Monika Kováčová
12.05.07,11:42
V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné.... :eek:

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277: http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión :mad:
Monika Kováčová
12.05.07,09:59
:mad: Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva. :(
Danila
12.05.07,10:15
:mad: Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva. :(S Tebou mně baví svět.:)
Monika Kováčová
12.05.07,10:22
Vedela si o tom? Majú takú zmluvu zamestnávatelia? Tí moji isto nie, lebo mi to ušlo... Zas mám pocit neschopnosti!
Jana Motyčková
12.05.07,10:30
No super, takže napríklad pred nástupom do práce su zase povinné lekárske prehliadky.
Danila
12.05.07,10:36
Vedela si o tom? Majú takú zmluvu zamestnávatelia? Tí moji isto nie, lebo mi to ušlo... Zas mám pocit neschopnosti!Tak to sme už dve.:) Ja som z toho :confused: a odchádzam to študovať.
Zita5
12.05.07,10:42
Mne už niečo naznačovala bezpečnostná na školení ...len nedala to zákonom , okrem iného spomenula , že každá firma si bude musieť platiť tzv.firemného lekára ......., ktorý bude ako pracovný ......no viac som sa o to nezaujímala .........ale pomaličky zisťujem , že v tejto dobe budeme robiť na všeličo možné , len nie na seba ...:rolleyes: hrozné hrozné ....
Zita5
12.05.07,10:52
Ešte dopĺňam..........budú povinné školenia prvej pomoci cestou Červeného kríža ...a majú sa aj opakovať v danom termíne zákonom ...to všetko budeme platiť ...:rolleyes:
willma
12.05.07,13:21
nemám k tomu čo dodať, zatiaľ sa tomu všetci zamestnávatelia vrátane toho môjho bránia, Bohužiaľ sú v tomto zákone viaceré povinnosti, ktoré bude treba dodržiavať, ale akým spôsobom to neviem. Ide o dva nosné zákony zákon o verejnom zdravotníctve a zákon o BOZP, ktoré boli prijaté v minulom roku. V tomto všetkom by mali byť v prvom rade nápomocní bezpečnostní technici, ale všetko závisí od toho akú majú pozíciu vo firme. Jo a lobistické skupiny v parlamente pracujú na plné obrátky a ty somár plať- či už v pozícii zamestnávateľa alebo zamestnanca- teraz ma dúfam nikto nevypátra a neukŕka
ZuzanaP
14.05.07,04:07
Náš bezpečnostný technik už na tom pracuje, problémom je, že je strašne málo lekárov, ktorí sa špecializujú na "pracovné lekárstvo". Títo lekári by Vás mali ako zamestnancov vyšetriť a následne (v prípade nejakého problému) poslať k vášmu obvodnému lekárovi.
Zita5
14.05.07,07:58
Náš bezpečnostný technik už na tom pracuje, problémom je, že je strašne málo lekárov, ktorí sa špecializujú na "pracovné lekárstvo". Títo lekári by Vás mali ako zamestnancov vyšetriť a následne (v prípade nejakého problému) poslať k vášmu obvodnému lekárovi.


Nanútený pracovný lekár zákonom .....čo si iné mám myslieť . Však každý má svojho obvodného lekára, zasa niekto niečo vymyslel ,aby mal nejaký ten prospech .....
ZuzanaP
14.05.07,08:09
A aby ťahali peniaze z vreciek zamestnávateľov.....
ajobs
14.05.07,08:12
Mám vážne pochybnosti o duševnom zdraví našich legislatívcov - od navrhovateľov zákonov až po poslancov.
Slovakia, what a wonderful world.:D :) :)
Danila
14.05.07,08:19
Mám vážne pochybnosti o duševnom zdraví našich legislatívcov - od navrhovateľov zákonov až po poslancov.
Slovakia, what a wonderful world.:D :) :)Tonko, to ja som na tom lepšie. Ja nemám žiadne pochybnosti......:confused:
katkaj
14.05.07,08:27
Ja mám pocit že si z nás niekto už dlho robí srandu :mee: Človek nemá čas sledovať zmeny v "dôležitých a hlavných zákonoch" ako napr.zdravotné,dane.... a nieto ešte sledovať takéto hlúposti.
Ďaľší zákon do mojej zbierky "oblúbených". Zatial považujem za najväčšiu hlúposť zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko malé firmy chytajú na maličkostiach a pritom sa človek denne stretáva s porušovaním tohto zákona :mad:
seda
14.05.07,08:41
Dobrý deň, súhlasím s Vami všetkými, naša "teta požiarnička" ako hovoríme našej milej panej BOZP nám o tom vravela tiež. Prvé čo nás zaujímalo bolo, koľko to bude stáť, vraj niektorí žiadajú mesačne za zamestnanca napr. Sk 250,- a niektorí paušálne na rok Sk 5.000,-. Myslím si, že čas ukáže, koľko to bude stáť a ktorí lekár s licenciou bude mať lepšie ceny. Myslím si ,že to bude ako na trhu. To, že zamestnávateľ tie peniaze by dal veľmi rád niekde inde, to je jedna vec, ale ja ako zamestnanec mám dlhé roky svoju lekárku a je mi doslova proti srsti, že budem musieť ísť k nejakému lekárovi, ktorého mi vyberie môj zamestnávateľ na základe príkazu štátu, ktorí sa bude šprtať v mojom chorobopise pozadu. Nie že by som bola rebel, ale väčšinou neurobím to, čo je podľa mňa nezmyslel a niekto mi to prikáže. Takže teoreticky ma zamestnávateľ môže aj prepustiť!?
Zita5
14.05.07,08:42
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....
Peterka
14.05.07,08:48
Ďakujeme mu.Neviete číslo predpisu ? :---
JAJA11
14.05.07,08:58
Pri čítaní týchto príspevkov mi zo stáva rozum stáť. O "zamestnávateľskom lekárovi" som už počula a dosť som sa rozčúlila, lebo aj ja si myslím, že je hlúposť aby som musela isť ešte k ďalšiemu lekárovi, ktorého mi niekto nariadi, keď mám svojho. O tej firme na hygienu som vôbec nepočula a ak je to pravda, tak to je vrchol prejavu hlúposti. K nám vždy chodí kontrola z hygieny a kontroluje či dodržiavame na pracovisku všetky predpisy. Takže nechápem o čo ide v tomto prípade. Oni nám budú kontrolovať aby sme všetko robili tak ako máme a z hygieny nám to prídu skontrolovať, či nám ta naša platená firma dobre kontroluje hygienu? Myslím, že knihy o Kocúrkove sú slabým odvarom toho, čo tu na nás naši legislatívci skúšajú. Vidno, že nemajú čo robiť, keď vymýšľajú tak absurdné blbosti. Veď to už ani komunisti, ktorí potrebovali zamestnať všetkých ľudí nevymysleli také hlúposti. A zamestnávateľov sa už nemá kto zastať?
bea
14.05.07,09:02
Znenie zákona prikladám v prílohe.
Prosím, pozri sa na tú prílohu, píšeš Zákon 1242006 ale je to zákon 1262006. Možno si priložila obidva, ale ja tam vidím len jeden. Inak ale je to všetko postavené "na hlavu". Úpne sa mi zježili vlasy! :confused:
Pepa
14.05.07,09:02
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /.

:D vo výške predpaženej ruky koho? tvojej? a keď tam bude niekto, kto má 1,52 m napr. a druhý 1,84 tak .....? neviem podľa akých noriem sú umiestnené tie naše - ale ani 1,80 m , ani predpažená ruka - ani diery v stenách po neustálom upravovaní výšky :D
Hm, smech cez slzy pomaly :mee:
bea
14.05.07,09:05
Ďakujeme mu.Neviete číslo predpisu ? :---
Zákon č. 124/2006 a zákon č. 126/2006
Zita5
14.05.07,09:05
:D vo výške predpaženej ruky koho? tvojej? a keď tam bude niekto, kto má 1,52 m napr. a druhý 1,84 tak .....? neviem podľa akých noriem sú umiestnené tie naše - ale ani 1,80 m , ani predpažená ruka - ani diery v stenách po neustálom upravovaní výšky :D
Hm, smech cez slzy pomaly :mee:


Majú byť takto :


Rukoväť prenosného hasiaceho prístroja môže byť vo výške najviac 1,5 m nad podlahou.


Ja ich mám na základe usmernenia požiarneho v roku 2000 vo výške 1,80 .....teraz nám dali prevŕtať diery a umiestniť ich nižšie ....
ajobs
14.05.07,09:05
Je pridaný v 1. príspevku od ermon - ako *pdf príloha.
katkaj
14.05.07,09:17
Idem začať vypracovávať asi nový zákon o tom že pri každej novele hocijakého zákona bude štát platiť účtovníkom/čkam a mzdárom/kam bolestné vo výške napr.100,- Sk za každú stranu novely alebo zákona.
Alebo to môže byť vyplácané ako nová dávka cez SP ;) lebo toto už fakt nemá nič spoločné s "normálnou prácou" :mee:
Monika Kováčová
14.05.07,09:40
Zákon č. 124/2006 a zákon č. 126/2006

124/2006 je môj preklep, ospravedlňujem sa. Ide o zákon č. 126/2006 je uvedený v prílohe prvého príspevku ale má zlý názov 124/2006. Sorráč, dúfam, že som vás veľmi nezmiatla, ale to bolo z toho šoku, k čomu som sa dostala.... :confused:
Dada
14.05.07,09:47
Prečo sa majú účtovníci zaoberať aj týmto??? Čo to má spoločné s účtovníctvom a prácou okolo toho???
Monika Kováčová
14.05.07,09:50
.... napr. preto, že sú zamestnávatelia, nás to zaujíma...
Dada
14.05.07,09:51
Je jasné, že zamesntávateľovi to treba, ale čo s tým má spoločné účtovník? Mal by sa s tým iný človek zaoberať, napríklad technik BOZP... ale nie účtovník !
Monika Kováčová
14.05.07,09:57
Dada, ide o princíp. Platí to pre všetkých zamestnávateľov!!! Aj takých, ktorí majú len jedného zamestnanca (pravdepodobne stačí ak majú len jedného brigádnika podľa znenia zákona). To znamená Dada, že stačí ak majú jednu predavačku v obchode, nie ešte nejakého bezpečnostného technika. Rozumieš o čo ide v súvislosti s prácou externej účtovnej kancelárie, ktorá vedie administratívu viacerím zamestnávateľom? O nič? O.K: doporučím klientom, aby si zamestnali bezpečnostného technika. Pokiaľ si myslíš, že sa tento zákon netýka teba, tak kľudne túto tému ignoruj, ja viem o čom hovorím.
katkaj
14.05.07,09:59
Dada, ide o princíp. Platí to pre všetkých zamestnávateľov!!! Aj takých, ktorí majú len jedného zamestnanca (pravdepodobne stačí ak majú len jedného brigádnika podľa znenia zákona). To znamená Dada, že stačí ak majú jednu predavačku v obchode, nie ešte nejakého bezpečnostného technika. Rozumieš o čo ide v súvislosti s prácou externej účtovnej kancelárie, ktorá vedie administratívu viacerím zamestnávateľom? O nič? O.K: doporučím klientom, aby si zamestnali bezpečnostného technika. Pokiaľ si myslíš, že sa tento zákon netýka teba, tak kľudne túto tému ignoruj, ja viem o čom hovorím.

A oni ti odporučia aby si si hladala nového klienta lebo oni prechádzajú k "šikovnejšej účtovníčke" :(
JAJA11
14.05.07,10:03
Je jasné, že zamesntávateľovi to treba, ale čo s tým má spoločné účtovník? Mal by sa s tým iný človek zaoberať, napríklad technik BOZP... ale nie účtovník !

Ale sú aj firmy s 1-2 zamestnancami a tam to zamestnávateľ berie ako papierovačky a automaticky to chce od účtovníka.:mee: :rolleyes:
Dada
14.05.07,10:05
Ale sú aj firmy s 1-2 zamestnancami a tam to zamestnávateľ berie ako papierovačky a automaticky to chce od účtovníka.:mee: :rolleyes:

Lenže všetky papierovačky "automaticky" chcieť od účtovníka mi pripadá dosť DIVNÉ. Účtovník sa nerovná človek na prácu s akýmkoľvek papierom!
Dada
14.05.07,10:07
Dada, ide o princíp. Platí to pre všetkých zamestnávateľov!!! Aj takých, ktorí majú len jedného zamestnanca (pravdepodobne stačí ak majú len jedného brigádnika podľa znenia zákona). To znamená Dada, že stačí ak majú jednu predavačku v obchode, nie ešte nejakého bezpečnostného technika. Rozumieš o čo ide v súvislosti s prácou externej účtovnej kancelárie, ktorá vedie administratívu viacerím zamestnávateľom? O nič? O.K: doporučím klientom, aby si zamestnali bezpečnostného technika. Pokiaľ si myslíš, že sa tento zákon netýka teba, tak kľudne túto tému ignoruj, ja viem o čom hovorím.

Jasné, ja to beriem.
Ale potom sa nečudujte a neplačte tu nad tým, že čo všetko robíte a za akú plácu. ;)
bea
14.05.07,10:09
Lenže všetky papierovačky "automaticky" chcieť od účtovníka mi pripadá dosť DIVNÉ. Účtovník sa nerovná človek na prácu s akýmkoľvek papierom!
Dada, kde to žiješ? :)
bea
14.05.07,10:11
Jasné, ja to beriem.
Ale potom sa nečudujte a neplačte tu nad tým, že čo všetko robíte a za akú plácu. ;)
To je pravda, určite by sme si všetky tieto papierovačky "navyše" podľa možnosti mali dať zaplatiť. Nehovorím, že sa mi to vždy podarí.:mee:
willma
14.05.07,10:13
Výkon technika BOZP a PO môže robiť len osoba s patričným oprávnením a dievčatá a chlapci pri všetkej úcte ku vašej práci z tohto hľadiska nie ste povinní ani prstom pohnúť a zamestnávateľ resp. klient sa môže aj na kolomaž rozliať
Dada
14.05.07,10:15
Výkon technika BOZP a PO môže robiť len osoba s patričným oprávnením a dievčatá a chlapci pri všetkej úcte ku vašej práci z tohto hľadiska nie ste povinní ani prstom pohnúť a zamestnávateľ resp. klient sa môže aj na kolomaž rozliať

PLNE s tebou súhlasím. :)
Monika Kováčová
14.05.07,10:25
Odhliadnúc od diskusie účtovník=technik BOZP, táto téma nebola založená v sekcii účtovníctvo ale pekne pod BOZP, takže poznámky čo s tým má účtovník spoločné sú mimo témy.
bea
14.05.07,10:26
Výkon technika BOZP a PO môže robiť len osoba s patričným oprávnením a dievčatá a chlapci pri všetkej úcte ku vašej práci z tohto hľadiska nie ste povinní ani prstom pohnúť a zamestnávateľ resp. klient sa môže aj na kolomaž rozliať
Ale myslím si, že tu nejde o vykonávanie činnosti technika BOZP, ale o tom, že máme informovať zamestnávateľa, prípadne klienta o takejto "hrozbe" a keď nemá nikoho, kto by vo firme "vypapieroval" a "vybehal" potrebné zmluvy s pracovnou zdravotnou službou a pod. tak to urobiť.
willma
14.05.07,10:27
Odhliadnúc od diskusie účtovník=technik BOZP, táto téma nebola založená v sekcii účtovníctvo ale pekne pod BOZP, takže poznámky čo s tým má účtovník spoločné sú mimo témy. Veď ja nič, len som to na správnu mieru uviedla. ;)
Monika Kováčová
14.05.07,10:29
doplňujem beu: najdôležitejšia je náväznosť na ochranu zdravia zamestnancov, predpokladám že nový Zákonník práce po schválení bude mať na tento predpis odvolávku, takže až tak mimo práce personalistu to nieje.
ZuzanaP
14.05.07,10:38
mimotemy Veď ten zákon sa tak či tak týka aj mzdárov, preplácanie vstupných a výstupných prehliadok,....mimotemy
JAJA11
14.05.07,13:00
Lenže všetky papierovačky "automaticky" chcieť od účtovníka mi pripadá dosť DIVNÉ. Účtovník sa nerovná človek na prácu s akýmkoľvek papierom!

Ale ani podnikateľ nemôže sledovať všetky zákony, pokiaľ chce úspešne podnikať. A zvlášť malý podnikateľ - živnostník, ktorý zamestnáva 1 - 2 ľudí. Preto mal ten zákon zohľadniť určité skupiny podnikateľov. Ak niekto nedodržiava zákony, tak sú tu predsa štátne orgány, ktoré to majú právo skontrolovať. Všetko to dopadne tak ako STK, ktorá sa zaviedla kvôli tomu, aby tu nechodili staré a znečisťujúce autá. Dnes len treba správne uplatiť a prejde každé auto. Tak aj tieto firmy, ktoré budú platené podnikateľmi postupne pustia akúkoľvek prevádzku, len bude musieť podnikateľ zaplatiť, aby mu to potvrdili. A keď mu to jedna firma nepotvrdí, pôjde k druhej a tá mu to spraví, veď to bude pre ňu príjem. V podstate zlegalizované výpalníctvo, povolené štátom.:rolleyes:
Marianna01
14.05.07,13:20
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


....
mimotemy
posediačky a či postojačky? lebo čisto teoreticky, keď niekto zamestnáva ľudí v kancelárii, mali by byť tie has. prístroje vo výške predpaženej ruky sediaceho zamestnanca, nie? A zase tí, ktorí zamestnávajú ľudí napr. pri pulte alebo za bežiacim pásom, či pri inej robote po stojačky, zas vo výške predpaženej ruky stojaceho človeka. Len nedaj boh zamestnať trpaslíka!!! To nebudete mať vo výrobe nič iné na stenách, len hasiace prístroje... :mad::mad::mad:
Marianna01
14.05.07,13:32
doplňujem beu: najdôležitejšia je náväznosť na ochranu zdravia zamestnancov, predpokladám že nový Zákonník práce po schválení bude mať na tento predpis odvolávku, takže až tak mimo práce personalistu to nieje.

ja doplním aj Moniku: u mňa to funguje takto: podnikateľ mi sem donesie haldu papierov bez ladu a skladu, za pár dní si príde (alebo čaká, že ja prídem) so spracovanými dokladmi a dve hodiny strávime diskusiou, čo je treba, čo chýba, čo nás čaká a neminie, aké sú novinky, a pod. Jednoducho som si z tohto titulu dala aj do živnosti podnikateľské poradenstvo a síce som to doteraz nerobila - na moju škodu - ale jednoducho si za tieto diskusné krúžky začnem účtovať konzultačné hodiny. Mňa to stojí nemálo času a námahy, aby som všetko odsledovala - a oni odo mňa OĎAKÁVAJÚ, že to odsledujem, tak im to vyúčtujem. Hovorím - nerobila som to, lenže to je moja škoda, že som to nespravila. Verím tomu, že minimálne polovica mojich klientov sa zhrozí, ak im poviem, že mi majú za to platiť, ale daňový poradca stojí viac. To im zas poviem ja. Ale aj doteraz to tak fungovalo - účtovník či ekonóm má podľa podnikateľa vedieť o všetkom, čo sa deje, dokonca stavbári očakávajú, že budeš vedieť urobiť výklad stavebného zákona a pod. To sú naši podnikatelia...:cool::cool::cool:
Anja111
14.05.07,14:17
ja doplním aj Moniku: u mňa to funguje takto: podnikateľ mi sem donesie haldu papierov bez ladu a skladu, za pár dní si príde (alebo čaká, že ja prídem) so spracovanými dokladmi a dve hodiny strávime diskusiou, čo je treba, čo chýba, čo nás čaká a neminie, aké sú novinky, a pod. Jednoducho som si z tohto titulu dala aj do živnosti podnikateľské poradenstvo a síce som to doteraz nerobila - na moju škodu - ale jednoducho si za tieto diskusné krúžky začnem účtovať konzultačné hodiny. Mňa to stojí nemálo času a námahy, aby som všetko odsledovala - a oni odo mňa OĎAKÁVAJÚ, že to odsledujem, tak im to vyúčtujem. Hovorím - nerobila som to, lenže to je moja škoda, že som to nespravila. Verím tomu, že minimálne polovica mojich klientov sa zhrozí, ak im poviem, že mi majú za to platiť, ale daňový poradca stojí viac. To im zas poviem ja. Ale aj doteraz to tak fungovalo - účtovník či ekonóm má podľa podnikateľa vedieť o všetkom, čo sa deje, dokonca stavbári očakávajú, že budeš vedieť urobiť výklad stavebného zákona a pod. To sú naši podnikatelia...:cool::cool::cool:

Marianna01, vystihla si to perfektne...
Ale, samozrejme, teším sa, že budeme mať zasa čo robiť. :D
Najviac však oceňujem snahu ermon, ktorá vie, čo naši klienti od nás očakávajú, a preto nás upozornila na to, aby nám niečo neušlo. Klienti musia dostať perfektný servis!
dráčik
14.05.07,14:43
čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov. :mad:
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu. :eek: :eek: :eek:
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
Ibaka
14.05.07,15:09
čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov. :mad:
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu. :eek: :eek: :eek:
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
V novej legislatíve BOZP je veľa vecí pritiahnutých za vlasy- žial zamestnávateľské zväzy asi slabo zabojovali pri pripomienkovom konaní. Jedna z mojich skúsenosti: v obci s materskou škôllkou technik PO prikázal dať hasiace prístroje do výšky max 150 cm- drží sa zákona. Ja ako technik BOZP, nakoľko sa mi učiteľky stažovali že si o tie prístroje deti udierajú hlavičky, som im musel doporučiť umiestniť ich inde.
abel
14.05.07,15:12
čau všetci,
to, že si musí zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s pracovnou zdravotnou službou, sa tu už riešilo. inak naozaj je od veci, že to platí aj pre malých zamestnávateľov, ktomu fakt nemám slov. :mad:
ale iné som chcela. nejak neviem nikde nájsť, kde je napísané, že dokonca roku si musí každý zamestnávateľ uzavrieť zmluvu s PZS, inak dostane pokutu. :eek: :eek: :eek:
môžte, prosím, niekto konkrétne nejaký paragrafík?
ďakujem vopred
Skús tento článok http://www.bozpo.sk/public/tlacovky/bozp/07_ctk0301.htm

a pokuty pozri na stránke úradu verejného zdravotníctva http://www.uvzsr.sk/index.html?par=219

V pravom bežiacom okienku beží aj zoznam firiem, ktoré môžu túto činnosř vykonávať, alebo si daj priamo cez google vyhľadať tento nápis:
"Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby"
enad
16.05.07,09:40
A budú takto hradené prehliadky zamestnávateľom daňovo uznaným výdavkom?
JAJA11
16.05.07,10:15
A budú takto hradené prehliadky zamestnávateľom daňovo uznaným výdavkom?

Ak to musí robiť zo zákona, tak takéto výdavky sú vždy daňovo uznaným výdavkom.
Muška
16.05.07,14:13
Uvedená povinnosť vyplýva z § 21,26 zák. NR SR č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ako aj zo zák. NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a nie je obmedzená počtom zamestnancov. Zoznam organizácií, ktoré dostali povolenie na výkon pracovnej zdravotnej služby je na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR : www.uvzsr.sk

Monika priložila 126/2006, takže ja priložím 124/2006
Muška
16.05.07,14:24
A prikladám "Zoznam firiem" - momentálne aktuálnych
betka
16.05.07,17:51
Čo na túto tému dodať? ......
........vymazala som svoj príspevok, radšej :rolleyes:
Orsz
16.05.07,18:53
My sme mali teraz kontrolu z Inšpektorátu práce - dosť detailnú - zameranú prevažne na zabezpečenie BOZP, a tiež nám nariadili, že musíme zabezpečiť uvedenú zdravotnú službu - u certifikovaných lekárov. Som rada, že som tu našla zozonam firiem, ktoré sa tomu venujú. Žiaden zamestnávateľ nie je nadšený, a stojí to peniaze - podľa informácií inšpektora sa má ten lekár venovať každému zamestnancovi okolo 20 min.-a peniaze pýtajú od počtu hodín a počtu zamestnancov. No, ešte stále nerozumiem, čo tým chcú dosiahnúť, pretože to odmietajú samotní zamestnanci - vraj majú svojho lekára, a sú spokojní. Tak neviem, odkiaľ ten nápad vyšiel - zo strany odborov asi nie. Vidím v tom len ďalší zárobok pre firmy na to certifikované.
účtovník 007
16.05.07,21:17
Ja by som sa chcela spýtať, aký zákon a paragraf prikazuje zamestnancovi využiť služby takto zazmluvneného "firemného lekára". Dobre, riešime firmu, ktorá musí dodržať zákon, ale musí dodržať zákon aj zamestnanec?
Veď každý si dobrovoľne vybral svojho obvodného lekára, ktorý má podrobnú eviedenciu o zdravotnom stave a aj o vyslovene osobných problémoch a starostiach klienta. teraz tú dokumentáciu zamestnanec len tak predá certifikovanému lekárovi? A ak nebude povinnosť dať k nahliadnutiu terajšiu evidenciu, z akého bodu začne svoje záznamy zazmluvnený lekár, keď o zamestnancovi nič nevie a zamestnanec mu nič nepovie?
Orsz
17.05.07,08:11
Mňa by zaujímalo, či takúto zdravotnú službu musia mať aj firmy, ktoré majú jediného zamestnanca - a to konateľa, prípadne ak majú do 2-3 zamestnancov.V zákone to vyzerá, že všetci bez rozdielu. Čo myslíte?
ZuzanaP
17.05.07,08:43
Erika, ermon v príspevku č. 2 napísal, že každý, kto zamestnáva čo i len jedného zamestnanca.
dráčik
26.05.07,07:26
Ja by som sa chcela spýtať, aký zákon a paragraf prikazuje zamestnancovi využiť služby takto zazmluvneného "firemného lekára". Dobre, riešime firmu, ktorá musí dodržať zákon, ale musí dodržať zákon aj zamestnanec?
Veď každý si dobrovoľne vybral svojho obvodného lekára, ktorý má podrobnú eviedenciu o zdravotnom stave a aj o vyslovene osobných problémoch a starostiach klienta. teraz tú dokumentáciu zamestnanec len tak predá certifikovanému lekárovi? A ak nebude povinnosť dať k nahliadnutiu terajšiu evidenciu, z akého bodu začne svoje záznamy zazmluvnený lekár, keď o zamestnancovi nič nevie a zamestnanec mu nič nepovie?

na začiatok chcem povedať, že celá PZS je HOVADINA na n-tú, ale možno tí naši zákonodarci mali "dobrý" úmysel. celá PZS-ka sa má zaoberať LEN a LEN výhradne pracovným lekárstvom, to znamená, že nikto nebude nikomu dávať svoju zdravotnú dokumentáciu od obvoďáka, pracovný lekár si zavedie svoju kartu a tú si bude viesť a v nej všetky zdravotné prehliadky atď... veď aj za totáča sme chodili k závodným lekárom.... možno nám chcú aspoň takto pripomenúť "staré dobré časy", keď už to inak nejde..... no zjavne sa im ich úmysel nevydaril, len všetkým, a nie len zainteresovaným, komplikujú život. :cool:
JAJA11
28.05.07,05:53
na začiatok chcem povedať, že celá PZS je HOVADINA na n-tú, ale možno ??? tí naši zákonodarci mali "dobrý" úmysel. .... no zjavne sa im ich úmysel nevydaril, len všetkým, a nie len zainteresovaným, komplikujú život. :cool:

Ale keď tomu zmluvnému lekárovi neprezradím svoj zdravotný stav a on mi neurobí kompletné zdravotné vyšetrenia, tak ako bude vedieť, že môžem vykonávať určenú prácu? To je teda totálny nezmysel, ale asi platí tá okrídlená veta "Na Slovensku je to tak." :rolleyes: :o :rolleyes:
Muška
28.05.07,08:18
Stále mi nebol jasný ten termín povinnosti, tak som požiadala o odpoveď a tu je: /možno niekomu pomôže :)/

Zákonná povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov vyplýva zamestnávateľom z § 21 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci od dátumu nadobudnutia jeho účinnosti, t.j. od 1.7.2006. Zákon neobsahuje žiadne prechodné obdobie. Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu nie je nová, bola uložená zamestnávateľom už v zákone č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Pracovná zdravotná služba poskytuje zamestnávateľovi odborné služby pri zabezpečovaní ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Jej hlavným cieľom je prevencia ochorení súvisiacich s prácou, v jej záujme je dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav zamestnancov. Náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby je podrobne rozpracovaná vo vyhláške MZ SR č. 458/2006 Z.z.

MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH
vedúca odboru preventívneho pracovného lekárstva
Úrad verejného zdravotníctva SR
katkaj
28.05.07,08:20
Stále mi nebol jasný ten termín povinnosti, tak som požiadala o odpoveď a tu je: /možno niekomu pomôže :)/

Zákonná povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre zamestnancov vyplýva zamestnávateľom z § 21 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci od dátumu nadobudnutia jeho účinnosti, t.j. od 1.7.2006. Zákon neobsahuje žiadne prechodné obdobie. Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu nie je nová, bola uložená zamestnávateľom už v zákone č. 330/1996 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Pracovná zdravotná služba poskytuje zamestnávateľovi odborné služby pri zabezpečovaní ochrany zdravia zamestnancov pri práci. Jej hlavným cieľom je prevencia ochorení súvisiacich s prácou, v jej záujme je dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav zamestnancov. Náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby je podrobne rozpracovaná vo vyhláške MZ SR č. 458/2006 Z.z.

MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH
vedúca odboru preventívneho pracovného lekárstva
Úrad verejného zdravotníctva SR

Tak to už fakt človek nevie čo skôr :o
accad
28.05.07,08:24
Začala niektorá firma robiť v tejto veci konkrétne kroky? Ak áno, určite by praktické rady pomohli aj iným.
jima
28.05.07,19:21
Ahojte, rád by som vedel, v ktorom právnom predpise je napísané že PZS musia mať zamestnávatelia do konca roku 2007!?
Pokiaľ viem táto povinnosť vznikla so vznikom nového Zákona BOZP 124/2006 a v ňom sa nepíše o žiadnom termíne resp. nejakom prechodnom období, takže zamestnávatelia by PZS mali mať už od účinnosti tohto zákona. Prosím toho kto to sem teda napísal aby vysvetlil odkiaľ to má.
Dik
Muška
28.05.07,19:23
Jima,
to bola citácia - článku z novín.
Môj príspevok 62 hovorí , že povinnosť je od 1.7.2006
Muška
28.05.07,19:25
jima
28.05.07,19:29
Muška - Dik za rýchlu odpoveď, som si neskoro všimol príspevok 63 - Katky j, ktorá to vysvetluje.
Muška
01.06.07,09:15
No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte :eek:

No tak ....fčul babo raď :D
Anja111
01.06.07,10:07
No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte :eek:

No tak ....fčul babo raď :D

To je paráda... Ale snáď do 1.7.2007 nám to bude jasnejšie.
Muška
01.06.07,10:12
Anka,
prečo od 1.7.2007???
Zákon platí od 1.7.2006
Melnick
01.06.07,10:25
Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.:D :D :D
katkaj
01.06.07,10:40
Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.:D :D :D

mimotemy Majka nestraš, koniec júna je rzzp a ja som to ešte ani nevidela :eek:
Anja111
01.06.07,10:56
Anka,
prečo od 1.7.2007???
Zákon platí od 1.7.2006


Muška,lebo už sa nám tie dátumy akosi pletú, nemyslíš???? Ja si kľudne urobím 31. júna a ešte som aj spokojná.:D :D :D

... veru, pletú. A tiež akosi neviem, čomu sa skôr venovať...
Anja111
01.06.07,11:00
No môj klient -hostinec - obtelefonoval firmy z BA v tom pripojenom "Zozname" a výsledok:
Jedna firma - chce 8000,- SK paušál ročne
a ostatné firmy sa čudovali, že načo to chce, že robia iba veľké firmy a že veď im predsa prevádzku povolila "Hygiena", pracovníci musia mať zdravotné preukazy a čo chcú ešte :eek:

No tak ....fčul babo raď :D

A nemajú v tom jasno ešte ani tí, z toho "Zoznamu"...
judyt
01.06.07,11:38
Aj mne ostali usta otorene, lebo ani ja som o tejto blbosti nepocula a ani necitala, dobre ze Vas mam, ze mam odkial sa to dozvediet. A ako sa to zacina vybavovat vie uz niekto?
Melnick
01.06.07,11:50
Aj mne ostali usta otorene, lebo ani ja som o tejto blbosti nepocula a ani necitala, dobre ze Vas mam, ze mam odkial sa to dozvediet. A ako sa to zacina vybavovat vie uz niekto?

Takže postup vybavovania -môj súkromný recept:

1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---
Melnick
01.06.07,11:58
mimotemy Majka nestraš, koniec júna je rzzp a ja som to ešte ani nevidela :eek:


Katka,veď preto som taká kľudná,že 31.jún neexistuje :D :D :D :D
katkaj
01.06.07,12:08
Katka,veď preto som taká kľudná,že 31.jún neexistuje :D :D :D :D

Majuška mne stačí spomenúť len koniec júna, nemusí byť ani konkrétny dátum a už som :eek::eek::eek::eek: :D:D:D:D
katkaj
01.06.07,12:10
Takže postup vybavovania -môj (Melnick) súkromný recept:

1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---

Pokračovanie katkaj
4/ :confused: odložím na kôpku medzi "nesplnené a hlúpe povinnosti" :D
Marína
01.06.07,12:31
1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---

Pokračovanie katkaj
4/ :confused: odložím na kôpku medzi "nesplnené a hlúpe povinnosti"

Pokračovanie Marína
5/ :rolleyes: Nájdeš dobrú dušu:cool: v parlamente, ktorá podá návrh na okamžité zvolanie poslancov zo všetkých kútov Slovenska na okamžité prerokovanie(a aj schválenie) pozmeňujúcich návrhov navrhnutých svojimi voličmi - členmi Porady.
katkaj
01.06.07,12:38
Pokračovanie Marína
5/ :rolleyes: Nájdeš dobrú dušu:cool: v parlamente, ktorá podá návrh na okamžité zvolanie poslancov zo všetkých kútov Slovenska na okamžité prerokovanie(a aj schválenie) pozmeňujúcich návrhov navrhnutých svojimi voličmi - členmi Porady.


:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Melnick
01.06.07,12:51
Evi Tvoj príspevok si dala : Dnes, 03:31 PM Už ubehlo 20 minút. Dosť dlhá doba na zmenu názoru v tejto veci.
Ešte stále si presvedčená,že nájdeš dobrú dušu v parlamente?:D :D
abel
01.06.07,13:14
Takže postup vybavovania -môj súkromný recept:

1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---
Myslím, že bod 1/ majú už splnený všetci ;)
katkaj
01.06.07,13:19
Myslím, že bod 1/ majú už splnený všetci ;)

Ja mám všetky štyri body splnené :D
Anja111
01.06.07,14:58
Ja mám všetky štyri body splnené :D

Čo však s bodom 5)?
katkaj
01.06.07,15:01
Čo však s bodom 5)?


Ten je vzhľadom k vyššie zvýraznenému začiatku, nereálny ;)
Anja111
01.06.07,15:11
Ten je vzhľadom k vyššie zvýraznenému začiatku, nereálny ;)

To som si vydýchla...
Monika Kováčová
01.06.07,15:33
1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---

Pokračovanie katkaj
4/ :confused: odložím na kôpku medzi "nesplnené a hlúpe povinnosti"

Pokračovanie Marína
5/ :rolleyes: Nájdeš dobrú dušu:cool: v parlamente, ktorá podá návrh na okamžité zvolanie poslancov zo všetkých kútov Slovenska na okamžité prerokovanie(a aj schválenie) pozmeňujúcich návrhov navrhnutých svojimi voličmi - členmi Porady.

:D:D:D 1,3,4 Mám splnené, na 5 pracujem a 2 je mimo mojich schopností....;).

... všetkým ďakujem za ocenenie, aj keď mám z celej témy veeeľmi zmiešané až choré (mala by som si tú zdravotnú kontrolu zabezpečiť, pretože fakt choré..) pocity...:)
Kazu
01.06.07,15:44
Prosím, pozri sa na tú prílohu, píšeš Zákon 1242006 ale je to zákon 1262006. Možno si priložila obidva, ale ja tam vidím len jeden. Inak ale je to všetko postavené "na hlavu". Úpne sa mi zježili vlasy! :confused:
Tie zákony sú dva. 124 je o BOZP a 126 je zákon o verejnom zdravotníctve.
Monika Kováčová
01.06.07,15:45
áno Kazu, zistili sme... jedno je väčšia bajačina jak to druhé....
Marína
01.06.07,15:46
Evi Tvoj príspevok si dala : Dnes, 03:31 PM Už ubehlo 20 minút. Dosť dlhá doba na zmenu názoru v tejto veci.
Ešte stále si presvedčená,že nájdeš dobrú dušu v parlamente?:D :D
Majka, Ty si si nevšimla

:rolleyes:Nájdeš dobrú dušu:cool:
Zdôrazňujem :cool::cool::cool::cool::cool:.
:D:D:D
Kazu
01.06.07,16:02
Ja som už podľa toho zoznamu hľadala pracovnú zdravotnú službu v mojom okolí ale v okruhu 50 km okolo Senice sa mi nepodarilo nakontaktovať ani jednu. Vyzerá to tak, že vyvinuli úsilie aby sa do toho zoznamu dostali ale ešte asi nepracujú, nepodarilo sa mi získať ani len telefónne číslo. Jediná firma o ktorej viem a už robí reklamu svojim službám je BIONORMA Nová Dubnica. Pre mňa ďaleko, kto im bude preplácať cestovné náklady (10,-/km)?
Monika Kováčová
01.06.07,16:03
Ja som hľadala vo svojom okolí (PN) a našla som až jednu.... v NMnV...:eek:

Skúsim ich nakontaktovať.
katkaj
02.06.07,10:53
Ja som hľadala vo svojom okolí (PN) a našla som až jednu.... v NMnV...:eek:

Skúsim ich nakontaktovať.

A ja som ešte vo svojom okolí nehľadala ;):cool:
Monika Kováčová
02.06.07,11:04
nemáš veľmi na výber: pozri: http://www.uvzsr.sk/index.html a INFORMÁCIE/ OBLASŤ PREVENTÍVNEHO PRACOVNÉHO LEKÁRSTVA/ ZOZNAM FIRIEM OPRÁVNENÝCH VYKONÁVAŤ ČINNOSTI PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY
katkaj
02.06.07,11:14
nemáš veľmi na výber: pozri: http://www.uvzsr.sk/index.html a INFORMÁCIE/ OBLASŤ PREVENTÍVNEHO PRACOVNÉHO LEKÁRSTVA/ ZOZNAM FIRIEM OPRÁVNENÝCH VYKONÁVAŤ ČINNOSTI PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY


Len ide o to že človek nemá čas sa zaoberať takýmito hlúposťami :confused: Fakt už chýba aby zamestnávateľ musel podpísať zmluvu s nejakým kaderníckym salónom a jeho zamestnanci by museli chodiť len tam :o
Mám pocit že v dnešnej dobe práca mzdárky a účtovníčky je veľakrát už o niečom inom a to nehovorím že v tejto dobe modernej techniky musíme potvrdzovať potvrdenia na štyroch papieroch:mad:
Mám pocit že ideme desať krokov dozadu........
Monika Kováčová
02.06.07,11:16
Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné.... :eek:



Nemám čo dodať katkaj, len časť citátu z prvého príspevku.... :mee:
judyt
04.06.07,08:18
Takže postup vybavovania -môj súkromný recept:

1/ :eek: vypleštíš oči ,keď zistíš ,že znova na nás niečo chystajú.
2/ :) oceníš zlatú dušu ,čo pricapila túto správu.
3/ :mad: čakáš a čakáš na ďalšie pokyny.

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Môžete dopĺňať ďalšie body - uvítam.:--- :--- :---

Dajukem pekne za dobru radu este vybavim co pradila KATKAJ a uz budem VELMI VELMI MUDRA.
Mas bodik:)
judyt
05.06.07,08:11
Dobry den, mam este jednu otazku,
nasi zamestnaci kazdy druhy rok chodia na lekarsku prehliadku. Podla Vas to nestaci?:confused:
willma
05.06.07,08:17
podľa nás hej, ale podľa stvoriteľov zákona nie. Ale keď sa nemýlim mohol by byť aj tento lekár zmluvný.
judyt
05.06.07,08:43
podľa nás hej, ale podľa stvoriteľov zákona nie. Ale keď sa nemýlim mohol by byť aj tento lekár zmluvný.
V tom je chyba ze skoro kazdy zamestnanec ma ineho lekara, teraz koho si mame vybrat?
Monika Kováčová
05.06.07,09:04
JUDYT, nemôžeš vybrať lekára zamestnancom... troška zle si to pochopila, ty MUSÍŠ vybrať oprávneného poskytovateľa pracovnej zdravotnej služby pre ZAMESTNÁVATEĽA (zoznam týchto oprávnených poskytovateľov je na www.uvzsr.sk). Zamestnancom svoj všeobecný lekár zostane a pribudne im ďaľší lekár (Poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby), ktorý ich napr. naučí poskytovať prvú pomoc, príp. bude pomáhať zamestnancom ochraňovať ich zdravie v súvislosti s výkonom práce.
judyt
05.06.07,09:08
Dakujem pekne za vysvetlenie, teraz asi chapem co potrebujeme
Monika Kováčová
05.06.07,09:11
to si dobrá judyt keď chápeš, lebo ja nechápem a myslím že to nepotrebujeme... :)

;) ale to som troška mimotemy
judyt
05.06.07,09:47
Suhlasim s tebou ze naco to vobec neviem ani ja, a hlavne ze naco????
Mas aj bodik!!!!!!
JAJA11
05.06.07,09:58
JUDYT, nemôžeš vybrať lekára zamestnancom... troška zle si to pochopila, ty MUSÍŠ vybrať oprávneného poskytovateľa pracovnej zdravotnej služby pre ZAMESTNÁVATEĽA (zoznam týchto oprávnených poskytovateľov je na www.uvzsr.sk) (http://www.uvzsr.sk)). Zamestnancom svoj všeobecný lekár zostane a pribudne im ďaľší lekár (Poskytovateľ pracovnej zdravotnej služby), ktorý ich napr. naučí poskytovať prvú pomoc, príp. bude pomáhať zamestnancom ochraňovať ich zdravie v súvislosti s výkonom práce.

Ale na to sú tu už BOZP, platíme si ľudí a teraz budeme platiť ešte ďalších? Nie je to len zákonné výpalníctvo? Lebo ak má jeden doktor kontrolovať druhého, zároveň kontrolovať BOZP a ešte neviem koho, tak je to len zas vymyslené aby tu mal niekto zo zákona príjem.:confused:
Monika Kováčová
05.06.07,17:31
aspoň vidíš JAJA11 čo je dobrý LOBBING...
dráčik
06.06.07,07:29
ono lobbing a lobbing je rozdiel. lobovať za dobrú vec nie je zlé, ale toto je nezmysel najhrubšieho zrna a ešte aj nedomyslený.:cool:
that´s all.
M&G
06.06.07,08:10
To nie je vtip ten zákon???
dráčik
06.06.07,08:15
bohužiaľ, nie je...:eek:
ale myslím, že tento zákon nie je jediný nezmysel, ktorý vymysleli naši zákonodarci...:mee:
katkaj
06.06.07,08:18
bohužiaľ, nie je...:eek:
ale myslím, že tento zákon nie je jediný nezmysel, ktorý vymysleli naši zákonodarci...:mee:

myslím že by nebolo zlé založiť novú tému "najväčšie hlúposti našich zákonodárcov " :D
Paula
06.06.07,08:23
myslím že by nebolo zlé založiť novú tému "najväčšie hlúposti našich zákonodárcov " :D


A zakomponovať ju do ich pracovnej náplne ako povinné čítanie (namiesto rannej kávičky) :rolleyes:
M&G
06.06.07,09:48
Viem, že som asi otravná, ale nie je to nejak ohraničené, že tú povinnosť majú len zamestnávatelia napr. nad 50 zamestnancov??? A dokedy to teda treba vybaviť?
Monika Kováčová
06.06.07,09:50
pozri príspevok č. 2
M&G
06.06.07,10:18
vďaka, idem na to
Ibaka
06.06.07,12:10
ono lobbing a lobbing je rozdiel. lobovať za dobrú vec nie je zlé, ale toto je nezmysel najhrubšieho zrna a ešte aj nedomyslený.:cool:
that´s all.
Dráčik prijmi súhlas od kolegu,
MIRKA111
08.06.07,07:52
No ja som prešla všetkými 4 bodmi a asi prejdem aj na piaty, minulý týždeň tu bol technik BOZP a nič o tom nehovoril, asi skúsim, či on o tom vie, alebo splní bod 1? :confused: , a ďalšie zdravotné prehliadky? Z toho mi už vlasy na hlave stoja :eek:
terry
27.06.07,07:45
zdravím všetkých poraďákov :)

pozorne som si prečítal všetky príspevky venovanej tejto téme a celkom dobre som sa pobavil, ale teraz k meritu veci. PSZ je normálna vec vo vyspelých krajinách ako je napr. Švédsko, Fínsko atď. Odhliadnuc od toho, že väčšina z Vás to považuje za ďalšiu zbytočnú záťaž pri podnikaní - tak s týmto tvrdením nemôžem úplne súhlasiť . Je samozrjmé, že iný pohľad na vec bude mať človek, ktorý zamestnáva 2 -3 osoby bez rizikových prác a iný pohľad na vec firma, ktorá zamestnáva 500 - 1000 ľudí, ktorá má napríklad aj rizikové pracoviská. PSZ smeruje k tomu, aby sa hlavne docielila ochrana zdravia zamestnanca z dlhodobého hadiska (choroby z povolania a podobné problémy, ktoré pri pracovnnej činnosti môžu vzniknúť) Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? predpokldaám, že 95 % z Vás nie ............. ja už som si v Žiline obehal všetky tri firmy, ktoré majú oprávnenie na poskytovanie PSZ a bol som celkom príjemne prekvapený ochotou a nakoniec aj nákladovosťou, ktoré moja firma na to musí vynaložiť. :D
Anja111
27.06.07,07:52
zdravím všetkých poraďákov :)

pozorne som si prečítal všetky príspevky venovanej tejto téme a celkom dobre som sa pobavil, ale teraz k meritu veci. PSZ je normálna vec vo vyspelých krajinách ako je napr. Švédsko, Fínsko atď. Odhliadnuc od toho, že väčšina z Vás to považuje za ďalšiu zbytočnú záťaž pri podnikaní - tak s týmto tvrdením nemôžem úplne súhlasiť . Je samozrjmé, že iný pohľad na vec bude mať človek, ktorý zamestnáva 2 -3 osoby bez rizikových prác a iný pohľad na vec firma, ktorá zamestnáva 500 - 1000 ľudí, ktorá má napríklad aj rizikové pracoviská. PSZ smeruje k tomu, aby sa hlavne docielila ochrana zdravia zamestnanca z dlhodobého hadiska (choroby z povolania a podobné problémy, ktoré pri pracovnnej činnosti môžu vzniknúť) Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? predpokldaám, že 95 % z Vás nie ............. ja už som si v Žiline obehal všetky tri firmy, ktoré majú oprávnenie na poskytovanie PSZ a bol som celkom príjemne prekvapený ochotou a nakoniec aj nákladovosťou, ktoré moja firma na to musí vynaložiť. :D

Môžeš zverejniť aj ceny?
JAJA11
27.06.07,08:14
Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? predpokldaám, že 95 % z Vás nie ............. ja už som si v Žiline obehal všetky tri firmy, ktoré majú oprávnenie na poskytovanie PSZ a bol som celkom príjemne prekvapený ochotou a nakoniec aj nákladovosťou, ktoré moja firma na to musí vynaložiť. :D[/quote]

Pokiaľ viem, na začiatku pracovného pomeru je robená bežná prehliadka u lekára, ktorý potvrdí schopnosť človeka pracovať na pridelenom mieste. Kontrolovať pracovisko a jeho bezpečnosť má právo viac kontrolných orgánov, rovnako každá firma si zabezpečuje BOZP - buď interne alebo externe. Preto ani napriek Vašim tvrdeniam, nevidím dôvod zriadenia PSZ. Koľko ľudí a v akých firmách má chorobu z povolania? Ak sú rizikové firmy, je to v ich záujme, nech si platia aj takéto služby, ale väčšina firiem vykonáva činnosť, kde choroba z povolania je málo pravdepodobná. (Už to, že málokto vie aké starosti sú s dokazovaním choroby z povolania je dôvodom, prečo je to zbytočné - málokto sa s niečim takým stretol).:rolleyes:
terry
27.06.07,08:19
isto tu nemienim robiť reklamu nejakej cudzej firme, ale jediné čo poviem je to, že pri počte zamestnancov 50 ma táto povinnosť nebude ročne stáť viac ako 10 tis. SK that´s all :)
Anja111
27.06.07,08:29
isto tu nemienim robiť reklamu nejakej cudzej firme, ale jediné čo poviem je to, že pri počte zamestnancov 50 ma táto povinnosť nebude ročne stáť viac ako 10 tis. SK that´s all :)
Ďakujem...
terry
27.06.07,09:16
Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? predpokldaám, že 95 % z Vás nie ............. ja už som si v Žiline obehal všetky tri firmy, ktoré majú oprávnenie na poskytovanie PSZ a bol som celkom príjemne prekvapený ochotou a nakoniec aj nákladovosťou, ktoré moja firma na to musí vynaložiť. :D

Pokiaľ viem, na začiatku pracovného pomeru je robená bežná prehliadka u lekára, ktorý potvrdí schopnosť človeka pracovať na pridelenom mieste. Kontrolovať pracovisko a jeho bezpečnosť má právo viac kontrolných orgánov, rovnako každá firma si zabezpečuje BOZP - buď interne alebo externe. Preto ani napriek Vašim tvrdeniam, nevidím dôvod zriadenia PSZ. Koľko ľudí a v akých firmách má chorobu z povolania? Ak sú rizikové firmy, je to v ich záujme, nech si platia aj takéto služby, ale väčšina firiem vykonáva činnosť, kde choroba z povolania je málo pravdepodobná. (Už to, že málokto vie aké starosti sú s dokazovaním choroby z povolania je dôvodom, prečo je to zbytočné - málokto sa s niečim takým stretol).:rolleyes:[/QUOTE]
JAJA11 čiže pokialť Vás bytostne ten problém nepálí (napr. chorby z povolania) je to zbytočnosť, ktorou sa netreba zaoberať ? myslím, že na veci treba nahliadať trošku v globále a nie len úzkoprsím pohľadom, obdobie podnikana, kedy sa na SVK bolo najdôležitejšie nové auto majiteľa firmy je dávno preč a celá spoločnosť by sa mala posunúť niekam inam, kde sa javí záujem aj o zamestnanca jeho pracovné podmienky atď. nepoznám nič horšie ako keď vo firme pracujú nespokojní zamestanci to sa musí odraziť na celkovom prosperovaní firmy ..... už som, ale odbočil a nechcem spamovať toto fórum, kde sa dá občas nájsť aj užitočná informácia
heja3
27.06.07,09:34
Ale sú aj firmy s 1-2 zamestnancami a tam to zamestnávateľ berie ako papierovačky a automaticky to chce od účtovníka.:mee: :rolleyes:

Ja už nemám silu.... Do teraz sa trápim s RZZP, hľadám odpoveď na to, či musíme mať registratúrny plán, zákon o ochrane osobných údajov poznám len z ďaleka, a teraz zrazu nájdem takéto "pekné"........ Kedy sa mám venovať "normálnemu účtovníctvu + mzdám"?
Idem robiť poštárku alebo predavačku. Zarobím rovnako, keď sa zoberú pokuty, ktoré budem mať zosobnené za povinnosti, ktoré zákonodarcovia vymyslia, a ktoré som ani nepoznala, a zamestnávateľ nesplnil. :mee: :mee: :mee: :mee: :mee: Ale nebudem mať také nervy z toho, že nepoznám nejaký zákon. Čo som právnička, aby som všetky poznala? Oni inak zarábajú za to, že to majú v náplni práce. Ale my nie.
Monika Kováčová
27.06.07,09:36
JAJA11 čiže pokialť Vás bytostne ten problém nepálí (napr. chorby z povolania) je to zbytočnosť, ktorou sa netreba zaoberať ? myslím, že na veci treba nahliadať trošku v globále a nie len úzkoprsím pohľadom, obdobie podnikana, kedy sa na SVK bolo najdôležitejšie nové auto majiteľa firmy je dávno preč a celá spoločnosť by sa mala posunúť niekam inam, kde sa javí záujem aj o zamestnanca jeho pracovné podmienky atď. nepoznám nič horšie ako keď vo firme pracujú nespokojní zamestanci to sa musí odraziť na celkovom prosperovaní firmy ..... už som, ale odbočil a nechcem spamovať toto fórum, kde sa dá občas nájsť aj užitočná informácia

TERRY, nejde o to, koho problém páli a koho nie... Osobne si myslím, že brať celú spoločnosť trošku v globále - ako ty hovoríš, by malo byť naozaj "trošku". Nič by sa nestalo, keby zákonodarca myslel na podnikateľov, ktorí majú 1 - 2 zamestnancov (mimochodom, u týchto určite nebude cena za PZS len 200,- Sk ročne... :rolleyes:) a povedzme zákonom určil okruh napr. činností (povedzme podľa OKEČ), ktorých sa to týkať má. Iná by bola situácia, keby zákonodarca zákonom nariadil PZS, ale zároveň zrušil byrokraciu okolo kontrol BOZP z inšpektorátu práce, hygieny a pod.

Pozri sa na to prakticky, tak ako ja alebo ktorýkoľvek iný môj kolega: Predstav si, že si podnikateľ- živnostník a v júli a auguste zamestnáš dvoch brigádnikov na obsluhovanie zákazníkov napr. v kaviarni na terase...

Pretože takto je ten zákon postavený... Takto GLOBÁLNE, nie rozumne. To je to, čomu sa tu všetci čudujeme. Nie veľkým firmám s 50 zamestnancami...
Monika Kováčová
27.06.07,09:44
.......... Kedy sa mám venovať "normálnemu účtovníctvu + mzdám"?
Idem robiť poštárku alebo predavačku. .

Ja túžim robiť chyžnú.... a to nesrandujem. Šatka na hlavu, metla do jednej ruky, kýbel do druhej a bolo by mi sveta žiť...
judyt
27.06.07,10:10
A volakto uz z vas vie ze ako sa to vybavuje, alebo ako to treba aspon zacat vybavovat?
bepo
27.06.07,10:18
Odhliadnuc od toho, že väčšina z Vás to považuje za ďalšiu zbytočnú záťaž pri podnikaní - tak s týmto tvrdením nemôžem úplne súhlasiť . Je samozrjmé, že iný pohľad na vec bude mať človek, ktorý zamestnáva 2 -3 osoby bez rizikových prác a iný pohľad na vec firma, ktorá zamestnáva 500 - 1000 ľudí, ktorá má napríklad aj rizikové pracoviská. PSZ smeruje k tomu, aby sa hlavne docielila ochrana zdravia zamestnanca z dlhodobého hadiska (choroby z povolania a podobné problémy, ktoré pri pracovnnej činnosti môžu vzniknúť) Viete si predstaviť aké ťažkosti vznikajú pri dokazovaní vzniku chorby z povolania ??? :D
No až na to že firmy s rizikovým pracoviskom ktoré zamestnávajú 1000 ľudí je asi 10 na Slovensku a firiem s 2-3 zamestancami bez rizikovej práce je niekoľko stotisíc ale platí to pre všetkých. A žeby to bolo bežné vo vyspelých krajinách o tom pochybujem. ;)
JankaO
28.06.07,18:55
No až na to že firmy s rizikovým pracoviskom ktoré zamestnávajú 1000 ľudí je asi 10 na Slovensku a firiem s 2-3 zamestancami bez rizikovej práce je niekoľko stotisíc ale platí to pre všetkých. A žeby to bolo bežné vo vyspelých krajinách o tom pochybujem. ;)


Ak si myslíte, že ja ako zamestnávateľ, ktorý zamestnávam jedného zamestnanca a pracujeme so zobrazovacími jednotkami - monitor, nie sme "rizikové pracovisko", tak sa mýlite. Takže je v mojom záujme aby som sa ja uchránila od prípadného platenia zamestnancovi za chorobu z povolania ak sa mu zhorší zdravotný stav. Ak nebudem mať zabezpečenú PZS, ťažko by sa mi bude dokazovať, že pracovisko bolo v norme. Každý nech robí to, čomu rozumie a za čo aj zodpovedá. (Ak chce podnikateľ - účtovnícky amatér - platiť vysoké dane a pokuty, nech si to robí sám. Ak nechcem platiť za chorobu z povolania, nech sa o to postará odborník.) Odvtedy, ako mám zabezpečenú PZS môžem kľudne spať aj s vedomím, že ani za 20 rokov ma nebude strašiť starecká slepota a problémy s chrbticou bývalých zamestnancov.
Monika Kováčová
29.06.07,12:59
....Takže je v mojom záujme aby som sa ja uchránila od prípadného platenia zamestnancovi za chorobu z povolania ak sa mu zhorší zdravotný stav. Ak nebudem mať zabezpečenú PZS, ťažko by sa mi bude dokazovať, že pracovisko bolo v norme. Každý nech robí to, čomu rozumie a za čo aj zodpovedá. ...........Odvtedy, ako mám zabezpečenú PZS môžem kľudne spať aj s vedomím, že ani za 20 rokov ma nebude strašiť starecká slepota a problémy s chrbticou bývalých zamestnancov.


JankaO, teraz fakt neviem, či si svoj príspevok myslela ironicky, ale vychádzam z toho, že nie, tak som sa pousmiala a dovolím si reagovať nasledovne:

Podľa tvojej teórie, a teórie zákonodarcu mi to vychádza, takto: Keďže každý zamestnávateľ je zo zákona povinný zabezpečiť Pracovnú Zdravotnú Službu, tak cca o 20 rokov nebude na Slovensku jediného človeka, ktorý by trpel chorobou z povolania? HA HA HA a ešte raz HA. A každý zamestnávateľ bude spokojne spávať... už nehahahakám... ale vôbec, naozaj vôbec tomu neverím... :)
JankaO
29.06.07,15:54
Vyjadrila som svoj názor a v žiadnom prípade ho nikomu nevnucujem.
A či už je to k smiechu alebo nie, svojim postojom len chránim samú seba. Bola by som veľmi naivná, keby som si myslela, že o cca 20 rokov nebudú choroby z povolania, ale žiaden kompetentný orgán to neprišije mne na triko. A viem, o čom hovorím.
shaggy
01.08.07,04:54
Vobec nechapeme nasich poslancov, zakonodarcov a lobbistov, ved oni
maju silny zmysel pre humor. Ved oni len chcu aby sme sa takto po ranu:
1, vyplestili oci
6, rozosmiali sa a smiali a smiali az kym nam nepride kontrola z BOZP alebo
z hygieny. a potom sa smiali opat.
polesko
01.08.07,20:07
Zákon č. 355/2007
zrušuje článok I zo 126-ky, pozrite si to na www.zbierka.sk, dnes to vyšlo
a ešte iné nariadenia vlády, tak hor sa do prepracovania dokumentácií.
willma
02.08.07,04:38
Zákon č. 355/2007
zrušuje článok I zo 126-ky, pozrite si to na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk), dnes to vyšlo
a ešte iné nariadenia vlády, tak hor sa do prepracovania dokumentácií.
teda dokážeš človeka potešiť :o , teda vlastne dík za upozornenie ;)
Luci
14.08.07,07:16
"Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta."

Vedeli by ste mi niekto poradiť, z čoho presne vyplýva, že "pracovná zdravotná služba" musí byť zabezpečená do 31.12.2007? Prechádzam príspevky i zákony - a asi to prehliadam :( Ďakujem vopred.
Monika Kováčová
14.08.07,08:09
v zákone to nie na tvrdo uvedené... Iba úrad verejného zdravotníctva bude robiť kontroly od 1/2008 presne na toto zamerané... v tomto zmysle som svoj príspevok písala...
Zatiaľ majú oči prižmúrené. ;)

a ako píše Muška v tejto téme prísp. 62 a 66, povinnosť zo zákona vyplýva mať uzatvorenú zmluvu s pracovnou zdravotnou službou už od 1.7.2006....
VladoaKatka
14.08.07,11:17
:mad: Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva. :(
Týka sa to aj" jedného zamestnanca " na rodičovskej dovolenke?
pozn. aktívnych zamestnancov nemám
Ka-Be
15.08.07,10:19
Ktorý paragraf daného zákona o tom konkrétne hovorí?
Monika Kováčová
20.08.07,14:28
Ktorý paragraf daného zákona o tom konkrétne hovorí?


klop a bude ti otvorené... :)
hľadaj a nájdeš... :)
ricij
20.08.07,14:52
Vyjadrila som svoj názor a v žiadnom prípade ho nikomu nevnucujem.
A či už je to k smiechu alebo nie, svojim postojom len chránim samú seba. Bola by som veľmi naivná, keby som si myslela, že o cca 20 rokov nebudú choroby z povolania, ale žiaden kompetentný orgán to neprišije mne na triko. A viem, o čom hovorím.
Ak chce niekto pokojne spať, nech si kľudne najme takúto službu dobrovoľne. Najlepší recept na skvalitňovanie pracovného miesta nie sú represie, vyhrážky, hrozby a pokuty, ale naopak - liberalizácia a cez ňu znižovanie nezamestnanosti. Ak bude mať zamestnanec pocit, že u tohto zamestnávateľa je ohrozené jeho zdravie, nebude mať problém prácu zmeniť. Ale to už je o inom chápaní sveta...
mysimis
21.08.07,04:57
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
duficek
21.08.07,05:16
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
hadam nikto nic ine necakal....nie je kvalitne zvladnuta ani "obycajna" zdravotna staroslivost, tak nemoze byt iba toto...
Manual
21.08.07,05:21
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????
Kto za takýto zákon loboval, presne vedel ako to bude fungovať. Podnikateľ bude rád, že má splnenú povinnosť zo zákona a lekár zasa takmer bezpracný príjem. Tvoj klient by tento postup mal nahlásiť kontrole. Veď svedkov má dosť a zamestnanci určite potvrdia, že lekára nevideli ani na fotke... :rolleyes: Alebo že by to bol prípad 1:1000 ?
mysimis
21.08.07,05:21
Mne to pripadá ako obyčajná papierová vojna s tým, že opäť si niekto dobre naplní vrecká......
muri
21.08.07,06:02
O umiestnovani hasiacich pristrojov hovori vyhlaska MV 719/2002, § 18, odst.11. Zazil som kontrolu kde koéntrolny organ vytiahol meter a sfukol ma, ze HP ja vo vyske 152 cm.
bbtina
21.08.07,07:59
Takže čo teraz s tým zákonom 355/2007. Pozrela som ho zbežne ale nič múdre tam nevidím povinnosť ostáva stále....
dráčik
21.08.07,09:18
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????

mysimis, neviem, či je to tu možné, ale ak by sa dalo, daj vedieť, ktorá to bola firma, aby sme mohli "odporučiť" klientom. aj keď si myslím, že to takto bude fungovať u všetkých. :(
laura721
28.08.07,09:27
no zbohom, a kde najdem ten zoznam spolu s cenami?ved toto je ako u hotentotov, ako mozem mat hygienu na pracovisku, kd mame 3 kancelarie ako ochodna firma, tieto su v prenajme, tj wc s umyvadlom patri prenajimatelovi a dost, urcite je takychto malych firiem vela, resp. zivnostnikov, väčšia birokracia neexistuje?sa myslim,ze kazdy ma rad cistotu a poriadok na pracovisku, a urcite chory do prace nepojde, ak im ide len o toto rovnako ako rocne zuctovania, akurat nietko zabudol nahlas povedat ze je to v pripade, ak mesacne je zaklad vyssi ako 43tis sk, tak ako je to uvedene v daniach apoplatkoch, ktore publikuje SEPI
Danila
28.08.07,09:48
Moja včerajšia skúsenosť s pracovnou zdravotnou službou je nasledovná: Klient mi priniesol včera faktúru od firmy s ktorou "uzatvoril zmluvu", aby som ju uhradila. Veľmi ma zaujímalo, ako to celé prebehlo, čo uvedená firma kontrolovala, aký prístup mal lekár k zamestnancom a pod. tak som sa ho na to všetko pýtala. Odpoveď bola veľmi jednoduchá: "urobil mi to len papierovo", nikto vo firme nebol, nikto nič nekontroloval a o zamestnancov sa ani nezaujímal. Poštou potom obdržal faktúru, v ktorej je vyfakturovaný alikvotný paušálny poplatok na výkon pracovnej zdravotnej služby. Podotýkam, že sa jedná o rizikové pracovisko. Č o vy na to????Miška, pokiaľ budú odberatelia takýchto služieb ochotný platiť za nič nerobenie, dovtedy sa budú poskytovatelia takýchto služieb bezprácne priživovať na takýchto zákonoch. Ja by som mu faktúru vrátila, a zamestnancovi, ktorý má vo firme zodpovednosť za overenie takejto hospodárskej operácie by som pripomenula, že svojím konaním spôsobil majetkovú ujmu. Zbytočne frfleme na konanie, ktoré vlastne podporujeme. A poskytovateľ služby nie je jediný, konkurencia určite nespí.....
shaggy
30.08.07,08:13
Odkedy a od akoho poctu zamestnancov vznika tato povinnost?
Nasa BOZP, posuskala sefstvu, ze vraj: az od bud. roka
a povinnost vznika az od 11 zamestnancov???
Nic take som v zakonoch nenasla.
A s datumom od kedy mam dost problem!
Poradi niekto - konkretnu odpoved aj s cisl. zakona, paragraf, odstavec?
Dakujem
Zita5
30.08.07,08:14
Odkedy a od akoho poctu zamestnancov vznika tato povinnost?
Nasa BOZP, posuskala sefstvu, ze vraj: az od bud. roka
a povinnost vznika az od 11 zamestnancov???
Nic take som v zakonoch nenasla.
A s datumom od kedy mam dost problem!
Poradi niekto - konkretnu odpoved aj s cisl. zakona, paragraf, odstavec?
Dakujem

Zákon je priložený v úvodnom príspevku vpravo hore .
shaggy
30.08.07,11:19
Bol nahradený doplnený 355/2007.
problém je v tom, ze nic také ako závislosť plnenia si povinnosti od poctu zamestnancov som sa tam nedocítala
Melnick
01.09.07,00:27
Bol nahradený 355/2007.
problém je v tom, ze nic také ako závislosť plnenia si povinnosti od poctu zamestnancov som sa tam nedocítala

2. Je povinnosťou každého zamestnávateľa (napr. aj takého, ktorý zamestnáva len jednu fyzickú osobu v pracovnom pomere) mať pracovnú zdravotnú službu či už cez odborného zamestnanca alebo cez zmluvne dohodnutý výkon pracovnej zdravotnej služby?
Povinnosti zamestnávateľov uvedené v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa podľa § 2 vzťahujú na zamestnávateľov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry.
Z § 21 citovaného zákona vyplýva, že zamestnávateľ je povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby alebo zmluvne dohodnúť vykonávanie pracovnej zdravotnej služby dodávateľským spôsobom. Pracovná zdravotná služba musí byť zabezpečená pre všetkých zamestnancov (dohliada najmä na pracovné prostredie a na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou).

To znamená ,že aj pre jedneho.:)
misomiso
01.09.07,19:05
2. Je povinnosťou každého zamestnávateľa (napr. aj takého, ktorý zamestnáva len jednu fyzickú osobu v pracovnom pomere) mať pracovnú zdravotnú službu či už cez odborného zamestnanca alebo cez zmluvne dohodnutý výkon pracovnej zdravotnej služby?
Povinnosti zamestnávateľov uvedené v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa podľa § 2 vzťahujú na zamestnávateľov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry.
Z § 21 citovaného zákona vyplýva, že zamestnávateľ je povinný určiť dostatočný počet odborných zamestnancov na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby alebo zmluvne dohodnúť vykonávanie pracovnej zdravotnej služby dodávateľským spôsobom. Pracovná zdravotná služba musí byť zabezpečená pre všetkých zamestnancov (dohliada najmä na pracovné prostredie a na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou).

To znamená ,že aj pre jedneho.:)

Otazku treba smerovat na Jazykovy ustav L. Stura - ci "vsetkych zamestnancov" sa tyka aj jedneho, a ci tam v takomto priade nemala byt formulacia "kazdeho zamestnanca" :)

My sme v s.r.o. dvaja, ale pretoze este nie sme "vsetci" (planujeme prijat dalsich), zdravotne kontroly sme nezabezpecili. Zabezpecime, ked budeme "vsetci". :)
cloe
01.09.07,19:53
No momentálne ste všetci dvaja, o týždeň môžete byť všetci piati:)
misomiso
02.09.07,07:01
Ktovie, ci budeme piati. Mozno sa na vsetko vy..., predam firmu a budem do smrti sediet na balkone a citat Novy Cas.
abel
02.09.07,07:41
Ktovie, ci budeme piati. Mozno sa na vsetko vy..., predam firmu a budem do smrti sediet na balkone a citat Novy Cas.
mimotemy misomiso, neblázni, do smrti čítať Nový Čas sa rovná samovražda už za 10 minút. Aspoň si predĺž život a vezmi do rúk Plus 7 dní = podobná "literatúra", ale aspoň si predĺžiš život o pár minút;) , má viac strán.
misomiso
02.09.07,12:53
Nie, budem citat Novy Cas, aby som musel co najmenej premyslat.
veronikasad
02.09.07,12:59
Celý zákon sa mi zdá postavený na hlavu. Stiahla som si zo stránky Uradu verejného zdravotníctva zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby. Čo je vlastne úlohou týchto firiem ?
Neviem ako je to s preventívnymi prehliadkami, ale našla som v zozname z nášho okresu len dve firmy OHS /predpokladám hyg.stranice/ a dve firmy zaoberajúce sa BOZP.
Snáď nemám poslať zamestnancov na vyšetrenie do najbližšieho MT ?
Písala som dotaz, ak sa mi ozvú, dám vedieť.

--------
Veronika
Zužu
03.09.07,09:53
Vo firme mal klient kontrolu z reg.úradu ver. zdravotníctva. Do zápisu nám zapísali nedostatky - žiadna zmluva o zdravotnej starostlivosti. Takže to musíme odstrániť . Našla som spoločnosť, ktorá má na to povolenie. Hneď mi zaslali kopu tlačív a som z toho vedľa. potrebujem zamestnancov zaradiť podľa jednotlivých profesiií a rizikových faktorov. Začala som čítať zákony, ktoré sa toho týkajú a ani neviem kde som sa dostala. Vie mi niekto v skratke vysvetliť podľa čoho mám zaradiť jednotlivé profesie? Budem veľmi vďačná. Viem , že treba vychádzať zo zákona č. 126/2006, nariadenia vlády 357/2006 , ale vôbec v tom nie som doma. prosím pomôžte.
karcoolka1
03.09.07,10:02
Chcem sa spýtať, kde si získala kontakt na takúto firmu?
K tým kategoriám len toľko, že majú byť 4 a firma si ich určuje sama v smernici. Čítať zákon 126/2006, 124/2006. Ja to tiež len momentálne riešim.
Pomôže nám niekto....?
Zužu
03.09.07,10:39
Na stránke ruvz.sk sú zoznamy týchto organizácií. Veď aj ja čítam tieto zákony ale dotyčná pani mi hovorila, napr. že upratovačka je rizikový faktor 4, upratovačku ani nemám a mám skladníka, pracovníka DDD a rôzne činnosti, ktoré vôbec neviem zaradiť. Prečítala som nariadenie vlády 357/2006 tu sú vlastne kritéria , ale španielska dolina. Veď som účtovníčka a takéto niečo , no hrúza....
mysimis
03.09.07,10:41
Chcem sa spýtať, kde si získala kontakt na takúto firmu?
K tým kategoriám len toľko, že majú byť 4 a firma si ich určuje sama v smernici. Čítať zákon 126/2006, 124/2006. Ja to tiež len momentálne riešim.
Pomôže nám niekto....?

Zoznam firiem: http://www.uvzsr.sk/index.html
karcoolka1
03.09.07,12:04
ĎAKUJEM OBOM
misomiso
03.09.07,12:59
Vo firme mal klient kontrolu z reg.úradu ver. zdravotníctva. Do zápisu nám zapísali nedostatky - žiadna zmluva o zdravotnej starostlivosti. Takže to musíme odstrániť . Našla som spoločnosť, ktorá má na to povolenie. Hneď mi zaslali kopu tlačív a som z toho vedľa. potrebujem zamestnancov zaradiť podľa jednotlivých profesiií a rizikových faktorov. Začala som čítať zákony, ktoré sa toho týkajú a ani neviem kde som sa dostala. Vie mi niekto v skratke vysvetliť podľa čoho mám zaradiť jednotlivé profesie? Budem veľmi vďačná. Viem , že treba vychádzať zo zákona č. 126/2006, nariadenia vlády 357/2006 , ale vôbec v tom nie som doma. prosím pomôžte.

A za co beru tie peniaze???? Ved to maju byt odbornici na zadravotne rizika vyplyvajuce z vykonu prace - tak snad by si tych pracovnikov mali zaradit sami nie??
abel
03.09.07,13:06
A za co beru tie peniaze???? Ved to maju byt odbornici na zadravotne rizika vyplyvajuce z vykonu prace - tak snad by si tych pracovnikov mali zaradit sami nie??
Misomiso, vidieť, že nečítaš všetky príspevky. Inak by si vedel, že peniaze berú za vystavenie faktúry http://www.porada.sk/515770-post142.html
korduľa
03.09.07,13:11
to si zase niekto pekne zarobi, zaujimali by ma kriteria na tie zdravotnicke zariadenia..
Manual
03.09.07,15:48
V tom zozname oprávnených firiem vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby nie je ani jedna z Trnavy ? Alebo špatne pozerám ?
http://www.uvzsr.sk/index.html
veronikasad
03.09.07,15:51
V tom zozname oprávnených firiem vykonávať činnosť pracovnej zdravotnej služby nie je ani jedna z Trnavy ? Alebo špatne pozerám ?
http://www.uvzsr.sk/index.html

Podobne je na tom aj Prievidza ....
Manual
03.09.07,15:53
Podobne je na tom aj Prievidza ....
Tak naši aj vaši MUDr. zaspali, alebo si nechcú zarobiť...:D
willma
04.09.07,04:40
Podobne je na tom aj Prievidza .... Prievidzu nájdeš pod číslom 68. A pokúste sa osloviť tých vo väčších mestách, môžu mať celoslovenskú pôsobnosť. Tieto firmy zastrešujú viacerých lekárov, takže je možné, aj keď to nie je vypísané, že majú zastúpenie aj v mestách, ktoré nie sú v zozname uvedené. Prípadne sa treba pokúsiť nájsť ich web stránky.
Zužu
04.09.07,05:02
Neviem ako sa prehryznem s týmto problémom. Najvtipnejšie na tom je, že kým neodovzdám vyplnené dotazníky so zaradením zamestnancov nedozviem sa koľko treba platiť. Až potom môžeme jednať s dotyčným lekárom. Robia s tým tajnosti. Určite to nebudú malé sumičky.
K&J
13.09.07,07:54
Podľa poslednej novely zákona 124/2006 (k 1.9.2007) sa tento zákon vzťahuje na všetky odvetvia výrobnej a nevýrobnje sféry. Ďalej podľa §6 ods.1 písm.q je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Náklady na jedného zamestnanca sa pohybujú od cca 140,- Sk mesačne. S výberom pracovnej zdravotnej služby Vám môžem poradiť: caso@centrum.sk.
Melnick
13.09.07,08:19
Podľa poslednej novely zákona 124/2006 (k 1.9.2007) sa tento zákon vzťahuje na všetky odvetvia výrobnej a nevýrobnje sféry. Ďalej podľa §6 ods.1 písm.q je zamestnávateľ povinný zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok. Náklady na jedného zamestnanca sa pohybujú od cca 140,- Sk mesačne. S výberom pracovnej zdravotnej služby Vám môžem poradiť: caso@centrum.sk.
Porada sa aj preto radí medzi obľúbené stránky,že je tu zvykom poradiť všetkým a nie cez súkromnú e-mailovú adresu. Ale si nová/ ý a zrejme si si neprečítal/a tému : etiketa porady (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=etiketu+porady) .:)
modralienka
25.09.07,06:03
hmm, no ja som uz asi pred mesiacom odoslala vyplnene dotazniky a cakaaaaaaaam, no ponuky nikde :( zeby zase nieco, co budeme stihat len s vyplazenym jazykom na poslednu chvilu?
jess
25.09.07,06:21
To vážne treba aj pre predavačov ????
VladoaKatka
25.09.07,06:33
Áno, aj predavač, aj keď je len jeden.Ja som dostala odpoveď z jednej PZS z Bratislavy, kde priblížna cena za 1 hodinu práce je 1000 Sk,(obhliadka pracoviska), za každého zamestnanca 700 Sk, a každý zamestnanec musí absolvovať aj lekársku prehliadku u lekára PZS - cena základnej lek.prehliadky je 1150 Sk.
Kazu
25.09.07,06:53
Porada sa aj preto radí medzi obľúbené stránky,že je tu zvykom poradiť všetkým a nie cez súkromnú e-mailovú adresu. Ale si nová/ ý a zrejme si si neprečítal/a tému : etiketa porady (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=etiketu+porady) .:)

Je nová a nevie to. Ja som zareagovala na tú e-mailovú adresu a táto dobrá duša mi poslala vyplniť niekoľko strán papierov. Radšej som už nič nechcela. Mám dojem, že by som sa stala poplatným klientom uvedenej asi firmy a nie uspokojeným dopytovateľom na Porade.
Maxinka
25.09.07,09:55
Prosím vás, ja som si stisla tú stránku www.uvzsr.sk/index.html (http://www.uvzsr.sk/index.html), a našla som si tam Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby. Tam sa mám prihlásiť alebo čo, alebo kde - priamo na hygienu v našom okrese? Ja neviem čo mám robiť?
:confused:Poradťe mi ako ste postupovali.
mysimis
25.09.07,10:00
Na uvedenej stránke máš biele okienko v ktorom sa pohybujú rôzne príspevky a tam je aj zoznam firiem oprávnených vykonávať pracovnú lekársku službu. Vyber si podľa svojho bydliska tú, ktorá Ti je najbližšia, spoj sa s nimi a požiadaj ich o uvedenú službu.
VladoaKatka
25.09.07,10:12
Skús www s názvom organizácie a .sk Väčšina firiem má web.stránku a tam majú aj sekciu na pracovné lekárstvo.
modralienka
25.09.07,13:40
ja som si tiez vygooglila niektore firmy, zavolala k nim a oni mi mailom poslali dotaznik. Ten som vyplnila, odoslala a teraz cakam a cakam a cakam :rolleyes:
Janka6685
27.09.07,00:28
Týka sa to aj dohodárov (teda zamestnávateľa, ktorý zamestnáva LEN dohodárov)?
Monika Kováčová
27.09.07,06:50
Týka sa to aj dohodárov (teda zamestnávateľa, ktorý zamestnáva LEN dohodárov)?
áno týka sa to všetkých zamestnávateľov...
Kazu
28.09.07,16:06
K tejto téme vám napíšem jeden "tiež" názor. Dnes bol u mňa pán podnikateľ o ktorom viem, že pre neho slovo legislatíva je pojem neznámy. Vysvetľovala som mu, čo mu o čo ide a čo mu z tejto povinnosti vyplýva. Úplne ma odrovnal tvrdením, že on má len 2 dohodárov a on vlastne nie je ani zamestnávateľ, on je len akože zamestnávateľ a navyše je v prenajatých priestoroch tak nech si majiteľ nehnuteľnosti sám zaplatí doktora čo mu príde skontrolovať hajzle. Jeho sa to netýka a basta. ... ermon, takže nie všetkých :D :D :D
Janka6685
29.09.07,21:36
áno týka sa to všetkých zamestnávateľov...

Ďakujem:)
Eulalia
30.09.07,04:45
Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto mi pripadá ako "rozdávanie trafík". Postup je skoro podobný, ako keď sa nanovo reorganizovali záchranky. Povolenie dostali aj tie, ktoré absolútne nespĺňali kritéria. Ale mali niekoho "hore".
Úplne súhlasím s tým, že treba mať niekoho nezávislého na posúdenie rizík v takých podnikoch, ako sú napr. železiarne, bane, a pod. Ale účtovná kancelária:eek:
Možno by bolo dobre, keby sme si tu porovnali aj ceny, ktoré za takúto službu musíme platiť. Máme 85 zamestnancov, výrobné pracovisko a budem platiť 3.000 mesačne paušál. (Firmu hľadal a zmluvu robil niekto iný, nie ja!)
Ak sem prihodíte aj Vy info, budeme mať aspoň prehľad a budeme vedieť, na čo sa máme pripraviť a kde môžeme zmluvy pritvrdiť.
Dáša_
30.09.07,04:57
Eulália, čo ty, máte aspon niekolko desiatok zamestnancov.
Le my sme iba dvaja zamestnanci a každý z nás pracuje doma.
Priznávam dobrovolne, nechala som to plávať.
Paula
30.09.07,05:03
Možno by bolo dobre, keby sme si tu porovnali aj ceny, ktoré za takúto službu musíme platiť.


Myslíš tak, že ako máme tému "Pošuškajte, koľko pýtať" , zišla by sa nová téma "Pošuškajte, koľko budú pýtať" ? ;)
Eulalia
30.09.07,05:03
Eulália, čo ty, máte aspon niekolko desiatok zamestnancov.
Le my sme iba dvaja zamestnanci a každý z nás pracuje doma.
Priznávam dobrovolne, nechala som to plávať.
Nečudujem sa Ti, keby mi mal niekto ešte doma kontrolovať pracovisko, tak ho pošlem niekam.:mad:
Eulalia
30.09.07,05:06
Myslíš tak, že ako máme tému "Pošuškajte, koľko pýtať" , zišla by sa nová téma "Pošuškajte, koľko budú pýtať" ? ;)
Pauli, presne si to vystihla, práve to som mala na mysli. Ale táto téma je tu už rozbehnutá, preto som si myslela, že by sme si to tu mohli porovnať. Nech sme všetci trochu v obraze.

P.S. Väčší zamestnávatelia už zrejme niečo v tejto veci podnikli, ale malí to určite nechávajú na poslednú chvíľu, pretože sú poriadne naštvaní. Možno niekomu naše info pomôžu.
JAJA11
01.10.07,03:31
K tejto téme vám napíšem jeden "tiež" názor. Dnes bol u mňa pán podnikateľ o ktorom viem, že pre neho slovo legislatíva je pojem neznámy. Vysvetľovala som mu, čo mu o čo ide a čo mu z tejto povinnosti vyplýva. Úplne ma odrovnal tvrdením, že on má len 2 dohodárov a on vlastne nie je ani zamestnávateľ, on je len akože zamestnávateľ a navyše je v prenajatých priestoroch tak nech si majiteľ nehnuteľnosti sám zaplatí doktora čo mu príde skontrolovať hajzle. Jeho sa to netýka a basta. ... ermon, takže nie všetkých :D :D :D

Ale ja tomu podnikateľovi celkom rozumiem. Ja som stále nepochopila význam zdravotníckej kontroly. My si platíme firmu, ktorá nám zabezpečuje aby sme dodržiavali bezpečnosť pri práci. Keďže sme trojsenná prevádzka, zamestnanci chodia každý rok na lekársku prehliadku. Občas dostávame kontrolu z hygieny a inšpektoriátu práce, ktorý skontrolujú podmienky. Čo iné budú robiť pri zdravotníckej kontrole? Mne to stále vychádza tak, že zas niekto šikovný presadil v zákone úplne zbytočnú činnosť a teraz má istý príjem. :o
Kazu
01.10.07,11:33
Vo firme máme revízneho technika /robí aj školenia elektro/, požiarneho technika, technika na BOZP čo robí všetky ostatné školenia. Po celej firme sú rozvešané tabuľky s príkazmi a zákazmi ani maľovať netreba, všade je tabuľka.
Ďalej máme celý regál pokynov, plánov a prevádzkových predpisov. Pravidelne kontrola z okresu od hasičov, inšp. bezpečnosti a bola tu aj hygiena. Šľak ma ide trafiť, keď na tých 4 pracovníkov treba ešte aj pracovnú zdravotnú službu. Ale vyplýva to zo zákona tak na tom makám. Nadávam pri tom ako pražský dláždič, ale nedovolím si povedať, ako ten podnikateľ, že mňa sa to netýka. Toto je len jeden jeho názor, on tých perličiek má oveľ viac. napr. prišla mu faktúra a žiadal ju prerobiť, lebo on nie je platca DPH tak nech mu tú DPH láskavo nefaktúrujú. Chcelo to veľa vysvetľovania a doteraz sa tvári ukrivdene.
modralienka
01.10.07,14:29
konečne mi prišla ponuka :D :D :D no a po preštudovaní celeho materiálu mi z toho vyšlo, že BOZP mám na to, aby mi v sklade nepadol regál na hlavu a PZS budem mať na to, aby som včas zistila, že mám z kukania do PC pokazene oči :o no a ceny - za zavedenie - vstupný audit 2400, za 1 zamestnanca ročne 600, základná lek. prehliadka 1150, pre tých, čo pracujú s PC 1670, v nasledujúcich rokoch 1000,-/hod. dohľadu :cool: celkom dobry džob, a to sme len štyria...
Melnick
01.10.07,14:40
Čakala som na Tvoju odpoveď ,čo Ti napíšu. No vidím,že zasa sa niekomu nahralo na smeč.
Kazu
01.10.07,15:12
konečne mi prišla ponuka :D :D :D no a po preštudovaní celeho materiálu mi z toho vyšlo, že BOZP mám na to, aby mi v sklade nepadol regál na hlavu a PZS budem mať na to, aby som včas zistila, že mám z kukania do PC pokazene oči :o no a ceny - za zavedenie - vstupný audit 2400, za 1 zamestnanca ročne 600, základná lek. prehliadka 1150, pre tých, čo pracujú s PC 1670, v nasledujúcich rokoch 1000,-/hod. dohľadu :cool: celkom dobry džob, a to sme len štyria...

Fúúúú,:confused: dúfam, že na vás nebudú dohliadať 24 hodín denne :eek: :eek: :eek:
... čisto len z ekonomického hľadiska: nevyšla by tá pokuta predsa len lacnejšie? :---
mysimis
01.10.07,15:17
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......
Monika Kováčová
01.10.07,15:23
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......

Asi to, čo urobíš, keď ti napr. odmietne podpísať, že je oboznámený s Prevádzkovým poriadkom (HACCP) a zaväzuje sa ho doržiavať...
wierdo
01.10.07,15:25
A čo urobím v prípade, že zamestnanec odmietne ísť na takúto lekársku prehliadku? Oponuje mi, že má vlastného ošetrujúceho lekára......

Presne toto som se chel opytat. My sme v s.r.o. iba dvaja zamestnanci a odmietame sa podrobit lekarskej prehliadke. Moze nejaky predpis donutit zamestnanca podrobit sa lekarskej prehliadke?
mysimis
01.10.07,15:27
Čiže mu dám podpísať, že odmieta uvedenú lekársku prehliadku.......
severka1
01.10.07,15:28
je to v nasej republike tak strasne tazke? zila som roky v rakusku a nic som tam take nezazila ako tu. kazdy mesiac nejake zakony, to ja mam teraz hladat nejake zdravotne kontroly, a lekarov pre mojich zamestnancov? Politici hladaju peniaze, ale najprv treba okradnut nas platicov dani a zamestnavatelov. ani sa nemozeme branit, alebo budeme strajkovat? ale slovak do ulic nepojde tak skoro, radsej sa nechame bit po hlave, no kockovany svet, mam pocit ze sme v zlom filme.
Monika Kováčová
01.10.07,15:29
Čiže mu dám podpísať, že odmieta uvedenú lekársku prehliadku.......

Nie, upozorníš ho na porušenie Zákonníka práce, par. 63 odst. 1 písm. d.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

........
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
...
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise
Monika Kováčová
01.10.07,15:31
je to v nasej republike tak strasne tazke? zila som roky v rakusku a nic som tam take nezazila ako tu. kazdy mesiac nejake zakony, to ja mam teraz hladat nejake zdravotne kontroly, a lekarov pre mojich zamestnancov? Politici hladaju peniaze, ale najprv treba okradnut nas platicov dani a zamestnavatelov. ani sa nemozeme branit, alebo budeme strajkovat? ale slovak do ulic nepojde tak skoro, radsej sa nechame bit po hlave, no kockovany svet, mam pocit ze sme v zlom filme.

Pokiaľ viem... uvedený zákon, o ktorom je táto diskusia, bol schválený na základe podmienok EÚ... V Rakúsku určite dávno platí... :cool:

Ale to nič nemení na veci, že je to totálna blbosť... :cool:
wierdo
01.10.07,15:36
Nie, upozorníš ho na porušenie Zákonníka práce, par. 63 odst. 1 písm. d.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

........
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
...
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise

Dobre, ale tu sa pise iba, ze zamestnavatel MOZE dat zamestnancovi vypoved, nie ze MUSI.

Opat sa skusim opytat. Sme dvaja spolumajitelia s.r.o. a sucasne sme jedinymi zamestnancami. Odmietame sa podrobit akejkolvek lekarskej prehliadke (panicky strach z lekara :) ). Sme to ochotni samozrejme zamestnavatelovi aj podpisat. Co moze robit zamestnavatel (s.r.o.) ak zamestnanec odmietne prehliadku, ktora je nariadena zakonom? Podla mna nic.
Melnick
01.10.07,15:38
Dobre, ale tu sa pise iba, ze zamestnavatel MOZE dat zamestnancovi vypoved, nie ze MUSI.

Opat sa skusim opytat. Sme dvaja spolumajitelia s.r.o. a sucasne sme jedinymi zamestnancami. Odmietame sa podrobit akejkolvek lekarskej prehliadke (panicky strach z lekara :) ). Sme to ochotni samozrejme zamestnavatelovi aj podpisat. Co moze robit zamestnavatel (s.r.o.) ak zamestnanec odmietne prehliadku, ktora je nariadena zakonom? Podla mna nic.
mimotemy Na odľahčenie. Sám seba tam dotiahni a ešte si aj nahádž sám na zadok ,ak nebudeš chcieť ísť k ujovi doktorovi.:D :D :D
Monika Kováčová
01.10.07,15:39
Dobre, ale tu sa pise iba, ze zamestnavatel MOZE dat zamestnancovi vypoved, nie ze MUSI.

Opat sa skusim opytat. Sme dvaja spolumajitelia s.r.o. a sucasne sme jedinymi zamestnancami. Odmietame sa podrobit akejkolvek lekarskej prehliadke (panicky strach z lekara :) ). Sme to ochotni samozrejme zamestnavatelovi aj podpisat. Co moze robit zamestnavatel (s.r.o.) ak zamestnanec odmietne prehliadku, ktora je nariadena zakonom? Podla mna nic.

Žiaľ, vytrhol si vetu s kontextu: zamestnávateľ môže dať výpoveď iba z dôvodov:

Ďalšie ustanovenia Zákonníka práce hovoria hlavne o povinnosti zamestnávateľa:

§ 147
Povinnosti zamestnávateľa


(1) Zamestnávateľ je v rozsahu svojej pôsobnosti povinný sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci a na ten účel vykonávať potrebné opatrenia vrátane zabezpečovania prevencie, potrebných prostriedkov a vhodného systému na riadenie ochrany práce. Zamestnávateľ je povinný zlepšovať úroveň ochrany práce vo všetkých činnostiach a prispôsobovať úroveň ochrany práce meniacim sa skutočnostiam.

(2) Ďalšie povinnosti zamestnávateľa v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci upravuje osobitný zákon.

Porušenie uvedeného paragrafu môže mať za následok aplikáciu tohto ustanovenia Zákonníka práce:
§ 150
Inšpekcia práce


(1) Inšpekcia práce sa vykonáva podľa osobitného zákona.

(2) Zamestnanci, ktorí sú poškodení porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, môžu podať sťažnosť na príslušnom orgáne inšpekcie práce.

Ale to už by sme preskočili na iný zákon (o inšpekcii práce). Takže zamestnávateľ sa podľa našej legislatívy chráni voči vyšším štátnym kontrolným inštituciám práve výpoveďou, príp. neuzatvorením PP.

V konečnom dôsledku by pri kontrole na to doplatil zamestnávateľ...
mysimis
01.10.07,15:44
mimotemy Na odľahčenie. Sám seba tam dotiahni a ešte si aj nahádž sám na zadok ,ak nebudeš chcieť ísť k ujovi doktorovi.:D :D :D


:D :D a ešte k tomu to musíš aj zaplatiťmimotemy :D
Eulalia
01.10.07,20:02
Dobre, ale tu sa pise iba, ze zamestnavatel MOZE dat zamestnancovi vypoved, nie ze MUSI.

Opat sa skusim opytat. Sme dvaja spolumajitelia s.r.o. a sucasne sme jedinymi zamestnancami. Odmietame sa podrobit akejkolvek lekarskej prehliadke (panicky strach z lekara :) ). Sme to ochotni samozrejme zamestnavatelovi aj podpisat. Co moze robit zamestnavatel (s.r.o.) ak zamestnanec odmietne prehliadku, ktora je nariadena zakonom? Podla mna nic.
Predpokladám, že Ty sám sebe nedáš výpoveď. Ale ak sa zamestnanec nepodrobí lekárskej prehliadke, nemôže zamestnávateľovi preukázať, že spĺňa predpoklady na zastávanie určitého miesta. A ďalší postup Ti tu už Ermon napísala - ak zamestnanec nespĺňa predpoklady, môže mu zamestnávateľ povedať ďakujem a ahoj.
wierdo
01.10.07,20:06
Dobre, ukecali ste ma. Takze sam so sebou rozviazem pracovny pomer a prihlasim sa ako dobrovolne nezamestnany.
Olgica
02.10.07,04:17
Manžel pracuje v kancli a prišla akási tetuša, ktorá zisťovala či má správnu stoličku na ktorej sedí, aké je osvetlenie v kancelárii, že má PC, ktorý nevyhovuje. Keď si toto všetko zapísala, tak sa jej spítal, či ten formulár hodí do koša ešte uňho alebo až vo svojej kancelárii, lebo on o týchto nedostatkoch vie už dávno. Čumela ako puk. Veľmi som sa pobavila na niektorých príspevkoch a je to smutné, že stále niečo na nás vymýšľajú, čo nemá zmysel a ešte aj za to treba zaplatiť.
JAJA11
02.10.07,05:34
Predpokladám, že Ty sám sebe nedáš výpoveď. Ale ak sa zamestnanec nepodrobí lekárskej prehliadke, nemôže zamestnávateľovi preukázať, že spĺňa predpoklady na zastávanie určitého miesta. A ďalší postup Ti tu už Ermon napísala - ak zamestnanec nespĺňa predpoklady, môže mu zamestnávateľ povedať ďakujem a ahoj.

Ale každý má právo voľby lekára a ja sa nechcem dať vyšetriť lekárovi, ktorého mi určí zamestnávateľ, ja dôverujem len svojmu a nechcem aby ďalší lekár poznal môj zdravotný stav. Do zamestnania donesiem potvrdenie, že som schopná vykonávať túto činnosť. :-)) Môže ma preustiť?
JAJA11
02.10.07,05:36
Asi to, čo urobíš, keď ti napr. odmietne podpísať, že je oboznámený s Prevádzkovým poriadkom (HACCP) a zaväzuje sa ho doržiavať...

Ale nie je to obmedzovanie ľudských práv, šikana a v rozpore so zákonom, že každý má právo slobodnej voľby lekára? :rolleyes:
JAJA11
02.10.07,05:53
...
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise[/quote]

Ale on spĺňa, len mu to nepotvrdil ten lekár, ktorého mu určil zamestnávateľ. Čo potom?
Monika Kováčová
02.10.07,06:20
...

Ale on spĺňa, len mu to nepotvrdil ten lekár, ktorého mu určil zamestnávateľ. Čo potom?

nespĺňa, pretože to nepotvrdil lekár, ktorý ma oprávnenie to potvrdiť... O tomto to je... teda o ničom...

a či je to v rozpore s právom slobodnej voľby lekára? Nuž skús ísť na kardiologické vyšetrenie k zubárovi len preto, že máš právo lekára si vybrať....
JAJA11
02.10.07,06:45
nespĺňa, pretože to nepotvrdil lekár, ktorý ma oprávnenie to potvrdiť... O tomto to je... teda o ničom...

a či je to v rozpore s právom slobodnej voľby lekára? Nuž skús ísť na kardiologické vyšetrenie k zubárovi len preto, že máš právo lekára si vybrať....

Ale to nie je dobrý príklad, lebo tú zdravotnú službu robia lekári, ktorí boli predtým obvoďákmi, teda majú rovnaké skúsenosti ako ten môj lekár. :rolleyes:
Ninna
02.10.07,06:47
Ale každý má právo voľby lekára a ja sa nechcem dať vyšetriť lekárovi, ktorého mi určí zamestnávateľ, ja dôverujem len svojmu a nechcem aby ďalší lekár poznal môj zdravotný stav. Do zamestnania donesiem potvrdenie, že som schopná vykonávať túto činnosť. :-)) Môže ma preustiť?
Chcela by som prispieť aj z pohľadu zamestnávateľa k tejto problematike. Nie je to šikana zo strany zamestnávateľa, pretože toto nie sú klasické preventívky. Pracovná zdravotná služba a jej lekár slúži hlavne v prospech zamestnávateľa a má byť prevenciou k chorobám z povolania. Pokiaľ niekto nastúpi k zamestnávateľovi napr. do hlučného prostredia a prinesie vstupnú prehliadku od lekára "len opečiatkovanú", že je zdravý bez vyštrenia- audio a bude mať už v tom čase zápal ucha, a je tendencia že jeho stav sa zhorší v tomto prostrevdí , zamestnávateľ má problém lebo tento stav papierovo nastal v jeho prevádzke pretože zamestnanec nastúpil zdravý!! Bohužiaľ sú medzi nami aj ľudia ktorí nie sú ochotní pracovať a môžu prísť ku peniazom aj takýmto spôsobom! Je to len prevencia a ochrana zamestnávateľa. Skúste sa na tento problém pozrieť aj z tejto strany.
Ninna
02.10.07,06:53
Ale to nie je dobrý príklad, lebo tú zdravotnú službu robia lekári, ktorí boli predtým obvoďákmi, teda majú rovnaké skúsenosti ako ten môj lekár. :rolleyes:
s týmto názorom tiež celkom nesúhlasím lebo napr. polícia už aj v minulosti mala nejakých svojich prac.lekárov, ktorí dbali o ich 100% zdrav.stav a predchádzali chorobám z povolania. Treba si vybrať takých ktorý už v minulosti niečo podobné robili. Keďže lekárov do zdr.služby bolo málo /po nadobudnutí úćinnosti zákona ešte dlho neboli zverejnené mená firiem ktoré dostali oprávnenie od RUVZ/ možno to teraz dajú aj obyčajným obvoďákom a ide to na úkor kvality.
Ninna
02.10.07,06:57
A ešte Vám pripájam link pre zaujímavosť :
http://www.porada.sk/t31201-p2-pracovna-zdravotna-sluzba.html#post442015
JAJA11
02.10.07,07:17
Pokiaľ viem... uvedený zákon, o ktorom je táto diskusia, bol schválený na základe podmienok EÚ... V Rakúsku určite dávno platí... :cool:

Ale to nič nemení na veci, že je to totálna blbosť... :cool:

Ja by som len doplnila, stačilo, aby v zákone bolo určené, aké vyšetrenia treba spraviť zamestnancovi pri nástupe, resp. ukončení pracovného pomeru. Možno by si mohol každý zamestnávateľ určiť podľa povahy svojho zamestnania o aké vyšetrenia pre zamestnanca má záujem a obvodný lekár by to zabezpečil. Predsa ten lekár je svojprávny a potvrdí aký zdravotný stav zamestnanec má či už pri nástupe alebo ukončení pracovného pomeru. Načo na to musí byť špeciálny lekár? :rolleyes:
Ninna
02.10.07,07:26
Ja by som len doplnila, stačilo, aby v zákone bolo určené, aké vyšetrenia treba spraviť zamestnancovi pri nástupe, resp. ukončení pracovného pomeru. Možno by si mohol každý zamestnávateľ určiť podľa povahy svojho zamestnania o aké vyšetrenia pre zamestnanca má záujem a obvodný lekár by to zabezpečil. Predsa ten lekár je svojprávny a potvrdí aký zdravotný stav zamestnanec má či už pri nástupe alebo ukončení pracovného pomeru. Načo na to musí byť špeciálny lekár? :rolleyes:
Nechcem uraziť žiadneho lekára ale ako môže potvrdiť 100% zdravotný stav keď sa mu potvrdenie vystaví sestrička bez toho aby lekára vôbec zamestnanec videl. A to nie je ojedinelý prípad!
modralienka
02.10.07,07:37
Ninna, nam je to vsetkym jasne, ze to ma aj svoje dobre stranky ;) my len frfleme, ze to cele nejak smrdi.
JAJA11
02.10.07,07:50
Nechcem uraziť žiadneho lekára ale ako môže potvrdiť 100% zdravotný stav keď sa mu potvrdenie vystaví sestrička bez toho aby lekára vôbec zamestnanec videl. A to nie je ojedinelý prípad!

Ale znova stačilo lekárom zo zákona nariadiť, že tú prehliadku musia spraviť podľa zákona a ak to tak nespravia, dostanú pokutu. Veď aj tak to časom bude prebiehať tak, že sa to stane rutinou. A čo so zamestnancami, ktorí k nám nastúpia na 3 dni. Všetko to zaplatíme a oni odídu. A pri dnešnej fluktuácii určitých ľudí nebudú to stíhať ani títo. Viete si predstaviť ako dlho by musel ten zamestnanec chodiť po vyšetreniach, aby som mala istotu, že je 100 % zdravý? A ako ten úplne cudzí lekár, ktorý nepozná môj zdravotný stav tak ako ho pozná obvodný lekár, zistí všetky moje choroby. Čo ak mu o nich nepoviem? (Budem si myslieť, že sú nepodstatné.) A každý zamestnávateľ bude mať iného lekára, takže ten fluktuant bude viac na zdravotných vyšetreniach ako v práci. Jeho obvoďák by vedel, že bol u neho pred 2 týždňami a mohol by mu v tej chvíli vystaviť potvrdenie o zdravotnom stave pre ďalšieho zamestnávateľa bez toho, aby ho znovu posielal po odborných lekároch. :rolleyes:
Monika Kováčová
02.10.07,07:55
JAJA11 máš pravdu, ale zákonodarcov to nezaujíma.... Raz to je v zákone a hotovo, musí sa zamestnávateľ prispôsobiť. A toto nie je jediný nezmyselný zákon: napr. PZPMV - na čo ti je? Môžeš predsa jazdiť bez nehody, veď ti dali vodičák, načo si máš platiť poistenie? No musíš, pretože to nikoho nezaujíma... čo ak náhodou, rovnako je to s tou náhodou aj pri tomto zákone... a vymenovať sa dá aj ďalej... Načo robíme hlásenia o alkohole na colnicu? Na nič... absolútne na nič...
Ninna
02.10.07,08:04
Ale znova stačilo lekárom zo zákona nariadiť, že tú prehliadku musia spraviť podľa zákona a ak to tak nespravia, dostanú pokutu. Veď aj tak to časom bude prebiehať tak, že sa to stane rutinou. A čo so zamestnancami, ktorí k nám nastúpia na 3 dni. Všetko to zaplatíme a oni odídu. A pri dnešnej fluktuácii určitých ľudí nebudú to stíhať ani títo. Viete si predstaviť ako dlho by musel ten zamestnanec chodiť po vyšetreniach, aby som mala istotu, že je 100 % zdravý? A ako ten úplne cudzí lekár, ktorý nepozná môj zdravotný stav tak ako ho pozná obvodný lekár, zistí všetky moje choroby. Čo ak mu o nich nepoviem? (Budem si myslieť, že sú nepodstatné.) A každý zamestnávateľ bude mať iného lekára, takže ten fluktuant bude viac na zdravotných vyšetreniach ako v práci. Jeho obvoďák by vedel, že bol u neho pred 2 týždňami a mohol by mu v tej chvíli vystaviť potvrdenie o zdravotnom stave pre ďalšieho zamestnávateľa bez toho, aby ho znovu posielal po odborných lekároch. :rolleyes:
Áno môžem potvrdiť že je to finančná záťaž a mnohokrát zbytočná. Ešte nestačí prísť ani fa za vstupnú prehliadku zamestnanca a už odchádza v skúšobnej dobe. Je to hrozné. Na všetko vždy doplatí a zaplatí zamestnávateľ. :mad:
JAJA11
02.10.07,08:31
JAJA11 máš pravdu, ale zákonodarcov to nezaujíma.... Raz to je v zákone a hotovo, musí sa zamestnávateľ prispôsobiť. A toto nie je jediný nezmyselný zákon: napr. PZPMV - na čo ti je? Môžeš predsa jazdiť bez nehody, veď ti dali vodičák, načo si máš platiť poistenie? No musíš, pretože to nikoho nezaujíma... čo ak náhodou, rovnako je to s tou náhodou aj pri tomto zákone... a vymenovať sa dá aj ďalej... Načo robíme hlásenia o alkohole na colnicu? Na nič... absolútne na nič...

Znovu si dovolím nesúhlasiť: PZPMV je predsa na to, že ak spôsobím dopr.nehodu a som nesolventná, tak aspoň ten, ktorý je v tom nevinne dostane od poisťovne peniaze - nik sa nemusí obávať, že zostane bez náhrady. Ak sa však chcem poistiť aj ja pre takýto prípad, tak je to už dobrovoľné - poistím sa na základe vlastného rozhodnutia a zváženia. A takto by to možno malo byť aj pri tomto zákone. Ak si chce zamestnávateľ zabezpečiť takéto prehliadky, nech mu je to umožnené, ale prečo nasilu a pre všetkých. Veď každý vie zvážiť mieru rizika svojho zamestnania. Stále nevidím ich význam. Bezpečnosť na pracovisku je dodržiavaná, zamestnanci chodia k lekárovi každý rok na prehliadku, tí ktorí pracujú v hluku aj na ušné. Iné vyšetrenia ako mi poskytne obvodný lekár (ak je to zodpovedný lekár) ani nepotrebujeme. :rolleyes: Ten špeciálny dokonca ani nebude vedieť ak ochoriem počas roka a pôjdem len k svôjmu obvodnému, že sa mi zdravotný stav zhoršil a možno už nebudem môcť vykonávať svoju prácu, pokiaľ mu to ja nenahlásim.
Aspoň jeden príklad, ktorý by ma presvedčil, že to má nejaký význam.
(mimotemy Pravdaže si to všetko zariadime tak ako to zákon prikazuje, ale predpokladám, že to skončí asi tak ako zákon o registračných pokladniach - všetci sme si ich museli nakúpiť (aj keď sme platby prijímali len cez faktúry a potom nám trčala v kancelárii, kým sme ju za smiešnu sumu nepredali - ale niekto sa veľmi pekne nabalil)
Ninna
02.10.07,09:37
Zmôžeme proti tomu niečo?
Chceš nechceš musíš!! Mali sme študovať za lekárov...
Myšlienka riešenia problému je vždy dobrá, ale koniec nedomyslený- ako vždy!
ajobs
02.10.07,10:52
Ja si osobne myslím, že s tými praktickými (predtým obvodnými) lekármi to bude tak, že zamestnanci samozrejme zostanú tam, kde sú doteraz. Firma, s ktorou bude mať niekto zmluvu o PZS predsa s týmito lekármi uzatvorí tiež zmluvy (dohody) a budú vykonávať preventívne (a iné-podľa potreby) prehliadky tak, ako je to v súčasnosti.
Pri uzatváraní zmluvy by som si takúto podmienku pre príslušnú pracovno-zdravotnú firmu zakomponoval ako nevyhnutnosť.
Maxinka
03.10.07,06:46
Na uvedenej stránke máš biele okienko v ktorom sa pohybujú rôzne príspevky a tam je aj zoznam firiem oprávnených vykonávať pracovnú lekársku službu. Vyber si podľa svojho bydliska tú, ktorá Ti je najbližšia, spoj sa s nimi a požiadaj ich o uvedenú službu.
Takže ja som toto urobila, našla som si nejakú polikliniku, písala som tam a oni sa mi do dnešného dňa neozvali.
Ja neviem čo mám robiť - mám zavolať na príslušnú hygienu a tam sa opýtať alebo čo ste VY robili aby ste to už mali v priadku?
A s tými lek. prehliadkami - mám poslať zamestnancov na lek. prehliadku k svojim lekárom alebo musia ísť k nejakým iným?
Prosím poradťe:o
ajobs
03.10.07,07:27
Takže ja som toto urobila, našla som si nejakú polikliniku, písala som tam a oni sa mi do dnešného dňa neozvali.
Ja neviem čo mám robiť - mám zavolať na príslušnú hygienu a tam sa opýtať alebo čo ste VY robili aby ste to už mali v priadku?
A s tými lek. prehliadkami - mám poslať zamestnancov na lek. prehliadku k svojim lekárom alebo musia ísť k nejakým iným?
Prosím poradťe:o

Na polikliniky nepíš, tam sa tvoje listy stratia, radšej by som sa orientoval na súkromné firmy - tie ti určite odpovedia a aj s cenou budú prijateľnejší.
Pokiaľ ide o lekárske prehliadky - môj názor viď o príspevok vyššie.
KvetkaK
03.10.07,07:38
Napíšem Vám k tomu, čo mi na to povedal jeden pán čo to chodí kontrolovať. Lebo som mala na neho kontakt, že tú službu poskytuje ale bolo to inak, on to chodí kontrolovať. Opýtal sa ma, že koľko máme zamestnancov. Povedala som dvoch. A on na to, aby sme sa s tým ani nezaťažovali, že oni chodia teraz po veľkých firmách a že ich nejako malé firmy nezaujímajú, aby som svojho šéfa ukludnila. No ale čo potom, keď náhodou prídu a my to mať nebudeme:(.
Maxinka
03.10.07,08:31
Na polikliniky nepíš, tam sa tvoje listy stratia, radšej by som sa orientoval na súkromné firmy - tie ti určite odpovedia a aj s cenou budú prijateľnejší.
Pokiaľ ide o lekárske prehliadky - môj názor viď o príspevok vyššie.
Ďakujem - a prosím tie súkromné firmy nájdem kde?
duficek
03.10.07,08:48
Napíšem Vám k tomu, čo mi na to povedal jeden pán čo to chodí kontrolovať. Lebo som mala na neho kontakt, že tú službu poskytuje ale bolo to inak, on to chodí kontrolovať. Opýtal sa ma, že koľko máme zamestnancov. Povedala som dvoch. A on na to, aby sme sa s tým ani nezaťažovali, že oni chodia teraz po veľkých firmách a že ich nejako malé firmy nezaujímajú, aby som svojho šéfa ukludnila. No ale čo potom, keď náhodou prídu a my to mať nebudeme:(.
zatial na to nemysli. teraz si zgustnu na velych firmach a ked uz nebude co ryzovat, spomenu si na zabudnutych "drobnych" zamestnavatelov no a potom zacne ta prava ryzovacka :)

alebo sa naozaj oplati na to nemysliet a s kontrolou sa potom dohodnut na pokute, ktora moze byt nizsia ako keby sa platilo poctivo cely rok :)
katkaj
03.10.07,08:54
Akosi som sa v tej veľkej kope nedoriešených vecí ešte neprepracovala k tomuto problému, a asi sa ani v blízkej dobe neprepracujem ;)

Naozaj gratulujem všetkým úradníkom ktorí vymýšľajú takéto "pikošky"
modralienka
03.10.07,09:49
... on na to, aby sme sa s tým ani nezaťažovali, že oni chodia teraz po veľkých firmách a že ich nejako malé firmy nezaujímajú, aby som svojho šéfa ukludnila. No ale čo potom, keď náhodou prídu a my to mať nebudeme:(...


ja by som to neriskovala, ved ked pride kontrola a dostanete pokutu, sef ta zvozi, v horsom pripade ti to zosobni, lebo si ho na to neupozornila :(
cathyc
03.10.07,10:06
Len aby to nebolo tak, že veľké firmy sa kontrolovať nebudú, alebo pomenej , úradníčkovia si s radosťou im vlastnou zgustnú práve na tých menších firmičkách. Tam je dosť veľký predpoklad, že sa chybička vlúdila ,ako vo firme, ktorá disponuje množstvom právnikov a iných ochráncov zamestnávateľa.
V tomto štáte platí jedna zaujímavá vec - ak nie sú korunky, dá sa príkaz štátnym inštitúciám DÚ, PZ a iné , aby zväčšili okruh kontrolovaných a postihovaných subjektov a peniažky sa zrazu začnú sypať.
Jeden príklad za všetky: DÚ istého času dávalo pokuty za neskoré odovzdanie hlásenia, alebo prehľadu len subjektom, ktoré na tých tlačivách vykazovali nenulové stavy. Pracovníčka DÚ ma upozornila na to, že pokiaľ sa nesplní kvóta na výber budú do postihu zaradené aj subjekty, ktoré vykázali nulové stavy.
Dopravná polícia má dokonca na rok dopredu presne stanovenú výšku pokút, ktoré musia vybrať. Takže sa tu automaticky ráta s tým, že ľudia budú predpisy porušovať a keď to bude v nedostatočnom množstve - veď sa niečo na každom nájde.
A potom, že ma má život v tejto krajine baviť.:D :D :D
mysimis
03.10.07,10:11
Ďakujem - a prosím tie súkromné firmy nájdem kde?

Maxinka tu sú tie firmy:
Zoznam firiem oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby

ZOZNAM FIRIEM
oprávnených vykonávať činnosti pracovnej zdravotnej služby

podľa § 10 ods. 7 písm. a) zákona č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve

a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa § 21 ods. 9 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
























Por.
čís.
Názov firmy
Adresa
Číslo oprávnenia
Dátum vydania
Platnosť do


1.
TeamPrevent, s.r.o.
Vajnorská 40
832 63 Bratislava
OPPL-5000/2006-Oj
8.8.2006
31.8.2011


2.
ProBenefit, s.r.o.
Okružná 1427/52
020 01 Púchov
OPPL-5036/2006-Oj
10.8.2006
31.8.2011


3.
Zdravie pri práci, s.r.o.
Svätoplukova 16
949 01 Nitra
OPPL-5347/2006-Oj
6.9.2006
30.9.2011


4.
ProCare, s.r.o.

oprávnenie odobraté rozhodnutím ÚVZ SR
(viď por. č. 57)
Priemyselná 12
965 63 Žiar nad Hronom

OPPL-5214/2006-Oj


OPPL-5451/2007-Oj
6.9.2006
30.9.2011

25.5.2007


5.
Priemyselné zdravotnícke centrum Slovnaft, a.s.
Vlčie hrdlo 49
821 07 Bratislava
OPPL-5512/2006-Oj
6.9.2006
30.9.2011


6.
Pavel Jakubis - OHS
972 02 Opatovce
nad Nitrou 256
OPPL-5438/2006-Oj
8.9.2006
30.9.2011


7.
NOVAPHARM, s.r.o.
Klemensova 7
811 09 Bratislava
OPPL-5519/2006-Oj
18.9.2006
30.9.2011


8.
DUSLO, a.s.
Administratívna
budova, ev.č. 1236
927 03 Šaľa
OPPL-5589/2006-Oj
19.9.2006
30.9.2011


9.
FM Consulting,
spol. s r.o.
Ružová 1779/9
020 01 Púchov
OPPL-5440/2006-Oj
21.9.2006
30.9.2011


10.
BIO - FIT, s.r.o.
SNP 36
914 51 Trenčianske Teplice
OPPL-5722/2006-Oj
21.9.2006
30.9.2011


11.
ERGOMED s.r.o.
Trieda SNP 48/A
040 11 Košice
OPPL-5724/2006-Oj
2.10.2006
31.10.2011


12.
MEDICHEM, s.r.o.
Štúrova 11
811 01 Bratislava
OPPL-6098/2006-Oj
4.10.2006
31.10.2011


13.
Železničné zdravotníctvo Košice, s. r. o.
Masarykova 9
040 01 Košice
OPPL-6077/2006-Oj
6.10.2006
31.10.2011


14.
TOP - MED, a.s.
Borská 6
841 04 Bratislava
OPPL-6140/2006-Oj
16.10.2006
31.10.2011


15.
Medicentrum MUDr. Pavel Slanina s.r.o.
Hviezdoslavova 469/33
979 01 Rimavská Sobota
OPPL-5968/2006-Oj
19.10.2006
31.10.2011


16.
ROMED s.r.o.
Hlavná 452
049 22 Gemerská Poloma
OPPL-6276/2006-Oj
20.10.2006
31.10.2011


17.
MEDI RELAX M+M s.r.o.
Hollého 14
903 01 Senec
OPPL-6189/2006-Oj
24.10.2006
31.10.2011


18.
Profmed s.r.o.
Poliklinika Q
Rúbanisko II
984 03 Lučenec
OPPL-5990/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


19.
MEDISON, s.r.o.
Obchodná 16
040 11 Košice
OPPL-6233/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


20.
BIONORMA, s.r.o.
Gagarinova 773/5
018 51 Nová Dubnica
OPPL-6480/2006-Oj
25.10.2006
31.10.2011


21.
Nemocničná a.s.
1. mája 41
902 01 Pezinok
OPPL-6539/2006-Oj
7.11.2006
30.11.2011


22.
Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice
Rastislavova 43
041 90 Košice
OPPL-5421/2006-Oj
8.11.2006
30.11.2011


23.
MEDIREX - medicínske centrum, s.r.o.
Hattalova12/C
831 03 Bratislava
OPPL-6368/2006-Oj
13.11.2006
30.11.2011


24.
PaLS s.r.o.
Konštantínova 17
080 01 Prešov
OPPL-6792/2006-Oj
20.11.2006
30.11.2011


25.
Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica
Lúčna 57
040 15 Košice - Šaca
OPPL6895/2006-Oj
30.11.2006
30.11.2011


26.
OHS, s.r.o.
972 02 Opatovce nad Nitrou 256
OPPL-7185/2006-Oj
30.11.2006
30.11.2011


27.
MUDr. Žáková s.r.o.


oprávnenie odobraté rozhodnutím ÚVZ SR
Opatovská 41
911 01 Trenčín


OPPL-7249/2006-Oj





OPPL-4573/2007-Oj

1.12.2006

31.12.2011



17.4.2007

28.
Komerčná zdravotná kancelária s.r.o.
Pod Tobolou 1
949 05 Nitra
OPPL-7363/2006-Oj
4.12.2006
31.12.2011


29.
NEW TECH SLOVAKIA, a.s.
Ružová dolina 6
821 08 Bratislava
OPPL-8105/2006-Oj
27.12.2006
31.12.2011


30.
Nemocnica s poliklinikou Levice, n.o.
ul. SNP č. 19
934 01 Levice
OPPL-7942/2006-Oj
27.12.2006
31.12.2011


31.
BE-SOFT a.s.
Štúrova 6
040 01 Košice
OPPL-7215/2006-Oj
30.12.2006
31.12.2011


32.
MEDFIN, družstvo
Nobelova 18
831 02 Bratislava
OPPL-360/2007-Oj
10.1.2007
31.1.2012


33.
Slovenská zdravotnícka univerzita
Limbová 12
833 03 Bratislava
OPPL-418/2007-Oj
10.1.2007
31.1.2012


34.
PRO BIOS spol. s r.o.
neštátna poliklinika
Ružová dolina 21
821 09 Bratislava
OPPL-1262/2007-Oj
16.1.2007
31.1.2012


35.
Nemocnica Ministerstva obrany SR, a.s.
Cesta na Červený most 1
833 31 Bratislava
OPPL-1428/2007-Oj
25.1.2007
31.1.2012


36.
PRAKTIK - NZZ, s.r.o.
Mudroňova 10
036 01 Martin
OPPL-651/2007-Oj
29.1.2007
31.1.2012


37.
MEDCENTRUM, s.r.o.
J. Milca 33
010 01 Žilina
OPPL-672/2007-Oj
17.1.2007
31.1.2012


38.
Nemocnice a polikliniky, n.o.
Záhradnícka 46
821 08 Bratislava
OPPL-1451/2007-Oj
26.1.2007
31.1.2012


39.
HAS centrum, s.r.o.
Nedožerská cesta 7
971 01 Prievidza
OPPL-161/2007-Oj
2.2.2007
28.2.2012


40.
Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok
ul. gen. Miloša Vesela č. 21
034 26 Ružomberok
OPPL-1864/2007-Oj
7.2.2007
28.2.2012


41.
Salus - EC, s.r.o.
Študentská 17
960 01 Zvolen
OPPL-1866/2007-Oj
13.2.2007
28.2.2012


42.
ŽILPO s.r.o.
Vysokoškolákov 31
010 08 Žilina
OPPL-1526/2007-Oj
22.2.2007
28.2.2012


43.
KRANKAS s.r.o.
Bratislavská 1
010 01 Žilina
OPPL-1867/2007-Oj
23.2.2007
28.2.2012


44.
MEDISON PLUS, s.r.o.
Nová 1230
908 01 Kúty
OPPL-2476/2007-Oj
23.2.2007
28.2.2012


45.
Medicínske centrum ZUNZ s.r.o.
Mládežnícka 2174
017 01 Považská Bystrica
OPPL-2731/2007-Oj
26.2.2007
28.2.2012


46.
Martinská fakultná nemocnica
Kollárova 2
036 59 Martin
OPPL-1727/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


47.
Revúcka medicínsko-humanitná n.o.
Litovelská 25
050 01 Revúca
OPPL-1978/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


48.
ALW, s.r.o.
Stummerova 1059/109
955 01 Topoľčany
OPPL-2475/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


49.
Inštitút bezpečnosti práce, s.r.o.
J. Stanislava 1
841 05 Bratislava
OPPL-1977/2007-Oj
27.2.2007
28.2.2012


50.
zdravotka - PZS, s.r.o.
Budovateľov 1/4
036 01 Martin
OPPL-2946/2007-Oj
16.3.2007
31.3.2012


51.
Medicínske centrum Nitra, spol. s r.o.
Fatranská 12
949 01 Nitra
OPPL-3093/2007-Oj
16.3.2007
31.3.2012


52.
Súkromné zdravotné stredisko - TOKYWILL, s.r.o.
Jána Mazúra 28
036 01 Martin
OPPL-3403/2007-Oj
19.3.2007
31.3.2012


53.
EUROTRADE SLOVAKIA, s.r.o.
J. Jiskru 8
960 03 Zvolen
OPPL-3838/2007-Oj
20.3.2007
31.3.2012


54.
Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A.Reimana Prešov
Hollého 14
081 81 Prešov
OPPL-1694/2007-Oj
23.3.2007
31.3.2012


55.
MED - AID s.r.o.
066 01 Lackovce 38
OPPL-2555/2007-Oj
4.4.2007
30.4.2012


56.
MEDCARE, s.r.o.
Javorinská 401/11
915 01 Nové Mesto nad Váhom
OPPL-3840/2007-Oj
4.4.2007
30.4.2012


57.
HMO Slovakia, a.s.

zmena obchodného mena na:
ProCare, a.s.
Einsteinova 21/3692
851 01 Bratislava



OPPL-4235/2007-Oj

4.4.2007

30.4.2012

58.
Ergomed ProCare, s.r.o.
Trieda SNP 48/A
040 01 Košice
OPPL-4392/2007-Oj
5.4.2007
30.4.2012


59.
Letecká vojenská nemocnica, a.s.
Murgašova 1
040 86 Košice
OPPL-4175/2007-Oj
20.4.2007
30.4.2012


60.
BENEFICA, s.r.o.
J. Murgaša 32/3
971 01 Prievidza
OPPL-4645/2007-Oj
23.4.2007
30.4.2012


61.
PZS5, s.r.o.
Štefánikova 2
071 01 Michalovce
OPPL-4491/2007-Oj
24.4.2007
30.4.2012


62.
GHP Medical Services, s.r.o.
Okružná 1297/52
071 01 Michalovce
OPPL-4897/2007-Oj
26.4.2007
30.4.2012


63.
Služby pre zdravie v práci, s.r.o.
Vansovej 1
080 01 Prešov


OPPL-5291/2007-Oj
18.5.2007
31.5.2012


64.
PZS, s.r.o.
Československej armády 20/1632
974 01 Banská Bystrica


OPPL-5679/2007-Oj
18.6.2007
30.6.2012


65.
Ivan Stolár - Servis a predaj hasiacich prístrojov a hydrantov, vedenie PO a BOZP
Hollého 367
034 95 Likavka


OPPL-6343/2007-Oj
2.7.2007 31.7.2012


66.
JUMA Trenčín, s.r.o.
Pred poľom 1652
911 01 Trenčín


OPPL-6338/2007-Oj
4.7.2007
31.7.2012


67.
Euromedix consulting, s.r.o.
Prievozská 6
821 06 Bratislava


OPPL-5973/2007-Oj
6.7.2007
31.7.2012


68.
BOZPO, s.r.o.
Nadjazdná 4
971 01 Prievidza


OPPL-6109/2007-Oj
11.7.2007
31.7.2012


69.
ENSARA, s.r.o.
Štefánikova 95
921 01 Piešťany


OPPL-6547/2007-Oj
25.7.2007
31.7.2012


70.
MEDIRESC, s.r.o.
Jesenského 69
943 01 Štúrovo


OPPL-6513/2007-Oj
25.7.2007 31.7.2012


71.
Nemocnica A. Leňa Humenné, n.o.
Nemocničná 7
066 01 Humenné


OPPL-6737/2007-Oj
26.7.2007
31.7.2012


72.
PRO SANUS, a.s.
Daxnerovo nám. 3
821 04 Bratislava


OPPL-6866/2007-Oj
26.7.2007
31.7.2012


73.
THYROCOM, s.r.o
Kalinčiaka 772/23
052 01 Spišská Nová Ves


OPPL-7056/2007-Oj
21.8.2007
31.8.2012


74.
PZS SM - Práca a zdravie, s.r.o.
Saleziánov 1284/8
071 01 Michalovce


OPPL-7604/2007-Oj
24.8.2007 31.8.2012

























http://www.uvzsr.sk/pics/back.gif (javascript: history.back())
dobsony
03.10.07,15:17
No viete dobre že mám Vás.:) Ani som netušila takom peknom zákone až dovtedy, ako som našla v porade. Ale skoro som odpadla:eek: a keď som povedala klientovi , ktorí je zamestnávateľ 8 zamestnancov aj on skoro odpadol.A keď som pýtala od inej účtovníčke tak ani ona o tomto zákone nevedela.:confused: Ešte raz Vám ďakujem že nás informujete a ideme skúsiť vyriešiť aj tento problém.:mee: :mee: :mee:
Eulalia
03.10.07,18:02
Mysimis, máš to u mňa:) Ten zoznam, čo si sem hodila, ma presvedčil, že ten, kto u nás vyberal firmu a podpisoval zmluvu, si vybral kamoša. Keď mi doniesol zmluvu, tvrdil, že u nás taká firma nie je. Vďaka Tebe viem, že je aj u nás.:eek:
Jana Motyčková
04.10.07,06:23
Mysimis, máš to u mňa:) Ten zoznam, čo si sem hodila, ma presvedčil, že ten, kto u nás vyberal firmu a podpisoval zmluvu, si vybral kamoša. Keď mi doniesol zmluvu, tvrdil, že u nás taká firma nie je. Vďaka Tebe viem, že je aj u nás.:eek:
Piešťanská firma má oprávnenie až od 25.7. možno to bolo tým.
(to len tak miochodom)
Black
09.10.07,12:54
jakut
10.10.07,13:01
Ja to tiež chodím kontrolovať a musím sa priznať , že je to tak ako to tebe povedal "ten pán" tlačíme do toho veľké firmy a hlavne tie, kde máme vyhlásené rizikové práce. Ani my zatiaľ nevieme čo bude ďalej, aby sme si kryli chrbát - legislatívne dávame "zatiaľ" do záznamov z kontrol poučenie o tejto povinnosti. Pokutu sme zatiaľ nedali nikomu, lebo je nemysliteľné aby si nejaká krajčírka - živnostníčka a jej podobní zriaďovali, alebo zabezpečovali PZS. Myšlienka PZS na začiatku bola dobrá. PZS mali ukončiť búchanie pečiatok z prehliadok lekármi bez akýchkoľvek vyšetrení, predchádzať tak vzniku chorobám z povolania a zabezpečiť hlavne prevenciu pracujúcich ľudí. Nejako sa ale zvrtlo na tvrdý biznis. Na PZS - kách zarobia hlavne bývali lekári a odborníci na preventívne pracovné lekárstvo z RÚVZ. Po vzniku PZS totiž RÚVZ - hygieny ostali bez týchto odborníkov, pretože väčšina prešla - alebo si vytvorili PZS ,mali na to kvalifikácie a spĺňali predpoklady. Splnenie podmienok na vytvorenie PZS nie je jednoduché potrebné špecializácie nemá každý lekár - aj pre to je ich tak málo - okolo 75 na celom SK. PZS prešli do oboch zákonov 124 aj 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije - môj názor. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.
P.S. Najväčšiu PZS vraj vlastní PENTA´.
jakut
10.10.07,13:04
Ja to tiež chodim kontrolovať a musím sa priznať , že je to tak ako to tebe povedal "ten pán" tlačíme do toho veľké firmy a hlavne tie, kde máme vyhlásené rizikové práce. Ani my zatiaľ nevieme čo bude ďalej, aby sme si kryli chrbát - legislatívne dávame "zatiaľ" do záznamov z kontrol poučenie o tejto povinnosti. Pokutu sme zatiaľ nedali nikomu, lebo je nemysliteľné aby si nejaká krajčírka - živnostníčka a jej podobní zriaďovali, alebo zabezpečovali PZS. Myšlienka PZS na začiatku bola dobrá. PZS mali ukončiť búchanie pečiatok z prehliadok lekármi bez akýchkoľvek vyšetrení, predchádzať tak vzniku chorobám z povolania a zabezpečiť hlavne prevenciu pracujúcich ľudí. Nejako sa ale zvrtlo na tvrdý biznis. Na PZS - kách zarobia hlavne bývali lekári a odborníci na preventívne pracovné lekárstvo z RÚVZ. Po vzniku PZS totiž RÚVZ - hygieny ostali bez týchto odborníkov, pretože väčšina prešla - alebo si vytvorili PZS ,mali na to kvalifikácie a spĺňali predpoklady. Splnenie podmienok na vytvorenie PZS nie je jednoduché potrebné špecializácie nemá každý lekár - aj pre to je ich tak málo - okolo 75 na celom SK. PZS prešli do oboch zákonov 124 aj 355/2007 ľahko, zamestnávatelia jednoducho nevedeli o čo ide a koľká bije - môj názor. Držalo sa to pod pokrievkou, inak by to nikdy, aspoň nie v takejto forme, neprešlo.
P.S. Najväčšiu PZS vraj vlastní PENTA´.
oriesok
10.10.07,13:26
O tomto UNIKÁTE uz viem nejaký týždeň, aj som už zaregistrovala iniciatívu vzniknutej firmy, ktorá sa chce starať o našich zamestnancov a poslala nám svoju cenovú ponuku.To zírame, aká iniciatíva od zdravotníctva, zase to je spôsob ako si naháňajú kšefty-povinne nás zazmluvnia.a majú postarané o pravidelné.
Net
10.10.07,13:35
Ty kokos, to mi je ........ :D :D :D

To ako ked mam zamestnancov, teda jedneho, ktory pracuje iba v terene, mam zakazdym nechat skontrolovat prevadzku do ktorej sa vybral?

Jedine nase pracovne stretnutia su tak akurat pri pive alebo u mna doma. Zeby som hygienikovi nechal skontrolovat moj barak? No moja obyvacka je hygienicka dost. Na to odbornika nepotrebujem, staci mi upratovanim posadnuta frajerka. :cool:

Jedine co mam je sidlo firmy, moj byt. Nemame ziadnu ''oficialnu prevadzku''. Takze sa za prevadzku povazuje sidlo firmy.

To mi je kravina. Kto bol predkladatel? Nasa stara dobra znama teta?
zuziii
10.10.07,16:18
Zdravim Vas,
tak som si poctivo precitala vase prispevky a neviem, co si o tom celom mysliet. Mam taky pocit, ze sa nieco "pod pokrievkou" schvalilo a ked sa casom ukaze co sa vlastne schvalilo, tak sa bude novelizovat ako nedavno zakon o registrature. Mozno by stalo zato nakopnut media a novinarov, nech nam vsetkym povedia a otvoria oci, aky mame zase "zaujimavy" zakon!
IVETA N
10.10.07,19:10
Ahojte, prečítala som si aj já Vaše príspevky v tejto téme a chcela by som to zhruba zhrnuť ak som niečo zabudla / preto tento môj príspevok doplňte ma prosím verím , že to pomôže aj viacerím,lebo už mám dosť platenia pokút za niektoré nezmyselné zákony /

1.zamestnávateľ aj keď má len jedného zamestnanca musí do konca roka 2007 uzatvoriť zmluvu z FIRMOU OPRAVNENOU VYKONÁVAŤ ČINNOSŤ PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY.

2. Vypracovať zaradenie svojich činnosti podľa mieri rizika faktorov pracovneho prostredia do KATEGÓRIÍ.

3.Zabezpečiť na vlastné náklady lekársku preventívnu prehliadku v pravidelných intervaloch pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na riziko v práci.Noví zamestnanci absolvovať vstupnú prehliadku pred nástupom do zamestnania .
Zita5
10.10.07,19:24
Ahojte, prečítala som si aj já Vaše príspevky v tejto téme a chcela by som to zhruba zhrnuť ak som niečo zabudla / preto tento môj príspevok doplňte ma prosím verím , že to pomôže aj viacerím,lebo už mám dosť platenia pokút za niektoré nezmyselné zákony /

1.zamestnávateľ aj keď má len jedného zamestnanca musí do konca roka 2007 uzatvoriť zmluvu z FIRMOU OPRAVNENOU VYKONÁVAŤ ČINNOSŤ PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY.

2. Vypracovať zaradenie svojich činnosti podľa mieri rizika faktorov pracovneho prostredia do KATEGÓRIÍ.

3.Zabezpečiť na vlastné náklady lekársku preventívnu prehliadku v pravidelných intervaloch pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na riziko v práci.Noví zamestnanci absolvovať vstupnú prehliadku pred nástupom do zamestnania .

Nadviažem na bod 1/ diskutovala na túto tému s mojou bezpečnostnou techničkou , ktorá pracuje pre nás na dohodu . Povedala mi , že bola osobne na NIP ohľadne tejto záležitosti a bavili sa tam o firmách , ktoré majú len jedného až troch zamestnancov . Povedala mi , že inšpektorát takéto malé firmy nebudú za to pokutovať /neviem čo bude na tom pravdy / a vo firme kde je len jeden zamestnanec alebo dvaja , že je potrebné aby išiel k svojmu obvodnému doktorovi na vyšetrenie a na potvrdení by mal mať napr. schopný práce v II.rizikovej skupine .

Toto potvrdenie bude stačiť a taká firma nemusí mať uzatvorenú zmluvu s Pracovnou zdravotnou Službou .


Nečítala som predošlé príspevky, takže možno tu už to aj niekto uviedol , ale mne bola podaná takáto informácia a vzhľadom k tomu že dotyčná bezpečnostná technička je u nás platená každý mesiac paušálne , nechávam to na ňu aj v prípade kontroly .Ak by niečo hrozilo , tak nech sa potom obracia .

Neviem čo Vy na to ?
IVETA N
10.10.07,19:33
čítala som všetky príspevky v tejto téme lenže ich je tu tak veľa ,ze som si dovolila spraviť taký malý ,,vícuc,, dúfam,že som to všetko pochopila správne a nikoho nepomýlim.
Vieš ZITKA 5 jedno je povedať ale v globále keď príde rada aj na malé firmy tak Ti kontrolóri povedia,že neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje

IVETA N
Zita5
10.10.07,19:44
čítala som všetky príspevky v tejto téme lenže ich je tu tak veľa ,ze som si dovolila spraviť taký malý ,,vícuc,, dúfam,že som to všetko pochopila správne a nikoho nepomýlim.
Vieš ZITKA 5 jedno je povedať ale v globále keď príde rada aj na malé firmy tak Ti kontrolóri povedia,že neznalosť zákona nikoho neospravedlňuje

IVETA N

Som si plne vedomá toho , že neznalosť zákona neospravedlňuje , ale v tomo prípade to nechávam na našu bezpečnostnú techničku .