04,06:35
A ešte dala som si Vás do priateľov, tak sa prosím nehnevajte ak budem otravovať so súkromnými správami o radu.
Ďakujem
Oldi
22.10.04,11:45
A ešte dala som si Vás do priateľov, tak sa prosím nehnevajte ak budem otravovať so súkromnými správami o radu.
Ďakujem
S Omegou pracujem už viac rokov, naša firma predáva sw firmy KROS...
Čo sa týka prevodu z ALFY, neviem akú máte verziu, ale už je pri vytváraní novej firmy možnosť prechod z ALFY, resp. iného sw! Stiahnite si novú verziu, momentálne je tam 7.75.02
sway
22.10.04,12:43
mám pocit, že už bolo na to aj školemie, alebo ho chystajú - som v tých programoch už korytnačka - ale vždy ma novoty zauímajú, ak chceš aktuality tak na www.kros.sk .A na www.kros.sk/11845 je aj publikácia presne k tejto téme - s týmito programami to určite zvládneš.
evelien
22.10.04,13:11
Ja môžem povedať za našu externú účtovníčku, ktorá nám za jeden víkend urobila DPH a pritom nikdy predtým nepracovala s Omegou. Celkovo program chválila, lebo skoro ku všetkému ju sám navádzal. Jediné na čo sa mi posťažovala, bola analytika pri DPH. Neprečítala si predtým v príručke, že sa neodporúča meniť systémové nastavenie. Vytvorila si vlastnú analytiku a potom jej to robilo pekné somariny. Ale zhrniem to, ja aj naša účtovníčka program chválime a aj online poradňu. Len škoda, že funguje iba od 7.-15. hod. Väčšina účtovníkov funguje v inom čase.
Natka
23.10.04,13:16
Pripájam sa k chválam na KROSákov, poradia naozaj podrobne. Ja používam 5 rokov ALFU aj OLYMP, no a OMEGU som začala v júni t.r.Ale ešte odkaz pre tých, čo sa boja 1.1.2005 - nie je povinný prechod z jednoduchého účt. do podvojného. Ale iste to viacerí zachytili.
andreaS
03.11.04,08:35
Danka Kosibova: ak ti chodi vypis z banky po kazdej operacii tak pouzi nastavenie od vladan, ale ak mas mesacne, tak ti je zbytocne aby ti zakazdym pri zmene datumu menilo cislo vypisu.

mne chodi vypis mesacne, na nom su vsak operacie s roznym datumom, a aby mi po kazdej zmene datumu bankovej operacie nezmenilo cislo vypisu mam taketo nastavenie:

napr. rozoberiem konkretne cislo: BU-06-13
BU = do kolonky text napisem BU /mam len jeden ucet v banke, tak nepotrebujem rozlisit, zatial/
- = do kolonky text a napisem jednoducho -
06 = oznacuje cislo vypisu a nastavis počítadlo (+1 pri zmene mesiaca, inak ponecháva)
- = znova do kolonky text -
13 = oznacuje cislo operacie a nastavis počítadlo (+1 pri nezmenenom mesiaci, inak 1)

Takto ked uctujem banku, a datum bankovych operacii je rozny, mi nezmeni cislo vypisu ale ostava a meni sa mi len cislo bankovej operacie.
anita
03.11.04,13:25
Dnes o 9.00 v Bratislave na Drotárskej bola prezentácia programov Omega a Olymp. Ak to niekto videl prvý raz, mal čo robiť, aby držal krok s prednášajúcimi. Ale boli tam takí, čo s týmito programami pracujú a mali trefné otázky. Od 1.1. prevádzam jednu firmu na podvojné účto a zvažujem Kros.
andreaS
04.11.04,09:45
anita: ak si zakupis program od Kros-u tak mas vstupne skolenie o programe zadarmo. Ja som robila s Alfou a myslela som, ze Omegu zvladnem hravo, no vznikali mi banalne problemy, tak som sa na toto skolenie prihlasila a uz uctujem bez problemov. Vrelo doporucujem. Trva to zhruba 3 h, ale je to velmi naucne.
sway
19.11.04,08:29
Danka Kosibova: ak ti chodi vypis z banky po kazdej operacii tak pouzi nastavenie od vladan, ale ak mas mesacne, tak ti je zbytocne aby ti zakazdym pri zmene datumu menilo cislo vypisu.

mne chodi vypis mesacne, na nom su vsak operacie s roznym datumom, a aby mi po kazdej zmene datumu bankovej operacie nezmenilo cislo vypisu mam taketo nastavenie:

napr. rozoberiem konkretne cislo: BU-06-13
BU = do kolonky text napisem BU /mam len jeden ucet v banke, tak nepotrebujem rozlisit, zatial/
- = do kolonky text a napisem jednoducho -
06 = oznacuje cislo vypisu a nastavis počítadlo (+1 pri zmene mesiaca, inak ponecháva)
- = znova do kolonky text -
13 = oznacuje cislo operacie a nastavis počítadlo (+1 pri nezmenenom mesiaci, inak 1)

Takto ked uctujem banku, a datum bankovych operacii je rozny, mi nezmeni cislo vypisu ale ostava a meni sa mi len cislo bankovej operacie.

MOC DÍK !!! robím v OMEGE dloho a takéto ma nenapadlo, super! som moc rada, idem si to prestaviť! :D
andreaS
19.11.04,08:32
sway - nemaz za co... ja som to mala tiez dako "nakrivo" nastavene aj v alfe a toto som sa naucila na spominanom skoleni, tak som si prestavila zaroven aj alfu, a uz nemusim neustale rucne prepisovat tie cisla...
UCET
17.12.04,09:35
a vyuzila si uvodne skolenie k OMEGE. Vies ked sa ti nechce studovat celu knihu tak Kros robi pravidelne uvod. skolenie k programu a ak si nova tak to robia zdarma
babenko1
04.01.05,14:26
a okrem toho.. kros robí pravidelne školenia k programom minimálne raz za pol roka :-)
UCET
05.01.05,16:22
ved oni maju mostik ALFA - OMEGA
Oldi
07.01.05,14:40
A okrem toho, ako vidím, je nás tu dosť Omegáčov, ktorí pomôžu, poradia, keď bude treba... ;)
Oldi
07.01.05,14:41
ved oni maju mostik ALFA - OMEGA
Tak veru a nielen z ALFY...:D
UCET
10.01.05,17:34
ved oni uz maju mostik medzi ALFA - OMEGA. Omega verzia 8.00 to uz ma dokonca aj verzie pred...
UCET
10.01.05,17:35
Tak veru a nielen z ALFY...:D
tak ako Oldi hovori okrem Alfy tam je MRP, Pohoda, Money. Takze hura na Omegu
M0NIKA
29.01.05,12:45
Niekomu to možno pomôže: na www.kros.sk (http://www.kros.sk) som sa dá prihlásiť na bezplatné úvodné školenia k Olympu a k Omege. Tento týždeň som ich obe absolvovala a veľmi mi to pomohlo. Zistila som, že Omegu neviem naplno využiť, takže teraz sa teším na účtovanie "po novom".
UCET
29.01.05,12:50
Niekomu to možno pomôže: na www.kros.sk (http://www.kros.sk/) som sa dá prihlásiť na bezplatné úvodné školenia k Olympu a k Omege. Tento týždeň som ich obe absolvovala a veľmi mi to pomohlo. Zistila som, že Omegu neviem naplno využiť, takže teraz sa teším na účtovanie "po novom".Monika ma pravdu Omegu som zboznoval ale az po uvod. skoleni som zistil co vsetko dokaze a ako moze ulahcit pracu. Takze ak mozete vyuzite to fsetci:D

a este tie skolenia nerobia len v ZA ale aj BA, BB a KE..
Danuska
11.02.05,12:20
Krosáci, to ste sa bavili medzi sebou?, Myslím, že by ste mohli poradiť aj odkaz na Vaše Fórum, ktoré sa začína rozbiehať.
FREYA
14.02.05,19:07
ahojky ja mám tiež omegu, alfu a olymp, práve teraz by som potrebovala radu, urobila som prenos do nového roku, ale zDF sa mi preniesli ako neuhradené, hoci sú uhradené, ako s tým ďalej, vie mi iekto poradiť???? Potešilo by ma to
sway
14.02.05,19:22
ahojky ja mám tiež omegu, alfu a olymp, práve teraz by som potrebovala radu, urobila som prenos do nového roku, ale zDF sa mi preniesli ako neuhradené, hoci sú uhradené, ako s tým ďalej, vie mi iekto poradiť???? Potešilo by ma to
Pozerám na moje - aj ja to tak mám - a zrada bude v kurzových rozdieloch, keď si na prenesenej ZDF ale nie je červená - čiže je uhradená, zaklikni si hore úhrady a tam vidíš rozdiel. Ako úhradu účtuje aj KR a suma faktúry nesedí s úhradou na banke - preto nám ju preniesol do roku 2005.
Ja som znova zrušila uzávierky - ešte robím korekcie - ale napadlo ma urobila si si uzávierky kurzových rozdielov? - jednu i druhú - tuším sa to potom vyrovná a už nebudú prechádzať do roku 2005. skús. Prechod môžeš opakovať doblba...:)
daj vedieť či sa ti to podarilo.
babenko1
14.02.05,19:28
sway... ako sa robia uzávierky kurzových rozdielov? dostala som účto, kde je všetko v EUR.....
sway
14.02.05,19:46
sway... ako sa robia uzávierky kurzových rozdielov? dostala som účto, kde je všetko v EUR.....
keď ukončíš účtovanie, tak Omega Ti spraví zúčtovanie KR a to takto., po urobení všetkých mesačných uzávierok daj ešte spraviť pod Firma, Uzávierka, Kurzové rozdiely, aj saldokonto - skús uvidí čo to spraví...
predtým si stiahni z internetu kurzový lístok!!! - keď otvoríš Omegu napravo máš aj záložku internet, tam si stiahni kurzy za celý rok. a potom sprav horeuvedené uzávierky...
UCET
15.02.05,06:33
sway... ako sa robia uzávierky kurzových rozdielov? dostala som účto, kde je všetko v EUR.....
FIRMA - UZAVIERKA - Kurz. rozdiely PD,BV resp. kurz. rozdiely saldokonto. Nemaj strach tiez sa daju zrusit a opakovat X-krat.
Danka Kosibová
08.08.05,11:29
zdravim, najde sa tu dusa, ktora by bola ochotna ma zasvatit do omegy...okolie Vráble, Levice....dakujem
babenko1
21.08.05,19:22
zdravim, najde sa tu dusa, ktora by bola ochotna ma zasvatit do omegy...okolie Vráble, Levice....dakujemkeby si bola bližšie k ba.. tak ťa zasvätím :)
Krajčovičová
05.10.05,07:56
začínam s Omegou a mám problém (nazúčastnila som sa úvodného školenia - veľká chyba- myslela som si , že to zvládnem. Prosím o návod zadávam dodávateľskú faktúru ktorá má takéto členenie: položka č. 1 základ 7404,-
č. 2 19 % DPH 1406,80
č. 3 ďalšia čiastka bez DPH 988,40
spolu 9 799,20
ako mám úrobiť rozpis DPH do ktorých riadkov mám dať čiastku bez DPH ?
Ja som zadala čiastku 7404,- a 1406,80 do tabuľky , ale kde mám dať čistku 988,40 Sk.

ďalej mám problém v pokladni, zadávala som výdavkové doklady, ale nezapamätal si
sumy ktoré vôbec nevidím na výdavkovom doklade. Je to preto, že som nezadala
príjmový doklad ( výber do pokladne) , t.j. nemám žiaden zostatok na pokladni?
Na lište dole nevidím žiadne obraty.
Môžete mi poradiť, či robia v Krose školenia aj individuálne napr. v Bratislave ?
ďakujem za odpoveď
M.
McMarti
05.10.05,08:16
začínam s Omegou a mám problém (nazúčastnila som sa úvodného školenia - veľká chyba- myslela som si , že to zvládnem. Prosím o návod zadávam dodávateľskú faktúru ktorá má takéto členenie: položka č. 1 základ 7404,-
č. 2 19 % DPH 1406,80
č. 3 ďalšia čiastka bez DPH 988,40
spolu 9 799,20
ako mám úrobiť rozpis DPH do ktorých riadkov mám dať čiastku bez DPH ?
Ja som zadala čiastku 7404,- a 1406,80 do tabuľky , ale kde mám dať čistku 988,40 Sk.

ďalej mám problém v pokladni, zadávala som výdavkové doklady, ale nezapamätal si
sumy ktoré vôbec nevidím na výdavkovom doklade. Je to preto, že som nezadala
príjmový doklad ( výber do pokladne) , t.j. nemám žiaden zostatok na pokladni?
Na lište dole nevidím žiadne obraty.
Môžete mi poradiť, či robia v Krose školenia aj individuálne napr. v Bratislave ?
ďakujem za odpoveď
M.Pridala by som sa :)
andreaS
05.10.05,08:21
pomozem s tou dodavatelskou fakturou...

v EVIDENCII UCTOVNYCH DOKLADOCH daj okruh dokladov na DF... potom "pridaj"

zadavanie udajov zacina v lavom hornom rohu, kde je modro vysvietene pole pri VZOR... tam si zvolis z ponuky.. teda cislo 20 a potvrdis ENTERom.. program sam prejde na udaj EXTERNE CISLO - tu zadas externe cislo faktury /teda cislo faktury/ a znova ENTER, teraz treba vybrat partnera z ponuky - partnera treba mat zapisaneho v zozname, inak ho program neakceptuje, tak si treba kliknut na lupu na konci riadku partner a tam vybrat dodavatela, ak tam nie je, treba ho pridat. Ked je partner uvedeny, znova ENTER a presunie sa na text, znovu vyplnit a ENTER, zadat datum ENTER az sa dostaneme na rozpis sumy, kde je tabulka: do riadku 02 ZAKLAD das sumu bez dph 7404,- /ta ktora je s dph-ckou/, a do riadku 04 ZAKLAD 988,40

vznika tu rozdiel pri zaokruhlovani.. tak do riadku 05 zadas -0,2 a kliknes na "OK"

znova ENTER a prejdes na rozuctovanie jednotlivych sum.. treba napisat text k prvej sume bez dph, cislo uctu, potom sam zauctuje dph, a nakoniec vypisat text sumy nepodliehajucej dph - VSADE SA POHYBUJES PO ZADANI UDAJOV POMOCOU ENTERU - program sam prejde na dalsie udaje, ktore treba vyplnit. Ked je vsetko vyplnene uz len OK. A finito...

dufam, ze som to napisala zrozumitelne..
uzivatel2
05.10.05,08:37
Kros Žilina robí školenia aj u nich vo firme priamo pri počítači, len si musíš vybrať čo všetko sa chceš naučiť. Kontaktuj Žilinu.
Kata
Krajčovičová
05.10.05,09:52
Ďakujem za skorú odpoveď , ešte raz to opravím podľa návodu.
M.K.
sway
05.10.05,11:50
Krajčovičová ;)

prečítala som Tvoje problémy, pomôžem ak sa bude dať, ale chcela som Ti poradiť inak - ja som brnkla do Kros BLAVA -a dohodla som si individuálne školenie - boli moc ochotní , stačil mi 1 deň ale stálo to tuším 1500 korún, bolo to už dávno, možno to urobia aj dnes. Bola som u nich vo firme a venoval sa mi 1 človek - tuším pán Marko, alebo Šujanský. Ale to ich bolo ešte málo. Skús tam zavolať.
A k tej pokladni, najprv musíš mať zadané v nastaveniach pokladnice, potom v číslovaniach dokladov dobre nastavené číslovanie dokladov a ak ich nevidíš, dobre pozri či máš v účtovných dokladoch hore zaané obdobie, ak máš od otvorenia po otvorenie doklady nevidíš... je tých vecí kopa, ale ak budeš šikovná pôjde ti to už o pár dní od ruky! - skús to školenie..., ak nie , pri troške času takto pomôžeme ;)

moc držím palce!
liba2
05.10.05,14:27
začínam s Omegou a mám problém
Môžete mi poradiť, či robia v Krose školenia aj individuálne napr. v Bratislave ?
ďakujem za odpoveď
M.
Aj Blava robí individ. školenia pri počítači, treba sa s nimi skontaktovať.
Krajčovičová
10.10.05,07:03
Ďakujem za informácie, pokladňu som nakoniec zvládla.
M.K.
LubenaK
13.10.05,15:58
Školenia na programy Krosu robia aj v Nitre, v budove Agroinštitútu na Chrenovej pri Agrokomplexe.
chudaska
10.04.08,10:39
ahojte omegaci, mam preddavkovu zahranicnu doslu fakturu, tu som si nahodila do zDPF,tuto mam uhradenu cez vypis, a teraz mam ostru fakturu na tu istu sumu v EUR 168 ako preddavkovu, len akosi neviem ako to vsetko vyuctovat medzi sebou aby mi to sedelo a dalej si neviem rady s kurz, rozdielom,nikde sa mi nezobrazuje. Neviem,ze ked nahravam zDPF treba tam zadat kurz NBS, aký kurz, vtedy kedy sa plati z uctu SKK? Prosim, neviem si dat rady. Cize mam tri doklady preddavkovu doslu zahr. fakturu, vypis -úhrada preddavku, a este vyuctovaciu fakturu a vsetko to potrebujem dat dokopy, a este aj vypocitat kurzovy rozdiel. Pomôže mi niekto? Vopred vďaka!
liba2
10.04.08,10:46
ahojte omegaci, mam preddavkovu zahranicnu doslu fakturu, tu som si nahodila do zDPF,tuto mam uhradenu cez vypis, a teraz mam ostru fakturu na tu istu sumu v EUR 168 ako preddavkovu, len akosi neviem ako to vsetko vyuctovat medzi sebou aby mi to sedelo a dalej si neviem rady s kurz, rozdielom,nikde sa mi nezobrazuje. Neviem,ze
ked nahravam zDPF treba tam zadat kurz NBS, aký kurz, vtedy kedy sa plati z uctu SKK? ...... prečo SKK ? veď znie na CM
ak ide o zDPF na CM, a zaevidovala si ju v inom dni ako bola uhradená, potom do kurzu pre DPH (2.okienko pre kurz) zapíš kurz úhrady tejto zDPF a prejdi sumu v rozpise tak, aby sa ti prepočítala hodnota na Sk.

Prosim, neviem si dat rady. Cize mam tri doklady preddavkovu doslu zahr. fakturu, vypis -úhrada preddavku, a este vyuctovaciu fakturu a vsetko to potrebujem dat dokopy, a este aj vypocitat kurzovy rozdiel. Pomôže mi niekto? Vopred vďaka!
Kurzový rozdiel Omega vypočíta sama!
Cez zID to spáruješ; vyber "úhrada fa preddavkom" a použi makro, pýtať si bude číslo fa ktorá sa uhrádza a potom číslo zDPF kde sa to má odpočítať.
chudaska
10.04.08,10:53
no faktura je na CM ale platim ju z uctu SKK,cize mam sumu v SKK! Cize kurz DPH,mam zadat taky kedy bola uhradena? A kurzovy rozdiel mam urobit cez interny doklad?
liba2
10.04.08,10:56
Upresňujem: 2. okno pre kurz = "kurz banka".
V zID - kým začneš účtovať - zapíš do "kurz banka" kurz dňa úhrady !! až potom pokračuj "úhrada fa preddavkom" .
liba2
10.04.08,10:57
Kurzový rozdiel omega vypočíta aj zaúčtuje sama !
chudaska
10.04.08,10:58
čiže dobre chápem,že v mojom pripade musim ist cez interny doklad?
liba2
10.04.08,10:59
Zapíš si kurz dňa úhrady , t.j. v tvojom prípade komerčný kurz banky ktorým ti účtovala CM.
do okna "kurz banky" a to hneď ako otvoríš EÚD zID; a potom pokračuj ...
liba2
10.04.08,11:00
čiže dobre chápem,že v mojom pripade musim ist cez interny doklad?
Cez zID, lebo budeš uhrádzať zDF a odpočítavať od zDPF, kde sú CM.
chudaska
10.04.08,11:04
no teraz som z toho paf, prosim ta nemozes mi presne napisat postup ako presne postupovat krok po kroku v omege? Asi je uz dost vysoka hodina,lebo mne to nemysli!
liba2
10.04.08,11:08
ok, chvíľku po potrvá ...
chudaska
10.04.08,11:12
ok zadala som kurz komerčnej banky do zDPF, cize teraz mam rovnaku sumu aj pri uhrade a sedi mi aj uhradena preddavkova faktúra, a teraz ako ist na tu zuctovaciu faktúru idem si otvorit zDF a teraz ak by si ma mohla naviest, je to FA za tovar v ramci EU,cize vzor 72
liba2
10.04.08,11:14
vojdi do zID,
zapíš kurz dňa úhrady do "kurz banka",
vyber vzor "úhrada fa preddavkom",
pokračuj ako ťa vedie makro,
žiada uviesť číslo zDF ktorá sa ide uhradiť, zapíš číslo zDF alebo ju vyber lupou ktorá pri tom okienku na to je určená, vyber a potvrď,
ďalej žiada uviesť číslo zDPF z ktorej sa odpočíta preddavok , opäť pokračuj obdobne , až makro príde na koniec a daj OK.
No snáď sa ti to podarí. Pýtaj sa na detaily, ak to robíš prvýkrát, tak chápem, že niektoré kroky nechápeš :D .
liba2
10.04.08,11:15
ok zadala som kurz komerčnej banky do zDPF, cize teraz mam rovnaku sumu aj pri uhrade a sedi mi aj uhradena preddavkova faktúra, a teraz ako ist na tu zuctovaciu faktúru idem si otvorit zDF a teraz ak by si ma mohla naviest, je to FA za tovar v ramci EU,cize vzor 72
Netušila som, že túto zDF ešte nemáš zaúčtovanú, asi preto sme si nerozumeli :).
liba2
10.04.08,11:21
áno, vzor 72 a použi makro, to ťa vedie, nemáš čo pokaziť. Potrebuješ mať zadané kurzy v k.lístku obidva: vystavenia fa aj prijatia ešte pred účtovaním, omega si ich odtiaľ zoberie.
Do rozpisu zapíš cudziu menu do riadku voľný základ; už len pokračuj ok alebo enter až do konca, omega zaúčtuje aj dph , len to prejdi očami či to má správnu analytiku napr. pri účte 504,501 alebo 321 a tak pod.
skús a pýtaj sa ďalej - ak viem poradím.
chudaska
10.04.08,11:38
veľká vďaka, už to mam a sedi to na halier! Vďaka tvojmu postupu som to zvládla. Zda sa mi to zatial troska zlozite,ze to musim zadavat cez ID,ale chce to len ziskat rutinu a pojde to. Vdaka a posielam bodik :-)
petovsan
17.04.08,20:23
V Omege robím štvrtý rok, ale ešte som neprišla na to, ako a či je vôbec možné nastálo uložiť napr. vzhľad EUD ... ide mi o to, že ak si napr. stĺpec s 19% DPH presuniem hneď za stĺpec s celkovou sumou, pri novom otvorení programu to mám zasa po starom a musím si to prehadzovať opäť. To isté mi urobí aj pri rozširovaní jednotlivých stĺpcov. Funguje mi to iba do najbližšieho ukončenia práce s programom. Robím niečo zle, alebo sa to nedá trvale nastaviť podľa individuálnych potrieb klienta?
liba2
17.04.08,21:34
V Omege robím štvrtý rok, ale ešte som neprišla na to, ako a či je vôbec možné nastálo uložiť napr. vzhľad EUD ... ide mi o to, že ak si napr. stĺpec s 19% DPH presuniem hneď za stĺpec s celkovou sumou, pri novom otvorení programu to mám zasa po starom a musím si to prehadzovať opäť. To isté mi urobí aj pri rozširovaní jednotlivých stĺpcov. Funguje mi to iba do najbližšieho ukončenia práce s programom. Robím niečo zle, alebo sa to nedá trvale nastaviť podľa individuálnych potrieb klienta?
Nerobíš zle, dá sa to nastaviť aj natrvalo, len ti neporadím ako :D a tiež by sa mi to hodilo.
petovsan
21.04.08,12:24
... posúvam ... vedel by niekto, ako na to? :)
sway
21.04.08,15:11
V Omege robím štvrtý rok, ale ešte som neprišla na to, ako a či je vôbec možné nastálo uložiť napr. vzhľad EUD ... ide mi o to, že ak si napr. stĺpec s 19% DPH presuniem hneď za stĺpec s celkovou sumou, pri novom otvorení programu to mám zasa po starom a musím si to prehadzovať opäť. To isté mi urobí aj pri rozširovaní jednotlivých stĺpcov. Funguje mi to iba do najbližšieho ukončenia práce s programom. Robím niečo zle, alebo sa to nedá trvale nastaviť podľa individuálnych potrieb klienta?

Omegu si nastavíš nasledovne:
evidencia
účtovné doklady
a tak napríklad okruh - PD pokladničné doklady, P1, príjmové P
a prehádžeš si stĺpce tak ako potrebuješ... ja si napríklad dávam doľava stĺpec príznak dokladu, do ktorého si píšem poznámku ak treba s dokladom ešte niečo robiť, napríklad časovo rozlíšiť...
a napríklad na záložke INFIO si zakliknem účtovné zápisy, lebo ich chcem mať vždy otvorené akonáhle idem účtovať.

Takže ak idem účtovať napríklad:
pokladňu výdaj vidím okno kde mám už otvorené podokno účtovné zápisy a príznak mám 6 stĺpec zľava....
po celkovom nastavení, teda poprehadzovaní stĺpcov, prípadne zakliknutí si rôznych info okienok jednoducho treba stalčiť tlačítko ULOŽ pod nápisom "vzhľad formulára pre vybraný okruh" v strede základného okna ÚČTOVNÉ DOKLADY.

Treba si uvedomiť, že takto si nastavujeme rôzne OKRUHY, teda ak toto nastavíme v okruhu PD - pokladničné doklady, tak toto nastavenie nebude v BV - bankových výpisoch.
Ja osobne toto nastavenie veťmi využívam pre jednotlivé okruhy, firmy... kde čo potrebujem, tak si vzhľad upravím a je to fajn.;)
sway
22.04.08,06:26
Pre : chudaska
- asi si otázku už zmazala, ale už to tu nechávam

Nový príspevok obsahuje nasledovné:
***************
ahojte, mam urobenu zahranicnu odber. Fa, to som vsetko zvladla, ide o dodanie tovaru do ČR, nakolko odberatel je platca DPH -cize IČ DPH mam to je vsetko ok,len ked dam uzavierku DPH a chcem tlacit suhrnny stvrtrocny vykaz,tak sa mi tam faktura nezobrazuje,tak neviem ci mam nieco zle nadstavene, pri fakture mam nadstavene 10-05 základ pre nulovú sadzbu DPH!
***************


Ak sa jedná o dodanie TOVARU do zahraničia, tak musíš účtovať v okruhu ZOF a použiť vzor 50 nový doklad a pri predkontácii používaš typ sumy S - suma spolu a druhý riadok typ sumy 14 - dodanie s možnosťou odpočítania podľa § 43 a vtedy ti zapíše ZOF aj do súhrn. výkazu.
vyskúšaj.;)
LubenaK
22.04.08,11:21
Ak si chceš nastaviť vzhľad obrazovky, teda stĺpce tak, ako potrebuješ, treba stlačiť v EUD tlačidlo Ulož - potom Ti to zostane uložené.
petovsan
22.04.08,13:20
Ak si chceš nastaviť vzhľad obrazovky, teda stĺpce tak, ako potrebuješ, treba stlačiť v EUD tlačidlo Ulož - potom Ti to zostane uložené.
Ďakujem prevelice, Sway + LubenaK, idú ma čerti zobrať od zlosti nad samou sebou, keď sa tak teraz pozerám na Omegu a EUD, oči mi to ide vyvaliť :eek: (asi takto), ako krááááásne prenádherne tam svieti "vzhľad formulára pre vybraný okruh" a "ULOŽ !!!!!!!!!" ... no slepá, slepá :D
Ďakujem ešte raz!
chudaska
28.04.08,11:44
ahojte, potrebujem si zaevidovat neuhradené pohladávky z roku 2006-2007, s omegou zacinam teraz v roku 2008. Dam si EUD, OF, nakolko DPH nemusim evidovat,ta uz je davno uplatnena,davam len volny zaklad, v prirucke mam na str. 182 tu tabulku, je mi to jasne, uctovne obdobie Otvorenie,krizik neuctovat, ale ked to dam tak ako je to v prirucke tak na strane MD mam ucet 311AE ale na strane dal nie je nic a ked to takto odklepnem,tak mi to hlasi ze nie je dodrzana podvojnost uctovnictva,mam to odklepnut a nevsimat si to,alebo to mam urobit inak. Vdaka za kazdu radu, podobne si budem nahravat aj zavazky z roku 2007.
denisie
28.04.08,11:51
ahojte, potrebujem si zaevidovat neuhradené pohladávky z roku 2006-2007, s omegou zacinam teraz v roku 2008. Dam si EUD, OF, nakolko DPH nemusim evidovat,ta uz je davno uplatnena,davam len volny zaklad, v prirucke mam na str. 182 tu tabulku, je mi to jasne, uctovne obdobie Otvorenie,krizik neuctovat, ale ked to dam tak ako je to v prirucke tak na strane MD mam ucet 311AE ale na strane dal nie je nic a ked to takto odklepnem,tak mi to hlasi ze nie je dodrzana podvojnost uctovnictva,mam to odklepnut a nevsimat si to,alebo to mam urobit inak. Vdaka za kazdu radu, podobne si budem nahravat aj zavazky z roku 2007.
a robíš to cez makro?? myslím tým to, že stlačíš enter, keď vyberieš vzor?
takže ak pôjdeš cez EUD - OF, pridaj, vyberieš vzor 10 nový doklad stlač enter, a spustí sa ti tzv. makro, a dostaneš sa na konkrétny riadok, ten vyplň a zasa enter....a samozrejme ako píšeš, UO otvorenie a krížik neúčtovať
liba2
28.04.08,18:34
ahojte, potrebujem si zaevidovat neuhradené pohladávky z roku 2006-2007, s omegou zacinam teraz v roku 2008. Dam si EUD, OF, nakolko DPH nemusim evidovat,ta uz je davno uplatnena,davam len volny zaklad, v prirucke mam na str. 182 tu tabulku, je mi to jasne, uctovne obdobie Otvorenie,krizik neuctovat, ale ked to dam tak ako je to v prirucke tak na strane MD mam ucet 311AE ale na strane dal nie je nic a ked to takto odklepnem,tak mi to hlasi ze nie je dodrzana podvojnost uctovnictva,mam to odklepnut a nevsimat si to,alebo to mam urobit inak. Vdaka za kazdu radu, podobne si budem nahravat aj zavazky z roku 2007.
Na str. DAL si dopíš účtovanie tak ako bolo pôvodne urobené (2006-2007). Neboj sa, nezaúčtuje sa ti to nikde, stráži to ten x vpravo hore "neuúčtovať".
chudaska
29.04.08,05:12
ok,tak tam hodim ucet 604, DPH tam nebudem uctovat,ta uz je davno vysporiadaná,len este mam problem,ked si to chcem vytlacit v prehladoch -saldokonto /po položkách/-obdobie od Otvorenie napr. po Apríl, dam tam ucet 311,tak mi tam neda tieto faktury z rokov 2006-7? Čo tam mam zle nadstavene,chcem si to skontrolovat ci mi to sedi!!
chudaska
29.04.08,05:21
ok,tak tam hodim ucet 604, DPH tam nebudem uctovat,ta uz je davno vysporiadaná,len este mam problem,ked si to chcem vytlacit v prehladoch -saldokonto /po položkách/-obdobie od Otvorenie napr. po Apríl, dam tam ucet 311,tak mi tam neda tieto faktury z rokov 2006-7? Čo tam mam zle nadstavene,chcem si to skontrolovat ci mi to sedi!!

Uz som na to prisla pri analytike uctu 311,som nemala v nastaveni uctu zaskrtnutu pohladavku!!
OndrejV
30.04.08,11:57
Začínam s Omegou a účtovníctvom, nájde sa niekto, kto podá pomocnú ruku? Skúšal som postupy podľa manuálu a nie vždy dopadli, ako som čakal. O osobných konzultáciách priamo z Krosu samozrejme viem, ale napriek milému prístupu ma na infolinke poslali "dopreč" s tým, že účtovné veci nekonzultujú... (a to som chcel len vytvoriť kalendár splátok lízingu). Optimálne niekto z Liptova, ale ak nie, prídem v rámci stredného a západného SK, len sa nájsť a na všetkom sa dohodneme - vďaka!
gita
30.04.08,12:52
Ja by som potrebovala poradiť pri vystavovaní preddavkovej zahr. faktúry. Chcem dať do faktúry aj položky výrobkov, ale ma to naviguje cez sklad, ale to nechcem.
Ajuška
30.04.08,13:34
Ja by som potrebovala poradiť pri vystavovaní preddavkovej zahr. faktúry. Chcem dať do faktúry aj položky výrobkov, ale ma to naviguje cez sklad, ale to nechcem.

Cez sklad Ťa to "naviguje" len vtedy, ak si dáš výber skladovej karty kliknutím na sklad. Tento krok nepouži - odklikni si "voľná položka" a vpisuj priamo do "názvu položky"...:rolleyes:...
gabriela7755
01.12.08,07:24
Zdravím, môžte mi poradiť - v omege účtujem chvíľu, podľa manuálu mi ide v podstate všetko, ale neviem,ako mám postupovať pri účtovní napr. výdavkového pokl.dokladu, keď je na bločku nákup napr.PHM, diaľ.známka a ja to potrebujem rozlíšiť v analytike - dvoma alebo viacerými sumami +DPH ďakujem za Vaše rady
KvetkaK
01.12.08,08:03
Zdravím, môžte mi poradiť - v omege účtujem chvíľu, podľa manuálu mi ide v podstate všetko, ale neviem,ako mám postupovať pri účtovní napr. výdavkového pokl.dokladu, keď je na bločku nákup napr.PHM, diaľ.známka a ja to potrebujem rozlíšiť v analytike - dvoma alebo viacerými sumami +DPH ďakujem za Vaše rady
Ja to robím tak, že keď rozúčtujem základ DPH a DPH z dokladu, tak potom sa postavím na riadok kde mám naúčtovaný základ DPH a dám si kópia a potom si ten základ (čiže sumu,text a účet) opravím na riadkoch, tak ako potrebujem.
Neviem, či som Ti to vysvetlila dosť podrobne. :rolleyes:
gabriela7755
01.12.08,08:21
myslím, že ano, idem si zapnúť program, vyskúšam, zaťiaľ veľmi pekne ďakujem, už som nevedela, kam z konopí pretože na školenie mám ešte len ísť, tak s učím z príručky :)
durisovad
02.12.08,20:54
Objednala som si testovaciu verziu OMEGA, prezerala som to, skusala som si nahodit doklad-fakturu, ale sa mi nepodarilo. Da sa to len v ostrej verzii? Prirucku zatial ziadnu nemam, len CD.
KvetkaK
03.12.08,06:52
Objednala som si testovaciu verziu OMEGA, prezerala som to, skusala som si nahodit doklad-fakturu, ale sa mi nepodarilo. Da sa to len v ostrej verzii? Prirucku zatial ziadnu nemam, len CD.
Aj v testovacej verzii sa dá nahodiť faktúra.
liba2
03.12.08,08:04
Objednala som si testovaciu verziu OMEGA, prezerala som to, skusala som si nahodit doklad-fakturu, ale sa mi nepodarilo. Da sa to len v ostrej verzii? Prirucku zatial ziadnu nemam, len CD.
Pracovala som s testovacou verziou, je to ako ostrá verzia, len na určitý časový úsek, kedy ťa nepustí ďalej.
Dá sa v nej robiť všetko.
Ak sa ti nepodarila faktúra, asi bola chyba v postupovaní... treba začať vo fakturácii.. (ak ide o OF).
Ajuška
03.12.08,08:21
Objednala som si testovaciu verziu OMEGA, prezerala som to, skusala som si nahodit doklad-fakturu, ale sa mi nepodarilo. Da sa to len v ostrej verzii? Prirucku zatial ziadnu nemam, len CD.
Ak si chcela nahodiť došlú faktúru, možno Ťa zastavilo toto upozornenie : Vyhotovenie faktúry za dodávateľa podľa § 75 ods.3 zákona 222/2004 o DPH. Vypisuje ho aj ostrá verzia... síce s tipom : Došlú faktúru za dodávateľa môžete vyhotoviť len v prípade, že máte s ním uzavretú písomnú dohodu o vyhotovovaní faktúr.
Toto hlásenie sa dá vypnút v Možnostiach, voľba Nastavenie formulára.
Ak je toto dôvodom, pre ktorý vnímaš že sa Ti nepodarilo nahodiť faktúru...;)... Vnímaj túto skutočnosť (a ignoruj výzvu) tak, že faktúru vystavil dodávateľ... Ty ju "iba" zaeviduješ.......... ;) .............
durisovad
03.12.08,13:08
Dakujem za rady, budem probovat dalej. Zatial sa mi to zda byt spanielska dedina. No, ale kazdy zaciatok je tazky a prekazky treba prekonavat.
ivako
03.12.08,16:30
Dakujem za rady, budem probovat dalej. Zatial sa mi to zda byt spanielska dedina. No, ale kazdy zaciatok je tazky a prekazky treba prekonavat.
Ak prekonáš ten ťažký začiatok, neoľutuješ. V Omege už robím od r.2003 a zatiaľ to neľutujem a to poznám aj iné programy.:)
durisovad
03.12.08,20:15
Aj ja som od mojich byvalych koleginiek pocula len same chvaly na tento program, preto som sa pren rozhodla a uz som si aj zabezpecila take mensie skolenie.
danielko
03.12.08,21:12
Ak prekonáš ten ťažký začiatok, neoľutuješ. V Omege už robím od r.2003 a zatiaľ to neľutujem a to poznám aj iné programy.:)


mimotemy A poznáš aj program Money S3? Vieš porovnať Omegu a Money? Neviem sa medzi nimi rozhodnúť.
ivako
04.12.08,05:37
mimotemy A poznáš aj program Money S3? Vieš porovnať Omegu a Money? Neviem sa medzi nimi rozhodnúť.
Money poznám, ale iba v JÚ. Robím v ňom účtovníctvo iba tento rok a to iba sebe, lebo som si ho chcela vyskúšať. Nemôžem si naňho zvyknúť, stále ho porovnávam s Alfou, v ktorej robím účto ostatným. Od nového roku už budem robíť JU iba v Alfe. Alfa sa mi zdá jednoduchšia a prehľadnejšia.
danielko
04.12.08,06:01
Ďakujem, už som sa rozhodla. :)
Chcela som počuť (teda čítať) názor niekoho, kto pozná obidva programy a nechváli jeden alebo druhý len preto, že pozná len ten svoj program.
Ešte keby niekto vedel porovnať aj Money - podvojné účtovníctvo a Omegu, bolo by to super. Ešte raz vďaka.
Bubačik
05.12.08,20:10
Demo Omegy nie je obmedzena casom,ale poctom zapisov v module uctovnictvo, fakturacia, ....
janaGT
31.12.08,16:50
ja sa práve učím robiť s omegou, mám takýto problém:
skúšam evidovať DF v záložke Evidencia, účtovné doklady.
To mi ako tak ide, ale keď pozriem v záložke Fakturácia, došlé fa , tak tam nemám nič.
Ajuška
31.12.08,17:03
ja sa práve učím robiť s omegou, mám takýto problém:
skúšam evidovať DF v záložke Evidencia, účtovné doklady.
To mi ako tak ide, ale keď pozriem v záložke Fakturácia, došlé fa , tak tam nemám nič.
Funguje to opačne... ;) ...Ak cez fakturáciu nahráš došlú faktúru a potvrdíš zápis do EÚD, zapíše sa Ti aj tam... a zaúčtuje samozrejme...
janaGT
31.12.08,17:07
Funguje to opačne... ;) ...Ak cez fakturáciu nahráš došlú faktúru a potvrdíš zápis do EÚD, zapíše sa Ti aj tam... a zaúčtuje samozrejme...
čože????????
mne to takto ukazovala konzultantka programu z Krosu, ktorá prišla ku nám na firmu,keď som si stiahla demo verziu z internetu. Kontaktovala ma a prišla mi ukázať nejaké veci, a fakturáciu mi ukazovala takto.
Ajuška
31.12.08,17:11
čože????????
mne to takto ukazovala konzultantka programu z Krosu, ktorá prišla ku nám na firmu,keď som si stiahla demo verziu z internetu. Kontaktovala ma a prišla mi ukázať nejaké veci, a fakturáciu mi ukazovala takto.
Sa nehádam... ;) ...iba píšem, ako to robím ja... Konzultantka je konzultantka... :rolleyes: ...môže byť však rozdiel v tom, či o DF iba účtuješ, alebo ich potrebuješ (trebárs kvôli skladu) nahrať celé - položku za položkou... Ja viem, že mojím postupom si ušetrím spuuustu ďalších krokov (pri správnom nastavení mi to všetko program urobí naraz - vrátane príjemky)...
janaGT
31.12.08,17:16
Sa nehádam... ;) ...iba píšem, ako to robím ja... Konzultantka je konzultantka... :rolleyes: ...môže byť však rozdiel v tom, či o DF iba účtuješ, alebo ich potrebuješ (trebárs kvôli skladu) nahrať celé - položku za položkou... Ja viem, že mojím postupom si ušetrím spuuustu ďalších krokov (pri správnom nastavení mi to všetko program urobí naraz - vrátane príjemky)...
ja sa tiež nehádam, mrzí ma ak sik to tak pochopila. Prepáč.
Takže ak mi príde DF, tak ju nahodím v záložke Fakturácia, došlé fa?
janaGT
31.12.08,17:19
Nepreháňate to ?

Na Silvestra robiť ???:D:D


Ka Mil

Všetko mám porobené, čakáme návštevu, tak zatiaľ skúšam môj nový program.
Ajuška
31.12.08,17:22
ja sa tiež nehádam, mrzí ma ak sik to tak pochopila. Prepáč.
Takže ak mi príde DF, tak ju nahodím v záložke Fakturácia, došlé fa?

Neospravedlňuj sa... Napísala som to len z vlastnej skúsenosti... že tu občas dakto raad vyletí... :--- ...Áno, postupujem tak, že v záložke fakturácia - došlé fa si nahrám kompletný doklad. V nastavení mám zároveň hlášku, či chcem zápis aj do EÚD... Vediem aj skladovú evidenciu, takže položky, ktoré prijímam na sklad musím zapisovať cez sklad (ak si to otvoríš, zbadáš ten rozdiel - pri vpísaní textu - bez skladového modulu, máš síce položku vo faktúre zapísanú a zarátanú, ale nepripíšeš ju na skladovú kartu). Neviem či demo verzia má help (skús klávesu F1)... ale kros-áci ho majú ku všetkým programom perfektný a zrozumiteľný...
Ajuška
31.12.08,17:23
Všetko mám porobené, čakáme návštevu, tak zatiaľ skúšam môj nový program.
Návštevu nečakám... :mee: ...hrám sa - že skúšam porobiť neporobené... (účto) :D:D:D
janaGT
31.12.08,17:25
Neospravedlňuj sa... Napísala som to len z vlastnej skúsenosti... že tu občas dakto raad vyletí... :--- ...Áno, postupujem tak, že v záložke fakturácia - došlé fa si nahrám kompletný doklad. V nastavení mám zároveň hlášku, či chcem zápis aj do EÚD... Vediem aj skladovú evidenciu, takže položky, ktoré prijímam na sklad musím zapisovať cez sklad (ak si to otvoríš, zbadáš ten rozdiel - pri vpísaní textu - bez skladového modulu, máš síce položku vo faktúre zapísanú a zarátanú, ale nepripíšeš ju na skladovú kartu). Neviem či demo verzia má help (skús klávesu F1)... ale kros-áci ho majú ku všetkým programom perfektný a zrozumiteľný...
sklad chvalabohu nemám,
takže idem sa učiť iným spôsobom ... F1 nefunguje v demoverzii, licenciu už mám zaplatenú, tak po sviatkoch idem na ostro.
Určite sa budem ešte veľa pýtať.
Tak zatiaľ vďaka,
prajem krásny silvestrovský večer!
Reina
31.12.08,19:21
Takže kým ešte pôjdem buchnúť šampanské o:))
Aj demo má help, ak ti to nejde cez F1, skús ísť cez ikonu Tento počítač, nájdi si disk, kde máš nainštalovanú demoverziu (napr. disk C) tam bude hlavný adresár omegy, pod ním podadresár Help a tam súbor omega.chm. Dvojklikom klikni a otvorí sa help. Keby náhodou nešiel, tak cez vlastnosti si ho ešte skús odblokovať.
pekný večer...
Bubačik
01.01.09,09:53
Po prve, ziaden predajca z Krosu, Vam 1OO% neukazoval postup, tak ako popisujete! Po druhe, existuju dva sposoby ako evidovat DF: 1) len v evidencii uctovnych dokladov (EUD) alebo ako tu pisu 2) cez zalozku fakturacia (vtedy ak si chcete DF aj vytlacit, co je zbytocne, ked uz raz v papierovej forme pride od dodavatela a tiez podla zakona, musite mat suhlas, ze si ich takto evidujete) a program sa opyta, ci zapisat do EUD. Preto si nekomplikovat pracu, a DF evidovat len v uctovnictve.Odporucam zucastnit sa bezplatneho uvodneho skolenia do 3mes. od kupy.
Bubačik
01.01.09,09:54
Demoverzia Omegy ma spristupnene na vyskusanie vsetky moduly, len s urcitym poctom zapisov.
janaGT
01.01.09,11:08
Po prve, ziaden predajca z Krosu, Vam 1OO% neukazoval postup, tak ako popisujete! Po druhe, existuju dva sposoby ako evidovat DF: 1) len v evidencii uctovnych dokladov (EUD) alebo ako tu pisu 2) cez zalozku fakturacia (vtedy ak si chcete DF aj vytlacit, co je zbytocne, ked uz raz v papierovej forme pride od dodavatela a tiez podla zakona, musite mat suhlas, ze si ich takto evidujete) a program sa opyta, ci zapisat do EUD. Preto si nekomplikovat pracu, a DF evidovat len v uctovnictve.Odporucam zucastnit sa bezplatneho uvodneho skolenia do 3mes. od kupy.

a ja tvrdím na 100% že mi to tak ukazovala
janaGT
01.01.09,12:24
môže byť však rozdiel v tom, či o DF iba účtuješ, alebo ich potrebuješ (trebárs kvôli skladu) nahrať celé - položku za položkou... Ja viem, že mojím postupom si ušetrím spuuustu ďalších krokov (pri správnom nastavení mi to všetko program urobí naraz - vrátane príjemky)...
stále tomu akosi nerozumiem, aký je teda rozdiel medzi DF nahratou do Evidencie a do Fakturácie?
Ak nepotrebujem sklad, tak DF si nahodím len do evidencie a tam si to hneď aj rozúčtujem?
Manual
01.01.09,12:32
ja sa práve učím robiť s omegou, mám takýto problém:
skúšam evidovať DF v záložke Evidencia, účtovné doklady. Takto je to správne
To mi ako tak ide, ale keď pozriem v záložke Fakturácia, došlé fa , tak tam nemám nič.
Cez fakturácia to chceš prečo robiť ? Veď ty tú DF už máš a okrem toho Omega ti vypíše niečo takéto upozornenie, ktoré sa dá síce vypnúť, ale o niečom to svedčí.
janaGT
01.01.09,12:40
Cez fakturácia to chceš prečo robiť ? Veď ty tú DF už máš a okrem toho Omega ti vypíše niečo takéto upozornenie, ktoré sa dá síce vypnúť, ale o niečom to svedčí.
som z toho jeleň,
takže DF zaevidujem v evidencii a hned ju aj účtujem, potom s ňou už nič nerobím?
OF vo fakturácii a musím mať nastavené automatické ukladanaie do evidencie?
Manual
01.01.09,13:03
som z toho jeleň,
takže DF zaevidujem v evidencii a hned ju aj účtujem, potom s ňou už nič nerobím?
OF vo fakturácii a musím mať nastavené automatické ukladanaie do evidencie?
Ano DF zaúčtuješ cez evidencie a potom ak bude uhradená, tak ju uhradíš a to je všetko.
OF = ak ich aj vystavuješ, je dobre robiť cez fakturáciu, odoslané faktúry a treba to mať nastavené tak, aby sa aj zaúčtovali.
Niektoré veľké firmy to robia tak, že jedno stredisko OF len vystavuje a ďalšie stredisko ich zasa zaúčtováva atď.
Takže ak to všetko budeš robiť sama, tak si to nekomplikuj a hlavne si prečítaj HELP od Omegy, tam to je rozpísané.
sway
05.01.09,09:33
Cez fakturácia to chceš prečo robiť ? Veď ty tú DF už máš a okrem toho Omega ti vypíše niečo takéto upozornenie, ktoré sa dá síce vypnúť, ale o niečom to svedčí.

Presne ako píšeš Janko, v OMEGA táto fakturácia slúži na vystavovanie dokladov ZA DODÁVATEĽA - využíva sa to napríklad pri obratových bonusoch, po vzájomnej písomnej dohode kde faktúru alebo dobropis vystaví odberateľ za dodavateľa.;)
janaGT
07.01.09,09:05
ak prechádzam z iného softu a mám v neuhradených DF ešte fa z roku 2007,
dám ju do obdobia otvorenie 2009 a neúčtovať? A dátumy vystavenia, splatnosti a ostatné podľa faktúry staré?
tonkat
08.01.09,13:59
Prosím, ako sa dajú vytlačiť prevodné príkazy do tatrabanky z OMEGY, ak majú viac ako 7 položiek, tak mi nakaždú stranu dáva spoločný súčet celého príkazu a nie súčet položiek na strane. Ako to mám vyriešiť? Ďakujem pekkne.
Bubačik
10.01.09,15:18
podla mna to nie je suma za stranu ale za cely prikaz
Bubačik
10.01.09,15:19
Ano, datumy budu ako v starom roku, kukni Help
janaGT
12.01.09,06:57
keď si urobím archiváciu, tak sa mi vytvoria dva súbory a to:
arch-r2008-0000.T01
arch-r2008-0000.T02
je to tak správne?
liba2
12.01.09,06:59
keď si urobím archiváciu, tak sa mi vytvoria dva súbory a to:
arch-r2008-0000.T01
arch-r2008-0000.T02
je to tak správne?neviem či je to správne, ale aj mne sa to tak zapisuje.
janaGT
12.01.09,07:04
neviem či je to správne, ale aj mne sa to tak zapisuje.

pýtam sa kvôli tomu, že pozerám v príručke a tam je len zobrazené niečo takéto:
arch0000.T01
arch0001.T01
arch0003.T01,
janaGT
12.01.09,07:05
keď si urobím archiváciu, tak sa mi vytvoria dva súbory a to:
arch-r2008-0000.T01
arch-r2008-0000.T02
je to tak správne?

potom ktorý súbor použijem pre prípadnú obnovu?
liba2
12.01.09,07:11
podľa mňa obidva :confused: :eek:
janaGT
12.01.09,07:20
keď si urobím archiváciu, tak sa mi vytvoria dva súbory a to:
arch-r2008-0000.T01
arch-r2008-0000.T02
je to tak správne?

som volala na hotline, aby ssa vytváral 1 súbor, musím mať zakliknuté autodetekcia
janaGT
12.01.09,07:38
... a prosím ťa, to je čo ? a kde ? díky
nastavíš si to firma,rchivuj,archív, zaklikni autodetekcia
To mi tak poradili.

mne zase nejde F1, poradila mi na hotline aby som si to stiahli z netu, urobila som tak, píše mi nasledovne:

Action canceled


Internet Explorer was unable to link to the Web page you requested. The page might be temporarily unavailable.



Please try the following:

Click the Refresh button, or try again later.
If you have visited this page previously and you want to view what has been stored on your computer, click File, and then click Work Offline.
For information about offline browsing with Internet Explorer, click the Help menu, and then click Contents and Index.
janaGT
12.01.09,07:43
ak prechádzam z iného softu a mám v neuhradených DF ešte fa z roku 2007,
dám ju do obdobia otvorenie 2009 a neúčtovať? A dátumy vystavenia, splatnosti a ostatné podľa faktúry staré?

babenky,
som už úplne zúfalá.
Na hotline mi povedala, že do otvorenia 2008.
Tak kam?
Logicky nad tým uvažujem,
keď dám do otvorenia 2009, budem musieť neuhradené fa zadávať už v eurách, tzn. budem si ich musieť najskôr prepočítať,
ak dám do otvorenia 2008 pre prechode na 2009 mi ich samé prepočíta.
Je to tak?
bepo
12.01.09,07:56
keď si urobím archiváciu, tak sa mi vytvoria dva súbory a to:
arch-r2008-0000.T01
arch-r2008-0000.T02
je to tak správne?
Si mala nastavenú veľkosť zväzkov na 1,44MB takže sa zmestia na disketu, pri autodetekcii urobí jeden veľký archív.

nastavíš si to firma,rchivuj,archív, zaklikni autodetekcia
To mi tak poradili.

mne zase nejde F1, poradila mi na hotline aby som si to stiahli z netu, urobila som tak, píše mi nasledovne:

Action canceled


Internet Explorer was unable to link to the Web page you requested. The page might be temporarily unavailable.


Please try the following:

Click the Refresh button, or try again later.
If you have visited this page previously and you want to view what has been stored on your computer, click File, and then click Work Offline.
For information about offline browsing with Internet Explorer, click the Help menu, and then click Contents and Index.
Nemáš odblokovaný súbor, cez Win Explorer si nájdi C:/Omega/Help/help klikni naňho pravým tlačítkom a daj Vlastnosti(Properties) a dolu je Unblock
janaGT
12.01.09,08:01
Nemáš odblokovaný súbor, cez Win Explorer si nájdi C:/Omega/Help/help klikni naňho pravým tlačítkom a daj Vlastnosti(Properties) a dolu je Unblock
si poklad, už to funguje!
oceňuejm bodíkom!
janaGT
12.01.09,08:07
ešte mi poraďte s tými neuhradenými DF a OF z roku 2008,
tak do otvorenie 2008 alebo 2009?
andreaS
12.01.09,08:24
janka: uz som ti pisala ze radsej 2008 ale nie do otvorenie, ale tam kam patria podla mesiaca ale so zaskrtnutim "neuctovat"
janaGT
13.01.09,12:10
ešte sa spýtam,
čo sa stane, keď odber. fa vystavujem v exceli ( tak som bola zvyknutá kvôli lepšiemu prehľadu ) a do omegy ich nahádžem do evidencie účt.dokladov a zaúčtujem?
A ešte ako si viem vytlačiť čo som od začiatku roka účtovala na konkrétny účet napr. 602 039?
KvetkaK
13.01.09,12:16
ešte sa spýtam,
čo sa stane, keď odber. fa vystavujem v exceli ( tak som bola zvyknutá kvôli lepšiemu prehľadu ) a do omegy ich nahádžem do evidencie účt.dokladov a zaúčtujem?
A ešte ako si viem vytlačiť čo som od začiatku roka účtovala na konkrétny účet napr. 602 039?
Nič sa nestane, keď si budeš faktúry vystavovať v exceli a potom si ich dáš cez evidenciu účt.dokladov, ale osobne si myslím, že pre zrýchlenie práce by bolo lepšie si ich vystavovať v omege. To je môj názor.
A konkrétny účet si vytlačíš, keď pôjdeš cez "Prehľady", potom si dáš "kniha analytickej evidencie" a tam si zvolíš aký účet potrebuješ, ďáš obnov a potom si to môžeš vytlačiť cez tlač.
janaGT
14.01.09,09:52
narazila som na ďalší problém:
cez banku som uhradila DF, avšak v SDK ju stále mám, je tam síce vidieť aj úhrada, ale neviem, ako ju dostanem zo SDk von
andreaS
14.01.09,10:06
janka: uhradzala si cez banku vzorom "2" a pri zadavani VS si ju vlastne vytiahla a potom ti ponuklo kolko chces uhradit a postupne si to vsetko odklikala?

ak ano, tak problem moze byt v tom, ze v saldokonte si nezakvacla "nevyrovnane" ... lebo v saldokonte bude ta faktura stale, otazne je, co pozadujes ty vidiet, ci chces neuhradene, uhradene alebo chces vidiet priebeh vsetkych uhrad.
janaGT
14.01.09,10:09
janka: uhradzala si cez banku vzorom "2" a pri zadavani VS si ju vlastne vytiahla a potom ti ponuklo kolko chces uhradit a postupne si to vsetko odklikala?

ak ano, tak problem moze byt v tom, ze v saldokonte si nezakvacla "nevyrovnane" ... lebo v saldokonte bude ta faktura stale, otazne je, co pozadujes ty vidiet, ci chces neuhradene, uhradene alebo chces vidiet priebeh vsetkych uhrad.

volala som na hotline, mala som zakliknuté "všetko", už to mám v poriadku.

A ešte sa spýtam, ako účtuješ cez banku úhradu leasingovej splátky?
andreaS
14.01.09,10:13
Ja aj leasing mam nahodeny sice cez IDx ale 474 s prislusnou analytikou som si zaskrtla ako saldokontny (ked si das uctovnu osnovu a das opravit prislusny ucet, tak sa zaskrtne moznost sledovat saldokonto a ci zavazky ci pohladavky) a uhradu davam cez vzor "2" a nataha mi to...

v jednej firme ale nemam este toto nastavene, tak zatial uhradu davam cez vzor "BV" a postupne napisem, co program chce, vtedy netaham zo salda. ale chcem si to urobit cez saldo.
janaGT
14.01.09,10:27
Ja aj leasing mam nahodeny sice cez IDx ale 474 s prislusnou analytikou som si zaskrtla ako saldokontny (ked si das uctovnu osnovu a das opravit prislusny ucet, tak sa zaskrtne moznost sledovat saldokonto a ci zavazky ci pohladavky) a uhradu davam cez vzor "2" a nataha mi to...

v jednej firme ale nemam este toto nastavene, tak zatial uhradu davam cez vzor "BV" a postupne napisem, co program chce, vtedy netaham zo salda. ale chcem si to urobit cez saldo.

ja som doteraz účtovala
474/221
343/221
648/221
ale sa mi niečo marí, že keď som tu mala konzultantku, ukazovala mi nejakú fintu, aby sa mi tá DPH dostala do výkazu aj so základom, niečo tam odmínusovala ...
janaGT
14.01.09,11:54
prosím, ako účtujete leasingové splátky?
andreaS
14.01.09,12:06
ja takto, a celkova suma dokladu sa mi tak rovna vyske mesacnej splatky
janaGT
14.01.09,12:10
ja takto, a celkova suma dokladu sa mi tak rovna vyske mesacnej splatky

ďakujem Andrejka, ja to účtujem trochu ináč
474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221
343 (http://www.porada.sk/t59480-343-dan-z-pridanej-hodnoty.html)/221
648 (http://www.porada.sk/t59606-648-ostatne-vynosy-z-hospodarskej-cinnosti.html)/221
s týmto mi nevieš poradiť?
už som aj volala na hotline, tam mi povedala že cez ID,a el tomu tiež nerozumiem. A že 474 si mám dať saldokontnú.
andreaS
14.01.09,12:15
tak to musis nahodit ako ja... cez IDx...

das pridat, pouzijes vzor ID a enterujes sa a postupne zadavas jednotlive veci... a ked skoncis tak na v "makro okienku" stlacis ESC aby ti uz prestalo ponukat dalsie riadky pre zauctovanie a das OK, program doplni sam sumu celkom.

Nastavenie 474ky ako saldokontnu urobis takto:
- firma/nastavenia/uctovny rozvrh
- najdes ucet 474, u mna napr. 474 001 a das opravit
- a otvorenej tabulke zaskrtnes SALDOKONTO zavazkovy
- potvrdis OK a uzavres uctovny rozvrh, pripadne porobis zmeny ake este potrebujes ak mas leasingov viac a az potom zavres uctovny rozvrh

- potom pri tom internom doklade bude pytat pre doplnenie aj partnera, tak ho tam zadas a zmen si este v tom ID externe cislo na VS uhrad, aby sa ti doklad dal priamo natiahnut so saldokonta pri uhradach.

Ak potrebujes vysvetlit co znamenaju tie sumy, tak napisem :)
janaGT
14.01.09,12:18
tak to musis nahodit ako ja... cez IDx...

das pridat, pouzijes vzor ID a enterujes sa a postupne zadavas jednotlive veci... a ked skoncis tak na v "makro okienku" stlacis ESC aby ti uz prestalo ponukat dalsie riadky pre zauctovanie a das OK, program doplni sam sumu celkom.

Nastavenie 474ky ako saldokontnu urobis takto:
- firma/nastavenia/uctovny rozvrh
- najdes ucet 474, u mna napr. 474 001 a das opravit
- a otvorenej tabulke zaskrtnes SALDOKONTO zavazkovy
- potvrdis OK a uzavres uctovny rozvrh, pripadne porobis zmeny ake este potrebujes ak mas leasingov viac a az potom zavres uctovny rozvrh

- potom pri tom internom doklade bude pytat pre doplnenie aj partnera, tak ho tam zadas a zmen si este v tom ID externe cislo na VS uhrad, aby sa ti doklad dal priamo natiahnut so saldokonta pri uhradach.

andrejka, chcem ti dať bodík, ale nejde mi to ... prečo????

Ak potrebujes vysvetlit co znamenaju tie sumy, tak napisem :)

napíš :)

a ešte mi prosím ťa poraď, keď vyplácam mzdu cez pokladňu v hotovosti, aký vzor mám použiť, keď dám iný výdaj, otvorí sa mi tabuľka na dph
andreaS
14.01.09,12:24
k druhemu dotazu:

davam vzor "PV", zadam datum a v texte by mal byt preddefinovany text "Vyplata miezd" a odklikam... ak by sa ti otvorila aj ta tabulka pre dph, tak tu sumu vpis do "volny zaklad" a OK

k prvemu dotazu idem rozpisat, za chvilku to napisem
janaGT
14.01.09,12:31
k druhemu dotazu:

davam vzor "PV", zadam datum a v texte by mal byt preddefinovany text "Vyplata miezd" a odklikam... ak by sa ti otvorila aj ta tabulka pre dph, tak tu sumu vpis do "volny zaklad" a OK

k prvemu dotazu idem rozpisat, za chvilku to napisem

si poklad, chcem ti dať bodík, ale nejde mi to, prečo ??????
andreaS
14.01.09,12:32
Vsetko je vo vyske na dany mesiac:

financny naklad = úrok

dph = celkova vyska dph z mesacnej splatky

poistné = povinne zmluvne poistenie + havarijne (ak je)

základ pre vypocet DPH = suma istiny, a dava sa preto, aby bol zaklad pre vypocet dph uplny... ked spocitas sumu financneho nakladu a tohto tak dostanes sumu bez dph mesacnej splatky a ked z nej vypocitas 19% DPH, tak ti vyjde celkove dph v riadku 2

halierove vyrovanie = ak treba halierovo vyrovnat mesacnu splatku, ak netreba, nedavam

---
mam este jednu tabulku v exceli ktoru pouzivam na celkove zauctovanie leasingu, aby som na nic nezabudla od obstarania, zaradenia, zauctovania splatok :)

este moze vzniknut situacia na prelome rokov, ze treba financny naklad a poistne uctovat 2x, vtedy sa nastavim na financny naklad a dam kopiu... k prvemu doplnim financny naklad 2008, zmenim sumu, zauctovanie ostava a k druhemu doplnim financny naklad 2009, zmenim sumu a dam na 381.. inak tie typy sum ostavaju kvoli spravnemu natiahnutiu do dph-cky ... to iste urobim aj s poistnym
mimaemma
14.01.09,15:57
Ahojte Omegáci,
ja mám iný problém, konateľka mi doniesla faktúry za 3/2008, ale program mi to nechce zobrať, lebo sú tam už 2 krát robené uzávierky DPH. Firma je platcom DPH od 6/2008, takže tieto faktúry by mi nerobili šarapatu v DPH, ale nechce to zobrať. Čo s tým? Mám zrušiť tie predchádzajúce uávierky? Ako? :confused:
sway
14.01.09,16:04
Ahojte Omegáci,
ja mám iný problém, konateľka mi doniesla faktúry za 3/2008, ale program mi to nechce zobrať, lebo sú tam už 2 krát robené uzávierky DPH. Firma je platcom DPH od 6/2008, takže tieto faktúry by mi nerobili šarapatu v DPH, ale nechce to zobrať. Čo s tým? Mám zrušiť tie predchádzajúce uávierky? Ako? :confused:

Ak by si chcela doúčtovať do mesiaca 3/2008 tak musíš uzávierky zrušiť, avšak pozor, ak zaúčtuješ tie faktúry do 3/2008 tak sa ti samozrejme zanesú aj do DPH, musela by si podať dodatočné DPH výkazy. Ak takto nechceš riešiť vec, je dobré zaniesť faktúry do účtovníctva s dátumom dnešným, do textu si dať že ide o fa. z 3/2008 a DPH si neuplatniť, teda po ukončení zaúčtovania účet 343 prepísať účtom ktorý je pripočítateľným v DPPO.

Teraz čítam, že ste platci DPH až od 6/2008, tak uzávierky kľudne zruš , faktúru zaúčtuj - nerozúčtuj na DPH, účtuj ju ako voľný základ a celú sumu daj na 5xx - alebo kam patrí a potom znova sprav uzávierky. Skontroluj si či sa ti nezmenila nič v DPH - nemalo by sa a je to OK.
andreaS
14.01.09,16:08
jasne, zrus ich a nahod ich do toho tretieho mesiaca :) len nezabudni precislovat ostatne faktury...

pripadne mas vzdy moznost nahodit ich teraz a dat dodanie 3.mesiac a dat celu sumu, neuplatnit dph, kedze v tom obdobi ste platcami neboli :)
mimaemma
14.01.09,16:11
ďakujem, chcela som to takto spraviť len som sa bála čo to spraví..dúfam, že to bude sedieť,uff;)
janaGT
14.01.09,17:24
nepozreli by ste sa mi aj viacerí na ten leasing, nakoľko ja som to doteraz účtovala inak ako AndrejkaS.
Ako účtujete úhradu leas.spl. vy?
andreaS
14.01.09,17:37
janka: rozmyslam nad tym tvojim sposobom... ono by to slo aj cez ten BV... to by si vlastne musela rozpisat tolko riadkov, kolko treba (v jednej operacii, aby to vyzeralo tak ako na tom mojom obrazku)... ide mi ale skor o to, ze moze byt problem v evidencii dph... vlastne tam by si to mala kontrolovat nie na zaklade BV ale na zaklade splatkoveho kalendara...
sway
14.01.09,18:02
nepozreli by ste sa mi aj viacerí na ten leasing, nakoľko ja som to doteraz účtovala inak ako AndrejkaS.
Ako účtujete úhradu leas.spl. vy?

Ja účtujem každú lízingovú splátku ako DF za daný mesiac, teda nie cez ID, ale cez okruh DF, čím sa mi krásne dostáva do DPH aj úhrady sa mi pekne párujú.
janaGT
15.01.09,06:08
Ja účtujem každú lízingovú splátku ako DF za daný mesiac, teda nie cez ID, ale cez okruh DF, čím sa mi krásne dostáva do DPH aj úhrady sa mi pekne párujú.

vieš mi to popísať konkrétne?
sway
15.01.09,15:08
vieš mi to popísať konkrétne?

Cez ID si účtujem obstaranie a zaradenie majetku so zápisom na MD 022 a 474 DAL, čím mám na 474 stav ktorý postupne na základe DF mesačných (líz.splátok) postupne odúčtovávam. Na 474 potom mám vždy zostatok ktorý sa prenáša do ďalšieho roku.
DF účtujem v podstate tak ako tu bolo písané v ID, zápisy sú takéto:
suma spolu 321 DAL
istina 474 MD
DPH 343 MD pri úžitkovom MV
úrok 562 MD

Došlou faktúrou sa mi zníži 474 a mám ju v evidencii DPH a cez banku uhádzam DF .
asi tak
janaGT
16.01.09,12:09
babenky moje pekné, ešte mi poraďte, ako máte nadstavené zaokrúhlovanie DPh na odber.fa resp. keď vystavujete OF
sway
16.01.09,14:35
babenky moje pekné, ešte mi poraďte, ako máte nadstavené zaokrúhlovanie DPh na odber.fa resp. keď vystavujete OF


vo fakturácii odoslané faktúry keď pridáš faktúru, tak 4-tá záložka nastavenie a nastavila som si zaokrúhlenie dokladu na 0,01 a potom aj pri položka z odoslanej faktúry už v položkách keď som jednu nahodila som si pozrela napravo cena podrobne som si tiež dala zaokrúhlenie predajnej ceny na 0,01;) a odvtedy mi už všetky faktúry zaokrúhľuje tak.
Bubačik
16.01.09,21:22
tak nakoniec je to chyba v programe, treba si pockat na novu verziu ;)
holubička1
17.01.09,12:19
Prosím Vás ako s Vám tlačí v Omege prizannie k DMV, ja keď na riadku 52 dám sumu napr. 344,88 /predp. daň v EUR/ tá suma je v programe tam ale pri tlači už na obrazovke je v riadku zaokr. na 344,01 ak tam dám napr. 0,25 tak vytlačí nulu. Robil to niekto???
holubička1
19.01.09,07:51
Prosím Vás ako s Vám tlačí v Omege prizannie k DMV, ja keď na riadku 52 dám sumu napr. 344,88 /predp. daň v EUR/ tá suma je v programe tam ale pri tlači už na obrazovke je v riadku zaokr. na 344,01 ak tam dám napr. 0,25 tak vytlačí nulu. Robil to niekto???
NIko to nerobil:confused:
janaGT
19.01.09,07:52
babenky,
mám ďalší problém : ako zaúčtujem v omege stravné :
527/213
472/213
335001/213
skúšam cez ID, stranu MD viem urobiť, len nejde mi nahodiť strana DAL
čo s tým?
sway
19.01.09,08:09
tak nakoniec je to chyba v programe, treba si pockat na novu verziu ;)


kde je chyba??? - na ktorý príspevok odpovedáš????
andreaS
19.01.09,08:17
janka: to musi ist... otvoris si EUD, tam okruh ID, evidencia IDx a mozes si na to urobit aj extra interny doklad, myslim ciselnu radu... a das PRIDAT a ides cez vzor ID a opat len enterujes, kym nevyplnis vsetko potrebne a ked skoncis, tak musis zavret tu makro tabulku (to je taka tabulecka asi 8x3cm, kt. sa ti zobrazuje pocas vypisovania dokladu) ... zavres ju kliknutim na "ecr" a ona zmizne a mozes si potom v doklade poupravovat co vsetko este potrebujes a das OK a hotovo...
janaGT
19.01.09,08:31
janka: to musi ist... otvoris si EUD, tam okruh ID, evidencia IDx a mozes si na to urobit aj extra interny doklad, myslim ciselnu radu... a das PRIDAT a ides cez vzor ID a opat len enterujes, kym nevyplnis vsetko potrebne a ked skoncis, tak musis zavret tu makro tabulku (to je taka tabulecka asi 8x3cm, kt. sa ti zobrazuje pocas vypisovania dokladu) ... zavres ju kliknutim na "ecr" a ona zmizne a mozes si potom v doklade poupravovat co vsetko este potrebujes a das OK a hotovo...
andrejka, nejde mi to, tú stranu MD v pohode, ale neviem tam nahodiť DAL, aby mi to ten dokld zapísalo, lebo inak mi vypisuje, že nesedí podvojnosť.

konkrétne potrebujem urobiť:

527/213 eur 169,26
472/213 eur 63,24
335001/213 eur 93,00

a neviem tam dostať tú 213 v sume 325,50 eur
sway
19.01.09,08:34
babenky,
mám ďalší problém : ako zaúčtujem v omege stravné :
527/213
472/213
335001/213
skúšam cez ID, stranu MD viem urobiť, len nejde mi nahodiť strana DAL
čo s tým?

neviem čo to tu máš... ;)
ja účtujem - píšem ti pohyby len na 213:

kúpu straveniek výdaj z pokladne:
213 / 211

zrážku za stravenky zamestnancom:
333 / 213

a potom ID zúčtovanie straveniek do nákladov a zo SF:
527 / 213
472 / 213

a na 213 mi ostanú nespotrebované stravenky ku koncu roka.
janaGT
19.01.09,08:36
neviem čo to tu máš... ;)
ja účtujem - píšem ti pohyby len na 213:

kúpu straveniek výdaj z pokladne:
213 / 211

zrážku za stravenky zamestnancom:
333 / 213

a potom ID zúčtovanie straveniek do nákladov a zo SF:
527 / 213
472 / 213

a na 213 mi ostanú nespotrebované stravenky ku koncu roka.

ja teraz nemám problém po účtovnej stránke, ja to neviem nahodiť do omegy
sway
19.01.09,08:38
andrejka, nejde mi to, tú stranu MD v pohode, ale neviem tam nahodiť DAL, aby mi to ten dokld zapísalo, lebo inak mi vypisuje, že nesedí podvojnosť.

konkrétne potrebujem urobiť:

527/213 eur 169,26
472/213 eur 63,24
335001/213 eur 93,00

a neviem tam dostať tú 213 v sume 325,50 eur

ak ti ide o technickú vec, ulož si doklad aj keď kričí že nesedí... a potom ho oprav a sumu si natvrdo oprav v jednotlivých riadkoch - účtovné zápisy, ale vymaž sumu v žltom štvorčeku napravo od dátumov: SUMA SPOLU a SW si ju zadá podľa súm ktoré si prepísala v riadkoch účtovné zápisy a uloží správne... skús...
sway
19.01.09,08:39
ja teraz nemám problém po účtovnej stránke, ja to neviem nahodiť do omegy už som pochopila - som ti napísala..... skús...
andreaS
19.01.09,08:41
janka bud uctujes takto:

527/213 eur 169,26
472/213 eur 63,24
335001/213 eur 93,00

a sumu spolu uz nedavas.. a uctujes v jednom riadku aj stranu MD aj D.. sumu za cely doklad uz program spocita...

alebo uctujes takto:

527/x eur 169,26
472/x eur 63,24
335001/x eur 93,00
x/213 eur 325,50

= to x znamena ze nezadas na prislusnu stranu ucet
andreaS
19.01.09,08:51
prikladam vizualnu predstavu pre oba sposoby:
janaGT
19.01.09,08:57
Andrejka, už viem, mňa v tej predkontácii nejako pomýlilo to Skk, ja som tú stranu dal nechávala prázdnu, ale už som sa k tomu dopátrala a mám to OK,
vďaka!
janaGT
20.01.09,19:18
Cez ID si účtujem obstaranie a zaradenie majetku so zápisom na MD 022 a 474 DAL, čím mám na 474 stav ktorý postupne na základe DF mesačných (líz.splátok) postupne odúčtovávam. Na 474 potom mám vždy zostatok ktorý sa prenáša do ďalšieho roku.
DF účtujem v podstate tak ako tu bolo písané v ID, zápisy sú takéto:
suma spolu 321 DAL
istina 474 MD
DPH 343 MD pri úžitkovom MV
úrok 562 MD

Došlou faktúrou sa mi zníži 474 a mám ju v evidencii DPH a cez banku uhádzam DF .
asi tak

písala som do krosu, dostala som takúto odpoveď:

re: zaúčtovanie platby splátky leasingu
(Slávka Ferencová, 19.01.2009, 11:16, Reakcia na: zaúčtovanie platby splátky leasingu)
Vážená zákazníčka,
odporúčame Vám zaúčtovať príslušnú operáciu cez okruh Bankové výpisy. Ako pomôcku môžete použiť vzor Š - Daňový doklad. Program Vám podľa tohto vzoru rozúčtuje základ + DPH. Potom cez tlačidlo Pridaj pridáte ďalší riadok účtovného zápisu. Nie na každú operáciu z praxe je v programe určený vzor. Vzory sú pomôckami.
sway
21.01.09,05:43
písala som do krosu, dostala som takúto odpoveď:

re: zaúčtovanie platby splátky leasingu
(Slávka Ferencová, 19.01.2009, 11:16, Reakcia na: zaúčtovanie platby splátky leasingu)
Vážená zákazníčka,
odporúčame Vám zaúčtovať príslušnú operáciu cez okruh Bankové výpisy. Ako pomôcku môžete použiť vzor Š - Daňový doklad. Program Vám podľa tohto vzoru rozúčtuje základ + DPH. Potom cez tlačidlo Pridaj pridáte ďalší riadok účtovného zápisu. Nie na každú operáciu z praxe je v programe určený vzor. Vzory sú pomôckami.


Hmmm, neviem ako ostatní, ale mne sa takýto postup veľmi nepáči... cez banku by som isto DPH neúčtovala... ale je to samozrejme vec názoru;)
andreaS
21.01.09,06:50
sway: mozem len suhlasit :) v podstate obe uctujeme tak isto, len ja to robim cez tie ID-cka, aby sa mi to nemiesalo s fakturami...

a co sa tyka leasingu, tak si na kazdy leasing urobim vzdy novu tabulku s priebehom uplne vsetkych dokladov, aby som na nic nezabudla, lebo v poslednej dobe mam k leasingu vzdy zalohovku, potom ostru na zalohu (nedoslo k dodaniu), potom zrusenie zalohovky, dalsia zaloha... tak aby som mala vsetko dobre, preto si robim tu tabulku... a este pre istotu cely leasing si hned rozuctujem na cely rok, aby som nato nezabudla :)
janaGT
21.01.09,07:17
ešte sa spýtam, akým spôsobom si nahodím počiatočné stavy do roku 2009?
účto za 2008 nemám v tomto programe, urobila som len neúčtovne do otvorenia neuhradené fa.
sway
21.01.09,07:23
ešte sa spýtam, akým spôsobom si nahodím počiatočné stavy do roku 2009?
účto za 2008 nemám v tomto programe, urobila som len neúčtovne do otvorenia neuhradené fa.

http://www.porada.sk/147374-post5.html - tuto si pozri aj celú tému...

a ešte aj tuto:
http://www.porada.sk/t82842-pociatocne-stavy-v-omege.html

;)
durisovad
21.01.09,12:22
Prosim niektoru dobru dusu z Martina, ci by ma nemohla zaskolit do tohoto programu. Ale nie korespondencne, bola by som rada, keby ta dobra dusa mohla prist ku mne do firmy a na mojom pocitaci mi ukazala, co a ako robit. Doteraz skoro vsetky moje pokusy prist tomu na klb boli neuspesne.
sway
21.01.09,13:12
Prosim niektoru dobru dusu z Martina, ci by ma nemohla zaskolit do tohoto programu. Ale nie korespondencne, bola by som rada, keby ta dobra dusa mohla prist ku mne do firmy a na mojom pocitaci mi ukazala, co a ako robit. Doteraz skoro vsetky moje pokusy prist tomu na klb boli neuspesne.

nuž ak takú dušu nájdeš tak ti gratulujem, Omega je super program, ale chce na začiatku čas a trpezlivosť a hlavne chuť, robím v nej roky ale niekomu ukázať čo sa ako robí - to by som sa nepodujala, náročné na čas a vysvetlovanie.... ja osobne by som určite radšej navštívila byť tebou školenie z Krosu - je kvalitné ak si šikovná veľa sa z jediného školenia naučíš...
;)
andreaS
21.01.09,13:26
Uz som naucila robit dve kocky v omege, ale to bolo tiez na osobne stretnutia. Kolkokrat stacilo ukazat system ako program pracuje a viac netrebalo :) len sem-tam este zazvoni telefon, ked potrebuju nieco extra :)

teraz ucim jednu kocku cez skype :) tam mam ale trosku iny problem a to to, ze kocka sa zaroven uci aj uctovat... tak je kolkokrat obtiazne jej vysvetlit co vlastne robime a preco... a kolkokrat si to nezapamata ked sa s rovnakym problemom stretne znova...

ale musim potvrdit ze ten prvy start bol uplne najsamlepsi priamo na uvodnom skoleni... dovtedy som rozmyslala a hutala co a ako a to skolenie vsetko jednoducho vysvetlilo.... zaberie to 4 hodinky doobeda :)
mimaemma
21.01.09,13:37
Ja som bola len an tom úvodnom školení keď som si vyberala program..no a naučila som sa s tým robiť sama, niečo som sa spýatala aj tu na porade, keď som už moc nervačila a nešlo to..väčšinou banálna vec, na ktorú keď prídeš, potom už nezabudneš.
Neviem či tu niekoho nájdeš, kto Ťa to bude takto napriamo učiť...veľa šťastia!:)
durisovad
21.01.09,14:49
Dakujem za povzbudive slova. Nepochybujem, ze program je dobry, ale zda sa mi, ze zadavanie konkretnych uctovnych pripadov je zbytocne zlozite, pyta kopu kadejakych priznakov, ktore ked sa nezadaju, tak sa doklad nezobrazi v zostavach, napr. v pokladnicnej knihe, v hlavnej knihe atp.
liba2
21.01.09,15:02
Dakujem za povzbudive slova. Nepochybujem, ze program je dobry, ale zda sa mi, ze zadavanie konkretnych uctovnych pripadov je zbytocne zlozite, pyta kopu kadejakych priznakov, ktore ked sa nezadaju, tak sa doklad nezobrazi v zostavach, napr. v pokladnicnej knihe, v hlavnej knihe atp.... no ja by som trochu oponovala, lebo stačí začať výberom z ponuky vzorov , napr. v pokladni, a entrovať; program sa zastaví tam, kde treba zapísať údaj ktorý je nevyhnutý a týka sa samotnej pokl. operácie... a dovedie ťa až na koniec, posledné tlačidlo OK... a všetko je zapísané všade kde treba.... moja skúsenosť :)
mimaemma
21.01.09,15:13
Súhlasím s LIBA2..veď Ty si mi myslím aj objasnila používanie makier, predtým ( bez makier) to bolo o inom ;)
janaGT
22.01.09,05:31
Dakujem za povzbudive slova. Nepochybujem, ze program je dobry, ale zda sa mi, ze zadavanie konkretnych uctovnych pripadov je zbytocne zlozite, pyta kopu kadejakych priznakov, ktore ked sa nezadaju, tak sa doklad nezobrazi v zostavach, napr. v pokladnicnej knihe, v hlavnej knihe atp.

nezúfaj, ja som tiež začala v omege od januára, ale s pomocou skvelých poraďáčiek to celkom dobre ide. Tiež som musela nahodiť a vzápätí vymazať asi 30 inter.dokladov, než som prišla na to, ako ich správne urobiť.
Tak isto to bolo s faktúrami. Ale postupne dochádzam na tie postupnosti, naučila som sa používať vzory, viem si ich konečne aj vytvoriť.
TReba sa s tým len trošku pohrať, dosť často som volala na hotline, alebo som pozrela do knihy, napísala som na poradu. Určite to zvládneš.
Týmto chcem veľmi pekne poďakovať Ivke - Sway aj Andrejke - AndreaS za neskutočnú ochotu pomôcť. ĎAKUJEM!
durisovad
22.01.09,06:19
Dakujem za podporu, zatial som to nevzdala, aj ked ma to uz zacalo zmahat. Najviac ma prekvapila reakcia panej z KROSU, ked som ju po telefone ziadala o vyslanie lektora do firmy. Povedala mi, ze najskor musim absolvovat ich uvodne skolenie a az potom vyslu lektora. Individualna konzultacia je platena a napriek tomu mi nechceli vyhoviet. Tak sa pomocou knizky, rad tu na PORADE a systemom pokus-omyl snazim tomu prist na koren.
sway
22.01.09,08:37
nezúfaj, ja som tiež začala v omege od januára, ale s pomocou skvelých poraďáčiek to celkom dobre ide. Tiež som musela nahodiť a vzápätí vymazať asi 30 inter.dokladov, než som prišla na to, ako ich správne urobiť.
Tak isto to bolo s faktúrami. Ale postupne dochádzam na tie postupnosti, naučila som sa používať vzory, viem si ich konečne aj vytvoriť.
TReba sa s tým len trošku pohrať, dosť často som volala na hotline, alebo som pozrela do knihy, napísala som na poradu. Určite to zvládneš.
Týmto chcem veľmi pekne poďakovať Ivke - Sway aj Andrejke - AndreaS za neskutočnú ochotu pomôcť. ĎAKUJEM!

:):):)
...krásne, moc, moc dík za kus dobrej nálady čo mi spôsobil tento príspevok, krajšie ako 100 bodov :):):);)
iva
anvano
23.01.09,22:14
Prosím o radu, postupovala som podľa príručky, ale po zaevidovaní pokladničného dokladu v programe Omega.. nie je označený zeleným štvorčekom, nie je v hlavnej knihe.. Co robim nedobre:mad:?
durisovad
24.01.09,06:27
Toto sa stalo aj mne a nielen pre pokladni. Pre istotu som uz zacala uctovat na papieroch, ako kedysi, ked este pocitace neboli.
Manual
24.01.09,06:54
Prosím o radu, postupovala som podľa príručky, ale po zaevidovaní pokladničného dokladu v programe Omega.. nie je označený zeleným štvorčekom, nie je v hlavnej knihe.. Co robim nedobre:mad:?
Pravdepodobne bola porušená podvojnosť účtovania, možno ti chýba na niektorej strane účet. Ale omega takéto základné chyby pri účtovaní hlási automatiky. Vymaž ten záznam a zaúčtuj ho znova a sleduj či máš vyplnené všetko čo máš mať, tam kde ti kurzor zastaví.
mimaemma
24.01.09,08:33
Je tam jednoznačne chyba, buď je zle zaúčtovaná suma MD sa nerovná DAL, alebo niečo podobné.
Čo konkrétne účtuješ?
janaGT
24.01.09,12:18
ja som narazila na ďalší problém a to došlá preddavková fa,
mám ju v evidencii ako DPF, neúčtovaná, preddavok,
ako teraz urobím úhradu a ako zaúčtujem vyúčtovaciu fa po platbe?
Adula
24.01.09,12:22
Ja zálohové neevidujem, ked zaplatím, dám si to 314, a faktúru si priložim k výpisu, ked príde došlá faktúra, tu si zaevidujem, a interným dokladom si zálohu sparujem s faktúrou.
Maruška54
24.01.09,12:28
ja som narazila na ďalší problém a to došlá preddavková fa,
mám ju v evidencii ako DPF, neúčtovaná, preddavok,
ako teraz urobím úhradu a ako zaúčtujem vyúčtovaciu fa po platbe?
Úhradu spáruješ s preddavkovou faktúrou. Pri účtovaní vyúčtovacej faktúry je v tabuľke rozpis v dolnej časti kolonka vyúčtovanie preddavku, tam dopíšeš čiastku z preddavkovej faktúry a program sa ťa opýta s ktorou faktúrou to chceš spárovať.
janaGT
24.01.09,12:47
Úhradu spáruješ s preddavkovou faktúrou. Pri účtovaní vyúčtovacej faktúry je v tabuľke rozpis v dolnej časti kolonka vyúčtovanie preddavku, tam dopíšeš čiastku z preddavkovej faktúry a program sa ťa opýta s ktorou faktúrou to chceš spárovať.

ja som dala cez banku okruh DF, potom som vpravo vybrala úhrada - tam som si našla tú faktúru preddavkovú, len teraz mi to nezaúčtovalo.
Maruška54
24.01.09,12:56
musíš sa nastaviť bankové výpisy-úhrada došlých faktúr a potom vybrať tú preddavkovú faktúru
Adula
24.01.09,12:57
čo ti presne nezaúčtovalo, ako máš zaúčtovanú zálohu na výpise 314/221?
janaGT
24.01.09,13:02
čo ti presne nezaúčtovalo, ako máš zaúčtovanú zálohu na výpise 314/221?
práveže mi to nezaúčtovalo vôbec, nemám zaúčtovanú ani DPF ani platbu v banke. Bez zeleného štvorčeka.
Maruška54
24.01.09,13:10
pozri si Help k programu Omega, na hornej lište úplne napravo,tam jeto podrobne rozpísané aj názorná ukážka dokladov
janaGT
24.01.09,13:13
nevidím to
Maruška54
24.01.09,13:25
help-obsah nápovedy-príklady-došlá faktúra uhradená preddavkom

p.s. ja keď som začínala mne help veľmi pomohol
janaGT
24.01.09,13:33
help-obsah nápovedy-príklady-došlá faktúra uhradená preddavkom

p.s. ja keď som začínala mne help veľmi pomohol


super, už to mám, vôbec som nevedela, že v helpe sú aj príklady.
už som to aj správne zaúčtovala.
Ďakujem a dávam bodík!
durisovad
29.01.09,16:27
Prosim vas, poradte mi, v com robim chybu: nahodila som do r.2008 sumarne zostatky uctov systemom FIRMA-NASTAVENIE-UCT:ROZVRH- vybrala som ucet, dala som OPRAV-ZOSTATKY-PRIDAJ-zadala som sumu a OK.
Ked som spravila uzavierku, do roku 2009 sa mi neprenieslo nic.
andreaS
29.01.09,19:08
to musis nahodit cez interny doklad ako som uz raz pisala a pripojila som aj obrazok... idem pozriet ci to je v tejto teme alebo inde...
andreaS
29.01.09,19:10
durisovad
29.01.09,20:04
Dakujem, toto som uz pozerala, ale ten obrazok je velmi maly na to, aby som sa v nom vedela orientovat. Ja ale nepotrebujem uzatvarat tr. 5 a 6, potrebujem otvorit novy rok a preniest do neho vsetky neuhradene zavazky a pohladavky ako aj zavazky voci zamestnancom a poistovniam zostatky tr. 1, 2, 3 a 4. Nepreniesli sa mi ani zostatky pokladne a banky. Asi robim nejaku chybo pri zadavani v starom roku, len neviem aku. Za radu by som bola nesmierne vdacna.
andreaS
29.01.09,20:08
na dnes uz balim, ale zajtra najneskor o 9.00 sa zapnem a poradim ako nato... ak to dovtedy pocka
durisovad
29.01.09,20:10
Dakujem, pocka to, ved doma mam len cvicmu verziu. Ak by Ta to neobtazovalo, rada by som Ta zavolala, keby si ma mohla pripadne znavigovar po telefone.
andreaS
30.01.09,07:21
mozeme to pripadne napisat aj tu (moze to pomoct dalsim)

1. zmaz si vsetky tie konecne zostatky z uctovnej osnovy

2. nahod vsetky dosle/odoslane faktury cez EUD (Evidencia/uctovnych dokladov)

priklad je tu:

http://www.porada.sk/908768-post16.html

3. nahod si karty majetku

4. ak este potrebujes robit v roku 2008 ale zaroven uz potrebujes 2009, tak daj prechod do noveho roka (firma/prechod do noveho roka) ... teraz sa bude program x krat pytat, ci chces urobit prechod aj ked neni zavierka... tak vsetko odklikaj ano, ze chces :) a zaroven na prechode nic neopravuj, co ti ponukne program nechaj tak

5. teraz mozes robit ako v roku 2008 tak aj v 2009

6. po kazdej vyraznej zmene v roku 2008 treba urobit znovu prechod, aby sa udaje v 2009 zobrazili tak ako sa zmenili po upravach v 2009

7. ak uz mas definitivne vsetko nahodene v 2008, tak cez firma/uzavierky urobis postupne vsetky uzavierky, kt. su v tomto umiestneni a na zaver urobis zavierku (firma/zavierka uctovnictva) a definitivne posledny krat urobis prechod do noveho roka :)
andreaS
30.01.09,07:32
doplnujuce nastavenia, aby program spravne fungoval:

- ak mas uz zauzivanu uctovnu osnovu, tak si mozes analytiky nahodit cez FIRMA/nastavenie/uctovny rozvrh

doporucujem robit analytiky cez KOPIA povodneho uctu... napr. v uctovnej osnove je 321 000... nastavis sa nan a stlacis KOPIA a v zobrazenom okienku prepises analytiku ako potrebujes a zaroven aj v popise uctu si dopln co potrebujes

ak vytvaras analytiky pri 5, 6 a vyskytne sa ti nedanovy ucet, tak treba este zaskrtnut "nedanovy" - je to v casti pod nazvom uctu

ak vytvaras analytiky pri uctoch 3 a neni to 321 ci 311 ale potrebujes ho sledovat aj v saldokonte, tak zaskrtnes aj "SALDOKONTO" a vedla je, ci zavazky, pohladavky alebo ine

- nastavenie firemnych udajov Firma/nastavenie/firemnych inicial - tu nastavis vsetky vase potrebne udaje... da sa sem natiahnut aj logo firmy :)

- cez Firma/nastavenie/rezim uctovania - tu mas strasne vela moznosti, s cim ti program pomoze, co sa ta ma pytat... ak mas dake standardne texty pri vystavenych fakturach, tu ich mozes napisat a budu sa ti automaticky tahat

- nastavenie bankovych uctov a pokladnic cez Firma/nastavenie/bankove ucty resp. Firma/nastavenie/pokladnice - treba prepisat udaje podla toho, co potrebujes a ak mas viac bankovych uctov ci pokladnice, tak pridat znova cez kopia
janaGT
30.01.09,07:47
Dakujem, pocka to, ved doma mam len cvicmu verziu. Ak by Ta to neobtazovalo, rada by som Ta zavolala, keby si ma mohla pripadne znavigovar po telefone.

lepšie by bolo, keby si sa učila na ostrej verzii, nakoľko v demo nefungujp niektoré veci. Viem o čom píšem, tiež sa v omege ešte len učím. Ja som si to urobila tak, že som si kúpila licenciu na 2 počítače, 1 x mám nainštalované v práci, 1 x doma, a údaje si nosím cez USB kľúč.
A hlavne si každý deň robím archiváciu. Ak niečo pokazím, obnovím údaje a idem robím ďalej.

A ešte doplním, som si myslela, že omega je pre mňa španielska dedina ale to som ešte nevedela, čo ma čaká pri olympe. Tam sa nejako nemôžem stále zorientovať. Príručka sa mi zdá nič moc oproti omege, telefón mám žeravý, čo stále volám na hotline, no katastrofa.
andreaS
30.01.09,07:55
janka: tiez robim teraz dohlad nad olympom jednej kocke (tu istu ucim aj v omege robit) a kedze mzdy nerobim, tak niekolkokrat som uz volala aj ja :)

inak moje vcerajsie zistenie - v omege nie je mozne teraz robit cestaky, nakolko program neumoznuje zmenit vysku vreckove... je tam teraz napevno 40% ... takze parada... a musime robit rucne... ze mame si pockat na novu verziu...
janaGT
30.01.09,08:03
dala som si urobiť kontrolu, vypisuje mi, že chybné číslo dokladu.
Ja som si dala číslo dobropisu také isté ako čísla faktúr. Môže to byť v tom?
Napr. poslednú fa som mala 23 a ten dobropis som dala 24.
andreaS
30.01.09,08:09
janka: janka ja davam dobropisy pod ciselnou radou ako ponuka omega... necislujem a ani neuctujem medzi DF ale medzi DD a tam maju svoje poradie...

tu znova plati to dat si celu EUD a postupne podla okruhov skontrolovat cislovanie... pripadne on ta priamo upozornuje na konkretny doklad, tak sa pozri nato... pri DF je dolezity datum prijatia a ked fa predtym ma neskorsi datum, tak to je ta chyba
janaGT
30.01.09,08:10
janka: janka ja davam dobropisy pod ciselnou radou ako ponuka omega... necislujem a ani neuctujem medzi DF ale medzi DD a tam maju svoje poradie...

tu znova plati to dat si celu EUD a postupne podla okruhov skontrolovat cislovanie... pripadne on ta priamo upozornuje na konkretny doklad, tak sa pozri nato... pri DF je dolezity datum prijatia a ked fa predtym ma neskorsi datum, tak to je ta chyba

a má to nejaký vplyv na niečo takéto chyby? Podľa mňa to sú chyby asi nie moc dôležité.
andreaS
30.01.09,08:12
nie nema to vplyv :) ide len o to ze ti kontroluje ci su doklady uctovane spravne za sebou... ja uctujem vsetko ako pride a ked vsuvam, tak to nesedi.. potom len urobim archivaciu (vzdy pred kazdym precislovanim, radsej) a potom precislujem co potrebujem... a VPD, PPD a ine tlacim az ked viem, ze nebudem vstupovat do daneho obdobia... zvacsa po DPH-cke...
janaGT
30.01.09,08:15
nie nema to vplyv :) ide len o to ze ti kontroluje ci su doklady uctovane spravne za sebou... ja uctujem vsetko ako pride a ked vsuvam, tak to nesedi.. potom len urobim archivaciu (vzdy pred kazdym precislovanim, radsej) a potom precislujem co potrebujem... a VPD, PPD a ine tlacim az ked viem, ze nebudem vstupovat do daneho obdobia... zvacsa po DPH-cke...
takže ak tomu dobre rozumiem, prečísluješ podľa dátumu prijatia dokladu čo je aj dátum uskutočnenia účt.pr. ?
shureido
05.02.09,07:12
Poradaci potrebujem radu, robila som prechod na r.2009 tak ze som normalne zavrela r.2008 a otvorila 2009. Zaučtovalo mi konecne zostatky v banke aj pokladni a preratalo na euro ID. Banka je v poriadku, ked som nahadzovala január, tak mi pekne vyčislilo zostatky z minulého roka, ale v pokladni mi zostatok vôbec neukazuje, aj ked v hlavnej knihe je evidovany ako začiatočny stav v poriadku. Moja otazka je, ako dostanem do pokladne zaciatocny stav k 1.1.2009?
andreaS
05.02.09,07:47
skus sa pozriet ci mas zaciatocny zostatok v pokladnici:

- firma/nastavenie/pokladnice - a tam si rozklikni tu tvoju pokladnicu a pozri si v zalozke "zaciatocny zostatok" ci ho tam mas...
shureido
05.02.09,08:21
Nemam ho tam, ale ked ho tam doplnim tak potom mam v Hlavnej knihe zase dvojnasobok sumy (lebo zauctuje ten ID z minuleho roka - ten sa zase neda zmazat pre istotu .)
andreaS
05.02.09,08:29
tak to je veru zvlastne... skus pripadne urobit prechod do 09 este raz.. ak nepomoze volaj do krosu
shureido
05.02.09,08:39
veru prechod som už tiez skusala, lebo som musela nastavit koncorocnu pokladnu nech preuctuje z Skk 211/001 na Euro 211/003. To pekne prepisalo zostatky do Eurovej pokladne, ale stale mi to ked dam tlač pokladne za január nevyhodi zostatok z 31.12.2008 (v nastaveni tlace mam od 31.12.2008 do 31.1.2009). Pomohla som si zatial tym , že som pridala pokladničný doklad 31.12.2008 do obdobia január 2009 zo zostatkom v Eurach s tým, že som tam zaškrtla "neučtovat". Potom sa mi to uz dalo vytlačiť (sedeli sumy na konci januára), aj ked to nebolo ako zostatok z predchádzajúceho ale ako "neuctovany vklad do pokladne", len mi zase začalo číslovať doklady s posunom +1. T.J. prvy riadny januárovy doklad mam s poradovym číslom 2 (účtovný čislo Prijem 001). Neviem ci mi to vsak nebude robit šarapatu niekde inde.
bepo
05.02.09,15:05
Ten počiatočný stav tam je len ho nevidieť, o chvíľu má prísť nová verzia 12.10 lebo nejako vážne pohnojili prechod na euro, inak im napíš nech vedia aké s tým majú ľudia problémy.
Lianka
06.02.09,19:02
Prosim Vas, co vsetko tlacite na konci roka - po uctovnej zavierke?
durisovad
11.02.09,20:39
Prosim skusenych o radu : v starom programe som si pred vyplnenim tlaciva DPH vytlacila stranu MD a D 343-jky podla typu dokladov. Ako tom mam spravit v OMEGE? Ale poprosim klik za klikom. Pre istotu mam spocitanu DPH aj na papieroch ale chcela by som to konfrontovat s udajmi v programe.
liba2
11.02.09,21:59
Prosim skusenych o radu : v starom programe som si pred vyplnenim tlaciva DPH vytlacila stranu MD a D 343-jky podla typu dokladov. Ako tom mam spravit v OMEGE? Ale poprosim klik za klikom. Pre istotu mam spocitanu DPH aj na papieroch ale chcela by som to konfrontovat s udajmi v programe.
No ja sa pokúsim..........
Prehľady
Kniha analytickej evidencie
vľavo hore:
Účet -vyber syntetický; do okna zapíš 343
pod tým vyber: účty MD aj Dal
Hore pozri: Okruh + evidencia + číselný rad : nastav všetko
Účtovné obdobie: vyber-nastav čo potrebuješ
vľavo bude 3x "všetky"
klik na tlačidlo: OBNOV
dole klik na "tlač "
vľavo "výstup zotriediť podľa":
-kódu číselného radu
-interného čísla dokladu
vyber názov zostavy: kniha analytickej evidencie zúžená
klik na OK
-----------------------------------------
samozrejme, že každému vyhovuje niečo iné, tak si podľa tohto nastav svoj postup... :)
durisovad
12.02.09,06:10
Dakujem za radu, zajtra idem do roboty, skusim to na ostrom programe, doma mam len demo a na tom neviem posudit, ci to je spravne. Zajtra sa urcite ozvem, ako sa mi to podarilo. Ale pobavila si ma svojou radou, aby som si nastavila svoj postup. Ja mam problem nastavit si postup podla rady, nieto aby som experimentovala. Si zlata, dakujem.
andreaS
12.02.09,07:49
ja kontrolujem dph-cku nie cez analytiky ale takto:

- ak mam uz vsetko zauctovane do daneho obdobia, kt. idem kontrolovat, tak si dam firma/uzavierka/uctovnictva a dph
- tam dam pridaj
- oznacim uzavierku B a D (kvackou) a pri oboch zadam do akeho obdobia... ak by islo o uzavierku za januar, tak dam pri B "31.01.2009" a pri D "januar az januar"
- dam OK
- ak je v programe nastavene preuctovanie analytik dph na jednu, kt. sluzi pre vyuctovanie s DU (napr. ja mam 343 999 "DPH - vyuctovanie s DU" a na tento ucet davam aj uhradu dph-cky) tak este sa ma opyta ci to ma program zauctovat a na ktoru analytiku, tak vyberiem potvrdim
- zavriem uzavierky
- dam Tlac a tam najdem DPH, rozkliknem si ponuku pre DPH a vyberiem "Danove priznanie 2.strana"
- vystupne zariadenie nastavim na "obrazovka"
- kliknem "pokracuj"
- program sa opyta za ake obdobie, tak zvolim za mesiac januar - januar
- a na obrazovke sa mi zobrazi ako to presne vychadza :)

= toto sa da robit len ak je urobena uzavierka za dane obdobie, ak nie je tlacivo nevytlaci... ak potrebujeme este vstupit do dokladov a poopravovat, tak urobene uzavierky treba zrusit... vzdy sa rusi odspodu... cize posledna sa rusi prva... nezabudnut ze uzavierky sa robia vzdy dve, takze ak chceme zrusit poslednu, tak rusime posledne dva riadky

a pre kontrolu samotnych dokladov uplatnenych v danej dph sluzi toto:
- Tlac/DPH/ Evid. DPH odpocitanie dane resp. Evid. DPH zdanitelne obchody
- vystupne zariadenie "obrazovka"
- klik na Pokracuj
- program sa opyta za ake obdobie, zvolime mesiac januar - januar
- OK
- zobrazi sa tabulka pre kontrolu dph
- dame si vytlacit (vlavo hore cez ikonku tlac)
- a podla tohoto kontrolujem jednotlive doklady
sway
12.02.09,08:20
No ja sa pokúsim..........
Prehľady
Kniha analytickej evidencie
vľavo hore:
Účet -vyber syntetický; do okna zapíš 343
pod tým vyber: účty MD aj Dal
Hore pozri: Okruh + evidencia + číselný rad : nastav všetko
Účtovné obdobie: vyber-nastav čo potrebuješ
vľavo bude 3x "všetky"
klik na tlačidlo: OBNOV
dole klik na "tlač "
vľavo "výstup zotriediť podľa":
-kódu číselného radu
-interného čísla dokladu
vyber názov zostavy: kniha analytickej evidencie zúžená
klik na OK
-----------------------------------------
samozrejme, že každému vyhovuje niečo iné, tak si podľa tohto nastav svoj postup... :)

plne súhlasím ;);)

a ešte samozrejme vytlačiť :
Tlač
DPH
vytlačiť evidencie DPH vstup aj výstup a rekapitulácie.
a môžeš porovnávať ;) a papieriky definitívne zahodiť a viac nepoužívať.
durisovad
12.02.09,08:53
Dakujem, skusim podla rad, ale papieriky pre istotu este nezahodim, minimalne tri-styri mesiace.
janaGT
16.02.09,07:19
poprosila by som radu, akým spôsobom treba urobiť v omege prevodný príkaz, skúšala som to, ale vždy mi vyhodí len prázdne tlačivo.
janaGT
16.02.09,11:36
poprosila by som radu, akým spôsobom treba urobiť v omege prevodný príkaz, skúšala som to, ale vždy mi vyhodí len prázdne tlačivo.

posúvam ....

poprosila by som radu, akým spôsobom treba urobiť v omege prevodný príkaz, skúšala som to, ale vždy mi vyhodí len prázdne tlačivo.[/quote]
andreaS
16.02.09,11:37
to som este v omege nerobila... idem vyskusat :)

ale urcite treba mat v adresari partnerov zadany bankovy ucet dodavatela.
andreaS
16.02.09,11:44
vyskusane... ide mi to bez problemov...

pri pridani prikazu na uhradu, som si dala nacitat neuhradene zavazky a vyberala z nich ... kedze tuto funkciu nevyuzivam, tak nemam ani v ciselniku partnerov nahodene bankove ucty, tak som ich dohodila pri zadavani prikazu... nakoniec som dala prikaz vytlacit, vybrala pre ktoru banku ho ma vytlacit a hotovo...
Ajuška
16.02.09,11:54
posúvam ....

poprosila by som radu, akým spôsobom treba urobiť v omege prevodný príkaz, skúšala som to, ale vždy mi vyhodí len prázdne tlačivo.
Ak máš príkaz na úhradu vystavený, v evidencii dolu si dáš tlač... musíš ďalej potvrdiť čo chceš do výstupu zahrnúť či - aktuálny záznam (resp. označený) a až potom vybrať konkrétny typ príkazu - jednoduchý... či hromadný... a pre ktorú banku... Prázdny Ti vytlačí vtedy, ak nepotvrdíš správny výstup pred tlačou...
andreaS
16.02.09,11:56
problem mozes mat az pri tlaci...

ked das tlac, nastav sa na dany prikaz a stlac TLAC a na tlacovej obrazovke si pozri co ma zahrnut do tlacovej zostavy

oznacene
neoznacene
aktualny zaznam

Tak treba mat zakvacnute "aktualny zaznam" a v pravej casti pre ktoru banku ti ma vytlacit prikaz a daj si vystupne zariadenie "obrazovka" a skontroluj si to...

alebo ti to na obrazovke ukaze ale nevytlaci ti ho? resp. vytlaci ti prazndy prikaz? ak ano, tak to bude chyba programu...
janaGT
16.02.09,16:09
už sa mi to podarilo, len ešte neviem, ako tam dostanem typ a číslo preukazu totožnosti úplne dolu pod menom.
andreaS
16.02.09,17:43
je tam "identifikacia prikazcu" tak tam nastav dotycnu osobu ... napis meno a cislo OP a skus...

pozn: nemozem to vyskusat, nemam na tomto pocitaci omegu...
janaGT
17.02.09,06:19
je tam "identifikacia prikazcu" tak tam nastav dotycnu osobu ... napis meno a cislo OP a skus...

pozn: nemozem to vyskusat, nemam na tomto pocitaci omegu...

to číslo OP potrebujem dostať pod meno, ide o príkaz do istrobanky, tam to majú tak, keď dám vedľa seba, vypíše mi to tak isto vedľa seba.
sway
17.02.09,06:42
to číslo OP potrebujem dostať pod meno, ide o príkaz do istrobanky, tam to majú tak, keď dám vedľa seba, vypíše mi to tak isto vedľa seba.

Tak v identifikácii príjemcu si daj oprav a keď napíšeš meno, nepouži enter na nový riadok, ale za menom drž medzerník až kým sa nedostaneš na druhý riadok a až tam píš číslo OP, potom bude pod menom.;)
janaGT
17.02.09,16:32
ešte otázka ohľadom DPH, konkrétne
ak na účte 343 019 zaúčtujem sumu spolu 2 695,10, preúčtuje mi ju automaticky na 343 000, čo by mal byť výsledný vzťah k št.rozpočtu resp. DU, ale preúčtuje mi ju v tej istej sume 2 695,10 ale v DP k DPH mám sumu 2696,- čo je aj správne.
ako riešite tieto rozdiely? V starom softe som ich účtovala ručne ako rozdiely zaokrúhlením, ale v omege to neviem urobiť, aby mi to urobilo automaticky.
Je to trreba niekde nastaviť?

posúvam ....
ešte otázka ohľadom DPH, konkrétne
ak na účte 343 019 zaúčtujem sumu spolu 2 695,10, preúčtuje mi ju automaticky na 343 000, čo by mal byť výsledný vzťah k št.rozpočtu resp. DU, ale preúčtuje mi ju v tej istej sume 2 695,10 ale v DP k DPH mám sumu 2696,- čo je aj správne.
ako riešite tieto rozdiely? V starom softe som ich účtovala ručne ako rozdiely zaokrúhlením, ale v omege to neviem urobiť, aby mi to urobilo automaticky.
Je to trreba niekde nastaviť?[/quote]
janaGT
18.02.09,05:57
[quote=janaGT;954371]posúvam ....
ešte otázka ohľadom DPH, konkrétne
ak na účte 343 019 zaúčtujem sumu spolu 2 695,10, preúčtuje mi ju automaticky na 343 000, čo by mal byť výsledný vzťah k št.rozpočtu resp. DU, ale preúčtuje mi ju v tej istej sume 2 695,10 ale v DP k DPH mám sumu 2696,- čo je aj správne.
ako riešite tieto rozdiely? V starom softe som ich účtovala ručne ako rozdiely zaokrúhlením, ale v omege to neviem urobiť, aby mi to urobilo automaticky.
Je to trreba niekde nastaviť?


posúvam ....
sway
18.02.09,06:00
[quote=janaGT;954371]posúvam ....
ešte otázka ohľadom DPH, konkrétne
ak na účte 343 019 zaúčtujem sumu spolu 2 695,10, preúčtuje mi ju automaticky na 343 000, čo by mal byť výsledný vzťah k št.rozpočtu resp. DU, ale preúčtuje mi ju v tej istej sume 2 695,10 ale v DP k DPH mám sumu 2696,- čo je aj správne.
ako riešite tieto rozdiely? V starom softe som ich účtovala ručne ako rozdiely zaokrúhlením, ale v omege to neviem urobiť, aby mi to urobilo automaticky.
Je to trreba niekde nastaviť?


posúvam ....

Cez ID si ručne zaúčtuj halierové vyrovnanie 343 a vyčisti si tým 343.;) neurobí to automaticky, automaticky ti preúčtuje DPH anal. ak máš zakliknuté, že to chceš - v uzávierkách účtovníctva
janaGT
18.02.09,06:09
[quote=janaGT;954811]

Cez ID si ručne zaúčtuj halierové vyrovnanie 343 a vyčisti si tým 343.;) neurobí to automaticky, automaticky ti preúčtuje DPH anal. ak máš zakliknuté, že to chceš - v uzávierkách účtovníctva

OK, toto som potrebovala vedieť. Ďakujem!
mimaemma
21.02.09,08:57
Ahojte poraďáci...chcem sa spýtať...účtovala som ZDF a úhrada bola na 2 krát...pri prvej úhrade mi systém vyrátal kurzový rozdile, ale akoby to bolo z celej sumy a teraz pri doplatku faktúry opäť.
Keď si to celé narátam 563, 663 a jednotlivé úhrady suma sedí s pôvodne zaúčtovanou, len mi vznikajú dosť veľké 563,663...neviem či to tak môžem nechať, alebo to mám ručne opraviť..nemám s tým skúsenosť?
Ako to má byť správne?
Ďakujem.:o
liba2
21.02.09,09:57
Ahojte poraďáci...chcem sa spýtať...účtovala som ZDF a úhrada bola na 2 krát...pri prvej úhrade mi systém vyrátal kurzový rozdile, ale akoby to bolo z celej sumy a teraz pri doplatku faktúry opäť.
Keď si to celé narátam 563, 663 a jednotlivé úhrady suma sedí s pôvodne zaúčtovanou, len mi vznikajú dosť veľké 563,663...neviem či to tak môžem nechať, alebo to mám ručne opraviť..nemám s tým skúsenosť?
Ako to má byť správne?
Ďakujem.:oJa to robím tak - kvôli prehľadnosti - že si urobím kópiu zDF a zaevidujem do zDPF ako by sme zaplatili preddavok. Obyčajne za tým pokračuje ďalšia objednávka voči dodávateľovi a teda aj zDF, ktorú potom s touto úhradou spárujem cez zID.
Ak nie a úhrada sa mi vráti, tak túto prijatú úhradu spárujem so zDPF, ktorá sa mi tým vysporiada.
Pravda je, že kurzové rozdiely vypočítané omegou nekontrolujem, spolieham sa na program (raz som do toho výpočtu zasiahla a bolo to ešte horšie :D ).
mimaemma
21.02.09,10:02
Liba, ďakujem, len ja nemám žiadnu ďalšiu objednávku..z nejakých príčin sa firma dohodla, že zaplatí jednu faktúru na 2 krát..takže myslíš, že nemám zasahovať a radšej nechať nech sa to ukazuje aj ako vysoká suma na 563,663..?sú to sumy nad 20 000 SKK... :cool:
liba2
21.02.09,10:13
Ak si overila výpočet kurzového rozdielu ručne a vyšlo ti to rovnako, tak nemôžeš mať pochybnosti.
mimaemma
21.02.09,10:24
Ďakujem za pomoc, posielam bodík :-)
janaGT
21.02.09,18:27
poprosím o pomoc pri tomto probléme:
klient zaplatil za OF o 18,- Sk - bolo to v 2008 cez banku, teraz mi nesedí úhrada OF so sumou. Sumu by som mu chcela vrátiť cez pokladňu - súhlasí, aby sme to urobili ešte akože do min.roka, len neviem akým pohybom. KeĎ inkaso OF sumou s mínusom, tak mi to vyhadzuje ako závažnú chybu.
liba2
21.02.09,18:31
poprosím o pomoc pri tomto probléme:
klient zaplatil za OF o 18,- Sk - bolo to v 2008 cez banku, teraz mi nesedí úhrada OF so sumou. Sumu by som mu chcela vrátiť cez pokladňu - súhlasí, aby sme to urobili ešte akože do min.roka, len neviem akým pohybom. KeĎ inkaso OF sumou s mínusom, tak mi to vyhadzuje ako závažnú chybu.
niekedy to ide pohybom "úhr.DF" skús, lebo vlastne vydávaš peniaze.... a máš ešte 18 sk v pokladni v decembri :confused:
janaGT
21.02.09,18:34
niekedy to ide pohybom "úhr.DF" skús, lebo vlastne vydávaš peniaze.... a máš ešte 18 sk v pokladni v decembri :confused:
ešte áno :) my to urobíme iba papierovo
janaGT
21.02.09,18:38
niekedy to ide pohybom "úhr.DF" skús, lebo vlastne vydávaš peniaze.... a máš ešte 18 sk v pokladni v decembri :confused:
OK, prešlo to, je to v poriadku, ďakujem!
janaGT
23.02.09,06:45
ešte sa spýtam, ID na preúčtovanie HV za rok 2008 robím ručne, alebo mi to preúčtuje omega automaticky? Lebo stále mám na 431 k 31.12.2008 sumu HV 2007. Predpokladám, že to musím urobiť ručne.
liba2
23.02.09,06:51
ešte sa spýtam, ID na preúčtovanie HV za rok 2008 robím ručne, alebo mi to preúčtuje omega automaticky? Lebo stále mám na 431 k 31.12.2008 sumu HV 2007. Predpokladám, že to musím urobiť ručne.Toto určite len ručne, lebo omega nevie ako sa rozhodlo valné zhromaždenie :D. Takže zobrať zápisnicu a podľa uznesenia všetko zaúčtovať :).
kaupke
23.02.09,06:56
Toto určite len ručne, lebo omega nevie ako sa rozhodlo valné zhromaždenie :D. Takže zobrať zápisnicu a podľa uznesenia všetko zaúčtovať :).
Presne ako povedala liba2 , len ručne a na základe zápisnice z VZ
janaGT
23.02.09,06:57
niekedy to ide pohybom "úhr.DF" skús, lebo vlastne vydávaš peniaze :confused:

Práve mi pri kontrole vyhodilo, že: na príjmovom doklade okruhu PD je suma so znamienkom mínus -- závažná chyba. Co teraz?
liba2
23.02.09,06:59
asi si zapísala mínus.... veď pri úhrade DF sú uvedené na doklade kladné hodnoty.