mazella
11.05.06,22:40
Uz niekolko dni sa snazim ziskat co najviac informacii o RZZP, citam prispevky krizom krazom, studujem zakony, vyhlasky, nariadenia a opatrenia......
(a podla poctu prispevkou k tejto teme nie som sama)

a dnes na zdravotnej poistovni som sa dozvedela, ze tamojsie pracovnicky

este ani nevideli tlaciva, ktore im vyplnene mame do 30.6.2006 odovzdat

Preto sa pytam kto tie tlaciva bude kontrolovat?????
Melnick
11.05.06,20:47
Uz niekolko dni sa snazim ziskat co najviac informacii o RZZP, citam prispevky krizom krazom, studujem zakony, vyhlasky, nariadenia a opatrenia......
(a podla poctu prispevkou k tejto teme nie som sama)

a dnes na zdravotnej poistovni som sa dozvedela, ze tamojsie pracovnicky

este ani nevideli tlaciva, ktore im vyplnene mame do 30.6.2006 odovzdat

Preto sa pytam kto tie tlaciva bude kontrolovat?????

:D :D :D :D :D Práve tie pracovníčky:D :D :D :D :D
Paula
11.05.06,20:49
V niektorých ZP veru tlačivá ešte nevideli, školenie nemali....zato nekonečné rady človiečikov túžiacich po informáciach majú nielen po najbližší chodník, ale i cez ulicu. Pracovníčky ZP sú zúfalé vo svojej nevedomosti ....chyba réžie :cool:
Lucy
11.05.06,20:53
V niektorých ZP veru tlačivá ešte nevideli, školenie nemali....zato nekonečné rady človiečikov túžiacich po informáciach majú nielen po najbližší chodník, ale i cez ulicu. Pracovníčky ZP sú zúfalé vo svojej nevedomosti ....chyba réžie :cool:

Pauli, ak som dobre zachytila vo vysielaní nemenovaného rádia tento týždeň, tak tie pracovníčky ZP majú aj tým "radom človiečikom" pomôcť a poradiť pri vypĺňaní tých tlačív ;)
abel
11.05.06,21:03
Uz niekolko dni sa snazim ziskat co najviac informacii o RZZP, citam prispevky krizom krazom, studujem zakony, vyhlasky, nariadenia a opatrenia......
(a podla poctu prispevkou k tejto teme nie som sama)

a dnes na zdravotnej poistovni som sa dozvedela, ze tamojsie pracovnicky

este ani nevideli tlaciva, ktore im vyplnene mame do 30.6.2006 odovzdat

Preto sa pytam kto tie tlaciva bude kontrolovat????? No veď oni ich uvidia, keď im ich odovzdáme, a kontrolovať ich budú za dva roky, a to už budú dobre preškolené. Dovtedy budú mať už vytlačené aj tlačivá na pokuty.
:D alebo :mee: ?
mazella
11.05.06,21:06
A co keby "pracovnickam" niekto poradil, ze existuje aj www.porada.sk. kde si tie tlaciva a dokonca aj kompletne vyplnene, mozu pozriet....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Paula
11.05.06,21:08
Na našu poradu už odkazujú zástupy človiečikov práve aj zúfalé pracovníčky ZP....mám skúsenosť:)
Melnick
11.05.06,21:18
Na našu poradu už odkazujú zástupy človiečikov práve aj zúfalé pracovníčky ZP....mám skúsenosť:)

:eek: :eek: :eek: ............. :D :D :D .
Nika
12.05.06,05:56
A co keby "pracovnickam" niekto poradil, ze existuje aj www.porada.sk (http://www.porada.sk). kde si tie tlaciva a dokonca aj kompletne vyplnene, mozu pozriet....

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


A načo by to robili? :rolleyes: :rolleyes:
zuzanar
12.05.06,06:01
Včera som bola na zdravotnej keď mi pracovníčka uvidela v ruke tlačivo ročné zúčtovanie vzdialila sa asi na meter a tvárila sa akoby som mala ebolu.
Melnick
12.05.06,06:03
Včera som bola na zdravotnej keď mi pracovníčka uvidela v ruke tlačivo ročné zúčtovanie vzdialila sa asi na meter a tvárila sa akoby som mala ebolu.


:D :D :D :D :D :D
Tweety
12.05.06,06:05
quote=Melnick]:D :D :D :D :D :D[/quote]

Nič zvláštne, aj ja tieto tlačivká zatiaľ bojkotujem. A to mám 20 zamestnancov na krku.:p
Jozef Mihál
12.05.06,06:05
Skúsený Poraďák posiela vyplnené tlačivo poštou, najmä ak má Ebolu.
ALDA
12.05.06,06:09
Skúsený Poraďák posiela vyplnené tlačivo poštou, najmä ak má Ebolu.

Jožko nerozumiem :mee:
mysimis
12.05.06,06:14
Skúsený Poraďák posiela vyplnené tlačivo poštou, najmä ak má Ebolu.
:mee: mám skúsenosť, tlačivá som zaslala poštou, mala som aj podací lístok a pracovníčka mi povedala že v tej obálke mohlo byť čokoľvek iné. Ona totiž nevedela nájsť tlačivo zaslané poštou.
Melnick
12.05.06,06:22
quote=Melnick]:D :D :D :D :D :D
Nič zvláštne, aj ja tieto tlačivká zatiaľ bojkotujem. A to mám 20 zamestnancov na krku.:p



No ja sa k tým mojim staviam tiež ako k nakazeným:D
Tweety
12.05.06,06:23
No ja sa k tým mojim staviam tiež ako k nakazeným:D
No super, už som si myslela, že som v tom iba ja sama,samúčka.:pPotešila si ma.:)
Melnick
12.05.06,06:29
A vieš o tom ,že som údajne vymyslela tlačivo "SV":D



:Dhttp://www.porada.sk/showthread.php?p=240566#post240566
Tweety
12.05.06,06:31
A vieš o tom ,že som údajne vymyslela tlačivo "SV":D :D Takže za všetko môžeš ty, a nie Zajko a skúsený poraďák s veľkým počtom bodíkov? No to sa teš:p .
alušik
12.05.06,06:40
Však aj ja som písala, aké úžasné tety máme na zdravotnej poisťovni...:D :D :D Jóoooj, tak ma to vtedy rozčúlilo...
Viď: http://www.porada.sk/t25702-p2-ron-ztovanie-poistnho.html
Inak zamestnancov tiež úspešné bojkotujem. Ale s dvoma ročnými zúčtovaniami - manželovým a jednou SZČO som sa už popasovala - dnes obaja idú na zdravotku, tak som zvedavá na reakcie.:D :D :D
Melnick
12.05.06,06:42
Takže za všetko môžeš ty, a nie Zajko a skúsený poraďák s veľkým počtom bodíkov? No to sa teš:p .

Už sa teším,aj na to čo povie JM,keď ho začnú
bombardovať otázkami : "Kde použiť tlačivo SV"
jana32
12.05.06,06:42
Na našu poradu už odkazujú zástupy človiečikov práve aj zúfalé pracovníčky ZP....mám skúsenosť:)
Tak s Paulom súhlasím, lebo dnes som volala do ZP a tam mi dali telef.linku kde mi zodpovedajú moje otázky ( 0850003003 ) a dostala som tip práve na túto Poradu a osobne p. Mihála, ktorý je vraj kompetentný odpoveď na tieto otázky. Myslím že ani sám p. Mihál netuší, kde všade je jeho meno " omieľané " a aké má neskutočné kompetencie.
otázka
12.05.06,11:40
Dnes som bola na našej pobočke VZP odovzdať RZ, čisté SZČO a pani na opačnom konci stola mi povedala, aby som prišla koncom budúceho týždňa, že začiatkom týždňa majú školenie. Bordel!!!
kikoza
12.05.06,11:49
Dnes som bola na našej pobočke VZP odovzdať RZ, čisté SZČO a pani na opačnom konci stola mi povedala, aby som prišla koncom budúceho týždňa, že začiatkom týždňa majú školenie. Bordel!!!
Hlavne, že minulý týždeň v TV bolo, že na každej pobočke už je jeden vyškolený pracovník, ktorý bude usmerňovať.:confused:
Paula
12.05.06,11:53
Hlavne, že minulý týždeň v TV bolo, že na každej pobočke už je jeden vyškolený pracovník, ktorý bude usmerňovať.:confused:
Ten išiel preventívne asi na PN-ku, v záujme záchrany svojho duševného zdravia:cool:
kikoza
12.05.06,12:00
Ten išiel preventívne asi na PN-ku, v záujme záchrany svojho duševného zdravia:cool:
A my môžme ísť lúskať PORADU alebo na určité odd.v nemocnici;) Ja beriem radšej to prvé.
Marianna01
12.05.06,15:39
Tak s Paulom súhlasím, lebo dnes som volala do ZP a tam mi dali telef.linku kde mi zodpovedajú moje otázky ( 0850003003 ) a dostala som tip práve na túto Poradu a osobne p. Mihála, ktorý je vraj kompetentný odpoveď na tieto otázky. Myslím že ani sám p. Mihál netuší, kde všade je jeho meno " omieľané " a aké má neskutočné kompetencie.

Nemala by som za Jožka Mihála hovoriť, predsa však budem taká trúfalá. Myslím, že s tým aj počítal a je s tým zmierený... :) http://www.porada.sk/t25810-odporueanie-poisovne.html
abel
12.05.06,15:43
Hlavne, že minulý týždeň v TV bolo, že na každej pobočke už je jeden vyškolený pracovník, ktorý bude usmerňovať.:confused:
No veď práve to bol ten vyškolený pracovník, ktorý ťa správne usmernil, že máš prísť na budúci týždeň.:D :D :D :D :D :D A ešte bola aj správne umiestnená - na opačnom konci stola :D :D :D
mazella
12.05.06,19:52
Skúsený Poraďák posiela vyplnené tlačivo poštou, najmä ak má Ebolu.

myslim si, ze najvacsiu radost keby "TO" zrusili by mali prave PRACOVNICKY POISTOVNI......
Eulalia
13.05.06,03:14
V tejto chvíli som mimoriadne šťastná, že nerobím mzdy. Napriek tomu mám jednu kacírsku otázku: Bude robiť aj štát RZZP za svojich poistencov? Alebo má to šťastie, že sú to všetko ľudia bez akýchkoľvek alebo len s minimálnymi príjmami? Mám totiž pocit, že práve tam by bolo čo doplácať!
Melnick
13.05.06,05:36
Tak to bola trefa!!!!:D :D :D
Eulalia
13.05.06,14:08
Tak to bola trefa!!!!:D :D :D

Teraz neviem: opýtala som sa totálnu blbosť, alebo som trafila kliniec po hlavičke?

Eva
Melnick
13.05.06,14:12
Teraz neviem: opýtala som sa totálnu blbosť, alebo som trafila kliniec po hlavičke?

Eva

Klinčisko po kotrbe.:D :D :D
Eulalia
13.05.06,14:15
Tak to bola trefa!!!!:D :D :D

Stratila sa mi už napísaná otázka, možno to bude duplicitne.

Tak teraz neviem: opýtala som sa totálnu blbosť, alebo som trafila kliniec po hlavičke?

Eva

Už mi je to jasné, práve si mi odpovedala. Ďakujem
DanielaSL
13.05.06,14:18
No musím sa zastať pracovníčok, že nie všetky sú neochotné...a nevedia , lebo mne jedna milá slečna celkom pekne vedela vysvetliť na našej pobočke VšZP aké tlačivá sú pre koho potrebné. Myslím, že už vyškolená bola. Inú situáciu som zažila v inej poisťovni , kde mali zlú inštrukciu aké tlačivá komu dávať. Pracovníčka povedala, že 30.5. majú mať školenie s p. Mihálom , ktorý sa na tomto podieľal. Tak som jej povedala, že to majú šťastie, že on im to určite najlepšie vysvetlí. No hold , myslím , že to nie je chyba pracovníčok poisťovní , že sú málo, resp. zle informované, ale tých na vyšších miestach, že im to dopredu nezabezpečili.
Ivana Š
13.05.06,19:34
Môj klient dostal poštou z nemenovanej poisťovne informáciu. Vec: Ročné zúčtovanie preddavkov na poistné - informácia.
nebudem ju tu celú citovať, len toto, opísala som to doslovne

"legislatívna úprava o ročnom zúčtovaní preddavkov je definovaná v § 19 zákona NR SR č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení. Ročné zúčtovanie sa podáva na predpísanom tlačive, ktorého obsah a formu určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR - v čase písania tejto informácie ešte nie je vydaná" :mad:
Marína
13.05.06,19:39
No musím sa zastať pracovníčok, že nie všetky sú neochotné...a nevedia , lebo mne jedna milá slečna celkom pekne vedela vysvetliť na našej pobočke VšZP aké tlačivá sú pre koho potrebné. Myslím, že už vyškolená bola. Inú situáciu som zažila v inej poisťovni , kde mali zlú inštrukciu aké tlačivá komu dávať. Pracovníčka povedala, že 30.5. majú mať školenie s p. Mihálom , ktorý sa na tomto podieľal. Tak som jej povedala, že to majú šťastie, že on im to určite najlepšie vysvetlí. No hold , myslím , že to nie je chyba pracovníčok poisťovní , že sú málo, resp. zle informované, ale tých na vyšších miestach, že im to dopredu nezabezpečili.
Danka, až tak by som sa ich nezastávala. Tiež majú možnosť ako hocikto z nás do noci sa hrabať v zákone, vyhláške a v neposlednom rade na Porade a nečakať kedy ich kto vyškolí. Trošku iniciatívy by im nezaškodilo. Na rozdiel od nás, im stačí preštudovať si len menovaný zákon a vyhlášku. My musíme zvládnuť Zák. o DzP, DPH, Správe daní a poplatkov, o ZP, SP, .................................................. ...............a ešte toľko, koľko je tých bodiek.:mad:
Stancz
13.05.06,20:57
Najlepší zdroj informácií sú tam-tamy.Prosím o pomoc pri vypĺňaní roč.vyúčtovania zamestnanec s príjmami od 2 zamestnávateľov.Vyplním
tlačivo SA riadok A13=úhrn príjmov( rozumiem tým hrubá mzda)
vypĺňam vyúčtovanie S riadok S 21=súčet A13+A13-úhrn vymeriavacích
základov podľa vysvetliviek.Ale u mňa úhrn príjmov nebol vymeriavací základ.Výpočet mi nevyšiel ak som do S21 doplnila súčet A13+A13.
Paula
13.05.06,21:01
Najlepší zdroj informácií sú tam-tamy.Prosím o pomoc pri vypĺňaní roč.vyúčtovania zamestnanec s príjmami od 2 zamestnávateľov.Vyplním
tlačivo SA riadok A13=úhrn príjmov( rozumiem tým hrubá mzda)
vypĺňam vyúčtovanie S riadok S 21=súčet A13+A13-úhrn vymeriavacích
základov podľa vysvetliviek.Ale u mňa úhrn príjmov nebol vymeriavací základ.Výpočet mi nevyšiel ak som do S21 doplnila súčet A13+A13.
Si absolútne mimotemy, hľadaj radu v príslušných témach,
napr.:
http://www.porada.sk/f86-poradablog--odborne-elanky-font-colorred-newfont.html
DanielaSL
14.05.06,05:17
Danka, až tak by som sa ich nezastávala. Tiež majú možnosť ako hocikto z nás do noci sa hrabať v zákone, vyhláške a v neposlednom rade na Porade a nečakať kedy ich kto vyškolí. Trošku iniciatívy by im nezaškodilo. Na rozdiel od nás, im stačí preštudovať si len menovaný zákon a vyhlášku. My musíme zvládnuť Zák. o DzP, DPH, Správe daní a poplatkov, o ZP, SP, .................................................. ...............a ešte toľko, koľko je tých bodiek.:mad:

Marína ja som sa zastala tých čo sú milé a ochotné a vedomosti o RZZP už majú. Lebo aj také sa už o tomto čase nájdu. Netreba všetkých hádzať do jedného vreca len preto , že niekde mal niekto opačnú skúsenosť.:)
Marína
14.05.06,05:47
Danka, ja chápem čo chceš povedať, ale mojim presvedčením je, že byť milý a ochotný ku klientom má byť štandardnou výbavou a znalý problematiky, ktorá ma "živí", by malo byť samozrejmosťou.
DanielaSL
14.05.06,05:54
Danka, ja chápem čo chceš povedať, ale mojim presvedčením je, že byť milý a ochotný ku klientom má byť štandardnou výbavou a znalý problematiky, ktorá ma "živí", by malo byť samozrejmosťou.

Nespomínala som len milé a ochotné , ale aj tie , ktoré problematiku RZZP aj ovládajú.... lebo aj také sú. Možno sa už školili,možno chodia na poradu a možno sa zaujímali aj z vlastnej aktivity.
Braňo
14.05.06,06:28
Chcem sa len spýtať, že okrem ročného zúčtovania ZP SZČO už nemusí predkladať výpis z daňového priznania do ZP?
Zita5
14.05.06,06:47
Chcem sa len spýtať, že okrem ročného zúčtovania ZP SZČO už nemusí predkladať výpis z daňového priznania do ZP?

Výpis z DP na zdravotnú poisťovňu sa už neodovzdáva , robíš len ročné zúčtovanie za rok 2005.
Marianna01
14.05.06,11:39
Viete, ja som sa stretla už s nejednou milou paňou na akýchkoľvek úradoch a poisťovniach. Zároveň však chcem podotknúť, že každej ďalšie vzdelávanie a školenie zaplatí úrad v rámci pracovného zaradenia. A ony alibisticky čakajú, kedy nastane táto chvíľa. Napr. na DU mi správkyne povedali, že ony (nevedeli odpovedať na otázku) nevedia, lebo na školenie od nich chodí len hlavná kontrolórka.
Nuž, pýtam sa: kedy štát zaplatí školenie všetkým účtovníkom a účtovníčkam, aby sme sa nemuseli vypytovať po úradoch?
Ako je možné, že pracovníčky, ktoré si zarábajú na chlieb konkrétnou prácou, neovládajú legislatívne minimum z danej problematiky, a my sme povinné zvládnuť všetko, len čo sa dostane návrh zákona do čítania? Už vtedy sme predsa bombardované otázkami, čo, kto, ked,y prečo, atď. A my musíme vedieť odpovedať, aby sme klientov nestratili...
DanielaSL
14.05.06,11:44
Som prekvapená koľko ľudí má zlé skúseností. Asi to je tým, že sme malé mesto a každý každého pozná aspoň z videnia, ale ja na našu Sociálnu poisťovňu a jej pracovníkov nedám dopustiť. A podobne je to aj vo VšZP. Nemám problém keď si tam zatelefonujem alebo sa prídem osobne opýtať, vždy mi povedia čo potrebujem vedieť. A keď to nevie jedna pracovníčka , odkáže ma na inú , ale vždy sa dozviem, čo som potrebovala zistiť. Prajem vám podobné zážitky.
Melnick
14.05.06,11:56
Som prekvapená koľko ľudí má zlé skúseností. Asi to je tým, že sme malé mesto a každý každého pozná aspoň z videnia, ale ja na našu Sociálnu poisťovňu a jej pracovníkov nedám dopustiť. A podobne je to aj vo VšZP. Nemám problém keď si tam zatelefonujem alebo sa prídem osobne opýtať, vždy mi povedia čo potrebujem vedieť. A keď to nevie jedna pracovníčka , odkáže ma na inú , ale vždy sa dozviem, čo som potrebovala zistiť. Prajem vám podobné zážitky.

Daniela máš pravdu, v malom meste sa skôr poznáme,zdravíme sa
navzájom a preto aj tá vzájomná komunikácia je trochu iná.:)
Eulalia
14.05.06,15:07
Viete, ja som sa stretla už s nejednou milou paňou na akýchkoľvek úradoch a poisťovniach. Zároveň však chcem podotknúť, že každej ďalšie vzdelávanie a školenie zaplatí úrad v rámci pracovného zaradenia. A ony alibisticky čakajú, kedy nastane táto chvíľa. Napr. na DU mi správkyne povedali, že ony (nevedeli odpovedať na otázku) nevedia, lebo na školenie od nich chodí len hlavná kontrolórka.
Nuž, pýtam sa: kedy štát zaplatí školenie všetkým účtovníkom a účtovníčkam, aby sme sa nemuseli vypytovať po úradoch?
Ako je možné, že pracovníčky, ktoré si zarábajú na chlieb konkrétnou prácou, neovládajú legislatívne minimum z danej problematiky, a my sme povinné zvládnuť všetko, len čo sa dostane návrh zákona do čítania? Už vtedy sme predsa bombardované otázkami, čo, kto, ked,y prečo, atď. A my musíme vedieť odpovedať, aby sme klientov nestratili...

Nuž toto, bohužiaľ, súvisí s tým, ako sa v štátnej správe hospodári s peniazmi. Na platy vysokopostavených, dobrých susedov a manželkiných kamarátok nájde peniaze každý vedúci pracovník. Ale práve tie konkrétne správkyne daní, s ktorými prichádzajú účtovníci do styku, majú nižšie príjmy ako účtovníci!!! A to hovorím preto, že to mám overené! Poslanci dostávajú každú chvíľu notebooky, s ktorými sa nestretnú ani profesionálni programátori - to bolo jasne povedané v TV - ale radoví pracovníci štátnej správy robia s 10-15 rokov starými počítačmi, nie je vzácnosťou, že majú ešte Windows 95 a o internete sa im môže snívať. Osobná skúsenosť.
A čo sa týka školení, myslím, že je to podobné. Na školenie pre vedúcich pracovníkov s programom ako viesť kolektív sa posielajú čerství absolventi stredných škôl. ktorí budú mať dostatok skúseností na vedúce pozície o takých 10 rokov. Tiež vlastná skúsenosť.:mad:
Marianna01
15.05.06,14:20
Nuž toto, bohužiaľ, súvisí s tým, ako sa v štátnej správe hospodári s peniazmi. Na platy vysokopostavených, dobrých susedov a manželkiných kamarátok nájde peniaze každý vedúci pracovník. Ale práve tie konkrétne správkyne daní, s ktorými prichádzajú účtovníci do styku, majú nižšie príjmy ako účtovníci!!! A to hovorím preto, že to mám overené! Poslanci dostávajú každú chvíľu notebooky, s ktorými sa nestretnú ani profesionálni programátori - to bolo jasne povedané v TV - ale radoví pracovníci štátnej správy robia s 10-15 rokov starými počítačmi, nie je vzácnosťou, že majú ešte Windows 95 a o internete sa im môže snívať. Osobná skúsenosť.
A čo sa týka školení, myslím, že je to podobné. Na školenie pre vedúcich pracovníkov s programom ako viesť kolektív sa posielajú čerství absolventi stredných škôl. ktorí budú mať dostatok skúseností na vedúce pozície o takých 10 rokov. Tiež vlastná skúsenosť.:mad:

To je síce svätá pravda, ale ja sa tiež nemôžem nikomu posťažovať, že mám nízky príjem a preto mi nevystalo na školenie napr. RZZP alebo DPH. A keď nemám na školenie, tak študujem zákony, zákony, zákony... Prečo to nespravia aj pracovníci príslušných úradov? Odpoveď jednoduchá a ľahká - nikto ich k tomu nenúti. Keby ste ale zobrali nejakého pracovníka súkromnej firmy, ten by si veľmi rozmyslel, či si dovolí nenaštudovať si príslušnú legislatívu. Za akokoľvek malý plat... A to je tiež osobná skúsenosť.
Marianna01
15.05.06,14:25
Je veľká pravda, že deti sa učia veľmi rýchlo, ale prečo ešte rýchlejšie škaredé slová?:p

:eek: nerozumiem... :eek:
Tweety
15.05.06,14:30
:eek: nerozumiem... :eek:Ani ja, zapracoval nejaký škriatok, to mal byť iný citát. Pohľadám.:p
Ivana Š
15.05.06,14:32
toto platilo asi do témy výroky detí
Tweety
15.05.06,14:34
toto platilo asi do témy výroky detí Veď aj odtiaľ som zobrala citát od petrušy, a neviem prečo je tu zrazu iný . Asi sú to nejakí duchovia porady.:p
Marianna01
15.05.06,14:39
A ja že nechápem. Ešteže to nesadlo do témy, možno by sme boli aj odpovedali :D
Tweety
15.05.06,14:41
A ja že nechápem. Ešteže to nesadlo do témy, možno by sme boli aj odpovedali :D Nechápeme, nechápeme, ale máme bystré
zraky, ale to je tiežmimotemy
Zdeni
15.05.06,15:12
Som prekvapená koľko ľudí má zlé skúseností. Asi to je tým, že sme malé mesto a každý každého pozná aspoň z videnia, ale ja na našu Sociálnu poisťovňu a jej pracovníkov nedám dopustiť. A podobne je to aj vo VšZP. Nemám problém keď si tam zatelefonujem alebo sa prídem osobne opýtať, vždy mi povedia čo potrebujem vedieť. A keď to nevie jedna pracovníčka , odkáže ma na inú , ale vždy sa dozviem, čo som potrebovala zistiť. Prajem vám podobné zážitky.
Ja mám podobné skúsenosti. Napr. na našom DÚ, ak prídem za pánom, ktorý má na starosti styk s verejnosťou a nevie mi poradiť, tak mi neodporučí iné dvere, ale sám sa postaví zo stoličky a ide so mnou pekne-krásne tam, kde treba a pobehá so mnou z dverí do dverí, až kým to nevyriešime. A tak tiež správkyne sú ochotné vybaviť ma aj mimo stránkové dni bez pripomienok. Ja na náš DÚ tiež nedám dopustiť.
A na SP a Zdravot. /APOLLO/ taktiež.
Marína
15.05.06,16:04
Mám pocit, že sa znova musím zapojiť do tejto témy. Trochu som ju rozdúchala, ja viem, ale aj napriek tomu si myslím to, čo som napísala:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=241249&postcount=41
Ja to beriem ako samozrejmosť.
Mám tiež dobré skúsenosti z mnohých inštitúcií. Na DÚ(ak chcete, budem menovať) chodím vyslovene rada. Mne išlo o to, že aj keď na ZP boli milé, ochotné, neboli odborne zdatné. Ja som tam nešla si posedieť a poklebetiť pri kávičke a nečakala úsmevy(aj keď tie sú tiež prepotrebné), ale som tam išla pre odbornú radu, pretože kto iní ak nie oni(y) by ju mali poskytnúť. Tú vyhlášku už mali mať v malíčku. Mne by bolo trápne, ak by klient bol viac znalý problematiky, za ktorú mi platí, ako ja. A my si tie zdravotné poisťovne platíme. Aj k lekárovi idem radšej ak je to odborník. Čo mám z takého, ktorý sa síce usmieva, ale nie je odborne zdatný. Ideálna je kombinácia oboch.
Uvediem vám príklad z tejto stránky. Náhodou som si pozrela nick istého poraďáka. A viete prečo som si ho pozrela? Lebo položil ohľadom RZZP banálnu otázku. Už je tu toľko tém ohľadom ročného zúčtovania, že sa v nich naozaj dá nájsť všetko. Čo myslíte, čo má uvedené v nick-u. Odborný referent ZP. Práve v tejto dobe by oni mali byť hlavnými prispievateľmi. Nie však otázok, ale odpovedí.
Marianna01
15.05.06,16:28
.
Mám tiež dobré skúsenosti z mnohých inštitúcií. Na DÚ(ak chcete, budem menovať) chodím vyslovene rada. Mne išlo o to, že aj keď na ZP boli milé, ochotné, neboli odborne zdatné. Ja som tam nešla si posedieť a poklebetiť pri kávičke a nečakala úsmevy(aj keď tie sú tiež prepotrebné), ale som tam išla pre odbornú radu, pretože kto iní ak nie oni(y) by ju mali poskytnúť. Tú vyhlášku už mali mať v malíčku. Mne by bolo trápne, ak by klient bol viac znalý problematiky, za ktorú mi platí, ako ja. A my si tie zdravotné poisťovne platíme. Aj k lekárovi idem radšej ak je to odborník. Čo mám z takého, ktorý sa síce usmieva, ale nie je odborne zdatný. Ideálna je kombinácia oboch.

Súhlasím. Tiež poznám aj to, keď správkyňa behá so mnou od dverí k dverám, lebo mi nevie poradiť. Trápna situácia nastáva, ke´d mi poradiť nevie nik, a odkážu ma na internet. Dopočula som sa aj názorov, že DU nie je poradný orgán. Nuž, každý nech si myslí čo chce, ale aj mňa platia za vedenie účtovníctva a predsa, ak sa ma klient opýta, som ochotná mu poradiť. A neviem si predstaviť ten trapas, že by som nevedela odpovedať a odporučila by som mu hľadať na internete...
kendy
15.05.06,17:56
Tiež mi nedá, aby som sa nezastala tých úradníčok. Aj podľa mňa by mali byť prvé informované, ale zase si zoberte, že ona rovnakých pár korún dostane ak nevie, čo a ako treba vypĺňať, ako keby si to iniciatívne naštudovala napríklad na porade. A takisto nemá žiadne prémie za to, že tam niekto chodí rád, alebo že tam chodí viac ľudí :(
Na druhej strane, keby som tam sedela ja, tak si to radšej pozriem, už preto, aby mi tam niekto nenadával a zbytočne sa nerozčuľoval nad vecami, za ktoré ja nemôžem :(
Eulalia
16.05.06,03:22
Dievčatá, zdá sa, že som niektoré popudila tým, že som sa zastala - aspoň čiastočne - štátnych úradníčok. To som rozhodne nemala v úmysle. Išlo mi len o to, aby som ukázala aj tú druhú stranu. Asi to budem musieť rozviesť podrobnejšie, aby bolo jasné, čo som chcela povedať. Už druhý rok robím v štátnej správe, pretože po päťdesiatke jednoducho človek bez ohľadu na vzdelanie, prax, jazykové znalosti miesto nezoženie, nie to ešte slušné. Ja našťastie už pripravujem z toho cestu von, tak snáď o pár týždňov už budem vo svojom odbore. Nerobím ani na daňovom, ani v žiadnej poisťovni, ale takisto robíme s klientami, ako tieto pracovníčky. A vidím, čo sa deje. V štátnej správe sú jednoducho zamestnané dva druhy pracovníkov - takí nešťastníci ako ja alebo takí, čo túto prácu robia už dlhé roky a sú v nej dobrí a druhou skupinou sú príbuzní, známi, susedia, priatelia toho-ktorého vedúceho. Ak beriem ako vzorku naše oddelenie, je to tak pol-napol. Môžete trikrát hádať, ktorá skupina dostáva odmeny. Plat štátneho zamestnanca, nie je žiadne tajomstvo, je to uvedené v zákone o štátnej správe - s VŠ vzdelaním trieda 6 - základ 11.880,- Sk. Prístup k internetu máme asi taký, že na celom oddelení je 5 počítačov, ktoré sú v sieti a do ktorých zadávame údaje, potrebné pre naše kolegyne na vzialených pracoviskách. Okrem tohto spojenia máme zakázané používať internet. Kto ho teda nemá doma, má smolu. Ja si zákony sťahujem len doma. Ten, kto by mal vážny záujem o nejaké odborné školenie má smolu, pretože školenia plánuje niekto iný a niekde hore. Zatiaľ sa mi nepodarilo vypátrať kto to je a podľa čoho vyberá témy. V drvivej väčšine sú to témy, ktoré sú pre nás absolútne zbytočné, nič nám pre našu prácu nedajú, ale čiarka za školenie je spravená, nejaká firma niečieho známeho si zarobila a karavána ide ďalej.
Čo sa týka vzťahu ku klientom - už z predchádzajúcich riadkov je jasné, ktorá skupina sa snaží klienta riadne vybaviť a ktorá ho len zbytočne preháňa, pretože nepovažuje za potrebné sa naučiť základné veci zo svojej práce. Načo, veď miesto aj odmeny má isté.
Podľa môjho názoru je preto hlavným problémom vo fungovaní štátnej správy klientelizmus (nechcem tu priamo napísať silnejšie slovo, ale je Vám jasné, aké by to slovo bolo), nesprávne rozdeľovanie verejných financií a absolútna neznalosť a neschopnosť niektorých pracovníkov. Ak máte šťastie, že natrafíte na pracovníka-čku z tej prvej skupiny, ktorá má pocit zodpovednosti, ste spokojné. Ak máte "z pekla štěstí" na tú druhú skupinu, holt, máte "z pekla smolu". Aj nám klienti nadávajú a niektorým veľmi ťažko dokážem vysvetliť, že mi je to síce ľúto, ale nemôžem mu pomôcť, pretože náš parlament prijal zákon taký, ako je a ja sa môžem pohybovať len v rámci neho. Našťastie, väčšinou, keď mi klient odchádza z kancelárie, usmeje sa a poďakuje ak nie za pomoc, tak aspoň za vysvetlenie.
Marianna01
16.05.06,14:58
Dievčatá, zdá sa, že som niektoré popudila tým, že som sa zastala - aspoň čiastočne - štátnych úradníčok. To som rozhodne nemala v úmysle. Išlo mi len o to, aby som ukázala aj tú druhú stranu. Asi to budem musieť rozviesť podrobnejšie, aby bolo jasné, čo som chcela povedať. Už druhý rok robím v štátnej správe, pretože po päťdesiatke jednoducho človek bez ohľadu na vzdelanie, prax, jazykové znalosti miesto nezoženie, nie to ešte slušné. Ja našťastie už pripravujem z toho cestu von, tak snáď o pár týždňov už budem vo svojom odbore. Nerobím ani na daňovom, ani v žiadnej poisťovni, ale takisto robíme s klientami, ako tieto pracovníčky. A vidím, čo sa deje. V štátnej správe sú jednoducho zamestnané dva druhy pracovníkov - takí nešťastníci ako ja alebo takí, čo túto prácu robia už dlhé roky a sú v nej dobrí a druhou skupinou sú príbuzní, známi, susedia, priatelia toho-ktorého vedúceho. Ak beriem ako vzorku naše oddelenie, je to tak pol-napol. Môžete trikrát hádať, ktorá skupina dostáva odmeny. Plat štátneho zamestnanca, nie je žiadne tajomstvo, je to uvedené v zákone o štátnej správe - s VŠ vzdelaním trieda 6 - základ 11.880,- Sk. Prístup k internetu máme asi taký, že na celom oddelení je 5 počítačov, ktoré sú v sieti a do ktorých zadávame údaje, potrebné pre naše kolegyne na vzialených pracoviskách. Okrem tohto spojenia máme zakázané používať internet. Kto ho teda nemá doma, má smolu. Ja si zákony sťahujem len doma. Ten, kto by mal vážny záujem o nejaké odborné školenie má smolu, pretože školenia plánuje niekto iný a niekde hore. Zatiaľ sa mi nepodarilo vypátrať kto to je a podľa čoho vyberá témy. V drvivej väčšine sú to témy, ktoré sú pre nás absolútne zbytočné, nič nám pre našu prácu nedajú, ale čiarka za školenie je spravená, nejaká firma niečieho známeho si zarobila a karavána ide ďalej.
Čo sa týka vzťahu ku klientom - už z predchádzajúcich riadkov je jasné, ktorá skupina sa snaží klienta riadne vybaviť a ktorá ho len zbytočne preháňa, pretože nepovažuje za potrebné sa naučiť základné veci zo svojej práce. Načo, veď miesto aj odmeny má isté.
Podľa môjho názoru je preto hlavným problémom vo fungovaní štátnej správy klientelizmus (nechcem tu priamo napísať silnejšie slovo, ale je Vám jasné, aké by to slovo bolo), nesprávne rozdeľovanie verejných financií a absolútna neznalosť a neschopnosť niektorých pracovníkov. Ak máte šťastie, že natrafíte na pracovníka-čku z tej prvej skupiny, ktorá má pocit zodpovednosti, ste spokojné. Ak máte "z pekla štěstí" na tú druhú skupinu, holt, máte "z pekla smolu". Aj nám klienti nadávajú a niektorým veľmi ťažko dokážem vysvetliť, že mi je to síce ľúto, ale nemôžem mu pomôcť, pretože náš parlament prijal zákon taký, ako je a ja sa môžem pohybovať len v rámci neho. Našťastie, väčšinou, keď mi klient odchádza z kancelárie, usmeje sa a poďakuje ak nie za pomoc, tak aspoň za vysvetlenie.

Eulalia, vyznačila som niečo veeeeľmi dôležité v tom, čo si napísala. Myslím, že to nepotrebuje komentár.
Eulalia
16.05.06,15:14
Máš pravdu, toto som aj ja nechala bez komentára. Keď bol pred pár mesiacmi na porade nášho oddelenia riaditeľ úradu, tak sme sa veľmi "opatrne" a "nesmelo" pýtali, či "náhodou" sa neplánujú nové počítače aj pre nás. Prísľub je, ale termín splnenia ..... Veď idú voľby, tak to možno počká na nového šéfa.
A to som do toho svojho pokecu nenapísala ešte jednu vec: Vedúca oddelenia má príkaz, hodnotiť nás všetkých maximálne stupňom 2 - najvyššie hodnotenie je 5, čiže naopak ako v škole. Bez ohľadu na to, ako kto pracuje, ako pristupuje ku klientom, aké má vedomosti. Niekto hodne vysoko takto rozhodol a basta. A potom sa v novinách objavia články, akí sú štátni úradníci neschopní. Ano, sú aj takí. Ale pretože to najvyššie ohodnotenie má najvyšší šéf a potom to ide systémom padajúceho ..... sme všetci v jednom vreci. Na výške toho hodnotenia totiž závisí aj to, ako sa komu po troch rokoch zvýši plat. To tiež nepotrebuje komentár.
mazella
26.05.06,13:30
je to strasne smutne....ale bohuzial to na Slovensku stale tak funguje.....ten najvacsi hlupak dostane najvyssie kompetencie v odmenovani....a potom ludia maju pocit ze do skolstva a statnej spravy sa tlacia len neschopni ludia .....ale kedy tomu bude koniec, kedy poslancom, ucitelom, statnym uradnikom budu moct byt len ti najlepsi z najlepsich....
Eulalia
27.05.06,10:18
je to strasne smutne....ale bohuzial to na Slovensku stale tak funguje.....ten najvacsi hlupak dostane najvyssie kompetencie v odmenovani....a potom ludia maju pocit ze do skolstva a statnej spravy sa tlacia len neschopni ludia .....ale kedy tomu bude koniec, kedy poslancom, ucitelom, statnym uradnikom budu moct byt len ti najlepsi z najlepsich....

Juj, tak toto by zaujímalo - a veľmi - aj mňa! Neviem, či je to len utópia, ale možno dve generácie po nás sa dožijú aspoň toho, aby to vyzeralo aspoň trochu slušnejšie. Myslím, že je veľmi dobré, keď teraz najmladšia generácia má možnosti behať po svete a aj to využíva. Uvidia a naučia sa nové veci, prinesú si nové názory a dúfam, že ich budú aj realizovať.
mazella
27.05.06,16:07
len aby to dobre co okukaju vo svete nezacali realizovat niekde mimo Slovenska!!!!
Danila
27.05.06,17:01
Tí najlepší z najlepších budú na úradníckych stoličkách vtedy, keď my všetci nedovolíme, aby tam sedeli takí, čo ešte dnes nevedia reagovať na naše požiadavky tak, ako ste ich tu opísali. Dobrého zamestnanca štátnej správy pochválim a poďakujem sa, hlupákovi dám jasne najavo, že je hlupák. Oni majú slúžiť nám a nie naopak.Verte, že to funguje. Vám dievčence tú Vašu drinu nikto nevezme, ale štátny úradník sa o svoju stoličku veľmi trasie. Tak nech sa snaží, aby si ju pod sebou udržal. A čo sa týka Porady, radi ju poradia iným, ale jej dobré zvučné meno ich tiež nie veľmi hreje na duši. Známosti sú známosti.
Eulalia
27.05.06,20:49
len aby to dobre co okukaju vo svete nezacali realizovat niekde mimo Slovenska!!!!

Jané, mnohí z nich sú takí znechutení, že radšej ostanú vonku. Ale dúfam, že časť sa vráti, pretože mnoho ľudí svoje korene cíti ako silnú väzbu. Dúfam....
janasv
28.05.06,07:28
Tí najlepší z najlepších budú na úradníckych stoličkách vtedy, keď my všetci nedovolíme, aby tam sedeli takí, čo ešte dnes nevedia reagovať na naše požiadavky tak, ako ste ich tu opísali.......Známosti sú známosti.

Ono je to tazke, lebo vsetci maju nejakych znamych, ktorych treba zamestnat na dobrych miestach s dobrym platom. Ti, co su fakt dobri, maju casto smolu, lebo nemaju za sebou kvalitnych znamych. Neviem preco, ale mam pocit, ze teraz to plati este viac, ako pred tym. Kde sa obratim, vsade je niekto dosadeny. Bez kvalifikacie. A teraz si vsetci - dodatocne - dorabaju VS popri zamestnani. Pripada mi to ako rychlokvas v mediach. Doteraz na VS nemal, ani na nu nepomyslel a zrazu si ju robi, lebo.... A vsetci tu istu.... Sorry, nechcem sa nikoho dotknut, ale asi aj tam maju nejaku "spojku".....:eek:
Eulalia
28.05.06,07:47
Ono je to tazke, lebo vsetci maju nejakych znamych, ktorych treba zamestnat na dobrych miestach s dobrym platom. Ti, co su fakt dobri, maju casto smolu, lebo nemaju za sebou kvalitnych znamych. Neviem preco, ale mam pocit, ze teraz to plati este viac, ako pred tym. Kde sa obratim, vsade je niekto dosadeny. Bez kvalifikacie. A teraz si vsetci - dodatocne - dorabaju VS popri zamestnani. Pripada mi to ako rychlokvas v mediach. Doteraz na VS nemal, ani na nu nepomyslel a zrazu si ju robi, lebo.... A vsetci tu istu.... Sorry, nechcem sa nikoho dotknut, ale asi aj tam maju nejaku "spojku".....:eek:

Teraz to bude vyzerať, ako keby som si ..... do vlastného hniezda. Ale bohužiaľ, máš pravdu.:mad: :mad: :mad: My, čo sme absolvovali "normálne" vysoké školy, iba žasneme, ako rýchlo sa vyrábajú na niektorých fakultách a odboroch bakalári a magistri. A ešte keď tých absolventov poznáme, akí sú v praxi ... Werich mal na toto kadejaké prúpovídky, viem, že aj na takúto situáciu by určite niečo našiel.
ayya
28.05.06,07:59
za tri tyzdne mozno nieco mozeme zmenit imho ... nejdem agitovat, iba taku polo-zabavku a polo-pomocku a uz som ho aj uviedla v inej teme ... :o
jeden link (http://www.politickysupermarket.sk/index.php?show=16&reset=yes) chcem pripojit - pre tych, ktori by ho nenasli v teme po fajronte (testik s 20 otazkami) ;)
Marianna01
28.05.06,11:12
Teraz to bude vyzerať, ako keby som si ..... do vlastného hniezda. Ale bohužiaľ, máš pravdu.:mad: :mad: :mad: My, čo sme absolvovali "normálne" vysoké školy, iba žasneme, ako rýchlo sa vyrábajú na niektorých fakultách a odboroch bakalári a magistri. A ešte keď tých absolventov poznáme, akí sú v praxi ... Werich mal na toto kadejaké prúpovídky, viem, že aj na takúto situáciu by určite niečo našiel.

Ja som síce "normálnu" vysokú školu nedokončila - ešte ;). Možno, keď deti odrastú... A toto je kameň úrazu. Možno veľ tých, ktorí si robia popri zamestnaní VŠ, ju prerušili z akéhokoľvek dôvodu, alebo sa jednoducho kvôli financiám, mladíckej hlúposti alebo iným veciam nedostali. No a teraz si ju dorábajú. Samozrejme, beriem, že je to len časť.
Na durhej strane POZNÁM a MÁM NEBLAHÉ SKÚSENOSTI s inžiniermi a mgr. istého odboru, ktorý sa nás najviac dotýka a začína na e.o....ka, a podotýkam , že študovali normálne denné štúdium na istej nemenovanej bratislavskej vysokej škole, ktorým som po tom, čo získali titul a začali podnikať, musela vysvetľovať, čo to vlastne tá dépéháčka je a aký je to fiskálny nástroj štátu!
Takže mne z toho vychádza jediné: Komu není z húru dáno...
Eulalia
28.05.06,11:39
za tri tyzdne mozno nieco mozeme zmenit imho ... nejdem agitovat, iba taku polo-zabavku a polo-pomocku a uz som ho aj uviedla v inej teme ... :o
jeden link (http://www.politickysupermarket.sk/index.php?show=16&reset=yes) chcem pripojit - pre tych, ktori by ho nenasli v teme po fajronte (testik s 20 otazkami) ;)

Hej, už som o tom počula a chcem si to vyskúšať.:D :D :D
Eulalia
28.05.06,11:44
Mariannka, že nemáš VŠ, nie je vôbec zaujímavé. V žiadnom prípade som sa nikoho bez VŠ nechcela dotknúť. Veď aj ja som ju robila popri zamestnaní, lebo po maturite som sa nedostala - pre nedostatok miesta - to poznáme viacerí. Ja som hovorila o ľuďoch, ktorých ja konkrétne poznám - a tam to, bohužiaľ, presne sedí.
Ja sa len musím modliť, aby na Poradu nechodil nikto z nášho šéfstva, lebo aj keď si v robote bez problému poviem svoj názor (a hovorím aj to, čo som tu už napísala), asi by som rýchlo bola nezamestnaná.

P.S. Presne takú povesť ako mala VŠ, ktorú Ty spomínaš, pred pár rokmi, má teraz jedna fakulta na inej VŠ. Ten, kto nedokáže na tejto fakulte absolvovať, musí mať maximálne IQ hojdacieho koníka. Takže súhlasím s tým, komu není zhúry dáno......
Danila
28.05.06,13:30
Myslíte? Fakt myslíte, že v apatejce nakoupí? Ja som tam bez receptu kúpila
všetko. Za peníze....
janasv
29.05.06,20:10
P.S. Presne takú povesť ako mala VŠ, ktorú Ty spomínaš, pred pár rokmi, má teraz jedna fakulta na inej VŠ. Ten, kto nedokáže na tejto fakulte absolvovať, musí mať maximálne IQ hojdacieho koníka. Takže súhlasím s tým, komu není zhúry dáno......
Hovorilo sa, ze ju nepravi len ten, koho nezrazi auto. :rolleyes:
Co si mam vsak mysliet o vysokolskom studiu v Bardejove alebo v Starej Lubovni/?/, na ktore chodia niektori statni zamestnaci /SOU s maturitou/, lebo to dostali prikazom? Snad len to, ze asi tie VS vznikli len pre tento ucel.:confused: Asi to, co o doktoroch politickych vied - totalitnych - ktori sa aj teraz nechavaju oslovovat pan doktor.:eek:
Eulalia
30.05.06,02:13
Hovorilo sa, ze ju nepravi len ten, koho nezrazi auto. :rolleyes:
Co si mam vsak mysliet o vysokolskom studiu v Bardejove alebo v Starej Lubovni/?/, na ktore chodia niektori statni zamestnaci /SOU s maturitou/, lebo to dostali prikazom? Snad len to, ze asi tie VS vznikli len pre tento ucel.:confused: Asi to, co o doktoroch politickych vied - totalitnych - ktori sa aj teraz nechavaju oslovovat pan doktor.:eek:

:) Obávam sa, že máš pravdu. Tu v Blave takto vytvorili na istej nemenovanej fakulte istý nemenovaný odbor, ktorý navštevujú práve pracovníci štátnej správy. To sú tí, o ktorých som hovorila predtým. Ale nebudem do toho už toľko zabŕdať, je to fakt tak pol - na pol. Aspoň polovica štátnych úradníkov sú ľudia na svojom mieste a klienti od nich odchádzajú spokojní. Tých mi je ľúto, pretože za svoju poctivú prácu nie sú adekvátne honorovaní.:mee:
Simonab
30.05.06,16:54
Súhlasím s Vami dievčatá. A tak ma napadol jeden vtip, ktorý mi poslala Alenka je aj tu na Porade. Prečítajte si. Len neviem či sa mám na tom smiať alebo plakať, lebo u nás na Slovensku ide skôr o smutnú realitu ako o vtip.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=223666&postcount=235

Chcela som pripnúť len ten vtip ale asik to neviem:o
mazella
31.05.06,17:04
ja vo svojom okruhu poznam min. 15 ludi ktori si teraz dorabaju vysokoskolske vzdelanie typu majster obornej vychovy apod.... v piatok sa dozvedia ze v sobotu maju skusku a hura.....skusku absolvuju za jedna .....a ci Slovensko potrebuje takychto vysokoskolsky vzdelanych ludi?????
Ratig
31.05.06,20:55
že mate čas o takychto blbostiach kecat!
Kazdy sa moze v praxi naucit vsetko
kukučka
31.05.06,21:05
vitaj milý nováčik, máš pravdu, kvôli slušnosti na vysokú nemusíš :D
Ivana Š
04.06.06,11:48
A je možné toto?

Sestrina švagriná bude mať bábo, je v treťom mesiaci. Má ešte 4-ročnú dcérku.
Začalo je tvrdnúť brucho a trochu krvácala, prijali ju do nemocnice na oddelenie pre rizikové tehotenstvo. bola tam zhruba 2 týždne, cítila sa dobre, tak sa pýtala, kedy by mohla ísť domov.

NIE, nemôžete, lebo Vám stále hrozí potrat!

Na DRUHÝ DEŇ pri vizite jej povedali, že ju prepúšťajú domov, lebo majú málo miesta, prídu im súrnejšie prípady!!!!!
misa2
04.06.06,12:36
Zdravotna starostlivost v tejto republike ide dolu vodou.hlavne ze Zajko usko je stale spokojny a tvari sa ako genius. Prave minuly tyzden sa vratil moj otec z nemocnice.operaciu mu odkladali 3 dni (ktore travil v nemocnici a vlastne ich mohol stravit doma), lebo vraj je nedostatok doktorov........sestricky sluzili kopu smien navyse, lebo vraj nie je dostatok ani sestier.......zachvilu tusim zrusia aj nemocnice a budeme sa liecit bylinkami....:mad:
;) a rocne zuctovanie sa mi konecne podarilo dokoncit.zabila som nad tym kopu casu, ktory by som mohla vyuzit ovela uzitocnejsie.a aj tak neviem ci som to vyplnila dobre.ale uz to len odnesiem na ZP a zaujima ma hlavne len to, aby som dostala peciatku na Potvrdenie o odovzdani RZZP, aby mi nemohli dat pokutu, ze som to neodovzdala.....a nech si to kontroluju kolko chcu.ved na uzasny Zajko povedal, ze to moze byt aj zle vyplnene, len nech to odovzdame:eek: .....tak tam asi mozu byt napisane uplne blbosti a potom v tom nevidim ziadny zmysel.
Marianna01
05.06.06,13:28
:) Obávam sa, že máš pravdu. Tu v Blave takto vytvorili na istej nemenovanej fakulte istý nemenovaný odbor, ktorý navštevujú práve pracovníci štátnej správy. To sú tí, o ktorých som hovorila predtým. Ale nebudem do toho už toľko zabŕdať, je to fakt tak pol - na pol. Aspoň polovica štátnych úradníkov sú ľudia na svojom mieste a klienti od nich odchádzajú spokojní. Tých mi je ľúto, pretože za svoju poctivú prácu nie sú adekvátne honorovaní.:mee:

Nie som si istá, či viem, o akej škole píšeš, ale práve som sa dozvedela, že istý konateľ istej eseročky, ktorý nemá dokončenú tretiu triedu SOU sa hlási na vysokú školu študovať politológiu, lebo to má "zhora" odobrené. Potrebnú maturitu "dostane" ešte tohto leta... Tak sa mi zdá, že v budúcnosti budeme rozlišovať inžinierov a Inžinierov, doktorov a Doktorov, magistrov a Magistrov... Horšie bude ak sa k takému doktorovi dostaneme v nejakej závažnej situácii.
Marianna01
05.06.06,13:31
A je možné toto?

Sestrina švagriná bude mať bábo, je v treťom mesiaci. Má ešte 4-ročnú dcérku.
Začalo je tvrdnúť brucho a trochu krvácala, prijali ju do nemocnice na oddelenie pre rizikové tehotenstvo. bola tam zhruba 2 týždne, cítila sa dobre, tak sa pýtala, kedy by mohla ísť domov.

NIE, nemôžete, lebo Vám stále hrozí potrat!

Na DRUHÝ DEŇ pri vizite jej povedali, že ju prepúšťajú domov, lebo majú málo miesta, prídu im súrnejšie prípady!!!!!

Ivanka, s týmto má osobnú skúsenosť moja sestra, ktorá "vďaka červenému diplomu" istej doktorky v troch rokoch prekonala reumatickú horúčku. Polku života strávila v nemocniciach a liečeniach, citujem názov jednej knihy "Mládí v hajz.u". Pravda, malo to aj dve dobré stránky: za prvé doktorka už nebola ďalej doktorkou, takže nemohla už viac ubližovať malým detičkám a za druhé - sestra mala od mala jasno, čím chce byť. Stala sa zdravotnou sestrou (detská sestra) a svoje povolanie vykonáva s obrovskou láskou. Len keby bola vedela hneď na začiatku, v akom maraze sa zdravotníctvo bude nachádzať...
Eulalia
05.06.06,13:42
Nie som si istá, či viem, o akej škole píšeš, ale práve som sa dozvedela, že istý konateľ istej eseročky, ktorý nemá dokončenú tretiu triedu SOU sa hlási na vysokú školu študovať politológiu, lebo to má "zhora" odobrené. Potrebnú maturitu "dostane" ešte tohto leta... Tak sa mi zdá, že v budúcnosti budeme rozlišovať inžinierov a Inžinierov, doktorov a Doktorov, magistrov a Magistrov... Horšie bude ak sa k takému doktorovi dostaneme v nejakej závažnej situácii.

No, ono presne takíto "tiež doktori" sú práve v najproduktívnejšom veku. Sú to deti papalášov minulého režimu, ktorí fakultu spravili len po protekcii. Našťastie, sú väčšinou zašití na flekoch, kde nemôžu veľmi škodiť. A našťastie, sú aj doktori, ktorí berú svoje zamestnanie ako poslanie. Len sú asi v menšine.
Škola, o ktorej som ja hovorila, neohrozuje ľudské životy. A medicína sa, chvalabohu, nedá robiť diaľkovo.
Marianna01
06.06.06,15:00
No, ono presne takíto "tiež doktori" sú práve v najproduktívnejšom veku. Sú to deti papalášov minulého režimu, ktorí fakultu spravili len po protekcii. Našťastie, sú väčšinou zašití na flekoch, kde nemôžu veľmi škodiť. A našťastie, sú aj doktori, ktorí berú svoje zamestnanie ako poslanie. Len sú asi v menšine.
Škola, o ktorej som ja hovorila, neohrozuje ľudské životy. A medicína sa, chvalabohu, nedá robiť diaľkovo.

Ani ja som nehovorila o doktorovi medicíny. V závažnej situácii môžme byť aj v iných stránkach. Aj ke´d tá zdravotná je asi najhoršia
Marianna01
08.06.06,14:25
A už znovu - JE TO MOŽNÉ???
Mám synovca, ktorý trpí poruchami učenia, tzv. dys chorobami, t.j. Dyslexia, dysgrafia, dysortografia a dyskalkúlia. Tieto choroby sú psychológom známe, opísané a vedia naučiť ľudí trpiacich na niektorú formu dys žiť s tým.
Horšie je to u školopovinných detí. Synovec, volá sa Ferko, trpí žiaľ všetkými štyrmi poruchami, niektorými viac, niektorými menej. Deti, ktoré majú diagnositkovanú túto chorobu, nemajú byť v škole hodnotení, iba ústne, nemajú písať, diktáty, písomné práce, a ak píšu, musia dostať na vypracovanie píomiek dvojnásobné množstvo času, ako deti normálne.Napriek tomu učiteka na nemenovanej ZŠ nakázala písať Ferkovi písomku koncoročnú za rovnakých podmiebnok ako ostatné det. Zvládol ju na dvojku!!! Čo je pre neho obrovský úspech. No žiaľ, pani učiteľka usúdila, že on aj tak dostane na vysvedčenie štvorku, hoci ostatné deti si touto písomkou mohli o stupeň známku zlepšiť. Kde je tu spravodlivosť? Ako sa k tomu má postaviť dieťa a jeho matka???
tonkat
08.06.06,14:35
A už znovu - JE TO MOŽNÉ???
Mám synovca, ktorý trpí poruchami učenia, tzv. dys chorobami, t.j. Dyslexia, dysgrafia, dysortografia a dyskalkúlia. Tieto choroby sú psychológom známe, opísané a vedia naučiť ľudí trpiacich na niektorú formu dys žiť s tým.
Horšie je to u školopovinných detí. Synovec, volá sa Ferko, trpí žiaľ všetkými štyrmi poruchami, niektorými viac, niektorými menej. Deti, ktoré majú diagnositkovanú túto chorobu, nemajú byť v škole hodnotení, iba ústne, nemajú písať, diktáty, písomné práce, a ak píšu, musia dostať na vypracovanie píomiek dvojnásobné množstvo času, ako deti normálne.Napriek tomu učiteka na nemenovanej ZŠ nakázala písať Ferkovi písomku koncoročnú za rovnakých podmiebnok ako ostatné det. Zvládol ju na dvojku!!! Čo je pre neho obrovský úspech. No žiaľ, pani učiteľka usúdila, že on aj tak dostane na vysvedčenie štvorku, hoci ostatné deti si touto písomkou mohli o stupeň známku zlepšiť. Kde je tu spravodlivosť? Ako sa k tomu má postaviť dieťa a jeho matka???
Treba sa ísť porozprávať s učiteľkou, alebo ešte lepšie s riaditeľkou školy. Mnohokrát sa veci vyriešia, keď sa rodičia ozvú. Ak sú ticho, učitelia si myslia, že všetko robia dobre, spravodlivo a k spokojnosti rodičov. Mám s tým svoje skúsenostia a to moje deti neboli choré, ani nevzdelávateľné.
Marianna01
08.06.06,14:47
Na tejto škole majú aj špeciálneho učiteľa, ktorý/á sa vyjadrila, že keďže sa Ferkovi nemohla tetno polrok venovať ani jeden deň !!! čo jej vyplýva takáto povinnosť zo zákona, učiteľka musí uznať, ako na tom je. A učiteľka povedala štyri. Špeciálna pedagogička je zároveň zástupkyňa. Riaditeľka si myje ruky...:mad::mad::mad:
abel
08.06.06,15:32
Môj syn sa narodil rok po Černobyľskej tragédii. Mal postihnutú ľavú ruku, ľavú nohu, ľavú stranu tváre. Učila som ho vyrovnať sa s tým, nemať žiadne komplexy, nič som mu neuľahčovala. Je veľmi bystrý a jeho IQ nad bežný priemer. Keď končil 5. triedu na ZŠ, pozvala ma pani riaditeľka 30. 6. do školy. Kamarátka mi ešte povedala, že zrejme chcú na konci šk. roka poďakovať sponzorom (prispela som im na lyžiarsky výcvik). Pravda bola tá, že ma p. riaditeľka požiadala, aby som súhlasila, že syn bude mať v papieroch napísané, že potrebuje individuálny učebný plán, vôbec nebudú mať naňho také nároky, ako na ostatných žiakov, skrátka že si v škole len presedí vyučovanie a hotovo (zjednodušene som to tak pochopila). Po mojom šoku a nesúhlase ma požiadala, aby som na náš rozhovor zabudla, že ona vlastne chlapca ani nepozná, len počula, že má nejaké telesné vady (chýbajú mu na ľ. ruke posledné články prstov) a ona chcela len ušetriť pracovné miesto pani učiteľke. To, kam by to odsunulo môjho syna, jej nedošlo dodnes. Ja som len mala podpísať v papieroch, že je dement. Minulý týždeň úspešne zmaturoval a už je prijatý na vysokú školu do Brna. Želám p. riaditeľke veľa zdravia, aby som jej mohla za 5 rokov poslať oznámenie o jeho promóciách.
Zita5
08.06.06,15:40
Môj syn sa narodil rok po Černobyľskej tragédii. Mal postihnutú ľavú ruku, ľavú nohu, ľavú stranu tváre. Učila som ho vyrovnať sa s tým, nemať žiadne komplexy, nič som mu neuľahčovala. Je veľmi bystrý a jeho IQ nad bežný priemer. Keď končil 5. triedu na ZŠ, pozvala ma pani riaditeľka 30. 6. do školy. Kamarátka mi ešte povedala, že zrejme chcú na konci šk. roka poďakovať sponzorom (prispela som im na lyžiarsky výcvik). Pravda bola tá, že ma p. riaditeľka požiadala, aby som súhlasila, že syn bude mať v papieroch napísané, že potrebuje individuálny učebný plán, vôbec nebudú mať naňho také nároky, ako na ostatných žiakov, skrátka že si v škole len presedí vyučovanie a hotovo (zjednodušene som to tak pochopila). Po mojom šoku a nesúhlase ma požiadala, aby som na náš rozhovor zabudla, že ona vlastne chlapca ani nepozná, len počula, že má nejaké telesné vady (chýbajú mu na ľ. ruke posledné články prstov) a ona chcela len ušetriť pracovné miesto pani učiteľke. To, kam by to odsunulo môjho syna, jej nedošlo dodnes. Ja som len mala podpísať v papieroch, že je dement. Minulý týždeň úspešne zmaturoval a už je prijatý na vysokú školu do Brna. Želám p. riaditeľke veľa zdravia, aby som jej mohla za 5 rokov poslať oznámenie o jeho promóciách.

No to je krása , držím mu place a ja by som tej tzv. "pani" učiteľke to promočné v čase ukončenia VŠ zaslala .;)

Ja mám niekedy pocit , že nie je učiteľ ako učiteľ . Niekedy by som to prečesala a ponechala by som učiteľa , ktorý si to naozaj zaslúži ..... takého , kto je učiteľom srdcom i dušou .
Eulalia
08.06.06,15:48
Pane Bože, až mi vlasy dupkom vstávajú! To skutočne máme takýchto učiteľov? No, asi ano. Preboha, dievčatá, nedajte sa, poriadne im vyčistite žalúdky, veď to nie sú ženy, ale monštrá!!!!!
A na tie rôzne dys - choroby veľmi dobre zaberá kineziológia. Tá sa tejto oblasti venuje prednostne.

Ešte to doplním: na www.amicusmind.sk sú informácie o spoločnosti, ktorá robí kurzy pre facilitátorov kineziológie, teda tých, čo môžu pracovať - odblokovávať - aj s druhými ľuďmi. Sú tam informácie o tom, čo to je kineziológia, pri ktorých poruchách a problémoch zaberá a je tam aj zoznam čerstvých absolventov kurzov. Tých kurzov je až 12, čiže kým sa niekto stane facilitátorom, musí sa hodne naučiť. Ak by ste tam nenašli nikoho z blízkeho okolia, zavolajte na spoločnosť, majú evidenciu absolventov, pretože im posielajú pravidelne novinky. Problémom je len cena - za jedno sedenie, ktoré trvá asi hodinu, sa v BA platí od 500 do 1000 Sk. Ale poznám jednu dobrú dušu, ktorá je špeciálnou pedagogičkou, pracuje s duševne postihnutými deťmi a tá to v rámci svojej práce používa práve pre dobro týchto detí - a zadarmo! Len už má tak plný diár, že ani pri najlepšej vôli by som Vám na ňu kontakt nemohla dať.
alušik
15.06.06,11:55
Nedá mi nepodeliť sa s Vami o najnovší zážitok s nemenovanou zdravotnou poisťovňou... Práve som tam "vyhnala" šéfa, nech si ide odniesť ročné zúčtovanie. Keďže je v minulom roku jediným zamestnancom, vedela som, že už nemám na čo čakať a tak som vypísala aj tlačivo OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA..., ktoré sa má poisťovni predložiť do 31.8., nech to už vezme jednou cestou. Pobavený mi volal, kam som ho s tým tlačivom poslala, že mu to práve na zdravotke pani vrátila, že to tlačivo nepatrí im - vraj takéto tlačivo v živote nevidela...:eek: :eek: :eek:
Tak som sa začala smiať, že som ho poslala dobre, len oni sú tam "pozadu", tak nech mi ho pekne odovzdá a že chcem pečiatku o prevzatí na kópiu.;)
katkaj
15.06.06,13:19
Nedá mi nepodeliť sa s Vami o najnovší zážitok s nemenovanou zdravotnou poisťovňou... Práve som tam "vyhnala" šéfa, nech si ide odniesť ročné zúčtovanie. Keďže je v minulom roku jediným zamestnancom, vedela som, že už nemám na čo čakať a tak som vypísala aj tlačivo OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA..., ktoré sa má poisťovni predložiť do 31.8., nech to už vezme jednou cestou. Pobavený mi volal, kam som ho s tým tlačivom poslala, že mu to práve na zdravotke pani vrátila, že to tlačivo nepatrí im - vraj takéto tlačivo v živote nevidela...:eek: :eek: :eek:
Tak som sa začala smiať, že som ho poslala dobre, len oni sú tam "pozadu", tak nech mi ho pekne odovzdá a že chcem pečiatku o prevzatí na kópiu.;)

Alenka ja som už ohľadom RZZP a zdravotných poisťovní ničomu nečudujem:)
Tie tetušky na poisťovniach pomaly ani nevedia kde je sever a sú radi keď im odovzdáš papiere princípom, toto je vaše, toto mi potvrdte. Aj keď sa nájdu určite aj výnimky. :D

Len ma vždy zaráža že my musíme vedieť vždy všetky paragrafy a zákony a pracovníci týchto inštitúcií nemusia :o
LIZINKA
15.06.06,17:37
Môj syn sa narodil rok po Černobyľskej tragédii. Mal postihnutú ľavú ruku, ľavú nohu, ľavú stranu tváre. Učila som ho vyrovnať sa s tým, nemať žiadne komplexy, nič som mu neuľahčovala. Je veľmi bystrý a jeho IQ nad bežný priemer. Keď končil 5. triedu na ZŠ, pozvala ma pani riaditeľka 30. 6. do školy. Kamarátka mi ešte povedala, že zrejme chcú na konci šk. roka poďakovať sponzorom (prispela som im na lyžiarsky výcvik). Pravda bola tá, že ma p. riaditeľka požiadala, aby som súhlasila, že syn bude mať v papieroch napísané, že potrebuje individuálny učebný plán, vôbec nebudú mať naňho také nároky, ako na ostatných žiakov, skrátka že si v škole len presedí vyučovanie a hotovo (zjednodušene som to tak pochopila). Po mojom šoku a nesúhlase ma požiadala, aby som na náš rozhovor zabudla, že ona vlastne chlapca ani nepozná, len počula, že má nejaké telesné vady (chýbajú mu na ľ. ruke posledné články prstov) a ona chcela len ušetriť pracovné miesto pani učiteľke. To, kam by to odsunulo môjho syna, jej nedošlo dodnes. Ja som len mala podpísať v papieroch, že je dement. Minulý týždeň úspešne zmaturoval a už je prijatý na vysokú školu do Brna. Želám p. riaditeľke veľa zdravia, aby som jej mohla za 5 rokov poslať oznámenie o jeho promóciách.

Je to krásny príbeh a priznám sa že mi pri ňom tečú slzy. Možno som len veľmi precitlivelá, lebo mám dcéru čerstvo po automobilovej nehode. Zaspala za volantom. Napriek všetkému celkom dobre dopadla. Len zlomenina nohy.

Mladému držím palce, do života všetko dobré a veľa úspechov a čo najmenej takých "pedagógov"
Marianna01
27.06.06,14:16
Vyťahujem z hlbín porady opäť tému Je to možné, pretože dnes som si niekoľkorát povedala JE TOTO VôBEC MOŽNÉ???

Keďže niekoľkí moji klienti mali od marca čas poslať na SP výpis z DP, išli si na poslednú chvíľu odniesť výpisy. Neviem prečo neposlali poštou, každému radím, nech nestojí v radoch ale pošle listom.
Klientka odávala naraz tri výpisy, z toho na jednom mal klient príjem zo živnosti aj zamestnania. Zo zamestnania ďaleko prekročil maximálny vymeriavací základ, preto nebol do SP registrovaný. Pracovníčka z dôvodu neregistrácie ODMIETLA PREVZIAŤ výpis z daňového priznania!!! Klientka celá rozčúlená volala, tak som ju opäť poslala do toho radu, aby mi potom dotyčnú pani dala k telefónu a vysvetlila mi, prečo odmieta splniť svoju povinnosť. Samozrejme nebola ochotná telefonovať. Tak som to skúsila z opačného konca, volala som na SP ja. Kým som sa tam konečne dovolala, pracovník na spojovateľni mi povedal, že už všetci odišli - citujem: "...viete, je veľmi teplo:"

Tak toto už je naozaj vrchol!!!
A potom sa čudujú, že na nich všetci svorne nadávame.
abel
29.06.06,18:35
Marianna, keď mám pravdu povedať, nepochopila som ten príspevok, vlastne vetu: ... z toho na jednom mal klient príjem zo živnosti aj zamestnania. Zo zamestnania ďaleko prekročil maximálny vymeriavací základ, preto nebol do SP registrovaný.
Veď na výpise ani nie je kolónka, kde by sa príjem zo zamestnania uvádzal. Uvádzajú sa len príjmy z §6. Pokiaľ si dala nejaký nesprávny výpis, tak sa tej pani za okienkom ani nečuduj.
Marianna01
30.06.06,13:54
Marianna, keď mám pravdu povedať, nepochopila som ten príspevok, vlastne vetu: ... z toho na jednom mal klient príjem zo živnosti aj zamestnania. Zo zamestnania ďaleko prekročil maximálny vymeriavací základ, preto nebol do SP registrovaný.
Veď na výpise ani nie je kolónka, kde by sa príjem zo zamestnania uvádzal. Uvádzajú sa len príjmy z §6. Pokiaľ si dala nejaký nesprávny výpis, tak sa tej pani za okienkom ani nečuduj.

Ale nie, len som v tom rozčúlení nenapísala, že odovzdávali aj RZZP, preto som si maximálnym vymeriavacím základom bola istá.
Buď si istá, že som nepodala zlé výpisy. Nečudujem sa ani tej pracovníčke, som na ňu právom nahnevaná. Dotyčný klient bol na ňu dnes podať sťažnosť, dúfam, že dostane minimálne pokarhanie pre prístup ku klientom. Kam by som došla ja, keby som sa k svojim správala rovnako arogantne???!!!
ALDA
30.06.06,14:53
Ale nie, len som v tom rozčúlení nenapísala, že odovzdávali aj RZZP, preto som si maximálnym vymeriavacím základom bola istá.
Buď si istá, že som nepodala zlé výpisy. Nečudujem sa ani tej pracovníčke, som na ňu právom nahnevaná. Dotyčný klient bol na ňu dnes podať sťažnosť, dúfam, že dostane minimálne pokarhanie pre prístup ku klientom. Kam by som došla ja, keby som sa k svojim správala rovnako arogantne???!!!

Teraz som aj ja vedľa:D..SP a RZZP?
abel
30.06.06,20:16
Ale nie, len som v tom rozčúlení nenapísala, že odovzdávali aj RZZP, preto som si maximálnym vymeriavacím základom bola istá.
Buď si istá, že som nepodala zlé výpisy. Nečudujem sa ani tej pracovníčke, som na ňu právom nahnevaná. Dotyčný klient bol na ňu dnes podať sťažnosť, dúfam, že dostane minimálne pokarhanie pre prístup ku klientom. Kam by som došla ja, keby som sa k svojim správala rovnako arogantne???!!!
? ? ? ? ? :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ? ? ? ? ?
Marianna01
01.07.06,11:54
Ale nie, len som v tom rozčúlení nenapísala, že odovzdávali aj RZZP, preto som si maximálnym vymeriavacím základom bola istá.
Buď si istá, že som nepodala zlé výpisy. Nečudujem sa ani tej pracovníčke, som na ňu právom nahnevaná. Dotyčný klient bol na ňu dnes podať sťažnosť, dúfam, že dostane minimálne pokarhanie pre prístup ku klientom. Kam by som došla ja, keby som sa k svojim správala rovnako arogantne???!!!

Začnem to pripisovať vašej nesústredenosti alebo vyčerpanosti, lebo je zrejmé, že nečítate všetky slovíčka. ;) Vyznačujem slovo AJ, ktoré dáva celému príspevku nejaký zmysel, zrejme úplne iný, ako ste ho pochopili. Predpokladám, že netreba zrovna vám hovoriť, že RZZP a Výpis z DP nepodávali na jednom úrade, taktiež že termín odovzdania oboch dokladov je ten istý...
Tým, že som spomenula oba doklady, som len chcela naznačiť, že mi bolo úplne a neprehliadnuteľne jasné, aký mal daný klient vymeriavací základ, pretože v RZZP som práve výšku príjmu zo záv. činnosti vypisovala - to však viete. Takže mi bolo jasné, že max. vymeriavací základ ďaleko presiahol ,a preto mu nevzniká povonnosť registrácie a odvodová povinnosť zo SZČ. Ostatné platí to, čo som už napísala. :)
abel
01.07.06,18:33
Začnem to pripisovať vašej nesústredenosti alebo vyčerpanosti, lebo je zrejmé, že nečítate všetky slovíčka. ;) Vyznačujem slovo AJ, ktoré dáva celému príspevku nejaký zmysel, zrejme úplne iný, ako ste ho pochopili. Predpokladám, že netreba zrovna vám hovoriť, že RZZP a Výpis z DP nepodávali na jednom úrade, taktiež že termín odovzdania oboch dokladov je ten istý...
Tým, že som spomenula oba doklady, som len chcela naznačiť, že mi bolo úplne a neprehliadnuteľne jasné, aký mal daný klient vymeriavací základ, pretože v RZZP som práve výšku príjmu zo záv. činnosti vypisovala - to však viete. Takže mi bolo jasné, že max. vymeriavací základ ďaleko presiahol ,a preto mu nevzniká povonnosť registrácie a odvodová povinnosť zo SZČ. Ostatné platí to, čo som už napísala. :)
Marianka, ak ťa to neotravuje, skús bližšie vysvetliť, ako si prišla na to, že ak presiahol max. vymeriavací základ do zdravotnej poisťovne, že mu nevzniká povinnosť registrácie do Sociálnej poisťovne? Nie som si istá, či máš jasno v tom, kedy vzniká povinnosť registrácie do SP. Nijako to nesúvisí s max.vymeriavacím základom do ZP. Je absolútne jedno, či mal zo závislej činnosti minimálnu mzdu alebo zarábal mesačne 100.000.- Pre povinnosť registrácie do SP je dôležité, či celkovo dosiahnuté príjmy z podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti presiahli sumu 82800.- Sk. Príjem zo závislej činnosti sa tam nikde ani náhodou nespomína.
Marianna01
03.07.06,13:48
Marianka, ak ťa to neotravuje, skús bližšie vysvetliť, ako si prišla na to, že ak presiahol max. vymeriavací základ do zdravotnej poisťovne, že mu nevzniká povinnosť registrácie do Sociálnej poisťovne? Nie som si istá, či máš jasno v tom, kedy vzniká povinnosť registrácie do SP. Nijako to nesúvisí s max.vymeriavacím základom do ZP. Je absolútne jedno, či mal zo závislej činnosti minimálnu mzdu alebo zarábal mesačne 100.000.- Pre povinnosť registrácie do SP je dôležité, či celkovo dosiahnuté príjmy z podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti presiahli sumu 82800.- Sk. Príjem zo závislej činnosti sa tam nikde ani náhodou nespomína.

Ja som ani nikde netvrdila, že vymeriavací základ do ZP má nejaký vplyv na registráciu do SP. ;)
1. Závislú činnosť spomínam z dôvodu, že odvody do SP platí zamestnávateľ. Len tak na okraj
2. Nepresiahol príjem 80tis., čiže mu nevzniká povinnosť registrácie
3. V žiadnom zákone nie je uvedené, či osoba preberajúca doklady na SP môže z akýchkoľvek príčin odmietnuť prevziať Výpis z DP, ktorý SZČO odovzdáva zo zákona, a teda nemá právo odmietnuť prevziať daný doklad.
4. Z tohto dôvodu aj keby dotyčná SZČO mala povinnosť registrácie, nie je predsa možné, aby akýkoľvek pracovník neprevzal tento doklad.
5. čo by pracovníčka urobila v polovici apríla? Tiež by doklad neprevzala, pretože má SZČO povinnosť registrácie k 1. 7.?

Alebo to opäť vidíte ináč? :cool:
abel
03.07.06,16:18
No, možno stačilo napísať jednou vetou, že pracovníčka v SP odmietla prevziať výpis z daňového priznania z dôvodu, že nevznikla povinnosť zaregistrovať sa. To by samozrejme naštvalo aj mňa. Len ty si to trochu zložito opísala, a keď som teraz zbadala to červené more, až som sa zľakla. Vieš, ja mám fóbiu z detstva ;) že červená znamená chyby, tak prosím ťa nekrič na mňa. :D Myslím, že ozaj je jednoduchšie zasielať všetko poštou, človek sa vyhne mnohým vráskam. :rolleyes:
Ivana Š
03.07.06,16:30
. čo by pracovníčka urobila v polovici apríla? Tiež by doklad neprevzala, pretože má SZČO povinnosť registrácie k 1. 7.?



Mne to pracovníčka urobila, odnášala som vlani výpisy z DP do zdravotnej poisťovne, tak že jednou cestou vybavím aj sociálku. Hneď ma ona vybavila slovami, aby som prišla v strede júna
Marianna01
03.07.06,20:09
No, možno stačilo napísať jednou vetou, že pracovníčka v SP odmietla prevziať výpis z daňového priznania z dôvodu, že nevznikla povinnosť zaregistrovať sa. To by samozrejme naštvalo aj mňa. Len ty si to trochu zložito opísala, a keď som teraz zbadala to červené more, až som sa zľakla. Vieš, ja mám fóbiu z detstva ;) že červená znamená chyby, tak prosím ťa nekrič na mňa. :D Myslím, že ozaj je jednoduchšie zasielať všetko poštou, človek sa vyhne mnohým vráskam. :rolleyes:

NEKRIČíM!!!

:D:D:D Nie, teraz vážne, nechcela som, aby to došlo do takejto debaty. Ozaj som to mohla opísať jednou vetou, ale bola som (a stále som) taká vytočená, že som to opisovala ako nejaký rozsiahly epos. No a zrejme nie som dobrý spisovateľ...:cool:

Tak prepáč, že si mala pocit, že na Teba kričím, nekričím, len som to nejako chcela dovysvetľovať, keď som vás do toho zamotala.

Ináč, ďakujem za záujem. ;)
abel
04.07.06,03:07
Marianka, v pohode, tiež som mala pocit, že sa to uberá iným smerom, ako sme chceli, len som najprv nerozumela. v čom bol ten problém. A nenechávaj si takéto krásne slnečné dni pokaziť neochotou úradníkov.