Zita5
13.03.07,09:38
Ahoj, podľa môjho názoru môžeš ale aj nemusíš. Pokiaľ o závazky do SP,ZP neupravíš ZD ešte v r.2006, tak si výdavky za poistné môžeš zahrnúť do r.2007, vychádzam zo znenia § 6 ods.10, v ktorom je uvedená jedna dôležitá hrubo zvýraznená veta:) :[quote=renča1;418986]



Renátka môj príspevok vychádza z toho , že mi vznikol záväzok k 31.12.2006 zaplatiť poistné do fondov za SZČO, ktorý k uvedenému dátumu vykazujem. To znamená pre mňa , že nemôžem si si s týmto záväzkom robiť čo chcem ...
.... dala si tomu vôľu , čiže na výber "môžeš aj nemusíš" a ja som to pochopila tak, že a ak ho nevykazujem v roku 2006 , tak si ho pripočítam k pauš.výdavkom v roku 2007....to podľa mňa nie je správny postup. Jednoducho ten záväzok tam je .
renča1
13.03.07,11:06
Nie Renka,

len si myslím, že zákon Ti hovorí čo máš urobiť pre prechode z JU na paušálne /čiže záväzok uplatniť/

a keď máš paušálne, tak uplatňuješ preukázané poistné /zákon podľa mňa len doplnil, že neuplatníš o poistné o ktoré si si už upravila ZD/, podľa mňa Ti nedáva na výber.......len je doplnené do zákona .."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane..." z dôvodu, aby SZČO sa nebránila:

Tento rok postupujem podľa pauš. výdavkov... a zákon mi hovorí...zaplatené poistné....a basta....a šups 2x uplanené poistné v DP


[quote=renča1;418986]



Renátka môj príspevok vychádza z toho , že mi vznikol záväzok k 31.12.2006 zaplatiť poistné do fondov za SZČO, ktorý k uvedenému dátumu vykazujem. To znamená pre mňa , že nemôžem si si s týmto záväzkom robiť čo chcem ...
.... dala si tomu vôľu , čiže na výber "môžeš aj nemusíš" a ja som to pochopila tak, že a ak ho nevykazujem v roku 2006 , tak si ho pripočítam k pauš.výdavkom v roku 2007....to podľa mňa nie je správny postup. Jednoducho ten záväzok tam je .


Ja som chcela k § 6 ods. 10 povedať len toľko, že ak daňovník si v r.2006 bude chcieť uplatniť % výdavky /bude prechádza zo skutočných na paušálne/, tak podľa mňa nemusí o spomínané závazky /závazky - POISTNÉ/ upravovať základ dane podaním dodatočného daňového priznania pre r.2005., pretože :
......, ak poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach ( v r.2005) alebo ( v r.2006 u Vladoli ); toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške pri paušál.výdavkov. (v r.2006) alebo (v r.2007 u Vladoli)
vrabopalec
13.03.07,13:55
Dobrý deň, prosím o radu, manželka je 3 roky SZČO, kozmetička, teda vykonáva remeselnú činnosť. Doteraz som jej účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, teraz by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
1. Je možné takto hocikedy prejsť na iné účtovanie, ak nemáme žiadne záväzky, ani pohľadávky? Sú tu len nejaké minimálne zásoby (1000 - 2000,- Sk).
2. Problém bude asi s odpismi, odpisujeme nejaký hmotný majetok, čo s tým? Je mi jasné, že pri vedení účtovníctva formou paušálnych výdavkov si odpisy nemôžeme uplatňovať, ale čo s doteraz neodpísaným majetkom, ostáva tam ešte nejaká suma.
3. Treba pri paušálnych výdavkoch odkladať dodávateľské faktúry, nákupné doklady, teda potvrdenia o výdavkoch, a ak áno, treba k nim vypisovať výdavkové bloky?
4. V tomto roku, v ktorom by sme prešli na paušálne výdavky, treba pravdepodobne pri podaní daňového priznania vyplniť aj výkazy o majetku ... a príjmoch ... , aby sa "vyčistilo" účtovníctvo pri prechode na iné účtovanie. Treba tieto výkazy vyplňovať aj v budúcich zdaňovacích obdobiach, ak by sme ostali len pri paušálnych výdavkoch?
5. Je možné v hociktorom z budúcich zdaňovacích období, ak zistíme, že je v tom roku výhodnejšie JÚ, prejsť späť? A zas v ďalšom na paušálne výdavky...?
Dúfam, že tých otázok nie je priveľa :), pekne ďakujem za každú radu.
mahagon
13.03.07,14:56
mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!
katkaj
13.03.07,14:57
mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!


Ak si neplatil odvody tak si ich ani nemôžeš dať do nákladov ;)

Pri paušálnych výdavkoch sa síce spomína že sa uplatňujú aj odvody ale skutočne zaplatené a nie tie ktoré sa mali platiť a neplatili
evina
13.03.07,14:58
mam na Vas otazku. Teraz mam slobodne povolanie, chcem robit pausalne vydavky. Pol roka 2006 som bol dobrovolne nezamestnany-robil som vsak 2 mesiace na dohodu-cca 50000skk, druhu polovicu som mal slobodne povolanie. Stalo sa vsak, pre iste okolnosti, ze som neuhradzal povinne zdravotne poistenie- od 1.1.2006 do 1.2.2007.A zrejme z financnych dovodov to nebudem schopny uhradit do konca marca. Ako je to v tomto pripade so zahrnutim odvodov do ZP, ako to dam do DP, alebo nemusim to tam uvadzat-budem aj tak v strate.
Dakujem Vam!

Ak si neplatil, nemáš čo uvádzať. Tam sa uvádzajú len skutočne uhradené odvody....tie si doplatíš pri ročnom zúčtovaní....
Monika Kováčová
13.03.07,15:04
Ak si neplatil, nemáš čo uvádzať. Tam sa uvádzajú len skutočne uhradené odvody....tie si doplatíš pri ročnom zúčtovaní....

evina, koľkí krát???...:)
evina
13.03.07,15:06
evina, koľkí krát???...:)
Keby sa niekto pýtal...:D
mahagon
13.03.07,15:38
Dakujem Vam. Mam este otazku: Robil som 2 mesiace na dohodu o vyk. prace-mal som statut dobrovolne nezamestnaneho. Dan bola odvedena zrazkou+akasi ina mala platba do fondu.Uvadza sa aj toto v DP, ked dan bola uz zrazena a neziadal som firmu o zuctovanie dane? Este ma zaujima, ci si mozem odratat tych 90800 na seba, plus druhych 90800 na manzelku (tak som to pochopil)- ak je 3.rok na materskej, ine prijmy nemala-iba matersku. Ide stale o pausalne vydaje-40 percent
Dakujem Vam velmi pekne!
Monika Kováčová
13.03.07,15:44
90816,- si môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť na seba a aj na manželku. Príjem z dohody môžeš ale aj nemusíš započítať do DP, rovnako aj zrážkovú daň (buď obe započítaš, alebo obe nezapočítaš). Prepočítaj, čo je výhodnejšie. Predpokladám z vlastných skúseností, že započítať je výhodnejšie.
Vanesa34
13.03.07,19:34
Dobrý večer! Pri počítaní 60% výdav. mi vyšlo číslo s desatinným miestom.Ako sa zaokrúhľuje? Na celé koruny nahor, nadol, alebo matematicky? Neviete mi niekto poraddiť?
katkaj
13.03.07,19:37
Dobrý večer! Pri počítaní 60% výdav. mi vyšlo číslo s desatinným miestom.Ako sa zaokrúhľuje? Na celé koruny nahor, nadol, alebo matematicky? Neviete mi niekto poraddiť?

Zaokrúhlujem na celé koruny matematicky ;)
Vanesa34
13.03.07,19:42
Ďakujem, môžem ísť počítať.
lydinka
13.03.07,19:48
Dobrý večer, prosím vás, môže sa paušálne výdavky uplatnit aj majiteľ pohostinstva alebo reštaurácie?
Ď.
katkaj
13.03.07,19:51
Dobrý večer, prosím vás, môže sa paušálne výdavky uplatnit aj majiteľ pohostinstva alebo reštaurácie?
Ď.

Pokiaľ je FO a nie je platcom DPH tak môže

§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.
lydinka
13.03.07,20:02
Pokiaľ je FO a nie je platcom DPH tak môže

§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.

Ďakujem za rýchlu odpoveď. ;)
Uľa
13.03.07,21:06
Prosím vás ako postupovať pri prechode z paušalnych výdavkov na skutočné? Keď si SZČO za rok 2005 uplatnila paušálné výdavky a tento rok už nie. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Tatiana
14.03.07,05:26
Môže si uplatniť živnostník paušálne výdavky 60%, keď má ohlasovaciu živnosť na pilčícke práce a služby v rámci lestíctva a ťažby dreva? Fakúry má vystavené na ťažbu dreva. Ďakujem
STRELEC
14.03.07,05:32
Môže si uplatniť živnostník paušálne výdavky 60%, keď má ohlasovaciu živnosť na pilčícke práce a služby v rámci lestíctva a ťažby dreva? Fakúry má vystavené na ťažbu dreva. ĎakujemTakáto živnosť nebola zaradená medzi remeselné živnosti. Nemôže si uplatniť 60% , len 40%.
JAJA11
14.03.07,05:43
Dakujem Vam. Mam este otazku: Robil som 2 mesiace na dohodu o vyk. prace-mal som statut dobrovolne nezamestnaneho. Dan bola odvedena zrazkou+akasi ina mala platba do fondu.Uvadza sa aj toto v DP, ked dan bola uz zrazena a neziadal som firmu o zuctovanie dane? Este ma zaujima, ci si mozem odratat tych 90800 na seba, plus druhych 90800 na manzelku (tak som to pochopil)- ak je 3.rok na materskej, ine prijmy nemala-iba matersku. Ide stale o pausalne vydaje-40 percent
Dakujem Vam velmi pekne!

Ak bola daň odvedená zrážkou, je možnosť rozhodnúť sa, či si to do daňového priznania dáte (firmu ste o ročné zúčtovanie nemohli žiadať, lebo ste okrem príjmov zo závislej činnosti mali aj iné príjmy). Vo Vašom prípade je pravdepodobne výhodné dať si tieto príjmy do DP, nakoľko Vám bude táto daň vrátená. Odpočty si môžete urobiť na seba a aj na manželku, pokiaľ mala len rodičovský príspevok, tak v plnej výške. :) :rolleyes: :)
Tatiana
14.03.07,06:37
Ďakujem ...../Peter- Strelec/ za odpoveď.
mahagon
14.03.07,13:23
Dakujem za odpovede vsetkym!
AIMA
14.03.07,14:38
Má živnostník povinnosť oznámiť daňovému úradu prechod z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky?
Zita5
14.03.07,14:41
Má živnostník povinnosť oznámiť daňovému úradu prechod z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky?


Nie, nemá povinnosť oznámenia , uvedieš to len v daňovom priznaní .......
Bodula
14.03.07,14:47
Ja sa chcem opytat, ak by som tento rok /myslim rok 2006 /prvy krat uplatnovala 40% pausalne vydavky za rok 2005 musim podat dodatocne danove priznanie???? Moze mi niekto napisat o tom nieco viac, vôbec niesom v obraze. Vdaka
evina
14.03.07,14:58
Ja sa chcem opytat, ak by som tento rok /myslim rok 2006 /prvy krat uplatnovala 40% pausalne vydavky za rok 2005 musim podat dodatocne danove priznanie???? Moze mi niekto napisat o tom nieco viac, vôbec niesom v obraze. Vdaka
Iba v prípade, ak Ti ostali pohľadávky a záväzky z roku 2005, teda znamená to, že boli vlastne platené v roku 2006....
Monika Kováčová
14.03.07,14:59
A viac sa dočítaš v tejto téme, keď budeš čítať od začiatku...
lslavik
15.03.07,11:53
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.



To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?
Muška
15.03.07,12:23
To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?

.......vlastne som to nepochopila, čo si chcel povedať :)
lslavik
15.03.07,12:57
Len tolko, pokial neexistuje nejaky iny vykonavaci predpis, ktory to upresnuje, som presvedceny, ze ucinnost odseku 10 sa konci hned na podmienke odseku 8 . A 8.a,b,c nema k odseku 10 ziadny vztah, pretoze odsek 10 hovori len o odseku 8 ako celku a nie o 8a,b,c....

Vie sa k tomu niekto vyjadrit, ako to je?
Johanka
15.03.07,16:03
.......vlastne som to nepochopila, čo si chcel povedať :)
Podobne ...
renča1
15.03.07,16:36
To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?

Existuje na stránke drsr.

Keď sa prechádza zo skutočných výdavkoch na paušálne, tak sa takýto prechod považuje ako keby szčo končil svoju podnikateľskú činnosť. Preto je daňovník povinný použiť a riadiť sa ods.8 písm.a) . Pri takomto prechode prestáva byť daňovník účtovnou jednotkou a je povinný upraviť základ dane ako keby ukončil svoju činnosť....

Opačný spôsob uplatňovania výdavkov , teda prechod z paušálnych na skutočné sa daňovník pri prechode stáva účtovnou jednotkou a nemá povinnosť postupovať podľa ods.8 písm.a) , tak ako keby ukončieval svoju pod.činnosť, preto sa vtedy použije ods.8 písm.c) daňovník sa považuje za účtovnú jednotku...

Písm.b) sa používa pri účtov.jednotke účtujúcej v PÚ.
Trini
16.03.07,05:12
Aj ja by som mala otázočku. Ak SZČO, ktorý chce prejsť s preukazáteľných výdavkov na paušálne výdavky a nemá zásoby a ani pohľadávky, ktorý by navýšili ZD - t. z. netreba upraviť ZD. Je potrebné aj vtedy podať dodatočné DP? Alebo môže bez problémov prejsť na paušálne výdavky.

V roku 2005 mal len príjem, odvody a pár preukázateľných výdavkov, nemal žiadne zásoby a ani pohľadávky.

Kto môže, nech pomôže.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Trini
16.03.07,05:29
Aj ja by som mala otázočku. Ak SZČO, ktorý chce prejsť s preukazáteľných výdavkov na paušálne výdavky a nemá zásoby a ani pohľadávky, ktorý by navýšili ZD - t. z. netreba upraviť ZD. Je potrebné aj vtedy podať dodatočné DP? Alebo môže bez problémov prejsť na paušálne výdavky.

V roku 2005 mal len príjem, odvody a pár preukázateľných výdavkov, nemal žiadne zásoby a ani pohľadávky.

Kto môže, nech pomôže.

Ďakujem za skorú odpoveď.

Už som našla odpoveď na moju otázku. Ďakujem aj tak všetkým poraďákom.:)
renča1
16.03.07,05:45
Už som našla odpoveď na moju otázku. Ďakujem aj tak všetkým poraďákom.:)

No vidíš, stačí trošku pohľadať.:)
lslavik
16.03.07,08:13
Existuje na stránke drsr.

Keď sa prechádza zo skutočných výdavkoch na paušálne, tak sa takýto prechod považuje ako keby szčo končil svoju podnikateľskú činnosť. Preto je daňovník povinný použiť a riadiť sa ods.8 písm.a) . Pri takomto prechode prestáva byť daňovník účtovnou jednotkou a je povinný upraviť základ dane ako keby ukončil svoju činnosť....

Opačný spôsob uplatňovania výdavkov , teda prechod z paušálnych na skutočné sa daňovník pri prechode stáva účtovnou jednotkou a nemá povinnosť postupovať podľa ods.8 písm.a) , tak ako keby ukončieval svoju pod.činnosť, preto sa vtedy použije ods.8 písm.c) daňovník sa považuje za účtovnú jednotku...

Písm.b) sa používa pri účtov.jednotke účtujúcej v PÚ.

Toto som dostal ako rohodnutie z DRSR, ktore to definitibne uzatvara:
(Dakujem aj vsetkym ostanym za pomoc. )
Na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme nasledovné:
Ustanovenie § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov definuje, ako je potrebné upraviť základ dane daňovníkov v prípade zrušenia daňovníka s likvidáciou, v prípade vyhlásenia konkurzu, alebo v prípade skončenia podnikateľskej činnosti daňovníka alebo prenájmu. Daňovník, ktorého sa toto ustanovenie týka, postupuje buď podľa písm. a), b), alebo c), podľa toho, aké účtovníctvo viedol.
Ustanovenie § 17 ods. 10 cit. zákona sa týka iba daňovníkov - fyzických osôb, ktorí zmenili spôsob uplatňovania výdavkov zo skutočných preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky, alebo naopak. V tomto prípade taktiež dochádza k úprave základu dane rovnakým spôsobom ako v prípadoch uvedených v ods. 8. Preto v ods. 10 je odvolávka na ods. 8. Daňovník, na ktorého sa vzťahuje ustanovenie ods. 10, je povinný postupovať podľa ods. 8 písm. a), b), alebo c), zase podľa toho, aké účtovníctvo viedol. Možno najlepšie je vysvetliť uvedený postup na príklade:
Daňovník - fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť - v roku 2006 viedol jednoduché účtovníctvo a za rok 2006 si bude uplatňovať skutočne preukázané daňové výdavky. Od 1.1.2007 sa rozhodne, že bude uplatňovať paušálne výdavky a začne viesť iba evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Z tohto titulu je povinný postupovať podľa § 17 ods. 10 zákona a upraviť základ dane za zdaňovacie obdobie 2006 spôsobom uvedeným v § 17 ods. 8 písm.a), pretože v roku 2006 účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva. Keby v roku 2006 účtoval v sústave podvojného účtovníctva, bude postupovať podľa § 17 ods. 8 písm. b) a ak by v roku 2006 uplatňoval paušálne výdavky a od 1.1.2007 bude účtovnou jednotkou (bez ohľadu na to, či začne účtovať v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva), základ dane za rok 2006 upraví podľa § 17 ods. 8 písm. c).

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Uľa
16.03.07,08:44
Prosím vás, ked prechádza SZČO z preukázateľných výdavkov na paušál a na konci roku 2005 mal pohľadávku, tak základ dane upravím v r.40 v DP za rok 2006? A čo to dodatočné DP? Prosím vás o vysvetlenie. Vopred srdečne ďakujem
renča1
16.03.07,09:07
Toto som dostal ako rohodnutie z DRSR, ktore to definitibne uzatvara:
(Dakujem aj vsetkym ostanym za pomoc. )
Na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme nasledovné:
Ustanovenie § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov definuje, ako je potrebné upraviť základ dane daňovníkov v prípade zrušenia daňovníka s likvidáciou, v prípade vyhlásenia konkurzu, alebo v prípade skončenia podnikateľskej činnosti daňovníka alebo prenájmu. Daňovník, ktorého sa toto ustanovenie týka, postupuje buď podľa písm. a), b), alebo c), podľa toho, aké účtovníctvo viedol.
Ustanovenie § 17 ods. 10 cit. zákona sa týka iba daňovníkov - fyzických osôb, ktorí zmenili spôsob uplatňovania výdavkov zo skutočných preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky, alebo naopak. V tomto prípade taktiež dochádza k úprave základu dane rovnakým spôsobom ako v prípadoch uvedených v ods. 8. Preto v ods. 10 je odvolávka na ods. 8. Daňovník, na ktorého sa vzťahuje ustanovenie ods. 10, je povinný postupovať podľa ods. 8 písm. a), b), alebo c), zase podľa toho, aké účtovníctvo viedol. Možno najlepšie je vysvetliť uvedený postup na príklade:
Daňovník - fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť - v roku 2006 viedol jednoduché účtovníctvo a za rok 2006 si bude uplatňovať skutočne preukázané daňové výdavky. Od 1.1.2007 sa rozhodne, že bude uplatňovať paušálne výdavky a začne viesť iba evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Z tohto titulu je povinný postupovať podľa § 17 ods. 10 zákona a upraviť základ dane za zdaňovacie obdobie 2006 spôsobom uvedeným v § 17 ods. 8 písm.a), pretože v roku 2006 účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva. Keby v roku 2006 účtoval v sústave podvojného účtovníctva, bude postupovať podľa § 17 ods. 8 písm. b) a ak by v roku 2006 uplatňoval paušálne výdavky a od 1.1.2007 bude účtovnou jednotkou (bez ohľadu na to, či začne účtovať v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva), základ dane za rok 2006 upraví podľa § 17 ods. 8 písm. c).

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

To isté som napísala aj ja v príspevku č.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=422199&postcount=283
matisova
16.03.07,09:15
Fzyická osoba - živnostník pracovala od januára do augusta, od septembra do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná, od decembra opäť pracovala. Mal príjem len zo živnosti,. Akú mu mám dať odpočítateľnú položku? Za celý rok alebo len za mesiace, ktoré pracoval?
renča1
16.03.07,09:19
Fzyická osoba - živnostník pracovala od januára do augusta, od septembra do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná, od decembra opäť pracovala. Mal príjem len zo živnosti,. Akú mu mám dať odpočítateľnú položku? Za celý rok alebo len za mesiace, ktoré pracoval?

ODpočítateľná položka na daňovníka nemá vplyv koľko mesiacov v roku odpracoval. Aj keby odpracoval len 1 mesiac, tak szčo má nárok na celú odpočitateľnú položku v sume 90 816,-
Trini
16.03.07,11:28
Ak SZČO si uplatňuje len paušálne výdavky a príjmy ma od rôznych firiem, ktoré mu vystavili potvrdenie o príjme za rok 2006. Musí priložiť fotokópie potvrdení o príjme k DP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
katkaj
16.03.07,11:30
Ak SZČO si uplatňuje len paušálne výdavky a príjmy ma od rôznych firiem, ktoré mu vystavili potvrdenie o príjme za rok 2006. Musí priložiť fotokópie potvrdení o príjme k DP?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Potvrdenia o príjme od zamestnávateľov sa prikladajú vždy ;)
ibiza
16.03.07,12:32
Môžem sa opýtať aké prílohy sa dávajú k DP ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Viem že výkaz o MaZ a o PaV nemusí dávať. Takže teda ani nemusí prikladať nič?
evina
16.03.07,12:35
Môžem sa opýtať aké prílohy sa dávajú k DP ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Viem že výkaz o MaZ a o PaV nemusí dávať. Takže teda ani nemusí prikladať nič?

Nie nemusí.
Iba v prípade, ak by mal aj závislú činnosť, tak Potvrdenie o príjme...od zamestnávateľa a v prípade uplatňovania DB na dieťa jedno z týchto tlačív:
- rodný list dieťaťa, ak nie je školopovinné
- potvrdenie o návšteve školy ak nie je školopovinné
- potvrdenie z ÚPSV a R o poberaní rodinných prídavkov
betka
16.03.07,12:43
mimotemy ale i v jej súvislosti ....
Som v šoku:eek: :eek: :eek: "účtovníčka" išla odovzdať 14 DP "igelitkárov", a mala tam počítané 25% paušálne výdavky..
To snáď nie je možné :mad: :mad: :mad:
katkaj
16.03.07,12:47
mimotemy ale i v jej súvislosti ....
Som v šoku:eek: :eek: :eek: "účtovníčka" išla odovzdať 14 DP "igelitkárov", a mala tam počítané 25% paušálne výdavky..
To snáď nie je možné :mad: :mad: :mad:

mimotemy Predpokladám že jej klienti aj zaplatili aspoň 1000,- Sk za to DP :confused::eek:
betka
16.03.07,12:59
mimotemy Predpokladám že jej klienti aj zaplatili aspoň 1000,- Sk za to DP :confused::eek:

Ešte stále nechápem. Čím menej človek vie, tým je odvážnejší:mee::mee:
betka
16.03.07,13:15
Už som sa upokojila. Vsugerovala som si, že sú to dodatočné z roku 2005:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Maňuša
17.03.07,06:47
Ako postupuje DÚ keď zistí,že nebolo podané DDP? Aká je sankcia ?
Johanka
17.03.07,06:55
Pozri § 35 Zákona o správe daní a poplatkov.
http://www.porada.sk/f93-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html
Maňuša
17.03.07,07:36
Ďakujem,preštudovala som si to a chcem sa opýtať , v mojom prípade de o daň do 500,- sk,sankcia je taká istá ako keď podám DDP a nepodám ho ?
evina
17.03.07,10:07
Ďakujem,preštudovala som si to a chcem sa opýtať , v mojom prípade de o daň do 500,- sk,sankcia je taká istá ako keď podám DDP a nepodám ho ?
Nie nie je. ak podá daňový subjekt sám DDP delí sa pokuta dvoma. takže platí polovicu. ak chybu zistí DÚ platí sa pokuta celá.
V prípade rozdielu na dani 500 SK sa pokuta nevyrubuje. lebo dosahuje výšku 72 SK a polovica je 36 SK..
jasmet
17.03.07,17:54
Prosim, teraz som zistil chybne podane DP za r.2005 môžem ešte podať
Tweety
17.03.07,17:55
Prosim, teraz som zistil chybne podane DP za r.2005 môžem ešte podať
Môžeš podať, bude to dodatočné DP.
jasmet
17.03.07,17:58
Prosim, teraz som zistil chybne podane DP za r.2005 môžem ešte podať opravne DP a do kedy?
Tweety
17.03.07,18:01
Prosim, teraz som zistil chybne podane DP za r.2005 môžem ešte podať opravne DP a do kedy?
Odpoveď na pôvodnú otázku si už dostal.
jasmet
17.03.07,18:02
Ake budu zato sankcie?
Marína
18.03.07,06:52
jasmet, závisí od toho, či sa daňová povinnosť zvýšila, alebo znížila. Vypočítaš na stránke www.drsr.sk
Maya1
18.03.07,10:17
sprostredkovateľ poistenia sa rozhodol uplatniť 40% pušálne výdavky. Do DP sa uvedú príjmy.
Otázka: Do výdavkov vypočítam 40% z príjmov + zaplatené poistné a jednou sumou sa to uvedie v stl.2 riadok 8 ?
Dodatočné DP nepodáva, lebo v 2005 nemal vo výkaze žiadne pohľadávky ani záväzky.
Podotázka: ráta sa do výdavkov aj poistné zaplatené z titulu RZZP, tak ako v JÚ? Ďakujem a pekný deň
Muška
18.03.07,11:07
sprostredkovateľ poistenia sa rozhodol uplatniť 40% pušálne výdavky. Do DP sa uvedú príjmy.
Otázka: Do výdavkov vypočítam 40% z príjmov + zaplatené poistné a jednou sumou sa to uvedie v stl.2 riadok 8 ? áno
Dodatočné DP nepodáva, lebo v 2005 nemal vo výkaze žiadne pohľadávky ani záväzky.
Podotázka: ráta sa do výdavkov aj poistné zaplatené z titulu RZZP, tak ako v JÚ áno? Ďakujem a pekný deň

v texte...
Maya1
18.03.07,11:13
v texte...
ešte raz vďaka
nina26
19.03.07,09:01
Živnostník, ktorý podniká od r. 2001 si do roku 2005 vrátane, uplatňoval paušálne výdaje. V roku 2001 dostal fin. príspevok z ÚP na zakúpenie traktora. V roku 2006 tento traktor predal za 270.000,-- Sk a kúpil LKT za 800.000,-- Sk. Za rok 2006 účtuje v JÚ, nemal žiadne pohľadávky ani nespotrebované zásoby, takže ZD netreba upraviť? 270.000,-- treba zaúčtovať ako príjem ovplyvňujúci ZD, 800.00,-- odpisujem do nákladov ovplyvňujúcich ZD 1/6? Prosím o vyjadrenie, či je to takto správne. Ďakujem.
mahagon
19.03.07,09:17
Dobry den,
chcel by som vediet, pri pausalnych vydavkoch 40percent, ak chcem uplatnit odpocit. polozku 90800 aj na manzelku na materskej, musim dokladovat poberanie rodicovskeho prispevku zo SP, alebo staci rodny list dietata, a co ked nemame trvale bydlisko zapisane na 1 adrese, treba cestne prehlasenie o ziti v spolocnej domacnosti-niekde som to cital?
K pausalnym 40percent, mam dolozit aj prijem-faktury, zmluvy o dielo, a su este dalsie pozadovane "papiere"?
Minuly rok mi robila DP uctovnicka-"velmi dobre" to asi spravila, potom mi volali z DU, robil som este mesiac potom opravy, radsej si to spravim sam, nemam az tolko poloziek.
V tomto Vam vsetkym velmi pekne dakujem, velmi pomahate v takychto pripadoch.
Dakujem
mahagon
19.03.07,09:20
Este sa chcem opytat, ak mam prijem v decembri-zmluva o dieeo, ale splatnost je az v januari 2007, mozem dat tento prijem az za rok 2007, a zdanovat ho za 2007, alebo to musi byt uvedene ako pohladavka?
Dakujem
katkaj
19.03.07,09:26
Este sa chcem opytat, ak mam prijem v decembri-zmluva o dieeo, ale splatnost je az v januari 2007, mozem dat tento prijem az za rok 2007, a zdanovat ho za 2007, alebo to musi byt uvedene ako pohladavka?
Dakujem


Príjem vyplatený až v januári 2007 zahŕňaš do roku 2007
evina
19.03.07,09:28
Dobry den,
chcel by som vediet, pri pausalnych vydavkoch 40percent, ak chcem uplatnit odpocit. polozku 90800 aj na manzelku na materskej, musim dokladovat poberanie rodicovskeho prispevku zo SP, alebo staci rodny list dietata, a co ked nemame trvale bydlisko zapisane na 1 adrese, treba cestne prehlasenie o ziti v spolocnej domacnosti-niekde som to cital?
K pausalnym 40percent, mam dolozit aj prijem-faktury, zmluvy o dielo, a su este dalsie pozadovane "papiere"?
Minuly rok mi robila DP uctovnicka-"velmi dobre" to asi spravila, potom mi volali z DU, robil som este mesiac potom opravy, radsej si to spravim sam, nemam az tolko poloziek.
V tomto Vam vsetkym velmi pekne dakujem, velmi pomahate v takychto pripadoch.
Dakujem

1. Pre uznanie NČ na manželku sú rozhodujúce dve veci, a to jej príjem (rodičovský príspevok sa do neho nepočíta materská áno/ a spoločná domácnosť podľa § 115 Občianskeho zákonníka:

Domácnosť § 115 Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktorí spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Tu by som to čestné Prehlásenie priložila.

Ináč nepotrebuješ žiadne iné doklady prikladať. V prípade uplatňovania DB na dieťa priložíš jeden z dokladov:
- rodný list
- Potvrdenie z ÚPRaSV o poberaní rodinných prídavkov
- Potvrdenie o návšteve školy
evina
19.03.07,09:30
Este sa chcem opytat, ak mam prijem v decembri-zmluva o dieeo, ale splatnost je az v januari 2007, mozem dat tento prijem az za rok 2007, a zdanovat ho za 2007, alebo to musi byt uvedene ako pohladavka?
Dakujem

Príjem zdaníš, kedy bude uhradený, t.j. r . 2007 , ale uvádzaš do pohľadávok r. 2006-
renča1
19.03.07,09:41
Živnostník, ktorý podniká od r. 2001 si do roku 2005 vrátane, uplatňoval paušálne výdaje. V roku 2001 dostal fin. príspevok z ÚP na zakúpenie traktora. V roku 2006 tento traktor predal za 270.000,-- Sk a kúpil LKT za 800.000,-- Sk. Za rok 2006 účtuje v JÚ, nemal žiadne pohľadávky ani nespotrebované zásoby, takže ZD netreba upraviť?


nemá povinnosť podávať DDP.




270.000,-- treba zaúčtovať ako príjem ovplyvňujúci ZD


V čase predaja treba zaúčtovať do príjmu ovplyv.základ dane.Ak predaný traktor mal ZC, tak ZC sa pri predaji cez uzavier.operácie naúčtuje do PR a bude to daňovo uznaný výdavok.



, 800.00,-- odpisujem do nákladov ovplyvňujúcich ZD 1/6? Prosím o vyjadrenie, či je to takto správne. Ďakujem.

Čo je to LKT???
nina26
19.03.07,14:07
LKT je Lesný kolesový traktor . Ďakujem za odpoveď
kukučka
19.03.07,14:22
Živnostník si platil od 1.7.2005 odvody do SP.
V roku 2006 v SP zistili, že nemajú jeho prihlášku a poistné vrátili.
Teraz si uplatňuje paušálne výdavky a ja sa pýtam, či vrátené poistné je storno VOZD, alebo ostatný príjem?
kukučka
19.03.07,16:44
Daň z príjmu v tomto prípade nebude tak či tak, ani odvody to neovplyvní, akurát budú iné cifry v DP, ale aj tak by ma zaujímali vaše názory. Ja sa prikláňam k zníženiu VOZD.
Katarina
19.03.07,16:49
Daň z príjmu v tomto prípade nebude tak či tak, ani odvody to neovplyvní, akurát budú iné cifry v DP, ale aj tak by ma zaujímali vaše názory. Ja sa prikláňam k zníženiu VOZD.


Áno kolonka platby do fondov s mínusovým znamienkom.
vikinka
19.03.07,17:04
Živnostník si platil od 1.7.2005 odvody do SP.
V roku 2006 v SP zistili, že nemajú jeho prihlášku a poistné vrátili.
Teraz si uplatňuje paušálne výdavky a ja sa pýtam, či vrátené poistné je storno VOZD, alebo ostatný príjem?
Určite nie ostatný príjem,jednoducho neuplatníš k paušál.výdavkom zaplatené poistné.PD nevedieš takže nemáš kde účtovať znamienkom mínus.
kukučka
19.03.07,17:19
Túto otázku som dala preto, že kdesi v iných príspevkoch som čítala, že vrátené poistné je ostatný príjem. ;)
Monika Kováčová
19.03.07,17:20
ale len vrátené poistné z RZZP....
Zita5
19.03.07,17:26
Živnostník si platil od 1.7.2005 odvody do SP.
V roku 2006 v SP zistili, že nemajú jeho prihlášku a poistné vrátili.
Teraz si uplatňuje paušálne výdavky a ja sa pýtam, či vrátené poistné je storno VOZD, alebo ostatný príjem?

No príjmom OVZ by nemali byť , lebo by si opäť z nich počítala percento výdavkov .To znamená mínusovať zo zaplatenej výšky odvodov do fondov .....

To znamená napríklad :

Celkový príjem plus 100 000
40% mínus 40 000
platby do fond. mínus 10 000
vratka SP plus 10 000

Opravte ma ak sa mýlim .
Zita5
19.03.07,18:04
Túto otázku som dala preto, že kdesi v iných príspevkoch som čítala, že vrátené poistné je ostatný príjem. ;)

na poistnom -ale sa týkal ako píše ermon RZZP a tento preplatok sa za rok 2006 uvádza do príjmov § 8 .
Vanesa34
20.03.07,17:05
To isté som napísala aj ja v príspevku č.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=422199&postcount=283

Manžel v 2005 podnikal 3 mesiace,viedol účtovníctvo, od apríla do decembra mal pozastav. živnosť. Celý r.2006 podnikal a chce prejsť na paušál. výdavky. Za r.2005 podal daň. priznanie a pri roč. zúčtovaní mu vyšiel nedoplatok na ZP aj SP. Na DÚ mi povedali, že nemusí za r.2005 podať DDP a zaplatený nedoplatok si má zohľadniť v DP za r.2006 spolu so zaplateným poistným v 2006. Hrá tam úlohu prerušenie živnosti?
Monika Kováčová
20.03.07,17:08
Nedoplatok mu mohol vyjsť len z RZZP na ZP. Nie na SP. A nie na DÚ. Na paušálne výdavky chce prejsť v r. 2006 alebo v r. 2007? Ak chce v r. 2006 paušálne výdavky, tak v r. 2005 musí cez DDP upraviť základ dane o pohľadávky a záväzky (r.40 a r.41 DP) z r. 2005.
aamaterka
20.03.07,18:33
moze podnikatel ktory v roku 2005 viedol uctovnictvo v roku 2006 uplatnit pausalne vydavky?
v novembri 2006 presiahol limit 1500000 prijmy a tak podal ziadost na platcu DPH. tym sa stal od januara 2007.
Ak odpisuje dopravny prostriedok moze pozastavit odpisy?
Zužu
20.03.07,19:12
Môže uplatniť paušálne výdavky , ale treba dať pozor či nemal na konci roka 2005 pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2006. Vtedy sa upravuje základ dane za rok 2005.

Ešte doplním: odpisy sú premietnuté v paušálnych výdavkoch.
misolga
20.03.07,20:14
Dostali sa mi do ruky faktúry szčo kde uvádza ako predmet fakturácie pomocné stavebné práce, bez bližšieho rozpisu o aké stavebné práce išlo.V tomto prípade si môže uplatniť 60 % pašál.výdavky, alebo radšej mu ponechať 40 %? Ďakujem..
Monika Kováčová
20.03.07,20:17
Pozri do zmluvy o dielo : ak je tam uvedené murárske práce, môžeš dať 60%. Ak nie (ide len o pomocníka) tak daj 40%
misolga
20.03.07,20:21
Pozri do zmluvy o dielo : ak je tam uvedené murárske práce, môžeš dať 60%. Ak nie (ide len o pomocníka) tak daj 40%


ďakujem za odpoveď aj v prípade otázky soc.poistenia a prajem ti pekný večer.
fipina
21.03.07,04:28
Kolegyňa ma požiadala o pomoc s DP pre jej manžela - SZČO. V roku 2006 mal príjem cca 450.000,- a výdavky cca 400.000,- (faktúry) + zaplatené poistné cca 24000,-. Ak správne rozumiem, paušálne výdavky sa mu neoplatia, keďže jeho skutočné výdaje boli vyššie. V DP za 2005 vykazoval príjem 0,-, výdaj 0,- (živnosť od 5/2005).
Je potrebné nejako upravovať základ dane, keď neeviduje žiadne zásoby? Akú evidenciu musí viesť v prípade, že si uplatňuje skutočné výdavky?
Marína
21.03.07,05:31
Nie je nutné upravovať základ dane, lebo nie je ani o čo ho upraviť. A ak by aj bolo o čo, Ty predsa neprechádzaš z paušálnych výdavkov na skutočné, ale pokračuješ vo vedení účtovníctva. To, že v r.2005 nemal žiadne PO, ZA(??? Ani odvody do ZP?), príjmy, výdavky ???(tu dávam otázniky, pretože určite mal minimálne výdavky na odvody ZP). Ak si uplatňuje skutočné výdavky, nevedie evidenciu ale je účtovnou jednotkou a vedie účtovníctvo podľa postupov účtovania v JU.
Dodatok: Ak mal zaškrtnuté x - kom pod tab. č. 1 v DP za r.2005, že si uplatňuje paušálne výdavky, mohlo by to tak aj byť, že P = 0, V = 0, aj keď k výdavkom by mal pripočítať odvody do ZP a bol by v strate.
fipina
21.03.07,05:47
Nie je nutné upravovať základ dane, lebo nie je ani o čo ho upraviť. A ak by aj bolo o čo, Ty predsa neprechádzaš z paušálnych výdavkov na skutočné, ale pokračuješ vo vedení účtovníctva. To, že v r.2005 nemal žiadne PO, ZA(??? Ani odvody do ZP?), príjmy, výdavky ???(tu dávam otázniky, pretože určite mal minimálne výdavky na odvody ZP). Ak si uplatňuje skutočné výdavky, nevedie evidenciu ale je účtovnou jednotkou a vedie účtovníctvo podľa postupov účtovania v JU.
Dodatok: Ak mal zaškrtnuté x - kom pod tab. č. 1 v DP za r.2005, že si uplatňuje paušálne výdavky, mohlo by to tak aj byť, že P = 0, V = 0, aj keď k výdavkom by mal pripočítať odvody do ZP a bol by v strate.


Takže má podať DDP za 2005, kde vykáže stratu a za 2006 si uplatní skutočné výdavky? Môže nejako zohľadniť túto stratu v r. 2006?
Čo sa týka evidencie, mal by si viesť okrem dokladov o príjmoch a výdajoch a peňažného denníka aj niečo iné?
Marína
21.03.07,06:14
Takže má podať DDP za 2005, kde vykáže stratu a za 2006 si uplatní skutočné výdavky? Mal by, ale nech sa rozhodne, či je tá strata taká významná, na podanie DDP. Môže nejako zohľadniť túto stratu v r. 2006? Áno, odpočíta si ju v odd. IX. DP.
Čo sa týka evidencie, mal by si viesť okrem dokladov o príjmoch a výdajoch a peňažného denníka aj niečo iné? Ak myslíš to, že si chce uplatňovať paušálne výdavky, tak vtedy vedie evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Tzv. paušálne výdavky si môže uplatniť len v tom prípade, ak nebol počas celého zdaň. obdobia platiteľom DPH.Opravujem. Dobre som to myslela a nesprávne napísala. Paušálne výdavky si môže uplatniť aj ak bol platiteľom DPH časť zdaňovacieho obdobia.
...........................
JAJA11
21.03.07,06:19
Dostali sa mi do ruky faktúry szčo kde uvádza ako predmet fakturácie pomocné stavebné práce, bez bližšieho rozpisu o aké stavebné práce išlo.V tomto prípade si môže uplatniť 60 % pašál.výdavky, alebo radšej mu ponechať 40 %? Ďakujem..


Ja by som dala 40%, lebo nie na všetky stavebné práce je možné použiť 60%.
JAJA11
21.03.07,06:24
moze podnikatel ktory v roku 2005 viedol uctovnictvo v roku 2006 uplatnit pausalne vydavky? môže
v novembri 2006 presiahol limit 1500000 prijmy a tak podal ziadost na platcu DPH. tym sa stal od januara 2007.
Ak odpisuje dopravny prostriedok moze pozastavit odpisy? Pri použití paušálnych výdavkov sa odpisy nesmú prerušiť.


Odpoveď v texte:rolleyes:
fipina
21.03.07,06:35
...........................
Vlani mal 0,- a pravdepodobne mal začiarknuté paušálne výdavky (to ešte overím). Za rok 2006 by som mu doporučila skutočné výdavky, keďže mal výdaje vyššie ako 40 % (dúfam, že sa nemýlim).
Ak v roku 2005 aj boli výdaje, bolo to len zdravotné poistenie 5-12/05.
Musí alebo môže podať DDP za 2005?

Nie je platcom DPH.
Ste zlatí, že mi takto pomáhate.
Vanesa34
21.03.07,06:38
Nedoplatok mu mohol vyjsť len z RZZP na ZP. Nie na SP. A nie na DÚ. Na paušálne výdavky chce prejsť v r. 2006 alebo v r. 2007? Ak chce v r. 2006 paušálne výdavky, tak v r. 2005 musí cez DDP upraviť základ dane o pohľadávky a záväzky (r.40 a r.41 DP) z r. 2005.

Ospravedlňujem sa za skratky asi ich nepoužívam správne.
Na paušálne výdavky chce prejsť v 2006, v 2005 nemal na Výkaze o majetku a záv. nič a na Výkaze o príj. a výdav. iba príjmy, réžia a platbu do fondov, ako výdavky. Takže DDP v 2005 sa ho netýka? A nedoplatok, kt. zaplatil 2006 pri roč. zúčtovaní si má pripočítať k zapl. poistnému 2006.
JAJA11
21.03.07,06:40
...........................


Uplatniť si paušálne výdavky môže aj ten, ktorý bol platcom DPH len časť roka.
fipina
21.03.07,11:54
.................posúvam....................
Monika Kováčová
21.03.07,11:57
.................posúvam....................

Marína ti odpovedala v príspevku červenou farbou, že sa má rozhodnúť... Takže môže, ale nemusí.
kiikaa
21.03.07,12:44
Prosím proraďte mi , či som správne pochopila z týchto príspevkov ako postupovať, keď FO bol zamestnanec (I-XI/2006) teraz SZČO od(X-XII/2006): Môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% za obdobie X-XII/2006?
Do výnosou sa mu započítavajú aj faktúry ktoré vystavil za XII/2006 ale boli mu uhradené až v I,II/2006 ?
A faktúry, ktoré boli vystavené v I/2007, ale týkajú sa ešte roku 2006 už musí zaradiť k výnosom za rok 2007 ?
renča1
21.03.07,14:01
Prosím proraďte mi , či som správne pochopila z týchto príspevkov ako postupovať, keď FO bol zamestnanec (I-XI/2006) teraz SZČO od(X-XII/2006): Môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% za obdobie X-XII/2006?



Môže , ak nebol od začiatku podnikania platcom dph.



Do výnosou sa mu započítavajú aj faktúry ktoré vystavil za XII/2006 ale boli mu uhradené až v I,II/20067 ?


Asi si mala namysli rok 2007:rolleyes: ? Fa vystavené v r.2006 a neuhradené do konca roku 2006 sa zahrnú do zdaniteľného príjmu až v 1,2/2007. K 31.12.06 sa budú vykazovať v knihe pohľadávok ako neuhradené. Ak sa uplatňujú skutočné výdavky, tak sa podávajú aj výkazy. Potom tieto pohľadávky vstúpia aj do výkazu o majetku a závazkov k 31.12.06




A faktúry, ktoré boli vystavené v I/2007, ale týkajú sa ešte roku 2006 už musí zaradiť k výnosom za rok 2007 ?

Fa vystavené alebo s dátumom dodania v 1/07 sa budú evidovať do knihy pohľadávok v r.2007. Do príjmov /výnosov/ sa zahrnú až v tom roku kedy budú uhradené.
kiikaa
21.03.07,15:52
renča 1, ďakujem
momaria
24.03.07,19:48
Reagujem na príspevok č 348. Veď predsa keď sa uplatňujú paušálne výdavky 40%, tak výkazy sa nepodávajú.Alebo sa mýlim.
Nebolo mi tiež jasné či vystavené faktúry v 12/2006 ktoré sú uhradené v 1/2007 idú do príjmu r.2006 ,alebo r.2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov.Môže mi to niekto ešte potvrdiť ako to je? Vopred ďakujem
renča1
24.03.07,19:56
Reagujem na príspevok č 348. Veď predsa keď sa uplatňujú paušálne výdavky 40%, tak výkazy sa nepodávajú.Alebo sa mýlim.

Nie nemýliš, myslela som to všeobecne. Idem doplniť svoj príspevok, aby nikoho nemýlil.

Nebolo mi tiež jasné či vystavené faktúry v 12/2006 ktoré sú uhradené v 1/2007 idú do príjmu r.2006 ,alebo r.2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov.Môže mi to niekto ešte potvrdiť ako to je? Vopred ďakujem

Fa uhradené v r.2007 idú do príjmu v r.2007.



zvýraznené čiernou.
momaria
24.03.07,20:06
Dik za skorú odpoveď.
Dlho som tu potom pátrala a ešte aj po tom poistnom.Nevedela som či poistné za 12/2006 platené v 1/2007 sa pripočíta k paušálnym výdavkom 2006 alebo k 2007.Z toho čo som tu vyčítala, som dospela k záveru, že to dám až do roku 2007.
mahagon
25.03.07,17:49
Dobry den,
mam nejake pochybnosti. Pri pausalnych vydavkoch 40percent, slobodne povolanie,
tabulka c.1 dal som na:
riadok 5, stlpec-prijmy-80000
riadok 5, stlpec-vydavky-40 percent z 80000-32000
riadok 9, stlpec-prijmy-80000
riadok 9, stlpec-vydavky-32000+3303=35303, lebo nedoplatok RZZP bol 3303
Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.
Mam este jednu pochybnost. Pracoval som aj na dohodu o vyk.prace-dal som to do V. oddielu-prijmy zo zavislej cinnosti, dan bola vybrana zrazkou podla par.43ods.3 pism j.
Mam dat tu dan do oddielu X.:
- riadok 98.- suma preddavku vybrana podla par.43
-alebo riadok 99.- par.35 z prijmov zo zavislej cinnosti, ci nebogaj riadok 100.?
Ospravedlnujem sa za objem. Dakujem velmi pekne vsetkym, vela som sa odtial naucil!!!
marcelien
25.03.07,17:57
a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je
sway
25.03.07,19:06
a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je

ANO príjem je aj dotácia, ale zasa výdavok je použitie tej dotácie. tak neviem či sa ti oplatia paušálne výdavky. musíš si to prepočítať !!!!
Ak sa ti to oplatí je to ako píšeš. Príjem : príjmy + dotácia preinvestovaná !!!
a výdavky 40% paušálne.;) len dobre prepočítaj !!
sway
25.03.07,19:08
Dobry den,
mam nejake pochybnosti. Pri pausalnych vydavkoch 40percent, slobodne povolanie,
tabulka c.1 dal som na:
riadok 5, stlpec-prijmy-80000
riadok 5, stlpec-vydavky-40 percent z 80000-32000
riadok 9, stlpec-prijmy-80000
riadok 9, stlpec-vydavky-32000+3303=35303, lebo nedoplatok RZZP bol 3303
Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.
Mam este jednu pochybnost. Pracoval som aj na dohodu o vyk.prace-dal som to do V. oddielu-prijmy zo zavislej cinnosti, dan bola vybrana zrazkou podla par.43ods.3 pism j.
Mam dat tu dan do oddielu X.:
- riadok 98.- suma preddavku vybrana podla par.43 ANO SEM ide zrážková daň
-alebo riadok 99.- par.35 z prijmov zo zavislej cinnosti, ci nebogaj riadok 100.?
Ospravedlnujem sa za objem. Dakujem velmi pekne vsetkym, vela som sa odtial naucil!!!
nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.
Muška
25.03.07,19:41
Príjem : príjmy + dotácia preinvestovaná !!!
a výdavky 40% paušálne.;) len dobre prepočítaj !!
Pri použití paušálnych výdavkov musí dať do príjmu celú dotáciu /aj keď ju nepreinvestovala
Muška
25.03.07,19:45
a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je
klikni a čítaj príspevok 9 a 10 - prílohu http://www.porada.sk/t45800-nepouzita-dotacia.html?highlight=dot%E1cia
mahagon
25.03.07,21:05
CO mam robit, ked ZMLUVA O DIELO MA DATUM 28/11/06,ale je tam uvedene: odmena je splatna k 15.dnu nasledujuceho mesiaca od uplneho vytvorenia diela. Dielo odobzdane 30.12.06. Platba na ucet nabehla az 15.01.07. Kam mam zaradit toto? Dakujem Vam!

Reagujem na:

Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.

nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.
Zoltán Kovács
25.03.07,21:06
CO mam robit, ked ZMLUVA O DIELO MA DATUM 28/11/06,ale je tam uvedene: odmena je splatna k 15.dnu nasledujuceho mesiaca od uplneho vytvorenia diela. Dielo odobzdane 30.12.06. Platba na ucet nabehla az 15.01.07. Kam mam zaradit toto? Dakujem Vam!

Reagujem na:

Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.

nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.

Príjem r. 2007
simonka
25.03.07,21:08
Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
25.03.07,21:11
Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.

Len uhradené faktúry. Kým nie je uhradená tak nie je ani príjem, len pohladávka
Marína
25.03.07,21:13
Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.
Nielen pri tzv. paušálnych, ale aj pri preukázateľných výdavkoch sa do príjmu v JU započítavajú do zdaniteľných príjmov úhrady od 1.1. do 31.12.2006.
mahagon
25.03.07,21:50
Príjem r. 2007

Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-pausalne-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.
evina
25.03.07,22:03
Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-pausalne-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.

Mahagon, ak uvažuješ o využití paušálnych výdavkov v roku 2007, tak potom podľa mňa jednoznačne do riadku 40. Dielo bolo dokončené ako píšeš 30.12.2006 no nebolo zaplatené, ale vchádza do výkazu o majetku a záväzkoch
do pohľadávok r. 2006. Vyhneš sa tým DDP.

Ak si si nie istý tak neupravuj teraz ZD, lebo v prípade pokračovania v preukazovaní výdavkov /teda vedení JÚ/ patrí zas tento príjem jednoznačne do roka 2007. V prípade rozhodnutia sa až na základe výsledku r. 2007 a podania DDP Ti z tejto sumy hrozí pokuta 2 166 SK, čo zas nie je tak vysoká pokuta...SP po novom platíš až od podania DDP:)
Muška
25.03.07,22:04
Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-pausalne-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.
poviem to trošku "po lopate" :D
o neuhradené pohľadávky sa zvyšuje ZD iba v roku, ktorý predchádza tzv. "prechodu" z účta na paušál alebo opačne
mahagon
26.03.07,08:19
Mahagon, ak uvažuješ o využití paušálnych výdavkov v roku 2007, tak potom podľa mňa jednoznačne do riadku 40. Dielo bolo dokončené ako píšeš 30.12.2006 no nebolo zaplatené, ale vchádza do výkazu o majetku a záväzkoch
do pohľadávok r. 2006. Vyhneš sa tým DDP.

Ak si si nie istý tak neupravuj teraz ZD, lebo v prípade pokračovania v preukazovaní výdavkov /teda vedení JÚ/ patrí zas tento príjem jednoznačne do roka 2007. V prípade rozhodnutia sa až na základe výsledku r. 2007 a podania DDP Ti z tejto sumy hrozí pokuta 2 166 SK, čo zas nie je tak vysoká pokuta...SP po novom platíš až od podania DDP:)

Dakujem,
pre upresnenie, toto je 1. rok podnikania na slob.povolanie, cize idem od 0, v 2006 ihned idem na pausal.
Pravdepodobne aj 2007, ale to este neviem.
Takze ak som dobre pochopil - v 2006 mam pausal.
V pripade ze za 2007 budem mat opat PAUSAL, dam neuhradenu sumu na r.40, nepripocitavam si vsak k prijmu v tabulke c.1 riadok 5, tam necham iba sumu bez neuhradenej pohladavky z 11/06. Ale ZD - r.42, sa zvysi o neuhradenu sumu.
V pripade ze v 2007 budem mat JU, a teraz upravim r.40 neuhradenou sumou, cize ZD r.42-takisto, nemusim podat DDP, vsetko by malo byt OK?
Rozdiel bude, ak v 2007 budem mat JU, ale teraz neupravim r.40 o dlznu sumu, cize ZD r.42 nenavysim o dlznu sumu. Budem musiet podat DDP a platit pokutu.
Spravne som to pochopil?
Ospravedlnujem sa, trva mi to dlhsie, ale konecne to zacinam chapat -cele DP:-)
Dakujem Vam!
Muška
26.03.07,08:23
V pripade ze za 2007 budem mat opat PAUSAL, dam neuhradenu sumu na r.40, nepripocitavam si vsak k prijmu v tabulke c.1 riadok 5, tam necham iba sumu bez neuhradenej pohladavky z 11/06. Ale ZD - r.42, sa zvysi o neuhradenu sumu. !
Ak ideš stále na paušálne výdavky, tak o neuhradenej pohľadávky nikde v DP nepíšeš
PanoramixPN
26.03.07,12:09
Mám otázku...Mal som živnosť popri zamestnaní v roku 2006 do 26. júna 2006. Uplatňujem si paušálne výdavky. V roku 2006 sa mi podarilo prejsť z JU na paušálne výdavky, vďaka tomu, že som nemal na prelome rokov žiadne záväzky, pohľadávky ani materiál, teda nemusel som ani podať DDP ani nič oznámiť DÚ. Príjmy od 1.1.2006 do 26.6.2006 uvádzam v DP ako príjmy a k nim uplatňujem 40% paušálne výdavky.
Faktúry neuhradené do 26.6. uvádzam ako pohľadávky, takže nimi navyšujem základ dane v r.40 na základe §17 ZoDP a na tieto pohľadávky už neuplatňujem 40% paušálne výdavky. Problém mám s RZZP (ročné zúčtovanie ZP), pretože tam platba prebehla až 27.6. (jeden deň po ukončení živnosti – banka si dala načas). Možem ich dať do r.41 DP ako záväzky, či priamo do výdavkov? Predpokladám, že k daňovému priznaniu prikladám len potvrdenie od zamestnávateľa a žiadne iné výkazy.
Inak zákon som prekopával dosť dlho a asi mi uchádza nejaká súvislosť ohľadom r. 41 DP na §17 zákona a možno celkovo na platby do poisťovní. Vďaka za radu a za prípadné upozornenie ak som niečo spravil aj tak niečo zle aj v predošlom konaní .
tori
26.03.07,13:11
Otázočka: pri paušálnych výdavkoch sa predkladajú aj výkazy (majetok-záväzky, príjmy-výdaje)? Ďakujem
Janalu
26.03.07,13:29
nie výkazy sa nedávajú.
mahagon
27.03.07,09:54
Dobry den,
potreboval by som poradit, neviem posudit este toto:
V roku 2005 bolo účtovníctvo, žiadne zásoby, pohľadávky uhradené.
2006-Pausal-mal som nedoplatok RZZP-kam to mam uviest? Do oddielu VI. r.6, alebo to necham tak a nedokladujem?
Mam este problem s riadkom 67-stale ho mam vysvieteny v elektronickej forme, neviem co s tymto, ostatne sedi.
Dakujem Vam.
betka
27.03.07,09:58
Ten riadok 67, sa iba prepíše.

A v DP nedoplatok RZZP, pripočíta sa v DP k paušálnym výdavkom, je na riadkoch 2,9,11. - VI.oddiel
mahagon
27.03.07,10:02
Dakujem! prepisem riadok 66 na r.67, tak je to ok?
betka
27.03.07,10:11
Dakujem! prepisem riadok 66 na r.67, tak je to ok?

Áno, prepísať, a potom r. 68 už skočí sám kliknutím...
ďakujem aj ja
PanoramixPN
27.03.07,12:30
Nik neskusi odpovedat na otazku 369?
renča1
27.03.07,15:08
Mám otázku...Mal som živnosť popri zamestnaní v roku 2006 do 26. júna 2006. Uplatňujem si paušálne výdavky. V roku 2006 sa mi podarilo prejsť z JU na paušálne výdavky, vďaka tomu, že som nemal na prelome rokov žiadne záväzky, pohľadávky ani materiál, teda nemusel som ani podať DDP ani nič oznámiť DÚ. Príjmy od 1.1.2006 do 26.6.2006 uvádzam v DP ako príjmy a k nim uplatňujem 40% paušálne výdavky.
Faktúry neuhradené do 26.6. uvádzam ako pohľadávky, takže nimi navyšujem základ dane v r.40 na základe §17 ZoDP a na tieto pohľadávky už neuplatňujem 40% paušálne výdavky. Problém mám s RZZP (ročné zúčtovanie ZP), pretože tam platba prebehla až 27.6. (jeden deň po ukončení živnosti – banka si dala načas). Možem ich dať do r.41 DP ako záväzky, či priamo do výdavkov? Predpokladám, že k daňovému priznaniu prikladám len potvrdenie od zamestnávateľa a žiadne iné výkazy.
Inak zákon som prekopával dosť dlho a asi mi uchádza nejaká súvislosť ohľadom r. 41 DP na §17 zákona a možno celkovo na platby do poisťovní. Vďaka za radu a za prípadné upozornenie ak som niečo spravil aj tak niečo zle aj v predošlom konaní .

Nedoplatok z ročného zúčtovania zo ZP budeš ku ukončení živnosť evidovať ako závazok o ktorý okrem iných ponížiš základ dane v daňovom priznaní, presne v r.41. Ostatné je o.k.
JAJA11
27.03.07,16:49
Nedoplatok z ročného zúčtovania zo ZP budeš ku ukončení živnosť evidovať ako závazok o ktorý okrem iných ponížiš základ dane v daňovom priznaní, presne v r.41. Ostatné je o.k.

Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr? :rolleyes:
renča1
27.03.07,16:53
Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr? :rolleyes:

Teoreticky a logicky sa ma teraz pýtaš alebo poukazuješ na moju predchádzajúcu odpoveď?:D Skús mi prosím ťa napovedať, pretože už mi to nemyslí...;)
Gabi03
28.03.07,11:38
poviem to trošku "po lopate" :D
o neuhradené pohľadávky sa zvyšuje ZD iba v roku, ktorý predchádza tzv. "prechodu" z účta na paušál alebo opačne

V paušálnych výdavkoch nie som moc zbehlá, resp. vôbec, ale toto mi nesedí.
Takže v r. 2005 bolo JU, v r. 2006 chce uplatniť paušálne výdavky.
Podľa horeuvedeného ak mal v r. 2005 neuhradené pohľadávky vo výške 10.000,-- Sk, z ktorých očakával príjem v r. 2006 (aj bol), tak za rok 2005 musí podať dodatočné DP a za rok 2006 tento príjem musí prirátať, nakoľko je to príjem v r. 2006?
Je to tak?
Muška
28.03.07,11:42
V paušálnych výdavkoch nie som moc zbehlá, resp. vôbec, ale toto mi nesedí.
Takže v r. 2005 bolo JU, v r. 2006 chce uplatniť paušálne výdavky.
Podľa horeuvedeného ak mal v r. 2005 neuhradené pohľadávky vo výške 10.000,-- Sk, z ktorých očakával príjem v r. 2006 (aj bol), tak za rok 2005 musí podať dodatočné DP áno o túto sumu priamo v DP upraví ZD a za rok 2006 tento príjem musí prirátať nie ,v roku 2006 to bude príjem neovplyvňujúci ZD, nakoľko je to príjem v r. 2006 je to PNZD?
Je to tak?

Odpoveď v texte červeným
Gabi03
28.03.07,11:45
Ďakujem Muška.
emgeton
28.03.07,11:52
Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr? :rolleyes:

Čiste teoreticky a logicky: nie je.
seda
29.03.07,05:37
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Je možné aby živnostník prešiel na paušálne výdavky v r. 2006 ak vo výkaze majetku a záväzkoch za r. 2005 mal stav BU Sk -1.508,-? Vo výkaze nemá žiadne pohľadávky ani záväzky, len + pokladňu a - BU. Ďakujem.
Muška
29.03.07,05:38
Môže v pohode.
Stav na banke ani v pokladni nemá nič spoločné s prechodom
seda
29.03.07,05:42
Ďakujem za super rýchlu odpoveď. Ja som myslela, že nemôže, pochybovala som, lebo čítala som na porade názor, že sa to berie ako záväzok.
simonka
29.03.07,09:44
Môžem za rok 2006 uplatniť pašalne výdavky aj keď 20.1.2006 sa stal platcom DPH?
tinaM
29.03.07,09:46
Môžem za rok 2006 uplatniť pašalne výdavky aj keď 20.1.2006 sa stal platcom DPH?
Paušálne výdavky si môže uplatniť len neplatiteľ DPH.

(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o



a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

No ak je platiteľom len od 20.1.2006, /je to nie celý rok,/ tak si môže uplatniť.
misolga
29.03.07,10:15
Ja sa prikláňam k názoru neplatňovať paušálne výdavky.Keď je daňovník už raz platiteľom DPH tak si vedie evidenciu DPH a uplatňuje si DPH na vstupe na základe prijatých faktúr a nákupov v hotovosti ktoré eviduje a je jednoduchšie podľa mňa viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme neviem aký daňový základ mu vychádza - či je pre neho výhodnejšie uplatňovať si výdavky paušálom..
tinaM
29.03.07,10:18
Ja sa prikláňam k názoru neplatňovať paušálne výdavky.Keď je daňovník už raz platiteľom DPH tak si vedie evidenciu DPH a uplatňuje si DPH na vstupe na základe prijatých faktúr a nákupov v hotovosti ktoré eviduje a je jednoduchšie podľa mňa viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme neviem aký daňový základ mu vychádza - či je pre neho výhodnejšie uplatňovať si výdavky paušálom..
Podľa § 6 ods.10 ZDP si môže uplatniť.
Nebol platiteľom k 1.1.2006.
Jedná sa o časť roka.
misolga
29.03.07,11:06
Uvažovala som čo by bolo výhodnejšie- či viesť jednoduché účtovníctvo alebo uplatňovať paušálne výdavky, podľa toho ako mu vychádza základ dane, paušálne výdavky som kategoricky nezamietala..
bambino87
31.05.07,10:03
chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.
Anja111
31.05.07,10:10
chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.
Vrátiť Ti nemajú čo, keď neplatíš daň... Ale odpočítateľnú položku si uplatníš, takže Tvoj základ dane bude 0.
bambino87
31.05.07,10:17
a mozem sa este spytat, viem ze ked si uplatnim 40% paušalne vydavky tak nerobim uctovnictvo, ale iba evidenciu prijmov, pohladavok a zavazkov. ak pisem spravne malo by to byt vsetko, potrebujem nejake knihy v ktorych to budem viest? alebo staci iby ak mi pride kontrola im ukazat moje faktury...
Johanka
31.05.07,10:21
V zmysle § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov je daňovník pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmov povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Forma tejto evidencie nie je predpísaná ;) .
bambino87
31.05.07,10:41
Dakujem za radu
nevies mi nahodou niekoho poradit kto si uplatnuje pausalne vydavky aby mi mohol poradit metodu ako to viest? ci staci aby som si zalozila jeden zakladat a tam si to pekne pozaradovala
ZuzanaP
31.05.07,11:27
Ja obyčajne týmto "paušalistom" zakladám do rýchloviazaču rad radom faktúry, príp. výpisy z účtu + potvrdenky o zaplatení odvodov a vyrobím im tabuľku s pohľadávkami a príjmami (príp. zásobami) v exceli.
bambino87
31.05.07,12:23
robila som JU a tam sa musi viest pokladna, prijem ( z BU ) a vydaj, pri pausali sa s tym zaoberat nemusim?
Johanka
31.05.07,12:29
Nie, daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov nie je účtovnou jednotkou a nie je povinný viesť jednoduché účtovníctvo, iba vyššie uvedené evidencie.
Johanka
31.05.07,12:30
... najmä v tom je "čaro" paušálnych výdavkov :) .
bambino87
31.05.07,12:56
dakujem uz smed som sa spytala na vsetko
betka
31.05.07,16:20
chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.

Zlý postup ste uviedli.

rok 2007-príjmy:
Príjem: 200 000, Sk
Výdavok: 80 000, Sk+odvody 48 000, Sk=128 000, Sk
ZD:......................... 72 000,- Sk
Nezdaniteľná časť ZD: -95 616, Sk
ZD znížený o nezdanit.časť dane: 0, Sk
Daň: 0
Nepočítate ihneď daň zo základu dane, najskoôr si uplatníte nezdanit. časť ZD
bambino87
09.08.07,12:31
takze rocne zuctovanie robi aj SZČO ktora nie je uctovnou jednotkou, a daňové priznanie bude robiť až ked prejde na účtovníctvo pokial tomu spravne rozumim.
Pepa
09.08.07,12:42
takze rocne zuctovanie robi aj SZČO ktora nie je uctovnou jednotkou, a daňové priznanie bude robiť až ked prejde na účtovníctvo pokial tomu spravne rozumim.
Nie - DP podáva v každom prípade /resp. ak dosiahne príjem min. vo výške polovice nezdaniteľnej časti na daňovníka ..... /.
bambino87
09.08.07,12:46
zle formulovana otazka, poda DP len moze si uplatnit zivnostnik nezdanitelnu cast zakladu dane na svoju manzelku, ktora cast roka nebola zamestnana a do konca r. 2007 nedosiahne prilem vyssi 90 816?
Anja111
09.08.07,12:57
zle formulovana otazka, poda DP len moze si uplatnit zivnostnik nezdanitelnu cast zakladu dane na svoju manzelku, ktora cast roka nebola zamestnana a do konca r. 2007 nedosiahne prilem vyssi 90 816?

Ak nedosiahne manželka v roku 2007 príjem 95.616 Sk, tak manžel si môže uplatniť na manželku rozdiel medzi NČ a príjmom manželky.
Galadik
19.08.07,08:21
Dobrý deň, prosím o radu. Som plný invalidný dôchodca a mám živnosť ako remeselník. Za roku 2006 som si uplatnil paušálne náklady vo 60%. Uplatnil som si aj odpočitateľnú položku na seba a manželku.
Chcem sa spýtať či som mal na to právo. Zároveň sa chcel spýtať aké doklady si musím odkladať pre prípadnú daňovú kontrolu.
Ďakujem.
veronikasad
19.08.07,08:28
Dobrý deň, prosím o radu. Som plný invalidný dôchodca a mám živnosť ako remeselník. Za roku 2006 som si uplatnil paušálne náklady vo 60%.
Chcem sa spýtať či som mal ako ID právo na uplatnenie paušálnych nákladov a aké doklady musím odkladať pre prípadnú daňovú kontrolu.
Ďakujem.

Poberanie ID nemá vplyv na uplatnenie paušálnych výdavkov. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.

--------
Veronika
Galadik
19.08.07,08:43
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zároveň Vás chcem poprosiť na otázku či som si ma nárok, ako ID, uplatňovať odpočítateľné položky za seba a za manželku. Manželka nemá žiadaný príjem.
veronikasad
19.08.07,08:47
Ak manželka v r.2006 nemala žiadny príjem /je doma - dobrovolne nezamestnaná ?/ mohol si si na seba aj manželku uúplatniť nezdanitelnú čiastku 90 816 sk.

-------
Veronika
Galadik
19.08.07,08:50
Ďakujem za odpoveď.
Galadík.
benyl
12.12.07,13:56
Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď
elizabet100
28.12.07,11:00
dobrý deň.

Chcem sa opýtať.

Pri paušálnych výdavkoch čo beriem do úvahy?

Všetky vystavené faktúry za rok 2007 bez ohľadu na ich úhradu?

napr. ak sú príjmy za rok 400.000,- a z toho je 30.000,- neuhradených do konca roka 2007 z akých príjmov vychádzam? 400.000,- alebo 370.000,- Sk

a ako je to so závazkami t.j. poistným v decembri a zaplat. v januári? pri paušálnych výdavkoch?:confused:
emgeton
28.12.07,11:54
dobrý deň.

Chcem sa opýtať.

Pri paušálnych výdavkoch čo beriem do úvahy?

Všetky vystavené faktúry za rok 2007 bez ohľadu na ich úhradu?

napr. ak sú príjmy za rok 400.000,- a z toho je 30.000,- neuhradených do konca roka 2007 z akých príjmov vychádzam? 400.000,- alebo 370.000,- Sk

a ako je to so závazkami t.j. poistným v decembri a zaplat. v januári? pri paušálnych výdavkoch?:confused:

Príjmom sú zaplatené pohľadávky. (370000,-)
výdaje na poistné sa pripočítavajú k paušálnym výdavkom ( iba skutočne zaplatené poistné v danom roku - zdaňovacom období)
mirhu
29.12.07,21:09
Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď
Opatrovateľské 10 200 Sk???? to je nejako veľa, ved maximum je 7500 sk,ja som tu raz zadavala taku otazku, ale zatial mi nikto neporadil, ze ci mozem popri tom mat aj nejaku brigadu, ale zda sa mi ze nie, ved ked predsa beries opatrovatelske , tak sa staras o dotycnu osobu, celodenne, a tazko potom mozes este pracovat.. Ale ak sa nieco dozvies, nechaj mi tu oodkaz, pretoze by aj mna take nieco zaujimalo,ci sa da subezne brat opatrovatelsky prispevok pre TZP a vykonavat nejakupracovnu cinnost..poradi niekto ?
Lydka R
29.12.07,21:31
Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď

Podľa akého zákona? V zákone o sociálnej pomoci č. 195/1998, po zmene zákona v r 2004 (priložený link) môže byť príjem opatrovateľa max.0,6 násobok živ. minima (5130), teda 3078 Sk.
A aj tých 10 200 Sk sa mi vidí veľa, nakoľko príspevok je 6 000 Sk a ešte sa znižuje napr. pri vysokom dôchodku opatrovaného, ak poberá dôchodok pre bezvládnosť.
Pozisťuj si to poriadne, aby ste neprišli o ten príspevok za opatrovanie.
Pozri zákon 45/2004 § 64a
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17676&FileName=04-z045&Rocnik=2004&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=67&Flags=160&IndexFile=zz04&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnej+pomoci
copilot
07.01.08,20:28
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????
vieroslava
07.01.08,20:48
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????
Áno, môžeš a aj platby do zdravotnej a sociálnej poisťovne, príp. ak máš doplnkové dôchodkové, alebo životné poistenie (za určitých podmienok) ešte max.12000.- Sk.
Zoltán Kovács
07.01.08,20:55
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????

Tých 90.816,- v skutočnosti je na rok 2007 95.616,- Sk, a je to nezdaniteľná čiastka na daňovníka.
Katy a R
07.01.08,21:32
Podľa akého zákona? V zákone o sociálnej pomoci č. 195/1998, po zmene zákona v r 2004 (priložený link) môže byť príjem opatrovateľa max.0,6 násobok živ. minima (5130), teda 3078 Sk.
A aj tých 10 200 Sk sa mi vidí veľa, nakoľko príspevok je 6 000 Sk a ešte sa znižuje napr. pri vysokom dôchodku opatrovaného, ak poberá dôchodok pre bezvládnosť.
Pozisťuj si to poriadne, aby ste neprišli o ten príspevok za opatrovanie.
Pozri zákon 45/2004 § 64a
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17676&FileName=04-z045&Rocnik=2004&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=67&Flags=160&IndexFile=zz04&Text=z%C3%A1kon+o+soci%C3%A1lnej+pomoci

Typujem, že manželka dostáva od brata odmenu za osobnú asistenciu ... a ten zase dostane príspevok na osobnú asistenciu od UPSVaR, ak jeho príjem nepresiahne dvojnásobok ŽM ...(ešte je to upresnené)
.. pre benyl, nie je to náhodou tak?
bambino87
08.01.08,10:56
Dobry den, mam problem, som zaciatocnik, ale nejako sa zacat musi. zatial mam iba dvoch klientov, a jeden z nich je trosku komplikovany. je pausalista, pracuje pre jedneho chlapika, u ktoreho predava PC a robi servis. Pripravujem sa na jeho DP, len ma trosku zaskocil papierom o potvrdeni "daň vyberaná zrážkou poda &43 ods. 3 písm.j zákona - kde v riadku 12. je úhrn záčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti & 5 ods. 1 písm. a) až g) .... 2000,-
a v riadku 14 je úhrnná suma dane ... 380,-
Toto tiež zohladním v DP, ak ano tak kde?
Dakujem
Pepa
08.01.08,11:02
Dobry den, mam problem, som zaciatocnik, ale nejako sa zacat musi. zatial mam iba dvoch klientov, a jeden z nich je trosku komplikovany. je pausalista, pracuje pre jedneho chlapika, u ktoreho predava PC a robi servis. Pripravujem sa na jeho DP, len ma trosku zaskocil papierom o potvrdeni "daň vyberaná zrážkou poda &43 ods. 3 písm.j zákona - kde v riadku 12. je úhrn záčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti & 5 ods. 1 písm. a) až g) .... 2000,-
a v riadku 14 je úhrnná suma dane ... 380,-
Toto tiež zohladním v DP, ak ano tak kde?
Dakujem
Je to daň vybraná zrážkou - príjem podľa par. 5 /závislá činnosť/ - tieto príjmy môžeš a nemusíš uviesť do DP. Daň je vysporiadaná.
bambino87
10.01.08,08:44
velmi pekne dakujem
Katarína Kolarčíková
10.01.08,09:54
Prosím Vás, vždy som robila iba PÚ, tak mám jednu základnú otázku... Paušálne výdavky si môže uplatňovať ktorákoľvek SZČO? Nemusí to oznámiť napr. na DÚ?
a ešte jeden dotaz mimotemy:
Nemohli by ste mi napísať v skratke, na čo všetko má SZČO pri vedení JÚ nárok? Napr. ako si môže uplatniť mobilný telefón, motorové vozidlo, ... a ostatné výhody?

Ďakujem Vám kráááásne!
Katarína Kolarčíková
10.01.08,10:32
:o
vikinka
10.01.08,10:37
SZČO ak nie registr.platiteľom DPH,si môže podľa § 6 odst.10 ZDP uplatniť paučšálne výdavky.
Daňové výdavky § 19 ZDP,všetko čo potrebuje na zabezpečenie a udržanie príjmu.
Jano23
10.01.08,10:52
Ešte sa dajú odrátať odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, potom odpočitateľná položka od základu dane pre rok 2007 95 616 Sk , pre rok 2008 je to 98 496 Sk. / ak základ dane nie je vyšší ako 498 000 Sk/
PS: Ja si ešte odratávam 12 000 Sk za rok , pretože si sporím 1000 Sk mesačne na III. pilier, prípadne daňový bónus na dieťa jeden z rodičov.
Katarína Kolarčíková
10.01.08,10:52
SZČO ak nie registr.platiteľom DPH,si môže podľa § 6 odst.10 ZDP uplatniť paučšálne výdavky.
Daňové výdavky § 19 ZDP,všetko čo potrebuje na zabezpečenie a udržanie príjmu.

Ďakujem, v tom sa vŕtam už od rána, cez všetky tie odvolania na iné zákony a ešte mi to chvíľu určite potrvá... Myslela som len tak naozaj zbežne, základné veci ako ak má na seba mobil, má svoje auto, čo z toho si môže uplatniť... Ak sa to vôbec takto jednoducho dá povedať...
vikinka
10.01.08,11:04
Ďakujem, v tom sa vŕtam už od rána, cez všetky tie odvolania na iné zákony a ešte mi to chvíľu určite potrvá... Myslela som len tak naozaj zbežne, základné veci ako ak má na seba mobil, má svoje auto, čo z toho si môže uplatniť... Ak sa to vôbec takto jednoducho dá povedať...
Ak má mobil na IČO, môže si faktúry uplatniť v nákladoch,ak je auto zaradené v majetku uplatní si vo výdavkoch spotrebu PL,ak nie má možnosť uplatniť paušál.náhradu 6,20,-sk/1km+spotr.PL,do výdavkov si dá to čo dokáže obhájiť,že potreboval pri svojej činnosti.Okrem iného samozrejme zaplatené odvody do SP a ZP, odpočítateľnú položku za rok 2007 95 616,-.
Katarína Kolarčíková
10.01.08,11:23
Ak má mobil na IČO, môže si faktúry uplatniť v nákladoch,ak je auto zaradené v majetku uplatní si vo výdavkoch spotrebu PL,ak nie má možnosť uplatniť paušál.náhradu 6,20,-sk/1km+spotr.PL,do výdavkov si dá to čo dokáže obhájiť,že potreboval pri svojej činnosti.Okrem iného samozrejme zaplatené odvody do SP a ZP, odpočítateľnú položku za rok 2007 95 616,-.

Ďakujem veľmi pekne. A ak má mobil na seba ako súkr. osobu? Nemôže si tiež uplatniť nejaký paušál z tej faktúry?
Johanka
10.01.08,11:24
Ale toto je už dosť mimotemy :).
Katarína Kolarčíková
10.01.08,11:25
A ešte, pri tom aute - musí viesť knihu jázd v oboch prípadoch?
Katarína Kolarčíková
10.01.08,11:26
Ale toto je už dosť mimotemy :).

viem, pardon, uz koncim :o
maska4
11.01.08,09:17
Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.
JAJA11
11.01.08,10:02
Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.

Zákon neumožňuje robiť DDP bez pokút, takže treba spočítať, či pokuty by nespôsobili viac výdavkov ako sa ušetrilo. :rolleyes:
Johanka
11.01.08,10:14
Jaja, daňovník ale nemá na výber .... má povinnosť upraviť základ dane. V zadaní je, že sa základ dane dokonca zvýši ....
Johanka
11.01.08,10:17
Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.
Lehotu na podanie DDP stanovuje Zákon o správe daní a poplatkov v § 39
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu,11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
maska4
11.01.08,10:32
Lehotu na podanie DDP stanovuje Zákon o správe daní a poplatkov v § 39
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu,11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.


No v podstate moja otazka smeruje k tomu, ze kedy sa vlastne SZCO musi rozhodnut, ze ide na paušalne vydaje??:confused:
JAJA11
11.01.08,10:34
Jaja, daňovník ale nemá na výber .... má povinnosť upraviť základ dane. V zadaní je, že sa základ dane dokonca zvýši ....

Ale môže sa rozhodnúť, či prejde na paušálne výdavky alebo bude pokračovať vo vykazovaní skutočných nákladov.
maska4
11.01.08,10:37
Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.
Johanka
11.01.08,10:38
Myslíš KEDY časovo? Zákonodarca asi predpokladá, že daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia vie, aký spôsob uplatňovania výdavkov použije, teda upravuje základ dane pri prechode na iný spôsob uplatňovania výdavkov v reálnom čase .
Všetci vieme, že kopec daňovníkov toto netuší a zvažuje až pri podaní DP. Niektorí dokonca v dobrej viere vedú JÚ a na konci roka zistia, že sa to neoplatí ...a z toho im vyplynie splniť povinnost podania DDP, pretože v riadnom DP neupravili základ dane ...
Celkom slušný priestor na sankcie ;).
Johanka
11.01.08,10:39
Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.
Úpravu základu dane sa má robiť v riadnom DP. Keď sa však rozhodne až po jeho podaní,resp. po uplynutí lehoty na podanie riadneho DP, už je k dispozícii iba DDP.
JAJA11
11.01.08,10:46
Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.

V prípade, že sa rozhodne ponechať v roku 2007 skutočné náklady a v roku 2008 chce paušálne výdavky, potom musí upraviť daňové priznanie za rok 2007 podľa paragrafu 17 a nemusí podávať DDP, čiže je to aj bez pokuty.
maska4
11.01.08,11:56
V prípade, že sa rozhodne ponechať v roku 2007 skutočné náklady a v roku 2008 chce paušálne výdavky, potom musí upraviť daňové priznanie za rok 2007 podľa paragrafu 17 a nemusí podávať DDP, čiže je to aj bez pokuty.


A treba aj niekde poznacit, ze v roku 2008 sa bude robit pausalom?
JAJA11
11.01.08,12:55
A treba aj niekde poznacit, ze v roku 2008 sa bude robit pausalom?

Myslím, že to nie je povinné, ale nič sa nestane, ak sa do poznámok v daň. priznaní uvedie, že v nasledujúcom roku sa budú účtovať paušálne výdavky. :rolleyes:
maska4
11.01.08,18:43
Dakujem za radu.
Fedab
13.01.08,16:01
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.
Johanka
13.01.08,16:04
Myslím, že to nie je povinné, ale nič sa nestane, ak sa do poznámok v daň. priznaní uvedie, že v nasledujúcom roku sa budú účtovať paušálne výdavky. :rolleyes:
Paušálne výdavky sa neúčtujú :) a nie je potrebné nič podobné v DP uvádzať. Čo keď sa zmení situácia ???
Rozalka
13.01.08,16:06
Paušálne výdavky sa neúčtujú :) a nie je potrebné nič podobné v DP uvádzať. Čo keď sa zmení situácia ???
Súhlasím s Johankou. Uplatnenie paušálnych výdavkov sa uvádza v daňovom priznaní za bežné obdobie (tento rok tam pribudol aj údaj o zaplatenom poistnom), či ich uplatním aj na budúci rok sa v DP nespomína.
Johanka
13.01.08,16:08
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.
Paušálne výdavky (http://www.porada.sk/t30813-pausalne-vydavky.html)
Prechod na pausalne vydavky??? (http://www.porada.sk/t68499-prechod-na-pausalne-vydavky.html)
Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom roku. (http://www.porada.sk/t38286-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-v-nasledujucom-roku.html)
Lydka R
13.01.08,18:30
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.

Skutočnosť, že uplatňuješ paušálne výdavky sa vyznačí v daňovom priznaní (B) pod tabuľkou č.1 na str.3. A po novom tam uvedieš aj výšku príspevkov do poisťovní
Fedab
14.01.08,07:06
Dovolím si ešte jednu otázočku.Ak si teda uplatním paušálny výdavok40% a k 31.12.2007 som ukončil podnikanie,pričom mi moji zákazníci neuhradili všetky faktúry k 31.12.2007,zdaňujem
aj tie,však?
JAJA11
14.01.08,07:09
Dovolím si ešte jednu otázočku.Ak si teda uplatním paušálny výdavok40% a k 31.12.2007 som ukončil podnikanie,pričom mi moji zákazníci neuhradili všetky faktúry k 31.12.2007,zdaňujem
aj tie,však?

Áno, pri ukončení podnikania treba upraviť všetko tak ako pri zmene spôsobu účtovania.
Fedab
14.01.08,16:42
Ďakujem za poradenie.
vysky
21.01.08,20:14
Aj ja si chcem niečo overiť, neviem, či uvažujem správne, čo sa týka paušálnych výdavkov a či sa mi to oplatí.

Momentálne účtujem v JU, príjem za r. 2007 je 500 000, zásoby neevidujem, lebo fakturujem len sprostredkovateľské provízie, pohľadávky mám všetky do konca roka uhradené, záväzky tiež, až na záväzky týkajúce sa odvodov do fondov. Výdavky mám na nájomné, PHM, mobil, fondy, čo nie je celkom málo, ale chcem si zjednodušiť vedenie účtovníctva a nie ho skomplikovať, tak hľadám aj cestu paušálnych výdavkov. A teraz k otázke, dobre som pochopila, že ak nemám zásoby ani neuhradené pohľadávky, nemusím podávať dodatočné DP a môžem prejsť rovno na paušálne výdavky?
Ako je to s tým spomínaným nájomným resp. časťou nájomného v tom paragrafe 17? Musím tam niečo upraviť?
(Platím nájomné za priestory trvalým príkazom, vždy mesiac vopred, teda za december v novembri...)


Musím pri prechode opäť na JU pri rovnakom príjme a ostatných podmienkach (žiadne zásoby ani neuhradené pohľadávky) napr. v nasledujúcom roku niečo opäť upravovať alebo môžem znova viesť preukázateľné výdavky?

Chcem sa vyhnúť zbytočným úpravám ale aj zjednodušiť vedenie účtov. Poradíte mi, čo sa viac oplatí?
Za rady Ďakujem

V.
Marína
22.01.08,08:16
Aj ja si chcem niečo overiť, neviem, či uvažujem správne, čo sa týka paušálnych výdavkov a či sa mi to oplatí.

Momentálne účtujem v JU, príjem za r. 2007 je 500 000, zásoby neevidujem, lebo fakturujem len sprostredkovateľské provízie, pohľadávky mám všetky do konca roka uhradené, záväzky tiež, až na záväzky týkajúce sa odvodov do fondov. Výdavky mám na nájomné, PHM, mobil, fondy, čo nie je celkom málo, ale chcem si zjednodušiť vedenie účtovníctva a nie ho skomplikovať, tak hľadám aj cestu paušálnych výdavkov. A teraz k otázke, dobre som pochopila, že ak nemám zásoby ani neuhradené pohľadávky, nemusím podávať dodatočné DP a môžem prejsť rovno na paušálne výdavky?
Ak v r.2007 chceš viesť evidenciu(uplatňovať si paušálne výdavky), v DP za r.2006 si si mala upraviť základ dane(v tvojom prípade) o záväzky(v DP r.41). Záväzkami sú pre teba aj odvody za 12/2006 uhrádzané v 1/2007. Dtto záväzok za mobil, ak je za obdobie z r.2006.
Ako je to s tým spomínaným nájomným resp. časťou nájomného v tom paragrafe 17? Musím tam niečo upraviť?
(Platím nájomné za priestory trvalým príkazom, vždy mesiac vopred, teda za december v novembri...)
Upraviť základ dane o nájomné za 1/2007 uhradené v 12/2006.
Musím pri prechode opäť na JU pri rovnakom príjme a ostatných podmienkach (žiadne zásoby ani neuhradené pohľadávky) napr. v nasledujúcom roku niečo opäť upravovať alebo môžem znova viesť preukázateľné výdavky?
Ak prechádzaš z evidencie na ÚJ(účtovná jednotka), upravuješ základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky. Uvádzaš, že to nie je tvoj prípad.
Chcem sa vyhnúť zbytočným úpravám ale aj zjednodušiť vedenie účtov. Poradíte mi, čo sa viac oplatí?
Za rady Ďakujem
V.
Odpoveď v rámci citátu. Pozri aj http://www.porada.sk/324017-post32.html
Marína
22.01.08,11:54
vysky Posledná návšteva: Dnes 11:52 AM
Stačí takáto odpoveď?
martina100
22.01.08,13:08
Ahojte poradaci, chcem si tiez overit, ci uvazujem spravne. SZCO zacal podnikat v roku 2007, uplatni si pausalne vydavky, k 31.12.2007 ma v evidencii jednu neuhradenu fakturu - pohladavku a zavazok voci zdravotnej poistovni za december, ktory uhradi v januari 2008. V roku 2008 chce viest JU. Takze pri podani DP za rok 2007 si ZD zvysi o tu jednu fakturu a znizi o poistne za december. Moze takto upraveny ZD hned uviest v DP, alebo to musi spravit v nato urecnych riadkoch? V roku 2008 mu pride uhrada faktury - bude to prijem neovplyvnujuci ZD a taktiez zaplati poistne do ZP a bude to vydavok NOZD?
JAJA11
22.01.08,13:26
Ahojte poradaci, chcem si tiez overit, ci uvazujem spravne. SZCO zacal podnikat v roku 2007, uplatni si pausalne vydavky, k 31.12.2007 ma v evidencii jednu neuhradenu fakturu - pohladavku a zavazok voci zdravotnej poistovni za december, ktory uhradi v januari 2008. V roku 2008 chce viest JU. Takze pri podani DP za rok 2007 si ZD zvysi o tu jednu fakturu a znizi o poistne za december. Moze takto upraveny ZD hned uviest v DP, alebo to musi spravit v nato urecnych riadkoch? V roku 2008 mu pride uhrada faktury - bude to prijem neovplyvnujuci ZD a taktiez zaplati poistne do ZP a bude to vydavok NOZD?

Ja mám presne taký istý prípad. Základ dane treba upraviť v na to určených riadkoch, ostatné všetko je správne. :rolleyes:
martina100
22.01.08,13:37
Super, dakujem za odpoved. Este ma napadla takato vec. Ak by som ZD upravila, ako som napisala a SZCO by sa nakoniec rozhodol, ze aj v r. 2008 si xce uplatnit pausalne vydavky. Moze alebo bude s tym problem?
JAJA11
22.01.08,13:46
Super, dakujem za odpoved. Este ma napadla takato vec. Ak by som ZD upravila, ako som napisala a SZCO by sa nakoniec rozhodol, ze aj v r. 2008 si xce uplatnit pausalne vydavky. Moze alebo bude s tym problem?

To je to čo trápi aj mňa. Myslím však, že v takom prípade bude treba spraviť dodatočné priznanie, ale predpokladám, že sa bude jednať o preplatok na dani, takže by to nemal byť až taký problém. To je jedna z vecí, ktorú dodnes nedoriešili v zákonoch a mohli by, lebo je veľa takých, ktorí majú tento problém. :o
Johanka
22.01.08,13:54
V zákone je doriešené dobre .... pre štátny rozpočet ;).
martina100
22.01.08,16:33
Ahojte, este raz sa xcem spytat, lebo som na pochybach. Ak prechadzam z evidencie na JU, zohladnuju sa aj zavazky, alebo len pohladavky a zasoby?
Iwett
22.01.08,16:40
Ahojte, este raz sa xcem spytat, lebo som na pochybach. Ak prechadzam z evidencie na JU, zohladnuju sa aj zavazky, alebo len pohladavky a zasoby?
ak prechádzaš z paušalnych výdavkov na preukázateľné alebo naopak upravuješ základ dane roku v ktorom meníš spôsob uplatňovania výdavkov o neuhradené pohľadávky,záväzky a nespotrebované zásoby.
Marína
22.01.08,16:53
ak prechádzaš z paušalnych výdavkov na preukázateľné alebo naopak upravuješ základ dane roku v ktorom meníš spôsob uplatňovania výdavkov o neuhradené pohľadávky,záväzky a nespotrebované zásoby.
Ak prechádza z paušálnych na účtovanie upravuje základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
O záväzky neupravuje. Ich evidenciu pri tzv. paušálnych výdavkoch ani nevedie. Pozri zhrnutie v http://www.porada.sk/324017-post32.html
Iwett
22.01.08,16:57
ďakujem za poučenie, to som si neuvedomila, musím sa tam pozrieť aj ja.
JAJA11
23.01.08,05:39
Ak prechádza z paušálnych na účtovanie upravuje základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
O záväzky neupravuje. Ich evidenciu ani pri tzv. paušálnych výdavkoch ani nevedie. Pozri zhrnutie v http://www.porada.sk/324017-post32.html



A čo so záväzkami z SP a ZP za mesiac december. O tie sa predsa daňový základ upravuje. :confused: Tie sa uplatnia až v nasledujúcom roku?
Marína
23.01.08,07:13
A čo so záväzkami z SP a ZP za mesiac december. O tie sa predsa daňový základ upravuje. :confused: Tie sa uplatnia až v nasledujúcom roku?
jaja11, prečítaj si príspevok, na ktorý som v tejto téme uviedla link 2x.
Ak vedieš evidenciu, záväzky neeviduješ. Eviduješ len pohľadávky, príjmy a skladové zásoby. Všetky výdavky, teda aj odvody, máš zahrnuté v 40% resp.60%-tách. Výdavok za odvody v 1/2008 za 12/2007 zaúčtuješ v PD ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
JAJA11
23.01.08,08:07
jaja11, prečítaj si príspevok, na ktorý som v tejto téme uviedla link 2x.
Ak vedieš evidenciu, záväzky neeviduješ. Eviduješ len pohľadávky, príjmy a skladové zásoby. Všetky výdavky, teda aj odvody, máš zahrnuté v 40% resp.60%-tách. Výdavok za odvody v 1/2008 za 12/2007 zaúčtuješ len v PD ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Ale odvody nie sú v 40%, tie predsa odpočítavam navyše.
Marína
23.01.08,09:19
V 40% sú zahrnuté všetky výdavky, zákon ti však umožňuje k nim pripočítať ešte uhradené odvody. Nechcela som ťa dopliesť.
JAJA11
23.01.08,09:59
V 40% sú zahrnuté všetky výdavky, zákon ti však umožňuje k nim pripočítať ešte uhradené odvody. Nechcela som ťa dopliesť.

Ale stále neviem, či pri takomto prechode si môžem odpočítať odvody za 12/2007 zapaltené v 1/2008 v roku 2007 alebo až v roku 2008, keď začnem účtovať o skutočných výdavkoch. :confused:
Marína
23.01.08,12:45
Nemôžeš, lebo ich nemáš uhradené v r.2007. K 40% pripočítaš len tie odvody, ktoré si uhradila v období 1.1.2007 - 31.12.2007.
janasiv
23.01.08,14:54
Chcem si overiť aj ja, či som tomuto všetkému tu dobre porozumela. V januári 2008 som vyfakturovala za služby poskytnuté v decemberi 2008. Úhrada pohľadávky bola v januári 2008. Mám povinnosť prejsť z paušálnych výdavkov na jed.účtovníctvo (platca DPH v priebehu obdobia). Pohľadávku, kedže sa týka decembra, aj keď fakturácia bola až v januári mám pripočítať k DZ v DP za rok 2007?
Zoltán Kovács
23.01.08,15:09
Chcem si overiť aj ja, či som tomuto všetkému tu dobre porozumela. V januári 2008 som vyfakturovala za služby poskytnuté v decemberi 2008. Úhrada pohľadávky bola v januári 2008. Mám povinnosť prejsť z paušálnych výdavkov na jed.účtovníctvo (platca DPH v priebehu obdobia). Pohľadávku, kedže sa týka decembra, aj keď fakturácia bola až v januári mám pripočítať k DZ v DP za rok 2007?

Je to pohľadávka roka 2008, vtedy bola fa vystavená. Iné by bolo keby si fa vystavil ešte v r.2007.
janasiv
23.01.08,15:53
Vdaka. Myslela som si. Som domýlená z podvojného účtovníctva.
Ešte mi to nie je celkom jasné s tými odvodmi za 12/07 platené v 1/08. Keďže prechádzam z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo, nezahŕňam ich do roku 2007 ani ich neodpočítavam od DZ z DP. Ale prečo by som ich nemohla uznať ako daňový výdavok v roku 2008 (niekde sa tu už viackrát písalo, že by sa mali účtovať ako výdavok neovplyvňujúci ZD). Ale tak by som ich nemala uznané ani v roku 2007 ani v roku 2008,nie? Ako to teda je?
Marína
23.01.08,19:58
janasiv, samozrejme máš pravdu. Už som svoj príspevok opravila. Odvody za 2007 uhradené v r. 2008 sú VOZD. Napr. záväzky za el.energiu, telefón a pod. z r. 2007 uhradené v r.2008 sú VNZD, pretože sú už zahrnuté v 40% resp.60% výdavkoch r.2007.
Mikolajova
25.01.08,07:10
Dobrý deň, chcem sa uistiť ak bola živnosť pozastavená k 04.05.2007 príjem z remeselnej činnosti bol cca 420000,- sk môžem uplatniť paušálne výdavky 60% a k tomu aj nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok 95616. Daňovník má podanú žiadosť o starobný dôchodok.
AlkaS
28.01.08,08:17
Ahojte!

Potrebujem poradiť montáž nábytku z hotových dielov a montáž regálov, spadá pod 40% alebo pod 60%.
A ešte jedna otázočka, keď uplatňujem paušálne výdavky, tak odvody do ZP /r.2007 1064,-/ boli zaplatené v roku 2007 11 platieb a tá 12 bola uhradená až 01/2008 , tak zarátam len 11 a tú 12 dám do nového roka 2008. Mám pravdu???:mad:

Ďakujem
biba187
28.01.08,08:41
Paušálne výdavky si môžete uplatniť iba keď ste živnostník určitú časť účtovného obdobia a nie celý rok alebo sa mýlim? Remeselné živnosti si uplatňujú 60 %, ostatné 40 %.
Johanka
28.01.08,08:46
Paušálne výdavky si môžete uplatniť iba keď ste živnostník určitú časť účtovného obdobia a nie celý rok alebo sa mýlim? Remeselné živnosti si uplatňujú 60 %, ostatné 40 %.
Veru sa mýliš ...:)
Výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) si môže uplatniť daňovník v tom prípade, ak počas zdaňovacieho obdobia nebol platiteľ DPH alebo bol platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia ;). Bližšie § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.
JAJA11
28.01.08,09:02
Veru sa mýliš ...:)
Výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky) si môže uplatniť daňovník v tom prípade, ak počas zdaňovacieho obdobia nebol platiteľ DPH alebo bol platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia ;). Bližšie § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov.

A 60 % si môžu uplatniť len vybrané remeselné činnosti uvedené v prílohe zákona.
Muška
28.01.08,09:28
Chcem si overiť aj ja, či som tomuto všetkému tu dobre porozumela. V januári 2008 som vyfakturovala za služby poskytnuté v decemberi 2008. Úhrada pohľadávky bola v januári 2008. Mám povinnosť prejsť z paušálnych výdavkov na jed.účtovníctvo (platca DPH v priebehu obdobia). Pohľadávku, kedže sa týka decembra, aj keď fakturácia bola až v januári mám pripočítať k DZ v DP za rok 2007?
asi je to preklep - správne asi má byť r. 2007

Potom je to podľa mňa pohľadávka r. 2007
§ 14
Pohľadávky a záväzky
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky
biba187
28.01.08,09:28
Som rada že ste ma uviedli do obrazu tak sa chcem opýtať ešte na tie paušálne výdavky, lebo v zákone je o tom dosť málo písané napr. ako dlho sa môžu robiť, kým sa nestanú platiteľom DPH? SZČO vedie JÚ a ďalší rok chce robiť paušálne výdavky dá sa na ten spôsob prejsť, prípadne potom zas na JÚ, je neplatiteľom DPH, lebo má nízky príjem a málo výdavkou?
Johanka
28.01.08,09:32
V zákone je napísané dosť, len ho treba prečítať celý ;).
Nenájdeš v ňom ustanovenie, ktoré by časovo obmedzovalo daňovníka v súvislosti s uplatňovaním paušálnych výdavkov ... ale v §17 ods.10 s odkazom na ods.8 nájdeš , aké povinnosti má daňovník v súvislosti so zmenou spôsobu uplatňovania výdavkov z paušálnych na preukázateľné a naopak.
Johanka
28.01.08,09:34
Marína
28.01.08,09:36
Časť citátu:

Ahojte!
.................., tak odvody do ZP /r.2007 1064,-/ boli zaplatené v roku 2007 11 platieb a tá 12 bola uhradená až 01/2008 , tak zarátam len 11 a tú 12 dám do nového roka 2008. Mám pravdu???:mad:

Ďakujem

K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
AlkaS
28.01.08,15:53
Časť citátu:

K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
Lenže on začal podnikať od 01.01.2007, takže rátam len 11 úhrad. Ďakujem Marína za odpoveď. Viete mi poradiť ohľadom toho montovania nábytku a montáže regálov???? AlkaS
lepka
28.01.08,16:17
Pozerala som to v prílohe 1 zákona 455/1991 Zb.ale montáž nábytku a regálov tam nie je uvedená ale pozri sa na to sama,podľa môjho vedomia a svedomia musia byť tie výdavky iba 40%
martina2006
29.01.08,12:33
Prosím Vás, ak uplatňuje SZCO paušálne výdavky a v roku 2007
dostal dotáciu na začatie pod. činnosti z UPSVR, tak dotácia
ide celá do základu dane ale 40% paušálne výdavky rátam z príjmov
bez dotácie alebo všetky príjmy+dotácia a tak 40%? A samozrejme
+ poistné do ZP a SP. Ďakujem.
ZuzanaP
29.01.08,12:35
Ak uplatňuje paušálne výdavky, dotácia ide celá do príjmu, čiže príjem + dotácia a z toho rátaš 40 % výdavky....

Pozri:
http://www.porada.sk/t47817-p2-dotacia-a-pausalne-vydavky.html
zuhl
31.01.08,09:04
K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).


Prečítala som tu o problematike paušálnych výdavkov asi 30 strán, možno som niektoré vynechala, takže by som to chcela zhrnúť a poprosiť vás o odpoveď: Takže v roku 2006 som sa rozhodla, že v roku 2007 pôjdem na Pauš. výd., základ dane som upravili o neuhradenú pohľadávku, ale neupravila som o neuhradené fondy. Dobre urobila som chybu, ale dod. DP robiť nebudem. Takže otázka: ak teda v roku 2007 idem na paušálne tak tie fondy zaplatené v 1/2007 za 12/2005 tam dávam alebo nedávam, o ktoré som si neznížila ZD tam dávam alebo nedávam? A druhá otázka: rátam do odvodov aj nedoplatok na ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
Marína
31.01.08,14:13
Časť citátu:
K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
Pri citovaní použi tlačítko cituj, nekopíruj text, prosím, ak niekoho cituješ.


Prečítala som tu o problematike paušálnych výdavkov asi 30 strán, možno som niektoré vynechala, takže by som to chcela zhrnúť a poprosiť vás o odpoveď: Takže v roku 2006 som sa rozhodla, že v roku 2007 pôjdem na Pauš. výd., základ dane som upravili o neuhradenú pohľadávku, ale neupravila som o neuhradené fondy. Dobre urobila som chybu, ale dod. DP robiť nebudem.

Takže otázka: ak teda v roku 2007 idem na paušálne tak tie fondy zaplatené v 1/2007 za 12/2005 tam dávam alebo nedávam, o ktoré som si neznížila ZD tam dávam alebo nedávam?
Predpokladám, že ide o odvody za 12/2006 uhradené v 1/2007. Účtuješ ich cez POKL alebo BÚ a tým, že mali znižovať základ dane v r.2006 a nechceš podávať DDP, zúčtovala by som ako VNZD.

A druhá otázka: rátam do odvodov aj nedoplatok na ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
Odvody uhradené v 1-12/2007 + nedoplatok z RZZP pripočítaš k %-tuálnym výdavkom.
zuhl
31.01.08,14:17
Ďakujem a prepáč za tú citáciu, stlačila som cituj, ale nejako s tým asi neviem narábať.
Marína
31.01.08,14:35
Rado sa stalo.
mimotemy Ak stlačíš cituj, zobrazí sa ti v hranatých zátvorkách citát. Ten neprepisuj, ale píš pod neho. Vtedy sa v príspevku zobrazí citát a reakcia naň.
zuhl
31.01.08,14:41
Rado sa stalo.
mimotemy Ak stlačíš cituj, zobrazí sa ti v hranatých zátvorkách citát. Ten neprepisuj, ale píš pod neho. Vtedy sa v príspevku zobrazí citát a reakcia naň.

Skúšala som to a takto to dopadlo.
zuhl
31.01.08,14:42
Super už to viem, dík.
katka30
31.01.08,18:42
Odvody uhradené v 1-12/2007 + nedoplatok z RZZP pripočítaš k %-tuálnym výdavkom.[/QUOTE]


K tomu by som sa chcela spýtať aj ja.Jedna moja známa má iba DIČ,je zamestnancom,ale sama si podáva DP.Uplatňuje si %-výdavky.Ak napr.má príjem 100 tis.Sk,tak z tých 100 je 40% a + ešte k tomu si môže prirátať odvody do ZP a nedoplatok na ZP za rok 2006?
Možno je to blbá otázka,ale neviem čo jej mám odpovedať.

ďakujem :)
Muška
31.01.08,18:47
Katka,
a je to príjem podľa § 6 odst. 1, 2, alebo 3???

ak áno tak si môže uplatniť 40 % výdavky a poistné si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
katka30
31.01.08,18:50
je to príjem na základe sprostredkovateľskej zmluvy.
Muška
31.01.08,18:57
je to príjem na základe § 6 odst. 2 d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou????

Má nárok na 40 % pauš.výdavky + na uhradené poistné v tom roku , čiže aj na RZZP
katka30
31.01.08,19:04
Veľmi pekne ďakujem,myslela som si ,ale som nebola presvedčená práve preto,že je aj zamestnancom a to čo si plati je len vlastne niečo navyše:-)
....ešte raz vďaka