Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Každý deň, na Porade som závislák, ale väčšinou večerom.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
vedenie pokladne a aj v českých korunách - hľadaj valutová pokladňa, nájdeš toho dosť.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ďakujem idem na to......
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Hella1
Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník v PU účtovný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
To rýchlo zistíš. Jeden kolotoč, treba len rozumieť účtovným zápisom.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Len to je to že som to nerobila a ani nevidela nikoho robiť poladňu, takže ja budem potrebovať úplný začiatok, ako v škole. Mám aj knihy o PU ale tam je len ako sa to účtuje a nie celá evidencia
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
soft Ti pomôže.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Asi som blbá, ale myslíš soft v ktorom budem robiť? Lebo ani to neviem, aký budem používať. Moja nová práca je hlavne fakturácia, ale nakoľko je to menšia firma, je to kumulované miesto a musím robiť aj pokladňu a kopec iných vecí. Prijali ma aj napriek tomu, že nemám veľa skúseností ale chuť sa to naučiť. Mám OA ale už dávno, a keď nastúpim /18.4./ tak nechcem vyzerať ako dement a už sa snažím dohánať zabudnuté. Ale najviac strachu mi robí tá pokladňa. Vôbec tomu nerozumiem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Možno budeš viesť ručnú pokladňu.
Ako v domácnosti - príjem výdaj zostatok.
Nechaj si predložiť poslednú, ktorú majú a okukáš ako to robili pred tebou.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
A fakturáciu budeš ako robiť? Hádam tam majú nejaký soft? Veď sa okukáš a zbadáš čo a ako.
0 0
finessa finessa

finessa je offline (nepripojený) finessa

Velka vdaka ayya nielen od mojej dcery /ma podobnu profesorku ako si mala ty /, ale hlavne odo mna / pustam sa do ucenia PU z vlastnej iniciativy, teraz uz s chutou...
Naposledy upravil finessa : 06.04.06 at 07:24 Dôvod: pomylila som si nick :(
0 0
alea alea

alea je offline (nepripojený) alea

Ahojte. Som tu prvý krát, a veľmi ma zaujalo poradenstvo svokrinej kuchyne. Určite si to ešte raz prečítam, pretože to bolo zábavné a hlavne poučné. Som rada, že ma postretla náhoda nájsť poradu. Je tu veľa zaujímavých informácií.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
alea
Ahojte. Som tu prvý krát, a veľmi ma zaujalo poradenstvo svokrinej kuchyne. Určite si to ešte raz prečítam, pretože to bolo zábavné a hlavne poučné. Som rada, že ma postretla náhoda nájsť poradu. Je tu veľa zaujímavých informácií.
vitaj medzi nami :p
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

ayya
Narazila som na menší problémik. Vlastne viac ...

Moji vrstovníci si možno budú pamätať výraz: „barčákovo kolečko“. Nie koliesko, ale naozaj sme tomu hovorili kolečko. Pre ostatných krátko popíšem. V dávnych dobách bol svojho času ministrom zahraničného obchodu pán, (či sudruh?) Barčák. Za jeho panovania tie organizácie, ktoré chceli podnikať v zahraničí museli absolvovať náročný proces povoľovania a schvaľovania. K tomu povoleniu bolo treba tuším 27 rôznych iných potvrdení a povolení a - pečiatok Ten proces bol navyše tak komplikovaný, že nebolo jednoduché ho úspešne absolvovať do konca. Veľa organizácií to vzdalo pri nejakej šestnástej pečiatke. Málo bolo takých podnikov, ktoré to vydržali až po tú poslednú. Totiž: aby ste dostali siedmu pečiatku, tak ste k tomu potrebovali dvanástu, k dvanástej ste potrebovali dvadsiatu prvú a tak podobne
A niečo podobné sa mi teraz prihodilo pri písaní sľúbenej témy o časovom "rozlišovaní". Pri písaní o jednej veci mi „vybehla“ potreba použiť výraz, o ktorom som ešte nepísala. Hmmm... teraz vás prosím o trpezlivosť, keď budeme musieť občas hovoriť o „dvanástej pečiatke“ a ešte nebudeme mať úplne vybavenú siedmu. Bola by som rada, aby vás to neznechutilo, budem sa snažiť aby sme tých „barčákových kolečiek“ mali čo najmenej a aby sa nám to na koniec spojilo do jedného úhľadného bezproblémového okruhu.
Až dnes som si povedala, že prelúskam všetky príspevky. A teraz ľutujem, že som to neurobila už skôr. Je to niečo úžasné... K tomuto príspevku mi práve dnes došiel mailíkom jedne vtip - tak prikladám. Je to síce trochu , ale snáď mi to prepáčite.

Zvieratká v lese sa dohodli, ze si postavia sídlisko.Do mesta na prislušne úrady pôjde líška, tá je dosť prefíkaná,vsetky potrebné potvrdenia a povolenia rychlo vybavi-povedali si zvieratka. A tak teda liška šla. Prešiel den, tyždeň, mesiac a po mesiaci sa liška vracia stiahnutym chvostom, cela zničena a vraví:"35 potvrdení mam, len to 36-posledne sa mi už vybavit nepodarilo."
Tak sa do mesta vyberie medveď. Ten ako najsilnejši v lese určite
všetko vybavi.Presiel deň, dva, tyždeň, mesiac a po mesiaci sa medveď cely vystresovany, vychudnuty vracia a vraví:"35 potvrdení mám, len to 36-posledne sa mi už vybavit nepodarilo."
Zvieratká už pomaly prestávajú dúfať, že budu byvat v lepších podmienkach. V takejto skepse sa naraz ozval hlas somára, ten sa rozhodol, že teda on pôjde "Ja by som to skusil vybavit, vraví somárik !" Ostatné zvieratka sa začnu smiat :"Ani liška so svojim intelektom a ani medved z pozicie sily to nedokázali vybavit, už len ty to dokažeš". Ale somarik sa nedal odradit a vybral sa do mesta. O tri dni zvieratka vyruší veľky lomoz a hurhaj. Vidia, už zdialky akokráča somar a máva so všetkymi potvrdeniami a za chrbtom mu idu bagre, žeriavy, nakladne auta s tehlami, pieskom, cementom a pod.
Zvieratka sa nevedia vynačudovat, pytaju sa somara, ako sa mu to podarilo vybavit."Velmi jednoducho"- vravi somárik. "Pridem na urad - otvorím prve dvere - spolužiak, druhe dvere - spolužiak, tretie dvere - spolužiak...."
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

No bohužiaľ,niekedy je to tak nielen medzi zvieratkami.
0 0
alea alea

alea je offline (nepripojený) alea

Ahojte...
Tak ten ftip o zvieratkách , je zobrazenie súčastnej reality. Je to smola, no nie vtedy, keď máš na pravom mieste dobrého spolužiaka....
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Hella1
Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
Hella1: pamatam si, ako som ja zacinala, tiez som si nevedela predstavit, ako to "cele funguje"... Figel je v tom, ze pri uceni PU sa ucis jednotlive okruhy uctovania, (napr. "pokladna", "mzdy" "material"...) a vzdy sa robi jeden-dva uctovne pripady z kazdeho typu, aby sa cely ten okruh pochopil.

V praxi sa to ale robi inak ... nesledujes nakup metra latky, ktory das do skladu, potom ho vydas krajcirke - tej z neho nevypocitavas okamzite mzdu, ... a nerobis okamzite jednu fakturu, ktorou ten jej vyrobok predavas...
V praxi sa robi uctovnictvo ... akoby som to vyjadrila - nie "linearne" po uctovnych pripadoch, ale "vertikalne" ... teda: robis vsetky odoslane faktury naraz, vsetky dosle faktury naraz, potom napr. mzdy pre vsetkych atd.
Mne sa najviac osvedcilo uctovat v tomto poradi:
- odoslane faktury
- dosle faktury
- mzdy
- interne doklady
- bankove ucty
- pokladna
a nakoniec este kontrola, pripadne doplnenie internych dokladov...

to poradie nie je nahodne: pri odoslanych fakturach sa rozbehnem, vačšinou sa vsetky uctuju na rovnakych uctoch ... doslé faktury - tam uz musim davat trosku pozor, aby som protiucet (teda nakl. alebo majetkovy) spravne urcila, potom mzdy - az potom bankou pokracujem preto, lebo uz sa mi "paruju" polozky ... a pokladnu nakoniec preto, lebo casto sa mi stane, ze sa ku mne nedostane doklad o prevode penazi z pokladne do banky a naopak .... takze pred uctovanim banky si skontrolujem 261-tku - ci mi nieco nahodou v pokladni nechyba - nemalo by sa to stavat, ale stava sa:-)

No - a pytala si sa na uctovny dennik - ten ti soft bude vytvarat automaticky, ako budes uctovat jednotlive doklady - len sa treba pozriet do zostav, kde ho najdes ...

Ja som zacinala uctovat rucne - cez kopiu na konta (fyzicke) a uctovny dennik som sucasne robila cez kopirak ... ale to je uz davno :-)

drzim palce
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Hella1:
aha... a nezabudni, ze sa vzdy uctuje k urcitemu rovnakemu datumu: teda ku koncu mesiaca, alebo stvrtroka ... a nakoniec ku koncu roka. Ked si chces urobit kontrolu, ci si vsetko spravne zauctovala, tak vsetky doklady musia byt z rovnakeho obdobia.

Pripadne sa este nieco spytaj, neviem, ci som ta presne pochopila, aky mas problem :-)
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

pre vsetky(ch): je mi tu s vami dobre :-)
vynasnazim sa co najskor urobit ten "druhy rocnik" :-) ale vsimla som si, ze by nieco podobne asi bolo treba napisat aj k JU - odhadujem, ze by to cele bolo tak asi na 5-6 prispevkov. Tak premyslam, ze ci najskor neurobim taky zakladny pokec o JU. Len mam problem, kam to hodit. Ci sem, alebo do niektorej temy, kde hladaju pomoc vo vysvetleni JU ... poradte, babenky :-)
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

ayya
pre vsetky(ch): je mi tu s vami dobre :-)
vynasnazim sa co najskor urobit ten "druhy rocnik" :-) ale vsimla som si, ze by nieco podobne asi bolo treba napisat aj k JU - odhadujem, ze by to cele bolo tak asi na 5-6 prispevkov. Tak premyslam, ze ci najskor neurobim taky zakladny pokec o JU. Len mam problem, kam to hodit. Ci sem, alebo do niektorej temy, kde hladaju pomoc vo vysvetleni JU ... poradte, babenky :-)
Ja si myslím, že skôr vytvoriť novú tému pre JU
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať