ZEvina
10.08.06,09:48
Tento rok sa mi urodilo neúrekom sliviek. Viete mi poradiť dáky dobrý recept (nemôžem nikde nájsť recept na slivkovo-makové gule) alebo dobrý spôsob na uskladnenie?
Tweety
10.08.06,07:48
Tento rok sa mi urodilo neúrekom sliviek. Viete mi poradiť dáky dobrý recept (nemôžem nikde nájsť recept na slivkovo-makové gule) alebo dobrý spôsob na uskladnenie? Napr. vysušiť v sušičke, nechať v sude na slivovičku:p
Zita5
10.08.06,07:51
http://www.porada.sk/t29841-zemiakove-guky-bez-zemiakov.html

Pozri vyššie uvedený link

Zevina ......ešte pozriem receptík od Vlastičky - ondrejvla...bol super
ZEvina
10.08.06,07:53
Napr. vysušiť v sušičke, nechať v sude na slivovičku:p

Dobré....:p Len keby tá slivovica tak nesmrdela!
Zita5
10.08.06,07:56
Zevina našla som ...pozri aj tento link

http://www.porada.sk/t29493-eo-vari-prazdninujucim-deom.html
Milan Benka
10.08.06,07:56
Dobré....:p Len keby tá slivovica tak nesmrdela!

Dobre urobená a odležaná nesmrdí, .......................... ale vonia.:D

a určite sa nepokazí .............
AlaNR
10.08.06,08:32
Môj tatko mi ju pripravil asi pred 15-rokmi, čaká na moju svadbu. To bude slivovička, keď sa to otvorí! Len škoda, že sa toho nedožil...

Nepijem, ale na kalíštek sa teším!
dari1
10.08.06,08:36
moja mama vari zo sliviek vyborné lekváre - recepty tu nemám, ale ak chces, zajtra to pripnem, najma jeden nemiesany (vari sa cca 5 hod. bez miesania) ma fascinuje - je výborný
durisovad
10.08.06,09:11
Ja robim slivkove knedlicky (slivky obalene v zemiakovom ceste) a davam do mraznicky. Je to na zimu bezpracny a chutny obed.
Alebo zavaram vykvostkovane slivky len tak natlacene do poharov ( bez cukru) a zasterilizovane a pouzivam ich na kolac.
Marína
10.08.06,09:14
Slivkový lekvár bez miešania
7 kg zrelých slivák, 1 kg kryšt. cukru, 2 dcl octu, olej
Nádobu vymastíme olejom(nesmie byť ani trochu „obitá“), vložíme umyté a odkôstkované slivky, nasypeme cukor a nalejeme ocot. Bez miešania varíme prikryté cca 6 hodín na celkom miernom plameni. V žiadnom prípade nenakukujeme pod pokrievku. Môžeme si tak akurát predstavovať, čo sa pod ňou deje. Nebojte sa, nič sa tým slivkám nestane. Oni si pekne plávajú na cca 1 cm vrstve šťavičky. Potom na silnejšom plameni pri stálom miešaní cca 1 hodinu zahustíme. Horúci plníme do fliaš.
Tweety
10.08.06,09:52
Slivkový lekvár bez miešania
7 kg zrelých slivák, 1 kg kryšt. cukru, 2 dcl octu, olej
Nádobu vymastíme olejom(nesmie byť ani trochu „obitá“), vložíme umyté a odkôstkované slivky, nasypeme cukor a nalejeme ocot. Bez miešania varíme prikryté cca 6 hodín na celkom miernom plameni. V žiadnom prípade nenakukujeme pod pokrievku. Môžeme si tak akurát predstavovať, čo sa pod ňou deje. Nebojte sa, nič sa tým slivkám nestane. Oni si pekne plávajú na cca 1 cm vrstve šťavičky. Potom na silnejšom plameni pri stálom miešaní cca 1 hodinu zahustíme.za stáleho miešania. Horúci plníme do fliaš.
Ako vieš, že plávajú, keď si tam nenakukovala?:p
Marína
10.08.06,10:59
Nakukovať nenakukovala, ale po tých šiestich hodinách ešte si tam stále plávajú,tak predpokladám, že si tam plávali aj dovtedy:D.
atramka
10.08.06,11:26
Ja snívam o takom, ako robievala stará mama - v medenom kotli sa varila brečka dlho do noci....... to bol lekvárik.... mňam.... a tie zážitky detí...
Marína aj tento je taký??????????? Hneď ho vyskúšam.
Ja som dávnejšie robila aj nejakú nátierku zo sliviek s čokoládou na palacinky, ale neviem si teraz spomenúť na recept...
Marína
10.08.06,12:24
Atramka, je to dobrý lekvár. Ja viem, že ten váš bol aj s "atmosférou", ale pri tomto si zas ušetríš hodiny státia pri sporáku. Len nezabudni ho variť na malom plamienku. Skús najprv napr. z polovičnej dávky, aby si vedela, aký je. Ten ocot aj olej pri tomto množstve slivák vôbec necítiš. Rozdiel oproti klasickému je len v pridaní cukru.
A tú nátierku skús, prosím, nájsť, keď si nás už navnadila.
Zuzana2
10.08.06,12:52
Atramka, nebola to nutela zo sliviek? Recept nemám - snáď ho nejaká dobrá duša prilepí.
vema
10.08.06,14:14
Ja robím takýto,tiež sa nemieša.
Vykvostkujem 5 kg sliviek,nasypem 1 kg cukru,l vanilkový cukor,na záver pol deci rumu.Vymastím olejom pekáč,vysypem slivky,už zmiešané s cukrom a vanilkovým cukrom a dám do trúby piecť.Pekáč musí byť trošku hlbší,lebo zo začiatku bude veľa šťavy.Robí sa to tiež asi 5 hodín,ale žiadne starosti.Keď má zmes konzistenciu asi ako scedené halušky, lekvár je hotový.Ja ho ešte s ponorným mixerom trochu premixujem.Je vynikajúci.Ešte som zabudla trochu octu,ale ja som niekedy aj nedala a žiaden rozdiel nebol.Keď slivky začnú bublať, tak stíšiť prívod energie.Ja som vareškou pred koncom zahrabla,aby som zistila hustotu,alebo som pohrkala s pekáčom.
atramka
10.08.06,17:35
No milé gazdinky, Zuzka mi to pripomenula, veru to bola "Nutela" zo sliviek. Niekde to nájdem a potom Vám to sem prilepím. Ja som sa pustila do toho od Maríny, keď nemusíš 6 hodín s tým ani pohnúť, môžem popri tom robiť niečo iné, napríklad "behať" po porade....... a to je super......
Vema, aj ten tvoj je zaujímavý..... ak sa mi vydarí ten od Maríny, skúsim aj ten od teba..... veď sliviek je habadej........
evka.ba
10.08.06,22:14
Ahoj skus nevareny lekvar,
priprava je jednoducha, ovocie pomelies na masovom mlynceku pridas cukor na kilo ovocia tak do kila cukru podla chuti. Nechas to stat v hrnci do druheho dna len to obcas premiesas. Nakoniec to das do poharov a zavries. Ak mas pivnicu, tak nemusis pouzit ani viecka, na pohare Ti postaci celofan.
Inak ten recept od Mariny vyzera tiez skvelo...
Prijemnu zabavu :o)
RERE
11.08.06,03:37
Ja slivky zamrazujem. Umyjem, prepolím, trochu pocukrujem a dám do mrazničky. Sú výborné na koláč. Ale ak sa tu objaví ten recept na Nutelu, tak to by som veru skúsila urobiť.
Lenuška
11.08.06,04:30
Veľké slivky strerilizujem - bez "ničoho" len vo vlastnej šťave....bez cukru...
Sú ako čerstvé po otvorení a výborné na kysnutý koláč, alebo len tak na jedenie pri dlhých zimných večeroch namiesto chipsov.
ZEvina
11.08.06,06:27
Veľké slivky strerilizujem - bez "ničoho" len vo vlastnej šťave....bez cukru...
Sú ako čerstvé po otvorení a výborné na kysnutý koláč, alebo len tak na jedenie pri dlhých zimných večeroch namiesto chipsov.

My takto pojedávame sušené slivky. Po upečení koláčov z tých vašich výborných receptov, za ktoré veľmi ďakujem, dám rúru na najslabšie vyhrievanie a na plech poukladám umyté slivky aj s kôstkami. Po vychladnutí ich dávam do dózy s papierovým viečkom. Sú výborné aj do kapustnice.
suzuki
11.08.06,06:34
Ja robím takýto,tiež sa nemieša.
Vykvostkujem 5 kg sliviek,nasypem 1 kg cukru,l vanilkový cukor,na záver pol deci rumu.Vymastím olejom pekáč,vysypem slivky,už zmiešané s cukrom a vanilkovým cukrom a dám do trúby piecť.Pekáč musí byť trošku hlbší,lebo zo začiatku bude veľa šťavy.Robí sa to tiež asi 5 hodín,ale žiadne starosti.Keď má zmes konzistenciu asi ako scedené halušky, lekvár je hotový.Ja ho ešte s ponorným mixerom trochu premixujem.Je vynikajúci.Ešte som zabudla trochu octu,ale ja som niekedy aj nedala a žiaden rozdiel nebol.Keď slivky začnú bublať, tak stíšiť prívod energie.Ja som vareškou pred koncom zahrabla,aby som zistila hustotu,alebo som pohrkala s pekáčom.


A na ako silno má byť rúra na tých 5 hodín??
vďaka
AlaNR
11.08.06,07:41
Ja som na Vianoce dostala sušičku na ovocie. Neskúšali ste v tom sušiť slivky a iné ovocko?

Ešte som ju neskúšala, stačilo mi prečítať si návod, vraj sa to má sušiť v kuse aj 48 hodín. Šak mi na tom zhorí motor, nie?!
Tweety
11.08.06,07:48
Ja som na Vianoce dostala sušičku na ovocie. Neskúšali ste v tom sušiť slivky a iné ovocko?

Ešte som ju neskúšala, stačilo mi prečítať si návod, vraj sa to má sušiť v kuse aj 48 hodín. Šak mi na tom zhorí motor, nie?!
Ja som sušila minulý rok dubáčiky.
Marína
11.08.06,09:31
Ahoj skus nevareny lekvar,
priprava je jednoducha, ovocie pomelies na masovom mlynceku pridas cukor na kilo ovocia tak do kila cukru podla chuti. Nechas to stat v hrnci do druheho dna len to obcas premiesas. Nakoniec to das do poharov a zavries. Ak mas pivnicu, tak nemusis pouzit ani viecka, na pohare Ti postaci celofan.
Inak ten recept od Mariny vyzera tiez skvelo...
Prijemnu zabavu :o)
Evka, tento recept máš odskúšaný? Nezačnú tie slivky s cukrom kysnúť?
vema
11.08.06,11:00
A na ako silno má byť rúra na tých 5 hodín??
vďakaAk máš elektrickú rúru,tak keď začnú slivky bublať,stiahneš na 150,aby sa nevylievala šťava a potom skontroluješ,či sa to varí/pečie/.Vieš čo,úplne sama na to prídeš ako máš mať nastavenú teplotu.Pomaly ticho pečieš.Ak urobíš lekvár raz,už iný variť nebudeš.Veľa úspechu.
suzuki
11.08.06,11:02
vďaka, určite vyskúšam cez víkend. Už som si objednala slivky
vema
11.08.06,11:09
Ja som na Vianoce dostala sušičku na ovocie. Neskúšali ste v tom sušiť slivky a iné ovocko?

Ešte som ju neskúšala, stačilo mi prečítať si návod, vraj sa to má sušiť v kuse aj 48 hodín. Šak mi na tom zhorí motor, nie?!Ja som v sušičke už veľa krát sušila slivky.Dávam len polky sliviek,kožou dole a suším a suším.Neviem akú máš sušičku,my máme dosť plytké tie kolesá,takže slivky sa prilepia o vrchné koleso,ale len zo začiatku.Ja tie kolesa prehadzujem,lebo na spodu hreje viac ako na vrchu.Daj pozor,aby neboli usušené na kosť,musia byť také ohybné .
vema
11.08.06,11:19
vďaka, určite vyskúšam cez víkend. Už som si objednala slivkyEšte doplním,že ja ten lekvár dávam ešte vysterilizovať,ale asi to netreba,keď sa horúci dá do pohárov,to ja som taký magor.Slivkový lekvár je odolný,ale pre istotu.Možno niekto povie názor,či treba,alebo nie.
mirka165
11.08.06,19:41
AlaNR, máš pravdu, mne zhorel motor, pravdaže nie pri prvom použití....museli sme ju vyhodiť a sušíme v rúre
tina001
13.08.06,13:23
Nutela zo slivák:
4 kg slivák, 1 kg cukru, 15 dkg kakaa - prevariť a prepasírovať, na 24 hod dať do chladničky a potom sterilizovať.
Mám aj recept na nutelu z jabĺk, ale ten som nevyskúšala:
3 kg jabĺk, 1 kg cukru, 15 dkg kakaa, 1 varová čokoláda.
Marína
13.08.06,14:20
Tinka, ďakujem. Prevariť znamená povariť určitú dobu? Ak áno, akú?
Lila
15.08.06,06:36
Akurát som v sobotu robila zemiakové slivkové knedle :
600 g varených zemiakov /v šupke/
200 g hrubej múky
štipku soli a 1 celé vajce
čerstvé slivky, kryšt. cukor
pomletý mak na posypanie, práš. cukor a roztopené maslo

Priznám sa, teraz som zemiaky uvarila ako bežne /nie v šupke/. Po uvarení som ich dôkladne popučila. Do teplo-vlažných zermiakov som primiešala múku, vajce, soľ. A na doske som vyváľkala cesto asi 0,5 cm hrubé .
Keďže odkôstkované slivky boli veľké, tak som ich nakrájala na menšie kúsky a zasypala trochou kryšt. cukru.
Potom z cesta vykrojíte kolieska a dávate na každé malú kôpku týchto slivák. Lepšie sa spraví guľka.
Varíme v mierne osolenej vode cca 15 minút. Podávame posypané mletým
makom, práš. cukrom a zaliate voňavým roztopeným maslom.

Moja rada: Zemiaky v šupke sa mi neosvedčili- je s tým práca, sú suchšie a musím priznať, že bežne uvarené zemiaky, ktoré som použila do cesta a ešte k tomu mierne teplé- robia v ceste divy. Ešte takéto dobré guľky sme nemali.
Všetci si ich vychvalovali.
suzuki
15.08.06,06:43
ja som v sobotu robila z toho odpaľovaného cesta - boli celkom dobré, aj zamraziť som si dala
ľoška
15.08.06,07:05
Tiež pridám jeden recept zo sliviek. My doma robievame zemiakové placky so slivkami. Nastrúhame zemiaky, pridáme hl. múku, vajce, trochu soli, cesto husté ako na klasické zem. placky. Na pekáč nalejeme olej, dáme na sporák rozohriať, vylejeme cesto, pokladime rozpolené vykôstkované slivky. Chvíľu opečieme na platni na sporáku a potom dáme upiecť do rúry. Po vybratí z rúry posypeme podľa chuti práškovým cukrom.
ZEvina
21.08.06,08:53
Milé poraďáčky, so slivkami som dopadla tak, že už neviem, kde ich mám dávať. Možno je to mimo tému, ale neviete mi poradiť, kde slivky vykupujú? Už mám lekvár, zavarené, v mrazáku, nasušené, knedle, koláče.... už ich nemôžem ani vidieť :)
Marína
21.08.06,10:17
A čo tak zbierať ich do sudov na slivovičku?
ZEvina
21.08.06,12:51
A čo tak zbierať ich do sudov na slivovičku?
Keby som vedela, ako sa to robí (teda ako sa to uskladňuje) a kde to spracovávajú, niektorým by som iste spravila väčšiu radosť ako týždeň jesť jedlo zo sliviek....:D
Bambit
21.08.06,19:07
Akurát som v sobotu robila zemiakové slivkové knedle :
600 g varených zemiakov /v šupke/
200 g hrubej múky
štipku soli a 1 celé vajce
čerstvé slivky, kryšt. cukor
pomletý mak na posypanie, práš. cukor a roztopené maslo

Priznám sa, teraz som zemiaky uvarila ako bežne /nie v šupke/. Po uvarení som ich dôkladne popučila. Do teplo-vlažných zermiakov som primiešala múku, vajce, soľ. A na doske som vyváľkala cesto asi 0,5 cm hrubé .
Keďže odkôstkované slivky boli veľké, tak som ich nakrájala na menšie kúsky a zasypala trochou kryšt. cukru.
Potom z cesta vykrojíte kolieska a dávate na každé malú kôpku týchto slivák. Lepšie sa spraví guľka.
Varíme v mierne osolenej vode cca 15 minút. Podávame posypané mletým
makom, práš. cukrom a zaliate voňavým roztopeným maslom.

Moja rada: Zemiaky v šupke sa mi neosvedčili- je s tým práca, sú suchšie a musím priznať, že bežne uvarené zemiaky, ktoré som použila do cesta a ešte k tomu mierne teplé- robia v ceste divy. Ešte takéto dobré guľky sme nemali.
Všetci si ich vychvalovali.

Ja nerobím zemiakové cesto, ale rožkové.
Dám si do vlažného mlieka rozmočiť 2 nakrájané rožky, pridám 1 celé vajce a toľko polohr. múky, aby som mala cesto na rozvaľkanie. Z rozvaľkaného cesta si nakrájam štvorčeky a na každý dám jednu slivku a zabalím ju.Dáme variť do mierne osolenej vody. Sú výborné skúste, je s tým málo roboty a nikto nezistí, že to nie je zemiakové cesto.
margita222
04.09.06,18:06
Slivkové gule z odpaľovaného cesta
Dám variť 1/2 l vody, štipku soli a 1/2 lyžice masla, do vriacej vody nasypem 1/2 litra hrubej múky. Pri stálom miešaní vznikne veľmi hustá kaša.
Odstavím, nechám vychladnúť ( zatiaľ odkôstkujem slivky, cca 18 ks) na teplotu mojej ruky, pridám 2 celé vajcia a vypracujem hladké cesto.

Cesto na gule vyberám rovno z hrnca mokrou rukou, na dlani roztlačím a zabalím slivku. Kladiem na olejom potretú tácku.
Varím v horúcej posolenej vode, keď vyplávajú ešte 2-3 minúty.
Polejem rozpusteným maslom a posypem pomletým makom.
Je možné ich rýchlo schladiť a zamraziť.
jess
27.09.06,05:53
Slivkový lekvár bez miešania
7 kg zrelých slivák, 1 kg kryšt. cukru, 2 dcl octu, olej
Nádobu vymastíme olejom(nesmie byť ani trochu „obitá“), vložíme umyté a odkôstkované slivky, nasypeme cukor a nalejeme ocot. Bez miešania varíme prikryté cca 6 hodín na celkom miernom plameni. V žiadnom prípade nenakukujeme pod pokrievku. Môžeme si tak akurát predstavovať, čo sa pod ňou deje. Nebojte sa, nič sa tým slivkám nestane. Oni si pekne plávajú na cca 1 cm vrstve šťavičky. Potom na silnejšom plameni pri stálom miešaní cca 1 hodinu zahustíme. Horúci plníme do fliaš.
Do akého štádia konzistencie sa má variť, aby bol do buchiet ??? Varila som ho 5,5 hod, fakt ani náznak prihorenia.....teraz som ho rozmixovala a fŕka jak šľak :eek: a je aj dosť hustý. variť ďalej, či nie ? Má sa robiť cestička a ostať stáť, či čo ???
Hlinkovx
27.09.06,05:55
Daška..no..jasné..urobíš cestičku...a musí zostať stáť...
vtedy sa nerozlieva ..
Lucuš
27.09.06,06:13
Ahojte tiež som robila nemiešaný lekvár, bolo to super ale zdá sa mi veľa energie nazmar, teraz robím tento:
2,5 kg sliviek pomlieť dať do plechu ja osobne nevymasťujem, pridať 0,5 kg cukru a 50 ml octu /ocot si upravujem podľa sladkosti sliviek/, všetko premiešaš a dáš do rúry na najvyšší výkon, keď začne vrieť zmierniš teplotu na asi 170 to už vidíš aby mierne vrel a sem tam premiešaš. Podľa mňa je to omnoho rýchlejšie.
AlaNR
27.09.06,06:47
Ahojte tiež som robila nemiešaný lekvár, bolo to super ale zdá sa mi veľa energie nazmar, teraz robím tento:
2,5 kg sliviek pomlieť dať do plechu ja osobne nevymasťujem, pridať 0,5 kg cukru a 50 ml octu /ocot si upravujem podľa sladkosti sliviek/, všetko premiešaš a dáš do rúry na najvyšší výkon, keď začne vrieť zmierniš teplotu na asi 170 to už vidíš aby mierne vrel a sem tam premiešaš. Podľa mňa je to omnoho rýchlejšie.

Tej roboty je tam teda ozaj máličko. A nemusíš nad tým stáť, robí sa to samo.
Tento rok sme ho robili už trikrát, lekváru budeme mať na 10 rokov dopredu. Ale zasa asi 10 rokov sa nám nepodarí urodiť toľko sliviek.
Chvála tomu, kto tento recept vymyslel, inak by som bola odkázaná na ten kupovaný.
Marína
27.09.06,07:53
Do akého štádia konzistencie sa má variť, aby bol do buchiet ??? Varila som ho 5,5 hod, fakt ani náznak prihorenia.....teraz som ho rozmixovala a fŕka jak šľak :eek: a je aj dosť hustý. variť ďalej, či nie ? Má sa robiť cestička a ostať stáť, či čo ???
Ja až do takej konzistencie ho neodparujem, aby ostávala cestička a vareška ostávala stáť. On aj tak po čase ešte trochu zhustne. Jess, odpar ho do takej konzistencie, aká Ti vyhovuje. Nemusíš odparovať celé množstvo naraz. Môžeš ho odparovať po menších dávkach v teflonovej panvici. Už dávnejšie sa mi stalo, že som marhuľový džem mala dosť riedky. Priznávam, vtedy som mala
dosť veľké množstvo a buď som nemala čas, alebo sa mi nechcelo:D, tak som ho taký dala do fliaš. V zime, keď už sa mi chcelo:D, kedy ma napadlo, tak som otvorila zo 2-3 fľaše a na panvici ho zahustila. A tak postupne.
Marína
27.09.06,07:58
Ahojte tiež som robila nemiešaný lekvár, bolo to super ale zdá sa mi veľa energie nazmar, ...
Lucuš, aj do rúry potrebuješ dodať enegiu a tam je spotreba vyššia, ako na sporáku;). Keď to prepočítaš, tak pri tom recepte na sporáku spotrebuješ 7kg slivák a v rúre to robíš na 3x.
Lucuš
28.09.06,06:23
Lucuš, aj do rúry potrebuješ dodať enegiu a tam je spotreba vyššia, ako na sporáku;). Keď to prepočítaš, tak pri tom recepte na sporáku spotrebuješ 7kg slivák a v rúre to robíš na 3x.
No veď je na výber kto to ako bude robiť no podľa môjho názoru aj po prepočítaní v rúre je to omnoho rýchlejšie:)
Zitulda
15.07.08,18:33
Nemá niektorá z Vás dievčatká recept na " Slivky v čokoláde s rumom"? Tak asi pred 10-timi rokmi som dostala od kolgyni recept, hneď som urobila. Bolo to fajn aj po rokusi deti otvorili a dali či na vianočku, alebo puding aj na rezance. Recept som požičala súsedke a stratil sa. Žial,pomer ingrediencií si už nepamätám, len toľko, že odkôstkované slivky "bystričky" sa dali do veľkej nádoby,dalo sa ešte tam kakao, cukor a rum, prikrylo pokličkou a nechalo volne (ja som to mala na balkóne) stáť. Po týždni (denne miešať) sa nakladali slivky so všetkým do fliaš. Či sa sterilizovali, už sa nepamätám, al chuť aj teraz mám v ústach. Ak niektorá z Vás má recept prosím dajte ho na poradu, alebo mi pošlite ss-kou. Pekne ďakujem
ludmila12
20.08.08,06:11
Slivkové gule z odpaľovaného cesta
Dám variť 1/2 l vody, štipku soli a 1/2 lyžice masla, do vriacej vody nasypem 1/2 litra hrubej múky. Pri stálom miešaní vznikne veľmi hustá kaša.
Odstavím, nechám vychladnúť ( zatiaľ odkôstkujem slivky, cca 18 ks) na teplotu mojej ruky, pridám 2 celé vajcia a vypracujem hladké cesto.

Cesto na gule vyberám rovno z hrnca mokrou rukou, na dlani roztlačím a zabalím slivku. Kladiem na olejom potretú tácku.
Varím v horúcej posolenej vode, keď vyplávajú ešte 2-3 minúty.
Polejem rozpusteným maslom a posypem pomletým makom.
Je možné ich rýchlo schladiť a zamraziť.
Neskutočne rýchle a vynikajúce. Mockrát vďaka za radu.:--- Ludka
babka - ježibabka
21.08.08,19:38
Nemá niektorá z Vás dievčatká recept na " Slivky v čokoláde s rumom"? Tak asi pred 10-timi rokmi som dostala od kolgyni recept, hneď som urobila. Bolo to fajn aj po rokusi deti otvorili a dali či na vianočku, alebo puding aj na rezance. Recept som požičala súsedke a stratil sa. Žial,pomer ingrediencií si už nepamätám, len toľko, že odkôstkované slivky "bystričky" sa dali do veľkej nádoby,dalo sa ešte tam kakao, cukor a rum, prikrylo pokličkou a nechalo volne (ja som to mala na balkóne) stáť. Po týždni (denne miešať) sa nakladali slivky so všetkým do fliaš. Či sa sterilizovali, už sa nepamätám, al chuť aj teraz mám v ústach. Ak niektorá z Vás má recept prosím dajte ho na poradu, alebo mi pošlite ss-kou. Pekne ďakujem
Slivky v čokoláde poznám, ale bez rumu. Uvarím si pár kilov veľmi hustého lekváru, ktorý sa dá po stuhnutí nakrájať na kocky, napichnúť na špáratko a omočiť v rozpustenej čokoláde. Sú to dobré jednohubky v zime pri televízii, alebo keď mi prídu kamarátky namiesto cukríkov. Pokiaľ niekomu, kto nie je maškrtný ako ja z neho dám (napr.kmotre), tá ho používa namiesto kandizovaného ovocia do zákuskov.
betyna8
02.09.08,11:11
Nemá niektorá z Vás dievčatká recept na " Slivky v čokoláde s rumom"? Tak asi pred 10-timi rokmi som dostala od kolgyni recept, hneď som urobila. Bolo to fajn aj po rokusi deti otvorili a dali či na vianočku, alebo puding aj na rezance. Recept som požičala súsedke a stratil sa. Žial,pomer ingrediencií si už nepamätám, len toľko, že odkôstkované slivky "bystričky" sa dali do veľkej nádoby,dalo sa ešte tam kakao, cukor a rum, prikrylo pokličkou a nechalo volne (ja som to mala na balkóne) stáť. Po týždni (denne miešať) sa nakladali slivky so všetkým do fliaš. Či sa sterilizovali, už sa nepamätám, al chuť aj teraz mám v ústach. Ak niektorá z Vás má recept prosím dajte ho na poradu, alebo mi pošlite ss-kou. Pekne ďakujem

Ahoj Zitulda, aha čo som práve objavila, dúfam, že pomôže.Tiež sa to chystám vyskúšať.

Slivky na puding

3kg očistených sliviek, 1 kg kryštálového cukru, 2dcl rumu, 200g kakaa.
Slivky si nakrájame na menšie kúsky. Všetko premiešame a necháme 24 hod. odstáť v chlade - občas premiešame. Na druhý deň naplníme do pohárov a sterilizujeme 10 min. pri 80°C

Sú to slivky v čokoláde s rumovou príchuťou a nám v pohári s pudingom veľmi chutia
Marína
08.09.08,07:35
Zavárala som nutellu. Nie som na sladké, ale je ozaj veľmi dobrá. Už som skoro 1/2 rozdala.;) Vrele doporučujem.

Slivková nutella
5 kg zrelých slivák som rozvarila s 2 kg cukru a 100 g vanilkového cukru(=5 bal. vanilínový cukor). Pridala som 1 čokoládu na varenie, 300 g kakaa a 4 čokoládové pudingy(prášok). Trochu nechala vychladiť a rozmixovala som, aby neostali celú šupy. Znova som ohriala, naplnila do fliaš, uzatvorila a chvíľu sterilizovala, aby sa vrchnáky prichytili. Musela som ju plniť horúcu, lebo pri chladnutí tuhne a do fliaš by som ju ťažko dostala. Už pár rokov na plnenie do fliaš používam zrezaný lievik, aby som nešpinila okraje fliaš. Veľmi sa mi to osvedčilo pri plnení leča, kečupu, .......... a teraz aj nutelly.
Vyšlo mi 20 fľaštiček od majonézy.
Asi uvarím ešte 1/2 várky s tým, že do 1/2 pridám 3 pudingy a do druhej len jeden. Tá hustejšia bude na plnenie buchiet, do krémov, ........ a druhá na polievanie napr. palaciniek, zmrzliny ......... atd. Možno uberiem z kakaa a pridám viac čokolády.
Na nete som sa z rôznych receptov dočítala, že nutella sa po uvarení necháva odstáť na 24 hodín v chlade(asi aby sa spojili chute), ja som však ihneď zavárala, veď chute sa môžu spojiť aj na poličke v špajzi.
olybaba
08.09.08,18:01
pozdravujem,
dnes som upiekla vyborny kysnuty slivkovy kolac s drobenkou, uz je pekac prazdny

http://olybaba.napady.net/image/10642025 (http://olybaba.napady.net/galerie/foto-pre-poradu.html#)
tina1
08.09.08,18:09
pozdravujem,
dnes som upiekla vyborny kysnuty slivkovy kolac s drobenkou, uz je pekac prazdny

http://olybaba.napady.net/image/10642025 (http://olybaba.napady.net/galerie/foto-pre-poradu.html#)
Vynikajuca posypka na slivkovy alebo visnovy kolac je kokosova:
120 g masla
120 g pras. cukor
60 g poluhruba muka
60 g kokosova mucka
:---:---:---:---
Meggi 1
08.09.08,18:23
pozdravujem,
dnes som upiekla vyborny kysnuty slivkovy kolac s drobenkou, uz je pekac prazdny

http://olybaba.napady.net/image/10642025 (http://olybaba.napady.net/galerie/foto-pre-poradu.html#)
mimotemy Na toto musím zareagovať.. :)
Kysnutý slivkový je aj u nás šlágrom po celý čas, ako zrejú slivky. Robím ho často, je náš najobľúbenejší. Robím aj s iným ovocím, podľa toho, čo práve dozrelo, ale slivkový je top :D
Pekáreň cesto vymiesi, nakysne a ja už len nakladiem slivky, dám drobenku a piecť. A potom.....mňam!!! :)
olybaba
08.09.08,18:41
asi som dala velke foto, teraz dam mensie, ten kolac bol nadherny

http://olybaba.napady.net/image/10642868
Meggi 1
08.09.08,19:26
asi som dala velke foto, teraz dam mensie, ten kolac bol nadherny

To teda bol! Vydaril sa Ti veľmi dobre.
Keď naň pozerám, až cítim jeho chuť v ústach :) Hneď by som si dala povedať :)
Marína
09.09.08,08:03
Ja na slivkový koláč dávam posýpku so škoricou, alebo slivky posypem škoricou a klasickou posýpkou. Nedávno som piekla nižššie uvedený. Je ozaj dobrý a rýchlo pripravený.

Slivkový koláč s posýpkou
mierka: 1 hrnček=250-300 ml
2 hrnčeky polohr. múka, 1 hrnček prášk. cukor, 100 g Hera(Palmarín, maslo, ....), 2 vajcia, 1 vanilk. puding, 1 hrnček mlieka, 1 VC, 1 PDP, slivky
Posýpka: 1 PL kopcovitá hrubej múky, 2 PL kopcovité lyžice polohr. múky, 2 PL kopcovité prášk. cukor, cca 60-80g tuku, 1 KL mletej škorice
Do penista vymiešame tuk s cukrom, VC a vajciami. Pridáme mlieko, puding. prášok, múky, VC, PDP. Rozotrieme na vymastený a hrubou múkou alebo kokosom vysypaný plech. Na husto poukladáme polené slivky, posypeme posýpkou. Pečieme cca 20-25 min. pri 180 °C.
Meggi 1
09.09.08,18:50
Ja na slivkový koláč dávam posýpku so škoricou, alebo slivky posypem škoricou a klasickou posýpkou. Nedávno som piekla nižššie uvedený. Je ozaj dobrý a rýchlo pripravený.

Slivkový koláč s posýpkou
mierka: 1 hrnček=250-300 ml
2 hrnčeky polohr. múka, 1 hrnček prášk. cukor, 100 g Hera(Palmarín, maslo, ....), 2 vajcia, 1 vanilk. puding, 1 hrnček mlieka, 1 VC, 1 PDP, slivky
Posýpka: 1 PL kopcovitá hrubej múky, 2 PL kopcovité lyžice polohr. múky, 2 PL kopcovité prášk. cukor, cca 60-80g tuku, 1 KL mletej škorice
Do penista vymiešame tuk s cukrom, VC a vajciami. Pridáme mlieko, puding. prášok, múky, VC, PDP. Rozotrieme na vymastený a hrubou múkou alebo kokosom vysypaný plech. Na husto poukladáme polené slivky, posypeme posýpkou. Pečieme cca 20-25 min. pri 180 °C.
Áno, ja tiež dávam okrem posýpky na slivkový koláč škoricu. Vylepší to chuť sliviek na koláči. Škoricu dávam aj do koláča s jablkovou plnkou.

Marína, aj tento Tvoj recept vyzerá byť fajn - to cesto je skoro ako na bublaninu, len trošku vylepšené. A podľa popisu sa zdá byť naozaj rýchlo hotové. Vďaka za recept, určite vyskúšam.
jess
11.09.08,08:30
My takto pojedávame sušené slivky. Po upečení koláčov z tých vašich výborných receptov, za ktoré veľmi ďakujem, dám rúru na najslabšie vyhrievanie a na plech poukladám umyté slivky aj s kôstkami. Po vychladnutí ich dávam do dózy s papierovým viečkom. Sú výborné aj do kapustnice.

Ako dlho ich sušíš v tej rúre ?
viktorviktor
11.09.08,11:03
pozbierané na stránkach (nie slivky)

Sušenie slivák
Slivky na sušenie treba oberať v štádiu biologickej zrelosti, keď plod začína vráskovatieť. Slivky sa odstopkujú a namáčajú sa na 15 sekúnd do vriaceho 1% roztoku sódy. Potom plochy umyjeme a ochladíme prúdom studenej vody. Kúpeľ v roztoku sódy má význam v tom, že sa zo sliviek odstráni voskový povlak, čím sa urýchli sušenie.
- Umyté slivky ukladáme na plech (liesky) a sušíme ich najskôr pri teplote 55 až 60 °C (V teplejšej rúre by popraskali). Slivky nesmú pukať a púšťať šťavu. Ak sa plody začnú scvrkávať, teplotu pozvoľna zvyšujeme na 90 °C. Sušíme tak dlho, kým plod po stlačení nepúšťa šťavu. Pri sušení presunujeme liesky.
- - alebo sušenie prerušujeme, t. j. slivky vyberieme z rúry a necháme ich vychladnúť. Potom znovu sušíme. Sušenie trvá asi 8 hodín. Usušené slivky mu¬sia byť vláčne.
Slivky sú na konci sušenia čierne a lesklo zafarbené, plody sú mäkké, chuť je sladká bez kyslej a horkej príchute.
Usušené slivky poukladáme na papier a tri dni ich ešte dosúšame. Potom ich plníme do papierových vrecúšok a ukladáme do chladnej miestnosti. Priaznivá teplota je 2 - 5 °C. Dôležitá je relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti. Pri nízkej vlhkosti sušené slivky vysýchajú, pri nadbytočnej vlhkosti zasa plesnivejú.
Na našom trhu je dostať kúpiť prenosné skriňové sušiarne pre sušenie vo väčšej miere. Ale aj doma si môžeme menšie množstvo ovocia usušiť v elektrickej alebo plynovej rúre. Ovocie na sušenie musíme ukladať na liesky z pletiva, ktoré si sami zhotovíme. Počas sušenia liesky presunujeme, aby sa plody rovnomerne vysušili. Nezabudnime pootvoriť dvierka rúry, aby mohla para unikať.

Osobne suším na elektrike, s prerušovaním, naskôr 2 hodiny, potom vymením spodné z hornými, álšie 2 hodiny, potom vychladnúť, v ten istý deň ešte 2-3 hodiny, na druhý deň vyzbieram suchšie, tie idú hore, ostatné dolu a už len vždy po 2 hodiny vychladnúť, 2 hodny a opakovať do usušenia, vydržia aj dva roky, polené sú suché ako podošva
jess
11.09.08,11:11
Osobne suším na elektrike, s prerušovaním, naskôr 2 hodiny, potom vymením spodné z hornými, álšie 2 hodiny, potom vychladnúť, v ten istý deň ešte 2-3 hodiny, na druhý deň vyzbieram suchšie, tie idú hore, ostatné dolu a už len vždy po 2 hodiny vychladnúť, 2 hodny a opakovať do usušenia, vydržia aj dva roky, polené sú suché ako podošva

:eek: prúser, ja akurát cca 1 hodinu suším polené, lebo boli dosť červavé. Asi na to hodím cukor a upečiem lekvár, keď polené nie sú dobré.

Vďaka za upozornenie :)
dominika
11.09.08,11:19
Ja robím zo sliviek nutelu. Dám variť slivky dlho, ako lekvár, kým sa to všetko nerozvarí aj so šupkami. Potom pridám cukor a ku koncu kakao.
Kazu
11.09.08,12:14
:eek: prúser, ja akurát cca 1 hodinu suším polené, lebo boli dosť červavé. Asi na to hodím cukor a upečiem lekvár, keď polené nie sú dobré.

Vďaka za upozornenie :)

Nemusíš ich usušiť úplne. Ja ich usuším len tak aby boli akurát a potom ich dám do menších pohárov, zaviečkujem a dám do pary na 10-15 minút. Potom nevysychajú a ani neplesnia aj keď sú trochu "mokrejšie". Tiež nerada suším celé slivky keď je taký červivý rok.
petmar
11.09.08,17:23
Prosím, mohol by niekto napísať ako sa zakladá kvas -majč či kde sa to ako volá, na slivovicu? Mieša sa to, ako často ? Má to byť v teple, v chlade, ako dlho, ako poznám, že to mám ísť dať vypáliť?
Na zdravie. Ďakujem.
viktorviktor
11.09.08,20:31
nemám chuť písať postup, treba si to ošahať, :D

http://podnikani.centrum.cz/ze-zivota/99302-palim-palis-palime-slivovici.aspx

Kvašení dříve probíhalo v otevřených dřevěných kádích. Kvas bublal, a až se propadnul, jelo se do pálenice. Vrch kvasu bylo nutno odstranit a vyhodit. Tzv. Koláč. V Prlově však byli progresivní. Omazali vrch bečky jílem, aby nevznikl koláč – odpad. Dnes kvašení probíhá v plastových bečkách. Bečky jsou odolné, není nutno je na podzim zamáčet, jsou lehké, dobře se s nimi manipuluje, snadno se čistí.
petmar
12.09.08,17:19
nemám chuť písať postup, treba si to ošahať, :D


Ďakujem za link, už len zbierať a bude možno dačo...
olybaba
15.09.08,05:59
pozdravujem,
- o slivkach sa mi uz aj sniva, hoci nemam ani jednu vlastnu
- kazdy tyzden kysnuty slivkovy kolac - esteze ho mame radi
- klasicky slivkovy kompot s cukrovym nalevom
- prvykrat som experimentovala so zavaranim "slivky vo vlastnej stave", umyte rozpoltene slivky som dala do flias a kratko sterilizovala, som zvedava ci preziju, ci sa nahodou nepokazia - robila som menej flias len na skusku
- vcera som robila z 1,5 kg sliviek druhu varku "slivky v cokolade s rumovou prichutou", prvu davku som dala do mensich flias, zasterilizovala a skoro vsetky rozdala kolegyniam ako ukazku niecoho noveho, co sme doposial nepoznali
- vznikne zaujimava masa niecoho hnedeho a zaujimava chut, viem si tieto slivky predstavit s vanilkovym pudingom, ako pise betyna8
- prikladam foto ako vyzera masa po 24 hodinach pred flaskovanim

http://olybaba.napady.net/image/thm/10747002 (http://olybaba.napady.net/image/10747002)
vema
02.09.09,11:04
Ja nerobím zemiakové cesto, ale rožkové.
Dám si do vlažného mlieka rozmočiť 2 nakrájané rožky, pridám 1 celé vajce a toľko polohr. múky, aby som mala cesto na rozvaľkanie. Z rozvaľkaného cesta si nakrájam štvorčeky a na každý dám jednu slivku a zabalím ju.Dáme variť do mierne osolenej vody. Sú výborné skúste, je s tým málo roboty a nikto nezistí, že to nie je zemiakové cesto.
Ja som dnes robila knedle z rožkov a omylom som nedala vajce, zabudla som a knedle boli výborne a rýchlo hotové. Nemali chybu.
hnedoočka
02.09.09,11:23
včera som trávila voľno varením slivkového lekváru v medenom 70 l kotli od 5,30 ráno a skončila s nalievaním / alebo nasypaním/ do pohárov o 21 hod. takže dnes o slivkách nechcem ani počuť,ale kto by chcel ochutnať super lekvár podľa starej mamy, nech dojde!
vema
02.09.09,18:41
včera som trávila voľno varením slivkového lekváru v medenom 70 l kotli od 5,30 ráno a skončila s nalievaním / alebo nasypaním/ do pohárov o 21 hod. takže dnes o slivkách nechcem ani počuť,ale kto by chcel ochutnať super lekvár podľa starej mamy, nech dojde!
Viem si predstaviť aká si unavená, ja už len odparujem v elektrickej rúre, je tiež výborný, ale ten tvoj je pravý slivkový lekvár.
trisestri
03.09.09,05:22
drobeceva
03.09.09,08:15
včera som trávila voľno varením slivkového lekváru v medenom 70 l kotli od 5,30 ráno a skončila s nalievaním / alebo nasypaním/ do pohárov o 21 hod. takže dnes o slivkách nechcem ani počuť,ale kto by chcel ochutnať super lekvár podľa starej mamy, nech dojde!
chcem Vám len "bonznúť", že naša hnedoočka včera o slivkách ani počuť nechcela, ale dnes sme chutnali lekvár a musím povedať, že jej námaha stála za to. Lekvár je výbornýýýýýýýýý. A dokonca aj ona z neho jedla.
bettylou
15.09.09,18:32
Prosím vás vie niekto o kvasených slivkách a ich príprave?
osky
02.09.10,10:31
Ja na slivkový koláč dávam posýpku so škoricou, alebo slivky posypem škoricou a klasickou posýpkou. Nedávno som piekla nižššie uvedený. Je ozaj dobrý a rýchlo pripravený.

Slivkový koláč s posýpkou
mierka: 1 hrnček=250-300 ml
2 hrnčeky polohr. múka, 1 hrnček prášk. cukor, 100 g Hera(Palmarín, maslo, ....), 2 vajcia, 1 vanilk. puding, 1 hrnček mlieka, 1 VC, 1 PDP, slivky
Posýpka: 1 PL kopcovitá hrubej múky, 2 PL kopcovité lyžice polohr. múky, 2 PL kopcovité prášk. cukor, cca 60-80g tuku, 1 KL mletej škorice
Do penista vymiešame tuk s cukrom, VC a vajciami. Pridáme mlieko, puding. prášok, múky, VC, PDP. Rozotrieme na vymastený a hrubou múkou alebo kokosom vysypaný plech. Na husto poukladáme polené slivky, posypeme posýpkou. Pečieme cca 20-25 min. pri 180 °C.

tak damy a pani,toto je ten kolac co som vcera piekla-nasla som to cez google,lebo vyhladavac na porade temu slivky vobec nenasiel:(:mad:!!!

marina,je vyborny,ten vanilkovy puding mu doda ozaj taky cukrarensky smrnc,mnam.

nasi prijdu v sobotu zo Slovenska,tak sa ho znova chystam upiect,tentokrat so slivkami v rumovej cokolade,podla receptu,co je tiez v tejto teme-vcera som si ich spravila.;)a posypku dam miesto skoricovej kokosovu-tiez z tejto temy a hotovo.nech je ten kolac poriadna PORADAKOVINA.:D:---
mirka83
08.09.10,08:58
Ten recept na slivkový lekvár bez miešania som skúšala už tri krát, a veľmi sa mi pači. je naozaj výýýborný!!!!!!!!
hanelie
08.09.10,09:11
a už ste robili slivkovú štrudľu? :)
Ivana 1511
08.09.10,11:11
Áno a je výborná, robievam aj čerešňovú a tvarohovú s marhuľami alebo broskyňami. Sú super.
BXLmiami
11.09.10,10:06
Mohla by si prosím dať recept na slivkovú napln do štrudle?Dakujem
osky
01.08.11,15:56
nieco typicke z Rakuska:

ZWETSCHKENRÖSTER
/rozvarene slivky/

-je to priloha,ktora sa podava k mucniku pod nazvom kaiserschmarn.my ho pozname ako cisarsky trhanec.bez tejto prilohy by to ani nebolo ono.
-ale rakusania to pouzivaju aj ako samostatny dezert po velmi vydatnom obede,alebo ako prilohu k mäsu ako hus,kacka...
-pouziva sa to aj na puding a podobne dezerty
-velmi dobre sa to hodi aj k neplnenym tvarohovym knedliam

500g sliviek/ringlot/
100ml vody
50-150g cukru-zalezi od sladkosti ovocia a podla chuti
stava z 1 citrona
maly kusok celej skorice
2 klinceky

kusok citronovej kory-nemusi byt
trosku rumu-nemusi byt

-nechame zovriet vodu a hodime do nej slivky -nie vsetky naraz....,ktore okamzite znovu vyberieme,tzv.blansirovanie.....a zbavime ich supky
-osupane slivky rozpolime a zbavime kostok
-skoricu,klinceky,cukor,citronovu stavu/a koru/ prevarime vo vode
-potom pridame slivky,prevarime a ohen zoslabime
-premiesat a prikryte dusit do zmäknutia/cca 30 minut/
-slivky su hotove,ked su mäkke a zacinaju sa uz rozpadat
-pozor vsak,neuvarte z toho lekvar!!!!!!!!!
-nesmie to plavat vo vode,nesmie to byt ako kasa,ale ani cele ovocie
-odstavit a do vlazneho mozno pridat trosku rumu,ale nemusi sa.
-podava sa to vychladene,nie teple!!!!!!!!

-tento "kompot" sa pripravuje rovnako z marhul a visni/visne samozrejme nesupeme/
-komu sa zda blansirovanie babrave,moze si to pripavit aj z neosupanych sliviek,bude to chutit rovnako dobre,len sa treba pripravit na to,ze to nebude take jemne;)
-a kto je celkom lenivy,moze si to kupit aj hotove.
Gapo
02.08.11,15:35
Tuho premýšľam čo mám urobiť s mojou úrodou sliviek, pôvodne ich bolo deväť, zostalo šesť, nie stromov, plodov:D:D:D
Myslím, že ich zlopnem a je:D;)
Katarina
02.08.11,16:08
Nuž, brigádnikov na zber nebudeš potrebovať.:) Zober to z tej dobrej stránky, z palaciniek a koláčov sa priberá, slivovica je nepriateľ pečene a pankreasu. Spapaj a hotovo - príjem vitamínov. Dobrú chuť.
Kvaka
02.08.11,16:19
Tuho premýšľam čo mám urobiť s mojou úrodou sliviek, pôvodne ich bolo deväť, zostalo šesť, nie stromov, plodov:D:D:D
Myslím, že ich zlopnem a je:D;)
My sme mali tiež len zo 10 ks, aj tie popadali, zato vlani som zavarila neúrekom. Buď rád, že máš aspoň slivku, tú moju tento rok asi porazilo, praskla jej kôra a vysychá.
ZEvina
03.08.11,06:20
Tento rok sme so slivkami tiež biedne. Len 2x som robila slivkové gule a dala som asi 2kg do mraziaka, ostatné popadali, alebo sú červavé (nestriekali sme stromy). Ešte šťastie, že mi zostal od minulého roka lekvár, lebo vnučka strašne ľúbi palacinky s lekvárom.
alabut
03.08.11,11:40
Este mam zelene. Najlepsie su po prvom mraziku, najviac cukru. Do praveho lekvaru a slivovice nejde ani deko.
BXLmiami
08.08.11,09:28
Ja tomu nerozumie,prečo je to u mna vždy naopak?Vlani sme nemali nič,iba celú záhradu pod vodou,toho roku sú stromy a teda aj slivky tak obsypané,že som to ešte nevidela.Super.
alabut
08.08.11,12:07
Fiiiha, bude do domacej apatieky. :-)
vema
19.08.11,12:23
Dá sa uvariť lekvár aj zo sliviek napadnutých šárkou. Zatiaľ držia na strome a majú celkom dobrú chuť. Má niekto skúsenosť?
vema
19.08.11,19:32
Už som si našla odpoveď, nie sú zdraviu škodlivé, môžu sa jesť, aj spracuvávať.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kukučka
26.08.14,20:03
Ďalšia výborná téma ešte zo starej porady, ak sa páči aj vám, prosím klikať na srdiečko.
kukučka
27.08.14,12:10
NIKTO??? :mee:
Kvaka
27.08.14,12:44
Čítam dnes recepty, normálne sa vytešujem z príspevkov poraďáčiek pár rokov dozadu. Naozaj staré zlaté časy...
Sliviek máme teraz neúrekom, aj dosť padajú, ale strašne veľa je ich na strome, tak preto hľadám, čo okrem sušenia a lekváru. Našla som samé fajnovosti, vyskúšam slivkovú nutelu http://www.porada.sk/t30808-slivky.html#post284829
Aj v tejto téme je veľa dobrých receptov http://www.porada.sk/t86121-p4-zavaranie-recepty.html#post1492361.
Osrdiečkovala som témy, zaslúžia si to.
Dobrý lekvár od babky ježibabky je tu http://www.porada.sk/t86121-zavaranie-recepty.html#post793510
Kto by chcel na slivovičku, tak tu som našla návod na prípravu kvasu. Tu http://www.palenica-lucenec.sk/index.php/priprava-kvasu aj tu http://www.palenicaandrejova.sk/hlavne-zasady-pripravy-kvasov/.
lujza.j
27.08.14,13:08
Robite tu chutky.....ak by ste mali prebytky vasich fajnovych vyrobkov....kupim.....
lujza.j
27.08.14,17:19
Robite tu chutky.....ak by ste mali prebytky vasich fajnovych vyrobkov....kupim.....
koľko litrov?
:D...som ,ze napr. lekvare slifkove myslela....
Terezia13
27.08.14,17:36
slivky umyjem, nechám v sitku odkvapkať, vykôstkujem a prepolené dávam do kelimkov, v zime vyberám z mrazničky do koláčov
KoxXxo
27.08.14,18:44
Robite tu chutky.....ak by ste mali prebytky vasich fajnovych vyrobkov....kupim.....
koľko litrov?
:D...som ,ze napr. lekvare slifkove myslela....
ja som to zmazal že nebudem reku provokovať a ty si aká rýchla..;)