pavol54
11.03.11,17:19
No my by sme sa možno nebavili o ničom....ale celá diskusia vznikla z porovnávania SZČO a zamestnnaca, takže Pavol nemáš pravdu a keďže niektorí to spájajú a niektorí nie sú možné také čísla, o akých sa hovorí.
No a ak sem už zamotáš sám seba ako zamestnanca u seba, tak to je už úplne iná káva. tebe to môže byť jedno v tom prípade máš pravdu, ale o tom diskusia v spoločnosti nie je....
Ja len reagujem na tvoj príspevok č231 v ktorom ty tvrdíš odvody (zamestnanec a zamestnávateľ) z minimálnej mzdy (teda aj moje ) boli vyše 3000€? čo neviem rátať?
evina
11.03.11,16:23
Ja len reagujem na tvoj príspevok č231 v ktorom ty tvrdíš odvody (zamestnanec a zamestnávateľ) z minimálnej mzdy (teda aj moje ) boli vyše 3000€? čo neviem rátať?

Len zamestnanec pavol, zo svojej mzdy zaplatí za rok cca 528 vyše 3000 bez odvodov zamestnávateľa. Ja práve mám názor, že odvody zamestnávateľa ak už chce niekto porovnávať SZČO a zamestnanca tam nepatria.
pavol54
11.03.11,16:32
Len zamestnanec pavol, zo svojej mzdy zaplatí za rok tých vyše 3000 bez odvodov zamestnávateľa. Ja práve mám názor, že odvody zamestnávateľa ak už chce niekto porovnávať SZČO a zamestnanca tam nepatria.
Zaujímavé mám pred sebou môj mzdový list ako zamestnanec som za rok mzdu v intervale 4000-4300€ a súčet všetkých odvodov za zamestnanca v intervale od 530- 580€ kam sa podela moja povinnosť zaplatiť cca 2400€ asi to bude prieser ale nie som v zozname neplatičov ani ako firma ani ako SZČO.
evina
11.03.11,16:40
Zaujímavé mám pred sebou môj mzdový list ako zamestnanec som za rok mzdu v intervale 4000-4300€ a súčet všetkých odvodov za zamestnanca v intervale od 530- 580€ kam sa podela moja povinnosť zaplatiť cca 2400€ asi to bude prieser ale nie som v zozname neplatičov ani ako firma ani ako SZČO.

Áno máš pravdu. pavol, Tvoj predchádzajúci príspevok ma donútil zistiť vlastnú chybu /na ktorú si Ty prišiel tiež až teraz lebo Ty si mal odvody spojené za oboch/, ale ja som miesto potvrdenia môjho tvrdenia číslami potvrdila opak, lebo u zamestnanca som uviedla maximále odvody.
Síce v mojom prvom príspevku som napísala v percentách čo hovorím, že zamestnanec platí 13,4% a SZČO 47, 15 ale porovnala som minimum s maximom, takže debata mala svoj význam díky. Takže znova
SZČO platí minimálne - teraz to zaokrúhlim cca 1860 Eur ročne a zamestnane cca 528. Takže ja som celý čas sa snažila poukázať práve na to, že zamestnanec nedopláca na SZČO, lebo podľa mojej mienky odvody zamestnávateľa sú druhou záležitosťou .
Monika Kováčová
11.03.11,16:45
aj mne idú oči krížom... prepracovanosť... takže evina sa sekla v čísle, ale v percentách nie, súhlas pavol?
Monika Kováčová
11.03.11,16:54
SZČO zaplatí maximálne odvody: SP 10863,60 + ZP 3752,28 t.j. 14615,88 EUR
zamestnanec zaplatí maximálne odvody: SP 3046,44 +ZP 1072,08 t.j. 4118,52 EUR

sedí ?
evina
11.03.11,16:55
aj mne idú oči krížom... prepracovanosť... takže evina sa sekla v čísle, ale v percentách nie, súhlas pavol?

No a to som sa sekla parádne :D, ale aj tak sme rozdiskutovávali princíp Pavol ho mal spojený zamestnanec verzus zamestnávateľ a ja len zamstnanec/, a pritom mi utieklo, že s číslami
to akosi nekorešpondovalo

skrátka SZČO si platí sám, a teda podľa mňa môžeme porovnať so zamestnancom len to, čo si on platí sám a je to
1861,56 SZCO versus cca 528 zamestnanec pri minime.
No a odvody zamestnávateľa idú úplne z iného vrecka.
pavol54
11.03.11,17:05
SZČO zaplatí maximálne odvody: SP 10863,60 + ZP 3752,28 t.j. 14615,88 EUR
zamestnanec zaplatí maximálne odvody: SP 3046,44 +ZP 1072,08 t.j. 4118,52 EUR

sedí ?
No konečne sa začíname baviť reálne ja som hneď na začiatku debaty vyzval evinu aby sa bavila v porovnateľných hodnotách aj som navrhol vykonať výpočet u oboch kategórii od nejakého rovnakého vymeriavacieho základu. napríklad minimálnej mzdy zamestnanca a minimálneho vym zákl SZČO, Tak isto aj Mikuláš s Michálom neviem ako došli k tomu že SZČO platí za rok 1700 zamestnanec 5200, ano ale z akého základu a na vyjasňovaní vznikol rozpor. Som rád že sme si to ujasnili.
svetlik
11.03.11,17:10
Kazdy zalozime sro, nemocenske a dochodkove z minima, nech sa zadrhnu.
evina
11.03.11,17:10
No konečne sa začíname baviť reálne ja som hneď na začiatku debaty vyzval evinu aby sa bavila v porovnateľných hodnotách aj som navrhol vykonať výpočet u oboch kategórii od nejakého rovnakého vymeriavacieho základu. napríklad minimálnej mzdy zamestnanca a minimálneho vym zákl SZČO, Tak isto aj Mikuláš s Michálom neviem ako došli k tomu že SZČO platí za rok 1700 zamestnanec 5200, ano ale z akého základu a na vyjasňovaní vznikol rozpor. Som rád že sme si to ujasnili.
No Pavol názorná ukážka ako netreba nikdy zahmlievať :D
Hneď v prvom príspevku si mal povedať, Evina bacha porovnávaš minimum s maximom a nie že sa nebavíš s účtovníkmi /to nech si nechajú iní :D / a bolo by, lenže my sme rozporovali princíp, alebo som jednoducho Tvojím príspevkom nerozumela:)
Tie čísla ma nútili rozmýšlať.
1700 nám už vylúštila Veronikasad je to minimum SZČO ale za rok 2010 a tých 5200 by malo byť podľa mňa /teraz už správne :rolleyes:/ 528.
evina
11.03.11,17:17
Myslím, že na vine sú EUR-á, lebo tých 220 a celoročne 3 000 sa mi nezdalo tak veľa korún :D:D....
tetrisss
11.03.11,18:06
Hehe a potom, ze matematika je skostnatela a nudna veda, figu, pruzna podla potreby.:D
mona091
11.03.11,20:15
SUHLASIM od zaciatku so vsetkymi,

Tak ako, mozem zacat zistovat formalne nalezitosti pripravy oficialneho strajku?

myslim, ze treba radikalny protest, a trochu casu mi zaberie pri zistovani, ako sa to robi (a este ten marec, ach),

a treba aj kampan, aby klasicki zamestnanci "nezavideli", ze "co to ti zivnostnici chcu, vsak aj kuchynsku linku si mozu odpisat z dani"
pavol54
11.03.11,20:23
SUHLASIM od zaciatku so vsetkymi,

Tak ako, mozem zacat zistovat formalne nalezitosti pripravy oficialneho strajku?

myslim, ze treba radikalny protest, a trochu casu mi zaberie pri zistovani, ako sa to robi (a este ten marec, ach),

a treba aj kampan, aby klasicki zamestnanci "nezavideli", ze "co to ti zivnostnici chcu, vsak aj kuchynsku linku si mozu odpisat z dani"
S Varehom si už hovorila?
pizzanoel
12.03.11,07:08
Máme užernícku vládu!:mad:

Bohuzial, chcu setrit tam kde by nemali, nech si nekupuju BMW, Audi, Vily a usetrime a nebudu muset dviihat odvody...uz to naozaj prehanaju hlavne ten Mihal... Ja by som mu dopriala mesacne tych brutto 329 eur( minimalna mzda) nech vie o com hovori.... Myslim si ze to co zivnostnici platia na odvodoch je uz teraz privela..!
srska
12.03.11,07:45
na základe diskusie medzi evinou a pavlom 54 navrhujem vláde SR takéto riešenie:
živnostníci: platiť odvody z celého vymeriavacieho základu, nie z polovice vo výške 13,4%, aby bola výška odvodového zaťaženia pre živnostníka aj zamestnanca rovnaká
zamestnanci: ponechať 13,4%
zamestnávatelia: znížiť odvody na 0% :)
K+, už len na základe tohto príspevku navrhujem odvolať tiráka a vymenovať vás:)
Jano24
12.03.11,09:00
Máme užernícku vládu!:mad:

Bohuzial, chcu setrit tam kde by nemali, nech si nekupujú BMW, Audi, Vily a usetrime a nebudu muset dviihat odvody...uz to naozaj prehanaju hlavne ten Mihal... Ja by som mu dopriala mesacne tych brutto 329 eur( minimalna mzda) nech vie o com hovori.... Myslim si ze to co živnostnici platia na odvodoch je uz teraz privela..!
Keď som tu v lete v diskusii / vtedy sa už pripravovala habaďura na živnostníkov , pamätáte sa na koeficienty 1.352 pre odvody, odvody sa nezapočítavajú do nákladov a podobne/ tak som písal, že pán Mihál nie je žiadna "posvätná kráva" na tejto porade a že jeho návrhy /SaS? SDKU/ nie sú také aby sa nedali kritizovať. Niektorí VIP kári mali na mňa ťažké srdce že kritizujem túto nedoknuteľnú osobu na porade.Teraz je aspoň pokrok v tejto oblasti. VIP kári už Mihála nebrania ,aspoň mlčia / nehovorím o všetkých ale o väčšine z nich/,a pokrok je aspoň v tom , že už tak ako v lete nedávajú na takúto tému body vyriešené... Ak je 3 x vyriešené tak sa téma ruší. Aspoň v tom je na tejto porade posun.Ale inák všetci vieme, že nám VIPkári pomáhali s radami a pomáhajú a zato si zaslúžia od nás pochvalu, to myslím úprimne, mne samému neraz pomohli s radou.To aby to nevyzeralo, tak že útok je kritika Na VIPporaďakov, ale že je tu nespokojnosť s tým čo pripravuje Sulík, Mihál , Mikloš v odvodovej a daňovej reforme. Proste útok na SZČO.Práve na tých , čo sú často aj ich voliči.
veronikasad
12.03.11,09:06
Janko, nerýp do VIP-károv (nepatrím k nim), tí majú teraz iné starosti ...
A môžeš si rypnúť do mňa. Som na Porade od r.2006 a práve p. Mihálovi a Porade vďačím za obrovský posun vpred vo svojej profesii. (to neznamená, že súhlasím s tým, čo sa v súčasnej vláde deje). Mihálovi sa naozaj nedá uprieť to čo pre účtovníkov na tejto stránke a školeniami urobil (najmä v súvislosti so školeniami k RZZP, ktoré boli v začiatkoch nočnou morou každého účtovníka).

Bez Mihálových informácii, získaných v DRAK-ovi a na jeho školeniach, by som nemohla "rozdávať" informácie ostatným - teda ani tebe.
marjankaj
12.03.11,09:10
Keď som tu v lete v diskusii / vtedy sa už pripravovala habaďura na živnostníkov , pamätáte sa na koeficienty 1.352 pre odvody, odvody sa nezapočítavajú do nákladov a podobne/ tak som písal, že pán Mihál nie je žiadna "posvätná kráva" na tejto porade a že jeho návrhy /SaS? SDKU/ nie sú také aby sa nedali kritizovať. Niektorí VIP kári mali na mňa ťažké srdce že kritizujem túto nedoknuteľnú osobu na porade.Teraz je aspoň pokrok v tejto oblasti. VIP kári už Mihála nebrania ,aspoň mlčia / nehovorím o všetkých ale o väčšine z nich/,a pokrok je aspoň v tom , že už tak ako v lete nedávajú na takúto tému body vyriešené... Ak je 3 x vyriešené tak sa téma ruší. Aspoň v tom je na tejto porade posun.Ale inák všetci vieme, že nám VIPkári pomáhali s radami a pomáhajú a zato si zaslúžia od nás pochvalu, to myslím úprimne, mne samému neraz pomohli s radou.To aby to nevyzeralo, tak že útok je kritika Na VIPporaďakov, ale že je tu nespokojnosť s tým čo pripravuje Sulík, Mihál , Mikloš v odvodovej a daňovej reforme. Proste útok na SZČO.Práve na tých , čo sú často aj ich voliči.

A kto sú to tí VIP?:eek: Akosi sa neviem dostať do obrazu.:confused:
veronikasad
12.03.11,09:14
Kedysi to boli členovia, ktorí mali tuším 40 bodov. Potom to Richard zrušil, teraz svieti VIP len zopár členom - podľa čoho, neviem ...
Jano24
12.03.11,09:19
Práve Teba veronikasad som nemyslel. Ty si tiež myslím VIP kárka, ale myslím to v dobrom, čo vie pomôcť a poradiť a práve Ty si súhlasila / aj pár ďalších VIP károv s tým čo som v lete písal. Možno nie so všetkým , ale s väčšinou a naopak , ty píšeš na porade tiež svoje názory ktorým rozumiem a s nimi súhlasim.
marjankaj
12.03.11,09:21
Práve Teba veronikasad som nemyslel. Ty si tiež myslím VIP kárka, ale myslím to v dobrom, čo vie pomôcť a poradiť a práve Ty si súhlasila / aj pár ďalších VIP károv s tým čo som v lete písal. Možno s nie všetkým , ale s väčšinou a naopak , ty píšeš na porade tiež svoje názory ktorým rozumiem a s nimi súhlasim.

Takže tí VIP je tvoje interné delenie? Tí za to môžu?
tetrisss
12.03.11,09:25
Inak este jednej temy sme sa nedotkli, tak teda rovnost tak rovnost, nech si aj stat plati za svojich poistencov tolko, kolko tvrdi, ze je spravodlive. Myslim, ze napr. zdravotne poistovne by mali razom po probleme.
Jano24
12.03.11,09:28
Takže tí VIP je tvoje interné delenie? Tí za to môžu?
Ale nie, práve že VIPkári odo mňa si zaslúžia pochvalu.Mal som nejakú otázku a hneď vedeli správne odpovedať a pomôcť.Nebudem ich menovať všetkých ale pamätám si takéto nicky čo ochotne vedia pomôcť.Vybavujú sa mi nicky ako veronikasad, Marína, Zita5, Jana Motýčkova, Chobot,Melnick, twety, a veľa ďalších.Nuž väčšinou to boli ženy . Možno že som ich nicky skomolil niektoré, nepamätam si to presne.
Jozef Mihál
12.03.11,09:36
Túto diskusiu som si pozorne prečítal, a cením si rozumné názory. Zároveň hneď na úvod s vašim dovolením pripomeniem, že s ľuďmi ktorí dokážu len nadávať, či dokonca pod pláštikom anonymity urážať bez konštruktívnych argumentov a zaujímavých návrhov riešení diskutovať nebudem... Život je príliš krátky na to, aby sme si z neho uberali neproduktívnymi hádkami.

Na úvod pár poznámok nielen k odvodom.

Niektorí z vás namietajú, že vláda chce zvyšovať odvody aby mohla plytvať a získavať pre seba nové výhody. Nie - v odvodoch sa musí urobiť poriadok aby bolo z čoho financovať zdravotníctvo, dôchodky súčasných penzistov a reformu dôchodkového systému (II. pilier). Treba myslieť nielen na súčasnosť (dôchodky a zdravotníctvo pre terajších penzístov) ale aj na budúcnosť (kto a koľko bude platiť na naše dôchodky napríklad v roku 2040?).

Vláda šetrí, nakupuje sa v transparentných tendroch, formou elektronických akcií. Napríklad v rezorte práce sme nakúpili kancelársky papier, balík 500 ks kvalita B+ za 1,63 eura, porovnajte za akú cenu kupujete vy do firmy. Ak máte konkrétne informácie o plytvaní alebo rozkrádaní štátneho majetku v mojom rezorte, pokojne mi dajte vedieť, starám sa o štátny majetok viac ako o svoj, verte.

Niektorí namietajú, že neplním svoje predvolebné sľuby. Sľuboval som spravodlivosť, a to čo som urobil takým aj je - pozrite si rodičovské príspevky, kde sa vrátilo naspäť zrovnoprávnenie a umožnenie pracovať bez nezmyselných obmedzení, zvýšili sme príspevok na starostlivosť, predĺžili sme a zvýšili sme materské.

Okrem iného zavádzame spravodlivosť a poriadok do systému sociálnych služieb - ak máte nejakého príbuzného v takomto zariadení, viete o čom je reč.

Spravodlivosť sa musí zaviesť aj do odvodového systému. Niektorí sa čudujete, že rušíme výnimky, zapchávame diery v daňovom a odvodovom systéme, poukazujete, že predtým som o týchto dierach hovoril na školeniach, že som z deravého systému ťažil... No neviem čo by ste hovorili, keby som ako minister, dobre vediac o týchto nedostatkoch, neriešil nič a nechal to tak. To by boli iné reči...

Pripomínate neplatičov, podvodníkov, čo zakladajú a rušia s.r.o.-čky a nechávajú za sebou dlhy, tvrdíte, že vláda nič nerobí. Robí. GR SP Lopatka tvrdo zasahuje proti neplatičom, zrejme ste si všimli, že zverejnil zoznam neplatičov dlžiacich aj malé sumy, že dal prvé návrhy na exekúcie nemocníc, ktoré sú obrovskými dlžníkmi.

Pripravujeme aj také zmeny legislatívy, ktoré budú umožňovať tvrdšie postihy dlžníkov a s.r.o. špekulantov.

Asi ste si všimli, že som sa zatiaľ verejne v médiách nevyjadroval k návrhu zmien v odvodoch. Poučil som sa, ak človek niečo povie novinárom vopred, dokážu jeho slová prekrútiť a tých rečí o tom, že jeden deň povieme A a na druhý deň to už neplatí, už bolo dosť. Nie je voči ľuďom korektné vyťahovať na verejnosť pripravované legislatívne zmeny vo fáze, keď sa ešte len o nich interne diskutuje a nie je vnútorne zhoda na navrhovanom riešení. A to je aj prípad diskusie o odvodoch.

Poďme k veci.

Východiská diskusie:

1. Systém sociálneho a zdravotného poistenia zdroje potrebuje.

2. Zdravotné poistenie je solidárne. Výška platby má závisieť od výšky príjmu poistenca, čerpanie od potrieb pacienta.Aj ten, kto dlhé roky nebol u doktora, môže dostať zajtra rakovinu. Aj preto poistné musia platiť aj tzv. dobrovoľne nezamestnaní (v súčasnosti 46 eur mesačne).

3. Sociálne poistenie a sporenie na dôchodok je z väčšej časti zásluhové, z menšej solidárne. Plne zásluhové je sporenie na dôchodok v II. pilieri. Čiastočne solidárny je prvý dôchodkový pilier.

4. Dôchodky súčasných dôchodcov musí niekto zaplatiť. Našich seniorov sa nikto nepýtal na to, či "chcú" platiť vyššie či nižšie odvody, veľkú časť svojho aktívneho života prežili v čase, kedy si "boli všetci rovní" a nemôžeme sa (my ekonomicky aktívni) tváriť, že ich dôchodky nie sú náš problém. Preto nie je možné vnímať platby do Sociálnej poisťovne len z pohľadu "čo z toho ja budem mať" ale musíme zohľadniť medzigeneračnú solidaritu s dnešnými dôchodcami.

5. Výška dôchodku z priebežného systému je (zjednodušene) 50% z vymeriavacieho základu (pre toho, kto nie je v II. pilieri).

Pri vymeriavacom základe 330 eur tak čaká občana dôchodok 165 eur, či ešte menej, čo je menej ako životné minimum. Štát takémuto dôchodcovi dorovnáva príjem formou dávok v hmotnej núdzi - z daní. Inými slovami, všetci občania sa takýmto dôchodcom solidárne skladajú na ich príjem.

6. Počet zamestnancov stagnuje, respektíve postupne klesá. Počet SZČO naopak neustále stúpa.

Zlé argumenty v diskusiách:

1. Zamestnanec má nárok na dovolenku, stravné lístky, preplatenie návštevy lekára, odstupné a ďalšie výhody. SZČO takéto výhody nemá.

Nárok na dovolenku, stravné lístky a podobne sú nárokmi plynúcimi zo Zákonníka práce a ďalších pracovnoprávnych predpisov. Je nesprávne spájať ich s výškou odvodov. Je to podobné, ako keby ste povedali, že zamestnanec ktorý má nárok na 5 týždňov dovolenky, má mať vyššie odvody ako zamestnanec, ktorý má nárok na 4 týždne dovolenky.

Pokiaľ ide o tzv. živnostníkov z donútenia, mali by si uvedomiť, že ak sa so svojim bývalým zamestnávateľom dohodli na práci na živnosť, tak ak im bývalý zamestnávateľ vypláca na faktúru ich bývalú hrubú mzdu, nechali sa poriadne dobehnúť. Celkové náklady zamestnávateľa na zamestnanca sú omnoho vyššie než je samotná hrubá mzda. Sú to 35%-né odvody, najmenej 10% - 15% treba započítať na dovolenku, náhrady pri PN, platené voľno, rezervu na prípadné odstupné, náklady na stravovanie, sociálny fond, réžiu spojenú s účtovaním mzdy atď. Ak je hrubá mzda zamestnanca 100%, celkové náklady sú najmenej 160%. A to si treba uvedomiť. Tí z vás, čo zamestnancov majú, dobre vedia, ako to je.

2. Živnostník má zodpovednosť, ručí celým svojim majetkom, nie je úrazovo poistený, má pri prevádzke živnosti mnoho ďalších nákladov, platí cestnú daň a pod.

To je pravda. Úrazové poistenie si môže dohodnúť na komerčnej báze. Faktor zodpovednosti, ručenia vlastným majetkom, ďalších nákladov spojených so živnosťou však znova nemá nič spoločné s výškou odvodov. Ak si niekto zvolil dráhu živnostníka, musí s tým počítať a svoj "byznysplán" postaviť tak, aby mal dostatočný zisk pokrývajúci uvedené náklady a riziká.

3. Živnostník nepotrebuje dôchodok od štátu, zabezpečí sa vo vyššom veku sám.

Súhlasil by som s takouto filozofiou, keby si ju mohli v minulosti zvoliť aj súčasní dôchodcovia. Argumenty sú uvedené vyššie, temer milión dôchodcov musí každý mesiac dostať svoj zaslúžený dôchodok.

Čo je potrebné naozaj riešiť:

1. Zamestnanec z nákladov ceny práce platí odvody približne 33,5% (bez započítania poistenia v nezamestnanosti, garančného a úrazového poistenia), SZČO zo svojho základu dane približne 23,5% (sadzba je síce vyše 47% ale vymeriavací základ je polovica základu dane)

2. SZČO je zaťažený povinnosťou platiť odvody najmenej z minimálneho základu.

3. SZČO platí sociálne poistenie najmenej z minimálneho základu aj vtedy, ak sociálne poistenie platí v súbežnom zamestnaní.

4. SZČO platí sociálne poistenie len vtedy, ak jeho ročný obrat presiahne 12-násobok minimálneho základu.

5. SZČO platí povinne nemocenské poistenie, v praxi ho temer nečerpá.

Návrhy riešení:

1. Zavedenie tzv. superhrubej mzdy veľa ľuďom konečne otvorí oči.

2. Výška odvodov, respektíve celkového daňovoodvodového zaťaženia zamestnancov a SZČO by sa mala zblížiť.

3. Tí živnostníci, ktorí majú so živnosťou spojené náklady, by mali dostať možnosť upravovať si svoje daňovoodvodové cash-flow prostredníctvom dynamickej tvorby odpisov. Napríklad ak pri začatí podnikania investujú celý svoj zisk do strojov, aby potenciálne mohli do nákladov odpísať 100% už v prvom roku.

4. Sociálne poistenie by sa mohlo platiť len z tej časti príjmu (základu dane), ktorá je určená na osobnú spotrebu. Otázne je, ako túto časť základu dane identifikovať. Pritom sa však musí rešpektovať zásada, že vymeriavací základ by mal byť dostatočný na to, aby mal SZČO dôchodok vo výške pri ktorej nebude odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

5. Nie je problém zrušiť pre SZČO súčasné povinné nemocenské poistenie - o to môže byť ich sadzba korektne nižšia.

6. Minimálny vymeriavací základ pre sociálne poistenie SZČO je možné zrušiť, ak je SZČO zároveň zamestnancom.

7. Živnostníkom sa dá pomôcť aj zjednodušením administratívy (a tá sa zjednodušovať bude).

8. Je nutná zmena Zákonníka práce v časti definície závislej práce. Nie je možné, aby sa dal Zákonník práce obchádzať "prácou na živnosť" tak ako doteraz. Skutoční živnostníci by nemali doplácať na tzv. "zamestnancov na živnosť".

Teším sa na vaše ďalšie konštruktívne príspevky.
evina
12.03.11,09:46
Myslím, že VIP neVIP s ničím nesúvisí. Našťastie je aj na Porade zrušené. Skúsme sa vždy vyjadrovať vecne k problémom, bez osobných označovaní a neoznačovaní - to nikam nevedie akurát k tomu, že niekto začne klikať na vyriešené. Jednoducho, kto chce sa k danej téme odvodov vyjadrí, kto nechce sa nevyjadrí.
Problém narazil vo verejnosti na dosť veľký odpor, uvidíme ktorým smerom sa to posunie.
Mňa skôr mrzí, ak čítam aj iné diskusie na nete napríklad k tejto problematike, ako málo ľudí vie presne o čom hovorí a jednoducho preberá rétoriku iných bez znalosti veci. Týka sa to napríklad najmä tých- pravdepodobne zamestnaných, ktorí na základe toho sa pustili do SZČO- , a preto poďme my vecne diskutovať o problémoch....

Pamätám si napríklad jednu skúsenosť zo života. Bola som v supermarkete a pokladníčka mi blokovala tovar. V tom tam dobehla pani a počas tohto blokovania jej dávala podpísať Vyhlásenie a Žiadosť o vykonanie RZD. Ja reku čo to robíte, veď ani jednu z týchto dvoch vecí nemôže vykonať dobre - pri blokovaní ju pomýlite a môže Vám podpísať bludy. Ušlo sa mi zopár viete si predstaviť milých poznámok. Pokladníčky som sa násldne pýtala- viete, čo ste práve podpisovali - odpove znela - nemám potuchy. A to ja považujem za tragédiuˇ- ani len v elementárnych osobných veciach veľa ľudí nevie, čo platí.
Tak všetci zamestnanci si myslia, že platia viac.... ale percentá sú rozdelené medzi dva subjekty a problematika omnoho širšia.
Napríklad nie menej dôležitá vec je to, že veľa z nás tu na Porade, ak by zrušila živnosť, tak statočne zdvihneme mieru nezamestnanosti a miesto platenia, či už minimálnych alebo iných dôvodov budeme napríklad žiadať sociálne dávky. Veď na nás 17/nástky sa nemôžu všetci zamestnávatelia dočkať .....
veronikasad
12.03.11,10:03
P. Mihál, v akom štádiu sú pripomienky, ktoré najviac pobúrili živnostníkov :

- odvody nebudú znižovať základ dane živnostníka

- vymeriavací základ sa bude počítať z celého základu dane - nie z polovice ako doteraz

Ako vláda zdôvodňuje tieto opatrenia.
evina
12.03.11,10:07
T

2. Výška odvodov, respektíve celkového daňovoodvodového zaťaženia zamestnancov a SZČO by sa mala zblížiť.


Ja som si myslela, že určite diskusia nie je bez povšimnutia:)

V globále súhlasím s príspevkom - ja som si vybrala túto časť o ktorej som písala, ktorej nerozumiem a osobne s tým nesúhlasím, resp. s takoutou argumentáciou lebo podľa mňa porovnávame neporovnateľné.

Máloktorý z ľudí, ktorí sú "zamestnaní" ako živnostníci urobili tak z vlastného presvedšenia. Urobili tak preto, lebo ich nútia do toho priamo, či nepriamo zamestnávatelia kvôli 35,2%-tnému odvodu za každého zamestnanca- a nie preto, že by si mysleli, že zaroabia viac, vedia, že nie a vedia, že berú na seba aj riziká, ale ak tak nespraví, nebude mať možno príjem žiadny. Úpravou odvodov SZČO podľa mňa tento problém nedstránite, lebo zamestnávateľovi je úplne jedno, či SZČO zaplatí 30 alebo 60%, lebo z praxe viem, že málokedy im do hrubej odmeny zarátajú všetky odvody- uvažujú v hraniciach koľko je únosné zaplatiť za firmu..

Kategória zamestnanec a kategória živnostník - vôbec nechápem prečo ste začali tieto dva typy porovnávať..
U zamestnanca je rozložené zaťaženie medzi dva subjekty - nebudem ďalej rozpisovať.
To, že veľa živnostníkov platí z minima nie je problém nerovnomerného zaťaženie ale celkovo vysokého daňovoodvodového zaťaženia- to sa má riešiť inými úpravami pre živnostníkov.
Pre jednu SZČO môžu takéto úpravy znamenať zníženie príjmu od 30-50000 Sk za rok , a to hovorím nie o tých bohatých , a to je neprimerané a otvára to cestu k čiernej ekonomike - k tomu, čo nechcete.
Naša nespokojnosť ešte podľa mňa smeruje v minimálnych úpravách neprimeraných platov a prezamestnanosti v štátnej a verejnej sfére. Iste,môžeme povedať, každá skupina bude protestovať, ale úpravy, ktoré boli doteraz prezentované sú namierené zatiaľ akurát na SZČO /myslím v tejto oblasti/.
Jano24
12.03.11,10:11
Teraz v tomto týždni som večer o 20.00 hod na Ta3 pozeral diskúsiu medzi pánom poslancom Kolárom /SaS/ a exministrom Smeru Jahnátkom. Možno ešte v archíve Ta3, sa to dá nájsť aby ste si urobili vlastný názor. A nikdy by som neveril , že obhajovať živnostníkov bude predstaviteľ Smeru. Pozrite si túto diskúsiu ak to nájdete na Ta 3 . Mám dojem že politici zo strany SaS a Mikloša z SDKU nevedia rozlíšiť že medzi SZČo a zamestnancom je často veľký rozdiel.Oni chcú "zbližovať" alebo "zrovnoprávniť" rozdiely medzi SZČO a zamestnancom a pričom tie rozdiely sú často také /aj ste tu písal niektorí na diskusii/ ako medzi opálenym černochom a neopálenym švédom...
durisovad
12.03.11,10:15
Mala by som k obsiahlemu prispevku pana ministra len jednu poznamku: ked sa privatizovalo SPP, elektrarne a ine firmy, bolo nam povedane, ze je to preto, aby sa ziskali peniaze na preklenutie obdobia pri zavadzani druheho dochodkoveho piliera a aby sa peniaze mohli pouzit na vyplacanie penzii existujucim penzistom. V socialnej poistovni nemalo dojst ku krize, pretoze vsetky peniaze z privatizacie mali byt presmerovane tam.
Jozef Mihál
12.03.11,10:22
Naša nespokojnosť ešte podľa mňa smeruje v minimálnych úpravách neprimeraných platov a prezamestnanosti v štátnej a verejnej sfére. Iste,môžeme povedať, každá skupina bude protestovať, ale úpravy, ktoré boli doteraz prezentované sú namierené zatiaľ akurát na SZČO /myslím v tejto oblasti/.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51078580-vlada-usetri-na-prepustani-uradnikov
Jozef Mihál
12.03.11,10:25
Mala by som k obsiahlemu prispevku pana ministra len jednu poznamku: ked sa privatizovalo SPP, elektrarne a ine firmy, bolo nam povedane, ze je to preto, aby sa ziskali peniaze na preklenutie obdobia pri zavadzani druheho dochodkoveho piliera a aby sa peniaze mohli pouzit na vyplacanie penzii existujucim penzistom. V socialnej poistovni nemalo dojst ku krize, pretoze vsetky peniaze z privatizacie mali byt presmerovane tam.
Aj sa presmerovali a vydrzali takto na roky 2005 - 2009. Slo cca o 3 miliardy eur, ak sa nemylim.
evina
12.03.11,10:31
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51078580-vlada-usetri-na-prepustani-uradnikov

Nemyslela som, že žiadne, ale v porovnaní s celkovým zaťažením SZČO ak berieme do úvahy čo to vlastne SZČO je sú omnoho nižšie, si myslím.
durisovad
12.03.11,10:31
Ak sa dobre pamatam, peniaze mali vydrzat na 15 rokov. Asi bude problem v tom, ze kasa soc.poistovne sa nenaplnala priebeznymi platbymi tak ako sa mala. Vidime to na zoznamoch dlznikov, na velke sumy, ktore nikdy nikto nevymahal a asi ani vymahat nebude. Mam dojem, ze este plati ustanovenie zakona o neplatnosti pravnych ukonov do doby 3 rokov, ale tento institut nikto nevyuzil a uspokojil sa s tym, ze dlznik v case vymahania NIC nema a teda mu nemozno nic vziat.
Nehru-ur
12.03.11,10:31
Mala by som k obsiahlemu prispevku pana ministra len jednu poznamku: ked sa privatizovalo SPP, elektrarne a ine firmy, bolo nam povedane, ze je to preto, aby sa ziskali peniaze na preklenutie obdobia pri zavadzani druheho dochodkoveho piliera a aby sa peniaze mohli pouzit na vyplacanie penzii existujucim penzistom. V socialnej poistovni nemalo dojst ku krize, pretoze vsetky peniaze z privatizacie mali byt presmerovane tam.

Ak si spravne pamatam tak tieto peniaze chcel byvaly premier pouzit na spatne odkupenie Transpetrolu.
evina
12.03.11,10:32
Ak sa dobre pamatam, peniaze mali vydrzat na 15 rokov. Asi bude problem v tom, ze kasa soc.poistovne sa nenaplnala priebeznymi platbymi tak ako sa mala. Vidime to na zoznamoch dlznikov, na velke sumy, ktore nikdy nikto nevymahal a asi ani vymahat nebude. Mam dojem, ze este plati ustanovenie zakona o neplatnosti pravnych ukonov do doby 3 rokov, ale tento institut nikto nevyuzil a uspokojil sa s tym, ze dlznik v case vymahania NIC nema a teda mu nemozno nic vziat.
No objektívne musíme uznať, že práve teraz ich začali vymáhať.....
durisovad
12.03.11,10:38
Len ci pristupia k vymahaniu aj u tych velkych dlznikov, ktori uz svoje firmy supli do konkurzu. Bojim sa, ze to budu len ti drobni.
Jozef Mihál
12.03.11,10:43
Ak sa dobre pamatam, peniaze mali vydrzat na 15 rokov. Asi bude problem v tom, ze kasa soc.poistovne sa nenaplnala priebeznymi platbymi tak ako sa mala. Vidime to na zoznamoch dlznikov, na velke sumy, ktore nikdy nikto nevymahal a asi ani vymahat nebude. Mam dojem, ze este plati ustanovenie zakona o neplatnosti pravnych ukonov do doby 3 rokov, ale tento institut nikto nevyuzil a uspokojil sa s tym, ze dlznik v case vymahania NIC nema a teda mu nemozno nic vziat.
Pozrite, mali byt dalsie zdroje z privatizacie napriklad Carga. Predosla vlada sa vsak rozhodla tak, ze privatizovat sa nebude nic, lebo napriklad Cargo je rodinne striebro. A tak to rodinne striebro zostalo v statnom vlastnictve a rocne generuje vyse 100 mil. eur straty, na ktore sa vsetci obcania skladame.

Pokial ide o vymahanie dlhov, asi ste prehliadli v mojom rozsiahlom prispevku, ze GR SP Lopatka zacal konat. Zaroven pripravujeme zmeny legislativy tak, aby boli mozne tvrdsie postihy voci neplaticom a spekulativnym bankrotom. Za konanie predosleho vedenia, ci SP, ci ministerstva, sa musi zodpovedat niekto iny.
veronikasad
12.03.11,10:46
P. Mihál, medzi najväčších dlžnikov SP patria aj zdravotnícke zariadenia. Čo s tých chce vláda robiť ?

Čo hovoríte na zdôvodnenie, zverejné na topkách - manželky ministra financii, prečo neplatila odvody do SP ? Nie je to výsmech ostatným, ktorí odvody aj v čase krízy poctivo platia ...
kira
12.03.11,10:55
Pokial ide o vymahanie dlhov, asi ste prehliadli v mojom rozsiahlom prispevku, ze GR SP Lopatka zacal konat. Zaroven pripravujeme zmeny legislativy tak, aby boli mozne tvrdsie postihy voci neplaticom a spekulativnym bankrotom. Za konanie predosleho vedenia, ci SP, ci ministerstva, sa musi zodpovedat niekto iny.[/QUOTE]

Nedá mi reagovať: kto, niekto iny ? V tomto štáte ľudia, ktorí robia veľké rozhodnutia, nenesú žiadnu zodpovednosť za to, čo svojou nekompetentnosťou pokazili. Som unavená z frázy: "za to môže bývalá vláda", alebo " zdedili sme..."
Túto stránku z 90% navštevujú účtovníci. Ruku na srdce, ak spravíme chybu, nesieme za to zodpovednosť, ale ako sú postihnutí tí iní? Odstupným?( a pekne mastným), čo už, nevyšlo nám to. Ale doplácajú na to obyčajní ľudia, ktorí už nevieme odkiaľ kam.
Jozef Mihál
12.03.11,10:55
P. Mihál, medzi najväčších dlžnikov SP patria aj zdravotnícke zariadenia. Čo s tých chce vláda robiť ?

Čo hovoríte na zdôvodnenie, zverejné na topkách - manželky ministra financii, prečo neplatila odvody do SP ? Nie je to výsmech ostatným, ktorí odvody aj v čase krízy poctivo platia ...
Prva otazka je na ministra zdravotnictva, pripravuje systemove zmeny ale zatial nemam konkretne info kedy sa pristupi k transformacii nemocnic.

Druha otazka - aj ministrova manzelka je len clovek, stava sa to, nejde o dlh ktory by nebolo mozne uhradit, a je to dokaz ze koname v duchu hesla "padni komu padni". Vid "kauza" mojej statnej tajomnicky.
evina
12.03.11,11:11
Čo je potrebné naozaj riešiť:

1. Zamestnanec z nákladov ceny práce platí odvody približne 33,5% (bez započítania poistenia v nezamestnanosti, garančného a úrazového poistenia), SZČO zo svojho základu dane približne 23,5% (sadzba je síce vyše 47% ale vymeriavací základ je polovica základu dane)




Ja sa ešte vrátim k tomuto, lebo, to je to, čo zdvihlo veľkú vlnu nespokojnosti.

33,5 % platí zamestnanec zo svojho príjmu a zamesnávateľ zo svojej kasy, teda ja osobne tvrdím, že nemôžeme povedať, že zamestnanec platí ..... najmä pri všeobecnej neznalosti systému odvodov .

Súhlasím akože s tou polovičnou sadzbou /sama som to tak uviedla v niektorom príspevku/, ale týchto 23,5% znáša živnostník ako osoba sám /zamestnanec sám jasných 13,4% a často môže ísť napríklad o identické príjmy. Ja tu nevidím priestor na "zrovnoprávnenie"

Za súčasného stavu bez UP poistenie platia SZČO verzus zamestnanec a zamestnávateľ cca rovnako percentuálne...
MarcelkaT
12.03.11,11:12
Pokial ide o vymahanie dlhov, asi ste prehliadli v mojom rozsiahlom prispevku, ze GR SP Lopatka zacal konat. Zaroven pripravujeme zmeny legislativy tak, aby boli mozne tvrdsie postihy voci neplaticom a spekulativnym bankrotom. Za konanie predosleho vedenia, ci SP, ci ministerstva, sa musi zodpovedat niekto iny.

Nedá mi reagovať: kto, niekto iny ? V tomto štáte ľudia, ktorí robia veľké rozhodnutia, nenesú žiadnu zodpovednosť za to, čo svojou nekompetentnosťou pokazili. Som unavená z frázy: "za to môže bývalá vláda", alebo " zdedili sme..."
Túto stránku z 90% navštevujú účtovníci. Ruku na srdce, ak spravíme chybu, nesieme za to zodpovednosť, ale ako sú postihnutí tí iní? Odstupným?( a pekne mastným), čo už, nevyšlo nám to. Ale doplácajú na to obyčajní ľudia, ktorí už nevieme odkiaľ kam.[/QUOTE]

Ešte šťastie. že máme "na koho nadavať". Fakt to už normálneho človeka unavuje.
Filip Hladky
12.03.11,11:23
Dobrý deň pán Mihál,
všimol si váš príspevok ohľadom zvýšenia odvodov a poistného a rád by som sa vás spýtal, ako je možné, že ja osobne si platím celoročné úrazové poistenie na extrémne športy platné po celom svete za 42€, kde je riziko zranenia a súvisiace náklady na liečbu + prevoz domov ďaleko vyššie ako v normálnom živote a napriek tomu je normálne povinné štátne poistenie minimalne viac ako 12x drahšie? Kde je chyba?

Ďalej sa chcem spýtať prečo občania nemajú možnosť s prepáčením vykašlať sa na štátny dochodok a sporiť si sám na seba? Výnosy z II. piliera sú mizerné, nepokrývajúce ani jadrovú infláciu (nie to reálnu) a naviac Ficova úprava z toho urobila prakticky len skladisko dlhopisov. Prečo nemám tú možnosť a sporiť so zhodnotením aspoň pokrývajúcim infláciu, čo dokáže každý normály hedgeový fond?

Ďalej by som sa chcel spýtať, prečo sa zvyšújú odvody hlavne ľuďom, ktorí podstupujú podnikateľské riziko, obyčajne veľmi tvrdo pracujú a teraz ešte majú odvádzať vyššie odvody, bez istoty, že niekedy za to niečo dostanú? Prečo sa radšej nezníži odvodové zaťaženie na úroveň SZČO a tým ruku v ruke rozožranosť sociálneho systému a presun kompetencií na jednotlivca? Mne osobne to nedáva žiadny zmysel.
Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
12.03.11,11:24
Prva otazka je na ministra zdravotnictva, pripravuje systemove zmeny ale zatial nemam konkretne info kedy sa pristupi k transformacii nemocnic.

Druha otazka - aj ministrova manzelka je len clovek, stava sa to, nejde o dlh ktory by nebolo mozne uhradit, a je to dokaz ze koname v duchu hesla "padni komu padni". Vid "kauza" mojej statnej tajomnicky.
P. Mihal, Vašu odpoveď na druhú otázku by som brala, ak by išlo o nejakú Anču z Hornej-Dolnej.

Pre oživenie prikladám článok z topiek, ktorý bol velmi rýchlo stiahnutý

http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-

Manželke ministra financii takéto "ospravedlnenie" nesvedčí ... (nechcem vyťahovať žiadne kauzy)
Jozef Mihál
12.03.11,11:29
Ešte šťastie. že máme "na koho nadavať". Fakt to už normálneho človeka unavuje.

Marcelka, aj mna unavuje pocuvat kritiku za to, za co naozaj nemozem, respektive ako vlada nemozeme. Robime v state poriadok, zavadzame usporne opatrenia, zavadzame transparentne tendre, nakupujeme cez elektronicke aukcie, robime poriadky pri cerpani eurofondov. Konsolidujeme statny rozpocet a to nie je len tak. Mimochodom este sa tu nikto nevyjadril, ci vie nakupit papier za menej ako 1,63 eura...

Napriklad teraz po dlhych rokoch menime princip tzv. ochrany prijmu pri opatrovatelskom prispevku. Konkretne ideme dat o cca 19 eur mesacne viac, co su odkazani na opatrovanie inym rodinnym prislusnikom. Namiesto podakovania vsak pocuvame "preco ste nam nedali este viac...".

Neberte to prosim tak, ze sa stazujem. Chapem to a viem, co robime a preco to robime. Ucet budeme skladat v roku 2014.
Jozef Mihál
12.03.11,11:33
Dobrý deň pán Mihál,
všimol si váš príspevok ohľadom zvýšenia odvodov a poistného...

Diskusia sa zacina ako obvykle zahlcovat, preto pripajam link na moj "startovaci" prispevok, v ktorom pri pozornom a pokojnom citani najdete odpovede na vacsinu vasich otazok.

http://www.porada.sk/1685315-post275.html
veronikasad
12.03.11,11:36
Dovolím si posunúť tento príspevok, na ktorý som nedostala odpoveď

http://www.porada.sk/1685328-post277.html
Jozef Mihál
12.03.11,11:40
...a rád by som sa vás spýtal, ako je možné, že ja osobne si platím celoročné úrazové poistenie na extrémne športy platné po celom svete za 42€, kde je riziko zranenia a súvisiace náklady na liečbu + prevoz domov ďaleko vyššie ako v normálnom živote a napriek tomu je normálne povinné štátne poistenie minimalne viac ako 12x drahšie? Kde je chyba?

To povinné štátne poistenie, ako píšete, je pri priemernej mzde zamestnanca 750 eur mesačne a pri sadzbe úrazového poistenia 0,8% suma 6 eur mesačne, 72 eur ročne. Pričom aj táto sadzba je viac ako 2-násobne predražená, kvôli dotáciám iných, deficitných fondov Sociálnej poisťovne.

Takže je to trochu inak a pripomínam, že porovnávate neporovnateľné, niečo iné je komerčné úrazové poistenie pokrývajúce náklady na liečbu úrazu a prevoz domov, niečo iné je úrazové poistenie Sociálnej poisťovne, z ktorého sa okrem iného vyplácajú doživotné úrazové renty a niečo iné je zdravotné poistenie, z ktorého sa financuje celé slovenské zdravotníctvo, nielen náklady na liečenie následkov úrazov, ale napríklad náročná onkologická liečba...
MarcelkaT
12.03.11,11:43
P. Mihal, Vašu odpoveď na druhú otázku by som brala, ak by išlo o nejakú Anču z Hornej-Dolnej.

Pre oživenie prikladám článok z topiek, ktorý bol velmi rýchlo stiahnutý

http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-

Manželke ministra financii takéto "ospravedlnenie" nesvedčí ... (nechcem vyťahovať žiadne kauzy)

Ešte šťastie, že pán minister fináncii má hovorcu, ktorý rozpráva za jeho pani manželku.
Ja svoje veci musím obhajovať sama -" nemám hovorcu", prečo aj pani ministrova sa nemôže k tomu vyjadriť?
tetrisss
12.03.11,11:43
Pan minister, je jasne, ze ak niekto vie, kde su legislativne diery, tak vy, najst ich bola vasa doterajsia praca a prislovie "urobte capa zahradnikom" je platne aj tu. Samozrejme, ze vo vasej funkcii ste povinny vase vedomosti vyuzit. Vy ste ale boli podnikatelom v uplne inom leveli, ako sme asi vacsina, zial ze terajsia situacia nie je pre malych a to zdoraznujem, malych podnikatelov priazniva, mam maly obchod s pomerne kvalitnym a cenovo pritom prijatelnym tovarom, ale zial ludia pri zarobkoch okolo 400 eur ziadne peniaze navyse nemaju. Nemozem vam prepacit vase vyjadrenie, aby isli robit von, predsa kazdy tam nemoze ist a tu je platova hladina takato a pritom ti ludia poctivo a tvrdo pracuju, akurat ich za to nik poriadne neplati. A tu je zaciatok vsetkeho, ked mimo Bratislavy nik poriadne nezarobi, mozeme sa my snazit ako chceme a uz aj dnesne odvody su pre nas zatazou. My budeme kludne platit, ked budeme mat z coho, ale dnes sme podla mna na tom celkom zle a to podnikam od 1993 roku, tak mizerne som na tom este nebola. Mam 55 rokov, pojdem opatrovat starych ludi do Rakus, teraz, ked uz pomaly treba opatrovat mna? Ak nam zvysite odvody na raz tolko, tak to musim zabalit a nik ma uz v mojom veku nezamestna. Cize to budem naozaj velkou pomocou pri zlepseni ekonomickej situacie, nielenze platit nebudem, ale este budem poberat nezamestnanecke, pripadne sa hodim na maroda, ako je dobrym slovenskym zvykom.
Jozef Mihál
12.03.11,11:45
Dovolím si posunúť tento príspevok, na ktorý som nedostala odpoveď

http://www.porada.sk/1685328-post277.html
Pani Veronika, ani nedostanete. Dôvody som popísal v mojom úvodnom príspevku, naozaj nie je vhodná verejná diskusia a komentovanie názorov iných politických strán respektíve iných členov vlády, pokiaľ tú diskusiu neabslovujeme "doma". Inak zbytočne zlostíme ľudí mediálnymi prestrelkami.
Jozef Mihál
12.03.11,11:52
Ak nam zvysite odvody na raz tolko, tak to musim zabalit a nik ma uz v mojom veku nezamestna.

Neviem kde ste prisli na to (bez urazky, vazne) ze vam chce niekto zvysit odvody na dvojnasobok. Znova odkazujem na moj predosly prispevok - zamestnanec plati odvody z ceny prace 33,5%, SZCO 23,5%, pricom mu pokojne mozeme odpustit nemocenske poistenie, ktore tak ci tak nevyuziva. Ten rozdiel zasa az tak velky nie je. Preco minimalny zaklad, som dufam napisal vyssie dost jasne.

Na zaver este jedno cislo: Podla aktualneho interno-pracovneho navrhu budu mat zivnostnici, ktorym to z roznych dovodov naozaj nejde, teda maju zaklad dane do cca 3500 eur rocne, nie nizsi, ale naopak o cca 2% vyssi cisty prijem.
trisestri
12.03.11,12:03
Neviem kde ste prisli na to (bez urazky, vazne) ze vam chce niekto zvysit odvody na dvojnasobok. Znova odkazujem na moj predosly prispevok - zamestnanec plati odvody z ceny prace 33,5%, SZCO 23,5%, pricom mu pokojne mozeme odpustit nemocenske poistenie, ktore tak ci tak nevyuziva. Ten rozdiel zasa az tak velky nie je. Preco minimalny zaklad, som dufam napisal vyssie dost jasne.

Na zaver este jedno cislo: Podla aktualneho interno-pracovneho navrhu budu mat zivnostnici, ktorym to z roznych dovodov naozaj nejde, teda maju zaklad dane do cca 3500 eur rocne, nie nizsi, ale naopak o cca 2% vyssi cisty prijem.

Ked už chcete nastolit spravodlivost a rovnoprvnost,aj ušetrit-tak mimo iného zrovnopravnite výšku nemocenských náhrad štatných a neštatných zamestnancov,ved je to absolutne demotivujúce ak ma niekto 100% nahrady mzdy hradené pri praceneschopnosti,ako aj poriadne nespravodlivé ak iná skupina zamestnancov radšej berie dovolenky,lebo ich miera nahrady je od 25% do 55% priemeru mzdy.Takisto poriadok v nekonečnom zakladaní a rušení s.r.o ktoré mimo podvodoch zneuživajú diery v legislative na neplatenie odvodov.
Janinkaaa
12.03.11,12:09
Pán Mihál, prečo nezrušíte výsluhové dôchodky ?
Jozef Mihál
12.03.11,12:10
...zrovnopravnite výšku nemocenských náhrad štatných a neštatných zamestnancov,ved je to absolutne demotivujúce ak ma niekto 100% nahrady mzdy hradené pri praceneschopnosti,ako aj poriadne nespravodlivé ak iná skupina zamestnancov radšej berie dovolenky,lebo ich miera nahrady je od 25% do 55% priemeru mzdy.Takisto poriadok v nekonečnom zakladaní a rušení s.r.o ktoré mimo podvodoch zneuživajú diery v legislative na neplatenie odvodov.

Pri všetkej úcte si Vám dovolím pripomenúť jednu vetu z môjho úvodného príspevku:

"Pripravujeme aj také zmeny legislatívy, ktoré budú umožňovať tvrdšie postihy dlžníkov a s.r.o. špekulantov."

...a tu doplním, že tieto zmeny budú účinné ešte v priebehu tohto roka, takže kto si chce "špekulatívne" zrušiť a založiť s.r.o., má na to ešte pár posledných dní ;)

Pokiaľ ide o 100% náhrady mzdy počas PN, doplním, že ide o príslušníkov silových rezortov (policajti, vojaci, železničná stráž, SIS atď.), čo je priam historický problém. Vieme, riešime...
Jozef Mihál
12.03.11,12:13
Pán Mihál, prečo nezrušíte výsluhové dôchodky ?
Určite ich nezrušíme do minulosti, teda súčasným poberateľom = retroaktivita nie je prípustná. Zmeny však budú pokiaľ ide o novoprijímaných príslušníkov, oi. by sa mala predĺžiť potrebná doba na získanie nároku a samotný výsluhový dôchodok by sa mal dať poberať až v zodpovedajúcom veku - nie od okamihu opustenia služby.
Filip Hladky
12.03.11,12:13
Pán Mihál,
ďakujem za odpoveď.
Avšak mne ide viacej o princíp. Chápem (nie súhlasím), že je z politického hľadiska treba uchovať určitú kontinuitu systému, avšak mám vážne obavy, že takto to nie je dlhodobo udržatelné. Demografia je neúprosná. Moj osobný názor je, že by sa mala celá táto agenda presunúť na jednotlivca ergo do súkromných rúk, iné vychodisko nevidím (okrem masívnej imigrácie). A čím skorej sa toto udeje tým menej to bude bolieť a bude to lepšie pre nás všetkých. Rád by som vedel váš nazor, na tieto myšlienky.
srska
12.03.11,12:14
Pri všetkej úcte si Vám dovolím pripomenúť jednu vetu z môjho úvodného príspevku:

"Pripravujeme aj také zmeny legislatívy, ktoré budú umožňovať tvrdšie postihy dlžníkov a s.r.o. špekulantov."

...a tu doplním, že tieto zmeny budú účinné ešte v priebehu tohto roka, takže kto si chce "špekulatívne" zrušiť a založiť s.r.o., má na to ešte pár posledných dní ;)

Pokiaľ ide o 100% náhrady mzdy počas PN, doplním, že ide o príslušníkov silových rezortov (policajti, vojaci, železničná stráž, SIS atď.), čo je priam historický problém. Vieme, riešime...
ak majú 100% náhradu mzdy počas PN - tak im zvýšte odvody (zamestnancovu časť)
evina
12.03.11,12:15
Neviem kde ste prisli na to (bez urazky, vazne) ze vam chce niekto zvysit odvody na dvojnasobok. Znova odkazujem na moj predosly prispevok - zamestnanec plati odvody z ceny prace 33,5%, SZCO 23,5%, pricom mu pokojne mozeme odpustit nemocenske poistenie, ktore tak ci tak nevyuziva. Ten rozdiel zasa az tak velky nie je. Preco minimalny zaklad, som dufam napisal vyssie dost jasne.

Na zaver este jedno cislo: Podla aktualneho interno-pracovneho navrhu budu mat zivnostnici, ktorym to z roznych dovodov naozaj nejde, teda maju zaklad dane do cca 3500 eur rocne, nie nizsi, ale naopak o cca 2% vyssi cisty prijem.

problém je ten, že nemôžeme prijať argumentáciu 33,5 zamestnanec versus 23,5% živnostník. Keď už sme rozdelili tú percentuálnu sadzbu dvomi, lebo 1/2 VZ, tak pre spravodlivosť aj ten %-tuálny podiel 16,75 zamestnanec versus 23,5 živnostník, lebo jeho platením sú zaťažení dvaja, nie jeden.. /pravdepodobne i preto bol niekde na začiatku vymyslený ten 1/2 VZ/....

Viem, že do štátnej kasy je to cena práce o.k. , ale práve kvôli odvodom zamestnávateľa títo obmedzujú zamestnateľnosť. Ak platím všetky výdavky z jednej peňaženky, teda SZČO sám za seba, tak to nemôže byť nikdy to isté ako keď idú z peňaženky aj zamestnanca a zamestnávateľa /aj keď z hľadiska príjmu do ŠR áno/. Skôr by som brala argumentáciu zamestnávateľ verzus SZČO. Preto si myslím, že nejde o zrovnoprávnenie ale vyššie zaťaženie SZČO a obávam sa, že efekt bude presne opačný, tak ako bol pri vysokých daniach.
majus1
12.03.11,12:23
.......

Takže je to trochu inak a pripomínam, že porovnávate neporovnateľné, ...

Myslím že aj vy porovnávate neporovnateľné, ak sa majú porovnávať zamestanci so živnostníkmi tak len v tom čo si sami platia a nie čo za nich odvádza zamestnávateľ...
Ja som si musela tiež založiť živnosť nie preto že som sa dohodla so zamestnávateľom ale prepustili ma a počas 2 mesiacoch intenzívneho hľadania som si prácu v mojom odbore nenašla a zakaždým keď som sa mala ísť hlásiť na úrad práce , tak som sa hanbila za to že nemám prácu, preto som začala podnikať a nebrať peniaze od štátu....

A ešte by som mala niečo, živnostník ak sa mu stane pracovný úraz, IP sa tým ani nezaoberá a už tobôž nemá nárok na také preplácanie prac. úrazu ako zamestnanec, alebo príplatky za rizikové práce, preplácanie ochranných pomôcok a pod. Zamestnanec je aspoň čiastočne chránený zákonníkom práce, ale kto chráni živnostníka ???? Preto nemôžete porovnávať zamestnancov so živnostníkmi.

Hlavný dôvod prečo zamestnávatelia zamestnajú živnostníka je ten, že za neho nemusia odvádzať odvody, vysvetlite mi ako sa to zmení, keď tie odvody zvýšite živnostníkom???? zamestnávatelia im ich tak či tak platiť nebudú takže im to bude jedno.....
Jozef Mihál
12.03.11,12:25
Chápem (nie súhlasím), že je z politického hľadiska treba uchovať určitú kontinuitu systému, avšak mám vážne obavy, že takto to nie je dlhodobo udržatelné. Demografia je neúprosná. Moj osobný názor je, že by sa mala celá táto agenda presunúť na jednotlivca ergo do súkromných rúk, iné vychodisko nevidím (okrem masívnej imigrácie). A čím skorej sa toto udeje tým menej to bude bolieť a bude to lepšie pre nás všetkých. Rád by som vedel váš nazor, na tieto myšlienky.
Pán Hladký, Vy si možno dnes dokážete predstaviť a prijať sám voči sebe istý záväzok, že sa o seba na staré kolená postaráte sám a od štátu nič nebudete chcieť. Predpokladám, že do dôchodku máte ešte ďaleko a že už dnes si takéto "sebazabezpečenie" budujete.

Ale nie každý je tak uvedomelý ako Vy. Ale v tom nie je problém, problém je v garancií, že takýmto aj zostanete, že sa Vám bude stále dariť ak nie lepšie tak aspoň tak ako teraz, že Vás nečapne nejaké dlhotrvajúca choroba, že neprídete o svoje investície vlastnou chybou, či vinou niekoho iného atď.

A okrem toho máme medzinárodné záväzky, my nemôžeme "len tak" zrušiť dôchodkový systém...
srska
12.03.11,12:26
a ešte pán mihál keď ste online:
aký význam má napr. tlačivo SP - potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - keď sú každý mesiac do SP posielané MV, na ktorých je VZ uvedený.
Jozef Mihál
12.03.11,12:30
Ak platím všetky výdavky z jednej peňaženky, teda SZČO sám za seba, tak to nemôže byť nikdy to isté ako keď idú z peňaženky aj zamestnanca a zamestnávateľa /aj keď z hľadiska príjmu do ŠR áno/. Skôr by som brala argumentáciu zamestnávateľ verzus SZČO.
No ozaj nebude na škodu čím skôr zaviesť tú superhrubú mzdu, ak sa dokonca s Tebou milá Evka musím o tom dohadovať...

Ak zamestnávaš zamestnanca, dobre vieš, koľko z jeho mzdy spolu odvedieš do poisťovní a dobre vieš, koľko odvedieš sama za seba ako SZČO z toho, čo máš pre seba ako reálny príjem zo živnosti. Respektíve aká je proporcia celkové odvody/príjem pri zamestnancovi a Tebe samotnej.
tetrisss
12.03.11,12:32
Este si dovolim pripomenut, ze podla mna daleko vacsie problemy, ako odvody zivnostnikov, celemu systemu sposobuje ciganska komunita, ktora vacsinou sa uz ani nepokusa najst pracu, ale platime im socialky cim dalej vacsie v zavislosti od poctu deti, dalej ludia na invalidnom dochodku, ktori tam nepatria, lebo ked popri dochodku vedia sa zamestnat na cely uvazok, tak naco maju tento dochodok? a v neposlednom rade stat za svojich poistencov plati malo a prave za take skupiny, ktore maju najvacsie naroky na platby. Ja viem, ze stat sme my, aj ked to tak nevyzera, cize aj tak to vlastne zaplatime aj tak, ale tieto deformity vas nerusia? No a o predcasnych a vysluhovych dochodkoch by som radsej ani nehovorila, lebo to je taky blud ako hora.
Jozef Mihál
12.03.11,12:35
a ešte pán mihál keď ste online:
aký význam má napr. tlačivo SP - potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku - keď sú každý mesiac do SP posielané MV, na ktorých je VZ uvedený.
Keď tu napíšem, že Sociálna poisťovňa má nie práve najkompatibilnejšie softvérové vybavenie, budete sa mračiť, že zasa všetko hádžem na tých predtým.

Preto radšej trocha optimizmu: Od r. 2013 bude fungovať jednotný výber daní cla a odvodov a ak nie už skôr, tak takéto hlúposti sa potom naozaj nebudú musieť nikam odovzdávať.
evina
12.03.11,12:37
No ozaj nebude na škodu čím skôr zaviesť tú superhrubú mzdu, ak sa dokonca s Tebou milá Evka musím o tom dohadovať...

Ak zamestnávaš zamestnanca, dobre vieš, koľko z jeho mzdy spolu odvedieš do poisťovní a dobre vieš, koľko odvedieš sama za seba ako SZČO z toho, čo máš pre seba ako reálny príjem zo živnosti. Respektíve aká je proporcia celkové odvody/príjem pri zamestnancovi a Tebe samotnej.

Keďže neplatím z min VZ takže viem to dobre.
Ja sa nedohadujem, ja len píšem svoje názory a zatiaľ neviem ten názor, že zamestnanec platí viac absorbovať. Platí zamestnanec a zamestnávateľ a SZČO sám.
Neviem vôbec dať tieto tri kategórie dokopy, lebo všetko má svoje pre a proti a aj následky.....a SZČO ich má v čerpaní...a vôbec v celkovo inom postavení.
Nemám nič ani proti reforme v odvodoch, ale zatiaľ ma nepresvedčilo nič, že to má ísť práve zvyšovaním odvodov SZČO.
srska
12.03.11,12:40
Keď tu napíšem, že Sociálna poisťovňa má nie práve najkompatibilnejšie softvérové vybavenie, budete sa mračiť, že zasa všetko hádžem na tých predtým.

Preto radšej trocha optimizmu: Od r. 2013 bude fungovať jednotný výber daní cla a odvodov a ak nie už skôr, tak takéto hlúposti sa potom naozaj nebudú musieť nikam odovzdávať.
ďakujem za odpoveď. máte pravdu, lebo keď som využil posledný gen. pardon, :)tak okolo mňa v SP behali 3 tety - každá od iného systému:)
veríte, že UNITAS sa zrealizuje v termíne? ja nie.
Jozef Mihál
12.03.11,12:45
...lebo keď som využil posledný gen. pardon...
No pekne.

BTW pre vase info: ziaden dalsi "Generalny pardon" nebude, takze ak mate v SP nove dlhy, odporucam vsetko co najrychlejsie uhradit.
tetrisss
12.03.11,12:48
Spravne, gen.pardon je rovnaka hlupost ako vysluhove dochodky.
veronikasad
12.03.11,12:49
Keď tu napíšem, že Sociálna poisťovňa má nie práve najkompatibilnejšie softvérové vybavenie, budete sa mračiť, že zasa všetko hádžem na tých predtým.

Preto radšej trocha optimizmu: Od r. 2013 bude fungovať jednotný výber daní cla a odvodov a ak nie už skôr, tak takéto hlúposti sa potom naozaj nebudú musieť nikam odovzdávať.
... keď som si musela isť pri vybavovaní ID pre písomné potvrdenie do susednej kancelárie, že nemám nedoplatky na poistnom ako SZČO, nevedela som či sa mám smiať, alebo nadávať ...

Rovnako je to aj pri platbách poistného v hotovosti priamo na pobočke SP. Ak si náhodou zabudnete IČZ - máte smolu, bez neho platbu nezoberú, treba vystáť radu na registri, kde ho zistia.
Prečo to bez problémov ide napr. v pokladni VšZP a v pokladni SP nie ?

Ešte jedna vec ma vytáča. Na web stránke sú zverejnení neplatiči plným menom a adresou. Keď som pred koncom roka chcela skontrolovať platby svojim klientom, aby si príp. nedoplatky do konca roka vyrovnali, odmietli mi pracovníčky SP tento údaj poskytnúť (som externá účtovníčka, nemám od klientov splnomocnenie-nechcem ho vybavovať, ale väčšinu administratívnej agendy za nich vybavujem.)
kira
12.03.11,13:01
Keď tu napíšem, že Sociálna poisťovňa má nie práve najkompatibilnejšie softvérové vybavenie, budete sa mračiť, že zasa všetko hádžem na tých predtým.

Preto radšej trocha optimizmu: Od r. 2013 bude fungovať jednotný výber daní cla a odvodov a ak nie už skôr, tak takéto hlúposti sa potom naozaj nebudú musieť nikam odovzdávať.

p.Mihál, myslím, že Vaše doterajšie odpovede sme potrebovali ako soľ, aby sa trošku ukľudnila situácia. Že ste odborníkom- to vieme všetci, ktorí chodíme na Poradu a veľmi si toho vážim, že ste si našiel čas a energiu na dotazy a pripomienky.
Určite sa nedá opraviť všetko a hneď, ale viem, že ako odborník na Zákonník práce na tom pracujete a máte záujem napraviť, čo sa dá v rámci možností. Chcem sa Vám ešte raz poďakovať a budem držať palce, aby sa vám podarilo ideály premeniť na skutočnosť.
holubička1
12.03.11,13:01
Pán Mihál mám jednu kolegynku, ktorá robí účto a je čiastočne invalidná zamestnať ju nech ce nikto, lebo v priebehu roka je v súhrne 3-4 mesiace po liečbach.. preto má živnosť aby mala z inv. dôch aspon nejakú tú min. mzdu. Dnes som jej nosila účtovníctvo jej hrubý príjem ako SZČO bol 3800 € odvody a réžia cca 2000 tj mesačne v čistom vyšla na 150 € a 142 má inv., po novom ak sa zvýšia odvody jej nezostane ani to, mysleli ste v tom Vašom ozdravovacom balíčku aj na týchto obyčajných ľudí, ktorí nemajú inú možnosť ako si zvýšiť príjmy?
srska
12.03.11,13:20
No pekne.

BTW pre vase info: ziaden dalsi "Generalny pardon" nebude, takze ak mate v SP nove dlhy, odporucam vsetko co najrychlejsie uhradit.
prečo no pekne? stať sa môže - dôležité je, že mám zero a platím ďalej online. "požičané" som vrátil - na rozdiel od iných.
Jozef Mihál
12.03.11,13:31
Pán Mihál mám jednu kolegynku, ktorá robí účto a je čiastočne invalidná zamestnať ju nech ce nikto, lebo v priebehu roka je v súhrne 3-4 mesiace po liečbach.. preto má živnosť aby mala z inv. dôch aspon nejakú tú min. mzdu. Dnes som jej nosila účtovníctvo jej hrubý príjem ako SZČO bol 3800 € odvody a réžia cca 2000 tj mesačne v čistom vyšla na 150 € a 142 má inv., po novom ak sa zvýšia odvody jej nezostane ani to, mysleli ste v tom Vašom ozdravovacom balíčku aj na týchto obyčajných ľudí, ktorí nemajú inú možnosť ako si zvýšiť príjmy?
Vašej kolegynke sa odvody nezvýšia, práve naopak, bude mať síce symbolicky ale predsa vyšší čistý príjem. Ale o tom som už dnes písal tu:

http://www.porada.sk/1685387-post303.html

Pri dnešnom rozsahu Porady je typické, že téma sa raz-dva zahltí príspevkami a zmysel debaty tak uniká. Preto sa pre túto chvíľu rozlúčim odkazom na môj pôvodný príspevok, v ktorom dúfam definujem podstatu dosť jasne:

http://www.porada.sk/1685315-post275.html
durisovad
12.03.11,14:22
Ako sa vam pozdavali argumentacie pana ministra?
veronikasad
12.03.11,14:25
Ako sa vam pozdavali argumentacie pana ministra?
Na moju otázku, ktorá je predmetom tejto diskusie neodpovedal. Takže sme sa nedozvedeli, či ide o novinársku kačiču (a živnostníci sa obávajú zbytočne) alebo skutočný zámer vlády, proti ktorému sa treba brániť ...

http://www.porada.sk/1685328-post277.html


Re: Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom
Citát:
Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Dovolím si posunúť tento príspevok, na ktorý som nedostala odpoveď


Pani Veronika, ani nedostanete. Dôvody som popísal v mojom úvodnom príspevku, naozaj nie je vhodná verejná diskusia a komentovanie názorov iných politických strán respektíve iných členov vlády, pokiaľ tú diskusiu neabslovujeme "doma". Inak zbytočne zlostíme ľudí mediálnymi prestrelkami.
durisovad
12.03.11,14:28
Ja som mala pocit, ze pan minister obhajuje to, co si predsavzal urobit a nase nazory ho zaujimaju velmi malo.
Jano24
12.03.11,14:32
Ak sa tento "boj " pomaly ako proti triednemu nepriateľovi zo strany Sulíka, Mihála, Kolára, Mikloša živnostníkom, SZČO a strednej vrstve nezastaví, tak to bude nie vďaka SDKU a SaS ale vďaka MOSTU -HID /OKS/a niektorých z KDH , ktorí tieto zákony nepodporia.Tak ako to bolo v lete. Ale jedno poraďakom sľubujem.Že pred ďalšími voľbami , ak tu bude na porade agitácia voliť SaS, Sulíka a Mihála, tak Vám budem VIP károm aj nevipkárom /živnostníkom, SZČO, strednej vrstve takzvanej , aj keby sa mala správne volať nie milionárska daň ,ale daň pre strednú vrstvu ktorú tak vehementne pred voľbami kritizoval hlavne Mikloš a ďalší/ .Že Vám budem špecialne pripomínať tieto témy na porade, kto viedol "boj " proti živnostníkoma SZČO a budem to Vipkárom a nevipkárom "otlkať o hlavu"tým ktorí tu budu agitovať , ak mám použiť takýto výraz.
Darina1234
12.03.11,14:32
ja myslim, že stači kolko udelených suhlasov je pod jeho prispevkami teraz a kolko suhlasov s prispevkami dostaval predým.
veronikasad
12.03.11,14:33
Ak sa tento "boj " pomaly ako proti triednemu nepriateľovi zo strany Sulíka, Mihála, Kolára, Mikloša živnostníkom, SZČO a strednej vrstve nezastaví, tak to bude nie vďaka SDKU a SaS ale vďaka MOSTU -HID /OKS/a niektorých z KDH , ktorí tieto zákony nepodporia.Tak ako to bolo v lete. Ale jedno poraďakom sľubujem.Že pred ďalšími voľbami , ak tu bude na porade agitácia voliť SaS, Sulíka a Mihála, tak Vám budem VIP károm aj nevipkárom /živnostníkom, SZČO, strednej vrstve takzvanej , aj keby sa mala správne volať nie milionárska daň ,ale daň pre strednú vrstvu ktorú tak vehementne pred voľbami kritizoval hlavne Mikloš a ďalší .Že Vám budem špecialne pripomínať tieto témy na porade, kto viedol "boj " proti živnostníkoma SZČO a budem to Vipkárom a nevipkárom "otlkať o hlavu" ak mám použiť takýto výraz.
Janko a kdeže si bol ? Mohol si si pekne podiskutovať priamo s p. ministrom ...
Darina1234
12.03.11,14:37
veronikasad, nie každy ma taku odvahu ako ty a ešte sa ani odpovede nedočkaš
durisovad
12.03.11,14:38
Zda sa mi, ze akakolvek diskusia je len strata casu a energie. Pani ministri maju svoje predsavzatia a z tych ustupia len v pripade, ze ich rebelujuci poslanci nepodporia. Este stastie, ze ti rebeli su v parlamente. Len nedaj boze, aby ich presvedcili, ze sa mylia.
veronikasad
12.03.11,14:40
veronikasad, nie každy ma taku odvahu ako ty a ešte sa ani odpovede nedočkaš
Na priamu otázku som očakávala priamu odpoveď (bez politizovania a nadávok).
Jano24
12.03.11,14:43
Vieš veronikasad , rusi majú jedno príslovie. Síce vulgárnejšie ale dosť výstižne. To príslovie znie: "Môžeš vlka vykrmovať koľko chceš, aj tak bude mať medveď hrubší pohlavný úd". Ja som svoj názor aj názory práve tejto témy a tejto porady poslal poslancom MOSTU_ HID a KDH. Lebo pre ostatných /Miklóša, Sulíka.Mihála, Kolára/by to bolo ako hádzať hrach na stenu si myslím. Zbytočné, ako v tom ruskom prísloví. That is all....
durisovad
12.03.11,14:45
Na slusne polozenu otazku, naviac na dialku, sa inej odpovede asi ani nedockas. Je to smutne, ze ludia, ktori ziju z nasich dani sa k nam obracaju chrbtom /nechcem pouzit horsi vyraz/.
veronikasad
12.03.11,14:45
Vieš veronikasad , rusi majú jedno príslovie. Síce vulgárnejšie ale dosť výstižne. To príslovie znie: "Môžeš vlka vykrmovať koľko chceš, aj tak bude mať medveď hrubší pohlavný úd". Ja som svoj názor aj názory práve tejto témy poslal poslancom MOSTU_ HID a KDH. Lebo pre ostatných /Miklóša, Sulíka.Mihála, Kolára/by to bolo ako hádzať hrach na stenu si myslím. Zbytočné, ako v tom ruskom prísloví. That is all....
Neviem, či aj tam to nie je hádzanie hrachu o stenu ... Neskúsiš ešte rebela Matoviča ? (ten chudák síce teraz nič nevlastní, ale možno sa to bude týkať jeho manželky. Novinky totiž vychádzajú po celom Slovensku naďalej)
durisovad
12.03.11,14:48
Vieš veronikasad , rusi majú jedno príslovie. Síce vulgárnejšie ale dosť výstižne. To príslovie znie: "Môžeš vlka vykrmovať koľko chceš, aj tak bude mať medveď hrubší pohlavný úd". Ja som svoj názor aj názory práve tejto témy poslal poslancom MOSTU_ HID a KDH. Lebo pre ostatných /Miklóša, Sulíka.Mihála, Kolára/by to bolo ako hádzať hrach na stenu si myslím. Zbytočné, ako v tom ruskom prísloví. That is all....
A dostal si od nich nejaku povzbudzujucu reakciu? Podla doterajsich ich postojov, ktore prezentuju v mediach, usudzujem ze sa nestotoznuju s nazormi panov Miklosa a Mihala.
Katija
12.03.11,14:52
Marcelka, aj mna unavuje pocuvat kritiku za to, za co naozaj nemozem, respektive ako vlada nemozeme. Robime v state poriadok, zavadzame usporne opatrenia, zavadzame transparentne tendre, nakupujeme cez elektronicke aukcie, robime poriadky pri cerpani eurofondov. Konsolidujeme statny rozpocet a to nie je len tak. Mimochodom este sa tu nikto nevyjadril, ci vie nakupit papier za menej ako 1,63 eura...

Napriklad teraz po dlhych rokoch menime princip tzv. ochrany prijmu pri opatrovatelskom prispevku. Konkretne ideme dat o cca 19 eur mesacne viac, co su odkazani na opatrovanie inym rodinnym prislusnikom. Namiesto podakovania vsak pocuvame "preco ste nam nedali este viac...".

Neberte to prosim tak, ze sa stazujem. Chapem to a viem, co robime a preco to robime. Ucet budeme skladat v roku 2014.

Predpokladám, že ste nekúpili jeden balík. Asi je v cene množstevná zľava.
Neviem tak nakúpiť. Keď sa podarí kupujem za 1,67 bez DPH.
:) Nedáte kontakt na Vášho dodavateľa? Ak ušetrím na papieri, ostane možno viac na odvody.
durisovad
12.03.11,14:56
Na baliku papiera sa usetri par centov, ktore sa nejakym sposobom namnozia, aby bolo na zaplatenie poradenskych a inych firiem, ktore robia to, co by mali robit ministerski uradnici.
Jano24
12.03.11,14:57
Áno dostal veronikasad od strany MOSTU HID a nestotožňujú sa s názormi čo si písala.
veronikasad
12.03.11,14:59
Áno dostal veronikasad od strany MOSTU HID a nestotožňujú sa s názormi čo si písala.
zrejme preto bola odpoveď p. Mihála na moju otázku taká "opatrná" ...
Katija
12.03.11,15:03
Určite ich nezrušíme do minulosti, teda súčasným poberateľom = retroaktivita nie je prípustná. Zmeny však budú pokiaľ ide o novoprijímaných príslušníkov, oi. by sa mala predĺžiť potrebná doba na získanie nároku a samotný výsluhový dôchodok by sa mal dať poberať až v zodpovedajúcom veku - nie od okamihu opustenia služby.
Pri predčasných dôchodcoch Vam retroaktivita nevadila.
Stačí urobiť s výsluhovými dôchodcami len to, čo ste urobili s predčasnými. Nech si do dovŕšenia dôchodkového veku vyberú. Buď práca, alebo dôchodok.
durisovad
12.03.11,15:11
Poznam jedneho vysluhoveho dochodcu, ktoremu v roku 2001 vymerali dochodok viac ako 15 tisic korun. Kedze im sa dochodky zvysuju inym tempom aj inym percentom ako nam, dnes ma dochodok viac ako 1200 EUR. Popri tom pracuje na plny uvazok v zamestnaneckom pomere a chce zostat pracovat do roku 2016, t.j. 15 rokov, aby si "vysluzil" aj dochodoK civilny.
majus1
12.03.11,15:18
Ako sa vam pozdavali argumentacie pana ministra?

odpovedal len na príspevky na ktoré sa dalo opakovať stále to isté , takže okrem toho že bude superhrubá mzda a "korektnejší odvodový systém" sme sa nedozvedeli o nič viac ako predtým...
Melnick
12.03.11,15:23
Predpokladám, že ste nekúpili jeden balík. Asi je v cene množstevná zľava.
Neviem tak nakúpiť. Keď sa podarí kupujem za 1,67 bez DPH.
:) Nedáte kontakt na Vášho dodavateľa? Ak ušetrím na papieri, ostane možno viac na odvody.
Katka , sleduj letáky z "Kauflandu" tam minule bol papier po 1,49€, naozaj . Ako neveriacemu Tomášovi mi kolegyňa musela zdokladovať účtenku. :D:D:D Ale už sa mi neušiel, asi ho vykúpili dôchodcovia, hold akcia je akcia, možno sa niekedy zíde vnukom. :D:D:D

mimotemy neuťahujem si z dôchodcov, tiež už mám 17-násť.
Melnick
12.03.11,15:28
Poznam jedneho vysluhoveho dochodcu, ktoremu v roku 2001 vymerali dochodok viac ako 15 tisic korun. Kedze im sa dochodky zvysuju inym tempom aj inym percentom ako nam, dnes ma dochodok viac ako 1200 EUR. Popri tom pracuje na plny uvazok v zamestnaneckom pomere a chce zostat pracovat do roku 2016, t.j. 15 rokov, aby si "vysluzil" aj dochodoK civilny.
Dáška poznám aj takých, ktorí majú raz toľko. :cool: Mladí muži, čo naďalej pracujú na super flekoch, o ktorých sa obyčajným ľuďom iba sníva. Fuj, že ja som sem medzi uzávierkou vôbec nakukla. Idem si hneď jednu plesnúť, alebo radšej preventívne hneď dve.:o
majus1
12.03.11,15:31
len toľko :
ODVODY
zamestnanec+zamestnávateľ = SZČO
1 + 1 = 1

to je matematika podľa súčasnej vlády
Katija
12.03.11,15:34
Katka , sleduj letáky z "Kauflandu" tam minule bol papier po 1,49€, naozaj . Ako neveriacemu Tomášovi mi kolegyňa musela zdokladovať účtenku. :D:D:D Ale už sa mi neušiel, asi ho vykúpili dôchodcovia, hold akcia je akcia, možno sa niekedy zíde vnukom. :D:D:D

mimotemy neuťahujem si z dôchodcov, tiež už mám 17-násť.
:D Veď aj ten môj je z Kauflandu.
Len aby to nebolo nakoniec tak, že teraz aj ministerstvu dodáva Kaufland za výbornú cenu 1,63 a pre nás už neostane.
Melnick
12.03.11,15:35
P. Mihal, Vašu odpoveď na druhú otázku by som brala, ak by išlo o nejakú Anču z Hornej-Dolnej.

Pre oživenie prikladám článok z topiek, ktorý bol velmi rýchlo stiahnutý

http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-

Manželke ministra financii takéto "ospravedlnenie" nesvedčí ... (nechcem vyťahovať žiadne kauzy)
Aj medzi dlžníkmi sú výnimky a iný pohľad je na dlžníčku madam Miklošovú, ktorá snáď jediná spomedzi dlžníkov má aj hovorcu a poskytol sa jej priestor na obhajobu a iný na Anču z Hornej -Dolnej.
srska
12.03.11,15:41
Katka , sleduj letáky z "Kauflandu" tam minule bol papier po 1,49€, naozaj . Ako neveriacemu Tomášovi mi kolegyňa musela zdokladovať účtenku. :D:D:D Ale už sa mi neušiel, asi ho vykúpili dôchodcovia, hold akcia je akcia, možno sa niekedy zíde vnukom. :D:D:D

mimotemy neuťahujem si z dôchodcov, tiež už mám 17-násť.
dôchodcovia z ministerstiev:D
padro
12.03.11,16:14
[QUOTE=Jozef Mihál;1685315Napríklad v rezorte práce sme nakúpili kancelársky papier, balík 500 ks kvalita B+ za 1,63 eura, porovnajte za akú cenu kupujete vy do firmy. [/QUOTE]

nie je uvedene ci cena je s DPH alebo bez... inak to asi nebude nakup 10 balikov ale skor na tony, takze podla mna standartna cena. .. a co keby vsetky ministerstva mali jedneho dodavatela? to by boli desiatky ton a myslim ze aj cena ina... dufam ze to nedodava Sulikove exFaxcopy :D
durisovad
12.03.11,16:31
Dáška poznám aj takých, ktorí majú raz toľko. :cool: Mladí muži, čo naďalej pracujú na super flekoch, o ktorých sa obyčajným ľuďom iba sníva. Fuj, že ja som sem medzi uzávierkou vôbec nakukla. Idem si hneď jednu plesnúť, alebo radšej preventívne hneď dve.:o
A ten dochodok nie je ich jediny profit - pri odchode z cinnej sluzby dostanu odstupne vo vyske rocneho prijmu. Nezavidim im, ale nech neobsadzuju miesta ludom, ktori by ich pracu odviedli ovela lepsie a co je najdolezitejsie, na prijem z tej prace su bytostne odkazani. No, ale vzdy, za kazdeho rezimu boli rovni a rovnejsi. Je iluziou mysliet si, ze to niektora vlada zmeni.
durisovad
12.03.11,16:32
Bola som sklamana, ze pan minister nereagoval na podnet, preco sa vyplacaju socialne davky ludom, ktori nikdy nechceli a ani nebudu chciet pracovat. Jedine vysvetlenie - su to VOLICI.
Monika Kováčová
12.03.11,17:01
Bola som sklamana, ze pan minister nereagoval na podnet, preco sa vyplacaju socialne davky ludom, ktori nikdy nechceli a ani nebudu chciet pracovat. Jedine vysvetlenie - su to VOLICI.
A aký by malo význam rozoberať na tomto mieste a v súvislosti zo zadaním témy rómsku otázku? durisovad, ty si dobrý anjel, predpokladám teda, že máš sociálne cítenie... :) aj voči tým deťom, ktoré žijú v osadách tak, ako žijú... veľmi ťažký oriešok na rozlúsknutie a veľmi vysoká pravdepodobnosť "vyriešenia" témy ...
Mária.K.
12.03.11,17:20
Ako sa vam pozdavali argumentacie pana ministra?
Myslím si, že pán minister má daný jednoznačný cieľ. Chýbajúce peniaze do SP a ZP zabezpečiť na úkor živnostníkov a všetky argumenty, ktoré sa okolo toho hovoria sú účelové. Postavené sú na filozofii živnostník=málo platiaci príživník a účelovo porovnávajú odvody živnostníka s odvodmi za zamestnanca.

Pritom sa vôbec neberie do úvahy skutočnosť, že živnostník nemá v ekonomických vzťahoch objektívne postavenie porovnateľné so zamestnancom, ale má postavenie porovnateľné so zamestnávateľom, avšak oveľa tvrdšie, lebo zodpovedá za svoju podnikateľskú činnosť celým svojim majetkom.

Keď zamestnávateľ, ktorý poskytne zamestnancovi prácu skrachuje a nezaplatí za zamestnanca odvody, zamestnanec možno nedostane výplatu, ale v prípade konkurzu má nárok na dávku z garančného poistenia a zamestnávateľom nezaplatené odvody nebude od zamestnanca nikto vymáhať.

Keď skrachuje alebo nezaplatí za poskytnuté výkony firma (alebo viaceré firmy) živnostníkovi, živnostník je povinný platiť do SP a ZP naďalej - a to pod hrozbou exekúcie celého svojho majetku (nielen majetku zaradeného do podnikania, ale aj osobného majetku a ak nemá zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, tak aj majetku nadobudnutého za spoločného manželstva manželom) - t.j. objektívne, nevlastnou vinou sa môže živnostník dostať do situácie, že celá jeho rodina ostane bez strechy nad hlavou.

V tomto kontexte porovnávať percentá do SP a ZP platené za zamestnanca spolu (zamestnanec+zamestnávateľ) a platené živnostníkom, mi pripadá veľmi neprofesionálne.
Pán minister povedal len toľko, že živnostník si túto cestu zvolil sám.
Nie je to pravda. Možno si niektorí živnostníci naozaj sami zvolili cestu živnostníka (určite nie všetci),
ale podmienky podnikania sú živnostníkom určené zákonmi, ktoré sa takmer každým mesiacom menia a mnohým z nich sa ani nesnívalo, keď vybavovali živnosť, aké pravidlá podnikania budú mať nastavené.

A ku niektorým skupinám osôb (alebo firiem) vie byť zákon už teraz oveľa prívetivejší ako ku živnostníkom.
robin1
12.03.11,17:48
Ak som to správne pochopila, na nás živnostníkov im vadí, že platíme do "systému" málo.... tak potom ma zaujíma, koľko z tohto "systému" čerpáme? ... a pre porovnanie, koľko platia zamestnanci a koľko čerpajú oni?? Asi by to boli zaujímavé čísla. Btw. aj keď daň z príjmu znížila na 19% tak vzrástol príjem do št.pokladne, už sa nikomu "neoplatilo fintovať" Tak aby teraz nenastala situácia, že ak nás prinútia platiť viac, prinútia nás tým aj čerpať viac....
durisovad
12.03.11,17:57
A aký by malo význam rozoberať na tomto mieste a v súvislosti zo zadaním témy rómsku otázku? durisovad, ty si dobrý anjel, predpokladám teda, že máš sociálne cítenie... :) aj voči tým deťom, ktoré žijú v osadách tak, ako žijú... veľmi ťažký oriešok na rozlúsknutie a veľmi vysoká pravdepodobnosť "vyriešenia" témy ...
Vobec neslo o rozoberanie ciganskej otazky, ale o cerpanie penazi zo socialnej poistovne. Socialne citenie mam, ani rasista nie som, ale nemam rada darebakov, ktori len cakaju s natrcenou rukou a nic pre seba nespravia. Cakaju, ze im niekto postavi domy, ze za nich zaplati vodu, elektriku, da im peniaze na alkohol, cigarety, taxiky atd.
ajkariky
12.03.11,18:02
Jednoduchšie pravidlá vítajú aj zahraničné firmy. Podľa Markusa Halta zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory môže reforma odvodov pritiahnuť na Slovensko nové zahraničné investície, podobne, ako sa v minulosti stalo pri zavedení rovnej dane.
A veríme tomu aj my živnostníci, bude viac práce.?So zavedením superhrubej mzdy sa totiž prenesie povinnosť platiť odvody len na zamestnanca. Podľa Mikuláša Filčáka z Dataconu by sa náklady nemali zvýšiť v malých a stredne veľkých firmách.
evina
12.03.11,18:10
Jednoduchšie pravidlá vítajú aj zahraničné firmy. Podľa Markusa Halta zo Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory môže reforma odvodov pritiahnuť na Slovensko nové zahraničné investície, podobne, ako sa v minulosti stalo pri zavedení rovnej dane.
A veríme tomu aj my živnostníci, bude viac práce.?So zavedením superhrubej mzdy sa totiž prenesie povinnosť platiť odvody len na zamestnanca. Podľa Mikuláša Filčáka z Dataconu by sa náklady nemali zvýšiť v malých a stredne veľkých firmách.

Ako to bude, v akých percentách a kedy to bude to uvidíme. Mám však pocit, že medzičas by nemali vypĺňať živnostníci.
Opakujem znovu, vítam reformu v odvodoch, ktorá by znamenala to, čo je hrubo vytlačené. Ale predtým ......
Ingrid Ondruskova
12.03.11,18:12
Ak som to správne pochopila, na nás živnostníkov im vadí, že platíme do "systému" málo.... tak potom ma zaujíma, koľko z tohto "systému" čerpáme? ... a pre porovnanie, koľko platia zamestnanci a koľko čerpajú oni?? Asi by to boli zaujímavé čísla. Btw. aj keď daň z príjmu znížila na 19% tak vzrástol príjem do št.pokladne, už sa nikomu "neoplatilo fintovať" Tak aby teraz nenastala situácia, že ak nás prinútia platiť viac, prinútia nás tým aj čerpať viac....

Maximálne súhlasím....môj manžel je SZČO už pekných pár rokov ...poctivo platí do sociálky a ešte chválabohu nemaródoval a zo sociálky ešte nevytiahol ani jedno EUR-o, a čo z toho má...dobrý pocit? a koľko je takých šikovných, že po ukončení prac.pomeru idú "akože na PN" ...po týchto by mala sociálka ísť...a ešte má zaujíma jedna vec:
poznám jednu osobu, ktorá je konateľom a majiteľom firmy, ktorá má dlhy
voči sociálke cca 6.000,-EUR, okrem toho pracuje na TPP v jednej firme ako bežný zamestnanec:
vrámci prac.pomeru išla osoba na dlhodobú PN a sociálka vypláca dávky...je toto
normálne..takáto schyzofrénia? na jednej strane žiadam dávky od štátu, ale že zároveň mám voči štátu nedoplatky, "ja nič..ja muzikant" a myslím, že takýchto osôb je na Slovensku hodne...je to veľmi nespravodlivo nastavené voči tým, ktorí si poctivo všetko platia...potom máte skutočnú
chuť raz a navždy opustiť toto naše "malé Švajčiarsko"...
veronikasad
12.03.11,18:13
Evina, o tej reforme som už v jednom príspevku písala. Súvisí s ročným zúčtovaním odvodov, ktoré v prípade PN-ky živnostníka s vyšším príjmom výhodné nebude. Teraz neplatí odvody do SP počas PN-ky žiadny živnostník
evina
12.03.11,18:19
Veronika hej, viem, ale to je práve to, že nevieme čo sa podarí presadiť a čo nie....Mrzí ma, že živnostníci majú byť predvojom....Kedysi na začiatku som zaznamenala, že nás upozorňovali, že budú odvody vyššie, aby následne po prvom kole mohli byť znižované......ale má sa to týkať všetkých alebo nikoho......
robin1
12.03.11,18:25
http://www.pluska.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/oks-odmieta-zvysovanie-dani-odvodov-zivnostnikov.html

... čoho sa obávam? ... fandím tejto vláde a viem, že chybu neurobí ten, kto nič nerobí, určite sa im podarí urobiť zopár dobrých vecí, naplniť št.pokladňu, ale rozhnevajú si svojich voličov aj takýmito opatreniami... a potom ako "na slncovom koni" príde Fico....
bea
12.03.11,18:34
Pokial ide o vymahanie dlhov, asi ste prehliadli v mojom rozsiahlom prispevku, ze GR SP Lopatka zacal konat.
Je to pravda, ale aj tu na porade bolo dosť o tom popísané koľko neoprávnene uvedených dlžníkov sa už medzi uvedenými neplatičmi našlo (aj ja som našla dvoch). A bez ospravedlnenia, že poškodzujú dobré meno podnikateľa tam visia aj naďalej, napriek tomu, že už je vyjasnené, že ide o chybu SP.
A čo je podľa môjho názoru ešte horšie, že dlžníkmi sa môžu stať len tí, ktorí "poctivo" priznávajú svoj záväzok voči SP, ZP, DÚ atď. Tí, ktorí nič nepriznajú, tak sa nestávajú nikde dlžníkmi a podľa mojich vedomostí veľmi málo ich je postihnutých. A práve tu by bolo treba konať, takéto dokázané úniky by priniesli tiež určite veľký prínos do štátnej kasy.
zsazsula
12.03.11,18:36
mňa vytočí ak Vám doporučene sociálna poisťovňa pošle výzvu o zaplatení 4,20 Eur , ktoré boli uhradené riadne a čas . Podľa mňa poštovné a poplatky soc.poist stali určite viac ako 4 Eur a zbytočne vyhodené peniaze ............ a to určite nie som prvá komu sa to stalo .
ajkariky
12.03.11,18:37
myslíte si možno že môj názor nesúvisí s témou pána ministra ale mám za to že áno,SZČO - ako aj ostatní ľudia ktorí žijú z rúk do úst nie sú spokojní, spokojní budeme ak bude na Slovensku dostatok práce a ľudia nebudú musieť v ruke obracať každé €. Ale to je iná téma, sorry......
zanetth
12.03.11,18:48
A mohol by mi niekto vysvetliť prečo - keď už teda má byť spravodlivosť v odvodoch - sa radšej neznížia odvody zamestnávateľa za zamestnanca? Myslím si, že efekt by bol rovnaký ak nie lepší. Prečo sa vždy musí ísť cestou zdražovania a zvyšovania - takýmto spôsobom naplniť štátnu kasu dokáže každý. Ani sa nečudujem zamestnávateľom, že pri súčasnom odvodovom zaťažení si dobre rozmyslia, či niekoho prijmú do pracovného pomeru a oveľa radšej využívajú živnostníkov, alebo prinútia svojho zamestnanca založiť si živnosť.
evina
12.03.11,20:53
A mohol by mi niekto vysvetliť prečo - keď už teda má byť spravodlivosť v odvodoch - sa radšej neznížia odvody zamestnávateľa za zamestnanca? Myslím si, že efekt by bol rovnaký ak nie lepší. Prečo sa vždy musí ísť cestou zdražovania a zvyšovania - takýmto spôsobom naplniť štátnu kasu dokáže každý. Ani sa nečudujem zamestnávateľom, že pri súčasnom odvodovom zaťažení si dobre rozmyslia, či niekoho prijmú do pracovného pomeru a oveľa radšej využívajú živnostníkov, alebo prinútia svojho zamestnanca založiť si živnosť.

neviem ani celkom dobre ako a prečo sa má človek vyrovnať s tým, že len určitá skupina ľudí - SZČO príde o 1208 EUR ročne pri tom istom príjme, pri tej istej robote lebo vraj platí málo.....
cloe
12.03.11,21:22
neviem ani celkom dobre ako a prečo sa má človek vyrovnať s tým, že len určitá skupina ľudí - SZČO príde o 1208 EUR ročne pri tom istom príjme, pri tej istej robote lebo vraj platí málo.....

evina, v tejto téme mi hovoríš z duše. Bohužiaľ, nemám čas písať a ani to tak veľmi dobre neviem. Mám rovnaký názor, ako Ty, čo sa týka porovnávania živnostník-SZČO. Poctivo podnikajúci živnostník-samoživiteľ, by mal mať v tejto spoločnosti zaslúžené uznanie a namiesto pomoci od štátu, stále sa chcú voziť na naších chrbtoch. Do kedy, to skutočne neviem! Ale jedno viem iste, že už teraz máme čo robiť, aby sme platili odvody a dane. Čo bude potom, tak to si nechcem predstaviť... Každý jeden z mojich klientov, ktorý je menší podnikateľ, povedal, že ak sa zvýšia odvody, okamžite položí živnosť. Tak uvidíme, čo sa bude diať.
srska
12.03.11,21:31
mňa vytočí ak Vám doporučene sociálna poisťovňa pošle výzvu o zaplatení 4,20 Eur , ktoré boli uhradené riadne a čas . Podľa mňa poštovné a poplatky soc.poist stali určite viac ako 4 Eur a zbytočne vyhodené peniaze ............ a to určite nie som prvá komu sa to stalo .
ja mám takú výzvu od SP pre právnickú osobu na zaplatenie 0,60 eur .
pavol54
13.03.11,06:12
myslíte si možno že môj názor nesúvisí s témou pána ministra ale mám za to že áno,SZČO - ako aj ostatní ľudia ktorí žijú z rúk do úst nie sú spokojní, spokojní budeme ak bude na Slovensku dostatok práce a ľudia nebudú musieť v ruke obracať každé €. Ale to je iná téma, sorry......
Práce je dosť lenže:
1. Len szčo sú ochotní drieť aj za minimálny zisk rovný na úrovni minimálnej mzdy
2.Časť nezamestnaných (preto sa nazývajú nezamestnaní) nehľadá prácu(inak by sa volali nepracujúci) ale zamestnanie. ZAMESTNANIE A PRÁCA NIE SÚ VÝZNAMOVO TOTOŽNÉ SYNONYMUM.
pavol54
13.03.11,06:31
Koľko máme u nás nezamestnaných podľa štatistiky?
Podporu v nezamestnanosti poskytuje štát z daní alebo úpsvar z našich odvodov do PN,GP,RF?
Prečo každý od 18 do dôchodkového veku bez ohľadu na to či je zamestnaný alebo nie neprispieva do PN,GP,RF?
Zverejní niekto niekedy ako s týmito fondami hospodárilo? Veď to sú peniaze nás prispievateľov. A myslím si že toto je priamo v gescii p.Mihála. Alebo sa mýlim?
Čo sa týka nákupu napr kancelárskeho papiera ak ho ministerstvo nakupuje vagónové množstvá za takmer takú cenu ako ja v Kaufe tak nič nové v hospodárení. Mám odberateľa, ktorému dodávam svoje výrobky (vo veľkom objeme) za polovičnú cenu oproti tej ktorá je v maloobchode a mädlím si ruky, mám aký taký zisk a som spokojný, Akú maržu (alebo obchodnú prirážku) majú firmy obchodujúce s ministerstvami si viem predstaviť.
tetrisss
13.03.11,07:10
Nuz asi taku, aby boli obaja ucastnici po rozdeleni spokojni.:---
pavol54
13.03.11,07:25
Nuz asi taku, aby boli obaja ucastnici po rozdeleni spokojni.:---
Keby bola istota že sú len dvaja, ale ak sa mimo pravidiel pridá tretí štvrtý až n-tý a stým sa musí rátať.
Vždy si spomeniem na tú rozprávku ako sa chcel dostať jeden chudák ku . kráľovi, a každý strážnik chcel od neho štvrtinu z toho čo dostane od kráľa, takže vlastne nič by mu neostalo, preto si pýtal od kráľa sto palíc. Pri úplatku sa nedá povedať že už dostal ten pred ním, lebo záujemca by sa nadosmrti vylúčil z okruhu možných dodávateľov.
Ingrid Ondruskova
13.03.11,07:30
pavol54...............svätá pravda!!!!!!!
jar88
13.03.11,07:32
Vážení poraďáci.
S veľkým sebazapretím som sa donútil a pozorne si prečítal všetky vaše príspevky a musím konštatovať, že ste naozaj nepoučitelní.
Preto vás chcem upozorniť na príspevky Filipa Hladkého. Sú len dva, ale hovoria za všetko. Hlavne ak si k ním pridáte aj reakciu pána Mihála.

Dobrý deň pán Mihál,
všimol si váš príspevok ohľadom zvýšenia odvodov a poistného a rád by som sa vás spýtal, ako je možné, že ja osobne si platím celoročné úrazové poistenie na extrémne športy platné po celom svete za 42€, kde je riziko zranenia a súvisiace náklady na liečbu + prevoz domov ďaleko vyššie ako v normálnom živote a napriek tomu je normálne povinné štátne poistenie minimalne viac ako 12x drahšie? Kde je chyba?

Ďalej sa chcem spýtať prečo občania nemajú možnosť s prepáčením vykašlať sa na štátny dochodok a sporiť si sám na seba? Výnosy z II. piliera sú mizerné, nepokrývajúce ani jadrovú infláciu (nie to reálnu) a naviac Ficova úprava z toho urobila prakticky len skladisko dlhopisov. Prečo nemám tú možnosť a sporiť so zhodnotením aspoň pokrývajúcim infláciu, čo dokáže každý normály hedgeový fond?

Ďalej by som sa chcel spýtať, prečo sa zvyšújú odvody hlavne ľuďom, ktorí podstupujú podnikateľské riziko, obyčajne veľmi tvrdo pracujú a teraz ešte majú odvádzať vyššie odvody, bez istoty, že niekedy za to niečo dostanú? Prečo sa radšej nezníži odvodové zaťaženie na úroveň SZČO a tým ruku v ruke rozožranosť sociálneho systému a presun kompetencií na jednotlivca? Mne osobne to nedáva žiadny zmysel.
Ďakujem za odpoveď.
Doplnené:
pán Mihál musí vedieť, že ak nepribudne do systému viac odvodov, systém skrachuje a ak vám naloží viac odvodov, skrachujete vy.
To znamená, že vie že obhajuje hlúposti a rovnako musí vedieť, že vaše peniaze niekde určite chýbajú. Viete to aj vy?
-------------------------------------------
Ja osobne už nezaplatím ani cent odvodov.
Jediné čo budem naďalej platiť, budú dane a poplatky.
lienocka001
13.03.11,08:32
nuz precitala som si pana ministra a jedine co mi vychadza z toho... je cim skor prejst na sro a vykaslat sa na zivnost a nejako to poriesit aby sa platilo co najmenej myslim ze tak ako im doteraz stupal pocet SZCO tak im stupne pocet nezamestnanych a sro kde sa bude platit tiez minimalne...
Renata18
13.03.11,10:08
Systém odvodového zaťaženie je zlý a bude ešte horší, ak schvália odvodovú reformu v navrhovanej forme.Celé mi to pripadá ako pyramídová hra a im ide len o to, aby sa ešte niečo ušlo im. Naivne som si myslela, že napr. zdravotné odvody dajú do dvoch úrovní. Povinnú základnú ( na záchranu života na tzv. 1. pomoc v štátnej poiťovni) a nepovinnú ( na rôzne zdravotnícke výkony, ktoré nie sú bezprostredne potrebné na okamžité zachránenie života). Spolu by to aj stačilo tých 14%. Nepovinná zložka by sa platila do komerčných poisťovní. Lenže potom by nám vyhynuli cigáni, za ktorých štát platí len tú minimálnu sumu.
trisestri
13.03.11,11:45
Koľko máme u nás nezamestnaných podľa štatistiky?
Podporu v nezamestnanosti poskytuje štát z daní alebo úpsvar z našich odvodov do PN,GP,RF?
Prečo každý od 18 do dôchodkového veku bez ohľadu na to či je zamestnaný alebo nie neprispieva do PN,GP,RF?
Zverejní niekto niekedy ako s týmito fondami hospodárilo? Veď to sú peniaze nás prispievateľov. A myslím si že toto je priamo v gescii p.Mihála. Alebo sa mýlim?
Čo sa týka nákupu napr kancelárskeho papiera ak ho ministerstvo nakupuje vagónové množstvá za takmer takú cenu ako ja v Kaufe tak nič nové v hospodárení. Mám odberateľa, ktorému dodávam svoje výrobky (vo veľkom objeme) za polovičnú cenu oproti tej ktorá je v maloobchode a mädlím si ruky, mám aký taký zisk a som spokojný, Akú maržu (alebo obchodnú prirážku) majú firmy obchodujúce s ministerstvami si viem predstaviť.

To keby nakupovali aspon za také ceny ako v hypermarketoch,alebo obchodoch,mnohe verejné obstaravania a štatné zákazky sú až tak nehorazne predražené,že v normalne fungujúcej krajine by za to bola basa ako hrom,neviem si predstavit ktorý sukromník by dal do jenej kancelarne nábytok za 60 000 eur,zaplatil za tvorbu web stranky 400 000 eur atd,takto sa šafari takmer všade kde sa nehospodári zo svojími financiami,takisto ak niekto ma velmi slušný plat,trvalé pracovné miesto,dobré spoločenské postavenie tak ako sudcovia,policajti a iné preferované skupiny štatných zamestnancov,tak neviem si predstavit pri 100 % náhrade pn-ky čo by ich ako malo motivovat aby nemarodovali,vtdy kedy sa im zachce,ved jeden čas to bola moda v týchto kruhoch,ak bola nejaká kauza v mediach,okamžite sa kompetentný zašil na dlhodobú pn,kým sa kauza neutiasla.
Ester plus
13.03.11,11:48
P. Mihál citujem vaše slová -Sľuboval som spravodlivosť, a to čo som urobil takým aj je - pozrite si rodičovské príspevky, kde sa vrátilo naspäť zrovnoprávnenie a umožnenie pracovať bez nezmyselných obmedzení, zvýšili sme príspevok na starostlivosť, predĺžili sme a zvýšili sme materské.

Nie je spravodlivé ak isté skupiny majú výhody a niektoré žiadne. Ako je možné že niekto, kto má zníženú pracovnú schopnosť pracuje 8 hodín denne + má nadčasy. Ak to dokáže - takto pracovať, prečo má vlastne zníženú pracovnú schopnosť? Teda živnostník robí aby zarobil a prispel aj na jeho pre mňa nepochopiteľný invalidný dôchodok. Nechcem sa tým dotknúť ľudí s invalidným dôchodkom, ktorí sú naozaj hendikepovaní a sú odkázaní len na tento dôchodok. Hovorím o tých čo zdvíhajú ťažké veci a bremená a stoja na nohách od vidím do nevidím. Ak ste v relácii o 5 minúť 12 hovorili že pri vyplácaní výsluhových dôchodkov nie je retroaktivita možná, my ale nechceme aby sa zákon menil retroaktívne, ale najlepšie od zajtra. Myslím si, že to nie sú veci nemožné veď predsa nechceme od Vás zmenu fyzikálnych zákonov alebo zastaviť zemetrasenie v Japonsku - len zmenu v zákone.
Reagujem na to, že pre to aby mali iní výhody musí byť živnostník bitý. To nie je vôbec spravodlivé.
veronikasad
13.03.11,11:51
Riešiť cenu papiera na ministerstve práce v tejto téme mi pripadá od ministra práce rovnaký manéver ako vysielanie Angeliky cez sviečkovú manifestáciu pred viac ako dvomi desaťročiami...
padro
13.03.11,12:11
Riešiť cenu papiera na ministerstve práce v tejto téme mi pripadá od ministra práce rovnaký manéver ako vysielanie Angeliky cez sviečkovú manifestáciu pred viac ako dvomi desaťročiami...

neviem ale co tym chcel povedat, to akoze robi nejaky nadstandart?... ved to je snad uplne normalne ze ho nebude kupovat za 3,- EURa ... taku samozrejmu vec uvadzat ako priklad to nepotrebuje komentar.
PADA
13.03.11,12:26
Som SZČO už pár rokov, ako zamestnanca ma už v odbore v okolí nik nezamestná nikto , iba ak za minimálnu mzdu, a to je akože už o čom? Všetky peniaze čo zarobím miniem za potraviny, tovar , služby . Prečo táto vláda ide cestou malého odporu a zdiera slušných,a naši opálený susedia sa nám smejú. Darmo, prvá vlna emigrantov bola za Mikiho, druhá bude keď je naša Žaba pri moci. Najviac ma sklamal Ficko kašle na nás. Živnostník má dnes pocit že ho všetci nechali na holičkách.
trisestri
13.03.11,12:49
P. Mihál citujem vaše slová -Sľuboval som spravodlivosť, a to čo som urobil takým aj je - pozrite si rodičovské príspevky, kde sa vrátilo naspäť zrovnoprávnenie a umožnenie pracovať bez nezmyselných obmedzení, zvýšili sme príspevok na starostlivosť, predĺžili sme a zvýšili sme materské.

Nie je spravodlivé ak isté skupiny majú výhody a niektoré žiadne. Ako je možné že niekto, kto má zníženú pracovnú schopnosť pracuje 8 hodín denne + má nadčasy. Ak to dokáže - takto pracovať, prečo má vlastne zníženú pracovnú schopnosť? Teda živnostník robí aby zarobil a prispel aj na jeho pre mňa nepochopiteľný invalidný dôchodok. Nechcem sa tým dotknúť ľudí s invalidným dôchodkom, ktorí sú naozaj hendikepovaní a sú odkázaní len na tento dôchodok. Hovorím o tých čo zdvíhajú ťažké veci a bremená a stoja na nohách od vidím do nevidím. Ak ste v relácii o 5 minúť 12 hovorili že pri vyplácaní výsluhových dôchodkov nie je retroaktivita možná, my ale nechceme aby sa zákon menil retroaktívne, ale najlepšie od zajtra. Myslím si, že to nie sú veci nemožné veď predsa nechceme od Vás zmenu fyzikálnych zákonov alebo zastaviť zemetrasenie v Japonsku - len zmenu v zákone.
Reagujem na to, že pre to aby mali iní výhody musí byť živnostník bitý. To nie je vôbec spravodlivé.

Plne súhlasim,dokonca poznám extremný príklad že poberatel plného invalidného doch. pracuje v predlžených smenách v Anglicku,manželka pracuje na plný uvezok,ale príjem manžela zatajujú a chvali sa tým ako dcera pre utajenie dvoch príjmom pobera vš štipendium v plnej výške-na problém pracujúcich plne invalidných dochodcov pracujúcich na 12 hod smenách som upozornoval aj Kaníka,ale ten arogantne odpovedal že to je poistný systém,že nemože zakazat niekomu zakazat pracovat,tak neviem akú to má logiku,že niekto z mierou funkčnej poruchy napr.85% može robit predlžené smeny v namahavej práci,napr vo Švajčiarsku a v dalších krajinách tento súbeh nie je možný,áno sú tam lepšie dochodky,tak riešme u nás ich výšku a nenutme ludí podvádzat,zrušenie súbehu by velmi výrazne obmedzilo korupciu a protekcie,zneuživanie invalidných dochodkov,ked špekulanti ich dostavajú na úkor vážne chorých,ide zhruba o cca 30% prípadov/podla odhadov SP/,lebo zas mnohý invalidi majú opravnene invalidné dochodky. Dalšiou skupinou su Romovia,nič nemajú odpracované a majú samé výhody,velmi poriadne by som preskúmal hlavne započet odpracovanej doby pri invalidných dochodcov z tejto skupiny,dalej rozčlenil zdravotné poistenie-kto ho dlhú dobu neplatí,tak potom nech nebehá z každou blbostou po lekaroch. Dalej spominané vysluhové dochodky,pan minister nech nepodsúva retroaktivitu,jasné že sa nedajú brat už získané nároky,ale dal sa upravit zákon tak aby pre tých čo im vznikne v buducnosti nárok sa predžil počet rokov v činnej službe na 20,nárok by vznikol dosiahnutím veku minimálne 55 rokov pre začatie vyplacania.Pre nových by sa nastavil úplne nový systém.Nedá sa naraz,áno ale treba začat a nie skúšat rozné pokusy a potom až pod tlakom verejnosti robit ústupky,času bolo,mali na tom pracovat namiesto zákonov ktorým chcú ošklbat živnostníkov a iných skupín občanov.Kopec rozumných navrhov a riešení im bolo predkladané už v predvolebnej kampani a potom aj do vlady,parlamentu,ich strán,šefov atd.Druhý pilier,načo ak ma tak fungovat ako doteraz,ked výnosy nedosahujú ani uroven inflacie,nech sa zruši a nech peniaze sú posielané na dlhodobe viazané vklady v bankách.Riešenia sú,len treba pretavit rozumné a podnetné napady občanov do legislativy a vnímat všeobecný konzenzus,samozrejme vyhoviet všetkým sa nedá,ale treba už platat diery tám kde je to vhodné a nie tak že jednú zaplatamé a tým vrece roztrhamé na troch iných miestách pri jej plataní,lebo sa može stat že namiesto jednej získanej koruny,tri stratíme.
bea
13.03.11,13:22
nuz precitala som si pana ministra a jedine co mi vychadza z toho... je cim skor prejst na sro a vykaslat sa na zivnost a nejako to poriesit aby sa platilo co najmenej myslim ze tak ako im doteraz stupal pocet SZCO tak im stupne pocet nezamestnanych a sro kde sa bude platit tiez minimalne...

Neviem, či zakladanie s.r.o. pomôže, lebo vyššie pán minister uvádza:

Pri všetkej úcte si Vám dovolím pripomenúť jednu vetu z môjho úvodného príspevku:

"Pripravujeme aj také zmeny legislatívy, ktoré budú umožňovať tvrdšie postihy dlžníkov a s.r.o. špekulantov."

...a tu doplním, že tieto zmeny budú účinné ešte v priebehu tohto roka, takže kto si chce "špekulatívne" zrušiť a založiť s.r.o., má na to ešte pár posledných dní ;)

Tak sa len tešme, čo na nás ešte všetko vymyslia:(
Jano24
13.03.11,13:35
Heleč
13.03.11,13:37
naozaj nebude žiaden protest, živnostníci????
Heleč
13.03.11,13:39
a ozaj pozerali ste o 5 min 12?
Rozalka
13.03.11,14:00
Pokaziť si skvelý nedeľný obed blábolmi?
PADA
13.03.11,14:02
bude asi niečo také , keď pár odborárov v vestách KOZ vytiahne do ulíc, slováci protestujú nohami , odtiahnu z tohto štátu na západ , ako to mali vždy vo zvyku . Ja vždy hovorím ,, až budú naši opálený spoluobčania vo väčšine, pôjdem na sociálku"
martinaj
13.03.11,14:38
Ono oddeliť zrno od pliev je jednoduchšie ako oddeliť živnostníkov z "donútenia", ktorí vykonávajú závislú prácu od ostatných živnostníkov a sro - "špekulantov" od ostatných sro len na základe štatistík.
Ak štatistika odhalí, že nám klesol počet zamestnancov a stúpol počet živnostníkov, neznamená to, že všetci zmenili kategóriu. Môže to značiť, že osoby A-Z stratili prácu a sú evidovaní na úrade práce a osoby AA-ZZ sa rozhodli, že to teda skúsia a budú podnikať, pričom A-Z nie je totožné s AA-ZZ.
martinaj
13.03.11,14:52
Ešte mám pripomienku k dohodám a odvodom z nich. Okrem iného pracujem v neziskovej organizácii, žijeme z %zaplatenej dane, príslušné % sa nám znižuje, dary nik nechce dávať, lebo neznižujú daňový základ. Pracujú pre nás ľudia na dohodu o pracovnej činnosti, zvýšenie nákladov vo forme odvodov pocítime, takže jedno s druhým, budeme musieť obmedziť poskytované služby pre verejnosť. A možno o pár rokovo zanikneme.
durisovad
13.03.11,14:53
Helec, ja som STV pozerala. Pan minister povedal, ze nebude ochotny o odvodoch a daniach diskutovat a ze povazuje za velku chybu, ze sa vobec zacala diskusia na tuto temu. Vyrozumela som to tak, ze bez pripomienok mame prijat to, co oni navrhnu a schvalia.
durisovad
13.03.11,15:13
evina
13.03.11,15:55
http://spravy.pravda.sk/politikom-platy-isli-hore-mozu-este-viac-ff8-/sk_domace.asp?c=A110311_215849_sk_domace_p58
aj toto bude dovod, preco treba zvysovat dane a poplatky.

Toto, ak je pravda, tak ...... som bez textu...
durisovad
13.03.11,15:59
Toto, ak je pravda, tak ...... som bez textu...
Asi to pravda bude, ked to zatial nikto zo zucastnenych nedementoval.
Žarnov
13.03.11,17:02
Zaujalo ma tvrdenie p.Mikloša, že vraj zamestnanci majú ročné odvody 5600 € a živnostníci len 1200 €. To odkiaľ má podkĺady? Koľko zamestnancov toľko zarába na Slovensku, aby mali také ročné odvody? Ale dôvod na zvýšenie odvodov pre živnostníkov sa vždy nájde a nikto zo slovenských zamestnancov tu ani nikde neprotestuje, že vláda manipuluje podklady, len aby zdôvodnila plánované ožobračovanie živnostníkov.
evina
13.03.11,17:18
Zaujalo ma tvrdenie p.Mikloša, že vraj zamestnanci majú ročné odvody 5600 € a živnostníci len 1200 €. To odkiaľ má podkĺady? Koľko zamestnancov toľko zarába na Slovensku, aby mali také ročné odvody? Ale dôvod na zvýšenie odvodov pre živnostníkov sa vždy nájde a nikto zo slovenských zamestnancov tu ani nikde neprotestuje, že vláda manipuluje podklady, len aby zdôvodnila plánované ožobračovanie živnostníkov.

Povedal 1700 u živnostníkov - to sú minimálne odvody SZČO za rok 2010 /aj keď to 1 200 je správne/ a druhé číslo myslím povedal 5200, a to sme nerozlúštili - lebo minimálne odvody za zamestnanca a zamestnávateľa v roku 2010 boli spolu cca 1794 z čoho sám zamestnanec platil 495 EUR plus mínus.

P.s. No ale aj mne sa podarilo porovnať minimum s maximom, takže toto je možno minimum so stredom :)
durisovad
13.03.11,17:42
Pocula som zaujimavy nazor Mariana Tkaca, byvaleho viceguvernera NBS, terajsieho predsedu Matice slovenskej:
Liekom na spravodlive riadenie spolocnosti su progresivne dane.
Existuju styri kategorie ludi -
biedni - ti sa do svojej situacie zvacsa dostali sami, pretoze su alkoholici, hazardni hraci alebo sa im nechce robit
chudobni - to su ludia, ktori si zarobia tolko, ze maju kde byvat a co jest¨
majetni - su ti, ktori maju vlastne byvanie, do roboty sa mozu vozit autom a sem-tam mozu ist na dovolenky
bohati - maju nedbytok, ktorym sa vystatuju pred ostatnou spolocnostou
Cielom je, aby sa chodobni presunuli do kategorie majetnych, neprimerane prijmy bohatych by sa pouzil na pripadnu charitu a rozvoj spolocnosti.
Toto vsetko je ale podmienene moralnostou tych, ktori o narodnom bohatstve a jeho rozdeleni rozhoduju.
Jozef Mihál
13.03.11,17:57
Helec, ja som STV pozerala. Pan minister povedal, ze nebude ochotny o odvodoch a daniach diskutovat a ze povazuje za velku chybu, ze sa vobec zacala diskusia na tuto temu. Vyrozumela som to tak, ze bez pripomienok mame prijat to, co oni navrhnu a schvalia.
http://www.stv.sk/online/archiv/o-5-minut-12

Približne od 58 minúty záznamu je diskusia k odvodom. Ak máte záujem, pozrite si to a sami skonfrontujte s tým, čo píše pani Durišová.
durisovad
13.03.11,18:05
Nemyslim, ze som sa pomylila, pustila som si zaznam znovu a porozumela som tomu tak, ako som tomu porozumela aj poobede. Pan minister dnes nechcel o teme hovorit a lutuje, ze informacie unikli z pracovnej skupiny.
Jozef Mihál
13.03.11,18:16
...Vyrozumela som to tak, ze bez pripomienok mame prijat to, co oni navrhnu a schvalia...

Ďakujem za korektnosť, pani Ďurišová.
durisovad
13.03.11,18:22
Dakujem za reakciu, pan minister, ale pri vsetkej ucte nemozem sa stotoznit s Vasimi navrhmi. Pracovala som ako zamestnanec aj ako zivnostnicka, teraz pracujem na dohodu a ak mam z tych par Eur, ktore si popri dochodku zarobim, platit odvody, z ktorych mi nebudu plynut ziadne benefity, tak s tym suhlasit nemozem.
Jozef Mihál
13.03.11,18:34
Takže súhlasíte s filozofiou, podľa ktorej príjem na dohodu je taký príjem, z ktorého zdravotné poistenie platiť netreba, nech to celé zatiahnu živnostníci a zamestnanci v pracovnom pomere? Pls skúste sa namiesto ministra Uhliarika postaviť pred zdravotníkov, ktorí žiadajú vyššie platy.
durisovad
13.03.11,18:36
Lenze ja zarobim 2400 Eur brutto za rok. Ak by som z toho mala platit odvody, asi by mi nezostalo o 2 % viac, ale minimalne o 550 Eur menej, co by som musela platit ako preddavok na zdravotne poistenie. Ale nie ja som dolezita, ja zo svojej penzie uz nejako vyzijem, tu ide o velku skupinu zivnostnikov, ktori naozaj obracaju kazdy cent, aby vyzili.
Jozef Mihál
13.03.11,18:38
Ja o voze, Vy o ...
durisovad
13.03.11,18:38
Takže súhlasíte s filozofiou, podľa ktorej príjem na dohodu je taký príjem, z ktorého zdravotné poistenie platiť netreba, nech to celé zatiahnu živnostníci a zamestnanci v pracovnom pomere? Pls skúste sa namiesto ministra Uhliarika postaviť pred zdravotníkov, ktorí žiadajú vyššie platy.
Nie som odbornik na zdravotnictvo ani na jeho financovanie, ale myslim, ze by bolo treba spravit poriadok v liekovej politike a v cenach liekov. V kazdom meste pocet lekarni narastol minimalne o 500 % a vsetky profituju.
durisovad
13.03.11,18:39
Ja o voze, Vy o ...
Vy o voze, ja o realnom zivote.
Jozef Mihál
13.03.11,18:42
OK, tak teda ja o spravodlivosti. Prečo má zamestnanec platiť odvody, živnostník má platiť odvody a dohodár nemá platiť odvody?

Skúste argumentovať ale vopred upozorňujem, že argument "lebo málo na dohodu zarobí" neberiem - čo potom zamestnanci na polovičné úväzky, respektíve živnostníci so symbolickými príjmami?
Jozef Mihál
13.03.11,18:44
Nie som odbornik na zdravotnictvo ani na jeho financovanie, ale myslim, ze by bolo treba spravit poriadok v liekovej politike a v cenach liekov. V kazdom meste pocet lekarni narastol minimalne o 500 % a vsetky profituju.
Konečne niečo s čím môžem súhlasiť. Ak urobíme poriadok v liekovej politike, môžu všetkým klesnúť odvody na zdravotné poistenie. Aj dohodárom.
durisovad
13.03.11,18:46
Ale ved ja nehovorim, ze zivnostnici maju platit vyssie odvody. Nech platia tak ako doteraz, ved budu mat adekvatne penzie. A ak sa nemylim, pravicovy pohlad je taky, ze kazdy sa ma o seba postarat ako vie. A clovek, ktory pracuje na dohodou popri dochodku uz za 40 rokov aktivneho zivota odvody zaplatil, z tych mu vypocitali penziu, s ktorou musi byt spokojny. Ak pracuje na dohodu, predsa plati dane a z tych ma stat profit.
evina
13.03.11,18:50
OK, tak teda ja o spravodlivosti. Prečo má zamestnanec platiť odvody, živnostník má platiť odvody a dohodár nemá platiť odvody?

Skúste argumentovať ale vopred upozorňujem, že argument "lebo málo na dohodu zarobí" neberiem - čo potom zamestnanci na polovičné úväzky, respektíve živnostníci so symbolickými príjmami?

Uvažuje sa pri dohodách v prípadoch ak človek platí ZP a SP už z titulu SZČO aleho HPP o event. nižších % alebo iných úpravách?
Xanti
13.03.11,18:50
Durisovad,
ale daň je len smiešnych 19% kdežto odvody sú viac ako 33%. O to ide. Čím viac naplniť kasu, aby bolo z čoho "kradnúť".

Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?
Jozef Mihál
13.03.11,18:52
Pravicový pohľad je na prekvapenie taký, že rešpektuje medzigeneračnú solidaritu a preto presadzuje, aby spravodlivo všetci čo majú príjem platili odvody. Aby bolo z čoho vyplácať dôchodky, aby bolo z čoho zabezpečiť lekársku starostlivosť pre tých, čo sú na ňu odkázaní.

Inak sa Vás dovolím opýtať - prečo pracujete na dohodu, prečo nie v riadnom pracovnom pomere?
Jozef Mihál
13.03.11,18:54
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
durisovad
13.03.11,18:54
Xanti, nie je mizernych 19 % z legalneho prijmu viac ako nula zo zarobku na cierno?
durisovad
13.03.11,18:56
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
Myslim, ze dobrovolne nezamestnani a dobrovolne zdravotne poisteni maju ovela vyssie prijmy, ako si vobec vieme predstavit. Za svojich 46 Eur maju taku starostlivost, ako ti, ktori platia odvod z maxima.
Xanti
13.03.11,18:57
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.No ja pripomínam išlo o môj ročný príjem na DIC a ročné odvody do ZP. Nakoľko som aj zamestnanec a tam idú za mňa odvody tiež, nie v plnej výške len polovičnej. Lebo ja patrím k tým čo "cicam" zdravotníctvo, a tiež aj sociálny systém.
Jozef Mihál
13.03.11,18:57
Pani Ďurišová, uvažujete snáď o práci načierno? Dovolím si Vás preventívne upozorniť, nerobte to, pripravujú sa razantné akcie voči tejto neželanej praxi, a doplatia na to aj prichytení pracovníci...
Xanti
13.03.11,18:58
Xanti, nie je mizernych 19 % z legalneho prijmu viac ako nula zo zarobku na cierno?
Ano ja súhlasím,
zase sa rozmôže nelegálne zamestnávanie. Tak ako vláda ide cestou menšieho odporu, tak aj ľudia si nájdu svoju cestu menšieho odporu a tých peňazí v našej spoločnej štátnej kase bude čoraz menej a menej a menej ......
Jozef Mihál
13.03.11,18:59
No ja pripomínam išlo o môj ročný príjem na DIC a ročné odvody do ZP. Nakoľko som aj zamestnanec a tam idú za mňa odvody tiež, nie v plnej výške len polovičnej. Lebo ja patrím k tým čo "cicam" zdravotníctvo, a tiež aj sociálny systém.
Tak to ste si museli zle vyplniť ročné zúčtovanie na ZP, predsa zamestnanec ktorý súčasne podniká na DIČ, platí do ZP len zo skutočného základu dane/2,14.
evina
13.03.11,19:02
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.

Dnes ma prekvapil článok v linku 395, že by sa vlastne mali poslancom a členom vlády teraz zvýšiť platy. Podotýkam, - to už tu všetci vedia, že som pravicový volič a buď ním ostanem alebo budem nijaký, lebo ľavicový nebudem nikdy, ale aj keď môžem dostať odpoveď, že to nesúvisí s odvodmi, myslím, si, že i tu je priestor na získanie peňazí do ŠR.
Asi ani jeden živnostník, ktorému sa zníži čistý príjem to nemôže vstrebať, ak sa stane to, čo je uvedené v článku a nestane sa to, že aj poslancom a členom vlády sa znížia príjmy o deklarovaných 10%.


http://spravy.pravda.sk/politikom-platy-isli-hore-mozu-este-viac-ff8-/sk_domace.asp?c=A110311_215849_sk_domace_p58
Xanti
13.03.11,19:02
Tak to ste si museli zle vyplniť ročné zúčtovanie na ZP, predsa zamestnanec ktorý súčasne podniká na DIČ, platí do ZP len zo skutočného základu dane/2,14.
Naučila som sa nevyplnať si moje RZZP, urobili mi to ako službu v ZP.

A čo som pár ľudom urobila DP za tento rok, tak mnohý živnosti porušili, lebo ak ich príjem vyfakturovaný príjem do mesiaca bol 250 eur a odvody cez 150 eur tak sa im neoplatilo mať živnosť, radšej sú na UP. A cicajú štát. Lebo tie minimálne odvody ich zabíjali.
Jozef Mihál
13.03.11,19:05
Naučila som sa nevyplnať si moje RZZP, urobili mi to ako službu v ZP.

Ach tie zdravotné poisťovne.

Som rád, že táto debata má aspoň jeden pozitívny výsledok - ušetril som Vám cca 40 eur, ak to pôjdete reklamovať .-)
Jozef Mihál
13.03.11,19:08
Dnes ma prekvapil článok v linku 395, že by sa vlastne mali poslancom a členom vlády teraz zvýšiť platy. Podotýkam, - to už tu všetci vedia, že som pravicový volič a buď ním ostanem alebo budem nijaký, lebo ľavicový nebudem nikdy, ale aj keď môžem dostať odpoveď, že to nesúvisí s odvodmi, myslím, si, že i tu je priestor na získanie peňazí do ŠR.
Asi ani jeden živnostník, ktorému sa zníži čistý príjem to nemôže vstrebať, ak sa stane to, čo je uvedené v článku a nestane sa to, že aj poslancom a členom vlády sa znížia príjmy o deklarovaných 10%.
Áno, je to tak, môžem potvrdiť. Na úvod som dostával ako minister v čistom X eur, po pár mesiacoch sa mi po prijatí nového zákona príjem znížil o cca 10%, a aktuálne sa mi znova zvýšil o cca 6%, čiže som skoro tam, kde na začiatku. Ak Vás to zaujíma, osobne na nejakom stretku rád poinformujem, koľko je to "X eur".
Xanti
13.03.11,19:08
Ach tie zdravotné poisťovne.

Som rád, že táto debata má aspoň jeden pozitívny výsledok - ušetril som Vám cca 40 eur, ak to pôjdete reklamovať .-)
No asi nie,
lebo som si to prekontrolovala sama, bohužial ZP sa nemýlila.
durisovad
13.03.11,19:08
Pani Ďurišová, uvažujete snáď o práci načierno? Dovolím si Vás preventívne upozorniť, nerobte to, pripravujú sa razantné akcie voči tejto neželanej praxi, a doplatia na to aj prichytení pracovníci...
Pan minister, nacierno som v zivote nerobila a na stare kolena svoje navyky menit rozhodne nebudem. Ak budem musiet zo zarobenych 200 Eur mesacne odviest polovicu alebo viac na odvody, budem sa musiet uskromnit s penziou, ktoru mam a rozsirit pestovatelsku plochu na zahrade - pestovat namiesto kvetov zeleninu a zemiaky.
Ice dive
13.03.11,19:10
OK, tak teda ja o spravodlivosti. Prečo má zamestnanec platiť odvody, živnostník má platiť odvody a dohodár nemá platiť odvody?

Skúste argumentovať ale vopred upozorňujem, že argument "lebo málo na dohodu zarobí" neberiem - čo potom zamestnanci na polovičné úväzky, respektíve živnostníci so symbolickými príjmami?
OK, tak o spravodlivosti, prečo pri súbehu zamestnania a živnosti musím platiť odvody 2x a dostanem rovnakú starostlivosť ako niekto kto platí len zo zamestnania resp. z dohody... to je trest za to, že sa viem obracať a stíhať dve práce? ale dobre systém je o solidárnosti, ale prečo napr taký poslanec, vrcholový manažér čo zarobí 3500 € - 5000 € neplatí odvody z celej čiastky veď má z čoho ale zabrzdí ho maximálny vymeriavací základ? napr. pri Vašich tipoch ako si zvýšiť materské stačilo mať vymeriavací základ do SP okolo 1000 eur...
a argument, veď tých manažérov nie je toľko aby systém utiahli tiež neobstojí, keď priemerná mzda za rok 2010 podľa štatistického úradu bola 796 € a zarobilo ju menej ako 2/3 obyvateľstva t.j. tá 1/3 musela zarobiť o hodne nad toto číslo...
evina
13.03.11,19:14
Áno, je to tak, môžem potvrdiť. Na úvod som dostával ako minister v čistom X eur, po pár mesiacoch sa mi po prijatí nového zákona príjem znížil o cca 10%, a aktuálne sa mi znova zvýšil o cca 6%, čiže som skoro tam, kde na začiatku. Ak Vás to zaujíma, osobne na nejakom stretku rád poinformujem, koľko je to "X eur".

Tých X EUR nie je podstatných, ale princíp je podstatný práve teraz v tejto dobe, keď niektorým živnostníkom by sa event. znížil čistý príjem o možno viac percent. No ale nebudem predbiehať, rešpektujem, že sa má dostať nová podoba na verejnosť, ale tá, ktorá sa dostala na verejnosť znamená pre mnohých len tak bez pričinenia podstatné zníženie príjmu, ktoré ešte doteraz nebolo. V tejto situácii, či to bude viac alebo menej ma daný článok sklamal - hovorím úprimne a otvorene.
P.s. Stretko určite bude po daňových:)
evina
13.03.11,19:18
Ešte sa vrátim znova k tej dohode, či napríklad ak je súbeh, teda človek je buď už SZČO aalebo v HPP sa neuvažuje s nejakou úľavou napr. v % alebo obmedzením výšky príjmu z dohody ....
Jozef Mihál
13.03.11,19:20
OK, tak o spravodlivosti, prečo pri súbehu zamestnania a živnosti musím platiť odvody 2x a dostanem rovnakú starostlivosť ako niekto kto platí len zo zamestnania resp. z dohody... to je trest za to, že sa viem obracať a stíhať dve práce? ale dobre systém je o solidárnosti, ale prečo napr taký poslanec, vrcholový manažér čo zarobí 3500 € - 5000 € neplatí odvody z celej čiastky veď má z čoho ale zabrzdí ho maximálny vymeriavací základ? napr. pri Vašich tipoch ako si zvýšiť materské stačilo mať vymeriavací základ do SP okolo 1000 eur...
a argument, veď tých manažérov nie je toľko aby systém utiahli tiež neobstojí, keď priemerná mzda za rok 2010 podľa štatistického úradu bola 796 € a zarobilo ju menej ako 2/3 obyvateľstva t.j. tá 1/3 musela zarobiť o hodne nad toto číslo...
Pri súbehu platíte v súčte najviac z maximálneho základu. Je to to isté, ak niekto má len jediný zdroj príjmu, ale zarobí presne takisto, ako Vy z dvoch zdrojov.

Ďalej píšete: nech platia vyššie odvody (z vyššieho max. základu) tí, čo zarábajú nad súčasný max. základ. Ak si spomínate, navrhovali sme na jeseň zvýšenie maxima na 5-násobok priemernej mzdy. A spustilo sa zemetrasenie ako v Japonsku, respektíve ako to, ktoré je prítomné v tejto téme. Zvýšenie max. základu má i svoje nevýhody - napríklad v tom, že investori ktorí sem presúvajú firmy s pracovnými miestami s vyššou pridanou hodnotou (IBM, Honeywell, T-systems a pod) si môžu rozmyslieť, či tak budú robiť aj naďalej - a budeme tu mať len "káblikárne".

...Pokiaľ sa niekomu siahne na výhody, prirodzene nie je spokojný. Ale na tie dôchodky, či zdravotníctvo zdroje potrebujeme.
Jozef Mihál
13.03.11,19:22
Ešte sa vrátim znova k tej dohode, či napríklad ak je súbeh, teda človek je buď už SZČO aalebo v HPP sa neuvažuje s nejakou úľavou napr. v % alebo obmedzením výšky príjmu z dohody ....
Eva, dôvodom toho, že nechcem byť v tejto téme konkrétny, pokiaľ ide o ďalší postup pri zmenách v odvodoch, je že nie je dobré "zakríknuť" respektíve hovoriť o tom, čo sa navrhuje skôr ako sa to prediskutuje "doma".
Onko
13.03.11,19:22
Lenze ja zarobim 2400 Eur brutto za rok. Ak by som z toho mala platit odvody, asi by mi nezostalo o 2 % viac, ale minimalne o 550 Eur menej, co by som musela platit ako preddavok na zdravotne poistenie. Ale nie ja som dolezita, ja zo svojej penzie uz nejako vyzijem, tu ide o velku skupinu zivnostnikov, ktori naozaj obracaju kazdy cent, aby vyzili.

Ak živnostníkovi po zaplatení všetkých výdavkov, daní a odvodov zostane málo peňazí, nie je to automaticky chybou zlého daňového a odvodového systému, ale predovšetkým nízkych príjmov a vysokých výdavkov. Než by mal požadovať rôzne úľavy a výnimky, skôr by som odporúčal doplniť si vzdelanie, zvýšiť ceny, robiť inú prácu alebo nebyť živnostníkom a zamestnať sa. Nie každý je predurčený byť úspešným živnostníkom.

Môj rozsiahlejší komentár k téme je na http://ondrej.kvasnica.info/clanky/zamestnanci-verzus-zivnostnici/
Jozef Mihál
13.03.11,19:23
PS na záver pre dnes: sledujem túto tému a opakujem, že si v nej cením konštruktívne nápady.
pavol54
13.03.11,19:24
Zaujalo ma tvrdenie p.Mikloša, že vraj zamestnanci majú ročné odvody 5600 € a živnostníci len 1200 €. To odkiaľ má podkĺady? Koľko zamestnancov toľko zarába na Slovensku, aby mali také ročné odvody? Ale dôvod na zvýšenie odvodov pre živnostníkov sa vždy nájde a nikto zo slovenských zamestnancov tu ani nikde neprotestuje, že vláda manipuluje podklady, len aby zdôvodnila plánované ožobračovanie živnostníkov.
Mikloš tára, však sme si to tu s evinou vysvetľovali až sme si skoro vošli do vlasov Ak sa o niekom hovorí, že tára dve na tri tak vieme jeho charakteristiku, ale ak niekto tára 1700 na 5200 to je už vážne
durisovad
13.03.11,19:26
PS na záver pre dnes: sledujem túto tému a opakujem, že si v nej cením konštruktívne nápady.
Kvitujem, ze pan minister sem prisiel a diskutoval s nami. Len termin KONSTRUKTIVNY NAPAD je dost relativny.
evina
13.03.11,19:30
Eva, dôvodom toho, že nechcem byť v tejto téme konkrétny, pokiaľ ide o ďalší postup pri zmenách v odvodoch, je že nie je dobré "zakríknuť" respektíve hovoriť o tom, čo sa navrhuje skôr ako sa to prediskutuje "doma".

OK rešpektujem a dúfam, že mi z definitívneho riešenia nevyletí tlak:), lebo ako vieš patrím k tým pravým živnostníkom zarábajúcim si poctivo s dosť práce a nesťažujem si a keď solidárnosť tak solidárnosť ... :) Držím nám všetkým palce
pavol54
13.03.11,19:32
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.
mám
evina
13.03.11,19:38
Ak živnostníkovi po zaplatení všetkých výdavkov, daní a odvodov zostane málo peňazí, nie je to automaticky chybou zlého daňového a odvodového systému, ale predovšetkým nízkych príjmov a vysokých výdavkov. Než by mal požadovať rôzne úľavy a výnimky, skôr by som odporúčal doplniť si vzdelanie, zvýšiť ceny, robiť inú prácu alebo nebyť živnostníkom a zamestnať sa. Nie každý je predurčený byť úspešným živnostníkom.

Môj rozsiahlejší komentár k téme je na http://ondrej.kvasnica.info/clanky/zamestnanci-verzus-zivnostnici/

Myslím, že si aj málo skutočných živnostníkov myslí, že je to automaticky vinou odvodového a daňového systému. Myslím si, že o daniach ani nemusíme hovoriť, lebo tam momentálne objektívne je sadzba aká je a jednoducho dane sa platia aj vo Švajčiarsku. Určite však je problém vysoké odvodové zaťaženie. To, čo píšete je pravda, ale za momentálneho stavu živnostníctva u nás je to rozprávkou. Takých, ktorí si tie fakty neuvedomujú nie je veľa, ale jednoducho - ľudia nad 50 asi ťažko zvýšia len tak vzdelanie a sa zamestnajú, neviem ako by teraz zvyšovali ceny, keď väčšina je tlačená do znižovania cien kvôli kríze atď. atď - to je veľmi obsiahla diskusia aby sa dala takto ľahko zdôvodniť.
To, čo platí na 100% je , že niekaždý je predurčený byť dobrý živnostník a kto do toho ide mal by si byť vedomý všetkých následkov .... ale každý potrebuje z niečoho žiť a nedá sa len tak zavesiť živnosť podaktorým zamestnať sa....
marjankaj
13.03.11,19:38
AD: "Prečo živnostník, ktorý ma nízke príjmy musí platiť minimálne odvody? Prečo neplatí podľa skutočného VZ. Prečo ked som zarobila min. rok na DIC posraných 77eur, som bola nútená zaplatiť do ZP 47 eur. Prečo som neplatila zo skutočne zarobenej sumy?"

...dovolím si pripomenúť, že 46 eur mesačne na zdravotné poistenie platia aj dobrovoľne nezamestnaní. Inak ak máte recept, ako zvýšiť príjmy do zdravotníctva, sem s ním, lekári a zdravotné sestry sa potešia.

Možno by úplne postačilo posvietiť si na výdavky. Napríklad sledovanie legislatívy "externým firmám" za 3000 € mesačne a zamestnanci si tam neviem, čo robia.

http://hnonline.sk/slovensko/c1-50998130-uhliarikovi-radia-ludia-zvonka-za-tisice-eur-mesacne

A podobné je to aj inde. Napríklad.

http://hnonline.sk/c1-49992030-rozhlas-ide-nakupovat-auta-za-milion-eur
Palino
13.03.11,19:41
Pocula som zaujimavy nazor Mariana Tkaca, byvaleho viceguvernera NBS, terajsieho predsedu Matice slovenskej:
Liekom na spravodlive riadenie spolocnosti su progresivne dane.
Existuju styri kategorie ludi -
biedni - ti sa do svojej situacie zvacsa dostali sami, pretoze su alkoholici, hazardni hraci alebo sa im nechce robit
chudobni - to su ludia, ktori si zarobia tolko, ze maju kde byvat a co jest¨
majetni - su ti, ktori maju vlastne byvanie, do roboty sa mozu vozit autom a sem-tam mozu ist na dovolenky
bohati - maju nedbytok, ktorym sa vystatuju pred ostatnou spolocnostou
Cielom je, aby sa chodobni presunuli do kategorie majetnych, neprimerane prijmy bohatych by sa pouzil na pripadnu charitu a rozvoj spolocnosti.
Toto vsetko je ale podmienene moralnostou tych, ktori o narodnom bohatstve a jeho rozdeleni rozhoduju.
Zaujímavý názor neprimerane bohatého človeka :cool: (J&T)
evina
13.03.11,19:42
Zaujímavý názor neprimerane bohatého človeka :cool: (J&T)

To je iný Tkáč...
Ice dive
13.03.11,19:44
Pri súbehu platíte v súčte najviac z maximálneho základu. Je to to isté, ak niekto má len jediný zdroj príjmu, ale zarobí presne takisto, ako Vy z dvoch zdrojov.

Ďalej píšete: nech platia vyššie odvody (z vyššieho max. základu) tí, čo zarábajú nad súčasný max. základ. Ak si spomínate, navrhovali sme na jeseň zvýšenie maxima na 5-násobok priemernej mzdy. A spustilo sa zemetrasenie ako v Japonsku, respektíve ako to, ktoré je prítomné v tejto téme. Zvýšenie max. základu má i svoje nevýhody - napríklad v tom, že investori ktorí sem presúvajú firmy s pracovnými miestami s vyššou pridanou hodnotou (IBM, Honeywell, T-systems a pod) si môžu rozmyslieť, či tak budú robiť aj naďalej - a budeme tu mať len "káblikárne".

...Pokiaľ sa niekomu siahne na výhody, prirodzene nie je spokojný. Ale na tie dôchodky, či zdravotníctvo zdroje potrebujeme.

no zase nie každý v IBM, Honeywell, T-systems a pod zarobí nad maximálny vymeriavací základ... veď len 1/3 populácie zarába nad priemernú mzdu... priemerný ITčkar zarobí do 2000 eur... a zase vedenie týchto zahraničných spoločností je zväčša platené zo zahraničia, resp. má zmluvu s domovskou krajinou...a spravidla tu zotrvajú 3-5 rokov... takže nejaké to oslobodenie by sa dalo do zákona dať keď už... takže to zemetrasenie asi spôsobilo 150 poslancov a ich spriaznené osoby...
Palino
13.03.11,19:53
To je iný Tkáč...
aha pravda, nie ten , je to tento Podľa dostupných informácií Ing. Tkáč nepostupoval pri písaní skrípt (...) zdroj wikipedia
durisovad
13.03.11,19:55
aha nie, je to tento Podľa dostupných informácií Ing. Tkáč nepostupoval pri písaní skrípt (...) zdroj wikipedia
http://sk.wikipedia.org/wiki/Mari%C3%A1n_Tk%C3%A1%C4%8D
Onko
13.03.11,20:38
Myslím, že si aj málo skutočných živnostníkov myslí, že je to automaticky vinou odvodového a daňového systému. Myslím si, že o daniach ani nemusíme hovoriť, lebo tam momentálne objektívne je sadzba aká je a jednoducho dane sa platia aj vo Švajčiarsku. Určite však je problém vysoké odvodové zaťaženie. To, čo píšete je pravda, ale za momentálneho stavu živnostníctva u nás je to rozprávkou. Takých, ktorí si tie fakty neuvedomujú nie je veľa, ale jednoducho - ľudia nad 50 asi ťažko zvýšia len tak vzdelanie a sa zamestnajú, neviem ako by teraz zvyšovali ceny, keď väčšina je tlačená do znižovania cien kvôli kríze atď. atď - to je veľmi obsiahla diskusia aby sa dala takto ľahko zdôvodniť.
To, čo platí na 100% je , že niekaždý je predurčený byť dobrý živnostník a kto do toho ide mal by si byť vedomý všetkých následkov .... ale každý potrebuje z niečoho žiť a nedá sa len tak zavesiť živnosť podaktorým zamestnať sa....

Netvrdím, že odvodové zaťaženie je primerané a netreba ho meniť, avšak určite musí to byť jednotne pre všetky druhy príjmov. Najskôr je nutné dosiahnuť spravodlivosť v zodvodení rovnakú, ako je pri zdanení, potom je možné so sadzbou posúvať.

Tie rady, ktoré som písal, samozrejme nie sú všetky použiteľné pre všetkých, každý si musí nájsť vlastnú cestu, ktorá mu bude vyhovovať, a každý má možno svoje problémy zapríčinené niečím iným. Obšírnejšie som sa vyjadril v linkovanom článku, preto som sa tu nerozpisoval.

Ešte na margo názvu témy: Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov, myslím si, že riadni živnostníci, ktorí fungujú ako skutoční samozamestnávatelia, zlikvidovaní nebudú. Problém budú mať predovšetkým tí, čo sú živnostníkmi iba podľa papiera a zamestnáva ich niekto iný. Zrušia sa im výhody a nebudú už môcť podliezať cenu práce riadneho zamestnanca. Ja odstránenie tejto anomálie iba podporujem.
vcielkaisr
13.03.11,20:46
OK, tak teda ja o spravodlivosti. Prečo má zamestnanec platiť odvody, živnostník má platiť odvody a dohodár nemá platiť odvody?

Skúste argumentovať ale vopred upozorňujem, že argument "lebo málo na dohodu zarobí" neberiem - čo potom zamestnanci na polovičné úväzky, respektíve živnostníci so symbolickými príjmami?

Lebo napríklad ako študent ma obmedzenia v počte hodín,takže jeho možnost zárobku je limitovaná,dalej mu neplynú žiadné nároky ktoré prislušné odvody zahrnajú v poistnom principe-napr nemocenské dávky,započet obdobia do dochodkového poistenia atd.Potom zrušte príslušné obmedzenia,alebo práca na dohodu sa da obmedzit iba na študentov,dochodcov a ženy na materskej
Stefan2005
13.03.11,21:35
mňa vytočí ak Vám doporučene sociálna poisťovňa pošle výzvu o zaplatení 4,20 Eur , ktoré boli uhradené riadne a čas . Podľa mňa poštovné a poplatky soc.poist stali určite viac ako 4 Eur a zbytočne vyhodené peniaze ............ a to určite nie som prvá komu sa to stalo .


PS na záver pre dnes: sledujem túto tému a opakujem, že si v nej cením konštruktívne nápady.

Prípad uvedený v prvej citácii svedčí o neefektívnom konaní a vymáhaní pohľadávky, ale ešte to viem pochopiť, ak sa pošle výzva. Neviem však pochopiť ďalšie "vylepšenie" dokazovania úspešnosti vymáhania pohľadávok - a to exekučné vymáhanie pohľadávky vo výške 3,32 € !!!!

Človek, ktorý celý život riadne a poctivo platil odvody, mal pozdĺžnosť vo výške 3,32 € a dostal výzvu od exekútora - do 30 dní uviesť všetky svoje bankové účty, vklady, hotovosť, súpis nehnuteľného a hnuteľného majetku, aktíva, .....

Vláda omieľa, že je kríza; ovšem krízu pociťuje nielen vláda, ale aj občania a živnostníci; keď sa k nim pridružia takéto praktiky štátnych inštitúcií, je to smutné, ba tragické... Viem, že novodosadený politický manažment chce ukazať, že na to má, ale takýmto spôsobom dokazovať to hraničí s niečím iným... Vysvetlenie, prečo je tomu tak, asi bude to od nezainteresovaného úradníka: ak zadáme 1000 exekúcií na najväčších dĺžnikov, 950 sa určite skončí neúspešne, a bude to trvať roky. Ak zadáme 10.000 exekúcií na najmenších dlžnikov, 9.950 sa skončí úspešne.... Plán sa splnil, ba vysoko prekročil, niekto si aj na tom privyrobí, lenže to majiteľa pohľadávok vôbec nevytiahne z biedy. Ibaže si rozhnevá i tú poriadkumilovnú a platiacu časť....
martinaj
14.03.11,00:07
A prečo nemôže dostať štátnu pomoc na vytvorenie pracovného miesta aj niekto menší a zo Slovenska, nielen kolosy so zahraničnou účasťou, ktoré sa po skončení daňových prázdnin poberú inam? Existujú predsa aj SME bez zahraničného kapitálu, ktoré vytvárajú vysokú pridanú hodnotu. A možno by šli do ďalšieho rozvoja za výhodnejších podmienok, ako sú úvery od bánk, vytvorili by pracovné miesta a budlo by nám nezamestnaných.
martinaj
14.03.11,00:13
Myslím si, že niektoré osoby začnú namiesto dohôd mimo pracovného pomeru vyžívať napr. zmluvy o dielo. Napr. ak firma porebuje jednorazovo vytvoriť nejakú softvérovú aplikáciu, nebude preto vytvárať na x dní pracovné miesto, ani nezamestná nikoho na dohodu o vykonaní práce (ako je to bežné teraz), ale uzavrie zmluvu o dielo, pre príslušnú osobu to bude príjem z príležitostnej činnosti, ktorý si podľa výšky odmeny prizná alebo neprizná v daňovom priznaní. A do SP (o ZP nehovoriac) sa nedostane ani cent.
martinaj
14.03.11,00:52
Tú dieru v rozpočte budú plátať spolu zamestnanci, živnostníci, dohodári, spoločníci malých eseročiek. Tí, čo sa napr. vyvážajú na vlastných jachtách sa obávať žiadnych dopadov nemusia. Kto má peniaze, má možnosť daňovej aj odvodovej optimalizácie (daňové raje nie sú pre maliarov izieb a predavačka určite nemôže využiť príkaznú zmluvu ako pani T.), my ostatní musíme platiť, viac ako pol roka robíme na štát. Nielen na políciu, zdravotníctvo, sociálne zabezpečenie. Aj na zlaté megapadáky manažmentu v teplárňach a pod.
Čo je dovolené koňovi, nie je dovolené volovi. Asi toľko.
durisovad
14.03.11,04:54
Pocula som zaujimavy nazor Mariana Tkaca, byvaleho viceguvernera NBS, terajsieho predsedu Matice slovenskej:
Liekom na spravodlive riadenie spolocnosti su progresivne dane.
Existuju styri kategorie ludi -
biedni - ti sa do svojej situacie zvacsa dostali sami, pretoze su alkoholici, hazardni hraci alebo sa im nechce robit
chudobni - to su ludia, ktori si zarobia tolko, ze maju kde byvat a co jest¨
majetni - su ti, ktori maju vlastne byvanie, do roboty sa mozu vozit autom a sem-tam mozu ist na dovolenky
bohati - maju nedbytok, ktorym sa vystatuju pred ostatnou spolocnostou
Cielom je, aby sa chodobni presunuli do kategorie majetnych, neprimerane prijmy bohatych by sa pouzil na pripadnu charitu a rozvoj spolocnosti.
Toto vsetko je ale podmienene moralnostou tych, ktori o narodnom bohatstve a jeho rozdeleni rozhoduju.
Trochu ma mrzi, ze sa venovala vacsia pozornost osobe ako jeho myslienke. V tomto pripade to bola progresivna dan a moralka politikov.
BXLmiami
14.03.11,05:44
Nejako sa mi odnechcelo túto tému riešiť,ked pozerám Japonsko.Fňukáme,ale vlastne nemáme prečo.
pavol54
14.03.11,06:17
Nejako sa mi odnechcelo túto tému riešiť,ked pozerám Japonsko.Fňukáme,ale vlastne nemáme prečo.
zbytočná honba za majetkom bola vidieť práve tam, rovnako ostali tí čo mali len na prežitie ako tí čo mali luxusné lode a veľké majetky. Aj naši boháči sa chovajú akoby mali patent na ochranu svojho majetku akosi im to nevychádza, raz je to finančná kríza, potom zase nejaká, a zase iná nejak sa to v poslednej dobe rúca že by ten majský kalendár?
Dantess
14.03.11,06:22
Nejako sa mi odnechcelo túto tému riešiť,ked pozerám Japonsko.Fňukáme,ale vlastne nemáme prečo.
Ale máme prečo. Japonské zemetrasenie nemá nič spoločné so živnostníkmi a zvýšením odvodov. Je to tragédia a je to veľmi smutné, ale nemali by sme si hovoriť to, čo robia väčšinou Slováci: "aaaaaaaaaaa nevadí, niekto sa má aj horšie ako my, tak prečo fňukáme", presne toto je naša mentalita
Ester plus
14.03.11,06:24
Ešte mi nikto nevysvetlil ako je možné, že ak je niekto vo fyzickej kondícii a má zníženú pracovnú schopnosť, poberá invalidný dôchodok. Ak by sme vytiahli štatistiku mohlo by to byť zaujímavé číslo a určite by sme dospeli k nejakému konštruktivnému riešeniu. Možno ľudia skutočne odkázaní na tento dôchodok by mohli dostávať viac, ak by sme vyradili špekulantov. Pred odvodmi do SP si musíme byť rovní.
danielko
14.03.11,06:43
Japonsko a odvody živnostníkov sú dve odlišné veci. Podľa teba máme byť spokojní s tým, že nám vláda zase vezme viac a čakať na koniec sveta? :eek:
smutok
14.03.11,08:04
Netreba invalidov hádzať do jedného vreca:mee:!Sú rady,že vôbec niečo môžu robiť.Manžel je nevidiaci,invalid.Keďže Nikto,ho nechce a ani nechcel zamestnať, je SZČO .Spravil si školu v Levoči,je masérom.Aj on platí dane,odvody aj keď mes.príjem nie je boh vie čo.Aj keď si málo zarobí,je rád,že môže a vládze niečo robiť.Však čo by robil? Po prvé:Len ma vie vytočiť,keď niekto napíše,ako môže invalid pracovať!!??Za špecifických podmienok.Po druhé:vytočia ma ľudia,ktorí bárs´by mohli aj plnohodnotne pracovať,berú im prácu.Napr.si spravia masérsky kurz,telefonisti atď...!Len reagujem na pár reakcií ohľadom invalidov.Sú aj medzi nimi poctiví i nepoctiví,ale to sú aj medzi nami ,že???
účtovník 007
14.03.11,08:46
Pán Mihál načal aj otázku exekúcií voči všetkým neplatičom do SP....vrátane zdravotníckych zariadení. Ak sem pán Mihál ešte zavíta, mala by som dve otázky, síce nie súvisiace so SZČO a zamestnancami, ale v konečnom dôsledku súvisiace s rezortom pána Mihála.

Chcem sa spýtať, ako si predstavujete exekúciu takej nemocnice s poliklinikou? Zhabaním všetkého, prepustením všetkých a zatvotením? Napríklad naša nemocnica má niekoľko sto tisícové dlhy na sociálnom poistení a neverím, že dlžné poistné a náklady na exekúciu pokryjú svojim majetkom. Zriaďovateľom je VUC, teda pôjde sa v exekúcii po majetku VUC? Vôbec si neviem exekúciu takéhoto charakteru predstaviť, preto sa pýtam.

Druhá otázka: Ak sa nemocnice transformujú na a.s., ako to chce terajšia vláda, tak potom už na odvody bude mať? Veď keď bez prípony a.s. generovala dlhy, tak s ňou už nie? Nerozumiem dobre významu tejto transformácie.

Ďakujem za odpoveď.
Jano69
14.03.11,08:50
Začiatkom mesiaca mi prišla upomienka za nezaplatené ZP. Považoval som to za omyl zo strany ZP, keďže som nevedel o zmene zákona. Podnikám od júla 2010 a môj príjem bol 3600€. Nakoľko som ešte študent gymnázia, bol som v tom, že odvody za mňa platí štát. Teraz však musím mesačne platiť 150€. Vďaka tomuto zákonu dlhujem na ZP a SP 300€ a za marec to bude ďalších 150€. Keďže som dva mesiace nič nezarobil, môžem zrušiť živnosť a začať splácať nezmyselný dlh. "Ďakujem" našej vláde !
Braňo
14.03.11,08:51
Boženka, exekúcia na zdravotnícke zariadenia bude prebiehať spôsobom, že exekútor siahne na bankové účty nemocnice, vypracuje splátkové plány, ktoré bude musieť dodržiavať, prípadne časť nemocnice bude predaná do súkromných rúk (samozrejme opäť s negatívnymi dôsledkami pre pacientov).
Treba si uvedomiť, že sú aj na Slovensku nemocnice, ktoré sú v plusových číslach.

Súd však nepovolí žiadnu exekúciu, ktorá by ohrozila poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
dogicka
14.03.11,09:11
Začiatkom mesiaca mi prišla upomienka za nezaplatené ZP. Považoval som to za omyl zo strany ZP, keďže som nevedel o zmene zákona. Podnikám od júla 2010 a môj príjem bol 3600€. Nakoľko som ešte študent gymnázia, bol som v tom, že odvody za mňa platí štát. Teraz však musím mesačne platiť 150€. Vďaka tomuto zákonu dlhujem na ZP a SP 300€ a za marec to bude ďalších 150€. Keďže som dva mesiace nič nezarobil, môžem zrušiť živnosť a začať splácať nezmyselný dlh. "Ďakujem" našej vláde !

mimotemyNechápem, ako ti pri príjme 3600,- mohla vzniknúť povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne? Tiež nechápem, prečo ti vyšiel odvod do ZP 150,- Eur? :eek::eek::eek: Alebo som už prepracovaná?
evina
14.03.11,09:25
Netvrdím, že odvodové zaťaženie je primerané a netreba ho meniť, avšak určite musí to byť jednotne pre všetky druhy príjmov. Najskôr je nutné dosiahnuť spravodlivosť v zodvodení rovnakú, ako je pri zdanení, potom je možné so sadzbou posúvať.

Tie rady, ktoré som písal, samozrejme nie sú všetky použiteľné pre všetkých, každý si musí nájsť vlastnú cestu, ktorá mu bude vyhovovať, a každý má možno svoje problémy zapríčinené niečím iným. Obšírnejšie som sa vyjadril v linkovanom článku, preto som sa tu nerozpisoval.

Ešte na margo názvu témy: Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov, myslím si, že riadni živnostníci, ktorí fungujú ako skutoční samozamestnávatelia, zlikvidovaní nebudú. Problém budú mať predovšetkým tí, čo sú živnostníkmi iba podľa papiera a zamestnáva ich niekto iný. Zrušia sa im výhody a nebudú už môcť podliezať cenu práce riadneho zamestnanca. Ja odstránenie tejto anomálie iba podporujem.

Pri všetkej snahe však neviem nájsť nespravodlivosť v odvodoch SZČO verzus zamestnanec plus zamestnávateľ.
Tú "nespravodlivosť" je možno vidieť zo strany štátnej kasy, že v globále živnostníci odvádzajú menej, ale štatistika je rozmanitá veda a odvodom naozaj presne rozumie málo ľudí, tak môže byť peknou hrou. Neviem ani pochopiť ako sa na tú "nespravodlivosť" prišlo po 18-tich, či koľkých rokoch. Som zástancom teórie, že v prvom rade sa má postarať každý sám o seba - to aj robím a od štátu zatiaľ nič nežiadam /to samozrejme beriem do úvahy všetky objektívne odchýľky, aby sa tu niekto zbytočne nerozpísal týmto smerom/, ale odvodovú reformu, kde prvým krokom bude zvýšenie odvodov pre SZČO a následne možno superhrubá mzda a iné nemôžem vo svojom vnútri nikdy prijať bez ohľadu či to budú vyššie alebo nižšie percentá.
Spravodlivosť sa napráva v tom, že doteraz niektorí platili a niektorí nemuseli - prosím to je o.k.- tu akceptujem i tie dohody, i keď bude zaujímavé percento, aby sa pomaly polovina príjmu z dohody neodviedla na dane a odvody.... ale tu ešte nič presné nevieme

Už x-krát som napísala, že odvody zamestnanca a zamestnávateľa sú rozdelené medzi dva subjekty a SZČO je a bude stále jeden subjekt. Určite preto aj niekto na začiatku určil 1/2 VZ pre SZČO. Ak by platili z 1/2 VZ a čerpali dôchodky a iné z celého potom by som prižmúrila a hovorila tiež, dobre je to nespravodlivé... Takáto úprava ako predvoj pred ostatnými je jednoducho len zvýšenie odvodov..... ale okomentujem to až keď bude konečná verzia. Teraz mi jednoducho prekáža to slovo "nespravodlivosť"....
Jano69
14.03.11,09:25
Ako mi bolo vysvetlené, táto povinnosť mi vznikla na základe nového zákona - aj ako študent som povinný mesačne platiť odvody do SP a ZP, s tým, že ak za ten rok môj príjem nepresiahne istú sumu ( neviem teraz koľko presne to je ), tak sa mi po ročnom zúčtovaní vráti to, čo som platil celý rok.

150€ sú odvody do SP a ZP dokopy
BXLmiami
14.03.11,09:54
K číslam Ti povedia svoje učtovníci,ale ty si pravdepodobne navždy zapamätáš,že byť živnostníkom znamená sledovať zákony.Ono podnikanie je hlavne o tom.Neobvinuj druhých,ked chybu si spravil ty.
dogicka
14.03.11,09:54
Ako mi bolo vysvetlené, táto povinnosť mi vznikla na základe nového zákona - aj ako študent som povinný mesačne platiť odvody do SP a ZP, s tým, že ak za ten rok môj príjem nepresiahne istú sumu ( neviem teraz koľko presne to je ), tak sa mi po ročnom zúčtovaní vráti to, čo som platil celý rok.

150€ sú odvody do SP a ZP dokopy

Od 1.1.2011 si ako študent povinný platiť mesačne odvody do ZP vo výške 46,06 eur. Tu bola zmena zákona.
Ale odvody do sociálnej poisťovne si povinný platiť len ak presiahneš stanovený obrat (neviem teraz presnú sumu ale je to cca 3684,- Eur.). Ty si ho nepresiahol, takže nie dôvod, aby si mal platiť odvody do SP. V tomto žiadna významná zmena zákona nebola.
veronikasad
14.03.11,09:55
Začiatkom mesiaca mi prišla upomienka za nezaplatené ZP. Považoval som to za omyl zo strany ZP, keďže som nevedel o zmene zákona. Podnikám od júla 2010 a môj príjem bol 3600€. Nakoľko som ešte študent gymnázia, bol som v tom, že odvody za mňa platí štát. Teraz však musím mesačne platiť 150€. Vďaka tomuto zákonu dlhujem na ZP a SP 300€ a za marec to bude ďalších 150€. Keďže som dva mesiace nič nezarobil, môžem zrušiť živnosť a začať splácať nezmyselný dlh. "Ďakujem" našej vláde !
Jano, uveď prosím presnejšiu sumu príjmu (nie základu dane) za rok 2010.
Ak si začal podnikať od júla 2010 a predtým si nepodnikal, v SP nemôžeš mať žiadny nedoplatok
dogicka
14.03.11,10:10
Jano, uveď prosím presnejšiu sumu príjmu (nie základu dane) za rok 2010.
Ak si začal podnikať od júla 2010 a predtým si nepodnikal, v SP nemôžeš mať žiadny nedoplatok

V príspevku č. 461 píše, že mal v roku 2010 príjem 3600,-Eur, nie základ dane, z toho som vychádzala ja...
srska
14.03.11,10:14
Pán Mihál načal aj otázku exekúcií voči všetkým neplatičom do SP....vrátane zdravotníckych zariadení. Ak sem pán Mihál ešte zavíta, mala by som dve otázky, síce nie súvisiace so SZČO a zamestnancami, ale v konečnom dôsledku súvisiace s rezortom pána Mihála.

Chcem sa spýtať, ako si predstavujete exekúciu takej nemocnice s poliklinikou? Zhabaním všetkého, prepustením všetkých a zatvotením? Napríklad naša nemocnica má niekoľko sto tisícové dlhy na sociálnom poistení a neverím, že dlžné poistné a náklady na exekúciu pokryjú svojim majetkom. Zriaďovateľom je VUC, teda pôjde sa v exekúcii po majetku VUC? Vôbec si neviem exekúciu takéhoto charakteru predstaviť, preto sa pýtam.

Druhá otázka: Ak sa nemocnice transformujú na a.s., ako to chce terajšia vláda, tak potom už na odvody bude mať? Veď keď bez prípony a.s. generovala dlhy, tak s ňou už nie? Nerozumiem dobre významu tejto transformácie.

Ďakujem za odpoveď.
nemocnice sú začarovaný kruh. treba ich oddlžiť ale nieto z čoho. http://ekonomika.sme.sk/c/5599798/nemocnice-asi-caka-dalsie-oddlzenie-nevie-sa-z-coho.html
trisestri
14.03.11,10:33
Netreba invalidov hádzať do jedného vreca:mee:!Sú rady,že vôbec niečo môžu robiť.Manžel je nevidiaci,invalid.Keďže Nikto,ho nechce a ani nechcel zamestnať, je SZČO .Spravil si školu v Levoči,je masérom.Aj on platí dane,odvody aj keď mes.príjem nie je boh vie čo.Aj keď si málo zarobí,je rád,že môže a vládze niečo robiť.Však čo by robil? Po prvé:Len ma vie vytočiť,keď niekto napíše,ako môže invalid pracovať!!??Za špecifických podmienok.Po druhé:vytočia ma ľudia,ktorí bárs´by mohli aj plnohodnotne pracovať,berú im prácu.Napr.si spravia masérsky kurz,telefonisti atď...!Len reagujem na pár reakcií ohľadom invalidov.Sú aj medzi nimi poctiví i nepoctiví,ale to sú aj medzi nami ,že???

A nevytača ta ked vidíš v televizii bezvladných ktorý sa márne sporia o priznanie invalidného dochodku,kým iný ,,invalidi,, robia tažke práce,ešte aj presčasi v zahraniči,? podla tejto čudnej logiky,je nespravodlivé ak ludia poprí praceneschopnosti si nemožu aj zarabat,ved dochodky,pn atd ich myšlienka bola povodne náhrada príjmu pre stratu schopnosti pracovat kvoli veku alebo zdravotnému stavu.Nevšimol som si aby tu niekto hádzal všetkých do jedného vreca,ale ak nie sú zdroje,tak treba minimalizovat ich úniky a súčasne bojovat proti špekulantom všetkého druhu,čo tak vrátit sa k stavu ked možnost pracovat mali iba čiastočný invalidi a plný iba za špecifických podmienok, hovorí sa o všelijakej diskriminacii,ale nie sú nahodou diskriminovaný tí občania ktorý pre tažký zdravotný stav nemožu pracovat a nedostanú ani inv. dochodok? Nie sú diskriminovaný nahodou všetci dochodci z nízkym dochodkom, ktorým ich stav neumožnuje privirobit si, pričom peniaze unikajú všelijakým špekulantom a cez rozne diery a hluposti v zákonoch? Ked ide niekto na posudkovu komisiu pomaly odpadava, potom čast z takých po schvalení plného invalidného doch.sa zazračne uzdravia a makajú ako zdraví junáci,áno to je čast špekulantov,dva tretiny majú opravnene a nešpekulujú z invalidnými dochodkami,ale nie je ospravedlnenie,však všade sa špekuluje,tak všade treba prijimat opatrenie na zmenšenie priestoru pre špekulacie na úkor iných. Aj tu na porade boli stažnosti ludí z tažkým zdravotným stavom že im neboli priznané invalidné dochodky,aj inde po forách,pričom posledné mesiace stúpa počet invalidov,tak potom ani spresnenie podla tabuliek miery funkčnej poruchy nezaberá,tak preto navrhujem vratit sa k osvedčenému systému.Či považuješ za spravné a spravodlivé aby na úkor niektorých tažko postihnutých brali invalidné ludia ktorý sú schopný si zarobit na seba slušné peniaze? /nie je to paušalné,ale deje sa to vo významnej miere/Alebo je podla teba spravné ak zamestnavatel zoberie plného invalida namiesto čiastočného, lebo ma nanho vetšie výhody, pri povinom limite zamestnavania ztp občanov, sa jeden z mierou funkčnej poruchy viac ako 70% počíta za 3 z mierou fun.poruchy pod 70%.Nejde o hadzanie invalidou do jedného vreca,pokial viem najviac tu boli spomínane náročné práce/dvíhanie tažkých bremien,12 hodinové smeny,praca pri pase atd/ a súbeh pracovného pomeru. Rozumný človek vie aké je hrozné byt postihnutý doživotne tažšou chorobou,že aj penazí treba viac na lieky,pomocky,diety atd-ale práve kvoli tomu treba velmi citlivo zvažovat nastavenie a spravodlivost systému,aby chorý človek ktorý fakt nedokaže kvoli zdravotnému stavu pracovat nebol utiahnutý iba na pribuzných a charitu a namiesto neho invalidný nepoberal niekto kto je schopný si zarabat bez problemov v cudzine./nikto ma nepresvedči že u takého človeka je tak zavažná diagnoza/Také prípady a nespravodlivost v systéme potom vzbudzujú nepravom averziu voči všetkým zps občanom.
veronikasad
14.03.11,10:55
V príspevku č. 461 píše, že mal v roku 2010 príjem 3600,-Eur, nie základ dane, z toho som vychádzala ja...
Súhlasím, len nechápem, prečo má dlh v SP za rok 2011 už teraz.
Ten by mal len v prípade, ak podnikal už v roku 2009, presiahol 12-násobok min. VZ a živnosť mal prerušenú ... Obnovili sa mu platby od 1.1.2011
Braňo
14.03.11,10:56
Mám konkrétny návrh pre zvýšenie príjmov do zdravotníctva :

- zrušenie externých poradcov ministra zdravotníctva (úspora 105-tisíc EUR
ročne)

- reálne zníženie platov poslancov a ústavných činiteľov o 10%
(viac ako 2 milióny eur)

- zdanenie nezdaniteľných paušálnych náhrad poslancov

- zrušenie poslaneckých bytov (nazdávam sa, že pri plate a náhradách
cez 4 tisíc euro sú poslanci schopní si zaplatiť tie 4-6 nocľahov v
Bratislave zo svojho za mesiac)
azla
14.03.11,11:08
Braňo na hrad!
Braňo na hrad!
Ester plus
14.03.11,11:22
Chcem reagovať na príspevok od smútok. Vieš čo by bolo spravodlivé? Ak by ľudia s postihnutím ako tvoj manžel dostávali viac. To som chcela svojim príspevkom povedať. A hlavne to,že niektorí ho poberajú neoprávnene. A ak hovoríme o odvodovej reforme musíme sa na ňu pozerať komplexne nie len z pohľadu koľko zobrať živnostníkom lebo je tu veľa skupín, ktoré úplne nezmyselne čerpajú prostriedky zo sociálnej poisťovne.
hnedoočka
14.03.11,11:32
azla: rýchlo to prehoď na formátovanú odpoveď, lebo nemáme kde prihodiť súhlas....:D;)
Jano69
14.03.11,12:31
Súhlasím, len nechápem, prečo má dlh v SP za rok 2011 už teraz.
Ten by mal len v prípade, ak podnikal už v roku 2009, presiahol 12-násobok min. VZ a živnosť mal prerušenú ... Obnovili sa mu platby od 1.1.2011

Povedala mi to do telefónu pracovníčka ZP. Podľa nového zákona údajne musím platiť každý mesiac aj ZP aj SP a ak sa potom zistí, že môj príjem nepresiahol tú hranicu, tak mi vrátia peniaze. Samozrejme, nepovažujem slovo pracovníčky ZP za "sväté", takže ak mi to viete lepšie vysvetliť ako to je, budem vďačný :)
BXLmiami
14.03.11,12:53
Povedala mi to do telefónu pracovníčka ZP. Podľa nového zákona údajne musím platiť každý mesiac aj ZP aj SP a ak sa potom zistí, že môj príjem nepresiahol tú hranicu, tak mi vrátia peniaze. Samozrejme, nepovažujem slovo pracovníčky ZP za "sväté", takže ak mi to viete lepšie vysvetliť ako to je, budem vďačný :)
Vidíš,ešte ani netušíš aký máš dlh,ale už je obviňovaný štát.Štát ťa nútil podnikať?Niekto v ZP Ti povie do telefonu že je to tak a ty ani vtedy nesadneš na zadok a nezačneš hľadať pravidlá,podľa ktorých je to vraj tak.
Mal by si sa rozhodnúť.Si podnikateľ,tak sa ako podnikateľ chovaj,alebo si študent a potom podnikanie nechaj tak,lebo to môže dopadnúť akurát tak že zle.mimotemy
veronikasad
14.03.11,13:02
Povedala mi to do telefónu pracovníčka ZP. Podľa nového zákona údajne musím platiť každý mesiac aj ZP aj SP a ak sa potom zistí, že môj príjem nepresiahol tú hranicu, tak mi vrátia peniaze. Samozrejme, nepovažujem slovo pracovníčky ZP za "sväté", takže ak mi to viete lepšie vysvetliť ako to je, budem vďačný :)
Jano, ako ti mohla pracovníčka ZP povedať, že máš dlh v SP. Miešaš hrušky s jablkami. V SP sa (zatial) žiadne zúčtovanie poistného nerobí.
padro
14.03.11,13:10
Vidíš,ešte ani netušíš aký máš dlh,ale už je obviňovaný štát.Štát ťa nútil podnikať?Niekto v ZP Ti povie do telefonu že je to tak a ty ani vtedy nesadneš na zadok a nezačneš hľadať pravidlá,podľa ktorých je to vraj tak.
Mal by si sa rozhodnúť.Si podnikateľ,tak sa ako podnikateľ chovaj,alebo si študent a potom podnikanie nechaj tak,lebo to môže dopadnúť akurát tak že zle.mimotemy tak to nesuhlasim,... da sa aj podnikat aj studovat... ale v tomto jano69 miesa hrusky s jablkami to je pravda.
veronikasad
14.03.11,13:14
Nie vždy sa oplatí (aj pri podnikaní v malom) šetriť na účtovníčke ...
BXLmiami
14.03.11,13:16
tak to nesuhlasim,... da sa aj podnikat aj studovat... ale v tomto jano69 miesa hrusky s jablkami to je pravda.
Ale ja nepochybujem,že sa to dá.Ale jedno aj druhé poriadne.Ak je podnikateľ a chová sa ako študent,čo sa chová,tak akurát príde k dlhom.A čím prv si to uvedomí,tým tie dlhy budú menšie.Preto aj tie moje,pomerne ostré ,vyjadrenia.
Bolo to myslené tak,že sa dal na podnikanie a v podnikaní neznalosť zákona neospravedlnuje a za každú chybu sa tvrdo platí,a to peniazmi,nie ospravedlnenkami.
veronikasad
14.03.11,13:20
Pri príjme 3600€ za rok 2010, ktorý Jano uviedol - robí zbytočnú paniku. Odvody do SP platiť ani celý budúci rok nebude. (ak sa nezmení zákon).
Jano69
14.03.11,13:22
Pri príjme 3600€ za rok 2010, ktorý Jano uviedol - robí zbytočnú paniku. Odvody do SP platiť ani celý budúci rok nebude. (ak sa nezmení zákon).

A čo ZP?
Jano69
14.03.11,13:24
Ináč, "ďakujem" za komentáre voči mojej osobe. Pokiaľ dobre viem, nikoho som nežiadal aby mi radil či mám študovať alebo podnikať.
veronikasad
14.03.11,13:25
A čo ZP?
Podla súčasne platnej novely preddavky na ZP od 1.1.2011 platíš aj ako študent. V parlamente je návrh novely zákona, ktorá by mala byť účinná od 15.4.2011 - a tam by mala byť pre poistencov štátu (aj študentov) zmena. v akom znení ju parlament schváli, teraz nevie niekto.

V každom prípade si treba v ZP splniť oznamovaciu povinnosť ako SZČO.
veronikasad
14.03.11,13:27
Ináč, "ďakujem" za komentáre voči mojej osobe. Pokiaľ dobre viem, nikoho som nežiadal aby mi radil či mám študovať alebo podnikať.
Janíčko, klídek. Ak budeš uvádzať presné informácie, nikto nebude mať komentáre voči tvojej osobe ...
Jano69
14.03.11,13:28
Podla súčasne platnej novely preddavky na ZP od 1.1.2011 platíš aj ako študent. V parlamente je návrh novely zákona, ktorá by mala byť účinná od 15.4.2011 - a tam by mala byť pre poistencov štátu (aj študentov) zmena. v akom znení ju parlament schváli, teraz nevie niekto.

V každom prípade si treba v ZP splniť oznamovaciu povinnosť ako SZČO.

Čiže sa to týka len ZP. Mesačne mám teda platiť tých 46 € a pokiaľ budem študovať, mi to bude potom ZP na konci každého roka vracať?
veronikasad
14.03.11,13:29
Čiže sa to týka len ZP. Mesačne mám teda platiť tých 46 € a pokiaľ budem študovať, mi to bude potom ZP na konci každého roka vracať?
ak neschvália novelu, nič ti vracať nebudú. Si živnostníkom ako každý iný.
Jano69
14.03.11,13:30
Janíčko, klídek. Ak budeš uvádzať presné informácie, nikto nebude mať komentáre voči tvojej osobe ...

Snažil som sa uviesť presné informácie. A ak je "zločin" to, že nemám účtovníčku, tak sa ospravedlňujem, doteraz som ju však nepotreboval.
veronikasad
14.03.11,13:31
Ak mať účtovníčku považuješ za zločin, moje rady v tejto téme končia ... Zdá sa, že ju veľmi potrebuješ ...
Jano69
14.03.11,13:32
ak neschvália novelu, nič ti vracať nebudú. Si živnostníkom ako každý iný.

Takže už nie som poistencom štátu? :(
BXLmiami
14.03.11,13:34
Začiatkom mesiaca mi prišla upomienka za nezaplatené ZP. Považoval som to za omyl zo strany ZP, keďže som nevedel o zmene zákona. Podnikám od júla 2010 a môj príjem bol 3600€. Nakoľko som ešte študent gymnázia, bol som v tom, že odvody za mňa platí štát. Teraz však musím mesačne platiť 150€. Vďaka tomuto zákonu dlhujem na ZP a SP 300€ a za marec to bude ďalších 150€. Keďže som dva mesiace nič nezarobil, môžem zrušiť živnosť a začať splácať nezmyselný dlh. "Ďakujem" našej vláde !
:) Kde v citovanom texte bola otázka?Ty si žiadnu nepoložil,ty si sa na nič nepýtal,ty si nič nehľadal.Akurát si začal utočiť na vládu,za chybu za ktorú si v plnej miere môžeš sám.:)A už Ti dám pokoj.Ale ak máš čo len štipku rozumu a nejaký pud sebazáchovy,tak sa nad mojimi slovami aspon zamyslíš.:)
durisovad
14.03.11,13:46
Mám konkrétny návrh pre zvýšenie príjmov do zdravotníctva :

- zrušenie externých poradcov ministra zdravotníctva (úspora 105-tisíc EUR
ročne)

- reálne zníženie platov poslancov a ústavných činiteľov o 10%
(viac ako 2 milióny eur)

- zdanenie nezdaniteľných paušálnych náhrad poslancov

- zrušenie poslaneckých bytov (nazdávam sa, že pri plate a náhradách
cez 4 tisíc euro sú poslanci schopní si zaplatiť tie 4-6 nocľahov v
Bratislave zo svojho za mesiac)
Este by som dodala - znizit pocet poslancov na 100, tak ako to deklarovala strana pana ministra pred volbami.
padro
14.03.11,13:57
Takže už nie som poistencom štátu? :(

skutocne mas v tom chaos :) .. inak som tiez studoval aj podnikal a niekde na porade som sa kedysi na to pytal ako jednu z mojich prvych otazok tu, dokonca sa mi zda ze mi este vtedy odpovedal dnes uz minester Mihal... najdi si tu uctovnicku.
Petra Nová
14.03.11,13:59
Este by som dodala - znizit pocet poslancov na 100, tak ako to deklarovala strana pana ministra pred volbami.
Škoda, že sa im to "nepodarí". Nie nie je to zabúkované vo vládnom programe a na takéto okresanie parlamentného žrúta chýba aj tá najmenšia vôľa.:rolleyes: Možno sa časom dočkáme aj senátu( ako v Čechách).
durisovad
14.03.11,14:08
[QUOTE=Jozef Mihál;1686692]Pravicový pohľad je na prekvapenie taký, že rešpektuje medzigeneračnú solidaritu a preto presadzuje, aby spravodlivo všetci čo majú príjem platili odvody. Aby bolo z čoho vyplácať dôchodky, aby bolo z čoho zabezpečiť lekársku starostlivosť pre tých, čo sú na ňu odkázaní.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pravica_(politika)
Onko
14.03.11,15:16
Už x-krát som napísala, že odvody zamestnanca a zamestnávateľa sú rozdelené medzi dva subjekty a SZČO je a bude stále jeden subjekt.

Toto je úplne nezmyselný pohľad na vec, lebo zamestnávateľ platí za zamestnanca odvody iba na papieri. V skutočnosti si na tie odvody musí zarobiť zamestnanec sám. Čo si myslíš, že tie odvody zaplatí majiteľ firmy alebo konateľ z vlastného vrecka?

Keď už sú zábrany porovnávať hrubý zisk so zatiaľ neuzákonenou superhrubou mzdou, tak treba porovnať aspoň čistý zisk s čistou mzdou, aké boli pri rovnakých čiastkach zaplatené dane a odvody. Pri spravodlivosti by mali byť rovnaké.
Braňo
14.03.11,15:35
Este by som dodala - znizit pocet poslancov na 100, tak ako to deklarovala strana pana ministra pred volbami.


Keď ideme na predvolebné sľuby, tak tu je fajn blog :

http://blog.etrend.sk/richard-sulik/2008/11/23/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/
Ester plus
14.03.11,15:58
Citujem z predvolebných sľubov - Okrem toho štát bude podporovať už len deti, matky a invalidov. Kto chce viac, musí sa postarať sám.- Ja sa pýtam či aj o tých invalidov, ktorí si vedia na seba zarobiť? Čiže ak si šikovný invalid dostaneš ešte super dávku od štátu. Na takúto sociálnu dávku by mal byť odkázaný len ten kto sa pre svoj zlý zdravotný stav nemôže dostatočne o seba postarať.