Zavrieť

Porady

sociálne poistenie

duchom veľmi mladá
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ikovacikova Pozri príspevok
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
Zmena vo výške platenia odvodov do SP je od 01.07. Čiže ak si od septembra podnikala tak na základe DP za rok 2006 si vyhotovíš výpis z DP a doručíš ho do SP a na základe tohto výpisu sa robí zmena. To že si nemala daňovú povinnosť Ťa neoprávňuje na to aby si neplatila odvody do SP. Záleží od príjmu ktorý si osiahla za rok 2006.
0 0
Anna1974 Anna1974

Anna1974 je offline (nepripojený) Anna1974

Takže za rok 2006 je termín podania výpisu z danoveho priznania do 30.6.2007 do sociálnej poistovne. Vždy sa upravuje a prepočítava či je,alebo neni povinnosť k 1.7. daného roka, teda už 5.8. sa platí zvýšené,alebo znížené poistné podla toho,aký bol príjem za predchádzajúci rok. Kedže danove priznanie bolo nulové za rok 2006 nie je povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne,je to na dobrovolnej bázi...
Samozrejme iná kapitola je zdravotné poistenie. To sa musí platiť z minimálneho vymeriavacieho základu.
0 0
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
ikovacikova Pozri príspevok
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
1. Oslobodenie prvý rok síce je, ale v tomto prípade nemáš ani nárok na nemocenské dávky. Oslobodenie trvá do 30.06.xx roku po roku, kedy vznikla živnosť. (v tvojom prípade do 30.06.2007). Pokiaľ by SZČO predsa len chcela mať nárok na nemocenské dávky, musí si platiť ako DNPO (dobrovoľne nemocensky poistená osoba) - avšak nárok na dávku až po 270 dňoch platenia poistného.

2.Ako som už spomenul povinnosť platiť vzniká od 1.7.2007 v tomto prípade a to v prípade, že
povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie tým samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých príjem (bez odpočítania výdavkov) bol za rok 2005 vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy (12 x 6900), teda vyšší ako 82 800 Sk

3. Ak DP za rok 2006 je nulové - záleží od čistého obratu.
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Anna1974 Pozri príspevok
Takže za rok 2006 je termín podania výpisu z danoveho priznania do 30.6.2007 do sociálnej poistovne. Vždy sa upravuje a prepočítava či je,alebo neni povinnosť k 1.7. daného roka, teda už 5.8. sa platí zvýšené,alebo znížené poistné podla toho,aký bol príjem za predchádzajúci rok. Kedže danove priznanie bolo nulové za rok 2006 nie je povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne,je to na dobrovolnej bázi...
Samozrejme iná kapitola je zdravotné poistenie. To sa musí platiť z minimálneho vymeriavacieho základu.
aJ KEĎ JE DAňOVé PRIZNANIE NULOVé, TO EšTE NEZNAMENá, žE NEMUSíš PLATIť ODVODY DO sP. TO ZáLEží NA ROčNOM OBRATE. AK NEPRESIAHNE ROčNý OBRAT V ROKU 2006 91.200M,--SK VTEDY NEMUSíš PLATIť DO sp.
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dobry den,

mam pdobnu otazku.

Som SZCO od 1.10. 2006 - moje zdanitelne prijmy ako SZCO za rok 2006 predstavuju 84.431,--. Avsak moje vydavky prevysuju prijmy, takze vykazujem danovu stratu cca 11.000, Sk
Na zdravotne poistnie som platila mesacne 966,-- teda od oktobra 2006.. Ku ktoremu datumu mam povinnost zmenit vypocet a odvody ?
A ako to je s odvodmi do Socialnej poistovne? Princip som pochopila, iba mi nie je jasne, ci sa moje prijmy prepocitaju na vymeriavaci zaklad na tieto tri mesiace a ci to minimum je minimalna mzda 6.900 alebo 7.600 Sk.

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a zelam prijemne popoludnie

Charmelka

sa meni povin
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dobry den,

mam pdobnu otazku.

Som SZCO od 1.10. 2006 - moje zdanitelne prijmy ako SZCO za rok 2006 predstavuju 84.431,--. Avsak moje vydavky prevysuju prijmy, takze vykazujem danovu stratu cca 11.000, Sk
Na zdravotne poistnie som platila mesacne 966,-- teda od oktobra 2006.. Ku ktoremu datumu mam povinnost zmenit vypocet a odvody ?
A ako to je s odvodmi do Socialnej poistovne? Princip som pochopila, iba mi nie je jasne, ci sa moje prijmy prepocitaju na vymeriavaci zaklad na tieto tri mesiace a ci to minimum je minimalna mzda 6.900 alebo 7.600 Sk.

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a zelam prijemne popoludnie

Charmelka
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
charmelka Pozri príspevok
Dobry den,

mam pdobnu otazku.

Som SZCO od 1.10. 2006 - moje zdanitelne prijmy ako SZCO za rok 2006 predstavuju 84.431,--. Avsak moje vydavky prevysuju prijmy, takze vykazujem danovu stratu cca 11.000, Sk
Na zdravotne poistnie som platila mesacne 966,-- teda od oktobra 2006.. Ku ktoremu datumu mam povinnost zmenit vypocet a odvody ?
A ako to je s odvodmi do Socialnej poistovne? Princip som pochopila, iba mi nie je jasne, ci sa moje prijmy prepocitaju na vymeriavaci zaklad na tieto tri mesiace a ci to minimum je minimalna mzda 6.900 alebo 7.600 Sk.

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a zelam prijemne popoludnie

Charmelka

sa meni povin
Od 01.01.2007 si už mala platiť do ZP 1064,- Sk. Do SP si vyhotovíš výpis z DP a do 30.06.2007 ho tam doručíš. Vzhľadom k tomu, že Tvoj obrat je 84431,- Sk nie si povinná platiť do SP ani od 01.07.2007.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

charmelka Pozri príspevok
Dobry den,

mam pdobnu otazku.

Som SZCO od 1.10. 2006 - moje zdanitelne prijmy ako SZCO za rok 2006 predstavuju 84.431,--. Avsak moje vydavky prevysuju prijmy, takze vykazujem danovu stratu cca 11.000, Sk
Na zdravotne poistnie som platila mesacne 966,-- teda od oktobra 2006.. Ku ktoremu datumu mam povinnost zmenit vypocet a odvody ?
A ako to je s odvodmi do Socialnej poistovne? Princip som pochopila, iba mi nie je jasne, ci sa moje prijmy prepocitaju na vymeriavaci zaklad na tieto tri mesiace a ci to minimum je minimalna mzda 6.900 alebo 7.600 Sk.

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a zelam prijemne popoludnie

Charmelka
Do 30.6.2007 budeš musieť urobiť RZZP. Čo sa týka SP tak tej pošleš do 30.6.2007 výpis z DP a preto lebo si mala príjem menší ako 91200,- Sk (táto hranica sa nepreratáva na mesiace) nestávaš sa k 1.7.2007 povinne poistenou SZČO. To je všetko.
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dakujem velmi pekne aj Katji, ale prosim o vysvetlenie vypoctu od 1.1. 2007 - samozrejme, rozdiel za I. doplatim v platbe za II. 2007, iba mi nie je jasne, ked mam povinnost podat DP az do 31.3. 2007(teraz az 2.4. 2007) ako som mala v januari vediet svoj vymeriavaci zaklad pre Zdravotne poistenie??? S tym SP som si to takto myslela, dakujem velmi pekne, uz ste mi to pomohli vyriesit.

Dakujem este raz a poprosim o dovysvetlenie
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Dakujem velmi pekne aj Katji, ale prosim o vysvetlenie vypoctu od 1.1. 2007 - samozrejme, rozdiel za I. doplatim v platbe za II. 2007, iba mi nie je jasne, ked mam povinnost podat DP az do 31.3. 2007(teraz az 2.4. 2007) ako som mala v januari vediet svoj vymeriavaci zaklad pre Zdravotne poistenie??? S tym SP som si to takto myslela, dakujem velmi pekne, uz ste mi to pomohli vyriesit.

Dakujem este raz za promptne odpovede a poprosim o dovysvetlenie
Charmelka
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

charmelka Pozri príspevok
Dakujem velmi pekne aj Katji, ale prosim o vysvetlenie vypoctu od 1.1. 2007 - samozrejme, rozdiel za I. doplatim v platbe za II. 2007, iba mi nie je jasne, ked mam povinnost podat DP az do 31.3. 2007(teraz az 2.4. 2007) ako som mala v januari vediet svoj vymeriavaci zaklad pre Zdravotne poistenie??? S tym SP som si to takto myslela, dakujem velmi pekne, uz ste mi to pomohli vyriesit.

Dakujem este raz za promptne odpovede a poprosim o dovysvetlenie
Charmelka
Minimálny vymeriavací základ pre poistné do ZP pre SZČO, ktorá nie je zároveň aj zamestnancom je minimálna mzda platná k 1.1. A tá je v roku 2007 7600,- Sk. Minulý rok bola 6900,- Sk
0 0
charmelka charmelka

charmelka je offline (nepripojený) charmelka

Katja,

velmi pekne dakjem


Charmelka
0 0
jozino jozino

jozino je offline (nepripojený) jozino

Dobrý deň,

ja by som poprosil o par rad. Som SZCO od októbra 2005. V roku 2005 som mal minimálny príjem a moje odvody do zdravotnej poisťovne boli 575 Sk mesačne. Takéto odvody som platil aj po cely rok 2006. Zistil som, že od 01.2007 by mal byt minimálny preddavok 1064 Sk. Stačí keď vyrovnám nedoplatky pri ročnom zúčtovaní, alebo to treba urobiť čím skôr, pretože dostanem za omeškanie pokutu?
Ďalšia otázka sa týka dôchodkového poistenia, poprípade iných "povinných" poistení. Doteraz som si platil len zdravotnú poistku (viď odsek hore). Za rok 2006 som zarobil viac ako 100.000 Sk. Som povinný si platiť aj dôchodkové alebo aj iné poistenia? A odkedy prosím?

Ďakujem
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

Mam taku hlupu otazku.Vypis DP mi vystavi danovy urad,alebo si mozem aj sama?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

lillian Pozri príspevok
Mam taku hlupu otazku.Vypis DP mi vystavi danovy urad,alebo si mozem aj sama?

sama si ho vypíšeš .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lillian Pozri príspevok
Mam taku hlupu otazku.Vypis DP mi vystavi danovy urad,alebo si mozem aj sama?
To si musíš vypísať sama.
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

A je na to nejake tlacivo?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

áno,výpis z DP na soc.poist.stiahneš na www.socpoist.sk.
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

dakujem, nasla som
0 0
susana28 susana28

susana28 je offline (nepripojený) susana28

Dobrý deň, poraďáci!

Aké odvody mal platiť SZČO na ZP a SP v roku 2006 z min. VZ?

A ešte jedna otázočka. Dokedy sú splatné odvody? Napr. za január 2007 do 5.02.2007?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať