Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
lslavik Pozri príspevok
To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?
Existuje na stránke drsr.

Keď sa prechádza zo skutočných výdavkoch na paušálne, tak sa takýto prechod považuje ako keby szčo končil svoju podnikateľskú činnosť. Preto je daňovník povinný použiť a riadiť sa ods.8 písm.a) . Pri takomto prechode prestáva byť daňovník účtovnou jednotkou a je povinný upraviť základ dane ako keby ukončil svoju činnosť....

Opačný spôsob uplatňovania výdavkov , teda prechod z paušálnych na skutočné sa daňovník pri prechode stáva účtovnou jednotkou a nemá povinnosť postupovať podľa ods.8 písm.a) , tak ako keby ukončieval svoju pod.činnosť, preto sa vtedy použije ods.8 písm.c) daňovník sa považuje za účtovnú jednotku...

Písm.b) sa používa pri účtov.jednotke účtujúcej v PÚ.
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

Aj ja by som mala otázočku. Ak SZČO, ktorý chce prejsť s preukazáteľných výdavkov na paušálne výdavky a nemá zásoby a ani pohľadávky, ktorý by navýšili ZD - t. z. netreba upraviť ZD. Je potrebné aj vtedy podať dodatočné DP? Alebo môže bez problémov prejsť na paušálne výdavky.

V roku 2005 mal len príjem, odvody a pár preukázateľných výdavkov, nemal žiadne zásoby a ani pohľadávky.

Kto môže, nech pomôže.

Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

Trini Pozri príspevok
Aj ja by som mala otázočku. Ak SZČO, ktorý chce prejsť s preukazáteľných výdavkov na paušálne výdavky a nemá zásoby a ani pohľadávky, ktorý by navýšili ZD - t. z. netreba upraviť ZD. Je potrebné aj vtedy podať dodatočné DP? Alebo môže bez problémov prejsť na paušálne výdavky.

V roku 2005 mal len príjem, odvody a pár preukázateľných výdavkov, nemal žiadne zásoby a ani pohľadávky.

Kto môže, nech pomôže.

Ďakujem za skorú odpoveď.
Už som našla odpoveď na moju otázku. Ďakujem aj tak všetkým poraďákom.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Trini Pozri príspevok
Už som našla odpoveď na moju otázku. Ďakujem aj tak všetkým poraďákom.
No vidíš, stačí trošku pohľadať.
0 0
lslavik lslavik

lslavik je offline (nepripojený) lslavik

renča1 Pozri príspevok
Existuje na stránke drsr.

Keď sa prechádza zo skutočných výdavkoch na paušálne, tak sa takýto prechod považuje ako keby szčo končil svoju podnikateľskú činnosť. Preto je daňovník povinný použiť a riadiť sa ods.8 písm.a) . Pri takomto prechode prestáva byť daňovník účtovnou jednotkou a je povinný upraviť základ dane ako keby ukončil svoju činnosť....

Opačný spôsob uplatňovania výdavkov , teda prechod z paušálnych na skutočné sa daňovník pri prechode stáva účtovnou jednotkou a nemá povinnosť postupovať podľa ods.8 písm.a) , tak ako keby ukončieval svoju pod.činnosť, preto sa vtedy použije ods.8 písm.c) daňovník sa považuje za účtovnú jednotku...

Písm.b) sa používa pri účtov.jednotke účtujúcej v PÚ.
Toto som dostal ako rohodnutie z DRSR, ktore to definitibne uzatvara:
(Dakujem aj vsetkym ostanym za pomoc. )
Na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme nasledovné:
Ustanovenie § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov definuje, ako je potrebné upraviť základ dane daňovníkov v prípade zrušenia daňovníka s likvidáciou, v prípade vyhlásenia konkurzu, alebo v prípade skončenia podnikateľskej činnosti daňovníka alebo prenájmu. Daňovník, ktorého sa toto ustanovenie týka, postupuje buď podľa písm. a), b), alebo c), podľa toho, aké účtovníctvo viedol.
Ustanovenie § 17 ods. 10 cit. zákona sa týka iba daňovníkov - fyzických osôb, ktorí zmenili spôsob uplatňovania výdavkov zo skutočných preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky, alebo naopak. V tomto prípade taktiež dochádza k úprave základu dane rovnakým spôsobom ako v prípadoch uvedených v ods. 8. Preto v ods. 10 je odvolávka na ods. 8. Daňovník, na ktorého sa vzťahuje ustanovenie ods. 10, je povinný postupovať podľa ods. 8 písm. a), b), alebo c), zase podľa toho, aké účtovníctvo viedol. Možno najlepšie je vysvetliť uvedený postup na príklade:
Daňovník - fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť - v roku 2006 viedol jednoduché účtovníctvo a za rok 2006 si bude uplatňovať skutočne preukázané daňové výdavky. Od 1.1.2007 sa rozhodne, že bude uplatňovať paušálne výdavky a začne viesť iba evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Z tohto titulu je povinný postupovať podľa § 17 ods. 10 zákona a upraviť základ dane za zdaňovacie obdobie 2006 spôsobom uvedeným v § 17 ods. 8 písm.a), pretože v roku 2006 účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva. Keby v roku 2006 účtoval v sústave podvojného účtovníctva, bude postupovať podľa § 17 ods. 8 písm. b) a ak by v roku 2006 uplatňoval paušálne výdavky a od 1.1.2007 bude účtovnou jednotkou (bez ohľadu na to, či začne účtovať v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva), základ dane za rok 2006 upraví podľa § 17 ods. 8 písm. c).

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás, ked prechádza SZČO z preukázateľných výdavkov na paušál a na konci roku 2005 mal pohľadávku, tak základ dane upravím v r.40 v DP za rok 2006? A čo to dodatočné DP? Prosím vás o vysvetlenie. Vopred srdečne ďakujem
Naposledy upravil Uľa : 16.03.07 at 09:11
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
lslavik Pozri príspevok
Toto som dostal ako rohodnutie z DRSR, ktore to definitibne uzatvara:
(Dakujem aj vsetkym ostanym za pomoc. )
Na základe Vašej žiadosti Vám oznamujeme nasledovné:
Ustanovenie § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov definuje, ako je potrebné upraviť základ dane daňovníkov v prípade zrušenia daňovníka s likvidáciou, v prípade vyhlásenia konkurzu, alebo v prípade skončenia podnikateľskej činnosti daňovníka alebo prenájmu. Daňovník, ktorého sa toto ustanovenie týka, postupuje buď podľa písm. a), b), alebo c), podľa toho, aké účtovníctvo viedol.
Ustanovenie § 17 ods. 10 cit. zákona sa týka iba daňovníkov - fyzických osôb, ktorí zmenili spôsob uplatňovania výdavkov zo skutočných preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky, alebo naopak. V tomto prípade taktiež dochádza k úprave základu dane rovnakým spôsobom ako v prípadoch uvedených v ods. 8. Preto v ods. 10 je odvolávka na ods. 8. Daňovník, na ktorého sa vzťahuje ustanovenie ods. 10, je povinný postupovať podľa ods. 8 písm. a), b), alebo c), zase podľa toho, aké účtovníctvo viedol. Možno najlepšie je vysvetliť uvedený postup na príklade:
Daňovník - fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť - v roku 2006 viedol jednoduché účtovníctvo a za rok 2006 si bude uplatňovať skutočne preukázané daňové výdavky. Od 1.1.2007 sa rozhodne, že bude uplatňovať paušálne výdavky a začne viesť iba evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Z tohto titulu je povinný postupovať podľa § 17 ods. 10 zákona a upraviť základ dane za zdaňovacie obdobie 2006 spôsobom uvedeným v § 17 ods. 8 písm.a), pretože v roku 2006 účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva. Keby v roku 2006 účtoval v sústave podvojného účtovníctva, bude postupovať podľa § 17 ods. 8 písm. b) a ak by v roku 2006 uplatňoval paušálne výdavky a od 1.1.2007 bude účtovnou jednotkou (bez ohľadu na to, či začne účtovať v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva), základ dane za rok 2006 upraví podľa § 17 ods. 8 písm. c).

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
To isté som napísala aj ja v príspevku č.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=283
0 0
matisova matisova

matisova je offline (nepripojený) matisova

Fzyická osoba - živnostník pracovala od januára do augusta, od septembra do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná, od decembra opäť pracovala. Mal príjem len zo živnosti,. Akú mu mám dať odpočítateľnú položku? Za celý rok alebo len za mesiace, ktoré pracoval?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
matisova Pozri príspevok
Fzyická osoba - živnostník pracovala od januára do augusta, od septembra do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná, od decembra opäť pracovala. Mal príjem len zo živnosti,. Akú mu mám dať odpočítateľnú položku? Za celý rok alebo len za mesiace, ktoré pracoval?
ODpočítateľná položka na daňovníka nemá vplyv koľko mesiacov v roku odpracoval. Aj keby odpracoval len 1 mesiac, tak szčo má nárok na celú odpočitateľnú položku v sume 90 816,-
0 0
Trini Trini

Trini je offline (nepripojený) Trini

Ak SZČO si uplatňuje len paušálne výdavky a príjmy ma od rôznych firiem, ktoré mu vystavili potvrdenie o príjme za rok 2006. Musí priložiť fotokópie potvrdení o príjme k DP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Trini Pozri príspevok
Ak SZČO si uplatňuje len paušálne výdavky a príjmy ma od rôznych firiem, ktoré mu vystavili potvrdenie o príjme za rok 2006. Musí priložiť fotokópie potvrdení o príjme k DP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
Potvrdenia o príjme od zamestnávateľov sa prikladajú vždy
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Môžem sa opýtať aké prílohy sa dávajú k DP ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Viem že výkaz o MaZ a o PaV nemusí dávať. Takže teda ani nemusí prikladať nič?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ibiza Pozri príspevok
Môžem sa opýtať aké prílohy sa dávajú k DP ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky? Viem že výkaz o MaZ a o PaV nemusí dávať. Takže teda ani nemusí prikladať nič?
Nie nemusí.
Iba v prípade, ak by mal aj závislú činnosť, tak Potvrdenie o príjme...od zamestnávateľa a v prípade uplatňovania DB na dieťa jedno z týchto tlačív:
- rodný list dieťaťa, ak nie je školopovinné
- potvrdenie o návšteve školy ak nie je školopovinné
- potvrdenie z ÚPSV a R o poberaní rodinných prídavkov
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

ale i v jej súvislosti ....
Som v šoku "účtovníčka" išla odovzdať 14 DP "igelitkárov", a mala tam počítané 25% paušálne výdavky..
To snáď nie je možné
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

betka Pozri príspevok
ale i v jej súvislosti ....
Som v šoku "účtovníčka" išla odovzdať 14 DP "igelitkárov", a mala tam počítané 25% paušálne výdavky..
To snáď nie je možné
Predpokladám že jej klienti aj zaplatili aspoň 1000,- Sk za to DP
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

katkaj Pozri príspevok
Predpokladám že jej klienti aj zaplatili aspoň 1000,- Sk za to DP
Ešte stále nechápem. Čím menej človek vie, tým je odvážnejší
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Už som sa upokojila. Vsugerovala som si, že sú to dodatočné z roku 2005
0 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

Ako postupuje DÚ keď zistí,že nebolo podané DDP? Aká je sankcia ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pozri § 35 Zákona o správe daní a poplatkov.
http://www.porada.sk/f93-zakon-o-spr...poplatkov.html
0 0
Maňuša Maňuša

Maňuša je offline (nepripojený) Maňuša

Ďakujem,preštudovala som si to a chcem sa opýtať , v mojom prípade de o daň do 500,- sk,sankcia je taká istá ako keď podám DDP a nepodám ho ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať