Zavrieť

Porady

sociálne poistenie

duchom veľmi mladá
Ako je to s platením sociálneho poistenia?
Minulý rok od septembra vznikla živnosť. Prvý rok je oslobodenie od platenia sociálneho. Do kedy platí prvý rok a od kedy začína druhý?
A za akých okolností je potrebné platiť odvody, keď daňová povinnosť v daňovom priznaní za rok 2006 bola nulová?
Iveta
Usporiadat
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

vikinka Pozri príspevok
Poisťovňa v ktorej si platí dobr.poist. nie SP mu po skončení kal.roku zašle potvrdenie o výške zaplat.poistenia za rok.
Mala som na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie platené v Sociálnej poisťovni.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte ma napadlo. Možno je to ešte skoro, ale akým spôsobom si zamestnanec započíta zaplatené dobrovoľné poistenie? Potrebuje to predsa nejako doložiť - dá sa vypýtať napr. nejaké potvrdenie o zaplatenom poistení zo SP? Dá sa to potom urobiť aj cez ročné zúčtovanie alebo si musí podať DP? Vďaka.
Uniká mi pointa - zamestnanec sa zaevidoval ako dobrovoľne poistená osoba v SP. Pýtaš sa, či je možné toto poistenie u zamestnanca považovať za položku, ktorá by mu znižovala daňový základ ???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Robina Pozri príspevok
Dúfam, že som v správnej téme: potrebovala by som si ujasniť nasledovné: SZČO je tento mesiac na PN. Dostal sa do nemocnice - vyzerá to na dlhodobú PN a rozmýšľala som či by nemohol prerušiť živnosť z toho dôvodu, aby nemusel platiť odvody do zdravotnej /jedná sa o remeselnú živnosť/ a platil minim. odvody - čiže tá PN bude slabá. Možno by pomohlo prerušenie aj na pol roka a potom by uvidel ako bude ďalej. Len neviem, či sa to môže keď je už na PN a ako potom postupovať - Úrad práce? Živnosť má asi 4 roky. Ďakujem za rady.
Ak szčo je na PN odvody predsa neplatí. PN oznámy do ZP (začiatok, aj koniec) a do SP posiela potvrdenie o trvaní PN. A pri dlhodobejšom PN ku koncu mesiaca aj tzv "papier na peniaze" do SP.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Johanka Pozri príspevok
Uniká mi pointa - zamestnanec sa zaevidoval ako dobrovoľne poistená osoba v SP. Pýtaš sa, či je možné toto poistenie u zamestnanca považovať za položku, ktorá by mu znižovala daňový základ ???
Áno, presne toto som mala na mysli. Ako som už predtým spomínala, v DÚPP 2-3/2007 som sa dočítala, že dobrovoľné dôchodkové poistenie, keďže prihlásením sa taktiež stáva povinným poistným, sa považuje za výdavok zamestnanca a odpočítava sa od zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti. Malo by to teda platiť aj u ostatných dobrovoľných poistení do SP, napr. aj DNP.
Chcela by som vedieť, či to chápem správne. A takéto poistenie si zamestnanec potom môže odpočítať od zdaniteľných príjmov.
Naposledy upravil Marti.ka : 28.09.07 at 07:42
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§5 Zákona o dani z príjmov
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V žiadosti o ročné zúčtovanie dane je v bode I/1. možnosť dodatočne si uplatniť nárok na daňový bonus a na zaplatené poistné a príspevky .
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem. Zase sme o niečo múdrejší....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať