Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
RENATAW
Prosím o radu, aké tlačivo vyplniť:

Pr. starobný dôchodca

01-07/2006 - zopár mesiacov na pracovnú zmluvu /musí mi doniesť doklad/
08/2006 - dohoda 11.900,-
09/2006 - dohoda 15.100,-
10-12/2006 - pracovný pomer na zmluvu 36.700,-
Ak VZ v súčte

1-7/05 zamestnanie plus
15100 dohoda 9/05 plus
36700 zamestnanie 10-12/05

je najmenej 78000 (čo asi bude) tak typ S, dva listy SA - za každé zamestnanie jeden list SA, a list SC za samoplatiteľa za september.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Majaja
pôv. pr. 132
p. Mihál, prepáčte, ale táto oblasť mi nie je jasná,
na základe uvedeného znamená, že tí, ktorí sa do ZP neprihlásili ako SZČO musia do RZP započítať príjmy z honorárov za celý rok 2005? - nie iba od 09/05 - 12/05???
Ďakukjem
Áno, viď § 13 ods.5 zákona.
0 0
autor autor

autor je offline (nepripojený) autor

Ak to tak napíšem, vyjde mi, že mám z toho doplatiť poistenie, ale pokiaľ je mi známe, tento môj príjem nepodlieha odvodom na zdravotné positenie, takže vlastne ste mi neodpovedali na otázku, len ste formálne odpísali, čo je v poučení a čo si viem prečítať aj bez tejto diskusie. Môžete byť presnejší - kde sa v ďalších krokoch výpočtu ukáže, že z toho čo tam napíšem ako základ dane a ďalej spočítam zdravotné poistenie ho vlastne nemám zahrnúť do tlačiva S a zaplatiť!?! Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
autor
Dobrý deň,
celý rok 2005 som bol zamestnacom. V apríli 2005 som dostal autorský honorár za spoluautorstvo publikácie (nie som SZČO ani nič podobné - ide o jednorázovú neopakujúcu sa udalosť, žiadne iné príjmy som nemal). Na základe toho som podal vykonal zúčtovanie dane, typ B. Mal by som teda podať zúčtovanie zdr. poistenia na tlačice S-SA-SD (príjem poďľa §6, ods.2 písm. a) daňového zákona). Čo ale mám uviesť v SD, keďže z autorského honorára pred 1. 9. 2005 sa neplatí zdr. poistenie a teda základ dane podľa daňového priznania je iný ako základ, z ktorého sa počíta zdravotné poistenie - položka D04 na SD? Kde a ako mám zdokladovať, že základ dane podľa §6 daňového zákona je iný ako základ pre výpočet zdravotného poistenia na tlačive SD? V mojom prípade by mal byť "0". Ďakujem vopred za odpoveď - v zdrav. poisťovni nemali ani tušenie ako postupovať.
Áno, typ S, listy SA + SD.

V liste SD v p.D04 uvediete základ dane z DP, r.42.

Podľa zákona v uvedenom prípade je vymeriavací základ daný ako základ dane podľa § 6 ZDP za celý rok 2005, viď § 13 ods.5, žiadna výnimka, žiadne prechodné ustanovenie neexistuje. Nie je možné základ rozdeliť na časť do 31.8. a časť od 1.9.
0 0
Bejka Bejka

Bejka je offline (nepripojený) Bejka

Môj manžel bol celý rok 2005 iba zamestnancom a v jednom mesiaci jeho príjem prekročil 43.095,- Sk, ale v apríli a v auguste mal aj príjem z Českej republiky zo sprostredkovateľskej činnosti. Musí si robiť RZZP sám /kvôli spomínanému príjmu zo zahraničia/ alebo mu môže RZZP vykonať zamestnávateľ? Prihliada sa vôbec na príjem za sprostredkovateľskú činnosť zo zahraničia do septembra 2005? Ak musí RZZP vykonať, tak aký typ tlačiva má použiť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na uvedený príjem z ČR sa neprihliada. Tým pádom je povinný robiť RZZP len ako zamestnanec a môže o vykonanie RZZP požiadať zamestnávateľa, tlačivo A.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Už nevládzem a ani neviem nájsť v zákone. Prosím povedzte mi, kde je v zákone uvedené, že mzda spolu s odmenou za mesiac december 2005 vyplatená v januári 2006 sa započítava do RZP za rok 2005.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Peterka
Už nevládzem a ani neviem nájsť v zákone. Prosím povedzte mi, kde je v zákone uvedené, že mzda spolu s odmenou za mesiac december 2005 vyplatená v januári 2006 sa započítava do RZP za rok 2005.
Vyplýva to z toho, že VZ zamestnanca je zdaniteľný príjem.... Príjem zo závislej činnosti za rok 2005 vyplatený zamestnancovi do 31.1.2006 je príjmom zo závislej činnosti roku 2005 (§4 ods. 3 zákona o dani z príjmu).
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

somij
Vyplýva to z toho, že VZ zamestnanca je zdaniteľný príjem.... Príjem zo závislej činnosti za rok 2005 vyplatený zamestnancovi do 31.1.2006 je príjmom zo závislej činnosti roku 2005 (§4 ods. 3 zákona o dani z príjmu).
Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13
Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,<SUP>40a)</SUP>
§ 14<SUP>Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.</SUP>
<SUP>To je téma pre odborníkov, mne stačí Vaše vyjadrenie.</SUP>
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,<SUP>40a)</SUP>
§ 14Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

Toto je na diskusiu pre odborníkov ,riadim sa Vašou odpoveďou,ale sa musím priznať že ma argumentácia na čas zmiatla.

<SUP></SUP>
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Peterka
Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,<SUP>40a)</SUP>
§ 14Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

Toto je na diskusiu pre odborníkov ,riadim sa Vašou odpoveďou,ale sa musím priznať že ma argumentácia na čas zmiatla.

<SUP></SUP>
... príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov ..... Príjem za december 2004 zaplatený do 31.1.2005 nepodlieha dani z príjmov v rozhodujúcom období r.2005.

Kto je protistrana ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas so somij.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

somij
... príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov ..... Príjem za december 2004 zaplatený do 31.1.2005 nepodlieha dani z príjmov v rozhodujúcom období r.2005.

Kto je protistrana ?
Pre mňa je tento problém uzatvorený a postupujem tak ako všetci ale nedá mi uviesť stanovisko:
§ 13<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Vymeriavací základ<o:p></o:p>
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,<o:p></o:p>
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,<SUP>40a)</SUP>

<o:p></o:p>

§ 14<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
40a) § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
1.Podľa §13,odst.1,písm.a) patrí do vymeriavacieho základu príjem, ktorý je uvedený v § 5 zákona č. 595/2003 Z. z.. Je presne určené v ods.1 že vymeriavacím základom je príjem v rozhodujúcom období, t.j. podľa § 14 zákona je kalendárny rok v ktorom za platí poistné.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
2. Všetci okrem zákona sa odvolávajú na § 4,ods. 3 Zákona 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov ,kde sa uvádza ohľadne základu dane že : <o:p></o:p>
„ Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie“.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V zákone o zdravotnom poistení nie je uvedené, že vymeriavací základ zamestnanca je príjem, ktorý je základom dane a preto máme za to, že pokiaľ je príjem (druh príjmu je stanovený podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov) za kalendárny rok, tak do tohto príjmu patria príjmy za rok 2005 (príjem ako mzda za december 2004 a nepatrí sem príjem v roku 2006 vo forme výplaty za december 2005 aj keď tento príjem (mzda za XII/2005) vstupuje do základu dane za rok 2005.Odvolávka na príjem, ktorí podlieha dani z príjmov nič nerieši, lebo všetky príjmy aj v roku 2004,2005,2006 podliehajú dani z príjmov.

<o:p> </o:p>
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Prosím o radu:
dôchodca s ročným dôchodkom 124 236 SK, pracoval na dohodu celý rok 2005, kde mal príjem ročný 119 319 Sk, neplatil predavky na ZP, je povinný podať RZP, ak áno, aké tlačivo?
ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

To závisí iba od príjmu v mesiacoch 9-12/2005. Ak príjem z dohôd za toto obdobie v úhrne bol vyšší ako 13000 Sk, tak musí podať RZZP, tlačivo C.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poistenec od 01.01.2005 - 30. 09. 2005 SZČO, od 04. 10. 2005 do 31. 12. 2005 zamestnanec. Vyplnilo mi v programe od somij, typ X, vyšiel nedoplatok ako zamestnanec. To musí uhradiť sám?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ZuzanaP
Poistenec od 01.01.2005 - 30. 09. 2005 SZČO, od 04. 10. 2005 do 31. 12. 2005 zamestnanec. Vyplnilo mi v programe od somij, typ X, vyšiel nedoplatok ako zamestnanec. To musí uhradiť sám?
Áno, to musí uhradiť sám... Zamestnávateľovi oznámi iba zamestnávateľov preplatok/nedoplatok presahujúci 100 sk a ten si zase prípadne vyžiada/uhradí zamestnávateľ.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ZuzanaP
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
Zamestnanec by pri príjmoch 3300 nemal mať VZ 6900 Sk. Nerozumiem tomu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ZuzanaP
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
Opakujem svoju odpoveď,keďže ju nevidím.
Zamestnanec by pri príjmoch 3300 nemal mať VZ 6900 Sk. Nerozumiem tomu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať