Karuna
29.05.07,19:10
Pre aké položky-doklady z účt. denníka je potrebné viesť evidenciu pohľadávok a záväzkov ? Týka sa táto evidencia aj bežných nákupov cez pokladňu?
betka
29.05.07,17:15
Ak vystavíte FA za predaj tovarov a služieb, ide o Vašu pohľadávku voči odberateľovi. Zaevideujete si ju do knihy pohľadávok. Uhrada pohľadávky sa zaúčtuje do peňažného denníka (PD)buď v hotovosti cez príjmový pokl.doklad, alebo úhrada cez účet. V PD účtujeme každý pohyb peňažných prostriedkov.

Závazok: Ak nakúpite nejaký tovar, službu. Zaevidujete si ho do knihy závazkov. Ke´závazok uhradíte, úhrada sa Vám premietne do PD. (v hotovodti alebo účtom).

Najskôr vzniká evidencia pohľadávok na základe vyšlých FA a evidencia závazkov na základe došlých FA, až keď dojde k úhrade ide do PD. Ide o prepojenie evidencií medzi knihami a PD.

Ak kúpite tovar, služby, spotebný materiál na základe dokladu z ERP, nie je potrebná evidencia pohľ, a záv., účtujete to rovno do PD, pričom vystavíte výdavkový pokladničný doklad.
Kelis
18.09.07,07:05
Milí poraďáci,

otázočka na evidenciu záväzkov. Musím viesť v evidencii záväzkov každý mesiac aj záväzok voči zdravotnej poisťovni a sociálnej poisťovni?
Účtujem v ALFE a tam je v evidencii záväzkov výber aj na poistné.

Ďakujem.:---
betka
18.09.07,07:12
Milí poraďáci,

otázočka na evidenciu záväzkov. Musím viesť v evidencii záväzkov každý mesiac aj záväzok voči zdravotnej poisťovni a sociálnej poisťovni?
Účtujem v ALFE a tam je v evidencii záväzkov výber aj na poistné.

Ďakujem.:---

Spýtam sa. Je to závazok?
Ano. Treba ich evidovať.
Zita5
18.09.07,07:14
Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o

a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
Kelis
18.09.07,08:45
:) Ďakujem za odpoveď.
Kelis
20.09.07,09:10
Milí poraďáci,

a ak som tú evidenciu o záväzkoch pri odvodoch do SP a ZP neviedla??? Mám ju dodatočne dorábať za predchádzajúce roky? Aký je Váš názor? Je to taká závažná chyba?

Ďakujem.
Janka 24
20.09.07,09:15
ja sa tiez pripajem k tejto otazke ja uctujem odvody rovno do penaz.dennika na zaklade prikazov na uhradu je to velka chyba? mali sme uz aj danovu kontrolu za rok 2005 a nepovedali nic.
betka
20.09.07,10:49
Osobne si myslím, že to nie je až taká veľká chyba.
Pokiaľ sa vo firme sa urobilia výplaty a hneď odídu platby do poisťovní.
Do závazkov je to však potrené uviesť k 31.12., ak by sa náhodou platba do poisťovní neuhradila. Skresľovalo by to výkazy.

Je však lepšia viesť v závazkoch, je to prehľadnejšie, a v prípade i svojej kontroly si tieto platby nájdem, nemusím hrabať v denníku, i keď je to zaúčtované pod svojim kodom....
uko
20.09.07,11:00
ja som to tiez dlho neviedla v evidencii zavazkov poistne ani z miezd ani za SZCO. danova kontrola nepovedala nic. posledne roky to ale vediem, alebo ked aj nie, snazim sa aspon k 31.12. si ponahadzovat, aby sa to ukazalo vo vykaze majetku a zavazkov.
uko
20.09.07,11:04
a co sa tyka beznych nakupov cez pokladnu, to nedavam do zavazkov. napriklad alfa mi ponuka, ked uctujem do dennika nakup tovaru v hotovosti ,zapis do evidencie zavazkov. ani to nedavam
Zita5
20.09.07,11:12
Milí poraďáci,

a ak som tú evidenciu o záväzkoch pri odvodoch do SP a ZP neviedla??? Mám ju dodatočne dorábať za predchádzajúce roky? Aký je Váš názor? Je to taká závažná chyba?

Ďakujem.

Ak sa neviedla , treba spraviť nápravu a začiať záväzky voči ZP a SP viesť od vtedy , ako ste sa dozvedeli ,že máte o nich účtovať- resp. ich evidovať v záväzkoch .
betka
20.09.07,11:23
Ak sa neviedlo v predchádzajúcich rokoch a nemali ste závazky voči SP a ZP a vplyv na výkazy MaZ (nebol zostatok tohto závazku k 31.12, teda boli uhradené).
Uobila by som nejaký ID, kde by som urobila rozpis (napr. v Exceli) závazkov voči poisťovniam, vznik závazku, úhrada závazku (dátum, číslo VU), suma, podľa jednotlivých mesiacov, dopísala by som i čísla v PD, pod kt. boli zaúčtované a nakoniec priložiť ku knihám.
Styfler
20.09.07,18:48
Ahojte ja som zaciatocník a chcel by som nieco vediet o celkovom uctovnictve a najma nieco o penazno denniku ak by sa dalo!diky
Zoltán Kovács
20.09.07,18:53
Ahojte ja som zaciatocník a chcel by som nieco vediet o celkovom uctovnictve a najma nieco o penazno denniku ak by sa dalo!diky

Link:

http://www.porada.sk/t49528-vysvetlenie-k-ju.html
Styfler
20.09.07,18:55
Ak sa neviedla , treba spraviť nápravu a začiať záväzky voči ZP a SP viesť od vtedy , ako ste sa dozvedeli ,že máte o nich účtovať- resp. ich evidovať v záväzkoch .

ahoj ak si tu tak pod na icq prosim ta:)
Zita5
20.09.07,18:57
Styfler
20.09.07,18:59
Link:

http://www.porada.sk/t49528-vysvetlenie-k-ju.html


ok diky ti a nemas aj nejaky priklad a lahke vysvetlenie toho penazneho denniku vies ja som este len student a sa to zacinam ucit ale chcem byt v obraze ako sa hovori!!!
Styfler
20.09.07,19:00
Ak celkovo tak začnite študovať ...

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-a.html

budem postupne pridávať ....


uuuuf toho je ale diky ti velmi:)
Zoltán Kovács
20.09.07,19:02
Z tejto témy si stiahni peň.denník v exceli:

http://www.porada.sk/t31828-penazny-dennik-v-exceli.html

A do toho si môžeš skúšať účtovať.
Styfler
20.09.07,19:03
Zita5
20.09.07,19:05
dobre diky moc, ale toto by ma tak najviac zaujimalo vedenie penazneho dennika


K vedeniu účtovníctva je potrebné ovládať aj zákon .....:)
Zita5
20.09.07,19:07
Uff tuším to potrebuješ do školy , nie?
Styfler
20.09.07,19:08
Z tejto témy si stiahni peň.denník v exceli:

http://www.porada.sk/t31828-penazny-dennik-v-exceli.html

A do toho si môžeš skúšať účtovať.

DIKY MOOOOC, inak na skole mame studensku spolocnost(a. s.) ja mam na starosti financne oddelenie tak preto toto vsetko som chcel vediet!!!VELICE DIKY MOC!!!:):)
Zoltán Kovács
20.09.07,19:10
DIKY MOOOOC, inak na skole mame studensku spolocnost(a. s.) ja mam na starosti financne oddelenie tak preto toto vsetko som chcel vediet!!!VELICE DIKY MOC!!!:):)

Na a.s. potrebuješ podvojné účtovníctvo a nie jednoduché. A na podvojné účto tu máš geniálny minikurz:

http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html

Aby ťa ten názov neplietol, je to super spracované.
Styfler
20.09.07,19:11
Uff tuším to potrebuješ do školy , nie?


no tak to potrebujem na skole sme si zalozili studensku spolocnost (a. s.) a potrebujem nieco k tomu aby som bol v obraze!!
Styfler
20.09.07,19:14
Na a.s. potrebuješ podvojné účtovníctvo a nie jednoduché. A na podvojné účto tu máš geniálny minikurz:

http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html

Aby ťa ten názov neplietol, je to super spracované.


Hej?podvojnom mas vykaz ziskov a strat, poznamky, vseobecne nalezistosti?a aky je vlastne rozdiel medzi jednoduchym a podvojním???
Zoltán Kovács
20.09.07,19:17
Hej?podvojnom mas vykaz ziskov a strat, poznamky, vseobecne nalezistosti?a aky je vlastne rozdiel medzi jednoduchym a podvojním???

Obrovský:D :D :D
V PÚ sa účtuje do hlavnej knihy a peňažného denníka. Každý zápis je podvojne......
Otvor si ten link a sám uvidíš rozdiel.
Zita5
20.09.07,19:21
Sme v téme JÚ ....a ja som si myslela , že tu máme nového účtovníka ......profil som si všimla až neskôr , potom som prišla na to , že tu máme študenta:) ;)
Kelis
21.09.07,07:07
Ak sa neviedla , treba spraviť nápravu a začiať záväzky voči ZP a SP viesť od vtedy , ako ste sa dozvedeli ,že máte o nich účtovať- resp. ich evidovať v záväzkoch .
Veď áno, teraz už poctivo evidujem aj záväzky voči SP a ZP. Nie je to taká veľká robota, len som o tom nevedela.
Ďakujem za rady.
Marianna01
23.09.07,10:40
Hej?podvojnom mas vykaz ziskov a strat, poznamky, vseobecne nalezistosti?a aky je vlastne rozdiel medzi jednoduchym a podvojním???

to je to posledné, čo máš v podvojnom. Pred tým je kopec-kopec roboty, o ktorej zrejme nemáš poňatia, ale len z porady sa to nenaučíš. Treba kúpiť aspoň nejakú knihu, veľa čítať a na začiatok možno aj nejaký ten kurz účtovníctva absolvovať. Aj keď to je ozaj len začiatok, ale princíp podvojného účtovníctva by si mohol pochopiť. ;) Držím palce, aby Ťa ťažké začiatky neodradili, lebo prorokujem, že minimálne prvý polrok budeš mať strašný chaos, pokiaľ sa to budeš učiť sám... :)
Marti.ka
24.09.07,07:38
Ahojte. Chcela by som sa viac venovať jednoduchému účtovníctvu a preto by som potrebovala trocha nasmerovať. Mám skúsenosti s vedením podvojného účtovníctva, miezd a personalistiky a len trocha s jednoduchým účtovníctvom.

Jeden môj známy začal v auguste podnikať na živnosť - otvoril si tetovacie štúdio. Chcela by som vedieť, čo by mal mať vo svojej prevádzke. Myslím tým prevádzkový, príp. reklamačný poriadok atď...

A ešte čo sa týka platieb do SP. Teraz ich neplatí, ale aký by mal mať príjem do konca roka, aby ich nemusel platiť aj na budúci rok? Ak som to správne pochopila tak otázka, či platiť alebo neplatiť závisí od príjmu /záleží aj na počte mesiacov podnikania?/, a výška odvodov od základu príjmu a počtu mesiacov podnikania. Takže za 5 mesiacov podnikania, ak nechce aj naďalej platiť odvody do SP, by nemal mať príjmy vyššie ako 12- násobok min. mzdy /počíta sa tá od 01.10.07, teda 8100 Sk?/, teda menej ako 97 200Sk?

Ak ide o dobrovoľné poistenie, príp. vyššie odvody do SP ako je povinnosť, je to daňovým výdavkom? Ďakujem za každú radu, príp. nejaké linky, kde by som

sa to dočítala. Ešte raz vďaka.
Marti.ka
25.09.07,06:11
Neviete mi niekto poradiť, prípadne ma usmerniť? Niekde som čítala odporúčania na linky p. Mihála ohľadom platenia odvodov, kedy je výhodné začať podnikať, ale neviem to teraz nájsť.Vďaka.
Johanka
25.09.07,07:06
Jeden môj známy začal v auguste podnikať na živnosť - otvoril si tetovacie štúdio. Chcela by som vedieť, čo by mal mať vo svojej prevádzke. Myslím tým prevádzkový, príp. reklamačný poriadok atď....
http://www.porada.sk/t24670-zaciatok-podnikania-krok-za-krokom.html
Johanka
25.09.07,07:09
Ak ide o dobrovoľné poistenie, príp. vyššie odvody do SP ako je povinnosť, je to daňovým výdavkom?

§19 ods.3 Zákona o dani z príjmov - Daňové výdavky
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,
Marti.ka
25.09.07,07:33
Vďaka Johanka za tip, ale nedozvedela som sa tam čo som chcela. Píše sa tam o prevádzkovom poriadku, to je mi jasné, ale je potrebný napr. aj reklamačný poriadok, príp. iné...
Čo sa týka tých daňových výdavkoch, mám to chápať tak, že poistné hradené daňovníkom s príjmami podľa par. 6 /napr. aj živnosti/ sú daňovými výdavkami, teda aj tie dobrovoľné a vyššie?
A čo sa týka tých odvodov do SP, chápem to správne alebo už ničomu nechápem?Vďaka.
mysimis
25.09.07,08:17
Vďaka Johanka za tip, ale nedozvedela som sa tam čo som chcela. Píše sa tam o prevádzkovom poriadku, to je mi jasné, ale je potrebný napr. aj reklamačný poriadok, príp. iné...
Čo sa týka tých daňových výdavkoch, mám to chápať tak, že poistné hradené daňovníkom s príjmami podľa par. 6 /napr. aj živnosti/ sú daňovými výdavkami, teda aj tie dobrovoľné a vyššie?
A čo sa týka tých odvodov do SP, chápem to správne alebo už ničomu nechápem?Vďaka.

Marti.Ka, chceš začať podnikať a nevieš kedy začať a ako???V čom chceš chceš podnikať?
Johanka
25.09.07,08:18
Marti.Ka, chceš začať podnikať a nevieš kedy začať a ako???V čom chceš chceš podnikať?
Pozri príspevok č. 32 :) .
Johanka
25.09.07,08:21
A čo sa týka tých odvodov do SP, chápem to správne alebo už ničomu nechápem?Vďaka.
Všetko je tu vyriešené, treba aj trošička pohľadať. Okrem toho v tejto téme je táto časť otázky riadne mimotemy .
Pozri napr. tu http://www.porada.sk/t44986-socialne-poistenie.html
Johanka
25.09.07,08:25
Čo sa týka tých daňových výdavkoch, mám to chápať tak, že poistné hradené daňovníkom s príjmami podľa par. 6 /napr. aj živnosti/ sú daňovými výdavkami, teda aj tie dobrovoľné a vyššie?

Áno, aj poistné hradené dobrovoľne poistenou osobou sú daňovým výdavkom.
lastovicka
27.09.07,14:24
ahoj,prosim vas mam len jednu otazocku,pri jednoosobovej sro mozem uctovat v jednoduchom uctovnictve alebo musi byt podvojne?Dakujem za kazdu odpoved a usmernenie.:)
vikinka
27.09.07,14:26
Ak sa jedná o s.r.o.účtovanie povinné v PÚ.
ekopo
27.09.07,14:30
Bolo by to zaújmavé:
jednoosobové s.r.o. = jednoduché účtovníctvo
dvojosobové s.r.o. = podvojné účtovníctvo
trojosobové s.r.o. = potrojné účtovníctvo
........
........
ale to je mimotemy
Johanka
27.09.07,17:35
ahoj,prosim vas mam len jednu otazocku,pri jednoosobovej sro mozem uctovat v jednoduchom uctovnictve alebo musi byt podvojne?Dakujem za kazdu odpoved a usmernenie.:)

Obchodný zákonník
§ 35
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom. *

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

*... osobitným zákonom je Zákon o účtovníctve.

Zákon o účtovníctve
§ 9
Účtovné sústavy
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodniká a ak objem jej ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
d) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
e) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.
lastovicka
28.09.07,07:14
dakujem.:)