Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
koruna koruna

koruna je offline (nepripojený) koruna

Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
koruna
Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.
Podľa mňa ani podla nižšie uvedeného nemalo
§ 13 (Vyhláška 239 MZ SR zo 4.apríla )<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Do vymeriavacieho základu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona sa na účely ročného zúčtovania poistného<o:p></o:p>
za rok 2005 zahŕňa<o:p></o:p>
a) príjem zo závislej činnosti podľa osobitnéhopredpisu5) vyplatený a zúčtovaný platiteľom príjmuza mesiace september 2005 až december 2005, v ktorých ani jeden deň nebol zamestnancom, samostatnezárobkovo činnou osobou a ani osobou podľa§ 11 ods. 8 písm. o) zákona, <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>kde § 11 ods. 8 písm. o) zákona (Zákona o zdravotnom poistení č.580/2004 )<o:p></o:p>
o) fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné<o:p></o:p>
alebo materské podľa osobitného predpisu39m) alebo<o:p></o:p>
je nemocensky poistená39n) a ošetruje osobu podľa<o:p></o:p>
osobitného predpisu,39o)<o:p></o:p>
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

Prosím Vás, môže niekto poradiť príspevku č.74? Srdečná vďaka.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Paľka
Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

koruna
Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.
K odpovedi Dugilu - keďže preplatenie nevyčerpanej dovolenky bolo vyplatené zamestnancovi v mesiaci, kedy bol ešte zamestnancom (pri skončení PP), ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a teda aj o vymeriavací základ zamestnanca. Nie je to príjem platiteľa podľa §11 ods. 2 (samoplatiteľa). Uvedené ustanovenie vyhlášky sa týka ročného zúčtovania u tzv samoplatiteľov.

Ku Korune - už si preberala túto tému aj inde - keď je to vyplatené pri skončení PP, t.j. v poslednej výplatnej páske, kedy bol v PP, poistné sa z toho platí (nie je to plnenie po skončení PP).
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

dobrý deň,
moja známa v roku 2005 ukončila vysokoškolské štúdium.
v mesiaci september - dohoda o vykonaní práce 6000,- Sk
mesiac október - dobrovolne nezamestnaná
november a december - pracovná zmluva s príjmom viac ako 10000,- Sk mesačne.
Musí si robiť RZZP, ak áno aký typ tlačiva má použiť? Môže požiadať o RZZP zamestnávateľa, alebo si ho musí spraviť sama? Vopred Ďakujem za odpovede.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

Prepáčte, ak sa pýtam na to čo tu už bolo napísané. SZČO - konateľ s.r.o.,teda platiteľ od 1.-9, zároveň študent VŠ, nebol zamestnaný, žiadny príjem. Rozhodujem sa medzi tlačivom S a X. Pomôžte mi rozhodnúť sa. Ak keď som si prečítala rôzne príklady, neviem ktoré. ĎAkujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

SERVIS
Prepáčte, ak sa pýtam na to čo tu už bolo napísané. SZČO - konateľ s.r.o.,teda platiteľ od 1.-9, zároveň študent VŠ, nebol zamestnaný, žiadny príjem. Rozhodujem sa medzi tlačivom S a X. Pomôžte mi rozhodnúť sa. Ak keď som si prečítala rôzne príklady, neviem ktoré. ĎAkujem.
A prečo by si vyplňoval S alebo X, keď nemáš súbeh činností. Stačí vyplniť B.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Prečo by si vypisoval zložitejšie tlačivá S alebo X. Stačí Ti vyplniť B. U Teba nedošlo ku súbehu.
0 0
SERVIS SERVIS

SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

alušik
Prečo by si vypisoval zložitejšie tlačivá S alebo X. Stačí Ti vyplniť B. U Teba nedošlo ku súbehu.
No neviem ako to zvládnem, veď neviem ani začať. Už len výber tlačiva je problém. Na ZP mi baba na túto otázku odpovedala asi takto: ts, ts... no asi S, ts, ts, alebo X? Tá vie asi ešte menej ako ja! Prosím ďaľšie názory. Ďakujem.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

SERVIS
No neviem ako to zvládnem, veď neviem ani začať. Už len výber tlačiva je problém. Na ZP mi baba na túto otázku odpovedala asi takto: ts, ts... no asi S, ts, ts, alebo X? Tá vie asi ešte menej ako ja! Prosím ďaľšie názory. Ďakujem.
Nepotrebuješ ďalšie názory. Alušik ti odpovedala, vypisuješ B. A počkaj ešte pár dní a mal by byť soft na vypočítanie RZZP na internete. Jožko Mihál to tu tento týždeň spomínal.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
marama
Od 1.1.05-31.3.05 = samoplatitel, žiadne prijmy
Od 1.4.04-31.12.05 = zamestnanec
V dec.05 mzda presiahla 43095, v ostat.mesiacoch mzda 10000 Sk.
Ake tlacivo vyplnit a ako sa vyporiadat s obdobim samoplatitela, ked v tlacivach RZP su len pripady samoplatitelov od sept. do dec.2005.

vyplníš tlačivo typ S s listami SA- zo zamestnania a SC ako samoplatiteľ
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
somij
K odpovedi Dugilu - keďže preplatenie nevyčerpanej dovolenky bolo vyplatené zamestnancovi v mesiaci, kedy bol ešte zamestnancom (pri skončení PP), ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a teda aj o vymeriavací základ zamestnanca. Nie je to príjem platiteľa podľa §11 ods. 2 (samoplatiteľa). Uvedené ustanovenie vyhlášky sa týka ročného zúčtovania u tzv samoplatiteľov.

Ku Korune - už si preberala túto tému aj inde - keď je to vyplatené pri skončení PP, t.j. v poslednej výplatnej páske, kedy bol v PP, poistné sa z toho platí (nie je to plnenie po skončení PP).
V poriadku ale bol dlhodobejsie PN a platil za neho stat
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
alušik
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.
Ak nemal aj v tom chybajucom mesiaci viac 43095 tak je povinny podat RZ
niekde som ten pripad videla hladam zdroj
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
dugilu
Ak nemal aj v tom chybajucom mesiaci viac 43095 tak je povinny podat RZ
niekde som ten pripad videla hladam zdroj
respektive suhlasim zavisi od toho co mal (bol) v chybajucom obdobi
0 0
radka1 radka1

radka1 je offline (nepripojený) radka1

Mohli by ste mi poradiť prosím...mám zamestnanca, ktorý má zároveň aj živnosť. Zo živnosti však nemal žiadne príjmy, teda nikam neodvádzal. Môžem mu urobiť RZ, alebo si ho musí urobiť sám? Ak mu môžem urobiť to RZ, mám žiadať aj nejaké potvrdenie zo živnosti?
Ďalej by som mala nasledovnú otázočku: do VZ sa nezapočítava odchodné a odstupné. To sa týka len VZ na účely RZ? Pretože keď som pozerala na výplatnú pásku, do VZ je zahnuté aj to odstupné. Tak mi to nejako nesedí...pri zúčtovaní výplaty sa to do VZ započíta a pri RZ poistenia už nie? Treba robiť v tomto prípade RZ, ak bola zamestnaná do 28. 02. 2005, nakoľko vo feburári bolo odstupné vo výške cca. 200.000,- (inak príjmy za január a február 2005 nepresahovali 43.095,-Sk), potom bola evidovaná na ÚPSVaR až doteraz. Popritom však mala príjmy z DoVP, ktoré nepresahujú 13.000,- Treba urobiť teda to RZ???
Dik moc
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
radka1
Mohli by ste mi poradiť prosím...mám zamestnanca, ktorý má zároveň aj živnosť. Zo živnosti však nemal žiadne príjmy, teda nikam neodvádzal. Môžem mu urobiť RZ, alebo si ho musí urobiť sám? Ak mu môžem urobiť to RZ, mám žiadať aj nejaké potvrdenie zo živnosti?

Ďalej by som mala nasledovnú otázočku: do VZ sa nezapočítava odchodné a odstupné. To sa týka len VZ na účely RZ? Pretože keď som pozerala na výplatnú pásku, do VZ je zahnuté aj to odstupné. Tak mi to nejako nesedí...pri zúčtovaní výplaty sa to do VZ započíta a pri RZ poistenia už nie? Treba robiť v tomto prípade RZ, ak bola zamestnaná do 28. 02. 2005, nakoľko vo feburári bolo odstupné vo výške cca. 200.000,- (inak príjmy za január a február 2005 nepresahovali 43.095,-Sk), potom bola evidovaná na ÚPSVaR až doteraz. Popritom však mala príjmy z DoVP, ktoré nepresahujú 13.000,- Treba urobiť teda to RZ???
Dik moc

1. Ty mu nemôžeš ako zamestnávateľ vykonať RZ, musí si to urobiť sám, môžeš mu pomôcť ak Ťa poprosí. tlačivo Typ S s listami SA- zamestnanie a SB- živnosť

2. do VZ odstupné ani odchodné nevstupujú, ani jubilejné., prípl. za pohotovosť...atď
0 0
radka1 radka1

radka1 je offline (nepripojený) radka1

Ďakujem za rýchlu odpoveď!
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
radka1
Ďakujem za rýchlu odpoveď!

vďačne, aj nabudúce
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať