Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Skús aj túto tému prečítať od začiatku alebo daj do vyhľadávača paušálne výdavky a je tam spústa tém. Ale: Spočítaš všetky príjmy a zapíšeš do príjmov zo živnosti, potom vyrátaš z toho 60% a k tej sume čo ti vyjde pripočítaš zaplatené odvody a spolu to zapíšeš do výdavkov - zo živnosti. Zaškrtneš pod tabuľkou stvorček - t.j., že si uplatňuješ percentom. Výkazy nevyplňaš.
0 0
aima2 aima2

aima2 je offline (nepripojený) aima2

Prosím o radu:
Môj príjem 135 500,-
výdavok ZP 6 470,-

dotácia z ÚPSVaR 60 451,- (poskytnutá na odvody)

Aký bude môj základ dane?

Ďakujem veľmi moc!!!
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
aima2 Pozri príspevok
Prosím o radu:
Môj príjem 135 500,-
výdavok ZP 6 470,-

dotácia z ÚPSVaR 60 451,- (poskytnutá na odvody)

Aký bude môj základ dane?

Ďakujem veľmi moc!!!
Ja ti priložím link a ty si skús ZD vypočítať: http://hn.hnonline.sk/index.php?s1=k...id%5D=20549400
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Aj ja prikládám vyjadrenie k dopytu, ktoré je tu už uverejnené v príspevku: paušálne výdavky :
Špecifický postup zahrňovania dotácie do základu dane vo väzbe na jej skutočné použitie, ak ide o použitie na prevádzkové účely, alebo postupne vo výške odpisov majektu, ak bola dotácia použitá na obstaranie odpisovaného majetku, uplatňuje len daňovník, ktorý účtuje v sústave JÚ, má osobitný spôsob zahrňovania prijatej dotácie do základu dane vymedzený v § 1ý ods. 3 písm. h/ bod. 1 a 2 zákona odani z príjmov. Tento postup sa však netýka daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z dosiahnutých príjmov z podnikania v súlade s § 6 ods. 10 tohto zákona.
Zákon o DzP neobsahuje obmedzenie na uplatnenie výdavkov percentom z dosiahnutých príjmov podľa § 6 v prípade, ak daňovník obdrží dotáciu.
Čiže z tohoto vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samost. zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje výdavky percentom podľa § 6 odst. 10 zákona o DzP, zahŕňa prijatú dotáciu do zdaniteľných príjmov v roku, v ktorom prijal dotáciu. "
0 0
Baranová Gabriela Baranová Gabriela
vydatá,dve deti,zodpoved.vedúca kaderníctva, vizážistka-maskérka ...viac
Ahojte! Som tu nová a poprosím skúsenejších o radu pri postupe uplatnenia paušálnych výdavkov k paušálnej dani za rok 2006. Dosiaľ som zamestnávala pracovníčku na pracovnú zmluvu /rok 2005/ teraz sa mi to nevyplatí, tak v roku 2006 je zamestnaná v prevádzke kaderníctva na dohodu. Horšie je, že daň mi vychádza okolo 30000! Vyjde lepšie ako paušál, keď mám príjmy 183145sk, zaplatené poistné 29856sk. Poraďte, prosím konkrétny výpočet. Díky dopredu za fundované rady. Ginny.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Baranová Gabriela Pozri príspevok
Ahojte! Som tu nová a poprosím skúsenejších o radu pri postupe uplatnenia paušálnych výdavkov k paušálnej dani za rok 2006. Dosiaľ som zamestnávala pracovníčku na pracovnú zmluvu /rok 2005/ teraz sa mi to nevyplatí, tak v roku 2006 je zamestnaná v prevádzke kaderníctva na dohodu. Horšie je, že daň mi vychádza okolo 30000! Vyjde lepšie ako paušál, keď mám príjmy 183145sk, zaplatené poistné 29856sk. Poraďte, prosím konkrétny výpočet. Díky dopredu za fundované rady. Ginny.
príjmy 183 145
mínus 40% paušál 73 258
mínus uhradené poistné 29 856
základ dane 80 031
mínus odp. položka 90 816
základ dane 0
daň 0

Tu si treba dať pozpr, či neprejdeš oproti roku 2005 z účtovníctva na paušál a neostali Ti neuhradené pohľadávky a záväzky , o ktoré by si musela upraviť ZD r. 2005 a podať dodatočné daňové priznanie...

P.s. paušálna daň už neexistuje
0 0
Baranová Gabriela Baranová Gabriela
vydatá,dve deti,zodpoved.vedúca kaderníctva, vizážistka-maskérka ...viac
Evina, asi som urobila fatálnu chybu, že som neuviedla,že som zamestnaná a vydali mi potvrdenie o príjmoch zo zamestnania, kde sú príjmy zo závislej činnosti 230856, poistné a príspevky 30959 a úhrn preddavkov na daň 20720. uplatním si aj nezdaniteľnú časť na daňovníka 90816? Prepáč za naivitu, ale robím si to sama. ešte veľmi dík za prvú odpoveď.Ginny
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Adkah Pozri príspevok
Ahojte, potrebujem surne vyriesit jeden problem. Nemam ziadne skusenosti a potrebujem zapracovat v JU 60% vydavky zivnostnikovi do uctovnictva ale nemam ani ponatia ako na to. Alebo ak viete ze je to aj tu niekde na porade tak mozete prilozit link, lebo nemozem sa k tomu dopracovat (docitat ) Vysvetli mi to niekto ako to nauctovat a kde? Som s toho nestastna Dakujem Vsetkym.
Prepáč, ale toto nie je o neskúsenosti. Toto je o absolútnej nevedomosti. Z tohto som zase ja nešťastná ....
A ten, komu robíš DP bude jedného dňa tiež nešťastný ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka


Robiť DP a nepoznať zákony, to je riadna odvaha, uznávam. Niekedy je fuška urobiť DP z rôznych príjmov, aj pre machra .....
Tu asi naozaj robí DP každí, a načo sú účtovníci, .........
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Baranová Gabriela Pozri príspevok
Evina, asi som urobila fatálnu chybu, že som neuviedla,že som zamestnaná a vydali mi potvrdenie o príjmoch zo zamestnania, kde sú príjmy zo závislej činnosti 230856, poistné a príspevky 30959 a úhrn preddavkov na daň 20720. uplatním si aj nezdaniteľnú časť na daňovníka 90816? Prepáč za naivitu, ale robím si to sama. ešte veľmi dík za prvú odpoveď.Ginny

DP typ B
r. 33 230 856
r. 34 30 959
r.35 199 897
oddiel VI
tab. r. 2 príjmy 183 145 výdaje 103 114
r. 9,11 183 145 103 114
r. 36 183 145
r. 37 103 114
r.38 dtto 42 80 031
r. 58 199 897
r.59, 62, 64, 66, 67 80 031
r. 68 dtto 69 279 928
r. 70 90 816
r.77 189 112
r. 78, 87, 91, 93 35 931
r. 99 20 720
r. 103 15 211

Do 05.04.2007 02.04.2007 uhradíš 15 211 SK. Matematicky si to samozrejme prekontroluj

Pozri aj príspevky nižšie, či spĺňaš podmienky na remeselnú činnosť, potom paušál je 60% /výška výdavkov v tom prípade uvedená v príspevku 221/
Naposledy upravil evina : 10.03.07 at 17:21
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

betka Pozri príspevok

Robiť DP a nepoznať zákony, to je riadna odvaha, uznávam. Niekedy je fuška urobiť DP z rôznych príjmov, aj pre machra .....
Tu asi naozaj robí DP každí, a načo sú účtovníci, .........
To nie je odvaha. To je jednoducho bláznovstvo. Myslím, že pokusy tohto druhu by mali končiť pri A-čku. Tuzemskom. A možno ešte nájom + záv.činn. tuz.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

evina Pozri príspevok
DP typ B

Do 05.04.2007 uhradíš 15 211 SK. Matematicky si to samozrejme prekontroluj
Len opravím preklep - do 2.4.vrátane
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Johanka Pozri príspevok
Len opravím preklep - do 2.4.vrátane
Ďakujem opravím, chcela som asi nenápadne predĺžiť lehotu ...
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

evina Pozri príspevok
príjmy 183 145
mínus 40% paušál 73 258
mínus uhradené poistné 29 856
základ dane 80 031
mínus odp. položka 90 816
základ dane 0
daň 0

Tu si treba dať pozpr, či neprejdeš oproti roku 2005 z účtovníctva na paušál a neostali Ti neuhradené pohľadávky a záväzky , o ktoré by si musela upraviť ZD r. 2005 a podať dodatočné daňové priznanie...

P.s. paušálna daň už neexistuje
Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

jennyka Pozri príspevok
Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.
Áno je to remeselná živnosť.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
cloe Pozri príspevok
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.
Do termínu, t.j. 2.4.2007 môže "nespočetné" množstvo opravného priznania podať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jennyka Pozri príspevok
Kaderníctvo tuším patrí medzi remeselné živnosti - ostatné, tak by si tam mohla uplatniť výdavky 60%.
Áno patrí:
SKUPINA 114 - Ostatné

30. Holičstvo a kaderníctvo

takže ak vykonáva naozaj len tieto činnosti može uplatniť 60%...
tam budú potom výdavky 109 887 plus poistné 30 959 a ďalej je to už matematicky zvládnuteľné dúfam Výsledná daň by bola nižšia o 7 169 SK...
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

cloe Pozri príspevok
Stane sa niečo ak živnostník podal DP s paušálom a teraz si to rozmyslel a chce dať do 31. 3. opravné s preukázateľnými výdavkami? Dúfam, že sa nič nedeje a môžem mu to urobiť.
Prihliada sa len na priznanie podané ako posledné (do termínu pre podanie).
0 0
Anna Gibasova Anna Gibasova

Anna Gibasova je offline (nepripojený) Anna Gibasova

Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať