Paula
28.07.10,21:33
Pochopila som uzavretie témy kliknutím x-krát na "vyriešené"...teda pochopila som (možno) , že ak sa x-krát tam klikne, tak sa uzavrie. Pochopila som, že sa téma uzavrie na žiadosť zadávateľa témy. Pochopila som, že ak sa moderátor rozhodne, že vyriešené (alebo nevhodné) je, uzavrie. Dobre.
Zaujíma ma, prečo....konkrétne bola uzavretá bola téma:

http://www.porada.sk/t144538-uctovnik-nechce-odovzdat-uctovnictvo.html

kde je 59 príspevkov a zadávateľ sa láskavo ani jeden krát ďalším príspevkom neozval. Téma sa uzavrela a dúfam zadávateľovi bolo oznámené, že ak ho problém už nezaujíma, mal by to všetkým, ktorí venovali jeho problému čas, dať na známosť.
Som nasrdená , môj problém, nezakladám často témy, nedalo mi. :)

P.S.: To ako príklad, možno je takých viac, ale už sa mi žiaľ ani nechce nakúkať.
wagner
28.07.10,19:45
Pochopila som uzavretie témy kliknutím x-krát na "vyriešené"...teda pochopila som (možno) , že ak sa x-krát tam klikne, tak sa uzavrie. Pochopila som, že sa téma uzavrie na žiadosť zadávateľa témy. Pochopila som, že ak sa moderátor rozhodne, že vyriešené (alebo nevhodné) je, uzavrie. Dobre.
Zaujíma ma, prečo....konkrétne bola uzavretá bola téma:

http://www.porada.sk/t144538-uctovnik-nechce-odovzdat-uctovnictvo.html

kde je 59 príspevkov a zadávateľ sa láskavo ani jeden krát ďalším príspevkom neozval. Téma sa uzavrela a dúfam zadávateľovi bolo oznámené, že ak ho problém už nezaujíma, mal by to všetkým, ktorí venovali jeho problému čas, dať na známosť.
Som nasrdená , môj problém, nezakladám často témy, nedalo mi. :)

P.S.: To ako príklad, možno je takých viac, ale už sa mi žiaľ ani nechce nakúkať.

Ale téma sa dá aj odomknúť. Treba ale asi požiadať buď moderátora, alebo admina. Tiež by som rada vedela, prečo je téma uzavretá, kto ju uzavrel a na koho žiadosť, alebo podnet.
misomiso
28.07.10,19:48
Presne nad tym som uvazoval. Napriklad aj ja som sa v teme dozvedel nejake uzitocne detaily a chcel som tam nakuknut, ci este niekto nieco nepripisal.

Celkom humorne vyznieva informacia pri CLOSED - ze ak sa chcete nieco podobne spytat, treba zalozit novu temu. Cize pre polozenie nejakej pomerne bezvyznamnej doplnujucej otazky mam zakladat novu temu? Toto ma byt ciel tejto novej politiky? Pretoze tu rozhodne nejde iba o tuto temu, stava sa z toho modny trend, uzatvarat temy.
Dav
28.07.10,19:55
Téma bola uzatvorená tromi hlasmi "Vyriešené".
V prípade žiadosti o uzatvorenie témy príde moderátorom (všetkým, ktorí majú právo moderovať tému) správa na ich e-mailovú adresu - tlačidlom "Nahlás" a v nej sú dôvody, pre ktoré požaduje ten, kto nahlasuje, tému uzavrieť. Ak tému uzavrie moderátor, je takéto uzavretie témy pre iných moderátorov tej sekcie viditeľné - kto , kedy a prečo tému uzamkol.
Paula
28.07.10,20:03
Netrápi ma, ak zadávateľ problému verejne - príspevkom - oznámi, že ďakuje a stačilo a dá tému uzavrieť :). Trápi ma, ak sa nejakými klikmi uzavrie téme, kde sa zadávateľ "zdekuje" a dobrí poradcovia sú doslova odpísaní.....a že ich ubúda, tak je to presne kvôli zdekujúcim sa.
Idem ja, lebo .......;)
Richard
28.07.10,20:08
Možno by sa mohli vyjadriť tí, ktorí to uzavreli :)

Nechcem teraz hovoriť za niekoho čo si myslel, lebo sa tu budeme baviť rovnako ako v tej téme o niečom čo si len myslíme ale v skutočnosti to tak nemusí byť. Asi viacerí tušíme prečo.

Pôvodne som chcel dať hlasov 6, ale vzhľadom na to že málo ludí hlasuje som to znížil na 3. V podstate 3 rozumné hlasy stačia, otázka je či sa to nebude zneužívať, čo myslím nebol tento prípad.

Mám to otvoriť? Paula je len jeden hlas oproti trom ;)

P.S. Pripravovaná funkcia: Zadávateľ bude vyzývaný na reakciu, uzavretie témy či určenie najužitočnejšej odpovede.
Paula
28.07.10,20:36
P.S. Pripravovaná funkcia: Zadávateľ bude vyzývaný na reakciu, uzavretie témy či určenie najužitočnejšej odpovede.


O to mi išlo - aby zadávateľ témy nebol iba náhodným okoloidúcim z radu tých, ktorí nemali detskú izbu a ak ju žiaľ nemal, tak mu pekne povieme, že v slovníku máme aj slovká "ďakujem, pomohli ste mi" - ehm, čiže vyzveme ho na reakciu, ako píšeš. :).
A s tou najužitočnejšou odpoveďou to nikdy nebude v poriadku, pretože toto zodpovedne môžu odkliknúť len veci naozaj znalí ;).
Richard
28.07.10,20:58
Netreba to brať negatívne.

1. Zvýraznenie najlepšej odpovede, neznamená zmazanie témy, takže kto si chce dať námahu a dopracovať sa k iným odpovediam, je pozvaný k čítaniu celej témy.

2. Zadávateľ aj keď nepozná odpoveď, neznamená to že z kontextu nedokáže vydedukovať tú najlepšiu a najkomplexnejšiu odpoveď ktorá rieši jeho problém. Navyše k tomu napomáhajú aj vyjadrenia iných, súhlasy, doplňujúce reakcie...

Hlavne si treba uvedomiť že cieľom nie je hanenie iných príspevkov, ale hľadanie najkratšej cesty medzi otázkou a odpoveďou. To je koncept tejto stránky. Inak môžeme zrušiť Poradu a vrátiť sa ku každodennému lámaniu zákonov vlastnou hlavou bez pomoci ostatných....

Takisto sa treba povzniesť nad niektorými zadávateľmi, ktorí z rôznych dôvodov nereagujú, alebo nie sú vďační.
Zadávateľ otázky nie je jediný, ktorému môže dobrá odpoveď poslúžiť...

P.S.: tie súhlasy s prvým príspevkom som zobral ako súhlasy na otvorenie, tak som to otvoril...
evina
28.07.10,20:59
O to mi išlo - aby zadávateľ témy nebol iba náhodným okoloidúcim z radu tých, ktorí nemali detskú izbu a ak ju žiaľ nemal, tak mu pekne povieme, že v slovníku máme aj slovká "ďakujem, pomohli ste mi" - ehm, čiže vyzveme ho na reakciu, ako píšeš. :).
A s tou najužitočnejšou odpoveďou to nikdy nebude v poriadku, pretože toto zodpovedne môžu odkliknúť len veci naozaj znalí ;).

Nielen veci naozaj znalí, ale aj užitočná môže byť pre každého iná časť. Súhlasím s misomisom, že sa v tej téme dali nájsť zaujímavé podnety pre viacerých a vôbec nezáleží, že si ich nenašiel zadávateľ, ale našli si iní. Ja si nemyslím, že máme slepo slúžiť len zadávateľovi:). V tomto prípade, že on sa na tému vykašlal, ako píše misomiso, ak mal záujem sa ešte pýtať , tak práve dosiahneme efekt opačný a zvýšime duplicitné témy na POrade.
Too misomiso: dnes už väčšina firiem Ti dokáže preklopiť účtovníctvo aj medzi rôznymi softami. Osobne nikomu nedoporučujem začínať v polroku len počiatočnými stavmi s predchádzajúceho polroka... Pre šetrenie nákladov je v prvom kroku treba hľadať účtovníčku, ktorá vie účtovať v danom softe....ale nič nie je nemožné ani v PÚ.)
evina
28.07.10,21:03
Netreba to brať negatívne.

1. Zvýraznenie najlepšej odpovede, neznamená zmazanie témy, takže kto si chce dať námahu a dopracovať sa k iným odpovediam, je pozvaný k čítaniu celej témy.

2. Zadávateľ aj keď nepozná odpoveď, neznamená to že z kontextu nedokáže vydedukovať tú najlepšiu a najkomplexnejšiu odpoveď ktorá rieši jeho problém. Navyše k tomu napomáhajú aj vyjadrenia iných, súhlasy, doplňujúce reakcie...

Hlavne si treba uvedomiť že cieľom nie je hanenie iných príspevkov, ale hľadanie najkratšej cesty medzi otázkou a odpoveďou. To je koncept tejto stránky. Inak môžeme zrušiť Poradu a vrátiť sa ku každodennému lámaniu zákonov vlastnou hlavou bez pomoci ostatných....

Takisto sa treba povzniesť nad niektorými zadávateľmi, ktorí z rôznych dôvodov nereagujú, alebo nie sú vďační.
Zadávateľ otázky nie je jediný, ktorému môže dobrá odpoveď poslúžiť...
S týmto súhlasím Richard, len predčasné uzamknutie témy nedá možnosť napísať ešte lepšiu odpoveď. Stretla som sa už dosť s tým, že tá najlepšia je často najlepšia citovo:)) Osobne si myslím, že tie tri hlasy nestačia...
Richard
28.07.10,21:20
ok uvidíme z jedného prípadu nie je potrebné robiť uzávery... počet hlasov sa dá vždy zvýšiť...

Zatiaľ je vo väčšine prípadov problém s nedostatkom hlasov, preto som to znížil. Priznajme si že uzatvorenie tamtej témy bolo trochu extrémne.

Ďakujem však za každý názor. Nič nie je čierno biele, rovnako jedna téma voči množstvu ostatných nemá vypovedaciu schopnosť.

Veľa nových vecí ktoré sa zavádzajú majú byť na osoh a súvisia s vylepšovaním, ktoré však nemožno nazvať Absolútnym riešením.
Niekedy sa vyskytnú situácie ktoré nebudú v súlade so zámerom nejakej funkcie.

Cením si však každý pohľad a názor. Najmä ak je s cieľom niečo vyriešiť a nielen hľadať chyby.
Zita5
29.07.10,04:17
Bez mučenia priznávam , že prvý klik na "Vyriešené " som dala ja .
Prečo ?
Lebo diskusia (samozrejme aj vďaka mne ) sa uberala už iným smerom(i keď príspevky boli a sú užitočné aj pre iných ) , čo si podľa mňa vyžadovalo otvorenie novej témy .
Ale kto tam dal druhý a tretí klik , aby sa téma uzavrela to neviem .
Snáď budú mať odvahu sa do tejto témy dopísať .

Bolo to moje rozhodnutie v danej chvíli kliku , ak som prispela k nevhodnému zatvoreniu témy(čo som aj prispela ) , tak sa ospravedlňujem.
účtovník 007
29.07.10,05:35
Tu som sa snažila práve tento problém načrtnúť.
http://www.porada.sk/1449532-post3.html

Možno by bolo vhodné, aby sme videli, kto hlasoval za uzatvorenie témy s krátkym odkazom prečo tak hlasoval. Napr: lebo trepete dve na tri,...lebo neznášam zadávateľa témy:rolleyes:, mám pocit, že bolo všetko povedané....
Tu sa nám Zitka "priznala", že aktérkou bola aj ona. Ale bolo to jej rozhodnutie, tak, ako je na každom, aké tlačítko z tej plejády stlačí.
Je celkom možné, že pri najužitočnejšej odpovedi sa môže objaviť nevhodné či mimo témy. Richard dal takúto možnosť a niekto ju len využil.
Ja som už tiež párkrát využila túto možnosť, napríklad v novozaloženej téme VSEMvS, kde zadávateľka hľadala iba kontakt.
Zita5
29.07.10,05:53
Tu som sa snažila práve tento problém načrtnúť.
http://www.porada.sk/1449532-post3.html

Možno by bolo vhodné, aby sme videli, kto hlasoval za uzatvorenie témy s krátkym odkazom prečo tak hlasoval. Napr: lebo trepete dve na tri,...lebo neznášam zadávateľa témy:rolleyes:, mám pocit, že bolo všetko povedané....
Tu sa nám Zitka "priznala", že aktérkou bola aj ona. Ale bolo to jej rozhodnutie, tak, ako je na každom, aké tlačítko z tej plejády stlačí.
Je celkom možné, že pri najužitočnejšej odpovedi sa môže objaviť nevhodné či mimo témy. Richard dal takúto možnosť a niekto ju len využil.
Ja som už tiež párkrát využila túto možnosť, napríklad v novozaloženej téme VSEMvS, kde zadávateľka hľadala iba kontakt.

Súhlasím s Tebou a okrem mnou uvedeného dôvodu , som aj ja mala ten pocit , že bolo všetko povedané .
Viem, že k danej téme by sa dalo mnoho diskutovať a preto som som ostatné príspevky posúdila , že by patrili už do inej kapitoly tém .
Ono v podstate má človek pocit , že však to patrí do danej problematiky.
Áno patrí , ale už sme išli mimo otázky zadávateľky .To že zadávateľka mala možnosť sa k téme vyjadriť(resp.doplniť nejaké skutočnost) a nespravila tak a na Porade bola dvakrát dokonca aj čase keď už Paula tento príspevok napísala , k tomu sa nebudem vyjadrovať . Taktiež sa mohla vyjadriť priamo v tejto téme. Nech si spraví úsudok každý sám.

Tiež som toho názoru , že je tu daná možnosť adminom a tak ju využívame .Ak ju využívame nesprávne, tak treba to upresniť , že kedy je ten správny čas kliknúť na vyriešené .
Stefan2005
29.07.10,06:17
... Možno by bolo vhodné, aby sme videli, kto hlasoval za uzatvorenie témy s krátkym odkazom prečo tak hlasoval. Napr: lebo trepete dve na tri,...lebo neznášam zadávateľa témy, mám pocit, že bolo všetko povedané....

Som všetkými 10-timi za zviditeľnenie "uzatváračov" témy - pod rúškom anonymity sa ľahko môže prejaviť aj nejaký vtipálek. Zaregistroval som tiež viacej už "vyriešených" tém - dokonca v tejto po 2 vyriešených sa už nedá odpovedať:
http://www.porada.sk/t109217-stravne-listky-minimalna-cena.html
hoci sa posledný príspevok končí otázkou....
účtovník 007
29.07.10,06:22
V Štefanom uvádzanom odkaze na tému sú len dva hlasy za uzatvorenie a nie je tam ani najužitočnejšia odpoveď. Tému musel uzatvoriť moderátor, nie? Tiež by sa žiadalo napísať krátky odkaz,prečo.
misomiso
29.07.10,07:04
Nielen veci naozaj znalí, ale aj užitočná môže byť pre každého iná časť. Súhlasím s misomisom, že sa v tej téme dali nájsť zaujímavé podnety pre viacerých a vôbec nezáleží, že si ich nenašiel zadávateľ, ale našli si iní. Ja si nemyslím, že máme slepo slúžiť len zadávateľovi:). V tomto prípade, že on sa na tému vykašlal, ako píše misomiso, ak mal záujem sa ešte pýtať , tak práve dosiahneme efekt opačný a zvýšime duplicitné témy na POrade.
Too misomiso: dnes už väčšina firiem Ti dokáže preklopiť účtovníctvo aj medzi rôznymi softami. Osobne nikomu nedoporučujem začínať v polroku len počiatočnými stavmi s predchádzajúceho polroka... Pre šetrenie nákladov je v prvom kroku treba hľadať účtovníčku, ktorá vie účtovať v danom softe....ale nič nie je nemožné ani v PÚ.)

Pre vsetkych: Neviem ako vy ale u mna je pomer medzi tym, kedy sa pytam a zakladam temu a medzi tym, kedy "studujem" iba surfovanim v "cudzich" temach asi 1:99 takze mna by vobec az tak netrapilo, ze sa niekto nieco opyta a potom sa uz neozve - vase odpovede pomozu inym.

Pre Evinu: Mam dojem ze medzi roznymi softami je to stale problem. Co sa tyka uctovnicky, myslim, ze by bolo neferove posudzovat ich na konkurze podla toho, v akom softe doteraz robili. Ved jednak sa moze niekto chciet naucit aj novy a potom predovsetkym nejaky novy softver moze byt nakoniec aj lepsi, ako ten, v ktorom sme robili doteraz. Vzdy sa snazim vybrat si tych najlepsich ludi, ak by som sem dal este poziadavku na softver, vyber by sa nam asi dost zuzil.

Pre Richarda, ak este cita tuto temu: Bez toho, aby som snad chcel nieco kritizovat - toto je typicky priklad toho, ako snaha o absolutny poriadok nasledne vyvolava chaos. Teraz nemam inu moznost, ako diskutovat dalsie detaily prenosu PU v priebehu roka s Evinou (ale aj s dalsimi) - ako v tejto teme, ktora s problemom vobec nesuvisi a do ktorej sa tymto vnasa chaos. Dokonca je dost mozne, ze sa doplnujuca diskusia k horlivo uzavretej teme presunie nie iba do jednaj, ale do viacerych dalsich tem - celkom prirodzene.

Este poznamka pre vsetkych - ja som mnohe veci tykajuce sa poriadku verzus chaosu pochopil tiez az nedavno, ked som sa zacital do kniky Abrahamsona a Freedmana - "Báječný chaos". Tito ludia dost vedeckym sposobom buraju mnohe zauzivane myty o poriadku a neporiadku. Vrelo odporucam do kniznice kazdeho, kto chce pracovat efektivnejsie, alebo aspon chce lepsie chapat svet okolo seva.
zk24
29.07.10,07:22
Bez mučenia priznávam , že prvý klik na "Vyriešené " som dala ja .
Prečo ?
Lebo diskusia (samozrejme aj vďaka mne ) sa uberala už iným smerom(i keď príspevky boli a sú užitočné aj pre iných ) , čo si podľa mňa vyžadovalo otvorenie novej témy .
Ale kto tam dal druhý a tretí klik , aby sa téma uzavrela to neviem .
Snáď budú mať odvahu sa do tejto témy dopísať .

Bolo to moje rozhodnutie v danej chvíli kliku , ak som prispela k nevhodnému zatvoreniu témy(čo som aj prispela ) , tak sa ospravedlňujem.

Druhy klik bol moj !

A nie z dovodu ze chcem aby sa tema zavrela, ale z dovodu ze ju povazujem za vyriesenu. Pouzivam toto tlacitko. A hlavne ked otvorim nejaku temu a vidim ze uz dvaja dali vyriesene, tak sa k nej ani nejdem vyjadrovat, ked odpoved uz bola dana...

Viem sice, ze sa po troch klikoch zatvara, ale klikam na vyriesene, aby sa vedelo ze tema uz dostala odpoved, a v tej teme ju dostala asi 30x.

Mozno "close" a "vyriesene" by mali byt dve rozne tlacidla. Lebo aj ked hladam informaciu, a vidim ze tam je vyriesene 2x, tak viem ze mozem citat dalej, ze sa tam docitam aj spravnej odpovede.
Zita5
29.07.10,07:24
Druhy klik bol moj !

A nie z dovodu ze chcem aby sa tema zavrela, ale z dovodu ze ju povazujem za vyriesenu. Pouzivam toto tlacitko. A hlavne ked otvorim nejaku temu a vidim ze uz dvaja dali vyriesene, tak sa k nej ani nejdem vyjadrovat, ked odpoved uz bola dana...

Viem sice, ze sa po troch klikoch zatvara, ale klikam na vyriesene, aby sa vedelo ze tema uz dostala odpoved, a v tej teme ju dostala asi 30x.

Mozno "close" a "vyriesene" by mali byt dve rozne tlacidla. Lebo aj ked hladam informaciu, a vidim ze tam je vyriesene 2x, tak viem ze mozem citat dalej, ze sa tam docitam aj spravnej odpovede.

Takže sme dve . Čakám či sa prihlási aj tretí/tretia ;)
zk24
29.07.10,07:28
Takže sme dve . Čakám či sa prihlási aj tretí/tretia ;)

Toto cele mi ale pride, ze kto sa prizna, co vykonal, aby sme sa potom mohli postavit do kuta a odpykat si trest. O co preboha ide? To si mam teraz spytovat svedomie? :confused:

Dala som vyriesene, lebo som povazovala temu za vyriesenu. Nech je teda pravidlo ze jedno vyriesene musi dat zadavatel aby sa tema zavrela, alebo nech sa nezatvara, nech su to odlisne tlacidla (vyriesene, zatvor).

:---
účtovník 007
29.07.10,07:33
Pre misomiso,
téma je opäť otvorená.
Zita5
29.07.10,07:37
Toto cele mi ale pride, ze kto sa prizna, co vykonal, aby sme sa potom mohli postavit do kuta a odpykat si trest. O co preboha ide? To si mam teraz spytovat svedomie? :confused:

Dala som vyriesene, lebo som povazovala temu za vyriesenu. Nech je teda pravidlo ze jedno vyriesene musi dat zadavatel aby sa tema zavrela, alebo nech sa nezatvara, nech su to odlisne tlacidla (vyriesene, zatvor).

:---

Tu nejde o odpykanie trestu . Ja som tiež klikla , nakoľko to bolo moje rozhodnutie a nie zlý úmysel . Ide vlastne o to , aby sa tento legálny Richardom zavedený spôsob upravil , resp. sa určili pravidlá kedy nastáva ten správny čas posúdiť tému za vyriešenú .
Ak sa tak nestane , tak to zasa bude jeden z rozkolov členov Porady , nakoľko sa nebudú vedieť zhodnúť , že uzavretie témy bolo správne ,legálne alebo absurdné .

Ja sa necítim na to , že by som mala niečo odpykávať a myslím, že ani táto téma nie je v tom duchu otvorená :)
evina
29.07.10,07:58
Too misomiso - odpovedala som Ti už v znovuotvorenej téme.
evina
29.07.10,08:03
Toto cele mi ale pride, ze kto sa prizna, co vykonal, aby sme sa potom mohli postavit do kuta a odpykat si trest. O co preboha ide? To si mam teraz spytovat svedomie? :confused:

Dala som vyriesene, lebo som povazovala temu za vyriesenu. Nech je teda pravidlo ze jedno vyriesene musi dat zadavatel aby sa tema zavrela, alebo nech sa nezatvara, nech su to odlisne tlacidla (vyriesene, zatvor).

:---

Nikto práve nikoho do kúta nestavia. To je diskusia na akú sme vo všeobecnosti nie naučení. Máme pocit, že ak niekto vysloví iný názor, tak už vlastne kritizuje toho druhého /celospoločenský úkaz:)/. V diskusiách, kde sa rieši problém je povolené aj zápalisto slušne diskutovať lebo sa sleduje cieľ - vyriešenie problému.:)
Klikla si na tlačidlo a stoj si za svojím a nikto Ťa za to nekritizuje. Dôležité je, aby človek vedel prezentovať svoj názor aj verejne, bez obáv, a preto aj zverejnneie tých, ktorí kliknú "vyriešené" je o.k.
Ide o vyslovenie viacerých názorov, či tak či onak a Richard si vyberie.....
Richard
29.07.10,08:27
@miso to čo píšeš treba zvažovať ale nie absolútne sa tým riadiť

@007 budem rád ak sa bude hlasovať a nie ešte požadovať aby každý písal dôvody, to by bol zdôvodňovanie na zdôvodňovanie a nakoniec by to každého znechutilo. Máme tu toho tak či tak dosť.

@halsujúci to že sa tu priznávatie nie je o priznaní viny ale pre mňa je to hlavne o spoznaní dôvodu. Ak píšete prečo a ako to používate tak si to aspoň môžeme vyjasniť kedy a ako by sa to malo používať. Samozrejme dôvody ktoré píšete sú legitímne, ale nie je jednoduché vždy určiť niečo jednoznačne. Aspoň vidíte že moderovanie nie je jednoduchá vec.
Rozhodne nech vás to neodradí.

@evina veľmi rozumné "Máme pocit, že ak niekto vysloví iný názor, tak už vlastne kritizuje toho druhého /celospoločenský úkaz/."
Netreba sa báť hlasovať či už pozitívne alebo negatívne. Každý si musí uvedomiť že toto hlasovanie je o spoločnej tvorbe, nie o pochvale alebo kritike. Na pochvaly nepoužívajte napr. užitočné a preto si myslím že za užitočné netreba ďakovať, ani čakať ďakovné verše, rovnako za mimotémy a neužitočné sa netreba hnevať a hlavne sa netreba hanbiť dávať takéto hlasy. Nie je to o útoku na niekoho, je to o tom cieli ktorý som spomínal - mať čo najkratšiu cestu medzi otázkou a odpoveďou, vrátane jej dohľadania...

Priznám sa že mená hlasujúcich som tam nedal práve preto, lebo viem že sa tu ľudia boja hlasovať a uzatváranie tém sa možno berie skôr negatívne ako pozitívne.
Treba to brať pozitívne. Uzatváraním tém sa snažíme danú tému označiť za vyriešenú a zároveň ju chrániť pred "unesním" do úplne inej otázky...

Aj pre niekoho úplne nového to bude fajn, keď bude mať vodítko či je daná otázka vyriešená, či v nej vôbec má hľadať správnu odpoveď.

@Stefan uzatvárači? to znie možno trochu hanlivo... Ja som osobne vďačný ak sa niekto snaží, hoci aj niekedy chybne.

P.S.: Nie je problém zvýšiť počet hlasov, zverejniť mená, alebo časom vytvoriť skupinu ako VIP ktorá bude mať tieto práva navyše oproti iným...
Zita5
29.07.10,09:02
Aspoň vidíte že moderovanie nie je jednoduchá vec.



Je to tak.teraz sme sa ocitli vlastne v pozícii moderátora a vidím,že chcenie v dobro veci , nemusí mať vždy
ten pravý účinok .
A to vôbec nezazlievam Paulínke, že túto tému otvorila :)
Richard
29.07.10,09:02
tú tému str. lískty som uzatvoril ja, síce končí otázkou, ale pôvodná otázka bola jasná a stručná /z roku 2009/, potom akákoľvek iná odpoveď na inú otázku neposlúži nikomu inému len pýtajúcemu sa... preto nech si založí vlastnú otázku (a to máme dookola vysvetľovať prečo uzatvárame témy, ktoré sú na vedľajšej koľaji... jasný príklad zabitého času so zdôvodňovaním...)
Namiesto odpovede a rozvinutia úplne inej diskusie v téme treba tému radšej uzavrieť a donútiť pýtajúceho aby si založil vlastnú otázku.
misomiso
29.07.10,09:03
@miso to čo píšeš treba zvažovať ale nie absolútne sa tým riadiť


No ved ja to nepisem z ziadneho ineho dovodu, len aby ste zvazili :)

Tema je znovu otvorena, diky, aj ked - uprimne povedane, momentalne ja uz do nej naozaj nemam cim prispiet. Tu nejde o jednu temu, ale o princip. Uz viac raz som zvazoval zalozenie inentickej temy po uzavreti nejakej, v ktorej sa este diskutovalo (aj ked mozno nie na priamu otazku zadavatela, ale na "podotazky" inych, ktore s temou suviseli). Zatial som sa vacsinou "ovladol" a rozhodol som sa nerobit chaos, ale asi budem musiet zmenit nazor.

Ja viem, ze to mozno budete povazovat za rypanie, ale budem k vam uprimny. Ked sa velmi zamyslim nad svojimi pocitmi, funguje to akysi efekt starca, byvajuceho na brehu mora. Tu bajku asi poznate. Prisiel bohaty kupec a oslovil starca, ktory mal dom na brehu mora, ze chce dom kupit. Starec hovori - nie, nepredam ho, je na velmi dobrom mieste, keby som chel, iba vyjdem z domu a mozem si zaplavat. Kupec - uz ste sa niekedy kupali? Starec - Nie, ale mohol by som, ak by som nahodou chel.

Myslim, ze to funguje vseobecne, nie iba u mna, apropos inak by asi nevznikla tato bajka. Ked vidim bezdovodne uzavretu temu s tym, ze som tam medzitym s niekym diskutoval o nejakej podotazke, tak mam samozrejme silne nutkanie zalozit novu temu, ako ked s niekym volate a padne siet, tak mu zavolate cez pevnu linku, hoci ste uz v rozhovore predtym vsetko dolezite aj tak vyriesili. Mozno mu zavolate, aby ste mu povedali - no padla siet, tak nic, teda vsetko plati hej, tak ahoj.

Ked ostava tema otvorena, tak tam sice mozno obcas nakuknem, ci k mojim poznamkam niekto nieco nepripisal (aby som sa uistil, za napr. postup, ktory pouzivam nema nejake rizika, na ktore by ma ostatni chceli upozornit) ale vacsinou neprispievam. Ak sa tema uzavrie, samozrejme mam chut zalozit identicku s tym, ze "zakladam ako pokracovanie temy XY" aby som neprisiel o nejaku (hoci iba potencialnu ale mozno dolezitu) reakciu na moje uvahy - a to hlavne v odbornych temach, lebo to co ja tvrdim sa mozrejme moze byt nezmysel.
Richard
29.07.10,09:12
Súhlasím, ale nevidím dôvod na paniku. Ja som presvedčený že uzatváranie má viac pozitívny ako negatívny dopad. Ako som spomínal nečakajme že všetko funguje absolútne, ani chaos :)
účtovník 007
29.07.10,09:34
@007 budem rád ak sa bude hlasovať a nie ešte požadovať aby každý písal dôvody, to by bol zdôvodňovanie na zdôvodňovanie a nakoniec by to každého znechutilo. Máme tu toho tak či tak dosť....

OK.
Napriek tomu si myslím, že vidieť kto tému uzatvoril nie je na škodu. Každý nech si za svojim názorom stojí. Ak môžu byť viditeľné nicky pri nevhodné, mimo témy, prečo nie pri vyriešené?
Flinstone
29.07.10,09:48
Mám taký malý návrh pre Richarda... Možno by sa dalo pridať tlačidlo, ktoré by plnilo funkciu protiváhy tlačidla "vyriešené"
Ak aj niekto klikne na vyriešené, ale budem mať pocit, že je ešte sa o čom baviť v danej téme, tak by prihodilo na druhú stranu váh...
takže napr. ak by boli dva hlasy za vyriešené a kliknem, tak by buď ubralo jeden hlas, alebo by zobrazilo moje hlasovanie a na uzavretie by už nestačili tri hlasy ale boli by potrebné štyri... atď.
misomiso
29.07.10,09:50
Mám taký malý návrh pre Richarda... Možno by sa dalo pridať tlačidlo, ktoré by plnilo funkciu protiváhy tlačidla "vyriešené"
Ak aj niekto klikne na vyriešené, ale budem mať pocit, že je ešte sa o čom baviť v danej téme, tak by prihodilo na druhú stranu váh...
takže napr. ak by boli dva hlasy za vyriešené a kliknem, tak by buď ubralo jeden hlas, alebo by zobrazilo moje hlasovanie a na uzavretie by už nestačili tri hlasy ale boli by potrebné štyri... atď.

To som uz navrhoval, Richarda to iba nastvalo, ze sa mu do toho miesame. :)
Flinstone
29.07.10,09:53
To som uz navrhoval, Richarda to iba nastvalo, ze sa mu do toho miesame. :)
možno že web je jeho dielo, ale bez pospolitého ľudu by to bol len neznámy web, takže by mal počúvať hlas ľudu, lebo aj z jeho radov môže vzísť dobré riešenie. Dúfam že to zoberie ako podnetný návrh a nie ako útok na jeho ego.
misomiso
29.07.10,09:57
možno že web je jeho dielo, ale bez pospolitého ľudu by to bol len neznámy web, takže by mal počúvať hlas ľudu, lebo aj z jeho radov môže vzísť dobré riešenie. Dúfam že to zoberie ako podnetný návrh a nie ako útok na jeho ego.

Ja by som bol v takychto vyjadreniach umiernenejsi. Pri vsetkej ucte k tvojim nazorom si myslim, ze nie je na mieste sa navazat do Richarda, pretoze je to naozaj jeho web a s nikym sa bavit nemusi.

Ak si ja myslim, ze Richard robi v niecom chybu (a obcas si to naozaj myslim) tak to sem sice ako navrh obcas zavesim, ale tym to pre mna konci - pretoze ak Richard v niecom chybuje, tak si tym skodi on a nie je to dalej moj problem.
Flinstone
29.07.10,10:05
Ja by som bol v takychto vyjadreniach umiernenejsi. Pri vsetkej ucte k tvojim nazorom si myslim, ze nie je na mieste sa navazat do Richarda, pretoze je to naozaj jeho web a s nikym sa bavit nemusi.

Ak si ja myslim, ze Richard robi v niecom chybu (a obcas si to naozaj myslim) tak to sem sice ako navrh obcas zavesim, ale tym to pre mna konci - pretoze ak Richard v niecom chybuje, tak si tym skodi on a nie je to dalej moj problem.
Tu nejde naozaj o vyrypovanie. Začal to meniť s tým, že to chce vylepšiť. Držím mu palce aby sa to podarilo, ale lepšie môže byť aj to, čo za lepšie považuje drvivá väčšina užívateľov a nie iba admin.
Veď ak sa mi tu prestane páčiť, nebudem sem chodiť. Jednoduché. Zrejme by si to ani nik nevšimol, že som zmizol. Ale ak to urobia všetci, ktorí sú s niečím nespokojní?
misomiso
29.07.10,10:14
Tu nejde naozaj o vyrypovanie. Začal to meniť s tým, že to chce vylepšiť. Držím mu palce aby sa to podarilo, ale lepšie môže byť aj to, čo za lepšie považuje drvivá väčšina užívateľov a nie iba admin.
Veď ak sa mi tu prestane páčiť, nebudem sem chodiť. Jednoduché. Zrejme by si to ani nik nevšimol, že som zmizol. Ale ak to urobia všetci, ktorí sú s niečím nespokojní?

Tak potom to bude Richard riesit :)
marjankaj
29.07.10,10:37
Richard
29.07.10,10:39
Ehm, nespomínam si misomiso že by som reagoval ako píšeš.
Spomínam si že ste už navrhovali urobiť aj opačné hlasovanie.
Aj som sa k tomu vyjadril, že som to tiež zvažoval, len zatiaľ som to nepovažoval za potrebné, lebo tu máme už tých hlasovacích tlačítok dosť veľa a netreba zo všetkého robiť referendum. (napr. k tlačítku súhlasím sme tiež doteraz nespravili nesúhlasím)

Napriek tomu že sa snažím veci momentálne meniť, tiež zastávam názor že priveľa funkcií a komplikácií nie je vždy na osoh. Aj keď posledné zmeny tak nepôsobia.

Aj tie mená pri hlasovaní som vyhodnotil, že menej je viac. (zatiaľ).

Nestavajte ma do extrému, pokiaľ tu niekto napíše s cieľom niečo riešiť, nepovažujem to ako útok na moje ego. To že na všetko nereagujem má viacero možných dôvodov a preto aj vo svojom posudzovaní zvažujte že nie je všetko tak ako vyzerá, pretože nemáte všetky informácie (a reálne ani nemôžete mať, niekedy aj napíšem aj tak to hodnotiaci neprečíta).

Napr. - to čo kritizujete si uvedomujem, ale pripravujem niečo čo má ďalší význam, ktorý mení to čo kritizujete (napr. bodovanie v neodborných témach). Keďže o tom neviete máte pocit že to ignorujem...
Napr.2 - kritizujete niečo a ja to považujem za extrém na základe ktorého sa nedá posudzovať (viď toto uzatváranie tém). Napriek Vašim legitímnym argumentom nemôžem vyvodiť nejaké dôsledky na základe jedného problému. Treba brať do úvahy aj významnosť, ktorá nepopiera pravdivosť.
Napr.3 - niektorí neoprávnene kritizujú len aby niečo kritizovali, pretože nesprávne pochopili podstatu danej funkcie... /téma o najužitočnejších odpovediach, kde sa prvé kritické príspevky sa vôbec nezakladali na pravde z dôvodu neznalosti funkcionality/

Napr.4 - aj ja sa pomýlim, spravím niečo nevhodné a trvá mi kým spravím zmenu, alebo hľadám niečo lepšie (príklad: celkový sumár bodov, ktorý viacerí postrádajú alebo kritizujú. Dočasne som ho stiahol z obehu lebo vymýšľam lepší ukazovateľ, pričom sa veľa ľudí rozčuluje na celkovým počtom bodov ktorý sa nikde nezobrazuje, pretože je nesprávne ovplyvnený bodmi napr. z gratulácií. Mojim cieľom je ponechať hodnotenie príspevkov aj v diskusiách a pritom dokázať odlíšiť odborné a neodborné body). Nie som v strese lebo ak mám bázu bodovania dá sa s ňou niečo robiť, napríklad aj zrušiť body v témach kde bodovanie nebude. Ak však nemám bázu bodovania tak sa nemám ani na základe čoho rozhodnúť.

atď.

Každopádne si nemyslím že mám patent na to ako to tu má fungovať, veď mojim heslom je "Spolu vieme viac".

Navážajúce komentáre však nemusím a nebudem sa nimi riadiť (v tejto téme taký nie je - čo som rád).
Danila
29.07.10,10:41
Súhlasím, ale nevidím dôvod na paniku. Ja som presvedčený že uzatváranie má viac pozitívny ako negatívny dopad. Ako som spomínal nečakajme že všetko funguje absolútne, ani chaos :)Richard, pod všetkými svietidlami - súhlas, užitočné, neužitočné...etc. je vidieť autora. Len pri uzatváraní tém prostredníctvom tlačidla vyriešené si riešil problém anonymitou....Takže mňa si nepresvedčil, že ten počin bol motivovaný vylepšovaním a spriehľadnením Porady...Podľa môjho názoru to bolo tlačidlo na uzamknutie úst, pokiaľ ich neotvárali môjmu srdcu milí.....čo už, názorovo sa nestretneme, ale ja Tvoje rozhodnutia rešpektujem. So Štefanom 2005 v plnom rozsahu súhlasím.
Richard
29.07.10,10:53
Zaujímavá konšpiračná teória :) Už som vysvetlil, že som to ponechal bez mien aby sa ľudia nebáli hlasovať. Tvoj názor však vychádza z konfliktného vnímania diskusií. Ja chcem mať na Porade témy Otázka - Odpoveď v pozitívnom duchu. Urážky, konflikty, podozrievania a osočovania to tu prosím viac nepestujte.
Danila
29.07.10,11:26
Zaujímavá konšpiračná teória :) Už som vysvetlil, že som to ponechal bez mien aby sa ľudia nebáli hlasovať. Tvoj názor však vychádza z konfliktného vnímania diskusií. Ja chcem mať na Porade témy Otázka - Odpoveď v pozitívnom duchu. Urážky, konflikty, podozrievania a osočovania to tu prosím viac nepestujte.Aj tak sa dá zadefinovať opačný názor.....Rovnako zaujímavá konšpiračná teória:). A sľubujem, že už padám......:D. Som v pozitívnom duchu....;)
Stefan2005
29.07.10,12:29
tú tému str. lískty som uzatvoril ja, síce končí otázkou, ale pôvodná otázka bola jasná a stručná /z roku 2009/, potom akákoľvek iná odpoveď na inú otázku neposlúži nikomu inému len pýtajúcemu sa... preto nech si založí vlastnú otázku (a to máme dookola vysvetľovať prečo uzatvárame témy, ktoré sú na vedľajšej koľaji... jasný príklad zabitého času so zdôvodňovaním...)

1. máš na to právo. Ale - ak sa napríklad u témy uzavretej 3 poraďákmi objaví fajka (teda odfajknuté), tak sa v prípade uzavretia moderátom mala takisto objaviť (a nemusí to byť zdôvodnenie) napr. dvojitá fajka. A bude jasno všetkým, že to uzatvoril moderátor, administrátor - a nemusím zabíjať čas hladaním, prečo je téma neprístupná po dvoch hlasovaniach, keď v pravidlách hry sú uvedené 3 hlasy...

2. Na pridanie otázky do existujúcej témy mám iný názor. Jednak preto, že zadaná otázka má veľakrát aj variantné riešenia, resp. pri malej zmene zadania úplne iné riešenie. A v tom prípade mám radšej v jednej téme všetky variantné riešenia, ako ich dohľadávať v desiatkach iných tém !

P.S. okrem toho, keby sa nedali pridávať otázky do už existujúcej témy (teda ich znovuoživiť), spústa krásnych a hodnotných odpovedí by pre mňa zostala neobjavená. Pri tom množstve tém (ktoré sa bude ďalej zvyšovať) nie je možné, aby si ich človek všetky prečítal. Stalo sa mi neraz, že pridaním otázky do témy z r. 2008 či 2009 sa táto znova dostala na svetlo sveta a odkryla kvalitnú diskusiu a príspevky s vysokou hodnotou. Ak by dotyčný tému svojou otázkou neotvoril, možná sa už nedostane na svetlo sveta; pritom čerstvé odpovede na rovnakú otázku niekedy zďaleka nedosahujú kvalitu tej staršej....A ešte jeden postreh - stretol som uzavretú tému, ktorá neobsahovala ani správnu odpoveď. Toľko môj názor.
Richard
29.07.10,12:55
To čo píšeš je v poriadku, ale keby bola daná téma uzavretá, založila by sa nová a s výstižnejším názvom. Nešlo ani o variantné riešenie ako o nový problém.

Na druhej strane súhlasím že môžu nastať nejaké variantné riešenia, nepredpokladám však že otváranie rok starých tém je vhodné najmä kvôli aktuálnosti.

Treba dať na váhu čo je dôležitejšie. Prehľadné a výstižné témy, alebo za každú cenu mať v nejakej téme všetky variantné riešenia (čo sa môže stať aj do času uzavretia témy) a vo väčšine tém mať chaos s niekoľkými prelínajúcimi sa problémami nehovoriac o časovej aktuálnosti témy.

Osobne preferujem mikro obsahové témy pred mega veľkými témami. Ak sa vyskytujú veľké témy tak zväčša nejde o jednu tému a jej variantné riešenia ale o zhluk rôznych otázok a odpovedí. Bolo by možno mať niektoré témy s otvoreným koncom, ale keďže užívatelia majú skôr problém držať sa témy, tak to vidím skôr ako problém a takúto tému by bolo treba moderátorsky prísne držať alebo mať pre ňu extra rubriku.

Väčšina otázok je taká že sa dá riešiť na jednu až dve strany. Dlhé témy sú vhodné len na diskusiu a nie sú vhodné na databázu otázok a odpovedí. Môžeme mať niektoré otvorené, ale považujem za menšie zlo mať alternatívne riešenia vo viacerých témach, ako mať na Porade dogulášenú takmer každú tému.
Richard
29.07.10,13:18
1. máš na to právo. Ale - ak sa napríklad u témy uzavretej 3 poraďákmi objaví fajka (teda odfajknuté), tak sa v prípade uzavretia moderátom mala takisto objaviť (a nemusí to byť zdôvodnenie) napr. dvojitá fajka. A bude jasno všetkým, že to uzatvoril moderátor, administrátor - a nemusím zabíjať čas hladaním, prečo je téma neprístupná po dvoch hlasovaniach, keď v pravidlách hry sú uvedené 3 hlasy...

S týmto nesúhlasím. Ak sú pravidlá dané že treba 3 hlasy aby bola téma uzavretá/vyriešená, tak je jasné že ak tam nie sú a téma je zavretá tak ju zavrel moderátor. Načo k tomu robiť ďalši fajky a neviem čo.

Navyše to bol extrém. V deň keď som tú tému uzavrel tak som dal kopec hlasov inde za vyriešenú tému namiesto toho aby som to uzavrel. Boli to však aktuálne témy, tamtá bola z roku 2009 tak som ju rovno zamkol...

Inak málokedy sa stáva že moderátor zatvára tému lebo je vyriešená, skôr kvôli iným veciam sa zatvárajú... Takže to neberme za bernú mincu.

Uzatváranie tém je na Vás, sami uznajte kedy je už vyriešená a kedy nie...

Ak bude treba tak môžeme spraviť to hlasovanie za znovuotvorenie... Len aby nezačali nejaké hádky o tom či to má byť zatvorené alebo nie :)
Paula
29.07.10,15:30
Nuž, aby som nebola presne takým ignorantom, kvôli ktorým som v podstate tému založila, ešte prispejem :). Možno by sa dalo (nedalo?) do inštrukcií ohľadom založenia novej témy pripísať: Ak ste založili novú tému, potom prosím dajte na javo (príspevkom, alebo súhlasom k niektorému príspevku, alebo poďakovaním v príspevku...jednoducho použitím niektorej ponúkanej možnosti), že svoju vlastnú tému aj sledujete / čítate. Oceňujem už roky túto stránku, bez nej by som sama bola v koncoch mnohokrát ;). Som počítačový neznalec, no viem, že vyrobiť, spravovať, vylepšovať, upravovať, atp., nie je "veget", ale vážna a mnohomnohomnohohodinová práca . Záverom: mne išlo naozaj iba o to ignoranstvo pýtajúcich sa , ako ho minimalizovať, aby to radiacich neodradilo :) . Je pravda, že znechutení odídu (veľa už odišlo), prídu noví....a dosť možné, že aj oni sa časom znechutia a radiť nebude mať kto.
UFF! , dobublané.