mirec441
21.09.11,10:55
zdravim, chcel by som a opýtať či ta zmena dodavatela zo SSE na energ. centrum(SSE stale ostavaju ale už iba ako distributor) nieje nejaký podvod čo teraz chodia obchodný zástupcovia po domoch a spisuju nove zmluvy, máte s tým nejaké skusenosti či to je podvod alebo pravda? dakujem za vaše nazory a rady či sa to oplatí podpísať:)
arizona
21.09.11,10:58
alaya1
21.09.11,12:19
U nas bol jeden tiez, bol dost arogantny, stale pytam moje rocne vyuctovanie, ze je z elektrarni. Vrak nam vyuctovanie doteraz robili nemci a odteraz bude sa to robit na Slovbensku. Mne to bolo divne, preco by z elektrarni posioelali niekoho, ked to vsetko maju v PC.
Zavrela som dvere a volala do elektrarni, povedali mi, ze je to konkurencia a takto klame zakaznikov a laka ich prec.
marcuso
21.09.11,19:19
konkretne k tomu neviem, ale ja som menil dodavatela elektriky, nakolko mi ponukli lepsiu cenu a kedze vykurujem EE tak to bola pre mna znacna uspora. Urcite by som nepodpisoval zmluvu s nejakym obchodnym zastupcom chodiacim po domoch. Vypytaj si od neho informacie, letaky, internetovu stranku, nazov firmy a pozri si o nich informacie na nete a porovnaj aj s inymi dodavatelmi a rozhodni sa az budes mat v tomu uplne jasno. Ja som si zmluvu dal poslat na mail a doma som si ju precital v klude bez toho,aby na mna niekto tlacil....a vybral som si najlacnejsieho...EE dostavam bez problemov, zatial :)
gogol99
01.11.11,03:54
Podpisovať zmluvu na 5 rokov s Energetickým centrom, to pokladám za zbytočnosť. Stačí podpísať vždy v januári s najlacnejším na najbližší rok a o rok v januári opäť s najlacnejším...
jankokr
05.11.11,07:01
Znova som sa stretol s neodbornosťou obchodných zástupcov spoločnosti ENERGETICKÉ CENTRUM a ich honbou za získaním "zmluvy". Využijúc neprítomnosť osoby "logicky uvažujúcej" poskytli prítomnej osobe skresľujúce informácie hraničiace s klamstvom a nechali si od nej podpísať zmluvu ktorá určite nie je pre zákazníka výhodná. Som za konkurenčné prostredie, ale ak firme ide len o to, aby za každú cenu vytiahli z najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov ( dôchodcov), aj to málo, čo majú, tak to nie je pekné.

Preto som si zaradil firmu ENERGETICKÉ CENTRUM medzi neseriózne.

Nakoľko téma Odstúpenie od zmluvy - Energetické centrum (http://www.porada.sk/t146818-odstupenie-od-zmluvy-energeticke-centrum.html) je už uzavretá, a ENERGETICKE CENTRUM prepracovalo Všeobecné Obchodné Podmienky (VOP) tak pre tých , čo neradi čítajú malé písmenka prikladám výťah z ich VOP.

Podľa článku 1 ods. 9 časti „A“ VOP zmluvy má zákazník do 14 (štrnástich) dní od dátumu podpísania zmluvy možnosť od tejto zmluvy odstúpiť bez udania dôvodov.

citácia VOP DODÁVKY ELEKTRINY A DODÁVKY PLYNU ODBERATEĽOVI časti A článok 1 odstavec 9 : V prípade, že Zmluva je uzatváraná s Odberateľom na inom mieste ako na mieste obchodnej kancelárie Dodávateľa, alebo iným spôsobom než je pre tento typ zmluvy obvyklý (napr. telefonické dojednanie dohody s následným podpisom zmlúv a ich odoslanie poštou), má Odberateľ právo do 14 ( štrnástich) dní od uzavretia Zmluvy od tejto Zmluvy odstúpiť bez udania dôvodov. Po márnom uplynutí tejto lehoty má Odberateľ možnosť jednostranne ukončiť Zmluvu výhradne podľa príslušných ustanovení týchto VOP, jednotlivých ustanovení Zmluvy alebo z dôvodov uvedených v príslušnom zákone.
dalid
05.11.11,18:31
gogol99
21.11.11,04:30
kontra98
27.11.11,20:45
Ak sa smiem spýtať, čo na tej zmluve bolo akože nevýhodné? Ak obchodní zástupca bol neseriózny, to chápem, je to predsa ich biznis ale zmluva? Tá sama o sebe dáva možnosť ušetriť domácnosti malé, či nemalé finančné prostriedky, ale vždy sa jedná o úsporu.
Gina Er
27.11.11,22:54
Ak sa smiem spýtať, čo na tej zmluve bolo akože nevýhodné? Ak obchodní zástupca bol neseriózny, to chápem, je to predsa ich biznis ale zmluva? Tá sama o sebe dáva možnosť ušetriť domácnosti malé, či nemalé finančné prostriedky, ale vždy sa jedná o úsporu.
vždy sa nejedná o úsporu.....oni Ti budú tvrdiť,že zaplatíš menej,ako doteraz.Ale dokedy Ti to garantujú?Už navždy? Alebo len do najbližšieho vyúčtovania? Kde máš istotu,že nezdvihnú platby tak,že budeš platiť viac ako doteraz??
kontra98
29.11.11,20:10
Tú garanciu si prečítaš na zmluve napríklad. Je to na každej zmluve napísané a každá spoločnosť to má iné. Napríklad spomínané Energetické centrum ti nižšie ceny energií garantuje na celú dobu platnosti zmluvy a je len na tebe na ako dlho snimi podpíšeš, preto som napísal, že o akej nevýhodnej zmluve sa to tu píše vlastne.
jankokr
30.11.11,20:57
Tú garanciu si prečítaš na zmluve napríklad. Je to na každej zmluve napísané a každá spoločnosť to má iné. Napríklad spomínané Energetické centrum ti nižšie ceny energií garantuje na celú dobu platnosti zmluvy a je len na tebe na ako dlho snimi podpíšeš, preto som napísal, že o akej nevýhodnej zmluve sa to tu píše vlastne.
Tak aby bolo jasne, v com bola zmluva nevyhodna:
-Obchodný zástupca (OZ), vyuzijuc nie prave najpruznejsie myslenie dochodcu spisal s nim zmluvu na obdobie 5 (piatich)rokov! Ak odberatel najneskor 1 mesiac pred ukoncenim zmluvy nepoziada pisomne o jej zrusenie, predlzuje sa automaticky na dalsich 5 rokov!!!
-Nahovoril mu aj balicek senior EP, bez upozornenia na jeho spoplatnenie ! (cena 9,99€ sDPH mesacne!)-Netvrdim, ze sluzby za tuto cenu su zlé,ale OZ nezistoval, ci podobny produkt uz dotycny dochodca nema uzatvoreny s inym subjektom.
-Teda po zosumarizovani bude platit viac, ako doteraz !A ak sa na trhu objavy do 5-tich rokov firma s výhodnejšou ponukou, tak poplatok za vypoved je neumerne vysoky !
PRETO NEVYHODNA !
-A to este nespominam poplatky za odborne poradenstvo,ako aj mimoriadnu zálohu, ktore si udajne nauctuju v prvej fakture.

http://www.porada.sk/t181573-energeticke-centrum-suhrn.html
barlova
30.12.11,16:49
ahojte, ja som tiež podpísala zmluvu s EC a to priamo medzi dverami. Nemôžem povedať, že bol ten pán arogantný alebo na nás tlačil .
Podpísali sme zmluvu s tým, že dal nám vybrať na ako dlho chceme. vybrali sme si lehotu pol roka a potom uvidíme. Nič pred nami neskrýval, na všetko nás upozornil. Po mesiaci sa mi ozvali z EC či sa na niečo chceme opýtať ...Pred týždňom som tam volala, telefón mi zdvihli , odpovedali mi čo som chcela vedieť . Nevidím v tom problém . Ak nebudeme spokojní po prvom vyúčtovaní dáme výpoveď. V čom je problém ?
kamoska1
30.12.11,17:36
barlova,tak,potom tu daj vedieť,ako ste spokojní,čo Vás prekvapilo,čo Vás okúzlilo a či sú tie ceny od nich lacnejšie,ako slubujú.
gogol99
02.01.12,07:09
ahojte, ja som tiež podpísala zmluvu s EC a to priamo medzi dverami. Nemôžem povedať, že bol ten pán arogantný alebo na nás tlačil .
Podpísali sme zmluvu s tým, že dal nám vybrať na ako dlho chceme. vybrali sme si lehotu pol roka a potom uvidíme. Nič pred nami neskrýval, na všetko nás upozornil. Po mesiaci sa mi ozvali z EC či sa na niečo chceme opýtať ...Pred týždňom som tam volala, telefón mi zdvihli , odpovedali mi čo som chcela vedieť . Nevidím v tom problém . Ak nebudeme spokojní po prvom vyúčtovaní dáme výpoveď. V čom je problém ?

a zazvoní zvonec a rozprávky bude koniec :-)
ak niekto taký vôbec existuje, tak rýchlo zistí, že za podpis zmluvy na 1/2 roka nemá žiadnu províziu a že bude mať síce dobrý pocit, ale jeho rodina z toho nemá nič...
Clever888
03.01.12,15:18
Je jedno, na kolko zmluvu podpisete, ak by ste si precitali obchodne podmienky, zistite, ze aj ked mate zmluvu na dobu urcitu, mozete od zmluvy odstupit pri kazdej zmene cennika - takze ziadne riziko...
Clever888
03.01.12,15:22
Maju cenniky pre rok 2012 na webe - takze staci pozriet a porovnat, su tam rozne produktove rady, mozete usetrit 5 - 10%, podla toho, ktoru si vyberiete v porovnani dodavatelmi ako napr ZSE, SSE, VSE alebo SPP... zmena dodavatela nie je strasidlo... len sa niektori pokusaju z toho urobit strasidlo...
Clever888
03.01.12,15:28
treba napisat mail, list, zavolat, povedat co sa stalo, ze predajca neinformoval... nech vam tie baliky zrusia... v zmluve su lehoty na to, aby sa dali produkty ako napr ten balik zrusit... mozte mat kludne zmluvu bez akychkolvek priveskov...
Clever888
03.01.12,15:35
Takychto obchodakov treba nahlasit aj tomu dodavatelovi, ktoreho zastupuju... nech vedia, ako sa chovaju ti obchodaci k ludom... su za nich zodpovedni, a mozno maju dobry umysel ale ti obchodaci im kazia meno... tak nech ich potrestaju, pokutuju...
gogol99
03.01.12,17:12
už sú tu zavesené nové ceny EC na rok 2012

www.vyhodnaenergia.sk
www.vyhodnaenergia.sk/plyn
jan.durass
04.01.12,16:02
Ja som podal odvolanie v Novembri 2011 už aj zo sankciami len nech sme od nich preč ale prešiel mesiac a stále mi neprišlo žiadne vyrozumenie, namiesto toho prišli šeky. Čo mám robiť na koho sa obrátiť ? nemali by mi odpovedať do 30 dni ? neporušili zákon ? poradte pls
gogol99
04.01.12,16:57
Zákon neporušili. Morálku áno.
babicka1
05.01.12,17:24
ahoj ja som tiež podpísala zmluvu s energetickým centrom ,ale po týchto radách čo som si prečítala som sa aj nalakala ,ale nechala som to tak, ked som tam volala vždy mi zdvihli a vysvetlili mi čo som si nebola istá ,ano ako mi poslali papiere čo budem mesačne platit bolo tam ,že ked máš bonusový balík tak zaplatíš zálohu xy potom po 5 rokou ti to vrátia ,ale ty si nemusíš dat ten bonus a budeš platit normalne ako máte dohodnuté ja mám tu aj elektriku aj plyn dnes mi prišlo sipo už od nich s el aj plynom tak ako sme sa dohodli mám iba balík výhod ten sa platí mesačne 2,40 to na to že bude el aj plyn o nejaké percentá lacnejší písala som im aj na imeil a na každý mi hned odpovedali tak im verím aj oni sa pekne zakaždým podakovali,tak neviem prečo im neverit a nevyskúšat či to naozaj bude lacnejšie alebo nie
Clever888
20.01.12,19:05
Podpisovať zmluvu na 5 rokov s Energetickým centrom, to pokladám za zbytočnosť. Stačí podpísať vždy v januári s najlacnejším na najbližší rok a o rok v januári opäť s najlacnejším...

Myslim, ze sa v ich VOP pise, ze mas pravo kedykolvek od ich zmluvy odstupit pri zmene cennika alebo obchodnych podmienok... takze je uplne jedno, na kolko si zmluvu zaviazes... ci toto ti Gogol99 uniklo pri podrobnom studiu ich obchodnych podmienok?
Clever888
20.01.12,19:18
Tak aby bolo jasne, v com bola zmluva nevyhodna:
-Obchodný zástupca (OZ), vyuzijuc nie prave najpruznejsie myslenie dochodcu spisal s nim zmluvu na obdobie 5 (piatich)rokov! Ak odberatel najneskor 1 mesiac pred ukoncenim zmluvy nepoziada pisomne o jej zrusenie, predlzuje sa automaticky na dalsich 5 rokov!!!
-Nahovoril mu aj balicek senior EP, bez upozornenia na jeho spoplatnenie ! (cena 9,99€ sDPH mesacne!)-Netvrdim, ze sluzby za tuto cenu su zlé,ale OZ nezistoval, ci podobny produkt uz dotycny dochodca nema uzatvoreny s inym subjektom.
-Teda po zosumarizovani bude platit viac, ako doteraz !A ak sa na trhu objavy do 5-tich rokov firma s výhodnejšou ponukou, tak poplatok za vypoved je neumerne vysoky !
PRETO NEVYHODNA !
-A to este nespominam poplatky za odborne poradenstvo,ako aj mimoriadnu zálohu, ktore si udajne nauctuju v prvej fakture.

http://www.porada.sk/t181573-energeticke-centrum-suhrn.html

Trochu si ma Gogol99 inspiroval pozriet sa do tych udajne strasidelnych obchodnych podmienok... normalne si ma nachvilu vylakal, ze som spravila hovadinu tym, ze som prezmluvnila nas dom a usetrim asi 130 eur na elektrine a tiez tak nejak na plyne... :-))) takze:

1. ci podpises zmluvu na 5 rokov alebo nie, je uplne u prdelky, pretoze mas pravo vzdy pri zmene obchodnych podmienok, ci cennika od zmluvy odstupit... takze v com je problem? pozri si napr obchodne podmienky tradicnych dodavatelov, tam sa tiez zmluvy na dobu viazanu automaticky prolonguju... preco nepovies aj toto?
2. balicek senior, pohodu a extra je mozne zrusit do 2 mesiacov od uzatvorenia zmluvy ( podla osobitnych podmienok, co visia na ich webe ) a poistenie tiez zanika nezaplatenim prvych dvoch mesacnych poistnych platieb...
3. mimoriadna zaloha - ak si precitas obchodne podmienky, tak sa dozvies, ze je to nieco ako kaucia, ak tomu spravne rozumiem... ktoru ak zaplatis ( NIE SI POVINNY!!!! ), tak dostavas dalsiu zlavu z cennika ( nieco ako ked das banke peniaze a ona ti ich uroci )... a na tuto zalohu dostavas samostatnu zalohovu fakturu... ak neuhradis, nemas narok na dodatocnu zlavu...

skus byt trosku menej ucelny, mozno ti uverime, ze tu prispievas len preto, lebo ti zalezi na blahu nas vsetkych. a opat prizvukujem, suhlasim plne s tym, aby ste ludia nepodpisovali nic unahlene, bez rozmyslu, ziadny tradicny dodavatel nekrachuje... len Vas uz nemozu dojit na drahych cennikoch ako doteraz bez rizika, ze o Vas pridu... dokladne pozrite, co Vam zaskrtavaju na zmluve, ak je tam cokolvek s cim ste neboli oboznameni, volajte hned dodavatelovi, ziadajte zrusenie. alebo si nechajte vysvetlit, v com tie produtky spocivaju... mozno aj o ne zacnete mat zaujem... pre mna tie produkty atraktivne nie su, pre niekoho mozno ano... a hlavne, nerobte paniku, ak podpisete aj, lebo vas ocari kuzlom osobnosti nejaky fesak medzi dverami, tak mate 7 alebo 14 dni, podla toho u ktoreho dodavatela na to, aby ste od zmluvy odstupili.
pavol36
22.01.12,08:18
Ad Clever888

Uvádzaš, že v čom je problém? Že mas pravo vzdy pri zmene obchodnych podmienok, ci cennika od zmluvy odstupit. To je síce pravda. Ale ak napíšeš A - napíš aj B. EC je podľa VOP povinné zverejniť nové VOP i cenníky mesiac pred nadobudnutím účinnosti a odberateľ má právo odstúpiť od zmluvy najneskôr týždeň pred nadobudnutím účinnosti VOP a nových cenníkov.
To je síce veľmi pekné, ale ako má odberateľ odstúpiť od zmluvy, keď nové cenníky s účinnosťou od 1.1.2012 zverejní EC na svojom webe 1.1.2012? A to nehovorím o tom, že podľa VOP nestačí, aby ich zverejnili na webe ale i vhodným spôsobom o tom upovedomili odberateľa. Zverejnenie na webe nie je totožné s adresným upovedomením odberateľa. Je toto zo strany EC seriózne? Nie, nie je. Naopak, je to prudko účelové, asi aj sám vieš prečo :)
Cenníky ani nemohli zverejniť skôr, pretože rozhodnutie URSO o cenách elektriny na rok 2012 pre EC bolo vydané až 30.12.2011. Nemyslím, že to zo strany EC bolo "nějaké malé nedorozumění", skôr to chápem ako úplne vychaný úmysel, ktorý je v rozpore so zákonom o energetike a nariadením vlády o podmienkach trhu s elektrinou...
Prajem ti veľa svetlých a ničím nerušených zajtrajškov po zazmluvnení tvojho domu na dodávky elektriny od EC... Alebo by si bol(a) skôr zastihnuteľný v centrále EC na Sartorisovej v Bratislave? To vieš úplne presne len ty :)))
gogol99
22.01.12,17:26
Myslim, ze sa v ich VOP pise, ze mas pravo kedykolvek od ich zmluvy odstupit pri zmene cennika alebo obchodnych podmienok... takze je uplne jedno, na kolko si zmluvu zaviazes... ci toto ti Gogol99 uniklo pri podrobnom studiu ich obchodnych podmienok?

Nemienim tu súťažiť o to, kto zjedol väčší kus múdrosti celého sveta. Kľudne si do mňa kopni. Na rozdiel od Teba sledujem dianie a viem, že EC urobil podvod, keď zavesil na web cenníky, ktoré nadobudli účinnosť dňa 1.1.2012 a zavesil ich na web 1.1.2012 a rovnako tak aj VOP presne to isté. Takže síce podľa starých a ešte stále platných VOP môžeš od zmluvy odstúpiť vždy vtedy, keď menia VOP, alebo cenník, ale súčasne sa podľa tých istých VOP zaviazali zverejniť nový cenník, alebo nové VOP na webe minimálne 2 mesiace pred dňom ich účinnosti s tým, aby mal odberateľ 1 mesiac na preštudovanie nového cenníka, alebo nových VOP tak, aby odberateľ najneskôr 1 mesiac pred ich účinnosťou stihol podať odstúpenie od zmluvy, ak s nimi nesúhlasí. Pri cenníkoch musí byť splnená podmienka, že nové ceny sú vyššie, než pôvodne. Takže ak chceli byť v EC takí seriózni, ako ich tu obhajuješ a ako ma tu spochybňuješ, tak sa vyjadri k tomu, či odberatelia mohli stihnúť postupovať podľa ešte stále platných VOP z roku 2011 a odstúpiť od zmluvy, keď v deň zverejnenia nových cenníkov a aj nových VOP už v podstate nemôže žiadny odberateľ od zmluvy odstúpiť, keďže nestihol lehotu najneskôr 1.12.2011 odstúpiť od zmluvy, keďťže nové cenníky a novéé VOP už 1.1.2012 nadobudli účinnosť. Problém však je, že k 1.12.2011 ešte nikto ani nechyroval o nových cenníkoch, alebo VOP.

Každý odberateľ si sám za seba zodpovedný za to, čo podpísal, v každom prípade som proti tomu, aby ktorýkoľvek dodávateľ hrubo porušoval práva spotrebiteľa. A to, že EC hrubo porušilo práva spotrebiteľa je neodškriepiteľné a už to nie je o tom, že oni nič, oni muzikanti a za všetko môžu ich externí predajcovia.
pavol36
22.01.12,17:49
Ešte doplním gogol.

To, že pri cenníkoch musí byť splnená podmienka, že nové ceny sú vyššie, než pôvodné - nemá absolútne žiadnu oporu v zákone o energetike ani vykonávacích vyhláškach. Takže kľudne je možnosť odstúpiť od zmluvy aj pri pohybe cien smerom nadol. VOP nemôže byť v rozpore s vyššou právnou normou.
Príklad: do 31.12.2012 je cena 20, od 1.1.2013 bude cena 10, ale u konkurencie 8. Prečo by som neodstúpil od zmluvy?
Rozalka
22.01.12,18:13
..........
3. mimoriadna zaloha - ak si precitas obchodne podmienky, tak sa dozvies, ze je to nieco ako kaucia, ak tomu spravne rozumiem... ktoru ak zaplatis ( NIE SI POVINNY!!!! ), tak dostavas dalsiu zlavu z cennika ( nieco ako ked das banke peniaze a ona ti ich uroci )... a na tuto zalohu dostavas samostatnu zalohovu fakturu... ak neuhradis, nemas narok na dodatocnu zlavu.....
Dovolila som si vyňať časť tvojho príspevku:
môj názor na túto "akože" kauciu - kedy ti ju vrátia?
pozri sa, koľko dlhujú len do Sociálnej poisťovne ... a to neznamená, že svojim dodávateľom platia všetko načas! Stačí, že sa dvaja dohodnú a môžu ich dať do konkurzu. Kto potom tú kauciu vráti, keď takíto veritelia budú úplne na chvoste?

Videla som zmluvu k Senior balíku, áno energia bola lacnejšia, o 50 centov po odbere 1 MWh. A dôchodca - za koľko to asi môže spáliť, čo myslíš?

Ak mi príde od tradičného dodávateľa vyúčtovanie energie, s ktorým nie som spokojná, pôjdem do ich "kamenného" sídla, ktoré je väčšinou do 0,5 - 1 km od môjho sídla a môžem reklamovať.
Na koho sa obrátim u dodávateľov typu EC? môžem im volať na call-centrum, kde aj tak nikto nedvíha telefóny, alebo si môžem vypočuť
"...ak chcete .... stlačte číslo ..."
Ďakujem, neprosím.
gogol99
23.01.12,01:52
Ešte doplním gogol.

To, že pri cenníkoch musí byť splnená podmienka, že nové ceny sú vyššie, než pôvodné - nemá absolútne žiadnu oporu v zákone o energetike ani vykonávacích vyhláškach. Takže kľudne je možnosť odstúpiť od zmluvy aj pri pohybe cien smerom nadol. VOP nemôže byť v rozpore s vyššou právnou normou.
Príklad: do 31.12.2012 je cena 20, od 1.1.2013 bude cena 10, ale u konkurencie 8. Prečo by som neodstúpil od zmluvy?

To je asi otázka pre právnika. Domnievam sa, že formulácie vo VOP o tom, že odberateľ si VOP podrobne preštudoval a že súhlasí s VOP sú pre EC asi dostatočnou poistkou, proti takejto námietke. Každá zmluva, ak sa na tom zmluvné strany dohodnú, umožňuje odchýlenie od logického výkladu platnej legislatívy a preto sa domnievam, že táto námietka by asi pred súdom neobstála.
pavol36
23.01.12,05:22
Ad gogol

Samozrejme, to bola otázka pre právnika. VOP môžu ísť nad rámec zákona a môžu upravovať ďalšie skutočnosti, ale nemôžu byť v rozpore so zákonom. V takom prípade nečakať, až EC dá podanie na rozhodcovský súd, ale spotrebiteľ musí podať žalobu na súd I. stupňa v mieste bydliska. A podľa zaužívanej súdnej praxe to tento súd I. stupňa aj bude rozhodovať, bez toho, aby vec postúpil rozhodcovskému súdu. Zaujímavé príklady na podobné veci sú na stránke min. spravodlivosti - ochrana spotrebiteľa v súdnej praxi :-)
Clever888
23.01.12,09:00
Ad Clever888

Uvádzaš, že v čom je problém? Že mas pravo vzdy pri zmene obchodnych podmienok, ci cennika od zmluvy odstupit. To je síce pravda. Ale ak napíšeš A - napíš aj B. EC je podľa VOP povinné zverejniť nové VOP i cenníky mesiac pred nadobudnutím účinnosti a odberateľ má právo odstúpiť od zmluvy najneskôr týždeň pred nadobudnutím účinnosti VOP a nových cenníkov.
To je síce veľmi pekné, ale ako má odberateľ odstúpiť od zmluvy, keď nové cenníky s účinnosťou od 1.1.2012 zverejní EC na svojom webe 1.1.2012? A to nehovorím o tom, že podľa VOP nestačí, aby ich zverejnili na webe ale i vhodným spôsobom o tom upovedomili odberateľa. Zverejnenie na webe nie je totožné s adresným upovedomením odberateľa. Je toto zo strany EC seriózne? Nie, nie je. Naopak, je to prudko účelové, asi aj sám vieš prečo :)
Cenníky ani nemohli zverejniť skôr, pretože rozhodnutie URSO o cenách elektriny na rok 2012 pre EC bolo vydané až 30.12.2011. Nemyslím, že to zo strany EC bolo "nějaké malé nedorozumění", skôr to chápem ako úplne vychaný úmysel, ktorý je v rozpore so zákonom o energetike a nariadením vlády o podmienkach trhu s elektrinou...
Prajem ti veľa svetlých a ničím nerušených zajtrajškov po zazmluvnení tvojho domu na dodávky elektriny od EC... Alebo by si bol(a) skôr zastihnuteľný v centrále EC na Sartorisovej v Bratislave? To vieš úplne presne len ty :)))

Jasne, ze sedim na Sartorisovej, asi tam sedi kazdy nahodou spokojny zakaznik ECcka... :-) musia tam mat asi budovu velku jak kravin, aby ich tam vsetkych pomestili... :-)

Ja som reagovala k tomu, ci je beznadejne ukoncit zmluvu skor, nez uplynie napr 5 rokov, ak si to niekto nechal dobrovolne/nedobrovolne zaskrtnut v zmluve. Neviem, kedy zverejnovali nove cenniky, a ani to pre mna osobne nie je dolezite, pre mna je podstatne to, ze ta cena je nizsia ako u mojho povodneho dodavatela ZSE... a kedze som nestiehla na ich webe, kedy zverejnili cenniky pre 2012, tak nemozem predsa pisat nejake B... nie?

Ti, co chcu zmluvu z tohto dovodu ukoncit, tak to pravo maju, nech si EC vyvesilo co chce nie? Ved je jednoznacne, kedy tie cenniky zverejnili, takze by sa mali zakaznici svojho prava domoct... ja nie som pravnik, ale pride mi, ze to ich pravo je jasne uchopitelne.

Inak k tomu adresnemu upovedomeniu... Neviem, ci to seriozne je, ci nie... ale ak si pozries VOP ZSE - tak tam sa pise, ze maju o zmene cien uverejnit oznam... ja som tam nic okrem samotneho cennika nenasla... a CEZ ma vo svojich VOP, ze ma cennik zverejnit na webe alebo zaslat upozornenie zakaznikovi pisomne/mailom... moja babka ziadny internet nema, lebo ma 73 rokov, a ziadne upozornenie pisomne nedostala... dostala minuly tyzden akurat tak rozpisy zaloh... aj to po tom, co sme vyvolavali do CEZu... takze asi podla svojich VOP nefunguje nikto...

Inak priklad k tomu odstupovaniu od cennikov - citam vo VOP CEZu, ze ak zakaznik odstupi od zmluvy z dovodu cennika, musi tak urobit najneskor do dna ucinnosti zmeny cennika... ak je ich cennik ucinny napriklad od 20. 01. 2012 - to znamena, ze ak posle moja babka odstupenie od zmluvy 19. 01. 2012, tak zmluva zanika ano? no ale ak si dobre pamatam, zmena dodavatela je mozna len kvartalne u domacnosti... to potom bude cierny odberatel do konca kvartalu? takze ju mozu odpojit? pokutovat? alebo?

obavam sa, ze cim budeme viac sa hrabat v tych VOP...zistime, ze na slovensku je v energetike jeden velky ehm...
Clever888
23.01.12,09:13
Nemienim tu súťažiť o to, kto zjedol väčší kus múdrosti celého sveta. Kľudne si do mňa kopni. Na rozdiel od Teba sledujem dianie a viem, že EC urobil podvod, keď zavesil na web cenníky, ktoré nadobudli účinnosť dňa 1.1.2012 a zavesil ich na web 1.1.2012 a rovnako tak aj VOP presne to isté. Takže síce podľa starých a ešte stále platných VOP môžeš od zmluvy odstúpiť vždy vtedy, keď menia VOP, alebo cenník, ale súčasne sa podľa tých istých VOP zaviazali zverejniť nový cenník, alebo nové VOP na webe minimálne 2 mesiace pred dňom ich účinnosti s tým, aby mal odberateľ 1 mesiac na preštudovanie nového cenníka, alebo nových VOP tak, aby odberateľ najneskôr 1 mesiac pred ich účinnosťou stihol podať odstúpenie od zmluvy, ak s nimi nesúhlasí. Pri cenníkoch musí byť splnená podmienka, že nové ceny sú vyššie, než pôvodne. Takže ak chceli byť v EC takí seriózni, ako ich tu obhajuješ a ako ma tu spochybňuješ, tak sa vyjadri k tomu, či odberatelia mohli stihnúť postupovať podľa ešte stále platných VOP z roku 2011 a odstúpiť od zmluvy, keď v deň zverejnenia nových cenníkov a aj nových VOP už v podstate nemôže žiadny odberateľ od zmluvy odstúpiť, keďže nestihol lehotu najneskôr 1.12.2011 odstúpiť od zmluvy, keďťže nové cenníky a novéé VOP už 1.1.2012 nadobudli účinnosť. Problém však je, že k 1.12.2011 ešte nikto ani nechyroval o nových cenníkoch, alebo VOP.

Každý odberateľ si sám za seba zodpovedný za to, čo podpísal, v každom prípade som proti tomu, aby ktorýkoľvek dodávateľ hrubo porušoval práva spotrebiteľa. A to, že EC hrubo porušilo práva spotrebiteľa je neodškriepiteľné a už to nie je o tom, že oni nič, oni muzikanti a za všetko môžu ich externí predajcovia.

Ja neviem, kedy ich vyvesili... ale to, co pises, ma logiku... takze ak sa to takto udialo, potom je jedno, aky datum si oni napisali do cennikov ci VOP... nevplyva to na pravo zakaznika od zmluvy odstupit... nie?

Inak Gogol, ak si pozries VOP ZSE, SSE, VSE... tak vsade myslim pisu, ze maju byt VOP zverejnene mesiac pred ucinnostou... akurat vsade pozeram, ze platnost a ucinnost je nakoniec rovnaky den... jedine CEZ to ma tak, ze platne ich ma od zverejnenie a ucinne mesiac po... takze jedine oni funguju podla VOP? asi ano... takze tu asi kazdy kasle na prava, ktore vyplyvaju zakaznikom z obchodnych podmienok :-(
pavol36
23.01.12,10:13
Clever,
neboj sa o babku. Ak by odstúpila, neodstúpila by k 20.1.2012 ako to ty uvádzaš vo svojom príklade, ale v odstúpení zmluvy by uviedla dátum skončenia dňom 31.3.2012, t.j. k prvému možnému termínu zmeny dodávateľa. Tak by to bolo aj v súlade s VOP aj v súlade so zákonom o energetike. Do 31.3. by bola v zmluvnom vzťahu so starým dodávateľom, od 1.4. s novým dodávateľom - toť jednoduché...
Samozrejme by kópiu odstúpenia zaslala i novému dodávateľovi a PDS spoločne so žiadosťou o zmenu dodávateľa. Priebeh zmeny dodávateľa trvá 40 dní, v odôvodnených prípadoch 22 dní, čo je najkratšia hranica, kedy sa to dá stihnúť - toto je uvádzané i v prevádzkových poriadkoch distribučných spoločností (nemýliť si to s dodávateľmi).
Clever888
23.01.12,11:08
Clever,
neboj sa o babku. Ak by odstúpila, neodstúpila by k 20.1.2012 ako to ty uvádzaš vo svojom príklade, ale v odstúpení zmluvy by uviedla dátum skončenia dňom 31.3.2012, t.j. k prvému možnému termínu zmeny dodávateľa. Tak by to bolo aj v súlade s VOP aj v súlade so zákonom o energetike. Do 31.3. by bola v zmluvnom vzťahu so starým dodávateľom, od 1.4. s novým dodávateľom - toť jednoduché...
Samozrejme by kópiu odstúpenia zaslala i novému dodávateľovi a PDS spoločne so žiadosťou o zmenu dodávateľa. Priebeh zmeny dodávateľa trvá 40 dní, v odôvodnených prípadoch 22 dní, čo je najkratšia hranica, kedy sa to dá stihnúť - toto je uvádzané i v prevádzkových poriadkoch distribučných spoločností (nemýliť si to s dodávateľmi).

Nebojim, lebo som jej povedala, ze ak podpisala nejakemu podomovemu expertovi, bez toho, aby mu rozumela pol slova ( totiz vie po slovensky veeelmi obmedzene ), tak nech si nesie nasledky... a samozrejme nic odstupovat nebude... fakt je, ze CEZ ma cennik lepsi nez tradicny... takze nepreraba :-) takze ma to netrapi... a pekne bude od nich odoberat... mierne mi sice zdvihli adrenalin, ked sme k nim kvoli tym rozpisom volali... kym sme sa konecne dovolali, zistili sme, ze nas to prehodilo na infolinku ceskeho CEZu, ktori zdvihaju telefony, ak je slovenske call centrum pretazene, no nemaju zaroven k slovenskym zakaznikom ziadne info, takze si vas max vypocuju a zapisu si vase cislo, ze zavolaju spat... nam nezavolali, ehm... no ale dosiel v zasade plus minus v tych dnoch rozpis zaloh... tak sme v klude a snad pojde vsetko ako po masle...

Tomu tvojmu postupu rozumiem... ale potom asi neni ok to, ako maju tie vop naformulovane nie? lebo tam pisu, ze odstupenie doruci, ucinnost zmluvy konci dnom dorucenia, ak sa neuvedie v odstupeni iny datum... takze ak ho neuvedie zakaznik, tak konci dnom dorucenia... no a ak je to napr 19. 01. 2012, tak by bola do 1. 4. v ciernom odbere? asi my slovaci si musime trosku zvysit pravne vedomie... lebo fakt je ten, ze kolko z nas sa v tychto veciach aspon ako tak orientuju?
pavol36
23.01.12,11:20
Clever,

účinnosť odstúpenia od zmluvy vzniká dňom doručenia, ak sa neuvedie v odstúpení iný dátum. Táto formulácia je prevzatá priamo z Občianskeho zákonníka, ktorého ustanoveniami sa pre spotrebiteľa v domácnosti zmluvný vzťah riadi. Takže preto je tá formulácia taká.
Ak by babka dnes napísala odstúpenie od zmluvy (je to jednostranný právny akt) a nenapísala by dátum 31.3.2012, tak by ju EC dajme tomu po týždni odpojilo a až do 1.4. by bola bez energií. Preto je dôležité v takomto odstúpení, v súlade s Občianskym zákonníkom, tento termín uviesť. Nie každý má doma dieselový agregát... :)
gogol99
23.01.12,14:55
Ja neviem, kedy ich vyvesili... ale to, co pises, ma logiku... takze ak sa to takto udialo, potom je jedno, aky datum si oni napisali do cennikov ci VOP... nevplyva to na pravo zakaznika od zmluvy odstupit... nie?

Inak Gogol, ak si pozries VOP ZSE, SSE, VSE... tak vsade myslim pisu, ze maju byt VOP zverejnene mesiac pred ucinnostou... akurat vsade pozeram, ze platnost a ucinnost je nakoniec rovnaky den... jedine CEZ to ma tak, ze platne ich ma od zverejnenie a ucinne mesiac po... takze jedine oni funguju podla VOP? asi ano... takze tu asi kazdy kasle na prava, ktore vyplyvaju zakaznikom z obchodnych podmienok :-(

1. Domnievam sa, že v prípade sporu je každý dátum dôležitý. Pretože to je vodítko, či odberateľ stihol, alebo nestihol termín odstúpenia.
2. Súhlasím, že aj ostatní dodávatelia sa správajú voči odberateľom podobne ako EC vo veci zverejňovania nových cenníkov a nových VOP. Rozdiel je iba v tom, že ostatní dodávatelia nedávajú do zmlúv a do VOP klauzuly, ktoré robia z odberateľov ich otrokov. Okrem ČEZ a VSE, ZSE, SSE SPP nikto iný nezverejnil cenník v zákonnej lehote 30 dní pred nadobudnutím účinnosti nového cenníka. Podobne aj VOP. Toto je vlákno, v ktorom sa rozoberá EC, preto sa vyjadrujem k EC.
pavol36
27.01.12,16:25
Pre všetkých:

Nakoľko sa tu opakovane vyskytujú viacmenej rovnaké otázky, na ktoré už v niektorých vláknach tohoto webu bolo odpovedané - dávam sem odkazy na 3 vlákna, ktoré sú najviac aktuálne a aktívne:

1) http://www.porada.sk/t170946-p7-ec-energeticke-centrum-co-su-zac.html
2) http://www.porada.sk/t178650-p6-energeticke-centrum-zrusenie-zmluvy.html
3) http://www.porada.sk/t176899-p3-zmena-dodavatela-plynu-aj-elektriky-energeticke-centrum.html

Pred položením Vašej otázky si prečítajte vyššieuvedené odkazy. Je veľmi pravdepodobné, že tam na ne nájdete odpoveď.
gogol99
20.02.12,20:42
Clever888
21.02.12,08:59
http://hnonline.sk/firmyafinancie/c1-54777550-oklamali-nas-tvrdia-tatranci

hm, zdruzenie, ktoreho predsednicka visi na kandidatke Matovicovych obycajnych ludi v najblizsich volbach... zdruzenie, ktoremu hrozi podla ich vlastnych slov zanik, lebo od nich ministerstvo ziada spat dotacie... ktora ma posobnost v inych krajoch nez Popradsky ale zrazu riesi problemy Popradcanov... nebude to nejaka politicka kampan? tym netvrdim, ze podomovy predaj je bez skvrny, ale toto mi pride take vyumelkovane... hlavne niektore argumenty toho zdruzenia v ich tlacovej sprave su uplne zcestne... verifikacny hovor, ktory robi EC za ucelom overenia spokojnosti zakaznika je nekala praktika? neviem, ci by sa nemali vratit spat do skoly a zopakovat si seminare prava...
gogol99
22.02.12,15:47
Vypadá to tak, že je to politické spiknutie proti EC. A že je v tom aj tajná služba. Možno, že v tom má prsty sám Tom Nicholson a už sa chystá v zahraničí vydať ďalšiu knihu. V tomto prípade o EC...
martin130w
25.02.12,15:35
EC??? dobre s nami a ZLE PREČ !!!
mam s tou spoločnosťou skusenosti, zaklopal trupik na dvere že chce hlavu rodiny... povedlal som že ja som to(nepozdavalao sa mu lebo mám len 24r). že chce videť vyučtovanie za elektrinu.... a začal ma tlačiť bajky a kaleraby do hlavy.slušne som ho poslal nech ide svojou cestou.. no sestra také šťastie nemala .. mali tu drzosť že sa nechali vyhlasiť v obecnom rozhlase..tiež sa čudujem že to vôbec vyhlasili.. a po tom čo mi povedala sestra čo jej natlačil ten trupik do hlavy... no hľadal som ich po dedine .... ale nenašiel .... chcel som ich dať polícii nech si s nimi robia poriadky.... ihneď som písal výpoveď , sťažnosť... a nabuduce ked mi niekto od nich zaklope na dvere.... vedro vody ho asi neminie!
gogol99
25.02.12,17:58
Napriek tomu, že EC zneužíva a zavádza svojich zákazníkov, treba povedať na rovinu, že sú aj takí dodávatelia elektriny a plynu, ktorí nezneužívajú a neklamú odberateľov. A nemám tým na mysli tých veľkých, ako sú SSE, ZSE, VSE a SPP.

Preto radím každému, nech bez zaváhania zmení dodávateľa ak tým ušetrí. Zároveň radím každému, nech nepodpisuje zmluvu s viazanosťou.
gogol99
07.07.12,06:04
Ja požívam túto stránku na to, aby som sa zorientovala medzi dodávateľmi

http://www.vyhodnaenergia.sk/odkaz/76/zmena-dodavatela-plynu
gogol99
03.10.12,04:58