Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Hlavný rozdiel oproti ostatným pasívnym účtom je ten, že nemá počiatočný stav a nemá zostatok na konci roka, čo vyplýva z toho, že sa vlastne skladá z účtov nákladových na ľavej strane a účtov výnosových na pravej strane, ktoré nemajú na začiatku roka prenos z rokov predchádzajúcich a každý rok na nich začíname účtovať „od nuly“.

Lepší bude obrázok:
Naposledy upravil ayya : 05.05.05 at 13:19
01vysl.gif  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Alebo takýto, kde vidíme "zaúčtovaných" viac výnosov ako nákladov
02vysl.gif  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

a zostatok na konci roka tiež nemá, pretože rozdiel medzi nákladmi a výnosmi na konci roka prevedieme operáciami – P + P na iný ziskový účet – hospodársky výsledok v rozhodovacom konaní.
Tu je prikladík kde vidíme účet ziskov a strát pred posledným preúčtovaním. Tým preúčtovaním ho zostatku zbavíme, aby sme začiatkom nového účtovného obdobia zase mohli začať zisk bežného obdobia počítať "od nuly"
Naposledy upravil ayya : 05.05.05 at 13:33
03vysl.gif  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

... ešte taká drobnosť:

Triedy 5xx a 6xx sú rozdelené tak, že aj skupiny účtov aj účty samotné majú väčšine prípadov svoj „pár“ na opačnej strane. To všetci poznáme, skupina 51x a 61x, 54x a 64x ... z účtov napr. 504 a 604, ....562 a 662 a pod.

Toto nám umožňuje rozdeliť účet ziskov a strát „horizontálne“ na tri časti a tak podrobnejšie sledovať hospodársky výsledok v podniku ako prevádzkový a finančný, tieto dva spočítané nám umožňujú vysledovať bežný hospodársky výsledok a potom ešte mimoriadny.

Tu je to v schémičke:
05vysl.gif  
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Už som spomínala, že práve účet ziskov a strát je to hlavné, čo zaujíma financa, keď mu Aňočka prinesie ukázať výkazy za účtovné obdobie. Dôležité je, aby hospodársky výsledok bol presne „ohraničený“ prvým a posledným dňom v roku. Nie že by ho nezaujímala aj súvaha, zaujíma. A prečo? O niektorých „prečo“ si ešte povieme, ale teraz by sme, myslím, mohli popremýšlať, čo to pre Aňočku znamená v účtovníctve, ako musí vedieť porozlišovať všetky výnosy a všetky náklady bežného obdobia v tej spúste príjmov a výdajov, o ktorých behom roka účtuje. Lebo vieme, že základ pre výpočet dane v podvojnom účtovníctve je rozdiel medzi nákladmi a výnosmi. A nie každý výdaj peňažných prostriedkov je súčasne v tom istom období aj nákladom. Ale máme niektoré zásady, ktoré nám to umožňujú rozoznávať

Trošku si pomôžeme (nabudúce) aj tým starým spôsobom účtovania, ktorý platil, keď sme chodili s mojimi vrstovníkmi do školy my. Nie preto, aby som to zamotala, ale preto, že niektoré staré pojmy nám pomôžu vyznať sa v súčasnom systéme.
Naposledy upravil ayya : 05.05.05 at 13:48
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

ayya cudne mi vysla vlastne suvaha. Resp. HV vo výsledovke mam správny ale do súvahy ho neviem dostat. Chystam sa na to počas vikendu ale najprv začnem čítat "svokrinu" kuchynu.
0 0
veronikaa veronikaa

veronikaa je offline (nepripojený) veronikaa

Ja som chcela ayyka len tolko, ze je pekne, ked clovek, ktory sa nieco nauci, poda svoje skusenosti dalej.
Niektori ludia, ktori maju vysoke IQ a bystru mysel, si svoje kvality nechavaju pre seba a su skupi na pomoc. Tito ludia studuju a studuju, aby vlastnymi silami i s pomocou inych dospeli k SVOJMU cielu.
Vazim si ludi, ktori sa niecomu naucia a pomozu aj inym, aby dostali sancu, aby aj oni mohli svoje sny zrealizovat.
Vsteci sa niecomu ucime - kazdodenne, a kazdy niecomu inemu. Nakolko mame obmedzene moznosti a nemozme sa venovat vsetkemu naraz, tieto cenne informacie a skusenosti by sme si mali vymienat. Myslim si, ze na to sme tu. Velmi si ta vazim. Ludia ako ty su pre ludstvo velky dar.
Prajem ti, aby tak, ako si to urobila ty, aj tebe niekto otvoril oči veciam, ktore by si rada poznala, ale doteraz si na to nemala cas, alebo si este nenasla toho spravneho ucitela
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ayya, už nebudeme pokračovať? Skoro každý deň sa pozerám, či nie je niečo nové, ale ...Dúfam, že si v poriadku. Ak by si si našla čas, budem rada, a určite nie len ja.
Marína
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

Ayya, aj ja sa velmi teším na pokračovanie...
0 0
terezaka terezaka

terezaka je offline (nepripojený) terezaka

manželka,matka troch dospelých detí ...viac
Ayya ja sem tiež chodím pozerať,čo je s kuchyňou (maľuje sa?).Tešime sa na jej pokračovanie zdravím a pekný večer
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya


no hej, robila sa nejaká údržba ... a plus k tomu dépéháčka.... tak prepáčte.
Budúci týždeň sa bude intenzívne pokračovať
0 0
Oci Oci

Oci je offline (nepripojený) Oci

Myslím, že sa nemáš za čo ospravedlnovať. Tvoju kuchyňu (či to je svokrina?) by som prirovnal k televíznym novelám. Nie tou bezduchovosťou noviel, ale tou závislosťou sledovateľov. Držím palce a teším sa.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

diky
mám to pokračovanie v hlave už dosť poskladané ... stačí to "hodiť na papier"
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

už sa na to pokračovanie tešíme
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ayya
diky
mám to pokračovanie v hlave už dosť poskladané ... stačí to "hodiť na papier"
Ak máš málo papiera rada pomôžem...
0 0
Slava2 Slava2

Slava2 je offline (nepripojený) Slava2

Tak toto nepotrebuje žiadny komentár. Je perfektné, excelentné, úžasné, zrozumiteľné, jasné, zaujímavé.... Teším sa na ďalšie pokračovanie. Celý tvoj kurz, by si mali povinne prečítať všetci učitelia účtovníctva a aspoň sa pokúsiť takýmto spôsobom ho predniesť a vysvetliť svojim žiakom.
0 0
Maria21 Maria21

Maria21 je offline (nepripojený) Maria21

Klobúk dolu pred niekym kto to dokáže takto podať a ešte pritom aj ako hru. Myslím si a nehovorím len sama za seba, že problém vysvetlený na príklade je super. Vždy som si zapamätala niečo oveľa ľahšie keď som si to dokázala predstaviť. No a tu to máme. Len tak ďalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
avema avema

avema je offline (nepripojený) avema

Ayya

Nemám ekonomické vzdelanie, a účtovníctvo je veľmi vzdialené od mojej práce, ale napriek tomu to čítam aj ja s veľkým záujmom. Som chemička, a osud mi priniesol nezamestnanosť na päťdesiate narodeniny. Som z toho všetkého zúfalá, a úplne náhodou v zúfalstve som natrafila na Tvoje podanie podvojného účtovníctva. Obdivujem Ťa, a gratulujem Ti. Si aj ako človek, aj ako odborníčka obdivuhodná. Navrhujem Ti vydať to ako učebnicu, alebo ako príručku pre užívateľov. Určite to bude cennejšie, ako Sipekyovej Vysoka škola chudnitia.
Držím Ti palce, a prajem Ti veľa, veľa úspechov. Ty si to zaslúžiš.
Naposledy upravil avema : 27.05.05 at 06:26
0 0
fličo fličo

fličo je offline (nepripojený) fličo

avema
Ayya

Nemám ekonomické vzdelanie, a účtovníctvo je veľmi vzdialené od mojej práce, ale napriek tomu to čítam aj ja s veľkým záujmom. Som chemička, a osud mi priniesol nezamestnanosť na päťdesiate narodeniny. Som z toho všetkého zúfalá, a úplne náhodou v zúfalstve som natrafila na Tvoje podanie podvojného účtovníctva. Obdivujem Ťa, a gratulujem Ti. Si aj ako človek, aj ako odborníčka obdivuhodná. Navrhujem Ti vydať to ako učebnicu, alebo ako príručku pre užívateľov. Určite to bude cennejšie, ako Sipekyovej Vysoka škola chudnitia.
Držím Ti palce, a prajem Ti veľa, veľa úspechov. Ty si to zaslúžiš.
Pripájam sa k aveme, ako by som to sama písala.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

SKVELÉ!
Číta to aj môj šéf.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať