dusanf
07.03.11,13:03
Nové odvody a dane ,ktoré chce zaviesť Mikloš a Mihál
sú likvidačné pre malých živnostníkov
- príkladom sú odvody do ZP, SP ktoré už nebudú
odpočítateľnou položkou pre DP

Doplnok:
-navrhujem protestovat posielaním e-mailu každý deň
proti likvidácii živnostnikov
ak má niekto e-mail na Mihal,Sulik,Mikloš,Figel,Radičova .....
nech to uvedie v príspevku

živostníkov je asi 230 000
ivka70
07.03.11,12:11
Neviem, ci mi usla nejaka informacia, ale neviem o tom, ze by odvody do ZP, SP ktoré už nemali byt odpočítateľnou položkou pre DP ....
ani informaciu, ze by sa niekto chystal likvidovat zivnostnikov nemam ...
Stanislav 1975
07.03.11,12:16
Neviem, ci mi usla nejaka informacia, ale neviem o tom, ze by odvody do ZP, SP ktoré už nemali byt odpočítateľnou položkou pre DP ....
ani informaciu, ze by sa niekto chystal likvidovat zivnostnikov nemam ...

bohužial, zadávatel temy má pravdu- odvody sa plánujú zrušiť ako odpočítatelná položka...:mad:
Stanislav 1975
07.03.11,12:18
posledný odsek...


Živnostníci - dnes

Odvody, ako aj daň platia zo svojho zisku. To znamená, že najprv si z príjmov odpočítajú výdavky, či už skutočné, alebo paušálne a zo zvyšnej sumy sa im vypočítajú odvody a daň.
Súčasný zákon živnostníkov zvýhodňuje tým, že neplatia odvody z celého svojho zisku. Vymeriavací základ pre zdravotné odvody sa počíta ako zisk vydelený koeficientom 2,14. Z výslednej sumy potom živnostník zaplatí odvody vo výške 14 percent.
Vymeriavací základ pre platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa rovná jednej polovici zisku. Z tejto sumy potom živnostníci zaplatia 33,15 percenta. ! Zároveň majú živnostníci stanovený aj minimálny vymeriavací základ pre platenie odvodov. Ten je v tomto roku vo výške 329,06 eura. To znamená, že 14 percent do zdravotnej poisťovne a 33,15 percenta do Sociálnej poisťovne, musia platiť minimálne z tejto sumy. Každý živnostník tak mesačne pošle do zdravotnej poisťovne aspoň 46,06 eura a do Sociálnej poisťovne minimálne 109,07 eura.
Daň sa takisto počíta zo zisku. Živnostník si z neho odpočíta nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 559,30 eura a zaplatené odvody. Dostane tak základ dane, z ktorého si potom vypočíta 19-percentnú daň.
Po novom

Živnostníci by už nemali platiť odvody len z časti svojho zisku. Vymeriavací základ pre platenie zdravotných aj sociálnych odvodov tak bude rovný ich mesačnému zisku a nebude sa deliť žiadnymi koeficientmi tak ako v súčasnosti.
Do zdravotnej poisťovne živnostníci po novom zaplatia deväť percent zo svojho zisku a do Sociálnej poisťovne pošlú 16 percent.
Vláda pravdepodobne zmení aj minimálne vymeriavacie základy pre platenie odvodov. Ak by minimálne vymeriavacie základy v porovnaní so súčasnosťou nevzrástli minimálne dvojnásobne, znamenalo by to, že mnohí živnostníci, ktorí platia v súčasnosti minimálne odvody, by po zmene platili menej ako dnes.
Daň sa bude takisto počítať z celého zisku a daňový základ sa už nebude znižovať o zaplatené odvody.Zo zisku si živnostník bude môcť odpočítať len nezdaniteľné minimum, ktorého výška klesne z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok.
Gabhus
07.03.11,14:47
S takýmto návrhom som sa stretla aj ja, no a ešte ktorési noviny v sobotu priniesli informáciu o 11 hodinovom pracovnom čase. Akosi tomu prestávam rozumieť......:eek:
durisovad
07.03.11,15:06
Otazka znela AKO PROTESTOVAT. Myslim, ze nasi vladni cinitelia sa spoliehaju na to, ze protestovat NEBUDEME, preto na nas tolko valaju. Protest by mal zrejme zorganizovat zivnostnicky zvaz, ale ci by bol uspesny a hlavne akceptovany, veru neviem. Uz sa kadejake skupiny stazovali, aj im bola prislubena naprava, ale nikdy k nej nedoslo. Kalasnikovy nemame, bit sa nevieme, s mafianmi sa spajat nebudeme, tak to asi zostane tak, ako nam nariadia.
canbo
07.03.11,20:10
posledný odsek...


Živnostníci - dnes

Odvody, ako aj daň platia zo svojho zisku. To znamená, že najprv si z príjmov odpočítajú výdavky, či už skutočné, alebo paušálne a zo zvyšnej sumy sa im vypočítajú odvody a daň.
Súčasný zákon živnostníkov zvýhodňuje tým, že neplatia odvody z celého svojho zisku. Vymeriavací základ pre zdravotné odvody sa počíta ako zisk vydelený koeficientom 2,14. Z výslednej sumy potom živnostník zaplatí odvody vo výške 14 percent.
Vymeriavací základ pre platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa rovná jednej polovici zisku. Z tejto sumy potom živnostníci zaplatia 33,15 percenta. ! Zároveň majú živnostníci stanovený aj minimálny vymeriavací základ pre platenie odvodov. Ten je v tomto roku vo výške 329,06 eura. To znamená, že 14 percent do zdravotnej poisťovne a 33,15 percenta do Sociálnej poisťovne, musia platiť minimálne z tejto sumy. Každý živnostník tak mesačne pošle do zdravotnej poisťovne aspoň 46,06 eura a do Sociálnej poisťovne minimálne 109,07 eura.
Daň sa takisto počíta zo zisku. Živnostník si z neho odpočíta nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 559,30 eura a zaplatené odvody. Dostane tak základ dane, z ktorého si potom vypočíta 19-percentnú daň.
Po novom

Živnostníci by už nemali platiť odvody len z časti svojho zisku. Vymeriavací základ pre platenie zdravotných aj sociálnych odvodov tak bude rovný ich mesačnému zisku a nebude sa deliť žiadnymi koeficientmi tak ako v súčasnosti.
Do zdravotnej poisťovne živnostníci po novom zaplatia deväť percent zo svojho zisku a do Sociálnej poisťovne pošlú 16 percent.
Vláda pravdepodobne zmení aj minimálne vymeriavacie základy pre platenie odvodov. Ak by minimálne vymeriavacie základy v porovnaní so súčasnosťou nevzrástli minimálne dvojnásobne, znamenalo by to, že mnohí živnostníci, ktorí platia v súčasnosti minimálne odvody, by po zmene platili menej ako dnes.
Daň sa bude takisto počítať z celého zisku a daňový základ sa už nebude znižovať o zaplatené odvody.Zo zisku si živnostník bude môcť odpočítať len nezdaniteľné minimum, ktorého výška klesne z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok.
Ale na výpočet bola určite použitá kalkulačka od Mikloša .(zlomky a percentá ovládam)
Povinné (určite aj dobrovoľné) poistenie zdravia nemožno použiť do nákladov, poistenie auta áno , určite naň iba zabudli. Ináč je to zvláštne.
Jano24
07.03.11,20:45
http://ekonomika.sme.sk/c/5796578/zivnostnici-a-dohodari-stratia-zamestnanci-ziskaju.html
Ani Fico na to nezvoláva tlačovky, prečo asi?/a to zvoláva na všeličo/ Jemu to vyhovuje tiež. Lenže táto vládna koalícia sa prepočíta. Ty čo ju volili už poniektorí po takýchto reformách ju už voliť nebudú a nič na tom nezíska, lebo tí čo volili Fica, budú ho voliť naďalej.
durisovad
07.03.11,20:46
Dnes som pocula zaujimavu argumentaciu od pani premierky: zivnostnici platia nizke odvody, nasledne maju nizke penzie. Prekvapuje ma takyto postoj - ved ani terajsi pan minister neplatil odvody s poukazom na to, ze penziu od statu necaka.
Pravicova filozofia je taka - nech sa kazdy stara o seba, solidarita sa neuznava. Tak preco zivnostnikom chcu nasilu nutit, aby mali svajciarske dochodky?
toranor
07.03.11,20:55
http://blog.etrend.sk/richard-sulik/2008/11/23/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/
Napluť mu do tváre.
Vláda sa spolieha že väčšina živnostníkov je slušnejšia časť spoločnosti, ktorá nemá násilné a protestné sklony, maximálne zahundrať, zanadávať, zohnúť chrbát a ešte viac makať. Ale dokedy ? Kým sa nedožijeme toho, ako sedíte chory na zemi, lebo ste si nedovolili ísť na PN-ku, exekútor vám zabavuje majetok za zabudnú pohľadávku 45 € + súdne trovy, penále, pokuty 4500 €, nemáte na benzín aby ste dieťa zaniesli do decáku !?
Dokedy chcú živnostníkov zdierať z kože, drvivá väčšina si záraba poctivo. Darmo budeme protestovať, apelovať, rokovať, navrhovať - neúčinné. Nepotrebujeme kalašnikovi, ani mafiánov. Tu pomôže inšpirovať sa Arabmi: ZOBRAŤ DO RÚK PALICE HOC AJ LOPATY, METLY, SEKERY KTO S ČíM PRACUJE, ZA HRSŤ KAMEŇOV A ÍSŤ PRED ÚRAD VLÁDY A MFSR, VTRHNÚŤ DNU A UKÁZAŤ TÝM DARMOŽRÁČOM ŽE SA NEDÁME ZAŽIVA ZDIERAŤ.
Jediná účinná forma protestu je NÁSILNÝ NÁTLAK, VZBURA - štrajk dopravcov minulý rok.
Dokedy to vydržíme ?
durisovad
07.03.11,21:07
Problem je v tom, ze ako pises, vacsina zivnostnikov su poriadni a slusni ludia, ktori nevezmu do ruky ani lopaty a metly ani kamene. Ak by sa ich par takych naslo, velmi rychlo by skoncili v chladku.
VieraPopluharova
07.03.11,21:14
odporučam si prečítať odkaz na link, je veľmi zaujimavý
Rozalka
07.03.11,21:19
ktorý? sú tu dva ...
Jano24
07.03.11,21:28
No predsa jeden link je predvolebný a druhý reálny po voľbách.
Stanislav 1975
07.03.11,21:30
Totiž pre niekoho je predseda parlamentu predsedom parlamentu- pre mňa však obyčajný lump a klamár... a Ivan M- ten už mal dávno niekde inde sedieť a nie na ministerskej stoličke...

Oni vedia že po tomto období už skončili, preto treba ešte nabaliť vrecká a rýchlo sprivatizovať teplárne- privatizujú sa len stratové firmy, ziskové firmy privatizuje buď hlupák alebo...
trisestri
07.03.11,21:51
treba spisovat peticie,zasielat protesty a pripomienky na ministerstva a narodnu radu a politické strany,aktivizovat sa prostrednictvom internetových for,Faceboku /ten ma riadnú silu,ovplyvnil čiastočné volebné výsledky,v niektorých krajinách aktivizoval masové protesty a akcie.Ale je tu nadej pre živnostníkov, nie je súhlas v celej koalicii na opatreniach ktoré sa negatívne dotknú živnostníkov a ked k tomu sa pridajú rozné formy protestných aktivít,tak sa tieto kroky prehodnotia-občania majú v rukách aspon nejaké zbrane a táto koalicia bude nútená robit aspon nejaké ústupky pod tlakom verejnej mienky,lebo živnostníci tvoria významnu čast pravicovej voličskej základne
svetluška
08.03.11,07:46
Myslím si že väčšina živnostníkov si túto situáciu v roku 2011 ešte neuvedomuje,zbadá sa až pri DP 2011.Väčšina v r.2009 a 2010 mala výsledok stratu,ale platiť odvody musela,aj keď nič nezarobili.Tak ako sa môžu porovnávať so zamestnancami ktorí majú stály príjem?O dovolenkách a dlžke prac.času ani nehovorím!.Pán Mihál už zabudol čo nás školil a že nie každý má taký príjem ako mal on a má teraz.Ak sa nájde niekto,čo protest zorganizuje ja aj moji klienti sa radi pripojíme.Môj francúzsky klient hovorí,že vo Francúzsku aj za maličkosť protestujú a nechápe že Slovákom keď zoberú aj celú ruku zohnú chrbáty a lopotia ďalej.Hold národ holubičí,ale dokedy?:mee:
Stanislav 1975
08.03.11,07:52
Myslím si že väčšina živnostníkov si túto situáciu v roku 2011 ešte neuvedomuje,zbadá sa až pri DP 2011.Väčšina v r.2009 a 2010 mala výsledok stratu,ale platiť odvody musela,aj keď nič nezarobili.Tak ako sa môžu porovnávať so zamestnancami ktorí majú stály príjem?O dovolenkách a dlžke prac.času ani nehovorím!.Pán Mihál už zabudol čo nás školil a že nie každý má taký príjem ako mal on a má teraz.Ak sa nájde niekto,čo protest zorganizuje ja aj moji klienti sa radi pripojíme.Môj francúzsky klient hovorí,že vo Francúzsku aj za maličkosť protestujú a nechápe že Slovákom keď zoberú aj celú ruku zohnú chrbáty a lopotia ďalej.Hold národ holubičí,ale dokedy?:mee:

To je pravda, my Slováci sme odjakživa boli ticho a radšej ohli chrbty držali krok a preto nám stále niekto vládol, stále nás niekto vyciciaval- najskor Maďari a potom Češi...
berry
08.03.11,08:08
Ako môžu porovnávať živnostníka zo zamestnancom? Oni vidia iba odvody a dane .
Ale to že je vytvorené pracovné miesto , tak to stojí zamestnávateľa veľa peňazí (nájomne , zariadenie , školenia, software = celkové prevádzkové náklady......) a okrem toho musí platiť aj odvody zamestnancom. A toto všetko si musí živnostník zabezpečiť sám.
Okrem iného je zamestnanec chránený paragrafmi. (skúšobná doba, výpovedná doba , nárok na dovolenku , lekárske prehliadky , .....) A živnostník ak nerobí nedostane nič. Ale odvody si musí platiť každý mesiac.
Takže ak si to prepočítate, tak neviem kto je viac zaťažený.
Nie žeby boli radi, že ľudia im neostávajú na úradoch práce , a že sa rozhodli nečakať na pracovnú príležitosť , ale pracujú na vlastnú päsť , oni im ešte hádžú polená pod nohy.
Veľa ľudí mi povedalo, že radšej zruší živnosť - pôjde na úrad a radšej si bude privyrábať po "fuškách". takže naša vláda dosiahne iba poriadny rozvoj práce na čierno.
mjmjna
08.03.11,08:26
ahojte poraďáci, "podnikám" už 20 rokov, máte pravdu, že sa nedá porovnávať zamestnanec a podnikateľ, koľko zmien je stále a koľko pokút sme už zaplatili, 3 druhy pokladní, stále sa vymýšľa niečo nové a hlavne že p. Mihál radil tuná, ako sa vyhnúť čomu a teraz nám to spočíta
Antea
08.03.11,08:52
Čo sa čudujete. ZP sa musí zvyšovať aby Dôvera a Union mali zisk. Neviem, ale či nikoho nenapadlo, že chcú tvoriť zisk z príjmu, ktorý majú zákonom zaručený. Nebolo by lepšie keby aj podnikateľom niekto zákonom zaručil príjem, veď potom by nemuseli tak vzrušovať ako vyžiť.
Mikloš je obdivovateľom Hayeka a tvrdo razí jeho myšlienky. Ešte dobre, že to nie je ako v USA, SZČO musí zaplatiť daň za to, že je živnostník, aj pri nulovom príjme, a potom ešte následne daň z príjmu. No čo nie je môže ale byť. Mi Slováci sme naozaj takí, damá si nakadiť na hlavu a miesto toho aby sme sa brálili si to tam pekne poťapkáme a pýtame ďaľšiu várku.
Daniela 1
08.03.11,09:23
Pravicová vláda je len pre bohatých, chudobných potrebuje len
ožobračovať a pri voľbách!
ajkariky
08.03.11,11:34
Štát investuje obrovské prostriedky do úradov práce ktoré nerobia nič, do rekvalifikácie neschopných a lenivých, do dotácii začínajúcich neschopných ktorí nevedia presvedčiť banku aby im požičala.
Namiesto toho ideme likvidovať živnostníkov, aby bolo ešte VIAC nezamestnaných do ktorých budeme nalievať ďalšie peniaze, do zbytočných rekvalifikácii, dotácii pseudoplánov, alebo aktivačných prác ktoré len napravujú deviácie ktoré vytvára zákonník práce, len aby sa zamestnali...
ZAČAROVANÝ KRUH ŠTÁTNEJ MAŠINÉRIE - a vláda ide toto podporovať
ajkariky
08.03.11,11:36
ak toto je pomoc strednej vrstve, tak nám zostáva úrad práce.... a čo ďalej?
ajkariky
08.03.11,11:40
a najlepšie na koniec na FB stránke MPSVaR - nám prajú krásny MDŽ
odpovedala som im :neprajem si krásny MDŽ, prajem si len aby som mohla ako SZČO prežiť s ohľadom na pripravované zmeny v odvodovej a daňovej reforme
sisima
08.03.11,11:57
prestáva ma baviť živiť túto krajinu...
majus1
08.03.11,13:15
AK sa bude konať nejaká petícia kľudne sa pridám, už som skúšala aj písať na zväz živnostníkov ale akosi mi neodpovedajú, myslím, že k petícii by sa pridalo viac ľudí...
Daniela
08.03.11,13:18
Krajinu budeš živiť a ty budeš živoriť. Ako chcú udržať takých živnostníkov ako sú krajčírky, babka v stánku, kadeníčky, opravári či obuv, alebo iné??? To nie je možné. Vedia vôbec, koľko zarábajú niektorí živnostníci? Len tak na prilepšenie, medzi prsty, ak si všetko riadne platia.
Heleč
08.03.11,13:56
ak sa niečo bude konať, dajte to sem, pripojím sa aj všetci moji známi
Heleč
08.03.11,13:57
a myslím, že naši predstavitelia sa môžu hanbiť.....
a hlavne tý čo tu prispievali a balamutili slušným ľudom hlavy
Jano24
08.03.11,14:11
Inák všimnite si.Mnohí VIPkári z porady tu na porade čušia ako vši pod chrastom na túto tému. Asi sú v šoku. Však vieme prečo poniektorí...To by kritizovali svojho idola z porady z minulosti, terajšieho ministra práce,ktorému tak pochlebovali aj tu na porade,Ajhľa čo sa z neho vykľulo z poradcu pre živnostníkov...
ajkariky
08.03.11,14:32
Živnostníkovi sa odvody nebudú rátať do nákladov - takže to, čo musí odviesť do SP a ZP, sa mu ešte dodatočne zdaní. Aká je tam logika? Však živnostníci, ktorí odvádzajú minimálne odvody (a aspoň tie odviesť musia, dokonca bez ohľadu na to, aké majú reálne príjmy), si "zarábajú" na malé penzie.
ajkariky
08.03.11,14:36
nie som VIP a dodnes si s pánom Mihálom tykám píšem si s ním na FB ale taktiež si poviem svoj názor, ale čo mi to pomôže ak sa tu budeme rozčulovať a nič nepodnikneme.....
Fany
08.03.11,14:45
Ale na výpočet bola určite použitá kalkulačka od Mikloša .(zlomky a percentá ovládam)
Povinné (určite aj dobrovoľné) poistenie zdravia nemožno použiť do nákladov, poistenie auta áno , určite naň iba zabudli. Ináč je to zvláštne.

No zaujímalo by ma, či ani zamestnanci nebudú mať odpočítané od hrubej mzdy poistné odvody a teda daň sa bude platiť z hrubého. Lebo na takúto úroveň chcú dostať živnostníkov.
Toto je likvidačný program a zámery sú zrejme omnoho ďalekosiahlejšie a vyššie, ako by sme predpokladali a my sa z toho spamätáme, až keď bude neskoro. A o pár rokov budeme znovu počuť: "to ešte predchádzajúca vláda !!! " Bude to mať len jeden výsledok, rapídne zvýšenie nezamestnanosti !!! A kríza sa môže prehlbovať ďalej :-(
jar88
08.03.11,14:47
nie som VIP a dodnes si s pánom Mihálom tykám píšem si s ním na FB ale taktiež si poviem svoj názor, ale čo mi to pomôže ak sa tu budeme rozčulovať a nič nepodnikneme.....
A čo by si chcela podniknúť?
Alebo skôr čo by si tým podniknutím chcela akože dosiahnuť?
----------------------------------------------------------
Veď čo vlastne môže Mihál, Mikloš a trebárs aj Radičová urobiť?
Keby si sa nad tým naozaj zamyslela, tak zistíš, že naozaj zhola nič reálne a prospešné urobiť nemôžu.
dogicka
08.03.11,14:49
Inák všimnite si.Mnohí VIPkári z porady tu na porade čušia ako vši pod chrastom na túto tému. Asi sú v šoku. Však vieme prečo poniektorí...To by kritizovali svojho idola z porady z minulosti, terajšieho ministra práce,ktorému tak pochlebovali aj tu na porade,Ajhľa čo sa z neho vykľulo z poradcu pre živnostníkov...

No, ja som síce nikdy nebola VIP, ale p. Mihál bol (aj je) vynikajúci odborník na oblasť daní fyzických osôb a odvodov. Na každú otázku odpovedal odborne a zároveň zrozumiteľne. To vie len málokto. Ani mne sa nepáči, čo nám naša vláda chystá. Áno, určite treba reformu odvodového systému, ale ako dôvod uvádzať zrovnoprávnenie zamestnancov a SZCO je úplne pritiahnuté za vlasy.
Ale tým, že začneš napádať "poraďákov", ktorí na to majú iný názor, alebo naozaj "stratili reč", to nezmeníš.
jar88
08.03.11,14:54
No zaujímalo by ma, či ani zamestnanci nebudú mať odpočítané od hrubej mzdy poistné odvody a teda daň sa bude platiť z hrubého. Lebo na takúto úroveň chcú dostať živnostníkov.
Toto je likvidačný program a zámery sú zrejme omnoho ďalekosiahlejšie a vyššie, ako by sme predpokladali a my sa z toho spamätáme, až keď bude neskoro. A o pár rokov budeme znovu počuť: "to ešte predchádzajúca vláda !!! " Bude to mať len jeden výsledok, rapídne zvýšenie nezamestnanosti !!! A kríza sa môže prehlbovať ďalej :-(
Ich zámer nieje až taký ďalekosiahly a tajomný, ako si myslíš.
Je úplne jednoduchý a nič tajomné na ňom nieje.
----------------------------------------------
Jediné na čom im záleží, je udržať sa v parlamente a samozrejme že aj vo vláde. To je všetko - nič zložité a vyššie.
jar88
08.03.11,15:03
No, ja som síce nikdy nebola VIP, ale p. Mihál bol (aj je) vynikajúci odborník na oblasť daní fyzických osôb a odvodov. Na každú otázku odpovedal odborne a zároveň zrozumiteľne. To vie len málokto. Ani mne sa nepáči, čo nám naša vláda chystá. Áno, určite treba reformu odvodového systému, ale ako dôvod uvádzať zrovnoprávnenie zamestnancov a SZCO je úplne pritiahnuté za vlasy.
Ale tým, že začneš napádať "poraďákov", ktorí na to majú iný názor, alebo naozaj "stratili reč", to nezmeníš.
Povedz mi dogička, čo je to za odbornosť, ak sa týka nefunkčných a hlúpych zákonov.
Zákonov na ktorých funguje soc. poistenie, zdrav. poistenie a samozrejme že s tým spojené zdravotníctvo a sociálny systém.
---------------------------------------------
Ten systém je tak hlúpy, že v žiadnom prípade nemôže reálne fungovať.
srska
08.03.11,15:33
S takýmto návrhom som sa stretla aj ja, no a ešte ktorési noviny v sobotu priniesli informáciu o 11 hodinovom pracovnom čase. Akosi tomu prestávam rozumieť......:eek:
11 hodinový pracovný čas? ok - ale potom odchod do dôchodku v 50-tke
robin1
08.03.11,15:56
dogicka
08.03.11,16:28
Povedz mi dogička, čo je to za odbornosť, ak sa týka nefunkčných a hlúpych zákonov.
Zákonov na ktorých funguje soc. poistenie, zdrav. poistenie a samozrejme že s tým spojené zdravotníctvo a sociálny systém.
---------------------------------------------
Ten systém je tak hlúpy, že v žiadnom prípade nemôže reálne fungovať.

Čo sa týka nefunkčných a hlúpych zákonov, plne s tebou súhlasím. Ale snáď mi nechceš povedať, že za to môže iba p. Mihál?
durisovad
08.03.11,16:41
nie som VIP a dodnes si s pánom Mihálom tykám píšem si s ním na FB ale taktiež si poviem svoj názor, ale čo mi to pomôže ak sa tu budeme rozčulovať a nič nepodnikneme.....
Ak si s panom ministrom tykas a pises, posuskaj nam, preco navrhuje zakony, ktore budu proti drobnym, poctivym a poriadnym ludom? Preco nas chce zodriez z desiatej koze? A tiez nam posuskaj, co by sme mali podniknut, aby to tak nebolo.
zzz77
08.03.11,16:42
Neviem ci sa to uz tu spominalo, ale na tejto stranke je par kampani a peticii len neviem ako by sa dalo peticiu zacat, a ci vlastne jedinec ma takuto moznost, ale by sa asi trebalo spojit s redakciu stranky, a potom vyzvat podporu tu na porade, na facebooku atd.;)

http://www.changenet.sk/?section=kampane (http://www.changenet.sk/?section=kampane)

Organizujete petíciu, pripomienky či výzvu? V rámci sekcie CHANGENET.SK | Kampane pomáhame občianskym iniciatívam jednoduchým spôsobom získavať podporu občanov pre ich aktivity.
canbo
08.03.11,16:47
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=574&lg=sk

Skúste si v meste , ktorému zavrú fabriku pre pre 6000 ľudí v meste a okolí, nezamestnanosť 20%, max. mzda = minimálnej,
" určite si môžte vyberať a hlavne dohodovať si podmienky o počte odpracovaných hodín, odstupnom" aj dupnú si môžte (iba ak na zadok).Jednanie ,vyjednanie podmienok nad niečo povinné nemožné,alebo nechcené.

Potom ,ako je to o tom holubovi a vrabcovi ? Vrabce už zdochli a holuby na nás zvysoka ...
pavol54
08.03.11,16:53
A čo by si chcela podniknúť?
Alebo skôr čo by si tým podniknutím chcela akože dosiahnuť?
----------------------------------------------------------
Veď čo vlastne môže Mihál, Mikloš a trebárs aj Radičová urobiť?
Keby si sa nad tým naozaj zamyslela, tak zistíš, že naozaj zhola nič reálne a prospešné urobiť nemôžu.
Minister=služobník, nemôžu nič pretože mi silne pripomínajú strýka držgroša s tými dolárikmi miesto očí.
derek191919
08.03.11,17:08
Možno som naivný, ale písal som na slovenský živnostenský zväz sekretariat@szz.sk , prečo nezorganizujú protest, tak som zvedavý čo mi odpíšu, budem informovať :) . Mohlo by Vás tam čo najviac napísať, aby sa konečne zobudili.
katka25
08.03.11,17:21
je uz prosim vas nejaka peticna akcia na facebooku? ak ano, dajte tu prosim link, chcem sa tam pridat !!!

lebo ak tam takato peticia nebude, budu si mysliet, ze je vsetko ok, a ze tu krici len par nespokojnych zivnostikov.

a ak sa toto presadi, od buduceho roku rusim zivnost a odhadzam do zahranicia. jednoducho sa to uz dalej takto neda, kazdy mesiac makat, aby bolo ludom na vyplaty a odvody, uvery na krku, atd, vselijake poplatky, poistky, najmy, ... uz toho mam dost. viem si predstavit, ze zivnost ukoncia aj dalsi. az potom uvidia nasi mocipani o kolko menej penazi im pribudne v statnej kase, ci v poistovniach. a to som ich volila, omg :D
tetrisss
08.03.11,17:30
Nuz poviem vam pravdu, ze ked p.Mihal nam odkazal, ze na nas nezabudne a nieco nam prichysta, preblesla mi hlavou aj takato moznost, vsak kto sa vie najlepsie pohybovat v ekonomike a zakonoch ako on? Tak dnes je to jasne, ze odvody budu vyssie, ale este sa nevie o kolko. Len tak mimo temy, este aj ti darebni africania, co sa im nechce ani hnut sa uz postavili proti svojim tyranom a my sme stale spokojni, stale si myslime, ze vsak to nejako zase preckame a hadam bude lepsie, inak ja si to uz tiez vravim 19 rokov, sice o nieco menej, lebo na pociatku to bolo este ako tak.
tetrisss
08.03.11,17:38
Este si neodpustim, pozeram teraz p.Miklosa a ked uz minister financii nevie pocitat, tak potom to tak vyzera: zivnostnik plati mesacne okolo 160 eur /ako keby nevedel presne/ a teda za rok zaplati 1600 eur. To uz maju taku moc, ze aj rok skratia na 10 mesiacov?:D
Jano24
08.03.11,17:42
Podľa mňa táto reforma odvodov je v podaní, Mikloša, Mihála, Sulíka v tom, že v nej je veľa pseodouživnostníkov , zamaskovaných živnostníkov, ktorí sú vlastne zamestnanci a treba ich zo systému vypudiť. Lenže tým pádom majú byť potrestaní za to všetci živnostníci aj tí, ktorí nie sú pseudoživnostníci.Teda takzvaná "kolektívna vina". Už vidím ako tí maskovaní živnostníci budú naspäť hromadne prijímaní za zamestnancov.Poznám aj takýchto "maskovaných" živnostníkov a verte mi , sú to remeselníci zdieraní majiteľmi s.ro čiek, neplatia im načas, nemajú dovolenky, preplácané štátne sviatky, sú radi ak zaplatia za seba minimálne odvody. A neverím, že teraz ich začnú prijímať za riadnych zamestnancov.Rozšíri sa viac sivá ekonomika a práca na čierno .Proste mi vadí, ten princíp kolektívnej viny. A čo potom na tej reforme novej vlády získavajú vlastne živnostníci? Iba zvýšenie odvodového a daňového zaťaženia , nič viac.Myslím živnostníci a SZČO nie tí zamaskovaní "živnostníci-zamestnanci"...Hoci aj Tí pseudoživnostníci v dnešnej dobe sú radi , možno aj väčšia časť že vôbec prežije...
tetrisss
08.03.11,17:56
Je to presne ako vravis, tito ludia nie su preto zivnostnici, ze maju nizke odvody ale preto, ze ich do toho zamestnavatelia donutili a profituju na tom zase len ti, ktori ich zamestnavaju. Namiesto toho, aby postihovali takychto zamestnavatelov, tak nas utopia vsetkych, pritom: maly zivnostnik moze pri ochoreni umriet mozno od choroby a iste od hladu, takze malokto cerpa zo zdravotnych poistovni, keby sme chceli mat slusny dochodok, tak by sme museli robit urcite inu pracu, nemame dovolenku a nik nam nic neda, akurat pokutu...Apropo, preco nesleduju dodrzovanie zakona o zavislej cinnosti.
profesional
08.03.11,17:56
Na toto najkrutejsie doplati prave elita naroda.
Co uz taky zivnostnik co plati z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Tomu to mesacne pojde hore o par eur.
Ale toto sa dotkne aj vsetkych slobodnych povolani.
Tymto sa zvysia odvody vsetkym advokatom, sudnym znalcom, tlmocnikom, sudnym prekladatelom, programatorom, grafikom, odbornym konzultantom, umelcom, hercom, ...
Si vezmite ze priemerneho advokata tato sprostost bude stat rocne navyse o viac ako 1600 EUR !!! na vyssich daniach a odvodoch.
A toto je skupina ludi co si nenecha brnkat po nose.

Tato vlada nie je ani socialna, ani pravicova. Robia veci nekoncepcne. Preniest vsetky probemy na chrbty ludi dokaze kazdy somar. Na to nemusime mat vladu. Vlada je tu na to aby hladala take riesenie ktore nezatazi ludi.
Keby zacali vyjednavat s ECB a Svetovou bankou o zmene podmienok dlhovej sluzby, tak ziadne zvysovanie odvodov by sa konat nemuselo.
m.hladka
08.03.11,18:08
Inák všimnite si.Mnohí VIPkári z porady tu na porade čušia ako vši pod chrastom na túto tému. Asi sú v šoku. Však vieme prečo poniektorí...To by kritizovali svojho idola z porady z minulosti, terajšieho ministra práce,ktorému tak pochlebovali aj tu na porade,Ajhľa čo sa z neho vykľulo z poradcu pre živnostníkov...

Jano, Jano, asi máš len 24 rokov, keď sa tak rozčuľuješ a burcuješ tento národ na porade.
Neviem, či som bola VIPkárka, ale nie som v šoku a ani nemám chuť sa zapájať do tejto debaty, ale nedalo mi čušať.
Vôbec nechápem, prečo viníš týchto jednotlivcov, ktorých tu spomínaš. Ja podnikám od revolácie, a môžem povedať, že 21 rokov si uťahujem opások s tým, že o rok to bude lepšie a lepšie. Tiež sa mi určité veci nepáčia, ale jedno viem, že to bude pre dobro našich detí.
tetrisss
08.03.11,18:10
Si si ista, ze maju na mysli dobro nasich deti?
Marcela04445
08.03.11,18:26
Nehnevajte sa ale táto vláda už asi nevie odkiaľ má vytiahnuť peniaze... ja som začala podnikať pred dvoma rokmi nie som ešte taká ,,skvelá,, podnikateľka ale keď už po tento začatý tretí rok sa neviem vyhrabať aspoň ako tak z dlhov tak neviem a teraz... prečo neťahajú peniaze zo supermarketov a iných super spoločností ale od domácich nech majú oni väčšie odvody a nie živnostníci ONI SI NECENIA VLASTNYCH !!!??? Šak nech zvyšuju nech nás ZNIČIA a potom si ľudia pôjdu na raňajky kupiť chlieb do mesta lebo za rohom zavrú potraviny... alebo si ani nepôjdu kupiť radšej nič lebo buď budú bez roboty, alebo si ho napečú sami lebo žiadnu robotu nebudú mať BRAVO POLITICI VY SA MATE NAJLEPSIE
220870
08.03.11,18:28
Pravicová vláda je len pre bohatých, chudobných potrebuje len
ožobračovať a pri voľbách!
Potom sa pýtam čím vás obohatil Fico a Mečiar?Keď nadávate na všetko čo urobila pravica skúste porozmýšlať o tom v akých sračkách bol tento banánový štátik po 7 rokoch vládnutia Mečiara a kto tento štátik z tých sračiek vytiahhol.neznášam Dzurindu aj Mikloša ale nebiť ich tak sme dnes na úrovni Albánska a Moldavska.
Stanislav 1975
08.03.11,18:28
Nehnevajte sa ale táto vláda už asi nevie odkiaľ má vytiahnuť peniaze... ja som začala podnikať pred dvoma rokmi nie som ešte taká ,,skvelá,, podnikateľka ale keď už po tento začatý tretí rok sa neviem vyhrabať aspoň ako tak z dlhov tak neviem a teraz... prečo neťahajú peniaze zo supermarketov a iných super spoločností ale od domácich nech majú oni väčšie odvody a nie živnostníci ONI SI NECENIA VLASTNYCH !!!??? Šak nech zvyšuju nech nás ZNIČIA a potom si ľudia pôjdu na raňajky kupiť chlieb do mesta lebo za rohom zavrú potraviny... alebo si ani nepôjdu kupiť radšej nič lebo buď budú bez roboty, alebo si ho napečú sami lebo žiadnu robotu nebudú mať BRAVO POLITICI VY SA MATE NAJLEPSIE

Prečo nezdania banky, ktoré majú miliardové zisky- to neviem pochopiť...
fiesta
08.03.11,18:29
Jedným z dôvodov, prečo som volila súčasnú vládnu garnitúru, bolo aj znižovanie odvodového zaťaženia živnostníkov.
Ajhľa - trištvrte roka po voľbách tu máme zvyšovanie.
To si z nás robia "guten tag"?
Myslím, že týmto pobúrili veľkú väčšinu živnostníkov a nezostane to iba pri sťažnostiach na porade .....a chrbáty dúfam už neohneme!
Stanislav 1975
08.03.11,18:32
11 hodinový pracovný čas? ok - ale potom odchod do dôchodku v 50-tke

skor v tej 50-tke do hrobu ako do dochodku...;), aspon myslím,že skor sa tam dostaneme..., ja už sa teraz necítim moc dobre...:D
Stanislav 1975
08.03.11,18:36
ahojte poraďáci, "podnikám" už 20 rokov, máte pravdu, že sa nedá porovnávať zamestnanec a podnikateľ, koľko zmien je stále a koľko pokút sme už zaplatili, 3 druhy pokladní, stále sa vymýšľa niečo nové a hlavne že p. Mihál radil tuná, ako sa vyhnúť čomu a teraz nám to spočíta

Ja neviem, ale mne sa ten pán Mihál zdal taký solídný, rozhľadený človek- neviem, akou vecou sa tak zopsul a dal sa do partie s tým Sulíkom, čo mu už z očí nič nepozerá a navyše pán Mihál robil konferencie, zarábal na tom ako ušetriť na tom a tom a teraz je na 1 volebné obdobie ministrom a potom može prednášať neviem komu, akurát tam nejakým sovám v lese...
ajkariky
08.03.11,18:39
ajkariky
08.03.11,18:41
http://blog.etrend.sk/richard-sulik/2008/11/23/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/

ja len keď to takto pôjde ďalej, nemenovaná strana nebude mať 35 % ale 80...
Stanislav 1975
08.03.11,18:43
Ozaj a to koliesko predvolebné od sulíka ešte máte doma?
Stanislav 1975
08.03.11,18:43
ja len keď to takto pôjde ďalej, nemenovaná strana nebude mať 35 % ale 80...

80 nie ale 50 v pohode...
ajkariky
08.03.11,18:46
už som mu napísala....
Stanislav 1975
08.03.11,18:47
už som mu napísala....

hadam nemyslíš,že to bude čítať? On má svojích školených vymazávačov mailov...:D:mad:
Monika Kováčová
08.03.11,18:49
apriori protestujem proti daňovému a odvodovému zaťaženiu, ktoré je rôzne z pohľadu predmetu príjmu. Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodov z príjmov zo živnosti s odvodmi z príjmov na základe autorského zákona. Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodovej zaťaženosti pri všetkých príjmoch plynúcich podľa §6 ZoDP vrátane príjmov z prenájmu.

Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodovej zaťaženosti aj pri príjmoch zo závislej činnosti (pracovný pomer, dohoda, príkazná zmluva...)

Neschvaľujem miešanie hrušiek s jablkami.
Súhlasím s tým, aby sa jasne a presne definovala závislá činnosť a príjmy podľa § 6. Aby sa systém nezneužíval.

Nesúhlasím s porovnávaním práce a príjmov plynúcich zo závislej činnosti s prácou a príjmami plynúcimi zo živnosti. Rozdiel medzi týmito dvoma "prácami" nie je v dovolenke ani v odpočítavaní nákladov na cestovné. Rozdiel medzi živnostníkom a zamestnancom je v "RUČENÍ". Ručení "náhradou vo výške dvojmesačného platu" a ručení "celým svojim majetkom.
srska
08.03.11,18:50
Ja neviem, ale mne sa ten pán Mihál zdal taký solídný, rozhľadený človek- neviem, akou vecou sa tak zopsul a dal sa do partie s tým Sulíkom, čo mu už z očí nič nepozerá a navyše pán Mihál robil konferencie, zarábal na tom ako ušetriť na tom a tom a teraz je na 1 volebné obdobie ministrom a potom može prednášať neviem komu, akurát tam nejakým sovám v lese...
všetci nejak začínali, aj nicholsonová:D
Stanislav 1975
08.03.11,18:55
všetci nejak začínali, aj nicholsonová:D

ježíš tú pani mi ani nespomínaj, okrem toho že je nesymapatická, navyše keď otvorí ústa tak blud nad blud z nej vylezie...,brrrrrrrrrr
Stanislav 1975
08.03.11,18:56
apriori protestujem proti daňovému a odvodovému zaťaženiu, ktoré je rôzne z pohľadu predmetu príjmu. Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodov z príjmov zo živnosti s odvodmi z príjmov na základe autorského zákona. Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodovej zaťaženosti pri všetkých príjmoch plynúcich podľa §6 ZoDP vrátane príjmov z prenájmu.

Schvaľujem zrovnoprávnenie odvodovej zaťaženosti aj pri príjmoch zo závislej činnosti (pracovný pomer, dohoda, príkazná zmluva...)

Neschvaľujem miešanie hrušiek s jablkami.
Súhlasím s tým, aby sa jasne a presne definovala závislá činnosť a príjmy podľa § 6. Aby sa systém nezneužíval.

Nesúhlasím s porovnávaním práce a príjmov plynúcich zo závislej činnosti s prácou a príjmami plynúcimi zo živnosti. Rozdiel medzi týmito dvoma "prácami" nie je v dovolenke ani v odpočítavaní nákladov na cestovné. Rozdiel medzi živnostníkom a zamestnancom je v "RUČENÍ". Ručení "náhradou vo výške dvojmesačného platu" a ručení "celým svojim majetkom.

Monika, protest sa zamieta, ešte niečo ďalšie máš na srdci...?:D
Monika Kováčová
08.03.11,18:57
áno mám... nevyhlásil si ma za upratovačku roka!!!
srska
08.03.11,19:01
pred chvíľou som pozeral TA3 - rozhovor s Ďurajkom (žije momentálne z naších peňazí). sťažoval sa, že 220000 SZČO platí minimálne odvody. pán št. tajomník zabúda na jednú vec: SZČO aspoň platia ale s.r.o., a.s. a ostatné PO vyrobia na odvodoch a daniach oveľa väčšiu sekeru, prevekslujú majetok do nových spoločností a nič sa nedeje - pokračujú bez problémov ďalej (vo výrobe sekier).
durisovad
08.03.11,19:09
Ved prave to je jadro riesenia - malych zodriet, pretoze na velkych si netrufnu.
ajkariky
08.03.11,19:13
Jozef Tirak Mihal Daniela, ak zamestnavas nejakeho zamestnanca, dobre vies, ze za neho platis najmenej dvojnasobne vyssie odvody, nez platis za seba. A o tom to je, tento stav je neudrzatelny, system nam kolabuje tym, ze stale viac a viac ludi je "zamestnanych na zivnost" alebo na dohodu.

Tym originalnym zivnostnikom chceme pomoct napriklad moznostou slobodneho rozhodnutia o odpisovom plane, ci novym danovym bonusom.
Pred 7 minútami · Páči sa mi to
Jozef Tirak Mihal Mimochodom, ten clanok Richarda Sulika hovori o tom, ze 16 dan a 16 odvody budu platit rovnako zamestnanci aj zivnostnici - a zivnostnici zo zakladu = zakladu dane, nie upraveneho bulharskou konstantou...
ajkariky
08.03.11,19:15
Jozef Tirak Mihal Daniela, ak zamestnavas nejakeho
zamestnanca, dobre vies, ze za neho platis najmenej dvojnasobne vyssie odvody, nez platis za seba. A o tom to je, tento stav je neudrzatelny, system nam kolabuje tym, ze stale viac a viac ludi je "zamestnanych na zivnost" alebo na dohodu.

Tym originalnym zivnostnikom chceme pomoct napriklad moznostou slobodneho rozhodnutia o odpisovom plane, ci novym danovym bonusom.
Pred 7 minútami · Páči sa mi to
Jozef Tirak Mihal Mimochodom, ten clanok Richarda Sulika hovori o tom, ze 16 dan a 16 odvody budu platit rovnako zamestnanci aj zivnostnici - a zivnostnici zo zakladu = zakladu dane, nie upraveneho bulharskou konstantou...

Tak tu je odpoveď pána ministra Mihála:)
ajkariky
08.03.11,19:20
odpovedal :) pre Stanislav 1975
srska
08.03.11,19:51
prestáva ma baviť živiť túto krajinu...
mňa to prestalo v 1993
canbo
08.03.11,19:55
Jozef Tirak Mihal Daniela, ak zamestnavas nejakeho zamestnanca, dobre vies, ze za neho platis najmenej dvojnasobne vyssie odvody, nez platis za seba. A o tom to je, tento stav je neudrzatelny, system nam kolabuje tym, ze stale viac a viac ludi je "zamestnanych na zivnost" alebo na dohodu.

Tym originalnym zivnostnikom chceme pomoct napriklad moznostou slobodneho rozhodnutia o odpisovom plane, ci novym danovym bonusom.
Pred 7 minútami · Páči sa mi to
Jozef Tirak Mihal Mimochodom, ten clanok Richarda Sulika hovori o tom, ze 16 dan a 16 odvody budu platit rovnako zamestnanci aj zivnostnici - a zivnostnici zo zakladu = zakladu dane, nie upraveneho bulharskou konstantou...

Skúste si to spočítať : Minimálna mzda zamestnanca a živnostníka ...
expeert
08.03.11,20:14
Potom sa pýtam čím vás obohatil Fico a Mečiar?Keď nadávate na všetko čo urobila pravica skúste porozmýšlať o tom v akých sračkách bol tento banánový štátik po 7 rokoch vládnutia Mečiara a kto tento štátik z tých sračiek vytiahhol.neznášam Dzurindu aj Mikloša ale nebiť ich tak sme dnes na úrovni Albánska a Moldavska.

Nuž nie som zástancom Mečiara ani Fica, ale tvrdiť, že nás tí dvaja exoti vytiahli zo sračiek je prinajmenšom smiešne - rozpredali strategické podniky za facku a zisky z nich teraz putujú do rúk nemcom, francúzom, talianom...
tetrisss
08.03.11,20:35
hehe, pekna odpoved.
jar88
08.03.11,21:26
Prečo nezdania banky, ktoré majú miliardové zisky- to neviem pochopiť...
Lebo ich majú len v cenných papieroch.
Sú to vlastne len virtuálne peniaze a naša vláda virtuálne peniaze nepotrebuje. Má ich habadej.:---
220870
08.03.11,21:45
To nieje len o bankách,to hlavne o výnosoch dividendách a sro-čkách.Ak zdaníte banku získate nič pretože všetky výnosy pretransformuje do dividend.Podobne funguje automobilový priemysel.napr Kia tu vyrobí auto za 10 000€ ,predá ho nastrčenej fa z korei za 10 001€ ,nastrčená fa ho predá na Slovensku za 11 001€.Hádajte kde sa minie spotrebuje ziskových 1000€ ....v daňovom raji:D:D:D
Ak by tie fa museli zdaniť celý vyrobený zisk na SK a z toho zisku fungovalo naše hospodárstvo tak sa máme ako prasce v žite.Na Sk zostanú len zodratý robotníci s podvyživeným zdravotníctvom= bludný kruh alebo spôsob ako zotročiť celé národy bez vojenskej itervencie.
jar88
08.03.11,21:50
Ozaj a to koliesko predvolebné od sulíka ešte máte doma?
Stanislav 1975,
a ty si ešte pamätáš na túto tému?
Je to zo 7.3.2009 to je dva roky aj jeden deň.
http://www.porada.sk/t105410-ako-podnikat-a-neutopit-sa-v-krize.html
-----------------------------------------------------------------------
Ahoj, myslím, že to všetko vidíš zbytočne čierne( to vidieť aj podľa tvojho písma)- neboj sa, bude dobre, tá kríza onedlho prejde a budeme silnejší a skúsenejší!!! A tu krízu si ľudia vyrábajú aj sami- držia peniaze a nič nekupujú, treba aby dali peniaze do obehu a nie ich držať v pančuche..., Takže neboj, - BUDE DOBRE....
-----------------------------------------------------------------------
Vraj bude dobre, tak že neboj.:---
Máš pravdu aj s tým držaním peňazí - držím si ich skoro nič nekupujem a za posledný rok a pol som ušetril na daniach zhruba 60.000 € len tým, že som včas zavesil podnikanie na klinec.
fosgeen
09.03.11,03:34
To že sa netreba báť, mi pripomína výrok mojej dvojročnej vnučky na Silvestra : neboj sa havo , to strielajú raketky. Ja robím v ekonomike 20 rokov, ale to čo sa teraz deje, to som dlho nezažila. SZČO musí robiť aj 18 hodín denne aby prežil. Pokiaľ má rodinu, tak to funguje asi tak, že ráno deti pri odchode za prácou ešte spia a večer keď sa vracia tak už spia. Darmo bude vysvetlovať detičkám, že vláda a táto spoločnosť mu nedopraje byť s rodinou. Ale pokiaľ nechce mať dlhy a prísť o byt a iný majetok, iné mu nezostáva. Nech deti vychováva ulica. Veď tam je zábavky dosť - alkohol, drogy , násilie . Vládu nezaumíma , ako takíto ľudia žijú. Pán Mihál vymýšľa zákony pre vládu, aby mali pre seba a nie pre občana. Doteraz radil, ako štát dobehnúť v dierach sociálnej legislatívy, a teraz chce od živnostníkov zo 100.- zarobených € dostať do štátnej pokladnici 98.- € . Ako že by potom mali na svoje platy, na luxusné dovolenky , na drahé autá pre rodinných príslušníkov a podobne. A živnostník ohni chrbát a plať ako na panskom. A tej papierovačky okolo podnikania ani nehovorím. Skús niečo zabudnúť dať na úrad. Mastné pokuty ťa neminú. Takže keď nedáš dobrovoľne, tak dáš nasilu. Veď každý živnostník niečo zabudne pri takej pracovnej vyťaženosti a našej biroktracii.
Jano24
09.03.11,05:26
berry
09.03.11,05:33
Sakra poďme do ulíc alebo niečo urobme , veď toto nie je normálne.
durisovad
09.03.11,05:33
durisovad
09.03.11,05:34
Sakra poďme do ulíc alebo niečo urobme , veď toto nie je normálne.
Daj miesto a cas
berry
09.03.11,05:40
Daj miesto a cas

No ja som zas není až taký vodcovský typ. To bol taký návrh pre niekoho odvážnejšieho. Ale určite by som sa pridala (aj keď nie som živnostník)
jar88
09.03.11,06:12
Sakra poďme do ulíc alebo niečo urobme , veď toto nie je normálne.
Práve toto je to najhoršie.
Nikto nevie čo, ale niečo urobme.
-----------------------------------
Už ste sa dostali do stavu, že nikto nevie ako ďalej. Dokonca ani autor tejto témy. Nikto nevie čo je podstatné, čo je dôležité, čo je nepodstatné,
ale hlavne ste zabudli, čo je normálne a čo nenormálne.
Maya1
09.03.11,06:35
na jednej strane, keď si živnostník nebude môcť uplatniť odvody ako nákladovú položku, tak mi na druhej strane rovnice vychádza, že by ho do platenia nikto nemal núťiť. Teda taký termín ako "povinne poistený" by sme nemali poznať. Nech je teda platenie dobrovoľné...
Stanislav 1975
09.03.11,06:48
na jednej strane, keď si živnostník nebude môcť uplatniť odvody ako nákladovú položku, tak mi na druhej strane rovnice vychádza, že by ho do platenia nikto nemal núťiť. Teda taký termín ako "povinne poistený" by sme nemali poznať. Nech je teda platenie dobrovoľné...

Ako mi vravel moj bývalý učiteľ- Stano, nič nemusíš, iba umreť musíš...
Maya1
09.03.11,06:51
v tejto chvíli si myslím, že na odvodoch by stratili viac ako na daniach. Veď to predsa nemá logiku.
durisovad
09.03.11,06:54
Práve toto je to najhoršie.
Nikto nevie čo, ale niečo urobme.
-----------------------------------
Už ste sa dostali do stavu, že nikto nevie ako ďalej. Dokonca ani autor tejto témy. Nikto nevie čo je podstatné, čo je dôležité, čo je nepodstatné,
ale hlavne ste zabudli, čo je normálne a čo nenormálne.
Myslim, ze nejakym protestom nezmozeme nic. Vacsina z nas sa bit nevie a aj hlas mame slaby. Mali by panovi ministrovi prehovorit do duse ti, ktorych pocuva a na ktorych da. Na tejto stranke je dost takych, ktori k nemu maju blizko, ale akosi sa teraz nevyjadruju. Alebo ze by im pripravovane zmeny vyhovovali?
smutok
09.03.11,07:01
Ja len,keď toto vedia normální ľudia,že je to tak,ako to,že hen tí "hore" nemajú o tom,ani šajnu??
bea
09.03.11,07:32
Myslim, ze nejakym protestom nezmozeme nic. Vacsina z nas sa bit nevie a aj hlas mame slaby. Mali by panovi ministrovi prehovorit do duse ti, ktorych pocuva a na ktorych da. Na tejto stranke je dost takych, ktori k nemu maju blizko, ale akosi sa teraz nevyjadruju. Alebo ze by im pripravovane zmeny vyhovovali?
Možno sa boja, že zruší poradu :)
Ale navrhujem, aby ste dali sem pádne argumenty proti navrhovaným zmenám. Ak si ich prečítajú možno niektorí poslanci koalície, alebo ich asistenti alebo poradcovia ...., tak snáď nebudú hlasovať za tieto zmeny a zákony neprejdú. Alebo si myslíte, že je iná cesta? Minister návrh predloží, ale schváliť to musí parlament. Možno som naivná, ale myslím si, že to je jediná cesta, ktorou sa dá niečo dosiahnuť. Cez poslancov.
durisovad
09.03.11,07:49
Poslanci, az na jednu vynimku hlasuju tak, ako im ich sefovia nariadia. Ak neposluchnu, vyhodia ich z klubu "ako prasiveho psa", ako nedavno povedal poslanec Matovic. Mam dojem, ze vacsina poslancov ani nevie, za co hlasuje, takze na poslancov sa spoliehat nie je radno.
profesional
09.03.11,07:55
Tato danova a odvodova reforma znacnym sposobom znizi vymozitelnost prava. Ze ako je to mozne? Jednoducho.
Sudni znalci maju pre pracu pre Polici a sudy stanovene vyhlaskou 491/2004 ddmenovanie 13,28 Eur / hodina. Uz tak je to bieda. Ale ak si tato vlada z toho vezme viac ako 8 Eur, tak za tych smiesnych 5 Eur za hodinu ti najlepsi odbornici pre stat pracu dvakrat rozmyslia. Nakolko ak pojde clovek do autoservisu tak tam si clovek s ucnovkou bez maturity vypita 5 krat viac. Proste stat nebude schopny dokazovat zlocin a riesit ani obcianskopravne spory. Lebo kazdy si rozmysli ci bude robit pre stat za 5 Eur / hodinu, kde priemerne stat plati v omeskani 24 mesiacov po splatnosti, alebo bude robit nieco ine. Tato vlada kona absolutne nekoncepcne. Si mysli ze moze siahnut na dane a odvody vsetkym. Ale vacsina ludi proste odmietne za takychto podmienok robit.
srska
09.03.11,07:56
Možno sa boja, že zruší poradu :)
Ale navrhujem, aby ste dali sem pádne argumenty proti navrhovaným zmenám. Ak si ich prečítajú možno niektorí poslanci koalície, alebo ich asistenti alebo poradcovia ...., tak snáď nebudú hlasovať za tieto zmeny a zákony neprejdú. Alebo si myslíte, že je iná cesta? Minister návrh predloží, ale schváliť to musí parlament. Možno som naivná, ale myslím si, že to je jediná cesta, ktorou sa dá niečo dosiahnuť. Cez poslancov.
zabudni na počúvanie hlasu ľudu. tirák aj so svojou verchuškou už žije a myslí inak. kasa je prázdna a hydra potrebuje love za každú cenu. je im jedno akým spôsobom ale vždy zvolia ten najjednoduchší ako o****ť ľudí. zabúdajú však na staré porekadlo: menej je niekedy viac. žiaden systém nie je a nebude dokonalý a ľudia si vždy nájdu cestu ako menej odvádzať a platiť.
jar88
09.03.11,07:59
Myslim, ze nejakym protestom nezmozeme nic. Vacsina z nas sa bit nevie a aj hlas mame slaby. Mali by panovi ministrovi prehovorit do duse ti, ktorych pocuva a na ktorych da. Na tejto stranke je dost takych, ktori k nemu maju blizko, ale akosi sa teraz nevyjadruju. Alebo ze by im pripravovane zmeny vyhovovali?
Inak nehnevaj sa za úprimnosť, ale si naivná, ak sa chceš spoliehať na dušu, či svedomie pána Mihála.
Toto je jeho názor z pred dvoch rokov:

Re: Ako podnikať a neutopiť sa v kríze
Súhlas.

Kríza mi dáva lepší priestor na vyjednávanie s dodávateľmi. A pokiaľ ide o odberateľov mojich služieb - kríza pekne vyčistí trh od tých, čo na to jednoducho nemajú. To, čo ponúkam ja, iní v týchto časoch ponúknuť nevedia. Tak čo s nimi...

Tak čo s vami, keď ste neschopní.
Neschopní sa uživiť, platiť dane, platiť odvody, zaplatiť si náklady a pravdepodobne nebudete schopní sa postarať ani o deti.
------------------------------------------------------
Mihál si asi myslí, že bez štátu, by ste skapali. Tak si ho zaplaťte.
padro
09.03.11,08:08
Tato danova a odvodova reforma znacnym sposobom znizi vymozitelnost prava. Ze ako je to mozne? Jednoducho.
Sudni znalci maju pre pracu pre Polici a sudy stanovene vyhlaskou 491/2004 ddmenovanie 13,28 Eur / hodina. Uz tak je to bieda. Ale ak si tato vlada z toho vezme viac ako 8 Eur, tak za tych smiesnych 5 Eur za hodinu ti najlepsi odbornici pre stat pracu dvakrat rozmyslia. Nakolko ak pojde clovek do autoservisu tak tam si clovek s ucnovkou bez maturity vypita 5 krat viac. Proste stat nebude schopny dokazovat zlocin a riesit ani obcianskopravne spory. Lebo kazdy si rozmysli ci bude robit pre stat za 5 Eur / hodinu, kde priemerne stat plati v omeskani 24 mesiacov po splatnosti, alebo bude robit nieco ine. Tato vlada kona absolutne nekoncepcne. Si mysli ze moze siahnut na dane a odvody vsetkym. Ale vacsina ludi proste odmietne za takychto podmienok robit.


profesional konecne aj ty si sa zobudil.. doteraz to tu bolo z tvojej strany ze zakon je "svaty"... ale vidis su aj zle zakony
mjmjna
09.03.11,08:14
Súhlasím s tým, že je to ďalšie veľké zaťaženie živnostníkom, stále porovnávajú zamestnancov so SZČO, ale pre nás nie je iba toto zaťaženie, že sa platia odvody. Koľkokrát sme zmenili pokladne, teraz fiškálne pamati, stále stúpajúce energie a poplatky za všetko, keď sa zvýšia dˇochodky, tak okamžite nastúpia vyššie odvody,nemáme pracovný čas, že keď padne, ideme domov, dostaneme výplatu a všetky odvody zaplatené bez starosti. My striehneme, kde si kto na nás niečo vymyslí, aby sme platili pokuty. Túto vládu volili pravičiari, živnostníci, myslím, že nabudúce budeme uvažovať koho voliť, i keď pred voľbami sľubovali i oni menšie odvodové zaťaženie a zjednodušenie administratívy a sú to len sľuby, ale veď kto im dá peniaze do kasy, keď nie živnostník, ktorý má za každé nezaplatené euro do poisťovní exekúciu?
bea
09.03.11,08:22
Poslanci, az na jednu vynimku hlasuju tak, ako im ich sefovia nariadia. Ak neposluchnu, vyhodia ich z klubu "ako prasiveho psa", ako nedavno povedal poslanec Matovic. Mam dojem, ze vacsina poslancov ani nevie, za co hlasuje, takze na poslancov sa spoliehat nie je radno.
Zatiaľ to tak vyzerá, že je len jeden, lebo ten sa rád prezentuje na verejnosti. Ale práve by sme sa mali snažiť, aby tí iní, ktorí by mali šancu sa niečo dozvedieť o tom, čo nás trápi, tak sa to aj dozvedeli. A možno "aj motyka vystrelí" :) Ja sa nevzdávam a snažím sa to dať na vedomie práve určitým poslancom.... A považujem to aj za test, či mi stoja za to, aby som si ich nabudúce vôbec všimla ;)
Jano24
09.03.11,08:29
Všimnite si, že tak dôležitá vec ako je odvodovo-daňová reforma a Fico na túto tému nezvoláva žiadne tlačovky. A to on je schopný zvolať tlačovku /aj vládu/ aj o psovi Tomanovej. Prečo asi? Jemu vyhovuje tento boj pravicovej vlády proti SZČO a strednej vrstve...
srska
09.03.11,08:29
Zatiaľ to tak vyzerá, že je len jeden, lebo ten sa rád prezentuje na verejnosti. Ale práve by sme sa mali snažiť, aby tí iní, ktorí by mali šancu sa niečo dozvedieť o tom, čo nás trápi, tak sa to aj dozvedeli. A možno "aj motyka vystrelí" :) Ja sa nevzdávam a snažím sa to dať na vedomie práve určitým poslancom.... A považujem to aj za test, či mi stoja za to, aby som si ich nabudúce vôbec všimla ;)
aj motyka vystrelí? to ja skôr vyhrám jackpot v euromiliónoch tiposu
srska
09.03.11,08:32
Všimnite si, že tak dôležitá vec ako je odvodovo-daňová reforma a Fico na túto tému nezvoláva žiadne tlačovky. A to on je schopný zvolať tlačovku /aj vládu/ aj o psovi Tomanovej. Prečo asi? Jemu vyhovuje tento boj pravicovej vlády proti SZČO a strednej vrstve...
sú to preňho potencionálne percentá. tak načo dráždiť tigra.
bea
09.03.11,08:35
aj motyka vystrelí? to ja skôr vyhrám jackpot v euromiliónoch tiposu
Ale téma je zadaná, že ako protestovať.... Tak ja sa snažím využiť možnosti, ktoré mám. Ak to nevyjde, tak si poviem, že som urobila, čo som mohla. A nebudem len nadávať na vládu, poslancov, šéfov atď, atď.
BXLmiami
09.03.11,08:39
Tato danova a odvodova reforma znacnym sposobom znizi vymozitelnost prava. Ze ako je to mozne? Jednoducho.
Sudni znalci maju pre pracu pre Polici a sudy stanovene vyhlaskou 491/2004 ddmenovanie 13,28 Eur / hodina. Uz tak je to bieda. Ale ak si tato vlada z toho vezme viac ako 8 Eur, tak za tych smiesnych 5 Eur za hodinu ti najlepsi odbornici pre stat pracu dvakrat rozmyslia. Nakolko ak pojde clovek do autoservisu tak tam si clovek s ucnovkou bez maturity vypita 5 krat viac. Proste stat nebude schopny dokazovat zlocin a riesit ani obcianskopravne spory. Lebo kazdy si rozmysli ci bude robit pre stat za 5 Eur / hodinu, kde priemerne stat plati v omeskani 24 mesiacov po splatnosti, alebo bude robit nieco ine. Tato vlada kona absolutne nekoncepcne. Si mysli ze moze siahnut na dane a odvody vsetkym. Ale vacsina ludi proste odmietne za takychto podmienok robit.
Tak na toto reagovať musím.Lekári slúžia za 3 ečka na hodinu,tento rok tvrdo vyjednávali,aby dostali 6,80 euro za hodinu.A pohotovosti nejakým zázrakom síce blbo ale fungujú.Aj u Vás to bude tak,síce blbo,ale fungovať to bude.
jar88
09.03.11,08:41
profesional konecne aj ty si sa zobudil.. doteraz to tu bolo z tvojej strany ze zakon je "svaty"... ale vidis su aj zle zakony
Tak, tak sú aj zlé zákony. Podľa mňa je väčšina zákonov zlá.
Vlastne to, čo sa tu v tomto absurdistane nazýva zákonom, ani skutočným zákonom nieje.
----------------------------------
Máme zákony o daniach, máme zákon o poplatkoch,
ale nemáme zákon o ODVODOCH.
--------------------------------------------------
Ešte stále vás nikoho nenapadlo pouvažovať nad tým, prečo asi nemáme zákon o ODVODOCH?:---
----
----
Máte to čo vám patrí. Tak nefňukajte a začnite používať hlavu (hlavne rozum).
veronikasad
09.03.11,08:41
Pani doktorka, dnes poobede pracujete, alebo protestujete ? Čosi som začula na Exprese ...
jar88
09.03.11,08:55
Tak na toto reagovať musím.Lekári slúžia za 3 ečka na hodinu,tento rok tvrdo vyjednávali,aby dostali 6,80 euro za hodinu.A pohotovosti nejakým zázrakom síce blbo ale fungujú.Aj u Vás to bude tak,síce blbo,ale fungovať to bude.
To ako že za 3 € z verejných zdrojov makať nebudeš?
Tak nemakaj (bezbranní kripli podochnú/veď si za to môžu sami/).
Až podochnú, dostaneš 6,80 € na hodinu a budeš liečiť menej pacientov.
(nedelat a vydělat) to je umenie, nie makať a prd zarábať
jar88
09.03.11,09:06
Pozrite si tento film. (stojí to za ten stratený čas)
Ste tam všetci, dokonca aj tí vaši politici.
Sú tam všetky vaše názory a na konci je aj riešenie, ako z toho von.
http://www.videotube.sk/32020_idiocracy.html
Myslím, že ak budete pozorne sledovať, všetko pochopíte.
Je to tak jednoduché, že len idiot nepochopí.
--------------------------------------------
Pri výroku hlavného aktéra "odkáž ľuďom nech používajú hlavu" mi zovrelo hrdlo, napriek tomu, že je to vlastne komédia, alebo skôr paródia na dnešný stav populácie.
--------------------------------------------------------------------
Ospravedlňujem sa/už je ten film stiahnutý/
Skúste si ho pohľadať niekde inde. Stojí to zato. Je v ňom krásne popísaná neskutočná ľudská hlúposť, na ktorú v súčasnosti doplácate. Vlastne si za to môžete sami.
nejika
09.03.11,09:07
keby boli Slovaci jednotni, mohli by sme všetci pozastaviť alebo zrušiť živnosť a prihlasiť sa na urad práce a poberať dávky, som zvedava aká by bola reakcia na ich super krízové nápady... maju veľa možností ako do ŠR dostať peniaze, ale každý je každému zaviazaní a cez tie hradby to nejde... milionove kauzy ich nezaujimajú, vytvárajú ďalšie a ľudia v daniach to veselo platia a ani okom nemrknú, pozornosť od toho sa odtrhne inými volovinami čo robia... pobavil ma článok že meníme zákony podľa EU kde sa to osvedčilo, my sa predsa s EU nemôžeme zrovnávať keď sme v príjmoch a v socialnych dávkach uplne mimo EU... Mikloš nemá čo robiť na poste financii, už raz ukázal ako počíta, s tým by sa ako živnostík ťažko uživil pri tých pokutách ktoré by ho zrovnali..
kimart
09.03.11,09:56
tiež vidím tento zákon ako lividačný, čo tým vlastne získajú? určite to veľa drobných živnostníkov odrovná a zaplavia sa UP
Jano24
09.03.11,10:27
ahojte poraďáci, "podnikám" už 20 rokov, máte pravdu, že sa nedá porovnávať zamestnanec a podnikateľ, koľko zmien je stále a koľko pokút sme už zaplatili, 3 druhy pokladní, stále sa vymýšľa niečo nové a hlavne že p. Mihál radil tuná, ako sa vyhnúť čomu a teraz nám to spočíta
Ako povedal jeden klasik. "Čo bolo, bolo, t e r a z k y som minister..."
srska
09.03.11,10:45
Ako povedal jeden klasik. "Čo bolo, bolo, t e r a z k y som minister..."
ja som ho nemusel ani nemusím (nikdy mi nebol srdcu blízky). ale sľubujem (si sám), že tomu tirákovi, frasierovi odvediem len to minimálne minimum. a keď sa mi aj to bude zdať veľa, tak naozaj potom využijem inštitút UP.
Melnick
09.03.11,12:38
S takýmto návrhom som sa stretla aj ja, no a ešte ktorési noviny v sobotu priniesli informáciu o 11 hodinovom pracovnom čase. Akosi tomu prestávam rozumieť......:eek:
Čítala som k tomuto nezmyslu stanovisko ministra J.Mihála. Zvažuje podať na novinárku žalobu. Je to prasprostý blud. Skoro ako Šehere....
Melnick
09.03.11,12:42
Pozrite si tento film. (stojí to za ten stratený čas)
Ste tam všetci, dokonca aj tí vaši politici.
Sú tam všetky vaše názory a na konci je aj riešenie, ako z toho von.
http://www.videotube.sk/32020_idiocracy.html
Myslím, že ak budete pozorne sledovať, všetko pochopíte.
Je to tak jednoduché, že len idiot nepochopí.
--------------------------------------------
Pri výroku hlavného aktéra "odkáž ľuďom nech používajú hlavu" mi zovrelo hrdlo, napriek tomu, že je to vlastne komédia, alebo skôr paródia na dnešný stav populácie.
--------------------------------------------------------------------
Ospravedlňujem sa/už je ten film stiahnutý/
Skúste si ho pohľadať niekde inde. Stojí to zato. Je v ňom krásne popísaná neskutočná ľudská hlúposť, na ktorú v súčasnosti doplácate. Vlastne si za to môžete sami.
Hoď sem recept, aby nikto nemusel viac písať : "doplácate, môžete si za to ", zdá sa že Ty už medzi nás i...... nepatríš,že Ty už si v inom leveli.:eek:
Ester plus
09.03.11,13:48
Keď mamičky na materskej protestovali, v televízii ukázali záber - bolo ich tam asi šesť aj s kočíkmi. A dosiahli čo chceli.
účtovník 007
09.03.11,14:21
Čítala som k tomuto nezmyslu stanovisko ministra J.Mihála. Zvažuje podať na novinárku žalobu. Je to prasprostý blud. Skoro ako Šehere....

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51025450-manazeri-budu-moct-pracovat-dlhsie

Majka, nie je to úplný nezmysel, ale malo by sa to týkať riadiacich zamestnancov.
A podávať žalobu na novinárku? Skôr by bolo vhodné podať žalobu na 150 volených zástupcov, lebo to, čo chystajú, je skaza nielen živnostníkov, ale celej strednej vrstvy, Ak ju ešte môžeme tak nazývať. Iba hlupák sa môže domnievať, že je únosné donekonečna zdierať túto vrstvu, ktorá najviac plní štátnu pokladňu.
Ja som bola občan poctivec a rovnako som vychovávala aj svoje deti. Ale už nebudem. Hold, musíme sa o seba lepšie starať. A štát bude mať na***té.
Braňo
09.03.11,14:33
Inák všimnite si.Mnohí VIPkári z porady tu na porade čušia ako vši pod chrastom na túto tému. Asi sú v šoku. Však vieme prečo poniektorí...To by kritizovali svojho idola z porady z minulosti, terajšieho ministra práce,ktorému tak pochlebovali aj tu na porade,Ajhľa čo sa z neho vykľulo z poradcu pre živnostníkov...


VIP členovia na porade rozhodne nečušia. Makajú - je tri týždne pred koncom marca. Určite sa k uvedeným zmenám vyjadria, nejedná sa však o finálnu verziu, čiže predpokladám komentáre neskôr. Kto bol na seminári napríklad v Košiciach, vie, že sa chystajú aj pozitívne zmeny - napríklad jednotný výber daní a odvodov do jedného úradu a sľubované je aj zníženie sadzieb odvodov - od budúceho roku. Postatný je skôr fakt, že 80% živnostníkov platí minimálne odovdy, ostatní viac ako minimálne odvody. Pokiaľ som dobre čítal, tí, ktorí platia minimálne odvody a zarobia menej ako je minimálny vym. základ bude platiť menej.
VieraPopluharova
09.03.11,14:42
VIP členovia na porade rozhodne nečušia. Makajú - je tri týždne pred koncom marca. Určite sa k uvedeným zmenám vyjadria, nejedná sa však o finálnu verziu, čiže predpokladám komentáre neskôr. Kto bol na seminári napríklad v Košiciach, vie, že sa chystajú aj pozitívne zmeny - napríklad jednotný výber daní a odvodov do jedného úradu a sľubované je aj zníženie sadzieb odvodov - od budúceho roku. Postatný je skôr fakt, že 80% živnostníkov platí minimálne odovdy, ostatní viac ako minimálne odvody. Pokiaľ som dobre čítal, tí, ktorí platia minimálne odvody a zarobia menej ako je minimálny vym. základ bude platiť menej.

Braňo,

hej, je pred koncom marca, máš pravdu makáme, ale to znižovanie odvodov je len sľúbené, Ty tomu veríš? Viem, že je potrebná reforma zdravotníctva, odvodov, daní, ale takto ?
Braňo
09.03.11,14:47
Braňo,

hej, je pred koncom marca, máš pravdu makáme, ale to znižovanie odvodov je len sľúbené, Ty tomu veríš? Viem, že je potrebná reforma zdravotníctva, odvodov, daní, ale takto ?


ja neverím už nikomu :---. ja mám kalkulačku. Pri vymerivacom základe do 400 EUR/ mesačne vychádzajú odvody dokonca nižšie "po novom", takže až tak sa neobávam.... Skôr to bude o optimalizácii daňových základov....
durisovad
09.03.11,14:48
Kto si mysli, ze len riadiaci pracovnici pracuju viac ako 8 hodin denne, je na velkom omyle. Drobny zivnostnik predsa pracuje aj cez soboty a nedele, o vsednych dnoch ani nehovorim, len aby uzivil seba, svoju rodinu a nenasytny stat.
srska
09.03.11,14:51
VIP členovia na porade rozhodne nečušia. Makajú - je tri týždne pred koncom marca. Určite sa k uvedeným zmenám vyjadria, nejedná sa však o finálnu verziu, čiže predpokladám komentáre neskôr. Kto bol na seminári napríklad v Košiciach, vie, že sa chystajú aj pozitívne zmeny - napríklad jednotný výber daní a odvodov do jedného úradu a sľubované je aj zníženie sadzieb odvodov - od budúceho roku. Postatný je skôr fakt, že 80% živnostníkov platí minimálne odovdy, ostatní viac ako minimálne odvody. Pokiaľ som dobre čítal, tí, ktorí platia minimálne odvody a zarobia menej ako je minimálny vym. základ bude platiť menej.
Braňo - nič nové o pozitívnych zmenách si nepovedal - o UNITAS-e sa hovorí už minimálne 3 roky (niektorí už z toho majú nočnú moru) len realizácia je ešte v nedohľadne. o spojení daňovej a colnej správy sa tiež dlho - len hovorí. vrabce čvirikajú, že vyvolení si urobia spoločné centrum v ba (koľko nových a teplučkých pracovných miest - len ten hore vie). tak o čom to je? všade bordel.
veronikasad
09.03.11,14:52
ja neverím už nikomu :---. ja mám kalkulačku. Pri vymerivacom základe do 400 EUR/ mesačne vychádzajú odvody dokonca nižšie "po novom", takže až tak sa neobávam.... Skôr to bude o optimalizácii daňových základov....
Braňo, "nelúskala" som ešte návrh novely, ale ak sa základ dane nebude deliť dvomi a odvody neskrátia základ dane - tvoja kalkulačka je nanič ...
Braňo
09.03.11,14:58
Braňo, "nelúskala" som ešte návrh novely, ale ak sa základ dane nebude deliť dvomi a odvody neskrátia základ dane - tvoja kalkulačka je nanič ...


Nie je nanič. Teraz sú minimálne odvody 155,13 EUR (46,06+109,07), po novom 25% (9%+16%) zo 600 EUR je 150 EUR. Pri 400 EUR je to "iba" 100 EUR.
veronikasad
09.03.11,15:01
Ešte jedna poznámočka - z jednotného výberu odvodov a daní by som sa ako živnostník tiež velmi netešila. Teraz pri PN-ke (aj keď si ju môže "dovoliť" máloktorý živnostník - odvody do SP neplatí. Ak sa zjednotia odvody a pristúpi sa k roč. zúčtovaniu, po prekročení hranice príjmu čo len o jeden cent, musí odvody doplatiť rovnako ako pri zdr. poistení - a tá hranica príjmu bude určite podstatne nižšia ako teraz, lebo už sa nebude deliť dvomi.
veronikasad
09.03.11,15:03
Nie je nanič. Teraz sú minimálne odvody 155,13 EUR (46,06+109,07), po novom 25% (9%+16%) zo 600 EUR je 150 EUR. Pri 400 EUR je to "iba" 100 EUR.
ano, ale teraz tie minimálne platia živnostníci s čistým príjmom (základom dane) cca 650€ mesačne.

A zabudol si ešte pripočítať daň, ktorú zaplatia z odvodov, lebo si ich nemôže uplatniť ako VOZD.
Braňo
09.03.11,15:10
Na dani to vychádza o 30 EUR viac mesačne. Preto som napísal, že to bude o optimalizácii daňových základov....
veronikasad
09.03.11,15:11
Na dani to vychádza o 30 EUR viac mesačne. Preto som napísal, že to bude o optimalizácii daňových základov....
K tej optimalizácii ešte pridaj zníženú NČZD oproti roku 2009 a 2010, nemožnosť zníženia základu dane o životné poistenie ...
lienocka001
09.03.11,15:32
Keď mamičky na materskej protestovali, v televízii ukázali záber - bolo ich tam asi šesť aj s kočíkmi. A dosiahli čo chceli.


ano dosiahli sme co sme chceli... lebo sme prosto vypisovali bombardovali mailami organizovali a aj ked nas prislo na tie protesty malo... tak sme vydrzali... a preto aj nieco konkretne dosiahli...
ja sa velmi tesim ze sa konecne upravili podmienky aspon ciastocne / co sa tyka materskeho atd/ pre nahradnych rodicov lebo to ako boli diskriminovany bola hanba...

aj zivnostnici by si mali povedat svoje... ved su to oni kto spolu s podnikmi zivia tento stat... a ak aj odvadzaju malo tak zo statu ani neberu... /PN atd/ a porovnavat zamestanca a zivnostnika je ako porovnavat hrusky s jablkami...

ak maju byt rovnake odvody tak aj rovnake pravne zaruky a naroky... inak bavme sa o hmotnej zodpovednosti uradnikov do vysky celeho majektu... nech stat da zivnostnikom min. 1 mesiac bez platenia odvodov ako dovolenku atd atd... ked vyrovnavat status tak nekompromisne...

jedine co na toto zaberie je min. internetova mobilizacia... spisat nejake stanovisko... rozposlat vsetkym poslancom do novin, pisat realne pripady ... plus vycislit kolko ste zivnostnici cerpali PN OCR a pod... ake su prijmy ake su problemy...

ak to chcu zaviest tak nech najprv vyriesia vymozitelnost prava a druhotnu platobnu neschopnost....

ale tu na porade je to skor o tom ze sa tu ludia boja otvorit usta...
durisovad
09.03.11,15:37
Ludia sa neboja otvorit usta, lenze ti, ktori by to mali pocut, maju zatvorene usi.
canbo
09.03.11,15:38
Nie je nanič. Teraz sú minimálne odvody 155,13 EUR (46,06+109,07), po novom 25% (9%+16%) zo 600 EUR je 150 EUR. Pri 400 EUR je to "iba" 100 EUR.
Ale výpočet nieje celý končí daňou 600 - nezdaniteľné min. /19% daň čiže ďalších zhruba 50€ a zdaňujú sa aj zaplatené odvody.
canbo
09.03.11,15:46
ano dosiahli sme co sme chceli... lebo sme prosto vypisovali bombardovali mailami organizovali a aj ked nas prislo na tie protesty malo... tak sme vydrzali... a preto aj nieco konkretne dosiahli...
ja sa velmi tesim ze sa konecne upravili podmienky aspon ciastocne / co sa tyka materskeho atd/ pre nahradnych rodicov lebo to ako boli diskriminovany bola hanba...

aj zivnostnici by si mali povedat svoje... ved su to oni kto spolu s podnikmi zivia tento stat... a ak aj odvadzaju malo tak zo statu ani neberu... /PN atd/ a porovnavat zamestanca a zivnostnika je ako porovnavat hrusky s jablkami...

ak maju byt rovnake odvody tak aj rovnake pravne zaruky a naroky... inak bavme sa o hmotnej zodpovednosti uradnikov do vysky celeho majektu... nech stat da zivnostnikom min. 1 mesiac bez platenia odvodov ako dovolenku atd atd... ked vyrovnavat status tak nekompromisne...

jedine co na toto zaberie je min. internetova mobilizacia... spisat nejake stanovisko... rozposlat vsetkym poslancom do novin, pisat realne pripady ... plus vycislit kolko ste zivnostnici cerpali PN OCR a pod... ake su prijmy ake su problemy...

ak to chcu zaviest tak nech najprv vyriesia vymozitelnost prava a druhotnu platobnu neschopnost....

ale tu na porade je to skor o tom ze sa tu ludia boja otvorit usta...

Len doplním päť týždňov dovolenky , rekondičné pobyty , stravné , štátne sviatky, náhrady mzdy pri x... príležitostiach ,paragrafy , ošetrovné,školenia a načo som ešte zabudol.
srska
09.03.11,15:49
Len doplním päť týždňov dovolenky , rekondičné pobyty , stravné , štátne sviatky, náhrady mzdy pri x... príležitostiach ,paragrafy , ošetrovné,školenia a načo som ešte zabudol.
na odstupné, odchodné, ....
v štátnej správe: niekde 3, niekde 5 platov pri odchode navyše
lienocka001
09.03.11,15:50
Ludia sa neboja otvorit usta, lenze ti, ktori by to mali pocut, maju zatvorene usi.

no ja si myslim ze pokial sa budu zivnostnici dostatocne razantne a hlasno ozyvat tak sa to prejavit musi... ved kolko je zivnostnikov na SVK a to nejde len o nich ale o ich rodiny zeny a deti... to nie je mala sila ....
katka25
09.03.11,15:50
Jano24
09.03.11,16:13
To že Ty Braňo platíš odvody z minima alebo blízko minima ešte neznamená, že majú trpieť tí SZČO čo z minima neplatia. Ty z minima platíš/alebo blízko minima/ aj budeš platiť ,teba sa to netýka. A rozprávanie o optimalizovaní dani / v ľudskej reči optimalizovanie dani a odvodov je odrbávanie štátu vrámci zákona/...No nato je tu pravicová vláda ktorú volilo veľa živnostníkov , stredná vrstva, SZČO aby sme sa potom uchyľovali k optimalizácii dani a odvodov? To je tá reforma o tom?
Jano24
09.03.11,16:15
VIP členovia na porade rozhodne nečušia. Makajú - je tri týždne pred koncom marca. Určite sa k uvedeným zmenám vyjadria, nejedná sa však o finálnu verziu, čiže predpokladám komentáre neskôr. Kto bol na seminári napríklad v Košiciach, vie, že sa chystajú aj pozitívne zmeny - napríklad jednotný výber daní a odvodov do jedného úradu a sľubované je aj zníženie sadzieb odvodov - od budúceho roku. Postatný je skôr fakt, že 80% živnostníkov platí minimálne odovdy, ostatní viac ako minimálne odvody. Pokiaľ som dobre čítal, tí, ktorí platia minimálne odvody a zarobia menej ako je minimálny vym. základ bude platiť menej.
To som reagoval na to vo vyššom príspevku.
srska
09.03.11,16:25
To že Ty Braňo platíš odvody z minima alebo blízko minima ešte neznamená, že majú trpieť tí SZČO čo z minima neplatia. Ty z minima platíš/alebo blízko minima/ aj budeš platiť teba sa to netýka. A rozprávanie o optimalizovaní dani / v ľudskej reči optimalizovanie dani a odvodov je odrbávanie štátu vrámci zákona/...No nato je tu pravicová vláda ktorú volilo veľa živnostníkov , stredná vrstva, SZČO aby sme sa potom uchyľovali k optimalizácii dani a odvodov? To je tá reforma o tom?
jano24 - a ty si myslíš alebo radšej - si presvedčený, že štát - ak odvedieš viac odvodov a daní - optimalizuje svoje výdaje resp. užitočne vynakladá takto získané prostriedky? si o tom presvedčený? lebo ja nie. ja som presvedčený, že štát ak mu dáš 100 - minie 100, ak mu dáš 1000 minie 1000 atď. nech má toľko, koľko mu patrí. ak som presvedčený, že mu patrí minimum, tak mu dám minimum (viac si momentálne nezaslúži).
tetrisss
09.03.11,17:11
Tak v tomto mas asi pravdu, lebo statom platene niektore funkcie vyzeraju asi takto:150 poslancov parlamentu hlasuje podla 5-6 lidrov stran /tak nech sa oni dohodnu a 150 ludi nech ide zase nieco zmysluplne robit/, cesty vyzeraju ako tankodromy, zdravotnictvo je co? ako to nazvat? radsej nie, v skolstve sme sa vcera dozvedeli, ze nase deti nerozumeju pisanemu textu /to uz ani nie je ako pochopit, ako sa potom ucia?/, vysoke skoly nemaju ziadnu medzinarodnu uroven, atd.. Zaco my potom vlastne platime?
srska
09.03.11,17:25
Tak v tomto mas asi pravdu, lebo statom platene niektore funkcie vyzeraju asi takto:150 poslancov parlamentu hlasuje podla 5-6 lidrov stran /tak nech sa oni dohodnu a 150 ludi nech ide zase nieco zmysluplne robit/, cesty vyzeraju ako tankodromy, zdravotnictvo je co? ako to nazvat? radsej nie, v skolstve sme sa vcera dozvedeli, ze nase deti nerozumeju pisanemu textu /to uz ani nie je ako pochopit, ako sa potom ucia?/, vysoke skoly nemaju ziadnu medzinarodnu uroven, atd.. Zaco my potom vlastne platime?
vieš, mám ŽL od 1990 za prvé 3 roky som im odviedol okolo 400 litrov na daniach (a to po mne chceli ešte 500 naviac) o odvodoch nehovorím. keď som videl ako pred......jú peniaze a za všelijaké vtákoviny mi dali pokuty, ako prebiehala zamestnanecká privatizácia niektorých firiem (daj zo zakázky love nech máme na nákup akcií), ako to chodí na DÚ(24.3.11 sú napr. na DRSR v BB výberové konania na riaditeľov DÚ. stačí pozrieť kto dnes zastupuje na tých DÚ, ktorých sa to týka a výsledok vie každý dopredu), atď. nemá zmysel im platiť naviac. prečo? a hlavne za čo? čo tebe dá štát zadarmo ako SZČO? (aj ten ŽL je za poplatok)
tetrisss
09.03.11,17:35
Ja som o dva roky mladsia zivnostnicka, ale plne suhlasim, nik ti nic neda, len kazdy cosi chce, my v podstate od nikoho nic uz ani neocakavame.
toranor
09.03.11,17:51
Na dostavbe Mochoviec, príp. aj iných stavieb (developerské projekty v BA) pracuje kvantum živnostníkov. Raz sa ale nájdu ľudia, ktorí zorganizujú autobus, odvoz a stretnutie v BA pred úradom vlády alebo Ministerstvom zdierania a potom uvidíte poriadne nasraných chlapov, ktorí vlastnými rukami živia svoje rodiny. A pomocou tých rúk môže mikloš (s malým m, lebo je chuj) vyletieť zo svojej kancelárie aj s jeho prihriatym notebookom.
Na dostavbe Mochoviec, čo je v regióne LV jediná veľká stavba, sa uchytíte len ako živnostník. Máte prácu - zákazku na cca 4-5-6 mesiacov, potom ste pár mesiacov doma, a hľadáte inú firmu, ktorá by vás zamestnala... takže aké výhody oproti zamestnancom, odvody musíte platiť, istotu práce nemáte, drbú vás za všetko, zodpovedáte za všetky predpisy ako firma, a robíte za 5 až 5,50 na hod.
Stanislav 1975
09.03.11,17:58
Na dostavbe Mochoviec, príp. aj iných stavieb (developerské projekty v BA) pracuje kvantum živnostníkov. Raz sa ale nájdu ľudia, ktorí zorganizujú autobus, odvoz a stretnutie v BA pred úradom vlády alebo Ministerstvom zdierania a potom uvidíte poriadne nasraných chlapov, ktorí vlastnými rukami živia svoje rodiny. A pomocou tých rúk môže mikloš (s malým m, lebo je chuj) vyletieť zo svojej kancelárie aj s jeho prihriatym notebookom.
Na dostavbe Mochoviec, čo je v regióne LV jediná veľká stavba, sa uchytíte len ako živnostník. Máte prácu - zákazku na cca 4-5-6 mesiacov, potom ste pár mesiacov doma, a hľadáte inú firmu, ktorá by vás zamestnala... takže aké výhody oproti zamestnancom, odvody musíte platiť, istotu práce nemáte, drbú vás za všetko, zodpovedáte za všetky predpisy ako firma, a robíte za 5 až 5,50 na hod.

toranor, tvoje slová sa síce pekne čítajú a súhlasím s nimi, ale to sa nikdy nestane- Slováci by nikdy neboli schopný spraviť nejaké nepokoje alebo niečo také- my sme na to makký, nemáme to v krvi...

Aj celá táto téma tak dopadne- hromžíme tu, nadávame ale o pár dní nás to prejde a budeme ticho a spokojne čušať...- uvidíte, že to tak bude...
durisovad
09.03.11,18:12
Stanislav, obycajne sa stotoznujem s tvojimi nazormi, ale tentoraz, prepac, suhlasim s toranorom a velmi drzim jeho partii tvrdych chlapov palce, aby sa im ich zamer podaril. Budu bojovat nielen za seba.
tetrisss
09.03.11,18:18
Hej, lenze on tiez vravi, raz sa najde, raz, ale kedy? My zivnostnici nie sme nijako organizovani a zda sa mi, ze ani vacsina na taketo panske huncuctva nema cas a ONI s tym kalkuluju. Takze zase sci-fi. Mimochodom, dnes sa nas zastalo OKS, to by som necakala.
nejika
09.03.11,18:27
to je proste super platíme ako blázni, ja konkretne zo živnosti a ešte aj zo zamestnania, ale keď som zostala s úrazom na pn zratali mi tieto odvody dokopy a dali jednu pn, prečo nedostavam 2 pn, ktoré majú hranicu.... a ešte mam platiť vyššie odvody a pre koho? pre gumkáčov na výsluhovom dôchodku, ktorí beru priemerne 800 eur dôchodok, popri tom zarábaju a v živote ťažko nemakali.... pýtam sa čo je toto za sociálny systém?? myslím že tieto zákony už idú za hranice unosnosti a trpezlivosti tých, ktorí platia najviac...
pavol54
09.03.11,18:30
toranor, tvoje slová sa síce pekne čítajú a súhlasím s nimi, ale to sa nikdy nestane- Slováci by nikdy neboli schopný spraviť nejaké nepokoje alebo niečo také- my sme na to makký, nemáme to v krvi...

Aj celá táto téma tak dopadne- hromžíme tu, nadávame ale o pár dní nás to prejde a budeme ticho a spokojne čušať...- uvidíte, že to tak bude...
Myslím že máš pravdu, ak štrajkovali mamičky za zvýšenie príspevku nemali čo stratiť a nikto na ne nemal sankčnoodvetné nástroje, ale čo sa stalo keď štrajkovali vodiči kvôli mýtu ? rozbehla sa represívna mašinéria moci a dnes si nedovolí po tých skúsenostiach štrajkovať žiaden, maximálne tak v zime na letnom kúpalisku kde to nebude nikoho tankovať, no a Mikuláš má pod palcom dosť silný represívny aparát a Michal si tiež nájde nejakú represívnu zložku keď na to príde.
padro
09.03.11,18:48
Mimochodom, dnes sa nas zastalo OKS, to by som necakala. tych ludi vobec nemusim, teda uz nikoho tam, sklamali vsetci, ale ako som ich pocuval tak OKS prekvapilo.
Braňo
09.03.11,19:19
To že Ty Braňo platíš odvody z minima alebo blízko minima ešte neznamená, že majú trpieť tí SZČO čo z minima neplatia. Ty z minima platíš/alebo blízko minima/ aj budeš platiť ,teba sa to netýka. A rozprávanie o optimalizovaní dani / v ľudskej reči optimalizovanie dani a odvodov je odrbávanie štátu vrámci zákona/...No nato je tu pravicová vláda ktorú volilo veľa živnostníkov , stredná vrstva, SZČO aby sme sa potom uchyľovali k optimalizácii dani a odvodov? To je tá reforma o tom?

Janko, neplatím z minima a to, že som nespokojný aj ja, dúfam, že je poznať. Rozdiel 55,13 EUR, čo je na tejto stránke, rozhodne nie je zanedbateľný. http://www.facebook.com/pages/Nenechajme-hladovať-slovenských-živnostníkov/134227989978649#!/photo.php?fbid=134230983311683&set=a.134230979978350.25081.134227989978649&theater
padro
09.03.11,19:44
220870
09.03.11,20:00
A čo z toho že je to na FB,k čomu je to dobré sedieť pri pc a písať na FB.Keď sa mi na SK nebudú páčiť odvody môžem si živnosť prepísať do Čiech ,Rakúska,alebo HU,PL, DE a platiť tam .Alebo nie?
srska
09.03.11,20:05
SZČO plaťme odvody: svetlý príklad neplatiča - http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-:D:D:D
aj vedúca služobného úradu pána financministra je v tom.
durisovad
09.03.11,20:06
Vodu kaze a vino pije.
srska
09.03.11,20:08
Vodu kaze a vino pije.
doporučujem link poslať tirákovi - frasierovi na MPSVR
durisovad
09.03.11,20:12
Myslis, ze caka na to, kedy mu to my oznamime?
Melnick
09.03.11,20:47
SZČO plaťme odvody: svetlý príklad neplatiča - http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-:D:D:D
aj vedúca služobného úradu pána financministra je v tom.

No ale to rýchlo zmizlo z aktuálnych príspevkov.:eek::eek::eek:

Aby bolo jasné, iba som tlmočila, že žiadny 11 hodinový pracovný čas zamestnancom nehrozí.

Ja tiež nie som nadšená z vývoja na Slovensku. Dobre tu bude vtedy, keď sa národ nebude zaoberať politikou, ale bude rozmýšľať kde na dovolenku, aké nové auto si kúpiť...... atď
Vyťahovať na svetlo kauzy, ktoré aj tak nikto nikdy nevyrieši je super ťah, ako zakryť neschopnosť posunúť sa vo vládnutí dopredu, lebo ľudí vždy niečim novým dokážu zaujať .Ich milióny sú aj tak uložené v bankách mimo Slovenska, zaopatrené majú potomstvo, ktoré tu bude žiť z nahonobených peňazí ešte aj v roku 3999 a v parlamente sa objavia možno 3-4 nové mená. Ináč sa tam budú striedať deti detí, lebo sa narodili preto, aby vládli.
Viac sa k politike vyjadrovať nebudem, lebo tak ako som sa rozhodla nepozerať "kultové" telenovely, tak som sa rozhodla zvysoka kašľať na politiku. Ak by sa ma niekto náhodou spýtal na meno politika, ktorého si vážim, hmmmm, nemala by som na túto otázku žiadnu odpoveď .

Ja v tomto období neviem čo skôr robiť, mám zodpovednosť voči klientom, aby mali načas splnené povinnosti voči štátu, lebo ten by im za nesplnenie povinnosti zasa len zobral z toho mála čo mu ešte láskavo dovolil, aby si nechal na skromné živobytie a iba preto nestanujem pred parlamentom. / to reagujem na to, že V.I.P. sú tu zašití ako vši.)

Prajem Vám, aby Vám práca odbúdala a aby tieto 24 hodinové smeny pri PC nezanechali stopy na Vašom zdraví. :)
srska
09.03.11,21:06
No ale to rýchlo zmizlo z aktuálnych príspevkov.:eek::eek::eek:
čo narobíš?
Stanislav 1975
09.03.11,21:14
Vážení, neviem,čo sa tu rozčulujete nad Miklošom a jeho manželkou, keď je dlhé roky známe, že to je podvodníčisko 1 stupňa- tých 5 k eur je nič, to je omrvinka...
veronikasad
09.03.11,21:16
SZČO plaťme odvody: svetlý príklad neplatiča - http://www.topky.sk/cl/10/1241483/SKANDAL-Miklosova-manzelka-medzi-dlznikmi-Sekera-statu-5-tisic-eur-:D:D:D
aj vedúca služobného úradu pána financministra je v tom.
aj keď to nie je môj štýl vyjadrovania, k tejto správe z topiek sa mi žiada vysloviť to oblúbené slovko súčaných ministrov "F U J".Pretože ak by takéto zdôvodnenie neplatenia nasledovali všetci podnikatelia, SP by hovorila o inej ako Ficovej diere v ŠR...
srska
09.03.11,21:30
...Vyťahovať na svetlo kauzy, ktoré aj tak nikto nikdy nevyrieši je super ťah, ako zakryť neschopnosť posunúť sa vo vládnutí dopredu, lebo ľudí vždy niečim novým dokážu zaujať .Ich milióny sú aj tak uložené v bankách mimo Slovenska, zaopatrené majú potomstvo, ktoré tu bude žiť z nahonobených peňazí ešte aj v roku 3999 a v parlamente sa objavia možno 3-4 nové mená. Ináč sa tam budú striedať deti detí, lebo sa narodili preto, aby vládli...

ale veď dobre, nech majú a nech vládnu ale nech neohlupujú národ. alebo si ozaj myslia, že ľudia sú sprostí?
dolfort
10.03.11,00:35
majus1
10.03.11,07:05
neviem čo by pomohlo ale ja to idem riešiť asi takto:

http://www.nrsr.sk/default.aspx?SectionId=60

a každému z nich písať, písať, písať a písať........
Melnick
10.03.11,07:20
100% súhlas s obsahom článku. http://agi.hanusovci.sk/2011/03/10/zivnostnici-na-odstrel/
Neviem si predstaviť:
1) ako by reagovali moji klienti, ktorí na zníženie ZD naháňajú každú korunu, keby som im ja nevystavila riadnu faktúru, ale pýtala si kešovku.:eek: Asi by ma prihlušili. ;)
2) neviem sa dosť dobre predstaviť pri tom,:o keby som im niečo podobné navrhla. "Naostro fakturujem vlastnému bratovi":eek:

mimotemyK tej PN-ke živnostníkov. Manžela som nahovorila na DNP aj sme ho niekoľko rokov platili. Do práce chodil aj so 40st. teplotou,našťastie to bolo iba 1x, vtedy ho skolila chrípka, bežne chorý nebýval. Keď skončil so živnosťou - vážna príhoda....operácia...PN :mee:. Lekári sa ho pýtali kde má obsah zdravotnej karty, :eek: obsahovala totiž iba dva listy. Z toho vyplýva, že systém nikdy nezneužíval. Teraz berie dôchodok, ktorý sa rovná ministrovmu platu :D:D:D:D:D a zrušili mu DNP, aby sa nebodaj nezačal častejšie cítiť chorý a nezneužíval systém. :mad:
No je to proste " F U J ".:)
bea
10.03.11,07:21
Mimochodom, dnes sa nas zastalo OKS, to by som necakala.
Snáď som o našich názoroch hovorila ozaj správnym ľuďom..... Preto hovorím, že treba skúsiť u poslancov. Veď sme ich volili a teda nech vedia o našich problémoch. Väčšina ozaj nevie o čo ide, potrebujú informácie.
bea
10.03.11,07:28
Všetci asi vieme, že niečo treba robiť, že celý systém je neudržateľný. Ale môj názor je taký, že najskôr treba urobiť poriadok vo verejných financiách, s ktorými nikto iný nemôže urobiť poriadok len vláda. Tam treba nájsť rezervy a tie tam určite sú. Tam my nemôžeme urobiť nič. A až potom, keď urobia poriadky u seba a budú vedieť, ako ozaj spravodlivo upraviť napr. odvody, tak až potom nech siahajú na peniaze jednotlivých skupín občanov. Najjednoduchšie je vybrať od niekoho viac peňazí, ale to nevyrieši problém. Peňazí bude stále málo, keď sa nimi bude plytvať.
majus1
10.03.11,07:34
moc to s touto témou nesúvisí ale neviem či ste postrehli ten skvelý nápad platiť rómom za to že chodia do školy...:D....myslím že aj preto potrebujú riadnu reformu, veď kto to tým chudáčikom zaplatí....

// ja mám živnosť prvý rok a aj keď nemusím platím si všetky odvody dobrovoľne, takže nie všetci zneužívajú systém...
durisovad
10.03.11,07:44
A potom niekoho napadne, aby im platili za to, ze chodia na zachod a umyvaju sa.
Nasa vlada by si namiesto zivnostnikov a dohodarov mala vziat na paskal uradnikov v soc. a zdravotnych poistovniach za to, ze nevymahaju statisicove nedoplatky, pracovnikov danovych uradov, ze vyplacaju neopravnene milionove odpocty DPH, platy starostov, ktori nevedia citat a pisat, zmluvy s kadejakymi firmami, ktore robia pracu, ktoru by mali robit ministerski uradnici. Nametov by sme im dali viac ako dost, ale ci nas budu co i len pocuvat, nieto este akceptovat?
Melnick
10.03.11,07:49
Snáď som o našich názoroch hovorila ozaj správnym ľuďom..... Preto hovorím, že treba skúsiť u poslancov. Veď sme ich volili a teda nech vedia o našich problémoch. Väčšina ozaj nevie o čo ide, potrebujú informácie.


No ak sa vyžalujeme týmto, a im podobným, čo povedali až dve slová ......:eek::confused::cool:

Parlamentní pracanti: Títo šiesti povedali za sedem mesiacov jedno slovo
http://img.topky.sk/307210.jpg/Poslanci-NRSR-Stromcek-Varga-Majer-Lukac-Pucik-Kondrot.jpg[/IMG (http://galeria.zoznam.sk/pix.fcgi?oid=307210&cid=1242080)]
Šiesti na lavici hanby
10.03.2011 07:50
Diskusia (http://forum.zoznam.sk/?module=thread&threadID=1935902&forumID=19&articleID=1242080) (61) | HTML .fb_share_link { PADDING-BOTTOM: 0px; PADDING-LEFT: 20px; PADDING-RIGHT: 0px; BACKGROUND: url(http://static.ak.fbcdn.net/images/share/facebook_share_icon.gif?8:26981) no-repeat left center; HEIGHT: 16px; PADDING-TOP: 2px}Zdieľaj[/URL (http://www.facebook.com/share.php?u=)] | Galéria[/URL ([URL]http://galeria.zoznam.sk/pix.fcgi?oid=307210&cid=1242080)] | Pošli ([URL]http://media.zoznam.sk/kontakty/kontaktny-formular/?m=topky) tip |
BRATISLAVA - Akoby im jazyk vyrezali. V parlamente sa nájdu aj poslanci, ktorí za sedem mesiacov prehovorili len raz. Hneď prvý deň v práci počas sľubu poslanca. Paradoxne práve v ňom sľubovali, že budú plniť svoje povinnosti. Za krásny plat 3 tisíc eur mesačne sme však zatiaľ od nich počuli jediné slovo. „Sľubujem.“ A tam to zatiaľ celé aj skončilo.
Reklama
Trenkwalder[/URL ([URL]http://recycle-1.topky.sk/click.fcgi?cid=44878&gid=52002&bid=58515&pid=0&tid=g61777)]
http://recycle-1.topky.sk/count.fcgi?cid=44878&gid=52002&bid=58515&pid=0&tid=g61777
Reklama
Trenkwalder[/URL ([URL]http://recycle-1.topky.sk/click.fcgi?cid=44878&gid=52002&bid=58515&pid=0&tid=g61766)]
http://recycle-1.topky.sk/count.fcgi?cid=44878&gid=52002&bid=58515&pid=0&tid=g61766
Naposledy sa šestica odhodlala prehovoriť nahlas v sále parlamentu ešte v júli. Od vtedy iba ticho sedia, tlačia tlačidlá a berú plat. Len od začiatku volebného obdobia si vylepšili účet o 21 tisíc eur. Politológ Miroslav Kusý tvrdí, že vždy sa nájdu poslanci, ktorí sa priživujú. „V takejto veľkej skupine sú aj takí čo sa nechajú zvoliť a tým to pre nich skončilo. Nedá sa potom čudovať, že ich normálni ľudia[/URL ([URL]http://www.porada.sk/#)] nazývajú darmožráčmi,“ povedal nám Kusý.
Na lavici hanby sú traja Smeráci, dvaja národniari a jeden poslanec z SaS Ľuboš Majer. Tomu na rozdiel od kolegov slúži ku cti, že má zákonodarnú iniciatívu a z kolegami predložil viacero návrhov zákonov. Maroš Kondrót zo Smeru priznáva, že nepatrí medzi najväčších rečníkov, no tvrdí, že povedal určite viac ako jedno slovo. „ Nemal som žiadne plamenné prejavy, to je pravda, ale podľa mňa práca[/URL ([URL]http://www.porada.sk/#)] poslanca nespočíva len v tom ako veľa hovorí. Ale mám určite pripravené vystúpenia, a treba hodnotiť na konci volebného obdobia,“ tvrdí Kondrót.
O to, že pasivita nemusí vždy znamenať aj utajenie svedčí aj príklad poslanca Vincenta Lukáča. Ten síce
reklama
[IMG]http://recycle-1.topky.sk/count.fcgi?cid=45802&gid=54936&bid=58455&pid=571
zapĺňal stránky novín a časopisov, ale do teraz tiež v parlamente ešte neprehovoril. Národniar mal dnes vypnutý telefón. Sekunduje mu aj kolega zo strany Rudolf Pučík, ktorý sa v minulom volebnom období blisol niekoľkými vtipnými výrokmi. Šesticu ešte dopĺňajú smeráci Viktor Stromček a Ivan Varga. Naopak najväčším rečníkom je Richard Sulík. Údaje sú z nového internetového projektu dotankoch.sk, ktorý sa venuje mapovaniu práce poslancov.
Sľub poslanca
„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."
Zoznam mlčiacich
Ivan Varga - Smer
Viktor Stromček - Smer
Maroš Kondrót - Smer
Ľuboš Majer - Sas
Rudolf Pučík - SNS
Vincent Lukáč - SNS
sisima
10.03.11,08:15
moc to s touto témou nesúvisí ale neviem či ste postrehli ten skvelý nápad platiť rómom za to že chodia do školy...:D....myslím že aj preto potrebujú riadnu reformu, veď kto to tým chudáčikom zaplatí....

// ja mám živnosť prvý rok a aj keď nemusím platím si všetky odvody dobrovoľne, takže nie všetci zneužívajú systém...

mňa pobavili podmienky pre získanie toho skvelého štipendia...
je určené pre vynikajúcich cigánskych študentov, s priemerom do 2,5.... tak za mojich študentských čias bol vynikajúci prospech okolo 1-tky...

je mi na grc z tohto štátu...
tatramat
10.03.11,08:21
Založte si SRO. Stojí to 120 EUR. Poplatok súdu si hradťe elektronicky. Na zloženie základné imania v min. výške 5000 EUR vám stačí 1 A4 papier. Plaťte povinné odvody z 1 EUR, založte si vlastný "investičný" účet, z ktoré budete kupovať iba dividendové akcie - 6 % divid. výnos je normálna vec. Je titul, ktorý ponúka dividendový výnos 8 %. Takto si ja sporím na svoj dôchodok.
sisima
10.03.11,08:26
ano, ja si myslím, že tie zmeny v zákonoch veľa ľudí vyburcuje k tomu aby si urobili sro-čky...
potom bude uz len otázkou času, kedy s.r.o-čkárov zmenou zákona donútia platiť odvody, a vymyslia nieco nové...
... a potom už bude aj tá posledná hŕstka poctivých ľudí odkázaná na oj....anie štátu ...
durisovad
10.03.11,09:51
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51051860-miklos-sa-pomylil-odvody-z-prenajmu-vrati
mylit sa je ludske......
asi zapracovali lobbisti-prenajimatelia.
martinaj
10.03.11,10:37
1. Tak sa mi zdá, že nielen slovo "podnikateľ", ale aj slovo "živnostník" začína mať na Slovensku hanlivý výraz a stáva sa synonymom slov zlodej, podvodník.
2. Keďže žijeme v demokratickom štáte, štát by nemal rozhodovať o tom, či je alebo nie je odvod živnostníka XY dostatočný na to, aby zabezpečil jeho príjem v starobe. Čo ak si živnostník myslí, že aj tak sa toho dôchodku nedožije?
3. Niektorí živnostníci sú živnostníkmi preto, aby mali vôbec nejaký príjem, pretože ich nikto nezamestná (napr. žena - matka malých detí). Aby nezaháľali pred televízorom. To nám nabudúce zákonom nadefinujú, aká miera zisku živnostníka je v poriadku a aká nie je?
4. Prečo páni poslanci pomáhajú látať diery v rozpočte zo svojich platov a náhrad len symbolicky a ostatným siahajú aj na to málo, čo majú?
5. Majú teraz živnostníci začať hromadne zakladať SRO a rušiť živnosti? To má byť tá podpora podnikateľského prostredia na Slovensku?

Čím ďalej tým viac začínam mať dojem, že sa vraciame späť...
sisima
10.03.11,10:41
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51051860-miklos-sa-pomylil-odvody-z-prenajmu-vrati
mylit sa je ludske......
asi zapracovali lobbisti-prenajimatelia.

pozitívna správa... ale obávam sa, že tá "nasledujúca" bude katastrofická... "nasledujúcou" myslím dáku ďalšiu zmenu v odvodoch či daniach, či niečo nové čo vymyslia, aby sme sa príliš dlho neradovali...
veronikasad
10.03.11,10:46
ano, ja si myslím, že tie zmeny v zákonoch veľa ľudí vyburcuje k tomu aby si urobili sro-čky...
potom bude uz len otázkou času, kedy s.r.o-čkárov zmenou zákona donútia platiť odvody, a vymyslia nieco nové...
... a potom už bude aj tá posledná hŕstka poctivých ľudí odkázaná na oj....anie štátu ...
po novele zákona o soc. poistení - zakladať s.r.o. len z dôvodu vyhnúť sa odvodom - nie je riešením. Aj spoločník a konatel musí v priebehu roka z niečoho žiť, nemôže čakať na podiely na zisku. A akýkolvek pravidelný alebo nepravidelný príjem zakladá povinnosť platiť odvody.
Navyše - v s.r.o. stráca nárok na uplatnenie NČZD (ak nie je súčasne aj zamestnancom, ale vtedy s odvodmi nič nevyriešil).
martinaj
10.03.11,10:55
Aj keď som to už raz písala pri podobnej téme, zopokujem ešte raz svoj názor:
Ak chce niekto hovoriť o spravodlivosti, nemôže u odvodov považovať SZČO za zamestnanca a zamestnávateľa zároveň. Vysvetlím, prečo si to myslím.
Predpokladajme zamestnávateľa A, ktorý má v každom mesiaci nejakú zákazku, na ktorej bude robiť jeden jeho zamestnanec (bezdetný), ďalej predpokladajme mesačne zaokrúhlene:

Celková hodnota zákazky 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Cenu vlastnej práce 1000 eur *
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 2500 eur.
* Hrubá mzda zamestnanca: 740 eur
Odvody zamestnávateľa: 260 eur
Odvody zamestnanca: 99 eur
Odvody spolu: 359 eur
Daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html): 58 eur

Za rok: odvody spolu: 4308 eur (vymeriavací základ 8800 eur)
Zisk firmy: 30000 eur

Firma A zisk jednoducho zdaní a môže použiť na svoj ďalší rozvoj alebo vyplatenie podielov spoločníkom.

Predpokladajme bezdetnú SZČO B, ktorá sama pracuje na takej istej zákazke s tými istými parametrami, ako je uvedené vyššie.

Celková hodnota 8000 eur.
Náklady na materiál 3000 eur
Subdodávky služieb 1000 eur
Súvisiace režijné náklady 500 eur
Zisk 3500 eur.

Za rok: zisk 42000 eur
Odpočítateľná položka: 4025
Základ dane: 37975 eur

A teraz, ako docieliť, aby jeho vymeriavací základ pre odvody bol 8800 eur, ako je to v prípade A? Bulharskou konštantou, stropným číslom, či jednoducho skasírujeme za účelom zvýšenia príjmu sociálnej poisťovne toho najľahšie oberaného - človeka, čo sa snaží nežiť na úkor štátu, pretože zamestnanie je pre neho z nejakého dôvodu nevhodné alebo nevýhodné? Za SZČO nestoja žiadne lobistické skupiny, nie je ani strategický zamestnávateľ, ktorý dostane daňové úľavy, je to len malá ryba a tie sa lovia najľahšie.

Neporovnávajte nasilu SZČO, zamestnancov a zamestnávateľov, stanovte radšej pre každú kategóriu férové pravidlá, ktoré im umožnia nielen živoriť a prežiť, ale aj ďalej sa rozvíjať.
martinaj
10.03.11,11:02
Ad príspevok 178: Ale vyriešil by, zamestnal by sa na polovičný úväzok s minimálnou mzdou/2 a platil by alikvotné odvody. No a podiel na zisku by si nepriznal a presunul ho do ďalších období na rozvoj firmy. A z čoho by žil? Vždy nejaké cestičky sú... Pokiaľ niekoho nenapadne, že aj PO by mali platiť odvody zo zisku...
Jano24
10.03.11,11:39
Pamätáte sa, ako za prvej Dzurindovej vlády išiel návrh na zniženie dane na 19 % ? A koľko okolo toho bolo kriku, aký to bude mať dopad. Proti bola SDĽ aj s tou svojou ministerkou Brigitou, či ako sa volala. A ako to dopadlo po zavedení 19% rovnej dane?Výber dane sa neznížil, mám dojem že sa ešte zvýšil.Prečo?
Nuž asi preto ,že tak ako v každej spoločnosti sa najdú vrahovia a zlodeji, tak sa vždy najdú takí, ktorí nechcú platiť žiadne odvody a dane /ani minimálne/ a je jedno či budú veľmi vysoké, stredné alebo nižšie.Ale pes je zakopaný v tom, že pri nižších daniach a odvodov sa nájde oveľa viac ľudí, ktorí nebudú špekulovať ako obchádzať platenie daní a odvodov / nebudú rozmýšľať z donutenia o jednoosobových s.r.o, šikovnejší a solventejší o firme na Cypre, o optimalizácii daní a kreatívnom účtovníctve./ Samozrejme najdú sa aj takí , čo budú špekulovať vždy,ale bude ich oveľa menej, lebo sa im to už nebude veľmi vyplácať.. A to je tá správna reforma,menšia a jednoduchšia administratíva a nižšie daňové a odvodové zaťaženie. Aby ľudia neboli nútení viac špekulovať a nemali dojem že ich štát okráda.
katka25
10.03.11,13:08
citam niektore diskusie, ktore sa rozputali na internete pod prislusnymi clankami o tejto problematike a nevychadzam z udivu nad postojom beznych ludi-zamestnancov, resp. nezivnostnikov :eek: ... ktosi napisal dokonca : zivnostnici=prizivnici. :mad: myslim, ze medialne prezentovanie zo strany vlady, ze zamestnanec doplaca v socialnom systeme na zivnostnika vyvolava vo verejnosti "spravodlivy" hnev, zavist a nenavist voci nam, co si sami zarabame na chlieb a nepotrebujeme ziadnu pomoc od statu.

preto vitam prispevok na diskusii SME (pod clankom o OKS), kde isty Peter2 odopveda na otazku jedneho rozhorceneho obcana : preco maju zivnostnici take vyhody oproti zamestnancom ???

odpoved Petra2:

Pre toto:
- Živnostník či zarába alebo nezarába, tak odvody musí platiť vždy ! T.j.keď nezarobí za celý mesiac NIČ, tak aj tak musí odvody odviesť v plnej výške, a to z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a z ktorých už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na ŽIADNU DOVOLENKU !!!! T.j. keby bol dovolenkový priemer na deň 33€, tak ročne má oproti normálnemu zamestnancovi menej o 825€! Ak si voľno urobí, samozrejme, že vtedy má nulový príjem, a za takto strávený čas tiež musí zaplatiť odvody v plnej výške, a to znova z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a za ktoré už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na platené voľno na návštevu lekára ani na vlastné vyšetrenia, ošetrenia, ani na preventívne prehliadky, ani na OČR napr. s deťmi.
- Živnostník ručí celým svojim majetkom za svoju činnosť.
- Živnostník nemá nárok na súkromie obydlia, pretože prevádzku má sprvidla v byte alebo dome, kam musí zo zákona vpustiť každú kontrolu, počínajúc hygienikmi, končiac daniarmi a kadejakými inými príživníkmi.
- Živnostník robí v pracovné dni aj sviatky, soboty, nedele, zákon nič neošetruje.
- Živnostník nemá stanovený maximálny limit pracovného času.
- Živnostník nemá nárok na odstupné pri strate práce.
- Živnostník si sám hľadá prácu, zatiaľ čo zamestnávateľ ju zamestnancovi pridelí.
- Živnostník, keď nemá zákazku, tak má príjem NULA, kým zamestnanec má zákonom zaručených 60 percent príjmu, a to ani nemusí chodiť do roboty. A aj pri príjme NULA musí odvádzať odvody v plnej výške!
- Živnostník si pracovné prostriedky a nástroje kupuje sám.
- Živnostník si ochranné pomôcky kupuje sám.
- Živnostník si sám vedie daňovú, účtovnú, odvodovú evidenciu.
- Živnostník nedostane dokonca ani hypotéku, lebo nemá pravidelný príjem.

Skús sa zamyslieť, prečo ešte ty nie si živnostníkom, keď je to také úchvatné.
Prajem pekný deň.
Marína
10.03.11,13:14
10. 03. 2010
zdroj: www.hnonline.sk

Radičová:Odvody stúpnu živnostníkom, iba ak chcú (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51051780-odvody-stupnu-zivnostnikom-iba-ak-chcu-navrhuje-radicova)

Vláda pravdepodobne pripraví pre živnostníkov "koncept samostatného fondu“. Tí sa tak budú môcť rozhodnúť medzi nižšími a vyššími odvodmi, podľa ktorých však následne dostanú aj prislúchajúci dôchodok. "Zvažuje sa aj možnosť voľby, ak živnostníci nemajú záujem platiť si rovnako ako ostatní do systému odvody na dôchodok, v poriadku, môžu sa rozhodnúť nezvyšovať tieto platby, ale s plným vedomím, aké potom budú mať miery náhrady v období dôchodkového zabezpečenia,“ vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Ako zdôraznila, nemalo by naďalej platiť, aby zamestnanci so živnostníkmi solidarizovali. "Naozaj nie je možné sa ocitnúť v deň D odchodu do dôchodku, a potom zamestnanci solidarizujú presúvaním svojich odvodov s tými, ktorí sa na toto obdobie zabezpečovali podstatne menej.“
Ministerstvo hospodárstva bude chcieť vykompenzovať zmeny pre živnostníkov inými zvýhodneniami. "Rozhodne si nemyslím, že by to malo byť zvýhodnenie formou odvodov tak, ako tomu bolo doteraz,“ konštatoval šéf ministerstva Juraj Miškov (SaS).
majus1
10.03.11,13:33
Pre toto:
- Živnostník či zarába alebo nezarába, tak odvody musí platiť vždy ! T.j.keď nezarobí za celý mesiac NIČ, tak aj tak musí odvody odviesť v plnej výške, a to z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a z ktorých už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na ŽIADNU DOVOLENKU !!!! T.j. keby bol dovolenkový priemer na deň 33€, tak ročne má oproti normálnemu zamestnancovi menej o 825€! Ak si voľno urobí, samozrejme, že vtedy má nulový príjem, a za takto strávený čas tiež musí zaplatiť odvody v plnej výške, a to znova z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a za ktoré už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na platené voľno na návštevu lekára ani na vlastné vyšetrenia, ošetrenia, ani na preventívne prehliadky, ani na OČR napr. s deťmi.
- Živnostník ručí celým svojim majetkom za svoju činnosť.
- Živnostník nemá nárok na súkromie obydlia, pretože prevádzku má sprvidla v byte alebo dome, kam musí zo zákona vpustiť každú kontrolu, počínajúc hygienikmi, končiac daniarmi a kadejakými inými príživníkmi.
- Živnostník robí v pracovné dni aj sviatky, soboty, nedele, zákon nič neošetruje.
- Živnostník nemá stanovený maximálny limit pracovného času.
- Živnostník nemá nárok na odstupné pri strate práce.
- Živnostník si sám hľadá prácu, zatiaľ čo zamestnávateľ ju zamestnancovi pridelí.
- Živnostník, keď nemá zákazku, tak má príjem NULA, kým zamestnanec má zákonom zaručených 60 percent príjmu, a to ani nemusí chodiť do roboty. A aj pri príjme NULA musí odvádzať odvody v plnej výške!
- Živnostník si pracovné prostriedky a nástroje kupuje sám.
- Živnostník si ochranné pomôcky kupuje sám.
- Živnostník si sám vedie daňovú, účtovnú, odvodovú evidenciu.
- Živnostník nedostane dokonca ani hypotéku, lebo nemá pravidelný príjem.

ešte by som doplnila, že ak sa mu stane pracovný úraz, nikto mu ho nepreplatí 80% z vymeriavacieho základu ako je to pri zamestnancoch a keďže bude PN príde aj o zárobok.......
mimika
10.03.11,13:35
10. 03. 2010
zdroj: www.hnonline.sk

Radičová:Odvody stúpnu živnostníkom, iba ak chcú (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51051780-odvody-stupnu-zivnostnikom-iba-ak-chcu-navrhuje-radicova)

Vláda pravdepodobne pripraví pre živnostníkov "koncept samostatného fondu“. Tí sa tak budú môcť rozhodnúť medzi nižšími a vyššími odvodmi, podľa ktorých však následne dostanú aj prislúchajúci dôchodok. "Zvažuje sa aj možnosť voľby, ak živnostníci nemajú záujem platiť si rovnako ako ostatní do systému odvody na dôchodok, v poriadku, môžu sa rozhodnúť nezvyšovať tieto platby, ale s plným vedomím, aké potom budú mať miery náhrady v období dôchodkového zabezpečenia,“ vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Ako zdôraznila, nemalo by naďalej platiť, aby zamestnanci so živnostníkmi solidarizovali. "Naozaj nie je možné sa ocitnúť v deň D odchodu do dôchodku, a potom zamestnanci solidarizujú presúvaním svojich odvodov s tými, ktorí sa na toto obdobie zabezpečovali podstatne menej.“
Ministerstvo hospodárstva bude chcieť vykompenzovať zmeny pre živnostníkov inými zvýhodneniami. "Rozhodne si nemyslím, že by to malo byť zvýhodnenie formou odvodov tak, ako tomu bolo doteraz,“ konštatoval šéf ministerstva Juraj Miškov (SaS).
No to je super. Len niekde som sa dočítala, že ministerstvá síce prepustili na papieri určitý počet úradníkov, ale zato pribrali na tieto pozície externých pracovníkov . Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva si rezort najíma expertov iba na obmedzené časové obdobie, čo považuje za efektívnejšie, akoby zamestnávalo podstatne viac ľudí bez časového obmedzenia. Nie je to tak, že v tomto štáte naša vláda víno pije a vodu káže? Ale bo ryba smrdí od hlavy?
cathyc
10.03.11,14:02
10. 03. 2010
zdroj: www.hnonline.sk (http://www.hnonline.sk)

Radičová:Odvody stúpnu živnostníkom, iba ak chcú (http://hnonline.sk/ekonomika/c1-51051780-odvody-stupnu-zivnostnikom-iba-ak-chcu-navrhuje-radicova)

Vláda pravdepodobne pripraví pre živnostníkov "koncept samostatného fondu“. Tí sa tak budú môcť rozhodnúť medzi nižšími a vyššími odvodmi, podľa ktorých však následne dostanú aj prislúchajúci dôchodok. "Zvažuje sa aj možnosť voľby, ak živnostníci nemajú záujem platiť si rovnako ako ostatní do systému odvody na dôchodok, v poriadku, môžu sa rozhodnúť nezvyšovať tieto platby, ale s plným vedomím, aké potom budú mať miery náhrady v období dôchodkového zabezpečenia,“ vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Ako zdôraznila, nemalo by naďalej platiť, aby zamestnanci so živnostníkmi solidarizovali. "Naozaj nie je možné sa ocitnúť v deň D odchodu do dôchodku, a potom zamestnanci solidarizujú presúvaním svojich odvodov s tými, ktorí sa na toto obdobie zabezpečovali podstatne menej.“
Ministerstvo hospodárstva bude chcieť vykompenzovať zmeny pre živnostníkov inými zvýhodneniami. "Rozhodne si nemyslím, že by to malo byť zvýhodnenie formou odvodov tak, ako tomu bolo doteraz,“ konštatoval šéf ministerstva Juraj Miškov (SaS).
O akej solidarite tu pani Radičová točí....veď keď platím z minima odvody aj dôchodok bude minimálny. Ak sa teda ešte dá hovoriť o nejakom dôchodku, lebo pri tomto pracovnom nasadení a večnom posúvaní odchodu do dôchodku je to na zamyslenie. Okrem toho zamestnanci si počas svojho aktívneho veku vyčerpajú z fondov toľko finančných prostriedkov, napr. na PN a pod., že o solidarite sa síce hovoriť dá, ale trošku v opačnom garde. Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.
dogicka
10.03.11,14:29
[QUOTE=katka25;1683236]citam niektore diskusie, ktore sa rozputali na internete pod prislusnymi clankami o tejto problematike a nevychadzam z udivu nad postojom beznych ludi-zamestnancov, resp. nezivnostnikov :eek: ... ktosi napisal dokonca : zivnostnici=prizivnici. :mad:
myslim, ze medialne prezentovanie zo strany vlady, ze zamestnanec doplaca v socialnom systeme na zivnostnika vyvolava vo verejnosti "spravodlivy" hnev, zavist a nenavist voci nam, co si sami zarabame na chlieb a nepotrebujeme ziadnu pomoc od statu.

Tak toto ma vôbec neprekvapuje. Naše médiá, vedia dokonale využiť našu slovenskú povahu. Teraz sa odvolávajú na nespravodlivosť v odvodovom systéme, keď údajne zamestnanci doplácajú na živnostníkov. A čo sa stane? Presne to, čo popisuje príspevok vyššie. Spomeňte si, čo sa vždy stane, keď sa jedná o určitú skupinu. Napríklad učitelia. Pamätám si, bolo to už niekoľko rokov dozadu, keď bolo v médiach prezentované, že učiteľom zdvihnú plat cca o xx% (nepamätám si presné %). Učitelia začali protestovať a verejnosť bola spravodlivo rozhorčená (čo ešte chcú, majú 2 mesiace prázdnin,aj platy im zdvihli). Málokto videl skutočnosť, že základné platy im síce zvýšili, zato im zobrali všetky osobné ohodnotenia a príplatky, a tak v konečnom dôsledku, mali nižšie výplaty. (Nie som učiteľ) Toto isté sa týka napr. aj lekárov. Vo verejnosti pri protestoch nemali žiadnu, alebo len minimálnu podporu. Hocikde som počula reči typu ako sa teraz vedú ohľadom živnostníkov. A znova nik nevidí, alebo skôr nechce vidieť akú zodpovednosť majú lekári. Ja viem, sú aj nezodpovední lekári. Presne tak, ako sú aj lajdácki učitelia, nekvalifikovaný účtovníci, darebáci živnostníci. Ale všade sa nájdu aj tí slušní, ktorí sa snažia svoju prácu vykonávať čo najlepšie. Ale my, Slováci, sa ako ľudia nevieme navzájom podporiť. Podporiť lekári živnostníkov, živnostníci učiteľov a podobne. Vieme sa len medzi sebou hádať, a vymenúvať si navzájom komu z nás je lepšie a komu horšie. Pritom každá minca má dve strany. A ešte vieme nadávať na vládu. Ale tiež nie spolu. Takto nikdy nič nedosiahneme, a naši politici, presne vedia, ako majú túto našu "vlastnosť" využiť vo svoj prospech. Mali by sme sa najprv navzájom podporiť, až potom môžme dosiahnuť nejakú pozitívnu zmenu. Ale to chce aspoň trochu pochopiť toho druhého.

P.S. Veľké nádeje si ale nerobím. Ja mám živnosť 6 rokov, manžel 11 rokov a dodnes sa nám nepodarilo presvedčiť švagra, (ktorý je zamestnaný, nikdy nemal živnosť), že si nemôžme spraviť voľno kedy chceme. :D
evina
10.03.11,14:29
citam niektore diskusie, ktore sa rozputali na internete pod prislusnymi clankami o tejto problematike a nevychadzam z udivu nad postojom beznych ludi-zamestnancov, resp. nezivnostnikov :eek: ... ktosi napisal dokonca : zivnostnici=prizivnici. :mad: myslim, ze medialne prezentovanie zo strany vlady, ze zamestnanec doplaca v socialnom systeme na zivnostnika vyvolava vo verejnosti "spravodlivy" hnev, zavist a nenavist voci nam, co si sami zarabame na chlieb a nepotrebujeme ziadnu pomoc od statu.

preto vitam prispevok na diskusii SME (pod clankom o OKS), kde isty Peter2 odopveda na otazku jedneho rozhorceneho obcana : preco maju zivnostnici take vyhody oproti zamestnancom ???

odpoved Petra2:

Pre toto:
- Živnostník či zarába alebo nezarába, tak odvody musí platiť vždy ! T.j.keď nezarobí za celý mesiac NIČ, tak aj tak musí odvody odviesť v plnej výške, a to z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a z ktorých už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na ŽIADNU DOVOLENKU !!!! T.j. keby bol dovolenkový priemer na deň 33€, tak ročne má oproti normálnemu zamestnancovi menej o 825€! Ak si voľno urobí, samozrejme, že vtedy má nulový príjem, a za takto strávený čas tiež musí zaplatiť odvody v plnej výške, a to znova z tých peňazí, ktoré zarobil v inom mesiaci, a za ktoré už v tom lepšom mesiaci raz odviedol odvody, a ešte aj tie druhýkrát zaplatené odvody mu nová úprava zdaní!!!
- Živnostník nemá nárok na platené voľno na návštevu lekára ani na vlastné vyšetrenia, ošetrenia, ani na preventívne prehliadky, ani na OČR napr. s deťmi.
- Živnostník ručí celým svojim majetkom za svoju činnosť.
- Živnostník nemá nárok na súkromie obydlia, pretože prevádzku má sprvidla v byte alebo dome, kam musí zo zákona vpustiť každú kontrolu, počínajúc hygienikmi, končiac daniarmi a kadejakými inými príživníkmi.
- Živnostník robí v pracovné dni aj sviatky, soboty, nedele, zákon nič neošetruje.
- Živnostník nemá stanovený maximálny limit pracovného času.
- Živnostník nemá nárok na odstupné pri strate práce.
- Živnostník si sám hľadá prácu, zatiaľ čo zamestnávateľ ju zamestnancovi pridelí.
- Živnostník, keď nemá zákazku, tak má príjem NULA, kým zamestnanec má zákonom zaručených 60 percent príjmu, a to ani nemusí chodiť do roboty. A aj pri príjme NULA musí odvádzať odvody v plnej výške!
- Živnostník si pracovné prostriedky a nástroje kupuje sám.
- Živnostník si ochranné pomôcky kupuje sám.
- Živnostník si sám vedie daňovú, účtovnú, odvodovú evidenciu.
- Živnostník nedostane dokonca ani hypotéku, lebo nemá pravidelný príjem.

Skús sa zamyslieť, prečo ešte ty nie si živnostníkom, keď je to také úchvatné.
Prajem pekný deň.

A navyše ja som už zahodila dve kalkulačky, čo neviem vypočítať ako platia zamestnanci aj 4krát viac ako živnostníci.

Vychádzam z čísel 13,4% si platí zamestnanec a 35,2 za neho odvádza zamestnávateľ - teda na aj na dôchodok mu prispieva svojimi odvodmi zamestnávateľ.....

SZČO si platí 47,15%, vraj síce z 1/2 základu, tak nech aj ja použijem ich konštanty, tak si platím povedzme polovicu 23,57 % .
Nájdete mi ten štvornásobok?

To, že veľa živnostníkov platí z minima je asi o niečom úplne inom alebo nie?
dogicka
10.03.11,14:30
O akej solidarite tu pani Radičová točí....veď keď platím z minima odvody aj dôchodok bude minimálny. Ak sa teda ešte dá hovoriť o nejakom dôchodku, lebo pri tomto pracovnom nasadení a večnom posúvaní odchodu do dôchodku je to na zamyslenie. Okrem toho zamestnanci si počas svojho aktívneho veku vyčerpajú z fondov toľko finančných prostriedkov, napr. na PN a pod., že o solidarite sa síce hovoriť dá, ale trošku v opačnom garde. Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.


Presne toto som chcela povedať svojím predchádzajúcim príspevkom......
dogicka
10.03.11,14:31
Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.[/QUOTE]

A že sa im to darí....
BXLmiami
10.03.11,14:38
O akej solidarite tu pani Radičová točí....veď keď platím z minima odvody aj dôchodok bude minimálny. Ak sa teda ešte dá hovoriť o nejakom dôchodku, lebo pri tomto pracovnom nasadení a večnom posúvaní odchodu do dôchodku je to na zamyslenie. Okrem toho zamestnanci si počas svojho aktívneho veku vyčerpajú z fondov toľko finančných prostriedkov, napr. na PN a pod., že o solidarite sa síce hovoriť dá, ale trošku v opačnom garde. Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.
A zdravotníctvo?Ak platíš z minima,máš nejaký menší nárok na zdravotnú starostlivosť?
dogicka
10.03.11,15:00
A zdravotníctvo?Ak platíš z minima,máš nejaký menší nárok na zdravotnú starostlivosť?

A čítala si aj vyššie príspevky? Napr. č. 187? Naozaj len všetci štekáme na seba navzájom.... Zrovnoprávniť zamestnancov so živnostníkmi je asi taká s prepáčením "hovadina", ako zrovnoprávniť lekárov s murármi...
padro
10.03.11,15:01
Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.
zda sa ze v tomto bude vela pravdy
canbo
10.03.11,16:13
O akej solidarite tu pani Radičová točí....veď keď platím z minima odvody aj dôchodok bude minimálny. Ak sa teda ešte dá hovoriť o nejakom dôchodku, lebo pri tomto pracovnom nasadení a večnom posúvaní odchodu do dôchodku je to na zamyslenie. Okrem toho zamestnanci si počas svojho aktívneho veku vyčerpajú z fondov toľko finančných prostriedkov, napr. na PN a pod., že o solidarite sa síce hovoriť dá, ale trošku v opačnom garde. Tu asi naozaj ide o to rozbiť ľudí na dva tábory, aby neútočili na vládu. Tomu ja vravím... Rozzúrili psov a hodili im jeden druhého.
O solidarite zamestnancov a živnostníkov s poistencami štátu (na hlavu poistenca je to 35,42 eura (1067 Sk). Je to vyrátané z priemernej mzdy v roku 2008, ktorá bola 723 eur (21.781,1 Sk) a pre tento rok asi aj menej. Ak vláda zaplatí viac za svojich môže pýtať viac aj od ostatných, ale na zreálnenie platieb nemá peniaze,lebo platia súkromným firmám (poisťovne), ktoré
si- sebe vytvárajú zisky ,namiesto starostlivosti o dôchodky,zdravie, platcov odvodov. A najnovšie aj bez záruky.
katka25
10.03.11,16:37
suhlasim so zvysenim odvodov pre zivnostnikov a podporim vladu !

mam iba 3 podmienky:

1. stat nech mi preplati kazdorocne 20 resp.25 dni dovolenky

2. pocas mojej PN nech mi nahradi stratu za kazdy den, ktory nebudem moct pracovat

3. po ukonceni zivnosti nie z vlastnej viny nech mi stat vyplati 2-mesacne odstupne

za zaklad pre vypocet nech je riadok 68 z posledneho danoveho priznania :)
tetrisss
10.03.11,18:11
Hehe, to je dobre.
Kája.
10.03.11,19:40
Najviac sa mi páči, že všade hovoria, že živnostník zaplatí minimálne odvody 1 700 € a zamestnanec 5 200 € ročne. Keď sa pozriem na zoznam dlžníkov sociálnej poisťovne, tak tam vidím viac s.r.o. ako živnostníkov. To budú asi tie s.r.o. ktoré platia 5 200 € odvodov ročne za zamestnanca. To sú peniaze, ktoré štát už nikdy neuvídí, lebo zadĺžim s.r.o., prepustím ľudí otvorím si novú a znovu začnem robiť dlhy voči štátu. A kto to napokon zaplatí? Živnostník aj keď platí 1 700 €, ale ich platí, keby neplatil príde exekútor a zoberiemu mu strechu nad hlavou. Tak kto potom na koho dopláca zamestnanci na živnostníkov alebo živnostníci na zamestnancov?
durisovad
10.03.11,20:43
Neviete, predplatitelia DRAK-a, ci sa k tejto problematike vyjadril pan minister Mihal?
evina
10.03.11,22:28
Najviac sa mi páči, že všade hovoria, že živnostník zaplatí minimálne odvody 1 700 € a zamestnanec 5 200 € ročne. Keď sa pozriem na zoznam dlžníkov sociálnej poisťovne, tak tam vidím viac s.r.o. ako živnostníkov. To budú asi tie s.r.o. ktoré platia 5 200 € odvodov ročne za zamestnanca. To sú peniaze, ktoré štát už nikdy neuvídí, lebo zadĺžim s.r.o., prepustím ľudí otvorím si novú a znovu začnem robiť dlhy voči štátu. A kto to napokon zaplatí? Živnostník aj keď platí 1 700 €, ale ich platí, keby neplatil príde exekútor a zoberiemu mu strechu nad hlavou. Tak kto potom na koho dopláca zamestnanci na živnostníkov alebo živnostníci na zamestnancov?

Opäť mám problémy s matematikou, rada by som tomu rozumela:

mininimálne odvody do SP SZČO
SP 109,07 krát 12 = 1 308,84
ZP 46,06 krát 12 = 552,72
spolu 1 861,56
to sú odvody bez daní a v novinách sa píše priemerne na odvodoch a daniach zaplatí živnostník 1 700 €.

Minimálne odvody zamestnanca do SP a ZP mi vychádzajú cca 3 198,60. /uviedla som nesprávne maximálne - minimálne sú cca 528,- EUR

A čoraz viac rozmýšľam prečo sa zrazu začali porovnávať zamestnanci a SZČO.- aká je tu súvislosť. ? Prečo zrazu všetkých trápia polovičné penzie živnostníkov...hmmm asi som prepracovaná v tomto období, ale bohužiaľ .....

No veď potom zrušme všetci živnosti a zamestnajme sa:rolleyes:
veronikasad
10.03.11,22:34
Evina, kalkulačku máš poriadku, len suma odvodov SZČO je z roku 2010
evina
10.03.11,22:38
Veronika, myslíš moje odvody sú z roku 2010? No ja som ich brala z roku 2011...:D u oboch. Som síce hlavou stále v roku 2010, ale.....:)
veronikasad
10.03.11,22:39
Veronika, myslíš moje odvody sú z roku 2010? No ja som ich brala z roku 2011...:D
suma 1700 € sú min.odvody za rok 2010
martinaj
10.03.11,22:41
Ešte by ma zaujímalo, ako zneužíva systém napr SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom. Platí odvody dvakrát, ak sa stane povinne poistenou osobou v SP - jedenkrát zo mzdy a druhýkrát minimálne z minimálneho vymeriavacieho základu, ak jeho mzda nedosahuje maximálny vymeriavací základ. A nik sa nepozerá na to, či jeho čiastkový vymeriavací základ podľa §6 je skutočne 12-násobkom príslušnej sumy.
veronikasad
10.03.11,22:44
Ešte by ma zaujímalo, ako zneužíva systém napr SZČO, ktorý je zároveň zamestnancom. Platí odvody dvakrát, ak sa stane povinne poistenou osobou v SP - jedenkrát zo mzdy a druhýkrát minimálne z minimálneho vymeriavacieho základu, ak jeho mzda nedosahuje maximálny vymeriavací základ. A nik sa nepozerá na to, či jeho čiastkový vymeriavací základ podľa §6 je skutočne 12-násobkom príslušnej sumy.
to sa ako dá ? byť SZČO - aj zamestnancom ?
evina
10.03.11,22:48
suma 1700 € sú min.odvody za rok 2010
1700 alebo 1861, ale pomer ostáva. Ja skôr neviem ako sa mám dopracovať k tým 5 200 u zamestnanca.
evina
10.03.11,22:48
to sa ako dá ? byť SZČO - aj zamestnancom ?
No veď súbeh ....:)
evina
10.03.11,22:50
A vôbec, čo tu ešte robíte, veď padla a či nie...?
veronikasad
10.03.11,22:53
1700 alebo 1861, ale pomer ostáva. Ja skôr neviem ako sa mám dopracovať k tým 5 200 u zamestnanca.
že by to boli odvody z poslaneckého platu ?
veronikasad
10.03.11,22:55
A vôbec, čo tu ešte robíte, veď padla a či nie...?
čo padlo ? Nevieš že v noci sa robí najlepšie ? Nikto ťa nevyruší, nič nezaložíš,potom nič nehladáš ...
evina
10.03.11,22:57
čo padlo ? Nevieš že v noci sa robí najlepšie ? Nikto ťa nevyruší, nič nezaložíš,potom nič nehladáš ...

No len prečo ako SZČO musím robiť aj cez deň aj v noci?:D
veronikasad
10.03.11,22:58
také ľahké nevieš ? Cez deň dovolenkuješ ...
Melnick
10.03.11,23:00
Neviete, predplatitelia DRAK-a, ci sa k tejto problematike vyjadril pan minister Mihal?

On už na Poradu nechodí, a do Draka už vôbec nie.
Melnick
10.03.11,23:03
No len prečo ako SZČO musím robiť aj cez deň aj v noci?:D
Lebo nie si zamestnanec, ktorému po osemhodinovej smene "padla" a odkráča s čistou hlavou domov. :cool:

mimotemy akosi je tu rušno, žeby sa nočné sovy prišli porozhliadať čo je tu nové . :eek:
martinaj
11.03.11,00:27
A zdravotníctvo?Ak platíš z minima,máš nejaký menší nárok na zdravotnú starostlivosť?

Ja to zasa obrátim: Ak platíš z maxima, máš nejakú extra super špeciál zdravotnú starostlivosť? Ono by bolo asi najspravodlivejšie, keby sme ZP platili ako paušálnu čiastku všetci rovnako a najlepšie vo výške odvodov štátu za jeho poistencov...:)
V prípade odvodov do SP sa ešte dá hovoriť o solidarite a zásluhovosti, v prípade ZP zostala len solidarita...
berry
11.03.11,05:04
No to je super. Len niekde som sa dočítala, že ministerstvá síce prepustili na papieri určitý počet úradníkov, ale zato pribrali na tieto pozície externých pracovníkov . Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva si rezort najíma expertov iba na obmedzené časové obdobie, čo považuje za efektívnejšie, akoby zamestnávalo podstatne viac ľudí bez časového obmedzenia. Nie je to tak, že v tomto štáte naša vláda víno pije a vodu káže? Ale bo ryba smrdí od hlavy?

A ja som tiež niekde čítala , že síce ministerstvá prepustili viac ako 3000 pracovníkov ale už viac ako 500 je späť. Takže platíme aj odstupné tým prvým aj nové platy tým novým :mad:. A to sú tu není zrátaný ty externý pracovníci.
Takže musia zvýšiť odvody aby ich mali z čoho zaplatiť , nie ? Veď nebudú predsa robiť zadarmo :(
Jano24
11.03.11,05:48
http://ekonomika.sme.sk/c/5802177/koaliciu-rozdeluju-zivnostnici.html
Tak stále sa oháňajú koľko prispievajú živnostníci a zamestnanci do soc.poisťovne a napríklad keď si vytiahli údaje zo soc.poisťovne tak živnostníci čerpajú 3 X menej nemocenské ako zamestnanci.Prečo asi? Mnohí neboli na PN ke ani raz za 10-15 rokov alebo nikdy a to nie preto že nikdy neboli chorí...
Mária.K.
11.03.11,06:18
suhlasim so zvysenim odvodov pre zivnostnikov a podporim vladu !

mam iba 3 podmienky:

1. stat nech mi preplati kazdorocne 20 resp.25 dni dovolenky

2. pocas mojej PN nech mi nahradi stratu za kazdy den, ktory nebudem moct pracovat

3. po ukonceni zivnosti nie z vlastnej viny nech mi stat vyplati 2-mesacne odstupne

za zaklad pre vypocet nech je riadok 68 z posledneho danoveho priznania :)

Opäť mám problémy s matematikou, rada by som tomu rozumela:

mininimálne odvody do SP SZČO
SP 109,07 krát 12 = 1 308,84
ZP 46,06 krát 12 = 552,72
spolu 1 861,56
to sú odvody bez daní a v novinách sa píše priemerne na odvodoch a daniach zaplatí živnostník 1 700 €.

Minimálne odvody zamestnanca do SP a ZP mi vychádzajú cca 3 198,60.

A čoraz viac rozmýšľam prečo sa zrazu začali porovnávať zamestnanci a SZČO.- aká je tu súvislosť. ? Prečo zrazu všetkých trápia polovičné penzie živnostníkov...hmmm asi som prepracovaná v tomto období, ale bohužiaľ .....

No veď potom zrušme všetci živnosti a zamestnajme sa:rolleyes:
S uvedeným súhlasím a doplním:

Celá suma odvodov pri porovnaní medzi živnostníkmi a zamestnancami z vyjadrení politikov je skreslená o kopu ďalších položiek, napr.

1. o sumu, ktorú platia živnostníci na poistenie v nezamestnanosti.

Od 1.1.2011 je to z minimálneho vymeriavacieho základu mesačne 6,58 € a ročne 6,58x12=78,96 €. Keďže toto poistenie je dobrovoľné, pri uvádzaných výpočtoch za živnostníkov politici túto položku neuvádzajú.
Ale živnostník neplatiaci poistenie v nezamestnanosti nemá ani nárok na čerpanie dávky v nezamestnanosti v prípade, že zruší živnosť a ostane bez práce.

2. o sumu, ktorá sa platí za zamestnanca na garančné poistenie 0,25 % vymeriavacieho základu u zamestnávateľa.
- Za SZČO sa neplatí garančné poistenie – aj o túto položku je poistné za SZČO nižšie. Na druhe strane živnostník nemá nárok na plnenie z garančného fondu, keď skrachujú firmy, pre ktoré poskytuje služby.

3. O položky, ktoré sa zahrňujú, resp. nezahrňujú do daňových výdavkov - Daň z príjmov u SZČO a čistým príjem SZČO nie je daňovým výdavkom a neznižuje základ dane na dani z príjmov, ale daň z príjmov u zamestnanca a jeho čistá mzda znižuje, čo sa premieta do výšky zaplatenej dane.
cathyc
11.03.11,06:42
http://ekonomika.sme.sk/c/5802177/koaliciu-rozdeluju-zivnostnici.html
Tak stále sa oháňajú koľko prispievajú živnostníci a zamestnanci do soc.poisťovne a napríklad keď si vytiahli údaje zo soc.poisťovne tak živnostníci čerpajú 3 X menej nemocenské ako zamestnanci.Prečo asi? Mnohí neboli na PN ke ani raz za 10-15 rokov alebo nikdy a to nie preto že nikdy neboli chorí...
no heurééééka vynašiel som. Konečne niekomu napadlo uviesť veci na pravú mieru. Inak začínam mať pocit, že naši mocipáni si konečne uvedomujú, že zabrdli do osieho hniezda a zrazu sa tu črtajú nejaké návrhy na daňový bonus a 100% odpis majetku v prvom roku a pod. Netvrdím, že sú to dobré návrhy, chcem len poukázať na to, že im asi niečo otvorilo oči a teraz už nevedia ako to napraviť. Takže budeme plátať zákony ako to robíme posledných 20 rokov.
Mať 1700€ ročne od jedného živnostníka viac menej istých je jedna vec a nemať ich je vec druhá. Pôvodným návrhom zákona by dosiahli len to, že by sa zvýšil podiel čiernej práce a nastal by podľa môjho názoru veľký presun živností na sro. Tam síce nie je žiadna odpočitateľná položka, ale ani žiadne odvody. Nie raz som počula od svojích klientov...ja by som aj rad zaplatil vyššiu daň, len potom tie hrozné odvody počas roka, či na to mám alebo nie sú neúnosné.
Apropó a kto vlastne prinútil veľkú časť živnostníkov založiť si živnosť?Zamestnávatelia, ktorí nechcú, alebo si nemôžu dovoliť platiť vysoké odvody. Takto pracuje množstvo šoférov, ktorí rozvážajú tovar pre veľké spoločnosti, remeselníci na stavbách a pod. Určite boli úplne by happy z toho, že sa môžu dobrovolne vzdať zamestnaneckých výhod. V konečnom dôsledku je opäť vinníkom zlý zákon. Stále bude platiť rovnica čím nižšie odvodové a daňové zaťaženie = tým nižšia nezamestnanosť a vyššie príjmy do tej pahltnej hydrakasy.
Stanislav 1975
11.03.11,07:10
Ale inak ma prekvapuje, ako sa tu poniektorí čudujú,čo sa deje- ale však to bolo úplne ale úplne jasné, čo spraví Mikloš ako prvé, keď dojde k moci- však, sme to mohli čakať- alebo kto-čo chcel od SaS, ktorá vznikla len vďaka Sulíkovým peniazom a opinkal Vás- hádzali vám do schránok kolieska,opinkali mladých že mariška nebude trestná, opinkali homosexuálov a nejako sa tam vyhrabali a všetci dokopy utvorili ledva ledva vačšinu...Ale čo ste akože čakali od takejto sebranky a bagáže?-to mi pripomína tak že niekto vlezie levovi do klietky a potom sa všetci čudujú,že ho ten lev zožral...Ale ľudia sú nepoučiteľní, zasa títo pancharti budú mať hlasy aj nabudúce...
svetluška
11.03.11,07:18
Veľmi pozorne som prečítala všetky doterajšie príspevky a dá sa povedať,že je v nich vystihnuté všetko-pre aj proti.Ale ak všetky tieto pripomienky neposunieme tam kam patria,je to zbytočné.Nemohli by sme požiadať nášho administrátora Richarda nech sem zavesí petičnú stránku a kto chce/prípadne aj s plným menom/ sa pripojí ?Veď nás je veľa a zo všetkých profesií,tak by to bol prierez všetkými povolaniami a živnosťami.Pouvažujte nad tým !Tí technicky zdatnejší to určite vymyslia ako na to.
BXLmiami
11.03.11,07:31
Ale inak ma prekvapuje, ako sa tu poniektorí čudujú,čo sa deje- ale však to bolo úplne ale úplne jasné, čo spraví Mikloš ako prvé, keď dojde k moci- však, sme to mohli čakať- alebo kto-čo chcel od SaS, ktorá vznikla len vďaka Sulíkovým peniazom a opinkal Vás- hádzali vám do schránok kolieska,opinkali mladých že mariška nebude trestná, opinkali homosexuálov a nejako sa tam vyhrabali a všetci dokopy utvorili ledva ledva vačšinu...Ale čo ste akože čakali od takejto sebranky a bagáže?-to mi pripomína tak že niekto vlezie levovi do klietky a potom sa všetci čudujú,že ho ten lev zožral...Ale ľudia sú nepoučiteľní, zasa títo pancharti budú mať hlasy aj nabudúce...
:) Idem si poprosiť o Tvoje odsúdenie,ale Stano,ak hovoríme o zaslepení a opinkaní,tak ty si uplne skvele opinkaný druhou stranou:).Priam ukážkovo.:)
Stanislav 1975
11.03.11,07:33
čítam troška diskusie na forach a myslím,že tento chalanisko to vystihol...



Dobrá otázka
Napriek tomu, že ma Mikloš sklamal, vidím situáciu tak, že túto vládnu koalíciu ťahá ku dnu predovšetkým maniak Sulík a Mikloš. Sulík je človek, ktorý prehlásil svoju stranu za liberálnu, ale nepozná ani len obsah tohoto pojmu a myslí si, že liberál je preto, lebo chce dekriminalizovať marihuanu - to je jeho výrok.

Podstatou problému je to, že ľudia ako Sulík a Mihál nie sú kometentní pre vládnutie. Nehovorím, že Mihál nerozumie technike odvodov a Sulík nedokáže zbúchať nejaké vzorce - rozumie a dokáže. Ale na vládnutie to setsakramentsky nestačí pretože vládnutie presahuje technické znalosti a technici tohoto typu nikdy nemali robiť viac ako poradcov politikom.

Pretože potom vznikne to, čo tu vzniklo.
( zdroj- diskusia denníka Sme )
padro
11.03.11,08:02
Veľmi pozorne som prečítala všetky doterajšie príspevky a dá sa povedať,že je v nich vystihnuté všetko-pre aj proti.Ale ak všetky tieto pripomienky neposunieme tam kam patria,je to zbytočné.Nemohli by sme požiadať nášho administrátora Richarda nech sem zavesí petičnú stránku a kto chce/prípadne aj s plným menom/ sa pripojí ?Veď nás je veľa a zo všetkých profesií,tak by to bol prierez všetkými povolaniami a živnosťami.Pouvažujte nad tým !Tí technicky zdatnejší to určite vymyslia ako na to.
ja som myslel zo zo strany adminov tu uz nieco take bude,... ale obavam sa ze admini maju este stale nadstandartne vztahy s panom Mihalom a spol, tak neviem ci sa niecoho takeho na porade dockame
cathyc
11.03.11,08:07
Stanko to, že voliť SaS bola zlá voľba je jedna vec, ale povedz mi úprimne koho z tej bandy čo sa tam večne s miernymi obmenami strieda je radno voliť? Za 20 rokov tie isté tváre, tie isté sľuby a tie isté reči o uťahovaní opaskov. Pritom chudák opasok uťahuje a pán rozťahuje. Riešiť tu politiku ešte v žiadnej téme neprinieslo dobro. V konečnom dôsledku sa takáto téma zvrhne až do jej úplného uzatvorenia.
Takže podľa slov matky Terezy nevolajte ma na pochod proti vojne, zavolajte ma keď bude pochod za mier, som toho názoru, aby sme spísali petíciu za rozumné riešenie a nie proti tomu či onomu. Vládu nevystriedame a keby aj príde ďalší bandita a bude to znova na dve veci.
Padol tu dobrý návrh, aby sa na poradu zavesila nejaká petícia. Tak múdre hlavy dajme sa do toho a navrhnime nejaký dobrý text petície....Nikdy som žiaden text petície nevidela, takže idem trošku posnoriť na net pre inšpiráciu.
cathyc
11.03.11,08:07
ja som myslel zo zo strany adminov tu uz nieco take bude,... ale obavam sa ze admini maju este stale nadstandartne vztahy s panom Mihalom a spol, tak neviem ci sa niecoho takeho na porade dockame
net je veľký...ak nie tu tak niekde inde...
Milka
11.03.11,12:01
Chodím sem zriedka, čas je môj nepriateľ, ale našla som si ho na prečítanie celej debaty. Nie je to tak dávno, keď sa tu robila masová kampáň, aby sme volili stranu SaS, vraj pre lepší, hodnotnejší život vo všetkých oblastiach nás všetkých.. Verila som tomu, ale keď som si vypočula priamo predvolebnú kampáň p.Mihála v Nitre pred Orbisom, hoci som stála na chodníku z druhej strany cesty, zostala som sklamaná, toľko útokov na vtedy vládne strany, nepravdivých sľubov - tomu sa jednoducho nedalo veriť. A čas - hoci krátky - mi dal za pravdu, sľuby odišli do stratena a momentálne sa dosť razantne postavil na stranu jemu podobných..Kde sú p. Mihál Vaše slová, napísané tu na porade dňa 20.10.2006: Štát je miestami tvrdý, miestami mäkký. S tou tvrdosťou zákona nikto nič nenarobíme - môžem Vám s ľ u b i ť, že keď po ďalších voľbách budem ministrom práce, príslušné paragrafy u p r a v í m v p r o s p e c h o b č a n a." Čo na to dodať - vhodné sú Vaše slová, nech sa Vam vrátia ako bumerang - FUJ, FUJ, FUJ.. A od nás viacerých "Stačilo, odídte z kratšej cesty, bude to menej bolestivé hlavne pre nás "plebs", ktorý už nedokáže znášať Vaše farizejstvo!!!
pavol54
11.03.11,12:20
A zdravotníctvo?Ak platíš z minima,máš nejaký menší nárok na zdravotnú starostlivosť?
Opustil som "frontového zubára"(taký čo akurát trhá zuby ako pre útokom), našiel som nezmluvného zubára, ale menej neplatím na ZP tak prečo nie z minima. Apropo tí za ktorých neplatí štát ani toľko čo ja z minima majú menej dostupnú starostlivosť? Prečo to komplikovať, nech si každý od 18 do 62 platí ZP a SP bez ohľadu na to či robí alebo nie.
pavol54
11.03.11,12:39
Opäť mám problémy s matematikou, rada by som tomu rozumela:

mininimálne odvody do SP SZČO
SP 109,07 krát 12 = 1 308,84
ZP 46,06 krát 12 = 552,72
spolu 1 861,56
to sú odvody bez daní a v novinách sa píše priemerne na odvodoch a daniach zaplatí živnostník 1 700 €.

Minimálne odvody zamestnanca do SP a ZP mi vychádzajú cca 3 198,60.

A čoraz viac rozmýšľam prečo sa zrazu začali porovnávať zamestnanci a SZČO.- aká je tu súvislosť. ? Prečo zrazu všetkých trápia polovičné penzie živnostníkov...hmmm asi som prepracovaná v tomto období, ale bohužiaľ .....

No veď potom zrušme všetci živnosti a zamestnajme sa:rolleyes:
Vieš dobre rátať?
SZČO minim vym základ 329,06 *0,4715=155,15*12=1861,8
zec minim mzda 317 * 0,486 =154,06 *12=1848,74

sú dve možnosti 1, mám zlú kalkulačku
2. ............ to by praskol monitor a ten kto to tvrdí nech sa vráti znova na zemiakovú brigádu počas štúdia na VŠ ge-ekonom ického smeru
tá invektíva sa netýkla teba
evina
11.03.11,13:01
Vieš dobre rátať?
SZČO minim vym základ 329,06 *0,4715=155,15*12=1861,8
zec minim mzda 317 * 0,486 =154,06 *12=1848,74

sú dve možnosti 1, mám zlú kalkulačku
2. ............ to by praskol monitor a ten kto to tvrdí nech sa vráti znova na zemiakovú brigádu počas štúdia na VŠ ge-ekonom ického smeru
tá invektíva sa netýkla teba

Skús pozrieť napríklad tu.
A dám Ti jednu radu, ak aj nájdeš niekde chybu, skús bez invektív, lebo ak sa pýtaš, či viem rátať, musím ju brať osobne:) ja keď pravdupovediac, spomenula som to v príspevkoch, že pri číslach, ktoré skáču v médiách už o tom pochybujem:)

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s
pavol54
11.03.11,13:29
Skús pozrieť napríklad tu.
A dám Ti jednu radu, ak aj nájdeš niekde chybu, skús bez invektív, lebo ak sa pýtaš, či viem rátať, musím ju brať osobne:) ja keď pravdupovediac, spomenula som to v príspevkoch, že pri číslach, ktoré skáču v médiách už o tom pochybujem:)

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s
Napísala si že "minimálne odvody mi vychádzajú cca 3198,60" z akého vymeriavacieho základu to máš vyrátané? tak sa neurážaj, ale vysvetli.
Ako SZČO odvádzam z niečoho, mám zamestnancov za tých tiež odvádzam z niečoho. a tie nie na papieri ale tie peniaze mi reálne odchádzajú, dokonca za zamestnancov to podávam cez ele.podateľňu ak by bola chyba tak mi to nezoberie( neakceptuje).
evina
11.03.11,13:49
Napísala si že "minimálne odvody mi vychádzajú cca 3198,60" z akého vymeriavacieho základu to máš vyrátané? tak sa neurážaj, ale vysvetli.
Ako SZČO odvádzam z niečoho, mám zamestnancov za tých tiež odvádzam z niečoho. a tie nie na papieri ale tie peniaze mi reálne odchádzajú, dokonca za zamestnancov to podávam cez ele.podateľňu ak by bola chyba tak mi to nezoberie( neakceptuje).

Tých 3 198,60 je za rok za zamestnanca SP a ZP spolu s minimálneho VZ. Uviedla som nesprávne maximálny :) minimálny je cca 528,- EUR za zamestnanca.Je to presne z tabuľky SP podľa zákona, ZP je cca vypočítaneé....

u SZČO taktiež spolu ZP a SP za rok z min. VZ.

Neurážam sa a pripla som Ti tabuľku SP, tam to máš presne napísané, kto aké percentá platí len....
No veď teraz si presne urobil to, čo sa mi na celej veci nepáči - miešajú sa rôzne veci dokopy.
Odvody platia SZČO
zamestnanci
zamestnávatelia
a pre každého sú jasne dané pravidla percentuálne aj VZ.

Ak hovorím o odvodoch zamestnanca - nemôžem hovoriť o odvodoch, ktoré za neho platí aj zamestnávateľ.
220870
11.03.11,14:11
Chodím sem zriedka, čas je môj nepriateľ, ale našla som si ho na prečítanie celej debaty. Nie je to tak dávno, keď sa tu robila masová kampáň, aby sme volili stranu SaS, vraj pre lepší, hodnotnejší život vo všetkých oblastiach nás všetkých.. Verila som tomu, ale keď som si vypočula priamo predvolebnú kampáň p.Mihála v Nitre pred Orbisom, hoci som stála na chodníku z druhej strany cesty, zostala som sklamaná, toľko útokov na vtedy vládne strany, nepravdivých sľubov - tomu sa jednoducho nedalo veriť. A čas - hoci krátky - mi dal za pravdu, sľuby odišli do stratena a momentálne sa dosť razantne postavil na stranu jemu podobných..Kde sú p. Mihál Vaše slová, napísané tu na porade dňa 20.10.2006: Štát je miestami tvrdý, miestami mäkký. S tou tvrdosťou zákona nikto nič nenarobíme - môžem Vám s ľ u b i ť, že keď po ďalších voľbách budem ministrom práce, príslušné paragrafy u p r a v í m v p r o s p e c h o b č a n a." Čo na to dodať - vhodné sú Vaše slová, nech sa Vam vrátia ako bumerang - FUJ, FUJ, FUJ.. A od nás viacerých "Stačilo, odídte z kratšej cesty, bude to menej bolestivé hlavne pre nás "plebs", ktorý už nedokáže znášať Vaše farizejstvo!!!
Bohužial on vám to nemôže povedať lebo by ho zožrali za živa.Všetko smeruje k odvodovému bonusu.Odvodový bonus = peniaze zostanú tým ktorý pracujú nedostanú ich tý ktorý sa práci vyhýbajú.Prečo by mal z mojich daní nejaký toplčiansky anál dotovať nič nerobiacich železničiarov(1 mld eur).Som za to aby ich poprepúštali a nech sa čvarga hnilá živí sama nie žobrať keď pondia čo sa dá .Háveď čo nevie nič len sedieť vo svojich dobre vyhriatych a dobre zašitých robotníckych vozňoch od nevidím do nevidím chlastať.
srska
11.03.11,14:33
Bohužial on vám to nemôže povedať lebo by ho zožrali za živa.Všetko smeruje k odvodovému bonusu.Odvodový bonus = peniaze zostanú tým ktorý pracujú nedostanú ich tý ktorý sa práci vyhýbajú.Prečo by mal z mojich daní nejaký toplčiansky anál dotovať nič nerobiacich železničiarov(1 mld eur).Som za to aby ich poprepúštali a nech sa čvarga hnilá živí sama nie žobrať keď pondia čo sa dá .Háveď čo nevie nič len sedieť vo svojich dobre vyhriatych a dobre zašitých robotníckych vozňoch od nevidím do nevidím chlastať.
dobre si to skonštatoval. stále tvrdím, že ak zmizne 50% úradníkov do nenávratna, na ničom sa to v tejto gubernii neprejaví. stačí pozrieť bársjaké ministerstvo - odbor 5 ľudí a odborov plná riť. samé vymyslené funkcie a keď dačo treba urobiť, tak do zadajú externým firmám (KPMG,... atď) hnoj
pavol54
11.03.11,15:11
Tých 3 198,60 je za rok za zamestnanca SP a ZP spolu s minimálneho VZ. Je to presne z tabušky SP podľa zákona, ZP je cca vypočítaneé....

u SZČO taktiež spolu ZP a SP za rok z min. VZ.

Neurážam sa a pripla som Ti tabuľku SP, tam to máš presne napísané, kto aké percentá platí len....
No veď teraz si presne urobil to, čo sa mi na celej veci nepáči - miešajú sa rôzne veci dokopy.
Odvody platia SZČO
zamestnanci
zamestnávatelia
a pre každého sú jasne dané pravidla percentuálne aj VZ.

Ak hovorím o odvodoch zamestnanca - nemôžem hovoriť o odvodoch, ktoré za neho platí aj zamestnávateľ.

suma poistného u zamestnanca
suma poistného 15,63 EUR 119,12 EUR 89,34 EUR 29,78 EUR


253,87 EUR 253, 87 krát 12 = 3 046,44
zdravotné k tomu som zaokrúhlila /napísala som cca na 152a máš 3 198,60.


SZČO
SP
14,47 EUR 59,23 EUR 19,74 EUR


15,63 EUR 109,07 EUR109,07 krát 12
a ZP 46,06 krát 12.

Ja osobne nerozumiem Tvojím výpočtom, ale nevadí, ja som poukázala v príspevku na niečo iné......

P.s. V príspevku sa to celé zgrclo, ale kopírovala som to z tej tabuľky,- pozri si ju a uvidíš presne z čoho som čerpala a je to tak.
Prepáč nerozumiem
výklad zákona
u SZČO sa hovorí o vymeriavacom základe ten je minimálne pre rok 2011: 329,06 z toho platí 14% ZP, 4,4% NP, 18% SP, 6% IP, 4,75% RF spolu to činí 47,15 %
u zamestnanca príjem zo závislej činnosti teda mzda pre rok 2011:
317,- z toho s platí zamestnanec spolu 13,4%(ZP,NP, SP,IP,PN,RF) z tej istej sumy platí za neho zamestnávateľ 35,2%(ZP,NP,SP,IP,UP,PN,GP,RF) čo spolu predstavuje celkovú výšku odvodov 48,6% odvodených od hrubej mzdy zamestnanca tak povedz s akými číslami pracuješ.
Monika Kováčová
11.03.11,15:17
Prepáč nerozumiem
výklad zákona
u SZČO sa hovorí o vymeriavacom základe ten je minimálne pre rok 2011: 329,06 z toho platí 14% ZP, 4,4% NP, 18% SP, 6% IP, 4,75% RF spolu to činí 47,15 %
u zamestnanca príjem zo závislej činnosti teda mzda pre rok 2011:
317,- z toho s platí zamestnanec spolu 13,4%(ZP,NP, SP,IP,PN,RF) z tej istej sumy platí za neho zamestnávateľ 35,2%(ZP,NP,SP,IP,UP,PN,GP,RF) čo spolu predstavuje celkovú výšku odvodov 48,6% odvodených od hrubej mzdy zamestnanca tak povedz s akými číslami pracuješ.
pavol54, zamestnanec platí iba 13,4%. Ostatné platí zamestnávateľ za to, že zamestnancovi umožní pracovať.
V tom ja vidím dezinformáciu... V skutočnosti zamestnanec dá zo svojho vrecka 13,4%. Živnostník dá zo svojej kešene 47,15%.
Monika Kováčová
11.03.11,15:24
pavol54, zamestnanec platí iba 13,4%. Ostatné platí zamestnávateľ za to, že zamestnancovi umožní pracovať.
V tom ja vidím dezinformáciu... V skutočnosti zamestnanec dá zo svojho vrecka 13,4%. Živnostník dá zo svojej kešene 47,15%.
na základe diskusie medzi evinou a pavlom 54 navrhujem vláde SR takéto riešenie:
živnostníci: platiť odvody z celého vymeriavacieho základu, nie z polovice vo výške 13,4%, aby bola výška odvodového zaťaženia pre živnostníka aj zamestnanca rovnaká
zamestnanci: ponechať 13,4%
zamestnávatelia: znížiť odvody na 0% :)
evina
11.03.11,15:42
Prepáč nerozumiem
výklad zákona
u SZČO sa hovorí o vymeriavacom základe ten je minimálne pre rok 2011: 329,06 z toho platí 14% ZP, 4,4% NP, 18% SP, 6% IP, 4,75% RF spolu to činí 47,15 %
u zamestnanca príjem zo závislej činnosti teda mzda pre rok 2011:
317,- z toho s platí zamestnanec spolu 13,4%(ZP,NP, SP,IP,PN,RF) z tej istej sumy platí za neho zamestnávateľ 35,2%(ZP,NP,SP,IP,UP,PN,GP,RF) čo spolu predstavuje celkovú výšku odvodov 48,6% odvodených od hrubej mzdy zamestnanca tak povedz s akými číslami pracuješ.

S tými zo zákona:a napísala som to aj v príspevku 188

SZČO si platí celých 48,... sám
zamestnanec, ak ho chcem porovnať so SZČO /čo ale prakticky je neporovnateľné/ ťak si zo svojej mzdy platí 13,4% zvyšok 35,2 % platí za neho zamestnávateľ , a preto, aj zamestnávatelia tlačia ľudí do živnosti, aby za nich nemuseli platiť a je im úplne jedno koľko odvádza SZČO. Ale to som napísala už kdesi na začiatku.

Ak by SZČO platilo 13,4% a nejaký garant neviem aký mu doplatí 35,2 možno by sme sa máličko zhodli. a nehovorím o tom, čo všetko ostatné ešte musí zamestnancovi zamestnávateľ zabezpečiť, ale to je tu tiež jasne napísané.

Alebo máš pocit, že zamestnanec pocíti ten 35,2%-tný odvod, ktorý za neho odvedie zamestnávateľ?
evina
11.03.11,15:43
na základe diskusie medzi evinou a pavlom 54 navrhujem vláde SR takéto riešenie:
živnostníci: platiť odvody z celého vymeriavacieho základu, nie z polovice vo výške 13,4%, aby bola výška odvodového zaťaženia pre živnostníka aj zamestnanca rovnaká
zamestnanci: ponechať 13,4%
zamestnávatelia: znížiť odvody na 0% :)0

Alebo zohnať Monika sponzora :D.....ako píšem vyššie.
pavol54
11.03.11,15:51
pavol54, zamestnanec platí iba 13,4%. Ostatné platí zamestnávateľ za to, že zamestnancovi umožní pracovať.
V tom ja vidím dezinformáciu... V skutočnosti zamestnanec dá zo svojho vrecka 13,4%. Živnostník dá zo svojej kešene 47,15%.
Myslím že sa bavíme o odvodovom zaťažení za jednotku celkovej ceny pracovnej sily alebo ako to nazvem. Ak som ja zamestnanec svojej sro-čky tak mi to môže byť jedno z akej kešene platím odvody podstatné že skoro rovnaké, len panstvo teraz hľadá ako so živnostníkmi zakrútiť, pretože ak niekto tvrdí že je tam markantný rozdiel musí povedať z čoho výpočet.
Monika Kováčová
11.03.11,15:57
Môj pohľad na diskusiu evina-pavol54:
pohľad zo strany pavol54: koľko % dostane štát za zamestnanca a koľko za živnostníka
pohľad pohľad zo strany evina: koľko % dostane z vrecka zamestnanca a koľko % dostane z vrecka živnostníka
:)
veronikasad
11.03.11,15:58
Prepáč nerozumiem
výklad zákona
u SZČO sa hovorí o vymeriavacom základe ten je minimálne pre rok 2011: 329,06 z toho platí 14% ZP, 4,4% NP, 18% SP, 6% IP, 4,75% RF spolu to činí 47,15 %
u zamestnanca príjem zo závislej činnosti teda mzda pre rok 2011:
317,- z toho s platí zamestnanec spolu 13,4%(ZP,NP, SP,IP,PN,RF) z tej istej sumy platí za neho zamestnávateľ 35,2%(ZP,NP,SP,IP,UP,PN,GP,RF) čo spolu predstavuje celkovú výšku odvodov 48,6% odvodených od hrubej mzdy zamestnanca tak povedz s akými číslami pracuješ.
hľadáš rozdiel v percentách ? živnostník neplatí povinne poistenie v nezamestnanosti, ale ani žiadnu dávku v nezamestnanosti nedostane.
evina
11.03.11,16:00
Myslím že sa bavíme o odvodovom zaťažení za jednotku celkovej ceny pracovnej sily alebo ako to nazvem. Ak som ja zamestnanec svojej sro-čky tak mi to môže byť jedno z akej kešene platím odvody podstatné že skoro rovnaké, len panstvo teraz hľadá ako so živnostníkmi zakrútiť, pretože ak niekto tvrdí že je tam markantný rozdiel musí povedať z čoho výpočet.

No my by sme sa možno nebavili o ničom....ale celá diskusia vznikla z porovnávania SZČO a zamestnnaca, takže Pavol nemáš pravdu a keďže niektorí to spájajú a niektorí nie sú možné také čísla, o akých sa hovorí.
No a ak sem už zamotáš sám seba ako zamestnanca u seba, tak to je už úplne iná káva. tebe to môže byť jedno v tom prípade máš pravdu, ale o tom diskusia v spoločnosti nie je....
evina
11.03.11,16:03
hľadáš rozdiel v percentách ? živnostník neplatí povinne poistenie v nezamestnanosti, ale ani žiadnu dávku v nezamestnanosti nedostane.

Problém je v tom, že Pavol a aj viacero ľudí má inú rovnicu
zamestnanec = zamestnanec a zamestnávateľ - teda dva v jednom :) alebo jeden v dvoch...už ani neviem ....
pavol54
11.03.11,16:05
S tými zo zákona:a napísala som to aj v príspevku 188

SZČO si platí celých 48,... sám
zamestnanec, ak ho chcem porovnať so SZČO /čo ale prakticky je neporovnateľné/ ťak si zo svojej mzdy platí 13,4% zvyšok 35,2 % platí za neho zamestnávateľ , a preto, aj zamestnávatelia tlačia ľudí do živnosti, aby za nich nemuseli platiť a je im úplne jedno koľko odvádza SZČO. Ale to som napísala už kdesi na začiatku.

Ak by SZČO platilo 13,4% a nejaký garant neviem aký mu doplatí 35,2 možno by sme sa máličko zhodli. a nehovorím o tom, čo všetko ostatné ešte musí zamestnancovi zamestnávateľ zabezpečiť, ale to je tu tiež jasne napísané.

Alebo máš pocit, že zamestnanec pocíti ten 35,2%-tný odvod, ktorý za neho odvedie zamestnávateľ?
To že moji zamestnanci len zo základným vzdelaním nevedia pochopiť čo za nich na dôchodok a iné fondy odvádzam ako zamestnávateľ, som pripisoval ich vzdelanostnej úrovni, asi tu nevediem debatu s účtovníkmi.
Ak nejaký zamestnávateľ opinká zamestnancov tak, že z nich spraví SZČO za tú istú odmenu ako u zamestnancov tak nech robia.
osobne som toho názoru že by zamestnávateľ nemal za zamestnancov robiť žiadne odvody, tým by sa všetko vyriešilo mali by mať superhrubú mzdu a nech si sami platia
evina
11.03.11,16:07
To že moji zamestnanci len zo základným vzdelaním nevedia pochopiť čo za nich na dôchodok a iné fondy odvádzam ako zamestnávateľ, som pripisoval ich vzdelanostnej úrovni, asi tu nevediem debatu s účtovníkmi.
Ak nejaký zamestnávateľ opinká zamestnancov tak, že z nich spraví SZČO za tú istú odmenu ako u zamestnancov tak nech robia.
osobne som toho názoru že by zamestnávateľ nemal za zamestnancov robiť žiadne odvody, tým by sa všetko vyriešilo mali by mať superhrubú mzdu a nech si sami platia

Pomaly prídeš na to o čom hovoríme.....:)

P.s. Nezabúdaj, že reagujeme na určité vyhlásenia v spoločnosti, nie na Tvoje názory a čo sa mňa týka problémy vždy vznikajú pri takej diskusii akú Ty vedieš- ak niekto nepotvrdí Tvoj názor tak je hlupák a neodborník....a pritom mi pripadá akokeby si ani nečítal čo píšeme....:)
Monika Kováčová
11.03.11,16:08
To že moji zamestnanci len zo základným vzdelaním nevedia pochopiť čo za nich na dôchodok a iné fondy odvádzam ako zamestnávateľ, som pripisoval ich vzdelanostnej úrovni, asi tu nevediem debatu s účtovníkmi.
Ak nejaký zamestnávateľ opinká zamestnancov tak, že z nich spraví SZČO za tú istú odmenu ako u zamestnancov tak nech robia.
osobne som toho názoru že by zamestnávateľ nemal za zamestnancov robiť žiadne odvody, tým by sa všetko vyriešilo mali by mať superhrubú mzdu a nech si sami platia
no veď to som presne navrhovala vo svojom návrhu vláde SR :).http://www.porada.sk/1684681-post236.html
Tak potom teda si myslíš presne to isté čo evina ... vychádza mi z toho.
Katija
11.03.11,16:08
na základe diskusie medzi evinou a pavlom 54 navrhujem vláde SR takéto riešenie:
živnostníci: platiť odvody z celého vymeriavacieho základu, nie z polovice vo výške 13,4%, aby bola výška odvodového zaťaženia pre živnostníka aj zamestnanca rovnaká
zamestnanci: ponechať 13,4%
zamestnávatelia: znížiť odvody na 0% :)

Súhlasím a ešte doplním.

zamestnávateľ: bude vyplácať zamestnancom hrubú mzdu (to bude jeho jediná povinnosť voči zamestnancom-nie ako doteraz keď za nich musí robiť x-neplatených služieb, ktoré vyžaduje štát, poisťovne a exekútori )

zamestnanec: bude pod hrozbou trestného činu a exekúcie osobne mesačne odvádzať dań a odvody podľa pracovnej zmluvy (netrvám na tom, môže to byť aj neaký vymeriavací základ z predchádzjúceho roku) bez ohľadu na to či peniaze naozaj dostane

Potom sa postavenie jedných a druhých začne konečne podobať.
pavol54
11.03.11,16:08
Môj pohľad na diskusiu evina-pavol54:
pohľad zo strany pavol54: koľko % dostane štát za zamestnanca a koľko za živnostníka
pohľad pohľad zo strany evina: koľko % dostane z vrecka zamestnanca a koľko % dostane z vrecka živnostníka
:)
štát nič do určitej výšky, potom 19% daň
Monika Kováčová
11.03.11,16:10
štát nič do určitej výšky, potom 19% daň
nerozumiem podčiarknutému a nechápem súvisloť s citáciou v tvojom príspevku.
veronikasad
11.03.11,16:16
To že moji zamestnanci len zo základným vzdelaním nevedia pochopiť čo za nich na dôchodok a iné fondy odvádzam ako zamestnávateľ, som pripisoval ich vzdelanostnej úrovni, asi tu nevediem debatu s účtovníkmi.
Ak nejaký zamestnávateľ opinká zamestnancov tak, že z nich spraví SZČO za tú istú odmenu ako u zamestnancov tak nech robia.
osobne som toho názoru že by zamestnávateľ nemal za zamestnancov robiť žiadne odvody, tým by sa všetko vyriešilo mali by mať superhrubú mzdu a nech si sami platia
moc som sa zatial tomu Sulíkovmi odvodovému koliečku nevenovala - len neviem čo sa okrem znížených %, ktoré sa premietnu do superhrubej mzdy zmení pre zamestnávatelov - odvody naďalej bude za svojich zamestnancov odvádzať zamestnávatel. A čistý príjem zamestnancov by sa mal zvýšiť. Alebo sa mýlim ?

V čom teda zamestnávatelia po zavedení superhrubej mzdy ušetria ?