Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Melnick
TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.
Pre infoziadateľ: Prosím Ťa cituj ma pravdivo
a nepasuj ma za výmyselníka nového tlačiva" SV"
viď. citát v príspevku 21 od JM.

Túto odpoveď som Ti dala v príspevku č. 15
Naposledy upravil Melnick : 12.05.06 at 06:37 Dôvod: Opravila som číslo pôvodného príspevku.
0 0
Ovena1 Ovena1

Ovena1 je offline (nepripojený) Ovena1

Starobný dôchodca mal úhrn píjmov z dohôd o vykonaní práce a odmenu za poslanca v mestskom zastupiteľstve v čase od 1.9. do 31.12.2005 prevyšujúci 13.000. Robí si RZ. Má požiadať zamestnávateľov a Mestský úrad u ktorých mal uzavreté dohody o vydanie potvrdenia o príjme a zrazených preddavkoch na ZP - jeden z ních dokonca odvádzal na zdravotné poistenie preddavky.
0 0
VJURO VJURO

VJURO je offline (nepripojený) VJURO

Člen dozornehj rady za zamestnancov firmy s odmenou 12000 Sk/mes od 1.1.2005 do 31.8.2005 neplatil odvody na ZP. , iba mu bola zrazená dań z príjmu. Od 1.9.2005 je podľa zákona o ZP už zamestnancom a odvody na ZP mu zrážal zamestnavateľ. Počas vceleho roka 2005 jeho mesačný VZ neprekročil 43095 Sk.
Iné príjmy nemal.
Je potrebné vykonať ročné zučtovanie ZP?
Ako je to z odvodmi na ZP člena DR za obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 ?
0 0
sylva sylva

sylva je offline (nepripojený) sylva

Veľmi pekne ďakujem p.Mihál za odpoveď. Už som sa aj ja trochu zorientovala - najmä vďaka Vám a Vašim príspevkom. Ale priznávam sa dobrovoľne, že ma toto ZP nebaví. Pekný deň všetkým.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Dotaz:
Je podľa § 11, odst. 1, písm. a) zákona o ZP považovaný za zamestnanca ten, ktorý má príjem na základe niektorej zo zmlúv uzavretých podľa Obč. zákonníka a z dôvodu povahy práce je tento príjem zdaňovaný podľa §5 Zákona o DzP (pzč)?
Jedná sa mi o to, aký je rozdiel medzi príkaznou zmluvou a DOVP, keď obe sú zdaňované rovnakým spôsobom a podľa usmernenia z našej poisťovne - DoVP nezakladá povinnosť platiť odvody ani urobiť RZ ZP a z Príkaznej zmluvy vraj
odvody mali byť zaplatené a aj príjem vchádza do RZ ZP ???
(ide o súbeh príkaznej zmluvy a SZČO a príkaznej zmluvy a riadneho zamestnanca, t.j. nie študenta ani dôchodcu)
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
keď sa mi to podarilo, tak som sem prilepila zo stránky www.vszp.sk ako zvládnuť
RZP
tu je vše rozpísané aj s tabuľkami, kde je veľmi dobre vysvetlené kedy treba aké tlačivo a typ použiť.
takže je to

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=241



sláva sa mi to podarilo
__________________
Nezakladaj NOVÚ TÉMU !!, najprv klikni sem www.porada.sk/search.php? netýka sa to nových otázok v DANEJ TÉME
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ovena1
Starobný dôchodca mal úhrn píjmov z dohôd o vykonaní práce a odmenu za poslanca v mestskom zastupiteľstve v čase od 1.9. do 31.12.2005 prevyšujúci 13.000. Robí si RZ. Má požiadať zamestnávateľov a Mestský úrad u ktorých mal uzavreté dohody o vydanie potvrdenia o príjme a zrazených preddavkoch na ZP - jeden z ních dokonca odvádzal na zdravotné poistenie preddavky.
V zmysle zákona o ZP sa žiadne potvrdenia pre dohodárov a pod. nevydávajú. K tlačivu RZ on žiadne takéto potvrdenia neprikladá.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dudel
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Ďakujem.
Áno, a do úvahy sa berie len doba, počas ktorej bol slovenským poistencom, tj. od 29.8.2005 do 31.12.2005
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Janca
Dotaz:
Je podľa § 11, odst. 1, písm. a) zákona o ZP považovaný za zamestnanca ten, ktorý má príjem na základe niektorej zo zmlúv uzavretých podľa Obč. zákonníka a z dôvodu povahy práce je tento príjem zdaňovaný podľa §5 Zákona o DzP (pzč)?
Jedná sa mi o to, aký je rozdiel medzi príkaznou zmluvou a DOVP, keď obe sú zdaňované rovnakým spôsobom a podľa usmernenia z našej poisťovne - DoVP nezakladá povinnosť platiť odvody ani urobiť RZ ZP a z Príkaznej zmluvy vraj
odvody mali byť zaplatené a aj príjem vchádza do RZ ZP ???
(ide o súbeh príkaznej zmluvy a SZČO a príkaznej zmluvy a riadneho zamestnanca, t.j. nie študenta ani dôchodcu)
V § 11 ods.1 písm. a) je uvedené, že za zamestnanca sa považuje fyzická osoba v pracovnom pomere - tj. osoba, ktorá má pracovnú zmluvu.
Dohody ani príkazné zmluvy nie sú pracovným pomerom. Takéto osoby sa podľa zákona o ZP nepovažujú za zamestnancov. Ak je niekto zamestnancom - má prac.zmluvu - a poprtiom má dohodu alebo príkaznú zmluvu (závislá činnosť), neplatí z týchto príjmov poistné na zdravotné poistenie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VJURO
Člen dozornehj rady za zamestnancov firmy s odmenou 12000 Sk/mes od 1.1.2005 do 31.8.2005 neplatil odvody na ZP. , iba mu bola zrazená dań z príjmu. Od 1.9.2005 je podľa zákona o ZP už zamestnancom a odvody na ZP mu zrážal zamestnavateľ. Počas vceleho roka 2005 jeho mesačný VZ neprekročil 43095 Sk.
Iné príjmy nemal.
Je potrebné vykonať ročné zučtovanie ZP?
Ako je to z odvodmi na ZP člena DR za obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 ?
Nie je potrebné vykonať RZZP.
Z odmien člena dozornej rady za obdobie január - august 2005 sa poistné na ZP neplatí.
0 0
dudel dudel

dudel je offline (nepripojený) dudel

Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Pán Mihál môžete mi prosím Vás odpovedať na moju otázku ?

Ďakujem.


<!-- / message -->
0 0
azatkova azatkova

azatkova je offline (nepripojený) azatkova

Prosím o info. Ako sa prepočítava minimálny VZ zamestnancovi, ktorý ukončil PP napr. 17.5.2005. Je to 6500/31*17, alebo 6500/22*12. Propočítame na kal.dni, alebo na pracovné dni?
Ďakujem
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

Chcela by som sa spýtať ako treba postupovať pri RZ v prípade, že daná osoba je SZČO a zároveň pracuje na dohodu o vykonaní práce.Musí zaplatiť zdravotné poistenie aj z dohody?
Ďakujem za odpoveď
Naposledy upravil marina8 : 12.05.06 at 15:31
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dudel
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?
Môže, na dobu v zahraniči sa neprihliada.
Do úvahy sa berie doba od 29.8.2005 do 31.12.2005.

Niekoho možno bude zaujímať, že i v takomto prípade je maximálny ročný VZ suma 517140 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
azatkova
Prosím o info. Ako sa prepočítava minimálny VZ zamestnancovi, ktorý ukončil PP napr. 17.5.2005. Je to 6500/31*17, alebo 6500/22*12. Propočítame na kal.dni, alebo na pracovné dni?
Ďakujem
Minimálny VZ zamestnanca sa prepočítava tak, ako minimálna mzda - podľa pracovných dní.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
marina8
Chcela by som sa spýtať ako treba postupovať pri RZ v prípade, že daná osoba je SZČO a zároveň pracuje na dohodu o vykonaní práce.Musí zaplatiť zdravotné poistenie aj z dohody?
Ďakujem za odpoveď
Ak má SZČO súčasne aj príjmy z dohody, tak na tie sa neprihliada. Príjem z dohody sa nezúčtováva.
0 0
azatkova azatkova

azatkova je offline (nepripojený) azatkova

Ešte poprosím info k príspevku 37. Na základe čoho prepočítavame min. vymeriavací základ zamestnanca na pracovné dni. Nikde sa to neviem dočítať, všade sa stretávam iba s kal. dňami. Môžete mi prosím presne uviesť paragraf zákona, podľa ktorého ideme na pracovné dni.
Ďakujem
0 0
marama marama

marama je offline (nepripojený) marama

Od 1.1.05-31.3.05 = samoplatitel, žiadne prijmy
Od 1.4.04-31.12.05 = zamestnanec
V dec.05 mzda presiahla 43095, v ostat.mesiacoch mzda 10000 Sk.
Ake tlacivo vyplnit a ako sa vyporiadat s obdobim samoplatitela, ked v tlacivach RZP su len pripady samoplatitelov od sept. do dec.2005.
0 0
zilam zilam

zilam je offline (nepripojený) zilam

V roku 2005 som mal len jedneho zamestnavatela a ten za mna odvadzal poistne.sucastne som bol aj sprostredkovatelom DDS-druhy pilier za co som mal prijem okolo 25 OOO,-sk.ake tlaciva mam vyplnit na rocne zuctovanie zravotneho poistenia?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať