selena
27.08.04,06:49
Ahojte, mohol by mi niekto strucne popisat, alebo poradit lit. kde by som mohla najst nieco o tom, ake povinnosti mi vyplyvaju z drzby reg. pokladne. Doteraz som totiz nemala ziadne skusenosti s tymto zariadenim. Ide mi predovsetkym o to, ake knihy si mam zakupit, a ake su moje denne,mes. povinnosti. Zatial viem tolko: Treba mi zakupit pokladnicnu knihu, kde kazdy den budem lepit dennu uzavierku. Neviem sice z coho vsetkeho ta denna uzavierka pozostava, myslim sa vytlaci najaka zostava, ale to uz uvidim. Potom mi treba robit aj mesacne uzavierky. Vdaka.
bea
27.08.04,05:59
Možno Ti pomôžu články, ktoré pripájam v prílohe. Boli uverejnené v Poradcoch č. 11-12/2003 a 13/2004.
bepo
27.08.04,06:11
Pokladnicna kniha-staci ti v makkom obale.Vlepujes tam denne a mesacne uzavierky a pises obraty na zaciatku knihy.Na DU treba ist len raz pri zakupeni pokladnice.Uzavierku-mas tam obrat za den v sadzbe 19% a oslobodeny obrat,storna a zlavy,cisty obrat za mesiac,celkovy obrat a celkove storna.Povinnost je len vsetko blokovat cez RP a mat pokladnicnu knihu.
Makina
27.08.04,06:23
Dopĺňam "bepa":
Účtovať ju budeš na konci mesiaca na základe mesačnej uzávierky. Pokladňu musíš mať nastavenú tak, aby tam bol vyčíselý základ pre daň, daň a aj suma celkom. Ale to by po novom mali robiť už všetky pokladnice.
ZuzanaA
27.08.04,06:50
Včera som to pridala k staršiemu príspevku, ale ostal nepovšimnutý, tak skúsim znova:


Bavili sme sa o tom, či treba mať ERP keď vystavím faktúru a v ten deň je aj úhrada. Podľa môjho názoru nie, pretože vystavením faktúry pohľadávka vznikla a je jedno či sa uhradila za 5 min. alebo na druhý deň, je to stále úhrada pohľadávky.

Ale prišiel mi Poradca 13/2004, kde sa na strane 146 v článku ERP a nový zákon o DPH píše o.i. citujem: "Inými slovami povedané, ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru na predaj tovaru alebo posk. služby a úhrada v hotovosti je uskutočnená až na DRUHÝ deň, nemusí prijatú tržbu evidovať na pokladnici." - autorka je Ing. Jana Hlaváčová.

Čo vy na to, súhlasíte s touto interpretáciou?

PS - dá sa to nájsť aj v pril. súbore od Bei - ERP a nový zákon o DPH
selena
27.08.04,06:52
Vdaka, este niekto mi vravel, ze si musim kupit nejake blocky, ked nejde prud, tak vydavam tovar tak, ze rucne vypisem tie "prijmove" alebo ake blocky a potom si myslim, ked uz prud je tak to nahodim do pokladne. A ked zacinam tak hned prvy den predaja vlozim do pokladne nejake drobne, aby som vedela vydavat, tie sa nerataju do denneho obratu a na konci prveho dna to vyberiem. Tak to nejak funguje?
Makina
27.08.04,07:11
Zuzana, podľa môjho názoru je to tak, ako hovoríš. V prípade, že bol poskytnutý tovar alebo služba a hneď v ten deň to bolo aj zaplatené, môže byť vystavená aj faktúry s dňom splatnosti v ten istý deň a taktiež môže byť vystavený paragon z registračnej pokladnice.
Makina
27.08.04,07:15
Mali by to byť tie podlhovasté paragóny. Drobné na vydávanie si tam môžeš vložiť - presne tak ako píšeš, potom ich vyberieš a keď budeľ tržby odvádzať na bank. účet alebo do inej pokladne, vždy si tam necháš peniaze na to vydávanie.
Miro77
27.08.04,07:36
Ja som si kupoval moju prvú ERP asi pred pól rokom. Tiež som mal z toho hokej. Ale ak sa na to pozerám s odstupom do zadu, tak dobre mi poradili v obchode, kde som ju kupoval (možno ich treba navštíviť viac). Strčili mi do ruky tlačivo a poslali ma s tým na Daň.Úrad. Tam mi tiež kompetentne poradili. A v papiernictve kde som si kupoval knihu pokladne mi tiež pani dobre poradila. Knihy sú dve pre plátcu a pre neplátcu DPH.
DÚ potrebuje vedieť kde pokladňa bude umiestnená (adresa prevádzky) čiže najskôr treba mať otvorenú prevádzku (na Živ.Úrade). Ja som si dal AMBULANTNÝ PREDAJ aj na to treba Inšpekčnú kniku (Viď dobré papiernictvo). No a v dobrom obchode s pokladňami mi v cene pokladne naprogramovali aj 50 PLU kódov a hlavičku bločika.
Dnes si už viem svoju pokladňu sám programovať bol tam dobrý návod.
Držím palce.
bepo
27.08.04,14:22
Selena-tie drobne tam rano budes potrebovat kazdy den,v pokladnici sa da nastavit ci si tam nechavas nejake 2-3 stovky na rozmienanie alebo vsetko beres do banky
Heni
27.08.04,16:51
Pre ZuzanuA:

Ja by som sa na to pozrela z druhej strany:
ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru na predaj tovaru alebo posk. služby a úhrada v hotovosti je uskutočnená až na DRUHÝ deň, nemusí prijatú tržbu evidovať na pokladnici. A ak predá tovar v JEDEN deň a úhrada je tiež v ten JEDEN deň tak sa to na pokladnici evidovať musí??
Je to niekde taxatívne určené, že ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru a je v ten istý deň uhradená, MUSí toto cez ERP prejsť ? Ak to nie je takto určené, tak nemusí, nie?
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne, proste, ak nie je zákonom stanovené, že sa faktúra nesmie zaplatiť v ten istý deň, tak sa to predsa môže, takže príde aj k situácii, že to neprebehne cez pokladňu...
Vychádzam z toho, že čo nie je zakázané, je dovolené :)
ZuzanaA
30.08.04,05:22
Ja si to tiež myslím, aj to tak robím, často mi zákazník platí v ten istý deň a vystavujem mu fa a k tomu príj. doklad. Ale ako vidím, nie každý je toho názoru (viď. autorka článku v Poradcovi) Takže budem ďalej pokračovať po starom.
bea
30.08.04,07:03
Ak si všimnete aj článok ERP, ktorý som pripla vo svojom prípevku, na str. 25 uvádza svoju odpoveď Ing. Pastierik. Jeho názor je taký, že ak bola vystavená faktúra, ide o pohľadávku. A keď je uhradená v hotovosti, nie je povinné použiť registračnú pokladňu. Ja si inak myslím, že je to tak správne.
A keďže si vzhľadom na svoj vek "už veľa pamätám", z vlastných skúseností môžem uviesť, že v období okolo r. 1996-97, bol aj na daňových úradoch taký výklad ako uvádza Ing. Hlaváčová v Poradcovi 13/2004. Ako to berú daňové úrady teraz, to neviem.
jess
03.09.04,05:13
Keď nejde prud, vystavujú sa paragony, ktoré potom nahodíš do pokladne ked ten prud ide. Co sa týka drobných na vydávanie, my máme na vydávanie 2000,-Skk, ktoré sú tam vždy. Onoho casu nám prisiel prípis z DÚ, že drobné na vydávanie musia byť osobitne evidované. Ja to robím tak, že v knihe Denný a mes.výkaz obratov ... mám na boku na každom liste napísane "Denne je v ERP 2000,-SKK". To sú peniaze mimo tržbu, ktoré tam ostávajú stále, pretože iné peniaze okrem tržby a peniazov na vydávanie podla prípisu DÚ nesmú byť v pokladni. Na začiatku a konci dňa nám teda ostava vždy 2000,-SKK v ERP.


Vdaka, este niekto mi vravel, ze si musim kupit nejake blocky, ked nejde prud, tak vydavam tovar tak, ze rucne vypisem tie "prijmove" alebo ake blocky a potom si myslim, ked uz prud je tak to nahodim do pokladne. A ked zacinam tak hned prvy den predaja vlozim do pokladne nejake drobne, aby som vedela vydavat, tie sa nerataju do denneho obratu a na konci prveho dna to vyberiem. Tak to nejak funguje?
viktoria
03.09.04,05:22
Nemám skúsenosti s účtovaním ERP. Účtujete o ERP ako o samostatnej pokladni?
Makina
03.09.04,05:47
Ja mám 2 registračné pokladnice a každú účtujem samostatne. Potom tržbu jednoducho presuniem cez 261 do svojej hlavnej pokladne odkiaľ sa uskutočňujú všetky úhrady a drobné nákupy.
viktoria
03.09.04,07:05
Tiež som si myslela že správne je evidovať ERP ako samostatnú pokladnicu. Stretla som sa so živnostníkmi, ktorý máj v účtovníctve len jednu pokladnicu - ERP, a všetky pohyby účtujú cez ňu.

Ako sa zaúčtujú denné tržby, a výber tržieb z ERP na konci dňa v JÚ?
jess
03.09.04,18:52
Viktoria, ja som zapisovala trzby z ERP denne kvoli lepšej prehľadnosti, pretože denne mám v pokladni /nie v ERP/ iné príjmy za FA aj výdavky, čiže som vždy vedela kolko penazí mám, ale danovaci mi to vytkli, pretože vraj, ked zapíšem tržbu jednou sumou na konci mesiaca, tak to lepšie skontrolujem /aj oni pri kontrole/ ako spočítavať toľko denných trzieb. Z tohto dovodu som to teda začala praktizovať, ale poviem ti nie je to bohviečo. Na začiatku mesiaca teda musíš dat vklad podnikatela a na konci mesiaca ho zase vybrať, pretoze sa automaticky dostanes v pokladni do minusu. Je v tom guláš, aspon podla mna. Robím to už 2 mesiace, ale sa mi to nepáči.Radšej budem denne vypisovat prijm.doklady na trzbu a nech si danovaci pocitaju.
Heni
02.10.04,14:09
od vcera som zacala s ERP aj ja.
v knihe, kde sa zapisujú denné obraty, je stĺpec "páska dennej uzávierky číslo" čo tým myslia? Ja si mám očíslovať tie pásky, či mám odpísať z uzávierkového bločku nejaké čísielko?
a čo znamenajú tie grandtotály, GT1, GT2, GT3?
vďaka za radu.
jess
03.10.04,06:15
Odpísať z uzávierkového bloku číslo dennej uzávierky Z1. Keď spravíš mesačnú uzávierku Z2, tak do mesačného výkazu zapíšeš číslo mesačnej uzávierky /napr. za okt. to bude č.1 , nov. č.2 .../ GT1,GT2,GT3 odpisuješ tiež z uzávierky /dennej Z1 a potom aj z mesačnej Z2/. To sú sumarizačné sumy predajov GT1 - celkový obrat .... GT3 storná a vrátky /mínusy/. To sa ti kumuluje.
viktoria
04.10.04,05:28
Nechápem požiadavky daňovákov: ak tržby nemôžu ostať na konci dňa v pokladni, a treba ich zaúčtovať až na konci mesiaca, tak kde vlastne ich budem evidovať do konca mesiaca? A vraj máme dodržať zásadu verného a pravdivého zobrazenia.
jess
04.10.04,05:54
Viki, mňa to tiež hnevá, ale už mi to daňováci vytkli 2x, keď som zapisovala denné uzávierky do Peň.denníka každý deň. Im sa to denne nechcelo spočítavať pri kontrole. Je síce fakt, že si to takto vieš lepšie odkontrolovať, či ich máš všetky zapísané, ale kto chce, tak si to odkontroluje aj tak. Vôbec sa mi to nepáči , lebo absolútne potom človek nemá prehľad, koľko prachov máš mať v pokladni PD, pretože si stále potom v mínuse, ak máš aj iné výdavky.Tržby denne eviduješ iba vo výkaze denných a mes.uzávierok a potom sa to dáva jednou sumou na konci mesiaca do PD ako celk.mes.tržba, s tým, že si máš dať na začiatku mesiaca akože vklad podnikateľa a na konci zase akože výber vkladu podnikateľa. A takto to naši daňováci vyriešili. Pekný deň!
viktoria
04.10.04,06:11
Jess, tak to je fajne zamotané. Ak robím aj skladovú evidenciu a denne odpisujem predaný tovar a tržby až na konci mesiaca tak celé účtovníctvo je chaotické. ALe takto už unás funguje. Ak niekto niečomu nerozumie tak si zvolí zamestnanie kde to môže kritizovať. Ešte by som mala jednu otázku, kde sa evidujú drobné na vydávanie?
jess
04.10.04,07:52
Drobné na vydávanie "eviduješ podľa prípisu z DÚ, ktorý nám kedysi dávno prišiel" vo výkaze uzávierok. Ja to robím tak, že na bok každého listu výkazu napíšem text " Denne je v ERP 2.000,-SKK" . Toto napíšem krížok cez celý bok strany, nie do každého riadku. To sú peniaze na vydávanie. Okrem tržby a týchto peňazí nesmieš mať v ERP pokladni nič naviac. Skladovú evidenciu robím každý deň tak, že predavači zapíšu predaný tovar na papier a ja ho potom odpíšem výdajkou zo skladu /pokiaľ na to máš sortiment tovaru, ja mám šport, tak sa to ešte dá/. Dá sa to aj prepojiť ERP /väčšinou EURO pokladne/ s účt.programom tak, že ti to na konci smeny odpíše priamo zo stavu zásob. Dá sa tiež predávať priamo cez počítač s výstupom na tlačiareň paragónov pomocou tzv.fiškálneho modulu. Ja o tom tiež uvažujem, len nemám potrebných cca 50.000,- , čo by ma to stálo.
Heni
05.10.04,19:28
jess, vďaka za odpoveď.

Ešte by ma zaujímalo: ja nemám v pokladni nastavené, že koľko drobných na vydávanie tam ostáva. Jednoducho, zopár dvoj-, päť-, desať-, ale aj korunáčok tam nechám. Chodí kontrola aj na toto? Ako že stop, okamžite ukážte, koľko v pokladni máte, koľko podľa pásky máte mať... Takže prakticky mám v pokladni vždy viac, ako podľa pásky.
jess
06.10.04,05:29
Heni, pred pár rokmi mi prišiel z DÚ list, že v ERP nesmú byť iné peniaze, okrem tržby a peniazov na vydávanie. Tie peniaze na vydávanie "eviduješ" v knihe výkazov denných a mes. ... uzávierok tak ako som to popísala vyššie t.j. na list, kde zapisuješ aktuálne denné uzávierky napíšeš na bok listu, že v ERP je denne 2.000,- SKK na vydávanie /alebo koľko peňazí si ty zvolíš/. Takže, keď ti príde náhodou kontrola, tak v ERP máš 2.000 na vydávanie + tržba. Pekný deň!
la-dy
08.10.04,17:06
Ja mám tiež otázku. Totiž už podnikám rok a reg.p. nemám.Je pravda, ze robým veci iba na fakturu /oprava nábytku/ a doteras mi nechybala a aj pri podavani daňového priznania to odo mňa nechceli, ale chcem aj predavat doplnkový tovar, potrebujem aj tak reg.p?Keď vlastne to bude tovar na splátky. A ako je to so zálohami?Keď zoberem od zákazníka zálohu na materiál a budem mať reg.p. mám aj to dať do reg.p.?A ako je to s tovarom predaným na splátky.Keď mi zaplatí prvú zálohu aj to tam budem musieť dať?
cecemc
12.10.04,08:20
odkial si stiahla zákony s www.i-poradcu alebo z www.zbierka.sk
rene
12.10.04,10:42
Poraďte, prosím. Ako treba novozakúpenú ERP prihlásiť a dostať do daňového režimu ?
Ďakujem !
jess
12.10.04,11:13
Servisák by ti ju mal spojazdniť ale treba ist na DAňový úrad, kde ti pridelia registračný kód pokladnice. Na DÚ netreba ťahať pokladňu, stačí záručný list/servisný/ a knihu pokladnice /servisný záznam/. Servisák ti ju vynuluje /GT1,GT2.../, zapíše stav do knihy a po pridelení reg.čísla daňovákmi funguješ.
rene
12.10.04,11:22
Takže keď ju zakúpim, dostanem faktúru a záručný list/pri novej/, ale pri použitej ? Čo mám pýtať od pôvodného majiteľa?
A potom, mám zájsť najskôr na DU,aby mi pridelili reg.číslo a až potom za servisákom, aby ho tam nahodil a kasu spojazdnil, či musím mať sevisáka skôr, ako idem na DÚ, aby som mala v knihe pokladnice servisný záznam ? Vďaka
jess
12.10.04,11:33
No ja som tiež kupovala použitú pred pár rokmi. K nej som dostala faktúru, návod na obsluhu a knihu pokladnice/servisný záznam/ som si kúpila v obchode s tlačivami. Servisák ERP vynuloval a zablomboval /zaznamenal to do tejto knihy/ a s tým som išla na DÚ, kde mi pridelili ten reg.kód pokladnice. Potom som opäť išla za servisákom, aby mi uviedol ERP do prevádzky. On ti nastaví celú hlavičku, ktorá sa tlačí na bloček z ERP.
rene
12.10.04,11:38
Jasné ako dnešný deň. Srdečná vďaka,Jess !
gate7
12.10.04,16:00
+ je nezanedbatelna zmienka o povinnosti vydavat KAZDEMU zakaznikovy pokladnicny doklad ci si zoberie alebo nie... vyhnes sa tak pripadnym zbytocnym pokutam
gate7
12.10.04,16:04
kupnu zmluvu + cetrifikat ,,, ten musi byt na zadnej strane potvrdeny Du o odhlaseni pokladnice po byvalom majitelovi, tiez je dobre mat nejaku kupnu zmluvu alebo doklad o kupe, potom s tym vsetkym a s novou knihou ERP treba ist na Du kde ti pridelia novy DKP - danovy kod pokladnice zapisu ho na certifikat a zaroven do knihy ERP ktoru mimochodom uz musis mat vypnenu tvojimi udajmi, a az nasledne na to je treba volat servisneho technika ktory ju spusti do prevadzky a jej spustenie zaznamena aj v knihe ERP... s pozdravom
gate7
12.10.04,16:08
Včera som to pridala k staršiemu príspevku, ale ostal nepovšimnutý, tak skúsim znova:


Bavili sme sa o tom, či treba mať ERP keď vystavím faktúru a v ten deň je aj úhrada. Podľa môjho názoru nie, pretože vystavením faktúry pohľadávka vznikla a je jedno či sa uhradila za 5 min. alebo na druhý deň, je to stále úhrada pohľadávky.

Ale prišiel mi Poradca 13/2004, kde sa na strane 146 v článku ERP a nový zákon o DPH píše o.i. citujem: "Inými slovami povedané, ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru na predaj tovaru alebo posk. služby a úhrada v hotovosti je uskutočnená až na DRUHÝ deň, nemusí prijatú tržbu evidovať na pokladnici." - autorka je Ing. Jana Hlaváčová.

Čo vy na to, súhlasíte s touto interpretáciou?

PS - dá sa to nájsť aj v pril. súbore od Bei - ERP a nový zákon o DPH

Z uctovneho hladiska je FAKTURA A DOKLAD Z ERP danovym dokladom, na prijem hotovosti z faktury sluzi PRIJMOVY BLOK ktory nie je danovy doklad iba potvrdenim, AK NAHODIS CEZ ERP NEJAKU platbu za FAKTURU dojde v dokladoch pri UCTOVANI K DUPLICITNEMU PRIJMU, zpravidla je problem to osetrit pretoze tak je to presne chapane zo zakona a tak sa v UCT SOFTOCH UCTUJE, takze nedoporucujem...
maaka
01.02.06,21:21
ahojky, vieš poradiť aj ako spravim mes. uzávierku spätne, ked dnes je január a ja ju nemám za oktober vdaka, čo potom?
Paula
01.02.06,21:25
ahojky, vieš poradiť aj ako spravim mes. uzávierku spätne, ked dnes je január a ja ju nemám za oktober vdaka, čo potom?

Kúštik som mimo.... a čo november, december?
maaka
01.02.06,21:30
Paula, celé je to zamotané,prevádzka skončila v novembri, RP sa odhlásila k 5.1.2006, na DU mi poradili,že mám si spraviť ešte mes. uz. za december,aby bolo všetko OK.Vďaka, ja mám z toho všetkého bolavú hlavu už dosť dlho.
Paula
01.02.06,21:42
na DU mi poradili,že mám si spraviť ešte mes. uz. za december,aby bolo všetko OK

Vyzerá to tak, že už len teraz poslednú uzávierku urobiť - za 3 mesiace jedinú. Ešte by ti možno pomohol servisný technik, ktorý by vedel nahodiť spätne dátumy a tak by si mala uzávierky k 31.10., 30.11., 31.12.

P.S. Podarilo sa ti svoj problém rozhodiť do dvoch tém.
maaka
01.02.06,21:50
vdaka, neviem ešte tu chodiť, dnes som prvýkrát.Hladám, blúdim,snažím sa niečo z toho dostať.
Paula
01.02.06,22:05
vdaka, neviem ešte tu chodiť, dnes som prvýkrát.Hladám, blúdim,snažím sa niečo z toho dostať.

Vitaj medzi nami :) . Chcela som ťa svojim P.S. iba varovať, že by sa ti mohli príspevky k tvojmu problému roztratiť. Dúfam, že ti niekto ešte poradí.
manDarinkaV
27.02.06,20:12
Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.
evina
27.02.06,20:17
Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=94056&postcount=11
Zita5
27.02.06,20:19
Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.

Vieš cigarety je široký pojem . Áno , súhlasím s požiadavkou ŠOI s konkrérnym názvom cigariet bohužiaľ . Tak by ste podľa jednotlivých položiek mali viesť aj skladovú evidenciu .Je to zákkonny spôsob , len veľa ľudí ho nerešpektuje .
patricio
07.03.06,23:57
Hmm, tak tato porada ma velmi nepotesila - Ja som svoju ERP registroval na danovom urade "u znamej" :) takze som jej len nechal nejake tie doklady, vyr cislo ERP a taku malu knizocku "Kniha pokladnice, servisny zaznam"

Teda nebol som u ziadneho servisneho technika ktory by mi ju vynuloval alebo nastavil. No to som zvladol sam, pomocou compu :) Takze som si ju ponastavoval, hlavicku, PLU atd. Moje problemy su:

1. po nastaveni pokladne som sa s nou hral a nauctoval som nejake polozky v normalnom mode, nie v treningovom - ukazuje sa mi to v GTckach. Mohol by som to nejak ku koncu mesiaca zmazat? Ide len o par stovak takze ak nie, svet sa nezruti, proste budem mat vyssie trzby :) Otazka znie - tieto zasahy moze robit len servisak? A este tu boli nejake zmienky o "zamblombovani" - mne nc take nikto nerobil - a nemam ani odtlacok peciatky a podpis servisneho technika na prvej strane v tej servisnej knizke...

2. zivnost mi vznikla 1.3.2006 ale prvu uzavierku som robil az 16.2 - den skutocneho vzniku predajne - co s tym mrtvym obdobim?

3. viem ze to uz tu bolo parkrat napisane, ale musim tu rannu hotovost akoze stale vkladat do zasuvky? teda dat vklad? lebo na mojej pokladni, ked spravim Z uzavierku, tak sa to cele vymaze, a teda rano mam akoze 0sk v zasuvke.

To by bolo zatial asi vsetko.

Dakujem za rady
Pekny den
patricio
07.03.06,23:58
Este nieco - musim si kupit tu strasne drahu knihu pokladnice, kde si budem lepit tie blocky? :) nemoze to ist do nejakeho zosita? a dennik, resp denne obraty by som si viedol v exceli. Da sa to tak? alebo to musi byt na papieri, resp v tych predpisanych zositoch? Ved ked sa mi danovaci ohlasia, tak si to vytlacim, nie? :) Ale asi to take jednoduche nie je, co?...
lenkak
08.03.06,17:31
patricio:
1. Dá sa spraviť storno, keď skúšaš nejaké položky, kroré nechceš mať v GT, tak musíš robiť len v tréningovom móde
2. Od 16.02-01.03. si nič nerobil? Tak si mal 28.02. spraviť aj mesačnú uzávieku a viac nič.
3. 0Sk v kase, a z čoho vydáš keď Ti človek zaplatí nie v presnej sume.
4. drahu knihu pokladnice, kde si budem lepit tie blocky - nebolo by od veci.
patricio
10.03.06,19:09
Spravil som chybu v datume - zivnost mi vznikla 3. januara a do 16. 2 som vlastne este len vybavoval nejake veci a predajna sa otvorila 16.2, ale uz 5.1, ked som kupil pokladnu som nauctoval nejake veci v normalnom mode... lenze pokladna bola nahlasena na DU az 3. februara, takze asi tak... je to strasne pomotane a neviem ako sa z toho vymotat, ale tak snad to nejak na danovom pochopia ked im to vysvetlim... :)
Steven111
10.03.06,19:13
Ahoj, odpočúčam ti aby všetky nastavenia, a nahodenia položiek do pokladne ti vykonal odborník na mieste predaja,
Pekný večer...
patricio
10.03.06,19:36
Lenkak: (ale aj ostatni) - ja viem, ze to uz asi bude tym skusenejsim liezt na nervy... ale chcel by som sa uistit - mam 1 registracnu pokladnu v malej predajni, uctovat chcem v podvojnom uctovnictve - teda budem mat 211/1 hlavnu pokladnu a 211/2 registracnu pokladnu. Kazde rano vlozim do pokladne napr. 1500 sk na vydavanie - pokladna mi vyhodi blocek ze som to tam vlozil, k tomu musim vystavit PPD/2 pre prijem a taktiez VPD/1 pre vydaj z hlavnej pokladne. A znova kazdy vecer, vsetko z pokladne musim previest z 211/2 na 211/1, teda vystavit VPD/2 a PPD/1 a vsetko to pojde cez 261... Zvladol som to? :)naozaj to musi ist takto komplikovane? alebo to robite nejako jednoduchsie? Napiste prosim niekto kto mate skusenosti. Dakujem
Steven111
10.03.06,19:45
Ahoj, podla mna to nemusis mat rozdelene na dve pokladne, staci ak mas tu hlavnu - ja to robim tak.
Pekny vecer
patricio
10.03.06,19:49
Steven111: no to ano, aj ja som to tak chcel, ale kdesi som sa tu docital, ze v pokladni nesmies mat nic okrem penazi na vydavanie a dennej trzby. No a ja nemam take trzby aby som s tym kazdy den behal do banky. Tak kde zostanu vysiet tie peniaze "cez noc"? Resp, dalo by sa to tak, ze cely zvysok davat rano ako vklad na vydavanie a potom raz za cas to odniest do banky... Ako to robis ty potom? vecer spravis PPD na dennu trzbu? A co rano s tou hotovostou na vydavanie?
Johanka
10.03.06,19:55
Zbytočne komplikované. Účet 211 zobrazuje pohyb firemných peňazí. Nakoľko sa u teba nejedná o pohyb medzi napr. viacerými prevádzkami obchodov, vôbec to nekomplikuj. Na tržbu z ERP napíš PPD a zaúčtuj 211/604. Niekto to robí denne, niekto iba mesačne. Podľa mňa by sa mala robiť denná evidencia.
Johanka
10.03.06,20:02
Steven111: no to ano, aj ja som to tak chcel, ale kdesi som sa tu docital, vze v pokladni nesmies mat nic okrem penazi na ydavanie a dennej trzby. No a ja nemam take trzby aby som s tym kazdy den behal do banky. Tak kde zostanu vysiet tie peniaze "cez noc"? Resp, dalo by sa to tak, ze cely zvysok davat rano ako vklad na vydavanie a potom raz za cas to odniest do banky... Ako to robis ty potom? vecer spravis PPD na dennu trzbu? A co rano s tou hotovostou na vydavanie?
Tomuto nerozumiem. Vo firme máš peniaze v hotovosti (211-Pokladnica). Na ERP iba eviduješ tržby. Ale peniaze z ERP sú súčasťou účtu 211. Výšku peňazí v hotovosti neobmedzuje žiadny predpis. Ak si tou pokladňou myslel ERP, to je prirodzené, že tam nebudeš mať nič navyše - iba peniaze "nablokované" a niečo na vydávanie. Ostatnú hotovosrť máš oddelene. Po dennej uzávierke spočítaš tržbu, vypíšeš PPD a priložíš peniažky z ERP k ostatnej hotovosti.
Jana Acsová
10.03.06,20:04
V prípade účtovania pokladne je dôležité si uvedomiť vlastné interné postupy. Máte "centrálnu kasičku" a tržbu z ERP denne z nej odvádzate, alebo nie a ponechávate v pokladni tržbu?

Všetko závisí od interných postupov. Je úplne samozrejmé, že budete viesť jeden analytický účet 211 a to v prípade, že denne odvádzate tržbu z ERP (ponechávate tam napríklad iba stanovený pokladničný limit) a zostatok pokladničnej hotovosti vediete v centrálnej pokladni.

Tu vám nemá kto poradiť, že jediný správny postup je tento.
Vy musíte vedieť, ako evidujete pohyb pokladničnej hotovosti a od toho sa odvíja aj analytická (a operatívna) evidencia k účtu 211. Pokojne postačuje jeden ... ak vystihuje napríklad hmotnú zodpovednosť za zverenú pokladničnú hotovosť.
patricio
10.03.06,20:56
hmm, ja mam pokladnu bez elektronickej zasuvky, teda peniaze mam v sufliku v stole vedla pokladne :) no a tam su vsetky stale, teda mam excelovsky subor, kde si kazdy den zapisem aka bola denna trzba a viem kolko mam mat hotovost, preratam a ono to sedi, takze vsetko ok :)

Stve ma len par veci, no neviem ci by som radsej nemal prejst do sekcie uctovnictva :)

No este jedna otazka - keby som robil tie trzby iba raz za mesiac, tak si tlacim denne uzavierky kazdy den a na konci mesiaca to zratam, vypisem jeden PPD?
Jana Acsová
10.03.06,21:30
No este jedna otazka - keby som robil tie trzby iba raz za mesiac, tak si tlacim denne uzavierky kazdy den a na konci mesiaca to zratam, vypisem jeden PPD?Áno môžete aj rátať ... alebo si pomôžete mesačnou uzávierkou, ktorá je u ERP rovnako povinná .-)
Jana Acsová
10.03.06,21:32
hmm, ja mam pokladnu bez elektronickej zasuvky, teda peniaze mam v sufliku v stole vedla pokladne...T.j. robíte denný odvod tržby z ERP do centrálnej pokladne. Evidujete si jednu hlavnú pokladňu.
patricio
10.03.06,21:47
AVO: Prepacte, ze tolko otravujem :) ale este mi napadlo - moja pokladna stale po dennej uzavierke vymaze vsetky udaje, teda je v nej 0 Sk, takze kazde rano by som to mal davat ako vklad do pokladne? Dajme tomu tych 1500 Sk na vydavanie. No ale kamoska mi hovorila, ze ked dam vklad do pokladne a ono mi to vytlaci tu pasku o vklade, tak ze k tomu musim vystavit aj PPD. No a to by som potom bol na tom istom ako na zaciatku, VPD z jednej pokladne, PPD do druhej atd... Takze - staci to tak ako som sa tu uz niekde docital, ze nebudem ten vklad davat, jednoducho do pokladnicnej knihy, resp tam kde si lepim tie pasky napisem, ze v pokladni stale zostava 1500 sk?

A este k tej pokladnicnej knihe - mozem si tie pasky z dennych uzavierok lepit do normalneho zosita alebo musim pouzivat nejaky predpisany, teda ten co dostat v obchodoch? Predpokladam, ze nie, ale pre istotu sa pytam.

Inak, ospravedlnujem sa ak mam velmi hlupe otazky, ale zacinam podnikat a momentalne mi z toho vsetkeho ide prasknut hlava a nerad by som riesil este vacsie problemy zaciatkom buduceho roka, pred prvym danovym priznanim, tak si to radsej chcem dat do poriadku teraz a najst si v tom system :)
Dakujem za trpezlivost :)
Zita5
11.03.06,07:09
Áno môžete aj rátať ... alebo si pomôžete mesačnou uzávierkou, ktorá je u ERP rovnako povinná .-)


Avo poprosila by som o názor a to nasledovný :

robím účto SZČO ktorý má novinový stánok .Príjmy - čiže denné tržby účtujem každý deň , hoci som sa na PORADE stretla už aj s nesúhlasom takéhoto účtovania.
Oddôvodnením bolo , že je to veľa práce .Ale ......ak by som postupovala tak ako ostatní ,ako potom môžem vykriť pokladničnú hotovosť ak by sa denne robili nákupy z nulovej respektíve nie z dostatočného zostatku pokladne . Však nákupy by mu išli do mínusu, čo nemôže tak byť a tento nedostatok pokryť vkladom podnikateľa každý deň je dosť nepraktický .

Takže jasná otázka : tržby účtovať denne na základe uzávierky pokladne , alebo 1x mesačne ?

Ďakujem .
Johanka
11.03.06,10:19
Môžem sa vyjadriť aj ja? :)
Ja si síce myslím, že by sa mali tržby z ERP evidovať každý deň, ale robím to celkom inak - mesačne.Roky som to robila denne, ale prvé mi to obrblali daňové kontolórky, že " kto sa v tom bude kutať". V kontrolovanej firme bolo 6 ERP, tak si to vieš predstaviť ... . Následne mi to obrblali klienti, ktorí sa báli, že budú platiť veľa za účtovníctvo ( aj keď neberiem od položky).
Nedostatok hotovosti riešim vkladmi a v s.r.o. pôžičkami. U tých normálnejších si vystačím s jedným vkladom na začiatku roka a ten sa snažím zlikvidovať postupne v priebehu roka. Horšie je to u tých, ktorí nakupujú na sklad, ERP moc nezapínajú a všeličo iné. Však to určite poznáš. Ja im tieto hlúposti postupne vytĺkam z hlavy, ale chce to trpezlivosť a čas:D .
Zita5
11.03.06,10:37
Johanka , môžeš sa moja vyjadriť aj Ty :) ja síce nemienim meniť spôsob účtovania zostávam pri dennom účtovaní , ale veľmi rada by som chcela vedieť od AVO názor na toto účtovanie tržieb z RP .

Podľa § 15 odst.1 písm.a/ postupov účtovania v JÚ , v peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti .Ako už z názvu hlavnej účtovnej knihy JÚ vyplýva , všetky účtovné prípady sa do peňažného denníka musia účtovať denne .Tým sa opieram aj o § 11 zákona o účtovníctve podľa ktorého účtovná jednotka/aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ / je povinná zaznamenávať účtovne zápisy v účtovnom období priebežne .

Podľa § 15 odst.4 postupov JÚ , ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní , účtuje sa o každej pokladni v osobitnej pokladničnej knihe. Stavy a pohyby v pokladni sa účtujú v pokladničnej knihe a súčasne do súhrnného prehľadu o hotovosti v peňažnom denníku .

Počula som rôzne názory na túto problematiku , niekto účtuje 1x mesačne iný zasa 1 x týždenne a podobne .V konečnom dôsledku nám to skresluje pravdivý obraz účtovníctva . No a nakoniec ako píšeš , ešte aj daniari frflú :rolleyes:

Tak čo s tým ?
evina
11.03.06,13:44
Podľa § 15 odst.1 písm.a/ postupov účtovania v JÚ , v peňažnom denníku sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti .Ako už z názvu hlavnej účtovnej knihy JÚ vyplýva , všetky účtovné prípady sa do peňažného denníka musia účtovať denne .Tým sa opieram aj o § 11 zákona o účtovníctve podľa ktorého účtovná jednotka/aj účtovná jednotka účtujúca v JÚ / je povinná zaznamenávať účtovne zápisy v účtovnom období priebežne .

Podľa § 15 odst.4 postupov JÚ , ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní , účtuje sa o každej pokladni v osobitnej pokladničnej knihe. Stavy a pohyby v pokladni sa účtujú v pokladničnej knihe a súčasne do súhrnného prehľadu o hotovosti v peňažnom denníku .



Tak čo s tým ?

Vyjadrím k tomu aj svoj názor, ale ako si aj Ty Zitka nedávno napísala záver si musí urobiť každý sám.

Som zástancom, a tak aj účtujem mesačného účtovania tržieb ERP a som presvedčená, že sú tam zachované i všetky predpisy v oblasti účtovníctva ....
A teraz trocha úvah:
Hlavnou účtovnou knihou v JÚ /ako si nazvala Peňažný denník/ sa účtujú :

1/ V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín,
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie na konci účtovného obdobia

Mne len z názvu Peňažný denník nevyplýva účtovanie "denne" ako Ty spomínaš, aj keď samozrejme doklady usporiadavame podľa dátumov. Veľakrát niektorí poraďáci písali napr. o tom, že položku poštovné, resp. nákup PHM a iné podobné operácie účtuju v mesiaci jedným tzv. súhrnným pokladničným dokladom a tu už hneď nemôžeme hovoriť o dennom účtovaní, lebo tieto doklady sú pripojené za celý mesiac. /je to vlastne identický prípad , ale na strane výdavkov/- a tie napr. ja účtujem oddelene, lebo nemám k nim taký podrobný podklad ako ku tržbám z ERP..
Tak isto by sme mohli polemizovať o slove "priebežne". Čo je priebežne- denne? týždenne? mesačne? Podľa mňa i mesačne je priebežne.
Každá ERP má svoju Knihu pokladnice v zmysle Vyhlášky 55/1994 o ERP , a tam sú pekne zdokumentované denné, mesačné tržby.....
Zauúčtovanie do Peňažného denníka podľa mňa sa vykonáva na základe smernice účtovnej jednotky a tu teraz pripojím časť citovanú z Poradca podnikateľa, bohužial neviem presne číslo:

"Pokladnica v jednoduchom účtovníctve

1. Právna úprava a základná charakteristika

Každý subjekt, bez ohľadu na to, či je fyzickou, alebo právnickou osobou, ak realizuje pokladničné operácie, t.j. prijíma a vydáva peňažné prostriedky v hotovosti, je povinný o tomto pohybe peňazí viesť evidenciu. Subjekty, ktoré sú účtovnou jednotkou, sú povinné pri tomto vedení pokladnice dodržiavať ustanovenia zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve (ďalej len “zákon o účtovníctve”), ako aj ustanovenia postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (opatrenie MF SR č. 23586/2002-92). Naviac, tie účtovné jednotky, ktoré sú povinné používať elektronické registračné pokladnice, musia dodržiavať aj vyhlášku MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov. Vedenie pokladničnej evidencie nie je podrobne a komplexne upravené žiadnym právnym predpisom. Preto konkrétne pravidlá manipulácie s peňažnými prostriedkami, spôsob pokladničnej evidencie, uschovanie peňazí a cenín a ich zabezpečenie pred odcudzením alebo poškodením, určenie osobnej zodpovednosti za prípadný schodok je v kompetencii účtovnej jednotky. Na tento účel je vhodné, ale i potrebné vyhotoviť interný predpis v podobe určitej smernice o vedení pokladnice, či pokladničného poriadku."

Viac sa už nechcem rozpisovať, aby toho nebolo veľa:), ale ja mám názor, že dodržujem zásady účtovníctva:


§ 8
1/ Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

ak mám účtovanie upravené tak, že účtujem tržby raz mesačne do Peňažného denníka-t.j. mám v ňom zachytený súhrnný prehľad z knihy pokladnice ERP.. Podkladom sú denné a mesačná uzávierka z knihy pokladnice ERP , a tak každá položka je presne zdokladovaná. Túto uzávierku prikladám i k PPD.

Na záver Ti pripájm link, kde sme sa bavili o účtovaní tržieb v ERP a nájdeš tam názor aj AVO:

http://www.porada.sk/t9368-p4-tovanie-trby-na-zklade-erp.html
patricio
11.03.06,17:25
Chcem sa este opytat - ak mam sidlo podnikania v jednom meste (napr KE) a prevadzkaren v ktorej mam pokladnicu v druhom (napr BA), kde mam prihlasit pokladnicu? na danovom urade v BA alebo v KE?

Dakujem
Zita5
11.03.06,17:39
Chcem sa este opytat - ak mam sidlo podnikania v jednom meste (napr KE) a prevadzkaren v ktorej mam pokladnicu v druhom (napr BA), kde mam prihlasit pokladnicu? na danovom urade v BA alebo v KE?

Dakujem

V mieste kde si registrovaný na DÚ a podávaš daňové priznanie .
patricio
11.03.06,18:02
Zita, nemozme pokecat cez icq?
Zita5
11.03.06,18:12
Zita, nemozme pokecat cez icq?

Môžme ..................:)
Jana Acsová
12.03.06,14:20
... moja pokladna stale po dennej uzavierke vymaze vsetky udaje, teda je v nej 0 Sk, takze kazde rano by som to mal davat ako vklad do pokladne? Dajme tomu tych 1500 Sk na vydavanie. No ale kamoska mi hovorila, ze ked dam vklad do pokladne a ono mi to vytlaci tu pasku o vklade, tak ze k tomu musim vystavit aj PPD. No a to by som potom bol na tom istom ako na zaciatku, VPD z jednej pokladne, PPD do druhej atd...Podľa môjho názoru nie je nič potrebné. Fyzicky sa peniaze nachádzajú v "centrálne pokladni" a limit 1500 Sk zrejme v šuflíku registračnej pokladnice. Pri odvode tržby je tržba vždy len tá časť peňažnej hotovosti, ktorá prevyšuje 1500,00 Sk, nakoľko tie sa nachádzajú v ERP už pred začiatkom blokovania dennej tržby. V každej firme by mali by stanovené zásady manipulácie s pokladničnou hotovosťou (mohli by byť napr. aj súčasťou dohôd o hmotnej zodpovednosti), kde sa uvedie minimálny pokladničný limit ERP, ktorý sa vydá z centrálnej pokladne. Následné postupy závisia od toho, ako si ich účtovná jednotka upraví. Napr.:
- nevystaví sa VPD, ale pokladničný limit sa inventarizuje (počíta spolu s tržbou a následne vyčlení ako minimálny zostatok ERP) denne pri odvode tržby. V tomto prípade sa nesmie zabúdať limit započítať do fyzickej inventúry pokladničnej hotovosti centrálnej pokladne (inak by vyskočilo manko). V tomto prípade sa k pokladničnej hotovosti pristupuje ako k jednej pokladnici (s tým, že tržbu z ERP sledujeme v jednotlivých pracovných smenách a odvádzame do centrálnej),
- ak sa vystaví pokladničný doklad, postačuje podľa môjho názoru jeden VPD s účtovaním 261/211, resp. v JÚ cez priebežné položky. Dokladom deklarujeme, že došlo k výdaju pokladničnej hotovosti do ERP. Rovnako je možné upraviť v zásadách manipulácie s pokladničnou hotovosťou, či inom internom predpise účtovnej jednotky, ako sa s minimálnym limitom naloží ku dňu zostavenia účtovnej závierky.

Postupy si každá účtovná jednotka môže upraviť podľa toho, ako jej to vyhovuje a so zreteľom na hmotnú zodpovednosť osôb, ktoré s pokladničnou hotovosťou narábajú.
Jana Acsová
12.03.06,14:37
Avo poprosila by som o názor a to nasledovný :

robím účto SZČO ktorý má novinový stánok .Príjmy - čiže denné tržby účtujem každý deň , hoci som sa na PORADE stretla už aj s nesúhlasom takéhoto účtovania.
Oddôvodnením bolo , že je to veľa práce .Ale ......ak by som postupovala tak ako ostatní ,ako potom môžem vykriť pokladničnú hotovosť ak by sa denne robili nákupy z nulovej respektíve nie z dostatočného zostatku pokladne . Však nákupy by mu išli do mínusu, čo nemôže tak byť a tento nedostatok pokryť vkladom podnikateľa každý deň je dosť nepraktický .

Takže jasná otázka : tržby účtovať denne na základe uzávierky pokladne , alebo 1x mesačne ?

Ďakujem .Môj názor denne!!!

Tak a teraz by mohla vypuknúť vzbura na Porade .-) Ale prečo tak uvádzam?

Účtovným záznamom nie je iba zápis do peňažného denníka. Zápis do peňažného denníka robíme na základe účtovných dokladov a tie samozrejme môžu byť aj za dlhšie, ako denné obdobie, to nikto z diskutujúcich (ani ja) nerozporuje. Ale máme aj pomocné a operatívne evidencie. A čo je napríklad kniha pokladnice? Evidencia dennej a mesačnej uzávierky, na základe ktorej sa odvádzajú tržby a to minimálne denne. Také sú povinnosti vyplývajúce z vyhlášky o ERP. A čo je kniha pokladnice? Podľa môjho názoru súvisiaca operatívna (pomocná) účtovná evidencia. Ďalej nadviažem na interné postupy účtovnej jednotky. Ako by mohla byť odkontrolovaná hmotná zodpovednosť osôb, ktoré manipulujú s peňažnou hotovosťou a ako by mohla byť urobená fyzická inventúra pokladne, keby sme nemali o nej evidenciu? Nemohla by byť vykonaná a tým by sme ihneď porušili predpisy týkajúce sa účtovníctva, nakoľko v týchto prípadoch nenájdeme také ustanovenie, ktoré by sa viazalo na vykonanie inventúry po zaúčtovaní mesačnej tržby v peňažnom denníku. A hneď môžeme očakávať pripomienky k "správnemu účtovníctvu" aj s patričnou odmenou .-) DÚ.
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.

Pokračovanie: SMERNICA.
Jana Acsová
12.03.06,15:57
Účtovným záznamom nie je iba zápis do peňažného denníka. Zápis do peňažného denníka robíme na základe účtovných dokladov a tie samozrejme môžu byť aj za dlhšie, ako denné obdobie, to nikto z diskutujúcich (ani ja) nerozporuje. Ale máme aj pomocné a operatívne evidencie, v ktorých zaznamenávame potrebné údaje denne. Jeden zo starších príspevkov (z pripnutého linku):

Účtujem mesačne, lebo všetky prevádzky si vedú pokladničné knihy podľa všetkých pohybov, t.j. viem aktuálne zostatky pokladne priebežne a zároveň si vedú podrobné výkazy o pohybe pokladničnej hotovosti a tržbe, ktoré musia sedieť na mesačné pohyby: hotovosť, platby kartou, poukážky podľa druhu (máme ich aj 5 druhov), vydané zálohy na nákupy a pod.. Výkazy pokladne (tržby) považujem v zmysle smernice za operatívnu evidenciu k zbernému pokladničnému dokladu. Zároveň dodržím povinné "mesačné účtovanie", ako aj rozpis pohybov za jednotlivé dni. Nič nemôže uniknúť, lebo to súhlasí aj na uzávierku ERP.

Aby sa inak nezovšeobecnili závery z tejto témy, tak citované príspevky, uzávery z príspevku č. 70 a príspevok č. 64 z tejto témy sú tie, ktoré odrážajú aj môj názor :)
NADEJKA
04.10.06,09:28
Krásny deň všetkým poraďákom,
prosím poraďte mi kolegynky,ktoré robíte pre nadnárodné reťazce,som v Prahe a chystáme expanziu na Slovensko,ťažko sa mi podarilo v Dubnici vybaviť certifikát na pokladničný systém,ktorý bude z Dánska - mám certifikát-ale všeobecný.
Prišli nám pokladne a ja som sa snažila ich v Bratislave zaregistrovať.Registráciu mi však odmietajú urobiť,pretože nemám certifikát na každú jednu pokladňu tak,aby v ňom bolo uvedené výrobné číslo.
Neviem si to ani pri množstve pokladní /25 ks/ predstaviť.
Majú pravdu?Napr.Tesco má certifkát na každú jednu ERP?
Poraďte prosím,kto s tým máte skúsenosti.
Vopred srdečná vďaka.
NADEJKA
04.10.06,10:54
Znovu posúvam tému,nikto mi neviete poradiť?
andreaS
16.11.06,10:37
Ahojte,

pred chvilkou dosiel konatel s tym, nech hned zistim, ci sa musi kdesi overit nova pokladnicna kniha. Kedze nemame ziadnu novu registracnu pokladnu, tak ma napadli dva pripady - ked skonci pokladnicna kniha pocas roka alebo ked zalozime novu pokladnicnu knihu na zaciatku noveho roka...

poradite mi ktosi? lebo bez toho ma dnes nepustia domov :mee:
Paula
16.11.06,10:46
Ahojte,

pred chvilkou dosiel konatel s tym, nech hned zistim, ci sa musi kdesi overit nova pokladnicna kniha. Kedze nemame ziadnu novu registracnu pokladnu, tak ma napadli dva pripady - ked skonci pokladnicna kniha pocas roka alebo ked zalozime novu pokladnicnu knihu na zaciatku noveho roka...

poradite mi ktosi? lebo bez toho ma dnes nepustia domov :mee:

Netreba nič nanovo overovať. Na prevádzke stačí mať k novej knihe priloženú prvú "malú" knihu, v ktorej je pokladnica registrovaná na daň. úrade.
andreaS
16.11.06,10:52
pauliiiiiii daaaakovala moc moc moc
sara-ke
27.11.06,10:51
Dobry den, potrebujem veeelmi poradit, prosim zlutuje sa niekto nado mnou? citala som tú vasu diskusiu a mam v tom dost velky chaos, co je spravne. Mame registr. pokladnu od jan.2006,aj zaregistr. na dan. urade, ale vsetky sluzby, kt. poskytujeme, aj predaj tovaru davame zakaznikom na hotovostnu fakturu (FA+PPD) platia hned, (iba obcas prevodom na ucet,velmi zriedka)

1. chcela by som vediet, ci musime viest riadne knihu pokladnice a trzieb (aj drobny tovar, sme predavali na FA)
2. a este, sef rozhodol (konecne na to prisiel) ze bude potrebne zabezpecit riadnu tlaciaren, kt. bude tlacit normalne blocky z ERP...takze len teraz neviem co mam robit...kazdy den urobim uzavierku a tie peniaze mam odviest na ucet v banke, (ale ked je to mala suma...tak staci dat do trezora?) tak aby som mala v pokladni 0,- SK? a potom rano tam mam vlozit aku sumu? a vecer zas vybrat?? aniekedy napr. raz za tyzden vlozit do banky takto to moze byt? neviem ci som to napisala zroyumitelne, ale poradite mi?

dakujem :o
helas
27.11.06,12:31
Podľa mňa treba viesť riadne knihu pokladnice a tržieb.
Každý večer urobiš uzávierku,vytlačiš, nalepiš do knihy, peniažky dáš do trezora, ráno ich vrátiš do pokladne, musíš predsa s niečím začínať, a keď ich máš veľa, tak urobíš výdaj z pokladne a odnesieš do banky.Na konci mesiaca urobíš mesačnú uzávierku, vytlačiš, nalepiš do knihy pokladnice /neviem presne ako sa volá/ a pokračuješ. Do tej knihy pokladnice sa aj zapisuje denná
tržba, už som dva roky nerobila s ERP, tak už som aj zabudla presne znenie
tých úkonov.
fantomas
23.01.07,16:26
od vcera som zacala s ERP aj ja.
v knihe, kde sa zapisujú denné obraty, je stĺpec "páska dennej uzávierky číslo" čo tým myslia? Ja si mám očíslovať tie pásky, či mám odpísať z uzávierkového bločku nejaké čísielko?
a čo znamenajú tie grandtotály, GT1, GT2, GT3?
vďaka za radu.

Vedeli by ste mi niekto povedat, zi su obraty GT1, GT2 a GT3 vratane DPH alebo bez? dik
Paula
23.01.07,16:29
vrátane .
KEJKA
23.01.07,20:39
vyšli nové vzory, ako má vyzerať Pokladničná kniha ERP (pribudli stplpce pre dalšiu sadzbu dane). Kde to nájdem? Zaujíma ma
a) možnosť evidovať tržby na voľných listoch podľa vzoru (a ukladať v šanóne)

b) povinnosť mať túto novú ERP knihu, aj ked má tovar iba v jednej sadzbe - a to pod hrozbou pokuty, ak bude používať doterajšie knihy.....
Ďakujem
Zita5
23.01.07,20:42
vyšli nové vzory, ako má vyzerať Pokladničná kniha ERP (pribudli stplpce pre dalšiu sadzbu dane). Kde to nájdem? Zaujíma ma
a) možnosť evidovať tržby na voľných listoch podľa vzoru (a ukladať v šanóne)

b) povinnosť mať túto novú ERP knihu, aj ked má tovar iba v jednej sadzbe - a to pod hrozbou pokuty, ak bude používať doterajšie knihy.....
Ďakujem


Tu je link...

http://www.porada.sk/t40888-nove-vykazy-k-erp-od-1-1-2007.html
KEJKA
23.01.07,21:37
ďakujem.... a ako je to s voľne ukladanými listami v ERP?
Kristina27
06.05.07,08:00
Neviem nikde nájsť znenie novej vyhlášky MF SR č. 679/206 Z.z. o ERP, poradí mi niekto kde to hľadať?
Ďakujem.
xoxolushka
22.07.07,08:10
Neviem mi niekto dať info, kde by som našla niečo ohľadne uvádzania názvov tovarov v registračnej pokladnici?? počula som, že je upravené presné poradie podstatné meno , prídavné meno, len neviem, kde by som to našla..ďakujem--
Muška
22.07.07,09:37
emily 2
14.05.09,12:52
Nechcem zakladať novú tému , tak by som tu zhrnula zopár mojich otázok.


V predajni potrebujeme KNIHU POKLADNICE - tam sa nalepujú denné a mesačné uzávieky - to máme.
1.Je potrebná aj pokladničná kniha vedená ručne ? ( resp. je to oficiálny doklad ) - vklad ( na vydávanie ) , výber - ( nákup tovaru ,výber majiteľa) - to všetko by podľa mňa malo byť zaevidované v ERP ( máme MRP SOFIS, nie klasickú ERP ) - ale predavačka to len eviduje ručne v pokladničnej knihe a tá nesedí so skutočnosťou - na uzávierke.

2.Tržbu som začala účtovať mesačne.
Keď dám vklad do pokladne -predajne - vypíšem VPD a keď vyberieme peniaze na nákup, resp. majiteľ si zoberie z ERP - je to príjem do pokladne účtovníctva ( PNZD ) a teraz som sa doplietla - na konci mesiaca prijmem celú tržbu ( POZD ) - nebudú to 2x prijaté peniaze?

3. Čo treba priložiť k zaúčtovanej tržbe - kopiu mes. uzávierky ?


4. Keď predáme tovar doklad vytlačíme len 1x zákazníkovi. Nemusíme vytlačiť pre nás, stačí že je to v PC ?

Nemám skúsenosti s účtovaním predajne a s ERP ,...:mee::confused:

vďaka
emily
anithocka
10.08.09,16:31
ahojte, mám otázočku v papiernictve presviedčali moju budúci klientku (ide si otvárať živnosť), že kniha registračnej pokladnice je už iba jedna aj pre platcov aj pre neplatcov DPH tak ako to je? moja budúca klientka bude mať vedené jednoduché účtovníctvo a nebude platcom DPH. je správny postoj papiernictva keĎ jej predali knihu registračnej pokladnice?
hanelie
11.08.09,06:29
áno, poskytli správnu informáciu, neplatcovia DPH si tieto kolonky /sadzby DPH/ nevšímajú:)
anithocka
11.08.09,16:09
no dnes som bola v inom papiernictve sa spytat a tam mi povedali, ze su dve knihy, tak teraz ktorej informacii mam verit? ale spolahnem sa na info od Vas... dakujem Vam velmi pekne
emily 2
18.08.09,10:46
Nechcem zakladať novú tému , tak by som tu zhrnula zopár mojich otázok.


V predajni potrebujeme KNIHU POKLADNICE - tam sa nalepujú denné a mesačné uzávieky - to máme.
1.Je potrebná aj pokladničná kniha vedená ručne ? ( resp. je to oficiálny doklad ) - vklad ( na vydávanie ) , výber - ( nákup tovaru ,výber majiteľa) - to všetko by podľa mňa malo byť zaevidované v ERP ( máme MRP SOFIS, nie klasickú ERP ) - ale predavačka to len eviduje ručne v pokladničnej knihe a tá nesedí so skutočnosťou - na uzávierke.

2.Tržbu som začala účtovať mesačne.
Keď dám vklad do pokladne -predajne - vypíšem VPD a keď vyberieme peniaze na nákup, resp. majiteľ si zoberie z ERP - je to príjem do pokladne účtovníctva ( PNZD ) a teraz som sa doplietla - na konci mesiaca prijmem celú tržbu ( POZD ) - nebudú to 2x prijaté peniaze?

3. Čo treba priložiť k zaúčtovanej tržbe - kopiu mes. uzávierky ?


4. Keď predáme tovar doklad vytlačíme len 1x zákazníkovi. Nemusíme vytlačiť pre nás, stačí že je to v PC ?

Nemám skúsenosti s účtovaním predajne a s ERP ,...:mee::confused:

vďaka
emily


Musím sa vrátiť k mojim otázkam, lebo stále to nemám uspokojivo doriešené.
Tržby evidujem mesačne ako príjem do pokladne. Výbery z ERP majiteľa evidovať len evidenčne ? Ja vlastne v účtovníctve zaúčtujem skutočné výdaje podľa bločkov a faktúr,ktoré zaplatí... V ERP je taká možnosť - zadať výdaj al. príjem, ktorý keď prejde uzávierkou už sa nedá zmeniť.

Teraz napr. mi nesedí uzávierka za júl . V dokladoch z RP máme 1 doklad zarátaný 2x , prešlo to dennou aj mesačnou uzávierkou.Túto sumu mám aj v účtovníctve a DPH .
Ale v dokladoch z MRP SOFIS( fisk. modul) je započítaný len 1x. Je to možné ? Neviete ako to opraviť ?

vďaka
emily2
sihl
21.08.09,07:19
Súhlasím s tebou Zuzka, ja s tým pracujem, som pokladníčka a prijímam aj úhrady VFA. máme 2 typy dokladov - pokladničné, ktoré idú cez RP a faktúry, ktoré sa uhrádzajú cez BÚ, alebo hotovostne - teda u mňa a robím na ne príjm. a výdavkové pokl. doklady, kde do účelu napíšem: úhrada fa. č. ....
sihl
21.08.09,07:25
Vdaka, este niekto mi vravel, ze si musim kupit nejake blocky, ked nejde prud, tak vydavam tovar tak, ze rucne vypisem tie "prijmove" alebo ake blocky a potom si myslim, ked uz prud je tak to nahodim do pokladne. A ked zacinam tak hned prvy den predaja vlozim do pokladne nejake drobne, aby som vedela vydavat, tie sa nerataju do denneho obratu a na konci prveho dna to vyberiem. Tak to nejak funguje?
Áno, presne. niekto má na to tzv. "paragóny" tie sa používajú v obchodoch s oblečením alebo látkami. ja používam červené príjmové pokl. dokl. keď ti nejde napr. elektrika, alebo samotná RP, je dobré vyrátať aj DPH a daň. základ a vypísať to tam do toho dokladu, je to kôli daňovákom - opatrnosti nikdy nie je dosť, hlavne ak od teba kupuje firma a nie fyz. osoba, lebo firmy si bločky dávajú do účt. a potrebujú vedieť aj dph.
svedia
03.09.09,07:23
ahojte, prosím chcela by som sa opýtať..
včera som prvý raz predala cez reg. pokladňu, večer som urobila uzavierku dennú..
Ak dnes náhodou nič nepredám robím tiež uzavierku??

A ešte do kolonky v knihe pokladnice sa vypisuje č. 6 denný obrat s DPH áno? ale neviem keď v sadzbe 10% DPH mám nulovú položke tak sa píše nula alebo - pomlčka???

Ďakujem..
Aluš
03.09.09,07:37
Pokiaľ si dnes pokladňu zapla a otvorila si predaj tak dennú uzávierku musíš urobiť.
V knihe pokladnice a tržieb jednoducho kolonku necháš prázdnu nič v nej nevypisuješ.
TinkiDinki
03.09.09,09:14
Pokiaľ si dnes pokladňu zapla a otvorila si predaj tak dennú uzávierku musíš urobiť.
V knihe pokladnice a tržieb jednoducho kolonku necháš prázdnu nič v nej nevypisuješ.

Zákon neprikazuje robiť dennú uzávierku keď za celý deň nebola žiadna tržba. Ale ani nezakazuje. Čiže môžeš robiť nulové ale nemusíš.
Keď tržba bola tak musíš.
Niektoré nové pokladne ti takúto prázdnu dennú uzávierku ani nespravia.

Mesačnú uzávierku musíš robiť vždy aj prázdnu - nulovú
Aluš
03.09.09,09:23
Súhlasím s tebou, ale pokiaľ otvoríš pokladńu na predaj tak nejako musíš ukončiť deń- nevypneš ju predsa z elektriny - ukončíš deń dennou uzávierkou.
svedia
03.09.09,10:12
Pokiaľ si dnes pokladňu zapla a otvorila si predaj tak dennú uzávierku musíš urobiť.
V knihe pokladnice a tržieb jednoducho kolonku necháš prázdnu nič v nej nevypisuješ.


Prosím, prepáčte nerozumiem potrebujem trošku po lopate...
to ako "" otvorila pokladňu" ja som včera urobila dennú uzávierku a to bolo všetko. Nechala som ju zapnutú a dnes som zatiaľ nič nepredala a dátum mám dobrý, 03/09/2009. ďakujem
svedia
03.09.09,10:50
prosím.. ráno ani nerobím vklad do pokladne, zostáva tam to čo som predala včera, nie?? Ďakujem
Aluš
03.09.09,12:22
Pokial máš reg.pokladnu neprepojenú cez sklad tzn., že pracuje samostatne nie je prepojená cez iný program klasická pokladňa- priamo do pokladne si nahrávaš názov tovaru, cenu v takom prípade NEROBÍŠ dennú uzávierku ked nič nepredáš. Dennú uzávierku urobíš iba v ten deń ked predáš aspoń 1 tovar. Uzávierku nebudeš robiť ani vtedy keď budeš nahrávať názov tovaru alebo cenu. Ale pozor mesačnú uzávierku tú musíš urobiť aj keby si celý mesiac nič nepredala.
svedia
04.09.09,11:35
Ja mám reg. prepojenú cez PC sklad ALFA, tam si nahadzujem skladové karty atď, potom si to prenášam cez PC do reg.pokladne. Len keď predám tak si urobím dennú uzávierku, priamo na reg. pokladnici == 3 režim a spolu. Takto robím zatiaľ.. ďakujem.. papa
robomil1
06.09.09,08:01
Pokila nebol na pokladnici urobený predaj v tom prípade nie je potrebne robit uzavierku.
s.r.o.
10.09.09,08:38
Chcem sa spitat ohladom registracnych pokladni aka je vyhoda, respektive co by ste mi odporucili je lepsie si kupit klasicku registracnu pokladnu alebo pc pokladnu na predaj sportoveho textilu plus chcel by som vediet co vsetko k nim patri ako su knihy atd. ? uvazujem o tejto erp euro 2100 ale z druhej strany zase vyhody su aj u pc pretoze clovek si tam moze dat aj iny softver ako su skladove hospodarstvo ,uctovnictvo atd. co vy na to?
zdendo
10.09.09,21:26
tie knihy k ERP by zaujimali aj mna.
ERP som kupil tento tyzden a v predajni mi povedali, ze potrebujem len knihu pokladne.
svedia
30.09.09,09:29
chcela by som opýtať, či dobre chápem..
dnes treba urobiť mesačnú uzávierku na reg. pokladni, ale keď nič dnes nepredám tak nemusím urobiť dennú, že len tú mesačnú.. ďakujem
Ejo
30.09.09,10:22
Denná uzávierka sa robí len za tie dni, za ktoré mal príjem. /§3 bod 4 vyhlášky č.55/1994 Z.z.
svedia
01.10.09,05:46
Mám takú otázočku.. do knihy pokladnice, prvú stanu mám vypísanú ale potom na tom liste denný výkaz obratov dole na spodu je daňový kód a identifikačné údaje o platelteľovi: to je IČO a DPH, že obidvojo vypísať?? ďakujem..
a na liste mesačného výkazu písať len mesiace v ktorej bol príjem09/10/11/12
rok 2009? ĎAKUJEM..
dudroš
02.10.09,09:05
Pekny den, neviete mi prosim poradiť, ako je to s použivanim reg.pokladne v ČR ? Frima reg.na SR,platca DPH, a chce ist predavať do Brna na Vianocne trhy.
vjejka
13.10.09,10:25
chcela by som sa spýtať, po ukončení roku, registračnú pokladnu nedávame viac overovať na daňový úrad? len pri prvej registrácií a dalšie roky, len opisujeme údaje??
D.
Lianka
13.10.09,13:06
chcela by som sa spýtať, po ukončení roku, registračnú pokladnu nedávame viac overovať na daňový úrad? len pri prvej registrácií a dalšie roky, len opisujeme údaje??
D.

Ano, na DU len pri prvej registracii.
kovoplast
04.01.10,10:03
Pekný deň prajem.
Skúšal som hľadať, ale odpoveď som nenašiel, tak sa pytam tu.
Prosím neviete niekto, či treba robiť na konci roka ročnú uzavierku na ECR pokladni (mam PC + fiškálny modul od VAROSu + tlačiareň na bločky)?
AK áno, môžem to spraviť ja alebo musím zavolať technika ? Denné a mesačné samozrejme robím aj zapisujem.
Za odpovede vopred ďakujem.
Maťo, KOVOPLAST
emily 2
04.01.10,12:27
Pripájam sa aj ja k predch. otázke,
máme MRP SOFIS a myslela som, že na nový rok prejde ERP automaticky, nenašla som nikde nejakú ročnú uzávierku al. prevod, teraz som skušala prieb. uzávierku a GT 1,... mi načítava ďalej zo starého roku. Ako je to vlatne?

dakujem
emily 2
emily 2
04.01.10,12:47
Pripájam sa aj ja k predch. otázke,
máme MRP SOFIS a myslela som, že na nový rok prejde ERP automaticky, nenašla som nikde nejakú ročnú uzávierku al. prevod, teraz som skušala prieb. uzávierku a GT 1,... mi načítava ďalej zo starého roku. Ako je to vlatne?

dakujem
emily 2
Dávam si sama odpoved, volali sme technikovi, GT sa sčitávajú, kým nie je nutný zásah technika(porucha, al. niečo iné ), takže pri prechode rokov sa nič nerobí,...
kovoplast
04.01.10,13:47
Ďakujem za odpoveď,
ušetrila ste mi pár eurogrošíkov :)
Maťo, KOVOPLAST
saskia26
14.06.10,20:02
Chcem poprosiť o radu, či je potrebné používať reg. pokladnicu, keď daňový subjekt vystaví faktúru na predaj tovaru a faktúra je uhradená v hotovosti?
Predmet podnikania je okrem iných:
- kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
- sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu.

Ale predaj tovaru je tak 4 faktúry do roka. Ďakujem!
KEJKA
14.06.10,20:03
zatiaľ nie, ale zmena je v dohľadnej budúcnosti.
veronikasad
14.06.10,20:06
Chcem poprosiť o radu, či je potrebné používať reg. pokladnicu, keď daňový subjekt vystaví faktúru na predaj tovaru a faktúra je uhradená v hotovosti?
Predmet podnikania je okrem iných:
- kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)
- sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu.

Ale predaj tovaru je tak 4 faktúry do roka. Ďakujem!
Ak sa po volbách neposunie účinnosť zákona o reg. pokladniach - od 1.1.2011 platby faktúry za predaj tovaru ano.
saskia26
14.06.10,20:10
Ak sa po volbách neposunie účinnosť zákona o reg. pokladniach - od 1.1.2011 platby faktúry za predaj tovaru ano.

Takže, keď uhradí klient faktúru na účet, tak nebude potrebná reg. pokladnica?
Budeme chodiť častejšie do banky realizovať priame vklady?
KEJKA
14.06.10,20:22
Takže, keď uhradí klient faktúru na účet, tak nebude potrebná reg. pokladnica?
Budeme chodiť častejšie do banky realizovať priame vklady?
hrooozne moc sa ospravedlňujem, omylom som klikla zle, len som chcela príspevok odcitovať.
áno tak je to pre vás platba faktúry.
saskia26
15.06.10,10:07
hrooozne moc sa ospravedlňujem, omylom som klikla zle, len som chcela príspevok odcitovať.
áno tak je to pre vás platba faktúry.

To je v pohode :) Aj neužitočný príspevok sa môže niekedy hodiť.
jess
15.06.10,10:25
Neviete náhodou, čo ideme robiť s fiškálmi od Varosu (FM3000) ? Či sa budú "upgrad-ovať" alebo, či treba kúpiť nové :eek:
slavok1
20.07.10,15:28
Neviete náhodou, čo ideme robiť s fiškálmi od Varosu (FM3000) ? Či sa budú "upgrad-ovať" alebo, či treba kúpiť nové :eek:
Treba kúpiť nové, alebo od inej firmy, ale to nové sa teraz nazýva fiskálna tlačiareň
jess
20.07.10,15:41
Prečo od inej firmy ? ....... ja potrebujem niečo k programu Omega
abasys
17.09.10,18:31
Neviete náhodou, čo ideme robiť s fiškálmi od Varosu (FM3000) ? Či sa budú "upgrad-ovať" alebo, či treba kúpiť nové :eek:
FM-3000 sa upgradujú na FT4000. Cena je 370+dph
jess
25.09.10,17:32
FM-3000 sa upgradujú na FT4000. Cena je 370+dph
Podľa výrobcu modul FM3000 je mozne pouzivat len do konca roku 2010 od 1.1.2011 je potrebne tento modul nahradit fiskalnou tlaciarnou FT4000 !!! Takže neviem odkiaľ máte Vašu "zaručenú" informáciu o upgrade !
abasys
26.09.10,10:49
Podľa výrobcu modul FM3000 je mozne pouzivat len do konca roku 2010 od 1.1.2011 je potrebne tento modul nahradit fiskalnou tlaciarnou FT4000 !!! Takže neviem odkiaľ máte Vašu "zaručenú" informáciu o upgrade !
Termín účinnosti zákona bol predĺžený o 2 roky (novela z 22.9.2010).
http://www.varos.sk/legislativa_registracne_pokladne.php
Takže FM-2000/3000 je možné používať dovtedy. Upgrade je možné cenovo (výrobca poskytuje spätné odkúpenie starého FM pri kúpe nového). V podstate sa vám v konečnom dôsledku odpočíta z ceny nového FM.
Dáša_
26.09.10,15:53
Termín účinnosti zákona bol predĺžený o 2 roky (novela z 22.9.2010).
http://www.varos.sk/legislativa_registracne_pokladne.php
Takže FM-2000/3000 je možné používať dovtedy. Upgrade je možné cenovo (výrobca poskytuje spätné odkúpenie starého FM pri kúpe nového). V podstate sa vám v konečnom dôsledku odpočíta z ceny nového FM.

ešte to neprešlo parlamentom, prezident...
Az ked to bude zverejnené v zbierke.

toto je iba návrh novelizácie
http://www.varos.sk/legislativa_info/novelizacia_zakona_289.pdf
petri515
04.01.11,09:32
Potrebujem v súvislosti s prechodom na nový rok zakúpiť novú pokladničnú knihu?
Mija33
09.11.11,10:28
Potrebujem od nového roka registračnú pokladnu ak nemám prevádzku len internetový obchod doma?
Sarlotka
09.11.11,11:13
Potrebujem od nového roka registračnú pokladnu ak nemám prevádzku len internetový obchod doma?

mozno vam pomoze nasledujuci prilozeny subor z drsr
KEJKA
09.11.11,15:56
Potrebujem od nového roka registračnú pokladnu ak nemám prevádzku len internetový obchod doma?
internetový predaj je oslobodený.
Toto však upresnia, lebo pri schvaľovaní zákona sa vychádzalo z toho, že predávajúci nemá tržby v hotovosti, čo nie je vždy pravda.
Má sa to upresniť, novelizovať alebo vydať usmernenie, neviem presne.
Pokiaľ však neinkasuješ tržby za tovar v hotovosti, ERP isto nepotrebuješ.
SalveQ
18.11.11,19:53
Potrebujem v súvislosti s prechodom na nový rok zakúpiť novú pokladničnú knihu?

ak máte spojazdnenú pokladnicu podľa nového zákona, kniha už zostáva iba jedna. Nie je potrebné kupovať na nový rok novú knihu, pretože kniha už neslúži na lepenie a zapisovanie uzávierok.
jendo75
20.11.11,16:27
Ahojte, potrebujem poradit, manzelka ma pedikuru. Zacala podnikat zaciatkom minuleho roka, no v novembri sa rozhodla prestahovat prevadzku do ineho mesta. Nove priestory sme nemali este pripravene, tak zasla na danovy urad nahlasit ukoncenie prevadzky, kde povedala, ze na novom mieste bude cca o 2-3 mesiace. Pracovnicka jej to zapisala do knihy pokladnice a dole dala poznamku "DKP vyradene k dnu ...", co som si nevsimol. Ked sme otvarali novu prevadzku, tak zase zasla na DU a pracovnicka jej zapisala do kni. pokladnice novu adresu, ja som jej zmenil udaje v pokladni. Teraz sme chceli upravit pokladnu o fiskal. Kedze mame novu pokladnu, je moznost za urcitu cenu iba upravit pokladnu. Zasli sme do servisu, zapisali nam stare udaje do starej knihy, nainstalovali fiskal a naprogramoval pokladnu. S novou knihou pokladnice zasla manzelka na DU a tu nastal problem.
Pracovnicka zistila, ze manzelka nema platny DPK, vraj pri nahlasovani novej prevadzky mala dostat aj novy DKP, no ziadne cislo nedostala. Teraz jej priradila nove cislo, to by az taky problem nebol, ale nevieme co s obdobim od 2.2022 do 11.2011, co blokovala so starym vraj vyradenim DKP. Viete niekto poradit ako postupovat dalej?
Pracovnicka si nechce uznat, ze je to jej chyba ale nasa, a hlavne ze je to nas problem.

Dakujem Jano
SalveQ
21.11.11,06:28
Ak máte platné DKP a dochádza k úprave pokladni na nový zákon, daňový úrad je povinný Vám toto DKP ponechať. Ak ale nebola pokladnica prihlásená, DÚ má nárok na zmenu DKP. Vo vašom prípade je vidno, že došlo medzi vami a pracovníčkou na DÚ k nedorozumeniu. Avšak určite nečakajte, že si tá pracovníčka prizná chybu a ak sa aj odvoláte, zrejme neuspejete, pretože o odvolaní bude rozhodovať zrejme opäť DÚ. Možno by to chcelo vo vašom prípade už návštevu právnika, pretože ak ste 2-3 mesiace používali neprihlásenú pokladnicu, hrozí vám za to pokuta. Okrem toho ak vám pridelia iné DKP, je nutné ho zmeniť aj v pokladnici a to vyžaduje automaticky výmenu fiskálnej pamäte, čo opäť nie je lacná záležitosť. Takže držím palce...
jendo75
22.11.11,17:18
dik zatial za odpoved, pokladnicu uz mame pripravenu aby splnala novy zakon, ale este skusim nieco poriesit s DU.
Economic
22.11.11,19:47
internetový predaj je oslobodený.
Toto však upresnia, lebo pri schvaľovaní zákona sa vychádzalo z toho, že predávajúci nemá tržby v hotovosti, čo nie je vždy pravda.
Má sa to upresniť, novelizovať alebo vydať usmernenie, neviem presne.
Pokiaľ však neinkasuješ tržby za tovar v hotovosti, ERP isto nepotrebuješ.

Dnes lektorka odpovedala na školení, že pri internetovom obchode pokiaľ sa bude jednať o úhradu v hotovosti, treba dať do ruky klientovi zloženku a poslať ho na poštu. Predávajúci tovaru totiž nemôže prijať platbu od kupujúceho. No od pošty ale môže prevziať peniaze bez problémov. Takto sa to dá obísť.
A ešte napríklad jedna vec. Ak niekto opraví mobil a dodá do mobilu novú súčiastku. Fa vystaví tak, že nerozpíše predaj súčiastky ako predaj tovaru, ale iba celkovú sumu na poskytnutú službu - oprava mobilného telefónu. Táto služba nespadá do zoznamu, na ktoré je povinnosť mať ERP.
Mija33
23.11.11,12:04
Ok takže od nového roka dobierky a peniaze cez účet môžem prijímať. A čo peniaze prijaté v hotovosti v tomto roku, môžem ich prijať na príjmový? /internetový obchod - osobný odber tovaru/
Economic
23.11.11,14:51
Áno tohto roku ešte áno.
Mija33
24.11.11,08:15
To som rada, ale ako to bude v budúcom roku kedže v pokladni aj tak budem musieť mať neakú hotovosť na zasielanie dobierok, platenia poštovného. V tom prípade nebudem potrebovať pokladňu?
tictac7
24.11.11,08:25
To som rada, ale ako to bude v budúcom roku kedže v pokladni aj tak budem musieť mať neakú hotovosť na zasielanie dobierok, platenia poštovného. V tom prípade nebudem potrebovať pokladňu?

nie, nakoľko ERP slúži na evidenciu príjmov
KEJKA
24.11.11,08:30
Ok takže od nového roka dobierky a peniaze cez účet môžem prijímať. A čo peniaze prijaté v hotovosti v tomto roku, môžem ich prijať na príjmový? /internetový obchod - osobný odber tovaru/
áno, iba bezhotovostne. PPD od r. 2012 nie.

To som rada, ale ako to bude v budúcom roku kedže v pokladni aj tak budem musieť mať nejakú hotovosť na zasielanie dobierok, platenia poštovného. V tom prípade nebudem potrebovať pokladňu?
týmto príspevkom nemyslíš ERP ani príjem hotovosti za dobierky, faktúry, tovar tak?
Môžeš mať hotovosť v bežnej pokladni, ktorú dotuješ výberom hotovosti z účtu, vlastnou pôžičkou apod.
Reagujem, lebo mi tvoj príspevok nepripadal jednoznačný.
Economic
24.11.11,08:42
To som rada, ale ako to bude v budúcom roku kedže v pokladni aj tak budem musieť mať neakú hotovosť na zasielanie dobierok, platenia poštovného. V tom prípade nebudem potrebovať pokladňu?

Takáto pokladňa nesúvisí s ERP a predajom tovaru. To je účtovná pokladňa.
calimero1
26.11.11,21:22
Presne tak. Treba rozlišovať účtovnú POKLADŇU a registračnú POKLADNICU.
johny18
05.12.11,11:56
Chcem Vas poprosit o radu, co sa tyka ERP od 1.1.2012. Ide o tieto problemy:

- §3 zakona o ERP, odsek 3 hovorí: Ak podnikatel vlozi do ERP hotovost okrem prijatej trzby, je povinny ju bez zbytocneho odkladu po jej vlozeni zaevidovat v ERP - v nasej spolocnosti vedie jedna uctovnicka beznu uctovnu pokladnu a ERP. Stava sa, ze napr.
1. majitel firmy pride s nejakym blockom napr. za 1000 €, ze to uhradil zo svojich penazi, cize akoby dal firme pozicku. Samozrejme zauctujem to : prijata pozicka 211/365, uhrada blocku 5xx/365. Musim tych 1000€ prehnat aj cez ERP ako vklad a zaroven urobit vyber??
2. alebo sa stava, ze firma nema v den vyplat peniaze, tak donesie majitel svojich 10.000 € a tie dame zamestnancom ako mzdy. Treba to brat ako hotovost prijata do ERP?

- podla §2 zakona o ERP, písm, h) trzbou je aj platba prijata ako preddavok. Ako budem musiet zaevidovat prijaty preddavok:
1. urobim doklad z ERP o prijatom preddavku, ktory bude obsahovat vsetky nalezitosti, vycislim aj zaklad dane, DPH?
2. alebo to mozem urobit aj tak, ze urobim zalohovu fakturu, dam zakaznikovi doklad z ERP o uhrade faktury (kde nebude vycisleny zaklad dane a DPH, len celkova suma ako uhrada faktury), a potom mu urobim danovy doklad - fakturu k prijatej zalohe na ucely DPH?

Mam v tom chaos, pomozte. Vdaka :)
Mila123
05.12.11,12:05
prvý blok otázok, nie, nie, nie.....uvedom si že ERP je na vedenie vlastných tržieb.....

druhý blok....

1, na prijatý preddavok vystavuješ doklad z ERP, musí byť rozpísaný položkovite......aj s DPH ....
iba ak by si mu dala aj faktúru, tak už to nebude prijatý preddavok, ale úhrada tvojej pohľadávky, znovu doklad z ERP ale už bez DPH, tam na prijatých úhradách pohľadávok zákon zakazuje rozpisovať DPH....
johny18
05.12.11,12:09
prvý blok otázok, nie, nie, nie.....uvedom si že ERP je na vedenie vlastných tržieb.....

Preco potom dany zakon hovori, ze musi sa zaevidovat aj prijaty vklad podnikatela okrem trzieb?
Mila123
05.12.11,12:11
kam ten vklad dával?
KEJKA
05.12.11,12:12
Preco potom dany zakon hovori, ze musi sa zaevidovat aj prijaty vklad podnikatela okrem trzieb?
pretože zákon hovorí konkrétne o ERP.
Ak vložíš peniaze do ERP, takýto vklad zaevidovať musíš.
Ale nemusíš - nie si povinný do ERP vkladať všetko.
Do ERP mimo tržieb zaeviduješ počiatočný denný vklad - zmenné.
johny18
05.12.11,12:17
Nam sa trochu miesa, lebo peniaze z beznej firemnej pokladne mame spolu s peniazmi z ERP v supliku :D

Bolo by lepsie, keby som si to rozdelil aj analyticky na 2 pokladne - 211001 - bezna pokladna, 211002 - ERP. Vsetky trzby prijate cez ERP sa budu uctovat na 211002. Na konci dna urobim dennu uzavierku, zaevidujem v ERP "VYBER" a prevediem ich do beznej pokladne. Prevod zauctujem 211001/211002 a tym padom to bude prehladnejsie, do ktorej pokladne co uctujem. Bude to ok?
Mila123
05.12.11,12:23
ten mechanizmus čo a ako s peniazmi to nechám na Vás....
ale pokiaľ je mi známe bude DÚ kontrolovať stav peňazí v ERP....aby nebol preplatok......pretože ten by brali ako nezaúčtovaný príjem...ale či to tak bude, to ani sám školiteľ nevedel povedať....
johny18
05.12.11,12:30
Dakujem za rady:)
tictac7
05.12.11,12:41
Nam sa trochu miesa, lebo peniaze z beznej firemnej pokladne mame spolu s peniazmi z ERP v supliku :D

Bolo by lepsie, keby som si to rozdelil aj analyticky na 2 pokladne - 211001 - bezna pokladna, 211002 - ERP. Vsetky trzby prijate cez ERP sa budu uctovat na 211002. Na konci dna urobim dennu uzavierku, zaevidujem v ERP "VYBER" a prevediem ich do beznej pokladne. Prevod zauctujem 211001/211002 a tym padom to bude prehladnejsie, do ktorej pokladne co uctujem. Bude to ok?

áno, takto to bude lepšie, len Ti tam chýba taký účet že 261;), medzi tými 211. Ja som to tu už niekde písala...
urobila som si druhú analytiku na ERP - v ERP len blokujeme, prijímame úhrady fa v hotovosti a na konci dňa si urobíme výber - prevod do tej normálnej pokladne, kde účtujeme všetko ostatné, tak ako doteraz
- pre každý prípad máme aj fyzicky 2 pokladničky (tá k tej ERP je úplne maličká) a tam je na cent presne len toľko peňazí, koľko mám byť :)
Luna
05.12.11,12:45
ten mechanizmus čo a ako s peniazmi to nechám na Vás....
ale pokiaľ je mi známe bude DÚ kontrolovať stav peňazí v ERP....aby nebol preplatok......pretože ten by brali ako nezaúčtovaný príjem...ale či to tak bude, to ani sám školiteľ nevedel povedať....


Milka. Klienti sa pýtajú či DÚ má právo kontrolovať peniaze v ERP. :---
KEJKA
05.12.11,12:46
ten mechanizmus čo a ako s peniazmi to nechám na Vás....
ale pokiaľ je mi známe bude DÚ kontrolovať stav peňazí v ERP....aby nebol preplatok......pretože ten by brali ako nezaúčtovaný príjem...ale či to tak bude, to ani sám školiteľ nevedel povedať....
Ak sa z ERP v priebehu dňa vyberie hotovosť na nákup, pritom výber nie je povinnosť evidovať v ERP, tak logicky v ERP bude menej peňazí, než by malo byť.
Ale opačne - ak sa nevyberie nič, ale sa nezaeviduje napr. reálne vložený vklad podnikateľa, tak tam bude viac peňazí - teda preplatok, čo môže kontrola sankcionovať.
Mila123
05.12.11,12:50
Ak sa z ERP v priebehu dňa vyberie hotovosť na nákup, pritom výber nie je povinnosť evidovať v ERP, tak logicky v ERP bude menej peňazí, než by malo byť.
Ale opačne - ak sa nevyberie nič, ale sa nezaeviduje napr. reálne vložený vklad podnikateľa, tak tam bude viac peňazí - teda preplatok, čo môže kontrola sankcionovať.
Kejka, súhlasím s Tebou, je to tak....

ale nezabudnúť na drobné eurá, aby ste mali ráno na vydávanie....
ja som svojej dobrej kamoške (kaderníčke) odporúčala, ešte pred tým ako ráno otvorí svoju prevádzku prepočítať drobáky a v tej hodnote si urobiť vklad (aj s vytlačením dokladu z ERP) a malo by jej sedieť stav peňazí a naúčtovaný príjem.....
tictac7
05.12.11,12:57
Kejka, súhlasím s Tebou, je to tak....

ale nezabudnúť na drobné eurá, aby ste mali ráno na vydávanie....
ja som svojej dobrej kamoške (kaderníčke) odporúčala, ešte pred tým ako ráno otvorí svoju prevádzku prepočítať drobáky a v tej hodnote si urobiť vklad (aj s vytlačením dokladu z ERP) a malo by jej sedieť stav peňazí a naúčtovaný príjem.....
- to si jej dobre poradila, pretože vždy s dennou uzávierkou sa stav v pokladni vynuluje..
vendi
07.12.11,05:56
Otázka k používaniu ERP.
Som podnikateľ, ktorý na základe živnostenského oprávnenia predávatovar a zároveň poskytuje ubytovacie služby. Podľa zákona o ERP sompovinný používať pokladnicu na evidenciu tržieb za predaný tovar. Musím priprijímaní platieb od klientov za ubytovacie služby evidovať tržby v ERP ajnapriek tomu, že ubytovacie služby nie sú uvedné v prílohe č. 1 zákonao ERP?
tictac7
07.12.11,06:23
Otázka k používaniu ERP.
Som podnikateľ, ktorý na základe živnostenského oprávnenia predávatovar a zároveň poskytuje ubytovacie služby. Podľa zákona o ERP sompovinný používať pokladnicu na evidenciu tržieb za predaný tovar. Musím priprijímaní platieb od klientov za ubytovacie služby evidovať tržby v ERP ajnapriek tomu, že ubytovacie služby nie sú uvedné v prílohe č. 1 zákonao ERP?
nie
KAMENAK
09.12.11,11:39
Dobrý deň,

mám otázku ak nám nainštalujú novú ERP môžeme používať ešte do 31.12.2011 starú pokladňu bez fiškalizácie alebo hneď v deň inštalovania novej používať túto? Našla som odpovede že môžem používať starú ale niekde som čítala že už musím hneď použiť novú - možem dostať pokutu. Tak som z toho zmätená. Jedná sa o maloobchodný predaj.

Díky za Vaše názory

Ďakujem
kezeso
09.12.11,12:39
Všetko závisí od toho, či starú pokladňu odhlásiš na daňovom úrade. Ak ano, musíš používať novú fiskalizovanú.
latka
10.12.11,21:11
Dobrý večer,chcela by som sa informovať, vychádza mi to tak, že ked mam 5 ERP musím každý deň urobi 5krát zápis 261/211 a 211erp/261 ráno , potom zaevidovať uzávierku spôsobom 211erp/602,321,324.. a potom večer .odvod tržby 261/211erp a 211/261?????? Musím ???? Nie je nejaký spôsob zjednodušenia totho množstva zápisov? Musím účtovať denne ? keďže sa pri uzávierke vynuluje erp.
KEJKA
11.12.11,06:14
Ako si účtovala doteraz? Mala si 5 AU k 211? plus iné - režijné, či valutové pokladnice?
Účtovanei sa nejaké osobitne nemení /podľa mňa/. Postupuješ tak ako doteraz.
Z hľadiska účtovníctva sa mení to, že miesto mesačnej používaš intervalovú /ktorú dostaneš dekádne, mesačne?/
a že z uzávierok, či už denných, alebo mesačných/ musíš vytiahnuť aj údaje o prijatých platbách na faaktúry a správne vypároovať príslušné faktúry.
Účtovanie tržieb ako takých sa nemení - informácia o výške tržby za deň, dekádu, či mesiac jeporovnateľná s doterajšou praxou.
zatiaľ len teoretizujem, vymýšľam riešenie špecifík v našej firme, ale to je o inom.
latka
11.12.11,07:22
Nie nemala som analytiku, účtovala som na základe mesač. uzávierky tržby, pohľadávky voči pokladníčke a potom odvod hotovosti, Ale teraz sa mi pri uzávierke nuluje hotovosť v ERp, čo vo mne vyvoláva pocit povinnosť zaúčtovať odvod hotovosti, alebo dam to opať na pohľadávku voči pokladníčke a potom podľa mesačnej intervalovej odvod hotovosti do pokladne? tak by sa to asi dala, ale stále mam pocit že tržby musím denne podľa dennej uzávierky, lebo nebudeme mať prehľad o úhrade fa a prijatých preddavkoch....
KEJKA
11.12.11,07:34
máš otázku minimálne v dvoch témach............................
takže účtuješ cez 335?
ty máš tých 5 pokladníc?
tak máš 5x335?
ak sa vynuluje hotovosť a oná tam nahodí ten istý vklad na druuhý deň ráno, tak sa nič nedeje, výška pohľadávky sa nemení.
Je pravda, že musíš denne vypárovať uhradené faktúry v hotovosti, aby si nemala skreslené SDK.
To by si mohla vyriešiť tak, že pokladníčka denne odovzdá hotovosť za uhradené faktúry aj s rozpisom VS - ak to nie je na dennej uzávierke uvedené.
Už tu boli príspevky, že sa dá vytlačiť kopia bloku o úhrade - môže ti denne odovzdávať tie.
=====================
Chcem poznamenať, že účtovanie ER/ sa po novom bude meniť, je komplikovanejšie a treba si ten spôsob nájsť vo väzbe na doterajší postup účtovania.
Možno bude schodnejšie v niektorých prípadoch celý systém účtovania "prekopať".
Nie je to len otázka-odpoveď.
Ja sa už druhý týždeň mordujem so smernicou o spôsobe účtovania. Rámec a ciele - to je jednoduché, ale vypichnúť všetky možnosti a ich riešenie hodiť na papier, to už je oriešok.
latka
11.12.11,08:09
Vediem učtovníctvo externe... oni si zaviedli na začiatku vklad do pokladní po 100€ a denne odovzdávajú tržby do trezoru konateľovi takže sa im hotovosť v zásuvke nuluje a ostáva im len tých 100€. Takže neviem či aj ja v účtovníctve to potom musím urobiť denne ten odvod hotovosti tržieb do pokladnice.
KEJKA
11.12.11,08:16
ved doteraz si to nerobila. Tiež neviem ako sa to zobrazí na intervalovej uzávierke.
Ak však denne odovzdávajú všetku hotovosť, tak sa nič nemení. Aj doteraz sa im ERP nulovala reálne tým odovzdaním tržieb a neúčtovala si to.
Podobne je to aj u nás. To nulovanie a ranný vklad je systém ERP, v skutočnosti k pohybu peňazí v zásuvke nedochádza - mám na mysli tých 100 EUR. To si predstavujem, ako keby si každý den ručne písala pokladničnú knihu vždy na nový papier. Na konci jedného papiera je 100 EUR zostatok=prenos na ďalšiu stranu, a na začiatku novej strany je prenos z predchádzajúcej strany 100 EUR. Teda niečo ako formálny zápis pre úplnosť.
takže vynulovanie a ranný vklad účtovať nemienim - opakujem, reálny pohyb nenastal, tak preto.
latka
11.12.11,10:51
ok, keď tam ostane len tých 100€ z rána - tržba sa denne vynuluje, tak dennú tržbu mám každý deň účtovať ako ???? denne alebo stačí tak ako doteraz mesačne. Môžem 335/602,335/311,335/324
latka
11.12.11,10:54
o tom vklade zaúčtujem len raz na začiatku potom tie denné prenosy nie,ide mi o tie denné tržby a ich prevod z ERP DO HLAVEJ POKLADNE.
KEJKA
11.12.11,10:56
nemusíš meniť účtovanie, ale bude potrebná kombinácia denného a mesačného-intervalového účtovania kvôli párovaniu faktúr zaplatených v hotovosti.
latka
11.12.11,11:10
hm, bála som sa že budem musieť každý deň rozkladať tržby na výnosy, preddavky, úhrady a prenos do hlavnej pokladne a to 5 krát. A ešte ak by som nemohla postupovať ako doteraz teda evidovať tie tržby na pohľadávkach voči zamestnancom ale na analytikách 211 tak by som musela kupovať rozšírenie programu. Aj keď stále mam trošku vnútorný problém s tým že sa mi ERP vynuluje denne a ja neurobí prenos hotovosti z ERP do hlavnej pokladne.
KEJKA
11.12.11,11:26
.................... Aj keď stále mam trošku vnútorný problém s tým že sa mi ERP vynuluje denne a ja neurobí prenos hotovosti z ERP do hlavnej pokladne.
ja ten vnútorný problém nemám, :), lebo viem, že sa vynuluje stav v ERP, ale 100 EUR reálne v kasičke zostane do ďalšieho dňa, kedy sa znova zaeviduje.
Ja účtujem o reálnej hotovosti, nie o virtuálnej, a ty?:---
latka
11.12.11,19:23
no ved práve to že stav sa vynuluje, takže tržba tam nie je ostane tam len tých 100€ reálne takže kde je denná tržba dajme tomu z pondelka, ked ja až v piatok zaúčtujem na základe intervalovej uzávierky tržbu 335/602 a potom jej odvod 211/335
pedantmk
11.12.11,19:40
Povinnosť vykonávania vkladu do pokladnice.
Skúsme uvažovať nad tým....
Kontrola zistí väčší objem peňazí ako môžete dokladovať tržbou (napr.priebežnou uzávierkou) a bločkami o vklade, čiže to zoberú ako čierny predaj - daňový únik.
Aby som sa tomu vyhol, podľa typu pokladne radšej nechám príjmy v pokladni kumulovať, alebo pri automatickom odvode do nuly vložím ráno napr. 1000 Eur a je všetko v poriadku, nie ?
Nikdy nebudem mať v hotovosti viac ako eviduje pokladňa, budem mať menej a je to v rámci zákona.
Samozrejme si potom podľa pokladničného hlásenia ťažšie skontrolujem naozajstný stav aký mám v hotovosti mať, ale za to ma pokutovať nebudú.

Druhá vec: neexistuje zákon, ktorý mi ukladá povinnosť mať všetku hotovosť napr. v pokladničnej zásuvke; robiť odvody na rozdiel od príjmov do pokladne zo zákona povinná nieje. A vôbec to zákonodarca nedomyslel, neviem si kontrolu predstaviť napr. pri čašníkoch a pod., ktorý majú hotovosť kade tade :)
Mila123
11.12.11,19:43
drobné na vydávanie je vhodné pred začiatkom zmeny prepočítať a urobiť vklad do ERP......a nemalo by sa stať, že bude vyšší objem peňazí ako má byť.....všimné nech si dávajú inde......
pedantmk
11.12.11,19:57
Niekto to možno dobre myslel a bolo by to napasované pre viac pokladníkov na jednej prevádzke pri jednej pokladni. Ak je malá prevádzka a pokladník jeden (možno dvaja a veria si navzájom), nebude pre nedostatok času počítať stále drobné centy :---
Len ma štve, že už nevedia za čo by dávali pokuty, predtým to boli schopný urobiť za chýbajúce údaje v hlavičke dokladu (ktoré sa tam aj tak nezmestili) a pod. Hlavne že máme certifikované pokladne, väčšinu s termopáskami, ktoré blednú a niektorý lobisti sa napakujú na fiskalizácii a predaji fiskálnych pokladní.
A hurá - v tomto chaose pri prehlasovaní a prideľovaní nových DKP pre pokladne napr. v B.Bystrici ešte sťahujú aj jeden daňový úrad do priestorov pôvodného daň.riaditeľstva a týždeň si môžu subjekty pískať v mraze na ulici.
Všetci používatelia ERP už mali dávno štrajkovať ako lekári a učitelia.
To je podpora malého a stredného podnikania - každý rok vrážať do prevádzky pokladne 200-300 Eur či novej pokladne 500 a viac Eur + náklady na servis a pod. O úhrade faktúr cez ERP ani radšej nepíšem...

mimotemy Super ide teraz zarobiť pošta pri doručovaní nových individuálnych čísiel účtov pre všetky zaregistrované daňové subjekty na platenie daní - zdroj www.drsr.sk
Kto už toto vymyslel - a že kríza.
latka
11.12.11,19:58
a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad?
pedantmk
11.12.11,20:03
a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad?

1. Ak registračka nuluje peniaze v zásuvke tak áno.
2. Ak nenuluje, tak sa to kumuluje a je to v poriadku.
3. Treba dať peniaze na konci dňa mimo kasy - mimo pokladničnú zásuvku a je pokoj.
latka
11.12.11,20:06
ok, a zaúčtovať to musím potom denne - ten odvod hotovosti zo zásuvky erp alebo stačí na základe intervalovej uzávierky
KEJKA
11.12.11,20:11
pre potreby internej kontroly, pokiaľ sa tržba neodvedie niekam do centrály, na BU apod., tak by som trvala na tom, aby pri prenosných registračkách sa urobil vklad na reálnu hotovosť - hoci aj včítane tržieb z predchádzajúceho dňa. Neviem - ešte som nevidela intervalovú uzávierku napr. za týždeň. Ale teoreticky tam budú vyčíslené dosiahnuté tržby za týždeň - tie sa naúčtujú a potom sa urobí po týždni prevod do režijnej pokladnice.
Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
skúsim na príklade - len ppracovne
PO: vklad ............100 EUR
tržby.............1500
DU....stav nula, reálne 1600
UT: vklad 1600
tržby...........800
.......odvod na účet 1000
DU.....stav nula, reálne 1400, ale 1000 viem zdokladovať vkladovým lístkom na účet
ST: vklad 1400
.......tržby 700
......nákup kanc.potrieb apod. .....100
DU....stav nula, reálne 2000
ŠT: vklad 2000
.........tržby....nula
DU........stav nula, reálne 2000
PI:....vklad 2000
tržby 600
odovzdanie hot. do centrálnej jpokl. ...2500 (vp.PPD)
DU.........stav nula, reálne 100
===========================================
intervalová uzávierka
tržby................3600........účtovanie 335/604,343
odvod na BU......1000........................261/335
nákup kanc.potrieb 100......................501,343/335
odvod tržieb do podnik.kasy....2500............261/335
==========================================
účet 335 je nula, tržby sú zaúčtované, 261 sa vypáruje 221/261............1000
a................................................. .........................211 / 261........2500
===========================================
takže postup ako doteraz, a dalo by sa takto účtovať aj na základe int.uz. za celý mesiac.
v mojich zápisoch, ako vidíš, nie sú riešené žiadne ranné vklady, či denné nulovaie.
Problémové sa pre mňa javia prijmy za faktúry, ktoré by mali byť zúčtované denne a nie raz za týždeň, či mesiac.
A to je už skôr otázka internej organizácie, obehu dokladov, informácií.
pedantmk
11.12.11,20:21
Na intervalovej nebudú vklady a výbery, len denné obraty. Pre dodržanie zákona o ERP je povinné odkladať jeden rok iba vkladové lístky, výberové nie.
Prenosné registračky väčšinou peniaze v zásuvke po dennej uzávierke nulujú.
Nový deň začínajú s nulovou hotovosťou.
Súhlasím s poslednou vetou predchádzajúceho príspevku.
latka
11.12.11,20:24
Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie
KEJKA
11.12.11,20:29
tá posledná veta pôvodne bola
......................Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
doplnila som príklad.
ja si myslím, že pravidlá sú rovnaké pre všetky ponovom certifikované ERP, a teda že denné uzávierky nulujú stav zásuvky
a na druhý deň treba vkladom začať, aby stav pokl. sedel na skutočnosť, minimálne o nejaké drobné=zmenné.
KEJKA
11.12.11,20:29
Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie
pozrela si si ten môj príklad?
pedantmk
11.12.11,20:30
Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie

Na toto Ti neodpoviem, ja sa venujem prevažne len ERP, účtovníctvu menej.
pedantmk
11.12.11,20:32
tá posledná veta pôvodne bola
......................Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
doplnila som príklad.
ja si myslím, že pravidlá sú rovnaké pre všetky ponovom certifikované ERP, a teda že denné uzávierky nulujú stav zásuvky
a na druhý deň treba vkladom začať, aby stav pokl. sedel na skutočnosť, minimálne o nejaké drobné=zmenné.


Sú počítačové ERP, kde je obslužný SW a má svoje pokladničné hlásenie mimo fiskálneho modulu a hotovosť môže prenášať do druhého dňa. Zákon to priamo nerieši a jasne nedefinuje.
latka
11.12.11,20:37
Pozrela som si príklad, ale ten predpokladá, že po vynulovaní pokladni, nahodia rano celú tržbu nanovo do pokladne, realitu mam ja takú, že oni ju odvádzajú , neostáva zamestnancom, ale dávajú do trezora - takže neviem či ju mam alebo nemam denne odviesť do tej pokladne, alebo mi naozaj stačí mesačne /neviem si predstaviť také TESCO/
KEJKA
11.12.11,21:09
a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad? ja som príkladom reagovala na ten príspevok hore............................!!!
a tu už píše niečo iné:

Pozrela som si príklad, ale ten predpokladá, že po vynulovaní pokladni, nahodia rano celú tržbu nanovo do pokladne, realitu mam ja takú, že oni ju odvádzajú , neostáva zamestnancom, ale dávajú do trezora - takže neviem či ju mam alebo nemam denne odviesť do tej pokladne, alebo mi naozaj stačí mesačne /neviem si predstaviť také TESCO/
a tu už tvrdíš niečo úplne iné, tak tu mi zasa chýba informácia, či ti dávajú súčasne aj dennú uzávierku, alebo nie.
Môj príklad bol BEZ denných uzávierok, ale bol tam zachytený aj ten odvod - že ak odvedú, uložia hotovosť do trezora, reálne ju nemajú, taýe vklad ráno bude vo výške skutočnej hotovosti, ktorá reálne v zásuvke ERP bude.

musíš sa rozhodnúť, aké zadanie dáš, takú odpoveď dostaneš. Riešenií je množstvo, lebo je množstvo možností, prípadov, pikošiek. A súbežne s tým je množstvo síce certifikovaných ERP, ktoré však tiež dávajú rozdielne výstupy - viď jeden z posledných príspevkov, že zákon niečo nerieši úplne jednoznačne.
===================

Opakujem - účtovanie treba prispôsobiť realite. Nič ti nebráni napr. zaúčtovať ten odvod priebežne - ak k tomu máš doklad, napr.. 211/261
211/335
211/333, pričom 211 nie je ERP, ale podniková pokladnica, alternatívne miesto 211 môže byť 221 pri odvodoch na účet, alebo 355-ak k trezoru má prístup napr. spoločník=konateľ
alebo 378-ak k trezoru má prístup konateľ, ktorý nie je spoločníkom
alebo 335- ak ide o iného zamestnanca, napr. vo vedúcej pozícii.
================================================== =
a ešte zopakujem
v zásade nemusíš od základu meniť spôsob účtovania, príkladom som chcela deklarovať skutočnosť, že tie denné uzávierkové nuly a ranné vklady vôbec účtovne netreba riešiť.
latka
12.12.11,05:49
Takže jeden prípad je pouličný predaj s prenosnou ERp ten mi je jasný ak si zadá celú tržbu z predchádzajúceho dňa do počiatočného vkladu na nasledujúci deň. Nič neriešim. Druhý prípad mam s tými 5 ERP kde hotovosť zo zásuvky denne odovzdávajú do trezora a nanovo vkladajú na druhý deň do ERP len tých 100E. Tohto prípadu som sa obávala že budem musieť každý deň robiť prevody z 5 ERp a cez analytiky 211 to prevádzať prostredníctvom 261 do hlavnej pokladne........ Nechám to ako doteraz na 335- kách bez analytiky na ERP(211 myslím) a bez prevodov cez 261 - pôjde to rovno na 211/335. Len stále neviem či pre potreby DPH mám tuúto povinnosť denne alebo stačí intervalovú....................a ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA OPOVEĎE. STE ZLATÍ
bertik1
15.12.11,10:30
Prosím vás, ak mám v ŽL napísane "oprava cestných motorových vozidiel" a túto činnosť aj skutočne vykonávam, tak mám povinnosť mať od januára ERP? Podľa mňa áno, lebo si myslím, že spadám do prílohy zákona o ERP. Ale účtovníčka známeho, ktorý tiež opravuje autá tvrdí, že ju nemusíme mať... Je to pravda? Ak áno, tak za akých podmienok, by som ju nemusel kupovať. Ďakujem za odpoveď.
Economic
15.12.11,10:33
Prosím vás, ak mám v ŽL napísane "oprava cestných motorových vozidiel" a túto činnosť aj skutočne vykonávam, tak mám povinnosť mať od januára ERP? Podľa mňa áno, lebo si myslím, že spadám do prílohy zákona o ERP. Ale účtovníčka známeho, ktorý tiež opravuje autá tvrdí, že ju nemusíme mať... Je to pravda? Ak áno, tak za akých podmienok, by som ju nemusel kupovať. Ďakujem za odpoveď.

Tebou poskytovaná služba spadá do zoznamu mať povinnosť ERP v prípade, že prijímaš platby v hotovosti. Ak Ti budú platiť jedine na účet, ERP nemusíš mať, no nemôžeš prijať v hotovosti.
bertik1
15.12.11,11:32
Tebou poskytovaná služba spadá do zoznamu mať povinnosť ERP v prípade, že prijímaš platby v hotovosti. Ak Ti budú platiť jedine na účet, ERP nemusíš mať, no nemôžeš prijať v hotovosti.
Takže, ak za svoje služby nezoberiem ani cent v hotovosti, tak si ju kupovať nemusím... super a ďakujem za odpoveď.
certik
16.12.11,11:52
Prosím vás pekne o radu:
1. SZČO má jazykovú školu, kde poskytuje jazykové kurzy - podľa zákona o ERP nemá povinnosť viesť tržby v hotovosti v ERP. Zároveň predáva učebnice, ktoré používajú klienti pri kurzoch. Musí viesť tržbu za tieto knihy v ERP?
2. Ak SZČO sprostredkováva výber poistného, z ktorého si časť nechá - jeho províziu - a zyvšok odvádza poisťovni, musí tento príjem evidovať cez ERP.

Ďakujem za odpoveď.
Mila123
16.12.11,12:06
1/ knihy skúste predávať cez pošt. poukážku , pošta Vám pripíše € k dobru na Vás bankový účet , inak ERP....
2/ nepredpokladám, že tu bude potrebná ER, nakoľko poisťovni odovzdáte tržbu za poistné , kt. si znižujete o Vašu províziu.....
certik
16.12.11,12:08
1. A keby cenu učebníc zahrnuli do ceny kurzu?
Mila123
16.12.11,12:24
aj to je riešenie.....
do zmluvy si dajte klauzulu, že kurz je s cenou učebníc, kníh.....a nepredávajte ich nikomu inému.....
Adiks
16.12.11,12:29
Ak prenajímame priestory za účelom parkovania motorových vozidiel, tak sa v takomto prípade jedná o parkovacie služby uvedené v prílohe č.1 zákona 289/2008 Z.z. s povinnosťou evidencie v ERP alebo nie?
Mila123
16.12.11,12:41
jednoznačne.....takýto príklad dal prednášajúci na prednáške (školení ) o ERP.....
certik
16.12.11,12:45
aj to je riešenie.....
do zmluvy si dajte klauzulu, že kurz je s cenou učebníc, kníh.....a nepredávajte ich nikomu inému.....

Ďakujem veľmi pekne
Adiks
16.12.11,12:56
jednoznačne.....takýto príklad dal prednášajúci na prednáške (školení ) o ERP..... Ďakujem.
MADELEIN
16.12.11,14:53
Firma v novinovom stánku okrem bežného sortimentu predáva aj žreby, ktoré v súčasnom období neeviduje v ERP, pretože sa jedná o komisionálny predaj. Na konci mesiaca sa predané žreby vyúčtujú uhradí sa ich hodnota, z ktorej sa odpočíta odmena za komisionálny predaj,prípadné výhry. Dodávateľ vystaví výdavkový doklad na výšku odmeny, my príjmový a tento vstupuje do účtovníctva ako príjem tržieb. Keďže od 1.1.12 musíme všetky príjmy nahrávať do ERP ako to vyriešiť pri predaji žrebov, pretože zákazník zaplatí pri kúpe a pokladňa by vykazovala prebytok hotovosti. Navyše pri výhre sa táto ihneď vypláca kupujúcemu, do určitej výšky.
Mila123
16.12.11,15:07
sú žreby ceniny ? myslím, že áno, že sú....podľa zákona o ERP platí.....
podľa § 2 pís.a
Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,

v pokladni budete mať preplatok, nakoľko nemusíte dávať doklad o zaplatení pri tlači......
zuzana
18.12.11,19:46
A nemohli by ste uviesť príklad na účtovanie tržieb cez ERP, ak bude ráno denný vklad/zmenné/-napr.každý deň iná suma a budú sa robiť denné uzávierky?Ak mám iba jednu registračnú pokladňu, ako by to vyzeralo ak by som mala analytiku zvlášť na registračnú a riadnu firemnú-v peňaž.denníku a ak by som analytiku nemala-mala by som len jednu 211?
KEJKA
19.12.11,17:51
neviem, či píšeš o PU, či o JU.
Ako som už písala, účtovanie sa zásadne nemení.
spôsoby ako účtovať ERP je množstvo, takže radšej nemeniť, čo je odskúšané.
Zásadná zmena je len v tom, že si treba nájsť v rámci vlastných postupov spôsob ako efektívne párovať úhrady. Mne sa zatiaľ zdá efektívne párovať (v PU) faktúry interným dokladom s uvedením dátumu súvzťažne s 335, resp. 211AE, a v intervalovej /mesačnej/ uzávierke vysporiadať jedným zápisom - po kontrole správnosti súm.
dana2203
19.12.11,18:35
Chcela by som vás poprosiť o radu. Manžel ma predajňu rozlič. tovaru, kde je povinný použivať ERP a okrem toho robí servis na pračky. Musí mať ďalšiu ERP na vystavovanie bločkov k faktúram na servis?
KEJKA
19.12.11,19:20
servis pre pračky je v Prílohe zákona o ERP?
dana2203
19.12.11,19:26
nie, ale v servisu kde mu prerabali pokladnu tvrdili, že ked je raz niekto povinny použivať ERP, tak na všetko, nie iba na niečo - tak to ma ani nenapadlo. Može to byť takto?
Economic
19.12.11,20:01
Chcela by som vás poprosiť o radu. Manžel ma predajňu rozlič. tovaru, kde je povinný použivať ERP a okrem toho robí servis na pračky. Musí mať ďalšiu ERP na vystavovanie bločkov k faktúram na servis?

Ak predáva tovar, musí mať ERP. No ak už má ERP, musí všetky tržby evidovať v ERP.
dana2203
19.12.11,20:16
Takže keď SZČO ma viac prevádzok a na niektoré sa vzťahuje povinnosť evidovať tržby na ERP, tak aj na všetkých ostatných musí (na ktorých by inač ERP mať nemusel) použivať ERP?
Economic
19.12.11,20:21
Takže keď SZČO ma viac prevádzok a na niektoré sa vzťahuje povinnosť evidovať tržby na ERP, tak aj na všetkých ostatných musí (na ktorých by inač ERP mať nemusel) použivať ERP?

Ak je to o iných prevádzkach, tak potom ak v inej prevádzkuje činnosť, kde ERP nie je povinná, tak podľa mňa nemusí mať ERP na príslušnej prevádzke. Za podmienky, že služby nie sú v zozname.
MADELEIN
20.12.11,12:19
Ďakujem za odpoveď, ale žreby nie sú ceniny. Definícia cenín je iná. Žreby a lósy patria do kategórie hazardných hier. Máme pred sebou problém, pretože nový rok je už tu a my ich denno denne predávame. Okrem toho predávame dennú tlač, periodickú tlač, telefónne karty aj známky. Všetko predávame cez registračnú pokladňu. Toto sme si vyriešili, ale žreby sú niečo iné, ide o komis.
Mila123
20.12.11,12:27
Ak predáva tovar, musí mať ERP. No ak už má ERP, musí všetky tržby evidovať v ERP.

toto tvrdenie, že ak používa ERP na tovar a má príjem za služby, ktoré nie sú vymenované v zákone, musí používať ERP......poprosím § znenie zákona o ERP....(som opačného názoru)
meszaroseni
20.12.11,12:42
ja by som mala jednu otazku v suvislosti s ERP....viem, ze ju budem musiet od noveho roka pouzivat, ale....a teraz mozno hlupa otazka, no neda mi neopytat sa....musim si kupit ERP? nestaci si zakupit program do pocitaca a pouzivat ho ako ERP?
Mila123
20.12.11,12:45
jasne, stačí aj PC ......(fiškálny modul)
meszaroseni
20.12.11,12:54
diky za rychlu reakciu....zaciname s manzelom v novom roku podnikat a nemame o nicom ani paru....vies mi prosim ta kde taky program zakupit? tam kde aj ERP? mimo chodom...ked som tuto otazku polozila manzelovi, tak ma mal za blazna...a mala som pravdu :D
Mila123
20.12.11,12:58
diky za rychlu reakciu....zaciname s manzelom v novom roku podnikat a nemame o nicom ani paru....vies mi prosim ta kde taky program zakupit? tam kde aj ERP? mimo chodom...ked som tuto otazku polozila manzelovi, tak ma mal za blazna...a mala som pravdu :D

u nás to tak funguje, že účtovnícky program z fi Kros má aj takúto možnosť....preto oslov programátorov......
meszaroseni
20.12.11,13:09
dakujem :)
MADELEIN
20.12.11,13:44
Nemá nikto vo svojej činnosti predaj lósov? Napíšte prosím ako to riešite a budete riešiť od nového roku cez ERP. Ďakujem krásne
zuzana
21.12.11,09:32
neviem, či píšeš o PU, či o JU.
Ako som už písala, účtovanie sa zásadne nemení.
spôsoby ako účtovať ERP je množstvo, takže radšej nemeniť, čo je odskúšané.
Zásadná zmena je len v tom, že si treba nájsť v rámci vlastných postupov spôsob ako efektívne párovať úhrady. Mne sa zatiaľ zdá efektívne párovať (v PU) faktúry interným dokladom s uvedením dátumu súvzťažne s 335, resp. 211AE, a v intervalovej /mesačnej/ uzávierke vysporiadať jedným zápisom - po kontrole správnosti súm.

Kejka, ide o PU, doteraz sme registračnú pokladňu nemali, chcela by som len príklad ako to zaúčtovať.
tictac7
21.12.11,09:42
Kejka, ide o PU, doteraz sme registračnú pokladňu nemali, chcela by som len príklad ako to zaúčtovať.

nie som Kejka, ale napíšem Ti, ako to robíme u nás:
- každá ERP má svoju analytiku 211.xx
- pri každej ERP sa účtuje, to čo sa v nej deje na základe dennej závierky - teda PPD 211.xx/604,602,343,311 a pri odvode do banky alebo prevode do hl. pokladne VPD 261/211.xx
- v hlavnej pokladni sa účtuje príjem z ERP 211.xx/261 a bežné výdavky tak, ako doteraz...
zuzana
21.12.11,09:51
ďakujem, čiže o tom zmennom neučtuješ?
tictac7
21.12.11,10:03
ďakujem, čiže o tom zmennom neučtuješ?

nie. Iba prvýkrát, keď sa tam dávali peniaze z hlavnej kasy, tak v tej výške, čo sa tam dávalo...
dana2203
21.12.11,21:52
Ďakujem za odpovede. Dufam, že to teda nebude vadiť, ked manžel na servis nebude použivať ERP.
calimero1
28.12.11,14:17
Ahojte. Treba spraviť na ERP na prelome rokov nejaké špeciálne operácie, alebo stačí spraviť 31.12. len bežnú dennú uzávierku? Teda pokladnica bude pokračovať v číslovaní denných uzávierok a v počítaní kumulovaného obratu bez ohľadu na to, že začalo nové zdaňovacie obdobie?
Vďaka.
KEJKA
28.12.11,15:25
a máš certifikovanú pokladnicu podľa nových pravidiel?
calimero1
28.12.11,19:49
Áno, pokladnicu mám novú, podľa nového zákona.
KEJKA
28.12.11,21:28
Ahojte. Treba spraviť na ERP na prelome rokov nejaké špeciálne operácie, alebo stačí spraviť 31.12. len bežnú dennú uzávierku? Teda pokladnica bude pokračovať v číslovaní denných uzávierok a v počítaní kumulovaného obratu bez ohľadu na to, že začalo nové zdaňovacie obdobie?
Vďaka.

Áno, pokladnicu mám novú, podľa nového zákona.
tak potom netreba, pokračuješ bežne - o nejakej ročnej závierke som nepočula.
možno by bolo dobre vzhľadom na ukončenie roka stiahnuť - vyčistiť pamäť, ukožiť dáta, to sa treba poradiť so servisom.
altt
02.01.12,11:41
Zdravím - teda kumulovaný obrat bude narástať zakaždým rokom - nezmení sa ani pri VYBERE? a je potrebné v pokladnici evidovať aj VYBER peniažkov? Teda ak sa nikdy nerobil VKLAD? v zákone píšu o povinnosti registrovať na pokladni VKLAD ak sa nejaké peniažky vkladajú do pokladne. Ale o VYBERE nepíšu nič. Teda laicky povedané..mám nejakú tržbu z pokladnice a potrebujem peniažky na tovar tak musím zaregistrovať VYBER do pokladnice??
aaa ešte otázka - úhrada faktúr cez pokladňu - musím to evidovať pri: PRENAJOM nebytových-kancelárskych priestorov? a pri trbách z prenájmu zábavných hracích automatoch? a pri faktúrach za prenájom svadobnej výzdoby? Neviem z toho akosi vyjsť či sa to vzťahuje aj na nás? ĎAKUJEM ZA RADU...
Zita5
02.01.12,11:48
Zdravím - teda kumulovaný obrat bude narástať zakaždým rokom - nezmení sa ani pri VYBERE? a je potrebné v pokladnici evidovať aj VYBER peniažkov? Teda ak sa nikdy nerobil VKLAD? v zákone píšu o povinnosti registrovať na pokladni VKLAD ak sa nejaké peniažky vkladajú do pokladne. Ale o VYBERE nepíšu nič. Teda laicky povedané..mám nejakú tržbu z pokladnice a potrebujem peniažky na tovar tak musím zaregistrovať VYBER do pokladnice??
aaa ešte otázka - úhrada faktúr cez pokladňu - musím to evidovať pri: PRENAJOM nebytových-kancelárskych priestorov? a pri trbách z prenájmu zábavných hracích automatoch? a pri faktúrach za prenájom svadobnej výzdoby? Neviem z toho akosi vyjsť či sa to vzťahuje aj na nás? ĎAKUJEM ZA RADU...
http://www.porada.sk/t102701-p6-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1886000
http://www.porada.sk/t181987-registracna-pokladnica-od-1-1-2012-a.html?highlight=Registračná+pokladnica
http://www.porada.sk/t183007-registracna-pokladna-s-fiskalnou-pamatou.html?highlight=Registračná+pokladnica
a ostatné
http://www.porada.sk/search.php?searchid=175628
lhutirova
02.01.12,12:32
Aj ja poprosím o radu...v servise nemajú čas...robia fiškalizácie. Minulý rok sme zakúpili ERP s fiškálnym modulom. Mali sme na nej pár tržieb (predaj tovaru robíme len len okrajovo). Celkovo máme 6 denných uzávierok. Na konci roka som ale neurobila žiadnu ani dennú ani mesačnú uzávierku. Netuším ako mi začne číslovať denné uzávierky od nového roka. Treba to nejak vynulovať, alebo na číslach denných uzávierok nezáleží ? Ďakujem za radu.
lhutirova
02.01.12,12:34
opravujem...neurobila som na konci roka ani mesačnú ani ročnú uzávierku :-)
altt
02.01.12,12:47
noo ja som volala do servisu a tam mi bolo povedané že už neexistuju ani mesačné a ani ročné uzávierky..tak som si len údaje stiahla do PC a uvidím dnes večer ako to bude očíslované...
boza1
15.01.12,15:00
Poradí mi prosím niekto, ako je to s prenájmom nebytových priestorov? Nájomcom vystavujeme ročné splátkové kalendáre, kde sú uvedené položky prenájom, energie, DPH a spolu rozpísané po mesiacoch.
Raz do roka do roka robíme vyúčtovacie fa. za spotrebu energií.

Možeme príjmať hotovostné platby na základe spl. kalendára(prenájom + záloha na energie) v hotovosti bez RP? Služba prenájom - nie je povinnosť, ale čo keď sú tam uvedené energie? To bude asi tržba za tovar a tam už je povinnosť viesť tržby cez RP.
Ďakujem za radu.
boza1
16.01.12,05:57
Poradí mi prosím niekto?
Economic
16.01.12,06:00
Poradí mi prosím niekto?

Keď ideš uhradiť náhodou plyn alebo elektriku v hotovosti dodávateľovi vystavia ti doklad u ERP ? Podľa mňa nie. Ak nik neporadí, daj otázku na drsr.sk, do 30 dostaneš relevantnú odpoveď.
AdaMtiM
16.01.12,11:49
[QUOTE=boza1;1944838]Poradí mi prosím niekto, ako je to s prenájmom nebytových priestorov? Nájomcom vystavujeme ročné splátkové kalendáre, kde sú uvedené položky prenájom, energie, DPH a spolu rozpísané po mesiacoch.
Raz do roka do roka robíme vyúčtovacie fa. za spotrebu energií.

Možeme príjmať hotovostné platby na základe spl. kalendára(prenájom + záloha na energie) v hotovosti bez RP? Služba prenájom - nie je povinnosť, ale čo keď sú tam uvedené energie? To bude asi tržba za tovar a tam už je povinnosť viesť tržby cez RP.

Ja som našim nájomníkov dnes povedala, že môžu mi naďalej všetko horeuvedené platiť v hotovosti - veď ani poskytovanie energií /elektrina, plyn, voda/ nie sú služby uvedené v prílohe ERP .... a ani samotný prenájom priestorov. Alebo sa mýlim?
Economic
16.01.12,12:07
[QUOTE=boza1;1944838]Poradí mi prosím niekto, ako je to s prenájmom nebytových priestorov? Nájomcom vystavujeme ročné splátkové kalendáre, kde sú uvedené položky prenájom, energie, DPH a spolu rozpísané po mesiacoch.
Raz do roka do roka robíme vyúčtovacie fa. za spotrebu energií.

Možeme príjmať hotovostné platby na základe spl. kalendára(prenájom + záloha na energie) v hotovosti bez RP? Služba prenájom - nie je povinnosť, ale čo keď sú tam uvedené energie? To bude asi tržba za tovar a tam už je povinnosť viesť tržby cez RP.


Ja som našim nájomníkov dnes povedala, že môžu mi naďalej všetko horeuvedené platiť v hotovosti - veď ani poskytovanie energií /elektrina, plyn, voda/ nie sú služby uvedené v prílohe ERP .... a ani samotný prenájom priestorov. Alebo sa mýlim?

Áno. Súhlasím, úhrady za služby, ktoré nie sú v zozname sa môžu prijímať úhrady v hotovosti ber ERP.
vego
17.01.12,09:12
Poprosím Vás o radu.Szčo,neplatič DPH.Kováčstvo a zámočníctvo(služba nie je v prílohe zákona o ERP).Za službu(napr.vykutie,opravu,zvarenie)bez použitia môjho materiálu môžem prijať platbu len na ppd?Pre firmy musím vypísať aj fa.?Ak tam použijem aj mnou
kúpený materiál,je to stále služba,alebo už výrobok?A napr.ak vyrobím mreže a aj ich namontujem,môžem prijať hotovosť a vystaviť faktúru a PPD?Pri platbách za výrobky bez montáže by som musel mať RP?Ak budem za takéto výrobky prijímať platby len na účet,nemusím mať RP?A ako je to so zálohami za službu a ako za výrobky?
Ďakujem za rady.
boza1
17.01.12,11:59
Ďakujem za odpovede, ale bola som sa radiť i na DÚ a tam sa priklánali k názoru, že pravdepodobne treba RP, lebo dodávka energií z pohľadu zákona o DPH je dodanie tovaru. Ale vraj si mám dať dopyt na DRSR, lenže táto služba je momentálne pozastavená, tak pre istotu hotovostné platby nepríjmame. Snažíme sa všetko riešiť cez BU.
evina
17.01.12,12:45
Ďakujem za odpovede, ale bola som sa radiť i na DÚ a tam sa priklánali k názoru, že pravdepodobne treba RP, lebo dodávka energií z pohľadu zákona o DPH je dodanie tovaru. Ale vraj si mám dať dopyt na DRSR, lenže táto služba je momentálne pozastavená, tak pre istotu hotovostné platby nepríjmame. Snažíme sa všetko riešiť cez BU.e

Zákon o DPH je jedna vec a zákon o ERP druhá vec. O.i. Vy tú energiu nevyrábate ale len refakturujete....
johny18
22.01.12,16:28
Vedel by mi niekto poradit, ako to je s ERP v autobazari (s.r.o., platca DPH):
1. sprostredkuje predaj aut, cize urobi zmluvu o sprostredkovani s predavajucim. Od predavajuceho dostane po predaji urcitu proviziu za sprostredkovanie. To sa da povazovat za sluzbu, cize myslim, ze ERP mu na to netreba. Spravne?
2.zaroven kupuje a predava motorove vozidla. Kupi v zahranici MV, dovezie ho sem, a tu ho preda. Toto uz je predaj tovaru, teda na to treba vystavit doklad z ERP? Nebude nejaky problem s tym, ze na doklade z ERP bude napriklad suma 15.000 €? Je to nejak obmedzene, do akej sumy to moze ist cez ERP?
Economic
22.01.12,16:37
Vedel by mi niekto poradit, ako to je s ERP v autobazari (s.r.o., platca DPH):
1. sprostredkuje predaj aut, cize urobi zmluvu o sprostredkovani s predavajucim. Od predavajuceho dostane po predaji urcitu proviziu za sprostredkovanie. To sa da povazovat za sluzbu, cize myslim, ze ERP mu na to netreba. Spravne?
2.zaroven kupuje a predava motorove vozidla. Kupi v zahranici MV, dovezie ho sem, a tu ho preda. Toto uz je predaj tovaru, teda na to treba vystavit doklad z ERP? Nebude nejaky problem s tym, ze na doklade z ERP bude napriklad suma 15.000 €? Je to nejak obmedzene, do akej sumy to moze ist cez ERP?

Pokiaľ nakupuješ tovaru /vozidlá ním sú/ ERP musíš mať. Treba pozrieť zákon o ERP do akej výšky sa môže účtovať cez ERP. Novela zákona o DPH by toto mala upravovať k 1. 4. 2012.
Mila123
22.01.12,16:46
Vedel by mi niekto poradit, ako to je s ERP v autobazari (s.r.o., platca DPH):
1. sprostredkuje predaj aut, cize urobi zmluvu o sprostredkovani s predavajucim. Od predavajuceho dostane po predaji urcitu proviziu za sprostredkovanie. To sa da povazovat za sluzbu, cize myslim, ze ERP mu na to netreba. Spravne?
2.zaroven kupuje a predava motorove vozidla. Kupi v zahranici MV, dovezie ho sem, a tu ho preda. Toto uz je predaj tovaru, teda na to treba vystavit doklad z ERP? Nebude nejaky problem s tym, ze na doklade z ERP bude napriklad suma 15.000 €? Je to nejak obmedzene, do akej sumy to moze ist cez ERP?
1/ nemusíš mať ERP, robíš sprostredkovanie, ten tovar (auto) ni eje tvojim vlastníctvom.......mám písomné stanovisko DU, pošli mi SS e-mail, zašlem ti ho ale až zajtra, mám ho v práci....

2/ podľa zákona o DPH § 71 ods. 5 .....
preto vystav riadnu faktúru a úhrada fa bude z E, podľa môjho názoru v súlade so zákonom o DPH i ERP......
johny18
22.01.12,16:47
Pokiaľ nakupuješ tovaru /vozidlá ním sú/ ERP musíš mať. Treba pozrieť zákon o ERP do akej výšky sa môže účtovať cez ERP. Novela zákona o DPH by toto mala upravovať k 1. 4. 2012.

V zakone o ERP som limit nenasiel. Dajme tomu, ze od 1.4.2012 bude tento limit 500 €. Co v pripade, ak zakaznik bude chciet zaplatit 15.000 € v hotovosti? Urobim mu fakturu a dam doklad z ERP o uhrade faktury?
Deymos
17.04.12,12:14
Ahojte,

predavam a servisujem kopirovacie stroje a tlaciarne a doteraz som fungoval tak, ze som vystavil FA a PD. Od noveho roka by som mal na tovar mat pokladnicu, ale na servis ju nepotrebujem. Otazka je, ze ked zakaznikovi prinesiem toner do zariadena a aj mu ho nainstalujem, ci na to pokladnicu potrebujem, alebo nie. Vie mi niekto poradit? Dakujem.
veronikasad
17.04.12,12:17
Ahojte,

predavam a servisujem kopirovacie stroje a tlaciarne a doteraz som fungoval tak, ze som vystavil FA a PD. Od noveho roka by som mal na tovar mat pokladnicu, ale na servis ju nepotrebujem. Otazka je, ze ked zakaznikovi prinesiem toner do zariadena a aj mu ho nainstalujem, ci na to pokladnicu potrebujem, alebo nie. Vie mi niekto poradit? Dakujem.
Čo budeš zákazníkovi faktúrovať ?
Economic
17.04.12,12:19
Ahojte,

predavam a servisujem kopirovacie stroje a tlaciarne a doteraz som fungoval tak, ze som vystavil FA a PD. Od noveho roka by som mal na tovar mat pokladnicu, ale na servis ju nepotrebujem. Otazka je, ze ked zakaznikovi prinesiem toner do zariadena a aj mu ho nainstalujem, ci na to pokladnicu potrebujem, alebo nie. Vie mi niekto poradit? Dakujem.


Ak vyfakturuješ výmenu toneru ako poskytnutie služby. Nepotrebuješ ERP. Môžeš vystaviť PPD

Ak vyfakturuješ predaj toneru, musíš mať ERP. Nemôžeš vystaviť PPD
veronikasad
17.04.12,12:24
Neviem ako by sa na to pozerala daňová kontrola, ak by každý predaj toneru bol fakturovaný ako výmena "za vatikánsku menu".
keri5
17.04.12,12:39
Ahojte,
prosím Vás čítam dobre?
Mesačná uzávierka už nie je povinná a namiesto nej je už nejaká intervalová??Kúpila som si aj knihu uzávierok ERP a tam mám tiež len pásky dennej a intervalovej uzávierky.Už som z toho totálny blázon...Viete mi to niekto stručne a jasne vysvetliť?Mám pocit,že čím viac čítam,tým menej všetkému rozumiem..:-(
Deymos
17.04.12,12:45
Economic: Dakujem za odpoved. este pre istotu. Tzn. mozem mat na fakture jednu polozku, ako toner a druhu polozku instalacia toneru a tym padom nie je potrebna RP?
Economic
17.04.12,13:00
Economic: Dakujem za odpoved. este pre istotu. Tzn. mozem mat na fakture jednu polozku, ako toner a druhu polozku instalacia toneru a tym padom nie je potrebna RP?

Práve že vo FA nesmieš mať vypísaný žiadny tovar ! Pretože by si potreboval v takom prípade ERP. Ak by si to urobil takto s tovarom, úhrada musí ísť na účet, alebo zloženkou...