Zavrieť

Porady

sociálne poistenie

duchom veľmi mladá
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
Usporiadat
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Kelis Pozri príspevok
Milí poraďáci,


neviete mi prosím poradiť aká je hranica ročného príjmu v roku 2006 u SZČO čo sa týka odvodov do sociálky? Ak neprekročí sumu 91200 Sk tak nie je povinný platiť odvody. Ale čo ak presiahne cca 1 700 000 Sk???Bude platiť zvýšené odvody? Nie z minimálnej mzdy?

Prosím odpovedzte.
Ďakujem.
Ak prekročí sumu 91200,- stáva sa povinne dôchdkovo a nemocensky poistený. Vymeriavací základ, z ktorého bude poistné platiť však nezávisí od výšky dosiahnutých príjmov, ale od základu dane. Takže ak má ZD napr. 350000,- vymeriavací základ vypočítaš: ZD : 2 : počet mesiacov, počas ktorých v roku vykonával živnosť, teda 350000,-:2:12(12 za predpokladu, že mal živnosť celý rok)= 14583,- To je vymeriavací základ, z ktorého bude platiť poistné, t.j. 4835,-Sk mesačne.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Oceňujem p. Evku , ako dôkladne podala výpočet pre platenie SP.

Moja otázka je:
ZP sa vypočíta tiež takým postupom? DZ alebo ZD /je to isté/ ten sa vydelí 2 a 12 mesiacmi? Pri 14% to bude asi takto? 350 000,- : 2 a :12 a x 14/100 = 2042,- Sk. Potom by SZČO mal platiť od 1.7.2007 na ZP až 2042,-Sk/1mes.? Dobre som to? Alebo pri ZP sa ináč počíta?

VZ /vymeriavací základ/ pre SP a ZP nie je rovnaký
.

Prečo sa u SP delí DZ 2-mi a u ZP 2,14?
Poraďáci poraďte - a už Vám ďakujem. Jozef
Naposledy upravil gutan52 : 22.03.07 at 11:32
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Ako sa vypočíta mesačná platba pre ZP?

Je dáky vzorec? Pýta sa a ďakuje Jozef

Doplním:

P. Evka /dogicka/ vypočítala , aké poistné budem platiť do SP od 1.7.2007 = 4.835,-sk.

Do ZP som v r.2006 zaplatil celkom 11.480,-Sk za 12 mesiacov. DZ/ZD/ bol 350.000,-Sk. Takže viem si vypočítať, koľko budem platiť do ZP od 1.7.2007

Skúsim to a reagujte, prosím Vás úctivo, na môj výpočet.

350.000,- + 11.480,- = 361.480,- : 12 a : 2,14 = 14.076,-
Toto je čo? Asi VZ/vymeriavací základ pre ZP/ Mám to ešte : 100 a X 14% ???
Takže 14.076 : 100 x 14 = 1971,-Sk.

Záver :
p. Evka vypočítala SP = 4835,-Sk/mes , a ja,tu ZP = 1971,-Sk.

Toto budem už musieť platiť od 1.7.2007 . Je to dobre vypočítané?
Možno v Zdrav. poisťovni si to tiež dám odsúhlasiť, len tam nemám známu osobu. Nechcú veľmi dávať rozumy a keď aj dačo dajú, tak sa ešte spýtam p. Mihála a ten sa natom pobaví, či zasmeje. Takže tak... Ďakujem Vám
Naposledy upravil gutan52 : 22.03.07 at 11:37
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

na ZP sa platí "preddavok" a vypočíta sa pre SZČO v RZZP /ročné zúčtovanie ZP/, ktoré sa podáva do 30.6.

v tom RZZP sa vypočítava nasledovne:
základ dane z príjmu podľa § 6 odst. 1 a 2 , ale k tomu ZD musíš pripočítať poistné, ktoré si účtoval do VOZD a vzniknutú sumu vydelíš 2,14 a dostaneš vymeriavací základ.
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Platba do ZP u SZČO - vymeriavací základ je vo výške podielu základu dane z príjmov , ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14
to znamená: základ dane + poistné na verejné zdravotné poistenie zaplatené v príslušnom roku : 12 : 2,14
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

JuKaS Pozri príspevok
Platba do ZP u SZČO - vymeriavací základ je vo výške podielu základu dane z príjmov , ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14
to znamená: základ dane + poistné na verejné zdravotné poistenie zaplatené v príslušnom roku : 12 : 2,14
Iba doplním, (základ dane + zaplatené poistné) delíme číslom 2,14 a počtom celých mesiacov vykonávania zárobkovej činnosti v príslušnom roku, teda číslom od 1 do 12.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

vikinka Pozri príspevok
K 1.7.nasled.roku po podaní DP sa odhlási z povinne nemoc.a dochod.poistenia ak nedosiahne príjem vyšší ako je stanovený.Každý rok sa sleduje príjem a podľa toho sa buď prihlási alebo odhlási z povinného poistenia.
na RLFO sa k 30.6. škrtá Odhláška alebo Prerušenie???
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

dvd Pozri príspevok
na RLFO sa k 30.6. škrtá Odhláška alebo Prerušenie???
Odhláška............
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Milan Oravec Pozri príspevok
Zdravím poraďákov, idem si k Vám pre radu-od roku 2004 som SZČO a v roku 2005 som mal príjem zo živnosti 85.200,-Sk, výdavky 66.900,-Sk (iné príjmy nemám ) Do sociálnej poisťovne som doposiaľ neplatil žiadne príspevky. Výpis z Daň.priznania za rok 2005 som podal v Sociálnej poisťovni v máji 2006. Teraz som s hrôzou zistil, že podľa všetkého čo sa tu píše, som sa asi mal prihlásiť a už od 1.júla 2006 platiť. Čo mi poradíte, mám sa spätne prihlásiť a doplatiť to, alebo čakať kým ma vyzvú? (aká môže byť pokuta?nemám radšej zrušiť živnosť aj tak sa len trápim? )
Nevie mi niekto poradiť, ako postupovať, aby som dal veci do poriadku a nedostal by som pokutu za neskoré prihlásenie? Výpis z daň.priznania som odovzdával osobne v Soc.poisťovni-prečo ma už tam neupozornili na túto skutočnosť? A prečo ma Soc.poisťovňa do dnešného dňa ešte nevyzvala ? Je možné, že na mňa úplne zabudli?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Ak si mal v r.2005 príjem vyšší ako 82 800,-mal si sa prihlásiť,to je pravda.Doporučuje osobne ísť na SP,prihlásiť sa a doplatiť spatne.SP ťa vyzve až keď príde na to a to može byť aj o dva roky,nemajú len teba.Určite nedoporučujem čakať na výzvu od SP,čím skor tým menšie penále.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Ďakujem Vikinka, urobím teda čím skôr. Môj známy mi odporúčal, aby som hneď priložil aj list s odôvodnením a prosbou o odpustenie pokuty nakoľko táto by bola pre mňa asi likvidačná. Myslíte, že to v Soc.poisťovni zohľadnia?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Milan Oravec Pozri príspevok
Ďakujem Vikinka, urobím teda čím skôr. Môj známy mi odporúčal, aby som hneď priložil aj list s odôvodnením a prosbou o odpustenie pokuty nakoľko táto by bola pre mňa asi likvidačná. Myslíte, že to v Soc.poisťovni zohľadnia?
Ale zatiaľ nemáš nič vyrubené,takže nemáš dovod dávať žiadosť.Konať ohľadne odpustenia pokuty budeš až keď príde platobný výmer,skús sa hneď na mieste spýtať aký postih ťa čaká a potom uvidíš.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

ešte raz ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

aj ja .
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Milan Oravec Pozri príspevok
ešte raz ďakujem
Milan, ja si myslím, že ty si mal v prijmoch za rok 2005 zarátaný 1 príjem v hodnote 3.227,-Sk navyše. To si len pekne odrátaj od tých celkových 85200,-Sk. Dosiahol si Príjem za r 2005 len 81.973,-Sk. Potom zajdi aj na Daň.úrad odniesť Opravné DP za r.2005, alebo poštou. Takýmto činom nemusíš platiť do SP od 1.7.2006 do 30.06.2007 nič. Neposlal si doporučene na SP, len obyčajnou poštou. To sa tam nedostalo. Dakde uviazlo. Inokedy musíš posielať doporučene aj takéto opravné skutočnosti. Jozef
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

gutan52 Pozri príspevok
Milan, ja si myslím, že ty si mal v prijmoch za rok 2005 zarátaný 1 príjem v hodnote 3.227,-Sk navyše. To si len pekne odrátaj od tých celkových 85200,-Sk. Dosiahol si Príjem za r 2005 len 81.973,-Sk. Potom zajdi aj na Daň.úrad odniesť Opravné DP za r.2005, alebo poštou. Takýmto činom nemusíš platiť do SP od 1.7.2006 do 30.06.2007 nič. Neposlal si doporučene na SP, len obyčajnou poštou. To sa tam nedostalo. Dakde uviazlo. Inokedy musíš posielať doporučene aj takéto opravné skutočnosti. Jozef
Teraz som si to spätne pozeral a všimol som si, že v r.2005 som mal 3 reklamácie na sumy:1121,-Sk, 896,-Sk a 1210,-Sk (spolu 3227,-Sk). Ale problém je v tom, že peniaze som vrátil a výdavkové doklady som mal založené v zložke s reklamáciami-takže som si ich nevšimol a nedal som ich do účtovníctva. No čo s tým teraz, môžem si na základe reklamácií znížiť príjem? Alebo musím zaúčtovať tie výdavkové doklady a tým si vlastne zvýšim iba výdavky (čo nepotrebujem)
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Milan Oravec Pozri príspevok
Teraz som si to spätne pozeral a všimol som si, že v r.2005 som mal 3 reklamácie na sumy:1121,-Sk, 896,-Sk a 1210,-Sk (spolu 3227,-Sk). Ale problém je v tom, že peniaze som vrátil a výdavkové doklady som mal založené v zložke s reklamáciami-takže som si ich nevšimol a nedal som ich do účtovníctva. No čo s tým teraz, môžem si na základe reklamácií znížiť príjem? Alebo musím zaúčtovať tie výdavkové doklady a tým si vlastne zvýšim iba výdavky (čo nepotrebujem)
Prijatá úhrada za reklamácie sa účtuje mínusom z príjmov.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Ale v registračnej pokladnici mám ten príjem nahratý a výdavok mám len na výdavkovom doklade-ako to účtovne urobiť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Milan Oravec Pozri príspevok
Ale v registračnej pokladnici mám ten príjem nahratý a výdavok mám len na výdavkovom doklade-ako to účtovne urobiť?
Určite podaj dodatočné DP. Tie vyplatené peniaze nemusia byť cez ERP. Daj tie VPP do pokladne s priloženými reklamáciami. Urob si nový výpis z daňového priznania za rok 2005. Treba to zaniesť do SP. Týmto postupom máš vyriešený problém neplatenia poistného, lebo nebol si povinný prihlásiť sa.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Práve som sa na stránke SP dočítal, že ak podám opravné DP nemusím platiť do SP až od nasledovného mesiaca po podaní opravného DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať