Zavrieť

Porady

svokrina kuchyňa - minikurz PÚ

ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.


Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....
Naposledy upravil ayya : 03.05.06 at 07:17 Dôvod: doplnenie podtitulu
Usporiadat
Téma je uzavretá.
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Pre AYYA:
Milá ayya, ty si sa vytratila z porady tak nečakane, všetci účtovaniachtiví na teba počas toho obdobia stále mysleli, ak som dobre postrehla, tak si sa tu po dovolenke neobjavila so svojím príspevkom.Keďže je Nový rok, želám Ti za seba, ako aj za ostatných poraďákov hlavne veľa zdravia (dúfam, že s ním nemáš problémy-ak áno tak ti želám skoré uzdravenie ), optimizmu a spokojnosti v kruhu svojich blízkych. Ak aj nemáš chuť pokračovať so Svokrinou kuchyňou, alebo máš na to iný dôvod, NEVADÍ ,nestrácaj sa z tejto super vecičky, akou je PORADA. Veľmi rada ťa tu na stránkach opať stretnem a určite aj mnoho daľších poraďákov.
Ja tu vždy tak pookrejem, keď mi je ťažko, aj keď som sem veľa rozumu nedala, skôr ho tu načerpávam. Ty si tu mnohým svojím výkladom pomohla
a preto ťa tu radi uvidíme - tak sa ozvi......je nám za tebou smutno
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Nechcel by sa nejaký poraďák pustiť do písania svokrinej kuchyne - minikurz JÚ?
Podvojné účtovníctvo sa mi zdá super a prehľadné. Všetko si dokážem celkom ľahko skontrolovať. Okolnosti ma donútili vziať si účtovať aj JÚ a priznám sa - dosť som sa tomu bránila. Neviem si pomôcť, ale vážne mi pripadá zložitejšie ako podvojné účtovníctvo. Keď som náhodou v príspevkoch narazila na také veci ako zaplatená záloha zapísaná do knihy záväzkov - čestne priznám, asi by ma to nenapadlo. Keď ste mi to posunuli ako informáciu - dáva mi to logiku, ktorú ja vo všetkom hľadám. Je teda asi dosť veľa vecí, ktoré ma proste v tom jednoduchom účtovníctve nenapadnú...
0 0
Žofa Žofa

Žofa je offline (nepripojený) Žofa

Ahoj ayya!
Som novou členkou a taktiež úplnou začiatočníčkou účtovníctva. Nikdy by ma nenapadlo, že niekedy budem musieť "pričuchnúť" k účtovníctvu. To čo som sa dočítala vo svokrinej kuchyni je fantastické! Vďaka za všetkých ustráchaných začiatočníkov ayya. Som nesmierne rada, že existujú takíto ľudia, ktorí nezištne poradia a pomôžu. Dúfam, že si niekedy budem môcť povedať, že ma PÚ baví.
Krásny deň.
Žofa
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Neviem čo sa stalo s ayya, ale jej posledný príspevok bol pred odchodom na dovolenku do Bulharska. AYYA, CHÝBAŠ NÁM !!!!
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
abel
Neviem čo sa stalo s ayya, ale jej posledný príspevok bol pred odchodom na dovolenku do Bulharska. AYYA, CHÝBAŠ NÁM !!!!
Abel , musím s Tebou jedine súhlasiť . Bolo by veľmi vhodné , ak by niekto mal poznatok o tom , čo je s ayya , tak napíšte , lebo skutočne sa tu už neozvala dlhú dobu .

Možo by bolo dobre dať dotaz na Richarda .
Naposledy upravil Zita5 : 12.02.06 at 13:00
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
posúvam
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Zitka, nedá mi znovu nezareagovať, aj keď som tak už urobila vo svojich viacerých príspevkoch s výzvou o kontakt s AYYA, poslala som aj SS, no nič, možno by fakt mohol pomôcť Richard.
Aj keď pre AYYA-u želám len to dobré, nezdá sa mi, že by mala taký vážny dôvod sa zatajiť na porade, po tak úspešnom minikurze.
Preto zadávam novú tému na pátranie po AYYA, veď sa tu mnoho ľudí pozná osobne nemohla sa len tak stratiť. Ak sa aj stalo niečo zlé, tiež som zistila pri svojom pátraní, že sa naposledy ozvala pred odchodom na dovolenku,určite by
sme sa tu na porade všetci podelili nielen o radosť ale aj o smútok. Spoločne sa to lepšie znáša. Preto , kto viete - podeľte sa s nami.
1 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ahojte,
som na tejto stránke nová, teda prihlásená po druhý krát a náhodou som natrafila na "svokrinu kuchyňu" a musím priznať, že to čítam celé od začiatku už asi dve hodiny a úplne ma to pohltilo. Momentálne mením pracovné miesto a týka sa práve PU a pretože som veľa vecí zabudla, tak som si chcela oprášiť pamäť na týchto stránkach. Tento mini kurz mi veľmi pomohol a tiež ma mrzí, že sa ayya už neozvala a nedokončila ho. Pevne verím, že mala na to dôvod a že je v poriadku. Naďalej budem sledovať stránky a som rada, že existuje takáto porada.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tak vitaj medzi nami. Určite sa tu budeš mať fajn.
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

ayya
A čo keby svokra okrem televízora chcela ešte aj to rádio? Ok, požičiame jej ešte dve tisícky. To by znamenalo, že dlžoba by sa jej zvýšila o dve tisíc na 5 tisíc: súčet pasív by bol 10 tis., z toho 5 mala vlastných, 5 by mala dlžobu – to je cudzí zdroj (to je operácia +A + P: ceruzku by som potiahla smerom dolu, namiesto rolety) V aktívach by jej tých 10 tisíc vyzeralo takto: televízor za 8 tis. a peniaze (tie práve požičané tisícky).
Možno by sa jej podarilo ešte ma vyhnať do elektra, aby som jej kúpila rádio za 2 tis. (operácia +A - A: ceruzkou by som nepohla, iba sa zmenila forma aktív) Všetko je v poriadku, súčet aktív aj súčet pasív je v rovnakej výške: 10 tisíc.
V pasívach by mala teraz svokra dve čísla 5 + 5. Lenže v aktívach nikde číslo 5 nenájdeme. V aktívach máme súčet 8 a 2, ale tiež je to 10, tak je to v poriadku. Obyčajne nevieme presne, „ktorá konkrétna zložka majetku v aktívach je akým konkrétnym zdrojom pokrytá“. A obyčajne to ani nepotrebujeme vedieť.
Zákonodarcom sa raz podarilo, že chceli, aby rezervný fond (vlastný zdroj krytia) v pasívach bol presne identifikovateľný aj v aktívach a preto museli podnikatelia mať založený v banke špeciálny účet na ktorom mali uložené peniaze presne vo výške rezervného fondu. Ale bola to škoda, len tak peniaze nechať ležať v banke.
Niekde sa tu na porade spomínalo, ako mladá kontrolórka chcela vedieť, či majú vo firme základné imanie v plnej pôvodnej výške v trezore uložené. Tiež asi mala predstavu, že ak má firma základné imanie 200 tis. tak celú dobu existencie firmy musia mať aj formu peňazí a firma ich musí pekne celú dobu skladovať v trezore pekná príhoda, zase ma potešila ...
Som na Porade len pár dní a tak prezerám všetko, čo sa dá. Keď som zbadala výkriky AYYA - kde si, dostala som sa až sem. Okrem toho, že sa hlboko skláňam pred AYYOU, táto pani kontrolórka ma rozosmiala poriadne. Ale má smolu, kopec ľudí už prišlo na to, ako sa vôbec okamžité zloženie základného imania ešte pred zápisom do registra dá obísť. A my máme smolu, že takýchto kontrolórok je, bohužiaľ, viac.
0 0
mandala mandala

mandala je offline (nepripojený) mandala

Pekné ránko prajem milá "ayya". Som tu nová a teraz začínam na ostro s PÚ. Tvoja " svokrina kuchyňa" je SUPER!!! Nám síce kurz PÚ ale v tom Ti dávam na 100 % za pravdu, že pokiaľ Ťa neučí niekto kto vie zaujímavým spôsobom podať výklad, tak je to drina, biflovanie, neporozumenie toho čo vlastne robíš. Ešte raz Ti pekne ďakujem za tento minikurz. :-))) Neviem koľko máš rokov, ale určite je-bude z Teba fajn svokra. :-)))
0 0
sissa sissa

sissa je offline (nepripojený) sissa

Ahojte všetci.
Som tu nová a hľadam všetko o PU.
Manžel si urobil S:R:O a veľmi chce aby som viedla PU. Nemam ekonomické vzdelanie al erobila som kurz JU a PU (JU som nerozumela vôbec ,keď sme sa niečo opýtali učiťeľky tak sa v tom tak zamotala,že sme boli radi že bol koniec hodiny PU som rozumela podstatne viac)Na PU sme mali učiteľku ktorá začinala vyučovanie slovami -ja preto nerobím učtovníčku,aby som mohla kľudne spávať.Od začiatku sme sa toho všetci báli.
Tu som mala možnosť si prečítať svokrinu kuchyňu,ktorá je skvelá a veľmi zrozumiteľná-skvelá práca ayya,
Chcela by som ,aby ste mi povedali váš názor či by som mala začať robiť to PU.
Ďakujem
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ahoj Sissa, aj ja som nová a momentálne mám novú prácu, kde budem tiež potrebovať účtovníctvo, ale už viac rokov sa mu nevenujem a veľa vecí som zabudla. Tiež som čítala svokrinu kuchyňu a celé som to čítala naraz, úplne ma to pohltilo. Práve teraz som zistila, že sa znova ayya ozvala a teším sa jej príspevky. A k tvojej otázke či máš robiť mužovi účto?! Ja si myslím že áno, ale ty sama musíš vedieť či ťa to baví a či tomu chápeš. Vykonávať prácu, ktorá človeka nebaví je strašné, viem o čom hovorím, zažila som to. Teraz som urobila životné rozhodnutie a dala som výpoveď. Začínam v novej firme a teším sa na novú prácu, ale aj sa bojím či to zvládnem. Takže aj tebe držím palce pretože začiatok je náročný. Daj vedieť ako si sa rozhodla. Pa pa......
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Každý raz začínal, ale práve je tu Porada, a keď budete mať nejaký problém, stačí le napísať, odpoveď si tu určite nájdeš.
Tu je kopec informácii. Niekedy bude stačiť si ich aj vyhľadať.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ahoj ani som neverila, že tu niekto práve teraz je. Len sa bojím, aby som tu nepresedela celú noc. Trocha ma upokojilo, že veľa ľudí ktorí sem píšu a robia PU si tiež v niečom nevedia radi,takže nie som sama. Len trocha nechápem označenie poraďák to znamená že si odborník na PU ?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
To nie, mám len akosi viacej príspevkov. Keď ich dosiahneš tuším 500, potom aj ty budeš Poraďák. Ja robím PU, JU aj mzdy.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Aha, to je super, ja som vždy chcela robiť mzdy, ale akosi som sa k tomu nedostala. Vieš dnes v každom novom zamestnaní chcú už ľudí s praxou ale každý musí predsa raz začať. Teraz som dostala príležitosť /ale nie mzdy/, budem sa snažiť to zvládnuť. Ty koľko rokou robíš v PU?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
JU - 8rokov, PU - 3-4roky, Mzdy - 8 rokov
Začiatky sú vždy ťažké. Ja keď som začínala, Porada nebola, ale aj tak treba využiť šancu. Kým je.
0 0
Hella1 Hella1

Hella1 je offline (nepripojený) Hella1

Ja som bola sedem rokov mimo, to je dosť dlho aby som všetko zabudla. Ale dúfam, že sa mi niečo vynorí z hlavy. Aj sa teším ako sa mi bude z nej pariť.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja som sa k PU dostala po 3 rokoch odmlky od PU, ale bolo veľa zmien. A nezabudla som skoro nič, len problém bol v naštudovaní nových vecí. Ale aj to sa dá zvládnuť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať