Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

buba
zamestnankyňa nemala kolísavé príjmy od 17.8. 05 je na PPM čiže materská do konca roku VZ mala 57 466,- musí si robí RZ
Nie, nie je povinná podať RZP.
0 0
TANAM TANAM

TANAM je offline (nepripojený) TANAM

Zamestnankyňa išla 15.3. na MD. prvé 3 mesiace bol odvod z maxima 43.095 a v apríli mala doplatok 6000 Sk. Má sa považovať za príjem aj 6000 Sk pre zdr. poisť., keď od 16.3.2005 bol platiteľom štát?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
TANAM - áno.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Fronco
Čo sa tým myslelo - nezúčtováva ? Ak mala príjem v zamestnaní v niektorom mesiaci na 43 095 Sk, napr. v dôsledku vyplatenia 13 -platu a úhrn príjmov za dobu zamestnania neprevýši 517140 Sk, vznikne jej vlastne nedoplatok (z dôvodu vypl. 13-platu). Je to tak všakže ?
Alebo sa mýlim a tých 517 140 Sk sa alikvótne prepočíta na mesiace tak aby sa tam nezahrnulo obdobie ev. na úrade práce ? Už som z toho blbnem..
Tým "nezúčtováva" som myslel, že toto obdobie ignorujeme, neovplyvňuje nás pri úvahách o povinnosti podať RZ a neovplyvňuje nás ani pri výpočtoch v samotnom RZ.

Max. VZ za rok 2005 je suma 517140 Sk pre každého, aj v uvedenom prípade.

Tak ako píšete - v danom prípade vznikne nedoplatok.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
buba
mám zamestnanca , celý rok zdr.postihnutý, bol PN od 1.1.05do08.04.05 potom pracovalo a od 4.10.05 do 31.12.05 zase PN. je zamestnaný na 4 hodiny a v roku 2005 mal VZ 22.490,- musí si robiť RZ alebo mu nič netreba
Nemusí robiť RZ.
0 0
Zavadská Viera Zavadská Viera

Zavadská Viera je offline (nepripojený) Zavadská Viera

Zamestnanec požiadal zamestnavateťa o Rzzp.vyšiel mu nedoplatok.
Na akom tlačive da zamestnavateľ vedieť zamestnancovi ,že ma nedoplatok.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zavadská Viera
Zamestnanec požiadal zamestnavateťa o Rzzp.vyšiel mu nedoplatok.
Na akom tlačive da zamestnavateľ vedieť zamestnancovi ,že ma nedoplatok.
Ak ročné zúčtovanie za rok 2005 vykoná za zamestnanca zamestnávateľ a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší alebo preplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší, zamestnávateľ je podľa § 19 ods. 10 zákona povinný písomne oznámiť zamestnancovi najneskôr do 31. júla 2006 nedoplatok alebo preplatok zamestnanca. Oznamuje sa to na tlačive - Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnanca za rok...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Prosím Vás ešte o jednu radu,
ak zamestnanec má celý rok len príjem od jedného zamestnávateľa a jeho príjem nepresiahne ani v jednom mesiaci sumu 43.095, ale jeden mesiac je celý PN, teda príjem za tento mesiac je 0.

Je povinnosť robiť RZP ?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Katarína STR
Prosím Vás ešte o jednu radu,
ak zamestnanec má celý rok len príjem od jedného zamestnávateľa a jeho príjem nepresiahne ani v jednom mesiaci sumu 43.095, ale jeden mesiac je celý PN, teda príjem za tento mesiac je 0.

Je povinnosť robiť RZP ?
Katka v tomto prípade nie je.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Srdečná vďaka.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

Dobry den. Viete mi prosim pomoct s nasledovnym problemom pri rocnom zuctovani:

- zamestnanec bol poistencom v SR len cast roka, je to obcan CR, na slovenku pracoval len v obdobi od 15.8. do 14.10.05.
- jeho mesacny prijem je 200.000, t.j. zaplatil 3x poistne z maximalneho VZ
- poziadal nas o vykonanie rocneho zuctovania
- ineho zamestnavatela nemal, cely rok bol len zamestnancom


Na akom tlacive treba podat rocne zuctovanie, ked bol len zamestnancom? v tlacivach A totiz nie je mozne upravit vymeriavaci zaklad .. v jeho pripade to potom vyznie ako by mal doplatit este z 517.140 – (43.095x3) poistne on aj zamestnavatel napriek tomu ze nebol poisteny cely rok.. poistne zamestnanca bolo 5172 sk, poistne zamestnavatela 12.930 sk, uhrn prijmov 600.000.

Navyse rocne zuctovanie sa podava v poistovni kde bol poisteny k 31.12.05, ale on bol vtedy poisteny v zahranici .. ma teda podat zuctovanie v poistovni kde platil naposledy poistne?

Viete mi s tym prosim poradit? Vo VSZP mi totiz nevedeli povedat ako ho vyplnit v jeho pripade ..
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
matka7:

RZ sa musí vykonať. Typ A.
A je to tak ako píšete, jeho VZ bude 517140 Sk.

Max. VZ 517140 Sk sa týka každého poistenca bez výnimky.

Druhá vec je, či vôbec mal byť u nás poistený. Ak bol poistený v tom čase aj v ČR a tam bol poistený ako zamestnanec alebo SZČO, u nás vôbec nemal byť poistený - ak je to tak, RZZP nerobte a všetko dajte na pravú mieru.
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
0 0
matka7 matka7

matka7 je offline (nepripojený) matka7

súčasne poistený v ČR nebol.
dakujem za odpoved, ale pripada mi to strasne nefer aby mal doplacat aj on aj firma, hoci bol fyzicku tu len 2 mesiace.

mohol by zuctovanie nepodat kedze v kazdom mesiaci presiahol maximum? ste tiez toho nazoru ze v tomto pripade ho poda do zdravotnej poistovne kde bolp oisteny naposledy?
0 0
Ján Ján

Ján je offline (nepripojený) Ján

Dobrý deň,
rád by som sa len uistil:
zamestnanec (po celý r. 05 a nič iné), cca 12 000,- / mes., mal príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
RZZP podávať nemusí.
<!-- / message -->
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Nie nemusí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
matka7
súčasne poistený v ČR nebol.
dakujem za odpoved, ale pripada mi to strasne nefer aby mal doplacat aj on aj firma, hoci bol fyzicku tu len 2 mesiace.

mohol by zuctovanie nepodat kedze v kazdom mesiaci presiahol maximum? ste tiez toho nazoru ze v tomto pripade ho poda do zdravotnej poistovne kde bolp oisteny naposledy?
RZ ZP sa robí na báze celoročných príjmov. Nie je podstatné, či to zarobil za 3 mesiace, alebo za rok. Ak by sa to zohľadňovalo, vyrojila by sa kopa špekulantov, hádajte kto by bol prvý v ich čele.

RZ ZP podá v poisťovni, kde bol poistený v roku 2005.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Môžte mi prosím poradiť ?

Zamestnanec, ktorý bol celý rok 2005 poberateľom rodičovského príspevku.
Zároveň bol od 15.8.2005 aj zamestnaný.
Mzda za mesiac august, teda za polovicu mesiaca nepresiahla sumu 43.095.
Mzda za jednotlivé mesiace september - december, presiahla sumu 43.095.
Je povinnosť robiť RZP ?
Nie som si isťá.
vďaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Paľka
Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
Zamestnanec ktorý mal každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, iné zamestnanie nemal, SZČO nebol, RZ ZP podávať nemusí.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Katarína STR
Zamestnanec, ktorý bol celý rok 2005 poberateľom rodičovského príspevku.
Zároveň bol od 15.8.2005 aj zamestnaný.
Mzda za mesiac august, teda za polovicu mesiaca nepresiahla sumu 43.095.
Mzda za jednotlivé mesiace september - december, presiahla sumu 43.095.
Je povinnosť robiť RZP ?
Nie som si isťá.
vďaka
Áno musí robiť zúčtovanie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať