ajobs
27.12.06,15:30
Ďakujem Tono tiež za reakciu a zajtra im to tam pôjde "vytmaviť", nech jej citujú § ktorý to vylučuje.

Len sa nedaj, akonáhle siahneš po paragrafových zneniach, budú hotoví.
Melnick
27.12.06,14:33
mimotemy Tonko,Teba a ďalších čo tak skvele radíte budúcim mamičkám,by mali volať na oslavy narodenia tých maličkých.:) :) :) :) :) :)
d0d0
27.12.06,14:45
A ešte do tretice, poberatie toho príspevku /štátnej soc. dávky/ na opatrovanie postihnutej dcéry, nevylučuje ani nárok na poberanie rodičovského príspevku ? Po týchto informáciach predpokladám že nie. A bude to úplné.
Ďakujem ešte raz.
ajobs
27.12.06,22:01
A ešte do tretice, poberatie toho príspevku /štátnej soc. dávky/ na opatrovanie postihnutej dcéry, nevylučuje ani nárok na poberanie rodičovského príspevku ? Po týchto informáciach predpokladám že nie. A bude to úplné.
Ďakujem ešte raz.

Samozrejme, že nie. Čiže môže poberať aj príspevok za opatrovanie postihnutej dcéry, aj rodičovský príspevok po ukončení poberania materského za malé dieťatko. A ak bude dieťatko choré, môže poberať ošetrovné (10 dní). A aby toho bolo maximum, ak bude chorá mamička, môže poberať nemocenské. Nemôže len súčasne dostávať nemocenské aj ošetrovné.
filka
28.12.06,16:41
Moja sestra ma planovany nastup na matersku 20.3.2007.
Od 10.12.2003 bola na materskej dovolenke,potom
nastupila po 6 mesiacoch na rodicovsku dovolenku.
Od 9.10.2006 je opat zamestnana.
Moja otazka je, ci jej vznika narok na matersku alebo bude dostavat hned len rodicovsky prispevok?
Dakujem za radu.
Jozef Mihál
28.12.06,18:47
Nárok na materské bude mať, pretože obdobie rodičovskej dovolenky sa započítava do doby trvania povinného nemocenského poistenia (ZSP_§49a).
tulinko
03.01.07,10:08
Pekný deň prajem
prosím o radu - neviem, ale mám pocit, že pri čítaní Vašich príspevkov som asi niečo zbabral, resp. zle poradil svojej známej.
Je zamestnaná v HPP - zamestnávateľ odvádza za ňu poistné. Od 19.12.2006 sa prihlásila na DNP z dôvodu, že plánuje v roku 2007 bábo. Na DNP sa prihlásila z minima. V hlavnom PP podľa jej vyjadrenia nemôže čerpať neplatené voľno - zamestnávateľ jej to neumožní. Nemala sa teraz pred koncom roka prihlásiť z maxima a potom to znížiť?
Prosím poraďte, ako má postupovať, aby mala materskú aj zo zamestnania, aj z DNP, nerád by som poskytol "dobrú radu", ktorá by sa minula účinku.
Ďakujem, a želám všetko dobré v novom roku 2007.
elims
03.01.07,10:18
Tulinko, v prípade, že známa neplánuje meniť v roku 2007 zamestnanie, bude pre ňu rozhodujúce obdobie z PP rok 2006.

Ak chce poberať aj z DNP a bude spĺňať podmienku minimálne 270 dní poistenia, stačí, ak pred nástupom na MD podá odhlášku a následne na to prihlášku na DNP z maximálneho VZ. V tom prípade bude rozhodujúcim obdobím z DNP obdobie od znovuprihlásenia sa po nástup na MD.
Manual
03.01.07,11:31
..... Nemala sa teraz pred koncom roka prihlásiť z maxima a potom to znížiť?
Prosím poraďte, ako má postupovať, aby mala materskú aj zo zamestnania, aj z DNP, nerád by som poskytol "dobrú radu", ktorá by sa minula účinku.
Ďakujem, a želám všetko dobré v novom roku 2007.
To bola jedna z možností ako píšeš, ale keď sa nezrealizovala, tak potom ako píše elims.
Pekný deň...:)
tulinko
04.01.07,05:25
Ďakujem za odpoveď, takže stačí, aby si teraz platila DNP z minima a tesne pred nástupom na materskú /koľko asi/ je potrebné, aby sa odhlásila a ihneď prihlásila z maxima? Musí si pritom dávať pozor, aby súčet nepresiahol z obidvoch poistení tých 25 911,- Sk?
Ďakujem za odpoveď.
Manual
04.01.07,06:17
Ďakujem za odpoveď, takže stačí, aby si teraz platila DNP z minima a tesne pred nástupom na materskú /koľko asi/ je potrebné, aby sa odhlásila a ihneď prihlásila z maxima? Musí si pritom dávať pozor, aby súčet nepresiahol z obidvoch poistení tých 25 911,- Sk?
Ďakujem za odpoveď. Stačí aj jeden deň pred nástupom na MD, ale môže byť aj viac. Ak jej zamestnávateľ nedá nepl. voľno ani v r. 2007, tak musí dať pozor, aby súčet platieb zo zamestnania a z DNP nebol vyšší ako 25911 Sk
Pekný deň...:)
Marti.ka
08.01.07,05:37
Ahojte. Chcela by som sa len ubezpečiť, že to chápem správne. Zamestnankyňa je tehotná a termín pôrodu je júl 2007. Chcela by sa dobrovoľne pripoistiť. Je mi jasné, že výšku materského to už neovplyvní.
Ide o to, aby po skončení materskej, teda na rodičovskom príspevku mohla poberať nemocenské dávky a ošetrovné.
Pravdepodobne pôjde na PN-rizikové tehotenstvo a potom na materskú.
Bude sa jej doba na PN a materskej počítať do dĺžky poistenia dpo? Stačí ak na dpo zaplatí len zopár dní ?
Príklad : od 09.01.07 poistená na dpo, od 15.01.07 PN, od 20.05.07 -02.12.07 materská, od 03.12.07 rodičovský príspevok. V tomto prípade sa jej bude započítavať celá doba poistenia od 09.01.07 až do 02.12.07, pričom poistné bude zaplatené len tých 7 dní ? Ďakujem.
ajobs
08.01.07,13:18
Ahojte. Chcela by som sa len ubezpečiť, že to chápem správne. Zamestnankyňa je tehotná a termín pôrodu je júl 2007. Chcela by sa dobrovoľne pripoistiť. Je mi jasné, že výšku materského to už neovplyvní.
Ide o to, aby po skončení materskej, teda na rodičovskom príspevku mohla poberať nemocenské dávky a ošetrovné.
Pravdepodobne pôjde na PN-rizikové tehotenstvo a potom na materskú.
Bude sa jej doba na PN a materskej počítať do dĺžky poistenia dpo? Stačí ak na dpo zaplatí len zopár dní ?
Príklad : od 09.01.07 poistená na dpo, od 15.01.07 PN, od 20.05.07 -02.12.07 materská, od 03.12.07 rodičovský príspevok. V tomto prípade sa jej bude započítavať celá doba poistenia od 09.01.07 až do 02.12.07, pričom poistné bude zaplatené len tých 7 dní ? Ďakujem.

Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
viktora
08.01.07,16:03
môže mi niekto toto odsúhlasiť?

- som zamestnaná od 2.8.2004 u 1 zamestnávateľa
- minulý r.2006 som bola 90 dní pn, pričom moja pn bude trvať do 18.1.2007-čo je cca 108 dní pnky
- 23.januára 2007 nastupujem na MD
- 6.marec 2007 mám termín pôrodu

takže:
1.splnam podmienku nemocenského poistenia 270 dní počas 2 predchádzajúcich rokov?
2. môžem postupovať tak, že aj ked som momentálne pn, 18.januára 2007 ukončím PP so súčasným zamestnávateľom dohodou podľa §60 ZP a týmto dňom ukončím aj PN,a 19.januára uzavriem nový PP s iným zamestnávateľom na VZ 25 911 sk, a 23.januára nastúpim na MD?
3. môžem pri tom novom PP uzavrieť zmluvu-teda pp na dobu určitú od 19.1.2007 do 31.1.2007? Bude všetko o.k?-neovplyvní to nejak moju materskú?
ajobs
08.01.07,20:24
môže mi niekto toto odsúhlasiť?

- som zamestnaná od 2.8.2004 u 1 zamestnávateľa
- minulý r.2006 som bola 90 dní pn, pričom moja pn bude trvať do 18.1.2007-čo je cca 108 dní pnky
- 23.januára 2007 nastupujem na MD
- 6.marec 2007 mám termín pôrodu

takže:
1.splnam podmienku nemocenského poistenia 270 dní počas 2 predchádzajúcich rokov? Áno, spľňaš.
2. môžem postupovať tak, že aj ked som momentálne pn, 18.januára 2007 ukončím PP so súčasným zamestnávateľom dohodou podľa §60 ZP a týmto dňom ukončím aj PN,a 19.januára uzavriem nový PP s iným zamestnávateľom na VZ 25 911 sk, a 23.januára nastúpim na MD? Áno, môžeš to urobiť takto. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského budú dni 19.1.-22.1.2007. Tvoja mzda za uvedené obdobie musí byť 3344 Sk, takže mesačná mzda bude 38.456 Sk (v tomto období sú 2 dni nepracovné).
3. môžem pri tom novom PP uzavrieť zmluvu-teda pp na dobu určitú od 19.1.2007 do 31.1.2007? Bude všetko o.k?-neovplyvní to nejak moju materskú?Môže byť aj zmluva na dobu určitú, materské to neovplyvní.
Odpovede sú v texte.
Jozef Mihál
08.01.07,22:35
Nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."

Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.
Marti.ka
09.01.07,07:27
Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
Možno mi niečo ušlo, tak sa len chcem uistiť. V príspevku p. Mihála som to ale pochopila inak ...
htttp://www.porada.sk/t34379-p3-dpo-a-nenocenske-od-182006.html
Ospravedlňujem sa, skúšala som priložiť prílohu, ale nepodarilo sa, tak len takto....
Vďaka.
marianelka
09.01.07,09:42
Dobry den. Prehladavam tuto stranku uz dva dni vkuse, ale svoj pripad neviem najst :o
Som zivnostnik, povinne minimalne odvody zacnem platit 1.7.2007.
Chcela by som co najskor otehotniet.

Z toho, co som si zatial precitala, som to pochopila takto:
1. - co najskor si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z minim.mzdy
2. - ked zistim, ze som tehotna, vo vhodnom case tesne pred materskou zrusim DNP a znova sa nahlasim, avsak z maximalneho VZ. (pritom dodrzim 270 dni)
3. - hacik je v tom, ze ked sa stane bod 2, uz budem povinny platca odvodov, takze DNP budem moct platit len z "max VZ minus min.mzda"

Moje otazky:
1. Ak pojdem na matersku skor, ako splnim 270 dni z povinnych odvodov, moja materska sa vypocita zo zakladu "max. VZ minus min.mzda"?
2. Ak splnim aj 270 dni platby povinnych odvodov, (otehotniem neskor)materska bude z maximalneho vymeriavaceho zakladu?
3. Zivnost nemozem zrusit (prevadzka vsak funguje aj bezo mna), cize budem mat prijem. Ovplyvni to nejako moj narok na matersku?
4. Mam este nejaku moznost, ako si zvysit matersku?
5. Je lepsim riesenim (resp. je to vobec mozne), aby matersku poberal manzel? (je dobrovolne nezamestnany a zacal by si platit nemocenske poistenie).

Dakujem!!! Velmi mi pomahate :o
Daudula
09.01.07,12:47
Chcela by som sa spýtať ohľadom kamarátok, ktoré sú tehotné, ako by sa im dala zvýšiť materská.
1., kamarátka bola zamestnaná v našej firme viac než 270 dní (pracovala od 01.10.2004, 1 dieťa porodila v auguste 2006, 6 týždňov predtým išla na materskú.)Odvtedy je stále na materskej a čaká 2 dieťa v júli 2007. Môže skončiť v tejto firme pracovný pomer tesne pred vypísaním na materskú dovolenku a znova sa prihlásiť na ďalší deň v tej firme s najvyšším vymeriavacím základom, aby mala vysokú materskú?
2., kamarátka má tiež odrobených 270 dní v 2 firmách v ktorých pracovala, na materskú dovolenku išla v novembri 2005 a momentálne poberá rodičovský príspevok a v auguste 2007 čaká 2. dieťa. Môže dať výpoveď v týchto firmách tesne pred materskou a potom sa znova zamestnať v týchto 2 firmách s najvyšším vymeriavacím základom? Ak áno, bude dostávať materskú z obidvoch vymeriavacích základov, zvýši sa tým materská približne zo 14000 na 28000,- Sk, keď bola zamestnaná v 2 firmách?
3. kamaratka má 1 dieťa, ktoré sa narodilo v apríli 2003. Bola zamestnaná do októbra 2002 a potom dostala výpoveď dohodou, odvtedy bola na materskej a na rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok poberala do konca mája 2006. A ešte poberá od mája 2005 aj opatrovateľský príspevok .Mala by nárok na materskú, počíta sa to do 270 dní to obdobie materskej, rodičovského príspevku a opatrovateľského príspevku? Čo by mala robiť ak by začali čakať dieťa,aby mala čo najvyššiu materskú?

Ďakujem.
viktora
09.01.07,18:34
pán Mihál-citujem vás-
nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."
Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.


Takže pre mna to čo vlastne znamená-nerozumiem tomu-mám si dať vystaviť novu prac.zmluvu od 19.1.2007 na dobu určitú do 22.1.2007-kedže 23 januára nastupujem na md,alebo mám mať zmluvu na dobu neurčitú? mam v tom chaos-naozaj tomu nerozumiem-poradte mi prosím najlepší spôsob, už to mam tak tak za dverami...inak, ved ked by som aj mala novu prac.zml. na dobu určitú od toho 19.1. do 31.1. a 23.nastupujem na md-odrobila by som si vlastne len tie 2 dni, lebo medzitým je sobota a nedela..a potom ked nastupim na md už pracovať predsa nebudem...vysvetlite mi to prosím?-pre mna je rozh.obd. predsa od 19.1. do 22.1.2007 a tie ostatné dni do konca mes.už nemajú vplyv na materskú, či áno...?-
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
__________________
marianelka
09.01.07,21:58
Nie je nikto pritomny, kto by mi vedel v horeuvedenych otazkach (prispevok 270) poradit?
Suri mi to, nakolko chcem seba (alebo manzela) co najskor prihlasit do SP ako dobrovolneho platcu nemocenskeho, no nechcem urobit nejaku hlupost a chcem si byt ista, ze som to pochopila spravne :(
Dakujem!
Marti.ka
10.01.07,06:00
Poistné musí platiť počas celej doby DNP, pretože nemocenské aj materské nebude dostávať z DNP, ale z nemocenského poistenia zamestnanca.
Skúsim sa ešte raz opýtať. Prečítala som si v zákone o sociálnom poistení par. 140 o vylúčení povinnosti platiť poistné ods. 4, kde sa píše, že DPO nie je povinná platiť nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. Ide o nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo nemocenského poistenia všeobecne? Ďakujem.
Jana Motyčková
10.01.07,06:47
Dobry den. Prehladavam tuto stranku uz dva dni vkuse, ale svoj pripad neviem najst :o
Som zivnostnik, povinne minimalne odvody zacnem platit 1.7.2007.
Chcela by som co najskor otehotniet.

Z toho, co som si zatial precitala, som to pochopila takto:
1. - co najskor si zacnem platit dobrovolne nemocenske poistenie z minim.mzdy
2. - ked zistim, ze som tehotna, vo vhodnom case tesne pred materskou zrusim DNP a znova sa nahlasim, avsak z maximalneho VZ. (pritom dodrzim 270 dni)
3. - hacik je v tom, ze ked sa stane bod 2, uz budem povinny platca odvodov, takze DNP budem moct platit len z "max VZ minus min.mzda"
Správne.

Moje otazky:
1. Ak pojdem na matersku skor, ako splnim 270 dni z povinnych odvodov, moja materska sa vypocita zo zakladu "max. VZ minus min.mzda"?
2. Ak splnim aj 270 dni platby povinnych odvodov, (otehotniem neskor)materska bude z maximalneho vymeriavaceho zakladu?
3. Zivnost nemozem zrusit (prevadzka vsak funguje aj bezo mna), cize budem mat prijem. Ovplyvni to nejako moj narok na matersku?
4. Mam este nejaku moznost, ako si zvysit matersku?
5. Je lepsim riesenim (resp. je to vobec mozne), aby matersku poberal manzel? (je dobrovolne nezamestnany a zacal by si platit nemocenske poistenie).

Dakujem!!! Velmi mi pomahate :o
1., 2. v podstate áno, ak VZ z povinného poistenia bude minimálna mzda.
3 neovplyvní
4 veľmi malé - napr. prerušenie živnosti, alebo získanie 270 dní poistenia zo zamestnania a potom vhodnou kombináciou rozhodných období.
5 Ak predpokladáme, že matka nezomrie a je zdravá (spôsobilá sa starať o dieťa), tak prvých 14 týždňov od vzniku nároku na materské a zároveň najmenej 6 týždňov po pôrode má nárok na materské iba matka. Potom po dohode, môže materské poberať aj otec.
Daudula
10.01.07,09:59
Prosím pomôžte mi.
ajobs
10.01.07,10:45
Nesúhlasím s odpoveďou na 3.otázku - podľa § 30 písm.b):

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak...
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 (tj. príjem považovaan za VZ zamestnanca) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 (materské) a § 49 ods. 1."

Počas poberania materského by nemala zamestnankyňa mať príjem. V danom prípade by šlo o príjem z iného zamestnania ako z toho, z ktorého dostáva materské, ale domnievam sa, že SP by rozhodla tak ako píšem.

Jozef, myslím, že sme si celkom nerozumeli. Viktora sa pýta, či môže uzatvoriť PP na dobu určitú, ale LEN JEDEN, nie viac prac. pomerov súčasne. Priznanie materského neovplyvní skutočnosť, či má PP na dobu určitú, alebo neurčitú.
Samozrejme, že platí to, čo si napísal, že počas poberania materského nebude pracovať, teda nebude mať VZ.
ajobs
10.01.07,10:47
Skúsim sa ešte raz opýtať. Prečítala som si v zákone o sociálnom poistení par. 140 o vylúčení povinnosti platiť poistné ods. 4, kde sa píše, že DPO nie je povinná platiť nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské. Ide o nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo nemocenského poistenia všeobecne? Ďakujem.

Ide o nemocenské z toho poistenia, z ktorého sa vypláca. Teda ak vznikne nárok na nemocenské z DNP, nemusí ho platiť počas jeho poberania. Ale ak ide o nemocenské z povinného poistenia zamestnanca, DNP MUSÍ platiť.
Jana Motyčková
10.01.07,13:21
1. Môže.
2. Môže, ale obdobia nového zamestnania by sa nesmeli prekrývať. T.j. obe zamestnania ukončiť, potom 1. zamestnanie začať, ukončiť, prípadne pokračovať na rodičovskej dovolenke, až potom 2. zamestnanie začať.
3. Doba materskej a RP sa počíta, iba ak bola v tom čase zamestnancom, poberanie materského alebo RP po zamestnaní sa nepočíta do 270 dní (Inak formulácia dostala výpoveď dohodou je nezmysel.)
či sa dá niečo robiť, závisí od toho, či už he tehotná, a do kedy bola zamestnancom.
Daudula
10.01.07,13:33
Ďakujem, veľmi krásne.
Monika Kováčová
10.01.07,18:20
Tak potom je to OK, počet dní z nemocenského poistenia zamestnanca bez problémov prekročí 270 dní v posledných 2 rokoch, teda v období 1.1.2005 až 1.1.2007. Takže na materské jej vznikne nárok. Ovšem tu by bolo potrebné optimalizovať aj výšku materského. Ideálne by bolo ukončiť súčasnú PN a aj zamestnanie, napr. k 30.11.2006. Potom od 1.12.2006 uzatvoriť nový pracovný pomer (je jedno, či so súčasným alebo úplne novým zamestnávateľom), "dohodnúť mzdu" 25.911 Sk a odpracovať aspoň 1 deň. Potom je možné pokračovať v PN a od 2.1.2007 v materskej dovolenke, už samozrejme za iných finančných podmienok.;)

Ničo som asi pokašľala? Od 1.12.2006 poistenkyňa uzavrela nový PP s novým zamestnávateľom a mzdou 26.000,-. Od 4.12.2006 bola nastúpila PN. Do potvrdenia som uviedla VZ 1239,- Sk (za 1.12.2006, lebo 2 a 3 bola so a ne). Zo SP prišli na sumu 55% zo 413 Sk = 227,15 Sk, prišlo rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky. Zdá sa mi to málo. Potom som si všimla, že som uviedla automaticky bez rozmýšľania : Zamestnanec naposledy pracoval dňa 3.12.2006. Asi preto to SP takto vypočítala, že?
Môžem ešte niečo urobiť? :confused: .............. s o m t r o s k a..............
ajobs
10.01.07,18:37
Ničo som asi pokašľala? Od 1.12.2006 poistenkyňa uzavrela nový PP s novým zamestnávateľom a mzdou 26.000,-. Od 4.12.2006 bola nastúpila PN. Do potvrdenia som uviedla VZ 1239,- Sk (za 1.12.2006, lebo 2 a 3 bola so a ne). Zo SP prišli na sumu 55% zo 413 Sk = 227,15 Sk, prišlo rozhodnutie o priznaní nemocenskej dávky. Zdá sa mi to málo. Potom som si všimla, že som uviedla automaticky bez rozmýšľania : Zamestnanec naposledy pracoval dňa 3.12.2006. Asi preto to SP takto vypočítala, že?
Môžem ešte niečo urobiť? :confused: .............. s o m t r o s k a..............

Daj opravu do SP, že VZ je 2.508 Sk (predsa túto sumu musíš vydeliť 3 kalendárnymi dňami), aby si dostala maximum na 12/06 835,8388 Sk.
Čiže mzda na mesiac musí byť minimálne 52.668 Sk (tak, aby ti na 1 pracovný deň vyšla suma 2.508 Sk- a december mal so sviatkami 21 pracovných dní).
Monika Kováčová
10.01.07,18:43
či som ja len krepá..............
Asi tam nestačí len opraviť len že naposledy pracovala 1.12.2006, že?

vďaka ajobs, si môj záchranca, odteraz ťa volám Sir Rytier Ajobs....
ajobs
10.01.07,18:52
či som ja len krepá..............
Asi tam nestačí len opraviť len že naposledy pracovala 1.12.2006, že?

vďaka ajobs, si môj záchranca, odteraz ťa volám Sir Rytier Ajobs....

Ďakujem za kompliment, vieš, že vždy rád pomôžem.
Napíš tam, že naposledy pracovala 1.12.2006, ale musíš zmeniť aj VZ za december 2006 v tlačive SP v prílohe.
Monika Kováčová
10.01.07,19:08
Vďaka Vám, šľachetný rytier...
marianelka
11.01.07,08:49
Správne.

1., 2. v podstate áno, ak VZ z povinného poistenia bude minimálna mzda.
3 neovplyvní
4 veľmi malé - napr. prerušenie živnosti, alebo získanie 270 dní poistenia zo zamestnania a potom vhodnou kombináciou rozhodných období.
5 Ak predpokladáme, že matka nezomrie a je zdravá (spôsobilá sa starať o dieťa), tak prvých 14 týždňov od vzniku nároku na materské a zároveň najmenej 6 týždňov po pôrode má nárok na materské iba matka. Potom po dohode, môže materské poberať aj otec.

Velmi pekne Vam dakujem. Som rada, ze som to spravne pochopila (az na toho manzela :D )
Stale ma vsak mataju prispevky, ktore som nasla na fore (boli aj od pana Mihala), v ktorych pisu, ze na materske ma narok zena, ktora nema prijem.
Plati to len u zamestnancov, alebo ako? Lebo ja ten prijem budem mat, kedze prevadzku pocas materskej nezavriem a budu tam pracovat moji zamestnanci... :confused:
Jana Motyčková
11.01.07,09:05
Velmi pekne Vam dakujem. Som rada, ze som to spravne pochopila (az na toho manzela :D )
Stale ma vsak mataju prispevky, ktore som nasla na fore (boli aj od pana Mihala), v ktorych pisu, ze na materske ma narok zena, ktora nema prijem.
Plati to len u zamestnancov, alebo ako? Lebo ja ten prijem budem mat, kedze prevadzku pocas materskej nezavriem a budu tam pracovat moji zamestnanci... :confused:
Platí to len u zamestnancov, pozri ZSP_§30 a ZSP_§31.
marianelka
11.01.07,09:09
Platí to len u zamestnancov, pozri ZSP_§30 a ZSP_§31.

Dakujem!!! Presne toto som potrebovala vediet :) Ste jednotka! ;)
daniek
12.01.07,08:10
v § 54 je uvedené, že rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku v ktorom vznikol nárok na materské. To znamená že keď mám termín pôrodu v roku 2007 rozhodujúci bude príjem v roku 2006? zvýšenie platu v roku 2007 nebude mať žiadny dopad na materské?
Jana Motyčková
12.01.07,08:18
Zvýšenie platu nepomôže. Musel by sa pracovný pomer ukončiť a začať nový s vyšším platom, potom RO bude od vzniku PP.
daniek
12.01.07,08:31
§ 55

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky



Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.


t.j. na výplatnej páske mám uvedený vymeriavací základ pre nemocenské poistenie za mesiac t.j. zrátam ich za 1-12/2006 a podelím počtom dní 365 alebo iba pracovných dní?
jankasm
12.01.07,08:45
§ 55ffice:office" />


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky





Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.


t.j. na výplatnej páske mám uvedený vymeriavací základ pre nemocenské poistenie za mesiac t.j. zrátam ich za 1-12/2006 a podelím počtom dní 365 alebo iba pracovných dní?

Delíš počtom kalendárnych dní. ;)
daniek
12.01.07,08:54
a keby som v roku 2007 prerušila pracovný pomer napr. jeden deň neplateného voľna aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet príspevku?
jankasm
12.01.07,09:01
a keby som v roku 2007 prerušila pracovný pomer napr. jeden deň neplateného voľna aké by bolo rozhodujúce obdobie pre výpočet príspevku?

Úplne rovnaké, rok 2006.
Musela by si ukončiť PP a následné uzatvoriť nový aby ti vzniklo nové rozhodnujúce obdobie. Dňom neplateného voľna sa rozhodujúce obdobie nemení.
bisou
12.01.07,09:36
MOHOL BY PROSIM NIEKTO PORADIT I MNE??
SOM SZČO. už od roku 2002 , platím si odvody z minima celo toto obdobie, predpokladám že otehotniem v auguste 2007, takže prepokladaný termín pôrodu by bol cca máj 2008. ako dosiahnuť aspoň 15- tisícovú materskú???
jankasm
12.01.07,09:43
MOHOL BY PROSIM NIEKTO PORADIT I MNE??
SOM SZČO. už od roku 2002 , platím si odvody z minima celo toto obdobie, predpokladám že otehotniem v auguste 2007, takže prepokladaný termín pôrodu by bol cca máj 2008. ako dosiahnuť aspoň 15- tisícovú materskú???

Prihlásila by som sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, platila z minima, aby bola splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Zvýšenie VZ pre dobrovoľné nemocenské poistenie potom treba riešiť na konci roka 2007 alebo pred nástupom na MD. Takže na to máš zatiaľ dosť času. ;)
daniek
12.01.07,09:45
a keby som popri tomto pracovnom pomere uzatvorila ešte jeden na chvíľu s maximálnym vymeriavacim základom.
jankasm
12.01.07,09:46
a keby som popri tomto pracovnom pomere uzatvorila ešte jeden na chvíľu s maximálnym vymeriavacim základom.

To by nepomohlo.
Pri súbehu zamestnaní by musela byť v obidvoch zamestnaniach splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
V tvojom prípade by bola splnená len v prvom zamestnaní a VZ by sa preto počítal len z toho zamestnania. :)
Manual
12.01.07,09:47
bisou, tu je čo potrebuješ, viac asi netreba písať, len to že RO z DNP z max. VZ pre teba by bolo idealne koniec 12/2007. Takto by si mala max materské z DNP a materské ako SZČO teda z minima a to by bolo v r. 2008 spolu cca 19.000 ?:
http://www.porada.sk/t39229-povinne-poistena-szco-a-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html
andywild
12.01.07,09:53
Dobry den, som zivnostnikom, pocas materskej by som nadalej chcela pracovat z domu, teda budem mat nadalej prijem zo zivnosti. Odvody na socialku a povinne zdravotne poistenie si platim aj nadalej sama?
Martinella
12.01.07,10:31
Dobry den, som zivnostnikom, pocas materskej by som nadalej chcela pracovat z domu, teda budem mat nadalej prijem zo zivnosti. Odvody na socialku a povinne zdravotne poistenie si platim aj nadalej sama?

Počas materskej dovolenky, ktorá trvá od nástupu na MD 6-8 týždňov pred očakávaným pôrodom do 28 týždňa (pri 1 dieťati) nemôžte vykonávať zárobkovú činnosť aj poberať materské. Pracovať môžte až po nástupe na rodičovskú dovolenku, ak preukážete Soc.poisťovni že dieťa nenavštevuje štátne predškolské zariadenie (jasle, škôlka).
Odvody z príjmov SZČO potom samozrejme musíte odvádzať.
Jana Motyčková
12.01.07,12:29
Počas materskej dovolenky, ktorá trvá od nástupu na MD 6-8 týždňov pred očakávaným pôrodom do 28 týždňa (pri 1 dieťati) nemôžte vykonávať zárobkovú činnosť aj poberať materské. Pracovať môžte až po nástupe na rodičovskú dovolenku, ak preukážete Soc.poisťovni že dieťa nenavštevuje štátne predškolské zariadenie (jasle, škôlka).
Odvody z príjmov SZČO potom samozrejme musíte odvádzať.
SZČO nemá počas poberania materského zakázané vykonávať činosť SZČO. Viď ZSP_§31 a ZSP_§48.
Odvody na SP sa počas poberania materského neplatia. Do ZP sa preddavky neplatia, lae potom sa urobí ročné zúčtovanie podľa skutočného príjmu.
marianelka
12.01.07,13:08
bisou, tu je čo potrebuješ, viac asi netreba písať, len to že RO z DNP z max. VZ pre teba by bolo idealne koniec 12/2007. Takto by si mala max materské z DNP a materské ako SZČO teda z minima a to by bolo v r. 2008 spolu cca 19.000 ?:
http://www.porada.sk/t39229-povinne-poistena-szco-a-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html

Ale aby mohla mat cca 19.000 Sk materske, musela by zrusit (prerusit) zivnost v case, ked bude platit DNP z maxima, nie?
Ak to nespravi, kedze plati povinne z minima, dobrovolne by mohla len z rozdielu max-min... (to zn., ze materske by bolo cca 15tis...)
Manual
12.01.07,19:00
Ale aby mohla mat cca 19.000 Sk materske, musela by zrusit (prerusit) zivnost v case, ked bude platit DNP z maxima, nie?
Ak to nespravi, kedze plati povinne z minima, dobrovolne by mohla len z rozdielu max-min... (to zn., ze materske by bolo cca 15tis...) Samozrejme, /možno si si neprečítala priložený link/ preto som ho tam pripol lebo p. Mihál tam píše možnosti pre SZČO. Keďže pôrod plánuje v r. 2008, tak snihne si aj načasovať prerušenie živnosti /ak bude mať záujem:)/ a koncom roka 2007 si spraviť RO z max. VZ pri DNP a dopracovať sa k slušnej materskej. Najpodstatnejšie je v plánovanom čase otehotnieť...:D
Pekný večer....:)
marianelka
13.01.07,08:54
Samozrejme, /možno si si neprečítala priložený link/ preto som ho tam pripol lebo p. Mihál tam píše možnosti pre SZČO. Keďže pôrod plánuje v r. 2008, tak snihne si aj načasovať prerušenie živnosti /ak bude mať záujem:)/ a koncom roka 2007 si spraviť RO z max. VZ pri DNP a dopracovať sa k slušnej materskej. Najpodstatnejšie je v plánovanom čase otehotnieť...:D
Pekný večer....:)

Ospravedlnujem sa, ten clanok som si precitala az potom, ked som dala prispevok :o Ale tesi ma, ze som ten princip materskej konecne pochopila sama :D
Manual
13.01.07,17:24
.....Ale tesi ma, ze som ten princip materskej konecne pochopila sama :D
Tak už ti nič nebráni začať plánovať......:D
viktora
14.01.07,14:44
Ahojte, a som tu zase...neviem, či mi náhodou nevznikol problémik ohladne materskej-písala som, že chcem ukončiť súčasný pp dohodou k 18.1.2007 a 19.1. 2007 uzavrieť nový pp-23.1.nastupujem na md-no a minulý týžden som bola zaniesť svojmu zamstnávateľovi dohodu o ukončení pp-a druhý den na to som zistila, ze mi nezaplatil nejaké odvody do sociálky-ešte sa september a oktober-a neviem či stihne zaplatit do sociálky do konca tohto mesiaca!!!-a v zákone o soc.poist. som tuším vyčítala niečo také, že tam nemôžem mať dlžobu vyššiu ako 100 sk-čo určite budem mať!! Znamená to, že mi nevyplatia materskú? Ja za to predsa nemôžem...
Jozef Mihál
14.01.07,15:22
Dlžoba = problém pre szčo. Nie pre zamestnanca.
bruno
15.01.07,07:01
Dobry den poradaci!

Viem, ze si poviete, ze si to mam nastudovat,ale naozaj uz treti den toto vsetko studujem a som z toho blbec. Takze moj pripad. Ku koncu marca som dala vypoved( je to zatial ustna vypoved,bez papiera). Lenze medzicasom som zostala tehotna. Termin porodu vychadza na september. Zamestnana som od 15.09.2005 nepretrzite. Moj VZ za rok 2006 bol maximalny.Prosim Vas o radu, co teraz robit:
1. novy zamestnavatel ma do prace nezoberie, ked mu oznamim , ze som tehotna. Tak bud sa dat na PN tesne pred koncom PP a PN sa mi bude pocitat z maxima. Potom nastupit na MD a stale budem zamestnankynou terajsieho zamestnavatela.
2. ukoncit PP , uzatvorit u znameho PZ na minimalnu mzdu a potom tesne pred porodom zvysit VZ a MD sa mi bude vyplacana z maximalneho VZ.
Tu by som si platila vsetky odvody /aj za zamestnanca aj za zamestnavatela./ Kolko by ma to mesacne stalo?
3. alebo mi navrhujete nieco ine?

Dakujem za vsetky prispevky.
Jana Motyčková
15.01.07,07:33
Ak si dala výpoveď, na túto sa nevzťahuje zákaz výpovede počas PN. T.j. na konci marca PP skončí, aj keď budeš na PN.
Ak budeš končiť PP v marci, mala by si stihnúť materskú v ochrannej lehote 6 mesiacov, čiže z tohoto zamestnania budeš mať maximálnu materskú. Taktiež ak by si bola PN po skončení pracovného pomeru, budeš dostávať nemcenské na základe terajšieho pracovného pomeru.
bruno
15.01.07,08:08
[
Ak si dala výpoveď, na túto sa nevzťahuje zákaz výpovede počas PN. T.j. na konci marca PP skončí, aj keď budeš na PN.
Ak budeš končiť PP v marci, mala by si stihnúť materskú v ochrannej lehote 6 mesiacov, čiže z tohoto zamestnania budeš mať maximálnu materskú. Taktiež ak by si bola PN po skončení pracovného pomeru, budeš dostávať nemcenské na základe terajšieho pracovného pomeru.[/quote]

Ta vypoved je platna aj ked nie je pisomne? A ked nebudem na PN ale budem nezamestnana, co to pre mna bude znamenat?
bruno
15.01.07,08:16
Este doplnujuca otazka. Ked skoncim PP k 31.03.2006, pojdem na urad prace. budem dostavat nejaku podporu? Aj napriek tomu, ze bude zaevidovana na UP , materska mi bude vyplacana z maximalneho VZ? Keby som si nasla nejaku brigadu, tak to sa bude ako posudzovat?

Dakujem
andywild
15.01.07,11:30
SZČO nemá počas poberania materského zakázané vykonávať činosť SZČO. Viď ZSP_§31 a ZSP_§48.
Odvody na SP sa počas poberania materského neplatia. Do ZP sa preddavky neplatia, lae potom sa urobí ročné zúčtovanie podľa skutočného príjmu.

dnes som volala na bezplatnu linku istej zdravotnej poistovnem, a povedali mi tolko:

ak som SZCO a nepozastavim cinnost pocas rodicovskej alebo materskej dovolenky, tak nadalej budem musiet platit do zdravotnej poistovne.
andywild
15.01.07,11:31
SZČO nemá počas poberania materského zakázané vykonávať činosť SZČO. Viď ZSP_§31 a ZSP_§48.
Odvody na SP sa počas poberania materského neplatia. Do ZP sa preddavky neplatia, lae potom sa urobí ročné zúčtovanie podľa skutočného príjmu.

a takisto podla mojich informacii, ked nepozastavim zivnost, nadalej platim aj do socialky.
jankasm
15.01.07,11:54
[
Ta vypoved je platna aj ked nie je pisomne? A ked nebudem na PN ale budem nezamestnana, co to pre mna bude znamenat?



Ja myslím, že pokiaľ to zamestnávateľ nemá na papieri, tak vlastne by si to ešte mohla zmeniť. Jedine možno ak by boli nejaký svedkovia, ktorí tú tvoju výpoveď potvrdia. Ozaj neviem, ako to v takomto prípade je.
jankasm
15.01.07,11:59
Este doplnujuca otazka. Ked skoncim PP k 31.03.2006, pojdem na urad prace. budem dostavat nejaku podporu? Aj napriek tomu, ze bude zaevidovana na UP , materska mi bude vyplacana z maximalneho VZ? Keby som si nasla nejaku brigadu, tak to sa bude ako posudzovat?

Dakujem

Podporu budeš dostávať ak si v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky platila poistenie v nezamestnanosti.
Aj napriek tomu, že budeš evidovaná na ÚP, tak materská sa ti bude počítať z predchádzajúceho kalendárneho roka, zo zamestnania. Dôležité ale je, aby si stihla nástup na MD do 6 mesiacov (ochranná lehota pre tehotné) od skončenia zamestnania.
Brigáda, ak myslíš prácu na základe dohody o vykonaní práce, tak tá vplyv na materskú nemá, pretože z dohody sa neplatí nemocenské poistenie.
Jana Motyčková
15.01.07,13:04
dnes som volala na bezplatnu linku istej zdravotnej poistovnem, a povedali mi tolko:

ak som SZCO a nepozastavim cinnost pocas rodicovskej alebo materskej dovolenky, tak nadalej budem musiet platit do zdravotnej poistovne.
Sypem si popol na hlavu. Počas poberania materského alebo rodičovského príspevku má SZČO nulový minimálny vymeriavací základ, t.j. iba ak je začínajúca SZČO (alebo mala nízky VZ) neplatí preddavky do ZP. Ročné zúčtovanie je potom zo skutočného príjmu.
Jana Motyčková
15.01.07,13:08
a takisto podla mojich informacii, ked nepozastavim zivnost, nadalej platim aj do socialky.
Tu si popol nesypem. Počas poberania materského je vylúčenie povinnosti platiť poistné na NP, DP a PvN, pozri ZSP_§140_ods.1_písm.a).
Počas poberania RP sa poistné do SP platí, ak živnosť vykonáva. Ak nevykonáva činnosť SZČO, tak môže dať na SP vyhlásenie, že ju nevykonáva, potom sa jej preruśuje povinné poistenie, viď ZSP_§26_ods.4

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od ..... v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
silvuša
15.01.07,15:28
Dobrý den, chcem sa opýtať- známy ma ide zamestnať tesne pred nástupom na md-kde všade ma musí prihlásiť?
Manual
15.01.07,19:21
Dobrý den, chcem sa opýtať- známy ma ide zamestnať tesne pred nástupom na md-kde všade ma musí prihlásiť?
Všade tam kde sa prihlasuje každý zamestnanec na SP a ZP
bruno
16.01.07,05:35
dakujem vam vsetkym za vas cas a odpovede.
andywild
16.01.07,09:15
Sypem si popol na hlavu. Počas poberania materského alebo rodičovského príspevku má SZČO nulový minimálny vymeriavací základ, t.j. iba ak je začínajúca SZČO (alebo mala nízky VZ) neplatí preddavky do ZP. Ročné zúčtovanie je potom zo skutočného príjmu.

no ja sa z toho hadam zblaznim......... som zivnosntik od roku 2005. Povinne odvody do SP platim od jula 2006, a termin porodu mam cca 26. marca. Takze ked porodim 26. marca alebo neskor to je akurat 270 dni, takze by som mala narok aj na materske, ale kedze odvody platim minimalne, aj tak to vyjde pod minimalnu hranicu, a musi mi to do tych 4500 (neviem presne sumu) doplnit stat. Ak ale porodim skor, mam narok iba na rodicovsky prispevok.

zivnost si NEpozastavim ani v jednom pripade, lebo som prekladatelka, chcem robit z domu. Takze v ktorom pripade platim, a v ktorom pripade neplatim do Socialky a do Zdravotnej?

Prosim poradte mi, ale po lopate, uz som pocula tolko nazorov........

dakujem
Jana Motyčková
16.01.07,09:25
K ZP - pozri, čo si mala napísané v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2005 ako preddavok na poistné podľa §16 ods.2 zákona (na tlačive B je to asi r.64, na SB r. B44). Ak je táto suma 100 Sk a viac, tak budeš platiť na ZP preddavky, v tejto sume. Doteraz si platila preddavky uvedené o riadok nižšie.

SP ak budeš poberať materské, neplatíš pozri tie § čo som uviedla, príp. sa spýtaj na SP.

Ak by si nemala nárok na materské, tak min. 6 týždňov Ti lekár vypíše PN a budeš mať nárok aspoň na nemocenské. Nárok na nemocenské budeš mať aj na minimálne 6 týždňov po pôrode - daj si vypísať práceneschopnosť. Počas týchto PN tiež nemusíš platiť poistenie do SP (ZSP_§140_ods.3) a pre ZP to platí tiež rovnako ako pri materskej.
andywild
16.01.07,09:34
K ZP - pozri, čo si mala napísané v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2005 ako preddavok na poistné podľa §16 ods.2 zákona (na tlačive B je to asi r.64, na SB r. B44). Ak je táto suma 100 Sk a viac, tak budeš platiť na ZP preddavky, v tejto sume. Doteraz si platila preddavky uvedené o riadok nižšie.

SP ak budeš poberať materské, neplatíš pozri tie § čo som uviedla, príp. sa spýtaj na SP.

Ak by si nemala nárok na materské, tak min. 6 týždňov Ti lekár vypíše PN a budeš mať nárok aspoň na nemocenské. Nárok na nemocenské budeš mať aj na minimálne 6 týždňov po pôrode - daj si vypísať práceneschopnosť. Počas týchto PN tiež nemusíš platiť poistenie do SP (ZSP_§140_ods.3) a pre ZP to platí tiež rovnako ako pri materskej.

dakujem velmi pekne, tak ci tak asi zajdem na socialku...... aj ked u nas v KE su pracovnicky SP "sama ochota"
marianelka
16.01.07,23:02
Mam na Vas dalsie otazky, co mi nie su jasne :o

1. Citala som v jednej diskusii, ze co sa tyka materskeho zamestnankyne, tak pokial ide na matersku v prvom polroku, (teda napriklad v marci 2007), materske sa jej pocita z priemerneho zarobku roku 2005 (vraj SP si to tak vyhradzuje, lebo do konca juna este nemaju pouzatvarany predchadzajuci rok...). Je to pravda?

2. Este som citala, ze pokial ide zamestnankyna na matersku skor, nez jej skonci rodicovska s predchadzajucim dietatom, materske sa jej vypocita podla nejakeho papiera, ktory zamestnavatel napise, ze tolko a tolko by bola zarabala, keby momentalne bola v praci (a nie na rodicovskej). Zda sa mi to nejake divne, vie o tom niekto nieco? :confused:
Ak to takto nie je, z coho sa potom takejto zamestnankyni vypocita materske?

Dakujem! :)
jankasm
17.01.07,06:16
Mam na Vas dalsie otazky, co mi nie su jasne :o

1. Citala som v jednej diskusii, ze co sa tyka materskeho zamestnankyne, tak pokial ide na matersku v prvom polroku, (teda napriklad v marci 2007), materske sa jej pocita z priemerneho zarobku roku 2005 (vraj SP si to tak vyhradzuje, lebo do konca juna este nemaju pouzatvarany predchadzajuci rok...). Je to pravda?

2. Este som citala, ze pokial ide zamestnankyna na matersku skor, nez jej skonci rodicovska s predchadzajucim dietatom, materske sa jej vypocita podla nejakeho papiera, ktory zamestnavatel napise, ze tolko a tolko by bola zarabala, keby momentalne bola v praci (a nie na rodicovskej). Zda sa mi to nejake divne, vie o tom niekto nieco? :confused:
Ak to takto nie je, z coho sa potom takejto zamestnankyni vypocita materske?

Dakujem! :)

K otázke č. 1 - :eek: to si zas kto vymyslel? to len tak prekrútia zákon? NIE JE TO TAK, materská sa počíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok, aj keby išla na MD v januári.
K otázke č. 2 - pokiaľ je žena na RD, to znamená že v rozhodujúcom období, teda predchádzajúcom kalendárnom roku, nemala žiadny príjem, zamestnávateľ uvedie do potvrdenia tzv. predpokladaný príjem. A to je naozaj príjem, ktorý by zamestnankyňa zarobila, keby pracovala, alebo ktorý zarobil niekto, kto pracuje na jej mieste.
Mirka D
17.01.07,06:40
Prosím poraďte,
mám sestru, ktorá je na druhej reťazovej rodičovskej dovolenke. Plánuje tretie dieťa v roku 2007.
1. Pochopila som, že sa popri rodičovskej dovolenke môže dobrovoľne nemocensky pripoistiť (min. 270 dní), ale keďže to už nestihne v roku 2006, ako to urobiť, aby nemusela platiť stále z maxima, ale pritom dostala maximálnu materskú?
2. Ak sa jej nepodarí otehotnieť tak, aby šla z jednej rodičovskej dovolenky do druhej, ale bude medzitým nezamestnaná - ako to ovplyvní prípadné dobrovoľné nemocenské poistenie?
3. Toto platí? : Ak by sa dieťa narodilo až v roku 2008, stačí v decembri 2007 sa prihlásiť dobrovoľne s max.VZ, od januára 08 znížiť na minimum, dodržať 270 dní a bude mať maximálnu materskú?
jankasm
17.01.07,07:38
Prosím poraďte,
mám sestru, ktorá je na druhej reťazovej rodičovskej dovolenke. Plánuje tretie dieťa v roku 2007.
1. Pochopila som, že sa popri rodičovskej dovolenke môže dobrovoľne nemocensky pripoistiť (min. 270 dní), ale keďže to už nestihne v roku 2006, ako to urobiť, aby nemusela platiť stále z maxima, ale pritom dostala maximálnu materskú?
2. Ak sa jej nepodarí otehotnieť tak, aby šla z jednej rodičovskej dovolenky do druhej, ale bude medzitým nezamestnaná - ako to ovplyvní prípadné dobrovoľné nemocenské poistenie?
3. Toto platí? : Ak by sa dieťa narodilo až v roku 2008, stačí v decembri 2007 sa prihlásiť dobrovoľne s max.VZ, od januára 08 znížiť na minimum, dodržať 270 dní a bude mať maximálnu materskú?

1. treba sa hlavne čo najskôr prihlásiť, z minima. Pred nástupom na MD (alebo aj skôr, po splnení podmienky 270 dní) stačí potom ukončiť DNP z minima a o pár dní sa prihlásiť s maximom (musí tam ale byť to odhlásenie a prihlásenie). MD, aj keby vznikla hneď na druhý deň, by bola vyplácaná z maxima
2. dobrovoľné nemocenské poistenie môže platiť či je zamestnaná, či je nezamestnaná alebo je na RD
3. áno, platí, len tam sa nesmie DNP prerušiť (odhlásenie a prihlásenie ako v príklade č. 1) ale len znížiť VZ

Ak môžem poradiť, tak vhodnejší by bol asi spôsob č. 1, pretože čakať až do decembra, môže sa stať že náhodou otehotnie skôr, a nestihne DNP platiť tých 270 dní. ;)
silvuša
17.01.07,10:45
a ešte otázočka..ked mám PZ na dobu určitú do 31.1.2007-a na MD nastupujem 23.1.2007, kedy ma má ZL odhlásiť zo soc.poist. a zdravot.poistovne? Ku koncu mesiaca alebo v den nástupu na md? dakujem
jankasm
17.01.07,12:19
a ešte otázočka..ked mám PZ na dobu určitú do 31.1.2007-a na MD nastupujem 23.1.2007, kedy ma má ZL odhlásiť zo soc.poist. a zdravot.poistovne? Ku koncu mesiaca alebo v den nástupu na md? dakujem

V deň nástupu na MD nahlásiť na SP a na ZP len to, že si nastúpila od toho dňa na MD.
Ak PP skončí 31.1.2007 tak až k tomu dňu ťa môže poodhlasovať z poisťovní.
muco
18.01.07,17:41
ahojte, nastupujem k známemu do pp-chcem si zlepšiť materskú a mám 2 otázky.
1.ked si v mesiaci odpracujem len 2 pracovné dni-aby som dostala najvyššiu možnú materskú-akú mzdu mám mať v pz?
2.aká pz je pre mna výhodnejšia?-na dobu určitú-do konca31.1.2007 alebo neurčitú-nechcem mu tak spôsobiť nejaké zbytočné komplikácie a výdavky
Na md nastupujem 25.januára. poprosím vás o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem
marianelka
18.01.07,20:48
ahojte, nastupujem k známemu do pp-chcem si zlepšiť materskú a mám 2 otázky.
1.ked si v mesiaci odpracujem len 2 pracovné dni-aby som dostala najvyššiu možnú materskú-akú mzdu mám mať v pz?
2.aká pz je pre mna výhodnejšia?-na dobu určitú-do konca31.1.2007 alebo neurčitú-nechcem mu tak spôsobiť nejaké zbytočné komplikácie a výdavky
Na md nastupujem 25.januára. poprosím vás o čo najrýchlejšiu odpoved dakujem

A mas odpracovanych u ineho zamestnavatela tych 270 dni (ktore Ti treba na splnenie naroku na materske) ?
1. V PZ Ti pre najvyssiu matersku staci mzda 25 911 Sk v hrubom, to je max VZ pre nemocenske poistenie.
2. Podla mna je to v podstate jedno... Ale v tom si nie som ista, dufam, ze poradi niekto skusenejsi :)
ajobs
18.01.07,21:41
A mas odpracovanych u ineho zamestnavatela tych 270 dni (ktore Ti treba na splnenie naroku na materske) ?
1. V PZ Ti pre najvyssiu matersku staci mzda 25 911 Sk v hrubom, to je max VZ pre nemocenske poistenie. Ak to budú naozaj iba 2 pracovné dni počas týždňa, a nebude medzi tým sobota a nedeľa, stačí 25.911 Sk. Napr. zamestnanie 23.1. a 24.1.2007, nástup na MD 25.1.2007.
2. Podla mna je to v podstate jedno... Ale v tom si nie som ista, dufam, ze poradi niekto skusenejsi Je to úplne jedno, či je to zmluva na dobu určitú alebo neurčitú. :)

Odpovede sú v texte.
pochemi
19.01.07,16:14
Milí poraďáci,
mám dcéru, ktorá je na RD s 1.dieťaťom, v septembri by mala porodiť 2.dieťa.
To je mi jasné, že materská sa jej bude počítať z predpokladaného príjmu keby robila, ale moja otázka je chce nastúpiť na pár mesiacov do úplne iného zamestnania ako to ovplyvní jej výšku materskej? Samozrejme tu bude mať príjem nižší, lebo ide pracovať len soboty a nedele.
Ďakujem za skorú radu, lebo ide podpisovať zmluvu.
jankasm
20.01.07,17:38
Milí poraďáci,
mám dcéru, ktorá je na RD s 1.dieťaťom, v septembri by mala porodiť 2.dieťa.
To je mi jasné, že materská sa jej bude počítať z predpokladaného príjmu keby robila, ale moja otázka je chce nastúpiť na pár mesiacov do úplne iného zamestnania ako to ovplyvní jej výšku materskej? Samozrejme tu bude mať príjem nižší, lebo ide pracovať len soboty a nedele.
Ďakujem za skorú radu, lebo ide podpisovať zmluvu.

Pokiaľ nastúpi do nového zamestnania a z neho potom na MD tak materská sa jej bude počítať z tohto nového zamestnania.
Riešením by bolo pred nástupom na MD tento PP ukončiť a uzatvoriť nový, stačilo by napr. aj na 2 dni, ale s maximálnym vymeriavacím základom. Materská by sa jej potom počítala z toho posledného zamestnania.
JUDDIT
22.01.07,11:34
kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc
jankasm
22.01.07,11:39
kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc

Keby ju manžel zamestnal na vedľajší pracovný uväzok, tak to by jej vôbec nepomohlo, pretože v tom prípade by musela aj v druhom zamestnaní splniť podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Riešením pre ňu by bolo, pred nástupom na MD, stačí aj 2 dni, pracovný pomer ukončiť a následne uzatvoriť nový (môže byť s terajším zamestnávateľom alebo u manžela) s maximálnym VZ 25911.
Manual
22.01.07,11:41
kamarátka ide na materskú v polovici marca,pracuje v jednej firme od roku 1995, manžel je SZČO, ako by si pomohla na vyšsej materskej keby ju mnžel zamestnal
na vedľajši pracovný uvazok, jej VZ je zhruba 20 000,-- Sk
ďakujem za pomoc
Judit, pred nástupom na materskú sa zamestnať u manžela na cca 2-3 dni s max. VZ 25911 Sk a u prvého zamestnávateľa skončiť. Alebo dohodnúť sa s terajším zamestnávateľom, že napr. 9.3.07 sa skončí PP a znova sa u neho zamestnáš od 12.3.07 ale s max. VZ. Ak je nástp na MD cca 15.3.07. Iné sa vymyslieť už nedá.
Pekný deň...:)
skuba
22.01.07,13:11
Ahojte pripojím sa k vašej téme a chcem sa spýtat
budúcu mamička, ktorá zistila ze je v druhom týždni tehotenstva prepustili pred dvoma mesiacmi z práce, doteraz si nijakú prácu nenašla avšak jej známy jej poradil, že ju zamestná dá jej HM 15 000,- a ona po týždni nastúpi na PN a zostane na nej až do vypísania na materskú. SP v tom prípade jej bude platiť nemocenské 55% z 15000?
Avšak ona sa ešte aj pred 3 mesiacmi dobrovolne nemocensky poistila, môže si aj nadalej platit DNP cez PN? Bude sa jej ratat PN iba od zamestnávateľa, nenaruší to DNP a potom nárok na materskú?
ďakujem
Sykorka29
22.01.07,17:50
Ahojte

Vie mi niekto poradit s mojim problemom.
Zamestnankyna nastupila do prace 05.11.2003, dna 10.11.2003 nastupila na PN, ktora pokracovala materskou dovolenkou od 24.12.2003.
Dna 09.02.2007 jej konci rodicovska dovolenka. Je opat tehotna, ma rizikove tehotenstvo a vacsinu casu bude na PN. Je pre nu vyhodnejsie nastupit na par dni do prace a potom na PN, alebo hned z rodicovskej dovolenky na PN. Ide o VZ z ktoreho sa jej budu vypocitavat nemocenske davky a nasledne matersky prispevok.
ajobs
22.01.07,21:21
Ahojte pripojím sa k vašej téme a chcem sa spýtat
budúcu mamička, ktorá zistila ze je v druhom týždni tehotenstva prepustili pred dvoma mesiacmi z práce, doteraz si nijakú prácu nenašla avšak jej známy jej poradil, že ju zamestná dá jej HM 15 000,- a ona po týždni nastúpi na PN a zostane na nej až do vypísania na materskú. SP v tom prípade jej bude platiť nemocenské 55% z 15000?
Avšak ona sa ešte aj pred 3 mesiacmi dobrovolne nemocensky poistila, môže si aj nadalej platit DNP cez PN? Bude sa jej ratat PN iba od zamestnávateľa, nenaruší to DNP a potom nárok na materskú?
ďakujem

1. áno, pomôže to (ak samozrejme splní podmienku 270 dní trvania nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch-to pre nárok na materské), ale nech ju zamestná s max. VZ 25.911 Sk. Stačí aj 2-3 dni, nemusí byť týždeň,
2. DNP si môže ďalej platiť, ale nárok na materské z neho bude mať až po splnení podmienky 270 dní poistenia DNP. Ale pomôže to napr. počas rodičovskej dovolenky (nemocenské, ošetrovné).
ajobs
22.01.07,21:26
Ahojte

Vie mi niekto poradit s mojim problemom.
Zamestnankyna nastupila do prace 05.11.2003, dna 10.11.2003 nastupila na PN, ktora pokracovala materskou dovolenkou od 24.12.2003.
Dna 09.02.2007 jej konci rodicovska dovolenka. Je opat tehotna, ma rizikove tehotenstvo a vacsinu casu bude na PN. Je pre nu vyhodnejsie nastupit na par dni do prace a potom na PN, alebo hned z rodicovskej dovolenky na PN. Ide o VZ z ktoreho sa jej budu vypocitavat nemocenske davky a nasledne matersky prispevok.

Lepšie by bolo nastúpiť na niekoľko dní do práce, ale tak, že ukončí pracovný pomer, a nastúpi akože do nového PP (u toho istého zamestnávateľa) s maximálnym VZ 25.911 Sk. Po 2-3 dňoch môže ísť na PN a na materskú so sumou cca 15.500 Sk/mesačne. Dôležité je, aby stihla tieto úkony ešte vo februári 2007.;)
skuba
23.01.07,06:13
Takže keby nesla ta buduca mamicka na PN tak by mohla cerpat z DNP matersku?
Manual
23.01.07,06:16
Takže keby nesla ta buduca mamicka na PN tak by mohla cerpat z DNP matersku? skuba, podmienka na materské je vždy doba poistenia min. 270 dní za posl. 2 roky. Ak do dňa pôrodu bude mať z DNP 270 dní tak ano, spočítajte dni. Ak by jej to vyšlo, tak u DNP bude treba spraviť kroky k zvýšeniu RO pre výpočet materského
Pekný deň...:)
Bea Š.
23.01.07,09:08
Už som sa na túto tému pýtala, ale chcem si to ujasniť , lebo za chvíľu to idem riešiť. V lete nastupujem na MD, predtým však zrejme už asi niekedy vo februári pôjem na PN.
Plánujem ukončiť PP 31.01.07 a následne vytvoriť nový PP u toho istého zamestnávateľa od 01.02.2007 s max.vym.z.
1. Bude sa mi brať PN a MD už z nového PP ? Aj keď budem pracovať možno len týždeň?
2. Medzi ukončením PP a novým PP nemusí byť nejaký váčší časový limit ? ( napr. viac ako jeden deň ??? )
jankasm
23.01.07,09:28
Už som sa na túto tému pýtala, ale chcem si to ujasniť , lebo za chvíľu to idem riešiť. V lete nastupujem na MD, predtým však zrejme už asi niekedy vo februári pôjem na PN.
Plánujem ukončiť PP 31.01.07 a následne vytvoriť nový PP u toho istého zamestnávateľa od 01.02.2007 s max.vym.z.
1. Bude sa mi brať PN a MD už z nového PP ? Aj keď budem pracovať možno len týždeň?
2. Medzi ukončením PP a novým PP nemusí byť nejaký váčší časový limit ? ( napr. viac ako jeden deň ??? )

1. áno, bude sa ti počítať už z nového PP, aj keď budeš pracovať len 1 deň
2. nie, nemusí, nový PP môžeš kľudne uzatvoriť aj hneď na druhý deň
Manual
23.01.07,09:39
1. áno, bude sa ti počítať už z nového PP, aj keď budeš pracovať len 1 deň
2. nie, nemusí, nový PP môžeš kľudne uzatvoriť aj hneď na druhý deň súhlasím a doplním k bodu 1. pozri § 20 od a) a § 54 od 2) Zákona o soc. poistení.
lusila
23.01.07,11:28
Ja by som mala na matersku nastupit v marci.
Keby som si uzatvorila este jeden pracovny pomer,
platili by dvaja zamestnavatelia za mna nemocenske.
Pocitala by sa mi potom materska z oboch?
Simonab
23.01.07,11:39
Nie. Skús si prečítať rady p. Mihála zo sekcie Rady z Porady.
Ak nemáš v tomto zamestnaní max. vymeriavací základ, pomôže Ti už len to ( ako je popísané vyššie ), ukončiť súčasný prac. pomer a uzatvoriť nový s maximálnym VZ.
Manual
23.01.07,11:41
Ja by som mala na matersku nastupit v marci.
Keby som si uzatvorila este jeden pracovny pomer,
platili by dvaja zamestnavatelia za mna nemocenske.
Pocitala by sa mi potom materska z oboch?
Nie, podmienkou na získanie materskej je min. 270 dní za posl. 2 roky u každého zamestnávateľa, prípadne 270 dní ako DNP osoba. Ale môžeš si vylepšiť materské upravením RO z max. VZ.
Pekný deň...:)
gabolv
23.01.07,12:20
Mám jednu otázočku. Plánujem MD. Mám hlavný pracovný pomer 5 rokov. Ak si ešte začnem platit DNP a dodržím podmienku 270 dni bude mi vyplácana materská zo zamestnania aj z DNP. V zamestnani som mala v roku 2006 vymeriavaci základ 15000,-.
Ako som uz citala vaše príspevky tak DNP budem platit príspevky z Minimálneho VZ a tesne pred materskou sa odhalsim a prihlasim sa znovu a zaplatim z MaximalnehoVZ.
1. Ak to tak urobím dostanem maximálnu materskú z DNP + materskú zo zamestnania. ciže 14250,- + 8250,-
2. Alebo pri opetovnom prihlásení na DNP mám určit vymeriavaci základ 11000,-, pretože materská je maximálne 14250,- a je jedno ze je to z viacerych poistení.
Za odpovede vám vopred dakujem.
Manual
23.01.07,13:00
Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.
Pekný deň...
gabolv
23.01.07,14:51
[quote=Manual]Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.

Tomu dobre nerozumiem. Prečo musi byt max. platba len z jedneho vymeriavaceho zakladu.
Čo sa považuje za RO.
ajobs
23.01.07,14:55
[quote=Manual]Tak ako píšeš, môžeš dostávať 2 materské, len pozor aby v jednom RO bola max. platba z jedného max. VZ, to je, že v PP si vezmeš nepl. volno napr. na 5 dní.

Tomu dobre nerozumiem. Prečo musi byt max. platba len z jedneho vymeriavaceho zakladu.
Čo sa považuje za RO.

Prečítaj si pozorne § 138 a § 54 zákona o soc. poistení, zamysli sa a určite to pochopíš. Naviac dôkladne si prečítaj články Dr. Mihála o materskom na Porade alebo rady ohľadne zvýšenia materského na drak.porada.sk.
skuba
23.01.07,16:14
Manual, ja chápem, ze vzdy musim dodrzat tych 270 dni, ale nechapem tomu, ze ked ta buduca mamicka pojde na tu PN cez tehotenstvo a bude si platit nadalej DNP preco nebude mat narok na matersku z DNP?
Uvediem presnosti ta mamicka pracovala od 1.1.2005 do 30.11.2006 tych 270 dni dodrzala, a od 14.10.2006 si plati DNP. Avsak teraz uz nema pracovny pomer tak jej chcel známi pomoct a navrhol jej ze ju zamestna a ona sa potom da potom tyzdni na PN, SP jej bude platit 55 % z HM nemocenske davky. Z DNP narok na nemocenske davky mat nebude pretoze nedodrzala 270 dni, avsak ona si chce platit aj nadalej to DNP cez PN, tesne pred nastupom na matersku ukonci PN u zamestnavatela, v tom období splní aj 270 dní na DNP (ak sa vsak budu ratat tie mesiace cez ktore bola na PN a aj napriek tomu si platila DNP). Od koho bude mat narok na matersku? Od toho posledneho zamestnavatela u ktorého pracovala len tyzden a aj DNP? Ďakujem
Manual
23.01.07,16:40
Tu je serial o materských od p. Mihála = tu nájdeš aj odpovede na príkladoch:
http://www.porada.sk/f86-rady-z-porady-new.html
drak.porada.sk
http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/materske/
Manual
23.01.07,16:58
Manual, ja chápem, ze vzdy musim dodrzat tych 270 dni, ale nechapem tomu, ze ked ta buduca mamicka pojde na tu PN cez tehotenstvo a bude si platit nadalej DNP preco nebude mat narok na matersku z DNP?
Ďakujem
Ja som netvrdil že nemá nárok na materské z DNP, pozri príspevok č. 340, ale že treba spočítať dni, ak bude mať dosť dní do dňa pôrodu tak nárok mať bude. Ale aby to malo efekt, treba spraviť pri DNP RO z max. VZ a to tak, že:
Príklad:
lekár vypíše na materskú 6.5.07
z DNP z min. VZ sa odhlási 2.5.07
na DNP z max. VZ 25911 sa znova prihlási 4.5.07
Takto bude mať aj z DNP materskú cca 14.000 za predpokladu že do dňa pôrodu bude mať min. 270 dní.
V období 4.5.07 až 6.5.07 nesmie byť platba na SP spolu z vyššieho VZ ako 25911 Sk to znamená, že ak by bola v PP, tak v tomto období si musí vziať v práci nepl. voľno. Treba to dobre "koordinovať"
Pekný deň...:)
bmg
24.01.07,12:28
Dobry den.
Som tu cisto novacik, pytam sa v podstate v mene mojej manzelky. Jej pripad som tu nenasiel, preto ho predostieram:
- je zamestnankynou viac ako 2 roky
- 2 roky je na rodicovskom prispevku (na materskom nebola, vzhladom na velmi nizky VZ isla od porodu (7.1.2005) priamo na rodicovsky, tesne pred porodom cerpala zbytok dovolenky a par dni neplateneho volna)
- za cely ten cas nemala ziaden iny pracovny pomer
- tento rok planuje nastupit na matersku
Co spravit, aby mala matersku aspon 1x z max. VZ? Dobrovolne sa pripoistit? Ako presne postupovat?
Srdecna vdaka, pekny den.
(Tuto cerstvejsiu debatu som nasiel neskor, uz som sa pytal v jednom inom vlakne. Pardon.)
ajobs
24.01.07,12:58
Dobry den.
Som tu cisto novacik, pytam sa v podstate v mene mojej manzelky. Jej pripad som tu nenasiel, preto ho predostieram:
- je zamestnankynou viac ako 2 roky
- 2 roky je na rodicovskom prispevku (na materskom nebola, vzhladom na velmi nizky VZ isla od porodu (7.1.2005) priamo na rodicovsky, tesne pred porodom cerpala zbytok dovolenky a par dni neplateneho volna)
- za cely ten cas nemala ziaden iny pracovny pomer
- tento rok planuje nastupit na matersku
Co spravit, aby mala matersku aspon 1x z max. VZ? Dobrovolne sa pripoistit? Ako presne postupovat?
Srdecna vdaka, pekny den.
(Tuto cerstvejsiu debatu som nasiel neskor, uz som sa pytal v jednom inom vlakne. Pardon.)

1. nepýtaj sa na jeden a ten istý problém v 2 témach naraz - čiže tú druhú kvôli duplicite zmaž,
2. ak bola manželka posledné 2 roky na rodičovskej dovolenke, potom sa jej toto obdobie započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca pre nárok na materské v zmysle § 293i, ods.2 zákona o soc. poistení. Ak však chce mať maximálne materské, musí ukončiť pracovný pomer v pôvodnom zamestnaní, uzatvorť nový s maximálnym VZ 25.911 Sk a až potom nastúpiť na MD.
bmg
24.01.07,16:08
- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer.
Manual
24.01.07,16:20
- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer. Ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu tak ano, pozri § 48 zákona o Soc. poistení. Zákon je tu na Porade.
Ale nech sa DNP, využije to pri prípadnej PN sama so sebou, či pri OČR. Treba naháňať čo najskôr 270 dní.
Pekný večer...:)
jankasm
24.01.07,17:55
- Uz som vymazal. Pardon.
- Cize nema inu moznost, okrem prerusenia a znovu zacatia prace s novym zakladom (predpokladam, ze toto by sa jej nepodarilo)? Dobrovolne poistenie sa v tomto pripade neda pouzit?
Dakujem, pekny vecer.

Ak ešte nie je tehotná, len plánuje, tak 270 dní do pôrodu stíha. Nech sa čo najskôr prihlási na DNP z minima 7600. ;)
Bea Š.
25.01.07,09:35
Ja som sa DN poistila v novembri 2006, v 12/06 som sa odhlásila a znovu prihlásila s max. vym. základom ktorý som si v januári už znížila na minimum, s tým že v decembri som mala v PP neplatené voľno. A teraz moja otázka... Šesť týždňov pred pôrodom ešte nebudem spĺňať podmienku 270 dní, ale ak všetko dobre dopadne tak nejaký týždeň pred už áno. Skutočne mi to vychádza tesne. ( keď som sa prihlasovala, ešte som nebola tehotná ). Budem mať nárok na max.materké z DNP ? ( ak samozrejme neporodím skôr ako uplynie 270 dni ).
bmg
25.01.07,09:45
Dakujem pekne za odpovede. V takomto pripade mi uz ostavaju len otazky technickeho charakteru:

v prvom kroku si da DNP z VZ 7600,- (cim skor).
isty cas pred terminom porodu (aky presne je to cas?) toto DNP zrusi a zalozi nove DNP z noveho VZ.
a) Ma to byt maximalny VZ, alebo nizsi, lebo jej ide nejake NP kvoli rodicovskemu prispevku? Co sa stane, ked sucet VZ tychto dvoch NP spolu prekroci sumu 25911,-?
b) Moze sa zrusenie nizkeho a zacatie vysokeho DNP spravit naraz (v ten isty den; den, dva po sebe)? Alebo su tam zo zakona nejake "cakacie" ("vybavovacie") lehoty medzi zrusenim a zalozenim noveho?
a hypoteticka otazka :rolleyes: : aka je pravdepodobnost, ze do casu, kym zacne poberat matersku (povedzme do 290 dni od dnes) sa tento zakon nezmeni "k horsiemu"? :mee:Este raz vdaka, pekny den prajem.
Jana Motyčková
25.01.07,09:54
1. nepýtaj sa na jeden a ten istý problém v 2 témach naraz - čiže tú druhú kvôli duplicite zmaž,
2. ak bola manželka posledné 2 roky na rodičovskej dovolenke, potom sa jej toto obdobie započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca pre nárok na materské v zmysle § 293i, ods.2 zákona o soc. poistení. Ak však chce mať maximálne materské, musí ukončiť pracovný pomer v pôvodnom zamestnaní, uzatvorť nový s maximálnym VZ 25.911 Sk a až potom nastúpiť na MD.
V tomto prípade by stačilo, keby jej upravili zmluvu a dali do nej tarifný plat vo výške cca 26000 Sk. Potom by sa jej materské počítalo z pravdepodobného DVZ, t.j. z 26000.
Jana Motyčková
25.01.07,10:01
Dakujem pekne za odpovede. V takomto pripade mi uz ostavaju len otazky technickeho charakteru:

v prvom kroku si da DNP z VZ 7600,- (cim skor).
isty cas pred terminom porodu (aky presne je to cas?) toto DNP zrusi a zalozi nove DNP z noveho VZ.
a) Ma to byt maximalny VZ, alebo nizsi, lebo jej ide nejake NP kvoli rodicovskemu prispevku? Co sa stane, ked sucet VZ tychto dvoch NP spolu prekroci sumu 25911,-?
b) Moze sa zrusenie nizkeho a zacatie vysokeho DNP spravit naraz (v ten isty den; den, dva po sebe)? Alebo su tam zo zakona nejake "cakacie" ("vybavovacie") lehoty medzi zrusenim a zalozenim noveho?
a hypoteticka otazka :rolleyes: : aka je pravdepodobnost, ze do casu, kym zacne poberat matersku (povedzme do 290 dni od dnes) sa tento zakon nezmeni "k horsiemu"? :mee:Este raz vdaka, pekny den prajem.
1. áno
2. a) maximálny. Počas rodičovskej sa jej NP neplatí (ani zo zamestnania ak nerobí alebo tam nemá príjem, ani štát). Ak by nastúpila do práce, potom by mohla platiť len rozdiel medzi maximom (do 30.6. 25911) a VZ zo zamestnania.
b) jeden deň zrušiť a nasledovný začať, čakacie lehoty nie sú
3.:D po 15 ročných skúsenostiach s novelami zákonov - žiadna. Lenže v podstate zmena zákona "k horšiemu" znamená väčšie možnosti špekulovania. Takže by som to povedala tak - modlite sa aby sa zákon nezmenil k lepšiemu.
danasv
25.01.07,10:41
Priamo na Porade sa málokto pochváli a maily ktoré mi prichádzajú od neznámych mám nastavené tak, že automaticky idú do koša, takže neviem.

Ale určite veľa mamín si vylepšilo pomocou prerušení (po novom to bude skončenie prac.pomeru a uzavretie "nového" prac.pomeru) ... materskú aspoň do výšky 1 x maxima, napriek tomu že reálne mali plat na úrovni minima. ja som zrejme malokto- lebo ja som si vdaka vasim radam prilepsila velmi vyrazne- sla som na matersku 9/2005 a nikto ma so SP neposla do haja... no a dakovla som hned ako prisla prva materska- samozrejme nemozete stihat citat kazdy prispevok- a tak este raz dakujem
danasv
25.01.07,11:08
Ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu tak ano, pozri § 48 zákona o Soc. poistení. Zákon je tu na Porade.
Ale nech sa DNP, využije to pri prípadnej PN sama so sebou, či pri OČR. Treba naháňať čo najskôr 270 dní.
Pekný večer...:)
cize ak da vypoved a zaroven sa nahlasi na DNP- ale nnestihne to cize DNP bude menej ako 250dni tak sa dni v DNP a v starom zamestnani nespocitavaju??
jankasm
25.01.07,11:12
Ja som sa DN poistila v novembri 2006, v 12/06 som sa odhlásila a znovu prihlásila s max. vym. základom ktorý som si v januári už znížila na minimum, s tým že v decembri som mala v PP neplatené voľno. A teraz moja otázka... Šesť týždňov pred pôrodom ešte nebudem spĺňať podmienku 270 dní, ale ak všetko dobre dopadne tak nejaký týždeň pred už áno. Skutočne mi to vychádza tesne. ( keď som sa prihlasovala, ešte som nebola tehotná ). Budem mať nárok na max.materké z DNP ? ( ak samozrejme neporodím skôr ako uplynie 270 dni ).

Ak splníš do pôrodu podmienku 270 dní, tak áno, budeš mať nárok na maximálnu materskú z DNP. ;)
jankasm
25.01.07,11:18
cize ak da vypoved a zaroven sa nahlasi na DNP- ale nnestihne to cize DNP bude menej ako 250dni tak sa dni v DNP a v starom zamestnani nespocitavaju??

Nie, nespočítajú.
Podmienka 270 dní poistenia sa počíta a posudzuje zvlásť pre nemocenské poistenie zamestnanca zvlášť pre DNP a zvlášť pre živnosť. Nepočíta sa dokopy doba poistenia zamestnanca a DNP osoby.
danasv
25.01.07,11:37
Takze ak som teraz na rodicovskej dovolenke od maja 2006 (predtym som bola na materskej od 9/2005 do 3/2006 - potom som nastupila spat do zamestnania avsak len som cerpala zostatkovu dovolenku) a som opat tehotna Tak narok na MD mam.-( kedze sa podľa § 49a zákona započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky) no a teraz otazka z coho sa bude ratat moja MD?? z predchadzajucich prispevkov som pochopila ze z predpokladaneho prijmu?? predpokladam dobre??
jankasm
25.01.07,11:41
Takze ak som teraz na rodicovskej dovolenke od maja 2006 (predtym som bola na materskej od 9/2005 do 3/2006 - potom som nastupila spat do zamestnania avsak len som cerpala zostatkovu dovolenku) a som opat tehotna Tak narok na MD mam.-( kedze sa podľa § 49a zákona započítava aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky) no a teraz otazka z coho sa bude ratat moja MD?? z predchadzajucich prispevkov som pochopila ze z predpokladaneho prijmu?? predpokladam dobre??

Áno, nárok na materské zo zamestnania mať budeš. Len teraz neviem, rozhodujúcim obdobím je rok 2006, a ty si v marci nastúpila späť do zamestnania, aj keď len kvôli vyčerpaniu dovolenky. Neviem či sa ti materská nebude preto počítať práve z tohto príjmu, za čerpanie dovolenky. :confused:
danasv
25.01.07,11:46
Áno, nárok na materské zo zamestnania mať budeš. Len teraz neviem, rozhodujúcim obdobím je rok 2006, a ty si v marci nastúpila späť do zamestnania, aj keď len kvôli vyčerpaniu dovolenky. Neviem či sa ti materská nebude preto počítať práve z tohto príjmu, za čerpanie dovolenky. :confused: aha jasne ale to by az tak a pohroma nebola. cize iba ak by som nastupila na MD az v roku 2008 tak by sa ratala z predpokladaneho prijmu, resp. ak by som necerpala danu dovolenku.
Dakujem za odpoved....
veronika13
25.01.07,18:12
dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď
danasv
25.01.07,18:50
dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď JA ti odpoviem len na druhy bod-pocas materskej dovolenky zamestnavatel na Teba neminie ani korunu- takze on z toho podobne obavy nemusi mat. Ak sa potvrdi bod 1.(co ti ja zial na 100% nepoviem) tak jedine co preplati su odvody za dane obdobie v ktorom budes mat maximalny VZ. Ja som sa napr. dohodla zo zamestnavatelom a dane peniaze mi strhol z vyplaty( ktoru som v ten mesiacc dostala nie na ucet ale v hotovosti-aby vsetko sedelo aj uctovne)takze na jeho strane ziadna skoda- len mi pomohol.
ajobs
25.01.07,19:05
dobrý deň, chcem mať maximálné materské, zamestaná som od 1.4.2006, od 3.10.2006 som na PN, mala som len minimálnu mzdu. Termín pôrodu mám začiatkom apríla, tak nástup na materskú je niekedy v polovici februára. 1.Ak ukončím začiatkom februára pracovný pomer, zamestnavateľ ma odhlási so sociálneho a o pár dni s ním uzavriem nový prac. pomer s VZ 25.911sk a opäť ma na sociálku nahlási budem mať max. materské? 2.PN sa mi tým nepreruší? 3.Čo to znamená pre zamestnávateľa, aké odvody bude platiť počas materskej? Teda aby to pre neho nebolo nevýhodne. 4. Stačí keď bude platiť tie odvody z VZ 25.911SK len niekoľko dní a potom zas len z minimálnej mzdy? Teda, že vymeriavaci zaklad zmení pár dní po začatí nového prac. pomeru?Netreba mať ten VZ 25.911 počas celého poberania materského teda 28 týždňov?
vopred ďakujem za odpoveď

1. ukončíš PP koncom januára 2007 (napr.31.1.2007) a od 1.2.2007 uzatvoríš nový PP s max. VZ 25.911 Sk. Zamestnávateľ ťa odhlási zo SP a znova prihlísi na SP,
2. PN musíš ukončiť najneskôr 31.1.2007, teda v deň ukončenia "starého" PP. Na PN už nepôješ, pretože po pár dňoch "nového" PP nastuúuješ na MD,
3. a 4. Pre zamestnávateľa to znamená povinnosť platiť odvody do SP a ZP ako za každého iného zamestnanca - však je to iba na pár dní. Počas MD zamestnávateľ ani zamestnanec žiadne odovody neplatia.
bmg
25.01.07,21:14
1. áno
2. a) maximálny. Počas rodičovskej sa jej NP neplatí (ani zo zamestnania ak nerobí alebo tam nemá príjem, ani štát). Ak by nastúpila do práce, potom by mohla platiť len rozdiel medzi maximom (do 30.6. 25911) a VZ zo zamestnania.
b) jeden deň zrušiť a nasledovný začať, čakacie lehoty nie sú
3.:D po 15 ročných skúsenostiach s novelami zákonov - žiadna. Lenže v podstate zmena zákona "k horšiemu" znamená väčšie možnosti špekulovania. Takže by som to povedala tak - modlite sa aby sa zákon nezmenil k lepšiemu.

Vrelá vďaka. Ešte by som chcel vedieť odpoveď na otázku 2) z predošlého príspevku: aký čas pred plánovaným termínom pôrodu je treba zrušiť nízke DNP a založiť nové s max. VZ? Ak sa na MD nastupuje 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, tak asi ešte skôr ako 8 týždňov? Termíny začatia či ukončenia DNP sú k hociktorému dňu v mesiaci, či k 1. v mesiaci?
Ďakujem, dobrú noc, pekné ráno.
Manual
26.01.07,03:29
Vrelá vďaka. Ešte by som chcel vedieť odpoveď na otázku 2) z predošlého príspevku: aký čas pred plánovaným termínom pôrodu je treba zrušiť nízke DNP a založiť nové s max. VZ? Ak sa na MD nastupuje 6-8 týždňov pred termínom pôrodu, tak asi ešte skôr ako 8 týždňov? Termíny začatia či ukončenia DNP sú k hociktorému dňu v mesiaci, či k 1. v mesiaci?
Ďakujem, dobrú noc, pekné ráno.
Pozri si príspevok 353 tam je tvoj problém vyriešený, len treba vziať do ruky kalendár a dať si svoje datumy.
Dobré ránko prajem...:)
kacena
26.01.07,07:03
Ahojte , včera som zistila že čakám babätko. Mám ale taký malý problém. Som zamestnaná nepretržite už 9 rokov , s tým že v rokoch 2003 - 2004 som bol na materskej dovolenke. Na páske mám minimálnu mzdu. Môžem ešte niečo urobiť za tých pár mesiacov , aby som si nejako zvýšila materskú ? Predpokladaný dátum pôrodu by mal byť koniec augusta - september. ďakujem každému kto mi poradí. kacena
Manual
26.01.07,07:06
Ahojte , včera som zistila že čakám babätko. Mám ale taký malý problém. Som zamestnaná nepretržite už 9 rokov , s tým že v rokoch 2003 - 2004 som bol na materskej dovolenke. Na páske mám minimálnu mzdu. Môžem ešte niečo urobiť za tých pár mesiacov , aby som si nejako zvýšila materskú ? Predpokladaný dátum pôrodu by mal byť koniec augusta - september. ďakujem každému kto mi poradí. kacena
Kačenka už len pred nástupom na MD ukončiť PP a znova sa zamestnať s max. VZ aj keď na 2-3 dni. Ale aj sa DNP, pre prípadnú PN so sebou alebo OČR využiješ ju. Iné sa nedá vymysieť.
Pekný deň...:)
kacena
26.01.07,07:17
Prosím keby ste mi to vysvetlili trochu polopate , lebo tomu dosť dobre nerozumiem. Znamená to , že keby som poprosila zamestnávateľa , aby so mnou rozviazal pracovný pomer a následne som ho znovu uzatvorila s vyššou mzdou , tak by to ovplyvnilo aj výpočet materskej ?
Manual
26.01.07,07:19
Prosím keby ste mi to vysvetlili trochu polopate , lebo tomu dosť dobre nerozumiem. Znamená to , že keby som poprosila zamestnávateľa , aby so mnou rozviazal pracovný pomer a následne som ho znovu uzatvorila s vyššou mzdou , tak by to ovplyvnilo aj výpočet materskej ?
Ano, lebo nové RO by sa bude počítať od nového nástupu do zamestnania, aj keď bude trvať len 2-3 dni. Alebo môže to byť aj iný zamestnávateľ.
Pekný deň...:)
kacena
26.01.07,07:22
ďakujem a ešte sa opýtam , materská sa počíta ako PN , teda 55% z vymeriavacieho základu ? Koľko je maximálna materská dovolenka ? Niekde som tu čítala že nie je stanovená.
Čiže keď budem mať VZ u nového zamestnávateľa 20.000,-Sk bude sa mi materská počítať 55% z 20.000,-Sk , teda 11.000,-Sk ?
Manual
26.01.07,07:29
ďakujem a ešte sa opýtam , materská sa počíta ako PN , teda 55% z vymeriavacieho základu ? Koľko je maximálna materská dovolenka ? Niekde som tu čítala že nie je stanovená.
Čiže keď budem mať VZ u nového zamestnávateľa 20.000,-Sk bude sa mi materská počítať 55% z 20.000,-Sk , teda 11.000,-Sk ?
No to je málo. Pre max. materské je treba mať mzdu 25911 = to jev max. VZ pre výpočet a z toho vychádza meterské cca 14000 podľa počtu dní v mesiaci. Výpočet je ako u PN 55%
kacena
26.01.07,07:49
Stačí teda keď toto celé zrealizujem v mesiaci júl 2007 ?
jankasm
26.01.07,09:00
ďakujem a ešte sa opýtam , materská sa počíta ako PN , teda 55% z vymeriavacieho základu ? Koľko je maximálna materská dovolenka ? Niekde som tu čítala že nie je stanovená.
Čiže keď budem mať VZ u nového zamestnávateľa 20.000,-Sk bude sa mi materská počítať 55% z 20.000,-Sk , teda 11.000,-Sk ?

Áno, ak budeš mať mzdu pri novom pracovnom pomere 20000,- materská bude 55% z 20000. Je pravda, že maximálna materská nie je stanovená, ale je stanovený maximálny VZ (25911). Takže pri uzatvorení nového pracovného pomeru popýtaj zamestnávateľa o hrubú mzdu napr. 25911 a materská potom bude 55% z tejto sumy = čo je asi 14000,-. Lepšie ako 11000,- nie? ;)
Ak bude celé tehotenstvo bez problémov, nevypíše ťa pred MD na PN (pevne verím, že bude), tak ti to ukončenie a nový pracovný pomer stačí urobiť napr. aj 3 dni pred nástupom na MD. Rozhodujúce obdobie sa proste bude počítať od vzniku nového pracovného pomeru.
bmg
26.01.07,12:59
Pozri si príspevok 353 tam je tvoj problém vyriešený, len treba vziať do ruky kalendár a dať si svoje datumy.
Dobré ránko prajem...:)
Super, dakujem. Doplnil som (aj ked zatial iba hypoteticky, lebo tehotni este nie sme ;) ).
Princip uz asi v podstate chapem, takze teraz by ma zaujimalo, (1) co moze tento scenar narusit? Moze to byt napr. neocakavana PN, OCR, ci nieco ine (ak neratam predcasny porod, ktory by mohol znamenat menej ako 270 dni v DNP)? (2) Ako sa zachovat v takych situaciach? Ma ist manzelka na OCR (platene z DNP - PN by jej asi nebola priznana, lebo nema 270 dni), ked je na rodicovskom a potrebuje ziskat 270 dni do DNP co najskor, alebo radsej nema ist?
Z toho, co som vycital mi vychadza, ze by to nemalo pri DNP vadit, ale este len sa do toho zabaram, tak si nie som isty. Cize by ten scenar nemal byt narusitelny, okrem toho predcasneho porodu. Tak?
Zelam nadherny zbytok dna i cely vikend. :)
ajobs
26.01.07,13:00
Áno, ak budeš mať mzdu pri novom pracovnom pomere 20000,- materská bude 55% z 20000. Je pravda, že maximálna materská nie je stanovená, ale je stanovený maximálny VZ (25911). Takže pri uzatvorení nového pracovného pomeru popýtaj zamestnávateľa o hrubú mzdu napr. 25911 a materská potom bude 55% z tejto sumy = čo je asi 14000,-. Lepšie ako 11000,- nie? ;)
Ak bude celé tehotenstvo bez problémov, nevypíše ťa pred MD na PN (pevne verím, že bude), tak ti to ukončenie a nový pracovný pomer stačí urobiť napr. aj 3 dni pred nástupom na MD. Rozhodujúce obdobie sa proste bude počítať od vzniku nového pracovného pomeru.

Súhlasím s Jankou, a dodávam, že je dobré počkať na júl 2007, pretože od 1.7.2007 sa mení maximálny VZ aj na nemocenské poistenie, bude to okolo 28.000 Sk. Takže materské okolo 15.000 Sk.;) :eek:
veronika13
26.01.07,14:20
3. a 4. Pre zamestnávateľa to znamená povinnosť platiť odvody do SP a ZP ako za každého iného zamestnanca - však je to iba na pár dní. Počas MD zamestnávateľ ani zamestnanec žiadne odovody neplatia.[/quote]

Aké odvody platí zamestnávateľ za zamestnanca po materskej dovolenke, keď budem poberať rodičovský príspevok?
Manual
26.01.07,18:39
Super, dakujem. Doplnil som (aj ked zatial iba hypoteticky, lebo tehotni este nie sme ;) ).
Princip uz asi v podstate chapem, takze teraz by ma zaujimalo, (1) co moze tento scenar narusit? Moze to byt napr. neocakavana PN, OCR, ci nieco ine (ak neratam predcasny porod, ktory by mohol znamenat menej ako 270 dni v DNP)? (2) Ako sa zachovat v takych situaciach? Ma ist manzelka na OCR (platene z DNP - PN by jej asi nebola priznana, lebo nema 270 dni), ked je na rodicovskom a potrebuje ziskat 270 dni do DNP co najskor, alebo radsej nema ist?
Z toho, co som vycital mi vychadza, ze by to nemalo pri DNP vadit, ale este len sa do toho zabaram, tak si nie som isty. Cize by ten scenar nemal byt narusitelny, okrem toho predcasneho porodu. Tak?
Zelam nadherny zbytok dna i cely vikend. :) Všetko je narušiteľné človek mieni Pán Boh mení....:rolleyes:. Ale podstatu si pochopil a teraz si niečo aj prečítaj aby si sa do toho zaboril úplne.
Veľa dobrých rád je tu od p. Mihála:
http://www.porada.sk/f86-rady-z-porady-new.html
Pekný večer...:)
jankasm
28.01.07,15:11
3. a 4. Pre zamestnávateľa to znamená povinnosť platiť odvody do SP a ZP ako za každého iného zamestnanca - však je to iba na pár dní. Počas MD zamestnávateľ ani zamestnanec žiadne odovody neplatia.

Aké odvody platí zamestnávateľ za zamestnanca po materskej dovolenke, keď budem poberať rodičovský príspevok?[/quote]

Rovnako ako počas MD, žiadne.
Až kým nezačneš znovu pracovať. Keby si popri RD začala pracovať, tak odvody za teba platí zamestnávateľ rovnaké, ako za každého iného zamestnanca.
Tinika
15.02.07,20:06
Dobrý večer,

troška študujem a chcem sa opýtať, ako sa vypočíta suma 25911? Teda ako k tejto sume dojdem?

ďakujem
jankasm
15.02.07,20:09
Dobrý večer,

troška študujem a chcem sa opýtať, ako sa vypočíta suma 25911? Teda ako k tejto sume dojdem?

ďakujem

Nerozumiem otázke. :confused: :eek:
Suma 25911,- je momentálne maximálny VZ pre nemocenské poistenie. Je to najvyššia možná suma, z ktorej môžeš mesačne zaplatiť odvod na nemocenské poistenie. Aj keby si zarobila 50000,- odvod na NP bude len z 25911,-. Suma je stanovená zákonom.
Toto si chcela vedieť? ;)
Tinika
15.02.07,20:36
Tomu ja chápem, ale som študovala zákon o sociálnom poistení a už som popletená. Chcela som v podstate najprv zistiť ako vypočítam VZ pre platenie odvodov. Viem že ak presiahnem príjem 91200,- som povinná platiť odvody. A čo ďalej? Z akej sumy? - to myslím z minimalnej mzdy. Ale otázka znie do akej výšky VZ platím odvody z minimálnej mzdy? Ako to vypočítam? A do akej sumy platím potom tie odvody %-tom? Ako to vypočítam?

A potom som sa dostala k tomu vymeriavaciemu základu 25911.
gabolv
16.02.07,12:57
Ahojte poradcovia.
Mám podpisanu zmluvu o sprostredkovaní podľa §642 obchodného zákonníka. Mám postavenie podriadeného sprostredkovateľa poistenia v zmysle §5 zákona č. 340/2005 Z.z..
Chcem sa spytať či môžem tuto činnosť vykonávať aj ked budem na materskej dovolenke alebo ju musím nejako zrušiť alebo pozastaviť.
Mám ešte riadny pracovný pomer a materská mi bude vyplácaná na základe tohto prac. pomeru. Živnosť nemám žiadnu.
Ďakujem za odpovede
ajobs
16.02.07,14:09
Ahojte poradcovia.
Mám podpisanu zmluvu o sprostredkovaní podľa §642 obchodného zákonníka. Mám postavenie podriadeného sprostredkovateľa poistenia v zmysle §5 zákona č. 340/2005 Z.z..
Chcem sa spytať či môžem tuto činnosť vykonávať aj ked budem na materskej dovolenke alebo ju musím nejako zrušiť alebo pozastaviť.
Mám ešte riadny pracovný pomer a materská mi bude vyplácaná na základe tohto prac. pomeru. Živnosť nemám žiadnu.
Ďakujem za odpovede

Áno, ak bude materské vyplácané z NP zamestnanca, pretože platí nižšie uvedený § 30, písmeno b) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení

§ 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca

Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods
seda
21.03.07,06:55
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor, čo sa týka výpočtu materskej. Zamestnankyňa mala rozhodujúce obdobie pre určenie vymeriavacieho základu od 1.2.07-18.2.07 z toho 14.2.07-18.2.07 PN, vo výške 12.017,-, včera jej prišla materská vo výške 4.751,-, čo je na deň 475,-. Mysleli sme, že sa jej bude materská rátať 25911/28*55% a že bude na deň 508,-. Je to tak, že sociálna poisťovňa ráta materskú 25911/30(kalendárnych dní)*55%, stále aj keď napr. ten mesiac má 28 alebo 31 dní? Alebo majú maximálny denný 475,-? Ďakujem.
jankasm
21.03.07,09:36
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor, čo sa týka výpočtu materskej. Zamestnankyňa mala rozhodujúce obdobie pre určenie vymeriavacieho základu od 1.2.07-18.2.07 z toho 14.2.07-18.2.07 PN, vo výške 12.017,-, včera jej prišla materská vo výške 4.751,-, čo je na deň 475,-. Mysleli sme, že sa jej bude materská rátať 25911/28*55% a že bude na deň 508,-. Je to tak, že sociálna poisťovňa ráta materskú 25911/30(kalendárnych dní)*55%, stále aj keď napr. ten mesiac má 28 alebo 31 dní? Alebo majú maximálny denný 475,-? Ďakujem.

Maximálny denný VZ sa počíta v každom mesiaci podľa počtu dní. Takže ich výpočtu nerozumiem, podľa mňa nie je správny.
25911/28*13 (počet odpracovaných dní) = 12030,- mi vychádza maximálny VZ za jej odpracované dni. Dostala mzdu 12017,- z čoho išli aj odvody, keďže to nebolo viac akomaximum, a DVZ z 12017,- by mal byť: 12017/13*55% = 508, 4115.
jankasm
21.03.07,11:11
Ahojte poraďáci. ;) Prosím o schválenie alebo o opravu môjho postupu.
Zamestnaná som od 1.1.2006 do 30.6.2007 (od 1.7.2007 sa vracia do práce kámoška, ktorú momentálne zastupujem). Predtým MD. Predpokladaný nástup na MD je 13.7.2007. DNP si platím od 2.10.2006, zatiaľ z minima.
A teraz môj postup:
DNP – od 2.10.2006 do 30.6.2007 z minima, 272 dní. Aby som dosiahla maximum, tak od 10.7.2007 sa znovu prihlásim na DNP z maxima, zaplatím za 3 dni. DNP bude pokračovať aj počas MD a RD, platiť však nemusím. Materská bude maximálna.
Zamestnanie – myslela som, že budem v ochrannej lehote a materské mi bude počítané zo zamestnania. Po prečítaní niektorých príspevkov, že nebola uznaná ochranná lehota pretože počas nej vzniklo nové nemocenské poistenie (DNP), sa chcem radšej poistiť a postupovať nasledovne: od 1.7.2007 sa zamestnám u známeho s maximálnym VZ, od 2.7.2007 si zoberiem neplatené voľno až do 11.7.2007 a 12.7.2007 sa vrátim do práce. (Alebo myslíte, že by stačilo ukončiť neplatené voľno 12.7.2007? Nebude tam zase nejaký problém s ochrannou lehotou?)
Od 13.7.2007 nástup na MD, materská vo výške maximum zo zamestnania + maximum z DNP.
Čo s tým jedným dňom, kedy sa mi prekrýva aj zamestnanie aj DNP (12.7.2007)? Viem, že nemôžem z obidvoch zaplatiť z maxima. Takže zaplatila by som len zo zamestnania a z DNP by som vlastne zaplatila len do 11.7.2007, t.j. za 2 dni. Neovplyvní mi to, že som za ten jeden deň nič nezaplatila výpočet výšky materskej z DNP? Ak áno, tak ako?
Ešte jedna otázočka, ak nastúpim počas RD na OČR alebo na PN, budem mať nárok na výplatu z DNP?
Vopred všetkým ďakujem za Vaše pripomienky. :) ;)
Manual
21.03.07,16:16
Janka sú tu lepší odborníci na tieto problémy určite sa vyjadria...
Myslím že je to dobre, počty dní poistenia máš dodržané.
Ja by som nastúpil do zamestnania 12.7.07. Čo sa týka prekrývania platby z max. VZ zo zamestnania a z DNP dňa 12.7.07, myslím že by nemal byť problém pretože podľa §138 ods.16 štvrtá veta, prednostne sa bere platba zo zamestnania do ktorého sa aj tak prihlásiš skôr ako do DNP a kde už budeš platiť z max. VZ, takže až by si aj zaplatila v DNP, tak to bude v SP ako preplatok, ktorý ti vrátia.
Ak už budeš na RD, máš nárok na PN aj OČR z DNP. Počas trvania MD nie je na tieto dávky nárok.
Prajem všetko dobré a aby všetko dobre dopadlo.
ajobs
21.03.07,18:17
Ahojte poraďáci. ;) Prosím o schválenie alebo o opravu môjho postupu.
Zamestnaná som od 1.1.2006 do 30.6.2007 (od 1.7.2007 sa vracia do práce kámoška, ktorú momentálne zastupujem). Predtým MD. Predpokladaný nástup na MD je 13.7.2007. DNP si platím od 2.10.2006, zatiaľ z minima.
A teraz môj postup:
DNP – od 2.10.2006 do 30.6.2007 z minima, 272 dní. Aby som dosiahla maximum, tak od 10.7.2007 sa znovu prihlásim na DNP z maxima, zaplatím za 3 dni. DNP bude pokračovať aj počas MD a RD, platiť však nemusím. Materská bude maximálna.
Zamestnanie – myslela som, že budem v ochrannej lehote a materské mi bude počítané zo zamestnania. Po prečítaní niektorých príspevkov, že nebola uznaná ochranná lehota pretože počas nej vzniklo nové nemocenské poistenie (DNP), sa chcem radšej poistiť a postupovať nasledovne: od 1.7.2007 sa zamestnám u známeho s maximálnym VZ, od 2.7.2007 si zoberiem neplatené voľno až do 11.7.2007 a 12.7.2007 sa vrátim do práce. (Alebo myslíte, že by stačilo ukončiť neplatené voľno 12.7.2007? Nebude tam zase nejaký problém s ochrannou lehotou?)
Od 13.7.2007 nástup na MD, materská vo výške maximum zo zamestnania + maximum z DNP. ffice:office" />Čo s tým jedným dňom, kedy sa mi prekrýva aj zamestnanie aj DNP (12.7.2007)? Viem, že nemôžem z obidvoch zaplatiť z maxima. Takže zaplatila by som len zo zamestnania a z DNP by som vlastne zaplatila len do 11.7.2007, t.j. za 2 dni. Neovplyvní mi to, že som za ten jeden deň nič nezaplatila výpočet výšky materskej z DNP? Ak áno, tak ako?
Ešte jedna otázočka, ak nastúpim počas RD na OČR alebo na PN, budem mať nárok na výplatu z DNP?
Vopred všetkým ďakujem za Vaše pripomienky. :) ;) http://www.porada.sk/ />
jankasm
22.03.07,07:53
Tento postup nie veľmi odporúčam, pretože je tam prekrývanie dní, ktoré SP využije okamžite na zníženie materského. Pri kombinácii zamestnanie+DNP 12.7.2007 by sa ti započítaval do DNP aj ten jeden deň, za ktorý by si síce DNP neplatila, ale maximum by sa vypočítalo z 2 dní, za ktoré by si zaplatila z maxima, ale aj jeden deň, ktorý by bol bez platby, číže vyzeralo by to takto: 1672 Sk (platba za 2 dni) / 3 dni (obdobie DNP)=557,3334 Sk, z toho 55% je 306,53 Sk (nic moc). Taktiež hazardovať s priznaním materského z ochrannej lehoty neodporúčam, pretože viem, že SP pri vzniku nemocenského poistenia v ochrannej lehote uznáva dávku iba z aktuálneho NP-je to síce protiprávne, ale skôr ako po súdnom konaní a vyhratom spore peniaze nedostaneš (P.S. pripravujem takýto súdny spor s SP, takže som v obraze).
Takže odporúčam: ukončiť pracovný pomer 28.6.2007 a od 29.6.2007 sa prihlásiť na DNP z maxima, číže ešte stále 25.911 Sk. DNP potom trvá aj v júli. Zamestnať sa od 1.7.2007 u "známeho" z maxima 28.124 Sk (pozor na prepočet pracovných a kalendárnych dní) a byť tam zamestnaná až do odchodu na MD. V tomto prípade bude RO z DNP 29.-30.6.2007 a zo zamestnania 1.7.-12.7.2007, obe nemocenské poistenia trvajú, ale z DNP nezaplatíš nič v júli 2007.


Ďakujem. Takže ak by som použila svoj postup, tak výška materskej by bola zo zamestnania maximum cca. 15000, plus z DNP podľa tvojho výpočtu cca. 9000, spolu 24000, čo by tiež nebolo až tak málo. Rozmýšľam, že keby som zaplatila DNP z maxima za viac dní, napr. za 10 dní a 11 deň by sa bral vlastne už ako neplatený, tak by ten DVZ z DNP vyšiel 28142/31*10 = 9078 (VZ z DNP za tých 11 dní). Výška materskej z DNP by potom bola za jeden deň nejakých 454,-. Uvažujem správne?
Neviem totiž, či budem môcť ukončiť PP už v júni. Záleží od okolností. Teraz pozerám, že 30.6. je vlastne už sobota, mohla by som sa prihlásiť na DNP od soboty a zaplatiť vlastne len za sobotu?
Ešte otázočka, ako si to myslel, že v júni nezaplatím na DNP ani korunu? Myslel si preto, že zaplatím za všetky dni maximu zo zamestnania? Ale tam som si chcela zobrať neplatené voľno, pretože odvody si budem hradiť sama, čo by za tých 12 dni nebolo veľmi málo. Takže potom by som skôr použila pôvodný postup.
Len mi prosím napíš, či by to bolo OK. Maximum zo zamestnania 15000 + z DNP cca. 13000 by mi úplne stačilo. :D :rolleyes: ;)
seda
22.03.07,08:00
Maximálny denný VZ sa počíta v každom mesiaci podľa počtu dní. Takže ich výpočtu nerozumiem, podľa mňa nie je správny.
25911/28*13 (počet odpracovaných dní) = 12030,- mi vychádza maximálny VZ za jej odpracované dni. Dostala mzdu 12017,- z čoho išli aj odvody, keďže to nebolo viac akomaximum, a DVZ z 12017,- by mal byť: 12017/13*55% = 508, 4115.

Dobrý deň, myslíte, že je dobré ísť na sociálnu poisťovňu a spýtať sa, prečo je to tak? Nemá niekto skúsenosti s prepočtami dávok vyplatených zo sociálnej poisťovne? Ďakujem.
ajobs
22.03.07,08:28
Dobrý deň, myslíte, že je dobré ísť na sociálnu poisťovňu a spýtať sa, prečo je to tak? Nemá niekto skúsenosti s prepočtami dávok vyplatených zo sociálnej poisťovne? Ďakujem.

Na výpočet materskej ti mali poslať rozhodnutie, z toho by malo byť zrejmé, ako to počítali. Ak nie si spokojná (myslím, že to vypočítali zle-viď nižšie) treba podať odvolanie.
ajobs
22.03.07,08:36
Maximálny denný VZ sa počíta v každom mesiaci podľa počtu dní. Takže ich výpočtu nerozumiem, podľa mňa nie je správny.
25911/28*13 (počet odpracovaných dní) = 12030,- mi vychádza maximálny VZ za jej odpracované dni. Dostala mzdu 12017,- z čoho išli aj odvody, keďže to nebolo viac akomaximum, a DVZ z 12017,- by mal byť: 12017/13*55% = 508, 4115.

To seda:
Mne to vychádza takto:
Mzda 25.911 Sk, počet pracovných dní v 02/2007=20 dní, počet odpracovaných dní=9 dní ( od 1.2. do 13.2.2007 - dni PN sa nepočítajú ), počet kalendárnych dní RO=13.
Výpočet - 25.911/20*9=11.660 Sk, 11.660/13=896,9231 Sk, to je denný VZ.
Materské - 55% z 896,9231=493,31 Sk denne. Takže za 10 dní mi vychádza materské 4934 Sk.
ajobs
22.03.07,08:45
Ďakujem. Takže ak by som použila svoj postup, tak výška materskej by bola zo zamestnania maximum cca. 15000, plus z DNP podľa tvojho výpočtu cca. 9000,Prečo 9000 Sk, bolo by to maximum, pretože keby si už nerobila a nemala VZ zo zamestnania, potom by to bolo 25.911/30*2=1728 Sk a to opäť delené 2=864 Sk, takže 55% z toho je 475,20 Sk.spolu 24000, čo by tiež nebolo až tak málo. Rozmýšľam, že keby som zaplatila DNP z maxima za viac dní, napr. za 10 dní a 11 deň by sa bral vlastne už ako neplatený, tak by ten DVZ z DNP vyšiel 28142/31*10 = 9078 (VZ z DNP za tých 11 dní). Výška materskej z DNP by potom bola za jeden deň nejakých 454,-. Uvažujem správne? Opäť by tam asi bolo prekrývanie dôb, čo by nebolo dobré.
Neviem totiž, či budem môcť ukončiť PP už v júni. Záleží od okolností. To ukončenie PP je kľúčové (alebo zobrať si NV v pôvodnej práci). Teraz pozerám, že 30.6. je vlastne už sobota, mohla by som sa prihlásiť na DNP od soboty a zaplatiť vlastne len za sobotu? Môžeš zaplatiť len za sobotu, len už nesmieš byť v PP.
Ešte otázočka, ako si to myslel, že v júni nezaplatím na DNP ani korunu? Myslel si preto, že zaplatím za všetky dni maximu zo zamestnania? Áno, presne tak.Ale tam som si chcela zobrať neplatené voľno, pretože odvody si budem hradiť sama, čo by za tých 12 dni nebolo veľmi málo. Takže potom by som skôr použila pôvodný postup. Áno, odvody musíš zaplatiť, východiskom je skrátiť si nástup na MD napr. na 6.7.2007.
Len mi prosím napíš, či by to bolo OK. Maximum zo zamestnania 15000 + z DNP cca. 13000 by mi úplne stačilo. :D :rolleyes: ;)

Odpovede v texte.
jankasm
22.03.07,09:58
Odpovede v texte.

9000,- z DNP som myslela v tom prípade, ak by som DNP zaplatila len za 2 dni, tretí deň by sa kryl so zamestnaním, a DVZ by bol 306,53 (ako si mi to vypočítal v prvom príspevku) * 30 dní = 9195,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Môj nový návrh je zaplatiť DNP z maxima napr. za 10 dní (11 deň by sa kryl so zamestnaním). VZ by bol za tie dni 9078,- a DVZ potom v prepočte s 11 dňami by bol 9078/11*55% = 454,-. Materská by potom bola cca. 13600,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Vôbec mi nevadí, že ten jeden deň sa tam kryje a v konečnom dôsledku dostanem o nejakú 1000-2000 menej.
Len mi prosím potvrď, či sú tieto moje prepočty správne.
Ďakujem ;) :rolleyes: :)
jankasm
22.03.07,10:13
To seda:
Mne to vychádza takto:
Mzda 25.911 Sk, počet pracovných dní v 02/2007=20 dní, počet odpracovaných dní=9 dní ( od 1.2. do 13.2.2007 - dni PN sa nepočítajú ), počet kalendárnych dní RO=13.
Výpočet - 25.911/20*9=11.660 Sk, 11.660/13=896,9231 Sk, to je denný VZ.
Materské - 55% z 896,9231=493,31 Sk denne. Takže za 10 dní mi vychádza materské 4934 Sk.

No v príspevku sa vôbec nespomína, koľko je jej mesačný plat (možno je vyšší ako 25911). Píše sa len, že dostala mzdu do 13.02.2007 vo výške 12017,-.
Môj prepočet bol len o výške maximálneho VZ, preto som počítala 13 dní (napísala som síce odpracovaných, ale myslela som tým vlastne odpracovaných kalendárnych do nástupu na PN - ;) trošku zle som sa vyjadrila).
Výpočet maximálneho VZ bol 25911/28*13 = 12030,- čo je viac ako jej bolo v skutočnosti vyplatené (12017), čiže maximálny VZ prekročený nebol a odvody na nemocenské išli skutočne zo sumy 12017. Výpočet DVZ by mal potom byť 12017/13*55% = 508,4115.
Livia2
22.03.07,10:45
Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?
ajobs
22.03.07,13:50
Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?

Nie som baba, ale odpoviem ti. Nie je dôvod, aby SP čosi konala, pretože existuje zmluvná voľnosť v uzatváraní PZ, takže môžeš končiť a uzatvárať pracovné pomery ako chceš a s kým chceš. Čo myslíš, čo s tým môže urobiť SP ? Držať h*** a krok.
ajobs
22.03.07,14:06
9000,- z DNP som myslela v tom prípade, ak by som DNP zaplatila len za 2 dni, tretí deň by sa kryl so zamestnaním, a DVZ by bol 306,53 (ako si mi to vypočítal v prvom príspevku) * 30 dní = 9195,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Môj nový návrh je zaplatiť DNP z maxima napr. za 10 dní (11 deň by sa kryl so zamestnaním). VZ by bol za tie dni 9078,- a DVZ potom v prepočte s 11 dňami by bol 9078/11*55% = 454,-. Materská by potom bola cca. 13600,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Vôbec mi nevadí, že ten jeden deň sa tam kryje a v konečnom dôsledku dostanem o nejakú 1000-2000 menej.
Len mi prosím potvrď, či sú tieto moje prepočty správne.
Ďakujem ;) :rolleyes: :)

No, snáď by to tak išlo, len v zamestnaní musíš byť aj 2.7.2007 (1.7. je nedeľa), takže NV v zam. od 3.7. do 11.7.2007 (9 dní)-čiže DNP z maxima v tomto období a 12.7.2007 bude max. zo zam., čiže materské z DNP bude 28.142/31*9=8171 Sk, 8171/10=817,1 Sk, čiže 55% je 449,405 Sk.
Aj keď to už vyzerá bezchybne, v praxi túto konštrukciu ( 2 NP v jednom mesiaci postupne ) nemám odskúšanú, takže stále odporúčam navrhovaný odskúšaný variant-ten platí.
Livia2
22.03.07,15:54
Nie som baba, ale odpoviem ti. Nie je dôvod, aby SP čosi konala, pretože existuje zmluvná voľnosť v uzatváraní PZ, takže môžeš končiť a uzatvárať pracovné pomery ako chceš a s kým chceš. Čo myslíš, čo s tým môže urobiť SP ? Držať h*** a krok.

Súhlasím s tebou, že nemôže nič proti tomu konať, papiere sú v poriadku, tak čo. Len sme mali dnes ohľadne toho prepadovku so sociálky, tak ma zaujímalo, či si takto overujú viacero takýchto prípadov, alebo sme im zrovna my padli do rany.
Zuzka2510
22.03.07,17:12
Ahojte ja mám len takýto maličký problém: vie mi niekto poradiť či náhodou zamestnávateľovi nevzniká zo zákona nejaká povinnosť platenia nejakej mzdy mamičkám na MD a RD? Dnes sa ma na to pýtala naša zamestnankyňa kt. je na MD či náhodou jej nemáme platiť nejakú mzdu (ani ona to nevedela presne nazvať)som z toho tak trochu popletená lebo pokiaľ viem tak dostáva so sociálky materské. Vďaka za odpovede.
damda
22.03.07,17:52
Ahojte ja mám len takýto maličký problém: vie mi niekto poradiť či náhodou zamestnávateľovi nevzniká zo zákona nejaká povinnosť platenia nejakej mzdy mamičkám na MD a RD? Dnes sa ma na to pýtala naša zamestnankyňa kt. je na MD či náhodou jej nemáme platiť nejakú mzdu (ani ona to nevedela presne nazvať)som z toho tak trochu popletená lebo pokiaľ viem tak dostáva so sociálky materské. Vďaka za odpovede.
Ahoj,ja som momentálne tiež na materskej, vlastne už rodičovskej dovolenke a pokiaľ dobre viem, zamestnávateľ počas jej poberania materských dávok nie je povinný jej platiť žiadnu mzdu (dokonca ona ani nemôžeš mať iný príjem ako materské,lebo by jej tie dávky krátili alebo zobrali).No počas rodičovskej dovolenky keď už poberá rodičovský príspevok sa môže zamestnať a poberať znova u zamestnávateľa mzdu,pričom jej ostane aj rodič.príspevok(ak nedá dieťa do štátnej škôlky). ;)
jankasm
23.03.07,06:59
No, snáď by to tak išlo, len v zamestnaní musíš byť aj 2.7.2007 (1.7. je nedeľa), takže NV v zam. od 3.7. do 11.7.2007 (9 dní)-čiže DNP z maxima v tomto období a 12.7.2007 bude max. zo zam., čiže materské z DNP bude 28.142/31*9=8171 Sk, 8171/10=817,1 Sk, čiže 55% je 449,405 Sk.
Aj keď to už vyzerá bezchybne, v praxi túto konštrukciu ( 2 NP v jednom mesiaci postupne ) nemám odskúšanú, takže stále odporúčam navrhovaný odskúšaný variant-ten platí.

Ďakujem, takto nejako som si to predstavovala. ;)
Len teraz rozmýšľam, nie je tam prekrytie RO? Alebo zo zamestnania je RO vlastne len 1.-2.7.2007 a 12.7.2007 a z DNP dni od 03.7.-11.7.2007?

Ak to bude možné, ukončím PP už v júni a použijem tvoj odporúčaný postup. Len pre prípad potrebujem nejakú druhú variantu. :rolleyes:

Ešte otázočka. Teoreticky by stačilo zobrať si v júni posledné dva dni neplatené voľno, počas ktorého si zaplatím z DNP maximum a potom ukončenie PP a k 1.7.2007 nový PP? To by šlo.

Ešte raz straaaaaaaaašne moc ďakujem za tvoj čas a ochotu, snáď po zodpovedaní týchto otázok už viac nebudem otravovať. :cool: :) ;)
ajobs
23.03.07,13:33
Ďakujem, takto nejako som si to predstavovala. ;)
Len teraz rozmýšľam, nie je tam prekrytie RO? Alebo zo zamestnania je RO vlastne len 1.-2.7.2007 a 12.7.2007 a z DNP dni od 03.7.-11.7.2007?Prekrývanie RO tam nebude, RO sú presne tak, ako ich uvádzaš. Len ide o to, že ja osobne nemám s takýmto spôsobom stanovenia RO (v rámci jedného mesiaca) praktickú skúsenosť - teda nevieme, ako bude reagovať SP - keďže vieme už z minulosti, že nereaguje vždy v zmysle zákona.:mee:

Ak to bude možné, ukončím PP už v júni a použijem tvoj odporúčaný postup. Len pre prípad potrebujem nejakú druhú variantu. :rolleyes: Treba to čím skôr dohodnúť so svojou terajšou firmou.

Ešte otázočka. Teoreticky by stačilo zobrať si v júni posledné dva dni neplatené voľno, počas ktorého si zaplatím z DNP maximum a potom ukončenie PP a k 1.7.2007 nový PP? To by šlo. Áno, tak by to išlo, ale ak vieš dohodnúť NV, potom nie je problém dohodnúť aj skoršie ukončenie PP.

Ešte raz straaaaaaaaašne moc ďakujem za tvoj čas a ochotu, snáď po zodpovedaní týchto otázok už viac nebudem otravovať. :cool: :) ;)

Nech to všetko vyjde - dúfam, že dáš vedieť.
jankasm
26.03.07,06:22
Nech to všetko vyjde - dúfam, že dáš vedieť.

Ďakujem Ti veľmi pekne.
To NV mám dohodnuté, a tiež ma cez víkend napadlo, že ak mi dajú NV, tak im nebude robiť problém ani ukončiť PP toho 28.6.2007.
Takže nebudem špekulovať, 29.6.-30.6. si zaplatím DNP z maxima, od 1.7. sa zamestnám u známeho s maximálnou mzdou a dohodnem sa na vypísaní na MD čo najskôr, aby ma tie odvody počas PP nestáli až tak veľa. :--- :cool:
Ešte raz dík. Výsledok dám v každom prípade vedieť.
seda
26.03.07,07:56
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor, čo sa týka výpočtu materskej. Zamestnankyňa mala rozhodujúce obdobie pre určenie vymeriavacieho základu od 1.2.07-18.2.07 z toho 14.2.07-18.2.07 PN, vo výške 12.017,-, včera jej prišla materská vo výške 4.751,-, čo je na deň 475,-. Mysleli sme, že sa jej bude materská rátať 25911/28*55% a že bude na deň 508,-. Je to tak, že sociálna poisťovňa ráta materskú 25911/30(kalendárnych dní)*55%, stále aj keď napr. ten mesiac má 28 alebo 31 dní? Alebo majú maximálny denný 475,-? Ďakujem.

Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.
Jana Motyčková
26.03.07,08:55
Tak to teda rátajú zle.
jankasm
26.03.07,09:09
Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.

:eek: :confused: :eek: :confused: :eek: To je zas jedna novinka od SP.
Dana K.
26.03.07,09:15
Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?

Ja som to tak urobila v decembri 2006, odhlášku aj prihlášku poslala mailom a potom poštou,poslala som aj ELDZ a zatiaľ to nikomu neprekážalo. Na MD nastupujem až v máji, tak potom sa dozviem, či to pomohlo :)
seda
26.03.07,09:55
:eek: :confused: :eek: :confused: :eek: To je zas jedna novinka od SP.

Novinka to je riadna, zamestnankyna príde cca mesacne o 1.023,-. A na druhej strane vlastne boli odvedené nesprávne odvody, vyššie. Chcem dať dotaz na ústredie Sociálnej poisťovne, nech to mám písomne a až tak odvody opravím.
jankasm
26.03.07,10:31
Novinka to je riadna, zamestnankyna príde cca mesacne o 1.023,-. A na druhej strane vlastne boli odvedené nesprávne odvody, vyššie. Chcem dať dotaz na ústredie Sociálnej poisťovne, nech to mám písomne a až tak odvody opravím.

To urobíš dobre, pretože s takým prepočtom sa ozaj z ľudí na porade ešte nikto nestretol. Potom daj vedieť.
ajobs
26.03.07,14:16
Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.

Dal som súhlas k príspevku somij, že to rátajú zle, ale nedá mi, aby som nenapísal svoj názor, ktorý vychádza len a len zo zákona. Zákon o sociálnom poistení hovorí jasne, ako sa počíta denný vymeriavací základ ( § 54 - rozhodujúce obdobie, § 55 - DVZ ). Iba v prípade pravdepodobného DVZ ( § 57 ) sa použije na výpočet 1/30 vymeriavacieho základu.
A vydali aj v tomto duchu rozhodnutie ? Od 1.8.2006 musí totiž vydávať SP rozhodnutia aj pri priznaní nemocenského a materského.Treba sa odvolať na Ústredie SP.
seda
27.03.07,04:48
Rozhodnutie o materskej ešte nedostala, je na materskej len od 19.2.2007, no zatiaľ čakáme či ho obdrží, vzhľadom k tomu, že ďalšia mamička, ktorá je na materskej od augusta 2006 neobdržala žiadne rozhodnutie. Počkáme a tak napíšeme dotaz na ústredie.
ajobs
27.03.07,19:18
Rozhodnutie o materskej ešte nedostala, je na materskej len od 19.2.2007, no zatiaľ čakáme či ho obdrží, vzhľadom k tomu, že ďalšia mamička, ktorá je na materskej od augusta 2006 neobdržala žiadne rozhodnutie. Počkáme a tak napíšeme dotaz na ústredie.

Napíšem aj podrobnosti na základe čoho musia vydať rozhodnutie: novelou zákona č.310/2006 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom poistení č.461/2003 Z.z. sa s účinnosťou od 1.8.2006 vypustila v § 209, ods. 1 zákona tretia veta, podľa znenia ktorej sa za rozhodnutie považuje aj poskytnutie dávky podľa citovaného zákona. Logickým dôsledkom vypustenia uvedeného ustanovenia je skutočnosť, že pobočky SP musia po 1.8.2006 poistencovi, ktorý spĺňa podmienky nároku na nemocenskú dávku a jej výplatu túto nielen vyplatiť, ale aj vydať rozhodnutie o jej priznaní, alebo nepriznaní.
P.S. V horeuvedenom prípade (materská od 08/2006) mohlo byť ešte rozhodnutie vydané podľa zákona platného do 31.7.2006, takže nemuselo byť v písomnej podobe - stačilo poskytnúť dávku.
zelik
28.03.07,07:49
Aku vysku materskej dostane žena, ak bola zamestnaná 1 rok a platila postné z vymeriavacieho základu 28000. Ale skoncila pracovný pomer v 3/2007 /doba určitá/. A na matersku nastúpi v novembri?
jankasm
28.03.07,08:48
Aku vysku materskej dostane žena, ak bola zamestnaná 1 rok a platila postné z vymeriavacieho základu 28000. Ale skoncila pracovný pomer v 3/2007 /doba určitá/. A na matersku nastúpi v novembri?

Ak sa znova nezamestná, tak bohužiaľ žiadnu. Ochranná lehota pre tehotné je 6 mesiacov, čo uplynie skôr ako v novembri. :(
Riešenie: podmienku 270 dní poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch má splnenú, stačí jej teda aby pár dní pred nástupom na MD (napr. 2 dni) uzatvorila nový PP, najlepšie s maximálnym VZ, ktorý bude vtedy 28142,- a bude mať nárok na materskú, dokonca maximálnu. :--- :rolleyes: ;)
zelik
28.03.07,09:59
co to znamená "ochranná lehota"? nerozumiem moc. skoncila PP v 3/07, platila poistné v zamestnaní viac ako 270 dní, a zvyšok bude v evidencii OUP. nemôže robno z OUP nastupiť na matersku? musi sa zamestnanať na 2 dni? aby poberala matersku musi byť zamestnana?
Ochranna lehota znamena, že ak žena skonci PP trebars v 3/07 tak este 6 mesiacov sa to považuje, akoby bola zamestnanana?
pýtam sa preto, lebo sa to dá ešte ovplyvniť len potrebujeme sa spravne rozdhodnuť
jankasm
28.03.07,10:33
co to znamená "ochranná lehota"? nerozumiem moc. skoncila PP v 3/07, platila poistné v zamestnaní viac ako 270 dní, a zvyšok bude v evidencii OUP. nemôže robno z OUP nastupiť na matersku? musi sa zamestnanať na 2 dni? aby poberala matersku musi byť zamestnana?
Ochranna lehota znamena, že ak žena skonci PP trebars v 3/07 tak este 6 mesiacov sa to považuje, akoby bola zamestnanana?
pýtam sa preto, lebo sa to dá ešte ovplyvniť len potrebujeme sa spravne rozdhodnuť

Ochranná lehota znamená, že keď tehotná žena skončí zamestnanie, alebo ju prepustia, jednoducho prestane platiť nemocenské poistenie, tak ešte 6 mesiacov od toho dňa ukončenia jej plynie ochranná lehota, čo znamená že ak by napr. nastúpila na PN alebo na materskú tak ju bude mať vyplácanú. Ak by však chcela nastúpiť na materskú neskôr, po uplynutý ochrannej lehoty, nemá už nárok na výplatu materského.
Podmienka platenia poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch je ďalšia podmienka, ktorá musí byť splnená, ale s ochrannou lehotou nijako nesúvisí.
Takže aby mohla poberať materskú, musí nastúpiť na MD do 6 mesiacov od skončenia PP, od skončenia platenia nemocenského poistenia.
Tinika
12.04.07,17:50
Dobrý den, chcem sa opýtať tak narýchlo, po tej novelizácii zákona o sociálnom poistení 310/2006 je ešte stále možné "čarovať" s rozhodujúcim obdobím na výpočet materského?

Ešte jedna otázka. Platím si doporovoľné odvody do SP. Ak si v decembri 2007 zruším platenie a následné sa prihlásim do SP s maximálnym vymeriavacim základom, v roku 2008 sa mi materské počíta z toho maximálneho vymeriavacieho základu však? Ale čo ak nastúpim na materskú až v roku 2009? V roku 2008 už od 1.7. budem platiť odvody do SP povinne a teda už budem môcť dobrovoľne platiť odvody len zo sumy 25 tis - 7600. Rozhodujúce obdobie z dobrovoľného poistenia z decembra 2007 s maximálnym VZ sa už do úvahy neberie však?

Ďakujem za odpoveď
ajobs
12.04.07,21:34
Dobrý den, chcem sa opýtať tak narýchlo, po tej novelizácii zákona o sociálnom poistení 310/2006 je ešte stále možné "čarovať" s rozhodujúcim obdobím na výpočet materského?

Ešte jedna otázka. Platím si doporovoľné odvody do SP. Ak si v decembri 2007 zruším platenie a následné sa prihlásim do SP s maximálnym vymeriavacim základom, v roku 2008 sa mi materské počíta z toho maximálneho vymeriavacieho základu však? Ale čo ak nastúpim na materskú až v roku 2009? V roku 2008 už od 1.7. budem platiť odvody do SP povinne a teda už budem môcť dobrovoľne platiť odvody len zo sumy 25 tis - 7600. Rozhodujúce obdobie z dobrovoľného poistenia z decembra 2007 s maximálnym VZ sa už do úvahy neberie však?

Ďakujem za odpoveď

Chceš odpovede na mnoho otázok, a navyše na dlhé časové obdobie. To s maximálnym VZ v decembri 2007 (bude to suma 28.142 Sk) platí úplne - čiže ak pôjdeš na MD do 30.6.2008, bude sa ti táto počítať z decembra 2007. Ak budeš platiť od 1.7.2008 povinné odvody do SP ako SZČO z minimálnej mzdy (cca 8.300 Sk) neovplyvní tvoj nárok na materské z DNP, ani RO, ktoré bude stále december 2007 - na materské z poistenia SZČO nárok mať nebudeš. Avšak ak by tvoj nástup na MD bol až v roku 2009, bude tvoj maximálny VZ (28.142-cca.8.300 Sk). Ak splníš podmienku 270 dní poistenia SZČO, budeš mať materské aj z tohto poistenia.
adafi
15.04.07,20:26
Dobry vecer,

uz hodnu chvilu luskam tuto vasu diskusiu a zistila som, ze neviem co mam urobit, aby som si pomohla...

- som zamestnanec od 2002, s VZ 12.000
- od 14.3.2007 som nemocensky DPO, s minimalnym VZ
- otehotniet planujem 5,6,7/2007
- TP by vychadzal na 2,3,4/2008

Ako postupovat, aby som to cele nepoplietla? Velmi pekne dakujem za kazdu radu. Ada
Jozef Mihál
15.04.07,20:42
adafi: Ak stačí materská 15,5 tis. mesačne, tak sa to popliesť nedá. Zamestnanie pobeží tak ako pobeží, DPO platíte z minima, keď otehotniete, tak cca 3 mesiace pred TP sa odhlásite ako DPO a po mesiaci (2 mesiace pred TP) sa znovu prihlásite ako DPO avšak už s nahláseným VZ cca 20000 mesačne. Dá sa získať aj viac (cca 31 tis. mesačne), ale to by ste museli ukončiť zamestnanie a začať v novom s platom 28,2 tis.mesačne krátko pred nástupom na MD.
adafi
15.04.07,21:13
ooooooo, dakujem p. Mihal, za taku promptnu odpoved...

mna len zmiatli informacie o tom, ako je dobre, aby sa HPP a DNP (teda tie dva VZ) neprekryvali...fakt som sa nikde nedocitala preco...ale to je asi aj tou nocnou hodinou.

Materska vo vyske 15,5 tis. je slusna, aj ked 30 tis. by bodlo.
Dobru noc a vdaka. Ada
ajobs
16.04.07,16:08
A to štát plánuje zvýšiť maximum VZ na nemocenské poistenie na 2,5-3,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Je to však ešte iba v polohe návrhov, necháme sa prekvapiť - budeme to sledovať.:) ;)
Melnick
16.04.07,16:10
A to štát plánuje zvýšiť maximum VZ na nemocenské poistenie na 2,5-3,0-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Je to však ešte iba v polohe návrhov, necháme sa prekvapiť - budeme to sledovať.:) ;)

Tonko ,len sleduj a sleduj a potom nám ako vždy dobre raď.:)
Oliverka
16.04.07,16:56
Tehotna nie som, ale aj tak pozorne sledujem diskusie okolo materskej. Preto zatial len hypoteticky, co by sa dalo "zlepsit" v mojom pripade: ako SZCO som povinne nemocensky poistena z minima od r. 2002, rovnako dlho aj dobrovolne, teraz tiez z minima. Vyuzivam prerusenie DNP pred koncom roka - vtedy cca mesiac platim z rozdielu maximum minus minimum. PN a OCR dostavam teda v sucasnosti maximalne mozne. Mohla by som si aj ja pri troche snahy zvysit matersku, ak mam k dispozicii "priatelskeho zamestnavatela"? Dakujem za radu. Ak by vyska materskej bola zaujimava, mozno by som sa odhodlala aj na druhe dieta..
ajobs
16.04.07,20:02
Tehotna nie som, ale aj tak pozorne sledujem diskusie okolo materskej. Preto zatial len hypoteticky, co by sa dalo "zlepsit" v mojom pripade: ako SZCO som povinne nemocensky poistena z minima od r. 2002, rovnako dlho aj dobrovolne, teraz tiez z minima. Vyuzivam prerusenie DNP pred koncom roka - vtedy cca mesiac platim z rozdielu maximum minus minimum. PN a OCR dostavam teda v sucasnosti maximalne mozne. Mohla by som si aj ja pri troche snahy zvysit matersku, ak mam k dispozicii "priatelskeho zamestnavatela"? Dakujem za radu. Ak by vyska materskej bola zaujimava, mozno by som sa odhodlala aj na druhe dieta..

Áno, malo by to význam (teda ten "spriaznený zamestnávateľ"), ale len ak by si tesne pred nástupom na MD prerušila, alebo zrušila živnosť. Dovtedy môžeš byť zamestnaná (aby si získala obdobie 270 dní NP zamestnanca) aspoň na symbolický úväzok napr. 1 hodina týždenne (mesačne). DNP plať a využívaj tak, ako doteraz.
Lulka
17.04.07,06:46
Dobry den,
No aj ja mam taku otazocku..viem ze keby som velmi hladala urcite by som odpoved nasla, ale ak ma niekto cas, poprosim o odpoved
Som v 5tom tyzdni tehotenstva, pracujem vo firme od januara 2005...ja viem je to este daleko, ale ako by som si mohla zvysit pripadnu matersku?
Urcite nebudem pracovat do siedmeho mesiaca...chcela by som ist na PN /lebo dochadzam 70km do prace a vstavam skoro rano...a ta cesta vlakom/
Mate nejake napady? Mam si platit este jedno poistenie?
Hruba mzda je 14,000 Sk

Za odpoved vopred dakujem.
jankasm
17.04.07,07:02
Dobry den,
No aj ja mam taku otazocku..viem ze keby som velmi hladala urcite by som odpoved nasla, ale ak ma niekto cas, poprosim o odpoved
Som v 5tom tyzdni tehotenstva, pracujem vo firme od januara 2005...ja viem je to este daleko, ale ako by som si mohla zvysit pripadnu matersku?
Urcite nebudem pracovat do siedmeho mesiaca...chcela by som ist na PN /lebo dochadzam 70km do prace a vstavam skoro rano...a ta cesta vlakom/
Mate nejake napady? Mam si platit este jedno poistenie?
Hruba mzda je 14,000 Sk

Za odpoved vopred dakujem.

Platiť si ďalšie poistenie by v tvojom prípade nemalo význam, pretože už nestíhaš do termínu pôrodu 270 dní platenia poistného.
Môžeš však využiť poistenie zamestnanca, z ktorého sa dá dosiahnuť maximum, čo je cca. 16000,-. Stačí pred nástupom na MD, u teba to môže byť už pred nástupom na PN (aby si aj PN mohla dostávať maximálnu), ukončiť súčasný pracovný pomer a následné napr. na druhý deň uzatvoriť nový pracovný pomer, môže byť s tým istým zamestnávateľom alebo u niekoho známeho. Mzda v novom pracovnom pomere by mala byť vo výške maximálneho VZ, ktorý bude od 1.7.2007 28.142,- a výška tvojej PN a materskej bude 55% z tejto sumy, ako som písala, cca. 16000,- mesačne.
Lulka
17.04.07,08:25
Ďakujem Janka, no možno sa to so zamestnávateľom bude dať dohodnúť.
Takže stačí len napr. 28.06. ukončiť pracovný pomer a 29.06. začať nový? netreba žiadnu prestavku? A tých 28.142,-Sk je v hrubom?
Ďakujem.
Lulka
17.04.07,08:35
Janka a keby som napr. mala mesiac neplateného voľna /ale chodila by som do prace/ tým pádom by mi mohli za 2mesiace dať 28000 Sk však?
Mala by som aj vtedy ukončiť pracovný pomer?...och naozaj neviem ako to urobiť aby nestratila firma ani ja a aby sme sa normalne dohodli...
jankasm
17.04.07,09:00
Ďakujem Janka, no možno sa to so zamestnávateľom bude dať dohodnúť.
Takže stačí len napr. 28.06. ukončiť pracovný pomer a 29.06. začať nový? netreba žiadnu prestavku? A tých 28.142,-Sk je v hrubom?
Ďakujem.

Netreba žiadnu prestávku. Tých 28.142,- je v hrubom. ;)
jankasm
17.04.07,09:06
Janka a keby som napr. mala mesiac neplateného voľna /ale chodila by som do prace/ tým pádom by mi mohli za 2mesiace dať 28000 Sk však?
Mala by som aj vtedy ukončiť pracovný pomer?...och naozaj neviem ako to urobiť aby nestratila firma ani ja a aby sme sa normalne dohodli...

Neplateným voľnom si v ničom nepomôžeš. Aby ti vzniklo nové rozhodujúce obdobie, z ktorého sa ti bude brať vymeriavaci základ pre výpočet materskej, musí byť ukončenie pracovného pomeru a nový vznik PP.
Inak by sa ti bral do úvahy predchádzajúci kalendárny rok.
Ešte doplním, že keď uzatvoríš nový pracovný pomer so mzdou 28142,- tak ti ju nemusí vyplatiť (zaplatí ťa podľa toho, koľko dostávaš teraz), a môžeš sa s ním dohodnúť, že odvody mu preplatíš ty. Tento pracovný pomer môže trvať kľudne len 2 dni (pozor aby v tom nebol víkend) takže odvody za 2 dni nebudú vysoké, daň žiadna. Aj tie 2 dni stačia na to, že tvojim novým rozhodujúcim obdobím bude práve toto obdobie.
Teba to bude stáť pár korún, ktoré sa ti niekoľko násobne vrátia s prvou výplatou materskej. Zamestnávateľ na tom neprerobí ani korunu. :--- :rolleyes:
Lulka
17.04.07,09:12
a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?
jankasm
17.04.07,09:13
a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?

Odpoveď na toto máš v predchádzajúcom príspevku. Kľudne stačia aj 2 dni. ;)
ajobs
17.04.07,09:14
a ešte otazočka Janka vidim že tomu rozumieš nie ako ja...ten nový pracovný pomer s vyšším platom...to ako dlho musím robiť...mesiac?
to asi nemôžem ísť o týžden už na pn však?


Janka ti to píše vo vyššie uvedenom príspevku, ten pracovný pomer s vysokým VZ stačí, aby trval 1 deň (nie sobota, nedeľa a sviatok!!!!).
Lulka
17.04.07,09:53
ok dakujem velmi pekne...som si to vsimla az neskor ze to je uz napisane...
prosim vas mohla by som si to zhrnut? 01.07. dam vypoved /kolegyna ma odhlasi z poistovne/, a 02.07.2007 ma opat prihlasi s tym , ze budem robit len napr. 2dni a potom mozem ist na pn vsak?
Este sa chcem spytat tie poistovne su prepojene vsak? lebo ja patrim do ineho mesta ako v ktorom robim...
Este raz vam dakujem za pomoc...staci len ked poviete ze som to dobre pochopila..
Jana Fodorová
17.04.07,10:20
My tiež rozmýšľame s manželom o dieťati. Manžel pracuje v ČR a dopočuli sme sa že je tam výhodnejšia materská aj rodičovská? Nepoznám ich zákony, takže neviem. Ale sa to oplatí oproti SR.
J
Lulka
17.04.07,10:23
hm aj moj manzel pracuje v cr...normalne v ceskej firme...takze tu neplati nic...a vlastne odkial budem mat matersku zo SR alebo CR?
zuzv
17.04.07,18:55
Neviem či sa nasledovný problém už na porade riešil,prosím poraďte alebo nasmerujte kde hľadať. Zamestnanec chce nastúpiť na rodičovskú dovolenku miesto manželky. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa a pre neho? Stačí ak zamestnávateľ toto oznámi na poisťovne? Zamestnanec sa musí tiež evidovať na sociálnej poisťovni? ďakujem vopred za pomoc , Zuzana
ajobs
17.04.07,20:16
ok dakujem velmi pekne...som si to vsimla az neskor ze to je uz napisane...
prosim vas mohla by som si to zhrnut? 01.07. dam vypoved /kolegyna ma odhlasi z poistovne/, a 02.07.2007 ma opat prihlasi s tym , ze budem robit len napr. 2dni a potom mozem ist na pn vsak?
Este sa chcem spytat tie poistovne su prepojene vsak? lebo ja patrim do ineho mesta ako v ktorom robim...
Este raz vam dakujem za pomoc...staci len ked poviete ze som to dobre pochopila..


Lepšie je k 30.6.2007 ukončiť PP, a od 2.7.2007 začať nový PP s maximálnym VZ.
ajobs
17.04.07,20:18
Neviem či sa nasledovný problém už na porade riešil,prosím poraďte alebo nasmerujte kde hľadať. Zamestnanec chce nastúpiť na rodičovskú dovolenku miesto manželky. Čo z toho vyplýva pre zamestnávateľa a pre neho? Stačí ak zamestnávateľ toto oznámi na poisťovne? Zamestnanec sa musí tiež evidovať na sociálnej poisťovni? ďakujem vopred za pomoc , Zuzana


Zamestnanec už je evidovaný na SP - stačí iba požiadať príslušný ÚPSVaR o vyplácanie RP za stanovených podmienok.
ajobs
17.04.07,20:20
My tiež rozmýšľame s manželom o dieťati. Manžel pracuje v ČR a dopočuli sme sa že je tam výhodnejšia materská aj rodičovská? Nepoznám ich zákony, takže neviem. Ale sa to oplatí oproti SR.
J

Nie je to pravda, prečítaj si české zákony o tejto problematike. Inak reálne platí to, čo napísal endrju v príspevku č.448.
mapope
18.04.07,05:08
Dobrý deň, rada by som poprosila niektorého "odborníka na materskú" ako postupovat v takomto pripade: zamestnankyna od 1.5. 2003 momentálne s VZ 29.000, DPO od 1.5.2006 s min. VZ, no a TP cca 10.9.2007. Čo urobiť, ako to naplanovať aby dostala matersku z oboch poistení???? Samozrejme bude prerusenie DPO s min.VZ na max.VZ, ale neviem, či to musi trvat mesiac, alebo len par dni...a ešte jedna otázka, ked uz na MD nastupi, moze DPO zrusiť???? a ak by musela ist na PN -rizikove tehotenstvo, co to vsetko skomplikuje???? Dufam, ze si niekto najde cas a poradi. dakujem
jankasm
18.04.07,05:55
Dobrý deň, rada by som poprosila niektorého "odborníka na materskú" ako postupovat v takomto pripade: zamestnankyna od 1.5. 2003 momentálne s VZ 29.000, DPO od 1.5.2006 s min. VZ, no a TP cca 10.9.2007. Čo urobiť, ako to naplanovať aby dostala matersku z oboch poistení???? Samozrejme bude prerusenie DPO s min.VZ na max.VZ, ale neviem, či to musi trvat mesiac, alebo len par dni...a ešte jedna otázka, ked uz na MD nastupi, moze DPO zrusiť???? a ak by musela ist na PN -rizikove tehotenstvo, co to vsetko skomplikuje???? Dufam, ze si niekto najde cas a poradi. dakujem

Materská zo zamestnania sa jej bude počítať z VZ za rok 2006. Ak by chcela mať materskú zo zamestnania počítanú z aktuálneho príjmu, musela by urobiť ukončenie pracovného pomeru a následne nový pracovný pomer, môže byť u toho istého zamestnávateľa. V tom prípade by sa materská počítala z VZ v tom novom zamestnaní.
Čo sa týka DNP, tak naplánované je to fajn. Z maxima stačí zaplatiť za pár dní, napr. aj za 2 dni. Na to obdobie, kedy bude platiť DNP z maxima, si však v práci musí zobrať neplatené voľno.
Ak teraz platí DNP z minima a v práci má VZ 29000,- tak nech si od SP žiada o vrátenie zaplateného poistného. Momentálne je maximum na nemocenské poistenie 25911,- ktoré už dosahuje v zamestnaní, preto všetko čo zaplatila ako DNP má v SP ako preplatok, ktorý jej vrátia keď si požiada.
Po nástupe na MD nemusí DNP rušiť. Keď nastúpi na MD automaticky končí povinnosť platiť DNP ale rušiť netreba. Môže ho využiť keď bude na RD (napr. poberanie OČR z DNP).;)
jankasm
18.04.07,05:58
Ešte doplním k tej PN: ak pred MD pôjde na PN, tak v podstate sa nič neskomplikuje. To prerušenie DNP z minima na maximum treba urobiť ešte pred nástupom na PN. PN aj materské bude potom vyplácané z maxima.
mapope
18.04.07,06:29
Jankasm, velmi pekne dakujem... este by som ta poprosila, ak bude nastup na MD napr. 20.8.2007, mozes mi napisat tvoj nazor, ako to naplanovat? kedy prerusit a kedy dat vypoved, lebo v 2006 bol VZ iba 20.000? Nie je mi stale jasne ako to naplanovat, aby sa jej tie dva VZ neprekryvali. A na to vratenie preplatku je nejake tlacivko? Dakujem a nehnevaj sa, ze ta takto zamestnavam
jankasm
18.04.07,07:42
Jankasm, velmi pekne dakujem... este by som ta poprosila, ak bude nastup na MD napr. 20.8.2007, mozes mi napisat tvoj nazor, ako to naplanovat? kedy prerusit a kedy dat vypoved, lebo v 2006 bol VZ iba 20.000? Nie je mi stale jasne ako to naplanovat, aby sa jej tie dva VZ neprekryvali. A na to vratenie preplatku je nejake tlacivko? Dakujem a nehnevaj sa, ze ta takto zamestnavam

S tým vrátením preplatku som sa ešte ja osobne nestretla, ale myslím že stačí napísať klasicky, formou listu, žiadosť o vrátenie preplatku na nemocenskom poistení za tie a tie mesiace v takej a takej výške. Uviesť tam svoje údaje, IČZ pod ktorým je evidovaná ako DNP. Tlačivo na to SP určite nemá.
No ani 20000,- nie je málo. Ak by sme so zamestnaním nešpekulovali, tak tam netreba robiť nič. Materská sa bude počítať z roku 2006, a mesačná výška bude cca. 11000,-. Nemala ešte aj nejaké prémie? Proste treba spočítať z výplatných pások VZ za 01-12/2006, vydeliť počtom dní 365 a z toho 55% bude jej denná materská.
Ak by chcela dostávať zo zamestnania maximum, tak treba ukončiť súčasný PP a uzatvoriť nový PP s VZ súčasným, 29000,-.
Najlepšie je, ukončiť DNP a uzatvoriť nové DNP z maximálnym VZ (v auguste to bude 28142,-) napr. od 30.07.2007. Za tie dva dni do konca mesiaca 30.-31.7. zaplatiť na DNP z maxima, v práci si na tie dva dni zobrať neplatené voľno. Od 1.8.2007 bude DNP pokračovať, platiť však nebude treba nič, pretože už v práci bude VZ na nemocenské poistenie 29000,- čo prekračuje maximum.
Ak budete chcieť aj to maximum zo zamestnania, tak potom stačí v auguste ukončiť PP a uzatvoriť nový PP.
Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej z DNP bude mesiac júl 2007 - t.j. tie dva dni 30.-31.7. za ktoré zaplatíte z maxima, a rozhodujúce obdobie zo zamestnania bude alebo rok 2006, alebo ak sa rozhodnete pre ukončenie PP, tak obdobie od vzniku nového PP. Tiež stačí napr. 2 dni pred nástupom na MD.
Výška materskej môže byť pri jednom spôsobe 2x maximum, čo je cca. 31000,-. Alebo s nižšou materskou zo zamestnania, vtedy to môže byť cca. 16000 z DNP + 11000 zo zamestnania = 27000,- (tiež nie na zahodenie) :D ;)
mapope
18.04.07,07:56
janka si super...vdaka, len aby to este vyslo... a uz ta necham pracovat:D
Oliverka
18.04.07,07:58
Áno, malo by to význam (teda ten "spriaznený zamestnávateľ"), ale len ak by si tesne pred nástupom na MD prerušila, alebo zrušila živnosť. Dovtedy môžeš byť zamestnaná (aby si získala obdobie 270 dní NP zamestnanca) aspoň na symbolický úväzok napr. 1 hodina týždenne (mesačne). DNP plať a využívaj tak, ako doteraz.

Nerozumiem dobre, co tym ziskam. Ak zrusim/prerusim zivnost, budem dalej povinne poistena a dostanem matersku aj z tohto poistenia?
jankasm
18.04.07,08:01
janka si super...vdaka, len aby to este vyslo... a uz ta necham pracovat:D

No dúfam, že vyjde. Pretože ja mám skoro úplne rovnaký plán, akurát o mesiac skôr. Takže budeme si navzájom držať palce. ;) :cool: :)
snopkova7
18.04.07,08:36
Ahojte, táto téma ma zaujala. Som v piatom týždni a som zamestnancom už 6. rok. Termín pôrodu by mal byť cca 12.12.2007. Chcela by som vedieť, z ktorého VZ sa mi bude rátať materská a čo môžem urobiť, aby som dostala čo najvyššiu aká je v mojom prípade možná. Neviem, či sa berie hrubý základ čo je v pracovnej zmluve, alebo celkový hrubý príjem, čo vidieť na výplatnej páske. Ďalej mám dotaz: v lete sa budem vydávať do Čiech a neviem či budem poberať materskú zo Slovenska alebo z Čiech. Zamestnaná budem asi až do konca kým nenastúpim na materskú tu na Slovensku. Alebo mi odporučíte niečo iné?
Veľmi pekne ďakujem.
jankasm
18.04.07,08:53
Ahojte, táto téma ma zaujala. Som v piatom týždni a som zamestnancom už 6. rok. Termín pôrodu by mal byť cca 12.12.2007. Chcela by som vedieť, z ktorého VZ sa mi bude rátať materská a čo môžem urobiť, aby som dostala čo najvyššiu aká je v mojom prípade možná. Neviem, či sa berie hrubý základ čo je v pracovnej zmluve, alebo celkový hrubý príjem, čo vidieť na výplatnej páske. Ďalej mám dotaz: v lete sa budem vydávať do Čiech a neviem či budem poberať materskú zo Slovenska alebo z Čiech. Zamestnaná budem asi až do konca kým nenastúpim na materskú tu na Slovensku. Alebo mi odporučíte niečo iné?
Veľmi pekne ďakujem.

No čo sa týka tých Čiech, neviem aké majú podmienky, ale ak podobné ako u nás, tak nárok na materské ti tam nevznikne. Nárok na materské ti vzniká na Slovensku, pretože tu máš splnenú podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia z titulu zamestnanca v posledných dvoch rokoch.
Materská sa počíta z VZ za predchádzajúci kalendárny rok. Nie z toho čo je na zmluve, ale z toho, z čoho sa skutočne platili odvody na nemocenské poistenie (čo by vlastne mala byť tvoja mesačná hrubá mzda). Takže stačí si spočítať VZ na nemocenské poistenie z výplatných pások za obdobie 01-12/2006, vydeliť počtom dní 365 (ak si nemala žiadne prerušenie počas roka) a z toho 55% bude tvoja denná výška materskej.
Ak by si chcela dostávať maximálnu materskú zo zamestnania, čo je cca. 16000,- tak stačí pred nástupom na MD ukončiť súčasný PP a následne uzatvoriť nový, s maximálnym VZ, ktorý bude od 1.7.2007 28142,-. Tento nový PP stačí kľudne len na 2 dni a materská sa ti bude počítať z tohto nového PP. ;)

V tejto téme sme o tom už písali veľa krát, tak nabudúce si skús najprv niečo prečítať, predtým, ako položíš otázku. Nikomu sa asi veľmi nechce odvpovedať na otázky rovnakého typu a s rovnakou témou 4x za deň. :rolleyes:
mapope
18.04.07,08:56
Ďakujem Ti veľmi pekne.
To NV mám dohodnuté, a tiež ma cez víkend napadlo, že ak mi dajú NV, tak im nebude robiť problém ani ukončiť PP toho 28.6.2007.
Takže nebudem špekulovať, 29.6.-30.6. si zaplatím DNP z maxima, od 1.7. sa zamestnám u známeho s maximálnou mzdou a dohodnem sa na vypísaní na MD čo najskôr, aby ma tie odvody počas PP nestáli až tak veľa. :--- :cool:
Ešte raz dík. Výsledok dám v každom prípade vedieť.

Janka a toho 29.6. a 30.6. budes mas "prazdno" v PP? Zdravotku si pojdes doplatit a do socialky nemas ziadnu povinnost nieco platit?? alebo povinnost sa ist nahlasit na urad prace??? :confused:
jankasm
18.04.07,09:10
Janka a toho 29.6. a 30.6. budes mas "prazdno" v PP? Zdravotku si pojdes doplatit a do socialky nemas ziadnu povinnost nieco platit?? alebo povinnost sa ist nahlasit na urad prace??? :confused:

Ak budem mať neplatené voľno, tak som vlastne ešte v pracovnom pomere, a všetky za mňa nahlasuje zamestnávateľ. Na SP prerušenie poistenia z dôvodu neplateného voľna a na ZP treba zaplatiť odvod z minima, ale keďže mzda do 29.06.2007 bude presahovať minimum, tak mesačné minimum bude dodržané a na ZP netreba nič doplácať ani oznamovať.
Ak ukončím PP 28.06.2007, tak na tie dva dni by som sa mohla prihlásiť na úrad práce, ale je to podľa mňa zbytočná kopa vybavovačiek a papierovačiek pre nič, pretože na podporu nárok nemám a aj keby som mala tak tie dva dni by to nebolo nič moc.
Takže budem dobrovoľne nezamestnaná 29.-30.06.2007. Do SP si dobrovoľne budem platiť nemocenské poistenie (pretože si platím DNP už teraz). Mohla by som si samozrejme zaplatiť za tie dva dni dobrovoľne aj dôchodkové aj poistenie v nezamestnanosti, ale tiež myslím, že to nie je potrebné. Tie 2 dni mi do dôchodku určite chýbať nebudú.
Takže na tie dva dni sa prihlásim ako dobrovoľne nezamestnaná na ZP a zaplatím si odvod z minima. ;)
ajobs
18.04.07,18:49
Nerozumiem dobre, co tym ziskam. Ak zrusim/prerusim zivnost, budem dalej povinne poistena a dostanem matersku aj z tohto poistenia?


Nie, keď zrušíš (prerušíš) živnosť pred 30.6. príslušného roka, nie si povinná platiť odvody do SP celý budúci rok, teda až do 30.6. nasledujúceho roka. A prečo tento krok ? Z poistenia SZČO nevieš dosiahnuť maximálne materské, pretože tvoj VZ je odvodený pevne od základu dane za predchádzajúci kalendárny rok. Takže iba v zamestnaní a z DNP vieš vhodnou kombináciou rozhodujúcich období dosiahnuť 2 maximá - samozrejme musíš splniť v oboch poisteniach 270 dní v posledných 2 rokoch.
Skús si detailne a pozorne prečítať predchádzajúce príspevky aj články Dr.Mihála.
Oliverka
19.04.07,08:05
Nie, keď zrušíš (prerušíš) živnosť pred 30.6. príslušného roka, nie si povinná platiť odvody do SP celý budúci rok, teda až do 30.6. nasledujúceho roka. A prečo tento krok ? Z poistenia SZČO nevieš dosiahnuť maximálne materské, pretože tvoj VZ je odvodený pevne od základu dane za predchádzajúci kalendárny rok. Takže iba v zamestnaní a z DNP vieš vhodnou kombináciou rozhodujúcich období dosiahnuť 2 maximá - samozrejme musíš splniť v oboch poisteniach 270 dní v posledných 2 rokoch.
Skús si detailne a pozorne prečítať predchádzajúce príspevky aj články Dr.Mihála.


Vdaka, ocenujem vasu ochotu pomoct. Ak som otravna, tak moju otazku pokojne ignorujte :) ale ak predsa... Ako v mojom pripade mozem skombinovat rozhodujuce obdobia? DNO si budem platit stale, 270 dni mam splnenych uz davno. Zamestnam sa symbolicky s max. VZ, 270 dni splnim takisto. Pred materskou prerusim zivnost. Ako urobit, aby sa rozhodujuce obdobia neprekryvali? Este raz DAKUJEM, cenim si vasu ochotu.
ajobs
19.04.07,08:40
Vdaka, ocenujem vasu ochotu pomoct. Ak som otravna, tak moju otazku pokojne ignorujte :) ale ak predsa... Ako v mojom pripade mozem skombinovat rozhodujuce obdobia? DNO si budem platit stale, 270 dni mam splnenych uz davno. Zamestnam sa symbolicky s max. VZ, 270 dni splnim takisto. Pred materskou prerusim zivnost. Ako urobit, aby sa rozhodujuce obdobia neprekryvali? Este raz DAKUJEM, cenim si vasu ochotu.


Oliverka, zamestnaj sa na malý úväzok, ale nie s maximálnym, ale s minimálnym VZ - čiže zbieraj dni poistenia zamestnanca. Pokiaľ chceš presný návod, musíš napísať, kedy chceš ísť na MD, prípadne kedy plánuješ TP - potom môžu byť detaily. Prerušenie (zrušenie) živnosti je najlepšie pred 30.6. kalendárneho roka z vyššie uvedeného dôvodu. Ak chceš podnikať ďalej, ale nie na živnosť, potom založ s.r.o.-tam môžeš byť zamestnanec podľa potreby kedy chceš.
matusa
20.04.07,06:05
Ja mam len taku drobnu otazocku. Som uctovnicka a prvykrat budem mat pripad, ked mi pojde zamestnankyna na MD. Nastupila 23.3.2007. Ako to mam uvadzat pri vypocte miezd (prerusenie stavu a mzdu pocitat len do 22.3.2007)...
Ozaj v tom nemam jasno...
Dakujem.
jankasm
20.04.07,06:10
Ja mam len taku drobnu otazocku. Som uctovnicka a prvykrat budem mat pripad, ked mi pojde zamestnankyna na MD. Nastupila 23.3.2007. Ako to mam uvadzat pri vypocte miezd (prerusenie stavu a mzdu pocitat len do 22.3.2007)...
Ozaj v tom nemam jasno...
Dakujem.

Je to úplne rovnako, ako keď niekto nastúpi na PN, akurát že bez náhrady príjmu. ;)
Ak robíš výplaty v programe, tak určite je tam možnosť pri nahadzovaní dochádzka okrem PN nahodiť aj MD. Výplatu ti automaticky bude počítať len do toho dňa.
Ak robíš náhodou ručne, tak vlastne rovnako. Výplatu vypočítaš do 22.03.2007, od 23.03.2007 jej v dochádzke uvedieš MD. :cool:
matusa
20.04.07,06:18
Dakujem, ti zlata. :o)
Lenka510
20.04.07,10:11
Dobrý deň poraďáci,
prečítala som si vaše rady a velmi dobré postrehy, a len pre kontrolu by som si to chcela ujasniť.
Nastupujem na MD od 01.06.07, term.pôrodu je 15.07.07. Pracujem 7 rokov, aby som mala max. materskú k 30.04. ukonč. dohodou prac.pomer a od 01.05 sa zamestnám s max.VZ u toho istého zamestnávateľa. Ale ako to bude s nevyčerpanou dovolenkou, vlastne mám nárok na celých 20 dní a keď ukonč.PP tak by mi ju mal zamestnávateľ preplatiť, alebo nie keď znova nastúpim 01.05.07?
Vopred ďakujem za ochotu odpovedať
Tweety
20.04.07,10:14
Dobrý deň poraďáci,
prečítala som si vaše rady a velmi dobré postrehy, a len pre kontrolu by som si to chcela ujasniť.
Nastupujem na MD od 01.06.07, term.pôrodu je 15.07.07. Pracujem 7 rokov, aby som mala max. materskú k 30.04. ukonč. dohodou prac.pomer a od 01.05 sa zamestnám s max.VZ u toho istého zamestnávateľa. Ale ako to bude s nevyčerpanou dovolenkou, vlastne mám nárok na celých 20 dní a keď ukonč.PP tak by mi ju mal zamestnávateľ preplatiť, alebo nie keď znova nastúpim 01.05.07?
Vopred ďakujem za ochotu odpovedať
Pri ukončení PP zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku preplatí. Pri PP do 30.4. vychádza 6,5 dňa.
Lenka510
20.04.07,10:22
ďakujem za rýchlu odpoveď . A mohla by som sa dohodnúť, že ju nechcem preplatiť, aby mi nevyplácal veľkú mzdu?
Lenka510
20.04.07,10:25
Beriem späť opravedlňujem sa nevenovala som pozornosť druhej vete
elizabet100
24.04.07,11:29
Dobrý deň.
O dva týždne nastupujem na MD a chcem si overiť;) či som postupovala správne.

Takze: Som zamestnaná od 4/2004 až do súčasnosti,moja HM= 15.000,- zároven som aj dobrovolne nemocensky poistená následovne:

od 1.4.2006 do 8.12.2006 s VZ 10.000,-
od 29.12.2006 opäť prihásená s VZ 25.911,- do 31.12.2006
od 1.1.2007 zmenený VZ na 7.600,- až do súčasnosti.


V období 29.30.,31.12.2006 som mala v zamestnaní neplatené voľno.

Momentálne som od 12.4.2007 na PN až do 30.4.2007.

Chcem sa opýtať na výšku mojej materskej dovolenky a výšku mojej PN.

Mohol by mi niekto vypočítať alebo priblížiť výpočet mojich dávok?:rolleyes:

Aké rozhodujúce obdobie sa použije pri výpočte MD a PN? ak som mala neplatené voľno? Bude to rok 2006 aj pri zamestnaní aj pri DNP?

Ďakujem za odpovede.
ajobs
24.04.07,15:50
Dobrý deň.
O dva týždne nastupujem na MD a chcem si overiť;) či som postupovala správne.

Takze: Som zamestnaná od 4/2004 až do súčasnosti,moja HM= 15.000,- zároven som aj dobrovolne nemocensky poistená následovne:

od 1.4.2006 do 8.12.2006 s VZ 10.000,-
od 29.12.2006 opäť prihásená s VZ 25.911,- do 31.12.2006
od 1.1.2007 zmenený VZ na 7.600,- až do súčasnosti.


V období 29.30.,31.12.2006 som mala v zamestnaní neplatené voľno.

Momentálne som od 12.4.2007 na PN až do 30.4.2007.

Chcem sa opýtať na výšku mojej materskej dovolenky a výšku mojej PN.

Mohol by mi niekto vypočítať alebo priblížiť výpočet mojich dávok?:rolleyes:

Aké rozhodujúce obdobie sa použije pri výpočte MD a PN? ak som mala neplatené voľno? Bude to rok 2006 aj pri zamestnaní aj pri DNP?

Ďakujem za odpovede.

Na výpočet nemocenského aj materského sa použijú nasledovné obdobia:
zamestnanec - RO je rok 2006
DNP - RO je 29.12.2006-31.12.2006 (z maxima).

Nemocenské z DNP bude prvé 3 dni 25%, ďalšie dni 55% DVZ
Náhrada mzdy v zamestnaní bude prvé 3 dni 25% (ak kolektívna zmluva nestanovuje iné %), 7 dní 55% (ak kolektívna zmluva nestanovuje iné %), od 11.dňa vypláca nemocenské SP vo výške 55% DVZ.
Predpokladám, že máš vystavené 2 doklady na PN, rovnako aj na poberanie materského z 2 nemocenských poistení potrebuješ 2 doklady.
Materské bude od 1. dňa 55% DVZ z oboch NP.
Katka2
25.04.07,07:37
:D Dobrý deň. Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť?
Od 1.1.2006 som SZČO a platím odvtedy aj dobrovoľne nemocenské poistenie z VZ 10000,-. Tento rok som si od mája dala zvýšiť VZ na maximum 25911,- Sk. Lenže k 01.07.2007 už budem povinne poistené z minima. Takže to dobrovoľné poistenie pôjdem zasa znížiť na sumu, aby táto suma nepresahovala spolu z dobrovoľného aj povinného 25911,- Sk. Lenže pani v sociálenj poisťovni niečo hovorila o tom, že od 01.07.2007 sa mi bude počítať odznova tých 270 dní pre nárok na nemocenské. Ale ja nerozumiem, či len z toho povinného alebo aj dobrovoľného. Aký budem mať potom vymeriavací základ pre nárok na nemocenské? Pýtam sa to preto, lebo plánujeme budúci rok bábätko a chcela by som vedieť, aký bude môj VZ. Ďakujem za odpoveď. Teda ak ste pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať :)
jankasm
25.04.07,08:07
:D Dobrý deň. Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť?
Od 1.1.2006 som SZČO a platím odvtedy aj dobrovoľne nemocenské poistenie z VZ 10000,-. Tento rok som si od mája dala zvýšiť VZ na maximum 25911,- Sk. Lenže k 01.07.2007 už budem povinne poistené z minima. Takže to dobrovoľné poistenie pôjdem zasa znížiť na sumu, aby táto suma nepresahovala spolu z dobrovoľného aj povinného 25911,- Sk. Lenže pani v sociálenj poisťovni niečo hovorila o tom, že od 01.07.2007 sa mi bude počítať odznova tých 270 dní pre nárok na nemocenské. Ale ja nerozumiem, či len z toho povinného alebo aj dobrovoľného. Aký budem mať potom vymeriavací základ pre nárok na nemocenské? Pýtam sa to preto, lebo plánujeme budúci rok bábätko a chcela by som vedieť, aký bude môj VZ. Ďakujem za odpoveď. Teda ak ste pochopili, čo som sa vlastne chcela opýtať :)

Od 1.7.2007 sa ti bude znovu počítať 270 dní, ale len z nemocenského poistenia SZČO, pretože odvtedy ho začneš platiť. ;)
DNP normálne bude počítané od vzniku, vlastne za posledné 2 roky, ktoré sa posudzujú na splnenie podmienky 270 dní poistenia.
Ak by si išla na materskú v roku 2008, tak ako SZČO ti bude počítaná z VZ za rok 2007, čo bude minimum za mesiace od 7-12/2007.
Ako DNP ti bude posudzovaný celý rok 2007, takže spočítaš VZ za rok a vydelíš počtom kalendárnych dní. To bude tvoj denný VZ na výpočet materskej.
Ešte doplním, že maximálny VZ od 1.7.2007 bude 28142,-. ;)
danielle_h
25.04.07,08:16
Dobry den.

Som tu nova a velmi ma zaujala tema materskej. Precitala som si clanky p. Mihala aj ine prispevky k teme ako dosiahnut co najvyssiu matersku a myslim, ze je to celkom zaujimave. Chcela by som si vsak preverit ci som to spravne pochopila.:confused:

Takze moj pripad:
Som zamestnana od 04_2005 a moj priemerny hruby prijem je 29.000 Sk. Koncom roka 2008 by som chcela ist na matersku. Takze platim odvody z maxima a splnam podmienky 270 dni.Ma pre mna zmysel DNP za ucelom zvysenia materskej? Resp. nechysta sa nejaka novelizacia, kedy DNP prestane mat vyznam?
1. ak áno, mam zacat platit DNP uz v roku 2007 alebo staci v roku 2008 tak aby som stihla 270 dni pred porodom?
2. ako spravne nastavit VZ? Zacat platit z minima a potom par dni pred odchodom na matersku zvysit na maximum?
3. Co to vlastne znamena odhlasit sa z minima a prihlasit sa z maxima? Je to ukoncenie platenia DNP a potom znova prihlásenie na SP, pricom ma medzitym ubehnut par dni? Alebo sa jedna len o zvysenie VZ na maximum?:cool:

Srdecna vdaka za odpoved:D
Katka2
25.04.07,08:17
Ďakujem za odpoveď. A keby som využila ten trik s odhlásením a prihlásením na dobrovoľné poistenie? Dalo by sa to?
jankasm
25.04.07,08:50
Dobry den.

Som tu nova a velmi ma zaujala tema materskej. Precitala som si clanky p. Mihala aj ine prispevky k teme ako dosiahnut co najvyssiu matersku a myslim, ze je to celkom zaujimave. Chcela by som si vsak preverit ci som to spravne pochopila.:confused:

Takze moj pripad:
Som zamestnana od 04_2005 a moj priemerny hruby prijem je 29.000 Sk. Koncom roka 2008 by som chcela ist na matersku. Takze platim odvody z maxima a splnam podmienky 270 dni.Ma pre mna zmysel DNP za ucelom zvysenia materskej? Resp. nechysta sa nejaka novelizacia, kedy DNP prestane mat vyznam? Takže tvoja materská zo zamestnania bude maximálna. A áno, samozrejme, že DNP má význam, tvoja materská môže byť maximálna 2x, čo nie je na zahodenie. A či sa chystá novelizácia, tak to ti teraz nikto nepovie, ale dúfajme že nie. ;)
1. ak áno, mam zacat platit DNP uz v roku 2007 alebo staci v roku 2008 tak aby som stihla 270 dni pred porodom? No začať stačí platiť hocikedy, tak aby si stihla tých 270 dní. Ale môj názor, lepšie začať skôr. Čo ak náhodou pôjdeš pred materskou ešte na PN? (napr. rizikové tebotenstvo). Vtedy môžeš využiť 2x maximum aj pri PN keď splníš podmienku 270 dní.
2. ako spravne nastavit VZ? Zacat platit z minima a potom par dni pred odchodom na matersku zvysit na maximum? Áno, môže byť takto, alebo môže byť že pred koncom roka ukončíš DNP, potom sa znovu prihlásiš napr. na 2-3 posledné dni v roku z maxima, ktoré aj zaplatíš. Ale počas týchto 3 dní musíš mať v práci neplatené voľno aby tvoj VZ na DNP mohol byť maximálny. Od 1.1. nasledujúceho roka stačí potom len znížiť VZ na DNP na minimum.
3. Co to vlastne znamena odhlasit sa z minima a prihlasit sa z maxima? Je to ukoncenie platenia DNP a potom znova prihlásenie na SP, pricom ma medzitym ubehnut par dni? Alebo sa jedna len o zvysenie VZ na maximum?:cool: Musí byť ukončenie DNP a znovu prihlásenie s maximom, pretože keby si VZ len zvášila a neprerušila, tak by sa ti spočítali VZ za celý rok a vydelili počtom dní. To prerušenie je dôležité pre zmenu rozhodujúceho obdobia. Medzi odhlásením a znovu prihlásením nemusí ubehnúť ani jeden deň.

Srdecna vdaka za odpoved:D


Odpovede v texte.
Ešte doplním, keďže tvoj VZ je zo zamestnania mesačne viac ako maximum, všetko poistné, ktoré zaplatíš ako DNP, si potom od SP požiadaš vrátiť. Pretože nemôžeš zaplatiť poistné zo zamestnania z maxima a ešte z DNP z minima. VZ môže byť mesačne len 1x maximum. Ale keďže VZ na DNP nemôže byť 0,- tak zaplatiť ho musíš, a oni ti ho potom vrátia. ;)
jankasm
25.04.07,08:55
Ďakujem za odpoveď. A keby som využila ten trik s odhlásením a prihlásením na dobrovoľné poistenie? Dalo by sa to?

No u teba to bohužiaľ nejde. Pretože ty vlastne do 1.7.2007 platíš odvody na DNP z maxima, od 1.7.2007 však toto maximum ponížiš o VZ, z ktorého budeš platiť odvody ako SZČO, teda o minimálny VZ.
Problém je v tom, že keď chce prerušenie DNP využiť zamestnanec, vezme si v práci neplatené voľno, ale ty by si kvôli tomu musela prerušiť živnosť. :( Len vtedy by si mohla mať VZ na DNP maximum, keby si ako SZČO nemala žiadny VZ. :rolleyes:
Takže pre teba platí: na DNP platiť do 1.7.2007 z maxima, potom len VZ ponížiť o VZ, z ktorého budeš platiť odvody ako SZČO. Žiadne prerušenie DNP.
danielle_h
25.04.07,11:37
Odpovede v texte.
Ešte doplním, keďže tvoj VZ je zo zamestnania mesačne viac ako maximum, všetko poistné, ktoré zaplatíš ako DNP, si potom od SP požiadaš vrátiť. Pretože nemôžeš zaplatiť poistné zo zamestnania z maxima a ešte z DNP z minima. VZ môže byť mesačne len 1x maximum. Ale keďže VZ na DNP nemôže byť 0,- tak zaplatiť ho musíš, a oni ti ho potom vrátia. ;)

Ďakujem pekne za odpoved:D . Mám v tom jasnejsie.

No tomu co ste uviedli ako doplnok vobec nerozumiem. Kedy mi ho vratia? Kedy požiadam o vratenie?

Predsa však este otázka: Neplatene volno v nasej firme neprichadza do uvahy. Ako to teda s tym DNP urobit? Zacat platit napr. od 1.6.2007 az do napr. 1.6.2008 z minima a potom sa odhlasit a prihlasit z maxima na par dni? Alebo by som mala zaplatit par dni z maxima uz tento rok?:cool: .

ďakujem.
ajobs
25.04.07,19:55
Ďakujem pekne za odpoved:D . Mám v tom jasnejsie.

No tomu co ste uviedli ako doplnok vobec nerozumiem. Kedy mi ho vratia? Kedy požiadam o vratenie?

Predsa však este otázka: Neplatene volno v nasej firme neprichadza do uvahy. Ako to teda s tym DNP urobit? Zacat platit napr. od 1.6.2007 az do napr. 1.6.2008 z minima a potom sa odhlasit a prihlasit z maxima na par dni? Alebo by som mala zaplatit par dni z maxima uz tento rok?:cool: .

ďakujem.

Aby som ťa ešte viac splietol tak napíšem, že ak máš maximálny VZ zo zamestnania, tak vlastne DNP vôbec nebudeš platiť (treba sa dohodnúť so SP), pretože mesačne by ti vychádzal vyšší VZ ako je maximum - ale je to podobné s tým, čo píše jankasm, že ti preplatok na poistnom neskôr vrátia.
A pokiaľ chceš mať 2 materské (najlepšie maximálne), potom musí byť buď neplatené voľno v čase, keď budeš mať maximálny VZ z DNP, alebo zrušenie pracovného pomeru a o pár dní uzatvorenie nového PP - treba presvedčiť bossov vo vašej firme, že ti to pomôže - netreba dopredu hádzať flintu do žita.:)
jankasm
26.04.07,04:59
Ja ešte doplním, že pokiaľ sa v práci na tom prerušení PP alebo neplatenom voľne nedohodneš, tak DNP pre teba nemá, čo sa týka zvýšenia materskej, žiadny význam keďže už zo zamestnania máš maximálny VZ. Na DNP budeš popri zamestnaní vlastne platiť 0,-Sk, pretože všetko ti vrátia, a potom ti nemajú z akého VZ vypočítať materskú. No vlastne vypočítajú, z VZ 0.-Sk bude matersá 0,-Sk. ;)
Skús šéfov presvedčiť, že neplatené voľno nie je problém, je to vlastne úplne to isté ako dovolenka, len za tie dni nedostaneš mzdu a treba nahlásiť na SP prerušenie poistenia. To je všetko. Držím palce. :cool:
danielle_h
26.04.07,06:21
ďakujem vám.

Takže buď neplatené voľno, alebo nič, no uvidíme.... skúsim s nimi pohnúť.
marikalav
26.04.07,11:15
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s druhou materskou... Mam kamosku ktora ma babo (ma jeden rok) a do 3 mesiacov sa jej ma narodit druhe dietatko. Ako je to s materskou, moze ju mat este a ako sa posudzuje VZ ak bola doma ale dostala este nejaku odmenu a po skonceni materskej cerpala dovolenku a az potom nastupila na rodicovsku.
Pripadne ako by to bolo, keby odmenu nedostala, len by si vycerpala tu dovolenku a termin porodu by zostal. Dakujem:)
jankasm
26.04.07,12:01
Ahojte, chcela by som sa spytat ako je to s druhou materskou... Mam kamosku ktora ma babo (ma jeden rok) a do 3 mesiacov sa jej ma narodit druhe dietatko. Ako je to s materskou, moze ju mat este a ako sa posudzuje VZ ak bola doma ale dostala este nejaku odmenu a po skonceni materskej cerpala dovolenku a az potom nastupila na rodicovsku.
Pripadne ako by to bolo, keby odmenu nedostala, len by si vycerpala tu dovolenku a termin porodu by zostal. Dakujem:)


Rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok. Ak v tomto roku nemala v zamestnaní žiadny príjem, tak zamestnávateľ uvedie pravdepodobný VZ, ktorý by zamestnankyňa mala, keby pracovala. Ak však v predchádzajúcom roku dostala niečo vyplatené, tak pravdepodobne sa bude ako VZ brať vyplatená suma za dovolenku a počet dní čerpania dovolenky.
Odmena počas MD a RD nevstupuje do VZ na nemocenské poistenie, takže tá nemá na materské žiadny vplyv.
matisova
27.04.07,06:11
Dobrý deň,
zamestnankyna ide na materskú dovolenku asi od 1.8.2007. Ako je to s riadnou dovolenkou, dokedy si ju môže vyčerpať a či je tu nejaké krátenie ?
ďakujem za odpoveď
jankasm
27.04.07,06:56
Dobrý deň,
zamestnankyna ide na materskú dovolenku asi od 1.8.2007. Ako je to s riadnou dovolenkou, dokedy si ju môže vyčerpať a či je tu nejaké krátenie ?
ďakujem za odpoveď

Riadnu dovolenku si môže vyčerpať kedykoľvek, napr. medzi MD a RD, kľudne až po škončení RD (aj keď tá bude trvať aj 3 roky) alebo aj pred nástupom na MD (samozrejme ak s tým bude súhlasiť zamestnávateľ). ;)
Jej MD začína asi 1.8.2007, takže vieme s istotou, že bude trvať do konca tohto roka. V tomto roku preto nebude žiadne krátenie a nárok na dovolenku bude plný 20 alebo 25 dní. Túto dovolenku si môže so súhlasom zamestnávateľa kľudne vyčerpať aj pred nástupom na MD ak viete, že jej pracovný pomer u Vás bude trvať až do konca roka.
Dovolenka sa kráti až za prvých 100 pracovných dní trvania RD. Takže krátenie jej možno vyjde za rok 2008, lenže to všetko zase záleží od toho, či sa v tom roku už vráti do práce. Ak nie, tak v roku 2008 jej nevznikne žiadny nárok, pretože MD bude trvať asi do 12.02.2008, takže nárok na dovolenku vznikne len za odpracovaných 22 dní (trvanie MD), čiže nárok na 1/12, ktorá sa zároveň bude krátiť za dni trvania RD. :cool:
mango28
29.04.07,10:22
Dobry den,
ja by som sa chcela opytat....zamestnana som od 1.5 2006 na polovicny uvazok, plat mam 3800,- mes. Som tehotna mesiac. Aku asi budem mat matersku? Mam vobec na nu narok?
Vdaka za odpoved
Jana Motyčková
29.04.07,15:43
Nárok na materskú pravdepodobne vznikne, ale pri uvedenomplate bude niekde okolo 1900 Sk/mes. V takom prípade máš odo dňa narodenia dieťaťa nárok aj na rodičovský príspevok vo výške zníženej o materské. Na porade sú uvedené možnosti navýšenia materskej, v tomto prípade napr., ak by bolo možné ukončiť krátko pred materskou pracovný pomer a uzavrieť nový s vyššou mzdou aspoň na krátky čas.
Tomáško
30.04.07,10:15
Jedná moja znamá pracuje za minimálnu mzdu.Budúci rok by chceli mať dieťatko.Kedže pracuje 17 mesiacov len za min.mzdu chcela by vedieť čo by mala spraviť aby dostávala vyššiu materskú..môže sa dobrovoľne poistiť aj keď je zamestnaná...ako si vypočíta výšku platby,ak by sa dala poistiť?
ajobs
30.04.07,18:14
Jedná moja znamá pracuje za minimálnu mzdu.Budúci rok by chceli mať dieťatko.Kedže pracuje 17 mesiacov len za min.mzdu chcela by vedieť čo by mala spraviť aby dostávala vyššiu materskú..môže sa dobrovoľne poistiť aj keď je zamestnaná...ako si vypočíta výšku platby,ak by sa dala poistiť?


Nech uzatvorí dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálnej mzdy (7600 Sk) čo najskôr (aj od zajtra). Vypíše RLFO a odnesie na SP podľa miesta bydliska. Jej platby na DNP budú mesačne 335 Sk.
Jana Motyčková
01.05.07,17:17
Doplním Tóna, potom v decembri DNP ukončí, a po pár dňoch sa znovu prihlási na DNP s čo najväčším vymeriavacím základom (pri minimálnej mzde zo zamestnania môže mať vymerivací základ z DNP najviac okolo 20000 Sk). Potom od 1.1.2008 si platbu na DNP zníži na minimum ale pozor už bez zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP.
Jana bubi
03.05.07,11:47
Ahojte všetci
Veľmi ma potešila táto téma. Som v 1 mesiaci tehotenstva. Má pracovný pomer na dobu neurčitú od 2003. Hrubý mesačný príjem mám 15 000,-Sk. Od 1.6.2007 uzavriem so zamestnávateľom dodatok k pracovnej zmluve. Takže budem mať ešte neviem či 2 pracovné zmluvy alebo ten dodatok. Môj mesačný HM by mal byť z oboch zamestnaní 18 000,-Sk. Môžem ešte niečo spraviť aby som dosiahla vyššiu materskú? Predpokladám že na materskú pôjdem v decembri 2007. díky
Manual
03.05.07,12:42
Ahojte všetci
Veľmi ma potešila táto téma. Som v 1 mesiaci tehotenstva. Má pracovný pomer na dobu neurčitú od 2003. Hrubý mesačný príjem mám 15 000,-Sk. Od 1.6.2007 uzavriem so zamestnávateľom dodatok k pracovnej zmluve. Takže budem mať ešte neviem či 2 pracovné zmluvy alebo ten dodatok. Môj mesačný HM by mal byť z oboch zamestnaní 18 000,-Sk. Môžem ešte niečo spraviť aby som dosiahla vyššiu materskú? Predpokladám že na materskú pôjdem v decembri 2007. díky
Uzatvorením ďalšej zmluvy sa nevyrieši zvýšenie materskej. Ak trvá PP bez prerušenia až do dnešného dňa, tak RO pre výpočet materskej bude r.2006. A tam si pravdepodobne mala stále tých 15.000 Sk.
Preto 5 až 10 dní pred nástupom na MD treba ukončiť PP /odhlásiť na SP atď / a následne uzatvoriť nový PP s max. VZ / 28.142 Sk/. Potom sa bude materská počítať z tohto max. VZ. Iná možnosť u teba už nie je, a nedá sa u teba už využiť ani DNP, lebo nestihneš 270 dní poistenia.
Kája.
07.05.07,16:46
Dobrý deň, mám tiež jednu prosbu, klientka SZČO si platí povinné nemocenské poistenie z minima už od roku 2004. V nobembri 2007 nastupuje na materskú, dá sa spraviť ešte niečo aby mala vyššiu materskú?
Manual
07.05.07,17:54
Dobrý deň, mám tiež jednu prosbu, klientka SZČO si platí povinné nemocenské poistenie z minima už od roku 2004. V nobembri 2007 nastupuje na materskú, dá sa spraviť ešte niečo aby mala vyššiu materskú?
Ak je len SZČO tak už sa nedá nič vymyslieť, pretože nárok na materské z iného druhu poistenia /zamestnanec alebo DNP/ vzniká až pri dlžke poistenia min. 270 dní za posl. 2 roky a to už nestihne.