Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Vypísané z potvrdenia od zamestnávateľa: zamestnaný od 04.10.2005 do 31.12.2005

IV. ODDIEL

Mesiac Minimálny základ Úhrn príjmov pdľa § 13 ods. 1-4
10/2005 6900 3334
11/2005 6900 3500
12/2005 6900 3500
Spolu 20700 10334

Môže byť? Mne sa to nejako nezdá. Keď som vystavovala potvrdenia pre zamestnancov ja, tak ten úhrn bol vždy väčší ako minimálny, prípadne rovnaký.

Preto mu vyšiel aj nedoplatok, to znamená, že mal nižší príjem ako je minim. mzda. Bol zamestnaný na plný úväzok, žiadne zdravotné obmedzenia nemá.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Zuzka, to mi je nejaké čudné. Však ak má plný úväzok, tak musí zarobiť aspoň minimum, ak ho napríklad "v úkole" nezarobí, tak mu zamestnávateľ musí doplatiť do výšky minima. Takže naozaj nechápem, prečo má tie sumy každý mesiac nižšie. Pochybujem, že by PN-koval každý mesiac. Alebo áno?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nie PN žiadna, dokonca som sa dozvedela, že mal zmluvu postavenú ako na polovičný úväzok.

Ale aj tak sú tie čísla divné.

Povedzme, že má polovičný úväzok na minimálnu mzdu 6900, tak tie čísla nesedia. Každý mesiac odrobil plný.

Čo vy na to?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ZuzanaP
Nie PN žiadna, dokonca som sa dozvedela, že mal zmluvu postavenú ako na polovičný úväzok.

Ale aj tak sú tie čísla divné.

Povedzme, že má polovičný úväzok na minimálnu mzdu 6900, tak tie čísla nesedia. Každý mesiac odrobil plný.

Čo vy na to?
Tak to tam má poriadnu blbosť v potvrdení. Ak má zmluvu na polovičný úväzok, tak aj minimálny VZ sa rovná príjmu na polovičný úväzok, nemôže tam mať minimum 6500.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
No ja som si aj myslela, mzdárka firmy, v ktorej pracoval, si tie čísla napísala najskôr ceruzkou, potom to obtiahla perom, takže to robila ručne a neviem na základe čoho.

Hneď, keď som to zbadala, sa mi zdalo čudné. Normálne som to dva, trikrát pozrela, či sa nemýlim.

Naozaj má v minim. základe 6900, v úhrne spomínané sumy okolo 3000. Keď som sa ho pýtala, ako bol platený, akú mal zmluvu.

Že ako na polovičný úväzok s min. mzdou, ale 6900. V skutočnosti však mali viacej, aj im viacej stŕhal na odvodoch, aspoň podľa neho okolo 1600Kč. Všetko to je akési divné.

Spravila som mu ročné zúčtovanie z toho, čo mi bolo predložené, s tým, že nech sa spýta na zdravotke.

Som z toho úplne vedľa.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ajobs
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
V listoch SA píšeš príjmy z každého zamestnania ,tak ako píšeš.
Konateľ aj keď vo viacerých firmách sa považuje len za jednu SZČO a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva. Keďže bol celý rok zamestnancom aj SZČO zároveň, píšeš do POLB21,B22,B23 - všade "0" Tieto položky by si vypisoval v tých mesiacoch,keby nebol súčasne aj zam-ec aj SZČO.Preddavky si v období ,kedy bol aj zamestnancom mohol určiť,ak boli nižšie ako 100.-Sk nemusel platiť nič.
Naposledy upravil Melnick : 09.06.06 at 13:31
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Vďaka Maja.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ajobs
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa sa 9-12 v tej firme.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte raz odpoveď Tónovi, keďŽe ju nie je vidieť :
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa za 9-12 v tej firme.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
somij
Ešte raz odpoveď Tónovi, keďŽe ju nie je vidieť :
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa za 9-12 v tej firme.
Vďaka Janka, takže ak bol konateľom a súčasne aj zamestnancom v mesiacoch 1-8/2005, je potrebné rozdeliť príjem na príjem zamestnanca a príjem z konateľstva uvedený v SB ? A čo keď neplatil preddavky z činnosti konateľa, potom v SB neuvediem nič ?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ajobs
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
Janka musím reagovať,myslím,že som správne odpovedala Tonovi,keď som mu písala,že príjem z obidvoch firiem za "konateľstvo" dáva do SB a keďže od septembra sa konatelia posudzujú ako zamestnanci znovu si myslím,že je správne vyplniť 2 SA tlačivá z dvoch firiem.Nechcem tému zbytočne rozširovať,ale nemyslím,že som ho zle informovala,alebo áno?
Naposledy upravil Melnick : 09.06.06 at 20:29
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ja som len upresnila Tvoju odpoveď, konkrétne túto časť :"a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva" o to, že príjmy za konateľstvo za mesiace 1-8. Za 9-12 dá príjmy za konateľstvo do príjmov zamestnanca v SA - to v Tvojej odpovedi nebolo jasné.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
somij
Ja som len upresnila Tvoju odpoveď, konkrétne túto časť :"a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva" o to, že príjmy za konateľstvo za mesiace 1-8. Za 9-12 dá príjmy za konateľstvo do príjmov zamestnanca v SA - to v Tvojej odpovedi nebolo jasné.
OK. Máš úplnú pravdu
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Opäť mám jednu špecialitku. Kam zaradiť preddavky na ZP, ktoré platil člen dozornej rady a.s. zo svojej odmeny za výkon funkcie. Myslím, že do SB nie, pretože SZČO bol len konateľ s.r.o., člen predstavenstva alebo DR nebol vlani od 1.1.-31.8.2005 v tejto kategórii. Ale nebol ani v kategórii zamestnanca. Preddavky však platil (asi zbytočne), a keď ich chce v určitej sume dostať späť, musí podať RZZP. Ako s toho von ? Dať to normálne do SA ?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

ajobs
Opäť mám jednu špecialitku. Kam zaradiť preddavky na ZP, ktoré platil člen dozornej rady a.s. zo svojej odmeny za výkon funkcie. Myslím, že do SB nie, pretože SZČO bol len konateľ s.r.o., člen predstavenstva alebo DR nebol vlani od 1.1.-31.8.2005 v tejto kategórii. Ale nebol ani v kategórii zamestnanca. Preddavky však platil (asi zbytočne), a keď ich chce v určitej sume dostať späť, musí podať RZZP. Ako s toho von ? Dať to normálne do SA ?
Ja by som mu na obdobie 1-8/2005 vypísala SC, kde by som mu preddavky uplatnila. Vo všetkých ostatných riadkoch by bola nula. Podľa znenia zákona o ZP do 31.8.2005 ak mal príjem zo závislej činnosti vyšší ako úhrn minimálnych miezd a nebol ani zamestnancom, ani SZČO bol osobou podľa § 11 ods.2.
Druhá možnosť asi bude požiadať o vrátenie preddavkov zaplatených bez právneho dôvodu listom. No ale to by som urobila až potom, keby mu nevrátili preddavky na základe RZZP.
0 0
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

Barbara
nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-
Chcela by som vedieť, kde sa zobrazí ten rozdiel medzi 43 095 a vyšším príjmom. U nás mal jeden zamest. za 1 mesiac 43 200, a v doklade o výške príjmu mu započítalo do úhrnu príjmu IV. oddiel celú sumu. Takto vznikol nedoplatok na ročnom zúčtovaní.
0 0
inuska4031 inuska4031

inuska4031 je offline (nepripojený) inuska4031

Zdravím, potrebujem poradiť, lebo už naozaj neviem...Mám v tom totálny chaos.
Zamestnanec u jediného zamestnávateľa od 1.1.-31.8.2005, príjem mal cca 48000 mesačne. Od 1.9.2005 starobný dôchodca. V čase 9-12/05 žiadne iné príjmy nemal. Má podať RZ alebo nie?
Ďakujem.
Naposledy upravil inuska4031 : 15.06.06 at 20:33 Dôvod: zmena 48000/mesačne
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
inuska4031: Musí podať RZZP, pretože mal príjem vyšší ako 43095 v mesiacoch 1-8, a v mesiacoch 9-12 príjem ako zamestnanec nemal žiaden.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Má - A .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať