janka m
09.05.07,13:01
Som nezamestnana a od tohto mesiaca si platim dobrovolne nemoc.poistenie z maxim. VZ. Plánujem si to platiť viac ako 270 dní.Stačí to na materskú? Nikto za mňa neplatí socialnu.
Manual
09.05.07,11:13
Som nezamestnana a od tohto mesiaca si platim dobrovolne nemoc.poistenie z maxim. VZ. Plánujem si to platiť viac ako 270 dní.Stačí to na materskú? Nikto za mňa neplatí socialnu.
Ak si platíš z maxima DNP, tak budeš mať aj materské z DNP z max. VZ. Ale prečo si platíš už teraz z maxima ? Ako nezamestnanej ti korunky nechýbajú :rolleyes:?
Kája.
09.05.07,14:55
Prosím poradte či dobre rozmýšľam, SZČO platí poistné z minima, od 1.2.07 sa zamestnala na skrátený úväzok 20hod.mesačne so mzdou 1000,-Sk. Od 1.11.07 má predpokladná nástup na MD (poistená z titulu zamestnania bude 273 dní). Ak ešte od 20.10.07 uzavrie jeden pracovný pomer s vysokou mzdou ovplyvní jej to materské? Myslím, že áno ale nie som si istá?
ajobs
09.05.07,20:09
Prosím poradte či dobre rozmýšľam, SZČO platí poistné z minima, od 1.2.07 sa zamestnala na skrátený úväzok 20hod.mesačne so mzdou 1000,-Sk. Od 1.11.07 má predpokladná nástup na MD (poistená z titulu zamestnania bude 273 dní). Ak ešte od 20.10.07 uzavrie jeden pracovný pomer s vysokou mzdou ovplyvní jej to materské? Myslím, že áno ale nie som si istá?

Nie, neovplyvní, pretože by potrebovala aj z tohto PP získať 270 dní poistenia.
Kája.
09.05.07,20:28
Bude vhodnejšie ten prvý krátky pracovný pomer ukončiť a následne uzatvoriť druhý u iného zamestnávateľa? 270 dní poistenia zo zamestnania by splnila .
Mirka.V
10.05.07,08:02
Ak zamestnankyňa ide na MD .. .má nárok iba na pomernú časť dovolenky? ak hej .. musí si ju vyčerpať do nástupu na MD? Ďakujem
janka m
10.05.07,10:47
Ak si platíš z maxima DNP, tak budeš mať aj materské z DNP z max. VZ. Ale prečo si platíš už teraz z maxima ? Ako nezamestnanej ti korunky nechýbajú :rolleyes:?

Pracujem totiž na dohodu tak niečo si zarobim a inak by mi nevyšla materská. Nerozumiem tomu, aj keď som toho veľa prečítala. Ak si začnem platiť teraz, tak stačí z minima? A na druhy rok začnem z maxima alebo ako je to konkretne na mojom príklade?:confused: Ďakujem
Jana Motyčková
10.05.07,11:01
Pracujem totiž na dohodu tak niečo si zarobim a inak by mi nevyšla materská. Nerozumiem tomu, aj keď som toho veľa prečítala. Ak si začnem platiť teraz, tak stačí z minima? A na druhy rok začnem z maxima alebo ako je to konkretne na mojom príklade?:confused: Ďakujem
Teraz stačí platiť z minima. Prvých 270 dní nemáš nárok z tohoto poistenia na nič okrem ošetrovného. Potom ale je vhodné v decembri ukončiť DNP, a na druhý deň, alebo o pár dní, ešte v decembri sa znovu prihlásiť na DNP z maxima. Potom k 1.1.2008 treba zmeniť výšku VZ zase na minimum.
Pozor si treba dať na to, že v priebehu decembra treba DNP skončiť a začať, ale k 1.1. už DNP nekončíš a nezačínaš, iba meníš VZ.

Potom celý rok 2008 sa bude materské počítať z VZ získaného od začiatku posledného DNP do konca roku 2007, t.j. z maxima (pri minimálnych nákladoch).
janka m
10.05.07,11:17
Ďakujem, pôjdem si to zmeniť. :---
esmelika
12.05.07,11:50
Dpbry den chcela by som sa opytat ako je to ak je buduca mamicka na Urade prace?
Dakujem.
ajobs
12.05.07,14:49
Dpbry den chcela by som sa opytat ako je to ak je buduca mamicka na Urade prace?
Dakujem.


Budúca mamička na ÚP nie je nemocensky poistená. Má nárok na poberanie rodičovského príspevku od dátumu narodenia dieťaťa.

P.S. Ten príspevok v tejto téme vymaž, aby nebola duplicita.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=461425&postcount=342
SiaS
14.05.07,11:21
Dobry den, chcela by som sa informovat, z akej sumy, si mam zacat platit DNP ak som 5 rokov v stalom pracovnom pomere a dostavam cca 20.000 mesacne. Velmi pekne dakujem za odpoved. SiaS
jankasm
14.05.07,15:36
Dobry den, chcela by som sa informovat, z akej sumy, si mam zacat platit DNP ak som 5 rokov v stalom pracovnom pomere a dostavam cca 20.000 mesacne. Velmi pekne dakujem za odpoved. SiaS

DNP sa musí platiť minimálne z minimálneho VZ, momentálne je to zo sumy 7600,-.
veronikasad
14.05.07,15:41
Max.vymeriavací základ na nemocenské poistenie, z ktorého je platené aj materské, je do 1.7.2007 25 911,- SK. Ak tvoja hrubá mzda presahuje túto sumu, nemá význam aby si si platila aj ako dobrovoľne poistená osoba.

------------
Veronika
andrea33
14.05.07,19:05
Precitala som si pozorne celu diskusiu, svoj pripad som tam celkom nenasla.
Mam prerusenu zivnost, od jula 2006 neplatim do SP odvody ani ich platit nasledujucich 5 rokov urcite nebudem. Zaroven som jediny vlastnik sro, tam tiez zatial odvody neplatim ziadne. Dalej mam moznost dohodnut sa a "akoze" sa zamestnat u "spriateleneho" zamestnavatela. To znamena, ze si mozem sama vsetky veci zadefinovat. Jediny problem mam s definovanim otehotnenia. Ja si ho planujem na 3/2008, ale co ak sa mi podari otehotniet az v 1/2009? Poradte, co musim nevyhnutne urobit uz tento mesiac.
Shaman
14.05.07,19:51
Noo, otehotniet.

Ale vazne. Je jedno kedy sa ti to podari, tesne pred nastupom na matersku sa zamestnas vo svojej (alebo inej) firme, das si plat aky bude v tej dobe najvyhodnejsi a mas to vyriesene.
ajobs
14.05.07,20:01
Max.vymeriavací základ na nemocenské poistenie, z ktorého je platené aj materské, je do 1.7.2007 25 911,- SK. Ak tvoja hrubá mzda presahuje túto sumu, nemá význam aby si si platila aj ako dobrovoľne poistená osoba.

------------
Veronika

Má význam DNP, ale musí byť 270 dní.
Manual
14.05.07,20:02
Precitala som si pozorne celu diskusiu, svoj pripad som tam celkom nenasla.
Mam prerusenu zivnost, od jula 2006 neplatim do SP odvody ani ich platit nasledujucich 5 rokov urcite nebudem. Zaroven som jediny vlastnik sro, tam tiez zatial odvody neplatim ziadne. Dalej mam moznost dohodnut sa a "akoze" sa zamestnat u "spriateleneho" zamestnavatela. To znamena, ze si mozem sama vsetky veci zadefinovat. Jediny problem mam s definovanim otehotnenia. Ja si ho planujem na 3/2008, ale co ak sa mi podari otehotniet az v 1/2009? Poradte, co musim nevyhnutne urobit uz tento mesiac.
1. Ak si si 101% istá, že neotehotnieš skôr ako v 3/2008, tak prihlásiť sa na DNP z min. 7600 stačí aj 1.12.2007. Sledovať si počas dvoch rokov aby si mala 270 dní poistenia do dňa pôrodu.
2. Taktiež zamestnať sa na skrátený PP napr. za 500 Sk mesačne stačí tiež od 1.12.2007 a znova si sledovať 270 dní poistenia do dňa pôrodu.
3. Ak budeš vedieť termín pôrodu, je stále dosť času si naplánovať RO z max. VZ.
4. Takto by si dostávala dve materské z dvoch max. VZ.
5. Máš výhodu, že plánuješ ďaleko dopredu a na všetko je more času dobre naplánovať.
A čo keď otehotnieš skôr ... ?:D Podstatna je v tom aby si mala u každého druhu poistenia nezávisle na sebe minimálne 270 dní poistenia do dňa pôrodu.
ajobs
14.05.07,20:04
Noo, otehotniet.

Ale vazne. Je jedno kedy sa ti to podari, tesne pred nastupom na matersku sa zamestnas vo svojej (alebo inej) firme, das si plat aky bude v tej dobe najvyhodnejsi a mas to vyriesene.

Táto odpoveď je nesprávna - musíš byť ako zamestnanec poistená 270 dní v posledných 2 rokoch, aby si mala nárok na materské. Stačí mať PP ovšem z minimálneho úväzku - napr. 1 hodina týždenne, pred nástupom na MD si upravíš úväzok aj VZ.
Okrem toho má význam byť DNP - ovšem tiež 270 dní v posledných 2 rokoch.
veronikasad
14.05.07,20:10
Má význam DNP, ale musí byť 270 dní.
Podľa mňa má význam len vtedy,ak pôjde na MD po 1,7.07, kedy sa zvýši max.vymer.zaklad, ak jej hrubá mzda bude nižšia ako max.VZ.
Aj keď by platila poistné ako DPO, viac ako materské z max.VZ nedostane. Aksa mýlim, opravte ma prosím...

-------
Veronika
ajobs
14.05.07,20:14
Podľa mňa má význam len vtedy,ak pôjde na MD po 1,7.07, kedy sa zvýši max.vymer.zaklad, ak jej hrubá mzda bude nižšia ako max.VZ.
Aj keď by platila poistné ako DPO, viac ako materské z max.VZ nedostane. Aksa mýlim, opravte ma prosím...

-------
Veronika


Ak plánuje MD v dostatočnom časovom predstihu, môže dostať 2 x materské ( zo zamestnania - cca 20.000 Sk mesačne ) a z DNP ( do 30.6.2007 - 25.911 Sk, po 1.7.2007 28.142 Sk ). Pritom môže nastaviť RO tak, aby v mesiaci maximálneho VZ z DNP nemala žiadny VZ zo zamestnania.
veronikasad
14.05.07,20:23
Zo školenia s pracovníkmi SP si pamätám, že nárok na nemocenské, aj keď je z viacerých poistení, môže byť vyplatený len z max. VZ. Hľadala som to teraz v zákone, neviem to nájsť. Alebo som zle počúvala? Ktorý § hovorí o tom, čo píšeš ty?
ajobs
14.05.07,20:35
Zo školenia s pracovníkmi SP si pamätám, že nárok na nemocenské, aj keď je z viacerých poistení, môže byť vyplatený len z max. VZ. Hľadala som to teraz v zákone, neviem to nájsť. Alebo som zle počúvala? Ktorý § hovorí o tom, čo píšeš ty?


Prepáč Veronika, ale netreba chodiť na školenia s pracovníkmi SP, ale na školenia, kde prednášajú Dr. Mihál, Dr. Motyčková apod. Potom by si vedela, že nárok na nemocenské (materské, ošetrovné) sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia zvlášť, a jeden poistenec môže mať niekoľko rozhodujúcich období na výpočet tzv. denného vymeriavacieho základu - hovorí o tom § 54, ods. 1, ale aj § 54, ods. 2, písm. a) b) a najmä c). To, čo tvrdili zamestnanci SP na školení je síce pravda, ale len pokiaľ ide o maximálny VZ dosiahnutý v nejakom časovom období - napr. v 1 mesiaci. Ale pokiaľ máš v jednom mesiaci napr. 4 pracovné pomery s maximálnymi VZ, každý PP trvá reálne 1 týždeň a zvyšok času čerpáš neplatené voľno..... a tak to urobíš v každom pracovnom pomere postupne, potom v ďalšom mesiaci máš nárok pri PN na 4 x nemocenské, a to každé z maximálneho VZ. Čiže PN môže byť aj 4 x 14.000=56.000 Sk. Ak si navyše platíš DNP, budeš mať nemocenské 5 x - tu ovšem musíš splniť podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch.
veronikasad
14.05.07,20:39
Ďakujem za vysvetlenie.

Veronika
SiaS
15.05.07,04:09
Velmi pekne dakujem za odpoved. Este by som sa chcela opytat, ci je tu na "porade" resp. niekde inde formular na zahlasenie sa, ako dobrovolny platca. Dakujem. SiaS
veronikasad
15.05.07,05:49
Velmi pekne dakujem za odpoved. Este by som sa chcela opytat, ci je tu na "porade" resp. niekde inde formular na zahlasenie sa, ako dobrovolny platca. Dakujem. SiaS

Formulár si stiahni zo stránky socialnej poisťovne www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk). Volá sa Registračný list FO.
Skôr než ho vyplníš, informuj sa o dobrovolnom nem.poistení vo Vašej poočke. Mne dnes v PD znovu telefonicky potvrdili, že ak zamestnanec platí nem.poistenie z max.vymeriavacieho základu, ako DPO nárok na ďalšiu dávku NP, teda ani materského nemá.

------
Veronika
Marína
15.05.07,06:40
SiaS, priamo v PC vyplníš tu Registračný list FO (http://www.socpoist.sk/ext_files/file_ext_document_260.pdf). Chvíľku počkaj, kým nabehne kurzor.
jankasm
15.05.07,07:13
Formulár si stiahni zo stránky socialnej poisťovne www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk). Volá sa Registračný list FO.
Skôr než ho vyplníš, informuj sa o dobrovolnom nem.poistení vo Vašej poočke. Mne dnes v PD znovu telefonicky potvrdili, že ak zamestnanec platí nem.poistenie z max.vymeriavacieho základu, ako DPO nárok na ďalšiu dávku NP, teda ani materského nemá.

------
Veronika


Treba sa prihlásiť ako DNP s minimálnym VZ, 7600,-Sk. Nikomu nemusíš hovoriť, že už zo zamestnania platíš maximum, to ich nemá prečo zaujímať. Je to len a len tvoja vec, či sa dobrovoľne nemocensky poistíš, práve preto sa to volá "dobrovoľné NP".
Je pravda, že keďže v skutočnosti zo zamestnania zaplatíš mesačne z maxima tak z DNP už vlastne platiť nemôžeš. Práve preto si po niekoľkých mesiacoch napíšeš na SP žiadosť o vrátenie navyše zaplateného poistného. Pretože keď sa prihlásiš na DNP, to poistné zaplatiť musíš, rovnako musíš zo zamestnania zaplatiť z toho, čo zarobíš, teda z maxima.
Keď požiadaš o vrátenie, bez problémov ti to vrátia. Podstatné je, že trvá DNP. Po 270 dňoch môžeš napr. poberať PN a materské z obidvoch poistení a OČR okamžite po prihlásení na DNP. ;)
SiaS
15.05.07,07:57
Baby dakujem, len ide o to, ze mne sa ten plat mesacne nevysplha na 25.911 sk hrubeho a ak sa bude od 1.7 2007 menit max VZ,tak to uz tiez nedosiahnem. Dohoda so zamestnavatelom ohladne novej zmluvy a tak ako sa to tu pise nieje mozna,tak som sa chcela poistit takto dopredu.......vdaka za ochotu.
ajobs
15.05.07,19:24
Mne dnes v PD znovu telefonicky potvrdili, že ak zamestnanec platí nem.poistenie z max.vymeriavacieho základu, ako DPO nárok na ďalšiu dávku NP, teda ani materského nemá.

------
Veronika

Veronika, asi neveríš, že je to možné, keď ti zo SP povedali túto "informáciu". Musím smutne konštatovať, že to nie je relevantná informácia, ale blbosť. Platí to, čo som už vyššie napísal ja a ďalší kolegovia Poraďáci. Môžeš dostať toľko nemocenských dávok, koľko máš nemocenských poistení.
aladin
21.05.07,12:41
Ludia veci znalych , moja otazka smeruje k tomu ci je mozne aby buduca mamicka zacala matersku dovolenku neskor ako 6 tyzdnov pred predpokladanym porodom, tusim v zakone je max 8 min 6 tyzdnov. Existuje moznost nastupu na matersku 3 resp 4 tyzdne pred predpokladanym porodom ? jedna sa o to ze v juli sa bude menit vym.zaklad maximalny a predpokladany termin je 27 jul. Dakujem
ajobs
21.05.07,20:24
Ludia veci znalych , moja otazka smeruje k tomu ci je mozne aby buduca mamicka zacala matersku dovolenku neskor ako 6 tyzdnov pred predpokladanym porodom, tusim v zakone je max 8 min 6 tyzdnov. Existuje moznost nastupu na matersku 3 resp 4 tyzdne pred predpokladanym porodom ? jedna sa o to ze v juli sa bude menit vym.zaklad maximalny a predpokladany termin je 27 jul. Dakujem

A ako máš nastavené RO a VZ z nemocenských poistení ? Nevieme žiadne podrobnosti .
aladin
22.05.07,13:24
ajobs > mne sa v tomto pripade nejedna o vysku prispevku ale o ten datum manzelka je normalny zamestnanec
veraZ
24.05.07,08:39
prosim o radu ohladom materkeho - 13.1.2007 som odisla zo zamestnania, kde som pracovala 5 rokov (plat 34000brutto),teraz som nezamestnana, ale od jula chcem zalozit zivnost. Otehotnela som a 17.1. mam termin porodu. Narok na materske asi mam,(nezamestnanost nejako ovplyvni materske?) ale ked zalozim zivnost od jula, musim platit odvody, alebo nie? Zivnost bude aktivna - chcem pracovat a zarabat. A ako od noveho roku 2008 opat s odvodmi? Dakujem za odpoved.
jankasm
24.05.07,09:04
prosim o radu ohladom materkeho - 13.1.2007 som odisla zo zamestnania, kde som pracovala 5 rokov (plat 34000brutto),teraz som nezamestnana, ale od jula chcem zalozit zivnost. Otehotnela som a 17.1. mam termin porodu. Narok na materske asi mam,(nezamestnanost nejako ovplyvni materske?) ale ked zalozim zivnost od jula, musim platit odvody, alebo nie? Zivnost bude aktivna - chcem pracovat a zarabat. A ako od noveho roku 2008 opat s odvodmi? Dakujem za odpoved.

S tým nárokom na materské to vyzerá trošku horšie ako si myslíš.
Ako SZČO začínaš platiť poistné až po roku, ale aj keby si začala platiť hneď od 1.7.2007, aj tak už nestíhaš podmienku platenia nemocenského poistenia z titulu SZČO 270 dní. Takže ako SZČO nárok nebude.
Druhá možnosť je materské z dobrovoľného nemocenského poistenie, ktoré by však tiež muselo byť platené 270 dní, čo už do termínu pôrodu rovnako nestíhaš. Takže ani tu žiadna materská.
Zo zamestnania máš síce podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, dokonca z maxima, čiže materská by bola maximálna, cca. 15000. Bohužiaľ ťa asi sklamem, na túto materskú by si mala nárok, keby si nastúpila na MD do 42 dní, pretože taká je ochranná lehota po skončení PP. Keby si už v dobe skončenia PP bola tehotná, bola by ochranná lehota 6 mesiacov, ale to nie je tvoj prípad. A ty aj tak nastúpiš na MD až po 6 mesiacoch.
Rada a možnosť: jedinou tvojou možnosťou je znovu sa zamestnať, aspoň na pár dní pred nástupom na MD. Nájdi niekoho známeho, ktorý ťa zamestná napr. na 3 dni pred nástupom na MD s maximálnym VZ. Podmienku 270 dní poistenia budeš mať splnenú a tým, že sa zamestnáš, ti vznikne nárok na materské z toho nového zamestnania, čiže z maxima, ako som už písala cca. 15000 :rolleyes: ;)
Mirka.V
24.05.07,10:12
doteraz som vždy robila vo firme len so samými chlapmi ... teraz mám aj baby a už je tu problém. Jedna zamestnankyňa mi doniesla papier na materskú ... čo sa s tým robí ďalej? treba to poslať do sociálky aj s nejakým potvrdením? a materskú prepláca od začiatku sociálna poisťovňa? Ďakujem
veronikasad
24.05.07,10:18
ajobs > mne sa v tomto pripade nejedna o vysku prispevku ale o ten datum manzelka je normalny zamestnanec

Nárok na materské vzniká od šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom.
Tinika
24.05.07,17:45
Dobrý večer všetkých čo nemajú nič lepšie na robote ako študovať.
Mám len jednu otázočku. Ešte stále je možné "špekulovať" z rozhodujúcimi obdobiami pri "plánovani" materskej?
ďakujem múdrejším
Manual
24.05.07,18:48
Dobrý večer všetkých čo nemajú nič lepšie na robote ako študovať.
Mám len jednu otázočku. Ešte stále je možné "špekulovať" z rozhodujúcimi obdobiami pri "plánovani" materskej?
ďakujem múdrejším
Ano JE. Za predpokladu, že ak do takéhto projektu chceš ísť tak ešte v tomto momente nesmieš byť tehotá = podmienkou je splniť 270 dní poistenia za posledné 2 roky. Buď ako zamestnanec, alebo DNP alebo SZČO, alebo zamestnanec u viacerých zamestnávateľov a DNP atď..... je viac možností...
Pekný večer....:)
Tinika
24.05.07,19:21
Ďakujem. Ja nie som tehotná (zatiaľ) ;) Ale moja kamoška planuje.
Manual
24.05.07,19:24
Ďakujem. Ja nie som tehotná (zatiaľ) ;) Ale moja kamoška planuje.
Tak držím kamoške palce...;)
tulinko
25.05.07,05:28
Pekný deň prajem,
prosím o radu: Kamarátka je tehotná, termín pôrodu má 15. decembra 2007. Je DNP od decembra 2006, takže podmienku 270 dní spĺňa. DNP si platí z minima 7 600 SK. Je trvale zamestnaná od roku 2003, platí odvody v zamestnaní. Hrubý príjem v zamestnaní má 17 tis. Sk. Ako konkrétne má postupovať, aby dostala vyššiu materskú /nie maximálnu, pretože rozviazanie PP ani neplatené voľno v ich firme jej majiteľ neschváli/. Je možné namiesto toho neplateného voľna vziať si OČR, aby sa neprekrývali RO? Veď pri OČR sa tiež vlastne prerušuje platenie poistného, alebo nie?
A ešte jedna otázka: Ako sa vypočíta výška OČR pri platení DNP z minima 7 600SK?
Ďakujem za múdre odpovede.
jankasm
25.05.07,06:17
doteraz som vždy robila vo firme len so samými chlapmi ... teraz mám aj baby a už je tu problém. Jedna zamestnankyňa mi doniesla papier na materskú ... čo sa s tým robí ďalej? treba to poslať do sociálky aj s nejakým potvrdením? a materskú prepláca od začiatku sociálna poisťovňa? Ďakujem

Na SP zanesieš žiadosť o materské spolu s potvrdením o príjme, ktoré vystaví zamestnávateľ. Rovnaké tlačivo ako pri klasickej PN. Materské vypláca od prvého dňa sociálna poisťovňa. Povinnosťou zamestnávateľa je len oznámiť zmenu nástupu na MD na SP aj na ZP. ;)
jankasm
25.05.07,06:28
Pekný deň prajem,
prosím o radu: Kamarátka je tehotná, termín pôrodu má 15. decembra 2007. Je DNP od decembra 2006, takže podmienku 270 dní spĺňa. DNP si platí z minima 7 600 SK. Je trvale zamestnaná od roku 2003, platí odvody v zamestnaní. Hrubý príjem v zamestnaní má 17 tis. Sk. Ako konkrétne má postupovať, aby dostala vyššiu materskú /nie maximálnu, pretože rozviazanie PP ani neplatené voľno v ich firme jej majiteľ neschváli/. Je možné namiesto toho neplateného voľna vziať si OČR, aby sa neprekrývali RO? Veď pri OČR sa tiež vlastne prerušuje platenie poistného, alebo nie?
A ešte jedna otázka: Ako sa vypočíta výška OČR pri platení DNP z minima 7 600SK?
Ďakujem za múdre odpovede.

OČR bude z DNP počítaná normálne, 55% z DVZ. Rozhodujúcim obdobím je pre ňu rok 2006. Čiže zoberie si VZ, z ktorého zaplatila poistné za december 2006, vydelí počtom kalendárnych dní, za ktoré bolo DNP zaplatené a z toho 55% je výška jej dennej OČR.
Keďže sa jej nedá dohodnúť so zamestnávateľom, tak môže pred nástupom na MD zvýšiť DNP len na rozdiel maxim. VZ - VZ zo zamestnania (28142-17000=11142) To je VZ, z ktorého maximálne môžes zaplatiť poistné na DNP popri zamestnaní.
S tou OČR je to pravda, po 10 dni sa prerušuje poistenie, takže teoreticky by to možné bolo, ale s takým prípadom som sa ešte nestretla. Potom by len stačilo počkať do 10 dňa OČR, odhlásiť sa z DNP a potom znovu prihlásiť aspoň na 2 dni s maximálnym VZ.
Počkaj na vyjadrenie nejakých ďalších poraďákov, či je to s tou OČR možné. ;)
veraZ
25.05.07,08:42
Velmi pekne dakujem za radu jankasm,(ohladom naroku materskeho a nezamestnanosti) predstavovala som si to naozaj jednoducho - trochu ma to prekvapilo- ze sa neda kombinovat zamestnanost a SZCO na vypocet materskeho (aj ked tam bola 6mesacna nezamestnanecka pauza)Takze este jedna otazka- mozem sa zamestnat aj popri zivnosti ako tehotna - napr. na jeden mesiac (november) a to vo firme mojho manzela?
jankasm
25.05.07,09:16
Velmi pekne dakujem za radu jankasm,(ohladom naroku materskeho a nezamestnanosti) predstavovala som si to naozaj jednoducho - trochu ma to prekvapilo- ze sa neda kombinovat zamestnanost a SZCO na vypocet materskeho (aj ked tam bola 6mesacna nezamestnanecka pauza)Takze este jedna otazka- mozem sa zamestnat aj popri zivnosti ako tehotna - napr. na jeden mesiac (november) a to vo firme mojho manzela?

Samozrejme, zamestnať sa môžeš aj popri živnosti. Keďže zo živnosti budeš mať predpokladám VZ 0,- tak v zamestnaní si môžeš dať maximálny VZ a dostaneš maximálnu materskú. ;)
ajobs
25.05.07,13:38
S tou OČR je to pravda, po 10 dni sa prerušuje poistenie, takže teoreticky by to možné bolo, ale s takým prípadom som sa ešte nestretla. Potom by len stačilo počkať do 10 dňa OČR, odhlásiť sa z DNP a potom znovu prihlásiť aspoň na 2 dni s maximálnym VZ.
Počkaj na vyjadrenie nejakých ďalších poraďákov, či je to s tou OČR možné. ;)

Áno, potvrdzujem, že ošetrovanie člena rodiny po 10. dni sa v zmysle § 26, ods.3 zákona o sociálnom poistení považuje za zánik poistenia (teda aj nemocenského). Ak v tomto období bude mať nastávajúca mamička z DNP maximálny VZ, vypočíta sa potom materské ako súčet DVZ zo zamestnania (rok 2006) a DVZ z DNP (prepokladáme, že to bude koniec októbra 2007).
Technické detaily treba nastaviť v čase, ktorý bude bezprostredne predchádzať nástupu na MD.
zelik
05.06.07,09:16
Ako je to s rozhodným obdobím. Opíšem situáciu mojej kolegyne. Do 31.01.2007 mala uzatvorenú pracovnú zmluvu na tri mesiace /s hrubou mzdou 18000/.
So zamestnávateľom sa dohodla, že od 1.2.2007 znova uzatvorí pracovnú zmluvu na jeden rok s hrubou mzdou 21000.
Teraz čaká bábätko, a na materskú by mala nastúpiť v 9/2007. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materská? Považuje sa to za prerušenie, keď bezprostredne ukončila 31.1. a znovauzatvorila pracovnú zmluvu 1.2 u toho istého zamestnávateľa?
ďakujem za Vaše názory
Manual
05.06.07,10:03
Ako je to s rozhodným obdobím. Opíšem situáciu mojej kolegyne. Do 31.01.2007 mala uzatvorenú pracovnú zmluvu na tri mesiace /s hrubou mzdou 18000/.
So zamestnávateľom sa dohodla, že od 1.2.2007 znova uzatvorí pracovnú zmluvu na jeden rok s hrubou mzdou 21000.
Teraz čaká bábätko, a na materskú by mala nastúpiť v 9/2007. Z akého vymeriavacieho základu sa jej bude počítať materská? Považuje sa to za prerušenie, keď bezprostredne ukončila 31.1. a znovauzatvorila pracovnú zmluvu 1.2 u toho istého zamestnávateľa?
ďakujem za Vaše názory
O rozhodnom období je tu už množstvo príkladov, ale v tomto prípade treba ujasniť čo znamená ..... ukončila a bezprostredne ... a znova uzatvorila atď...
Aby sa jej materská počítala z VZ 21000, tak bolo treba ukončiť /doslovne fyzicky / pracovný pomer, zamestnávateľ ju mal všade odhlásiť z poistenia i na SP a znava aj keď napr. na druhý deň ju znova zamestnať a znova prihlásiť. Tu je podstatné to znovuprihlásenie, ktoré zakladá nové RO. Ak to bolo takto, tak bude dostávať materské z toho vyššieho platu.
Ale nič nie je stratené, pretože môže napr. 20.8.07 s ním /ak bude súhlasiť/ ukončiť PP a napr. 28.8.07 sa znova zamestnať s max.VZ a materská sa jej bude počítať z tohto nového max. VZ. Možno Tonko doplní.
PS: a bude mať zo zamestnania za posl. 2 roky 270 dní poistenia ?
Pekný deň...:)
zelik
05.06.07,12:19
takze ak to dobre chapem uplne staci nejake 4 dni pred nastupom na matersku dovolenku prerusit PP a na dalsi den uzavriet novy PP s max. VZ - ak s tym bude zamestnavatel suhlasit. Ak nebude tak si najst noveho alebo sa mozem na tie 4 dni pred nastupom sama dobrovolne poistit na platenie NP s max. VZ. Staci to takto? Priklad 10.9.2007 ukoncim povodny PP, odhlasia ma v SP a 11.9.2007 uzavriem novy, prihlasia ma do poistovne a 15.9. bude nastup na matersku? CHapem to spravne? DAkujem za vase odpovede...
Manual
05.06.07,12:32
takze ak to dobre chapem uplne staci nejake 4 dni pred nastupom na matersku dovolenku prerusit PP a na dalsi den uzavriet novy PP s max. VZ - ak s tym bude zamestnavatel suhlasit. ANO Ak nebude tak si najst noveho ANO, alebo sa mozem na tie 4 dni pred nastupom sama dobrovolne poistit na platenie NP s max. VZ. NIE. Staci to takto? Priklad 10.9.2007 ukoncim povodny PP, odhlasia ma v SP a 11.9.2007 uzavriem novy s max. VZ prihlasia ma do poistovne a 15.9. bude nastup na matersku? CHapem to spravne? ANO. DAkujem za vase odpovede...
Označené modrým = DNP na 4 dni s max. VZ nepomôže, lebo pre potreby materského je treba mať 270 dní poistenia v jednom druhu:
- ako zamestanec = bude materská z tohto poistného vzťahu
- ako DNP = bude materská z tohto poistného vzťahu
- ako SZČO = bude poistné z tohoto vzťahu
Ak je súbeh poistení, tak materská bude z toho súbehu.
ajobs
05.06.07,19:09
O rozhodnom období je tu už množstvo príkladov, ale v tomto prípade treba ujasniť čo znamená ..... ukončila a bezprostredne ... a znova uzatvorila atď...
Aby sa jej materská počítala z VZ 21000, tak bolo treba ukončiť /doslovne fyzicky / pracovný pomer, zamestnávateľ ju mal všade odhlásiť z poistenia i na SP a znava aj keď napr. na druhý deň ju znova zamestnať a znova prihlásiť. Tu je podstatné to znovuprihlásenie, ktoré zakladá nové RO. Ak to bolo takto, tak bude dostávať materské z toho vyššieho platu.
Ale nič nie je stratené, pretože môže napr. 20.8.07 s ním /ak bude súhlasiť/ ukončiť PP a napr. 28.8.07 sa znova zamestnať s max.VZ a materská sa jej bude počítať z tohto nového max. VZ. Možno Tonko doplní.
PS: a bude mať zo zamestnania za posl. 2 roky 270 dní poistenia ?
Pekný deň...:)

Janko ma vyzval, tak dopĺňam. Najlepšie je ukončiť PP napr. k 31.8.2007 a začať nový PP od 1.9.2007 (má 30 dní) s VZ 28.142 Sk, potom v priebehu septembra 2007 nastúpiť na MD. Ak splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, potom materské bude 28.142/30=938,0667 Sk. Z tohto DVZ je materské 55% na deň (515,93666 SK).
Marti.ka
06.06.07,06:36
Ahojte. Prečítala som si dosť príspevkov o tom, ako si zvýšiť materskú. Preto som poradila dvom mojim známym, aby sa dali dobrovoľne poistiť. Obidve ešte študovali. Jedna čaká bábätko v septembri, je poistená od októbra 2006 z min. vym.základu. Teraz v júli dosiahne 270 dní DPO. Na dva týždne sa odhlási a následne od 1.8. sa prihlási s max. vym. základom, ktorý ako som si všimla sa zvýšil nad 28 tis. Sk. Takže materská sa jej bude počítať z tohto vym. základu. Chcem sa len uistiť, že sa medzitým niečo nezmenilo a všetko
platí tak ako doteraz. Nie som si istá. Pri DPO sa na materskú nastupuje až v deň pôrodu a nemocenské sa poberá 6 mesiacov? Je možné sa ešte vypísať na maródku pred pôrodom a nezmení sa pritom poberanie nemocenského z max. vym. základu? Ďakujem.
Majka
06.06.07,07:37
Prosim vas ma narok na Mater.prispevok 55 perc. zamestnankyna kt. bola zamestnana min. 270dni pred nast. na MD 7/2006 porodila dieta a teraz sa chysta mat dalsie dieta a pobera rod.prispevok nie je zamestnana vo firme kde pracovala je evidovana ako na rod. dovolenke do 3r. veku dietata, nie je szco a z coho sa jej bude vypocitavat?
dakujem velmi pekne
galanova
06.06.07,10:08
Janko ma vyzval, tak dopĺňam. Najlepšie je ukončiť PP napr. k 31.8.2007 a začať nový PP od 1.9.2007 (má 30 dní) s VZ 28.142 Sk, potom v priebehu septembra 2007 nastúpiť na MD. Ak splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, potom materské bude 28.142/30=938,0667 Sk. Z tohto DVZ je materské 55% na deň (515,93666 SK).

Od kedy sa zvyšuje VZ na 28.142 Sk? od 1.7.2007?
ajobs
06.06.07,16:11
Od kedy sa zvyšuje VZ na 28.142 Sk? od 1.7.2007?


Áno, od 1.7.2007.
Marti.ka
07.06.07,04:31
Ahojte. Prečítala som si dosť príspevkov o tom, ako si zvýšiť materskú. Preto som poradila dvom mojim známym, aby sa dali dobrovoľne poistiť. Obidve ešte študovali. Jedna čaká bábätko v septembri, je poistená od októbra 2006 z min. vym.základu. Teraz v júli dosiahne 270 dní DPO. Na dva týždne sa odhlási a následne od 1.8. sa prihlási s max. vym. základom, ktorý ako som si všimla sa zvýšil nad 28 tis. Sk. Takže materská sa jej bude počítať z tohto vym. základu. Chcem sa len uistiť, že sa medzitým niečo nezmenilo a všetko
platí tak ako doteraz. Nie som si istá. Pri DPO sa na materskú nastupuje až v deň pôrodu a nemocenské sa poberá 6 mesiacov? Je možné sa ešte vypísať na maródku pred pôrodom a nezmení sa pritom poberanie nemocenského z max. vym. základu? Ďakujem.
Môžte mi niekto potvrdiť, že je to všetko ok?
jankasm
07.06.07,06:08
Môžte mi niekto potvrdiť, že je to všetko ok?

Na materskú bude vypísaná 6 týždňov pred pôrodom aj pri DPO, druh poistenia neovplyvňuje termín nástupu na MD. Ak bude mať splnenú podmienku 270 dní, tak materská jej bude odvtedy aj vyplácaná.
Inak je všetko tak ako píšeš. ;)
Ak by pred MD nastúpila ešte na PN, tak tá jej bude počítaná z rovnakého VZ ako materská. Prípadná PN by výšku materskej neovpyvnila.
Marti.ka
07.06.07,06:49
Ďakujem za odpoveď.
Deni
07.06.07,16:49
Chcem Vás poprosiť o radu, aby som mohla aj ja poradiť. Máme zamestnanú mladú budúcu mamičku od 16.1.2007. Pretože sa bude vydávať a možno aj sťahovať, požiadala o rozviazanie PP. Chcem sa spýtať či podmienka poistenia 270 dní je splnená len vtedy, ak toto poistenie trvalo nepretržite 270 dní, alebo sa toto poistenie spočítava za obdobie posledných dvoch rokov, čiže mohlo byť aj prerušené. Skúste mi niekto poradiť, čo by bolo dobré pre ňu urobiť skôr ako odíde. Rozviazanie PP dohodou alebo výpoveďou zamestnanca-má to nejaký vplyv, alebo je to jedno?
Manual
07.06.07,17:08
Chcem Vás poprosiť o radu, aby som mohla aj ja poradiť. Máme zamestnanú mladú budúcu mamičku od 16.1.2007. Pretože sa bude vydávať a možno aj sťahovať, požiadala o rozviazanie PP. Chcem sa spýtať či podmienka poistenia 270 dní je splnená len vtedy, ak toto poistenie trvalo nepretržite 270 dní, alebo sa toto poistenie spočítava za obdobie posledných dvoch rokov, čiže mohlo byť aj prerušené. Skúste mi niekto poradiť, čo by bolo dobré pre ňu urobiť skôr ako odíde. Rozviazanie PP dohodou alebo výpoveďou zamestnanca-má to nejaký vplyv, alebo je to jedno?
Poistenie 270 dní nemusí byť súvislé môže byť prerušované, podstatné je aby bolo 270 dní za posl. 2 roky. A spôsob ukončenia PP na to nemá žiadny vplyv. Podstatná bude výška mzdy u nového zamestnávateľa.
Pekný večer...:)
Deni
07.06.07,19:37
Práveže my budeme jej posledný zamestnávateľ. Pokiaľ by mala splnenú podmienku 270 dní a ukončila by PP ešte pred nástupom na MD, mala by aj v tomto prípade nárok na materskú? Akým spôsobom, pokiaľ by teda nárok na materskú vznikol, jej môžeme pomôcť k zvýšeniu materskej?
Ďakujem
ajobs
07.06.07,22:38
Práveže my budeme jej posledný zamestnávateľ. Pokiaľ by mala splnenú podmienku 270 dní a ukončila by PP ešte pred nástupom na MD, mala by aj v tomto prípade nárok na materskú? Akým spôsobom, pokiaľ by teda nárok na materskú vznikol, jej môžeme pomôcť k zvýšeniu materskej?
Ďakujem


Jedine tak, že s ňou ukončíte pracovný pomer a potom ju znova nakrátko zamestnáte s maximálnou mzdou - ak to bude do 30.6.2007 tak 25.911 Sk, ak po 1.7.2007 potom 28.142 Sk.
ptimka
08.06.07,04:53
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, že ak termín pôrodu mám vo februári 2008, tak do tých dvoch rokov, počas ktorých treba spĺňať tých 270 dní nemoc.poistenia, sa mi bude zarátať rok 2006 a 2007? a čo ak na materskú nastúpim ešte v decembri 2007? mám problém, totiž v roku 2006 som bola v pracovnom pomere len 212 dní, od 1.1. do 31.7., potom som si musela vybaviť živnosť, takže až do 1.7.2007 ako SZČO som nemala platiť poistné, takže z toho poistenia asi materskú mi nevyrátajú. Od 5.4.2007 platím dobrovoľne nemoc. poistenie, takže ak platí, že roky 2006 a 2007 mi budú brať ako rozhodujúce obdobie, tak asi len z toho poistenia budem mať vyrátanú materskú, ak si to dobre myslím (tu zasa neviem, že ak na materskú nastúpim ešte v decembri, či to niečo ovplyvní, alebo zásadný je deň termínu pôrodu). V doterajších príspevkoch som si všimla aj niečo také, že keby som sa ešte zamestnala na tú dobu, čo mi chýba do tých 270 dní z prac. pomeru, tak by mi bola materská vyrátaná z toho poistenia. V tom prípade z dobrovoľného poistenia ale neviem, či by mi niečo vyrátali. Mohol by mi niekto prosím Vás poradiť, čo by bolo najlepšie v mojom prípade? Ďakujem.
Pezuma
08.06.07,06:01
Prosím upresnite, či ste teraz v pracovnom pomere.
Ak si platíte len dobrovolne nemoc.poistenie od 5.4.2007, tak podmienku 270 dní splníte až 31.12.2007, do dobrovoľného poistenia sa neráta pracovný pomer. Ak nemáte pracovný pomer, iba dobrovoľné poistenie, tak materskú budete mať z VZ doborovol.nem.poistenia. 270 dní treba splniť ku dňu nástupu na materskú, nie ku dňu pôrodu.
Najlepšie by bolo: pracovný pomer s max.VZ
ptimka
08.06.07,06:27
Bohužial teraz nie som v prac. pomere, robím na živnosť. Mám len dobrovoľné poistenie. Čo v prípade, ak budem musieť nastúpiť na materskú ešte v decembri v tomto roku? ani z dobrovoľného poistenia nedostanem materskú? V najhoršom prípade by som sa mala dohodnúť s lekárom, aby ma vypísal až od 1.1.2008? ďakujem za odpoveď :)
Pezuma
08.06.07,06:36
Alebo až v januári 2008 a mohli by ste ešte s VZ kalkulovať, teraz platíte z minimálneho VZ alebo z vyššej sumy?
ptimka
08.06.07,07:23
od 5.4.2007 platím dobrovoľne z VZ 15000 Sk. Keby som to od 1.7. navýšila na rozdiel medzi max. VZ a VZ z čoho budem musieť platiť ako SZČO, čiže 28 142-7600=20542,-, v tom prípade ako by mi vyrátali výšku materského? veľmi pekne ďakujem, že sa so mnou zaoberáte :)
Pezuma
08.06.07,08:24
A Vy od júla budete povinný platič? Tam sa hodnotí každý druh poistenia samostatne, z povinného poistenia nebudete mať nárok na materskú,lebo nesplníte podmienku 270 dní. Ja by som na dobrovoľné teraz platila z minim.VZ, v decembri na jeden deň odhlásiť a hneď sa prihlásiť ako dobrovolne platiaca s max. VZ
ptimka
08.06.07,17:59
Áno, od júla budem musieť platiť povinne nemoc. poistenie ako SZČO. Ale pri dobrovoľnom poistení nerozumiem celkom, ako myslíte to odhlásenie a prihlásenie sa. 270 dní budem mať až 30.12.2007, to znamená, že by som mala posledný deň v roku na to, aby som sa prihlásila s max. VZ? podľa mňa to by nebolo také jednoduché, nakoľko by išlo o 31.12.2007. Alebo mohla by som sa aj pred splnením 270 dní odhlásiť a následne sa prihlásiť s max. VZ? A čo v prípade, ak od 1.7.2007 by som navýšila VZ z dobrovoľného poistenia na maximum, čiže 28142-7600?? Materskú by mi vyrátali z priemerného VZ za tých 270 dní??
ajobs
10.06.07,19:43
Áno, od júla budem musieť platiť povinne nemoc. poistenie ako SZČO. Ale pri dobrovoľnom poistení nerozumiem celkom, ako myslíte to odhlásenie a prihlásenie sa. 270 dní budem mať až 30.12.2007, to znamená, že by som mala posledný deň v roku na to, aby som sa prihlásila s max. VZ? podľa mňa to by nebolo také jednoduché, nakoľko by išlo o 31.12.2007. Alebo mohla by som sa aj pred splnením 270 dní odhlásiť a následne sa prihlásiť s max. VZ? A čo v prípade, ak od 1.7.2007 by som navýšila VZ z dobrovoľného poistenia na maximum, čiže 28142-7600?? Materskú by mi vyrátali z priemerného VZ za tých 270 dní??

Teraz si zmeň VZ na 7600 Sk, budeš platiť 335 Sk mesačne. Tesne pred nástupom na MD sa odhlásiš z minima, a prihlásiš sa z maxima čiže 28142 Sk. Keďže budeš od júla 2007 povinný platca ako SZČO, potom sa dá zmeniť VZ iba na rozdiel maxima a platby ako SZČO, čiže 28142-7600=20542 Sk.
ptimka
11.06.07,04:37
Ďakujem Ti za odpoveď...ešte mám jednu otázku, dúfam že už poslednú :) za tie dva roky, počas ktorých musím byť poistená minimálne 270 dní, mi budú brať roky 2006 a 2007? čo v prípade, ak ma lekár vypíše na materskú dovolenku ešte v decembri tohto roku? napr. keby ma vypísal od 15.12.2007? brali by mi obdobie od 15.12.2005 až 14.12. 2007? alebo v tom prípade by brali roky 2005 a 2006? za odpoveď vopred ďakujem :)
alušik
11.06.07,04:47
Ďakujem Ti za odpoveď...ešte mám jednu otázku, dúfam že už poslednú :) za tie dva roky, počas ktorých musím byť poistená minimálne 270 dní, mi budú brať roky 2006 a 2007? čo v prípade, ak ma lekár vypíše na materskú dovolenku ešte v decembri tohto roku? napr. keby ma vypísal od 15.12.2007? brali by mi obdobie od 15.12.2005 až 14.12. 2007? alebo v tom prípade by brali roky 2005 a 2006? za odpoveď vopred ďakujem :)
Berie sa obdobie 2 rokov tesne pred nástupom na MD, takže ak by si bola vypísaná 15.12.2007, tak sa berie splnenie podmienky v období od 15.12.2005 do 14.12.2007, nie kalendárne roky.:)
ptimka
11.06.07,06:27
naozaj posledná otázočka :)
ak by sa mi podarilo dohodnúť sa na terajšom pracovisku, aby ma prijali do pracovného pomeru na dva mesiace, aby som s tým mala splnenú podmienku 270 dní nemoc. poistenia z prac. pomeru, mohli by ma prijať v hociktorých mesiacoch do vypísania na materskú? alebo bolo by dobré čím skorej? a v tom prípade malo by dobrovoľné nemoc. poistenie nejaký vplyv na vyrátanie materskej? myslím tu na to, že ak by som aj naďalej platila DNP do konca r. 2007, tak by som mohla mať splnenú podmienku aj z toho poistenia, ale neviem, či v takom prípade by mi brali VZ z toho poistenia alebo z poistenia z pracovného pomeru na vyrátanie materskej...
jankasm
11.06.07,06:38
naozaj posledná otázočka :)
ak by sa mi podarilo dohodnúť sa na terajšom pracovisku, aby ma prijali do pracovného pomeru na dva mesiace, aby som s tým mala splnenú podmienku 270 dní nemoc. poistenia z prac. pomeru, mohli by ma prijať v hociktorých mesiacoch do vypísania na materskú? alebo bolo by dobré čím skorej? a v tom prípade malo by dobrovoľné nemoc. poistenie nejaký vplyv na vyrátanie materskej? myslím tu na to, že ak by som aj naďalej platila DNP do konca r. 2007, tak by som mohla mať splnenú podmienku aj z toho poistenia, ale neviem, či v takom prípade by mi brali VZ z toho poistenia alebo z poistenia z pracovného pomeru na vyrátanie materskej...

Do zamestnania ťa môžu prijať v hociktorých mesiacoch. Ako už písala Alušik, pre splnenie podmienky 270 dní sa posudzuje 2 roky pred nástupom na MD. Je jedno či je to s prerušením zamestnania alebo súvisle, proste musíš ako zamestnanec platiť nemocenské poistenie 270 dní v posledných dvoch rokoch.
Ak budeš mať podmienku 270 dní splnenú z obidvoch poistení, čiže aj z DNP aj zo zamestnania, tak materské ti vlastne vypočítajú dve, jednu z VZ zo zamestnania, a druhú z VZ z DNP.
Ešte upozorním, že ak sa zamestnáš, maximum z DNP môže byť potom len rozdiel 28142 - VZ SZČO - VZ zo zamestnania.;)
Ešte som si na niečo spomenula: v zamestnaní by si mala zotrvať až do nástupu na MD. Pretože ako tehotná máš síce 6 mesačnú ochrannú lehota, do skončenia ktorej keď nastúpiš na MD máš nárok na materskú zo zamestnania, ale SP tvrdí, že keďže si aj dobrovoľne nemocensky poistená, v podstate nie si v ochrannej lehote zo zamestnania, pretože máš nové nemocenské poistenie.
ptimka
11.06.07,11:55
a čo v prípade, ak zruším dobrovoľné nemoc. poistenie, ak ma prijmú do pracovného pomeru? aj vtedy by som mala zostať v zamestnaní až do nástupu na MD? keby som bola zamestnaná napr. august, september a od októbra znovu by som fakturovala ako živnostníčka? aj vtedy by mi brali za rozhodujúce obdobie pre materskú 270 dní, kedy som bola v pracovnom pomere? z prac. pomeru max. VZ môžem mať len rozdiel medzi 28142 a 7600, z čoho musím platiť, ako SZČO?
veronikasad
13.06.07,06:51
Max.vymeriavací základ na nemocenské poistenie, z ktorého je platené aj materské, je do 1.7.2007 25 911,- SK. Ak tvoja hrubá mzda presahuje túto sumu, nemá význam aby si si platila aj ako dobrovoľne poistená osoba.

------------
Veronika

prikladám stanovisko soc. poisťovne:


Naše číslo Vybavuje Bratislava
211-697/2007-2 Mgr. Hudecová/50204509 12. júna 2007
Vec
Materské
Vážená pani,
v súvislosti s Vaším podaním, vo veci materského, oznamujeme nasledovné.
V zmysle § 30 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len ,,zákon“) zamestnankyňa má nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.
V zmysle § 31 ods. 1 zákona v znení zákona č. 439/2004 Z. z. dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a zaplatila poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského za obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského. Podmienka zaplatenia poistného sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa v zmysle § 48 ods. 1 zákona, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Podľa § 48 ods. 2 zákona v znení zákona č. 310/2006 Z. z. do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.
V zmysle § 58 zákona nárok na materské sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ak vznikne nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, materské sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na materské, a dávka materské sa vypláca len jedna.
Podľa § 53 a 55 zákona v znení zákona č. 721/2004 Z. z. výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55. Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
V zmysle § 54 ods. 1 zákona rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je v zásade kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
V zmysle § 138 ods. 16 zákona v znení zákona č. 439/2004 Z. z., ak je poistenkyňa zamestnaná a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená, poistné na nemocenské poistenie platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zamestnania.
Pri určení úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky materského sa prihliada na najvyšší úhrn vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch rozhodujúceho obdobia. Najvyšší úhrn vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie za kalendárne mesiace v období od 1. júla 2006 do 30. júna 2007 je 25 911 Sk a od 1. júla 2007 do 30. júna 2008 je 28 142 Sk.
Vzhľadom na uvedené, v prípade ak si budete platiť poistné na nemocenské poistenie zamestnankyne z maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného (25 911 Sk), tak vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby Vám vychádza v nulovej výške (rozdiel medzi najvyšším úhrnom vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie a vymeriavacím základom na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnankyne je 0 Sk = 25 911 Sk -25 911 Sk).
Poistné zaplatené z dobrovoľného nemocenského poistenia uhradené z úhrnu vymeriavacích základov presahujúcich túto sumu je poistné zaplatené bez právneho dôvodu, a preto sa nemôže z neho vychádzať pri výpočte materského.

S pozdravom


Mgr. Edita Schwottová
riaditeľka odboru nemocenského poistenia
veronikasad
13.06.07,08:04
Za predchádzajúci príspevok som dostala od poraďákov kritické vyjadrenie, môže sa niekto vyjadriť k stanovisku sociálnej poisťovne ?

---------
Veronika
Jana Motyčková
13.06.07,08:43
Stanovisko je v poriadku - nevylučuje vyššie materské ako z maximálneho vymeriavacieho základu, spôsob tu bol niekoľkokrát rozobratý, treba pozorne čítať. Pri platení nemocenského poistenia existuje samozrejme maximálny vymeriavací základ, t.j. ak už platí z maxima zo zamestnania, z DNP má VZ 0. Ale pri vhodnej kombinácii rozhodujúcich období - tak aby sa rozhodujúce obdobie zo zamestnania neprelínalo s rozhodujúcim obdobím z DNP a pri platení z maxima v týchto RO, je možné dosiahnuť materskú z dvojnásobku maxima. Zároveň pre získanie 270 dní DNP je vhodné byť dobrovoľne nemocensky poistená aj keď zo zamestnania už platí z maxima a teda v DNP bude mať nulový vymeriavací základ.
veronikasad
13.06.07,09:08
Čítala som to niekoľko krát, asi som menej chápavá, tak to nechám na odborníkov....

Veronika
Tánička
13.06.07,13:31
Dobrý deň,
známa má nastúpiť na MD 21.09.2007. Bola dobrovoľne nemocensky poistená od 01.11.2005 do 28.02.2006 (VZ 6900) a teraz je nemocensky poistená zo zamestnania od 01.03.2006 a má mesačný plat 8.000,-. Chcela by som sa spýtať, či by sa dalo niečo robiť, aby mala čo najvyššie materské.
Môže sa pripoistiť dobrovoľne? A aký VZ by mala mať?
Alebo mohla by ukončiť pracovný pomer u 1. zamestnávateľa napr. k 19.09.2007 a u 2. zamestnávateľa by nastúpila 20.09.2007? A aký plat by musela mať?
Alebo ako postupovať?
Vopred ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
13.06.07,13:46
No mám obavu, že nárok na materské mať nebude. Aby mala nárok, musí spĺňať podmienku 270 dní poistenia z jedného typu poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Počítam - ak nástup na materskú je 21.9.07, predpokladaný pôrod bude medzi
2.11.07 a 16.11.07.
270 dní späť (od 16.11.) je 19.2.07. Keďže zamestnaná je až od 1.3.07, ak nebola pedtým inde zamestnaná, zo zamestnania jej nárok namaterské nevznikne, iba ak by skoro 2 týždne prenášala (ale to neviem presný termín pôrodu).
DNP ak by v ideálnom prípade pôrod bol 30.10.2007, v posledných 2 rokoch bola zatiaľ poistená 120 dní, potrebuje ešte získať 150 dní poistenia. Ak by sa ešte dnes stihla poistiť, tak 150 dní získa až 10.11.07. Aj keby bol pôrod neskôr (po 10.11.07), tak jej to nepomôže, lebo stratí porebné dni poistenia z r.2005.


Pomohlo by, iba ak by bola okrem súčasného zamestnania v posledných 2 rokoch aspoň pár dní zamestnaná niekde inde.


Zle som pozrela dátumy, takže opravujem. Nárok na materské bude mať zo zamestnania. Ďakujem za upozornenie od jankasm a ospravedlňujem sa.
Jana Motyčková
13.06.07,13:51
Aby to nebolo také deprimujúce, bude mať nárok na nemocenské z poistenia zo zamestnania najmenej 6 týždňov pred očakávným pôrodom a 6 týždňov po pôrode. Tu je potom vhodné zvážiť možnosti navýšenia DVZ.
V tomto prípade prvých 10 dní hradí náhradu príjmu pri PN zamestnávateľ.
ptimka
13.06.07,17:40
ahojte, mohol by mi niekto prosím Vás správne povedať, aké obdobie sa berie do 270 dní, počas ktorých musím byť poistená? alušik (alenka) napísala, že "sa berie obdobie 2 rokov tesne pred nástupom na MD, takže ak by si bola vypísaná 15.12.2007, tak sa berie splnenie podmienky v období od 15.12.2005 do 14.12.2007, nie kalendárne roky."...no ale dneska janka motyčková zasa písala, že 270 dní späť sa berie od termínu pôrodu...bolo by mi to veľmi dôležité správne vedieť, nakoľko keby sa naozaj bralo obdobie, ako písala janka, tak by som mala 270 dní z DNP za rok 2007 (rodiť určite budem až v r.2008-najskôr koncom januára a od 5.4.2007 som DNP) a v tom prípade by som nemusela nastúpiť do prac. pomeru, aby som za roky 2006 a 2007 mala 270 dní z prac. pomeru (2006 som mala 212 dní od 1.1. do 31.7.2006)... v opačnom prípade ale najlepšie riešenie pre mňa by naozaj bol pracovný pomer...ďakujem vám vopred za odpovede
Manual
13.06.07,17:57
Citácia z drak.porada.sk
Zákon o sociálnom poistení, § 48 až 53 Materské
Autor Jozef Mihál
16-10-06
Materské je nemocenská dávka nahrádzajúca príjem pred a po pôrode dieťaťa.

Aké podmienky je potrebné splniť

Poistenkyňa má nárok na materské len za predpokladu, že spĺňa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky (viď vyššie).

Podľa § 48 zákona, nárok na materské má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

Pritom do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Nemocenské poistenie pritom nemusí trvať nepretržite.
ptimka
14.06.07,04:42
Takže podľa § 48 zákona nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní...takže ak termín pôrodu budem mať napr. 2.2.2008, tak tých 270 dní poistenia mám vlastne z niektorého poistenia (buď z dobrovoľného, alebo z prac. pomeru) spĺňat od 2.2.2006 do 1.2.2008?? môže mi to niekto prosím vás potvrdiť??
jankasm
14.06.07,05:22
Takže podľa § 48 zákona nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní...takže ak termín pôrodu budem mať napr. 2.2.2008, tak tých 270 dní poistenia mám vlastne z niektorého poistenia (buď z dobrovoľného, alebo z prac. pomeru) spĺňat od 2.2.2006 do 1.2.2008?? môže mi to niekto prosím vás potvrdiť??

Áno, uvažuješ správne, berú sa do úvahy 2 roky pred pôrodom a počas tých dvoch rokov musí byť nemocenské poistenie platené aspoň 270 dní. ;)
jankasm
14.06.07,05:30
Keďže zamestnaná je až od 1.3.07, ak nebola pedtým inde zamestnaná, zo zamestnania jej nárok namaterské nevznikne, iba ak by skoro 2 týždne prenášala (ale to neviem presný termín pôrodu).


Ja zakladateľku otázky pre zmenu trošku poteším. :---
Nárok na materská zo zamestnania jej vznikne, pretože Janka si zle pozrela dátum začiatku zamestnania, ktorý nie je 1.3.2007 ale 1.3.2006. Takže podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch je z titulu zamestnanca splnená.
Odporúčam, ako si písala, ukončiť PP pár dní pred nástupom na MD, a následne uzatvoriť nový PP, môže byť aj u toho istého zamestnávateľa, s maximálnym VZ (od 1.7.2007 to bude 28142,-). Tvoja materská bude potom počítaná z tohto posledného, čiže maximálneho VZ. ;) :cool:
Tánička
14.06.07,08:21
No mám obavu, že nárok na materské mať nebude. Aby mala nárok, musí spĺňať podmienku 270 dní poistenia z jedného typu poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Počítam - ak nástup na materskú je 21.9.07, predpokladaný pôrod bude medzi
2.11.07 a 16.11.07.
270 dní späť (od 16.11.) je 19.2.07. Keďže zamestnaná je až od 1.3.07, ak nebola pedtým inde zamestnaná, zo zamestnania jej nárok namaterské nevznikne, iba ak by skoro 2 týždne prenášala (ale to neviem presný termín pôrodu).
DNP ak by v ideálnom prípade pôrod bol 30.10.2007, v posledných 2 rokoch bola zatiaľ poistená 120 dní, potrebuje ešte získať 150 dní poistenia. Ak by sa ešte dnes stihla poistiť, tak 150 dní získa až 10.11.07. Aj keby bol pôrod neskôr (po 10.11.07), tak jej to nepomôže, lebo stratí porebné dni poistenia z r.2005.


Pomohlo by, iba ak by bola okrem súčasného zamestnania v posledných 2 rokoch aspoň pár dní zamestnaná niekde inde.


Zle som pozrela dátumy, takže opravujem. Nárok na materské bude mať zo zamestnania. Ďakujem za upozornenie od jankasm a ospravedlňujem sa.


Prosím Vás a môžem ešte niečo?
Je teda zamestnaná od 01.03.2006 s príjmom 8000,-. Na materskú má nastúpiť 21.09.2007, termín pôrodu jej vychádza na 02.11.2007. Viem že VZ na materské sa bude počítať z roku 2006, zrejme bude mať nízke materské.
Môže ukončiť pracovný pomer u terajšieho zamestnávateľa napr. k 18.09.2007 a 19.09.2007 nastúpiť u iného zamestnávateľa s vyšším (akým?) platom? Ako by sa potom rátalo materské, teda VZ na materské? A môže sa to vôbec?
Ďakujem

Aha, ďakujem Janksam, neskoro som si prečítala príspevky. Ďakujem aj Janke Motyčkovej.
ajobs
15.06.07,18:56
Prosím Vás a môžem ešte niečo?
Je teda zamestnaná od 01.03.2006 s príjmom 8000,-. Na materskú má nastúpiť 21.09.2007, termín pôrodu jej vychádza na 02.11.2007. Viem že VZ na materské sa bude počítať z roku 2006, zrejme bude mať nízke materské.
Môže ukončiť pracovný pomer u terajšieho zamestnávateľa napr. k 18.09.2007 a 19.09.2007 nastúpiť u iného zamestnávateľa s vyšším (akým?) platom? Ako by sa potom rátalo materské, teda VZ na materské? A môže sa to vôbec?
Ďakujem

Aha, ďakujem Janksam, neskoro som si prečítala príspevky. Ďakujem aj Janke Motyčkovej.

Áno, môže to byť tak, čiže 18.9.2007 ukončenie PP, 19.9.2007 začiatok nového PP (môže byť aj u toho istého zamestnávateľa), nástup 21.9.2007 na MD. RO bude 19.9.2007-20.9.2007, VZ maximálny teda 28.142 Sk.
mina311
18.06.07,11:05
Neviem ci nebudem tak trochu MIMO TÉMY... ale potrebovala by som surne odpoved na tuto otazku:

Zamestnankyna po ukonceni MD nastupi do prace a ihned jej bude dana vypoved z organizacnych dovodov (zaniklo prac.miesto) - ma vsak nevycerpanu dovolenku este spred 3 rokov - moze sa jej tato dovolenka cela preplatit pri ukonceni prac. pomeru, alebo si ju musi normalne docerpat a az po docerpani dovolenky sa jej da vypoved?! Dakujem za odpoved.
jankasm
18.06.07,11:24
Neviem ci nebudem tak trochu MIMO TÉMY... ale potrebovala by som surne odpoved na tuto otazku:

Zamestnankyna po ukonceni MD nastupi do prace a ihned jej bude dana vypoved z organizacnych dovodov (zaniklo prac.miesto) - ma vsak nevycerpanu dovolenku este spred 3 rokov - moze sa jej tato dovolenka cela preplatit pri ukonceni prac. pomeru, alebo si ju musi normalne docerpat a az po docerpani dovolenky sa jej da vypoved?! Dakujem za odpoved.

Samozrejme, všetka dovolenka sa jej pri ukončení PP môže normálne preplatiť. ;)
mina311
18.06.07,12:51
A ešte jedna asi tiež total samozrejma otazka pre vas všetkych... tato zamestnankyna nastupila na MD 8.5.2004 predtym - presne 122 dni bola na PN (t. j. od 7. 1. do 7. 5. 2004) - t. j. krati sa jej DOV o 2*1/12 potom bola na MD a od 20. 11. nastupila na RD a do konca roka to je 42 dni - za tychto 42 dni sa jej tiez krati dovolenka za kazdych 22 dni o 1/12-tinu? Alebo sa to nepripocitava od zaciatku roka?
Este ze som nasla takuto super stranku na poradenie... inac by som bola asi v koncoch.... Dakujem
jankasm
19.06.07,08:02
A ešte jedna asi tiež total samozrejma otazka pre vas všetkych... tato zamestnankyna nastupila na MD 8.5.2004 predtym - presne 122 dni bola na PN (t. j. od 7. 1. do 7. 5. 2004) - t. j. krati sa jej DOV o 2*1/12 potom bola na MD a od 20. 11. nastupila na RD a do konca roka to je 42 dni - za tychto 42 dni sa jej tiez krati dovolenka za kazdych 22 dni o 1/12-tinu? Alebo sa to nepripocitava od zaciatku roka?
Este ze som nasla takuto super stranku na poradenie... inac by som bola asi v koncoch.... Dakujem

Tie dni spočítaš dokopy v rámci jedného kalendárneho roka. Takže dni PN 122 + dni RD 42 = 164. Za 164 dní je krátenie o 3/12. ;)
tulinko
25.06.07,05:14
Pekný deň,
mám jednu otázku, aj keď možno mimo témy, ale myslím, že bude zaujímať všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému "zvýšenia materského".
Má už niekto praktickú skúsenosť s vyplácaním materského v takejto forme ???
Totižto rozprával som sa s "tetami zo Soc. poisťovne" z dvoch nezávislých SP v BA, a pozerali sa na mňa nanajvýš nechápavo a s údivom, aj keď nepopreli, že sa takýto spôsob dá aplikovať do praxe.
Prosím, napíšte, kto má nejakú konkrétnu skúsenosť, ďakujem.
jankasm
25.06.07,06:57
Pekný deň,
mám jednu otázku, aj keď možno mimo témy, ale myslím, že bude zaujímať všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému "zvýšenia materského".
Má už niekto praktickú skúsenosť s vyplácaním materského v takejto forme ???
Totižto rozprával som sa s "tetami zo Soc. poisťovne" z dvoch nezávislých SP v BA, a pozerali sa na mňa nanajvýš nechápavo a s údivom, aj keď nepopreli, že sa takýto spôsob dá aplikovať do praxe.
Prosím, napíšte, kto má nejakú konkrétnu skúsenosť, ďakujem.

Ja svoju praktickú skúsennosť napíšem niekedy v auguste, kedy dostanem prvú materskú. začiatkom júla nastupujeme na materskú dovolenku. :)
Ale myslím, že určite nebudem prvá, ktorá využíva možnosť dostávať vyššie materské spomínanou formou. Tetušky v SP sa môžu tváriť nechápavo, pretože v podstate je to tak trošku využitie toho, čo nám umožňuje zákon, a tieto tetušky asi ani netušia, že je také niečo možné. :rolleyes: :D
jankasm
25.06.07,07:41
Začínam uskutočňovať svoj plán pre získanie vyššej materskej a prosím ešte o jednu radu. :cool:
29.6.-30.6.2007 budem dobrovoľne nezamestnaná. Prihlásim sa na ZP a zaplatím si poistné. Mám sa prihlásiť aj na dobrovoľné poistenie dôchodkové a v nezamestnanosti? Alebo tie dva dni, ak by som sa neprihlásila a nemala ich zaplatené mi nijako neovplyvnia v budúcnosti napr. nárok na dôchodok?
Ja myslím že nie, ale radšej si to chcem overiť. Vopred vďaka. :) ;)
Katy a R
25.06.07,07:54
Pekný deň,
mám jednu otázku, aj keď možno mimo témy, ale myslím, že bude zaujímať všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému "zvýšenia materského".
Má už niekto praktickú skúsenosť s vyplácaním materského v takejto forme ???
Totižto rozprával som sa s "tetami zo Soc. poisťovne" z dvoch nezávislých SP v BA, a pozerali sa na mňa nanajvýš nechápavo a s údivom, aj keď nepopreli, že sa takýto spôsob dá aplikovať do praxe.
Prosím, napíšte, kto má nejakú konkrétnu skúsenosť, ďakujem.


Z vlastnej skúsenosti (rôzne vybavovačky - zdravotné postihnutie v rodine, dobrovoľné poistenie ... ) by som chcela poradiť, že za "tetami zo SP" treba ísť až vtedy, keď už sa aspoň trošku orientujem v zákone o sociálnom poistení. Najideálnejšie prísť tam s hotovou vecou a nežiadať o radu. Myslím, že tu na porade je možnosť nájsť odpoveď skoro na všetko.
Jana Motyčková
25.06.07,08:44
Začínam uskutočňovať svoj plán pre získanie vyššej materskej a prosím ešte o jednu radu. :cool:
29.6.-30.6.2007 budem dobrovoľne nezamestnaná. Prihlásim sa na ZP a zaplatím si poistné. Mám sa prihlásiť aj na dobrovoľné poistenie dôchodkové a v nezamestnanosti? Alebo tie dva dni, ak by som sa neprihlásila a nemala ich zaplatené mi nijako neovplyvnia v budúcnosti napr. nárok na dôchodok?
Ja myslím že nie, ale radšej si to chcem overiť. Vopred vďaka. :) ;)
Nárok na dôchodok to ovplyvní iba minimálne. Stačí to ZP.
jankasm
25.06.07,08:47
Nárok na dôchodok to ovplyvní iba minimálne. Stačí to ZP.

Ďakujem. :)
ajobs
25.06.07,20:24
Pekný deň,
mám jednu otázku, aj keď možno mimo témy, ale myslím, že bude zaujímať všetkých, ktorí sa zaujímajú o tému "zvýšenia materského".
Má už niekto praktickú skúsenosť s vyplácaním materského v takejto forme ???
Totižto rozprával som sa s "tetami zo Soc. poisťovne" z dvoch nezávislých SP v BA, a pozerali sa na mňa nanajvýš nechápavo a s údivom, aj keď nepopreli, že sa takýto spôsob dá aplikovať do praxe.
Prosím, napíšte, kto má nejakú konkrétnu skúsenosť, ďakujem.


Mám osobnú skúsenosť s vyplácaním materského z 3 nemocenských poistení (v pohode - ak je všetko dobre nastavené, SP nemá šancu to ovplyvniť - 1x DNP, 2x zamestnanie), a nemocenského z 2 poistení - 1 x DNP a 1x zamestnanie (taktiež v pohode-poistencovi ho vyplácajú už 10 mesiacov).
Katy a R
26.06.07,18:46
A PNku treba mať od lekára 2x pri (aj ako zamestnanec 1, aj ako DPO -3)?
Orsz
26.06.07,18:47
A PNku treba mať od lekára 2x pri (aj ako zamestnanec 1, aj ako DPO -3)?

Áno, treba na to lekára upovedomiť - on to vystaví.
Katy a R
26.06.07,18:53
Áno, treba na to lekára upovedomiť - on to vystaví.

ďakujem - dúfam, že lekári nerobia okolo toho vedu.
Orsz
26.06.07,18:59
ďakujem - dúfam, že lekári nerobia okolo toho vedu.

To určite nie - robí to veľa ľudí, takže to veľmi dobre poznajú. Dokonca nerobia problém vystaviť to spätne, ak na to pozabudneš.
zusa
27.06.07,16:49
Dobry den...chcem sa opytat - je nejaky "strop" pre vypocet materskej? Nastupujem na matersku v 11/2007 a niekde som citala, ze ta sa vypocitava zo vseobecneho zakladu 28.000,- Sk...Ak mam VZ vyssi, je mi to houby platne? Vdaka :-)
jankasm
28.06.07,06:21
Dobry den...chcem sa opytat - je nejaky "strop" pre vypocet materskej? Nastupujem na matersku v 11/2007 a niekde som citala, ze ta sa vypocitava zo vseobecneho zakladu 28.000,- Sk...Ak mam VZ vyssi, je mi to houby platne? Vdaka :-)

V podstate máš pravdu, je to to "houby platné".
V podstate nie je strop pre výpočet materskej, ale je určený strop pre mesačný odvod na nemocenské poistenie. V jednoduchosti povedané, môžeš mesačne zarobiť aj 100000,- strop pre odvod na nem. poistenie bude od 1.7.2007 v sume 28142,-. Z tejto sumy aj v skutočnosti odvedieš zo svojej mzdy odvod na NP. Zo zvyšku už nie. Materská sa potom počíta z VZ, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie.
ajobs
30.06.07,11:47
V podstate máš pravdu, je to to "houby platné".
V podstate nie je strop pre výpočet materskej, ale je určený strop pre mesačný odvod na nemocenské poistenie. V jednoduchosti povedané, môžeš mesačne zarobiť aj 100000,- strop pre odvod na nem. poistenie bude od 1.7.2007 v sume 28142,-. Z tejto sumy aj v skutočnosti odvedieš zo svojej mzdy odvod na NP. Zo zvyšku už nie. Materská sa potom počíta z VZ, z ktorých sa platilo nemocenské poistenie.


Ak ovšem pracuješ nepretržite, a v 11/2007 nastupuješ na MD, potom sa ti bude materské vypočítavať z VZ roku 2006, kde boli nižšie maximá ako v súčasnosti.
Od 1.1.2006 do 30.6.2006 bolo maximum 23738 Sk, od 1.7.2006 do 31.12.2006 bolo maximum 25911 Sk.
Orsz
30.06.07,20:58
Prosím o radu:chceli by sme mať bábetko, od 20.6.07 začala som si platiť dobrovolné nemocenské poistenie z rozdielu až do výšky maximálneho vymeriavacieho základu.Chcela by som pripomenúť že od 1.3.07 do súčastnosti som zamestnaná na trvalý úvazok. Predošlé zamestnanie trvalo od 16.2.05-15.9.06, počas tohto obdobia bola som aj na PN, ktoré trvalo od:18.4.06-5.5.06; 29.5.06-14.7.06. A od 16.09.06-31.3.07 som bola evidovaná na ÚP.S tým že som si začala platiť dobrovolné nemoc.poistenie budem mať nárok na maximálnu výšku materskej? Ešte by som sa chcela opýtať že ak zaplatím viac ako je vymeriavaci základ pre nemocenské poistenie, ovplyvní to mojú materskú, alebo sa to považuje iba ako preplatok? Dakujem pekne za odpoved.

Ande, prosím Ťa nepíš ten istý problém do viacerých tém. Stačí ak napíšeš do jednej :cool: .
Viiila76
01.07.07,18:09
Úžasná vec tento internet a táto stránka ešte viac... :D Poprosila by som o odobrenie, resp. opravu o mojich blízkych plánoch o budúcnosti.

Zamestnaná som u zamestnávateľa č. 1 od r. 1997, hrubý príjem je cca 25000,00 Sk. Od 1.7.2007 som sa prihlásila na DNP, platiť budem z minimálneho VZ.

Povedzme, že 1.9.2008 nastúpim na MD. 270 dní bude splnených.

Zamestnávateľ č. 1:
31.7.2008 rozviažem pracovný pomer
1.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
od 26.8.2008 si zoberiem neplatené voľno

DNP:
25.8.2008 sa odhlásim z DNP
26.8.2008 sa prihlásim na DNP (z maximálneho VZ)

Ako do toho vtesnám aj zamestnávateľa č. 2, s ktorým by som uzatvorila pracovný pomer od 1.8.2008?

Ďakujem pekne za odpoveď :)
ajobs
01.07.07,23:23
Úžasná vec tento internet a táto stránka ešte viac... :D Poprosila by som o odobrenie, resp. opravu o mojich blízkych plánoch o budúcnosti.

Zamestnaná som u zamestnávateľa č. 1 od r. 1997, hrubý príjem je cca 25000,00 Sk. Od 1.7.2007 som sa prihlásila na DNP, platiť budem z minimálneho VZ.

Povedzme, že 1.9.2008 nastúpim na MD. 270 dní bude splnených.

Zamestnávateľ č. 1:
31.7.2008 rozviažem pracovný pomer
1.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
od 26.8.2008 si zoberiem neplatené voľno

DNP:
25.8.2008 sa odhlásim z DNP
26.8.2008 sa prihlásim na DNP (z maximálneho VZ)

Ako do toho vtesnám aj zamestnávateľa č. 2, s ktorým by som uzatvorila pracovný pomer od 1.8.2008?

Ďakujem pekne za odpoveď :)

Súhlasím, a zamestnávateľa č.2 tam dostaneš tak, že musíš mať ďalšie neplatené voľno, a nesmie ti bežať DNP. Lepšie je to rozvrhnúť do 2 mesiacov, napr. 25.7.2008 ukončiť PP aj DNP. od 26.7. do 31.7.2008 dať DNP z maxima, a od 1.8.2008 uzavrieť jeden PP (napr. do 15.8.2008), potom NV v ďalších dňoch, a od 18.8. do 21.8.2008 urobiť ďalší PP (počas NV v 1. pracovnom pomere). Dňa 22.8.2008 ukončiť NV v 1. PP a nastúpiť súčasne na MD.
Viiila76
02.07.07,05:39
Ďakujem pekne Takže ešte raz rekapitulácia, s prihliadnutim na kalendár r. 2008 :):

Zamestnávateľ č. 1:
28.7.2008 rozviažem pracovný pomer
1.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
od 18.8.2008 do 31.8.2008 si zoberiem neplatené voľno
1.9.2008 nastupim na MD

Zamestnávateľ č.2:
18.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
31.8.2008 ukončím pracovný pomer
1.9.2008 nastúpim na MD

DNP:
28.7.2008 sa odhlásim z DNP
29.7.2008 sa prihlásim na DNP (z maximálneho VZ)
31.7.2008 sa odhlásim z DNP
1.9.2008 nastúpim na MD a prihlásim sa na DNP (z minimálneho VZ)

Ďakujem pekne ešte raz za odobrenie, prídem si to ešte overiť, keď bude moje materstvo aktuálne. :)
ptimka
03.07.07,05:02
ahojte,
chcela by som sa informovať, ako je to s platením poistného v prípade SZČO po nástupe na materskú dovolenku? ak od 1.1.2008 nastúpim na MD, od tohto dňa nebudem povinná platiť, kým dostávam materskú a po materskej kým dostávam rodičovský príspevok? takže vlastne 3 roky nebudem povinná odvádzať poistné do sociálnej poisťovne, ak nebudem vykonávať činnosť SZČO? čo s poistným do zdravotnej poisťovne? za odpovede vám vopred ďakujem
Jana Motyčková
03.07.07,05:54
SP : Počas MD sa poistné neplatí, po skončení poberania materského ak budeš poberať RP, treba dať na SP vyhlásenie, že nevykonávaš činnosť SZČO, potom sa povinné poistenie prerušuje. Zároveň je dobré sa prihlásiť na platenie dôchodkového poistenia štátom od narodenia dieťaťa - to treba urobiť do 15 dní od narodenia.
Pokiaľ ide o ZP - ak nebudeš mať prerušenú živnosť, stále si považovaná pre ZP za SZČO a máš teda povinnosti SZČO (RZZP). Počas materskej aj poberania RP sa na teba nevzťahuje minimálny základ. Pokiaľ ide o preddavky, musíš platiť sumu, ktorá ti vyšla v RZZP - bez ohraničenia na minimum (predposledný riadok). V RZZP sa potom posudzuje skutočný príjem bez ohľadu na minimálny základ, čiže zaplatíš zo skutočného príjmu - ak by bol 0, tak zaplatené preddavky vrátia. Materskú aj RP treba do ZP nahlásiť.
ptimka
03.07.07,08:17
ďakujem Ti veľmi pekne Janka za odpoveď...takže v roku 2008 celý rok budem musieť platiť tých 1064 Sk, čo mi vyšlo v ročnom zúčtovaní...ak to dobre rozumiem...a ešte sa chcem opýtať, prečo je vlastne dobré prihlásiť sa na platenie dôchodkového poistenia štátom? myslela som, že počas MD a poberania RP za mňa vlastne platí všetko štát...nie je to tak? na dôchodkové poistenie treba sa zvlášť prihlásiť?
Jana Motyčková
03.07.07,09:17
V r.2008 budeš platiť to, či ti vyšlo v predposlednom riadku v preddavkoch, nie v polsednom riadku (predpokadám, že to nebolo 1064 Sk).
Počas poberania RP štát platí DP iba ak sa prihlásiš na DP štátom. Poistenie v nezamestannosti a nemocenské poistenie štát vôbec neplatí.
lila19
03.07.07,11:25
ahojte, mam prosbu-neviete mi poradit, ako si mozem vytlacit celu diskusiu? skusala som v moznosti - praca s temou - verzia pre tlac. ale stale mi len vypise, ze tlac je mozna len pre registrovanych uzivatelov. dakujem.
ajobs
03.07.07,21:52
ahojte, mam prosbu-neviete mi poradit, ako si mozem vytlacit celu diskusiu? skusala som v moznosti - praca s temou - verzia pre tlac. ale stale mi len vypise, ze tlac je mozna len pre registrovanych uzivatelov. dakujem.

Však ty si registrovaná, takže by to nemal byť problém. Ale načo si chceš tlačiť celú diskusiu, však len v tejto téme je to 63 strán.:eek: :eek:
Viiila76
09.07.07,06:48
Kamaratka 5.7. nastupila na matersku dovolenku, 3.7. bola u lekara ten jej vraj vystavil nejaky papier, ze nastupuje na matersku s tym, ze musela podpisat nejake vyhlasenie, ze na odvody jej prispieval len jeden zamestnavatel... Lenze 4.7. sa jej naskytla moznost, ze moze uzatvorit este jeden PP aj ked len na jeden den, v prvom zamestnani si vybavila NV na tento den. Myslite, ze je vsetko OK a moze dostat aj z druheho PP matersku davku?
ivkamt
09.07.07,07:05
Dobrý deň.

Mám v tých zákonoch trošku chaos.Momentálne som zamestnaná na dobu určitú od 14.3.2007 do 14.09.2007 a nástup na materskú mám v 29.11.2007. Minulý rok som pracovala od 1.1.2006 do 20.9.2006 potom som bola dobrovolne nezamestnaná..
No a chcem sa spýtať.Čitala som tu, že výška materskej by sa mala počítať z posledného zamestnania..
Ak by som sa teda na tie 2 mesiace zamestnala u známeho, ktorý by mi dal vyšší plat tak by sa mi materská počítala z toho?
A aké by za mňa musel tie 2 mesiace platiť odvody keby mi dal plat dákych 20 000?
Ako dlho by sa mi vyplácala materská vypočítaná z tohto príjmu.Celých 24 mesiacov, alebo kratšie.

Prosím poradte mi, alebo mi aspon odporučte kde sa na to môžem spýtať
Jozef Mihál
09.07.07,08:39
ahojte, mam prosbu-neviete mi poradit, ako si mozem vytlacit celu diskusiu? skusala som v moznosti - praca s temou - verzia pre tlac. ale stale mi len vypise, ze tlac je mozna len pre registrovanych uzivatelov. dakujem.
Ide o chybu systému na Porade, Richard pracuje na jej odstránení.
Jozef Mihál
09.07.07,08:41
Momentálne som zamestnaná na dobu určitú od 14.3.2007 do 14.09.2007 a nástup na materskú mám v 29.11.2007. Minulý rok som pracovala od 1.1.2006 do 20.9.2006 potom som bola dobrovolne nezamestnaná..
No a chcem sa spýtať.Čitala som tu, že výška materskej by sa mala počítať z posledného zamestnania..
Ak by som sa teda na tie 2 mesiace zamestnala u známeho, ktorý by mi dal vyšší plat tak by sa mi materská počítala z toho?
A aké by za mňa musel tie 2 mesiace platiť odvody keby mi dal plat dákych 20 000?
Ako dlho by sa mi vyplácala materská vypočítaná z tohto príjmu.Celých 24 mesiacov, alebo kratšie.

Prosím poradte mi, alebo mi aspon odporučte kde sa na to môžem spýtať
Materská sa počíta z posledného zamestnania, aj keď by trvalo len dva mesiace. Materská sa vypláca v zásade po dobu 28 týždňov a to aj v takomto prípade.

Pri plate 20000 Sk sú odvody zamestnanca cca 13,4% a odvody zamestnávateľa cca 35,2%.
ivkamt
10.07.07,06:28
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Takže ak by som robila 2 mesiace u známeho za 20 000 mesačne, odviedli by sme dohromady cca 19 000,- ale 28 mesiacov by som dostávala cca 55% z 20 000,- čo je asi 10 800,-?
A ak by som u neho robila len 1 mesiac?Dá sa to aj tak? To by sme odviedli dohromady len cca 9500 a materská by bola vlastne rovnaka.Alebo sa to tak nedá?

Ďakujem
Viiila76
10.07.07,07:56
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Takže ak by som robila 2 mesiace u známeho za 20 000 mesačne, odviedli by sme dohromady cca 19 000,- ale 28 mesiacov by som dostávala cca 55% z 20 000,- čo je asi 10 800,-?
A ak by som u neho robila len 1 mesiac?Dá sa to aj tak? To by sme odviedli dohromady len cca 9500 a materská by bola vlastne rovnaka.Alebo sa to tak nedá?

Ďakujem




Ak som to ja dobre pochopila, tak staci aj par dni, nemusis mesiacov,
hlavne aby si mala spolocne tych 270 dni za dva roky.

a nie 28 mesiacov, ale 6 mesiacov sa pobera materska...
ivkamt
10.07.07,08:21
aha...a potom po tých 28 týždnoch budem poberať čo? a koľko?

Ďakujem
Viiila76
10.07.07,08:33
Pokial viem, tak okolo 4500 Sk... ale ako dlho sa to pobera to neviem, tak daleko som nepatrala :)
Dufam, ze som Ti vsetko povedala dobre, ja v tom mam tiez este hokej :)
galanova
12.07.07,16:21
Dobry den, potrebovala by som radu.
Terajsi PP ukoncim 31.8. a od 1.9. do 15.9 sa zamestnam u znameho s max.VZ. 16.9. alebo tak nejako som planovala nastup na matersku. Urobila som tak kvoli max.materskej - isto vsetci chapete. Od soc.poistovne mi prislo stanovisko, ze 6 tyzdnov pred plan.terminom porodu co je 20.10. vychadza nastup na matersku na 1.9. Dost dobre nerozumiem ich stanovisku, preco ak nastupim na matersku 16.9., budem mat narok len 22 tyzdnov odo dna porodu, najviac 28 tyzdnov od vzniku naroku na materske (od 1.9.2007). Kolko tyzdnov teda budem dostavat matersku?
Dakujem fundovanym za odpoved.
Jozef Mihál
12.07.07,16:37
Tak ako píše SP, je to podľa zákona, pozrite § 48 ods. 7 zákona 461/2003. Odporúčam nastúpiť na materskú 4.9. a keď už, tak snažiť sa prenášať.
kometa
12.07.07,20:36
Chcela by som sa spýtať, či musím pozastaviť živnosť, keď v tomto mesiaci nastupujem na materskú? V prípade, že ju nechám, odvody do socialnej i zdravotnej poistovne platiť nemusím, však? Alebo sa snáď mýlim... Materská dávka je definovaná ako príjem, alebo nie?
A ešte jedna otázočka: môžem i počas materskej vyfaktúrovať, resp.prijať peniaze za sprostredkovateľskú činnosť (keďže tak fungujem a platby mi chodia podľa toho ako klienti platia - ja vlastne nevykonávam žiadnu prácu, ale platby (peniaze) mi dochádzajú priebežne podľa splatnosti).
Moc ďakujem tomu, kto mi vie poradiť.
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
kometa
Romana
17.07.07,06:47
Zdravím všetkých. Od 1.9.2007 prechádzam na živnosť. Ak som správne pochopila aby som mala nárok na materskú budem si platiť dobrovoľné poistenie do SP aby som splnila 270 dní poistenia zo SZČO. Môžem platiť odvody z minima a pred nástupom na materskú sa napríklad dva mesiace pred odhlásim a znova prihlásim ale z maximálnym VZ? Správne? a ešte ma napadlo, spočítava sa doba poistenia 270 dní napríklad zo zamestnania a zo živnosti alebo z dobrovolného poistenia a z povinného? alebo musím mať z každého 270 dní aby bol nárok na materskú?
ajobs
17.07.07,20:42
Zdravím všetkých. Od 1.9.2007 prechádzam na živnosť. Ak som správne pochopila aby som mala nárok na materskú budem si platiť dobrovoľné poistenie do SP aby som splnila 270 dní poistenia zo SZČO. Môžem platiť odvody z minima a pred nástupom na materskú sa napríklad dva mesiace pred odhlásim a znova prihlásim ale z maximálnym VZ? Správne? a ešte ma napadlo, spočítava sa doba poistenia 270 dní napríklad zo zamestnania a zo živnosti alebo z dobrovolného poistenia a z povinného? alebo musím mať z každého 270 dní aby bol nárok na materskú?

V súčasnosti sa doby poistenia z jednotlivých druhov poistení (teda zamestnanec, SZČO a DNP) nespočítavajú, takže je potrebné dosiahnuť 270 dní samostatne z každého typu poistenia. Ale ak by od 1.1.2008 platila navrhnutá novela zákona o sociálnom poistení, mali by sa dať jednotlivé doby poistenia spočítať. Ale pozor, ide zatiaľ iba o návrh, ktorý neprešiel ani pripomienkovým konaním.
janasiv
18.07.07,16:35
Ahojte,

ja som na rodicovskej dovolenke. Planujem prejst z jednej rodicovskej dovolenky do druhej. Je nejaka sanca aby mi pri druhom dietati znova vznikol narok na matersku, ak nie som ani zamestnana ani SZCO? Napr. keby som si platila dobrovolne socialne poistenie? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
18.07.07,19:30
Áno, prihláste sa v SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, vymeriavací základ si pre začiatok určite na 7600 Sk. Ak ste ale už tehotná, je neskoro, podmienkou na získanie materského je aby dobrovoľné nem.poistenie trvalo v čase dvoch rokov pred pôrodom aspoň 270 dní.
Marti.ka
19.07.07,07:34
Ahojte. Chcem sa len uistiť, či je všetko ako má byť, aby bola dosiahnutá maximálna materská. Predpokladaný termín pôrodu je 20.09. Obdobie dobrovoľného poistenia 270 dní uplynulo 10.07. pri min. vymeriavaciom základe. Stačí sa teraz napr. 2 mesiace pred plánovaným pôrodom prihlásiť na dobrovoľné poistenie s max. vymeriavacím základom pri dosiahnutí maximálnej materskej 28 týždňov? Ďakujem.
ajobs
19.07.07,20:24
Ahojte. Chcem sa len uistiť, či je všetko ako má byť, aby bola dosiahnutá maximálna materská. Predpokladaný termín pôrodu je 20.09. Obdobie dobrovoľného poistenia 270 dní uplynulo 10.07. pri min. vymeriavaciom základe. Stačí sa teraz napr. 2 mesiace pred plánovaným pôrodom prihlásiť na dobrovoľné poistenie s max. vymeriavacím základom pri dosiahnutí maximálnej materskej 28 týždňov? Ďakujem.

Áno, tesne pred nástupom na MD sa treba odhlásiť z DNP z minima a prihlásiť na DNP z maxima.
janasiv
25.07.07,12:15
Este by som sa chcela spytat, lebo nie som si ista, ci som spravne pochopila retazove porody. V 5/2005 som nastupila na prvu matersku dovolenku. Predtym som pracovala 21 mesiacov. Ak by som otehotnela v roku 2007 a porodila pocas roka 2008, mala by som narok na materske este z predchadzajuceho pracovneho pomeru, z ktoreho som nastupila na matersku dovolenku (kedze rodicovska dovolenka by sa mala zapocitavat do poistenia) a z coho by sa mi ratal VZ?
iris07
25.07.07,12:15
ahojte,
od r. 2004 som na materskej a potom rodičovskej dovolenke. stále som zamestnaná v tej istej firme a od 1.1.2007 som nastúpila späť, pričom som zostala aj na RD a tiež tehotná :)
termín mám koncom septembra, takže materská by sa mi mala rátať z predpokladaného príjmu za rok 2006 u môjho zamestnávateľa.
môže mi zamestnávateľ uviesť aj príjem 28.000,- hrubého, ak ho v tomto roku už zamestnaná nedosahujem? nemá voči tomu SP nejaké výhrady? alebo sa ešte stihnem nanovo zamestnať s max. VZ na nejaký týždeň :rolleyes:
ďakujem
ajobs
25.07.07,15:20
ahojte,
od r. 2004 som na materskej a potom rodičovskej dovolenke. stále som zamestnaná v tej istej firme a od 1.1.2007 som nastúpila späť, pričom som zostala aj na RD a tiež tehotná :)
termín mám koncom septembra, takže materská by sa mi mala rátať z predpokladaného príjmu za rok 2006 u môjho zamestnávateľa.
môže mi zamestnávateľ uviesť aj príjem 28.000,- hrubého, ak ho v tomto roku už zamestnaná nedosahujem? nemá voči tomu SP nejaké výhrady? alebo sa ešte stihnem nanovo zamestnať s max. VZ na nejaký týždeň :rolleyes:
ďakujem

Samozrejme, že môže uviesť taký VZ, aký je pre teba výhodný. SP nemôže mať voči tomu žiadne výhrady.
Jozef Mihál
25.07.07,18:28
...zákon č.461/2003 Z.z. dáva SP-ni veľké právomoci ale právomoc určovať plat zamestnancom iných firiem, než samotnej SP, našťastie nie.
tulinko
26.07.07,04:11
Prosím poradiť,
priateľka je tehotná, na MD nastupuje v novembri. Je zamestnaná, zamestnávateľ platí odvody a takisto je DNP a bude spĺňať podmienku 270 dní u obidvoch poistení. Zamestnávateľ jej však odmieta dať neplatené voľno, aby sa jej neprekrývali RO. Takže nevie, ako to skombinovať, aby dosiahla max. materskú. Môžem ju zamestnať aj ja ako živnostník s max. VZ na nejakú dobu? Čo potom podmienka 270 dní, platí aj v tomto prípade?
Ako má postupovať, aby to malo efekt? Ďakujem za odpoveď.
danuska82
26.07.07,05:55
Dobrý deň. Od roku 2001 som zamestnaná. Nástup na MD mám 23.11.2007, termín mám 4.1.2008. Stačí ak by som napr. 19.11.2007 ukončila PP a od 20.11.2007 sa znova zamestanala? S tým, že budem mať vlasnte MVZ. Ak by som tak neurobila tak sa mi vlastne počíta materská za rok 2006? Ďakujem za radu.
danuska82
26.07.07,07:57
Ešte mám 2 otázky. MVZ je 28.142? A na akú dobu mám uzavrieť potom PP? Len na ten týždeň?
ajobs
26.07.07,10:20
Prosím poradiť,
priateľka je tehotná, na MD nastupuje v novembri. Je zamestnaná, zamestnávateľ platí odvody a takisto je DNP a bude spĺňať podmienku 270 dní u obidvoch poistení. Zamestnávateľ jej však odmieta dať neplatené voľno, aby sa jej neprekrývali RO. Takže nevie, ako to skombinovať, aby dosiahla max. materskú. Môžem ju zamestnať aj ja ako živnostník s max. VZ na nejakú dobu? Čo potom podmienka 270 dní, platí aj v tomto prípade?
Ako má postupovať, aby to malo efekt? Ďakujem za odpoveď.

Musela by ukončiť terajšie zamestnanie a zamestnať sa u teba na niekoľko dní (stačí aj jeden deň) s maximálnym VZ. Keď zostane pracovať v pôvodnom zamestnaní a nebude mať neplatené voľno, nie je možné efektívne vygenerovať ďalšie RO s maximálnym VZ.
ajobs
26.07.07,10:20
Ešte mám 2 otázky. MVZ je 28.142? A na akú dobu mám uzavrieť potom PP? Len na ten týždeň?

Stačí aj na jeden deň.
danuska82
26.07.07,10:40
A keď sa budem chcieť vrátiť napr. po 2 rokoch späť do zamestnania? V podstate budem nezamestnaná, ak uzavriem zmluvu na jeden deň.
Cez matersku a rodicovsku dovolenku sa o mna ,,stara,, soc.poist.? Napr. v pripade PN-ky. Ďakujem za trpezlivoť. :o)
iris07
26.07.07,12:47
...zákon č.461/2003 Z.z. dáva SP-ni veľké právomoci ale právomoc určovať plat zamestnancom iných firiem, než samotnej SP, našťastie nie.

Na internetovej poradni SP som sa dočítala, že VZ sa ráta podľa mzdy uvedenej v pracovnej zmluve. Tá moja je ešte z r. 2002 a mám tam 10.000 hrubého + mesačné odmeny. V súčasnosti je to 20.000 hrubého. Takže predpokladaný plat počas rodičovskej dovolenky za rok 2006 mám určiť tých 10 alebo 20 alebo môžem aj max.? :confused:
ešte raz vďaka!
saskia26
26.07.07,17:46
Kamarátke sa narodil syn 20.09.06, u zamestnávateľa má pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.11.07. Teraz je opätovne tehotná, termín pôrodu je 13.01.08. Z čoho sa jej bude počítať výška materskej? Bude to z VZ z roku 2005 ako v prípade prvej materskej?
Marti.ka
27.07.07,10:25
Ahojte. Chcem sa len uistiť, či je všetko ako má byť, aby bola dosiahnutá maximálna materská. Predpokladaný termín pôrodu je 20.09. Obdobie dobrovoľného poistenia 270 dní uplynulo 10.07. pri min. vymeriavaciom základe. Stačí sa teraz napr. 2 mesiace pred plánovaným pôrodom prihlásiť na dobrovoľné poistenie s max. vymeriavacím základom pri dosiahnutí maximálnej materskej 28 týždňov? Ďakujem.
Ešte ma napadlo. Nevadí, ak staré DPO s min. vym.základom a nové s max. vym. základom má rovnaké variabilné číslo? Neberú to v sociálke ako jedno poistenie? Ďakujem.
jankasm
27.07.07,11:57
Ešte ma napadlo. Nevadí, ak staré DPO s min. vym.základom a nové s max. vym. základom má rovnaké variabilné číslo? Neberú to v sociálke ako jedno poistenie? Ďakujem.

Dobrovoľné poistenie z minimálneho VZ musí byť ukončené (ak ešte nebolo) a potom nová prihláška na DNP z maximálneho VZ. Z maximálneho VZ sa stačí pihlásiť napr. aj 3 dni pred nástupom na MD, a za tieto 3 dni zaplatiť z maxima. Dôležité je splnenie podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, čo je v tomto prípade splnené.
Keďže už si raz zaevidovaná na SP ako dobrovoľne poistená osoba, tak tvoje IČZ (alebo ako sa to presne volá) bude vždy rovnaké.

Každú chvíľu by mi malo prísť rozhodnutie zo SP o výške materskej, takže čakám a čakám a dúfam, že to bude tak ako som si to predstavovala, že si SP nič nevymyslí. Potom dám vedieť. ;) :---
Manual
27.07.07,12:06
Každú chvíľu by mi malo prísť rozhodnutie zo SP o výške materskej, takže čakám a čakám a dúfam, že to bude tak ako som si to predstavovala, že si SP nič nevymyslí. Potom dám vedieť. ;) :---
Však sa dočkáš .... A hlavne držime palce aby všetko dobre dopadlo :)
danuska82
30.07.07,10:25
V niektorom príspevku som sa dočítala, že ak zamestnávateľ (firma A) nebude súhlasiť s uzavretím PP s MVZ, tak môžem ostať zamestnaná a zároveň sa zamestnať vo firme B s tým, že plat vo firme B by bol rozdiel medzi MVZ a hrubým príjmom v práci A? (Aby sa neprekročil MVZ) Potom sa materská počíta z B (z posledného zamestnania, aj keď som v ňom skončila?-nakoľko z neho idem na MD)? Vo firme B stačí uzavrieť PP napr. na týždeň? A ešte posledná otázka-zamestnávateľ musí poslať do SP oznámenie o tom že som tehotná a dokedy? Ďakujem za odpovede. Pekný deň
Nataša
31.07.07,11:34
ahojte, od zajtra sa dobrovoľne pripoisťujem :-)

chcem sa len spýtať: pár dní pred nástupom na MD sa prihlásim s max VZ, nastúpim na MD a potom čo ? Odo dňa nástupu na MD neplatím odvody? Mám sa odhlásiť z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo si ho mám ponechať? Díky
jankasm
31.07.07,14:15
Však sa dočkáš .... A hlavne držime palce aby všetko dobre dopadlo :)

Tak už som sa dočkala, a je tu problém, preto prosím o radu. :confused:
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP a dosť ma sklamalo. Priznali mi maximum, 499,- na deň. Môj plán však bol 2x maximum - zamestnanie + DNP, čiže denná materská mala byť cca. 1000,-.

Opíšem v skratke môj prípad:
do 28.06.2007 - zamestnaná /podmienka 270 dní NP zo zamestnania je splnená/
29.-30.06.2007 - dobrovoľne nezamestnaná
z DNP som sa odhlásila 27.06.2007 a znovu som sa prihlásila z maxima od 29.06.2007 /podmienka 270 dní poistenia rovnako splnená/
od 01.07.2007 - nové zamestnanie, odvod z maximálneho VZ
04.07.2007 - nástup na materskú

Bol to postup odporúčaný tu na porade a podľa mňa úplne v poriadku.
Alebo som niekde spravila chybu?????????
Podľa môjho názoru by DVZ mal byť počítaný z DNP z mesiaca jún /29.-30.06.2007/ a zo zamestnania z mesiaca júl, čiže zo mzdy dosiahnutej do nástupu na MD /za dni 01.-03.07.2007/.
Proste mi to vychádza tak, že mi priznali materskú len zo zamestnania vo výške maxima a z DNP vlastne nepriznali vôbec nič.

Preto prosím o radu, uvažujem správne? Mám sa voči tomu rozhodnutiu odvolať???
Vopred veľká vďaka za každú pomoc.
A nemá náhodou niekto vzor nejakého odvolania?
ajobs
31.07.07,18:10
Tak už som sa dočkala, a je tu problém, preto prosím o radu. :confused:
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP a dosť ma sklamalo. Priznali mi maximum, 499,- na deň. Môj plán však bol 2x maximum - zamestnanie + DNP, čiže denná materská mala byť cca. 1000,-.

Opíšem v skratke môj prípad:
do 28.06.2007 - zamestnaná /podmienka 270 dní NP zo zamestnania je splnená/
29.-30.06.2007 - dobrovoľne nezamestnaná
z DNP som sa odhlásila 27.06.2007 a znovu som sa prihlásila z maxima od 29.06.2007 /podmienka 270 dní poistenia rovnako splnená/
od 01.07.2007 - nové zamestnanie, odvod z maximálneho VZ
04.07.2007 - nástup na materskú

Bol to postup odporúčaný tu na porade a podľa mňa úplne v poriadku.
Alebo som niekde spravila chybu?????????
Podľa môjho názoru by DVZ mal byť počítaný z DNP z mesiaca jún /29.-30.06.2007/ a zo zamestnania z mesiaca júl, čiže zo mzdy dosiahnutej do nástupu na MD /za dni 01.-03.07.2007/.
Proste mi to vychádza tak, že mi priznali materskú len zo zamestnania vo výške maxima a z DNP vlastne nepriznali vôbec nič.

Preto prosím o radu, uvažujem správne? Mám sa voči tomu rozhodnutiu odvolať???
Vopred veľká vďaka za každú pomoc.
A nemá náhodou niekto vzor nejakého odvolania?

Janka, tvoj postup je absolútne správny a nie je dôvod na nepriznanie 2x maximálneho materského z oboch VZ - určite sa treba odvolať. V noci odchádzam na dovolenku, takže tu nebudem do 12.8., ale ak by boli pri odvolaní nekaé problémy, pom§žem, keď bude treba. tento príklad je už odskúšaný, a niet dôvodu na vymýšľanie SP - dúfam, že z oboch poistení máš splnených 270 dní nemocenksého poistenia.
Paracková Želka
31.07.07,18:15
Som a ešte vyše roka budem na MD,popritom mám trvalý pracovný pomer. Chcela by som si založiť živnosť ešte počas MD.Je mojou povinnosťou ohlásiť túto skutočnosť tam ,kde mám trvalý pomer?
A ešte sa hccem spýtať či bude odvody pokiaľ som na MD za mňa ďalej platiť štát alebo ich musím ako živnostík už platiť sama? Ďakujem za odpovede
saskia26
31.07.07,18:49
jankasm, bohužiaľ, vzor odvolania nemám, ale držím palce, aby si to rýchlo vyriešila, veď tu tak ochotne radíš nám ostatným.
Zároveň želám zdravé a spokojné bábätko!
jankasm
31.07.07,19:10
Janka, tvoj postup je absolútne správny a nie je dôvod na nepriznanie 2x maximálneho materského z oboch VZ - určite sa treba odvolať. V noci odchádzam na dovolenku, takže tu nebudem do 12.8., ale ak by boli pri odvolaní nekaé problémy, pom§žem, keď bude treba. tento príklad je už odskúšaný, a niet dôvodu na vymýšľanie SP - dúfam, že z oboch poistení máš splnených 270 dní nemocenksého poistenia.

Veľmi pekne ďakujem. Po prečítaní tvojej odpovede sa mi hneď zlepšila nálada. :cool:
Tiež si myslím, že ten postup je správny a podľa Vás, poraďákov, už dokonca aj odskúšaný, takže to rozhodnutie ma dosť zaskočilo.
Zajtra sa chystám na SP, pripravila som si nejaké odvolanie, tak snáď to bude stačiť tak ako som to napísala.
Ak bude nejaký problém, tak sa určite ohlásim.
Zamestnaná som bola nepretržite 2 roky a DNP som si platila od 10/2006, podmienku 270 dní som splnila myslím k 30.06.2007 a termín pôrodu mám až v auguste, takže podmienka splnená.
Ešte raz vďaka a prajem príjemnú dovolenku. ;) :)
jankasm
01.08.07,08:18
No a je tu naozaj problém. :confused:
Práve som sa vrátila zo SP a tetuška mi oznámila, že z DNP mi síce nárok vznikol, ale keďže obidve rozhodujúce obdobia boli v roku 2007 (DNP v 06/2007 a zamestnanie v 07/2007) tak mi môžu priznať maximálne jedno maximum. Čiže priznali mi maximum zo zamestnania a z DNP 0,-Sk.
Tetuška povedala, že keby bolo napr. DNP RO v roku 2006 a zamestnanie RO v roku 2007, tak vtedy by som mohla dostať 2x maximum, ale pokiaľ je to v rámci jedného kalendárneho roka, tak proste je strop 28142,- a viac dostať nemôžem.
Podľa mňa je to blbosť, a potvrdil mi aj tonko, že môj postup bol správny a keďže podľa odborníkov je možné poberať aj 4x maximum, tak nemôže byť pri každom maxime RO iný kalendárny rok.
Tonko odišiel na dovolenku a ja neviem, či kým sa vráti nebudem náhodou už v pôrodnici, preto prikladám odvolanie, ktoré som si pripravila, a poprosila by som niekoho, kto sa trošku vyzná o jeho prečítanie a zhodnotenie či to tak stačí a či to môžem odovzdať na SP v takejto forme.
Vopred veľkááááááááá vďaka. Už ma to normálne prestáva baviť. :(
Martinella
01.08.07,09:01
Som a ešte vyše roka budem na MD,popritom mám trvalý pracovný pomer. Chcela by som si založiť živnosť ešte počas MD.Je mojou povinnosťou ohlásiť túto skutočnosť tam ,kde mám trvalý pomer?
A ešte sa hccem spýtať či bude odvody pokiaľ som na MD za mňa ďalej platiť štát alebo ich musím ako živnostík už platiť sama? Ďakujem za odpovede

Zamestnávateľovi treba oznámiť vykonávanie činnosti SZČO.
Na MD a následne na rodičovskú dovolenku Ste zrejme odišla z hlavného PP, z tohto ste sa stali poistencom štátu. Ale keď budete popri rodičovskej dovolenke vykonávať zárobkovú činnosť ako SZČO, budete sa musieť ako SZČO prihlásiť na zdrav. aj soc.poistenie a samozrejme platiť odvody.
Mirka.V
01.08.07,11:23
Dňa 31.7.2007 som ukončila PP vo firme, kde sa počítalo poistné za mňa z max.VZ. Dňa 1.8.2007 som sa zamestnala v inej firme, kde mám tiež max.VZ. Od 14.8.2007 mám nastúpiť na materskú. Sa chcem iba spýtať ... poistné za tých 13 dní mám rátať z maxima, alebo z pomernej časti.
(To maximum - vrámci výplaty - platí na mesiac)
Ide mi o to, aby mi náhodou neznížili materskú.
Ďakujem
jankasm
01.08.07,11:32
Dňa 31.7.2007 som ukončila PP vo firme, kde sa počítalo poistné za mňa z max.VZ. Dňa 1.8.2007 som sa zamestnala v inej firme, kde mám tiež max.VZ. Od 14.8.2007 mám nastúpiť na materskú. Sa chcem iba spýtať ... poistné za tých 13 dní mám rátať z maxima, alebo z pomernej časti.
(To maximum - vrámci výplaty - platí na mesiac)
Ide mi o to, aby mi náhodou neznížili materskú.
Ďakujem

Počítaš len pomernú časť. Čiže mesačné maximum je 28142,- tak maximum pre teba bude len za obdobie 01.-13.08.2007 (28142/31*13). ;)
martincanka
02.08.07,12:08
Chcela by som poprosit o radu, ci som spravila dobre, pri vypocitavani materskej.
Som na RD s dcerkou a planujeme druhe dietatko.prihlasila som sa v SP ako DNP s maximalnym vymeriavacim základom,aby som stihla do odchodu na matersku stihnut tych 270 dni poistenia.tetusky v SP mi povedali,ze vyska materskej sa mi bude pocitat ak pojdem na matersku v roku 2008 z roku 2007,cize z toho, aky bude moj max.VZ v roku 2007 a od 1.1.2008 si ho mozem znizit na minimum.No po precitani prispevkov,ktore som tu nasla,mi to pripada tak,ze je to asi presne naopak.ak budem stale az do terminu odchodu na MD platit DNP z MVZ 28...,-SK,mozem tym nieco pokazit?A po druhe, mozem poziadat aj o matersku aj zo zamestnania, v ktorom som stale vedena?tam som pracovala 2,5 roka, dokial som neodisla na MD a nasledne na RD s prvou dcerkou.za odpoved a radu velmi dakujem
galanova
03.08.07,07:32
ahojte, kto by mi vedel poradit,
co v pripade, ak uzavriem od 1.9. novy PP s max.VZ, na matersku nastupim 8.9., pracovna zmluva bude na dobu určitu, na mesiac september no a budeme planovat druhe babatko. Kedy sa mi to financne najlepsie oplati, pocula som, ze ak sa druhe babatko narodi do dvoch rokov, mamicka ma narok na matersku v rovnakej vyske ako pri prvom dietati. Len si nie som ista ci budem aj ja, ak vlastne nebudem zamestnana, nakolko PP bude len na mesiac. Dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
03.08.07,09:00
Tak už som sa dočkala, a je tu problém, preto prosím o radu. :confused:
Dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP a dosť ma sklamalo. Priznali mi maximum, 499,- na deň. Môj plán však bol 2x maximum - zamestnanie + DNP, čiže denná materská mala byť cca. 1000,-.

Opíšem v skratke môj prípad:
do 28.06.2007 - zamestnaná /podmienka 270 dní NP zo zamestnania je splnená/
29.-30.06.2007 - dobrovoľne nezamestnaná
z DNP som sa odhlásila 27.06.2007 a znovu som sa prihlásila z maxima od 29.06.2007 /podmienka 270 dní poistenia rovnako splnená/
od 01.07.2007 - nové zamestnanie, odvod z maximálneho VZ
04.07.2007 - nástup na materskú

Bol to postup odporúčaný tu na porade a podľa mňa úplne v poriadku.
Alebo som niekde spravila chybu?????????
Podľa môjho názoru by DVZ mal byť počítaný z DNP z mesiaca jún /29.-30.06.2007/ a zo zamestnania z mesiaca júl, čiže zo mzdy dosiahnutej do nástupu na MD /za dni 01.-03.07.2007/.
Proste mi to vychádza tak, že mi priznali materskú len zo zamestnania vo výške maxima a z DNP vlastne nepriznali vôbec nič.

Preto prosím o radu, uvažujem správne? Mám sa voči tomu rozhodnutiu odvolať???
Vopred veľká vďaka za každú pomoc.
A nemá náhodou niekto vzor nejakého odvolania?
Uvažuješ správne, odvolaj sa.
mimi32
03.08.07,10:09
Ahojte,
od 8.1.2007 som zamestnanec na rodicovskej dovolenke. Tento rok som vsak pre inu firmu (nie zamestnavatela) odpracovala 300 hodin na Dohodu o vykonani prace. Na buduci rok planujeme dalsieho potomka. Budem mat narok na matersku?. Viem ze teoreticky ako zamestnanec na RD narok mam, len neviem ci tie dohody nieco "nepokazili". Dik moc za radu.
mamiko
03.08.07,10:54
chcela by som sa informovat na sposoby legalneho navyšenia materskej, kedže moja HM je cca 13tis, na MD pojdem v roku 2008 (neviem či to ma vplyv)
katikah
03.08.07,11:58
Dobrý deň,

vie mi niekto napísať, kedy dostanem prvú materskú, keď som od 01.08.07 na materskej?

Ďakujem pekne.
jankasm
03.08.07,12:19
Dobrý deň,

vie mi niekto napísať, kedy dostanem prvú materskú, keď som od 01.08.07 na materskej?

Ďakujem pekne.

Myslím, že niekedy v polovici septembra. ;)
jankasm
04.08.07,11:30
Uvažuješ správne, odvolaj sa.

Prikladám to rozhodnutie.
Ešte raz vďaka. :)
Marti.ka
06.08.07,04:43
Prikladám to rozhodnutie.
Ešte raz vďaka. :)

Ja síce veľmi nepomôžem, ale touto cestou chcem vyjadriť aspoň svoju podporu. Čo sa týka mojich skúseností s úradníkmi štátnych organizácií, tak majú veľké diery v poznaní toho, čo by ako kompetentní mali vedieť.
Držím palce, aby všetko vyšlo ako si chcela. A určite schvaľujem odvolanie, týmto spôsobom som už vybavila veľa vecí. Niekedy to proste na prvý krát nejde. Nevzdávaj sa.
Jana Motyčková
06.08.07,06:28
Prikladám to rozhodnutie.
Ešte raz vďaka. :)
Myslím že je to dobre sformulované.
jankasm
06.08.07,10:51
Ja síce veľmi nepomôžem, ale touto cestou chcem vyjadriť aspoň svoju podporu. Čo sa týka mojich skúseností s úradníkmi štátnych organizácií, tak majú veľké diery v poznaní toho, čo by ako kompetentní mali vedieť.
Držím palce, aby všetko vyšlo ako si chcela. A určite schvaľujem odvolanie, týmto spôsobom som už vybavila veľa vecí. Niekedy to proste na prvý krát nejde. Nevzdávaj sa.

Nevzdávam a ďakujem za podporu. ;)
Tiež verím, že to nakoniec vyjde. :cool:
jankasm
06.08.07,10:54
Myslím že je to dobre sformulované.

Ďakujem ;)
Cez SS som sa ešte pýtala, či nič nepokazím tým, že sa pôjdem odhlásiť z DNP. Pretože momentálne som prihlásená z maxima a keďže nemám priznané materské z DNP tak ho musím naďalej platiť, čo pre mňa nemá význam.
Ten nárok budú posudzovať spätne k 4.7.2007 /nástup na MD/, takže keď sa teraz odhlásim nič tým neohrozím, však?
Zuzana30
08.08.07,17:13
maximálne sa počíta zo sumy 25.911,- Sk 55% na den
Zuzana30
08.08.07,17:14
do 20.09.2007
jankasm
09.08.07,07:07
maximálne sa počíta zo sumy 25.911,- Sk 55% na den

K čomu patrila táto tvoja odpoveď? :confused:
A myslíš výpočet materskej? Tak tá sa počíta už od 01.07.2007 maximálne zo sumy 28.142,-Sk. ;)
tulinko
10.08.07,03:57
Pekný deň,
mení sa od 1.7.2007 platba do SP na nemoc. poistenie z minima, tzn. 335,- Sk, alebo zostáva 335,- SK?
A platba na ZP sa zmení až od 1.1.2008, alebo záleží, ako vyjde ročné zúčtovanie? Ďakujem.
jankasm
10.08.07,08:36
Pekný deň,
mení sa od 1.7.2007 platba do SP na nemoc. poistenie z minima, tzn. 335,- Sk, alebo zostáva 335,- SK?
A platba na ZP sa zmení až od 1.1.2008, alebo záleží, ako vyjde ročné zúčtovanie? Ďakujem.

Platba do SP na nemocenské poistenie zostáva 335,-Sk až do 30.09.2007, dokedy platí minimálna mzda. Od 1.7.2007 sa zvýšila iba maximálna hranica, od 1.10.2007 sa podľa výšky minimálnej mzdy zvýši minimálna hranica /malo by to byť 8100,-Sk/.
Čo sa týka ZP, tak presne tak ako si napísala, podľa ročného zúčtovania. ;)
brčko
13.08.07,01:07
Už niekoľko dní sa snažím dozvedieť čo najviac o nároku na materské. Veľmi oceňujem túto stránku. Chcem pomôcť kamarátke. Dúfam, že sa bude dať. Po rodičovskej dovolenke dostala v roku 2006 výpoved. Odvtedy je nezamestnaná a neplatí si DNP. Je tehotná, predpokladaný termín pôrodu 16.11.07. Podmienku 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú. Nie je však nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote. Nemá ani nikoho, kto by ju zamestnal a evidoval počas materskej.
Pomohlo by, keby sa teraz krátkodobo zamestnala? Uzatvorila by prac.pomer na dobu neurčitú a v skúšobnej dobe by dostala alebo dala výpoved. Pracovala by napr. len 3 dni. Aká ochranná lehota (OL) by sa na ňu vzťahovala?
- Podla § 32 odst. a) OL poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie? t.j. 3dni- alebo podla § 32 odst. b) OL poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6 mesiacov?
Bolo by to veľmi jednoduché, aby to bola možná cesta???
Dakujem, ak poradíte
jankasm
13.08.07,07:06
Už niekoľko dní sa snažím dozvedieť čo najviac o nároku na materské. Veľmi oceňujem túto stránku. Chcem pomôcť kamarátke. Dúfam, že sa bude dať. Po rodičovskej dovolenke dostala v roku 2006 výpoved. Odvtedy je nezamestnaná a neplatí si DNP. Je tehotná, predpokladaný termín pôrodu 16.11.07. Podmienku 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú. Nie je však nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote. Nemá ani nikoho, kto by ju zamestnal a evidoval počas materskej.
Pomohlo by, keby sa teraz krátkodobo zamestnala? Uzatvorila by prac.pomer na dobu neurčitú a v skúšobnej dobe by dostala alebo dala výpoved. Pracovala by napr. len 3 dni. Aká ochranná lehota (OL) by sa na ňu vzťahovala?
- Podla § 32 odst. a) OL poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie? t.j. 3dni- alebo podla § 32 odst. b) OL poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6 mesiacov?
Bolo by to veľmi jednoduché, aby to bola možná cesta???
Dakujem, ak poradíte

Stačí, keď sa na pár dní zamestná, ak má, ako píšeš, splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných dvoch rokoch. Ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov.
Alebo ešte skúsiť porozmýšľať nad niekým, kto by ju zamestnal napr. 3 dni pred nástupom na MD a potom pracovný pomer ukončia. Tomu dotyčnému zamestnávateľovi treba vysvetliť, že náklady si všetky bude znášať sama, takže ho to nič nebude stáť.
Držím palce. ;)
brčko
13.08.07,07:27
Janka, dakujem za rýchlu reakciu. Tie 3 dni pred nástupom myslíš kvôli čomu? Aby sa to istilo, ak by mala ochrannú dobu len 3dni? V auguste alebo septembri by sa možno našla možnosť na tie 3-5dní sa zamestnať. V októbri (5.10.07 by mala nastúpiť na materskú, ak by mala nárok) už taká možnosť asi nebude.
Ešte raz, diky
ajobs
13.08.07,08:32
Janka, dakujem za rýchlu reakciu. Tie 3 dni pred nástupom myslíš kvôli čomu? Aby sa to istilo, ak by mala ochrannú dobu len 3dni? V auguste alebo septembri by sa možno našla možnosť na tie 3-5dní sa zamestnať. V októbri (5.10.07 by mala nastúpiť na materskú, ak by mala nárok) už taká možnosť asi nebude.
Ešte raz, diky

Najlepšie je zamestnať sa koncom septembra a s maximálnym VZ 28142 Sk. V septembri preto, lebo má 30 dní, čiže dosiahne vyššie materské. Musí však splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch.
brčko
13.08.07,08:54
Díky ajobs, teda Tono. Mám to premyslené asi takto: zamestná sa od 3.9.07 s hrubou mesačnou mzdou 18500Sk. 5.9.07 dostane-dá výpoved.

Jej mzda za obdobie 3.-5.9.07 t.j. 3dni bude: 18500/20 x 3 = 2775,-

Denný vymeriavací základ na účely materského: 2775/ 3 = 925,-
Malo by to byť skoro maximum. Dúfam, že to vypočítavam správne.

A som rada, že nespochybńujete 6mesačnú ochrannú lehotu tehotnej z tohto 3dnového pracovného pomeru. To už by bol problém! 270dní splna, bola do októbra 2006 na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec.

Prajem príjemné radenie a dakujem
galanova
13.08.07,11:28
Ahojte, potrebovala by som ozaj dost rychlo poradit, dakujem vopred ak sa niekto najde, kto mi pomoze.
31.8. je posledny den v mojom terajsom zamestnani. Od 1.9. uzavriem so znamym novy PP s max. VZ a niekedy 8.9. mi lekar povedal ze mam nastup na matersku. Neviem ci uzavriet so znamym PP na dobu urcitu na nejaky mesiac alebo radsej na neurcito - neplanujem tam vobec pracovat, je to len akoze, ale ide mi o to, ako to bude ak budeme chciet mat druhe babatko - neviem ako ma bude posudzovat SP ak by sme napr.do dvoch rokov chceli druhe babatko, aky VZ vezme do uvahy ak by som bola zamestnana a aky VZ ak by som bola vlastne nezamestnana?
A este otazocka, podmienka 270 bude splnena, lenze teraz v auguste som 24 dni na PN a neviem ci tieto dni sa mi do tych 270 rátajú alebo nie? Kto sa v tom vyzna, prosim nech mi odpovie...
Dakujem
brčko
13.08.07,11:55
Ahojte, potrebovala by som ozaj dost rychlo poradit, dakujem vopred ak sa niekto najde, kto mi pomoze.
31.8. je posledny den v mojom terajsom zamestnani. Od 1.9. uzavriem so znamym novy PP s max. VZ a niekedy 8.9. mi lekar povedal ze mam nastup na matersku. Neviem ci uzavriet so znamym PP na dobu urcitu na nejaky mesiac alebo radsej na neurcito - neplanujem tam vobec pracovat, je to len akoze, ale ide mi o to, ako to bude ak budeme chciet mat druhe babatko - neviem ako ma bude posudzovat SP ak by sme napr.do dvoch rokov chceli druhe babatko, aky VZ vezme do uvahy ak by som bola zamestnana a aky VZ ak by som bola vlastne nezamestnana?
A este otazocka, podmienka 270 bude splnena, lenze teraz v auguste som 24 dni na PN a neviem ci tieto dni sa mi do tych 270 rátajú alebo nie? Kto sa v tom vyzna, prosim nech mi odpovie...
Dakujem

Podla mna, ak máš tú možnosť, určite uzavri PP na dobu neurčitú. Ak plánujete druhé bábo, mohlo by sa ti totiž stať, že by si nárok na materskú pri druhom nemala.
Napr. ak by si mala PP uzavretý do 31.12.07 , v lete 2008 znovu otehotnela s predpokladaným pôrodom napr. 20.4.2009, už by si nesplnala podmienku 270. dní (vychádza mi to tuším 256 dní). Ak by si mala PP na dobu neurčitú, podla terajších zákonov by si nárok na materské mala a počítal by sa ti z predpokladaného príjmu.
A podla mna sa dni PN do 270dní zarátavajú.
Len dúfam, že píšem správne :rolleyes:
ajobs
13.08.07,12:53
Ahojte, potrebovala by som ozaj dost rychlo poradit, dakujem vopred ak sa niekto najde, kto mi pomoze.
31.8. je posledny den v mojom terajsom zamestnani. Od 1.9. uzavriem so znamym novy PP s max. VZ a niekedy 8.9. mi lekar povedal ze mam nastup na matersku. Neviem ci uzavriet so znamym PP na dobu urcitu na nejaky mesiac alebo radsej na neurcito - neplanujem tam vobec pracovat, je to len akoze, ale ide mi o to, ako to bude ak budeme chciet mat druhe babatko - neviem ako ma bude posudzovat SP ak by sme napr.do dvoch rokov chceli druhe babatko, aky VZ vezme do uvahy ak by som bola zamestnana a aky VZ ak by som bola vlastne nezamestnana?
A este otazocka, podmienka 270 bude splnena, lenze teraz v auguste som 24 dni na PN a neviem ci tieto dni sa mi do tych 270 rátajú alebo nie? Kto sa v tom vyzna, prosim nech mi odpovie...
Dakujem

Uzatvoriť PP na dobu neurčitú, všetky náklady so zamestnaním budeš znášať ty (to treba zamestnávateľovi vysvetliť-teda aj náklady na prípadnú nevyčerpanú dovolenku, ak by si končila PP). Dni PN sa počas trvania PP samozrejme započítavajú do NP, len nie je povinnosť platiť poistné.
brčko
13.08.07,13:03
Podla mna, ak máš tú možnosť, určite uzavri PP na dobu neurčitú. Ak plánujete druhé bábo, mohlo by sa ti totiž stať, že by si nárok na materskú pri druhom nemala.
Napr. ak by si mala PP uzavretý do 31.12.07 , v lete 2008 znovu otehotnela s predpokladaným pôrodom napr. 20.4.2009, už by si nesplnala podmienku 270. dní (vychádza mi to tuším 256 dní). Ak by si mala PP na dobu neurčitú, podla terajších zákonov by si nárok na materské mala a počítal by sa ti z predpokladaného príjmu.
A podla mna sa dni PN do 270dní nezaratavajú. = nesprávne :mee:
Len dúfam, že píšem správne :rolleyes:

Prepáčte, opravujem, aj ked vidím, že už je to v dalšom príspevku. Správne je: Dni PN sa zarátavajú do 270dní, len sa nezaratavajú do dní rozhodujúceho obdobia pre výpočet denného vymeriavacieho základu.
smatralaka
15.08.07,07:05
ahojte potrebujem radu, nemám niekoho kto by ma akože zamestnal. Pracujem ako učiteľka na polovičný úväzok, plánujem dieťa (ešte nie som tehotná) dobre rozmýšľam keď si chcem materskú zvýšiť tak že sa dobrovoľne poistím v decembri 2007 na maximum teda 19600(prijem v robote 8500) a potom v roku 2008 budem platiť už len minimum a porodim niekedy v oktobri2008. Mala by som poberať 2materské jednu z roboty podľa príjmu a druhú z dobrovoľného poistenia VZ by mal byť 19600.
ajobs
15.08.07,16:34
ahojte potrebujem radu, nemám niekoho kto by ma akože zamestnal. Pracujem ako učiteľka na polovičný úväzok, plánujem dieťa (ešte nie som tehotná) dobre rozmýšľam keď si chcem materskú zvýšiť tak že sa dobrovoľne poistím v decembri 2007 na maximum teda 19600(prijem v robote 8500) a potom v roku 2008 budem platiť už len minimum a porodim niekedy v oktobri2008. Mala by som poberať 2materské jednu z roboty podľa príjmu a druhú z dobrovoľného poistenia VZ by mal byť 19600.


Najprv sa poisti z minima na DNP, čiže 7600 Sk a plať 335 Sk mesačne. S tým maximom máš čas uvažovať, čo ďalej. Najmä ak je v legislatívnom procese ďalšia novela zákona o sociálnom poistení.
smatralaka
16.08.07,04:16
vdaka ti za radu ajobs
jankasm
16.08.07,07:07
Najprv sa poisti z minima na DNP, čiže 7600 Sk a plať 335 Sk mesačne. S tým maximom máš čas uvažovať, čo ďalej. Najmä ak je v legislatívnom procese ďalšia novela zákona o sociálnom poistení.

Ja ešte doplním Tonkovu odpoveď, nečakaj na prihlásenie do decembra, prihlás sa čo najskôr. VZ si urči minimálny, momentálne 7600,- (od 1.10.2007 si potom treba zmeniť VZ podľa úpravy minimálnej mzdy, malo by to byť 8100,-). ;)
Marti.ka
17.08.07,10:47
Najprv sa poisti z minima na DNP, čiže 7600 Sk a plať 335 Sk mesačne. S tým maximom máš čas uvažovať, čo ďalej. Najmä ak je v legislatívnom procese ďalšia novela zákona o sociálnom poistení.
Ja len ohľadom pripravovanej novely. Očakávajú sa nejaké zásadné zmeny ohľadom podmienok nároku na výplatu DNP? Len tak orientačne. Niektorým svojim dobrým známym som poradila DNP, je možné, že by nastali také zmeny, ktoré by im znemožnili nárok na DNP z maxima? Zmeny budú platné od 01.01.2008? Vďaka.
ajobs
17.08.07,12:56
Ja len ohľadom pripravovanej novely. Očakávajú sa nejaké zásadné zmeny ohľadom podmienok nároku na výplatu DNP? Len tak orientačne. Niektorým svojim dobrým známym som poradila DNP, je možné, že by nastali také zmeny, ktoré by im znemožnili nárok na DNP z maxima? Zmeny budú platné od 01.01.2008? Vďaka.

Áno, ak sa nič zvláštne nestane, novela by mala platiť od 1.1.2008. Pokiaľ ide o výplatu DNP z maxima - tam zmeny nenastávajú. Nebude však možné uplatniť systém maximalizácie nemocenských dávok (materského, ošetrovného) z viacerých maximálnych VZ v rôznych RO, pretože bude platiť maximálny denný VZ, ktorý nebude možné prekročiť.
Priaznivým javom je, že do obdobia NP v prípade DNP sa budú započítavať aj obdobia iných nemocenských poistení (zamestnanca, SZČO), čo môžu využiť na maximalizáciu dávok najmä poistenci, ktorá končia zamestnanie alebo podnikanie ako SZČO.
Ale tieto detaily ešte môžu prejsť radikálnymi zmenami.
Marti.ka
20.08.07,04:24
Vďaka za odpoveď. Našťastie mne išlo len o to jedno "maximum". Sú to ľudia na invalidnom dôchodku, príp. budúce mamičky po skončení školy, ktorí o 15 tis. "príjme" mesačne ani nesnívali. Ešte raz vďaka.
saskia26
22.08.07,18:45
Tak ako to vyzerá s viacerými maximálnymi VZ v rôznych RO? Už bolo niečo schválené?
Jozef Mihál
22.08.07,18:54
Áno je zmena - k horšiemu.
Viiila76
23.08.07,06:27
Takze ludia, ktori maju vymeriavaci zaklad v zamestnani napr. 30000,00 Sk, si mozu DNP zrusit, lebo im bude nanic??
saskia26
23.08.07,07:33
p. Mihál, a kedy pripravujete školenie v BA ohľadne tejto témy?
Prípadne nám to skúste bližšie napísať.
Ďakujem
annab
23.08.07,13:30
Dobryden,
mam na Vas prosbu, kedze cakam dvojicky a pojdem na matersku chcela by som vediet co mozem cakat od tohto statu a hlavne teraz ked sa vsetko meni v zakone.
som uz 10 rokov zamestnana a za posledne mesiace v roku 2007 mam hrubu mzdu od 15 000 az po 22 000 viac nie.
preto moja otazka znie ako dosiahnut co najvysiu matersku? moj manzel si teraz zaklada sro, nemala by som sa zamestnat aj u neho ? teeraz som v 16tt cize v 4 mesiaci tehotenstva a planovany den porodu je 14.2.2008.
dakujem za kazdu radu, pri dvojickach sa zide kazda koruna. annab
annab
25.08.07,05:26
Kde by som sa prosim mohla prihlasit na to skolenie, rada bysom o tejto teme vedela viac. dakujem
ajobs
25.08.07,09:03
Parlamentné prázdniny ešte neskončili. Niečo prerokovala vláda, ale to je len návrh, ktorý zostáva návrhom dovtedy, pokiaľ nebude schválený príslušný zákon v parlamente. Schválenie zákona (pri bežnom legislatívnom postupe) sa nedá očakávať skôr ako na konci októbra (tri čítania).


Iba doplním Andreja, že zákon bol prerokovaný vo vláde SR a bol dňa 24.8.2007 doručený NR SR ako parlamentná tlač č.386, nájdete tu
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/Tmp/vlastnymat1.rtf

Obmedzenie denného VZ tam (zatiaľ) zostalo. NR SR začína schôdzami výborov od 30.8.2007, pričom prvá schôdza NR SR je od 11.9.2007 - takže uvidíme.
katkas
26.08.07,09:40
Viete mi poradit v takejto situacii:
-pracujem s prestavkami od septembra 2007 {marec, april opat materska- maly ma 2 roky} a budem pracovat nadalej. VZ v zamestnani mam nizsi ako 15000,- Sk. Planujem otehotniet v priebehu roka. 270 dni nemocensky poistenych v zamestnani budem mat. Ak sa dobrovolne pripoistim 270 dni z minimal. VZ a potom to zrusim, mam sa poistit az pred nastupom na matersku? Aj keby to bolo o rok, rok a pol? A pripoistim si rozdiel max. vymeriavaci - VZ u zamestnavatela? Nepocita sa materska z VZ predchadzajuceho roku, kedy nastupujes na matersku, t.j. 2007? Lebo vtedy by som dobrovolne nemocensky poistena v roku 2007 nebola 270 dni, ale menej? Tomuto nerozumiem. A pomohlo by nejak zamestnan sa aj u dalsieho zamestnavatela, hoc na jeden den? Ak ano, kedy? Velmi by mi to pomohlo. Viem si nejak ovplyvnit aj vysku OCR na rok 2008? Dakujem
ajobs
26.08.07,09:51
Viete mi poradit v takejto situacii:
-pracujem s prestavkami od septembra 2007 {marec, april opat materska- maly ma 2 roky} a budem pracovat nadalej. VZ v zamestnani mam nizsi ako 15000,- Sk. Planujem otehotniet v priebehu roka. 270 dni nemocensky poistenych v zamestnani budem mat. Ak sa dobrovolne pripoistim 270 dni z minimal. VZ a potom to zrusim, mam sa poistit az pred nastupom na matersku? Aj keby to bolo o rok, rok a pol? A pripoistim si rozdiel max. vymeriavaci - VZ u zamestnavatela? Nepocita sa materska z VZ predchadzajuceho roku, kedy nastupujes na matersku, t.j. 2007? Lebo vtedy by som dobrovolne nemocensky poistena v roku 2007 nebola 270 dni, ale menej? Tomuto nerozumiem. A pomohlo by nejak zamestnan sa aj u dalsieho zamestnavatela, hoc na jeden den? Ak ano, kedy? Velmi by mi to pomohlo. Viem si nejak ovplyvnit aj vysku OCR na rok 2008? Dakujem

Milá katkas, v jednej téme by si mala zadať iba jednu zrozumiteľnú otázku, ale keď už sú tu odpoviem univerzálne. Ak uvažuješ o tehotenstve, treba sa čo najskôr poistiť na DNP z minimálneho VZ 7600 Sk (od 1.10.2007 to bude 8100 Sk) - budeš platiť 335,resp. 357 Sk. Na to, čo urobiť s kombináciami VZ a období je dosť času, naviac nevieme, akú podobu bude mať novela zákona o sociálnom poistení, ktorá bude platiť asi od 1.1.2008. Osobne si myslím, že maximalizácie nemocenských dávok z viacerých maximálnych VZ už nebudú možné, pretože bude stanovený maximálny denný VZ. Takže úvahy o ďalšom zamestnaní budú bezpredmetné. Výšku OČR (správne sa to volá ošetrovné) si môžete ovplyvniť tiež DNP podobne ako materské.
P.S. A to, čo v úvode píšeš, že pracuješ od septembra 2007 bude asi preklep, lebo september 2007 bude až o 6 dní.
katkas
26.08.07,19:39
Dakujem, je tam preklep, ma to byt sept 2006. Dik
ajobs
26.08.07,19:42
Dakujem, je tam preklep, ma to byt sept 2006. Dik


Nie je začo, za dobré rady sa dáva tlačítko Oceňujem, len tak BTW.
Laura1
28.08.07,12:08
Môj konateľ chcel svojej zamestnankyni zvýšiť plat pred nástupom na materskú dovolenku, aby mala max. výšku materského.
Podľa mňa, ak jej mesačne dá v hrubom 30.000,- Sk od augusta do novembra, zvýši a VMZ na materskú, ale odvody za tie mesiace budú nehorázne - to sa vôbec nevyplatí.

Konateľ má aj druhú firmu.
Podľa toho, čo som si tu prečítala, bolo by možné, aby tesne pred nástupom na MD ukončil pracovný pomer so zamestnankyňou a zamestnal ju vo svojej druhej firme s platom 30.000,- Sk.

Nie je to pritiahnuté za vlasy?
Ďakujem
Jozef Mihál
28.08.07,12:11
Nové zamestnanie môže byť pokojne uzavreté v deń, kedy nastupuje na MD, z praktických dôvodov odporúčam ho uzavrieť tak, aby nové zamestnanie trvalo aspoň časť mesiaca, predchádzajúceho mesiacu, v ktorom odchádza na MD.

Napr. nástup na MD 10.12., nové zamestnanie od 26.11.
Laura1
28.08.07,12:40
Pán Mihál, ďakujem za rýchlu odpoveď,
Ešte sa opýtam pre upresnenie:

VMZ pre materskú sa vypočíta podľa posledného pracovného pomeru, t.j, ak bude VMZ podľa posledného zamestnávateľa, kde zamestnankyňa odpracovala len cca 10-15 dní, v prepočte na mesiac 28.142,-Sk, dostane materskú vo výške 55%, 15.478,-Sk počas 6 mesiacoch.

Ďakujem
annab
28.08.07,14:10
este raz prosim o radu alebo nie je mozne mi pomoct? dakujem
Dobryden,
mam na Vas prosbu, kedze cakam dvojicky a pojdem na matersku chcela by som vediet co mozem cakat od tohto statu a hlavne teraz ked sa vsetko meni v zakone.
som uz 10 rokov zamestnana a za posledne mesiace v roku 2007 mam hrubu mzdu od 15 000 az po 22 000 viac nie.
preto moja otazka znie ako dosiahnut co najvysiu matersku? moj manzel si teraz zaklada sro, nemala by som sa zamestnat aj u neho ? teeraz som v 16tt cize v 4 mesiaci tehotenstva a planovany den porodu je 14.2.2008.
dakujem za kazdu radu, pri dvojickach sa zide kazda koruna.
Laura1
28.08.07,19:07
Môj konateľ chcel svojej zamestnankyni zvýšiť plat pred nástupom na materskú dovolenku, aby mala max. výšku materského.
Podľa mňa, ak jej mesačne dá v hrubom 30.000,- Sk od augusta do novembra, zvýši a VMZ na materskú, ale odvody za tie mesiace budú nehorázne - to sa vôbec nevyplatí.

Konateľ má aj druhú firmu.
Podľa toho, čo som si tu prečítala, bolo by možné, aby tesne pred nástupom na MD ukončil pracovný pomer so zamestnankyňou a zamestnal ju vo svojej druhej firme s platom 30.000,- Sk.

Nie je to pritiahnuté za vlasy?
Ďakujem
Keď uvažujem ďalej, je možné, že zamestnankyňa ostane zamestnaná v jednej firme a okrem toho sa zamestná pred nástupom na MD v ďalšej, kde dostane v plat 30.000,-. V tom prípade sa jej spočítajú 2 vymeriavacie základy?
Jozef Mihál
28.08.07,19:18
VMZ pre materskú sa vypočíta podľa posledného pracovného pomeru, t.j, ak bude VMZ podľa posledného zamestnávateľa, kde zamestnankyňa odpracovala len cca 10-15 dní, v prepočte na mesiac 28.142,-Sk, dostane materskú vo výške 55%, 15.478,-Sk počas 6 mesiacoch.

Ďakujem
Presne tak.
Jozef Mihál
28.08.07,19:21
Keď uvažujem ďalej, je možné, že zamestnankyňa ostane zamestnaná v jednej firme a okrem toho sa zamestná pred nástupom na MD v ďalšej, kde dostane v plat 30.000,-. V tom prípade sa jej spočítajú 2 vymeriavacie základy?
Toto radšej neskúšajte, mohol by som Vám tu vypisovať teórie, podľa ktorých by to tak malo byť, ale Sociálka má na to svoj "názor" a snažila by sa neuznať nárok na materské z druhého - paralelného ale krátko trvajúceho - zamestnania.
Laura1
29.08.07,05:25
Pán Mihál,

ešte raz ďakujem, zamestnať sa 2x paralelne ma napadlo až po prečítaní Vášho príspevku

"Materské 4 mil.mesačne?"

:)
iris07
29.08.07,05:25
Samozrejme, že môže uviesť taký VZ, aký je pre teba výhodný. SP nemôže mať voči tomu žiadne výhrady.

Ďakujem za radu, už mi prišiel papier zo SP a priznali mi maximum :)
jankasm
29.08.07,08:36
Ďakujem za radu, už mi prišiel papier zo SP a priznali mi maximum :)

;) :) ;) Gratulujeme ;) :) ;)
ajobs
29.08.07,17:07
este raz prosim o radu alebo nie je mozne mi pomoct? dakujem
Dobryden,
mam na Vas prosbu, kedze cakam dvojicky a pojdem na matersku chcela by som vediet co mozem cakat od tohto statu a hlavne teraz ked sa vsetko meni v zakone.
som uz 10 rokov zamestnana a za posledne mesiace v roku 2007 mam hrubu mzdu od 15 000 az po 22 000 viac nie.
preto moja otazka znie ako dosiahnut co najvysiu matersku? moj manzel si teraz zaklada sro, nemala by som sa zamestnat aj u neho ? teeraz som v 16tt cize v 4 mesiaci tehotenstva a planovany den porodu je 14.2.2008.
dakujem za kazdu radu, pri dvojickach sa zide kazda koruna.

Áno, môžeš sa zamestnať u manžela v s.r.o., ale predtým je potrebné ukončiť súčasný pracovný pomer, pretože by sa to posudzovalo ako súbeh 2 NP, ale z kratšieho PP (u manžela v s.r.o.) by si nezískala 270 dní NP, a teda SP by nepriznala materské z tohto NP.
Alebo je možné u súčasného zamestnávateľa ukončiť PP napr. 16.12.2007, a od 17.12.2007 uzatvoriť nový PP s maximálnym VZ 28.142 Sk, nástup na MD mi vychádza cca 3.1.2008 (6-týždňov pre TP).
Svojho zamestnávateľa terba presvedčiť, že je to tak pre teba výhodné, a určite bude ústretový - najmä pri sľube vrátiť zvýšené náklady na odvody.
martinatomkova
30.08.07,07:28
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s odchodom na matersku, nemám určený presný datum pôrodu chcela by som ist na matersku od 1.1.2008 ( od termín pôrodu 25.1.2008-9.2.2008), chcela by som vedieť ako sa mi bude počítať materská ( bude sa počítať z r. 2007 al. z roku 2006 ) v roku 2006 som bola od 1.2.2006-4.7.2006 na UP,od 4.7.2006 som zamestnaná ( v hrubom 13900,-Sk) kedy jevýhodnejšie ísť na materskú v 12/07 alebo 01/08 aby som nebola nejako ukrátená finančne alebo časovo
ďakujem:)
klarisa
30.08.07,08:25
Ako dostať čo najvyššiu matersku?
Na matersku odchadzam asi od 7.3.2008 /termin pôrodu 18.4.2008/
Od 1.4.2006 som zamestnana s VZ 12 200,-Sk /t.j. spĺňam podmienku 270 dní/.
Od 27.12.2006 do 31.12.2006 som DNP z max. VZ od 1.1.2007 zmena na min. VZ/t.j. spĺňam podmienku 270 dní DNP/. Čo urobiť, aby som dostala materskú z max.VZ ? Treba sa odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť s max. VZ ?
ajobs
30.08.07,08:56
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť s odchodom na matersku, nemám určený presný datum pôrodu chcela by som ist na matersku od 1.1.2008 ( od termín pôrodu 25.1.2008-9.2.2008), chcela by som vedieť ako sa mi bude počítať materská ( bude sa počítať z r. 2007 al. z roku 2006 ) v roku 2006 som bola od 1.2.2006-4.7.2006 na UP,od 4.7.2006 som zamestnaná ( v hrubom 13900,-Sk) kedy jevýhodnejšie ísť na materskú v 12/07 alebo 01/08 aby som nebola nejako ukrátená finančne alebo časovo
ďakujem:)

Ak pôjdeš na MD 1.1.2008, tvoje RO bude rok 2007, ak pôjdeš 31.12.2007, bude RO rok 2006. Ak si v oboch kalendárnych rokoch zarábala rovnako, teda 13900 Sk, potom je úplne jedno, kedy na MD pôjdeš, tvoje materské bude rovnaké. Ak by si mala v uvedených rokoch rozličné mzdy, treba to tu presne uviesť, z daného všeobecného jedného údaju sa dá poskytnúť iba takáto všeobecná rada.
ajobs
30.08.07,09:01
Ako dostať čo najvyššiu matersku?
Na matersku odchadzam asi od 7.3.2008 /termin pôrodu 18.4.2008/
Od 1.4.2006 som zamestnana s VZ 12 200,-Sk /t.j. spĺňam podmienku 270 dní/.
Od 27.12.2006 do 31.12.2006 som DNP z max. VZ od 1.1.2007 zmena na min. VZ/t.j. spĺňam podmienku 270 dní DNP/. Čo urobiť, aby som dostala materskú z max.VZ ? Treba sa odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť s max. VZ ?

V tvojom prípade treba hlavne počkať - v NR SR je novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má v roku 2008 zamedziť maximalizácii nemocenských dávok z viacerých NP. Ak by novela prešla v súčasnom znení, stačí ti ďalej platiť DNP z minima (od 1.10.2007 má byť nová MM 8100 Sk), a vo februári 2008 zmeniť VZ DNP na hodnotu, ktorá bude rozdielom maxima 28142 a sumy tvojej aktuálnej mzdy za mesiac február 2008. Materské potom dostneš z dvoch NP - jedno zo zamestnania (napr. už uvedených 12200 Sk) a jedno z DNP (zo sumy 28142-12200).
katty22
30.08.07,09:15
Ja som vo veľmi podobnej situácii ako klarisa, dokonca aj termín pôrodu je podobný, ibaže si platím DNP od 15.3.2007 stále z rozdielu medzi VZ u zamestnávateľa / kde som zamestnaná od roku 2004, takže podmienku spľňam/ a max. vym. , takže podmienku 270 splním niekedy začiatkom decembra, ak dobre rátam. Chcela by som sa opýtať, keby si môj zdravotný stav počas tehotenstva vyžadoval PN, je mi jasné ,že sa mi bude počítať z povinného poistenia, ale čo s DNP- ešte podmienku 270 nesplňam- do decembra , a počas PN si ju môžem dalej platiť, tak ako doteraz?
ajobs
30.08.07,09:22
Ja som vo veľmi podobnej situácii ako klarisa, dokonca aj termín pôrodu je podobný, ibaže si platím DNP od 15.3.2007 stále z rozdielu medzi VZ u zamestnávateľa / kde som zamestnaná od roku 2004, takže podmienku spľňam/ a max. vym. , takže podmienku 270 splním niekedy začiatkom decembra, ak dobre rátam. Chcela by som sa opýtať, keby si môj zdravotný stav počas tehotenstva vyžadoval PN, je mi jasné ,že sa mi bude počítať z povinného poistenia, ale čo s DNP- ešte podmienku 270 nesplňam- do decembra , a počas PN si ju môžem dalej platiť, tak ako doteraz?

Áno, môžeš si DNP platiť aj počas PN, ktorá by bola priznaná z NP zamestnanca. Ale načo ho platiš z rozdielu maximum-VZ zo zamestnania, to nechápem. Využívaš to aspoň na ošetrovné ? Ak nie odporúčam ti od 1.9.2007 znížiť si VZ na DNP na minimum a zvyšovať ho až tesne pred nástupom na MD.
nicka
30.08.07,09:55
Zdravím, chcela by som vás poprosiť o radu. Som zamestnaná,evidovaná u zamestnávateľa, od 6. 3. 2006 som nastupovala na MD. Od 18. 9.2006 som na RD, teraz som znova tehotná a nastúpiť na ďalšiu MD mám 15. 9. 2007. Chcem sa spýtať, či je možné si navýšiť ešte materské, ako sa tu píše. Myslím, či sa mi oplatí dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení PP k 31.8.2007 a znovu prijatí k 1. 9. 2007 na dobu neurčitú s maximálnym VZ s tým, že by som potom odišla na MD. Ďakujem
ajobs
30.08.07,10:40
Zdravím, chcela by som vás poprosiť o radu. Som zamestnaná,evidovaná u zamestnávateľa, od 6. 3. 2006 som nastupovala na MD. Od 18. 9.2006 som na RD, teraz som znova tehotná a nastúpiť na ďalšiu MD mám 15. 9. 2007. Chcem sa spýtať, či je možné si navýšiť ešte materské, ako sa tu píše. Myslím, či sa mi oplatí dohodnúť sa so zamestnávateľom na ukončení PP k 31.8.2007 a znovu prijatí k 1. 9. 2007 na dobu neurčitú s maximálnym VZ s tým, že by som potom odišla na MD. Ďakujem


Áno, dá sa to samozrejme, a nemusí to byť už od 1.9.2007, stačí napr. aj od 10.9.2007, a VZ maximálny 28.142 Sk. Ale predtým samozrejme ukončiť PP.
martinatomkova
30.08.07,11:18
Dobrý deň,:)
potrebovala by som poradiť s odchodom na matersku, nemám určený presný datum pôrodu chcela by som ist na matersku od 1.1.2008 ( od termín pôrodu 25.1.2008-9.2.2008), chcela by som vedieť ako sa mi bude počítať materská ( bude sa počítať z r. 2007 al. z roku 2006 ) v roku 2006 som bola od 1.1.2006 -1.2.2006 zamestnaná ( v hrubom som mala 10000,-Sk) ;:) od 1.2.2006-4.7.2006 na UP bez príjmu,od 4.7.2006 som zamestnaná ( v hrubom 13900,-Sk) kedy jevýhodnejšie ísť na materskú v 12/07 alebo 01/08 aby som nebola nejako ukrátená finančne alebo časovo, a ako sa mi ukráti materská ak pôjdem neskôr ako 6 týždnov na materskú
ďakujem:)
katty22
30.08.07,12:05
Ďakujem za odpoved Ajobs, no aj ja som uvažovala nad tým ,že to asi tak platím zbytočne, asi som mala sem napísať skôr :) , prečítala som si kopu príspevkov a asi som už z nich bola zmätená. :( Neviem, tak mi to akosi vychádzalo, keďže som si DNP začala platiť až v tomto roku a bála som sa, že ledva stihnem tých 270 dní.Chcela som to začať platiť z minima, keď ich dosiahnem. Takže to pôjdem spraviť čo najskôr. Dík
nicka
30.08.07,18:59
Ďakujem Ajobs za odpoveď, potešila :) . Už sa len chcem uistiť... treba nahlásiť na sociálku ukončenie PP na RLFO, treba odovzdať ELDP, samozrejme tiež na zdravotnú poisťovňu... a znova prihlásiť s novým VZ. A potom k 15. 9. 2007 nahlásiť zmenu - nástup na MD. Musím dať aj vedieť na UPSVaR, že popri poberaniu rodičovského budem zamestnaná, aj keď len pár dní. Zabudla som na niečo? Ďakujem
lokok
30.08.07,21:32
Je tu množstvo dobrých rád, za ktoré dakujem. Ale ja sa chcem opýtať na takúto situáciu:
1/Som DNP už 274 dní, som tehotná v 1.mesiaci a lekár ma chce vypísať na PN. Ak si podám odhlášku na DNP a znova sa prihlásim s max. VZ, dosiahnem max. PN-ku. To mi je "jasné". Ale tá dlhá PN-ka má nejaký vplyv na materskú? Alebo materská sa mi bude počítať tak ako PN z toho istého vymer.základu?
2/ Kolegyna je zamestnaná a má pred nástupom na materskú. Chce ukončiť pracovný pomer a hned uzavrieť nový u toho istého zamestnávateľa. Môže tak urobiť hneď na ďalší deň alebo má byť aspon 1-2 dní bez zamestnania.

Vopred ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
31.08.07,06:52
1. Dlhá PN nemá vplyv na materské. Bude sapočítať z toho istého VZ. Ale pri PN treba dať pozor, aby vznikla až po novom prihlásení sa na DNP.
2. Myslím, že stači nasledujúci deň. Treba aby zamestnávateľ poslal odhlášku a prihlášku na SP.
Jozef Mihál
31.08.07,06:55
lokok:

1. Okamžite sa ohláste z DNP a po jednodňovej prestávke sa znova prihláste s maximálnym možným VZ. A potom nech Vás lekár vypíše na PN, budete ju mať z maxima. Nároky na materské tým nebudú dotknuté a materské budete mať vypočítané tiež z nového DNP - teda z maxima.

2. Môže tak urobiť hneď ďalší deň, krajšie to bude ak si nechá 2 dni prestávku.
martincanka
31.08.07,10:40
Chcela by som poprosit o radu, ci som spravila dobre, pri vypocitavani materskej.
Som na RD s dcerkou a planujeme druhe dietatko.prihlasila som sa v SP ako DNP s maximalnym vymeriavacim základom,aby som stihla do odchodu na matersku stihnut tych 270 dni poistenia.tetusky v SP mi povedali,ze vyska materskej sa mi bude pocitat ak pojdem na matersku v roku 2008 z roku 2007,cize z toho, aky bude moj max.VZ v roku 2007 a od 1.1.2008 si ho mozem znizit na minimum.No po precitani prispevkov,ktore som tu nasla,mi to pripada tak,ze je to asi presne naopak.ak budem stale az do terminu odchodu na MD platit DNP z MVZ 28...,-SK,mozem tym nieco pokazit?A po druhe, mozem poziadat aj o matersku aj zo zamestnania, v ktorom som stale vedena?tam som pracovala 2,5 roka, dokial som neodisla na MD a nasledne na RD s prvou dcerkou.za odpoved a radu velmi dakujem
ajobs
01.09.07,13:22
Dobrý deň,:)
potrebovala by som poradiť s odchodom na matersku, nemám určený presný datum pôrodu chcela by som ist na matersku od 1.1.2008 ( od termín pôrodu 25.1.2008-9.2.2008), chcela by som vedieť ako sa mi bude počítať materská ( bude sa počítať z r. 2007 al. z roku 2006 ) v roku 2006 som bola od 1.1.2006 -1.2.2006 zamestnaná ( v hrubom som mala 10000,-Sk) ;:) od 1.2.2006-4.7.2006 na UP bez príjmu,od 4.7.2006 som zamestnaná ( v hrubom 13900,-Sk) kedy jevýhodnejšie ísť na materskú v 12/07 alebo 01/08 aby som nebola nejako ukrátená finančne alebo časovo, a ako sa mi ukráti materská ak pôjdem neskôr ako 6 týždnov na materskú
ďakujem:)


Odpoveď je v príspevku č.724.
mango28
02.09.07,16:29
Dobry vecer, potrebovala by som poradit. Som tehotna termin porodu mam 13.12.2007. Na matersku by som chcela nastupit zaciatkom novembra.
Pracujem v manzelovom obchode od 5.5.2006 na polovicny uvazok, mzda je 3800,-Sk z coho platime aj odvody. Je mozne aj v mojom pripade si zvysit matersku? Ak ano ako presne postupovat? Dakujem za kazdu odpoved:)
ajobs
02.09.07,16:58
Dobry vecer, potrebovala by som poradit. Som tehotna termin porodu mam 13.12.2007. Na matersku by som chcela nastupit zaciatkom novembra.
Pracujem v manzelovom obchode od 5.5.2006 na polovicny uvazok, mzda je 3800,-Sk z coho platime aj odvody. Je mozne aj v mojom pripade si zvysit matersku? Ak ano ako presne postupovat? Dakujem za kazdu odpoved:)


Dúfam, že si zamestnaná v normálnom pracovnom pomere (nie na dohodu) od 5.5.2006. Ak je to tak, spĺňaš podmienku 270 dní poistenia zamestnanca v posledných 2 rokoch, takže postup je už jednoduchý - ukončiť napr. 26.10.2007 súčasný pracovný pomer a 29.10.2007 sa zamestnať na celý úväzok už s maximálnym VZ 28.142 Sk, nástup na MD 1.11.2007 (6-týždňov pre TP).
RO bude 29.10.2007-31.10.2007, DVZ 907,8065 Sk, materské 499,2935 Sk denne.
P.S. Ak vieš u lekára "posunúť" termín pôrodu o týždeň, čím by nástup na MD bol okolo 8.11.2007, materské môže byť ešte o nejakú korunu vyššie.
mango28
02.09.07,17:04
Ajobs Dakujem!
ajobs
02.09.07,17:05
Ajobs Dakujem!


Niet za čo, prečítaj opravu.
klarisa
03.09.07,12:38
K príspevku č.725 od ajobs.
Vo februári 2008 stačí zmeniť VZ DNP na sumu rovnajúcu sa rozdielu medzi max. VZ a sumou aktuálnej mzdy za február 2008 alebo sa treba odhlásiť z DNP a znova prihlásiť so zmeneným VZ ?
Marti.ka
04.09.07,04:37
Ja sa chcem poďakovať všetkým za dobré rady. Moja známa, ktorá mi nedávno volala, že jej prišlo rozhodnutie zo SP a priznali jej maximálnu materskú bola celá prešťastná, že som jej tak dobre poradila. A to vďaka vám.
Dúfam, že to stihnú aj tí ďalší. Ak som to dobre pochopila, po novela zákona, ak sa schváli v tomto znení, už nebude podmienka na DNP 270 dní samostatne, ale stačí splniť 270 dní poistenia z ktoréhokoľvek poistného vzťahu. Ako sa potom bude počítať výška materského príp. nemocenského?
Nebude záležať na dĺžke poistenia DNP? A aké bude rozhodujúce obdobie?
Ďakujem. A dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne.
ajobs
04.09.07,11:31
Ja sa chcem poďakovať všetkým za dobré rady. Moja známa, ktorá mi nedávno volala, že jej prišlo rozhodnutie zo SP a priznali jej maximálnu materskú bola celá prešťastná, že som jej tak dobre poradila. A to vďaka vám.
Dúfam, že to stihnú aj tí ďalší. Ak som to dobre pochopila, po novela zákona, ak sa schváli v tomto znení, už nebude podmienka na DNP 270 dní samostatne, ale stačí splniť 270 dní poistenia z ktoréhokoľvek poistného vzťahu. Ako sa potom bude počítať výška materského príp. nemocenského?
Nebude záležať na dĺžke poistenia DNP? A aké bude rozhodujúce obdobie?
Ďakujem. A dúfam, že som sa vyjadrila zrozumiteľne.

Počítať sa to bude rovnako ako teraz aj RO budú rovnaké, iba nebude možné maximalizovať nemocenské dávky z viacerých poistení samostatne, lebo bude stanovený maximálny DVZ.
ajobs
04.09.07,11:33
K príspevku č.725 od ajobs.
Vo februári 2008 stačí zmeniť VZ DNP na sumu rovnajúcu sa rozdielu medzi max. VZ a sumou aktuálnej mzdy za február 2008 alebo sa treba odhlásiť z DNP a znova prihlásiť so zmeneným VZ ?

Samozrejme sa treba odhlásiť z DNP z minima, a prihlásiť z maxima (teda z rozdielu maxima a aktuálnej mzdy).
saskia26
04.09.07,15:22
Bude možné využívať DNP počas poberanie rodičovského príspevku na OČR dieťaťa?
Alenaa
04.09.07,18:07
Ahojte,
tiež mám tehotnú kolegyňu a potrebujem vedieť nasledovné:
Je zamestnaná od marca 2007, teraz v septembri uvažujú o ukončenie pracovného pomeru. Bude dobrovoľne nezamestnaná /vo firme by pracovala iba na základe brigádnickej zmluvy/, sama sa prihlási v zdravotnej aj v sociálnej poisťovni, bude platiť odvody z minima.
2 týždne pred nástupom na materskú dovolenku sa zase zamestná vo firme na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú s max. vymeriavacim základom.
Podmienka 270 dní bude splnená, vymeriavací základ pre materskú dovolenku bude mať max.
Na materskú dovolenku by mala nastúpiť v januári 2008.
Je to v poriadku?
evulik
04.09.07,18:27
V prvom rade sa chcem podakovat vsetkym, ktori prispievaju tak uzasnymi radami. Tazko spocitat, kolkym maminam ste pomohli a aspon na par prvych mesiacov vyriesili financnu situaciu a usetrili vrasky. Iste aj vela babatiek si tak mohlo ovela spokojnejsie pobuvkat. Som z jednou z nich, ale tentoraz sa chce pripravit znama, resp. poznate to stare zname: "Vzdy pripraveny!". Takze plan je nasledovny: (za predpokladu bezproblemoveho tehu)

1.od r.2006 zamestnana vo firme A
2.Oktober 2007: zacat si platit DNP z minima (aby sme splnili 270dni)
3.December 2007: uzavretie PP u firmy B len napr. na hodinovu mzdu (mozeme to vyuzit bud.rok alebo je to zbytocne?Resp.kde sa jej to dotkne neskor, napr. pri rocnom zuctovani alebo pod.) Nebude z toho viac komplikacii ako osohu?
4.Januar-Februar-Marec 2008: uspesne pocatie :) bocian zakruzi
5.Leto 2008: Uprava VZ zakonom
6.Termin porodu napr. nezny 17.11.2008
7.Nastup na MD 6 tyzdnov pred terminom, cize pred nastupom musi stihnut nasledovne:
8.Staci par dni odhlasit sa z DNP z minima a o den-dva prihlasit sa na DNP z maxima, resp. rozdielu akeho?
9.Vyuzijeme ten PP u firmy B? mozeme nejako navysit,napr. formou odmeny?ako spravne nacasovat?Je tento PP zbytocny?

Dakujeme za vase rady, navrhy.
ajobs
04.09.07,20:57
Bude možné využívať DNP počas poberanie rodičovského príspevku na OČR dieťaťa?


Samozrejme, a aj na vlastné nemocenské - to je ešte lepšie, lebo je možné čerpať dlhšie.
ajobs
04.09.07,21:03
Ahojte,
tiež mám tehotnú kolegyňu a potrebujem vedieť nasledovné:
Je zamestnaná od marca 2007, teraz v septembri uvažujú o ukončenie pracovného pomeru. Bude dobrovoľne nezamestnaná /vo firme by pracovala iba na základe brigádnickej zmluvy/, sama sa prihlási v zdravotnej aj v sociálnej poisťovni, bude platiť odvody z minima.
2 týždne pred nástupom na materskú dovolenku sa zase zamestná vo firme na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú s max. vymeriavacim základom.
Podmienka 270 dní bude splnená, vymeriavací základ pre materskú dovolenku bude mať max.
Na materskú dovolenku by mala nastúpiť v januári 2008.
Je to v poriadku?


Nie je to v poriadku, ak je zamestnaná iba od marca 2007, potom nesplní 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca, nech robí dovtedy, kým nesplní 270 dní NP-ak robí od 1.3.2007, tak 270 dní splní až 25.11.2007.
Až potom je možné realizovať to, čo je tu napísané - a vôbec ten nástup s maximálnym VZ nemusí byť 2 týždne pred MD, stačí pár dní.
ajobs
04.09.07,21:08
V prvom rade sa chcem podakovat vsetkym, ktori prispievaju tak uzasnymi radami. Tazko spocitat, kolkym maminam ste pomohli a aspon na par prvych mesiacov vyriesili financnu situaciu a usetrili vrasky. Iste aj vela babatiek si tak mohlo ovela spokojnejsie pobuvkat. Som z jednou z nich, ale tentoraz sa chce pripravit znama, resp. poznate to stare zname: "Vzdy pripraveny!". Takze plan je nasledovny: (za predpokladu bezproblemoveho tehu)

1.od r.2006 zamestnana vo firme A
2.Oktober 2007: zacat si platit DNP z minima (aby sme splnili 270dni)
3.December 2007: uzavretie PP u firmy B len napr. na hodinovu mzdu (mozeme to vyuzit bud.rok alebo je to zbytocne?Resp.kde sa jej to dotkne neskor, napr. pri rocnom zuctovani alebo pod.) Nebude z toho viac komplikacii ako osohu?
4.Januar-Februar-Marec 2008: uspesne pocatie :) bocian zakruzi
5.Leto 2008: Uprava VZ zakonom
6.Termin porodu napr. nezny 17.11.2008
7.Nastup na MD 6 tyzdnov pred terminom, cize pred nastupom musi stihnut nasledovne:
8.Staci par dni odhlasit sa z DNP z minima a o den-dva prihlasit sa na DNP z maxima, resp. rozdielu akeho?
9.Vyuzijeme ten PP u firmy B? mozeme nejako navysit,napr. formou odmeny?ako spravne nacasovat?Je tento PP zbytocny?

Dakujeme za vase rady, navrhy.


Zatiaľ nech sa prihlási na DNP z minima ( od 1.10.2007 by mala byť MM 8100 Sk, takže platba 357 Sk ). Ďalšie konštrukcie sú zatiaľ predčasné, pretože novela zákona č.461/2003 Z.z. o soc. poistení, ktorá je v NR SR má obmedziť maximálnu výšku DVZ, takže maximalizácia materských z viacerých VZ v rôznych RO asi nebude možná - ale treba počkať do októbra 2007, či novela prejde v tomto znení alebo či vôbec bude predmetom rokovania NR SR.
Alenaa
05.09.07,17:53
"Nie je to v poriadku, ak je zamestnaná iba od marca 2007, potom nesplní 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca, nech robí dovtedy, kým nesplní 270 dní NP-ak robí od 1.3.2007, tak 270 dní splní až 25.11.2007.
Až potom je možné realizovať to, čo je tu napísané - a vôbec ten nástup s maximálnym VZ nemusí byť 2 týždne pred MD, stačí pár dní."


Akosi nie som si istá, 270 DNP nebude splnené, ak od 1.3.-15.9. bude poistená v zamestnaní, od 16.9.-15.12. ako dobrovoľne poistená, od 16.12.2007 znovu ako zamestnaná?
/Okrem toho v roku 2006 bola zamestnaná asi 5 mesiacov/
Alena

/nedá sa mi "citovať"/
Jozef Mihál
05.09.07,19:52
Podmienka 270 dní sa sleduje osobitne pre nem.poistenie zamestnanca, osobitne pre nem.poistenie SZČO a osobitne pre dobr.nem.poistenie.
Jozef Mihál
05.09.07,19:54
...treba počkať do októbra 2007, či novela prejde v tomto znení alebo či vôbec bude predmetom rokovania NR SR.
Tak tak a ak chcete, aby nebola predmetom rokovania NR SR, treba pre to aj niečo urobiť...
saskia26
06.09.07,10:16
A čo presne treba urobiť?