Zavrieť

Porady

sociálne poistenie

duchom veľmi mladá
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

čítaš túto tému???

Asi nie, pretože v príspevku č. 76 je čo??? http://www.porada.sk/showpost.php?p=458008&postcount=76

pridaj jeden rok a vyjde ti..... 30.6.2008
0 0
britta britta

britta je offline (nepripojený) britta

Ludkovia, som amater (ale vidim, ze takych je nas tu teraz aspon polovica), ale *42 a *73 si odporuju. Pokial viem: Prvy rok mozes - nemusis platit do SP, dalsie roky tiez neplatis, ak tvoj hruby prijem nepresiahne tych 82 800,-. Ale ak presiahne, tak platis do SP uz nie podla HP, ale vymeriavacim zakladom sa stava zaklad dane (cize obrat - vydavky). ZD sa potom deli 2 a 12. Je tak?
Papiere mi robi uctovnicka, ale myslela som, ze v tomto mam jasno aj ja. Alebo mam hokej v pojmoslovi.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
britta Pozri príspevok
Ludkovia, som amater (ale vidim, ze takych je nas tu teraz aspon polovica), ale *42 a *73 si odporuju. Pokial viem: Prvy rok mozes - nemusis platit do SP, dalsie roky tiez neplatis, ak tvoj hruby prijem nepresiahne tych 82 800,-. Ale ak presiahne, tak platis do SP uz nie podla HP, ale vymeriavacim zakladom sa stava zaklad dane (cize obrat - vydavky). ZD sa potom deli 2 a 12. Je tak?
Papiere mi robi uctovnicka, ale myslela som, ze v tomto mam jasno aj ja. Alebo mam hokej v pojmoslovi.
To áno, ale platíš aj tak aspoň z minimálnej mzdy, aj keby si bola v strate.
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Ahojte,
prosim Vas ako sa preratava vyska odvodu do soc. poistovne?
Prijmy zo zivnosti boli 2 441 359, vydavky 2 282 701. Ako to mam preratat?
Dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

158658:2:12 (ak si robila celých dvanásť mesiacov ako SZČO), potom tvoj vymeriavací základ je 6611,- ale ten musíš upraviť na minimálny VZ, t.j. 7600,-. Od 1.7.2007 budeš platiť odvody vo výške 2520,- Sk.
0 0
infoziadatel infoziadatel

infoziadatel je offline (nepripojený) infoziadatel

Prosím Vás, ako začínajúci SZČO, okrem na DU a do ZP sa musím nahlásiť aj do Soc.poistone, alebo môj prvý kontakt so SP bude až k 30.6.2008,kedy budem posielať výpis?
vopred všetkým ďakujem zuzula
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

infoziadatel Pozri príspevok
Prosím Vás, ako začínajúci SZČO, okrem na DU a do ZP sa musím nahlásiť aj do Soc.poistone, alebo môj prvý kontakt so SP bude až k 30.6.2008,kedy budem posielať výpis?
vopred všetkým ďakujem zuzula
Pokiaľ nechceš platiť ako dobrovoľný poistenec tak sa na SP nemusíš hlásiť. Až od 1.7.2008 keď budeš mať povinnosť platiť povinné poistenie po prípadnom prekročení príjmu
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

Dobrý deň,
práve som sa na stránke SP dočítala, že pri výpočte poistného si daňovník može znížiť ČZD z r. 10 z Výpisu DP o sumu príspevkov zaplatených na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie - najviac 12000 Sk ročne.
Máte s tým skúsenosti? Je potrebné predložiť SP nejaký doklad, alebo ako sa to bude preukazovať?
Ďakujem
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Posielaš kópiu potvrdenia, ktoré ti v priebehu prvého štvrťroka zaslala poisťovňa o zaplatení poistného pre účely zníženia základu dane.
Výborná tabuľka je v prísp. 20 od ekopa v téme http://www.porada.sk/t52840-p2-vypoc...-7-2007-a.html

(neviem, prečo už nemôžem priamo prilepiť odkaz na tento príspevok)
Naposledy upravil abel : 01.08.07 at 05:16
0 0
Marta3 Marta3

Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

abel, ďakujem za odpoveď
0 0
kaška kaška

kaška je offline (nepripojený) kaška

0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

K tomu sociálnemu poisteniu. Z vyššie uvedených príspevkov je jasné, že aj dobrovoľné poistnenie /dôchodkové, nemocenské, v nezamestnanosti/ je pre živnostníka daňovým výdavkom.
V DÚPP 2-3/2007 sa píše, že aj zamestnanec, ktorý si platí dobrovoľné dôchodkové /neviem, či to platí aj pri DNP/ si môže preukázateľne zaplatené poistné uplatniť pri výpočte základu dane. Je to pravda? A ak áno, kde toto naviac zaplatené poistné uvádzam? Vďaka.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
K tomu sociálnemu poisteniu. Z vyššie uvedených príspevkov je jasné, že aj dobrovoľné poistnenie /dôchodkové, nemocenské, v nezamestnanosti/ je pre živnostníka daňovým výdavkom.
V DÚPP 2-3/2007 sa píše, že aj zamestnanec, ktorý si platí dobrovoľné dôchodkové /neviem, či to platí aj pri DNP/ si môže preukázateľne zaplatené poistné uplatniť pri výpočte základu dane. Je to pravda? A ak áno, kde toto naviac zaplatené poistné uvádzam? Vďaka.
Ozaj nikto nemá čas a chuť sa k tomuto vyjadriť?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Marti.ka, účtuješ o Dobrovoľnom poistení ako o riadnom poistnom. Prečo? Pretože prihlásením platiteľa na dobrovoľné poistenie sa toto stáva povinným až do odhlásenia.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Vďaka. Chcela som uistiť.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Dúfam, že som v správnej téme: potrebovala by som si ujasniť nasledovné: SZČO je tento mesiac na PN. Dostal sa do nemocnice - vyzerá to na dlhodobú PN a rozmýšľala som či by nemohol prerušiť živnosť z toho dôvodu, aby nemusel platiť odvody do zdravotnej /jedná sa o remeselnú živnosť/ a platil minim. odvody - čiže tá PN bude slabá. Možno by pomohlo prerušenie aj na pol roka a potom by uvidel ako bude ďalej. Len neviem, či sa to môže keď je už na PN a ako potom postupovať - Úrad práce? Živnosť má asi 4 roky. Ďakujem za rady.
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Nikto mi nevie poradiť, čo je najlepšie v tomto prípade?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Robina Pozri príspevok
Dúfam, že som v správnej téme: potrebovala by som si ujasniť nasledovné: SZČO je tento mesiac na PN. Dostal sa do nemocnice - vyzerá to na dlhodobú PN a rozmýšľala som či by nemohol prerušiť živnosť z toho dôvodu, aby nemusel platiť odvody do zdravotnej /jedná sa o remeselnú živnosť/ a platil minim. odvody - čiže tá PN bude slabá. Možno by pomohlo prerušenie aj na pol roka a potom by uvidel ako bude ďalej. Len neviem, či sa to môže keď je už na PN a ako potom postupovať - Úrad práce? Živnosť má asi 4 roky. Ďakujem za rady.

Môže prerušiť živnosť minimálne na 6 mesiacov, ale aj zrušiť a neskôr zriadiť. Keďže je PN, na ÚP sa nemá dôvod (ani nemôže) hlásiť.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Marti.ka Pozri príspevok
K tomu sociálnemu poisteniu. Z vyššie uvedených príspevkov je jasné, že aj dobrovoľné poistnenie /dôchodkové, nemocenské, v nezamestnanosti/ je pre živnostníka daňovým výdavkom.
V DÚPP 2-3/2007 sa píše, že aj zamestnanec, ktorý si platí dobrovoľné dôchodkové /neviem, či to platí aj pri DNP/ si môže preukázateľne zaplatené poistné uplatniť pri výpočte základu dane. Je to pravda? A ak áno, kde toto naviac zaplatené poistné uvádzam? Vďaka.
Ešte ma napadlo. Možno je to ešte skoro, ale akým spôsobom si zamestnanec započíta zaplatené dobrovoľné poistenie? Potrebuje to predsa nejako doložiť - dá sa vypýtať napr. nejaké potvrdenie o zaplatenom poistení zo SP? Dá sa to potom urobiť aj cez ročné zúčtovanie alebo si musí podať DP? Vďaka.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte ma napadlo. Možno je to ešte skoro, ale akým spôsobom si zamestnanec započíta zaplatené dobrovoľné poistenie? Potrebuje to predsa nejako doložiť - dá sa vypýtať napr. nejaké potvrdenie o zaplatenom poistení zo SP? Dá sa to potom urobiť aj cez ročné zúčtovanie alebo si musí podať DP? Vďaka.
Poisťovňa v ktorej si platí dobr.poist. nie SP mu po skončení kal.roku zašle potvrdenie o výške zaplat.poistenia za rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať