ajnaja
24.08.08,21:37
Ahojte,
všetkým Vám chcem poďakovať za rady, ideme sa do toho pustiť, dúfam že sa mi to podarí a všetko dobre dopadne :))
ajnaja
25.08.08,14:20
Takže opäť som tu ja...
S tým odstupným to dopadlo tak, že mi nemôže byť vyplatené, keďže mne končí rodičovská dovolenka v januári 2009 a nástup po rodičovskej mám napísaný na január 2009. Pracovný pomer môže zamestnávateľ so mnou rozviazať ku koncu augusta ak o to požiadam, prípadne mi môže napísať predpokladaný príjem ale len do výšky cca 15 000 Sk. Keď to tak kalkulujem asi bude pre mňa predsa výhodnejšie ukončiť starý pracovný pomer a začať nový, však?
čo sa týka toho odstupného ja som nemala minimálnu mzdu, ale pred 10 rokmi som mala hrubý príjem 7500 Sk a odvtedy som na reťazovej materskej a rodičovskej, tak preto mi chceli rátať odstupné z minimálnej mzdy:((
Ďakujem za Váš názor.
katkas
25.08.08,20:08
Ahojte,
idem si urobit zmenu VZ na dobrovol. nem.poist. Teraz mam VZ 8100,- Sk. V praci mam VZ stale iny, napr.odmena, dovolenka, OCR pocas roka 2008. Takze dala som si rozdiel medzi 30219,- Sk a VZ v zamestnani priblizne na 15000,- Sk, z ktoreho budem od 27.8.2008 platit poistne na DNP. Je problem, ak sucet VZ v jednotlivych mesiacoch presiahne do konca roka maximum 30.219,-Sk? Hoc aj o par korun. Dakujem
riskovci
26.08.08,05:27
Ahojte poradaci!
Rada by som vas este raz poprosila o radu....nerada by som urobila nieco,co by som mohla neskor olutovat...
A hlavne vopred moc dakujem,ze sa nam tu venujete!

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!
jankasm
26.08.08,09:32
Ahojte,
idem si urobit zmenu VZ na dobrovol. nem.poist. Teraz mam VZ 8100,- Sk. V praci mam VZ stale iny, napr.odmena, dovolenka, OCR pocas roka 2008. Takze dala som si rozdiel medzi 30219,- Sk a VZ v zamestnani priblizne na 15000,- Sk, z ktoreho budem od 27.8.2008 platit poistne na DNP. Je problem, ak sucet VZ v jednotlivych mesiacoch presiahne do konca roka maximum 30.219,-Sk? Hoc aj o par korun. Dakujem

Nie, žiadny problém nie je, aj keby si platila DNP napr. z maxima popri zamestnaní. Ide o to, že SP by Ti proste počítala v súčte so zamestnaním len 1x maximum, čiže na DNP by Ti vznikal z tej zvyšnej sumy preplatok, o ktorý si potom môžeš požiadať vrátiť. Takže lepšie je platiť z vyššieho VZ ako z nižšieho, aby si v súčte dosiahla ten maximum. Takže ak Ti to zhruba tak vychádza, že priemerne v práci cca. 15000,- mesačne, tak VZ na DNP 15000,- je OK. ;)
jankasm
26.08.08,09:40
Takže opäť som tu ja...
S tým odstupným to dopadlo tak, že mi nemôže byť vyplatené, keďže mne končí rodičovská dovolenka v januári 2009 a nástup po rodičovskej mám napísaný na január 2009. Pracovný pomer môže zamestnávateľ so mnou rozviazať ku koncu augusta ak o to požiadam, prípadne mi môže napísať predpokladaný príjem ale len do výšky cca 15 000 Sk. Keď to tak kalkulujem asi bude pre mňa predsa výhodnejšie ukončiť starý pracovný pomer a začať nový, však?
čo sa týka toho odstupného ja som nemala minimálnu mzdu, ale pred 10 rokmi som mala hrubý príjem 7500 Sk a odvtedy som na reťazovej materskej a rodičovskej, tak preto mi chceli rátať odstupné z minimálnej mzdy:((
Ďakujem za Váš názor.

No keďže zamestnávateľ s Tebou tak či tak plánuje rozviazať PP, tak je určite výhodnejšie tento ukončiť a zamestnať sa niekde s maximálnym VZ, ak máš takú možnosť. Materská bude dvojnásobná, pretože maximum je 30219,- a on Ti chce uviesť len 15000,-. :o
Ako už spomínala brčko v jednom zo svojich príspevkov, tak ja by som na tvojom mieste požiadala o vrátenie do zamestnania po RD k 1.9.2008. Či máš so zamestnávateľom písomne dohodnuté vrátenie sa do práce až v 01/2009? V tomto prípade neviem, či je zamestnávateľ povinný Ťa vziať späť do práce už teraz. Možno sa nám k tomu niekto vyjadrí. :confused:
Ak by to bolo možné, mala by si aspoň nárok na odstupné.

Ale ak to aj nebude možné, z finančného hľadiska máš výhodnejšie uzavrieť nový PP a poberať 28 týždňov materskú z maxima. Získaš oveľa viac ako by bola výška odstupného z minimálnej mzdy. :)
jankasm
26.08.08,09:45
Ahojte poradaci!
Rada by som vas este raz poprosila o radu....nerada by som urobila nieco,co by som mohla neskor olutovat...
A hlavne vopred moc dakujem,ze sa nam tu venujete!

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!

Áno, bez problémov sa dá tento postup uskutočniť aj u Teba.
Keďže si stále zamestnaná, a vedená v zamestnaní ako zamestnankyňa na RD, tak dni NP Ti stále bežia. Keď teda tento PP ukončíš, na druhý deň uzatvoríš nový PP, tak sa Ti k dňom NP v novom PP pripočítajú dni NP zo starého PP. Podmienku 270 dní teda spĺňaš bez problémov. Tento postup stačí zrealizovať napr. 3 dni pred nástupom na MD. Alebo, zrealizovať ho niekedy v 09/2008 a dať sa napr. vypísať na PN, aj tá bude maximálna.
Ako som už písala, môžeš tak urobiť zo dňa na deň, nemusí tam byť žiadna pauza, dôležité je to, aby jeden PP skončil, boli podané všetky odhlášky, a potom nový PP začal, podané nové prihlášky. ;)
riskovci
26.08.08,09:53
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved!
angel22
26.08.08,12:46
1. DAKUJEM ZA PREDOSLE ODPOVEDE :-)
2. Tak pre istotu - som z tych menej chapavejsich Ak napriklad: som DNP s min VZ, otehotniem sept 2008, staci sa mi odhlasit a prihlasit od 1.12.2008 s max VZ, ktory zmenim na min VZ od 1.1.2009 a moja materska bude max. Pochopila som spravne???
brčko
26.08.08,13:18
angel, ak napíšeš, že "otehotniem v septembri", je to velmi nepresné. Čo to znamená?
Ak sa nanovo prihlásiš 1.12.08, tak musíš byť 1.12.08 "max. v 8-mom týždni tehotenstva", ak chceš nastúpiť na MD 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu. Lebo 8tt+26potrebných týždnov= 34týžden tehotenstva t.j. obvyklý nástup na MD (kedže tehotenstvo sa ráta na 40týždňov, je to 6týždnov pred termínom).
ajnaja
26.08.08,20:39
No keďže zamestnávateľ s Tebou tak či tak plánuje rozviazať PP, tak je určite výhodnejšie tento ukončiť a zamestnať sa niekde s maximálnym VZ, ak máš takú možnosť. Materská bude dvojnásobná, pretože maximum je 30219,- a on Ti chce uviesť len 15000,-. :o
Ako už spomínala brčko v jednom zo svojich príspevkov, tak ja by som na tvojom mieste požiadala o vrátenie do zamestnania po RD k 1.9.2008. Či máš so zamestnávateľom písomne dohodnuté vrátenie sa do práce až v 01/2009? V tomto prípade neviem, či je zamestnávateľ povinný Ťa vziať späť do práce už teraz. Možno sa nám k tomu niekto vyjadrí. :confused:
Ak by to bolo možné, mala by si aspoň nárok na odstupné.

Ale ak to aj nebude možné, z finančného hľadiska máš výhodnejšie uzavrieť nový PP a poberať 28 týždňov materskú z maxima. Získaš oveľa viac ako by bola výška odstupného z minimálnej mzdy. :)

Ďakujem za radu, isto to bude výhodnejšie, aj keď škoda toho odstupného...
Mám taký pocit že som uviedla pri poslednom nástupe na MD, že sa mienim vrátiť až po 3 rokoch, tzn. v 1/2009, takže tam som to napísala.

Ešte som to dnes prerátala, mám predpoklad. termín 28.10.08, 6 týždňov predtým mi vychádza na 16.09.08,( myslím že 15.09. je sviatok) výpoveď môžem dať ku koncu augusta, alebo aj v septembri, povedzme 5.09., tak mi to bolo povedané od zamestnávateľa.
Chcem sa opýtať aké vysoké budú za mňa platené odvody z maxim. VZ u nového zamestnávateľa.
Ďakujem
dada26
27.08.08,05:51
Ahojte poradaci. Chcela by som poprosit o radu. Cakam babatko a termin porodu mam 12.2.2009, takze nastupit na materku by som mala koncom r.2008 alebo zaciatkom r.2009. Aby som mala max matersku, platim si popri zamestnani aj DNP (stacilo z minima). Tieto veci mam v poriadku. Co ma trapi je, ze mam zmluvu so zamestnavatelom do 31.5.2009.
Moze vtedy ukoncit zamestnavatel PP alebo musi pockat, kym budem na materskej a nasledne na RD? Pokial budem pocas materskej/RD nezamestnana musim si zacat platit sama nejake odvody?
Uvazujem tiez, ze by som do 2 rokov mala hned za sebou dalsie babatko. Mam si v tom obdobi zacat sama platit DNP dostatocne v predstihu, nech splnim 270 dni? Viem, ze je v Zakone o socialnom poisteni §49a o prechodnom obdobi, ale neviem, ci by sa tykal aj mna a najma ked chcem ziskat aj potom max matersku.
Viem, ze je to trochu komplikovane, ale dopredu dakujem za kazdu radu.
bbtina
27.08.08,06:06
No pokiaš máš zmluvu na dobu určitú, tak ju zamestnávateľ určite ukončí a nebude ťa držať v stave. Má na to nárok. DObu určitú nič neovplyväuje, k druhej časti ťažko povedať tým som si nie veľmi istá
brčko
27.08.08,06:11
Ďakujem za radu, isto to bude výhodnejšie, aj keď škoda toho odstupného...
Mám taký pocit že som uviedla pri poslednom nástupe na MD, že sa mienim vrátiť až po 3 rokoch, tzn. v 1/2009, takže tam som to napísala.

Ešte som to dnes prerátala, mám predpoklad. termín 28.10.08, 6 týždňov predtým mi vychádza na 16.09.08,( myslím že 15.09. je sviatok) výpoveď môžem dať ku koncu augusta, alebo aj v septembri, povedzme 5.09., tak mi to bolo povedané od zamestnávateľa.
Chcem sa opýtať aké vysoké budú za mňa platené odvody z maxim. VZ u nového zamestnávateľa.
Ďakujem

Uzatvorte dohodu o ukončení PP dnom 7.9.08 (ak by si dala výpoved, plynie ti ešte výpovedná doba a tvoj PP by skončil až o niekolko mesiacov, čo nie je žiaduce). Ak by si skončila PP 5.9.08 a nový začala až 8.9.08, mala by si z toho dosť zbytočných vybavovačiek na ZP. A začať nový PP 6.9.08 je nevýhodné.
Ak začneš nový PP 8.9.08 a nastúpiš na MD 16.9.08 a ak som dobre rátala, tak pri mesačnej HM 29500,- by si mala dostiahnuť za obdobie 8-15.9.08 hrubú mzdu 8046 (29500:22x6odpr.dní a sviat.), takže denný vym.základ cca 1005,75 (8046:8kal.dní) a dennou materskou cca 553,-. Samozrejme toto platí len v tejto konkrétnej situácii.

Odvody sú za zamestnávatela cca 35,2% (10 zdrav.poi + 1,4 +14 +3 +1 +0,25 +0,8 +4,75) + zamestnanca 13,4% (4 + 1,4 + 4 + 3+ 1), t.j. cca 46%. Takže odvody niečo vyše 3700,-Sk (všetko sa zaokrúhluje na Sk nahor).
Ak urobíš u pôvodného zamestnávatela vo vyhlásení ... zmenu, že si uplatnuješ nárok na odpočítatelnú položku len do augusta 2008, tak u nového zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie od mesiaca 9/08, takže za teba ani nemusí odviesť dan. Bude to tak jednoduchšie.
brčko
27.08.08,06:32
Ahojte poradaci. Chcela by som poprosit o radu. Cakam babatko a termin porodu mam 12.2.2009, takze nastupit na materku by som mala koncom r.2008 alebo zaciatkom r.2009. Aby som mala max matersku, platim si popri zamestnani aj DNP (stacilo z minima). Tieto veci mam v poriadku. Co ma trapi je, ze mam zmluvu so zamestnavatelom do 31.5.2009.
Moze vtedy ukoncit zamestnavatel PP alebo musi pockat, kym budem na materskej a nasledne na RD? Pokial budem pocas materskej/RD nezamestnana musim si zacat platit sama nejake odvody?
Uvazujem tiez, ze by som do 2 rokov mala hned za sebou dalsie babatko. Mam si v tom obdobi zacat sama platit DNP dostatocne v predstihu, nech splnim 270 dni? Viem, ze je v Zakone o socialnom poisteni §49a o prechodnom obdobi, ale neviem, ci by sa tykal aj mna a najma ked chcem ziskat aj potom max matersku.
Viem, ze je to trochu komplikovane, ale dopredu dakujem za kazdu radu.

Zamestnávatel môže bez problémov ukončiť PP na dobu určitú aj počas MD, RD aj tehotenstva, či PN. Potom si budeš musieť zaniesť na zdrav.poistovnu nejaké papiere (o ukončení PP, zápočt.list, doklad o poberaní materského, resp. rodič.príspevku). Iné poistenie nutné nie su. Samozrejme ak chceš byť dôchodkovo poistená, tak si sama musíš dať prihlášku do 15dní po narodení dieťaťa s potrebnými prílohami a to bez ohladu na to, či zámestnaná si alebo nie si.

Od ukončenia PP už nebudeš nemocensky poistená a ani poistená v nezamestnanosti. § 49a zákona o soc.poistení platí u zamestnancov "pri trvaní prac.pomeru", teda prerušení NP z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, čo je možné "len u zamestnancov". Neplatí u nezamestnaných. (szčo to majú definované inak)

Preto ak budeš chcieť získať nárok na druhú materskú, tak si treba sledovať 270dní v poslených dvoch rokoch. (Rozumné je nemať medzeru v nemoc.poistení viac ako 14mesicov, ak si bola predtým súvisle 270dní nem.poisená). A prihlásiť /(nanovo prihlásiť ak platíš z minima) sa na DNP najneskôr do 8týždna tehotenstva z maxima (samozrejme tých 270dní do pôrodu je prvoradých!). A potom nastúpiť na materskú až po 26 týždnoch. Všetko závisí od konkrétnych dátumov. Môžeš sa poistiť aj skôr a využiť to na PN, očr s prvým dieťaťom. No a samozrejme treba sledovať aj zákon o soc.poistení, lebo dovtedy môžu byť zmeny.
dada26
27.08.08,06:43
Ďakujem ti brčko. Moc si mi pomohla. Vŕtala som sa v zákonoch, ale nikde som nemohla nájsť jasnú odpoveď. No konečne v tom mám jasno.
Ďakujem ešte raz a prajem krásny dníček. :)
dada26
27.08.08,07:25
Neda mi to, som v strese z tych informacii, ze nebudem nemocensky poistena, ani poistena v nezamestnanosti, ani dochodkovo poistena. Budem si musiet tieto odvody pocas materskej platit vsetky sama alebo to bude platit stat?
Lebo predstava, ze z 4560 Sk (co dostanem na RD) si mam platit vsetky tieto odvody je strasna :(
brčko
27.08.08,08:19
Neda mi to, som v strese z tych informacii, ze nebudem nemocensky poistena, ani poistena v nezamestnanosti, ani dochodkovo poistena. Budem si musiet tieto odvody pocas materskej platit vsetky sama alebo to bude platit stat?
Lebo predstava, ze z 4560 Sk (co dostanem na RD) si mam platit vsetky tieto odvody je strasna :(

nestresuj sa, zdravotné a dôchodkové poistenie máš. To je dôležité.
nemocenské a poistenie v nezamestnanosti mať nemusíš, len ak dobrovolne chceš.

Nad poistením v nezamestnananosti, ak plánuješ druhé dieťa zatial nemusíš uvažovať. Ak by si druhé dieťa neplánovala, tak by to bolo inak v prípade, ak by si predpokladala, že si nenájdeš prácu do 3-och rokov dieťaťa a hrozila by ti evidencia na UP. Potom ak budeš druhýkrát tehotná - nezamestnaná sa treba rozhodnúť o tomto poistení najneskôr do narodenia druhého dieťaťa (teda myslím, záleží, či sa dovtedy zmenia zákony).
Nemocenské som ti už napísala.

Ja som v podobnej situácii, možno trochu horšej (no bola som ešte v horšej), po prvej rodičovskej, tehotná, t.č. na PN. Firma si ide likvidovať, len neviem, kedy skončí môj PP. No dúfam, že až po nástupe na MD, resp. až po pôrode, aby som mala súvislé dôchodkové poistenie.

Tak si nezúfaj, treba sa tešiť na bábo :)
certik
27.08.08,08:29
Prosím vás súrne o radu v nasledujúcom prípade: tehotná zamestnankyňa pracuje 5 rokov bez akéhokoľvek prerušenia. Pre problémy v práci ukončuje pracovný pomer dohodou k 31.08.2008. Od 01.09.2008 sa pôjde zaevidovať na úrad práce.
1. Chcem sa spýtať, keď má predpokladaný termín pôrodu 02.04.2009, či bude mať nárok na materské, alebo ako je to v takomto prípade, keď pôjde na materskú z úradu práce.
2. Platí si aj pripoistenie z VZ 15000.- Sk. Aby mala nárok na najvyššiu materskú a bude popritom na úrade práce, musí si to platiť z maxima?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.
dada26
27.08.08,08:30
Ďakujem ti brčko ešte raz. Už sa posnažím netrápiť nad hlúposťami, ale budem sa tešiť na malé :o
brčko
27.08.08,08:47
Prosím vás súrne o radu v nasledujúcom prípade: tehotná zamestnankyňa pracuje 5 rokov bez akéhokoľvek prerušenia. Pre problémy v práci ukončuje pracovný pomer dohodou k 31.08.2008. Od 01.09.2008 sa pôjde zaevidovať na úrad práce.
1. Chcem sa spýtať, keď má predpokladaný termín pôrodu 02.04.2009, či bude mať nárok na materské, alebo ako je to v takomto prípade, keď pôjde na materskú z úradu práce.
2. Platí si aj pripoistenie z VZ 15000.- Sk. Aby mala nárok na najvyššiu materskú a bude popritom na úrade práce, musí si to platiť z maxima?
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a radu.

Ak by nemala "iné nem.poistenie" t.j. dobrovolné nem.poistenie, tak by mala nárok na materské z ukončeného nem.poistenia zamestnanca. Od 1.9.08 6mesiacov by bola v ochrannej lehote z ukonč.nem.poistenia. Pri predp.termíne pôrodu 4.2.08 by mala nastúpiť na MD 19,2.09, takže by to stihla. Jej materské by sa rátalo z denného vym.základu v zamestnaní v roku 2007.

Ak jej však po ukončení nem.poistenia zamestnanca trvá iné nem.poistenie, tak podla postupov soc.poistovne jej nezačne plynúť ochranná lehota (no v zákone to nenájdete, je to postup SP, ktorý tu uvádzajú viacerí znalí). Potom bude mať nárok na materské len z DNP. Vzhladom na to, že je už tehotná viac ako v 8tt, tak odhlasovať a novo prihlasovať sa jej nevyplatí. Ak nastúpi na MD v r.2009, ku dnu nástupu na MD bude trvať len DNP a žiadne iné nem.poistenie, tak sa jej materské bude rátať z VZ-ov v r.2008. Ak si platí DNP od prihlásenia z VZ 15000, môže si dať zmenu VZ (pozor nie novú prihlášku) od 1.9.08 na maximum 30219,-, aby si materské zvýšila (ak by sa však do konca roka zametnala, menilo by to situáciu). Odniesť túto zmenu na SP však musí do 31.8.08 aby zmena platila od 1.9.08.

Ešte by bola možnosť sa zamestnať pár dní pred nástupom na MD. No to by bolo treba rozobrať podla konkrétnej situácie, mzdy ..., ak by mala takú možnosť.
xmatisova
27.08.08,09:52
Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.
bendo
27.08.08,10:08
Zdravím,

kamarátka nastupuje na MD 8.10.2008. Zamestnaná je v UK, kde končí PP 30.9.2008. V SR si platí dobrovoľné NP vyše roka (podmienku 270 dní spĺňa) zo základu cca 15.000,- Sk. Môže sa k 30.9.2008 odhlásiť z DNP a znovu nahlásiť od 1.10.2008 do 7.10.2008 z max. VZ - bude mať potom nárok na materskú z max. VZ? Nechcem jej zle poradiť, preto sa pýtam aj Vás.

Ďakujem.
brčko
27.08.08,10:35
Zdravím,

kamarátka nastupuje na MD 8.10.2008. Zamestnaná je v UK, kde končí PP 30.9.2008. V SR si platí dobrovoľné NP vyše roka (podmienku 270 dní spĺňa) zo základu cca 15.000,- Sk. Môže sa k 30.9.2008 odhlásiť z DNP a znovu nahlásiť od 1.10.2008 do 7.10.2008 z max. VZ - bude mať potom nárok na materskú z max. VZ? Nechcem jej zle poradiť, preto sa pýtam aj Vás.

Ďakujem.

Tak to jej radšej ozaj nerad.

Ak jej neuplynie od posledného prihlásenia na DNP aspon 26týždnov, tak sa jej materské bude rátať z predpokladaného denného vymeriavacieho základu DNP osoby, čo je jedna tridsatina min.mzdy, t.j. jej mateské by bolo 148,50Sk na den (8100:30x55%). Predpokladám v r.2007, z ktorého sa jej materské vyráta ak sa neodhlási (ak od prvého prihlásenia nemala doteraz žiadnu odhlášku) mala vyšší vymer.základ.

Pozri príp. § 57 ods.1 písm.c + ods.2 + § 55 53 zákona o sociálnom poistení.

Ak by sa však odhlásila z DNP a zamestnala na tých pár dní, tak to by bolo už o inom. Pri nemocenskom poistení zamestnanca neplatí tých 26týždnov.
jankasm
27.08.08,10:38
Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.

V súčte zo zamestnania + DNP dosiahneš cca. 29000,-, momentálne maximum je 30219,- takže je to tesne pod maximom, ale myslím, že to vôbec až tak nevadí. ;)

A k tej materskej, ak si osamelá matka, tak materské budeš dostávať 37 týždňov.

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.
bendo
27.08.08,10:45
Ďakujem brčko,

ja som jej zatiaľ nič neradila, najskôr som si to chcela overiť, príp. skúsiť iné možnosti.
Takže s DNP už neurobí nič, aby mala max. materské. Jedine, čo pomôže urobiť, je uzatvoriť nový pracovný pomer od 1.10.08 s max. VZ a súčasne sa odhlásiť z DNP k 30.9.2008?
jankasm
27.08.08,10:50
Ďakujem brčko,

ja som jej zatiaľ nič neradila, najskôr som si to chcela overiť, príp. skúsiť iné možnosti.
Takže s DNP už neurobí nič, aby mala max. materské. Jedine, čo pomôže urobiť, je uzatvoriť nový pracovný pomer od 1.10.08 s max. VZ a súčasne sa odhlásiť z DNP k 30.9.2008?

Presne tak, musí sa z DNP odhlásiť, aby sa je dni DNP pripočítali ku dňom NP zamestnanca pre splnenie podmienky 270 dní NP. Novým pracovným pomerom so mzdou vo výške maximálneho VZ od 1.10.2008 dosiahne maximálnu materskú. Jej mzda za obdobie 1.10.-7.10.2008 musí byť vo výške 6823,- a jej mesačná mzda musí byť 31395,- alebo nižšia, a potrebnú výšku treba doplniť nejakými odmenami. ;)
brčko
27.08.08,10:56
Predpokladaný termín pôrodu mám 4.1.2009, nástup na MD 23.11.2008. Som zamestnaná a môj VZ sa v tomto aj predchádzajúcom roku pohyboval v priemere okolo 16 000,- a od 01.12.2007 si taktiež platím DNP z VZ 13 000,-. Chcela by som sa opýtať či to takto postačuje na tú maximálnu materskú. Taktiež by ma zaujímalo ako to je s vyplácaním, keďže som slobodná. Ako dlho mi ju budú vyplácať? Ďakujem vopred za všetky rady a postrehy.

dosť podstatné je, aký bol tvoj VZ zo zamestnania v 12/07. Lebo z DNP si mala za 12/07 mesačný VZ rozdiel 28142 a VZ v zamestnaní. A tento VZ z DNP za 12/07 deleno 31 bude tvoj denný VZ z DNP. Ak to bolo zo zamestnania cca do tých 16000,-, tak by ti to cca mohlo vyjsť. Presne sa povedať nedá či to bude z cca 28142 alebo 29000, to už záleží ozaj od každomesačného VZ z "terajšieho" zamestnania v r.2007 (predpokladám, tvoj terajší PP vznikol v r.2007, resp. skôr).

Nejde ani tak o to, či si slobodná, ale či si osamelá. "Osamelé mamičky" majú nárok na dlhšie poberanie materského, t.j. 37týždnov. Kto je osamelá poistenkyna, tak to v samotnom zákone o sociálnom poistení chýba. Definícia tohto pojmu (teda "osamelý zamestnanec") je len v zákonníku práce § 40 ods.1 + 2. Tam sa píše, že ... "žije sám" a je slobodná, ovdovená alebo rozvedená ... resp. ... z iných vážnych dôvodov.

Treba si to však najlepšie zistiť v samotnej SP. Mamičky však informovali, že treba podpísať o tom čestné prehlásenie (dajú ti ho na SP, na internete nie je), ktoré treba doručiť na SP cca do 28týždna, teda pred ukončením obdobia obvyklého čerpania materského.
brčko
27.08.08,11:29
Presne tak, musí sa z DNP odhlásiť, aby sa je dni DNP pripočítali ku dňom NP zamestnanca pre splnenie podmienky 270 dní NP. Novým pracovným pomerom so mzdou vo výške maximálneho VZ od 1.10.2008 dosiahne maximálnu materskú. Jej mzda za obdobie 1.10.-7.10.2008 musí byť vo výške 6823,- a jej mesačná mzda musí byť 31395,- alebo nižšia, a potrebnú výšku treba doplniť nejakými odmenami. ;)

Alebo ak by ukončila DNP najneskôr 28.9.08 a zamestnala sa od 29.9.08, príp. aj 30.9.08, tak by jej stačila mesačná HM 22200,- (t.j. za 29-30.9.08 by to bolo 22200:22x2) príp. dosiahnuť hrubú mzdu na 1kal.den v septembri cca 1007. Mzda v oktobri bude potom pre výpočet materského nepodstatná, lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude od vzniku PP do 30.9.08 - vid § 54 ods.2 písm. b + § 55 zákona o sociálnom poistení.

V prípade, čo píše Janka sa použije § 54 ods.2 písm.c ZoSP
daqa
27.08.08,11:57
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Priateľka je v 11 tt, je zamestnaná ale nie je DNP.
Dá sa ešte v jej prípade niečo robiť s DNP aby bola jej materská maximálna?
brčko
27.08.08,12:11
Zdravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Priateľka je v 11 tt, je zamestnaná ale nie je DNP.
Dá sa ešte v jej prípade niečo robiť s DNP aby bola jej materská maximálna?

Je teda v cca 3-tom mesiaci, t.j. pôrod o 6mesiacov v 2/09. Aké nemocenské poistenia (aké PP, povinné ako SZčo, príp. už predtým DNP) má/mala od cca 2/07? A kolko jej chýba do maxima?
daqa
27.08.08,12:59
pracuje ako učiteľka nepretržite cca 5 rokov, je teda poistená v zamestnaní. Dobrovoľné poistenie nemá. Teraz by jej vyšla materská cca 7300 Sk.
brčko
27.08.08,17:58
pracuje ako učiteľka nepretržite cca 5 rokov, je teda poistená v zamestnaní. Dobrovoľné poistenie nemá. Teraz by jej vyšla materská cca 7300 Sk.

Ak nemá ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa jej neoplatí sa teraz poistiť na DNP. Už nestihne splniť podmienku 270dní.
Teraz má jedinu možnosť na zvýšenie materského. Ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s vyšším/maximálnym VZ.
Bohužial, na DNP je už neskoro.
Katy a R
27.08.08,19:36
Uzatvorte dohodu o ukončení PP dnom 7.9.08 (ak by si dala výpoved, plynie ti ešte výpovedná doba a tvoj PP by skončil až o niekolko mesiacov, čo nie je žiaduce). Ak by si skončila PP 5.9.08 a nový začala až 8.9.08, mala by si z toho dosť zbytočných vybavovačiek na ZP. A začať nový PP 6.9.08 je nevýhodné.
Ak začneš nový PP 8.9.08 a nastúpiš na MD 16.9.08 a ak som dobre rátala, tak pri mesačnej HM 29500,- by si mala dostiahnuť za obdobie 8-15.9.08 hrubú mzdu 8046 (29500:22x6odpr.dní a sviat.), takže denný vym.základ cca 1005,75 (8046:8kal.dní) a dennou materskou cca 553,-. Samozrejme toto platí len v tejto konkrétnej situácii.

Odvody sú za zamestnávatela cca 35,2% (10 zdrav.poi + 1,4 +14 +3 +1 +0,25 +0,8 +4,75) + zamestnanca 13,4% (4 + 1,4 + 4 + 3+ 1), t.j. cca 46%. Takže odvody niečo vyše 3700,-Sk (všetko sa zaokrúhluje na Sk nahor).
Ak urobíš u pôvodného zamestnávatela vo vyhlásení ... zmenu, že si uplatnuješ nárok na odpočítatelnú položku len do augusta 2008, tak u nového zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie od mesiaca 9/08, takže za teba ani nemusí odviesť dan. Bude to tak jednoduchšie.

pre ajnaja:
... k tomuto by som doplnila (a zopakovla), že najlepšie je začať 8.9. ... a 12.9. ísť na materskú;):) Bude mať DVZ 1000 na deň aj pri plate 22 tisíc (odvody by boli zo 4000)
....a keď píše že termín má koncom októbra ... tak to je menej ako 8 týždňov a je to OK.
http://www.porada.sk/803493-post2239.html
moe7
28.08.08,12:19
Dobry den ja si platim DNP z min mzdy 8100,- cize cca 357,- sk za mesiac a ak sa zmeni min. mzda musim zmenit mescnu platbu alebo si mozem platit 357,- sk dalej pretoze som nic nemenila
brčko
28.08.08,16:30
Dobry den ja si platim DNP z min mzdy 8100,- cize cca 357,- sk za mesiac a ak sa zmeni min. mzda musim zmenit mescnu platbu alebo si mozem platit 357,- sk dalej pretoze som nic nemenila

Podla zákona o sociálnom poistení § 138 ods.9:
(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

Ak sa zmení min.mzda od 1.1.09, tak poistné za 1/09 splatné do 8.2.08 musíte zaplatiť z aktuálnej/novej min.mzdy platnej k 1.1.09, t.j. 4,4% z min.mzdy.

Či treba podať aj zmenu VZ alebo je to automatické, však neviem.
Snád poradia skúsenejší. :)
tomasz
31.08.08,16:53
Prajem príjemný podvečer. Vraciam sa na túto poradu po pol roku, ked sme úspešne využili svoje možnosti s manželkou.

Dôvod prečo sa znovu obraciam na poradu je moja švagriná :).

Súčasne je v 11 týždni tehotenstva, je zamestnaná a od 4/2008 si platí dobrovolné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu.

Otázkou je, či za súčasnej situácie vieme využiť maximálnu materskú za daných podmienok a ako, ak má prvý termín pôrodu určenú na 16.3.2009. (riešením má byť ukončenie súčasného dobrovolného poistenia, alebo iba navýšenie na maximálny vymeriavací základ? Bude mať vplyv na budúci denný vymeriavací základ ak od 3.4.2008 sa platí z minimálneho vymeriavacieho základu a od 1.9.2008 zvýšime platbu z maximálneho možného vymeriavacieho základu? Alebo ukončiť súčasné nemocenské poistenie a čím skôr začať nové s maximálnym možným vymeriavacím základom ??? )

Viem že je to otrava sa iba pýtať, priznávam sa že nie je na to čas si prečítať celú tému, a keď sme si "vybavovali materskú pre seba (manželku)" tak mi pracovníčka sociálnej poistovne nevedela/nechcela poradiť/pomôcť, a študovanie porady a samoštúdium pomohlo k "slušnej" materskej.

Nakoľko nás teraz "asi" tlačí čas by sa nám zišla pomoc od skúsených poraďákov.

Ďakujem
Katy a R
31.08.08,18:13
Prajem príjemný podvečer. Vraciam sa na túto poradu po pol roku, ked sme úspešne využili svoje možnosti s manželkou.

Dôvod prečo sa znovu obraciam na poradu je moja švagriná :).

Súčasne je v 11 týždni tehotenstva, je zamestnaná a od 4/2008 si platí dobrovolné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu.

Otázkou je, či za súčasnej situácie vieme využiť maximálnu materskú za daných podmienok a ako, ak má prvý termín pôrodu určenú na 16.3.2009. (riešením má byť ukončenie súčasného dobrovolného poistenia, alebo iba navýšenie na maximálny vymeriavací základ? Bude mať vplyv na budúci denný vymeriavací základ ak od 3.4.2008 sa platí z minimálneho vymeriavacieho základu a od 1.9.2008 zvýšime platbu z maximálneho možného vymeriavacieho základu? Alebo ukončiť súčasné nemocenské poistenie a čím skôr začať nové s maximálnym možným vymeriavacím základom ??? )

Viem že je to otrava sa iba pýtať, priznávam sa že nie je na to čas si prečítať celú tému, a keď sme si "vybavovali materskú pre seba (manželku)" tak mi pracovníčka sociálnej poistovne nevedela/nechcela poradiť/pomôcť, a študovanie porady a samoštúdium pomohlo k "slušnej" materskej.

Nakoľko nás teraz "asi" tlačí čas by sa nám zišla pomoc od skúsených poraďákov.

Ďakujem
Záleží, aký má vymeriavací základ v zamestnaní :confused:
Ak má mzdu blízko minima, tak s tým DNP už to nevidím nejako ružovo ... ak by sa 2.9. odhlásila a 3.9. nanovo prihlásila z rozdielu maxima a zamestnania, tak 26 týždňov uplynie asi 4.3. .... normálne sa ale nastupuje na materskú 6 týždňov pred pôrodom.:mee: Neviem ... iba ak by teda nastúpila neskor a poberala by materské kratšiu dobu ..:confused: (22 týždňov od pôrodu)

Ak má mzdu okolo 21 -22 tisíc, tak jej stačí aj to, čo platí doteraz. (od januára bude vyšší min VZ)

.. alebo potom ďaľšia možnosť je - ukončiť terajší PP pred nástupom na materskú a znova sa zamestnať (s vyšším VZ).
brčko
31.08.08,18:42
tomasz,
súhlasím s Katy, že záleží od výšky jej VZ v zamestnaní.
Ak má nízku mzdu v zamestnaní, tak kombináciou "terajšieho PP" a DNP už asi maximálnu materskú nezíska. Bolo treba sa odhlásiť a znovu prihlásiť do 8týždna tehotenstva, aby uplynulo do nástupu na MD 26týždnov. S nástupom na MD z DNP neskôr ako 6týždnov pred PTP tu (snád sa nemýlim) nikto nepísal praktické skúsenosti, vždy sa len pýtali.

Takže "ak má nízku mzdu" a nemá možnosť:
- ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s vyšším VZ (ako písala Katy),
- resp. ukončiť DNP pred nástupom na MD/po dosiahnutí 270dní z DNP a uzatvoriť pred nástupom na MD popri terajšom PP ešte druhý PP (to by bolo treba ale dobre načasovať a vyrátať VZ podla prvého PP a VZ z neho),
tak si môže ešte o niečo zvýšiť materskú zmenou/zvýšením VZ na DNP.

Ale bohužial predpokladám nestihnete zmenu VZ od 1.9.08, nakolko doručiť zmenu bolo treba do 31.8.08, čo je dnes. Ak doručíte zmenu v septembri, tak je platná až od 1.10.08.

To predpokladám viete, že v súčte VZ zo zamestnania + z DNP za jednotlivé mesiace môže byť t.č. maximálne 30219,- Sk. Ak sa stane, že to bude viac, tak z DNP sa berie len VZ = rozdiel 30219 a VZ zo zamestnania. Poistené zo zvyšku VZ z DNP bude preplatok na DNP.
tomasz
31.08.08,18:49
Záleží, aký má vymeriavací základ v zamestnaní :confused:
Ak má mzdu blízko minima, tak s tým DNP už to nevidím nejako ružovo ... ak by sa 2.9. odhlásila a 3.9. nanovo prihlásila z rozdielu maxima a zamestnania, tak 26 týždňov uplynie asi 4.3. .... normálne sa ale nastupuje na materskú 6 týždňov pred pôrodom.:mee: Neviem ... iba ak by teda nastúpila neskor a poberala by materské kratšiu dobu ..:confused: (22 týždňov od pôrodu)

Ak má mzdu okolo 21 -22 tisíc, tak jej stačí aj to, čo platí doteraz. (od januára bude vyšší min VZ)

.. alebo potom ďaľšia možnosť je - ukončiť terajší PP pred nástupom na materskú a znova sa zamestnať (s vyšším VZ).

Ďakujem za rýchlu odpoveď, situáciu dopĺňam podrobnejšími informáciami.

Vymeriavací základ (hrubá mzda) je 13000 Sk. Od 1.9.2008 už bude platiť DNP z rozdielu maximum-vym.základ zo zamestnania.

- Čo sa stane, ak bude do konca roka platiť možný maximálny VZ, od 1.1. si zníži na minimum (DNP sa nepreruší, iba sa zvýšy VZ)? Ako bude SP brať do úvahy obdobie platenia DNP ak priebežne platí DNP z min VZ 4-8/2008 a 9-12/2008 z možného maxima? Logika mi naznačuje že by mala dosťa vyššiu materskú ako keby platila iba z minima, len nevedno kolko?

- ak by sa 2.9. odhlásila a 3.9. nanovo prihlásila z rozdielu maxima a zamestnania, tak 26 týždňov uplynie asi 4.3. .... normálne sa ale nastupuje na materskú 6 týždňov pred pôrodom. - Ak by sme zvolili túto alternatívu, tak sa materská vypočíta k dátumu x.y. tj. 6 týždňov pred pôrodom - dostávala by minimum z DNP. Dňom dovršenia 26. týždna trvania DNP sa upravuje výška dávky z nemocenského poistenia (materská) na maximálnu možnú dávku, alebo sa vypláca v nezmenenej výške až do ukončenia nároku ?
brčko
31.08.08,19:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď, situáciu dopĺňam podrobnejšími informáciami.

Vymeriavací základ (hrubá mzda) je 13000 Sk. Od 1.9.2008 už bude platiť DNP z rozdielu maximum-vym.základ zo zamestnania.

- Čo sa stane, ak bude do konca roka platiť možný maximálny VZ, od 1.1. si zníži na minimum (DNP sa nepreruší, iba sa zvýšy VZ)? Ako bude SP brať do úvahy obdobie platenia DNP ak priebežne platí DNP z min VZ 4-8/2008 a 9-12/2008 z možného maxima? Logika mi naznačuje že by mala dosťa vyššiu materskú ako keby platila iba z minima, len nevedno kolko?


výška materskej z DNP ak:
- nástup na MD v r.2009
- v zamestaní v r.2008 každý mesiac vymeriavací základ cca 13000,-
- na DNP prihlásená od 3.4.08 z VZ 8100,-, od 1.9.08 platná zmena VZ na 17219 (30219-13000)
- obidve tieto nem.poistenia budú trvať ku dnu nástupu na MD
( samozrejme z oboch splnené podmienky 270dní a DNP platené v splatnosti a správnej výške)

DVZ (zo zamestnania r.2008) = cca 13000 x 12mes. : 366dní = cca 426

DVZ (z DNP od 3.4. do 31.12.08) = (8100:30dní v apr.x 28dní NP v apr) + (8100 x 4mes) + (17219 x 4mes) : 273dní v obd.3.4.-31.12.08 = 108836:273 = cca 398,7

DVZ spolu = 426 +398,7 = 824,7

denná materská cca 453 Sk

snád sa nemýlim :) vo výpočte materského som teda predpokladala, že zmenu VZ ste už podali (ak slová "bude platiť", znamená, že "podala zmenu"). Ak však nie, treba si to prerátať na zmenu VZ od 1.10.08.
tomasz
01.09.08,08:25
výška materskej z DNP ak:
- nástup na MD v r.2009
- v zamestaní v r.2008 každý mesiac vymeriavací základ cca 13000,-
- na DNP prihlásená od 3.4.08 z VZ 8100,-, od 1.9.08 platná zmena VZ na 17219 (30219-13000)
- obidve tieto nem.poistenia budú trvať ku dnu nástupu na MD
( samozrejme z oboch splnené podmienky 270dní a DNP platené v splatnosti a správnej výške)

DVZ (zo zamestnania r.2008) = cca 13000 x 12mes. : 366dní = cca 426

DVZ (z DNP od 3.4. do 31.12.08) = (8100:30dní v apr.x 28dní NP v apr) + (8100 x 4mes) + (17219 x 4mes) : 273dní v obd.3.4.-31.12.08 = 108836:273 = cca 398,7

DVZ spolu = 426 +398,7 = 824,7

denná materská cca 453 Sk

snád sa nemýlim :) vo výpočte materského som teda predpokladala, že zmenu VZ ste už podali (ak slová "bude platiť", znamená, že "podala zmenu"). Ak však nie, treba si to prerátať na zmenu VZ od 1.10.08.


brčko - dakujem za výpočet, kočka sa poteší.

Ešte v auguste podávala zmenu vymeriavacieho základu do SP na sumu cca 17300,-, od 1.9. už má platit podla nového VZ. Keby nebola tajnostkárka a povedala by nám skôr že je tehotná tak by ešte mohla mať vyššiu materskú.

Z vlastnej skúsenosti vieme s manželkou že ked sa narodí bábo tak každá korunka poteší. A je rozdiel dostávať ako živnostníčka namiesto cca 4000,- Sk sumu cca 15000,- Sk mesačne :D

Ešte raz ďakujem tým ktorí mi odpovedali za rozum, a prajem usmiaty sviatočný deň.
moe7
02.09.08,09:02
Dobry den
som zamestnana uz 4 roky v jednej firme
moja HM je 18 000,- sk
mesacne si platim DNP z 8100,- sk od maja 2008
planujem otehotniet a preto by som vas poprosila o jasny vypocet aka bude moja materska pocast 6 mesiacov.
A ako mam dalej postupovat ked chcem mat co najvyssiu matersku 6 mesiacov. Dakujem za pomoc
jankasm
02.09.08,10:16
Dobry den
som zamestnana uz 4 roky v jednej firme
moja HM je 18 000,- sk
mesacne si platim DNP z 8100,- sk od maja 2008
planujem otehotniet a preto by som vas poprosila o jasny vypocet aka bude moja materska pocast 6 mesiacov.
A ako mam dalej postupovat ked chcem mat co najvyssiu matersku 6 mesiacov. Dakujem za pomoc

Keďže len plánuješ otehotnieť, tak je dosť času ešte niečo spraviť pre zvýšenie materskej. Momentálna výška by bola, za predpokladu, že aj zo zamestnania aj z DNP budeš mať splnenú podmienku 270 dní NP, čo predpokladám budeš, keďže DNP si už platíš a tehotná ešte nie si:
zamestnanie - 55% z VZ 18000,- čo je cca. 9900,- mesačne
DNP - 55% z VZ 8100,- čo je cca. 4500,- mesačne
Spolu je to teda mesačne cca. 14400,- no môžeš dosiahnuť maximum o cca. 2000,- viac. Stačí preto urobiť jediné, keď zistíš že si tehotná, najneskôr v 8tt sa musíš odhlásiť a nanovo prihlásiť s VZ maximum - VZ zo zamestnania /30219-18000/ = 12000,-. Z neho potom musíš platiť DNP až do nástupu na MD /musí to byť minimálne 26 týždňov/ a materská potom bude počítaná z VZ 12000,-. ;)
moe7
02.09.08,10:25
Dakujem za radu
napisal ste to velmi zrozumitelne a jasne
super dakujem
jankasm
02.09.08,10:34
Dakujem za radu
napisala ste to velmi zrozumitelne a jasne
super dakujem

Hlavne aby všetko vyšlo ako má.
Jana :---
moe7
02.09.08,10:40
ja viem mala gramaticka chyba vdaka;)
moe7
02.09.08,10:51
a este jedna otazka
mam si to platit aj pocas tych 6 mesiacov po porode alebo to mozem prestat platit. A ak si to budem platit aj dalej budem mat este nejake vyhody?
lubinkam
02.09.08,11:20
Ahojte všetci!
Potrebujem súrne radu, prosiiim....Máme zamestnankyňu a nie sme s ňou spokojní. Už dlhodobejšie sa snaží otehotniet...zrejme sa dopolučula o našej nespokonosti s jej prácou a pred týždňom nám oznámila, že ide na PN (rizikové tehotenstvo). Nastúpiť na PN mala dnes, ale nám nedoručila tlačivo na PN, dokonca sa nedostavila do práce. A teda netuším, či je tehotná alebo nie. Je možné jej dať výpoveď, k dnešnému dňu. A ešte jednu radu prosím. V prípade, že by bola tehotná a vypísal by ju doktor na PN, viem, že sa chystá ísť na dovolenku počas PN, možem na to upozorniť sociálku...je možné je dať v tomto prípade výpoveď. dakujem všetkým za rýchle odpovede.
brčko
02.09.08,11:42
lubinkam, pozri § 64 zákonníka práce. Počas PN a tehotenstva oznámeného v zmysle § 40 ods.6 ZP platí zákaz výpovede. O tej kontrole zo strany sociálky je tu už dostatok tém, skús pohladať pod heslom cca dodržiavanie liečebného režimu.
lubinkam
02.09.08,13:57
ďakujem za odpoveď, ...hej poznám tento paragraf, len ma štve, lebo viem, že chce s nami vybabrať, tak som sa len pýtala, či nie je nejaká možnosť výpovede, pretože viem, že nemá problém si zohnať potvrdenie od lekára na PN....no čo už, ešte raz vďaka
matka2009
02.09.08,15:08
Ahojte,

poradi mi prosim niekto? 20.08.2008 som sa bola prihlasit na DNP, alikvotnu ciastku som si hned zaplatila. dostala som este sek na september. oktober si musim potom dopocitat, lebo sa bude zvysovat minimalna mzda. viem, ze to mam zaplatit do 8. dna, ale teraz neviem, ci september mam zaplatit do 8.9. alebo az v oktobri do 8.10.

dakujem
ajobs
02.09.08,18:24
Ahojte,

poradi mi prosim niekto? 20.08.2008 som sa bola prihlasit na DNP, alikvotnu ciastku som si hned zaplatila. dostala som este sek na september. oktober si musim potom dopocitat, lebo sa bude zvysovat minimalna mzda. viem, ze to mam zaplatit do 8. dna, ale teraz neviem, ci september mam zaplatit do 8.9. alebo az v oktobri do 8.10.

dakujem

...septembrové poistné musíš zaplatiť najneskôr do 8.10., ale ideálne je, keď septembrové poistné zaplatíš v septembri (do 30.9.), nebude sa ti to miešať. A minimálna mzda sa bude zvyšovať až od 1.1.2009.....
matka2009
02.09.08,21:08
dakujem. a ano planovala som to zaplatit v septembri nech sa mi to nemiesa. aj ja som bola v tom, ze sa bude zvysovat min. mzda v januari, ale teta na socialke ma vyviedla z omylu :confused:, no neviem ako su tam teda tetusky informovane. este mi aj na sek vypisala septembrovu sumu a oktobrovu mi povedala, ze si mam potom vyratat, ked sa zverejni vyska min. mzdy :cool:
ajobs
03.09.08,17:01
dakujem. a ano planovala som to zaplatit v septembri nech sa mi to nemiesa. aj ja som bola v tom, ze sa bude zvysovat min. mzda v januari, ale teta na socialke ma vyviedla z omylu :confused:, no neviem ako su tam teda tetusky informovane. este mi aj na sek vypisala septembrovu sumu a oktobrovu mi povedala, ze si mam potom vyratat, ked sa zverejni vyska min. mzdy :cool:

...zvyk je železná košeľa, a keďže doteraz sa minimálna mzda vždy zvyšovala od 1.10., na SP to ešte nestihli zaznamenať. Tá minimálna mzda bude od 1.1.2009 asi 8.900 Sk, z čoho vyplýva poistné 392 Sk. Ale treba počkať, či to tak bude.....
Melnick
03.09.08,17:16
Potrebujem poradiť prosím .:)

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to.:)/
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.
brčko
03.09.08,17:23
...zvyk je železná košeľa, a keďže doteraz sa minimálna mzda vždy zvyšovala od 1.10., na SP to ešte nestihli zaznamenať. Tá minimálna mzda bude od 1.1.2009 asi 8.900 Sk, z čoho vyplýva poistné 392 Sk. Ale treba počkať, či to tak bude.....

ešte prerátať na EUR :)
ajobs
03.09.08,17:24
Potrebujem poradiť prosím .:)

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to.:)/
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.

Musí sa okamžite odhlásiť z minima a prihlásiť z maxima (najlepšie od zajtra) !!! Vymeriavací základ 30.219 Sk, poistné 1330 Sk mesačne, od 1.1.2009 by to mohla zmeniť na minimum (ak niečo nevyvedú poslanci v októbri-novembri 2008, keď budú schvaľovať novelu zákona o sociálnom poistení). Nástup na MD cca v marci 2009, čo by malo stačiť na splnenie 182 dní (26 týždňov) nepretržitého poistenia od posledného prihlásenia.
Melnick
03.09.08,17:33
:):):)
Ďakujem.
brčko
03.09.08,17:37
Potrebujem poradiť prosím .:)

Mojej známej som pomáhala s materskou.
1.02.2007- zamestnala som ju kvoli tomu, aby dostala materskú, pretože ako SZČO jej hrozilo, že nedostane ani korunu.
2.02.2007- zaciatok MD - nastúpila na MD s maximálneho VZ / vyšlo to.:)/
1.08.2007- zaciatok RP ..... a naďalej trvá.
Teraz mi volala,že je znova tehotná. Nebola ešte u lekára ,ale predpokladá ,že pôrod bude v máji. No a ja teraz mám dilemu poradiť jej, aby mala opäť maximálnu materskú.

Platí stále DNP z minima, čiže dobu poistenia splní.
Kedy by bolo najvhodnejšie zmeniť platbu na maximum ,aby VZ bol čo najlepší.
Dopĺňam:
Ako SZČO mala nízky príjem a povinnosť platiť povinne nevznikla.

Takže predpokladám t.č. je nemocensky poistená len ako DNP osoba a jej PP už netrvá.

V takom prípade treba, aby sa z DNP odhlásila a nanovo prihlásila z max.VZ 30219,- a to najneskôr do 8týždna tehotenstva, aby do nástupu na MD uplynulo potrebných 26týždnov (lebo 8tt + 26týždnov = 34tt, čo je obvyklý nástup na MD 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu). Ak by neuplynulo do nástupu na MD 26týždnov, tak by jej vznikol nárok na materské z DNP len z minimálnej mzdy akuálnej v mesiaci nástupu na MD!
Potom si môže (nemusí) dať do konca decembra "zmenu" vymer.základu (ale žiadnu odhlášku a prihlášku, len zmenu) na aktuálne minimum platné od 1.1.09 s platnosťou od 1.1.09. Lebo od 1.1.09 už bude možno platiť, že zmena VZ pri DNP bude možná najskôr po 6mesiacoch od prihlásenia (ak schvália tento návrh).

Ak nastúpi na MD po 26týždnoch od posleného prihlásenia na DNP (t.j. najskôr 183-tí den), tak sa jej materské bude rátať z rozhodujúceho obdobia od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Medzitým (po novom prihlásení) v prípade potreby môže čerpať aj nemocenské alebo ošetrovné z minima. Počas poberania nemocenského alebo ošetrovného (len prvých 10dní) platiť poistené na DNP nemusí.

Tiež pre istotu treba sledovať novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá by mala platiť od 1.1.09. Človek nikdy nevie :confused: ;)
Kája.
04.09.08,10:25
Prosím o radu. Kamarátka od 1.12.2006 zamestnaná s VZ 25 000,- (predtým tiež bola zamestnaná), od 1.1.2008 nástup na PN a PN trvala až do nástupu na MD a to bolo 9.3.07, MD trvala do 20.9.07 a od 21.9.07 nástup na RP. Práve mi volala, že je znovu tehotná a predpokladaný pôrod marec 09. Bolo by možné, že od októbra nastúpi znovu do práce ( VZ 25 000) a bude rodičovský príspevok poberať popri zamestnaní a napr. od 1.11.08 nastúpi na PN (hrozí rizikové), ktorá by trvala až do nástupu na MD. Je možný takýto postup alebo som niečo opomenula. Ďakujem
brčko
04.09.08,10:56
Prosím o radu. Kamarátka od 1.12.2006 zamestnaná s VZ 25 000,- (predtým tiež bola zamestnaná), od 1.1.2008 predpokladám malo tam byť 1.1.07 nástup na PN a PN trvala až do nástupu na MD a to bolo 9.3.07, MD trvala do 20.9.07 a od 21.9.07 nástup na RP. Práve mi volala, že je znovu tehotná a predpokladaný pôrod marec 09. Bolo by možné, že od októbra nastúpi znovu do práce ( VZ 25 000) a bude rodičovský príspevok poberať popri zamestnaní ak dieťa nedá do "štátom dotovanej" škôlky, tak podla terajšieho zákona o rodič.príspevku, môže RP poberať popri výkone zárobkovej činnosti (poberaní mzdy) a napr. od 1.11.08 nastúpi na PN (hrozí rizikové), ktorá by trvala až do nástupu na MD. v tomto prípade, pri nástupe na PN v r.2008, bude mať nárok na nemocenské z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN, lebo v r.2007 (podla vami zadaných údajov) nemala vymeriavací základ pre NP (bola súvisle PN, na MD, RD).
Materské, pri nástupe na MD v r.2009 po PN-ke začínajúcej v r. 2008 (teda počas trvajúceho nem.poistenia) bude rátané zo skutočného denného vym.základu v r. 2008, teda z obdobia od nástupu do práce v 10/08 do dna pred nástupom na PN. Je možný takýto postup alebo som niečo opomenula. Ďakujem

podla mna áno.
Kája.
04.09.08,11:10
Ďakujem.
beatad
04.09.08,13:42
Ahojte,prosím poraďte mi.
SZČO je NP 2 roky VZ=minimum.
Plánuje otehotnieť, čo má robiť aby mala max.materskú?
Má sa ihneď prihlásiť ako DNP z VZ 30219-8100=22119 Sk -a platiť 974 Sk mesačne(okrem 357 z minima) ?
Ak by v okt.2008 otehotnela, do kedy má byť DNP? Môže sa odhlásiť po nástupe na MD?
Ďakujem za radu.
beata
Katy a R
04.09.08,14:00
Ahojte,prosím poraďte mi.
SZČO je NP 2 roky VZ=minimum.
Plánuje otehotnieť, čo má robiť aby mala max.materskú?
Má sa ihneď prihlásiť ako DNP z VZ 30219-8100=22119 Sk -a platiť 974 Sk mesačne(okrem 357 z minima) ?
Ak by v okt.2008 otehotnela, do kedy má byť DNP? Môže sa odhlásiť po nástupe na MD?
Ďakujem za radu.
beata

prvé, čo mi napadlo poradiť je ... prečítať si túto tému :););) všetko už tu je

Môže sa teraz prihlásiť na DNP, VZ = 22100.- a v decembri urobí zmenu s účinnosťou od 1.1.2009 na min VZ (bude to nová min mzda).
beatad
04.09.08,15:06
Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.
Benko
04.09.08,16:04
Ja si myslím, že áno. A dokonca si myslím, že sa jej stačí zamestnať v apríli 2009.
Ale nech si to preverí na SP a okrem toho, môže byť aj nejaká novela zákona.
Katy a R
04.09.08,16:13
Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.

Myslela som to tak, že bude mať materskú z dvoch poistení . szčo VZ 8100 a DNP VZ 22100. Spolu je to maximum. To že od januára bude znížený VZ, už na materskú vplyv nebude mať (ak podmienka 270 dní bude splnená v obidvoch poisteniach) ... platí ale do konca roka 2009

Samozrejme je najlepšie riešiť to poistením zo zamestnania ... ak je taká možnosť. Ale to si nespomínala v pôvodnej otázke.
Ak sa zamestná v decembri ... treba tak, aby vyšiel max VZ (počíta s denný VZ) maximum je 30219.
Denný VZ vychádza lepšie, ak je v RO menej víkendových dní.
Mohla by to urobiť aj pred nástupom na materskú ... ak sa nič nezmení
jankasm
05.09.08,09:56
Ďakujem za radu, čítam, čítam ale nie je mi jasné aký bude mať VZ na materskú ak rodiť bude napr.v máji 2009
- VZ sa počíta z predošleho kal.roka - čiže ak sa prihlási na DNP 5.9.2008, VZ by bol cca 508 a z toho 55% je 279 Sk na deň ??? Rátam správne?
- A nebolo by potom lepšie aby ukončila podnikanie a zamestnala sa v decembri 2008 s HMz 22100,- Sk?
Ďakujem pekne.

Ako Ti vyšlo tých 279 na deň? Však ak sa prihlási 5.9.2008 s VZ 22100,- tak mi vychádza DVZ cca. 736,- a z toho 55% je 405,-. To by bolo z DNP, no a plus z NP SZČO, čiže z minima 8100,- je DVZ cca. 270,- no a 55% 149,- je denná výška materskej. Čiže dokopy by bola jej denná materská cca. 550,- čo je pri 30 dňovom mesiaci cca. 16600,-. ;)
saskia26
08.09.08,12:46
Prosím o radu, či sme na niečo nezabudli pri rozhodovaní sa, čo urobiť. Kamarátka je v súčastnosti tehotná 2 mesiac a momentálne je evidovaná na ÚP a poberá dávku v nezamestnanosti. Bude mať zrejme aj rizikové tehotenstvo. V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!
brčko
08.09.08,16:50
Prosím o radu, či sme na niečo nezabudli pri rozhodovaní sa, čo urobiť. Kamarátka je v súčastnosti tehotná 2 mesiac a momentálne je evidovaná na ÚP a poberá dávku v nezamestnanosti. Bude mať zrejme aj rizikové tehotenstvo. V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN. prečo vyradiť, ved nemocenské môže poberať aj ako evidovaná na UP.
Ak bude evidovaná na UP, tak môže v prípade potreby pri nástupe do dôchodku si doplatiť chýbajúce obdobie počas evidencie na UP. A toto obdobie sa jej bude rátať do odpracovaných rokov pre nárok na dovolenku 5týždnov. Teda ak už nemá odpracovaných 15rokov, potom je tento dôvod bezpredmetný.
Ak sa dá vyradiťz UP, možnosť doplatiť si dôch.poistenie za čas na PN nebude mať a ani do odrobených rokov sa jej to neráta.
Ak nemá iné dôvody, nechala by som sa vyradiť až nástupom do druhej práce.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!

inak je to myslím v poriadku. potom už záleží od konkrétnych dátumov nástupu na MD a začiatku PP. Aby dosiahla maximum na 1kal.den, takže pozor na víkendy!
saskia26
08.09.08,17:22
inak je to myslím v poriadku. potom už záleží od konkrétnych dátumov nástupu na MD a začiatku PP. Aby dosiahla maximum na 1kal.den, takže pozor na víkendy!

brčko, ďakujem za odpoveď. A môže súčasne byť evidovaná na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti aj nemocenskú dávku? Alebo iba nahlási na ÚP, že je PN a dávku v nezam. nebude dostávať, no bude sa to počítať do odprac. rokov? 15 rokov ešte nemá odpracovaných.

V prípade novely od 1.1.09 sa bude materská naozaj počítať z nového prac. pomeru?
Jozef Mihál
08.09.08,17:59
Dovoľte mi pripomenúť sa informáciou, že avizovaný seminár k materskej bude v týždni od 6.10.2008 v Bratislave, Honda café, Tomášikova. Presný dátum doplním čoskoro.

Seminár je voľný (ergo zdarma), kapacita miestnosti je cca 20 účastníkov.
brčko
08.09.08,18:31
brčko, ďakujem za odpoveď.
1.A môže súčasne byť evidovaná na ÚP a poberať dávku v nezamestnanosti aj nemocenskú dávku? Alebo iba nahlási na ÚP, že je PN a dávku v nezam. nebude dostávať, no
2. bude sa to počítať do odprac. rokov? 15 rokov ešte nemá odpracovaných.

3. V prípade novely od 1.1.09 sa bude materská naozaj počítať z nového prac. pomeru?

1. neviem prakticky ako sa to robí, no predpokladám predloží na UP papier o PN a to bude jej ospravedlnenka, že nemusí sa chodiť hlásiť. Počas poberania nemocenského nebude mať nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti (bude prerušené vyplácanie) vid zákon o sociálnom poistení § 106 písm. a) + príp. § 105 ods. 1.
2. Ano počas evidencie na UP podla terajšieho zákonníka práce sa jej bude aj čas PN-ky (lebo počas PN-ky ju nevyradia z evidencie - vid zákon o službách zamestnanosti § 36 ) rátať do odpracovaných rokov pre účel dovolenky (nie dôchodku) vid zákonník práce § 113 ods. 5 písm.i).

3. Novela (podla toho, čo som čítala) by nemala meniť nič na tom, ako sa vyráta materské pri novom prac.pomere/novom nem.poistení. Tam platí stále pre stanovenie rozhodujúceho obdobia zákon o sociálnom poistení § 54 hlavne v tomto prípade ods. 2 písm, b) alebo c) (ak samozrejme ako zamestnanec v rozhod.období mala vym.základ pre nem.poistenie)
Katy a R
08.09.08,20:10
Prakticky sa to robí tak, že v SP originál PNky odovzdá na oddelenie - nemocenské dávky (alebo stačí v podateľni) a kópiu - oddelenie DvN .. a ešte jednu kópiu na UPSVaR
Ešte doplním, že o pozastavení vyplácania dávky v nezam dostane riadne rozhodnutie..
Katy a R
08.09.08,20:19
. ...
V roku 2007 bola zamestnaná a súčasne si platila DNP, ukončenie prac. pomeru bolo 31.5.08 (270 dní je splnených z obidvoch). Na konci roka 2007 sme urobili odhlásenie DNP a následne nové prihlásenie z max. VZ, od januára znížili na min. VZ. Rozhodli sme sa urobiť nasledovné:
1. z ÚP sa dá teraz v septembri vyradiť, lebo bude PN.
2. nastúpi na PN, ktorá sa bude počítať z DNP z rozh. obdobia koniec roka 2007 a bude maximálna.
3. pred nástupom na materskú vo februári 2009 ukončí PN, zamestná sa u známeho na pár dní a potom nastúpi na materskú. Tá sa bude počítať z tohto pracovného pomeru.
Ďakujem za odpovede!
Píšeš, že v decembri platila poistné aj zo zamestnania .. aj ako DNPO .. ak teraz nastúpi na PNku, tá asi nebude z max. VZ, lebo trvá iba dobrovoľné poistenie a to bolo v skutočnosti platené len z rozdielu (max mínus zamestnanie)!!!
... a netreba sa dať vyradiť z evidencie kôli PNke..
riskovci
09.09.08,05:36
Dobry den,prepacte,ale zase idem otravovat.....este by som mala jednu otazocku:toto je moj problem aj s vasou odpovedou

Zamestnana som od r.2002, od 2005 som na materskej,teraz uz na rodicovskej d., ktora mi trva do 12/2008. Teraz cakame 2.dietatko a na matersku by som mala nastupit 11/2008.Otazka znie:
Je u mna moznost, ze by som dala vypoved v terajsom zamestnani niekedy ku koncu oktobra a zamestnala sa v inej firme,kde by som mala max. vym.zaklad? Plati u mna,ze som nem.poistena 270 dni?Mam aj ja takuto moznost alebo aj v novom zamestnani by som musela mat splnenu podmienku 270 dni, aby sa mi materska ratala z tohto noveho zamestnania?
Ak je to u mna mozne a mala by som takto narok na max. matersku, akym sposobom vykonat vypoved a zaroven novu prac.zmluvu v inej firme.Da sa to zo zna na den (v jeden den dostanem vypoved z povodnej f. a na dalsi uz mozem byt zamestnancom inej?Alebo tam musi byt nejaky den pauza?

Dakujem!

Áno, bez problémov sa dá tento postup uskutočniť aj u Teba.
Keďže si stále zamestnaná, a vedená v zamestnaní ako zamestnankyňa na RD, tak dni NP Ti stále bežia. Keď teda tento PP ukončíš, na druhý deň uzatvoríš nový PP, tak sa Ti k dňom NP v novom PP pripočítajú dni NP zo starého PP. Podmienku 270 dní teda spĺňaš bez problémov. Tento postup stačí zrealizovať napr. 3 dni pred nástupom na MD. Alebo, zrealizovať ho niekedy v 09/2008 a dať sa napr. vypísať na PN, aj tá bude maximálna.
Ako som už písala, môžeš tak urobiť zo dňa na deň, nemusí tam byť žiadna pauza, dôležité je to, aby jeden PP skončil, boli podané všetky odhlášky, a potom nový PP začal, podané nové prihlášky.

Rada by som este vedela, ze ci nastupom do novej prace bude za mna novy zamestnavatel nieco odvadzat, kedze v dobe,ked zmenim zamestnanie, budem este stale na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom.

Velmi vam dakujem za odpoved!
Katy a R
09.09.08,06:14
Dobry den,prepacte,ale zase idem otravovat.....este by som mala jednu otazocku:toto je moj problem aj s vasou odpovedou
.....
Rada by som este vedela, ze ci nastupom do novej prace bude za mna novy zamestnavatel nieco odvadzat, kedze v dobe,ked zmenim zamestnanie, budem este stale na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom.

Velmi vam dakujem za odpoved!

Veď o to ide ;)! Zmenu zamestnania predsa robíš preto, aby si mala max materskú, tak aj odvody musia zodpovedať... Ale ako dlho sa budú platiť ... to už je na dohode s novým zamestnávateľom (ideálne by bolo čo najmenej):)
riskovci
09.09.08,06:17
A nevadi,ze nebudem mat "fyzicky" odpracovany v novej praci ani jeden jediny den...iba ma pocas mojej RD prehlasia na socialke?
ja som myslela,ze ani terajsi zamestnavatel za mna momentalne nic neodvadza.mam z toho gulas
brčko
09.09.08,06:28
áno, odvody bude riadne platiť. (aj ked by sa asi dalo nastúpiť v prvý den, ked si mala nastúpiť do nového PP na MD, no to by podla mna nebolo dobré tak urobiť). Zamestnávatel musí odviesť odvody za zamestnávatela a aj zamestnanca do SP a ak by si nepodpísala vyhlásenie, tak aj preddavok dane.

Ty si čerpala rodič.dovolenku u pôvodného zamestnávatela. Tento PP treba ukončiť. POtom už nebudeš čerpať rodičovskú dovolenku, ale budeš nadalej "poberať rodičovský príspevok". (Teda len do začiatku poberania materského, samozrejme poberanie RP a materského sa podla teraz platného zákona vylučuje. Len v prechodnom mesiaci je nárok na poberanie RP za celý mesiac, aj ked sa už v tomto mesiaci začína poberať materské).
U "jedného zamestnávatela na jeden PP" nemôžeš súčasne čerpať RD a pracovať.
riskovci
09.09.08,06:33
Dakujem,uz v tom mam jasnejsie!
ja som v tomto laik,takze som vdacna za kazdu odpoved!

ja davam vypoved k 15.10. a od 16.10. budem zamestnana v novej firme.Na MD nastupujem 3.11.Cize za oktober este dostanem rodicovsky p. a od novembra uz matersku.

Este raz vam obrovska vdaka!
j.
brčko
09.09.08,06:34
A nevadi,ze nebudem mat "fyzicky" odpracovany v novej praci ani jeden jediny den...iba ma pocas mojej RD prehlasia na socialke?
ja som myslela,ze ani terajsi zamestnavatel za mna momentalne nic neodvadza.mam z toho gulas

takže ty nenastúpiš do práce??? Tak to je o inom ak čerpeš RD aj u nového zamestnávatela. Zatial si tu nepamätám taký prípad.

Potom sa ti bude rátať materské nie zo skutočného VZ ale z pravdepodobného denného VZ, čo je jedna tridsatina z VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nem.poistnie za kalend.mesiac, v ktorom vznikol nárok na MD.
Treba si zistiť u mzdárky, aký uvedie, lebo som čítala dva rôzne názory. Niekto uvádza vždy celomesačný, niekto rozpočíta na dni podla príp. PN, dátumu nástupu...
brčko
09.09.08,06:42
Dakujem,uz v tom mam jasnejsie!
ja som v tomto laik,takze som vdacna za kazdu odpoved!

ja davam vypoved k 15.10. a od 16.10. budem zamestnana v novej firme.Na MD nastupujem 3.11.Cize za oktober este dostanem rodicovsky p. a od novembra uz matersku.

Este raz vam obrovska vdaka!
j.

Ešte ťa poopravím, ty nedávaš "výpoved" (to by trval tvoj PP ešte cca 2 a pol mesiaca do uplynutia výpovednej doby). Ty "končíš/ukončuješ PP predpokladám dohodou" podla § 60 ZP.

Musíš sa teda rozhodnúť, či budeš čerpať RD alebo pracovať. Pri tvojich dátumoch 3.11.08 nástup na MD a začiatok nového PP 16.10.08 by s pravdepodobným VZ nemal byť až taký problém, mal by byť celomesačný.

Ak nedáš dieťa do štátnej škôlky a dovrši 3 roky až v decembri 2008, tak nárok na RP celomesačný budeš mať aj za november 2008 (splnila si podmienku na nárok nan aspon časť mesiaca t.j. 1.-2.11.08)
riskovci
09.09.08,06:43
Brco "fyzicky" nie, tzn. ze nepojdem kazde rano do prace,budem doma....ale odvody bude za mna odvadzat a aj vsetko bude,ako keby som bola v praci. Len som s novym zamestnavatelom dohodnuta tak,ze ma tam nepotrebuje vidiet.Cize uz nebudem od toho 16.10. vedena ako na RD.CI TAKTO TO JE PROBLEM????
riskovci
09.09.08,06:48
Ešte ťa poopravím, ty nedávaš "výpoved" (to by trval tvoj PP ešte cca 2 a pol mesiaca do uplynutia výpovednej doby). Ty "končíš/ukončuješ PP predpokladám dohodou" podla § 60 ZP.

Musíš sa teda rozhodnúť, či budeš čerpať RD alebo pracovať. Pri tvojich dátumoch 3.11.08 nástup na MD a začiatok nového PP 16.10.08 by s pravdepodobným VZ nemal byť až taký problém, mal by byť celomesačný.

Ak nedáš dieťa do štátnej škôlky a dovrši 3 roky až v decembri 2008, tak nárok na RP celomesačný budeš mať aj za november 2008 (splnila si podmienku na nárok nan aspon časť mesiaca t.j. 1.-2.11.08)

ja som myslela,ze tieto datumy budu v poriadku,kedze pisete,ze sa staci zamestnant par dni pred nastupom na MD....ja sa zamestnavam 2t. pred nastupom.Netusila som,ze sa mi bude vyratavat nejaky vymeriavaci zaklad.Myslela som,ze ked ma novy zamestnavatel zamestna s max.mzdou a z tohto bude za mna tie 2 tyzdne odvadzat odvody,budem mat aj z tejto max. mzdy ratanu matersku

syn nastupuje do skolky tiez 3.11.
brčko
09.09.08,06:52
Brco "fyzicky" nie, tzn. ze nepojdem kazde rano do prace,budem doma....ale odvody bude za mna odvadzat a aj vsetko bude,ako keby som bola v praci. Len som s novym zamestnavatelom dohodnuta tak,ze ma tam nepotrebuje vidiet.Cize uz nebudem od toho 16.10. vedena ako na RD.CI TAKTO TO JE PROBLEM????

ak budeš riadne platená za prácu, je jedno či ju robíš u zametnávatela alebo doma. Dôležitá je pre výpočet materského informácia, že nečerpeš RD ale si riadne nem.poistená. Takže sa ti bude materské rátať zo skutočného denného VZ v obdodí od 16.10.-31.10.2008. A za obdobie 16.10.-2.11.2008 zaplatí zamestnávatel samozrejme všetky odvody.


ja som myslela,ze tieto datumy budu v poriadku,kedze pisete,ze sa staci zamestnant par dni pred nastupom na MD....ja sa zamestnavam 2t. pred nastupom.Netusila som,ze sa mi bude vyratavat nejaky vymeriavaci zaklad.Myslela som,ze ked ma novy zamestnavatel zamestna s max.mzdou a z tohto bude za mna tie 2 tyzdne odvadzat odvody,budem mat aj z tejto max. mzdy ratanu matersku

syn nastupuje do skolky tiez 3.11.

no asi málo (alebo málo pozorne) čítaš články na porade. ""záleží velmi aj od konkrétnych dátumov"". Nie su 2týždne ako 2týždne! A samozrejme vždy podla konkrétnych dátumov, dní v rozhodujúcom odbodbí a konkrétnych vym.základov bude rátané materské. Pozri si zákon o sociálnom poistení § 54 ods.2 písm. b) čo je tvoj prípad + § 55.

Tie dátumy nemáš príliš výhodné. Nedá sa ukončiť PP napr.19.10.08 a nový začať 20.10.08?
Lebo ak ti začne nový PP 16.10.08, tak na dosiahnutie max.materskej potebuješ dosiahnuť za obdobie 16.-31.10.08 hrubú mzdu cca 15600,- (t.j. cca 974 na kal.den, 16x974)
riskovci
09.09.08,06:55
oki,tak som vas pochopila.....tak to aj bude.
Zamestnavatel za mna bude vsetko odvadzat,pojde mi aj mzda...takze prepacte,to ja som vas zmiatla :-(
este raz vdaka za vas cas!
riskovci
09.09.08,10:39
Tie dátumy nemáš príliš výhodné. Nedá sa ukončiť PP napr.19.10.08 a nový začať 20.10.08?
Lebo ak ti začne nový PP 16.10.08, tak na dosiahnutie max.materskej potebuješ dosiahnuť za obdobie 16.-31.10.08 hrubú mzdu cca 15600,- (t.j. cca 974 na kal.den, 16x974)[/QUOTE]

Brcko myslim,ze datumy mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumy by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku)
beatad
09.09.08,13:50
Ako Ti vyšlo tých 279 na deň? Však ak sa prihlási 5.9.2008 s VZ 22100,- tak mi vychádza DVZ cca. 736,- a z toho 55% je 405,-. To by bolo z DNP, no a plus z NP SZČO, čiže z minima 8100,- je DVZ cca. 270,- no a 55% 149,- je denná výška materskej. Čiže dokopy by bola jej denná materská cca. 550,- čo je pri 30 dňovom mesiaci cca. 16600,-. ;)
Prepáčte za neskorú reakciu, všetkým ďakujem za pomoc.
Ja som rátala takto:
8100x12=97200
22100x4=88400
97200+88400=185600:365=508x55%=279 Sk na deň.
Ak je váš výpočet správny, potom by nestačilo platit si dobrovolne iba od decembra 2008 ?
Ďakujem.
Katy a R
09.09.08,15:17
Prepáčte za neskorú reakciu, všetkým ďakujem za pomoc.
Ja som rátala takto:
8100x12=97200
22100x4=88400
97200+88400=185600:365=508x55%=279 Sk na deň.
Ak je váš výpočet správny, potom by nestačilo platit si dobrovolne iba od decembra 2008 ?
Ďakujem.
tak ten výpočet máš zlý - ver janke ;):D ... naozaj to tu lepšie prečítaj :)
Môžeš síce začať platiť DNP aj od decembra, ale v prípade, že uvažuješ o materskej v máji, (aspoň tak si písala) .. tak ti je to na draka :D
materské by potom bolo len z poistenia szčo (minimálne)
premysli si, či to chceš kombinovať s DNP, alebo aj so zamestnaním .. a podľa toho sa treba zariadiť;)
beatad
10.09.08,06:15
Porozprávala som sa z podnikateľkou a rozhodla sa že sa prihlási ako DNP. Aj keď znova špekuluje že na materskú pôjde až v r.2010. (honba za peniazmi.) Ak nepôjde na materskú tak aspon ak bude na PN dostane viac peňazí.
Ďakujem za rady a trpezlivosť.
riskovci
10.09.08,09:41
Prosim prosim....moc ma mrzi,ze mam na vas stale nejake otazky.....ale moc by ste mi este pomohli,ak by ste mi poradili s tymi mojimi datumami.

Datumi, ktore som uviedla mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumi by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
keby som nechala tie datumi, ako som povodne uviedla(vypoved 15.10. a nastup do novej prace 16.10.),je vyhodnejsie ist na MD este v oktobri?
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku).

DAKUJEM!
jankasm
10.09.08,10:06
Prosim prosim....moc ma mrzi,ze mam na vas stale nejake otazky.....ale moc by ste mi este pomohli,ak by ste mi poradili s tymi mojimi datumami.

Datumi, ktore som uviedla mozem este zmenit.
Ak mozte,poradte mi prosiiiiiiiiiiiiim, ktore datumi by ste mi odporucili. Na matersku mozem nastupit od 20.10.(to mi zacina 32.t) do 6.11.(to mi konci 34.t.).termin porodu mam 19.12.
keby som nechala tie datumi, ako som povodne uviedla(vypoved 15.10. a nastup do novej prace 16.10.),je vyhodnejsie ist na MD este v oktobri?
jedinou podmienkou je,aby som u noveho zamestnavatela bola zamestnana cca 2 tyzdne (dal si taku podmienku).

DAKUJEM!

Je v podstate úplne jedno kedy to uskutočníš, len od konkrétnych dátumov sa mení výška potrebnej mzdy na dosiahnutie maxima. Preto je najvýhodnejšie, aby v tom období bolo čo najmenej víkendových dní, potrebná suma bude potom nižšia. Preto Ti bolo odporúčané uzatvoriť nový PP nie 16.10. čo je štvrtok, ale až 20.10. pondelok. A je úplne jedno či nastúpiš na MD v októbri alebo v novembri. Ak to dobre naplánuješ, tak v oboch prípadoch dostaneš maximum. Takže záleží len na Teba kedy by si chcela na MD nastúpiť. Ale ak Ti bude vyhovovať môj nižšie popísaný postup, tak myslím, že je to celkom ideálne.
Takže môžeš to urobiť nasledovne 19.10.2008 ukonči starý PP. 20.10.2008 uzatvor nový PP, po 2 týždňoch nástup na MD, to by bolo 3.11.2008. Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude 10/2008, mzda z nového PP. Aby si dosiahla maximum, je potrebné za tieto dni mať mzdu 11700,- /975,- na 1 kalendárny deň/. Takúto výšku mzdy za tie dni dosiahneš pri mesačnej mzde 26910,-.

Výpočet materskej bude potom nasledovný: 11700/12 kalendárnych dní = 975,- to je tvoj DVZ - denný vymeriavací základ. Z neho potom 55% = 536,- bude denná výška tvojej materskej. Čo je mesačne cca. 16000,-. ;)
riskovci
10.09.08,10:49
Moc DAKUJEM za vysvetlenie!
ajnaja
10.09.08,18:04
Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu:)
brčko
10.09.08,18:20
Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? "byť na RD" nie je totožné s "poberám rodič.príspevok" . Bud:
1. čerpeš u nového zamestnávatela rodič.dovolenku a v tom prípade máš prerušené nem.poistenie alebo
2. si u neho riadne nem.poistená (napr. čerpeš si riadnu dovolenku, pracuješ u neho, pracuješ doma) ale v tom prípade "nečerpeš RD/nie si na RD" ale stále môžeš poberáť rodič.príspevok ak dieťa nedáš do "štátom dotovanej škôlky".
Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma. len ak platí bod 2. tak treba oznámiť na UPSVaR nástup do zamestnania a tiež uviesť, kto sa o dieťa stará.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu:)
.
jankasm
11.09.08,10:32
Dobrý večer, čítala som Vaše posledné príspevky a zostala som trošku zmätená, môj prac. pomer som ukončila 7.9.08 a k novému zamestnávateľovi som nastúpila 8.9.08, momentálne som ale stále na rodičovskej dovolenke, tzn. poberám rodičovský príspevok - JE TO NEJAKÝ PROBLÉM? Treba to nejak zrušiť? Dcérka bude mať 3 roky v januári a nenavštevuje MŠ, je so mnou doma.

Predpokladaný termín pôrodu je 28.10.08, je teda pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 12.09. alebo 16.09 ?
Alebo ísť 12.09. na PN a 16.09.na MD?
ďakujem ešte raz za odpoveď pre menej chápajúcu:)

Ja len doplním, že ak u nového zamestnávateľa vlastne nenastupuješ do práce, že aj uňho budeš vedená len ako na RD, tak potom nemusíš na UPSVaR hlásiť nič. Nahlásiť treba vtedy, ak uňho budeš akože riadne zamestnaná aj s poberaním mzdy /aj keď v skutočnosti možno k nemu nenastúpiš ;)/.
Upozorním však na to, že oznámiť im to musíš vtedy, keď začneš poberať materskú. Od toho dňa totiž strácaš nárok na rodičovský príspevok. Nemôžeš ho poberať súčasne s materskou.
Čo sa týka nástupu na MD, tak je jedno či 12.9. alebo 16.9., dôležité je, aby si týmto dátumom prispôsobila výšku svojho príjmu. Pretože ak nastúpiš na MD 12.9. bude Ti postačovať na dosiahnutie maxima nižší príjem ako keby si nastúpila na MD 16.9.
A čo sa týka tej PN, tak neviem či by bolo vôbec možné vystaviť Ti PN keďže to už bude v termíne 8 týždňov pred pôrodom, kedy sa už vlastne môže nastúpiť na materskú.

Pri nástupe na MD 12.9. bude tvoj PP trvať 9.9.-11.9. a potrebuješ za tieto dni dosiahnuť mzdu 3022,- čo dosiahneš pri mesačnom plate 22160,- .
Pri nástupe na MD 16.9. bude tvoj PP trvať 9.9.-15.9. a potrebuješ za tieto dni dosiahnuť mzdu 7051,- čo dosiahneš pri mesačnom plate 31020,-.
Gabyi
11.09.08,11:01
Ahojte poraďáci,

práve som prišla od lekára aj s dvoma žiadosťami o materské - jedno pre zamestnávateľa a druhé pre soc.poist -platím si DNP. Pozerám obidve žiadosti, no zostávam dosť zmätená, lebo lekár mi na obidvoch žiadostiach dal do časti A, poistný vzťah "zamestnanec". Podľa mňa by na tom druhom mala byť DNPO. Neviete poradiť, či mi to poisťovňa uzná? Alebo mám radšej zajtra utekať za lekárom, nech to prepíše?
Ďakujem vopred za rady.

Gabika
brčko
11.09.08,11:29
Ahojte poraďáci,

práve som prišla od lekára aj s dvoma žiadosťami o materské - jedno pre zamestnávateľa a druhé pre soc.poist -platím si DNP. Pozerám obidve žiadosti, no zostávam dosť zmätená, lebo lekár mi na obidvoch žiadostiach dal do časti A, poistný vzťah "zamestnanec". Podľa mňa by na tom druhom mala byť DNPO. Neviete poradiť, či mi to poisťovňa uzná? Alebo mám radšej zajtra utekať za lekárom, nech to prepíše?
Ďakujem vopred za rady.

Gabika

ja by som to len prepísala, príp.podpísala opravu, alebo príp. skús zavolať sestričke.
Inak zaujímavé, že ti to vyplnoval lekár, zväčša sa to necháva na poistenkynu. Len dôležité je uviesť vo vyhlásení, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia.
Gabyi
11.09.08,11:58
Ďakujem brčko za odpoveď.
Lekár bol viac iniciatívny ako je treba... :-(((
Skúsim to prepísať a uvidím, čo mi povedia na poisťovni.
IvetaBA
11.09.08,12:30
Ahojte, od roku 2004 som zamestnana, v roku 2006 som isla v marci na MD, teraz od 1.9.2008 som sa naspat vratila do prace po rodicovskej dovolenke.Chcela by som znovu otehotniet, po akom dlhom case mam narok na vyplatu materskeho, kolko musim byt v praci pred planovanym otehotnenim?Viem, ze je to 270 dni nemocenskeho poistenia, len neviem presne ako sa rata tych 270 dni. Moze sa mi stat, ze pojdem na rizikove alebo budm PN, OCR do nastupu na matersku, zaratava sa mi cela doba zamestnania do nastupu na matersku do tych 270dni? Mozem otehotniet napr, uz v novembri?Dakujem
brčko
11.09.08,13:34
Ahojte, od roku 2004 som zamestnana, v roku 2006 som isla v marci na MD, teraz od 1.9.2008 som sa naspat vratila do prace po rodicovskej dovolenke.Chcela by som znovu otehotniet, po akom dlhom case mam narok na vyplatu materskeho, kolko musim byt v praci pred planovanym otehotnenim?Viem, ze je to 270 dni nemocenskeho poistenia, len neviem presne ako sa rata tych 270 dni. Moze sa mi stat, ze pojdem na rizikove alebo budm PN, OCR do nastupu na matersku, zaratava sa mi cela doba zamestnania do nastupu na matersku do tych 270dni? Mozem otehotniet napr, uz v novembri?Dakujem

aj keby si nastúpila na MD 1.9.08, tak máš nárok na materské.
Ty si bola zamestnaná a čerpala si si rodič.dovolnku, počas ktorej si mala prerušené nem.poistenie.
Pre účely uplatnovania nároku na materské sa však aj táto doba čerpania RD počas trvania PP ráta do potrebných 270dní (pozri zákon o sociálnom poistení § 49a).
Samozrejme sa zarátava aj doba poberania nemocenského a ošetrovného, kedy nem.poistenie počas trvania PP trvá (pri očr však len prvých 10dní, od 11dna sa nem.poistenie prerušuje a neráta sa). Ty však máš už teraz 270dní splnených, takže nie je problém mať aj pár dní medzeru, ak by ti hrozila dlhodobejšia očr. Len radšej nečerpaj dlhodobejšiu očr tesne pred nástupom na MD.
Monika V.
11.09.08,13:42
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?
brčko
11.09.08,14:04
Moja kamarátka je na predĺženej materskej (syn má 4 roky) a teraz zostala tehotná. Stihla by sa ešte nahlásiť na SP a platiť si max. nemocenské, aby v roku 2009 (termín pôrodu 8.3.2009) poberala maw. materské?

Vzhladom na to, že už je tehotná viac ako 8týždnov, tak maximálny nárok z DNP už nedosiahne.

Ak je však zamestnaná a na predlženej RD z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, tak by mala mať nárok na materské zo zamestnania (ak nastúpi na MD počas RD alebo trvajúceho nem.poistenia. Príp. záleží od konkrétnych dátumov trvania jej PP príp. iného nem.poistenia, t.j. či už má nejaké dni nem. poistenia v období cca od 8.3.07 doteraz. A či má možnosť sa zamestnať aspon na pár dní s vysokým VZ?
Monika V.
11.09.08,14:17
Vzhladom na to, že už je tehotná viac ako 8týždnov, tak maximálny nárok z DNP už nedosiahne.

Ak je však zamestnaná a na predlženej RD z dôvodu nepriaznivého zdrav.stavu dieťaťa, tak by mala mať nárok na materské zo zamestnania (ak nastúpi na MD počas RD alebo trvajúceho nem.poistenia. Príp. záleží od konkrétnych dátumov trvania jej PP príp. iného nem.poistenia, t.j. či už má nejaké dni nem. poistenia v období cca od 8.3.07 doteraz. A či má možnosť sa zamestnať aspon na pár dní s vysokým VZ?
Na predĺženej rodičovskej je pre nepriaznivý zdrav. stav dieťaťa. Zamestaná bola od 1.3.2007 do 30.4.2008 vtedy dala výpoveď a teraz je na tej rodičovskej do 6 rokov, keby neotehotnela.Na koľko dní by sa mala zamestnať s vysokým príjmom, to platenie max. už nepomôže?
brčko
11.09.08,14:45
Na predĺženej rodičovskej je pre nepriaznivý zdrav. stav dieťaťa. Zamestaná bola od 1.3.2007 do 30.4.2008 vtedy dala výpoveď a teraz je na tej rodičovskej do 6 rokov, keby neotehotnela.Na koľko dní by sa mala zamestnať s vysokým príjmom, to platenie max. už nepomôže?

Jej predp.termín pôrodu je 8.3.09, takže sa bude sledovať či dosiahla potrebných aspon 270dní nem.obdobia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, cca 8.3.07-7.3.09 (ak by bolo na hrane, tak sa sledujú presne dva roky od "skutočného pôrodu").
POdla tvojich info jej PP trval a predpokladám aj nem.poistenie (nemala dlhodobo neplat.volno, mala nárok na materské počas čerpania MD ani napr. nečerpala dlhodobo neplatenú očr-ku) od 1.3.07 do 30.4.08, takže do sledovaného obdobia pripadá obdobie cca 8.3.07 do 30.4.08, čo je až 420dní nem.poistenia, čo v pohode s rezervou splna túto jednu podmienku.

Teraz je dôležité, aby jej k nástupu na MD trvalo nem.poistenie alebo bola v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

Takže má možnosť:
1. pár dní pred nástupom na MD sa dobrovolne nem.poistiť z akéhokolvek VZ (je to jedno) a bude mať nárok na materské z DNP z minimálneho VZ, t.j. pri nástup na MD v 1/09 predpokladám mimimálnu mzdu 8900,- by to bolo materské cca 163Sk na den (samozrejme už v EUR)
(to by sa jej oplatilo ak by nemala možnosti nižšie popísané/nemala zamestávatela a v prípade, ak by schválili návrh zákona, že bude možné poberať materské súčasne s rodič.príspevkom)

lepšie možnosti:
2. zamestnať sa tesne pred nástupom na MD na aspon pár dní (vklude stačí aj napr.2dni pred) potom treba podla konkrétnych dátumov dobre vyrátať potrebnú mzdu, ak chce dosiahnuť maximum.

3. podla mna najschodnejšia cesta, sa aspon na pár dní zamestnať napr. už teraz v septembri alebo je výhodný aj november (ale vlastne sa dá kedykolvek). Zase stačí sa zamestnať aj na pár dní napr. od pondelka do piatka t.j. na 5"kalend.dní" s hrubou mzdou cca 5000,- (v mesiacoch s 31dnami stačí aj cca 4800,-) za týchto 5dní a potom by bola materská celkom slušná.
5000:5 x 55% = 550,- na kalend.den
Uplatnila by si na nu nárok v ochrannej lehote z tohto ukončeného nem.poistenia, ktorá je pre tehotné 6mesiacov.
Ešte DOPLNAM - pozor, ochranná lehota jej však plynie len v prípade, že jej po ukončení tohto PP(nem.poistenia) až do nástupu na MD nebude trvať iné nem.poistenie (napr. DNP)

Potom lepšie sa poradiť o konkrétnych dátumoch a hrubej mzde, aby ste nespravili nejakú zbytočnú chybu. Teraz len nájsť zamestnávatela :o;)
Jozef Mihál
11.09.08,14:59
IvetaBA
11.09.08,17:02
Dakujem Brcko, ja som si myslela, ze odznova sa rata 270 dni a odratavaju sa vsetky PN a OCR, lebo som si asi mylne myslela, ze vtedy sa nemocenske poistenie nemusi platit, tak velmi pekne dakujem za usmernenie.
ajnaja
11.09.08,18:20
Ahojte , ja vlastne ani neviem či mám prerušené nemoc. poistenie alebo som riadne nemoc. poistená. Nechala som to na účtovníčku, ktorá ma 8.9. prihlásila do soc. poisťovne ako zamestnankyňu. Musím sa opýtať jej ako to vlastne je.
Ale išlo mi o to aby bola max. MD a to je možné len v tom druhom prípade ktorý uviedol brčko?
Ja vlastne fyzicky do práce nenastúpim, je to manželova firma, ktorý ma akože zamestnal, odvedie odvody za mňa a uzavrieme prac. zmluvu a bude z toho max. MD :))
Dobre som to pochopila?
ďakujem
brčko
11.09.08,18:55
Dakujem Brcko, ja som si myslela, ze odznova sa rata 270 dni a odratavaju sa vsetky PN a OCR, lebo som si asi mylne myslela, ze vtedy sa nemocenske poistenie nemusi platit, tak velmi pekne dakujem za usmernenie.

to si si nemyslela mylne, že počas PN a očr sa nemusí platiť poistné, to je pravda. Ale aj počas týchto dní si stále nem.poistená, t.j. nem.poistenie trvá, aj ked si počas tejto doby oslobodená od platenia poisteného.
Monika V.
16.09.08,06:35
Už som sem písala kôli kamarátke v príspevku 2354. Ďakujem brčkovi za rady, ale ešte by som si chcela jednu vec overiť. Keď si teraz začne platiť max. dobrovoľné nemocenské predpokladám, že počas poberania materskej nemá nárok na PN ani OČR (až keď jej skončí materská), myslím správne?
brčko
16.09.08,06:51
Už som sem písala kôli kamarátke v príspevku 2354. Ďakujem brčkovi za rady, ale ešte by som si chcela jednu vec overiť. Keď si teraz začne platiť max. dobrovoľné nemocenské predpokladám, že počas poberania materskej nemá nárok na PN ani OČR (až keď jej skončí materská), myslím správne?

Ešte pozor, doplnam k tretej možnosti z predchádzajúcej strany. Ak jej bude k nástupu na MD trvať nejaké nem.poistenie (napr. DNP), tak jej podla praxe v SP nebude plynúť ochranná lehota z ukončeného prac.pomeru!!!! (musím to doplniť aj do môjho predchádzajúceho príspevku pre teba)

Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť (čo som píslala na predch.strane), teda získať materské len minimálne z DNP (čo ak neschvália možný súbeh poberania materského a rodič.príspevku nie je velmi výhodné), tak v prípade, že sa prihlási na DNP z maxima, môže poberať ošetrovné z minima ešte pred poberaním materského a z maxima až po ukončení poberania materského a uplynutí 26týždnov.
Pri nemocenskom musí byť navyše splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN, takže treba si prerátať.

ESTE PRIDáM: paragrafy, ktoré vylučujú súbeh nem.dávok
zákon o sociálnom poistení § 35 (nemocenské), 43 (ošetrovné)
Monika V.
16.09.08,07:11
Ešte pozor, doplnam k tretej možnosti z predchádzajúcej strany. Ak jej bude k nástupu na MD trvať nejaké nem.poistenie (napr. DNP), tak jej podla praxe v SP nebude plynúť ochranná lehota z ukončeného prac.pomeru!!!! (musím to doplniť aj do môjho predchádzajúceho príspevku pre teba)

Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť (čo som píslala na predch.strane), teda získať materské len minimálne z DNP (čo ak neschvália možný súbeh poberania materského a rodič.príspevku nie je velmi výhodné), tak v prípade, že sa prihlási na DNP z maxima, môže poberať ošetrovné z minima ešte pred poberaním materského a z maxima až po ukončení poberania materského a uplynutí 26týždnov.
Pri nemocenskom musí byť navyše splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na PN, takže treba si prerátať.

No určite sa budeme snažiť nájsť možnosť ako ju ešte na pár dní zamestnať. Posledná otázka bola skôr kôli tomu, ak by to zamestnanie nevyšlo. A možno aj kôli poisteniu do budúcna, ak by chcela čerpať OČR alebo PN z DNP. Ďakujem ešte raz za radu.:)
any18
16.09.08,10:40
Ahojte.
Potrebujem radu, surne :(
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.
botka74
16.09.08,10:52
Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???
brčko
16.09.08,11:00
Ahojte.
Potrebujem radu, surne :(
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.

Vzhladom na to, že ti PN-ka vznikla počas prerušenia nem.poistenia (20-21.7.08 si čerpala rodič.dovolenku), tak myslím majú pravdu. Bežne to myslím mamičky robia tak, že im lekár vypíše PN-ku až odo dna po ukončení RD, t.j. u teba od 21.8.08. Snád sa dá u lekára ukončiť terajšia PN-ka a vystaviť nová.
jankasm
16.09.08,11:01
Ahojte.
Potrebujem radu, surne :(
Napisem vam moj pribeh:
Z mojej roboty som isla na matersku 19.7.2005. Dcera sa nam narodila 20.8.2005. Poberala som mater. potom rodicovsku. Bola som a aj som nadalej zamestnana u tej istej firmy. V juni 2008 som znava otehotnela. 21.7.2008 som isla na PN. Rodicovska mi koncila 20.8.2008. Teraz mi v socialke tvrdia, ze nemam narok na PN. Nadalej som zamestnana..len som PN... Je to mozne?? Maju pravdu??? Myslim socialka.
Dakujem.
Ak by ste este potrebovali nejake info, napiste.
Diky.
Pekny den.

No asi Ťa sklamem, ale myslím, že majú pravdu. Tvoje nemocenské poistenie je počas RD prerušené. Čiže ak si počas RD nastúpila na PN ako zamestnanec, nárok na nemocenské nemáš. Bolo by potrebné, aspoň na 1 deň nastúpiť do práce a potom ísť na PN.
Na materské nárok mať budeš aj za týchto okolností.

DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie si si neplatila, však?
jankasm
16.09.08,11:06
Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???

Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna. ;)
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.
any18
16.09.08,11:11
DNP - som si neplatila...
Ja som si myslela, ze cim skor odidem na PN tym lepsie... Ach jaj... Dokonca to cim skor mi radila aj ekonomka po rozhovore s pracovnickou zo socialky... Tak ja tomu uz naozaj nechapem... :(((
Dakujem za odpovede.
bendo
16.09.08,11:18
Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna. ;)
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.

Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?
any18
16.09.08,11:23
Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.
jankasm
16.09.08,11:32
Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.

Dôležité je, aby zamestnávateľ nahlásil na SP koniec RD, čiže koniec prerušenia NP. Potom záleží na Vás, ako to vyriešite v zamestnaní keďže RD už bude skončená.
Podľa mňa by bolo najlepšie PN ukončiť, nastúpiť do zamestnania, napr. si vyčerpať pár dní dovolenky, ktoré tam určite máš, no a potom nastúpiť na PN. Nárok na ňu už budeš mať. :cool:

Neviem či brčko myslela niečo iné, ale snáď sa Ti k tomu vyjadrí ešte aj ona.
brčko
16.09.08,11:33
Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je rok 2007. Čiže ak si tú dovolenku mala platenú v roku 2007, tak materská je pravdepodobne počítaná z výšku preplatenej dovolenky.
Ak však táto dovolenka bola preplatená až v roku 2008, tak potom rozhodujúcim obdobím je rok 2007, a je pravda že len do nástupu na MD. Čo však podľa mňa nehrá žiadnu úlohu, keďže v roku 2007 si vôbec nepracovala a zamestnávateľ mal do potvrdenia uviesť pravdepodobný príjem vo výške 29000,- a tvoja materská mala byť maximálna. ;)
Takže prosím, upresni ešte to vyplatenie dovolenky.

Aj som chcela súhlasiť s Jankou, no nie celkom tým možnostiam rozumiem. ;)

V tomto prípade je podla mna dôležité:
1. , či si náhodou tú dovolenku nečerpala (ako hovorí nemala vyplatenú) tesne pred nástupom na tretiu MD, teda nastúpila na MD počas trvajúceho nem.poistenia. Vtedy by podla mna bolo rozhodujúcim obdobím obdobie r.2007 a teda obdobie 1.1.-8.4.07

výpočet cca 3mesiace x25911 (ak plat v 1-3/07 bol minimálne 25911, ak bol 29000, tak OK) + 29000:21prac.dní a sviatkov v apríly 2007 x 5 odprac.dní a sviatkov za apríl2007) :98dní x 55%
ak však boli iné vym.základy alebo bola dovolenka čerpaná napr. "aj" v r.2007, tak by to bolo iné.

2. Ak by však nastupovala na tretiu MD počas čerpania RD, tak podla mna, ako píše Janka, malo sa materské počítať z predpokladaného VZ v mesiaci nástupu na MD, podla zákona o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. b + ods.2.
jankasm
16.09.08,11:37
Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?

Áno, presne tak. Pokiaľ bude to zamestnanie nepretržite trvať, nebude počas MD a RD v predchádzajúcom kalendárnom roku žiadny príjem /napr. odmeny alebo čerpanie dovolenky/, tak pri nástupe na MD bude rozhodujúcim obdobím predchádzajúci kalendárny rok a pravdepodobný príjem, keďže v tom období žiadny príjem nebol. Pravdepodobný príjem je príjem, ktorý by si dosiahla keby si pracovala v mesiaci nástupu na MD. ;)


54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok
(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
botka74
16.09.08,11:39
k príspevku 2369
Dovolenka mi bola vyplatená este v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som z toho uplne jelencek...poradíte mi ešte, ďakovala
brčko
16.09.08,11:40
Mozes mi napisat presne ako to myslis Brcko? Mam si ukoncit PN a nasledujuci den sa zase dat na PN? Potom by som uz mala??? Alebo to zle chapem? Napis mi prosim Ta. Dakujem.

Janka ti v tomto smere lepšie poradí, je mzdárka. A ako písala, bolo by dobré ukončiť PN-ku, aspon 1den odrobiť a potom nastúpiť na novú PN.

No a vzhladom na to, že sa nemocenské bude rátať z "jednej tridsatiny" pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN (a nie jednotnému názoru na jeho rátanie, ak časť mesiaca bola napr. PN, t.j. záleží ako to uvedie mzdárka), tak by bolo dobré, podla mna, to realizovať na prelome mesiacov.
Ukončiť starú PN v starom mesiaci napr.30.9.08 a nástup na novú PN napr. 2.10.08, aby sa uviedol ako pravdepodobný VZ tvoja celá mesačná mzda.

DOPLNAM:
alebo si zisti priamo u mzdárky, čo ti uvedie ako pravdepodobný VZ, ak ukončíš túto PN-ku a nastúpiš na novú ešte v septembri. či ti uvedie "celomesačnú mzdu", lebo to je dosť závislé od mzdárky.
jankasm
16.09.08,11:44
Moja odpoveď pre any18 je v príspevku č. 2373 ;)
botka74
16.09.08,11:46
Ahoj jankasm, ano dovolenka bola vyplatená v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som už uplne vedla, poradiš mi este?Dakovala
jankasm
16.09.08,11:50
k príspevku 2369
Dovolenka mi bola vyplatená este v roku 2007 vo výške asi 41 000 Sk, tak a teraz som z toho uplne jelencek...poradíte mi ešte, ďakovala

No, keďže bolo dovolenka vyplatená v roku 2007, tak z tohoto príjmu sa počíta aj výška materskej. Teraz je podstatné, za aké obdobie bol tento príjem, tých spomínaných 41000,-. Je dosť možné, že to mzdárka nejak chybne uviedla do potvrdenia. V potvrdení malo byť napísané, kedy bolo NP prerušené, kedy trvala MD a pod. A z tých dátumov by potom mali SP vyjsť dni trvania zamestnania /v tomto prípade čerpania dovolenky/ a z toho mali potom vyrátať výšku DVZ.
Môžeš mi prosím upresniť v ktoré dni si mala to čerpanie dovolenky? Len tak sa dovolenka preplatiť nedá, čiže v zamestnaní Ti museli urobiť papierovo nástup do práce a čerpanie dovolenky. :)

Z tých 41000,- mi to vychádza tak, že ak to bolo za dovolenku 30 dní, čo vychádza náhrada za dovolenku za 1 deň cca. 1366,-, tak že z toho by mala vyjst materská maximálna, denná materská cca. 500,-.
brčko
16.09.08,11:50
Toto ma zaujíma, tak sa opýtam, či som to dobre pochopila...
Teraz v 10/2008 nastupujem na materskú a môj plat je 35.000,- mesačne. Keby náhodou v roku 2010 idem opäť na materskú, rozhodujúcim obdobím bude rok 2009 a pravdepodobný príjem 35.000,-Sk?

mám v tomto ešte trochu iný názor ako janka, aj ked bohužial, je to asi zase na konkrétnej pracovníčke SP. Aj ked v tomto konkrétnom prípade je vlastne výsledok rovnaký.

POdla mna, ak nastupuje mamička na druhú MD počas prerušenia nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky, tak by malo byť jedno, či mala v rozhodujúcom období (tvoj prípad predchádzajúci kalendárny rok) vymeriavací základ pre nem.poistenie. Aj keby v predchádzajúcom kal.roku mala VZ pre NP, tak by sa mal použiť pravdepodobný VZ z dôvodu, že " dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nem.poistenia" -vid § 57 ods.1 písm.b), teda nie podla písmena a)

No neviem, či majú jednotné postupy. Toto mi písala z rozhodnutia jedna mamička, ktorá mala vymer. základ pre NP v RO (predchádzajúcom kal.roku) a to z polovičného prac.uväzku a sa obávala o výšku mateskej. Ale nastupovala na MD už počas čerpania RD (pred nástupom na druhú MD už nepracovala).
Chilli
16.09.08,11:51
Dobry den, potrebovala by som poradit, som zamestnana (18000skk mesacne), zistila som ze som tehotna neplanovane. Na matersku teda pojdem buduci rok. Dobrovolne nemocenske uz nestiham. Ako si mam maximalizovat matersku? Dakujem.
jankasm
16.09.08,11:58
Dobry den, potrebovala by som poradit, som zamestnana (18000skk mesacne), zistila som ze som tehotna neplanovane. Na matersku teda pojdem buduci rok. Dobrovolne nemocenske uz nestiham. Ako si mam maximalizovat matersku? Dakujem.

Už milión krát popisovaným postupom v tejto téme, ukončením súčasného PP a uzatvorením nového so mzdou vo výške maximálneho VZ, momentálne 30219,-. Môžeš tak urobiť alebo pár dní pred nástupom na MD, alebo na prelome rokov. Pri nástupe na MD v roku 2009 by sa Ti materská počítala s príjmu z nového PP v decembri 2008. Bolo by to istejšie aj v prípade nečakaného nástupu na PN. ;)
botka74
16.09.08,12:14
pre jankasm
prepac, neviem sa tu este dobre orientovat, tak pisem ako príde, ak si dobre pamatam, tak od 22.10.2007 mi bola vyplatená dovolenka v jednej varke 10 000 SK v novembri a v druhej varke v decembri zvysok...kazdopadne asi nic nepokazim, ak dam pre istotu odvolanie do SP, že?
nugetka
16.09.08,12:20
Dobrý deň, potrebovala by som radu - od 20. 09. 2008 mám nárok na materské, no veľmi by mi pomohlo keby som nastúpila až od 01. 10. 2008. Momentálne som PN. Je možné nastúpiť na materskú až od 01. 10. 2008 a dovtedy byť na PN? Bude mi v tomto prípade materská vyplácaná od 01. 10. 2008?

Ďakujem krásne
jankasm
16.09.08,12:59
Ahojte, neviete mi poradiť, ako sa dopracovala SP k výške môjho dennho materského?Na prvú materskú som nastupila 16.8.2004, druhú materskú som absolvovala od 9.4.2007, od 18.8.2008 som na tretej materskej s este nenarodeným babom.Môj plat bol pri odchode na 1.MD 29 000 brutto.Medzi dovolenkami som sa nevratila do zamestnanoia, stale cerpam bud MD alebo nasledne RD.V SP mi povedala, že rozh obd je u mna len cas od 1.1.2007 do 8.4.20O7(98dní), ale aj vtedy by som sa zmenstila do max.vymer.základu, ktorý bol 25 911 Sk.je pravda, že za rok 2007 som mala vyplatenú aj dovolenku za 30 dní..Ovplyvnil to výsledok?v roku 2007 som mala denné materske 475, 35 sk, teraz len 416,088 Sk..Rátam to ako buĎ AKO 25 911*4/98*0,55 alebo 29000*4/98*0,55 alebo úúúúúúúúúplne ináč???


pre jankasm
prepac, neviem sa tu este dobre orientovat, tak pisem ako príde, ak si dobre pamatam, tak od 22.10.2007 mi bola vyplatená dov olenka v jednej varke 10 000 SK v novembri a v druhej varke v decembri zvysok...kazdopadne asi nic nepokazim, ak dam pre istotu odvolanie do SP, že?

No ak chceš podať odvolanie, mala by si mať podľa mňa nejaké podklady, na základe ktorých namietaš proti ich výpočtom.
V prvom rade, by som popýtala mzdárku z práce o kópiu potvrdenia o príjme pre SP. Máš výplatné pásky z roku 2007? Potrebovali by sme z nich vyčítať, kedy si presne čerpala dovolenku v ktorých mesiacoch koľko dní, a náhradu za dovolenku.

Nerozumiem totiž vôbec postupu SP. Prečo Ti tvrdia, že materská sa počíta len z obdobia 1.1.-8.4.2007 kedy si predsa nemala žiadny príjem. Mala by sa počítať práve z tých mesiacov kedy si mala príjem, a to je, ako píšeš niekedy v 10-11/2007, kedy Ti vyplatili dovolenku. Predpokladám, že to bolo čerpanie dovolenky medzi MD a RD.

Takže ak by si sa chcela odvolať, čo samozrejme súhlasím, lebo v každom prípade to vychádza cca. na ten maximum, tak v prvom rade treba dať dokopy tie podklady. To potvrdenie a výplatné pásky by stačilo. Môže byť že k chybe došlo u mzdárky, ale bez podkladov nemôžeš SP tvrdiť, že to zle vypočítala.
jankasm
16.09.08,13:01
Dobrý deň, potrebovala by som radu - od 20. 09. 2008 mám nárok na materské, no veľmi by mi pomohlo keby som nastúpila až od 01. 10. 2008. Momentálne som PN. Je možné nastúpiť na materskú až od 01. 10. 2008 a dovtedy byť na PN? Bude mi v tomto prípade materská vyplácaná od 01. 10. 2008?

Ďakujem krásne

A z akého dôvodu?
Ale aj tak predpokladám, že možné to nebude. Myslím, že nie je možné byť na PN keďže už máš byť na materskej. Možno by to bolo možné v tom prípade, že PN ukončíš ešte pred termínom nástupu na materskú, a dáš sa potom na materskú vypísať až od 1.10.2008. Ale v praxi som sa s takýmto postupom nestretla, takže neviem či je to skutočne možné.

Možno ešte niekto pridá svoj názor. ;)
Chilli
16.09.08,13:12
Len som si chcela byt ista. Dakujem jankasm :)
botka74
16.09.08,13:36
dakujem pekne za radu, poprosim mzdárku o podklad a pasky a snad nieco vymyslime.pekny den este
nugetka
16.09.08,14:26
Ok, ďakujem krásne. Išlo mi len o to, že zamestnávateľ mi za každých skončených 30 kalendárnzch dní PN dáva 2000,- Sk a chýbalo mi 8 dní, aby som dostala ďaľších 2000, čo by mi pomohlo.
Ešte raz ďakujem

S pozdravom
ajnaja
16.09.08,15:26
Ahojte , ja vlastne ani neviem či mám prerušené nemoc. poistenie alebo som riadne nemoc. poistená. Nechala som to na účtovníčku, ktorá ma 8.9. prihlásila do soc. poisťovne ako zamestnankyňu. Musím sa opýtať jej ako to vlastne je.
Ale išlo mi o to aby bola max. MD a to je možné len v tom druhom prípade ktorý uviedol brčko?
Ja vlastne fyzicky do práce nenastúpim, je to manželova firma, ktorý ma akože zamestnal, odvedie odvody za mňa a uzavrieme prac. zmluvu a bude z toho max. MD :))
Dobre som to pochopila?
ďakujem

Takže som to zistila, v tom novom zamestnaní už nie som na RD ale som riadne zamestnaná, takže mám ísť nahlásiť na odbor soc. vecí moje zamestnanie s tým že dcérka je doma a rodič. príspevok by mi mal byť vyplatený?
Dúfam že mi to vyjde a bude max. MD. a nebolo to nové zamestnanie zbytočné.
Ďakujem
roman 21
16.09.08,18:02
ak máte zamestnanie a súčasne uzavriete DNP pri posudzovaní na MD sa vám vypočíta MD s obidvoch jedine vtedy ak obe trvali aspoň 270 dní PN aj DNP nie spolu každé zvlášť. ak nemáte 270 vDNP tak na výpočet sa posúdi len PN ato platenie v DPN by bolo zbytočné
roman 21
16.09.08,18:07
DNP musí vo Vašom prípade trvať aspoň 270 dní pred plánovaným pôrodom.tých 270 dní ak máte zamestnanie aj platíte DNP je povinná u obidvoch samostatne.takže od januára už vám DPN nepomôže
paťa26
16.09.08,20:21
Mám opäť otázku na odborníkov.

Od 1.7.2008 si platím DNP z minima, nie som zatiaľ nikde zamestnaná. Naskytla sa mi ponuka pracovať na živnosť cca od 15.10.2008 (to som nepredpokladala, ale zaujímavá ponuka), nemám vybavenú živnosť (ale s vybavením nevidím problém). Zároveň sa chceme pokúsiť mať 2. dieťa, preto si platím aj DNP. A teraz moja otázka. Ako to je s platením odvodov pri živnosti, nenaruší mi to môj plán poberať v roku 2009 najvyššiu materskú, ak sa mi podarí tento rok otehotnieť (chcem zrušiť platenie z minima a platiť DNP z maxima do konca roka 2008 za predpokladu, že termín pôrodu by bol v roku 2009)?

Je to súrne, prosím, musím sa vyjadriť čo najskôr. Ďakujemmmmmmmmmm.
brčko
17.09.08,07:25
Mám opäť otázku na odborníkov.

Od 1.7.2008 si platím DNP z minima, nie som zatiaľ nikde zamestnaná. Naskytla sa mi ponuka pracovať na živnosť cca od 15.10.2008 (to som nepredpokladala, ale zaujímavá ponuka), nemám vybavenú živnosť (ale s vybavením nevidím problém). Zároveň sa chceme pokúsiť mať 2. dieťa, preto si platím aj DNP. A teraz moja otázka. Ako to je s platením odvodov pri živnosti, nenaruší mi to môj plán poberať v roku 2009 najvyššiu materskú, ak sa mi podarí tento rok otehotnieť (chcem zrušiť platenie z minima a platiť DNP z maxima do konca roka 2008 za predpokladu, že termín pôrodu by bol v roku 2009)?

Je to súrne, prosím, musím sa vyjadriť čo najskôr. Ďakujemmmmmmmmmm.

Ak si založíš živnosť, tak sa bude podla dan.priznania z r.2008 posudzovať, či budeš povinne poistená ako SZčo osoba od 1.7.09. Takže sa môže stať, že od 1.7.09 budeš musieť popri ostatných odvodoch do SP platiť aj odvody ako povinne nemocensky poistená SZčo.
Ak však nastúpiš na MD v r.2009 (nezáleží na pôrode, ale na dátume nástupu na MD) a tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od poslednej prihlášky do 31.12.08 (planuješ sa ohlásiť z minima a ešte pred koncom roka 2008!!!, a to najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima), tak aj keby si bola povinne nem.poistená ako SZčO a DNP by nadalej trvalo k nástupu na MD!!! (samozrejme od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov), tak sa ti bude materské rátať z DNP obdobia od posl.prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Takže v tomto prípade je to OK. ;)
moe7
17.09.08,08:16
Dobry den
chcem sa spytat vydala som sa a tym padom sa mi zmenilo meno musim to ist nahlasit na soc. nakolko si platim DNP popri zamestnaniu
paťa26
17.09.08,08:37
Ak si založíš živnosť, tak sa bude podla dan.priznania z r.2008 posudzovať, či budeš povinne poistená ako SZčo osoba od 1.7.09. Takže sa môže stať, že od 1.7.09 budeš musieť popri ostatných odvodoch do SP platiť aj odvody ako povinne nemocensky poistená SZčo.
Ak však nastúpiš na MD v r.2009 (nezáleží na pôrode, ale na dátume nástupu na MD) a tvojím rozhodujúcim obdobím z DNP bude obdobie od poslednej prihlášky do 31.12.08 (planuješ sa ohlásiť z minima a ešte pred koncom roka 2008!!!, a to najneskôr do 8tt. prihlásiť z maxima), tak aj keby si bola povinne nem.poistená ako SZčO a DNP by nadalej trvalo k nástupu na MD!!! (samozrejme od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynúť 26týždnov), tak sa ti bude materské rátať z DNP obdobia od posl.prihlásenia na DNP do 31.12.08.
Takže v tomto prípade je to OK. ;)

ĎAKUJEM. :)
A prerušiť živnosť sa môže aj pred 1.7.2009? Pýtam sa, keby som bola napr. už na materskej a nebudem stíhať vykonávať činnosť, tak by som prerušila, aby som zbytočne neplatila odvody.
A ešte jedna otázka k DNP. Teoreticky by som sa prihlásila z max. napr. 20.11.2008, tak do konca roka platím max. a potom napr. 2.1.2009 požiadam len o zmenu výšky platby, alebo sa musím opäť odhlásiť a prihlásiť z min.?
brčko
17.09.08,08:44
Dobry den
chcem sa spytat vydala som sa a tym padom sa mi zmenilo meno musim to ist nahlasit na soc. nakolko si platim DNP popri zamestnaniu

Treba to nahlásiť. POdla mna cez RLFO nahlásiš zmenu u DPO a vyplníš:
- v oddiely 1 identifikačné číslo,
- oddiel 2 identifikačné údaje po novom
- oddiel 3, príp. oddiel 5
- oddiel 12, dátum vzniku zmeny ...
jankasm
17.09.08,09:18
Takže som to zistila, v tom novom zamestnaní už nie som na RD ale som riadne zamestnaná, takže mám ísť nahlásiť na odbor soc. vecí moje zamestnanie s tým že dcérka je doma a rodič. príspevok by mi mal byť vyplatený?
Dúfam že mi to vyjde a bude max. MD. a nebolo to nové zamestnanie zbytočné.
Ďakujem

Keďže si tam riadne zamestnaná, normálne dostaneš za tých pár dní plat, tak RD už je ukončená. Preto by si mala ísť na OÚPSVaR nahlásiť, že si nastúpila do zamestnania, myslím, že žiadajú doložiť aj kópiu pracovnej zmluvy, s tým, že podpíšeš vyhlásenie, že dieťa nie je v žiadnom štátnom zariadení, ale je napr. doma so starkou /nemôžeš asi uviesť, že si s ním doma ty, keďže si vlastne zamestnaná/. Rodičovský príspevok budeš poberať aj naďalej. ;)
Pokiaľ máš v novom zamestnaní novú pracovnú zmluvu so mzdou vo výške maximálneho VZ tak neboj, materská bude určite maximálna. Pre istotu mi môžeš ešte napísať ktoré dni trvá tvoj PP, od kedy nastupuješ potom na materskú, a ja Ti presne vypočítam v akej výške musí byť tvoj príjem za tie dni v novom zamestnaní. Ak sme Ti to náhodou už aj nepočítali. Ak sme Ti to vyrátali, tak to určite bude OK. :)
brčko
17.09.08,10:39
ĎAKUJEM. :)
A prerušiť živnosť sa môže aj pred 1.7.2009? Pýtam sa, keby som bola napr. už na materskej a nebudem stíhať vykonávať činnosť, tak by som prerušila, aby som zbytočne neplatila odvody.
A ešte jedna otázka k DNP. Teoreticky by som sa prihlásila z max. napr. 20.11.2008, tak do konca roka platím max. a potom napr. 2.1.2009 požiadam len o zmenu výšky platby, alebo sa musím opäť odhlásiť a prihlásiť z min.?

Pozor!!!! potom už žiadnu "odhlášku"!!!!! To by si si všetko pokazila!
Urobíš "zmenu" a musíš túto "zmenu vymeriavacieho základu" platnú od 1.1.09 doručiť do SP "do 31.12.08"!!!!! (ak by si to doručila až 2.1.09, tak zmena by bola účinná najskôr 1.2.09 alebo ak by schválili novelu zákona, tak najskôr po 6mesiacoch od posledného prihlásenia na DNP, t.j. pri poslednom prihláseni 22.11.08 až od 1.6.09).
A pozor aj na úradné hodiny pred koncom roka, vraj máva SP koncom roka aj zatvorené, takže odniesť radšej v predstihu!

EšTE DOPLNIM odpoved na tvoju otázku zaslanú cez súkr.poštu:
odhlásiť sa môžeš ktorýkolvek den v mesiaci. No ak to prinesieš na SP napr. 11.11.08, tak:
- odhláška sa môže dať s najskorším "dátumom zániku NP": 11.11.08 (spätne podať odhláška sa nedá) ale môžeš aj s dátumom neskorším. A ak sa chceš prihlásiť s vyšším VZ napr. od 12.11.08, tak môžeš hned toho 11.11.08 podať prihlášku s "dátumom vzniku NP": 12.11.08 alebo znovu najneskôr 12.11.08 to odniesť na SP.
- o iných navrhovaných zmenách v zákone o SP momentálne neviem a ani myslím nikto nepíše, len o možnej zmene VZ u DNP až po 6mesiacoch od posled.prihlásenia na dNP.
- k tej živnosti predpokladám, že sa dá prerušiť (no zákon som nepozerala), tak snád poradia iný. (Ty budeš poverať materské pri nástupe na MD v r.2009 len z DNP)
Mamita
17.09.08,11:18
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc, lebo čím viac študujem príspevky, tým som zamotanejšia. Na budúci rok plánujem ísť na 2. materskú hneď z rodičovskej dovolenky. Z čoho sa mi bude počítať materská - z predpokladaného platu, ktorý nahlási zamestnávateľ alebo z platu pri nástupe na 1. materskú? Na získanie maximálnej materskej by som si chcela začať platiť DNP. Stačilo by platiť z rozdielu medzi maximom a platom iba tento rok a na budúci rok len z minima alebo musím platiť celé to obdobie 270 dní z rozdielu?
Bea Š.
17.09.08,11:37
Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.
Gabyi
17.09.08,12:36
Ahojte poraďáci,
od 20.9.2008 idem na MD. Odovzdala som zamestnávateľovi aj sociálnej poisťovni žiadosti o materské. Riešim ešte jednu otázku. Som v II.pilieri a niekde som čítala, že keď chcem v ňom zostať, tak aby ma SP z neho nevyradila, tak musím dať nejakú žiadosť alebo oznámenie na SP. Viete mi prosím poradiť, čo mám do SP doniesť a kedy (pred nástupom na MD alebo až keď sa mi narodí bábätko)?
Ďakujem vopred za rady.
ajobs
17.09.08,13:24
Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.

...už je neskoro urobiť akýkoľvek zásah....sorry
brčko
17.09.08,13:44
Dobrý deň, aj ja mám podobný prípad, som na RD a začiatkom decembra nastupujem na materskú dovolenku ( termín pôrodu január 2009 ). Pri poslednej materskej som poberala max. materskú z PP aj z DNP. Som stále dobrovoľne poistená, platím však stále minimum. Kedy mám začať platiť max. DNP aby som mala z DNP max. materskú ? Musím sa odhlásiť a znova prihlásiť z max. vym. základom ? Ak áno kedy ? Ďakujem za pomoc.

ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP najneskôr v r.2007 a v r.2007 si platila DNP z minima, tak súhlasím s ajobsom. na odhlásenie a prihlásenie z DNP je neskoro. to už by si po novom prihlásení mala nárok na materské z DNP len z mimina t.j. 148,50Sk na den. Ak sa neodhlásiš, tak sa ti bude z DNP rátať materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
Už sa dá jedine zvýšiť materské cez zamestnanie.
brčko
17.09.08,13:55
Ahojte poraďáci,
od 20.9.2008 idem na MD. Odovzdala som zamestnávateľovi aj sociálnej poisťovni žiadosti o materské. Riešim ešte jednu otázku. Som v II.pilieri a niekde som čítala, že keď chcem v ňom zostať, tak aby ma SP z neho nevyradila, tak musím dať nejakú žiadosť alebo oznámenie na SP. Viete mi prosím poradiť, čo mám do SP doniesť a kedy (pred nástupom na MD alebo až keď sa mi narodí bábätko)?
Ďakujem vopred za rady.

pozri napr. toto:
tam je aj to oznámenie sporitela o II.pilieri, ak chceš aby za teba SP odvádzala aj počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov, tak treba priložiť aj túto žiadosť "hned" k prihláške a do 15kal.dní od narodenia dieťaťa.


http://www.porada.sk/641517-post5.html

a dodávam k tomu príspevku:
pre teba platí (ak si uplatnuješ nárok na materské z viacerých nem.poistení) zaslať kopie rod.listu dieťaťa na odd.nem.dávok zvlášť ku každej žiadosti o materské
MaxMan
17.09.08,15:59
Zdravim,

dnes konecne prislo manzelke potvrdenie o uznani materskej z dobrovolneho poistenia (po vyse 2 mesiacoch od podania ziadosti!). Suma sedi na vymeriavaci zaklad cca 28 000Sk.

Tymto sa chceme podakovat vsetkym, co nam poradili, ako a co mame zariadit, aby sme dostali co najvyssiu matersku.

Velmi pekne dakujeme
ajnaja
17.09.08,16:08
Ďakujem Janka, za povzbudenie, nejak len tomu nemôžem uveriť, kým mi tie peniaze neprídu na účet :)
a čo sa týka výpočtu VZ, už ste mi to myslím rátali a vychádza to na tých 30 000. Ešte raz to zrekapitulujem, PP som ukončila 7.9. a do nového zamestnania som nastúpila 8.9.2008, na materskú som nastúpila 16.09.2008
Ešte som nebola zaniesť ten papier s MD od lekára v soc. poisťovni, takže som zatiaľ neuvádzala príjem, ak by náhodou nejaká zmena napíš mi prosím.
ďakujem
brčko
17.09.08,17:07
Ďakujem Janka, za povzbudenie, nejak len tomu nemôžem uveriť, kým mi tie peniaze neprídu na účet :)
a čo sa týka výpočtu VZ, už ste mi to myslím rátali a vychádza to na tých 30 000. Ešte raz to zrekapitulujem, PP som ukončila 7.9. a do nového zamestnania som nastúpila 8.9.2008, na materskú som nastúpila 16.09.2008
Ešte som nebola zaniesť ten papier s MD od lekára v soc. poisťovni, takže som zatiaľ neuvádzala príjem, ak by náhodou nejaká zmena napíš mi prosím.
ďakujem

Pri začiatku PP 8.9.08, nástupe na MD 16.9.08 a mesačnej hrubej mzde 30000,- ti vyjde
za obdobie 8.-15.9.08 (t.j. 8kalend.dní, z toho 6platených=5pracovných +1platený sviatok)
hrubá mzda 8182,- (30000:22prac.dní a plat.sviatkov v sept.x6platených dní) a
vymeriavací základ pre nem.poistenie za toto obdobie 8059 (30219:30x8dní)

takže v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky (a aj vo výpl.páske) by si mala mať uvedený vymer.základ pre nem.poistenie za obdobie 8-15.9.08 (v potvrdení v tabulke č.9) sumu 8059,-
Bea Š.
17.09.08,17:28
ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP najneskôr v r.2007 a v r.2007 si platila DNP z minima, tak súhlasím s ajobsom. na odhlásenie a prihlásenie z DNP je neskoro. to už by si po novom prihlásení mala nárok na materské z DNP len z mimina t.j. 148,50Sk na den. Ak sa neodhlásiš, tak sa ti bude z DNP rátať materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.
Už sa dá jedine zvýšiť materské cez zamestnanie.

Naposledy som sa do DNP prihlásila v r. 2006 a v roku 2007 som platila z minima. Takže ak tomu dobre rozumiem tak rozhodujúcim obdobím pre mňa je rok 2007 ? ( Lebo keď som išla na materskú v roku 2007 tak v decembri 2006 som sa odhlásila a znova prihlásila s max. vym. základom DNP a mala som max. dávky z DNP. )
A čo so zamestnaním ? Tam som mala naposledy zmluvu na cca. 26000 ( kvôli predošlej materskej ) a odvtedy sa nič nezmenilo. Takže budú to rátať podľa pravdepodbného mes. zárobku ?
brčko
17.09.08,17:52
Naposledy som sa do DNP prihlásila v r. 2006 a v roku 2007 som platila z minima. Takže ak tomu dobre rozumiem tak rozhodujúcim obdobím pre mňa je rok 2007 ? ( Lebo keď som išla na materskú v roku 2007 tak v decembri 2006 som sa odhlásila a znova prihlásila s max. vym. základom DNP a mala som max. dávky z DNP. )
A čo so zamestnaním ? Tam som mala naposledy zmluvu na cca. 26000 ( kvôli predošlej materskej ) a odvtedy sa nič nezmenilo. Takže budú to rátať podľa pravdepodbného mes. zárobku ?

Ak nastúpiš na MD počas čerpania RD, tak by podla mna mali použiť pravdepodobný VZ podla § 57 ods.1 písm.b.
Aj ked dúfam že nepoužijú skutočný VZ z r.2007 resp. neuvedie ho mzdárka v potvrdení pre SP (lebo tie ich postupy sú niekedy neočakávané:eek:). Skús si to popredu overiť u mzdárky.
Lebo predpokladám mala si v r.2007 vym.základ pre NP do nástupu na MD, ak si teda nebola v r. 2007 pred nástupom na MD na PN-ke alebo nenastupovala na MD 1.1.07. Aby ti neuviedla tento VZ.

Pri pravdepodobnom VZ zo zamestnania 26000,- vlastne v sumáre zo zamestnania + DNP prekročíš maximálny denný VZ v mesiaci nástupu na MD (12/08).

maximálny DVZ v 12/08 302189:31= cca 974,8
pravdep. DVZ (zo zamestnania) 26000:30= cca 886,6

rozdiel do maxima = (974,8 - 886,6) = cca 88,2
čo budeš mať skutočný DVZ z DNP určite viac, aj ked tvoje VZ z DNP boli v r.2007 minimálne (teda predpokladám do nástupu na MD a od ukončenia MD do 9/07 suma 7600 a od 10/07 suma 8100,-). Ak by si sa nanovo prihlásila na DnP, tak by bol pravdepodobný VZ z DNP 270,- (8100:30).

Som ti chcela poradiť sa odhlásiť z DNP a prihlásiť pred nástupom na MD, kvôli tomu, že v takomto prípade budeš mať nárok na materské z DNP z pravdepodobného denného VZ 270,- , čo je viac ako tvoj skutočný DVZ. No výšku materského by to pri tvojom prípade pri nároku na materské rátané z "pravdepodobného VZ" zo zamestnania neovplyvnilo.
No aj tak by to, podla mna, stálo za to, ak by si sa odhlásila a prihlásila z maxima pár dní pred nástupom na MD. Potom by si mohla v r.2009 po ukončení poberania materského čerpať PN, Očr už z maxima, ktoré si platila od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD. A mohla by si bud do konca r.2008 urobiť "zmenu" VZ na aktuálne mimimum (pozor nie odhlášku a prihlášku) alebo v r.2009 pred ukončením MD (resp. po 6mesiacoch od posl.prihlásenia na DNP, ak schvália novelu).

A celkom by som ocenila, keby si dala vedieť, ako si dopadla- samozrejme ak chceš. :)
paťa26
17.09.08,19:48
Pozor!!!! potom už žiadnu "odhlášku"!!!!! To by si si všetko pokazila!
Urobíš "zmenu" a musíš túto "zmenu vymeriavacieho základu" platnú od 1.1.09 doručiť do SP "do 31.12.08"!!!!! (ak by si to doručila až 2.1.09, tak zmena by bola účinná najskôr 1.2.09 alebo ak by schválili novelu zákona, tak najskôr po 6mesiacoch od posledného prihlásenia na DNP, t.j. pri poslednom prihláseni 22.11.08 až od 1.6.09).
A pozor aj na úradné hodiny pred koncom roka, vraj máva SP koncom roka aj zatvorené, takže odniesť radšej v predstihu!

EšTE DOPLNIM odpoved na tvoju otázku zaslanú cez súkr.poštu:
odhlásiť sa môžeš ktorýkolvek den v mesiaci. No ak to prinesieš na SP napr. 11.11.08, tak:
- odhláška sa môže dať s najskorším "dátumom zániku NP": 11.11.08 (spätne podať odhláška sa nedá) ale môžeš aj s dátumom neskorším. A ak sa chceš prihlásiť s vyšším VZ napr. od 12.11.08, tak môžeš hned toho 11.11.08 podať prihlášku s "dátumom vzniku NP": 12.11.08 alebo znovu najneskôr 12.11.08 to odniesť na SP.
- o iných navrhovaných zmenách v zákone o SP momentálne neviem a ani myslím nikto nepíše, len o možnej zmene VZ u DNP až po 6mesiacoch od posled.prihlásenia na dNP.
- k tej živnosti predpokladám, že sa dá prerušiť (no zákon som nepozerala), tak snád poradia iný. (Ty budeš poverať materské pri nástupe na MD v r.2009 len z DNP)

VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA VŠETKO. BUDEM PRIEBEŽNE INFORMOVAŤ, A PRÍP. SA RADIŤ. :);)
Mamita
18.09.08,11:10
Ja by som potrebovala poradiť, ako vlastne určí zamestnávateľ pravdepodobný VZ? V roku 2006 som išla na 1. materskú a na budúci rok plánujeme 2. dieťa, čiže by som na 2. materskú íšla priamo z rodičovskej dovolenky. Uvedie mi zamestnávateľ ten istý VZ (18.000) ako pri prvej materskej? Ja mám nízky hrubý plat (12.000) + % zo zisku, takže je to nepredvídateľné.
Ak by som chcela max. materskú, mám si začať tento rok platiť DNP z rozdielu do maxima a od nového roku spraviť zmenu na minimum (s tým, že to doručím do 31.12. - podľa posledného príspevku, ak by schválili novelu)?
brčko
18.09.08,15:05
Tak baby = terajšie aj budúce maminy, už ste prihlásené na seminár???

http://www.porada.sk/t90094-seminar-materska-2008-2009-a.html
Mamita
18.09.08,17:33
Veľmi rada by som sa na seminár prihlásila, ibaže som z Bystrice a nemám nikoho, kto by mi môj malý prívesok postrážil :-)
Jozef Mihál
18.09.08,17:36
Tak baby = terajšie aj budúce maminy, už ste prihlásené na seminár???

http://www.porada.sk/t90094-seminar-materska-2008-2009-a.html
Sú prihlásené - dve.

Dôvod prečo neprísť sa vždy nájde, viď vyššie...
Daju
19.09.08,07:13
Pri začiatku PP 8.9.08, nástupe na MD 16.9.08 a mesačnej hrubej mzde 30000,- ti vyjde
za obdobie 8.-15.9.08 (t.j. 8kalend.dní, z toho 6platených=5pracovných +1platený sviatok)
hrubá mzda 8182,- (30000:22prac.dní a plat.sviatkov v sept.x6platených dní) a
vymeriavací základ pre nem.poistenie za toto obdobie 8059 (30219:30x8dní)

takže v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávky (a aj vo výpl.páske) by si mala mať uvedený vymer.základ pre nem.poistenie za obdobie 8-15.9.08 (v potvrdení v tabulke č.9) sumu 8059,-
Akým dokladom to potvrdí zamestnávateľ - ten čo sa dáva ako potvrdenie pri PN? Alebo iný doklad? Prac. zmluva?
brčko
19.09.08,07:40
Akým dokladom to potvrdí zamestnávateľ - ten čo sa dáva ako potvrdenie pri PN? Alebo iný doklad? Prac. zmluva?

ako pri PN (aj nemocenské aj mateské sú nemocenské dávky).
jankasm
19.09.08,09:33
Ja by som potrebovala poradiť, ako vlastne určí zamestnávateľ pravdepodobný VZ? V roku 2006 som išla na 1. materskú a na budúci rok plánujeme 2. dieťa, čiže by som na 2. materskú íšla priamo z rodičovskej dovolenky. Uvedie mi zamestnávateľ ten istý VZ (18.000) ako pri prvej materskej? Ja mám nízky hrubý plat (12.000) + % zo zisku, takže je to nepredvídateľné.
Ak by som chcela max. materskú, mám si začať tento rok platiť DNP z rozdielu do maxima a od nového roku spraviť zmenu na minimum (s tým, že to doručím do 31.12. - podľa posledného príspevku, ak by schválili novelu)?

Nižší by Ti pravdepodobne uviesť nemal, mzda sa väčšinou zvyšuje. Takže mohol by Ti uviesť rovnaký, 18000,- alebo s prihliadnutím na nejaké zvýšenie za obdobie tvojej MD možno aj o niečo viac. No ale počítajme s tým, že Ti uvedie 18000,-. Takže do maxima potrebuješ VZ cca. ešte 12000,-. Ak plánuješ na MD nastúpiť v budúcom roku, tak sa treba prihlásiť na DNP /nemusíš hneď, dôležité je, aby si DNP platila 270 dní pred nástupom na MD, čiže stačí sa prihlásiť niekedy predtým, ako sa začnete o druhé bábätko snažiť/. Najlepšie je prihlásiť sa ešte v tomto roku, a do konca roka platiť z VZ 12000,-. Potom, od 1.1. /zmenu však podaj na SP ešte v 12/2008/ si daj zmenu VZ /NIE ODHLÁSENIE/ na minimum, ktoré bude platné v novom roku. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN, OČR alebo MD, a bude to po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, tak tvojim rozhodujúcim obdobím bude rok 2008, čiže VZ 12000,-. ;)
alinka189
19.09.08,12:52
dobrý deň, chcem sa opýtať za kamarátku, tento rok si platila dnp z minima a už má zaplatených 270 dní...to znamená, že bude mať z nich nárok na PN, ale čo v prípade keby chcela dosiahnuť navyššiu materskú...tehotná ešte nie je. aký je zákon od 1.1.2009. má teraz toto dnp skončiť a prihlásiť sa znovu z najvyššieho, ked bude cca 6tt? dakujem
Bea Š.
19.09.08,13:27
Ak nastúpiš na MD počas čerpania RD, tak by podla mna mali použiť pravdepodobný VZ podla § 57 ods.1 písm.b.
Aj ked dúfam že nepoužijú skutočný VZ z r.2007 resp. neuvedie ho mzdárka v potvrdení pre SP (lebo tie ich postupy sú niekedy neočakávané:eek:). Skús si to popredu overiť u mzdárky.
Lebo predpokladám mala si v r.2007 vym.základ pre NP do nástupu na MD, ak si teda nebola v r. 2007 pred nástupom na MD na PN-ke alebo nenastupovala na MD 1.1.07. Aby ti neuviedla tento VZ.

Pri pravdepodobnom VZ zo zamestnania 26000,- vlastne v sumáre zo zamestnania + DNP prekročíš maximálny denný VZ v mesiaci nástupu na MD (12/08).

maximálny DVZ v 12/08 302189:31= cca 974,8
pravdep. DVZ (zo zamestnania) 26000:30= cca 886,6

rozdiel do maxima = (974,8 - 886,6) = cca 88,2
čo budeš mať skutočný DVZ z DNP určite viac, aj ked tvoje VZ z DNP boli v r.2007 minimálne (teda predpokladám do nástupu na MD a od ukončenia MD do 9/07 suma 7600 a od 10/07 suma 8100,-). Ak by si sa nanovo prihlásila na DnP, tak by bol pravdepodobný VZ z DNP 270,- (8100:30).

Som ti chcela poradiť sa odhlásiť z DNP a prihlásiť pred nástupom na MD, kvôli tomu, že v takomto prípade budeš mať nárok na materské z DNP z pravdepodobného denného VZ 270,- , čo je viac ako tvoj skutočný DVZ. No výšku materského by to pri tvojom prípade pri nároku na materské rátané z "pravdepodobného VZ" zo zamestnania neovplyvnilo.
No aj tak by to, podla mna, stálo za to, ak by si sa odhlásila a prihlásila z maxima pár dní pred nástupom na MD. Potom by si mohla v r.2009 po ukončení poberania materského čerpať PN, Očr už z maxima, ktoré si platila od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD. A mohla by si bud do konca r.2008 urobiť "zmenu" VZ na aktuálne mimimum (pozor nie odhlášku a prihlášku) alebo v r.2009 pred ukončením MD (resp. po 6mesiacoch od posl.prihlásenia na DNP, ak schvália novelu).

A celkom by som ocenila, keby si dala vedieť, ako si dopadla- samozrejme ak chceš. :)
A čo by sa stalo keby som mala nástup na MD 01.01.2009? Termín pôrodu mám totiž 30.01.2009 a keby som prehovorila doktora aby mi posunul materskú ?
( Vo vzťahu k zamestn. a DNP ...)
brčko
19.09.08,14:22
A čo by sa stalo keby som mala nástup na MD 01.01.2009? Termín pôrodu mám totiž 30.01.2009 a keby som prehovorila doktora aby mi posunul materskú ?
( Vo vzťahu k zamestn. a DNP ...)

no ešte som neprabrala tú alternatívu, že ti budú rátať materské zo zamestnania zo skutočného VZ t.j. z r.2007. Aký si mala vtedy VZ? Od 1.1.07 hrubú mzdu tých 26000,-? Vlastne by ti stačilo aj nejakých 22-23tis.mesačne podla okolností.
ak áno, tak aj v tom prípade prekračuje súčet DVZ z DNP + zamestnania maximum, resp. dosiahne cca maximum, takže vlastne netreba nič riešiť a zistovať u mzdárky. ;)
To som nejako nedomyslela.:o :rolleyes:

inak, na MD treba nastúpiť najneskôr 6týždnov pred predpokladaným termínom pôrodu, aby neboli zbytočné problémy.
brčko
19.09.08,16:56
presúvam otázku z témy o seminári:

Pôvodca textu: petko31
Dobry den,možno mi neodpoviete ale skusim! Platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom už v období nároku na materskú dávku by sa malo od začiatku budúceho roka týkať len tých žien, ktorým vznikne nárok na takúto dávku ako zamestnankyniam alebo samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Ak žena získa nárok na materskú dávku len ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, štát za ňu počas poberania tejto dávky platiť odvody na dôchodkové poistenie nebude znamena to teda to,že ak si žena ktora pracuje a začne si platiť ako dobrovolne poistena osoba"pre max matersku" bude za nu stat platiť na 2 pilier z výšky normalneho platu.dakujem za odpoved.
petko31
19.09.08,17:47
Prepačte,tu prvú otázku som umiestnil totálne zle(len sa rozkukavam). S manželkou plánujeme 2 dieťa (prvé je krásna prváčka),manželka zarába v hrubom pohyblivo od 12 000-15000,na akú sumu sa treba prihlásiť v Sp ,aby sme neprekročili sumu 30219.A co sa stane keď ju prekročime.Dakujem za pomoc
katiq
19.09.08,19:43
alinka ja sa pokusim o moju prvu odpoved, doteraz som iba nasavala a dostavala rozumy, vdaka skvelym ludom co tu radia :)

v pripade, ze chce nastupit na MD buduci rok, teda otehotniet do marca 2009 tak jej je najlepsie sa ODHLASIT z minima, hoci aj zajtra a bud cakat kedy otehotnie a do toho 8tt (ja by som to neriskla a nahlasila by som sa do 6tt)a potom ked zisti, ze je tehulka tak sa znova PRIHLASILA ale uz s vymeriavacim zakladom pre maximum 30219sk bude ho platit do konca roka a potom si da ZMENU na minimum od 1.1.09
dalsia moznost kebyze rata, ze chce ist na matersku buduci rok, je, odhlasit sa Z MINIMA ...prihlasit napr od oktobra, novembra na maximum a k 1.1.09 podat ZMENU, nie ODHLASKU na minimum. tu zmenu musi stihnut podat do 31.12.08.
ak by sla na matersku v 2009 rozhodujuce obdobie bude obdobie od poslednej prihlasky (oktober november) az po koniec roka takze rok 2008.
co sa tyka DNP tak novy zakon ma priniest to, ze od 1.1.09 si budeme musiet ako DNPckari platit to maximum 6 mesiacov v kuse...teraz to tak neije, preto sa da vyuzit prelom rokov a naslednu ZMENU , nie odhlasku, z MAXIMA na MINIMUM..usporia sa nejake peniazky..

p.s.: kamoska uz sa teraz kludne moze odhlasit z DNP (z minima) a cakat co bude dalej :)
dufam, ze som ciastocne poradila ak nie, urcite ma opravia viacej vzdelani :)
katiq
19.09.08,19:44
dobrý deň, chcem sa opýtať za kamarátku, tento rok si platila dnp z minima a už má zaplatených 270 dní...to znamená, že bude mať z nich nárok na PN, ale čo v prípade keby chcela dosiahnuť navyššiu materskú...tehotná ešte nie je. aký je zákon od 1.1.2009. má teraz toto dnp skončiť a prihlásiť sa znovu z najvyššieho, ked bude cca 6tt? dakujem


ta odpoved patri k tomuto prispevku ;)
brčko
19.09.08,21:22
-prenesený príspevok
Pôvodca textu: petko31
Dobry den,možno mi neodpoviete ale skusim! Platenie poistného na dôchodkové poistenie štátom už v období nároku na materskú dávku by sa malo od začiatku budúceho roka týkať len tých žien, ktorým vznikne nárok na takúto dávku ako zamestnankyniam alebo samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Ak žena získa nárok na materskú dávku len ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, štát za ňu počas poberania tejto dávky platiť odvody na dôchodkové poistenie nebude znamena to teda to,že ak si žena ktora pracuje a začne si platiť ako dobrovolne poistena osoba"pre max matersku" bude za nu stat platiť na 2 pilier z výšky normalneho platu.dakujem za odpoved.

doteraz platí, že za ženy/FO (zamestnané, živnostníčky aj nezamestnané), ktoré:
- sa riadne starajú o dieťa do 6 rokov (tj. od narodenia dieťaťa),
- nie su inak dôchodkovo poistené a
- podajú si prihlášku s potrebnými prílohami do 15dní od pôrodu,
platí dôchodkové poistenie štát "odo dna pôrodu". A odvádza dôch.poistenie aj do II.piliera.
( vid zákon o sociálnom poistení § 15 ods.1 písm.c + ods.3, § 22 ods.1, príp. § 128 ods.5, § 229)
Štát odvádza za všetky tieto osoby dôchodkové poistenie z rovnakého vymeriavacieho základu, ktorý vyráta v období
- od 1.1. do 30.6. ako 60% z priemerného platu v národn. hospodárstve v kalendár. roku dva roky späť (tj. do 30.6.08 z r.2006 = vymeriavací základ 60% z 18761,-)
- od 1.7. do 31.12. ako 60% z priemerného platu v národn.hospodárstve v kalendár. roku jeden rok dozadu (tj. od 1.7.08 z r.2007 = vymeriavací základ 60% z 20146,-)
(vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods.21)

Materské sa poberá obvykle od 6-teho týždna pred predpokladaným termínom pôrodu. Zamestnávatel nahlási na soc.poistovnu nástup na MD a od tohto dna za mamičku nemusí platiť dôch.poistenie. Takže za zamestnané mamičky a aj mamičky povinne dôchodkovo poistené ako SZčo (nie všetky SzčO sú však povinne dôchodkovo poistené) od nástupu na MD do dna pred pôrodom nie je podla teraz platných zákonov odvádzané dôchodkové poistenie. Neznamená to však, že nie sú v tomto období dôchodkovo poistené (ich dôchodkové poistenie trvá), len v tomto období nemá zamestnávatel, povinne dôch.poistená SZčo a ani štát povinnosť platiť za ne dôchodkové poistenie. Zamestnávatel prerušuje mamičke poistenia v soc.poistovni (dôchodkové, nemocenské aj v nezamestnanosti) až dnom nástupu na rodičovskú dovolenku.
Takto tomu aspon chápem ja.
Aj keď teraz vlastne mamičky zamestnané (a povinne DP SzčO) sú v období od pôrodu do ukončenia poberania materského podla mna fakticky poistené z dvoch titulov: ako zamestnanec (resp. povinne dôchodk.poist. szčo) a aj štátom.- (Toto píšem pre tých, čo sa tým hlbšie zaoberali, lebo je/bol v tom rozpor, kedy sa treba prihlásiť. Ale riešiť to sa neoplatí. Prax v SP je taká, že po narodení dieťaťa).
Ak sa v niečom mýlim alebo má niekto iný názor alebo má k tomu čo dodať, rada sa poučím. :)

V televízii som tiež zachytila informáciu, že sa navrhuje, aby za mamičky, ktoré budú mať nárok na materské, štát platil dôchodkové poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do pôrodu. Predpokladám, že ostane bez zmeny skupina osôb, ktorých sa bude toto poistenie týkať v období od pôrodu (t.j. riadnej starostlivosti o dieťa).
Návrh bol prezentovaný tak, že sa navrhuje pre mamičky, ktoré majú nárok na materské a že vlastne nárok na materské majú "zamestnané mamičky a mamičky živnostníčky, ktoré si platia povinné nem.poistenie" a aj dane, teda platia štátu odvody a budú takto zvýhodnené oproti ostatným mamičkám. DNP však nespomínali (myslím pre zjednodušenie. Každé zjednodušenie je trochu skreslujúce. Treba s tým rátať. Hlavne pri informáciách z médií je to každodenná realita. No a aj tento môj príspevok je zjednodušený! ;)). Predpokladám však, že v zákone by bolo uvedené, že sa to týka mamičiek, ktoré "majú nárok na materské" (nepredpokladám, že by vylúčili skupinu mamičiek, ktoré poberajú materské z DNP). No a tiež predpokladám, že výška VZ, z ktorého by odvádzal štát dôch.poistenie by bola rovnaká pre všetkých (nebola závislá od platu) a to vo výške, v akej sa odvádza teraz odo dna pôrodu.

Uf, tak som napísala svoj názor. :) No hlavne treba zatial tieto info týkajúce sa mamičiek ( tj.navrhované zákony, návrhy schválené vládou a nie zákony schválené parlamentom) stále brať ako návrhy a nie realitu, tj. zákony účinné od 1.1.09.
Jozef Mihál
19.09.08,22:13
pekne a temer presne.
brčko
19.09.08,22:28
pekne a temer presne.

od vás poteší :),
len to "temer" budem rozmýšlať, či platí pre platný zákon, pre ten návrh, či je to v nepresnej formulácii.
To prvé by mi valilo, druhé nie a s tretím počítam :D :D :D
alinka189
20.09.08,08:51
a ešte by som sa chcela opýtať aj za seba...v polke 09/2008 som nastúpila na MD a DNP z max.VZ mi stále trvá...26týž.už mám splnených...čo teraz robiť? odhlásiť sa? neplatiť viac? dakujem
Katy a R
20.09.08,09:05
a ešte by som sa chcela opýtať aj za seba...v polke 09/2008 som nastúpila na MD a DNP z max.VZ mi stále trvá...26týž.už mám splnených...čo teraz robiť? odhlásiť sa? neplatiť viac? dakujem

tu si už dostala radu http://www.porada.sk/774836-post1999.html

..uplatnila si si dúfam z obidvoch poistení .. tak ešte raz:
- počas poberania nem dávky sa poistné neplatí (a poistenie stále trvá)
- po skončení poberania materského sa už platiť musí, potom je už na tebe, či to zrušíš, alebo nie;) Zrušiť môžeš hocikedy.
Jozef Mihál
20.09.08,15:17
Nechcem robiť reklamu konkurencií ale pre zaujímavosť pár viet z nového programu SDKÚ:

"Navrhujeme zásadne zvýšiť úroveň aj dĺžku vyplácania materského príspevku. Namiesto dnešného príspevku vo výške 55% platu po obdobie 28 týždňov navrhujeme materskú vo výške 100% platu počas 1 roka po narodení dieťaťa."
any18
21.09.08,16:11
No asi Ťa sklamem, ale myslím, že majú pravdu. Tvoje nemocenské poistenie je počas RD prerušené. Čiže ak si počas RD nastúpila na PN ako zamestnanec, nárok na nemocenské nemáš. Bolo by potrebné, aspoň na 1 deň nastúpiť do práce a potom ísť na PN.
Na materské nárok mať budeš aj za týchto okolností.

DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie si si neplatila, však?

Este by som sa rada nieco spytala.
Ak nastupim na 1 den dovolenky a potom naspat na PN, uz budem mat narok na PN? Myslite, ze mam narok na dovolenku? Ak ano staci 1 den??? Dakujem. Poprosim o odpoved, zajtra si idem vybavit prerusenie PN, preto potrebujem radu cim skor.
Velmi pekne dakujem.
any18
21.09.08,16:12
Moja otazka je na strane 237, prispevok 2368. Dakujem
Jozef Mihál
21.09.08,16:53
Technická:

Odporúčam otázku tu zopakovať alebo v novom príspevku odcitovať pôvodný. Prehŕňať sa v x-stranách dozadu nie je pre ochotných odpovedajúcich nič príjemné. A nie všetci majú nastavené stránkovanie s 10-timi príspevkami na stranu - napr. ja mám nakonfigurovaných 40 príspevkov na stranu. Nájsť potom spätne príspevok č. y je veľká zábava.
brčko
21.09.08,19:56
Prepačte,tu prvú otázku som umiestnil totálne zle(len sa rozkukavam). S manželkou plánujeme 2 dieťa (prvé je krásna prváčka),manželka zarába v hrubom pohyblivo od 12 000-15000,na akú sumu sa treba prihlásiť v Sp ,aby sme neprekročili sumu 30219.A co sa stane keď ju prekročime.Dakujem za pomoc

ja by som sa prihlásila na VZ rozdiel maxima 30219 a jej minimálneho platu, ktorý dosahuje, čo je ako píšeš 12000, takže na VZ cca 18219,-.
Ak by aj vo väčšine mesiacov prekročila v úhrne maximálny VZ, tak by som po nástupe na MD požiadala soc.poistovnu o vrátenie preplatku (teda aj tak idem fakticky urobiť, lebo tiež mám z dôvodu prekročenia max.VZ pri súbehu DNP+zamestnania preplatok zo začiatku roka). Sociálka bude rátať denný vym.základ pre určenie výšky mateského z DNP zo "súčtu vym.základov" ... (§ 55 ZoSP) ale za každý mesiac zoberú VZ-ad len do výšky rozdielu medzi maximom a jej konkrétnym VZ-om zo zamestnania.
Do konca roka 2008 by som doručila do SP pravdepodobne zmenu VZ na minimum platné od 1.1.09. Predpokladám, že nástup na MD bude v r.2009.
brčko
21.09.08,20:21
Este by som sa rada nieco spytala.
Ak nastupim na 1 den dovolenky a potom naspat na PN, uz budem mat narok na PN? áno, je len otázne v akej výške (vid moja odpoved - príspevok 2377, aj som ju dnes kvôli tvojej otázke doplnila) Myslite, ze mam narok na dovolenku? ak si si pred nástupom na MD nevyčepala dovolenku za rok 2005, tak áno. Inak pravdepodobne nie.
Ak si totiž:
- nastúpila na MD 19.7.05 a
- mala nárok na MD v rozsahu 28týždnov,
tak ti MD skončila 30.1.06.
V takom prípade za rok 2006 už nárok na dovolenku nemáš, lebo máš bohužial odpracovaných (bola si na MD) len 21dní a v roku 2006 vznikal nárok na dovolenku za odpracované dni len v prípade, ak si mala odpracovaných najmenej 22dní (21 dní platí až od r.2007, konkrétne 1.9.07), takže škoda toho jedného dna. Ak ano staci 1 den??? áno, už sme ti to uviedli, stačí byť nem.poitená aj 1den Dakujem. Poprosim o odpoved, zajtra si idem vybavit prerusenie PN, preto potrebujem radu cim skor. prerušiť PN sa nedá, len ukončiť terajšiu a začať novú.
Velmi pekne dakujem.
.
any18
22.09.08,05:22
Dakujem Brcko velmi pekne. Uz mi v robote zistuju ci mam este narok na dovolenku.A ak nie, tak sa s tym neda nic robit??? :( Nic mi uz nepomoze vsak? :(Urcite napisem ako som dopadla. Este raz dakujem.
any18
22.09.08,05:24
Brcko este taka otazka. Ja som bola od februara 2006 zamestanana u tej istej firmy do sept. 2007. Aj ked som robila iba doma. Ani vtedy nemam narok na dovolenku? Dakujem.
any18
22.09.08,05:27
Prepacte, ze pisem takto, ale este ma napadlo. Ja som bola vtedy na MD, ked som bola zamestnana, mala som aj zmluvu. Neviem este ake info by som hodila, snad to bude stacit. Predbezne cakam na zamestnavatela, zajtra doobedu mi zisti kolko dni dovolenky mam.... Ach jaj.... To cakanie...
Jozef Mihál
22.09.08,05:52
snezka11
22.09.08,07:21
Dobry den,
potrebovala by som radu. Som zamestnaná v novom zamestnaní od 12.03.2007.
DNP som si začala platiť 20.08.2008, takže moja hrubá mzda + VZ čo som si dala v SP je maximum VZ teraz po mesiaci od platenia som zistila že som tehotná, a pôjdem na rizikové tehotenstvo. V článkoch o materskej + DNP som si prečítala že ak som bola nemocensky poistená 270 dni, tak mi stačí naďalej platiť DNP(aj keď budem na rizikovom) a budem mať nárok na maximálne materské.Dátum planovaneho pôrodu je 28.05.2009.Len by som chcela vedieť či som to spravne pochopila. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.
jankasm
22.09.08,07:59
Dobry den,
potrebovala by som radu. Som zamestnaná v novom zamestnaní od 12.03.2007.
DNP som si začala platiť 20.08.2008, takže moja hrubá mzda + VZ čo som si dala v SP je maximum VZ teraz po mesiaci od platenia som zistila že som tehotná, a pôjdem na rizikové tehotenstvo. V článkoch o materskej + DNP som si prečítala že ak som bola nemocensky poistená 270 dni, tak mi stačí naďalej platiť DNP(aj keď budem na rizikovom) a budem mať nárok na maximálne materské.Dátum planovaneho pôrodu je 28.05.2009.Len by som chcela vedieť či som to spravne pochopila. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.

Len malý dotaz, ukončiť súčasné zamestnanie a začať nové so mzdou vo výške maximálneho VZ asi nie je možné, však? Ak by totiž bolo, a urobíš tak pred nástupom na PN, keďže máš rizikové, mohla by si aj PN dostávať maximálnu. :o

Ale teraz k tvojej otázke. PN budeš dostávať len zo zamestnania. Z DNP by si mala nárok až po 270 dňoch poistenia. Takže áno, počas PN zostaň naďalej DNP aby Ti išli dni poistenia, no a ak nastúpiš na MD po splnení podmienky 270 dní DNP tak nárok na materské bude aj z DNP a materská bude maximálna.
Čo sa však týka platenia DNP počas PN, tak to si prosím Ťa zisti na svojej pobočke SP. Stretli sme sa tu totiž s rozličnými názormi, niektoré SP tvrdia, vraj DNP platiť musíš aj počas PN, pokiaľ PN máš vyplácanú len zo zamestnania a z DNP nie. Iné zas, že pokiaľ máš od SP vyplácanú nejakú nemocenskú dávku, neplatíš v tej dobe ani žiadne iné nemocenské poistenie. :cool:
snezka11
22.09.08,08:07
dakujem za odpoved
snezka11
22.09.08,08:14
ešte sa chcem opytat takže berie sa do uvahy nastup na matersku alebo dátum vypočítaneho pôrodu lekárom.
Lebo ak je to tak že nastup na matersku budem mať 6 tyž. pred pôrodom tak mam len 242 dni ak sa berie datum pôrodu, kt. určí lekár tak mam 284 dní.Dakujem za odpoved.
jankasm
22.09.08,08:24
ešte sa chcem opytat takže berie sa do uvahy nastup na matersku alebo dátum vypočítaneho pôrodu lekárom.
Lebo ak je to tak že nastup na matersku budem mať 6 tyž. pred pôrodom tak mam len 242 dni ak sa berie datum pôrodu, kt. určí lekár tak mam 284 dní.Dakujem za odpoved.

§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Berie sa deň pôrodu, ale nie toho, ktorý určuje lekár, ale skutočného pôrodu. Čiže ak náhodou porodíš o cca. 2 týždne skôr, a dní to bude potom len 269, tak bohužiaľ smola ale na materské z DNP nárok mať nebudeš. Takže držím palce a dúfam, že bábätko sa bude mať fajn a vydržíte to čo najdlhšie. ;)
any18
22.09.08,08:24
Janka poprosim Ta kukni este moju otazku na predoslej strane je. Velmi pekne dakujem.
jankasm
22.09.08,08:32
Dakujem Brcko velmi pekne. Uz mi v robote zistuju ci mam este narok na dovolenku.A ak nie, tak sa s tym neda nic robit??? :( Nic mi uz nepomoze vsak? :(Urcite napisem ako som dopadla. Este raz dakujem.


Brcko este taka otazka. Ja som bola od februara 2006 zamestanana u tej istej firmy do sept. 2007. Aj ked som robila iba doma. Ani vtedy nemam narok na dovolenku? Dakujem.


Prepacte, ze pisem takto, ale este ma napadlo. Ja som bola vtedy na MD, ked som bola zamestnana, mala som aj zmluvu. Neviem este ake info by som hodila, snad to bude stacit. Predbezne cakam na zamestnavatela, zajtra doobedu mi zisti kolko dni dovolenky mam.... Ach jaj.... To cakanie...

S tým, čo Ti napísala brčko súhlasím. No a myslím, že ak si si nevyčerpala pred MD dovolenku, ktorá Ti vlastne vznikla až počas MD, tak na nejakú určite nárok mať budeš. Lebo máloktorá firma dovolí vyčerpať si dovolenku vopred. Nárok na dovolenku vzniká aj počas MD.
No a ak by si náhodou nijakú nemala, tak by bolo ešte možné napr., nastúpiť na 1-2 dni normálne do práce, napr. na vykonanie nejakej práce, o ktorú Ťa zamestnávateľ požiadal. Za tie 2 dni by si dostala mzdu a potom opäť nastúpila na PN. Už by si mala na ňu nárok.

No ak tomu poslednému dotazu, ak si uňho pracovala na klasickú pracovnú zmluvu, tak nárok na dovolenku určite budeš mať aj za to obdobie. Ale keď píšeš, že si vtedy mala aj zmluvu, to akože inú ako pôvodnú? To Ti tú prvú ukončil a dal novú, alebo pôvodná bežala ďalej a toto bola len práca na dohodu? Ak áno, tak vtedy nárok na dovolenku nevzniká. :cool:
any18
22.09.08,08:41
Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.
IvetaBA
22.09.08,09:24
Ahojte, mozno sa tu pytam mimo temy, ale este sa tu nevyznam. Od 1.9. som nastupila po rodicovskej dovolenke do prace. Kolko dni mam narok na plateny paragraf navsteva lekara a sprievod s dietatom k lekarovi, pomernu ciastku za rok alebo plnu, dakujem.
jankasm
22.09.08,09:26
Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.

Tak to určite, ak si pracovala na 4 hod denne na tú tvoju pôvodnú zmluvu, tak máš určite nárok nie na jeden, ale na pekných pár dní dovolenky. Tak daj potom vedieť ako to dopadlo. ;)
snezka11
22.09.08,09:27
fakt veľmi pekne ďakujem za pomoc, som rada že sa niekto našiel.Prajem veľa úspechov.
jankasm
22.09.08,09:29
Ahojte, mozno sa tu pytam mimo temy, ale este sa tu nevyznam. Od 1.9. som nastupila po rodicovskej dovolenke do prace. Kolko dni mam narok na plateny paragraf navsteva lekara a sprievod s dietatom k lekarovi, pomernu ciastku za rok alebo plnu, dakujem.

Naozaj si trošku mimo témy, ale keďže tvoja otázka je jednoduchá, tak odpoviem aj tu. ;)
Nárok na § máš plný, to znamená 7 dní. Pri § sa nepočítajú nejaké pomerné časti. Keby si napr. mala v priebehu 1 roka aj 4zamestnávateľov, tak u každého z nich máš nárok na 7 dní §. To sa neprepočítava ako dovolenka.
any18
22.09.08,09:31
Tak to určite, ak si pracovala na 4 hod denne na tú tvoju pôvodnú zmluvu, tak máš určite nárok nie na jeden, ale na pekných pár dní dovolenky. Tak daj potom vedieť ako to dopadlo. ;)
Janka velmi naozaj velmi pekne Ti dakujem, urcite hodim info... Prajem pekny den.
Mamita
22.09.08,17:39
Nižší by Ti pravdepodobne uviesť nemal, mzda sa väčšinou zvyšuje. Takže mohol by Ti uviesť rovnaký, 18000,- alebo s prihliadnutím na nejaké zvýšenie za obdobie tvojej MD možno aj o niečo viac. No ale počítajme s tým, že Ti uvedie 18000,-. Takže do maxima potrebuješ VZ cca. ešte 12000,-. Ak plánuješ na MD nastúpiť v budúcom roku, tak sa treba prihlásiť na DNP /nemusíš hneď, dôležité je, aby si DNP platila 270 dní pred nástupom na MD, čiže stačí sa prihlásiť niekedy predtým, ako sa začnete o druhé bábätko snažiť/. Najlepšie je prihlásiť sa ešte v tomto roku, a do konca roka platiť z VZ 12000,-. Potom, od 1.1. /zmenu však podaj na SP ešte v 12/2008/ si daj zmenu VZ /NIE ODHLÁSENIE/ na minimum, ktoré bude platné v novom roku. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN, OČR alebo MD, a bude to po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, tak tvojim rozhodujúcim obdobím bude rok 2008, čiže VZ 12000,-. ;)

ďakujem!!!!!
lubicaha
23.09.08,14:33
Dobry den.

ja mam jednu otazku,čo s a tyka znamej.

V auguste išla z rodičovskej na matersku,stale je zamestnana.
A včera jej prišlo vyrizumenie zo socialnej poistovne o vyške materskej a vyratali jej nižšiu matersku,než mala pred troma rokmi.
Zamestnavatel jej mohol dat menši VZ než mala pred troma rokmi??

Lebo volala aj do prace ,a tam jej povedali,že vtedy mala do toho zaratane asi aj odmeny.



dakujem za odpoved
ivušik
23.09.08,20:32
Prosím o radu. Som slobodná matka dvojmesačnej dcéry, vlastním rodinný dom a otec môjho dieťaťa má rovnaký trvalý pobyt na základe nájomnej zmluvy. Platí nájom za používanie jednej izby aj to iba za dni, kedy sa zdržiava v dome + výživné na dcéru, inak sa nepodieľa na údržbe ani na chode domácnosti. Mám otázku, či mám nárok na materské v trvaní 37 týždňov alebo iba na 28 týždňov? Ďakujem.
Jozef Mihál
24.09.08,05:15
Pripomínam, že termín (bezplatného) seminára k materskej sa blíži, kliknite vo vlastnom záujme tu:

http://www.porada.sk/t90094-seminar-materska-2008-2009-a.html#post827268
jankasm
24.09.08,08:29
Dobry den.

ja mam jednu otazku,čo s a tyka znamej.

V auguste išla z rodičovskej na matersku,stale je zamestnana.
A včera jej prišlo vyrizumenie zo socialnej poistovne o vyške materskej a vyratali jej nižšiu matersku,než mala pred troma rokmi.
Zamestnavatel jej mohol dat menši VZ než mala pred troma rokmi??

Lebo volala aj do prace ,a tam jej povedali,že vtedy mala do toho zaratane asi aj odmeny.



dakujem za odpoved

No môže byť. Predtým keď išla na MD, tak jej zamestnávateľ uvádzal skutočný príjem, takže so všetkými odmenami a príplatkami. Odvtedy však nepracovala, a preto jej uvádzal do potvrdenia pravdepodobný príjem, ktorý by dosiahla v mesiaci nástupu na MD keby pracovala. No a tam jej pravdepodobne uviedol príjem z pracovnej zmluvy, čiže len základ. :o
madi33
24.09.08,18:31
ahojte mili poradaci

chcem sa vam vsetkym podakovat za pomoc...a ostatnym pochvalit...
pre upresnenie mojej situacie - prispevok c. 410 na str. 41 a potom este myslim jeden alebo dva...neskor niekedy...
no..cize minuly tyzden mi dosla materska (aj vymer aj peniazky) za dva mesiace (jul, august) a vymer bol 523,29 Sk/ den ...jupiiiiiii

cize - k 31.5. som ukoncila pracovny pomer, k 30.6. som prerusila zivnost a od 1.7. ma zamestnal novy zamestnavatel a dostala som plat 30tis. Sk. 7.7.som nastupila na matersku...

Šimonko sa narodil 25.8. (8 dni po termine) a obaja sa mame k svetu....este raz vdaka vam poradaci...velmi si cenim rady, co som tu dostala.....
Manual
24.09.08,18:42
Tešíme sa s Tebou, prajem obidvom veľa, veľa zdravia.
Jozef Mihál
24.09.08,18:49
ahojte mili poradaci

chcem sa vam vsetkym podakovat za pomoc...

....este raz vdaka vam poradaci...velmi si cenim rady, co som tu dostala.....

Kto neverí, i na tomto príklade vidí, že to funguje. Kto chce vedieť ako to funguje, toho rád privítam na bezplatnom seminári k materskej.

Nebojte sa a prídite, nie je to trik, nebudú sa ponúkať žiadne hrnce, deky alebo najvýhodnejšie životné poistenia, bude sa hovoriť k veci.
zena
25.09.08,05:23
Nevedeli by ste mi poradit? Kamartka pracuje na kratsi uvazok, ale naskytla sa jej lepsia prac.ponuka. Kedze pracuje viac ako 5 rokov, zamestnavatel ju nechce pustit, lenze od 1.10. musi nastupit, potrebuje skoncit okamzite. Vzhladom na to ze ma doma dceru ktora ma 2,5 roka, moze poziadat o rodicovsku dovolenku a sucastne dat vypoved, kde bude mat 3mesacnu vypovednu dobu. Ta skonci 31.12.2008. takze sa moze od 1.10.2008 zamestnant rovno u noveho zamestnavetela, je to mozne? alebo ma niekto lepsie riesenie?
brčko
25.09.08,07:33
Nevedeli by ste mi poradit? Kamartka pracuje na kratsi uvazok, ale naskytla sa jej lepsia prac.ponuka. Kedze pracuje viac ako 5 rokov, zamestnavatel ju nechce pustit, lenze od 1.10. musi nastupit, potrebuje skoncit okamzite. Vzhladom na to ze ma doma dceru ktora ma 2,5 roka, moze poziadat o rodicovsku dovolenku a sucastne dat vypoved, kde bude mat 3mesacnu vypovednu dobu. Ta skonci 31.12.2008. takze sa moze od 1.10.2008 zamestnant rovno u noveho zamestnavetela, je to mozne? alebo ma niekto lepsie riesenie?

áno, je to tak možné. LEn tá výpovedná doba, ak dá výpoved zamestnanec je podla zákonníka práce 2-mesačná (iba ak má v prac.zmluve alebo kolektívnej zmluve dohodnutú 3-mesačnú, tak platí 3mesiace).

Ak sa nedá ukončiť PP dohodou, tak iné ma nenapadá, len požiadať o RD. Ak by si chcela nechať zadné dvierka, tak môže výpoved podať aj neskôr, ak by s nou náhodou nový zamestnávatel ukončil PP v skúšobnej dobe, ale zároven tak, aby jej pôvodný PP = výpovedná doba skončila najneskôr dosiahnutím 3-och rokov dieťaťa.
any18
25.09.08,08:40
Janka velmi pekne dakujem za odpoved... Idem to veru pozistovat... Mala som zmluvu, ale nemyslim si, ze by sme tu prvu zmluvu zrusili... To by som mala mat nejaky papier nie? So mnou ratali, ze nastupim hned po materskej, teda 21.8.2008. Pracovat doma som prestala v sept. 2007, teda predpokladam, ze som bola u nich nadalej zamestnana... Snad ten nejaky jeden den na dovolku sa najde... Moja ekonomka, ktora tam uz nepracuje, mi tvrdi, ze mam narok na dovolenku ked som robila 4 hod. denne, a veru nic som si nevycerpala-hovorim o tej praci cez matersku...
Janka naozaj velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Pomohla si mi. DAKUJEM.

Janka, znova sa hlasim, od vcera som uz na dovolenke :) Ukoncila som PN a o chvilku-este neviem presne kedy nastupujem na PN znova :)
Janka, ale zase mi robia problem v robote s tou zmluvou co som mala na 4 hodiny... Tam som mala plat len 7000 ... Tak snad nie z tej mi budu pocitat PN, bo to sa uz ani neoplati..ale snad sa nejako dohodnem so zamestnavatelom.. Inak tato moja skratena prac. doba platila len pocas MD, tak je mozne ze mi bude platit moja norm. zmluva??? Uz som z toho taka nervoznaaaaaaaaaa :((((
Dakujem Janka za vsetko.
Pekny dnik.
jankasm
25.09.08,09:38
Janka, znova sa hlasim, od vcera som uz na dovolenke :) Ukoncila som PN a o chvilku-este neviem presne kedy nastupujem na PN znova :)
Janka, ale zase mi robia problem v robote s tou zmluvou co som mala na 4 hodiny... Tam som mala plat len 7000 ... Tak snad nie z tej mi budu pocitat PN, bo to sa uz ani neoplati..ale snad sa nejako dohodnem so zamestnavatelom.. Inak tato moja skratena prac. doba platila len pocas MD, tak je mozne ze mi bude platit moja norm. zmluva??? Uz som z toho taka nervoznaaaaaaaaaa :((((
Dakujem Janka za vsetko.
Pekny dnik.

No ak si mala pracovnú zmluvu zmenenú len dodatkom, a to na určitú dobu, tak teraz by to už platiť nemalo a mal by Ti uviesť do potvrdenia pravdepodobný príjem z plného úväzku.
Lenže, a tu pravdepodobne nastane problém, ak si uňho v roku 2007 robila na pôvodnú zmluvu a nie na nejakú dohodu, tak na PN Ti teraz síce uz vznikne nárok, ale zamestnávateľ Ti do potvrdenia uvedie príjem za rok 2007, čiže len tých 7000,- a z toho Ti budú PN aj počítať. Nikoho nezaujíma, že to bolo len na 1/2 úväzok. :o
No a ak na MD nastúpiš budúci rok, tak sa Ti bude materská zase počítať z VZ za rok 2008, a to konkrétne z príjmu za dovolenku. Lebo iný príjem si uňho asi v tomto roku nemala, však? Takže dúfam, že dovolenku Ti preplatí priemerkou z platu na plný úväzok a nie len z toho polovičného. :cool:
kavciakova.monika
25.09.08,11:49
Prosila by som poradiť. Som nemocensky poistená ako SZČO od roku 2001 a platím si z minima. Tiež som sa poistila ako DNP od 09/2007, kde som do konca roku 2007 platila z maxima a od januara 2008 urobila zmenu a platila z minima až do teraz. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť (ale stále sa o to pokúšame), moja otázka znie, či sa mám odhlásiť z platenia min.DNP a následne prihlásiť na DNP z maxima do konca roka 2008 a v januári 2009 urobiť zas zmenu na minimum. Bude sa mi v prípade že pôjdem na materskú v roku 2009 počítať materská z DNP z toho maxima, ktoré by som si platila od októbra 2008?
Prečitala som si toho veľa, ale nie som si istá, či som túto problematiku dobre pochopila. Ďakujem za vaše rady.
brčko
25.09.08,15:06
Prosila by som poradiť. Som nemocensky poistená ako SZČO od roku 2001 a platím si z minima. Tiež som sa poistila ako DNP od 09/2007, kde som do konca roku 2007 platila z maxima a od januara 2008 urobila zmenu a platila z minima až do teraz. Keďže sa mi nepodarilo otehotnieť (ale stále sa o to pokúšame), moja otázka znie, či sa mám odhlásiť z platenia min.DNP a následne prihlásiť na DNP z maxima do konca roka 2008 a v januári 2009 urobiť zas zmenu na minimum. Bude sa mi v prípade že pôjdem na materskú v roku 2009 počítať materská z DNP z toho maxima, ktoré by som si platila od októbra 2008?
Prečitala som si toho veľa, ale nie som si istá, či som túto problematiku dobre pochopila. Ďakujem za vaše rady.

áno, môžeš to tak urobiť (predpokladám, nepočítaš s PN-kou, resp.vieš, že ak by ti vznikla do 26týždnov od posledného prihlásenia, tak by z DNP bola rátaná z aktuálnej minim.mzdy). Aj ked prihlásiť sa vlastne môžeš až ked zistíš, že si tehotná, no najneskôr v 8tt (ale pre istotu môžeš aj od oktobra). Nezabudni potom zmenu doručiť do SP do konca decembra!!! (pozor na dni volna v SP na konci roku).
NO a vzhladom na to, že píšeš, že si aj povinne nemoc.poistená ako SZčo, treba sa prihlásiť na DNP iba z rozdielu maxima 30219 a VZ z povinného NP SZčo = minima 8100 t.j. z VZ 22119,-Sk
mimaemma
25.09.08,15:53
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.
brčko
25.09.08,16:27
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.

Treba splniť okrem tých 26týždnov od posledného prihlásenia (preto do 8tt) aj podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak však doteraz nebola nem.poistená napr. doborovolne, tak túto podmienku už nestihne. Bolo sa treba prihlásiť na DNP (dobrovolné nemocenské poistenie) ešte pred otehotnením.
jankasm
26.09.08,07:52
Ahojte,
potrebovala by som radu pre kamarátku. Ostala opäť tehotná, momentálne je v 7 tt. Pred nástupom na prvú materskú bola v zahraničí, tu vedená ako nezamestnaná, takže po narodení prvého dieťaťa mala materskú len vo výške rodičovského príspevku. Dalo by sa jej ešte teraz nejako zvýšiť ďlašiu materskú? V predchádzajúcich príspevkoch sa spomínalo obdobie do 8 tt - dá sa to nejako použiť aj v tomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.

Bohužiaľ musím súhlasiť s brčko, už sa v tomto prípade nedá vôbec nič robiť. :(
Jullietta
26.09.08,09:53
Velmi vas prosim o cennú radu, co v pripade ak nie som v ochrannej lehote a na socialke mi povedali,ze nemam narok na matersku ale len na rodičovský príspevok z ÚPSVaR, to znamena, ze ÚPSVaR mi bude mesacne doplacat na matersku alebo ako to funguje?Chystam sa na úrad a zistujem veci na nete ale potrebujem pocut radu od niekoho kto sa v tom vyzna a je ochotny to vysvetlit detailne.Velmi pekne dakujem. Júlia
brčko
26.09.08,10:04
Velmi vas prosim o cennú radu, co v pripade ak nie som v ochrannej lehote a na socialke mi povedali,ze nemam narok na matersku ale len na rodičovský príspevok z ÚPSVaR, to znamena, ze ÚPSVaR mi bude mesacne doplacat na matersku alebo ako to funguje?Chystam sa na úrad a zistujem veci na nete ale potrebujem pocut radu od niekoho kto sa v tom vyzna a je ochotny to vysvetlit detailne.Velmi pekne dakujem. Júlia

ak si nebola ku dnu nástupu na MD nemoc. poistená a ani v ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia, tak bohužial nárok na materské nemáš. Ak tvoje nem.poistenie skončilo počas tehotenstva, tak ochranná doba bola 6mesiacov od ukončenia PP/nem.poistenia. Inak je obvykle 42 kalend.dní.

Na UPSVaR ti budú vyplácať rodičovský príspevok, ale až od mesiaca narodenia dieťaťa. T.j. ak sa dieťa narodí napr. 30.9.08, tak dostaneš už rodičovský príspevok za september v plnej výške 4780,- (vyplácajú mesiac pozadu).
Zájdi už teraz na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a popýtaj sa, aké budeš potrebovať po narodení dieťaťa podklady. Predpokladám kopiu rodného listu dieťaťa a tiež potvrdenie zo sociál.poistovne, že nemáš nárok na materské (tlačivo, ktoré si dáš potvrdiť na SP ti dajú na UPSVaR).

Ešte rada: nezabudni si do 15dní od narodenia dieťaťa podať na sociál. poistovni prihlášku na registr.liste fyzic.osoby (+vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak si v II.pilieri), ak chceš aby za teba štát platil dôchodkové poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6rokov odo dna narodenia dieťaťa. Spätne sa to totiž vybaviť nedá. Už teraz si vyber zo SP papiere a porad sa, ako ich vyplniť a príp. kedy treba dať odhlášku.

No a predpokladám, si evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Inak by si si musela zdrav.poistenie platiť sama, ak napr. nepoberáš nemocenské do pôrodu.
Jullietta
26.09.08,10:22
Velmi pekne dakujem za info, vazim si kazdu radu, no ja som si tohto roku v aprili otvarala zivnost, zdravotku si platim 1134sk, od socialky som prvy rok oslobodena, pred tym som ukoncila pracovny pomer k 1.8.2007 a bola som do aprila evidovana na urade prace kym som si otvorila zivnost lebo som chodila na informacno technologicky kurz kvoli certifikatom a to trvalo pol roka, bol zadarmo, podmienkou bola evidencia na urade prace...asi tak
jankasm
26.09.08,10:28
Velmi pekne dakujem za info, vazim si kazdu radu, no ja som si tohto roku v aprili otvarala zivnost, zdravotku si platim 1134sk, od socialky som prvy rok oslobodena, pred tym som ukoncila pracovny pomer k 1.8.2007 a bola som do aprila evidovana na urade prace kym som si otvorila zivnost lebo som chodila na informacno technologicky kurz kvoli certifikatom a to trvalo pol roka, bol zadarmo, podmienkou bola evidencia na urade prace...asi tak

No ak dobre počítam, tak podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch by si mala splnenú, tak tvoj PP trval aspoň nejakých 9 mesiacov pred ukončením k 1.8.2007. Posudzovali by teda 2 roky späť, a to do obdobia cca. 09/2006. Ak tvoj PP trval napr. odvtedy až do 07/2007 tak podmienku máš splnenú a na získanie materskej sa Ti stačilo pár dní pred nástupom na MD zamestnať u niekoho. :o
Jullietta
26.09.08,11:54
no to ba aj sedelo len nie na papieri, bola som natolko hlupa ze v poslednej praci som robila 9mesiacov, ale papierovo iba od aprila, kamosova firma a tahal ma za nos kym mi dal zmluvu, lebo prerabali firmu na s.r.o.(vyhovovalo mu to tak), takze narok nemam.do haja
Aj tak dakujem pekne za pomoc pojdem na ten urad prace a uvidim, mam cca mesiac do porodu.
any18
28.09.08,04:38
No ak si mala pracovnú zmluvu zmenenú len dodatkom, a to na určitú dobu, tak teraz by to už platiť nemalo a mal by Ti uviesť do potvrdenia pravdepodobný príjem z plného úväzku.
Lenže, a tu pravdepodobne nastane problém, ak si uňho v roku 2007 robila na pôvodnú zmluvu a nie na nejakú dohodu, tak na PN Ti teraz síce uz vznikne nárok, ale zamestnávateľ Ti do potvrdenia uvedie príjem za rok 2007, čiže len tých 7000,- a z toho Ti budú PN aj počítať. Nikoho nezaujíma, že to bolo len na 1/2 úväzok. :o
No a ak na MD nastúpiš budúci rok, tak sa Ti bude materská zase počítať z VZ za rok 2008, a to konkrétne z príjmu za dovolenku. Lebo iný príjem si uňho asi v tomto roku nemala, však? Takže dúfam, že dovolenku Ti preplatí priemerkou z platu na plný úväzok a nie len z toho polovičného. :cool:
Ahoj Janka, mala by som este jednu otazocku, prepac, ze tolko rusim.
Dovolenka chodi aj cez PN a RD?
V stredu pride sef a dohodneme sa z akej sumy sa to bude pocitat..inak asi to take jednoznacne nie je, ked pride za mnou... No ale uvidime... Kazdopadne dam vediet. Dakujem.
7506
28.09.08,07:22
prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham
7506
28.09.08,07:34
prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham
jankasm
29.09.08,10:09
Ahoj Janka, mala by som este jednu otazocku, prepac, ze tolko rusim.
Dovolenka chodi aj cez PN a RD?
V stredu pride sef a dohodneme sa z akej sumy sa to bude pocitat..inak asi to take jednoznacne nie je, ked pride za mnou... No ale uvidime... Kazdopadne dam vediet. Dakujem.

Nárok na dovolenku Ti vzniká len za odpracované dni v roku a počas MD, pretože obdobie MD sa považuje ako odpracovaná doba. Počas PN a RD nie, za dni PN a RD sa Ti potom vzniknutá dovolenka za kalendárny rok kráti.
jankasm
29.09.08,10:13
prosim o pomoc

je mozne sa odhlasit zo SP a znovu sa prihlasit s max vymeriavacim zakladom ako zamestnanec aby som dostala max materskú
ak ano kolko je potrebne platit do SP po znovuprihlaseni

dakujem za odpoved

jedna sa o PN nie DPN to uz nestiham celkom nerozumiem, keďže PN - pracovná neschopnosť je to isté ako DPN - dočasná pracovná neschopnosť

Ak som dobre pochopila tvoju otázku, nemáš na mysli asi nič, čo sa týka DNP - dobrovoľného nemocenského poistenia.
Teda ak chceš získať maximálnu materskú tak, že ukončíš PP a následne uzatvoríš nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, tak tak stačí urobiť napr. 1-2 dni pred nástupom na MD. Plat za tieto odpracované dni však treba presne prispôsobiť maximálnemu VZ, čiže nestačí dať mesačnú mzdu 30219,- ale podstatné je, aby mzda za tie 2 dni dosiahla maximálny VZ prislúchajúci na tie dni. Pretože ak to napr. nebudú len pracovné dni, ale aj víkend, tak mesačná mzda musí byť potom vyššia, pretože SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Takže keď budeš presne vedieť dátumy, kedy to chceš zrealizovať, napíš, vypočítame. :cool:
any18
29.09.08,11:24
Janka nasla som dodatok k mojej zmluve... Co si o tom myslis? Z akej sumy mi maju vypocitat VZ? Z tej povodnej, kde mam dobru vyplatu..ci z tejto, kde som robila 15 h. tyzdenne.
Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na .... Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.
any18
29.09.08,11:25
Dakujem velmi pekne.
any18
29.09.08,13:46
Janka vecer este raz opisem celu moju situaciu, posledny prispevok si zatial nevsimaj, dakujem. Chcem, aby si to mala pokope, aby sa Ti lahsie odpovedalo.
Dakujem za trpezlivost.
any18
29.09.08,17:08
Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
jankasm
29.09.08,18:31
Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Takže presne ako si napísala v závere, to je jediná možnosť ako získať vyššiu PN aj materskú. Keďže tvoja pracovná zmluva nebola počas zamestnania zrušená, čiže nedostala si na zastupovanie novú zmluvu, len dodatok ku starej, tak potom sa Ti to berie ako normálny príjem. No a keďže rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je predchádzajúci rok 2007, tak dávky, nemocenské aj materské budú počítané z VZ 7000,-. Zamestnávateľ aj keby chcel, nemôže uviesť iný VZ. Jedine, ak by ste ukončili súčasný PP a uzatvorili nový, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, to by pomohlo. No a ak sa to už chystáš urobiť, urob tak pred nástupom na PN. Ak sa totiž zamestnáš napr. na 1-2 dni s maximálnym VZ /dôležité je presne na dni prispôsobiť max VZ, takžeš potom daj vedieť, vypočítam Ti/ už pred PN, tak aj PN Ti bude počítaná z maxima.
Nárok na materské z nového PP budeš mať, pretože sa posudzuje 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo máš bez problémov splnené, keďže tvoj PP trvá už od roku 2004. :cool:
7506
29.09.08,19:17
Ak som dobre pochopila tvoju otázku, nemáš na mysli asi nič, čo sa týka DNP - dobrovoľného nemocenského poistenia.
Teda ak chceš získať maximálnu materskú tak, že ukončíš PP a následne uzatvoríš nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ, tak tak stačí urobiť napr. 1-2 dni pred nástupom na MD. Plat za tieto odpracované dni však treba presne prispôsobiť maximálnemu VZ, čiže nestačí dať mesačnú mzdu 30219,- ale podstatné je, aby mzda za tie 2 dni dosiahla maximálny VZ prislúchajúci na tie dni. Pretože ak to napr. nebudú len pracovné dni, ale aj víkend, tak mesačná mzda musí byť potom vyššia, pretože SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Takže keď budeš presne vedieť dátumy, kedy to chceš zrealizovať, napíš, vypočítame. :cool:
dakujem za odpoved ale stale nie som si ista ci po odhlaseni a znovu prihlaseni povinneho poistenia sa bude pocitat vymeriavaci zaklad z maxima
niekde som citala ze treba byt nanovo prihlasena az 26 tyzdnov neviem to overit

a este treba dat vypoved a znovu sa zamestnat alebo staci si zobrat neplatene volno 2 dni?
dakujem za odpoved pytam sa za svoju kmotru ktora caka dvojicky ale len teraz poziadala o pomoc a uz je v piatom mesiaci

z vypovedou a znovu zamestnanim alebo inou moznostou by nemal byt problem

dakujem velmi pekne za odpoved Mirka

ja momentalne cerpam max matersku - bola som dobrovolne poistena nakolko som bola na materskej s prvym synom
brčko
29.09.08,19:55
dakujem za odpoved ale stale nie som si ista ci po odhlaseni a znovu prihlaseni povinneho poistenia sa bude pocitat vymeriavaci zaklad z maxima Ak bude predchádzajúci PP riadne ukončený s odhláškou a nový riadne prihlásený s prihláškou, tak sa nem.dávka ráta z tohto posleného nem.poistenia=zamestnania, resp. z RO v tomto novom poistení. Ak bude v rozhodujúcom období maximálny VZ na kalend.den, tak sa bude rátať z maxima.
niekde som citala ze treba byt nanovo prihlasena az 26 tyzdnov neviem to overit pozri zákon o sociálnom poistení § 57 ods.1 písm. c . Zistíš, že sa to netýka povinne nem.poistených zamestnancov, ale len DNP osôb, ktorým sa do 26týždnov ráta nem. dávka len z pravdep.VZ DNPosoby, t.j. z minimálnej mzdy.

a este treba dat vypoved a znovu sa zamestnat alebo staci si zobrat neplatene volno 2 dni? neplatené volno na zmenu rozhodujúceho obdobia nepomôže!!! TReba ukončiť PP a uzatvoriť nový (starý najlepšie ukončiť dohodou ku konkrétnemu dnu, nie výpovedou, to by plynula výpovedná doba)
dakujem za odpoved pytam sa za svoju kmotru ktora caka dvojicky ale len teraz poziadala o pomoc a uz je v piatom mesiaci

z vypovedou a znovu zamestnanim alebo inou moznostou by nemal byt problem

dakujem velmi pekne za odpoved Mirka

ja momentalne cerpam max matersku - bola som dobrovolne poistena nakolko som bola na materskej s prvym synom
,
any18
30.09.08,04:58
Janka velmi pekne dakujem za odpoved, asi uz v stredu budem vediet co urobim.. Aj tak dakujeeeeeeeem.
Urcite Ti napisem.
Pekny den prajem.
Katy a R
30.09.08,06:19
Janka velmi pekne dakujem za odpoved, asi uz v stredu budem vediet co urobim.. Aj tak dakujeeeeeeeem.
Urcite Ti napisem.
Pekny den prajem.

Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat;)
gembi
30.09.08,06:25
Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat;)

Ahoj, ak by bol novy PP od 8.10 a nastup na PN 9.10 tak aky by potrebovala plat?? Dakujem.
jankasm
30.09.08,08:15
Ahoj, ak by bol novy PP od 8.10 a nastup na PN 9.10 tak aky by potrebovala plat?? Dakujem.

Taký istý, pretože sa rovnako ako v prvom prípade /1.-2.10./ jedná len o pracovné dni /8.10./. Takže mesačný plat rovnako postačuje 23000,-. Ak by v dňoch trvania boli aj víkendové dni, vtedy treba plat navýšiť, lebo mzda je len za pracovné dni, ale SP prepočítava VZ na kalendárne dni.
Podstatné je dosiahnuť na 1 kalendárny deň trvania PP maximálny DVZ, čo je konkrétne v mesiaci 10/2008 975,- /30219/31/. :cool:
any18
30.09.08,11:02
Ak nový PP bude od 1.10. a nástup na PN 3.10 ... stačí aj 23 tisícový mes plat;)

Dakujem Katy, ale to bude az mozno dalsi tyzden, najprv bude porada so sefom, potom sa rozhodnem co urobim a urcite napisem kedy by som chcela nastupit na novy PP.
Dakujem, velmi mi pomahate.
any18
30.09.08,11:14
Citát:
Pôvodca textu príspevku: any18 Pozri príspevok
Takze opisem moju situaciu znova, celu a od zaciatku. Poprosim urychlene o pomoc, v stredu rano mam poradu so sefom.

Zamestnala som sa 22.7.2004. Moj plat bol 22 v hrubom. Na MD som nastupila 19.7.2005. V roku 2006 v marci som zacala zase pracovat pre tu istu firmu, ale iba doma... Tu je par viet z mojej zmluvy, teda z dodatku:

Dnom 1.3.2006 sa menia nasledovne body prac. zmluvy, ostatne body zostavaju nezmenene. Mzdove podmienky: Zakladny mesacny plat je stanoveny na 7000 Sk s tyzdennym prac. casom 15 hodin.

Tuto pracu doma som ukoncila v sept. 2007.
Dna 21.7.2008 som nastupila na PN, kedze som znova otehotnela a moj lekar ma poslal na PN. Moja RD mi skoncila 20.8.2008, kedy dcera dovrsila 3 roky. Kedze som nemala narok na nemocenske, PN som ukoncila a isla som na dovolenku. Do 24.9.2008 som bola PN, teraz som na dovolenke. Dovolenku ukoncim o par dni a znova nastupim na PN.
Moja najdolezitejsia otazka je, z coho mi budu pocitat PN...a potom aj MD pri druhom babatku. Na MD nastupujem 18.12.2008
Je mozne ze to budu pocitat z tych 7000 ci z 22 000???
Co poradite, aby som mala co najvyssiu MD???
Romyslala som ci by v tom pripade ak sa bude ratat PN zo 7000 sk, dala vypoved a nastupila na nove prac. miesto-na 1 den s platom 30 000 sk. Vtedy sa mi bude MD pocitat zo sumy 30 000?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Takže presne ako si napísala v závere, to je jediná možnosť ako získať vyššiu PN aj materskú. Keďže tvoja pracovná zmluva nebola počas zamestnania zrušená, čiže nedostala si na zastupovanie novú zmluvu, len dodatok ku starej, tak potom sa Ti to berie ako normálny príjem. No a keďže rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej je predchádzajúci rok 2007, tak dávky, nemocenské aj materské budú počítané z VZ 7000,-. Zamestnávateľ aj keby chcel, nemôže uviesť iný VZ. Jedine, ak by ste ukončili súčasný PP a uzatvorili nový, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, to by pomohlo. No a ak sa to už chystáš urobiť, urob tak pred nástupom na PN. Ak sa totiž zamestnáš napr. na 1-2 dni s maximálnym VZ /dôležité je presne na dni prispôsobiť max VZ, takžeš potom daj vedieť, vypočítam Ti/ už pred PN, tak aj PN Ti bude počítaná z maxima.
Nárok na materské z nového PP budeš mať, pretože sa posudzuje 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo máš bez problémov splnené, keďže tvoj PP trvá už od roku 2004.

Este by som mala par otazok. Velmi pekne dakujem.
Teraz som este zamestnana, ako mozem dat vypoved? Mozem dat dohodou? Ako je najlepsie? Dokedy musia odniest ten papier zamestnavatel na socialku, ako dlho to tam trva? Kedy mozem nastupit na novy PP?
Ak nastupim na novy PP, ako je to s vypovedou?
Napr. zamestnam sa na 1 den, potom pojdem na PN a kedy mozem dat vypoved?
Napisete mi vsetko co je dolezite? Dakujem.
matulienkao
01.10.08,04:55
Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem
bendo
01.10.08,05:47
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
gembi
01.10.08,06:07
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.

Ahoj, k moznosti a. Ak nastupi hned na PN este pocas rodicovskej tak nebude mat narok na ziadnu PN kedze nebola nemocensky poistena. To sa stalo aj nam. Musi sa zamestnat aspon na jeden den a potom sa dat na PN, alebo zobrat si dovolenku . A narok na matersku potom bude mat tiez.

k moznosti b. Ak sa zamestna u ineho zamestanvatela tak narok na PN a matersku bude mat nevidim dovod preco by nemala.
Nie som odbornik ale teraz sme to riesili aj my s manzelkou.
gembi
01.10.08,06:33
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.
A k bodu 2. Nemocenske je prerusene ale do 270 dni sa ti obdobie na rocicovskej dovolenke zaratava.
jankasm
01.10.08,08:46
Este by som mala par otazok. Velmi pekne dakujem.
Teraz som este zamestnana, ako mozem dat vypoved? Mozem dat dohodou? Ako je najlepsie? Je úplne jedno ako PP ukončíš, ale najlepšia je dohoda. Dokedy musia odniest ten papier zamestnavatel na socialku, ako dlho to tam trva? Kedy mozem nastupit na novy PP? Odhlášku musí zamestnávateľ zaniesťna SP druhý deň po skončení PP. Ty sa môžeš kľudne zamestnať hneď od nasledujúceho dňa, aby si tam nemala medzeru a nemusela sa zbytočne hlásiť na SP a ZP.
Ak nastupim na novy PP, ako je to s vypovedou?
Napr. zamestnam sa na 1 den, potom pojdem na PN a kedy mozem dat vypoved? Zamestnáš sa napr. na 1 deň, nastúpiš na PN a výpoveď môžeš dať kedykoľvek. Aj hneď. Keď skončíš PP a si tehotná, tak si v ochrannej lehote 6 mesiacov, takže ak nastúpiš do 6 mesiacov na MD tak nárok na materské mať budeš. Ale odporúčala by som zostať v zamestnaní do nástupu na MD a potom ukončiť PP dohodou. Alebo ho môžete urobiť na dobu určitú s dátumom ukončenia po nástupe na MD.
Napisete mi vsetko co je dolezite? Dakujem.

To by malo byť asi všetko ;)
jankasm
01.10.08,08:54
Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem

No myslím, že obvodná Ťa na PN vypísať môže, ale nie z dôvodu tehotenstva, to môže len gynekológ.
Predpokladám, že DNP stále trvá, čiže ak si poistená viac ako 270 dní v posledných dvoch rokoch, nárok na PN a rovnako aj na materské mať budeš. Výška PN bude počítaná z VZ, z ktorého si platila DNP v roku 2007. Výška materskej už bude počítaná z VZ za rok 2008.
Lekár Ti vypíše klasický doklad PN, ako pre zamestnancov, žiadosť o nemocenské, ktorý odovzdáš na SP. Vypíšeš tam, že žiadaš ako DNP osoba. No a po skončení PN rovnako dostaneš od lekára papier žiadosť o materské, ktoré znovu doručíš do SP. Čo sa týka úradu práce, podporu teraz vypláca SP, takže ak to majú prepojené, možno to tam ani nemusíš ísť hlásiť. Ale na to sa pre istotu spýtaj keď pôjdeš zaniesť žiadosť o nemocenské. :cool:
bendo
01.10.08,09:18
Ahojte,
chcela by som sa opýtať... Kamarátka pracuje od r. 2004 u 1 zamestnávateľa. V 9/2005 nastúpila na materskú s 1. dieťaťom, od 3/2006 čerpá rod. dovolenku až do 10/2008. V 6/2008 znovu otehotnela.
1. Bude mať nárok na materské, ak
a) od 10/2008 bude PN a zostane u tohto zamestnávateľa (vraj áno...)
b) od 10/2008 sa zamestná u iného zamestnávateľa (vraj nie...)
Neviem prečo....
2. Počas obdobia čerpania RD sa nemocenské poistenie prerušuje. Započítava sa toto obdobie do splnenia podmienky 270 dní NP za posledné 2 roky alebo nie?

Ďakujem za odpoveď.


Ahoj, k moznosti a. Ak nastupi hned na PN este pocas rodicovskej tak nebude mat narok na ziadnu PN kedze nebola nemocensky poistena. To sa stalo aj nam. Musi sa zamestnat aspon na jeden den a potom sa dat na PN, alebo zobrat si dovolenku . A narok na matersku potom bude mat tiez.

k moznosti b. Ak sa zamestna u ineho zamestanvatela tak narok na PN a matersku bude mat nevidim dovod preco by nemala.
Nie som odbornik ale teraz sme to riesili aj my s manzelkou.

Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....